Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

THIOTEP 600MG FILMTABLETTA 60X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Extractumpharma Zrt.
Hatástani csoport:
A16AX Tápcsatorna és anyagcsere egyéb gyógyszerei
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-23791/02
Hatóanyagok:
Acidum thiocticumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
5906 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Belbetegségek
Belgyógyászat
Csecsemő- és gyermekbetegségek
Csecsemő-gyermekgyógyászat
Endokrinológia
Neurológia
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,005906,00
Közgyógy5906,000,00
Üzemi baleset5906,000,00
Eü emelt5315,00591,00
Közgyógy eü.emelt5906,000,00
Teljes0,005906,00
Egyedi engedélyes0,005906,00
Tárolás:
25 °c alatt
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
18 éves kor alatt nem adható
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőttek
Az ajánlott adag naponta egyszer 1 db Thiotep 600 mg filmtabletta (azaz 600 mg alfa-liponsav), kb. fél órával az első étkezés előtt bevéve.

Súlyos tünetekkel járó perifériás polyneuropathia diabetica esetén parenterális bevezető terápia ajánlott.

Gyermekek és serdülők
Gyermekek és serdülők esetében a Thiotep 600 mg filmtablettával kapcsolatos klinikai tapasztalatok elégtelensége miatt a készítmény alkalmazása nem ajánlott.

Az alkalmazás időtartama
Mivel a perifériás polyneuropathia krónikus betegség, hosszú távú kezelést igényelhet.

Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.
A Thiotep 600 mg filmtablettát egészben, kevés folyadékkal, éhgyomorra kell bevenni. Étellel együtt bevéve csökkenhet az alfa-liponsav abszorpciója. Ezért ajánlott az egész napi adagot fél órával a reggeli előtt bevenni, különösen azoknak a betegeknek, akiknél elhúzódó az emésztési idő.

A diabeteses polyneuropathia kezelés alapja az optimális vércukorszint beállítása.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A vizelet szagának megváltozása előfordulhat a Thiotep 600 mg filmtabletta alkalmazásakor, ennek azonban nincs klinikai jelentősége.

A tioktánsavval végzett kezelés során az inzulin autoimmun szindróma (IAS) eseteiről számoltak be. Bizonyos humán leukocita antigén genotípussal (például HLA-DRB1*04:06 és HLA-DRB1*04:03 allélekkel) rendelkező betegek hajlamosabbak az IAS kialakulására, ha tioktánsavval kezelik őket. A HLA-DRB1*04:03 allél (az IAS-re való hajlam esélyhányadosa: 1,6) különösen a kaukázusiaknál található meg, Dél-Európában magasabb előfordulási aránnyal, mint Észak-Európában, míg a HLADRB1*04:06 allél (az IAS-re való hajlam esélyhányadosa: 56,6) különösen a japán és koreai betegeknél található meg.
Az IAS-t figyelembe kell venni a spontán hypoglykaemia differenciáldiagnózisa során a tioktánsavat szedő betegeknél (lásd 4.8 pont).

A Thiotep laktózt tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem ismert, hogy a készítmény befolyásolná a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Tünetek
Túladagolás esetén hányinger, hányás és fejfájás jelentkezhet.
Súlyos, néha halálos kimenetelű intoxikációt figyeltek meg alfa-liponsav 10 és 40 g közötti per os dózisának alkohollal együtt történő véletlenszerű vagy öngyilkossági szándékkal történt alkalmazása után. Az intoxikáció klinikai jelei kezdetben: pszichomotoros nyugtalanság vagy tudatzavar, melyek a továbbiakban generalizált convulsiókkal és laktát acidosis kifejlődésével kísért.
Ezenkívül hypoglykaemiát, sokkot, rhabdomyolysist, haemolysist, disszeminált intravascularis coagulatiót, csontvelő-depressziót és több szervet érintő funkcionális zavarokat észleltek az alfa-liponsav nagy dózisával történő intoxikáció következményeként.

Kezelés
Ha a legkisebb gyanú merül fel Thiotep-intoxikációra (pl. >10 db 600 mg-os tabletta felnőtteknél és >50 mg/ttkg adag gyermekeknél), azonnali kórházba szállítás és a mérgezés esetén szokásos általános eljárás megkezdése (pl. hánytatás, gyomormosás, aktív szén adása) indokolt. A convulsiók, laktát acidosis, egyéb életveszélyes tünetek feltétlenül intenzív terápiát igényelnek. Jelenleg a hemodialízis, a hemoperfúzió vagy filtrációs technikák alfa-liponsav-kiválasztást gyorsító hatása még nem bizonyított.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A ciszplatin hatása csökkenhet, ha Thiotep 600 mg filmtablettával együtt alkalmazzák.

Az alfa-liponsav fém-kelátképző. Nem alkalmazható ezért egyidejűleg fémtartalmú vegyületekkel (pl. vaskészítmények, magnéziumkészítmények, kalcium tartalmuk miatt tejtermékek). Ha a Thiotep 600 mg filmtablettát a beteg 30 perccel reggeli előtt veszi be, a vas- és magnéziumkészítmények ebédidőben vagy este vehetők be.

Mivel a Thiotep 600 mg filmtabletta az inzulin és az orális antidiabetikumok vércukorszint-csökkentő hatását erősítheti, ezért a vércukorszint rendszeres ellenőrzése ajánlott, különösen a Thiotep 600 mg filmtablettával végzett terápia kezdetén. Egyes esetekben szükségessé válhat az inzulin vagy az orális antidiabetikumok adagjának csökkentése a hypoglykaemia elkerülése érdekében.

A rendszeres alkoholfogyasztás jelentős kockázati tényező a neuropathia klinikai tüneteinek kialakulásában és súlyosbodásában, és így gyengítheti a Thiotep 600 mg filmtablettával történő kezelés eredményességét. Diabeteses polyneuropathiában szenvedő betegeket ezért figyelmeztetni kell arra, hogy lehetőség szerint kerüljék az alkoholfogyasztást. Ez a kezelésmentes időszakokra is vonatkozik.


6.2 Inkompatibilitások

In vitro az alfa-liponsav nem lép reakcióba a fémionok komplexeivel (pl. ciklosporinnal). Cukor molekulákkal kombinációban az alfa-liponsav nehezen oldódó komplexet képez.(pl. laktulóz-tartalmú oldat)




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások gyakoriságát az alábbiak szerint jelöljük:
Nagyon gyakori (?1/10)
Gyakori (?1/100 - <1/10)
Nem gyakori (?1/1000 - <1/100)
Ritka (?1/10 000 -<1/1000)
Nagyon ritka (<1/10 000)
Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert:
- inzulin autoimmun szindróma (lásd 4.4 pont)

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori:
- vertigo

Nagyon ritka:
- ízérzészavarok

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori:
- hányinger

Nagyon ritka:
- gastrointestinális tünetek, pl. hányás, gyomor- és bélfájdalmak, hasmenés

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nagyon ritka:
- allergiás bőrreakciók, mint bőrkiütés, urticaria és viszketés

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nagyon ritka:
- a glükóz-felhasználás javulása következtében, a vércukorszint csökkenhet. Ilyen esetben hypoglykaemiához hasonló tüneteket figyeltek meg, beleértve a szédülést, izzadást, fejfájást és látászavarokat.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Tápcsatorna és anyagcsere egyéb gyógyszerei;
ATC kód: A16AX01

Az alfa-liponsav vitaminszerű, endogén úton képződő anyag, ami koenzim-funkciót tölt be az alfa-ketosavak oxidatív dekarboxilezésében.

A diabetes mellitus következtében kialakuló hyperglykaemia glükóz-felhalmozódást okoz a vérerek mátrix fehérjéin, és ún. "előrehaladott glikozilált végtermékek (Advanced Glycosylation End Products, AGEP)˝ képződnek.
Ez a folyamat az endoneuralis vérátáramlás csökkenéséhez, és ezáltal endoneurális hypoxiához /ischaemiához vezet, ami a perifériás idegeket károsító szabad oxigéngyökök fokozott képződésével jár. Továbbá az antioxidánsok, mint pl. a glutation szintjének csökkenése is kimutatható volt a perifériás idegekben.

Patkánykísérleteknél, sztreptozotocin által indukált diabetesben az alfa-liponsav hatással van a fenti biokémiai folyamatokra: fokozza az endoneurális vérátáramlást, emeli a fiziológiás antioxidáns, a glutation szintjét, és antioxidánsként viselkedve csökkenti a szabad oxigéngyököket a diabetes miatt érintett idegekben.

Ezek a hatások, amelyeket kísérletes körülmények között észleltek, azt jelzik, hogy az alfa-liponsav javítja a perifériás idegek funkcióit. Ez vonatkozik a diabeteses polyneuropathiára jellemző érzészavarokra, amelyek dysaesthesiában és paraesthesiában (úgymint égő érzés, fájdalom, zsibbadtság, bizsergés) nyilvánulhatnak meg.

Egy 1995-ben végzett, placebokontrollos multicentrikus vizsgálat "A diabeteses polyneurophatia alfa-liponsavval történő kezelésében klinikai tapasztalatok" szerint az alfa-liponsav kedvezően hat a vizsgált tünetekre (úgymint égő érzés, fájdalom, zsibbadtság, bizsergés és fájdalom).

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Embernél per os alkalmazás után az alfa-liponsav gyorsan felszívódik. A kifejezett first pass effektusnak köszönhetően a Thiotep filmtablettából a bomlatlan alfa-liponsav abszolút biohasznosulása (iv. alkalmazással összehasonlítva) kb. 20%. Az alfa-liponsav-tabletta relatív biohasznosulása (a per os alkalmazott oldattal összehasonlítva) meghaladja a 60%-ot.

Eloszlás
A gyors szöveti eloszlás következtében az alfa-liponsav-plazma felezési ideje kb. 25 perc. Kb. 4 µg/ml maximális plazmaszintet mértek kb. fél órával 600 mg alfa-liponsav orális alkalmazása után.

Biotranszformáció
A biotranszformáció túlnyomórészt az oldalláncok oxidáció útján való megrövidülésével (béta-oxidáció) és/vagy a megfelelő tiolok S-metilezésével megy végbe.

Elimináció
Állatkísérleteknél (patkány, kutya) radioaktív jelölést alkalmazva kimutatták, hogy az alfa-liponsav túlnyomórészt, 80-90%-ban renális úton eliminálódik, főként metabolitok formájában. Embernél is csak kis mennyiségű, nem metabolizálódott alfa-liponsavat mutattak ki a vizeletben.

In vitro az alfa-liponsav nem lép reakcióba a fémionok komplexeivel (pl. ciklosporinnal). Cukor molekulákkal kombinációban az alfa-liponsav nehezen oldódó komplexet képez.

Egy 1997-ben 24 önkéntesen (22-24 év) végrehajtott összehasonlító biohasznosulási vizsgálat (nyílt, keresztezett) az alfa-liponsav mindkét enantiomerjének következő paramétereit mutatta ki 1 db Thiotep 600 mg filmtabletta egyszeri adagjának per os alkalmazása után összehasonlítva egy per os alkalmazandó oldattal (mindegyik 600 mg alfa-liponsavat tartalmaz):


A paraméterek jelölései: számtani középérték és variációs koefficiens (CV), valamint minimum és maximum értelemszerűen.

Az enantiomerek átlagos plazmaszintjei a Thiotep 600 mg filmtabletta egyszeri per os dózisa után koncentráció-idő grafikonon:




1. ábra: Az R- és S-alfa-liponsav átlagos plazmakoncentrációjának alakulása az idő függvényében (számtani középérték+ SEM) 24 egészséges önkéntesen (12 férfi és 12 nő) 600 mg racém-alfa-liponsav filmtabletta formájában történő egyszeri orális alkalmazása után.





2. ábra: Az R-, ill. S-alfa-liponsav egyedi plazmakoncentrációinak alakulása az idő függvényében 24 egészséges önkéntesen (12 férfi és 12 nő) 600 mg racém-alfa-liponsav filmtabletta formájában történő egyszeri per os alkalmazása után.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Akut és krónikus toxicitás
A toxicitásra olyan tünetek jellemzőek, amelyek mind a vegetatív-, mind a központi idegrendszer érintettségére utalnak (lásd 4.9 pont). Ismételt alkalmazás után megállapítható volt, hogy a máj és a vese a toxicitás célszervei.

Mutagén és karcinogén hatás
A mutagenitásra irányuló vizsgálatok nem mutattak ki genetikai vagy kromoszomális mutációt.

Patkányokon végzett karcinogenitási vizsgálatokban az alfa-liponsav per os alkalmazva nem mutatott daganatkeltő hatást. Ugyancsak negatív eredménnyel zárultak az alfa-liponsav tumor promóciós hatásának vizsgálatára irányuló, karcinogén hatású N-nitrozo-dimetilaminnal (NDEA) végzett kísérletek is.

Reprodukciós toxicitás
Az alfa-liponsav nem befolyásolja a fertilitást vagy a magzatfejlődés korai szakaszát patkányoknál a maximális per os adag, 68,1 mg/ttkg alkalmazása mellett sem.
Nyulaknak intravénás injekcióban adva az alfa-liponsav nem okozott malformatiót még az anyára nézve toxikus adagokban sem.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

30 db, 60 db, 100 db, ill. 500 db filmtabletta PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó. A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

ExtractumPharma Zrt.
Központ: 1044 Budapest, Megyeri út 64.
Magyarország
Tel.:+36-1-233-0661
Fax:+36-1-233-1426
E-mail:budapest@expharma.hu


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

PVC/PVDC//Al buborékcsomagolás 30× OGYI-T-23791/01
PVC/PVDC//Al buborékcsomagolás 60× OGYI-T-23791/02
PVC/PVDC//Al buborékcsomagolás 100× OGYI-T-23791/03
PVC/PVDC//Al buborékcsomagolás 500× OGYI-T-23791/04


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2020. december 10.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2020. december 10.


OGYÉI/43604/2019