Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

TETAGAM P OLDATOS INJEKCIÓ 1X1ML ET

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Csl Behring Gmbh
Hatástani csoport:
J06BB Specifikus immunglobulinok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-23873/01
Hatóanyagok:
Tetanus immunglobulinDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
+2 és +8 °c között
Fagymentes helyen
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Gyermekeknek és felnőtteknek azonos adagot kell beadni.

Adagolás
Profilaxis tetanusz-fertőzés lehetőségét felvető sérülések után
250 NE, kivéve, ha a kockázat rendkívüli mértékűnek tekinthető.
A dózis 500 NE-re emelhető a következő esetekben:
- elfertőződött sebek, amelyek sebészileg megfelelő kezelése nem valósítható meg 24 órán belül;
- mély vagy szennyeződött sebek szöveti károsodással és csökkent oxigénellátással, valamint idegen test okozta sérülés (pl. harapás, szúrás vagy lövés);
- égési, fagyási sérülések;
- szövetelhalás;
- szepszis miatti vetélés;
- az átlagosnál nagyobb testtömegű felnőttek.

Kiterjedt égési sérülés esetén javasolt egy második 250 NE Tetagam P-injekció beadása az után, hogy véget ért az égés exsudatiós fázisa (körülbelül 36 órával az égés bekövetkezése után).

Klinikai tünetekkel járó tetanusz kezelése
Egyenként 3000-6000 NE-et tartalmazó adagok (egyéb megfelelő kezelési eljárásokkal kombinálva). Az adag ismétlésének gyakorisága, az injekciók beadása közötti idő és a kezelés időtartama a klinikai képtől függ.

Az alkalmazás módja
A Tetagam P-t intramuscularisan kell beadni.
Ha viszonylag nagy össztérfogatra van szükség, javasolt azt külön adagokra osztva beadni más-más helyekre. Ez a 2 ml-t meghaladó dózisokra vonatkozik legfeljebb 20 kg testtömegű gyermekeknél, illetve 5 ml-t meghaladó dózisokra 20 kg testtömeg felett.

Vakcina egyidejű beadása esetén az immunoglobulint és a vakcinát a test ellentétes oldalán kell beadni.

Súlyos véralvadási zavar esetén - amikor az intramuscularis injekció ellenjavallt - a Tetagam P subcutan is beadható megelőző kezelés gyanánt. Utána az injekció beadási helyén nyomást kell alkalmazni tamponnal. Megjegyzendő, hogy nincsenek klinikai hatásossági adatok, amelyek alátámasztanák a subcutan beadási módot.

Akut terápia esetén, amennyiben az intramuscularis beadás klinikailag nem megfelelő, alternatív megoldásként más, intravénás készítmény alkalmazható.

Az alkalmazhással kapcsolatos további információkat lásd a 6.6 pontban "A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk" alcímnél.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Tilos intravascularisan beadni! Ügyelni kell arra, nehogy vérérbe adja be a Tetagam P-t, ugyanis sokk kockázata áll fenn.

Ritka a valódi túlérzékenységi reakció. A Tetagam P kis mennyiségű IgA-t tartalmaz. Az IgA-deficiens embereknél fennáll az IgA elleni antitestek kialakulásának lehetősége, és anafilaxiás reakció következhet be náluk IgA-t tartalmazó vérkomponensek beadását követően. Ezért a kezelőorvosnak gondosan mérlegelnie kell a Tetagam P-kezelés előnyeit a túlérzékenységi reakciók kockázatával szemben.

Ritkán előfordul, hogy a humán tetanusz immunglobulin hatására leesik a vérnyomás és anafilaxiás reakció következik be, akár olyan betegnél is, aki tolerálta a normál humán immunglobulinnal végzett korábbi kezelést.

A terápiás intézkedések az esemény jellegétől és súlyosságától függenek. Be kell tartani a sokk kezelésére vonatkozó aktuális irányelveket.

A betegeket legalább 20 percig megfigyelés alatt kell tartani a Tetagam P beadása után.

Különösen a véletlen iv. beadás után a betegeket ennél hosszabb ideig (legalább 1 óráig) kell megfigyelés alatt tartani a beadást követően.

Fertőző ágensek átvitelével kapcsolatos biztonsági információk
A humán vérből vagy plazmából előállított gyógyszerek alkalmazásánál bekövetkező infekciók kizárására standard szabályokat alkalmaznak, amelyek kiterjednek a donorok kiválasztására, a donoroktól levett vér és a gyűjtött plazma ellenőrzésére a specifikus fertőzési markerek szempontjából, továbbá a gyártás folyamán alkalmazott hatékony vírusinaktiváló és víruseltávolító lépésekre is. Ennek ellenére a humán vérből vagy plazmából előállított gyógyszerek alkalmazása esetén nem zárható ki teljesen fertőző ágensek átvitele, beleértve az eddig ismeretlen vagy módosult vírusokat és egyéb kórokozókat is.

A módszerek hatékonyak a burokkal rendelkező vírusok esetében, amilyen például a HIV, a HBV és a HCV, valamint a burokkal nem rendelkező HAV és parvovírus B19 esetében.
A megnyugtató klinikai tapasztalatok alapján az immunglobulinok nem okoznak hepatitis A-fertőzést vagy parvovírus B19-fertőzést, és feltételezik, hogy az ellenanyag-tartalom jelentős mértékben hozzájárul a készítmények vírusbiztonságához.

Erősen javasolt, hogy Tetagam P betegnek történő beadása esetén minden alkalommal dokumentálják a készítmény nevét és gyártási tételszámát, hogy a beteg összekapcsolható legyen a készítmény gyártási tételszámával.

A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz adagonként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem figyeltek meg a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre kifejtett hatásokat.


4.9 Túladagolás

Túladagolásból eredő következmény nem ismeretes.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Vakcinálás élő, attenuált vírusvakcinákkal
Az immunglobulin alkalmazása akár három hónapig terjedően is ronthatja az élő, attenuált vírusvakcinák, például a kanyaró-, rubeola-, mumpsz- és varicella-vakcinák hatásosságát. A Tetagam P beadása után legalább három hónapnak kell eltelnie az élő, attenuált vírusvakcinákkal végzett vakcinálás előtt. Kanyaró esetén ez a hatásosságcsökkenés akár öt hónapig is fennállhat. Ezért a kanyaró elleni védőoltást kapó betegek antiteststátuszát ellenőrizni kell.

Kölcsönhatások a szerológiai vizsgálatokkal
Figyelembe kell venni, hogy a szerológiai vizsgálati eredmények értelmezése során az immunglobulin injekció után passzívan átvitt antitestek átmeneti emelkedése félrevezető pozitív teszteredményt produkálhat.
Az antitestek vörösvértest-antigénekbe, pl. A, B és D antigénbe történő passzív átvitele zavarhatja a vörösvértest allo-antitestek egyes szerológiai vizsgálatait (pl. Coombs-teszt).


6.2 Inkompatibilitások

Kompatibilitási vizsgálatok hiányában ez a gyógyszer nem keverhető más gyógyszerekkel, hígítószerekkel vagy oldószerekkel.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Ritka esetekben (>1/10 000 és <1/1000) a következő mellékhatások fordulhatnak elő:
* Immunrendszeri betegségek és tünetek
Allergiás reakciók, például vérnyomásesés, nehézlégzés, bőrreakciók, izolált esetekben akár anafilaxiás sokk, akár olyankor is, ha a betegnél nem mutatkozott túlérzékenység immunglobulinok korábbi beadása alkalmával.
* Általános reakciók
Hidegrázás, láz, fejfájás, rosszullét, hányinger, hányás, ízületi fájdalom és közepesen súlyos hátfájás.
* Szív- és érbetegségek és tünetek
Szív- és érrendszeri reakciók, különösen akkor, ha a készítményt véletlenül érbe adták be.
* Helyi reakciók az injekció beadási helyén
Helyi fájdalom, érzékenység vagy duzzanat.
A fertőző ágensek átvitelével kapcsolatos biztonsági információk a 4.4 pontban találhatók.

Mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.





Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Immunszérumok és immunglobulinok, humán tetanusz immunglobulin.
ATC kód: J06BB02

A humán tetanusz immunglobulin főleg immunglobulin G-t (IgG) tartalmaz, a Clostridium tetani baktérium által termelt toxin elleni meghatározott, magas specifikus ellenanyag-tartalommal.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Az intramuscularisan beadott humán tetanusz immunglobulin biohasznosulása a recipiens keringésében 2-3 napos késéssel következik be. A humán tetanusz immunglobulin felezési ideje kb. 3-4 hét. A felezési idő betegenként eltérő lehet.

Az IgG és az IgG-komplexek a reticuloendothelialis rendszer sejtjeiben bomlanak le.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A Tetagam hatóanyaga a humán plazmából nyert tetanusz immunglobulin, hatása azonos a plazma endogén alkotóelemével. Az egyadagos im. immunglobulin alkalmazása különböző állatoknál nem mutatott toxikus hatást. Ismételt adagolással járó (krónikus toxicitás, tumorképző, valamint reproduktív toxicitás) preklinikai vizsgálat nem végezhető el anélkül, hogy az állatban ki ne alakulna ellenanyag a fajidegen humán fehérje ellen.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Közvetlen csomagolóanyag:
SCF színtelen üveg fecskendő, Ph.Eur. I-es típusú üveg.

Kiszerelések:
1 db 1 ml-es előretöltött fecskendőt tartalmazó csomag
10 db 1 ml-es előretöltött fecskendőt tartalmazó csomag
1 db 2 ml-es előretöltött fecskendőt tartalmazó csomag

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Ne használja fel az oldatot, ha zavaros, vagy ha maradékot tartalmaz (lerakódásokat/részecskéket). A Tetagam P azonnal felhasználható oldat, melyet testhőmérsékleten kell beadni.
Bármilyen fel nem használt gyógyszert, illetve hulladékanyagot a helyi előírásoknak megfelelően kell megsemmisíteni.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben (2 °C - 8 °C) tárolandó. Nem fagyasztható!
A fénytől való védelme érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év
A tartály felbontása után a tartalmát haladéktalanul fel kell használni.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

CSL Behring GmbH
Emil-von-Behring-str. 76., 35041 Marburg
Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-23873/01 1×1 ml SCF színtelen üveg fecskendő, Ph.Eur. I-es típusú üveg
OGYI-T-23873/02 10×1 ml SCF színtelen üveg fecskendő, Ph.Eur. I-es típusú üveg
OGYI-T-23873/03 1×2 ml SCF színtelen üveg fecskendő, Ph.Eur. I-es típusú üveg


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

2021. május 7.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2021. május 7.




6


OGYÉI/21723/2021