Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

DEXMEDETOMIDINE KALCEKS 100UG/ML KONC OLD INF 4X4ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
As Kalceks
Hatástani csoport:
N05CM Egyéb altatók és nyugtatók
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-23604/04
Hatóanyagok:
DexmedetomidinumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Intenzív osztályon kezelt, a verbális stimulációra ébreszthető állapotnál nem mélyebb - a Richmond-féle agitációs-szedációs skálán (RASS) 0 - (-3) értékű - szedációt igénylő felnőtt betegek szedációja

Kizárólag kórházi alkalmazásra. A gyógyszert az intenzív kezelést igénylő betegek ellátásában jártas egészségügyi szakembernek kell beadnia.

Adagolás

A már intubált és szedált betegeket át lehet állítani 0,7 mikrogramm/ttkg/óra kezdeti infúziós sebességgel adott dexmedetomidinre, amelyet később a kívánt mértékű szedáció elérése érdekében, a beteg reakciójától függően lépésenként lehet módosítani a 0,2-1,4 mikrogramm/ttkg/óra dózistartományon belül. Rossz általános állapotú betegek esetén mérlegelni kell egy alacsonyabb kezdő infúziós sebesség alkalmazását. A dexmedetomidin igen erős hatású, az infúzió sebességét óránként kell megállapítani. A dózis módosítását követően az új dinamikus egyensúlyi állapotra jellemző mértékű szedáció kialakulásáig akár egy óra is eltelhet.

Maximális dózis
A maximális, 1,4 mikrogramm/ttkg/óra dózist nem szabad túllépni. Azoknál a betegeknél, akiknél a dexmedetomidin maximális dózisával sem tudnak megfelelő szintű szedációt elérni, másik szedatív készítményre kell áttérni.
A dexmedetomidin esetén telítő dózis alkalmazása intenzív osztályon végzett szedációhoz nem javasolt és fokozott mellékhatásokkal jár. Szükség esetén propofol vagy midazolám adható mindaddig, amíg a dexmedetomidin klinikai hatásai ki nem alakulnak.

A kezelés időtartama
A dexmedetomidin 14 napnál hosszabb ideig történő alkalmazásával kapcsolatban nincsenek tapasztalatok. Ennél az időtartamnál hosszabb alkalmazás esetén rendszeresen újra kell értékelni a dexmedetomidin alkalmazását.

Szedációt igénylő, diagnosztikai vagy műtéti beavatkozások előtt és/vagy során nem intubált felnőtt betegek szedációja, azaz műtéti/éber szedáció

A dexmedetomidint kizárólag olyan egészségügyi szakember adhatja be, aki jártas a betegek aneszteziológiai ellátásában a műtőben vagy diagnosztikai eljárás alatt. Amikor a dexmedetomidint éber szedáció során adják, a beteget olyan személyeknek kell folyamatosan monitorozniuk, akik nem vesznek részt a diagnosztikai vagy a műtéti beavatkozás végrehajtásában. A betegeket folyamatos megfigyelés alatt kell tartani, hogy észlelni lehessen a hypotensio, a hypertensio, a bradycardia, a légzésdepresszió, a légúti elzáródás, az apnoe, a légszomj és/vagy az oxigén-deszaturáció korai jeleit (lásd 4.8 pont).

A kiegészítő oxigénellátásnak azonnal rendelkezésre kell állnia, és szükség esetén a betegnek oxigént kell kapnia. Az oxigénszaturációt impulzus-oximetriával monitorozni kell.

A dexmedetomidint telítő infúzióként, majd ezt követően fenntartó infúzióban adják. A beavatkozástól függően párhuzamosan alkalmazott lokális anesztéziára vagy analgéziára lehet szükség a kívánt klinikai hatás eléréséhez. Fájdalmas beavatkozásoknál vagy amikor mély szedáció szükséges, kiegészítő analgézia vagy szedatívumok (pl. opioidok, midazolám vagy propofol) alkalmazása ajánlott. A dexmedetomidin farmakokinetikai eloszlási felezési ideje a becslések szerint körülbelül 6 perc, amit a dexmedetomidin kívánt klinikai hatásának elérése érdekében az egyidejűleg adott gyógyszerek hatásaival együtt figyelembe kell venni, amikor megállapítják azt a megfelelő időtartamot, amely a dexmedetomidin titrálásához szükséges.

A műtéti szedáció indítása:
- 1,0 mikrogramm/ttkg telítő infúzió 10 percen keresztül. A kisebb beavatkozással járó eljárásoknál, pl. szemészeti műtéteknél, a 10 percen át adott 0,5 mikrogramm/ttkg telítő infúzió is elegendő lehet.

A műtéti szedáció fenntartása:
A fenntartó infúziót általában 0,6-0,7 mikrogramm/ttkg/óra dózissal indítják, amit később a 0,2-1 mikrogramm/ttkg/óra dózistartományban végzett titrálással módosítanak a kívánt klinikai hatás eléréséig. A fenntartó infúzió sebességét a kívánt mértékű szedáció eléréséhez szükséges mértékben kell beállítani.

Különleges betegcsoportok

Idősek
Idős betegeknél általában nincs szükség a dózis módosítására (lásd 5.2 pont). Idős betegeknél fokozottnak tűnik a hypotensio kockázata (lásd 4.4 pont), de a műtéti szedációkból származó korlátozott adatok nem utalnak egyértelmű dózisfüggőségre.

Vesekárosodás
Vesekárosodásban szenvedő betegeknél nincs szükség dózismódosításra.

Májkárosodás
A dexmedetomidin a májban metabolizálódik és csak fokozott elővigyázatossággal alkalmazandó a májkárosodásban szenvedő betegeknél. Megfontolandó a csökkentett fenntartó dózis alkalmazása (lásd 4.4 és 5.2 pont).

Gyermekek és serdülők
A dexmedetomidin biztonságosságát és hatásosságát 0-18 éves gyermekek és serdülők esetén nem igazolták. A jelenleg rendelkezésre álló adatok leirata a 4.8, 5.1 és 5.2 pontokban található, de az adagolásra vonatkozóan nem adható ajánlás.

Az alkalmazás módja

A gyógyszert csak hígított intravénás infúzió formájában, vezérelt infúziós készülékkel szabad beadni. A gyógyszer alkalmazás előtti hígítására vonatkozó utasításokat lásd a 6.6 pontban.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Monitorozás
A dexmedetomidin intenzív osztályon, műtőben és diagnosztikai beavatkozások során történő alkalmazásra szolgál. Egyéb körülmények közötti alkalmazása nem javasolt. A dexmedetomidin infúzió beadása során minden beteg szívműködését folyamatosan monitorozni kell. Nem intubált betegeknél a légzést szoros monitorozás alatt kell tartani a légzésdepresszió és esetenként az apnoe kockázata miatt (lásd 4.8 pont).

A dexmedetomidin alkalmazása után a szedációból való visszatérés ideje a beszámolók szerint megközelítőleg 1 óra. Járóbeteg-ellátásban történő alkalmazásakor a beteget legalább egy órán keresztül (vagy a beteg állapotától függően hosszabb ideig) folyamatosan szoros monitorozás alatt kell tartani, majd legalább további egy órán keresztül gondoskodni kell az orvosi felügyeletről a beteg biztonsága érdekében.

Általános óvintézkedések
A dexmedetomidint nem szabad bolus dózisban adni, továbbá intenzív osztályon történő alkalmazás során a telítő dózis sem javasolt. A felhasználóknak ezért készen kell állniuk alternatív szedatívum alkalmazására az agitáció akut gátlása érdekében vagy a beavatkozások alatt, különösen a kezelés első néhány órája alatt. Műtéti szedáció alatt egy másik szedatívum kisebb bolus dózisa alkalmazható, ha a szedáció szintjének gyors emelése szükséges.

Néhány dexmedetomidint kapó betegnél megfigyelték, hogy stimulációra ébreszthetők és éberekké válnak. Egyéb klinikai jelek és tünetek hiányában ez önmagában nem tekinthető a hatástalanság bizonyítékának.

A dexmedetomidin általában nem okoz mély szedációt és a betegek könnyen ébreszthetők. A dexmedetomidin ezért nem alkalmas azon a betegeknél, akik nem tolerálják ezt a hatásprofilt, például akiknek folyamatos, mély szedációra van szükségük.

A dexmedetomidint nem szabad intubálásnál általános érzéstelenítő indukciós szerként adni vagy izomlazító alkalmazásakor szedáció biztosítására alkalmazni.

A dexmedetomidin nem rendelkezik a néhány egyéb szedatívumnál tapasztalható görcsoldó hatással, így nem fogja elnyomni a fennálló görcsaktivitást.

Óvatosságra van szükség, ha a dexmedetomidint más szedatív vagy cardiovascularis hatású gyógyszerrel együtt alkalmazzák, mert additív hatások léphetnek fel.

A dexmedetomidin nem ajánlott önszedációra. Nem állnak rendelkezésre megfelelő adatok.

A dexmedetomidin járóbeteg-ellátásban történő alkalmazását követően a beteget általában egy erre alkalmas harmadik fél gondjaira kell bízni. A betegeknek azt kell tanácsolni, hogy tartózkodjanak a gépjárművezetéstől és egyéb veszélyes feladatok végzésétől, továbbá kerüljék más, esetleg szedációt okozó szerek (pl. benzodiazepinek, opioidok, alkohol) szedését/fogyasztását a dexemedetomidin megfigyelt hatásai, a műtéti beavatkozás, az egyidejűleg adott gyógyszerek, a beteg kora és állapota alapján megállapított megfelelő ideig.

Körültekintés szükséges a dexmedetomidin idős betegeknél történő alkalmazásakor. A 65 évesnél idősebb betegek hajlamosabbak lehetnek a hypotensióra a dexmedetomidin alkalmazásakor, beleértve a műtéti beavatkozásoknál alkalmazott telítő dózist is. Megfontolandó a dózis csökkentése. Kérjük, olvassa el a 4.2 pontot.

Cardiovascularis hatások és óvintézkedések
A dexmedetomidin a központi sympatholysisen keresztül csökkenti a szívritmust és a vérnyomást, azonban nagyobb koncentrációkban hypertensióhoz vezető perifériás vasoconstrictiot okoz (lásd 5.1 pont). A dexmedetomidin ezért nem alkalmas olyan betegek számára, akiknél súlyos cardiovascularis instabilitás áll fenn.

Körültekintés szükséges a dexmedetomidin olyan betegeknél történő alkalmazásakor, akiknél korábbról fennálló bradycardia van jelen. A dexmedetomidin 60/perc alatti pulzusszám melletti alkalmazására vonatkozóan az adatok nagyon korlátozottak, és az ilyen betegek esetében fokozott elővigyázatosság szükséges. A bradycardia rendszerint nem igényel kezelést, de szükség esetén általában reagál az antikolinerg gyógyszerekre vagy a dózis csökkentésére. A nagyon jó fizikai állapotú és alacsony nyugalmi szívfrekvenciájú betegek különösen érzékenyek lehetnek az alfa-2-receptor agonisták bradikardizáló hatásaira és átmeneti szinuszleállással járó esetekről is beszámoltak. Emellett jelentették szívmegállás eseteit, amelyet gyakran előzött meg bradycardia vagy atrioventricularis blokk (lásd 4.8 pont).

A dexmedetomidin vérnyomáscsökkentő hatásának nagyobb jelentősége lehet azoknál a betegeknél, akiknek már eredetileg is alacsony volt a vérnyomásuk (különösen, ha az nem reagált vérnyomásemelőkre), akik hypovolaemiában szenvednek, krónikusan alacsony a vérnyomásuk vagy akiknél csökkent a funkcionális rezerv, például a súlyos kamraműködési zavarban szenvedők és az idős betegek. Ezekben az esetekben fokozott óvatosságra van szükség (lásd 4.3 pont). Az alacsony vérnyomás általában nem igényel specifikus kezelést, azonban szükség esetén a felhasználóknak készen kell állniuk a beavatkozásra dóziscsökkentés, folyadékok és/vagy vasoconstrictorok adása révén.

Csökkent perifériás autonóm aktivitás (például gerincvelő-sérülés miatt) esetén a betegeknél kifejezettebbek lehetnek a hemodinámiás változások a dexmedetomidin alkalmazásának kezdetén, ezért fokozott körültekintéssel kell őket kezelni.

A dexmedetomidin perifériás vasoconstrictiv hatásaival kapcsolatosan átmeneti hypertensiót figyeltek meg, elsősorban a telítő dózis alkalmazása során. Telítő dózis intenzív osztályon történő szedációnál nem javasolt. A hypertensiót általában nem kell kezelni, azonban a folyamatos infúzió sebességének csökkentése tanácsos lehet.

A nagyobb koncentráció mellett fellépő helyi vasoconstrictio jelentősége nagyobb lehet ischaemiás szívbetegségben vagy súlyos cerebrovascularis betegségben szenvedő betegeknél, akiket szorosan kell monitorozni. A dózis csökkentését vagy a kezelés leállítását mérlegelni kell azoknál a betegeknél, akiknél a szívizom vagy az agy ischaemiájára utaló jelek mutatkoznak.

A hypotensio vagy bradycardia esetlegesen megnövekedett kockázata miatt körültekintés ajánlott, ha a dexmedetomidint spinalis vagy epiduralis anesztéziával együtt alkalmazzák.

Májkárosodás
Óvatosságra van szükség súlyos májkárosodás esetén, mivel a dexmedetomidin csökkent clearance-e miatt a túl nagy dózisok fokozhatják a mellékhatások kialakulásának, a túlzott szedációnak vagy a hatás elhúzódásának a kockázatát.

Neurológiai betegségek
Súlyos idegrendszeri betegségekben, például fejsérülés esetén és ideggyógyászati műtét után, korlátozott a dexmedetomidin alkalmazásával kapcsolatos tapasztalat, ezért ilyen esetekben a gyógyszert elővigyázatosan kell alkalmazni, különösen, ha mély szedációra van szükség. A dexmedetomidin csökkentheti az agyi véráramlást és a koponyaűri nyomást, amit figyelembe kell venni a kezelés kiválasztásakor.

Egyéb
Az alfa-2 agonisták tartós alkalmazását követő hirtelen abbahagyása ritkán megvonási reakciókkal járt. Ezt a lehetőséget figyelembe kell venni, ha a betegnél izgatottság és hypertensio alakul ki röviddel a dexmedetomidin leállítását követően.

A dexmedetomidin hipertermiát idézhet elő, mely rezisztens lehet a szokásos hűtési módszerekre. A dexmedetomidin-kezelést ismeretlen eredetű tartós láz esetén abba kell hagyni, és alkalmazása nem ajánlott malignus hipertermiára hajlamos betegeknél.

Diabetes insipidust jelentettek dexmedetomidin-kezeléssel kapcsolatosan. Amennyiben polyuria jelentkezik, javasolt a dexmedetomidinnal végzett kezelés leállítása, valamint a szérum nátriumszintjének és a vizelet ozmolalitásának ellenőrzése.

A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz milliliterenként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A betegeket figyelmeztetni kell, hogy a dexmedetomidinnel végzett műtéti szedációt követően megfelelő ideig tartózkodniuk kell a gépjárművezetéstől és egyéb veszélyes feladatok végzésétől.


4.9 Túladagolás

Tünetek
Számos, dexmedetomidin túladagolással járó esetről számoltak be a klinikai vizsgálatok során és a forgalomba hozatalt követően szerzett adatok alapján. Ezekben az esetekben a jelentések szerint a dexmedetomidin legnagyobb infúziós sebessége egy 20 hónapos gyermeknél 36 percen át 60 mikrogramm/ttkg/óra, illetve egy felnőttnél 15 percen át 30 mikrogramm/ttkg/óra volt. A túladagolással kapcsolatosan a leggyakoribb mellékhatás a bradycardia, a hypotensio, hypertensio, a túlzott szedáció, a légzésdepresszió és a szívleállás volt.

Kezelés
Klinikai tünetekkel járó túladagolás esetén a dexmedetomidin infúzió dózisát csökkenteni kell vagy le kell állítani az alkalmazását. A várható hatások elsősorban cardiovascularis jellegűek és a klinikailag ajánlott módon kell őket kezelni (lásd 4.4 pont). Nagy koncentráció mellett a hypertensio kifejezettebb lehet, mint a hypotensio. A klinikai vizsgálatok során a szinuszleállással járó esetek spontán rendeződtek vagy reagáltak az atropin- és glikopirrolát-kezelésre. Kivételes, szívleálláshoz vezető súlyos esetekben újraélesztésre volt szükség.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Interakciós vizsgálatokat csak felnőttek körében végeztek.

A dexmedetomidin anesztetikumokkal, szedatívumokkal, hipnotikumokkal és opioidokkal történő együttes alkalmazása valószínűleg a hatások fokozódásához vezet, beleértve a szedatív, az anesztetikus és a cardiorespiratoricus hatásokat is. Az izofluránnal, a propofollal, az alfentanillal és a midazolámmal kapcsolatban specifikus vizsgálatok megerősítették a fokozott hatást.

A dexmedetomidin és az izoflurán, a propofol, az alfentanil és a midazolám között nem mutattak ki farmakokinetikai kölcsönhatásokat. Mindazonáltal a potenciális farmakodinámiás kölcsönhatások miatt a dexmedetomidinnal való együttes alkalmazáskor a dexmedetomidin vagy az egyidejűleg adott anesztetikum, szedatívum, hipnotikum vagy opioid dózisának csökkentésére lehet szükség.

A dexmedetomidin CYP enzim-gátló hatását (beleértve a CYP2B6 enzimet is) vizsgálták emberi máj mikroszóma inkubációban. Az in vitro vizsgálat arra utal, hogy fennáll a dexmedetomidin és a dominánsan CYP2B6 enzimen metabolizáló szubsztrátok között az in vivo kölcsönhatás lehetősége.

Megfigyelték, hogy a dexmedetomidinnek in vitro CYP1A2, CYP2B6, CYP2C8, CYP2C9 és CYP3A4 enzim-induktor hatása van, és az in vivo indukciót sem lehet kizárni. Ennek klinikai jelentősége nem ismert.

A vérnyomáscsökkentő és bradikardizáló hatások fokozódásának lehetőségét mérlegelni kell olyan betegeknél, akik egyéb, ezeket a hatásokat kiváltó gyógyszereket, például béta-blokkolókat kapnak, bár egy ezmolollal végzett gyógyszerkölcsönhatás-vizsgálat során mérsékeltek voltak az additív hatások.


6.2 Inkompatibilitások

Ez a gyógyszer kizárólag a 6.6 pontban felsorolt gyógyszerekkel keverhető.

A dexmedetomidin potenciálisan adszorbeálódik bizonyos természetes eredetű gumikhoz. A dexmedetomidint hatásának megfelelő adagoláskor is tanácsos olyan eszközöket használni a beadáshoz, amelyek esetében a tömítők szintetikus gumiból vagy bevont felületű természetes gumiból készültek.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

Intenzív osztályon kezelt felnőtt betegek szedációja
A dexmedetomidin intenzív osztályon történő alkalmazásával kapcsolatban leggyakrabban jelentett mellékhatások a hypotensio, hypertensio és bradycardia, amelyek a betegek körülbelül 25%-ánál, 15%-ánál és 13%-ánál fordulnak elő. Az alacsony vérnyomás és a bradycardia voltak egyúttal a dexmedetomidin alkalmazásával kapcsolatos leggyakoribb súlyos mellékhatások is, amelyek a randomizált és intenzív osztályon kezelt betegek 1,7%-ánál, illetve 0,9%-ánál fordultak elő.

Műtéti/éber szedáció
A dexmedetomidin műtéti szedáció során történő alkalmazásával kapcsolatban leggyakrabban jelentett mellékhatásai az alábbiak:
- hypotensio (55% a dexmedetomidin-csoportban vs. 30% a palcebocsoportban);
- légzésdepresszió (38% a dexmedetomidin-csoportban vs. 35% a palcebocsoportban);
- bradycardia (14% a dexmedetomidin-csoportban vs. 4% a palcebocsoportban).

A mellékhatások táblázatos felsorolása
Az 1. táblázatban felsorolt mellékhatások az intenzív ellátással kapcsolatos klinikai vizsgálatok összesített adatai alapján kerültek összegyűjtésre.
A mellékhatások előfordulási gyakoriság szerint kerültek csoportosításra, ahol elsőként a leggyakoribb szerepel, az alábbi konvenció alapján: nagyon gyakori (? 1/10); gyakori (? 1/100 - < 1/10); nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100); ritka (? 1/10 000 - < 1/1000), nagyon ritka (< 1/10 000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

1.táblázat Mellékhatások

Endokrin betegségek és tünetek
Nem ismert: diabetes insipidus

Anyagcsere-és táplálkozási betegségek és tünetek
Gyakori: hyperglykaemia, hypoglykaemia
Nem gyakori: metabolikus acidózis, hypoalbuminaemia

Pszichiátriai kórképek
Gyakori: izgatottság
Nem gyakori: hallucináció

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Nagyon gyakori: bradycardia1,2
Gyakori: myocardialis ischaemia vagy infarctus, tachycardia
Nem gyakori: atrioventricularis blokk1, csökkent szívteljesítmény, szívmegállás1

Érbetegségek és tünetek
Nagyon gyakori: hypotensio1, 2, hypertensio1, 2

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Nagyon gyakori: légzésdepresszió2, 3
Nem gyakori: légszomj, apnoe

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: hányinger2, hányás, szájszárazság2
Nem gyakori: haspuffadás

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Gyakori: megvonási szindróma, hyperthermia
Nem gyakori: a gyógyszer hatástalansága, szomjúság

1 Lásd az "Egyes kiválasztott mellékhatások leírása" részt.
2 Műtéti szedációra vonatkozó vizsgálatokban is megfigyelt mellékhatás.
3 "Gyakori" előfordulás az intenzív osztályokon végzett szedációs vizsgálatokban.

Egyes kiválasztott mellékhatások leírása
A klinikailag jelentős hypotensiót vagy bradycardiát a 4.4 pontban ismertetett módon kell kezelni.

Viszonylag egészséges, nem intenzív ellátásban részesülő, dexmedetomidinnel kezelt személyeknél a bradycardia esetenként szinuszleálláshoz vagy -szünethez vezetett. A tünetek a láb felemelésére és antikolinerg szerek, például atropin vagy glikopirrolát adására reagáltak. Kivételes esetekben a bradycardia a már korábban bradycardiás betegeknél aszisztolés időszakokba progrediált. Emellett jelentették szívmegállás eseteit, amelyet gyakran előzött meg bradycardia vagy atrioventricularis blokk.

A hypertensiót a telítő dózis alkalmazásával hozták összefüggésbe, ezt a reakciót a telítő dózis mellőzése, az infúziós sebesség csökkentése vagy a telítő dózis csökkentése révén lehet mérsékelni.

Gyermekek és serdülők
1 hónaposnál idősebb, döntően műtéten átesett gyermekeknél értékelték a legfeljebb 24 órás, intenzív osztályon végzett kezelést, és a felnőttekéhez hasonló biztonságossági profilt állapítottak meg. Az újszülöttekre (28-44 gesztációs hét) vonatkozó adatok nagyon korlátozottak, és csak ? 0,2 mikrogramm/ttkg/óra fenntartó dózisra korlátozódnak. Az irodalomban egyetlen olyan esetről számoltak be, amikor egy újszülöttnél hypothermiás bradycardia lépett fel.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: pszicholeptikumok, egyéb hipnotikumok és szedatívumok, ATC kód: N05CM18

A dexmedetomidin változatos farmakológiai tulajdonságokkal rendelkező szelektív alfa-2-receptor-agonista. A szimpatikus idegvégződéseken a noradrenalin felszabadulás csökkentése révén szimpatolitikus hatása van. A szedatív hatás a döntően noradrenerg agytörzsi magban, a locus coeruleusban a kisülések csökkentésének köszönhető. A dexmedetomidinnek fájdalomcsillapító és anesztetikus/fájalomcsillapító-megtakarító hatásai vannak. A cardiovascularis hatások a dózistól függenek; alacsonyabb infúziós sebesség mellett a centrális hatások dominálnak, ami a szívfrekvencia és a vérnyomás csökkenéséhez vezet. Nagyobb dózisok esetén a perifériás érszűkítő hatások dominálnak, ami a szisztémás érellenállás és a vérnyomás emelkedéséhez vezet, miközben a bradikardizáló hatás továbbra is kifejezett. A dexmedetomidin viszonylag mentes a légzésdepressziós hatásoktól, ha monoterápiában, egészséges alanyoknak adják.

Intenzív osztályon kezelt felnőtt betegek szedációja

Azokban a placebokontrollos vizsgálatokban, amelyekben korábban intubált és midazolámmal vagy propofollal szedált, posztoperatív intenzív ellátásban részesülő betegek vettek részt, a dexmedetomidin szignifikánsan csökkentette mindkét kiegészítő szedatívum (midazolám vagy propofol) és az opioidok legfeljebb 24 órán belüli sürgősségi alkalmazásának szükségességét. A legtöbb dexmedetomidinnel kezelt beteg nem igényelt kiegészítő szedatív kezelést. A betegeket sikeresen lehetett extubálni a dexmedetomidin infúzió adásának abbahagyása nélkül. Az intenzív ellátáson kívüli vizsgálatok megerősítették, hogy a dexmedetomidint biztonsággal lehet adni azoknak a betegeknek is, akiket endotrachealisan nem intubáltak, feltéve, hogy megfelelően ellenőrzik őket.

Egy olyan, döntően belgyógyászati betegcsoport esetében, ahol prolongált, enyhe vagy közepes mértékű (RASS 0 - [-3]) szedációra volt szükség az intenzív osztályon legfeljebb 14 napon át, a dexmedetomidin hatása a célként megjelölt szedációs időtartomány tekintetében hasonló volt a midazoláméhoz (arány: 1,07; 95%-os CI 0,971; 1,176) és a propofoléhoz (arány: 1,00; 95%-os CI 0,922; 1,075), a midazolámhoz képest csökkentette a gépi lélegeztetés időtartamát, illetve a midazolámhoz és a propofolhoz képest csökkentette az extubációig eltelt idő hosszát. Mind a propofollal, mind a midazolámmal összehasonlítva a betegek könnyebben ébredtek, jobban kooperáltak és könnyebben tudtak kommunikálni, függetlenül attól, hogy volt-e fájdalmuk vagy sem. A dexmedetomidinnel kezelt betegeknél alacsony vérnyomás és bradycardia gyakrabban, de tahycardia ritkábban fordult elő a midazolámmal kezelt betegekhez képest, továbbá a dexmedetomidinnel kezelt betegeknél gyakoribb volt a tahycardia, de hasonlóan gyakori volt a hypotensio, mint a propofollal kezelt betegeknél. A dexmedetomidin alkalmazása mellett a CAM-ICU-skála (Confusion Assessment Method for the Intensive Care Unit) alapján mért delírium mértéke egy vizsgálat során a midazolámhoz képest csökkent, a delíriummal kapcsolatos mellékhatások pedig ritkábbak voltak a propofolhoz képest. A vizsgálatot a nem kielégítő szedáció miatt idő előtt abbahagyó betegeket propofolra vagy midazolámra állították át. A nem kielégítő szedáció kockázata azoknál a betegeknél nőtt, akiket közvetlenül a gyógyszerváltás előtt a szokásos ellátással nehezen lehetett szedálni.

Gyermekeknél és serdülőknél a hatásosságot egy dóziskontrollált, intenzív osztályos vizsgálatban mutatták ki, nagyrészt műtéten átesett, 1 hónapos és ? 17 éves kor közötti betegcsoporton. A dexmedetomidinnel kezelt betegek körülbelül 50%-ánál nem volt szükség midazolám kiegészítő alkalmazására a 20,3 órás medián időtartamú, de 24 órát meg nem haladó kezelési idő alatt. 24 óránál hosszabb kezelésre vonatkozó adatok nem állnak rendelkezésre. Az újszülöttekre (28-44 gesztációs hét) vonatkozó adatok nagyon korlátozottak és csak alacsony dózisokra (? 0,2 mikrogramm/ttkg/óra) korlátozódnak (lásd 5.2 és 4.4 pont). Az újszülöttek különösen érzékenyek lehetnek dexmedetomidin bradikardizáló hatásaira hypothermia, valamint a szívfrekvencia-függő, szívteljesítményt érintő zavarok esetén.

A kettős vak, komparátorkontrollos, intenzív ellátásban végzett vizsgálatok során a dexmedetomidinnel kezelt betegeknél (n = 778) a kortizolszupresszió előfordulási gyakorisága 0,5% volt, szemben a midazolámmal (n = 338) vagy a propofollal (n = 275) kezelt betegeknél észlelt 0%-kal. Ezt az eseményt 1 esetben enyhe, 3 esetben közepesen súlyos fokúként jelentették.

Műtéti/éber szedáció

A dexmedetomidin biztonságosságát és hatásosságát nem intubált betegek műtéti és diagnosztikai beavatkozás előtt és/vagy közben történő szedációja során két randomizált, kettős vak, palcebokontrollos, multicenteres klinikai vizsgálatban értékelték.

* Az 1. vizsgálatban a monitorozott anesztézia alatt és lokális/regionális anesztéziában végzett, tervezett sebészeti beavatkozásban/eljárásban részesült betegeket randomizálták vagy 1 mikrogramm/ttkg (n = 129), vagy 0,5 mikrogramm/ttkg (n = 134) dexmedetomidin telítő infúzióra vagy placebóra (fiziológiás sóoldat; n = 63), amit 10 percen keresztül kaptak, és amelyet 0,6 mikrogramm/ttkg/óra kezdő dózisú fenntartó infúzió követett. A vizsgálati gyógyszer fenntartó infúzióját a 0,2 mikrogramm/ttkg/óra-1 mikrogramm/ttkg/óra tartományban lehetett titrálni. Azoknak a betegeknek az aránya, akik kiegészítő (rescue) midazolám nélkül érték el a tervezett szedációs szintet (Observer's Assessment of Alertness/Sedation Scale - OAAS-skála ? 4), 54% volt az 1 mikrogramm/ttkg dexmedetomidint kapó betegek körében, 40% azoknál, akik 0,5 mikrogramm/ttkg dexmedetomidint kaptak, és 3% a placebóval kezelt betegeknél. A kiegészítő midazolámot nem igénylő, 1 mikrogramm/ttkg dexmedetomidinre, illetve 0,5 mikrogramm/ttkg dexmedetomidinre randomizált betegeknél a kockázatkülönbség aránya 48% (95%-os CI: 37%-57%) és 40% (95% CI: 28%-48%) volt a placebóval összehasonlítva. A midazolám kiegészítő dózis medián értéke (tartomány) 1,5 mg (0,5-7,0) volt az 1,0 mikrogramm/ttkg dexmedetomidinnel kezelt csoportban, 2,0 mg (0,5-8,0) a 0,5 mikrogramm/ttkg dexmedetomidinnel kezelt csoportban, és 4,0 mg (0,5-14,0) azoknál, akik placebót kaptak. A midazolám kiegészítő dózis középértékének különbsége az 1 mikrogramm/ttkg dexmedetomidinnel kezelt csoport és a placebocsoport között -3,1 mg (95%-os CI: [-3,8]-[-2,5]), míg a 0,5 mikrogramm/ttkg dexmedetomidint kapó csoport és a placebóval kezelt csoport között -2,7 mg (95%-os CI: [-3,3]-[-2,1]) volt a dexmedetomidin javára. Az első kiegészítő dózis alkalmazásáig eltelt időtartam középértéke 114 perc volt az 1 mikrogramm/ttkg dexmedetomidinnel kezelt csoportban, 40 perc a 0,5 mikrogramm/ttkg dexmedetomidinnel kezelt csoportban, és 20 perc azoknál, akik placebót kaptak.

* A 2. vizsgálatban a lokális anesztéziával éber fiberoszkópos intubációban részesülő betegeket randomizálták 1 mikrogramm/ttkg (n = 55) dexmedetomidin telítő infúzióra vagy placebóra (fiziológiás sóoldat) (n = 50), amit 10 percen keresztül kaptak, és amelyet 0,7 mikrogramm/ttkg/óra fix dózisú fenntartó infúzió követett. A Ramsey szedációs skála (Ramsay Sedation Scale) szerinti ? 2 érték eléréséhez és/vagy fenntartásához szükség esetén a betegeknek kiegészítésként midazolám adható volt.
A hatásossági eredmények szerint a dexmedetomidin a nem intubált betegek szedációja során hatásosabb volt, mint a placebo. A dexmedetomidinnel kezelt betegek 53%-ának nem volt szüksége midazolám kiegészítésre, szemben a placebót kapó betegek 14%-ával.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A dexmedetomidin farmakokinetikáját egészséges önkénteseknél rövid ideig tartó intravénás alkalmazást, illetve intenzív osztályos ellátásban részesülő betegeknél hosszan tartó infúziós kezelést követően értékelték.

Eloszlás
A dexmedetomidin kétkompartmentes eloszlási modellt mutat. Egészséges önkénteseknél gyors eloszlási fázist mutat, az eloszlási felezési idő (t1/2?) a becslések szerint körülbelül 6 perc. A terminális felezési idő (t1/2) átlagos becsült értéke körülbelül 9-2,5 óra (minimum 1,35, maximum 3,68 óra), dinamikus egyensúlyi állapotban az eloszlási térfogat (Vss) átlagos becsült értéke pedig körülbelül 1,16-2,16 l/ttkg (90-151 liter). A plazma clearance (Cl) átlagos becsült értéke körülbelül 0,46-0,73 l/óra/ttkg (35,7-51,1 l/óra). Ezen Vss és Cl becsült értékek mellett az átlagos testtömeg 69 kg volt. A dexmedetomidin plazma farmakokinetikai értékei 24 óra után ezekhez hasonlóak voltak az intenzív osztályon kezelt populációban. A farmakokinetikai paraméterek becsült értékei: a t1/2 körülbelül 1,5 óra , a Vss körülbelül 93 liter és a Cl körülbelül 43 l/óra. A dexmedetomidin farmakokinetikája a 0,2 és 1,4 mikrogramm/ttkg/óra dózistartományban lineáris és a legfeljebb 14 napig tartó kezelés során nem akkumulálódik. A dexmedetomidin 94%-a plazmafehérjékhez kötődik. A plazmafehérjékhez való kötődés a 0,85-85 ng/ml koncentráció-tartományban állandó. A dexmedetomidin egyaránt kötődik a humán szérum albuminhoz és az alfa-1-savas glikoproteinhez; a plazmában a dexmedetomidint elsődlegesen kötő fehérje a szérum albumin.

Biotranszformáció és elimináció
A dexmedetomidin a májban intenzív metabolizmus révén eliminálódik. A kezdeti metabolikus reakcióknak három típusa van: közvetlen N-glükuronidáció, közvetlen N-metiláció és citokróm P450-katalizált oxidáció. A legnagyobb mennyiségben keringő dexmedetomidin metabolit a két N-glükuronid-izomer. A H-1, N-metil 3-hidroximetil dexmedetomidin O-glukuronid metabolit szintén a dexmedetomidin biotranszformáció egyik keringő terméke. A citokróm P-450 két kisebb mennyiségben keringő metabolit, a dexmedetomidin 3-metil csoport hidroxilációjával képződő 3-hidroximetil-dexmedetomidin és az imidazol gyűrű oxidációjával képződő H-3 metabolit kialakulását katalizálja. A rendelkezése álló adatok alapján az oxidált metabolitok képződését több CYP izoforma (CYP2A6, CYP1A2, CYP2E1, CYP2D6 és CYP2C19) végzi. Ezeknek a metabolitoknak elhanyagolható a farmakológiai hatása.

Az izotóppal jelzett dexmedetomidin intravénás adását követő 9 nap után a beadott radioaktivitás 95%-a a vizeletben, 4%-a a székletben jelent meg. A vizeletben kimutatott fő metabolit a két N-glukuronid izomer volt; ezek együttesen a dózis körülbelül 34%-át tették ki, míg az N-metil 3-hidroximetil dexmedetomidin O-glükuronid a dózis 14,51%-át tette ki. Kisebb arányban jelen lévő dexmedetomidin-metabolit volt a karboxilsav, a 3-hidroximetil-dexmedetomidin és annak O-glukuronid származéka, melyek egyenként a dózis 1,11-7,66%-át tették ki. Az anyavegyület kevesebb mint 1%-át mutatták ki a vizeletben. A vizeletben a metabolitok körülbelül 28%-a nem azonosított minor metabolit.

Különleges betegcsoportok
Jelentős farmakokinetikai különbségeket a nem vagy az életkor alapján nem figyeltek meg.

A dexmedetomidin plazmafehérjékhez történő kötődése májkárosodásban szenvedő alanyoknál csökkent az egészséges alanyokéhoz képest. A plazmában a nem kötött dexmedetomidin átlagos százalékos aránya az egészséges alanyoknál mért 8,5%-tól a súlyos májkárosodásban szenvedő betegeknél mért 17,9%-ig terjed. A különböző mértékű (Child-Pugh-szerinti A, B vagy C besorolású) májkárosodásban szenvedőknél a dexmedetomidin máj clearence-értéke csökkent, a plazma eliminációs felezési idő megnyúlt. A nem kötött dexmedetomidin plazma clearance-értékek az enyhe, közepesen súlyos, illetve súlyos fokú májkárosodásban szenvedőknél az egészséges egyénknél megfigyelt értékek 59%, 51% és 32%-a volt. Az átlagos felezési idő az enyhe, közepesen súlyos, illetve súlyos fokú májkárosodásban szenvedőknél 3,9; 5,4 és 7,4 órára nőtt. Ha a dexmedetomidint a hatásnak megfelelően adják is, a májkárosodásban szenvedő betegeknél a májkárosodás mértékétől és a reakciótól függően szükség lehet a kezdeti/fenntartó dózis csökkentésének mérlegelésére.

A dexmedetomidin farmakokinetikája súlyos vesekárosodásban (kreatinin clearance < 30 ml/perc) szenvedő betegeknél nem változik az egészséges alanyokhoz képest.

Az újszülött csecsemők (28-44 gesztációs hét) és a 17 éves kor közötti gyermekekre és serdülőkre vonatkozó adatok korlátozottak. A dexmedetomidin felezési ideje gyermekeknél és serdülőknél (1 hónapos-17 éves kor között) hasonlónak tűnik a felnőtteknél tapasztalthoz, de magasabbnak tűnik az újszülötteknél (1 hónaposnál fiatalabbak). Az 1 hónapos-6 éves korcsoportokban a testtömegre korrigált plazma-clearance-érték nagyobbnak tűnt, ugyanakkor idősebb gyermekeknél csökkent. A testtömegre korrigált plazma-clearance-érték újszülötteknél (1 hónaposnál fiatalabbak) az éretlenség miatt alacsonyabbnak tűnt (0,9 l/óra/ttkg) az idősebb csoporthoz képest. A rendelkezésre álló adatokat a következő táblázat foglalja össze:



Átlag (95%-os CI)
Életkor
N
Clearance (l/óra/ttkg)
t1/2 (óra)
1 hónaposnál fiatalabb
28
0,93
(0,76-1,14)
4,47
(3,81-5,25)
1 - < 6 hónapos
14
1,21
(0,99-1,48)
2,05
(1,59-2,65)
6 hónapos - < 12 hónapos
15
1,11
(0,94-1,31)
2,01
(1,81-2,22)
12 hónapos - < 24 hónapos
13
1,06
(0,87-1,29)
1,97
(1,62-2,39)
2 éves - < 6 éves
26
1,11
(1,00-1,23)
1,75
(1,57-1,96)
6 éves - < 17 éves
28
0,80
(0,69-0,92)
2,03
(1,78-2,31)

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, egyszeri és ismételt adagolású dózistoxicitási és genotoxicitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.

A reprodukcióra kifejtett toxicitási vizsgálatok során a dexmedetomidinnek patkányoknál nem volt hatása a hím vagy nőstény állatok termékenységére, illetve patkányoknál vagy a nyulaknál nem figyeltek meg teratogén hatásokat. A nyulakkal végzett vizsgálat során adott legnagyobb iv. dózis 96 mikrogramm/ttkg/nap volt, ez a klinikai expozícióhoz hasonló expozíciót biztosított. A patkányokkal végzett vizsgálat során alkalmazott legnagyobb dózis szubkután adott 200 mikrogramm/ttkg/nap volt, ami nagyobb embrionális/magzati halálozást és csökkent magzati testtömeget okozott. Ezek a hatások egyértelmű anyai toxicitás mellett álltak fenn. Csökkent magzati testtömeget észleltek a 18 mikrogramm/ttkg/nap dózissal végzett patkány fertilitási vizsgálat során is, illetve 54 mikrogramm/ttkg/nap dózis esetén a csökkent magzati testtömeg mellett a csontosodás is késett. A patkányoknál észlelt expozíciós szintek a klinikai expozíciós tartomány alatt voltak.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

5 db vagy 25 db 2 ml-es, I-es típusú, színtelen, törőponttal ellátott üvegampulla.
1 db vagy 4 db 4 ml-es, I-es típusú, színtelen üvegből készült injekciós üveg brómbutil gumidugóval és lepattintható alumínium kupakkal lezárva.
1 db vagy 4 db 10 ml-es, I-es típusú, színtelen üvegből készült injekciós üveg brómbutil gumidugóval és lepattintható alumínium kupakkal lezárva.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Az ampullák és injekciós üvegek kizárólag egyetlen betegnél használhatók fel.

Az oldat elkészítése
Annak érdekében, hogy az alkalmazás előtt a szükséges 4 mikrogramm/ml vagy 8 mikrogramm/ml töménységet elérjék, a készítményt a következő oldatos injekciókkal lehet hígítani: 50 mg/ml-es (5%-os) glükóz, Ringer, Ringer-laktát, mannit vagy 9 mg/ml-es (0,9%-os) nátrium-klorid. Az infúzió elkészítéséhez szükséges térfogatokat táblázatos formában lásd alább.

Abban az esetben, ha a szükséges koncentráció 4 mikrogramm/ml

A Dexmedetomidine Kalceks


100 mikrogramm/ml koncentrátum oldatos
Hígításra használt oldat térfogata
Infúzió teljes térfogata
infúzióhoz térfogata


2 ml
48 ml
50 ml
4 ml
96 ml
100 ml
10 ml
240 ml
250 ml
20 ml
480 ml
500 ml

Abban az esetben, ha a szükséges koncentráció 8 mikrogramm/ml

A Dexmedetomidine Kalceks HCl Teva


100 mikrogramm/ml koncentrátum oldatos
Hígításra használt oldat térfogata
Infúzió teljes térfogata
infúzióhoz térfogata


4 ml
46 ml
50 ml
8 ml
92 ml
100 ml
20 ml
230 ml
250 ml
40 ml
460 ml
500 ml

Az oldatot finoman össze kell rázni, hogy jól elkeveredjen.

A gyógyszert alkalmazás előtt szabad szemmel meg kell vizsgálni, hogy nincsenek-e benne részecskék vagy nem látható-e benne elszíneződés.

A Dexmedetomidine Kalceks kompatibilitását az alábbi intravénás folyadékokkal és gyógyszerekkel történő együttes alkalmazás esetén igazolták:
Ringer-laktát, 5%-os glükóz oldat, 9 mg/ml koncentrációjú (0,9%-os) nátrium-klorid oldatos injekció, 200 mg/ml-es (20%-os) mannit, tiopentál-nátrium, etomidát, vekurónium-bromid, pankurónium-bromid, szukcinilkolin, atrakurium-bezilát, mivakurium-klorid, rokurónium-bromid, glikopirrolát-bromid, fenilefrin-HCl, atropin-szulfát, dopamin, noradrenalin, dobutamin, midazolám, morfin-szulfát, fentanil-citrát és plazmahelyettesítő.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II./3 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. Törvény 3. §-ának ga) pontja szerinti rendelőintézeti járóbeteg-szakellátást vagy fekvőbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatók által biztosított körülmények között alkalmazható gyógyszer (I).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.

A gyógyszer hígítás utáni tárolására vonatkozó előírásokat lásd a 6.3 pontban.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

Bontatlan ampulla: 5 év
Bontatlan injekciós üveg: 2 év

Hígítást követően
A hígított infúziós oldat kémiai és fizikai stabilitása 2 °C-8 °C-on és 25 °C-on 36 órán át igazolt.

Mikrobiológiai szempontból a készítményt azonnal fel kell használni. Amennyiben nem használják fel azonnal, a felhasználásig az eltartási idő és a tárolási körülmények a felhasználó felelőssége, amely általános esetben 2 °C-8 °C közötti hőmérsékleten tárolva nem haladhatja meg a 24 órát, kivéve, ha a hígítás ellenőrzött és validált aszeptikus körülmények között történt.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

AS KALCEKS
Krustpils iela 71E, Riga, LV-1057
Lettország
Tel.: +371 67083320
E-mail: kalceks@kalceks.lv


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-23604/01 5 × 2 ml (2 ml-es, I-es típusú, színtelen üvegampullában)
OGYI-T-23604/02 25 × 2 ml (2 ml-es, I-es típusú, színtelen üvegampullában)
OGYI-T-23604/03 1 × 4 ml (4 ml-es, I-es típusú, színtelen injekciós üvegben)
OGYI-T-23604/04 4 × 4 ml (4 ml-es, I-es típusú, színtelen injekciós üvegben)
OGYI-T-23604/05 1 × 10 ml (10 ml-es, I-es típusú, színtelen injekciós üvegben)
OGYI-T-23604/06 4 × 10 ml (10 ml-es, I-es típusú, színtelen injekciós üvegben)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2019.10.24.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. szeptember 9.
14



OGYÉI/10877/2022




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A dexmedetomidin terhes nőknél történő alkalmazása tekintetében nincsenek adatok, vagy csak korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre.

Az állatokkal végzett vizsgálatok reproduktív toxicitást igazoltak (lásd 5.3 pont). A dexmedetomidin nem alkalmazható terhesség alatt, kivéve, ha a terhes nő klinikai állapota szükségessé teszi a dexmedetomidin alkalmazását.

Szoptatás
A dexmedetomidin kiválasztódik az emberi anyatejbe, ugyanakkor a gyógyszer szintje a kezelés leállítását követő 24 óra múlva az észlelhető határérték alatt lesz. A csecsemő vonatkozásában a kockázatot nem lehet kizárni. A dexmedetomidin alkalmazása előtt el kell dönteni, hogy a szoptatást függesztik fel, vagy a dexmedetomidin-kezelést szakítják meg, figyelembe véve a szoptatás előnyét a gyermek, illetve a kezelés előnyét az anya szempontjából.

Termékenység
A patkányokkal végzett fertilitásvizsgálat során a dexmedetomidinnek nem volt hatása a hím vagy a nőstény állatok termékenységére. Termékenységre vonatkozó humán adatok nem állnak rendelkezésre.