Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ZEPOSIA 0,92MG KEM KAPSZ 28X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Bristol-myers Squibb Pharma Eeig
Hatástani csoport:
L04AA Szelektív immunszupresszív szerek
Törzskönyvi szám:
EU/1/20/1442/002
Hatóanyagok:
OsanimodumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
469042 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,00469042,00
Teljes0,00469042,00
Egyedi engedélyes0,00469042,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Fokozottan ellenőrzött készítmények!!!
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A kezelést a sclerosis multiplex (SM) vagy a colitis ulcerosa (CU) kezelésében jártas orvos felügyelete mellett kell megkezdeni.

Adagolás

Az ozanimod ajánlott dózisa naponta egyszer 0,92 mg.

A kezelés megkezdésekor, az 1. és a 7. nap között az ozanimod dózisát fokozatosan emelni kell az alábbi, 1. táblázatban megadottak szerint. A 7 napos dózisemelést követően a napi egyszeri dózis 0,92 mg, a 8. naptól kezdődően.

1. táblázat: Dózisemelési séma:
1-4. nap
0,23 mg naponta egyszer
5-7. nap
0,46 mg naponta egyszer
8. naptól kezdve
0,92 mg naponta egyszer

A kezelés újraindítása a terápia megszakítását követően
Az 1. táblázatban feltüntetett dózisemelési sémát kell követni, ha a kezelést:
• 1 vagy több napra megszakították a kezelés első 14 napján.
• több mint 7, egymást követő napra megszakították a kezelés 15. és 28. napja között.
• több mint 14, egymást követő napra megszakították a kezelés 28. napja után.
Ha a kezelést a fenti időtartamnál rövidebb időre szakították meg, a kezelést a következő tervezett dózissal kell folytatni.

Különleges betegcsoportok

55 évesnél idősebb felnőttek és idősek
Korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre 55 évesnél idősebb RRSM-ben szenvedő betegek és ? 65 éves CU-ban szenvedő betegek körében. Nincs szükség dózismódosításra 55 évesnél idősebb betegek esetén. 55 évesnél idősebb SM-ben szenvedő betegeknél és 65 évesnél idősebb CU-ban szenvedő betegeknél elővigyázatosság szükséges, mivel ebben a populációban korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre, és a mellékhatások kockázata emelkedett lehet, különösen hosszú távú kezelés esetén (lásd 5.1 és 5.2 pont).

Vesekárosodás
Nincs szükség dózismódosításra vesekárosodásban szenvedő betegek esetén.

Májkárosodás
Enyhe vagy közepesen súlyos (Child-Pugh A vagy B stádiumú), krónikus májkárosodásban szenvedő betegeknél javasolt a 7 napos dóziseszkalációs kezelési rend végigvitele, ezt követően pedig minden másnap egyszer 0,92 mg dózis alkalmazása (lásd 5.2 pont).

Az ozanimodot nem vizsgálták súlyos májkárosodásban szenvedő betegeknél. Ezért a súlyos (Child-Pugh C stádiumú) májkárosodásban szenvedő betegeket tilos ozanimoddal kezelni (lásd 4.3 és 5.2 pont).

Gyermekek és serdülők
A Zeposia biztonságosságát és hatásosságát 18 évesnél fiatalabb gyermekek és serdülők esetében nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.

Az alkalmazás módja

Szájon át történő alkalmazásra.
A kapszulákat étkezés közben vagy attól függetlenül is be lehet venni.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

• A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
• Immunhiányos állapot (lásd 4.4 pont).
• Az utóbbi 6 hónapban myocardialis infarctusban (MI), instabil anginában, stroke-ban, tranziens ischaemiás attakban (TIA), kórházi ellátást igénylő dekompenzált szívelégtelenségben vagy a New York Heart Association (NYHA) szerinti III/IV. stádiumú szívelégtelenségben szenvedő betegek.
• A kórelőzményben szereplő vagy jelenleg fennálló II-es típusú, másodfokú atrioventricularis (AV-) blokk vagy harmadfokú AV-blokk vagy sick sinus szindróma, kivéve ha a beteg működő pacemakerrel rendelkezik.
• Súlyos, aktív fertőzések, aktív krónikus fertőzések, például hepatitis és tuberkulózis (lásd
4.4 pont).
• Aktív rosszindulatú daganatok.
• Súlyos májkárosodás (Child-Pugh C stádium).
• Terhesség alatt és hatékony fogamzásgátlást nem alkalmazó fogamzóképes nőknél (lásd 4.4 és 4.6 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Bradyarrhythmia

Az ozanimod-kezelés elindítása
Az ozanimod-kezelés elindítása előtt minden betegnél EKG-vizsgálatot kell végezni az esetlegesen fennálló szívbetegség kimutatása érdekében. Bizonyos eleve fennálló betegségek esetén az első dózis alkalmazása után a beteg monitorozása ajánlott (lásd alább).

Az ozanimod-kezelés elkezdése után átmenetileg csökkenhet a szívfrekvencia (lásd 4.8 és 5.1 pont), ezért a kezdeti dózisemelési sémát kell követni, a fenntartó adagot (0,92 mg) a 8. napon érve el (lásd 4.2 pont).

A szívfrekvencia a kezdeti 0,23 mg-os ozanimod dózis beadása után 4 órával kezdett csökkenni. A legnagyobb mértékű átlagos csökkenés az adagolás után 5 órával alakult ki, majd az érték az adagolás után 6 órával állt vissza a kiindulási értékhez közelítő értékre. A dózis további emelése mellett nem tapasztaltak klinikailag releváns szívfrekvencia-csökkenést. A szívfrekvencia 40/perc alatti értékre való csökkenését nem figyelték meg. A szívfrekvencia ozanimod által kiváltott csökkenése szükség esetén visszafordítható atropin vagy izoprenalin parenterális adagolásával.
Körültekintően kell eljárni, amikor az ozanimod-kezelést béta-blokkolót vagy kalciumcsatornablokkolót (pl. diltiazem vagy verapamil) kapó betegnél kezdik el, a szívfrekvenciát csökkentő lehetséges additív hatás miatt. Béta-blokkoló- vagy kalciumcsatorna-blokkoló-kezelés elkezdhető az ozanimodot stabil dózisban szedő betegeknél. Az ozanimod egyidejű alkalmazásának hatását bétablokkolót kalciumcsatorna-blokkolóval kombinációban kapó betegeknél nem vizsgálták (lásd 4.5 pont).

Az első dózis hatásának ellenőrzése bizonyos meglévő szívbetegségek esetén
Az átmeneti szívfrekvencia-csökkenés ozanimod-kezelés elkezdésekor fennálló kockázata miatt az 55/percnél alacsonyabb nyugalmi szívfrekvenciával rendelkező, másodfokú (Mobitz I típusú) AVblokkban szenvedő betegeket, illetve azokat, akiknek a kórelőzményében myocardialis infarctus vagy szívelégtelenség szerepel, ajánlott monitorozni az első dózist követő 6 órában a tünetekkel járó bradycardia jeleinek és tüneteinek észlelésének érdekében (lásd 4.3 pont).
A 6 órás időszak alatt a betegeket monitorozni kell a pulzus és a vérnyomás óránkénti mérésével. A 6 órás időszak előtt és végén EKG-vizsgálat javasolt.
További megfigyelés javasolt, ha 6 órával az első dózis beadását követően:
• a beteg szívfrekvenciája 45 ütés/percnél alacsonyabb;
• a szívfrekvencia a dózis beadását követően mért legalacsonyabb értéket mutatja, ami arra utalhat, hogy a szívfrekvencia tovább csökkenhet;
• újonnan kialakult másod- vagy magasabb fokú AV-blokk jelei láthatók a dózis beadása után 6 órával készített EKG-felvételen;
• a QTc-szakasz ? 500 msec.

Ezekben az esetekben megfelelő kezelést kell indítani, és folytatni kell a megfigyelést, amíg a tünetek/kóros leletek nem rendeződnek. Amennyiben gyógyszeres kezelés szükséges, a monitorozást éjszakára is folytatni kell, és az ozanimod második dózisa után újabb 6 órás monitorozási időszak szükséges.

Az alábbi betegek ozanimod-kezelésének elindítása előtt konzultálni kell kardiológussal az ozanimod-kezelés biztonságos megkezdhetőségének megítélése és a leginkább megfelelő ellenőrzési stratégia meghatározása érdekében:
• szívmegállás, cerebrovascularis betegség, nem kontrollált hypertonia vagy súlyos, kezeletlen alvási apnoe, ismétlődő syncope vagy tünetekkel járó bradycardia a kórelőzményben;
• a QT-szakasz eleve fennálló, jelentős megnyúlása (a QTc nagyobb mint 500 msec) vagy a QT-szakasz megnyúlását okozó egyéb kockázati tényezők állnak fenn, illetve ha a beteg olyan, a béta-blokkolótól és kalciumcsatorna-blokkolótól eltérő, másik gyógyszert szed, amely elősegítheti a bradycardia kialakulását;
• a bradycardiás betegeknél torsades de pointes típusú ritmuszavar eseteivel összefüggésbe hozott, Ia. osztályú (pl. kinidin, dizopiramid) vagy III. osztályú (pl. amiodaron, szotalol) antiarrhythmiás gyógyszert szedő betegeknél nem vizsgálták az ozanimodot.

Májfunkció

Az aminotranszferáz-szintek emelkedhetnek ozanimodot kapó betegeknél (lásd 4.8 pont). Az ozanimod-kezelés elkezdése előtt friss (azaz 6 hónapon belüli) transzamináz- és bilirubinszint eredménynek rendelkezésre kell állnia. Klinikai tünetek hiányában a májtranszaminázok és a bilirubin szintjét a kezelés 1., 3., 6., 9. és 12. hónapjában, majd azt követően rendszeres időközönként ellenőrizni kell. Ha a májtranszaminázok értéke a normálérték felső határának (ULN) 5-szöröse fölé emelkedik, a beteget gyakrabban kell ellenőrizni. A normálérték felső határának 5-szörösét meghaladó májtranszamináz-szint kimutatása esetén az ozanimod-kezelést abba kell hagyni, és csak akkor lehet újra elkezdeni, ha a májtranszaminázok szintje normalizálódott.

Azoknál a betegeknél, akiknél májműködési zavarra utaló tünetek jelentkeznek, mint például az ismeretlen eredetű hányinger, hányás, hasi fájdalom, fáradtság, kóros étvágytalanság vagy icterus és/vagy sötét vizelet, a májenzimek szintjét ellenőrizni kell, és az ozanimod adását abba kell hagyni, ha a jelentős májkárosodás beigazolódik. A kezelés újrakezdése attól függ majd, hogy meghatározható-e a májkárosodásnak más oka, valamint attól, hogy a májműködési zavar visszatérésének kockázatához képest mekkora a kezelés ismételt elkezdésének előnye. Az eleve fennálló májbetegségben szenvedő betegeknél nagyobb lehet az emelkedett májenzimszintek kialakulásának kockázata ozanimod szedése mellett (lásd 4.2 pont).

Az ozanimodot nem vizsgálták az eleve fennálló súlyos májkárosodásban (Child-Pugh C stádium) szenvedő betegeknél, és a gyógyszert tilos alkalmazni az ilyen betegeknél (lásd 4.3 pont).

Immunszuppresszív hatások

Az ozanimodnak immunszuppresszív hatása van, ami növeli a fertőzések kockázatát a betegeknél, ideértve az opportunista fertőzéseket is, továbbá fokozhatja a malignus elváltozások kialakulásának kockázatát, a bőr malignus elváltozásait is beleértve. Az orvosoknak gondosan ellenőrizniük kell a betegeket, különösen a más betegségben is szenvedőket, illetve azokat, akiknél ismert kockázati tényezők állnak fenn, például korábbi immunszuppresszív kezelés. Ha a kockázat gyanítható, az orvosnak minden betegnél, egyedileg alaposan meg kell fontolnia, hogy a kezelést abba kell-e hagyni (lásd 4.3 pont).

Fertőzések

Az ozanimod a perifériás vérben a lymphocytaszám kiindulási értékhez viszonyított átlagosan körülbelül 45%-os csökkenését okozza a lymphocyták lymphoid szövetekben történő reverzibilis retenciója miatt. Ezért az ozanimod növelheti a fertőzésekre való fogékonyságot (lásd 4.8 pont).

Az ozanimod-kezelés elindítása előtt be kell szerezni a legfrissebb (6 hónapon belüli vagy az előző SM, illetve CU elleni kezelés megszakítása után készített) lymphocytaszámot is tartalmazó, teljes vérkép leletet.

A kezelés alatt is javasolt időközönként teljesvérkép-vizsgálatot végezni. Igazolt 0,2 × 109/l-nél alacsonyabb abszolút lymphocytaszám esetén az ozanimod-kezelést meg kell szakítani, amíg az érték 0,5 × 109/l fölé nem emelkedik, amikor az ozanimod-kezelés újraindítása megfontolható.

Bármilyen aktív fertőzésben szenvedő betegeknél az ozanimod-kezelés indítását el kell halasztani a fertőzés megszűnéséig.

A betegeket figyelmeztetni kell, hogy azonnal értesítsék kezelőorvosukat, ha bármilyen fertőzésre utaló tünetet tapasztalnak. A kezelés ideje alatt fertőzés tüneteit mutató betegeknél hatékony diagnosztikai és terápiás stratégiákat kell alkalmazni. Ha a betegnél súlyos fertőzés alakul ki, az ozanimod-terápia megszakítása megfontolandó.

Mivel a kezelés abbahagyását követően az ozanimod eliminációja akár 3 hónapig is eltarthat, a fertőzések észlelése érdekében a beteget ebben az időszakban is monitorozni kell.

Korábbi és egyidejű daganatellenes, nem kortikoszteroiddal végzett immunszuppresszív vagy immunmoduláló kezelések

A SM-es és CU-s betegekkel végzett klinikai vizsgálatokban az ozanimodot kapó betegek nem részesülhettek egyidejűleg daganatellenes, nem kortikoszteroiddal végzett immunszuppresszív (pl. CU-ban azatioprin és 6-merkaptopurin), vagy immunmoduláló terápiában a SM és a CU kezelésére. A felsorolt kezelésekkel egyidejűleg alkalmazott ozanimod várhatóan fokozná az immunszuppresszió kockázatát, és ezért kerülendő.

CU klinikai vizsgálatokban a kortikoszteroidok egyidejű alkalmazását engedélyezték, és úgy tűnt, hogy ez nem befolyásolja az ozanimod biztonságosságát vagy hatásosságát, azonban az ozanimod és a kortikoszteroidok egyidejű alkalmazására vonatkozó hosszú távú adatok még mindig korlátozottak. Az immunszuppresszív gyógyszerekről ozanimodra történő váltáskor figyelembe kell venni a felezési időt és a hatásmechanizmust az additív immunológiai hatás elkerülésre érdekében, ugyanakkor minimálisra csökkentve a betegség újraaktiválódásának kockázatát.
Az interferon-kezelés abbahagyása után az ozanimod alkalmazását általában azonnal el lehet kezdeni.

Progresszív multifokális leukoencephalopathia (PML)

A PML a John Cunningham vírus (JCV) okozta, agyi opportunista vírusfertőzés, amely jellemzően legyengült immunrendszerű betegeknél jelentkezik és halálhoz vagy súlyos fogyatékossághoz vezethet. PML-ről számoltak be S1P-receptor modulátorokkal, többek között ozanimoddal, illetve más SM és CU elleni gyógyszerekkel kezelt betegek körében. PML-hez vezető JVC-fertőzés kialakulását figyelték meg bizonyos kockázati tényezőkkel összefüggésben (pl. immunszuppresszánsokkal végzett politerápia, súlyosan legyengült immunrendszerű betegek). A PML-lel kapcsolatos jellegzetes tünetek változatosak, napok vagy hetek alatt progrediálnak és többek között a következők lehetnek: az egyik testfél progresszív gyengesége vagy a végtagok ügyetlensége, látászavar, a gondolkodás, memória és tájékozódóképesség megváltozása, ami zavartsághoz és személyiségváltozáshoz vezet.

Az orvosoknak figyelniük kell olyan klinikai tünetekre vagy MRI eredményekre, amelyek progresszív multifokális leukoencephalopathiára utalhatnak. Pozitív MRI eredmények a klinikai tünetek és jelek megjelenése előtt észlelhetőek lehetnek. PML gyanúja esetén az ozanimod-kezelést fel kell függeszteni, amíg ki nem zárták a PML diagnózisát. Ha a diagnózis beigazolódik, az ozanimodkezelést abba kell hagyni.

Védőoltások

A védőoltások hatásosságáról és biztonságosságáról az ozanimodot szedő betegek esetében nem állnak rendelkezésre klinikai adatok. Az élő legyengített kórokozókat tartalmazó vakcinák alkalmazását kerülni kell az ozanimod-kezelés alatt és az azt követő 3 hónapban.

Ha szükség van élő legyengített kórokozókat tartalmazó vakcina beadására, az oltást legalább 1 hónappal az ozanimod-kezelés elindítása előtt kell alkalmazni. Az ozanimod-kezelés megkezdése előtt ajánlott beoltani varicella zoster vírus (VZV) ellen azokat a betegeket, akiknél nem bizonyított a VZV elleni immunitás.

Cutan neoplasmák

A III. fázisú kontrollos SM klinikai vizsgálatokban az ozanimod alkalmazása mellett jelentett neoplasmák fele nem-melanoma típusú malignus bőrdaganat volt, a leggyakoribb bőrdaganat pedig a basalsejtes carcinoma volt, amelyet hasonló incidenciával jelentettek a kombinált ozanimod- (0,2%, 3 beteg) és a béta-1a interferon (0,1%, 1 beteg) csoportban.

Kontrollos CU klinikai vizsgálatokban ozanimoddal kezelt betegek körében egy betegnek (0,2%) volt laphámsejtes bőrcarcinomája az indukciós időszakban, és egy betegnek (0,4%) basalsejtes carcinomája a fenntartó időszakban. A placebóval kezelt betegek körében nem voltak esetek.

Mivel fennáll a malignus bőrnövedékek potenciális kockázata, fel kell hívni az ozanimoddal kezelt betegek figyelmét arra, hogy kerüljék a védelem nélküli napfény-expozíciót. Ezek a betegek nem kaphatnak egyidejűleg UV-B-sugárzást alkalmazó fototerápiát, illetve PUVA-fotokemoterápiát.

Macula oedema

Látást befolyásoló tünetekkel járó vagy anélküli macula oedemát figyeltek meg ozanimod alkalmazása mellett (lásd 4.8 pont) olyan betegeknél, akiknél már előzetesen fennálltak kockázati tényezők vagy társbetegségek.

Fokozott a macula oedema kialakulásának kockázata olyan betegeknél, akiknek az anamnézisében uveitis, diabetes mellitus szerepel, illetve alap- vagy kísérőbetegségként retinabetegség áll fenn (lásd
4.8 pont). A diabetes mellitusban vagy uveitisben szenvedő betegeknél és azoknál, akiknek az anamnézisében retinabetegség szerepel, javasolt szemészeti vizsgálatot végezni az ozanimod-kezelés megkezdése előtt, majd rendszeresen megismételni a vizsgálatot a kezelés ideje alatt.

A macula oedema látást befolyásoló tüneteivel jelentkező betegeket ki kell vizsgálni, és ha a diagnózis beigazolódik, az ozanimod-kezelést meg kell szakítani. Az ozanimod-kezelésnek a macula oedema megszűnését követő újrakezdésével kapcsolatos döntésnél figyelembe kell venni az adott betegre vonatkozó potenciális előnyöket és kockázatokat.

Posterior reverzibilis encephalopathia szindróma (PRES)

A PRES erős fejfájás, zavartság, görcsrohamok és látásvesztés hirtelen kialakulásával járó betegség. A PRES tünetei általában reverzibilisek, de ischaemiás stroke vagy cerebralis vérzés irányába progrediálhatnak. Ozanimoddal végzett kontrollos SM klinikai vizsgálatokban egy Guillain-Barrészindrómában szenvedő betegnél kialakult, egyetlen PRES esetről számoltak be. PRES gyanúja esetén az ozanimod-kezelést fel kell függeszteni.

A vérnyomásra gyakorolt hatások

Az SM-es és CU-s betegekkel végzett, kontrollos klinikai vizsgálatokban gyakrabban jelentettek hypertoniát az ozanimoddal kezelt betegeknél, mint az im. béta-1a interferonnal (SM) vagy placebóval (CU) kezelt betegeknél, valamint az egyidejű ozanimod- és SSRI- vagy SNRI-kezelésben részesülő betegeknél (lásd 4.8 pont). A vérnyomást az ozanimoddal végzett kezelés alatt rendszeresen ellenőrizni kell.

Légzőrendszeri hatások

Az ozanimodot a súlyos légzőszervi betegségben, pulmonalis fibrosisban és krónikus obstruktív tüdőbetegségben szenvedő betegeknél óvatosan kell alkalmazni.

Egyidejűleg alkalmazott gyógyszerek

Az ozanimod egyidejű alkalmazása nem ajánlott monoaminoxidáz- (MAO-) gátlókkal vagy CYP2C8enziminduktorokkal (rifampicin) (lásd 4.5 pont).

Fogamzóképes nők

A magzatra nézve fennálló kockázat miatt az ozanimod terhesség alatt és hatékony fogamzásgátlást nem alkalmazó, fogamzóképes nőknél ellenjavallt. A kezelés megkezdése előtt a fogamzóképes nőket tájékoztatni kell erről a magzati kockázatról, negatív eredményű terhességi teszt szükséges, továbbá hatékony fogamzásgátlást kell alkalmazniuk a kezelés alatt, valamint az ozanimod alkalmazásának abbahagyása után még 3 hónapig (lásd 4.3 és 4.6 pont és az Egészségügyi szakemberek által alkalmazandó ellenőrzőlistában szereplő információkat).

Az SM újraaktiválódása (rebound-hatás) az ozanimod-kezelés leállítása után

Más S1P-receptor modulátorral végzett kezelés leállítása után ritka esetekben beszámoltak a betegség súlyos fellángolásáról, a betegség reboundot is ideértve. Az ozanimod-kezelés leállítása után számolni kell a betegség súlyos fokú fellángolásának lehetőségével. A betegeknél figyelni kell az ozanimodkezelés leállítása utáni lehetséges súlyos fellángolásra vagy a nagyfokú betegségaktivitás visszatérésére utaló releváns jelekre, és szükség szerint megfelelő kezelést kell elkezdeni.

Nátrium tartalom

A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz kapszulánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Zeposia nem vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Azokat a betegeket, akiknél ozanimod-túladagolás történt, monitorozni kell a bradycardia jeleinek és tüneteinek észlelése érdekében, ami akár éjszakai megfigyelést is jelenthet. A szívfrekvenciát és vérnyomást rendszeresen meg kell mérni, továbbá EKG-felvételeket kell készíteni (lásd 4.4 és
5.1 pont). A szívfrekvencia ozanimod által kiváltott csökkenése parenteralis atropin vagy izoprenalin adagolásával visszafordítható.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Az emlőrák-rezisztencia fehérje- (BCRP-) gátlók hatása az ozanimodra

Az ozanimod ciklosporinnal, egy erős BCRP-gátlóval való egyidejű alkalmazása nem volt hatással az ozanimod és fő aktív metabolitjainak (CC112273 és CC1084037) expozíciójára.

A CYP2C8-gátlók hatása az ozanimodra

A gemfibrozil (a CYP2C8 erős gátlója) naponta kétszer 600 mg-os dózisban, dinamikus egyensúlyi állapotban történő egyidejű alkalmazása egyetlen 0,46 mg-os ozanimod dózissal mintegy 47-69%-kal növelte a főbb aktív metabolitok expozícióját (AUC). Óvatosan kell eljárni az ozanimod és erős CYP2C8-gátlók (pl. gemfibrozil, klopidogrél) egyidejű alkalmazásakor.

A CYP2C8-induktorok hatása az ozanimodra

A naponta egyszer 600 mg-os dózisban, dinamikus egyensúlyi állapotban alkalmazott rifampicin (a CYP3A és a P-gp erős és a CYP2C8 közepesen erős induktora) és egyetlen 0,92 mg-os ozanimoddózis egyidejű alkalmazása mintegy 60%-kal csökkentette a főbb aktív metabolitok expozícióját (AUC) a CYP2C8 indukciója által, ami csökkent klinikai válaszhoz vezethet. A CYP2C8-induktorok (pl. rifampicin) és az ozanimod egyidejű alkalmazása nem ajánlott (lásd 4.4 pont).

A monoaminoxidáz- (MAO-) gátlók hatása az ozanimodra

A MAO-gátlókkal való lehetséges klinikai interakciót nem vizsgálták. A MAO-B-gátlókkal való egyidejű alkalmazás azonban csökkentheti a főbb aktív metabolitok expozícióját, és így csökkent klinikai választ eredményezhet. A MAO-gátlók (pl. szelegilin, fenelzin) és az ozanimod egyidejű alkalmazása nem ajánlott (lásd 4.4 pont).

Az ozanimod hatása a szívfrekvenciát vagy az atrioventricularis vezetést csökkentő gyógyszerekre (pl.
béta-blokkolók vagy kalciumcsatorna-blokkolók)

Egészségeseknél az ozanimod 0,23 mg-os egyszeri dózisa naponta egyszeri 80 mg elhúzódó hatású propranolol vagy naponta egyszeri 240 mg diltiazem mellett az egyensúlyi állapot elérésekor nem okozott klinikailag jelentős további szívfrekvencia vagy PR-szakasz változást az önmagában alkalmazott propranololhoz vagy diltiazemhez képest. Elővigyázatosság szükséges, ha béta-blokkolóval vagy kalciumcsatorna-blokkolóval kezelt betegnél kezdenek ozanimod-kezelést (lásd 4.4 pont). Bradycardiára hajlamosító egyéb gyógyszereket és bradycardiás betegeknél esetenként torsades de pointes típusú ritmuszavart kiváltó antiarritmiás gyógyszereket alkalmazó betegeknél az ozanimod alkalmazását nem vizsgálták.

Védőoltások

Az ozanimod-kezelés ideje alatt és utána legfeljebb 3 hónapig előfordulhat, hogy a védőoltás kevésbé hatásos. Élő, legyengített kórokozókat tartalmazó vakcinák alkalmazása a fertőzések kockázatát hordozhatja, ezért azt kerülni kell az ozanimod-kezelés alatt és a kezelés után legfeljebb 3 hónapig (lásd 4.4 pont).

Daganatellenes, immunmoduláló vagy nem kortikoszteroid típusú immunszuppresszív kezelések

Az additív immunrendszeri hatások kockázata miatt a daganatellenes, immunmoduláló vagy nem kortikoszteroiddal végzett immunszuppresszív kezeléseket nem szabad egyidejűleg alkalmazni (lásd 4.3 és 4.4 pont).

Gyermekek és serdülők

Interakciós vizsgálatokat csak felnőttek körében végeztek.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

A leggyakrabban jelentett mellékhatások (>5%) a felnőtteknél végzett SM és CU klinikai vizsgálatok kontrollos időszakaiban a nasopharyngitis, az alanin-aminotranszferáz- (ALAT/GPT-) szint emelkedése és a gamma-glutamiltranszferáz- (GGT-) szint emelkedése.

A kezelés megszakításához vezető leggyakoribb mellékhatások az SM klinikai vizsgálatokban a májenzimszintek emelkedésével voltak összefüggésben (1,1%). A kontrollos CU klinikai vizsgálatokban a kezelés megszakításához vezető májenzimszint-emelkedés a betegek 0,4%-ánál fordult elő.
Az átfogó biztonságossági profil hasonló volt a sclerosis multiplexben, illetve a colitis ulcerosában szenvedő betegek körében.

A mellékhatások táblázatos felsorolása

Az ozanimoddal kezelt betegeknél megfigyelt valamennyi mellékhatás szervrendszeri kategóriák (SOC) és gyakoriság szerint van felsorolva az alábbiakban. Az egyes szervrendszeri és gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint szerepelnek. A gyakoriságot a következőképpen határozták meg: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1000 - <1/100), ritka (?1/10 000 - <1/1000).

2. táblázat: SM és CU klinikai vizsgálatokban jelentett mellékhatások összefoglalása
Szervrendszeri kategória
Gyakoriság
Mellékhatás
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Nagyon gyakori
Nasopharyngitis

Gyakori
Pharyngitis, vírusos légúti fertőzés, húgyúti fertőzés*, herpes zoster-fertőzés, herpes simplex-fertőzés

Ritka
Progresszív multifokális leukoencephalopathia
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori
Lymphopenia
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori
Hypersensitivitás (a bőrkiütést és az urticariát is ideértve*)
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
Fejfájás
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Nem gyakori
Macula oedema**
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Gyakori
Bradycardia*
Érbetegségek és tünetek
Gyakori
Hypertonia*†, orthostaticus hypotonia
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Gyakori
Perifériás oedema
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Gyakori
Emelkedett alanin-aminotranszferáz (ALAT/ GPT)-szint,
emelkedett gamma-glutamiltranszferáz (GGT)szint, emelkedett bilirubinszint a vérben, kóros tüdőfunkciós teszt eredmény***
*A felsorolt mellékhatások közül legalább egyet súlyosként jelentették
† Idesorolható a hypertonia, az esszenciális hypertonia és a vérnyomás-emelkedés (lásd 4.4 pont).
**Korábban már fennálló tényezők esetében (lásd 4.4 pont)
***beleértve a csökkent tüdőfunkciós teszt eredményt, a légzésfunkciós vizsgálat kóros eredményét, a csökkent vitálkapacitást, a csökkent szén-monoxid diffúziós kapacitást, a csökkent erőltetett kilégzési térfogatot
Kiválasztott mellékhatások leírása

Emelkedett májenzimszintek
SM klinikai vizsgálatokban az ALAT/GPT-értékek a normálérték felső határának (upper limit of normal, ULN) 5-szörösére vagy ezt meghaladó szintre emelkedtek a 0,92 mg ozanimoddal kezelt betegek 1,6%-ánál, illetve az im. béta-1a interferonkészítménnyel kezelt betegek 1,3%-ánál. A szintek az ULN 3-szorosára vagy ezt meghaladó szintre emelkedtek az ozanimoddal kezelt betegek 5,5%-ánál, illetve az im. béta-1a interferonkészítménnyel kezelt betegek 3,1%-ánál. Az ULN 3-szorosának szintjére való emelkedéshez szükséges medián idő 6 hónap volt. A betegek többsége (79%) folytatta az ozanimod-kezelést, és értékeik mintegy 2-4 héten belül visszatértek az ULN 3-szorosának szintje alá. Az ozanimod-kezelést leállították, ha az emelkedés igazoltan meghaladta az ULN 5-szörösét. Összességében a májenzimszintek emelkedése miatti megszakítási arány 1,1%-os volt a 0,92 mg ozanimodot szedő SM-betegek körében, illetve 0,8% az im. béta-1a interferonkészítményt kapók esetében.

CU klinikai vizsgálatokban az indukciós időszak során az ALAT/GPT-érték az ULN 5-szörösére vagy ezt meghaladó szintre emelkedett a 0,92 mg ozanimoddal kezelt betegek 0,9%-ánál és a placebót kapó betegek 0,5%-ánál; a fenntartó időszakban az ALAT/GPT-érték emelkedése az ozanimoddal kezelt betegek 0,9%-ánál, illetve a placebocsoportban egy betegnél sem fordult elő. Az indukciós időszak során az ALAT/GPT-érték az ULN 3-szorosára vagy ezt meghaladó szintre emelkedett a 0,92 mg ozanimoddal kezelt CU-betegek 2,6%-ánál és a placebót kapó betegek 0,5%-ánál, a fenntartó időszakban pedig az ALAT/GPT-érték emelkedése az ozanimoddal kezelt betegek 2,3%-ánál, illetve a placebocsoportban egy betegnél sem fordult elő. Kontrollos és nem kontrollos CU klinikai vizsgálatokban az ULN 3-szorosát meghaladó ALAT/GPT-értéket mutató betegek többsége (96%) folytatta az ozanimod-kezelést, és az értékek visszatértek az ULN 3-szorosát meg nem haladó szintre, ami körülbelül 2-4 hét alatt következett be.

Összességében a kezelés abbahagyásának aránya a májenzimértékek emelkedése miatt a 0,92 mg ozanimoddal kezelt betegek körében 0,4% volt, míg a placebót kapó betegek közül senkinél nem fordult elő a kontrollos CU klinikai vizsgálatokban.

Bradyarrhytmia
Az ozanimod 0,23 mg-os kezdeti dózisa után az ülő, illetve hanyatt fekvő helyzetben mért szívfrekvencia a kiindulási értékhez képest legnagyobb átlagos csökkenése az 1. napon 5 óra múlva következett be (az SM klinikai vizsgálatokban 1,2 ütés/perc, a CU klinikai vizsgálatokban 0,7 ütés/perc csökkenés), a 6. órában pedig visszatért a kiindulási értékhez közelítő értékre. A dózisemelés folytatásakor nem következett be klinikailag jelentős csökkenés a szívfrekvenciában.

SM klinikai vizsgálatokban bradycardiát az ozanimoddal kezelt betegek 0,5%-ánál, míg az im. béta-1a interferon készítményt kapók 0%-ánál jelentettek a kezelés megkezdésének napján (1. nap). Az 1. nap után a bradycardia incidenciája az ozanimod-csoportban 0,8%-os volt, szemben az im. béta-1a interferon-csoport 0,7%-ával (lásd 5.1 pont). A bradycardia által érintett betegek általában tünetmentesek voltak. 40/perc alatti szívfrekvencia-értékeket nem figyeltek meg.

SM klinikai vizsgálatokban az ozanimoddal kezelt betegek 0,6%-ánál (5/882) számoltak be elsőfokú atrioventricularis blokkról, míg az im. béta-1a interferonnal kezelt betegek 0,2%-ánál (2/885). Az ozanimod alkalmazásakor jelentett esetek 0,2%-át az 1. napon, 0,3%-át pedig az 1. nap után jelentették.

CU klinikai vizsgálatokban az indukciós időszak során a kezelés megkezdésének napján (1. nap) bradycardiát jelentettek az ozanimoddal kezelt betegek 0,2%-ánál, míg a placebóval kezelt betegek közül senkinél sem. Az 1. nap után az ozanimoddal kezelt betegek 0,2%-ánál számoltak be bradycardiáról. A fenntartó időszak során nem jelentettek bradycardiát.

Vérnyomás-emelkedés
SM klinikai vizsgálatokban az ozanimoddal kezelt betegeknél átlagosan 1-2 Hgmm-rel emelkedett a szisztolés vérnyomás, és körülbelül 1 Hgmm-rel a diasztolés nyomás az im. béta-1a interferont -t alkalmazó betegekhez képest. A szisztolés vérnyomás emelkedését először körülbelül 3 hónappal a kezelés megkezdése után észlelték, és változatlan maradt a kezelés teljes időtartama alatt. Hypertoniával kapcsolatos eseményeket (hypertonia, esszenciális hypertonia és emelkedett vérnyomás) a 0,92 mg ozanimoddal kezelt betegek 4,5%-ánál, míg az im. béta-1a interferonnal kezelt betegek 2,3%-ánál jelentettek mellékhatásként.

CU klinikai vizsgálatokban az indukciós időszak során a szisztolés vérnyomás átlagos emelkedése a kiindulási értékhez képest 1,4 Hgmm-rel volt magasabb az ozanimoddal kezelt betegek körében (3,7 Hgmm), mint placebo mellett (2,3 Hgmm), a diasztolés vérnyomás pedig 1,7 Hgmm-rel volt magasabb (2,3 Hgmm), mint placebo mellett (0,6 Hgmm). A fenntartó időszakban az ozanimoddal kezelt betegeknél a szisztolés vérnyomás átlagos emelkedése 3,6 Hgmm-rel volt magasabb, mint placebo mellett (5,1 Hgmm, illetve 1,5 Hgmm), a diasztolés vérnyomás pedig 1,4 Hgmm-rel volt magasabb, mint placebo mellett (2,2 Hgmm, illetve 0,8 Hgmm).

Mellékhatásként hypertoniáról számoltak be az indukciós időszakban a 0,92 mg ozanimoddal kezelt betegek 1,2%-ánál, míg a placebóval kezelt betegek egyikénél sem. A fenntartó időszakban mindkét kezelési karban a betegek 2,2%-ánál számoltak be hypertoniáról. Hypertoniás krízisről számoltak be két betegnél, akik ozanimodot kaptak, ők a kezelés megszakítása nélkül felépültek, és egy betegnél, aki placebót kapott.

A lymphocytaszám csökkenése a vérben
SM klinikai vizsgálatokban a betegek 3,3%-ánál, kontrollos CU klinikai vizsgálatokban a betegek 3%ánál alakult ki 0,2 × 109/l-nél alacsonyabb lymphocytaszám, és az értékek általában visszaálltak 0,2 × 109/l-nél magasabb értékekre az ozanimod-kezelés folytatása mellett.

Fertőzések
SM klinikai vizsgálatokban a 0,92 mg ozanimod alkalmazásakor a fertőzések összesített aránya (35%) hasonló volt, mint az im. béta-1a interferon esetében. SM klinikai vizsgálatokban a súlyos fertőzések összesített aránya hasonló volt az ozanimod (1%) és az im. béta-1a interferon (0,8%) esetében.

CU klinikai vizsgálatokban az indukciós időszak során a fertőzések összesített aránya, illetve a súlyos fertőzések aránya az ozanimoddal kezelt betegek körében (9,9%, illetve 0,8%) és a placebót kapó betegek körében (10,7%, illetve 0,4%) hasonló volt. A fenntartó időszak során a fertőzések összesített aránya az ozanimoddal kezelt betegek körében magasabb volt (23%), mint a placebóval kezelt betegeknél (12%), a súlyos fertőzések aránya pedig hasonló volt (0,9% vs. 1,8%).

Az ozanimod növelte a herpes-fertőzések, a felső légúti fertőzések és a húgyúti fertőzések kockázatát.

Herpes-fertőzések
SM klinikai vizsgálatokban herpes zoster-fertőzést mellékhatásként a 0,92 mg ozanimoddal kezelt betegek 0,6%-ánál, illetve az im. béta-1a interferon készítménnyel kezelt betegek 0,2%-ánál jelentettek.

CU klinikai vizsgálatokban az indukciós időszakban a 0,92 mg ozanimodot kapó betegek 0,4%-ánál, a placebót kapó betegek körében egy betegnél sem jelentettek herpes zoster-fertőzést. A fenntartó időszakban herpes zoster-fertőzésről a 0,92 mg ozanimodot kapó betegek 2,2%-ánál, a placebót kapó betegek 0,4%-ánál számoltak be. Egyik eset sem volt súlyos vagy disszeminált.

Légzőrendszer
Az ozanimod-kezelés mellett kisfokú, dózisfüggő csökkentést figyeltek meg az 1 másodperc alatti erőltetett kilégzési térfogatban (FEV1) és az erőltetett vitálkapacitásban (FVC). SM klinikai vizsgálatokban a FEV1 (FVC) értékben a kiindulási értékhez képest a 0,92 mg dózissal kezelt ozanimod-csoportban megfigyelt medián változás 3 hónapos kezelés után - 0,07 l, 12 hónapos kezelés után pedig - 0,1 l volt (- 0,05 l és - 0,065 l), míg a béta-1a interferon-csoportban kisebb változásokat figyeltek meg a kiinduláshoz képest (FEV1: - 0,01 l és - 0,04 l, FVC: 0,00 l és - 0,02 l).

Az SM klinikai vizsgálatokhoz hasonlóan a CU klinikai vizsgálatok során is megfigyelhető volt az indukciós időszakban a légzésfunkciós tesztek eredményeinek (FEV1 és FVC) kismértékű átlagos csökkenése az ozanimod-kezelés mellett a placebóhoz viszonyítva. További csökkenést nem észleltek a hosszabb távú ozanimod-kezelés során, a fenntartó időszakban, és a légzésfunkció ezen kismértékű változásai reverzibilisek voltak a placebóra újrarandomizált betegeknél.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Immunszuppresszánsok, szelektív immunszuppresszánsok, ATC kód: L04AA38

Hatásmechanizmus

Az ozanimod egy erős szfingozin 1-foszfát- (S1P-) receptormodulátor, amely nagy affinitással kötődik a szfingozin 1-foszfát-receptorok 1-es és 5-ös típusához. Az ozanimod minimális aktivitást fejt ki vagy egyáltalán nem fejt ki aktivitást az S1P2-, S1P3- és S1P4-receptorokra. In vitro körülmények között az ozanimod és fő aktív metabolitjai hasonló aktivitást és szelektivitást mutattak az S1P1- és az S1P5receptorokra. A hatásmechanizmus, amely révén az ozanimod kifejti terápiás hatását sclerosis multiplexben és colitis ulcerosában, ismeretlen, de valószínűleg szerepet játszik benne a lymphocyta migráció csökkentése a központi idegrendszerbe (KIR) és a bélbe.

A perifériás keringésben a lymphocyták számának ozanimod által kiváltott csökkenése differenciáló hatást gyakorol a leukocyta alcsoportokra, az adaptív immunválaszban részt vevő sejtek számának nagyobb mértékű csökkenésével. Az ozanimod minimális hatást gyakorol a veleszületett immunválaszban részt vevő sejtekre, amelyek hozzájárulnak az immunrendszer ellenőrző funkciójához (immunsurveillance).

Az ozanimod nagymértékben metabolizálódik az emberi szervezetben, számos keringő aktív metabolitja keletkezik, köztük a két fő metabolit (lásd 5.2 pont). Embernél a keringő teljes hatóanyagexpozíció mintegy 94%-át az ozanimod (6%), és a két fő metabolit, a CC112273 (73%) és a CC1084037 (15%) adja (lásd 5.2 pont).

Farmakodinámiás hatások

A lymphocytaszám csökkenése a perifériás vérben
Aktív kontrollos SM és placebokontrollos CU klinikai vizsgálatokban az átlagos lymphocytaszám a kiindulási érték körülbelül 45%-ra csökkent a 3. hónapra (hozzávetőleges átlagos lymphocytaszám a vérben 0,8 × 109/l), és stabilan ezen a szinten maradt az ozanimod-kezelés ideje alatt. 0,92 mg-os dózisú ozanimod-kezelés abbahagyása után a lymphocytaszám normál tartományba történő visszaállásához szükséges medián idő körülbelül 30 nap volt, és a betegek körülbelül 80%-90%-ánál 3 hónapon belül normalizálódott az érték (lásd 4.4 és 4.8 pont).

A széklet calprotectin (FCP)-szintjének csökkenése
CU-ban szenvedő betegek körében az ozanimod-kezelés a széklet calprotectin (FCP, gyulladásos marker) szintjének csökkenését eredményezte az indukciós időszakban, amely ezt követően végig fennmaradt a fenntartó időszak során.

Szívfrekvencia és szívritmus
Az ozanimod a szívfrekvencia átmeneti csökkenését okozhatja az adagolás elkezdésekor (lásd 4.4 és 4.8 pont). Ez a negatív kronotróp hatása, a hatásmechanizmusnak megfelelően, a G-protein által mediált befelé egyenirányító kálium (GIRK, G-protein-coupled inwardly rectifying potassium) csatornáknak a S1P1-receptorok ozanimod és aktív metabolitjai általi stimulálása révén történő aktiválásával áll összefüggésben, ami sejthyperpolarisatióhoz és csökkent ingerelhetőséghez vezet, és a szívfrekvenciára kifejtett maximális hatás az adagolást követő 5 órán belül alakul ki. Az
S1P1-receptorok szintjén fennálló funkcionális antagonizmusa miatt a dózis fokozatos emelése, 0,23 mg-ról 0,46 mg-ra, majd 0,92 mg-ra, folyamatosan deszenzitizálja a GIRK-csatornákat, amíg el nem érik a fenntartó adagot. A dózisemelési időszakot követően az ozanimod-adagolás folytatása mellett a szívfrekvencia visszaáll a kiindulási értékre.

A QT-szakasz megnyújtásának lehetősége
Egy randomizált, hatóanyaggal és placebóval végzett Thorought QT vizsgálatban, amelyben egészséges személyeknél 14 napos dózisemelési sémát alkalmaztak (napi 0,23 mg 4 napig, napi 0,46 mg 3 napig, napi 0,92 mg 3 napig és napi 1,84 mg 4 napig) a QTc-szakasz megnyúlása nem volt megfigyelhető, amit a 95%-os egyoldalú konfidenciaintervallum (CI) 10 ms alatti felső határa is igazolt. Az ozanimoddal és a főbb aktív metabolitokkal (CC112273 és CC1084037) kapcsolatosan, másik I. fázisú vizsgálat adatainak felhasználásával végzett koncentráció-QTc elemzés azt mutatta, hogy a 95%-os CI felső határa a modellből származó (placebóra és a kiindulási értékre korrigált) QTc 10 ms alatti volt a naponta egyszer alkalmazott ? 0,92 mg-os ozanimod dózisokkal elért maximális koncentrációknál.

Klinikai hatásosság és biztonságosság

Sclerosis multiplex
Az ozanimodot két, hasonló elrendezésű és hasonló végpontokkal rendelkező, relapszáló-remittáló SM-ben (RRSM) szenvedő betegekkel végzett randomizált, kettős vak, kétplacebós, párhuzamos csoportos, aktív kontrollos klinikai vizsgálatban értékelték. Az 1-es vizsgálat (SUNBEAM) egy 1 éves klinikai vizsgálat volt, amelyben a betegek a 12 hónap elteltével is folytatták a kijelölt kezelést, amíg az utoljára bevont beteg is be nem fejezte a vizsgálatot. A 2-es vizsgálat (RADIANCE) egy 2 éves vizsgálat volt.
Az ozanimod dózisa naponta egyszer per os alkalmazott 0,92 mg, illetve 0,46 mg volt. A kezdő dózis 0,23 mg volt az 1-4. napon, utána az adagot 0,46 mg-ra emelték az 5-7. napon, majd a 8. naptól kezdve a kijelölt dózissal folytatódott a kezelés. Az aktív komparátor, a béta-1a interferon intramuscularisan (im.) alkalmazott adagja hetente egyszer 30 mikrogramm volt.
Mindkét vizsgálatba aktív betegségben szenvedő betegeket vontak be, ami meghatározás szerint azt jelenti, hogy legalább egy relapszuson átestek a megelőző évben, vagy egy relapszuson a megelőző két évben, az előző év során igazolt legalább egy gadolíniumot halmozó (GdE) lézióval, továbbá a Kiterjesztett rokkantsági állapot skálán (Expanded Disability Status Scale, EDDS) 0 és 5,0 közötti pontszámot értek el.
Neurológiai értékelést a vizsgálat kezdetén, 3 havonta és relapszus gyanúja esetén végeztek. MRI vizsgálatot a vizsgálat kezdetén (1-es és 2-es vizsgálat), 6 hónap után (SUNBEAM), 1 év után (1-es és 2-es vizsgálat) és 2 év után (RADIANCE) végeztek.
A SUNBEAM és a RADIANCE vizsgálat esetében egyaránt a fő hatásmutató az évesített relapszus ráta (annualised relapse rate, ARR) volt a kezelési időszakra (legalább 12 hónapra) vonatkozóan a SUNBEAM esetében, illetve 24 hónapra vonatkozóan a RADIANCE esetében. A legfontosabb másodlagos eredményességi mutatók a következők voltak: 1) az új vagy növekedő T2-hiperintenzív
MRI léziók száma 12 és 24 hónap alatt); 2) a GdE T1-léziók száma az MRI-n a 12. hónapban és a 24. hónapban és 3) a mozgáskorlátozottsághoz vezető igazolt progresszióig eltelt idő, melynek meghatározása: az EDSS 12 hétig fennmaradó, legalább 1 pontos növekedése a kiindulási értékhez képest. A mozgáskorlátozottsághoz vezető igazolt progressziót prospektív módon értékelték az 1-es és a 2-es vizsgálat összesített elemzése során.
A SUNBEAM vizsgálatban összesen 1346 beteget randomizáltak a 0,92 mg ozanimodot kapó csoportba (n = 447), a 0,46 mg ozanimodot kapó csoportba (n = 451), illetve az im. béta-1a interferon készítményt kapó csoportba (n = 448). A 0,92 mg ozanimoddal kezelt betegek 94%-a, a 0,46 mg ozanimoddal kezelt betegek 94%-a és az im. béta-1a interferon készítménnyel kezelt betegek 92%-a fejezte be a vizsgálatot. A RADIANCE vizsgálatban összesen 1313 beteget randomizáltak a 0,92 mg ozanimodot kapó csoportba (n = 433), a 0,46 mg ozanimodot kapó csoportba (n = 439), illetve az im. béta-1a interferon készítményt kapó csoportba (n = 441). A 0,92 mg ozanimoddal kezelt betegek 90%a, a 0,46 mg ozanimoddal kezelt betegek 85%-a és az im. béta-1a interferon készítménnyel kezelt betegek 85%-a fejezte be a vizsgálatot. A két vizsgálatba bevont betegek átlag életkora 35,5 év (tartomány: 18-55 év) volt, 67%-uk nő volt, és az SM tüneteinek megjelenésétől eltelt átlagos időtartam 6,7 év volt. A medián EDSS pontszám a vizsgálat kezdetén 2,5 volt. A betegek körülbelül egyharmadát betegségmódosító terápiával (DMT, disease-modifying therapy) kezelték, főként interferonnal vagy glatiramer-acetáttal. A vizsgálat kezdetén a megelőző évben jelentkező relapszusok átlagos száma 1,3 volt és a betegek 45%-ának volt egy vagy több, Gd-ot halmozó T1-léziója (átlagosan: 1,7).

A SUNBEAM és a RADIANCE vizsgálat eredményei a 3. táblázatban vannak feltüntetve. A vizsgálatokban igazolták a 0,92 mg dózisú ozanimod hatásosságát. A vizsgálati végpontokra vonatkozóan megfigyelt dózishatás szintén a 3. táblázatban van feltüntetve. A 0,46 mg-os dózis esetében a hatásosság igazolása kevésbé megalapozott, mivel a RADIANCE vizsgálatban ennél a dózisnál nem volt kimutatható szignifikáns hatás az elsődleges végpont tekintetében, a preferált negatív binomiális modell stratégia alkalmazásakor.

3. táblázat: RSM-ben szenvedő betegek főbb klinikai és MRI végpontjai az 1-es sz. - SUNBEAM klinikai vizsgálatban és a 2-es sz. - RADIANCE klinikai vizsgálatban
Végpontok
SUNBEAM
(? 1 év)
RADIANCE
(2 év)

Ozanimod
0,92 mg
(n = 447)
%
im. béta-1a
interferon
30 mikrogramm
(n = 448)
%
Ozanimod
0,92 mg
(n = 433)
%
im. béta-1a
interferon
30 mikrogramm
(n = 441)
%
Klinikai végpontok
Évesített relapszus ráta
(elsődleges végpont)
Relatív csökkenés
0,181
0,350
0,172
0,276

48% (p < 0,0001)
38% (p < 0,0001)
A relapszusmentes betegek aránya**
78%
(p = 0,0002)1 66%
76%
(p = 0,0012)1 64%
A 3 hónapja tartó, mozgáskorlátozottsághoz vezető, igazolt progresszió (Confirmed
Disability Progression,
CDP) aránya†2
Kockázati arány (95%-os
CI)

A 6 hónapja tartó CDP aránya†2#M
Kockázati arány (95%-os
CI)
7,6% az ozanimod és 7,8% az im. béta-1a interferon esetében
0,95 (0,679, 1,330)



5,8% az ozanimod és 4,0% az im. béta-1a interferon esetében 1,413 (0,922; 2,165)
Végpontok
SUNBEAM
(? 1 év)
RADIANCE
(2 év)

Ozanimod
0,92 mg
(n = 447)
%
im. béta-1a
interferon
30 mikrogramm
(n = 448)
%
Ozanimod
0,92 mg
(n = 433)
%
im. béta-1a
interferon
30 mikrogramm
(n = 441)
%
MRI végpontok


Az új vagy növekvő hiperintenzív T2-léziók átlagos száma MRI vizsgálatonként3 Relatív csökkenés
1,465
2,836
1,835
3,183

48% (p < 0,0001)
42% (p < 0,0001)
A gadolíniumot halmozó
T1-léziók átlagos száma4 Relatív csökkenés
0,160
0,433
0,176
0,373

63% (p < 0,0001)
53% (p = 0,0006)
* Az átlagos időtartam 13,6 hónap volt
** A végpontokra vonatkozó névleges p-értéket nem vonták be a hierarchikus tesztelésbe és nem korrigálták a multiplicitás tekintetében †A mozgáskorlátozottsághoz vezető progresszió meghatározása: az EDSS 3 vagy 6 hónappal később igazolt, 1 ponttal történő emelkedése. #M Hat hónapig tartó mozgáskorlátozottsághoz vezető, igazolt progresszió (Confirmed Disability Progression, CDP) post hoc elemzésekor, amely a nyílt elrendezésű kiterjesztetett vizsgálat (3-as vizsgálat) adataira is kiterjedt, a kockázati arány (95%-os CI) 1,040 (0,730, 1,482) volt.
1 Log-rang próba
2 Az 1-es sz. és a 2-es sz. klinikai vizsgálat adatainak prospektív módon tervezett összesített elemzése
3 12 hónap alatt az 1. vizsgálat, és 24 hónap alatt a 2. vizsgálat esetében
4 A 12. hónapban az 1. vizsgálat, és a 24. hónapban a 2. vizsgálat esetében

A SUNBEAM és RADIANCE vizsgálatban a 0,92 mg ozanimoddal végzett kezelés következtében csökkent a normalizált agytérfogat a kiindulási értékhez viszonyított átlagos százalékos változása az im. béta-1a interferon készítménnyel összehasonlítva (-0,41% a -0,61%-hoz képest, illetve -0,71% a 0,94%-hoz képest, ebben a sorrendben; a névleges p-érték mindkét vizsgálatban < 0,0001 volt).

A vizsgálatokba DMT kezelésben még nem részesült és korábban DMT kezelésben részesült, a klinikai vagy képalkotási jellemzők alapján aktív betegségben szenvedő betegeket vontak be. Kiinduláskor eltérő betegségaktivitással (ideértve az aktív és a nagy mértékben aktív betegséget) rendelkező betegek post hoc elemzése során kimutatták, hogy az ozanimod hatásossága a klinikai és képalkotási végpontok tekintetében megegyezett a teljes populációban tapasztalt hatásossággal.

Hosszú távú adatok:
Azok a betegek, akik befejezték a III. fázisú SUNBEAM és RADIANCE vizsgálatokat, beléphettek egy nyílt elrendezésű kiterjesztett vizsgálatba (3. vizsgálat - DAYBREAK). A kezdetben 0,92 mg ozanimodra randomizált, és legfeljebb 3 éven át kezelt 751 betegnél a (korrigált) ARR 0,124 volt a 2. kezelési évet követően.

Colitis ulcerosa
Az ozanimod hatásosságát és biztonságosságát két multicentrikus, randomizált, kettős vak, placebokontrollos klinikai vizsgálatban (TRUENORTH-I [indukciós időszak] és TRUENORTH-M [fenntartó időszak]) tanulmányozták közepesen súlyos vagy súlyos aktív colitis ulcerosában szenvedő, 75 év alatti felnőtt betegek körében. A TRUENORTH-I vizsgálatban 2:1 arányban 0,92 mg ozanimodkezelésre vagy placebóra randomizált betegek vettek részt. A 10 hetes indukciós időszakot
(TRUENORTH-I) 42 hetes, randomizált, gyógyszermegvonásos fenntartó időszak (TRUENORTH-M) követte, így a terápia összesen 52 hétig tartott. Az ozanimodot monoterápiaként alkalmazták (vagyis biológiai gyógyszerek és nem kortikoszteroid immunszuppresszáns szerek egyidejű alkalmazása nélkül) CU kezelésére.

A vizsgálatba közepesen súlyos vagy súlyos aktív colitis ulcerosában szenvedő betegeket vontak be, amelynek meghatározása a kiinduláskor (0. hét) 6-12 közötti Mayo-pontszám volt, beleértve a ? 2 Mayo endoszkópos alpontszámot.

TRUENORTH-I (indukciós vizsgálat)
A TRUENORTH-I vizsgálatban a betegeket vagy naponta egyszer szájon át alkalmazott 0,92 mg ozanimodra (n = 429) vagy placebóra (n = 216) randomizálták, dózistitrálással kezdve (lásd 4.2 pont). A betegek az indukciós időszak előtt és annak során egyidejűleg alkalmazott aminoszalicilátokat (pl. 71% meszalazin; 13% szulfaszalazin) és/vagy szájon át alkalmazott kortikoszteroidokat (33%) kaptak stabil dózisban.

A betegek 30%-a nem reagált megfelelően a tumornekrózis-faktor-, azaz TNF-blokkolókra, a terápiás válasz megszűnt, vagy nem tolerálták ezeket. Ezen korábban biológiai szerekkel kezelt betegek 63%-a legalább két vagy több biológiai hatóanyagot kapott, ideértve a TNF-blokkolókat; 36%-uk nem reagált egyetlen TNF-blokkolóra sem; 65%-uknál megszűnt a TNF-blokkolóra adott terápiás válasz; 47%-uk integrinreceptor-blokkolót (pl. vedolizumabot) kapott. A betegek 41%-a nem reagált immunmoduláló szerekre, és/vagy nem tolerálták azokat. A kiinduláskor a betegek medián Mayo-pontszáma 9 volt; a Mayo-pontszám a betegek 65%-ánál 9 vagy kevesebb, 35%-ánál 9-nél magasabb volt.

Az elsődleges végpont a klinikai remisszió volt a 10. héten, a legfontosabb másodlagos végpontok a 10. héten a klinikai válasz, az endoszkópos lelet javulása és a mucosa gyógyulása voltak.

Ahogy a 4. táblázat mutatja, az ozanimoddal kezelt betegek szignifikánsan magasabb aránya ért el klinikai remissziót, klinikai választ, az endoszkópos lelet javulását és a mucosa gyógyulását a placebóval összehasonlítva a 10. hétre.

4. táblázat: A hatásossági végpontokat elérő betegek aránya a TRUENORTH-I vizsgálat indukciós időszakában (a 10. héten)

0,92 mg ozanimod (N = 429)
Placebo (N = 216)
Kezelésbeli különbség %a
(95%-os CI)

n
%
n
%

Klinikai remissziób
79
18%
13
6%
12%
(7,5; 17,2)f
Korábbi
TNF-blokkoló-expozíció nélkül
66/299
22%
10/151
7%

Korábbi
TNF-blokkoló-expozíció
13/130
10%
3/65
5%

Klinikai válaszc
205
48%
56
26%
22%
(14,4; 29,3)f
Korábbi
TNF-blokkoló-expozíció nélkül
157/299
53%
44/151
29%


Korábbi
TNF-blokkoló-expozíció
48/130
37%
12/65
19%

Endoszkópos lelet javulásad
117
27%
25
12%
16%
(9,7; 21,7)f
Korábbi
TNF-blokkoló-expozíció nélkül
97/299
32%
18/151
12%

Korábbi
TNF-blokkoló-expozíció
20/130
15%
7/65
11%

A mucosa gyógyulásae
54
13%
8
4%
9%
(4,9; 12,9)g
Korábbi
TNF-blokkoló-expozíció nélkül
47/299
16%
6/151
4%


Korábbi
TNF-blokkoló-expozíció
7/130
5%
2/65
3%

CI = konfidenciaintervallum; TNF = tumornekrózis-faktor.
a Kezelésbeli különbség (stratifikációs tényezők - korábbi TNF-blokkoló-expozíció és kortikoszteroid alkalmazása a kiinduláskor - szerint korrigálva).
b A klinikai remisszió meghatározása: RBS [rectalis vérzést jelző alpontszám] = 0, SFS [székelési gyakoriságot jelző alpontszám] ? 1 (és ? 1 pontos csökkenés a kiindulási SFS-hez képest), endoszkópos alpontszám ? 1 törékenység nélkül.
c A klinikai válasz meghatározása: a 9 pontos Mayo-pontszám csökkenése ? 2 ponttal és ? 35%-kal a kiinduláshoz képest, a kiindulási RBS pontszám csökkenése ? 1 ponttal, vagy ? 1 pontos abszolút RBS. d Az endoszkópos lelet javulása meghatározása: ? 1 Mayo endoszkópos alpontszám törékenység nélkül.
e A mucosa gyógyulása: ? 1 Mayo endoszkópos pontszám törékenység nélkül és szövettani remisszió (Geboes-pontszám: < 2,0, ami azt jelzi, hogy: nincsenek neutrophil leukocyták a hámszövet cryptáiban vagy a lamina propriában, nem emelkedett az eosinophil granulocyták száma, és nincsenek megsemmisült crypták, erosiók, fekélyek vagy sarjszövet). f p < 0,0001. g p < 0,001.
A rectalis vérzést (RBS) és a székelés gyakoriságát jelző alpontszámok (SFS)
A rectalis vérzést (rectal bleeding, RB) és a székelés gyakoriságát (stool frequency, SF) jelző alpontszámok (subscores, S) csökkenését már korán, a 2. héten (vagyis az előírt 7 napos dózistitrálás befejezését követően 1 héttel) megfigyelték az ozanimoddal kezelt betegek körében. A betegek névlegesen szignifikánsan nagyobb aránya ért el tüneti remissziót - amikor az RBS = 0 és az SFS ?1 volt, és a kiindulási értékhez képest ?1 csökkenést mutatott - 0,92 mg ozanimod-kezelés mellett a placebóhoz képest az indukciós időszak 5. hetére (27%, illetve 15%), valamint 10. hetére (37,5%, illetve 18,5%).

Azok a betegek, akiknél a kiinduláshoz képest az SFS és/vagy az RBS legalább 1 ponttal csökkent, de nem értek el klinikai választ vagy klinikai remissziót a TRUENORTH-I. vizsgálat 10. hetére, a tüneti remisszió nagyobb, 21%-os (26/126) arányát mutatták további 5 hetes ozanimod-kezelést követően. A tüneti remisszió aránya ezeknél a betegeknél tovább nőtt újabb 46 hetes kezelés során, 50%-ra (41/82).

TRUENORTH-M (fenntartó vizsgálat)
Azok a betegek voltak alkalmasak a fenntartó vizsgálatban (TRUENORTH-M) végzett kezelésre történő randomizálásra, akik 0,92 mg-os dózisban kaptak ozanimod-kezelést és klinikai választ mutattak az indukciós időszak 10. hetében. A betegek vagy a TRUENORTH-I vizsgálatból érkezhettek, vagy egy olyan csoportból, amely nyílt elrendezésben kapott 0,92 mg-os dózisban ozanimodot. A betegeket kettős vak módon (újra)randomizálták (1:1 arányban) vagy 0,92 mg ozanimoddal (n = 230), vagy placebóval (n = 227) végzett 42 hetes kezelésre. A vizsgálat teljes időtartama 52 hét volt, beleértve az indukciós és a fenntartó időszakot egyaránt. A hatásossági értékeléseket az 52. héten végezték. Az egyidejűleg alkalmazott aminoszalicilátok dózisának stabilnak kellett maradnia az 52 héten keresztül. Az egyidejűleg kortikoszteroid-kezelésben részesülő betegek esetén annak dózisát a fenntartó időszakba lépéskor fokozatosan csökkentették.

A vizsgálatba lépéskor a betegek 35%-a volt klinikai remisszióban, 29%-uk kapott kortikoszteroid-kezelést, és a betegek 31%-át kezelték korábban TNF-blokkolóval.

Ahogy az 5. táblázat mutatja, az elsődleges végpont az 52. héten klinikai remisszióban lévő betegek aránya volt. A legfontosabb másodlagos végpontok az 52. héten klinikai választ mutató betegek aránya, az endoszkópos javulás, a 10. héten klinikai remissziót elért betegeknél a remisszió fennmaradása az 52. héten, kortikoszteroid-mentes klinikai remisszió, a mucosa gyógyulása és tartós klinikai remisszió.

5. táblázat: A hatásossági végpontokat elérő betegek aránya a TRUENORTH-M vizsgálat fenntartó időszakában (az 52. héten)

0,92 mg ozanimod (N = 230)
Placebo
(N = 227)

Kezelésbeli különbség %a
(95%-os CI)

n
%
n
%

Klinikai remissziób
85
37%
42
19%
19%
(10,8; 26,4)i
Korábbi TNF-blokkoló-expozíció nélkül
63/154
41%
35/158
22%

Korábbi TNF-blokkoló-expozíció
22/76
29%
7/69
10%


0,92 mg ozanimod (N = 230)
Placebo
(N = 227)

Kezelésbeli különbség %a
(95%-os CI)

n
%
n
%

Klinikai válaszc
138
60%
93
41%
19%
(10,4; 28,0)i
Korábbi TNF-blokkoló-expozíció nélkül
96/154
62%
76/158
48%

Korábbi TNF-blokkoló-expozíció
42/76
55%
17/69
25%

Endoszkópos lelet javulásad
105
46%
60
26%
19%
(11,0; 27,7)j
Korábbi TNF-blokkoló-expozíció nélkül
77/154
50%
48/158
30%

Korábbi TNF-blokkoló-expozíció
28/76
37%
12/69
17%

A klinikai remisszió fennmaradása az 52. héten azon betegek alcsoportjában, akik remisszióban voltak a 10. hétree
41/79
52%
22/75
29%
24%
(9,1; 38,6)k
Korábbi TNF-blokkoló-expozíció nélkül
37/64
58%
19/58
33%

Korábbi TNF-blokkoló-expozíció
4/15
27%
3/17
18%

Kortikoszteroid-mentes klinikai remisszióf
73
32%
38
17%
15%
(7,8; 22,6)j
Korábbi TNF-blokkoló-expozíció nélkül
55/154
36%
31/158
20%

Korábbi TNF-blokkoló-expozíció
18/76
24%
7/69
10%

A mucosa gyógyulásag
68
30%
32
14%
16%
(8,2; 22,9)j
Korábbi TNF-blokkoló-expozíció nélkül
51/154
33%
28/158
18%

Korábbi TNF-blokkoló-expozíció
17/76
22%
4/69
6%

Tartós klinikai remisszióh
41
18%
22
10%
8%
(2,8; 13,6)l
Korábbi TNF-blokkoló-expozíció nélkül
37/154
24%
19/158
12%

Korábbi TNF-blokkoló-expozíció
4/76
5%
3/69
4%

CI = konfidenciaintervallum; TNF = tumornekrózis-faktor.
a
Kezelésbeli különbség (stratifikációs tényezők - klinikai remisszió és kortikoszteroid egyidejűleg történő alkalmazása a 10. héten - szerint korrigálva).-
b
A klinikai remisszió meghatározása: RBS = 0 pont, SFS ? 1 pont (és ? 1 pontos csökkenés a kiindulási SFS-hez képest), endoszkópos alpontszám ? 1 törékenység nélkül.
c
A klinikai válasz meghatározása: a 9 pontos Mayo-pontszám csökkenése ? 2 ponttal és ? 35%-kal a kiinduláshoz képest, a kiindulási RBS pontszám csökkenése ? 1 ponttal, vagy ? 1 pontos abszolút RBS.
d
Az endoszkópos lelet javulása meghatározása: ? 1 endoszkópos alpontszám törékenység nélkül.
e
A remisszió fennmaradásának meghatározása: klinikai remisszió az 52. héten azon betegek alcsoportjában, akik a 10. héten klinikai remisszióban voltak.
f
A kortikoszteroid-mentes remisszió meghatározása: klinikai remisszió az 52. héten, míg a beteg ? 12 hete nem kapott kortikoszteroidot.
g
A mucosa gyógyulásának meghatározása: ? 1 Mayo endoszkópos pontszám törékenység nélkül és szövettani remisszió (Geboes-pontszám: < 2,0, ami azt jelzi, hogy nincsenek neutrophil leukocyták a hámszövet cryptáiban vagy a lamina propriában, nem emelkedett az eosinophil granulocyták száma, és nincsenek megsemmisült crypták, erosiók, fekélyek vagy sarjszövet).
h
A tartós klinikai remisszió meghatározása: klinikai remisszió a 10. héten és az 52. héten az összes olyan betegnél, aki belépett a fenntartó időszakba.
i p < 0,0001.
j p < 0,001.
k p = 0,0025.
l p = 0,0030.

Szteroid-mentes mucosa-gyógyulás és szteroid-mentes (kétkomponensű) tüneti remisszió Az 52. hétre a placebóra újrarandomizált betegekhez képest a folyamatosan 0,92 mg ozanimoddal kezelt betegek szignifikánsan nagyobb aránya ért el kortikoszteroid-mentes (legalább 12 hetes) tüneti remissziót (42,2% ozanimod, illetve 30,4% placebo) és kortikoszteroid-mentes (legalább 12 hetes) endoszkópos javulást (40,0% ozanimod, illetve 23,3% placebo).

Szövettani remisszió a 10. és az 52. héten
A szövettani remissziót (meghatározása: a Geboes-index < 2,0 pont) a TRUENORTH-I vizsgálat 10. hetében és a TRUENORTH-M vizsgálat 52. hetében értékelték. A 10. héten a 0,92 mg ozanimoddal kezelt betegek szignifikánsan nagyobb aránya (18%) ért el szövettani remissziót a placebóval kezelt betegekkel (7%) összehasonlítva. Az 52. héten e hatás fennmaradását a betegek szignifikánsan nagyobb arányánál figyelték meg a szövettani remissziót mutató, 0,92 mg ozanimoddal kezelt betegek körében (34%), a placebóval kezelt betegekkel (16%) összehasonlítva.

Hosszú távú adatok
Azok a betegek, akik nem értek el klinikai választ az indukciós időszak végén, akiknél a terápiás válasz megszűnt a fenntartó időszakban, vagy akik befejezték a TRUENORTH vizsgálatot, alkalmasak voltak arra, hogy belépjenek egy nyílt elrendezésű, kiterjesztett vizsgálatba (OLE), és 0,92 mg-os