Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

OLOPATADINE UNIMED PHARMA 1MG/ML OLD SZEMCSEP 1X5ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Unimed Pharma
Hatástani csoport:
S01GX Egyéb antiallergikumok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-23636/01
Hatóanyagok:
OlopatadinumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Fagymentes helyen
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
3 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
A dózis 1 csepp Olopatadine UNIMED PHARMA szemcsepp az érintett szem(ek) kötőhártyazsákjába cseppentve naponta kétszer (8 óránként). A kezelés szükség szerint legfeljebb 4 hónapig folytatható.

Idősek
Időseknél dózismódosítás nem szükséges.

Gyermekek és serdülők
Az Olopatadine UNIMED PHARMA szemcsepp 3 éves és annál idősebb gyermekeknél és serdülőknél a felnőttekével megegyező dózisban alkalmazható. Az olopatadin biztonságosságát és hatásosságát 3 évesnél fiatalabb gyermekek esetében nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.

Máj- és vesekárosodás
Az olopatadint szemcsepp formában nem vizsgálták vese- vagy májbetegségben szenvedő betegeknél. Ugyanakkor, dózismódosítás várhatóan nem szükséges máj- vagy vesekárosodás esetén (lásd 5.2 pont).

Az alkalmazás módja
Szemészeti alkalmazásra.

A védőkupak lecsavarását követően (és amennyiben a kupak pereme meglazult, annak eltávolítása után) lefelé fordított tartállyal, annak összenyomásával az előírt adagot az alsó kötőhártyazsákba kell cseppenteni a fej kissé hátrahajtott helyzetében. A cseppentő csúcsa és az oldat kontaminációjának megelőzése érdekében az alkalmazás során ügyelni kell arra, hogy a tartály cseppentője ne érintse a szemhéjat, a szem környékét vagy bármely más felületet.
A tartályt szorosan lezárva, függőleges helyzetben kell tárolni.

Egyéb, helyileg alkalmazott szemészeti készítményekkel történő egyidejű terápia esetén a készítmények egymást követő alkalmazása között legalább 5 perc várakozási idő szükséges. A szemkenőcsöket utolsóként kell alkalmazni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Az Olopatadine UNIMED PHARMA szemcsepp allergiaellenes/antihisztamin hatású gyógyszer, és bár helyileg alkalmazandó, felszívódik szisztémásan. Ha súlyos reakciók vagy túlérzékenység jelei fordulnak elő, abba kell hagyni a kezelést.

Ha a szemmel kapcsolatos mellékhatások (pl. szemirritáció, szemfájdalom, a szem bevörösödése vagy a látás megváltozása) alakulnak ki, vagy ha a beteg állapota rosszabbodik, meg kell fontolni a kezelés leállítását és más kezelés alkalmazását.

A beteg kórtörténetében szereplő kontakt ezüstérzékenység esetén a készítmény nem alkalmazható, mivel a kiadagolt szemcsepp nyomokban ezüstöt tartalmazhat.

Kontaktlencse
Az olopatadint kontaktlencsét viselő betegeknél nem vizsgálták, ezért a betegeket tájékoztatni kell, hogy a szemcsepp becseppentése előtt a kontaktlencséket el kell távolítani és csak a becseppentéstől számított 15 perc elteltével szabad azokat visszahelyezni.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Az Olopatadine UNIMED PHARMA szemcsepp nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.
Mint minden más szemcseppnél, átmeneti homályos látás vagy más egyéb látási zavar befolyásolhatja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. Ha a becseppentéskor homályos látás fordul elő, a betegnek várnia kell, amíg a látása kitisztul, mielőtt gépjárművet vezetne vagy gépeket kezelne.


4.9 Túladagolás

Véletlen vagy szándékos lenyelésből eredő túladagolásra vonatkozó humán adatok nem állnak rendelkezésre. Az olopatadin állatoknál alacsony akut toxicitást mutat. Egy 5 ml-es, illetve 10 ml-es tartály Olopatadine UNIMED PHARMA teljes tartalmának véletlen lenyelése legfeljebb 5 mg-os, illetve 10 mg-os szisztémás olopatadin-expozíciót jelentene. Ez az expozíció 0,5 mg/ttkg, illetve 1 mg/ttkg végső dózist eredményezne egy 10 kg-os gyermeknél, 100%-os felszívódást feltételezve.

A QTc-intervallum megnyúlását kutyáknál csak olyan expozícióknál figyelték meg, amelyek a maximális humán expozíciónál nagyobbnak tekinthetők, ezért a klinikai alkalmazás szempontjából kevéssé releváns. 102 fiatal és idős, férfi és nő egészséges önkéntesnek 5 mg-os dózist adtak per os naponta kétszer, 2,5 napon keresztül és a QTc-intervallum a placebóhoz képest nem nyúlt meg jelentősen. Az olopatadinnak a vizsgálatban megfigyelt dinamikus egyensúlyi állapotbeli plazmacsúcskoncentráció-tartománya (35-127 ng/ml) legalább 70-szer szélesebb biztonsági ráhagyást jelent a lokálisan alkalmazott olopatadin szempontjából a kardiális repolarizációra gyakorolt hatások tekintetében.

Túladagolás esetén a beteg megfelelő monitorozása és kezelése szükséges.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása
1 680 beteg bevonásával végzett klinikai vizsgálatokban az olopatadint naponta egy-négy alkalommal adták mindkét szembe, legfeljebb négy hónapig, monoterápiaként vagy 10 mg-os dózisban adagolt loratadin kiegészítő terápiájaként.
Várhatóan a betegek körülbelül 4,5%-a tapasztalhat az olopatadin alkalmazásával összefüggő mellékhatásokat; a betegeknek azonban mindössze 1,6%-a hagyta abba a klinikai vizsgálatot az ilyen mellékhatások miatt. A klinikai vizsgálatokban nem számoltak be az olopatadinnal összefüggő, súlyos szemészeti vagy szisztémás mellékhatásról. A kezeléssel összefüggő leggyakoribb mellékhatás a szemfájdalom volt, amely a jelentések szerint összesen 0,7%-os incidenciával fordult elő.

A következő mellékhatásokat a klinikai vizsgálatok során, valamint a forgalomba hozatalt követően jelentették, és a következő besorolás szerint osztályozták: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - < 1/10), nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100), ritka (? 1/10 000 - < 1/1000), nagyon ritka (< 1/10 000) vagy nem ismert gyakoriságú (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg). A mellékhatások az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások súlyossága szerint csökkenő sorrendben kerültek feltüntetésre.

Szervrendszer
Gyakoriság
Mellékhatások
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Nem gyakori
rhinitis
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert
túlérzékenység, arcödéma
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
fejfájás, dysgeusia

Nem gyakori
szédülés, hypoaesthesia

Nem ismert
aluszékonyság
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Gyakori
szemfájdalom, szemirritáció, száraz szem, szokatlan érzés a szemben

Nem gyakori
corneaerosio, a corneaepithelium defektusa, a corneaepithelium rendellenessége, keratitis punctata, keratitis, a cornea elszíneződése, szemváladékozás, photophobia, homályos látás, csökkent látásélesség, blepharospasmus, a szem diszkomfortérzése, szemviszketés, conjunctivalis folliculusok, a conjunctiva betegsége, idegentestérzés a szemben, fokozott könnyezés, szemhéj-erythema, szemhéjödéma, a szemhéj betegsége, ocularis hyperaemia

Nem ismert
cornea-ödéma, szemödéma, szemduzzanat, conjunctivitis, mydriasis, látászavar, beszáradt váladék a szemhéj szélén
Légzőrendszeri, mellkasi és mediasztinális betegségek és tünetek
Gyakori
orrszárazság

Nem ismert
dyspnoe, sinusitis
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert
hányinger, hányás
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nem gyakori
contact dermatitis, égő érzés a bőrön, száraz bőr

Nem ismert
dermatitis, erythema
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Gyakori
kimerültség

Nem ismert
asthenia, rossz közérzet

Nagyon ritkán szaruhártya-meszesedést észleltek foszfáttartalmú szemcseppek használatakor jelentősen károsodott szaruhártya esetén.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: szemészeti készítmények; lokális ödéma-csökkentők és allergiaellenes szerek, egyéb allergiaellenes szerek, ATC kód: S01GX 09

Az olopatadin erős hatású, szelektív allergiaellenes/antihisztamin hatású hatóanyag, amely több különböző hatásmechanizmus révén fejti ki hatását. Hisztamin-antagonista (a hisztamin az allergiás válasz elsődleges mediátora embernél) és megelőzi, hogy a humán kötőhártya hámsejtjei hisztamin hatására gyulladásos citokineket termeljenek. In vitro vizsgálatok adatai arra utalnak, hogy hatással lehet a humán kötőhártya hízósejtjeire is a gyulladáskeltő mediátorok kibocsátásának gátlásában. Átjárható könnycsatornájú betegeknél az olopatadin lokális, szemészeti alkalmazása a szezonális allergiás conjunctivitist gyakran kísérő orrtüneteket csökkentette. Az olopatadin a pupilla átmérőjében klinikailag jelentős mértékű változást nem eredményez.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Az olopatadin, ahogy más lokálisan alkalmazott gyógyszerek, felszívódik szisztémásan. A lokálisan alkalmazott olopatadin szisztémás felszívódása azonban minimális, a plazmakoncentráció tartománya a kimutathatósági határ alatti mennyiségtől (< 0,5 ng/ml) az 1,3 ng/ml értékig változik. Ezek a koncentrációk 50-200-szor alacsonyabbak, mint a jól tolerált, per os dózisok.

Elimináció
Szájon át történő alkalmazásnál a farmakokinetikai vizsgálatokban az olopatadin felezési ideje a plazmában körülbelül 8-12 óra volt, az elimináció elsősorban a vesén keresztül történt. A hatóanyag dózisának körülbelül 60-70%-a volt kimutatható változatlan formában a vizeletből. Két metabolitot, a mono-dezmetil- és a N-oxid-metabolitot mutatták ki alacsony koncentrációban a vizeletből.

Mivel az olopatadin elsődlegesen változatlan formában választódik ki a vizeletbe, a károsodott vesefunkció módosítja az olopatadin farmakokinetikáját úgy, hogy a plazma-csúcskoncentráció a súlyos fokú vesekárosodásban szenvedő betegeknél (átlagos kreatinin-clearance 12,0 ml/perc) 2,3-szor magasabb, mint az egészséges felnőtteknél. Hemodialízis-kezelésben részesülő, anuriás betegeknél 10 mg-os dózis per os adását követően a plazma olopatadin-koncentrációja jelentősen alacsonyabb volt a hemodialízis napján, mint a hemodialízis-mentes napon, ami arra utal, hogy az olopatadin a szervezetből eltávolítható hemodialízissel.
Az olopatadin 10 mg per os dózis fiataloknál (átlagéletkor 21 év) és időseknél (átlagéletkor 74 év) végzett összehasonlító farmakokinetikai vizsgálatai nem mutattak jelentős különbséget a plazmakoncentrációban (AUC), a fehérjekötésben vagy a változatlan anyavegyület és metabolitjainak vizelettel történő kiválasztásában.

Súlyos fokú vesekárosodásban szenvedő betegeknél az olopatadin per os alkalmazása után vesekárosodási vizsgálatot végeztek. Az eredmények azt mutatják, hogy olopatadin szedésekor ebben a populációban valamennyivel magasabb plazmakoncentráció várható. Mivel a plazmakoncentráció az olopatadin helyi, szemészeti adagolásánál 50-200-szor alacsonyabb, mint a jól tolerált, szájon át alkalmazott dózisok után, időseknél vagy a vesekárosodásban szenvedő populációban várhatóan nem szükséges dózismódosítás.
A májmetabolizmus az elimináció kevésbé jelentős útvonala. Májkárosodás esetén várhatóan nem szükséges dózismódosítás.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt dózistoxicitási, genotoxicitási, karcinogenitási és reprodukcióra kifejtett toxicitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.

Állatkísérletek azt mutatták, hogy az olopatadinnak a humán szemészeti alkalmazásra javasolt maximális szintjét jóval meghaladó szisztémás dózisokkal kezelt anyaállat szopó kölykei elmaradtak a növekedésben. Az olopatadint szájon át történő alkalmazás után kimutatták a szoptató patkányok tejében.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

5 ml vagy 10 ml oldatos szemcsepp Novelia cseppentőfeltéttel, garanciazárást biztosító gyűrűvel ellátott, csavaros PE kupakkal lezárt PE tartályban és dobozban.

Kiszerelések: 1 × 5 ml, 1 × 10 ml vagy 3 × 5 ml.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 oC-on tárolandó.
Hűtőszekrényben nem tárolható, illetve nem fagyasztható!


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év
A tartály első felnyitása után: 8 hét.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

UNIMED PHARMA spol. s r.o.
Oriešková 11
821 05 Bratislava
Szlovákia


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-23636/01 1×5 ml PE tartályban Novelia cseppentőfeltéttel
OGYI-T-23636/02 1×10 ml PE tartályban Novelia cseppentőfeltéttel
OGYI-T-23636/03 3×5 ml PE tartályban Novelia cseppentőfeltéttel


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2020. február 11.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. március 28.


6



OGYÉI/11909/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Az olopatadin-tartalmú szemészeti készítmények terhes nőknél történő alkalmazásával kapcsolatban nem, vagy csak korlátozott mennyiségben állnak adatok rendelkezésre. Állatkísérletek szisztémás alkalmazást követően reprodukciós toxicitást mutattak (lásd 5.3 pont).
Az olopatadin alkalmazása nem javasolt terhesség alatt és olyan fogamzóképes nőknél, akik nem alkalmaznak fogamzásgátlást.

Szoptatás
A rendelkezésre álló adatok azt mutatják, hogy állatoknál az olopatadin szájon át történő alkalmazást követően kiválasztódik a tejbe (lásd az 5.3 pont).
Az újszülöttre/csecsemőre nézve a kockázat nem zárható ki.
Az Olopatadine UNIMED PHARMA szoptatás alatt nem alkalmazható.

Termékenység
Nem végeztek olyan vizsgálatokat, amelyek a helyileg, a szemen alkalmazott olopatadin emberi termékenységre gyakorolt hatását értékelték volna.