Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

VITAMIN D3 FRESENIUS 2000NE TABLETTA 90X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Fresenius Kabi Hungary Kft.
Hatástani csoport:
A11CC D-vitamin és analógjai
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-02088/04
Hatóanyagok:
ColecalciferolumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
2094 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Belbetegségek
Belgyógyászat
Endokrinológia
Ortopédia
Ortopédia-traumatológia
Reumatológia
Reumatológia és fizikoterápia
Szülészet-nőgyógyászat
Traumatológia
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy2094,000,00
Üzemi baleset2094,000,00
Eü emelt1466,00628,00
Általános1152,00 (55%)942,00
Közgyógy eü.emelt2094,000,00
Teljes0,002094,00
Egyedi engedélyes0,002094,00
Tárolás:
Fénytől védve
25 °c alatt
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
12 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

D-vitamin-hiány megelőzése

Felnőttek
1 tabletta másnaponta (1000 NE napi dózisekvivalens) vagy naponta (2000 NE napi dózisekvivalens) októbertől áprilisig.

Idősek
Kevés napfény-expozíciónak kitett, illetve rosszul táplálkozó időseknek 1 tabletta másnaponta (1000 NE napi dózisekvivalens) vagy naponta (2000 NE napi dózisekvivalens).

Serdülők
1 tabletta másnaponta (1000 NE napi dózisekvivalens).

Gyermekek
A Vitamin D3 Fresenius 2000 NE tabletta a nagy hatóanyagtartalom miatt 12 éves és fiatalabb gyermekek kezelésére nem alkalmazható. Erre a célra a Vitamin D3 Fresenius 1000 NE tabletta adható.

D-vitamin-hiányos állapot kezelése, osteomalacia kezelése felnőtteknél
Az adagot a hiányállapot súlyossága szerint egyedileg kell meghatározni.
Nagy dózisok alkalmazása esetén a plazma kalciumszintjének ellenőrzése szükséges, a hypercalcaemia elkerülése érdekében.

Osteoporosis kiegészítő kezelése
Naponta 1 tabletta (2000 NE napi dózisekvivalens).

Különleges betegcsoportok

Májkárosodás
Májkárosodásban szenvedő betegek esetén dózismódosítás nem szükséges.

Vesekárosodás
Krónikus vesekárosodásban a terápiás javallatoknak megfelelően - a kalcium- és a foszfátszintek ellenőrzése mellett - körültekintéssel adható, de súlyos veseelégtelenségben a csökkent D-vitamin-metabolizmus miatt alkalmazása megfontolást igényel (lásd 4.4 pont).

Az alkalmazás módja

A tablettát egészben, közvetlenül étkezés előtt, elegendő mennyiségű vízzel kell bevenni. Ha a tabletta lenyelése nem lehetséges, akkor célszerű egy kávéskanálnyi vízben szétnyomni.





Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Óvatosan adandó vesekárosodás, vesekőképződési hajlam, károsodott szívműködés, hyperphosphataemia és sarcoidosis esetén. A plazma foszfát- és kalcium-koncentrációt ellenőrizni kell.
Hasonló ellenőrzés javasolt azon gyermekeknél, akiket farmakológiai mennyiségű D-vitaminnal kezelt anyák szoptatnak. Egyes gyermekek megnövekedett érzékenységgel reagálhatnak a D-vitamin hatására.
D-vitamin kellő körültekintéssel adható vesekárosodásban szenvedő betegeknek. Ilyen esetben a kalcium- és a foszfátszintek ellenőrzése szükséges, valamint a lágyszövet-meszesedés kockázatával is számolni kell. Súlyos vesekárosodás esetén a csökkent D-vitamin-metabolizmus miatt a készítmény alkalmazása megfontolást igényel.

A Vitamin D3 Fresenius 2000 NE tabletta szacharózt tartalmaz
A készítmény 4,025 mg szacharózt tartalmaz tablettánként. Ritkán előforduló, örökletes fruktózintoleranciában, glükóz-galaktóz malabszorpcióban vagy szacharáz-izomaltáz hiányban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Vitamin D3 Fresenius 2000 NE tabletta nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Túladagolás esetén a D-hypervitaminosis, hypercalcaemia és hyperphosphatemia tünetei jelentkezhetnek.
A hypercalcaemia tünetei: étvágytalanság, szomjúság, émelygés, hányás, hasi fájdalmak, izomgyengeség, kimerültségérzet, zavarodottság, polydipsia, polyuria, csontfájdalom, vesecalcificatio, hypercalciuria, vesekövek és súlyos eseben szívritmuszavarok.
Az akut vagy krónikus D-vitamin-túladagolás tartós és esetlegesen életveszélyes hypercalcaemiát okozhat. A vér tartósan magas kalciumszintje irreverzíbilis vesekárosodást és lágyszövet-meszesedést okoz.

A hypercalcaemia kezelése: a D-vitamin (és a kalcium) adását abba kell hagyni. Ezzel egyidejűleg fel kell függeszteni a tiazid típusú diuretikumok, a lítium, az A-vitamin és a szívglikozidok adását is. Csökkent öntudatú betegeknél gyomormosás is szükségessé válhat. A túladagolás súlyosságától függően rehidrálás és mono-, illetve kombinációs terápia válhat szükségessé kacsdiuretikumokkal, biszfoszfonátokkal, kalcitoninnal és kortikoszteroidokkal. Szükséges lehet a szérum-elektrolitszintek, a vesefunkció és a diuresis, továbbá súlyos esetekben az EKG és a centrális vénás nyomásérték monitorozására.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Szívglikozidokkal kezelt betegeknek a Vitamin D3 Fresenius tabletta csak kellő körültekintéssel adható, mert az esetleges hypercalcaemia szívritmuszavarokat okozhat.

A kolesztiramin csökkentheti a zsírban oldódó vitaminok tápcsatornából történő felszívódását.

Más D-vitamin-tartalmú gyógyszerek szedését a kezelés időtartama alatt kerülni kell.

Az anticonvulsivumok, a hidantoin, a barbiturátok és a primidon csökkenthetik a D-vitamin hatását a mikroszomális enzimrendszer aktivációja következtében.

A kalcitonin, az etidronát, a gallium-nitrát, a pamidronát vagy a plikamicin együttes adása D-vitaminnal antagonizálhatja ezen gyógyszerek hatását a hypercalcaemia kezelésében.

Nagy dózisban adagolt kalciumtartamú készítményekkel vagy tiazid diuretikumokkal együtt adva a hypercalcaemia veszélye fokozódhat, ezért a szérumkalciumszintet ellenőrizni kell.

Kortikoszteroidok hosszan tartó alkalmazása ellensúlyozhatja a D-vitamin hatását.

Nagy dózisban adagolt foszfortartalmú készítményekkel együtt adva a hyperphosphataemia veszélye fokozódhat.

Az orlisztát-kezelés csökkentheti a zsírban oldódó vitaminok (köztük a D-vitamin) felszívódását.

A rifampicin gyorsíthatja a D-vitamin májban történő metabolizmusát, csökkent 25-hidroxi-kolekalciferol-koncentrációkhoz és osteomalaciához vezethet.

Az izoniazid csökkentheti a D-vitamin hatásosságát ez utóbbi metabolikus aktivációjának gátlásával.

Az azol-típusú hatóanyagok (pl. a gombaellenes ketokonazol vagy a protonpumpagátló omeprazol) in vitro gátolják a CYP3A4 és CYP2A4 enzimet. Egészséges embereknél megfigyelték, hogy 1,25-dihidroxi-kolekalciferol (kalcitriol) szintézisét a ketokonazol dózisfüggő módon gátolja. Klinikai és in vitro kísérleti eredmények alapján ez igaz az 1,25-dihidroxi-kolekalciferol extrarenális termelődésére is sarcoidosisban. E megfigyelések klinikai relevanciája nem ismert.

Az aktinomicin (citotoxikus hatóanyag) gátolja a vesében a 25-hidroxi-kolekalciferol 1,25-dihidroxi-kolekalciferollá történő átalakulását a 25-hidroxi-D-vitamin-1-hidroxiláz enzim gátlása révén.



6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Az alábbi mellékhatások előfordulási gyakoriságáról nem állnak rendelkezésre adatok.

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Túlérzékenységi reakciók.

Anyagcsere- és táplákozási betegségek és tünetek
Hypercalcaemia és hypercalciuria.

A bőr- és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Pruritus, bőrkiütés és urticaria.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: D-vitamin és analógjai; Kolekalciferol
ATC kód: A11CC05

A kolekalciferol mind a kalcium- és a foszfát-, mind pedig a citromsav-anyagcserét szabályozza.
A hatásmechanizmus csak részben ismert. Annyi bizonyos, hogy a kolekalciferol, és még inkább a hidroxilezett származékai a vékonybél nyálkahártyájában egy kalciumtranszport-fehérje képződését indukálják. Ennek hatására fokozódik a kalcium és a foszfát bélből történő felszívódása, emelkedik a vér kalcium- és foszfátkoncentrációja, valamint csökken a foszfát és a citrát vizelettel történő kiválasztása. A D-vitamin-hiány növekvő szervezetben rachitishez, felnőtteknél pedig osteomalaciához vezet. A kolekalciferol hatására javul a kalcium hasznosulása és csontokba való beépülése.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A kolekalciferol (D3-vitamin) természetes D-vitamin, amely a bőrben keletkezik a 7-dehidro-koleszterinből ultraibolya fény hatására. A tulajdonképpeni aktív hatóanyag, az 1,25-dihidroxi-kolekalciferol a kolekalciferol májban és vesében történő hidroxilálása útján keletkezik.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az alkalmazási előírás egyéb részeiben leírtakon kívül a készítmény biztonságosságának megítélése a preklinikai adatok alapján az alábbiak szerint összegezhető:
* nagy dózisok krónikus adagolása kísérleti állatokon a dihidroxilált metabolitok mennyiségének emelkedését okozza, a következményes kalciumszint-emelkedés mellett;
* ezen túlmenően a 25-250-szeres dózisban alkalmazott adagok hypercalcaemiát, dystrophiás kalcifikációt, anaemiát, illetve egyes esetekben az erek simaizomelemeinek leépülését okozhatják, ugyanakkor az egyes fajok között jelentős eltérések lehetségesek;
* a toxikus jelenségek megjelenése azonban nagymértékben függ a szervezet D-vitamin-feltöltöttségétől. A 25(OH)-D-szint mérése a vérben jó indikátorként használható: 75-100 nmol/l a normál szint, amit a napsugárzás a napos hónapokban megközelítően biztosítani tud; 200 nmol/l szint alatt toxicitás nem jelentkezett (ami a humán extrapoláció alapján a folyamatosan alkalmazott napi 40 000 NE dózis mellett lenne csak elérhető).

A terhesség alatt nagy dózisokban alkalmazott D-vitamin az embrió fejlődési rendellenességeit, életképességének csökkenését okozhatja, melyek nagyrészt a következményes magas kalciumszinttel hozhatók kapcsolatba. Az aorta supravalvularis részének léziói mellett leírták még az arc, a szájpad és a koponya, valamint más csontok csontosodási zavarát is. A terhesség egyes periódusai érzékenyebbek a D-vitamin-túladagolásra.

Kísérleti állatoknál a nagy dózisban adott D-vitamin esetenként fertilizációs zavarokat okozott, ami feltehetően a kalcium-homeosztázis felborulása miatt történt. Az adatok azonban nem konzekvensek, és a humán dózisokra vonatkozó extrapoláció itt sem, vagy csak megfontolás mellett alkalmazható, ugyanis klinikai adatok alapján a kalciumszint fenntartását célzó, hasonlóan nagy dózisban alkalmazott kezelés nem okozott semmiféle rendellenességet a terhesség alatt.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

30, ill. 90 darab tabletta PVC/Al buborékcsomagolásban és dobozban.


6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on, a fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Fresenius Kabi Hungary Kft.
1025 Budapest, Szépvölgyi út 6. III. em.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-2088/03 30× PVC/Al buborékcsomagolás
OGYI-T-2088/04 90× PVC/Al buborékcsomagolás


9 A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2020. június 16.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. március 6.
6



OGYÉI/6119/2022




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Terhesség alatt a Vitamin D3 Fresenius 2000 NE tabletta csak D-vitamin-hiány kezelésére alkalmazható. A Vitamin D3 Fresenius 2000 NE tabletta nem adható D-vitamin-hiány megelőzésére terheseknek.
Normál D-vitamin státusz esetén a napi bevitel nem haladhatja meg a 600 NE-et. Állatkísérleteknél a nagy dózisokban alkalmazott D-vitamin magzatkárosító hatást mutatott. Nincs adat arra vonatkozóan, hogy terápiás dózisokban a D-vitamin humán teratogén hatással rendelkezne.

Szoptatás
A D3-vitamin átjut az anyatejbe. A Vitamin D3 Fresenius 2000 NE tabletta alkalmazható szoptatás alatt, feltéve, hogy a napi dózisekvivalens értéke 4000 NE alatt marad. Az anyai D-vitamin szedést figyelembe kell venni a szoptatott csecsemő egyéb D-vitamin-tartalmú gyógyszerekkel való kezelésénél vagy tápszerek adásánál.

Termékenység
Nincs adat arra vonatkozóan, hogy a D-vitamin befolyásolja a termékenységet.