Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

BRIMOGEN 2MG/ML OLDATOS SZEMCSEPP 1X5ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Pharmaselect Gmbh
Hatástani csoport:
S01EA Szimpatomimetikumok a glaukoma kezelésében
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-23725/01
Hatóanyagok:
BrimonidiniumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
2675 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Eü. rendeletre felírhatja:
Szembetegségek
Szemészet
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,002675,00
Közgyógy2675,000,00
Üzemi baleset2675,000,00
Eü emelt2408,00267,00
Közgyógy eü.emelt2675,000,00
Teljes0,002675,00
Egyedi engedélyes0,002675,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
2 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Ajánlott adagolás felnőtteknek (beleértve az időseket is)
Az ajánlott adag kb. 12 órás időkülönbséggel naponta kétszer 1 csepp Brimogen szemcsepp az érintett szem(ek)be cseppentve. Idősek esetében nincs szükség a dózis módosítására.

Mint valamennyi szemcseppnél, a lehetséges szisztémás felszívódás csökkentése érdekében ajánlatos a könnytömlőt a belső szemzugnál 1 percre összenyomni (pontszerű occlusio). Ezt minden egyes csepp becseppentése után azonnal el kell végezni.

Egynél több topicalis szemészeti készítmény alkalmazása esetén a különböző gyógyszerek alkalmazása között 5-15 percnek kell eltelnie.

Alkalmazása máj- és vesekárosodásban
A Brimogen szemcseppet nem vizsgálták máj- vagy vesekárosodásban szenvedő betegeknél (lásd 4.4 pont).

Gyermekek és serdülők
Nem végeztek klinikai vizsgálatot 12 és betöltött 18. életév közötti életkorú gyermekek és serdülők esetében.
A Brimogen szemcsepp alkalmazása nem javasolt 12 évesnél fiatalabb gyermekeknél, valamint ellenjavallt újszülötteknél, csecsemőknél és 2 éves kor alatti gyermekeknél (lásd 4.3, 4.4, és 4.9 pontok). Ismert, hogy újszülöttek esetében súlyos mellékhatások fordulhatnak elő.
A hatásosságot és a biztonságot gyermekek esetében nem igazolták.

Az alkalmazás módja
Szemészeti alkalmazásra.





Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A 2 éves és annál idősebb gyermekeket, különösen a 2-7 éves kor közötti és/vagy ?20 kg testtömegű gyermekeket kellő körültekintéssel kell kezelni, és szorosan kell monitorozni az aluszékonyság magas incidenciája és súlyossága miatt (lásd 4.8 pont).

Súlyos, vagy instabil és nem kontrollált cardiovascularis betegségben szenvedő betegek kezelésénél kellő óvatosság szükséges.

A betegek egy részénél (12,7%) a Brimogen szemcseppel végzett kezelés alatt a klinikai vizsgálatok során ocularis túlérzékenységi típusú reakció alakult ki (lásd 4.8 pont). Amennyiben túlérzékenységi reakciókat figyelnek meg, a Brimogen szemcseppel végzett kezelést abba kell hagyni.

Késleltetett ocularis túlérzékenységi reakciókról számoltak be brimonidin-tartarát-tartalmú szemcseppekkel kapcsolatban; egyes esetekben arról számoltak be, hogy ez a szembelnyomás emelkedésével járt.

A Brimogen szemcsepp csak kellő körültekintéssel alkalmazható depresszióban, agyi keringészavarban vagy koszorúér-betegségben, Raynaud-jelenségben, orthostaticus hypotensióban, vagy thrombangiitis obliteransban szenvedő betegeknél.

A Brimogen szemcseppet nem vizsgálták máj- vagy vesekárosodásban szenvedő betegeknél, az ilyen betegek kezelése során fokozott óvatosság szükséges.

A Brimogen szemcseppben levő tartósítószer, a benzalkónium-klorid, szemirritációt okozhat. A lágy kontaktlencsékkel való érintkezés kerülendő. A kontaktlencséket az alkalmazás előtt el kell távolítani, és visszahelyezésük előtt legalább 15 percet várni kell. A benzalkónium-kloridról ismert, hogy elszínezi a lágy kontaktlencséket.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Ez a készítmény fáradtságot és/vagy álmosságot okozhat, ami ronthatja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. Ez a készítmény homályos látást és/vagy látászavart okozhat, ami ronthatja a gépjárművezetést vagy a gépek kezeléséhez szükséges képességeket, különösen éjszaka, vagy csökkentett kivilágításnál. Gépjárművezetés vagy gépek kezelése előtt a betegnek meg kell várnia, amíg ezek a tünetek elmúlnak.


4.9 Túladagolás

Szemészeti túladagolás (felnőttek)
Az ismert esetekben a jelentett események általában azok voltak, amelyek a mellékhatások között már felsorolásra kerültek.

Véletlen lenyelésből eredő szisztémás túladagolás (felnőttek)
Felnőtteknél a brimonidin véletlen lenyelésére vonatkozóan csak nagyon korlátozott információ áll rendelkezésre. Az eddig jelentett egyetlen mellékhatás a hypotensio volt. Beszámoltak arról, hogy a hypotensióval járó epizódot rebound hypertensio követte. A túladagolás kezelése szupportív és tüneti kezelésből áll; a betegnél a légutak átjárhatóságát biztosítani kell.
Más alfa-2-agonisták orális túladagolásával kapcsolatban olyan tünetekről számoltak be, mint a hypotensio, asthenia, hányás, letargia, szedáció, bradycardia, arrhythmia, miózis, apnoe, izomtónus-csökkenés, hypothermia, légzésdepresszió és görcsroham.

Gyermekek és serdülők
Közöltek vagy jelentettek olyan súlyos mellékhatásokat, melyek a brimonidin szemcsepp véletlen lenyelését követően gyermekeknél jelentkeztek. Az érintetteknél a központi idegrendszeri depresszió tünetei, jellegzetesen átmeneti kóma vagy beszűkült tudatállapot, letargia, aluszékonyság, izomtónus-csökkenés, bradycardia, hypothermia, sápadtság, légzésdepresszió és apnoe jelentkezett; az érintetteket intenzív osztályra kellett felvenni és szükség esetén intubációra is sor került. A beszámolók szerint minden beteg teljesen felépült, általában 6-24 órán belül.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A Brimogen szemcsepp ellenjavallt monoamin-oxidáz (MAO)-gátló-kezelésben részesülő betegek, valamint a noraderenrg transzmisszióra ható antidepresszánst (például triciklusos antidepresszánsok és mianszerin) szedő betegek esetében (lásd 4.3 pont).

Bár a Brimogen szemcseppel nem végeztek specifikus gyógyszerkölcsönhatási vizsgálatokat, a központi idegrendszert gátló szerekkel (alkohol, barbiturátok, opiátok, szedatívumok vagy anesztetikumok) az additív vagy potencírozó hatás lehetőségét figyelembe kell venni.

Nem áll rendelkezésre adat a keringő katekolaminok Brimogen szemcsepp adását követő vérszintjéről. Elővigyázatosság javasolt azonban azoknál a betegeknél, akik olyan gyógyszereket szednek, amelyek befolyásolhatják a keringő aminok metabolizmusát és felvételét, mint például a klórpromazin, metilfenidát, reszerpin.

Brimonidin-tartarát-tartalmú szemcseppek alkalmazását követően néhány betegnél klinikailag nem szignifikáns vérnyomáscsökkenésről is beszámoltak. Ezért a Brimogen szemcsepp szisztémás vérnyomáscsökkentő gyógyszerekkel és/vagy szívglikozidokkal történő együttes alkalmazása esetén körültekintően kell eljárni.

Körültekintés javasolt olyan, egyidejűleg adott szisztémás gyógyszerrel (függetlenül annak gyógyszerformájától) történő kezelés elindításakor (vagy a dózis megváltoztatásakor), amely kölcsönhatásba léphet az alfa-adrenerg-agonistákkal, vagy módosíthatja azok hatását, vagyis adrenerg-receptor agonisták vagy antagonisták (pl. izoprenalin, prazozin).


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása
A leggyakrabban jelentett mellékhatások a szájszárazság, a szem vérbősége és égő/szúró érzése, amik a betegek 22-25%-ánál jelentkeztek. Ezeknek a többsége átmeneti volt és ritkán volt olyan súlyos, hogy a kezelést emiatt abba kellett hagyni.

Klinikai vizsgálatok során szemészeti allergiás reakció a betegek 12,7%-ánál jelentkezett (a betegek 11,5%-ánál emiatt abba kellett hagyni a kezelést), a betegek többségénél a kezelés harmadik és kilencedik hónapja között.

A mellékhatások táblázatos felsorolása
Az egyes gyakorisági csoportokon belül a mellékhatások a súlyosság szempontjából csökkenő sorrendben vannak feltüntetve.
A mellékhatások előfordulási gyakoriságát az alábbi terminológia szerint osztályozzák:

Nagyon gyakori
(?1/10)
Gyakori
(?1/100 - <1/10)
Nem gyakori
(?1/1000 - <1/100)
Ritka
(?1/10 000 - <1/1000)
Nagyon ritka
(<1/10 000)
Nem ismert
(A gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

Szervrendszer

Gyakoriság
Mellékhatás
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori

szisztémás allergiás reakciók
Pszichiátriai kórképek
Nem gyakori

depresszió

Nagyon ritka

álmatlanság
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori

fejfájás, aluszékonyság

Gyakori

szédülés, ízérzészavar

Nagyon ritka

ájulás
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Nagyon gyakori
szemirritáció (vérbőség, égő és szúró érzés, viszketés, idegentestérzés, conjunctiva-folliculusok), homályos látás, allergiás blepharitis, allergiás blepharoconjunctivitis, allergiás conjunctivitis, szemészeti allergiás reakció és follicularis conjunctivitis


Gyakori
helyi irritáció (szemhéj vérbősége és ödémája, blepharitis, kötőhártya ödémája és váladékozása, szemfájdalom és könnyezés), fotofóbia, cornea-erosio és -beszűrődés, szemszárazság, a kötőhártya elfehéredése, látászavar, kötőhártya-gyulladás


Nagyon ritka
iritis, miózis

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek

Nem gyakori
palpitatio/arrhythmia (bradycardia és tachycardia)

Érbetegségek és tünetek

Nagyon ritka
hypertensio, hypotensio
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek

Gyakori
felső légúti tünetek


Nem gyakori
az orrnyálkahártya szárazsága


Ritka
dyspnoe

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori
szájszárazság


Gyakori
emésztőrendszeri tünetek

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nagyon gyakori
fáradtság


Gyakori
gyengeség


Az alábbi mellékhatásokat a forgalomba hozatalt követően a brimonidin-tartarát-tartalmú szemcseppek alkalmazása során észlelték. Mivel ezek ismeretlen méretű populáció önkéntes jelentésén alapulnak, ezek előfordulási gyakorisága nem állapítható meg.

Szervrendszer

Gyakoriság
Mellékhatás
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Nem ismert

iridocyclitis (anterior uveitis), a szemhéj viszketése.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nem ismert
bőrreakciók, köztük erythema, az arc ödémája, viszketés, bőrkiütés és értágulat


Azokban az esetekben, amikor a brimonidint a veleszületett glaucoma kezelésének részeként adták, a brimonidinnel kezelt újszülötteknél és csecsemőknél a brimonidin-túladagolás tüneteiről, így eszméletvesztésről, lethargiáról, aluszékonyságról, hypotensióról, izomtónus-csökkenésről, bradycardiáról, hypothermiáról, cianózisról, sápadtságról, légzésdepresszióról és apnoeról számoltak be (lásd 4.3 pont).
Egy három hónapos, béta-blokkoló-kezeléssel nem kellően kontrollált glaukómában szenvedő 2-7 éves gyermekek bevonásával végzett III. fázisú vizsgálatban a brimonidinnel kiegészített kezelésben részesülő gyermekek körében magas volt az aluszékonyság előfordulási gyakorisága (55%). A gyermekek 8%-ánál ez súlyos volt, és 13%-ánál vezetett a kezelés abbahagyásához. Az aluszékonyság incidenciája az életkor növekedésével csökkent, a legalacsonyabb (25%) a 7 évesek körében volt, de a testtömeg nagyobb hatással volt erre: ?20 kg testtömegű gyermekeknél magasabb volt az incidencia (63%), mint a >20 kg testtömegű gyermekeknél (25%) (lásd 4.4 pont).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Szimpatomimetikumok a glaucoma terápiában, ATC kód: S01EA05.

A brimonidin egy alfa-2-adrenergreceptor-agonista, amely 1000-szer szelektívebben kötődik az alfa-2-adrenoreceptorhoz, mint az alfa-1-adrenoreceptorhoz.

Ennek a szelektivitásnak az eredményeként nincs mydriasis, és nem lép fel vasoconstrictio a humán retinális xenograftokhoz kapcsolódó mikroerekben.

Embereknél a brimonidin-tartarát topicalis alkalmazása csökkenti a szembelnyomást, a cardiovascularis és a pulmonaris paraméterekre gyakorolt minimális hatás mellett.

Korlátozottan elérhető adatok alapján asthma bronchialéban szenvedő betegeknél nem mutatkoztak mellékhatások.

Topicalis alkalmazást követően a brimonidin-tartarát gyorsan kifejti hatását, az alkalmazást követően két órával mutatja a legnagyobb szembelnyomás-csökkentő hatást. Két, egy éven át tartó vizsgálatban a brimonidin-tartarát-tartalmú szemcseppek átlagosan körülbelül 4-6 Hgmm-rel csökkentették a szembelnyomást.

Állatokon és emberek bevonásával végzett fluorofotometrás vizsgálatok alapján arra lehet következtetni, hogy a brimonidin-tartarát kettős hatásmechanizmusú. Feltételezések szerint a brimonidin-tartarát úgy csökkenti a szembelnyomást, hogy csökkenti a csarnokvíz termelődését és fokozza az uveoscleralis elfolyást.

Klinikai vizsgálatokban a brimonidin-tartarát-tartalmú szemcseppek topicalis béta-blokkolókkal kombinálva hatásosnak bizonyultak. Rövidebb ideig tartó vizsgálatok eredményei is arra utalnak, hogy a brimonidin-tartarát-tartalmú szemcseppek és travoproszt (6 hétig tartó), valamint latanoproszt (3 hónapig tartó) együttes alkalmazása során a két gyógyszer hatása klinikailag jelentős mértékben összeadódik.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Általános jellemzők

0,2%-os oldat 10 napon keresztül történő, napi kétszeri szemészeti alkalmazása után a plazmakoncentráció alacsony volt (átlagos Cmax-értéke 0,06 ng/ml). Többszöri alkalmazást (naponta kétszer, 10 napon át) követően a vérben kismértékű felhalmozódást figyeltek meg. Dinamikus egyensúlyi állapotban a 12 órás plazmakoncentráció-idő görbe alatti terület (AUC0-12h) 0,31 ng×óra/ml volt, az első adag utáni 0,23ng×óra/ml értékhez képest. Topicalis alkalmazást követően az átlagos látszólagos felezési idő a szisztémás keringésben emberben körülbelül 3 óra volt.

Topicalis alkalmazást követően a brimonidin plazmafehérjéhez való kötődése emberben 29% volt.

In vitro és in vivo a brimonidin a szem szöveteiben reverzibilisen kötődik a melaninhoz. Két hétig tartó szemészeti alkalmazást követően a brimonidin koncentrációja a szivárványhártyában, a sugártestben, az ér- és ideghártyában 3-17-szer magasabb volt, mint egyszeri alkalmazás után. Felhalmozódás melanin hiányában nem következik be.

A melaninhoz való kötödés jelentősége embereknél nem tisztázott. Ugyanakkor biomikroszkópos vizsgálatok nem mutattak szignifikáns szemészeti mellékhatásokat brimonidin-tartarát-tartalmú szemcseppel legalább egy éven át kezelt betegeknél, és nem találtak szignifikáns szemészeti toxicitást egy egy éven át tartó biztonságossági vizsgálat során sem, amikor a brimonidin-tartarát ajánlott dózisának négyszeresét adták majmoknak.
Embernél történő orális adagolását követően a brimonidin jól felszívódik és gyorsan eliminálódik. Az adag nagyobb része (körülbelül 75%-a) a vizelettel 5 napon belül ürült ki, metabolitok formájában; változatlan hatóanyagot nem mutattak ki a vizeletben. Állati és emberi májon végzett in vitro vizsgálatok azt mutatják, hogy a metabolizmus főleg az aldehid-oxidáz és a citokróm P450 enzimeken jön létre. Ezért úgy tűnik, hogy a szisztémás elimináció elsősorban a májmetabolizmus útján történik.

Kinetikai profil
Nem volt nagy eltérés dózisarányos Cmax és AUC tekintetében 0,08%, 0,2% és 0,5%-os adag egyszeri topicalis alkalmazását követően.

Jellemzők betegeknél

Jellemzők időseknél
A brimonidin egyszeri adagját követően a Cmax, az AUC és a látszólagos felezési idő idősek (65 éves vagy afelett) és fiatal felnőttek esetében hasonló volt, ami arra utal, hogy a szisztémás felszívódást és eliminációt nem befolyásolja az életkor.

Egy, idősek bevonásával végzett, három hónapos klinikai vizsgálat adatai alapján a brimonidin szisztémás expozíciója nagyon alacsony volt.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási, karcinogenitási és reproduktív toxicitási vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Fehér, kissűrűségű polietilén cseppentő tartály kissűrűségű polietilén cseppentő feltéttel és fehér, nagysűrűségű polietilén csavaros kupakkal.
Mindegyik tartály 5 ml oldatot tartalmaz.
Kiszerelések: 1×5 ml, 3×5 ml és 6×5 ml.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II/1. csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer (J).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

Bontatlan csomagolásban: 2 év
Első felbontást követően: 28 nap


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Pharmaselect International Beteiligungs GmbH,
Ernst Melchior-Gasse 20.
1020 Bécs
Ausztria


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-23725/01 1×5 ml polietilén cseppentő tartály
OGYI-T-23725/02 3×5 ml polietilén cseppentő tartály
OGYI-T-23725/03 6×5 ml polietilén cseppentő tartály


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2020. augusztus 6.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. május 23.



8




OGYÉI/61133/2020




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A készítmény alkalmazásának biztonságosságát humán terhesség esetén nem igazolták. Állatokon végzett kísérletek során a brimonidin-tartarát nem mutatott teratogén hatást. Nyulaknál a brimonidin-tartarát az embereknél kezelés alatt mért értékeknél magasabb plazmaszintek esetén preimplantációs vetélést és születés utáni növekedési elmaradást okozott. A Brimogen szemcsepp terhes nőknél csak akkor alkalmazható, ha az anyára gyakorolt várható előnyös hatás felülmúlja a magzatra gyakorolt lehetséges károsító hatás kockázatát.

Szoptatás
Nem ismert, hogy a brimonidin kiválasztódik-e az emberi anyatejbe. A vegyület a laktáló patkány tejébe kiválasztódik. A Brimogen szemcsepp szoptató anyáknak nem adható.