Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ADACEL POLIO SZUSZP INJEKCIÓ ET FECSK 1X0,5ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Sanofi Pasteur Gmbh Magyarországi Kereskedelmi Kép
Hatástani csoport:
J07CA Bakteriális és virális vakcinák kombinációi
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-23632/04
Hatóanyagok:
Difteriatoxoid
Tetanusz toxoid
Pertusszisz toxoidDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
+2 és +8 °c között
Fagymentes helyen
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Hatóanyag

2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

Egy adag (0,5 ml) tartalma:
Diftéria toxoid legalább 2 NE1 (2 Lf)
Tetanusz toxoid legalább 20 NE1 (5 Lf)
Pertusszisz antigének
Pertusszisz toxoid 2,5 mikrogramm
Filamentózus hemagglutinin 5 mikrogramm
Pertaktin 3 mikrogramm
2-es és 3-as típusú fimbria 5 mikrogramm
Poliovírus (inaktivált) 2
1-es típus (Mahoney) 29 D-antigén egység3
2-es típus (MEF1) 7 D-antigén egység3
3-as típus (Saukett) 26 D-antigén egység3
Alumínium-foszfáthoz adszorbeálva 1,5 mg (0,33 mg Al3+)

1 Az Európai Gyógyszerkönyvben leírt meghatározás szerint mért aktivitás megbízhatósági tartományának alsó határaként (p = 0,95).
2 Vero-sejtkultúrán tenyésztett.
3 Az 1-es, 2-es és 3-as szerotípusú antigén mennyisége pontosan ugyanannyi, mint a korábban 40-8-32 D-antigén egységként megadott mennyiség, egy másik megfelelő immunkémiai módszerrel meghatározva.

Az ADACEL POLIO nyomokban formaldehidet, glutáraldehidet, streptomicint, neomicint, polimixin B-t és szarvasmarha szérum albumint tartalmazhat, amelyeket a gyártási folyamat során használnak (lásd 4.3 és 4.4 pont).

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.





Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Egyetlen adag (0,5 ml) egyszeri injekciója javasolt valamennyi megjelölt korcsoportban.

Olyan serdülőknél és felnőtteknél, akiknél a diftéria vagy tetanusz elleni immunizálás státusza nem ismert vagy hiányos, a pertusszisz és a poliomielitisz elleni védelem, valamint az esetek többségében a tetanusz és a diftéria elleni védelem érdekében is egy adag ADACEL POLIO adható az immunizálási sorozat részeként. Egy hónappal később további egy adag diftéria és tetanusz (dT) elleni vakcina, majd az első adagot követően 6 hónap múlva egy 3. adag diftéria vagy dT elleni vakcina adható a betegség elleni védelem optimalizálása céljából (lásd 5.1 pont). Az adagok számát és ütemezését a helyi ajánlásoknak megfelelően kell meghatározni.

Az ADACEL POLIO alkalmazható emlékeztető oltásként a diftéria, tetanusz és pertusszisz elleni védettség felfrissítésére 5-10 éves időközönként (lásd 5.1 pont).

Az ADACEL POLIO alkalmazható a tetanusz gyanús sérülések ellátása során tetanusz immunoglobulin egyidejű alkalmazásával vagy anélkül a hivatalos ajánlások alapján.

Az ADACEL POLIO alkalmazható a terhesség második vagy harmadik trimeszterében, a csecsemő pertusszisz elleni passzív védelme céljából (lásd 4.1, 4.6 és 5.1 pont).

Az alkalmazás módja

Az ADACEL POLIO egyetlen adagját (0,5 ml) kell egyszer intramuszkulárisan alkalmazni. A beadás helye lehetőleg a deltaizom legyen.

Nem szabad az ADACEL POLIO-t a gluteális régióba beadni; sem bőrbe, se bőr alá nem adható (kivételes esetekben szóba jöhet a szubkután beadás, lásd 4.4 pont).

A gyógyszer felhasználását, illetve beadását megelőző óvintézkedések

A gyógyszer alkalmazás előtti előkészítésére vonatkozó utasításokat lásd a 6.6 pontban.




Ellenjavallat

4.3. Ellenjavallatok

* Nem adható az ADACEL POLIO olyan személynek, aki ismerten túlérzékeny
- a diftéria, a tetanusz, a pertusszisz vagy a poliomielitisz elleni vakcinákra;
- az oltóanyag valamelyik más összetevőjére (lásd 6.1 pont);
- a gyártásból tovább vitt maradványanyagokra (formaldehid, glutáraldehid, streptomicin, neomicin, polimixin B és szarvasmarha szérum albumin), amelyek nem kimutatható mennyiségben, nyomokban jelen lehetnek.
* Nem adható az ADACEL POLIO olyan személynek, akinek ismeretlen eredetű enkefalopátiája volt egy korábbi, pertusszisz tartalmú vakcinával végzett immunizálás után 7 napon belül.
* Mint más oltóanyagok esetében is, az ADACEL POLIO beadását el kell halasztani heveny súlyos lázas betegségben. Kisebb fertőzés (pl. enyhe felső légúti fertőzés) fennállása nem jelent ellenjavallatot.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Az ADACEL POLIO alapimmunizálásra nem használható.

Az ADACEL POLIO emlékeztető adagja és a diftéria és/vagy tetanusz oltóanyagok korábbi emlékeztető adagjai közötti időköz megállapításakor általánosságban a hivatalos ajánlásokat kell követni. A felnőttekre vonatkozó klinikai adatok azt igazolták, hogy nem volt klinikailag releváns különbség az ADACEL POLIO oltás beadása után fellépő mellékhatások gyakoriságában akkor sem, ha legkorábban 4 héttel, vagy legalább 5 évvel a tetanusz és diftéria oltás korábbi adagja után alkalmazták.

Az immunizálás előtt

A védőoltás beadása előtt át kell tekinteni az illető kórelőzményét (különös tekintettel a korábbi védőoltásokra és az esetleges mellékhatásokra). Az olyan személyek esetében, ahol korábban komoly, illetve súlyos mellékhatás fordult elő 48 órán belül a hasonló összetevőket tartalmazó oltóanyag alkalmazása után, alaposan meg kell fontolni az ADACEL POLIO vakcina alkalmazását.

Mint minden injekciós védőoltás esetén, a megfelelő gyógyszeres kezelést és megfigyelést mindig azonnal biztosítani kell, az oltás beadását követően ritkán fellépő anafilaxiás reakció esetére.

Ha Guillain-Barré-szindróma fordult elő a tetanusz toxoidot tartalmazó korábbi védőoltás megkapását követő 6 héten belül, akkor a döntésnek, hogy egyáltalán alkalmazzanak-e tetanusz toxoid tartalmú oltóanyagot, így ADACEL POLIO-t is, a lehetséges haszon és kockázat gondos mérlegelésén kell alapulnia.

Mindaddig nem adható az ADACEL POLIO azoknak, akik progresszív vagy instabil neurológiai rendellenességben, kontrollálatlan epilepsziában vagy progresszív enkefalopátiában szenvednek, amíg be nem állították a kezelésüket, és nem stabilizálták az állapotukat!

A tetanusz toxoid antigént kapott személyeknél jelentkező nemkívánatos hatások gyakoriságát és súlyosságát befolyásolja a korábbi adagok száma és az eleve meglevő antitoxinok szintje.

Az immunszuppresszív kezelés, illetve immunhiány csökkentheti az oltóanyag immunogenitását. Ha megvalósítható, akkor a védőoltás elhalasztása javasolt az ilyen betegség, illetve kezelés végéig. Mindamellett a HIV-fertőzött személyek, illetve a krónikusan immunhiányos, így AIDS-es betegek védőoltása javasolt, még abban az esetben is, ha az ellenanyagválasz korlátozott lesz.

Az oltás beadásával kapcsolatos óvintézkedések

A védőoltás nem adható be intravaszkulárisan és intradermálisan.

Véralvadásgátló kezelésben részesülő, illetve véralvadási zavarban szenvedő betegek esetén a vérzés kockázata miatt óvatosságra van szükség az intramuszkuláris injekciók beadásakor. Ilyen helyzetben és a hivatalos ajánlásokat követve szóba jön az ADACEL POLIO mély szubkután beadása, bár fennáll a fokozott helyi reakciók kockázata.

Syncope (ájulás) fordulhat elő bármilyen injekciós védőoltás, így az ADACEL POLIO beadása után vagy akár azt megelőzően is. Az elesés miatti sérülések elkerülésére és az ájulásos reakciók kezelésére megfelelő óvintézkedéseket kell tenni.

Egyéb megfontolások

Bármelyik védőoltásról elmondható, hogy nem minden oltott esetében biztosít immunológiai védelmet (lásd 5.1 pont).

Minden adszorbeált oltóanyag esetében tartósan megmaradó csomó keletkezhet az injekció helyén, különösen, ha a bőr alatti szövet felületi rétegeibe adták be.

Nyomonkövethetőség
A biológiai készítmények nyomonkövethetőségének javítása érdekében, az alkalmazott készítmény nevét és gyártási tételszámát egyértelműen kell feltüntetni.

Ismert hatású segédanyagok

Az ADACEL POLIO 1,01 milligramm alkoholt (etanolt) tartalmaz 0,5 ml-es adagonként. A készítményben található kis mennyiségű alkohol semmilyen észlelhető hatást nem okoz.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítménynek a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták. Az ADACEL POLIO nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Nem értelmezhető.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Egy 60. életévüket betöltött személyek részvételével végzett klinikai vizsgálat eredményei alapján az ADACEL POLIO-t egyidejűleg be lehet adni egy adag inaktivált influenza elleni vakcinával.

Az ADACEL POLIO-t egyidejűleg be lehet adni egy adag hepatitis B vakcinával.

Az ADACEL POLIO egyidejűleg alkalmazható a rekombináns humán papillomavírus vakcinával anélkül, hogy ez bármelyik vakcina esetében jelentősen befolyásolná az összetevőkre kialakuló ellenanyagválaszt. Az egyidejűleg oltott csoportban azonban alacsonyabb anti-HPV geometriai átlagtiterek (geometric mean titer - GMT) kialakulására mutató tendenciát figyeltek meg. Ennek a megfigyelésnek a klinikai jelentősége nem ismert. Ez egy olyan klinikai vizsgálat eredményein alapul, amelyben az ADACEL POLIO-t a Gardasil első adagjával egyidejűleg adták be (lásd 4.8 pont).

Az egyidejűleg alkalmazott oltásokat más-más végtagba kell beadni. Egyéb oltóanyagokkal, biológiai készítményekkel, illetve gyógyszeres terápiával nem végeztek kölcsönhatás-vizsgálatokat. A védőoltások jelenleg általánosan elfogadott irányelvei szerint azonban, mivel az ADACEL POLIO inaktivált készítmény, ezért - eltérő helyre beadva - más védőoltásokkal, illetve immunglobulinokkal egyidejűleg beadható.

Immunszuppresszív kezelés esetén lásd 4.4 pont.


6.2 Inkompatibilitások

Kompatibilitási vizsgálatok hiányában az ADACEL POLIO nem keverhető más gyógyszerekkel.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

A klinikai vizsgálatok során összesen 1384-en: 390 gyermek (3-6 éves), 994 serdülő és felnőtt kapott ADACEL POLIO-t. A védőoltást követően leggyakrabban jelentett reakciók közé tartoztak az injekció helyén kialakuló helyi reakciók (fájdalom, bőrpír, duzzanat). Ezek a tünetek rendszerint enyhe lefolyásúak voltak, és az oltás után 48 órán belül jelentkeztek (3-6 éves gyermekeknél a védőoltás után 24 órán és 7 napon belül figyeltek meg nemkívánatos hatásokat). Mindegyik tünet további következmény nélkül szűnt meg.

Serdülőknél a helyi és szisztémás reakciók tendenciózusan gyakoribb kialakulását észlelték a felnőttekhez képest. Mindkét korcsoportban az injekció beadásának helyén észlelt fájdalom volt a leggyakoribb mellékhatás.
Későbbiekben kialakuló lokális mellékhatások (azaz az immunizálás után 3-14 nappal kezdődő vagy fokozódó súlyosságú, lokális mellékhatások), mint például az injekció beadásának helyén fellépő fájdalom, bőrpír és duzzanat kevesebb mint 1,2%-ban fordult elő. A jelentett mellékhatások zöme a védőoltást követő 24 órán belül jelentkezett.

Egy klinikai vizsgálatban, amelyben 843 egészséges, 11-17 éves serdülő fiú és leány vett részt, a Gardasil első adagjának és az ADACEL POLIO vakcinának az egyidejű beadása azt eredményezte, hogy több esetben fordult elő duzzanat az injekció beadásának helyén, valamint fejfájás az egyidejű beadást követően. A megfigyelt különbség 10% alatt volt, és a vizsgálati alanyok többségénél a jelentett nemkívánatos hatások súlyossága enyhe vagy közepes volt.

A mellékhatások táblázatos felsorolása

A mellékhatásokat gyakoriság szerinti sorrendben tüntettük fel az alábbi megegyezés alapján:
Nagyon gyakori (?1/10)
Gyakori (?1/100 - <1/10)
Nem gyakori (?1/1000 - ?1/100)
Ritka (?1/10 000 - ?1/1000)
Nagyon ritka (?1/10 000), az egyedi eseteket is beleértve
Nem ismert a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg

Az 1. táblázat azokat a mellékhatásokat foglalja össze, amelyeket a klinikai vizsgálatok során tapasztaltak, valamint azokat a további nemkívánatos hatásokat is, amelyeket az ADACEL POLIO forgalomba hozatalát követően spontán jelentettek világszerte. A gyermekeknél észlelt nemkívánatos eseményeket 3-5 éves, valamint 5-6 éves gyermekek körében végzett klinikai vizsgálatokból gyűjtötték. Mindegyik vizsgálat esetében a legnagyobb gyakoriság szerepel. Mivel a forgalomba hozatal utáni nemkívánatos hatások jelentése önkéntes alapon történt, és meghatározhatatlan nagyságú populációtól származik, nem lehet minden esetben megbízhatóan megbecsülni előfordulási gyakoriságukat, illetve igazolni az ok-okozati kapcsolatot a védőoltás alkalmazásával. Ezért ezeket a mellékhatásokat a "Nem ismert" kategóriába soroltuk.

1. táblázat: A klinikai vizsgálatok során megfigyelt és a forgalomba hozatalt követően világszerte jelentett mellékhatások

Szervrendszer-adatbázis
Gyakoriság
3-6 éves gyermekek

Serdülők és felnőttek

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert
Lymphadenopathia*
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert
Anafilaxiás reakciók, mint pl. csalánkiütés, arcödéma és dyspone*
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori

Fejfájás

Gyakori
Fejfájás


Nem ismert
Görcsrohamok, vasovagalis ájulás, Guillain-Barré-szindróma, arcidegbénulás, myelitis, brachialis neuritis, átmeneti paraesthesia/hypaesthesia az oltott végtagban, szédülés*
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori
Hasmenés
Hányinger

Gyakori
Hányás, hányinger
Hasmenés, hányás

Nem ismert
Hasi fájdalom
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei:
Gyakori
Bőrkiütés

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Nagyon gyakori

Ízületi fájdalom/ízületi duzzanat, izomfájdalom

Gyakori
Ízületi fájdalom/ízületi duzzanat


Nem ismert
Az oltott végtag fájdalma*
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nagyon gyakori
Fáradékonyság/gyengeség, láz†
Fáradékonyság/gyengeség, hidegrázás


Fájdalom az injekció beadásának helyén, duzzanat az injekció beadásának helyén, pír az injekció beadásának helyén

Gyakori
Ingerlékenység, bőrgyulladás az injekció beadásának helyén, véraláfutás az injekció beadásának helyén, viszketés az injekció beadásának helyén
Láz†

Nem ismert
Rossz közérzet§, sápadtság*, kiterjedt végtagduzzanat‡, induráció az injekció beadásának helyén*
* Forgalomba hozatal utáni mellékhatások
† A gyermekcsoportokban ?37,5 °C-os lázat mértek, a serdülők és felnőttek csoportjában ?38 °C-os testhőmérsékletet
‡ Lásd c) pont
§ Az Adacel-lel végzett vizsgálatokban, serdülőknél és felnőtteknél nagyon gyakran figyelték meg (az ADACEL POLIO Tdap komponense; ugyanolyan mennyiségű diftéria, tetanusz és pertusszisz antigént tartalmaz)

A kiválasztott mellékhatások leírása

Az ADACEL POLIO beadása után a végtagok nagy kiterjedésű duzzanatát jelentették, ami olykor az injekció beadási helyétől az egyik vagy mindkét ízületen túl terjedt, és gyakran bőrpírral, néha a bőr hólyagosodásával járt együtt. Ezeknek a reakcióknak a többsége az oltás után 48 órán belül jelentkezett, és átlagosan 4 napon belül spontán, következmény nélkül megszűnt.

Ennek a mellékhatásnak a kialakulása úgy tűnik, a d/DTaP vakcina korábban beadott adagjainak számától függ, és a mellékhatás kialakulásának kockázata nagyobb a 4. és 5. adag után.

Gyermekek és serdülők

Az ADACEL POLIO 1. táblázatban összegzett biztonságossági profilja 390, 3-6 év közötti gyermek bevonásával készült klinikai vizsgálat adatai alapul:
- Egy klinikai vizsgálatban 240 gyermeket oltottak be 3, 5 és 12 hónapos korban DTaP vakcinával és a 2. életévükben nem kaptak újabb adagot. Ezek a gyermekek 5-6 éves korukban kaptak ADACEL POLIO-t.
- 150 gyermeket 2, 3 és 4 hónapos korban oltottak be DTwP vakcinával (a 2. életévükben nem kaptak újabb adagot); ők 3-5 éves korukban kaptak ADACEL POLIO-t.

A védőoltást követő 7-10 napon belül jelentkező nemkívánatos szisztémás hatások többségének gyakorisága mindkét vizsgálatban 10% alatt volt. Kizárólag a láz (?37,5 °C) és a fáradékonyság gyakorisága volt több mint 10% a 3-6 éves gyermekek körében. Ezen túlmenően ingerlékenységet jelentettek még a 3-5 éves gyermekek több mint 10%-ánál. (Lásd 1. táblázat).

Az oltott felkar átmeneti, súlyos duzzanatát az 5-6 éves gyermekek <1%-ánál jelentették.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Bakteriális és virális vakcinák kombinációi. Diftéria, tetanusz, pertusszisz és poliomielitisz elleni vakcina
ATC-kód: J07CA02

Klinikai vizsgálatok

Az ADACEL POLIO-val végzett védőoltás után egy hónappal a 3-6 éves gyermekek, a serdülők és a felnőttek esetében megfigyelt immunválaszt az alábbi táblázatban tüntettük fel.

2. táblázat: Immunválasz 4 héttel az ADACEL POLIO-val végzett védőoltás után

Antitest
Kritériumok
3-5 éves gyermekek 1
(n = 148)
5-6 éves gyermekek 2 (n = 240)
Felnőttek és serdülők 3
(n = 994)
Diftéria (SN, NE/ml)
?0,1
100%
99,4%
92,8%
Tetanusz (ELISA, NE/ml vagy EE/ml) 4
?0,1
100%
99,5%
100%
Pertusszisz (ELISA, EE/ml)
Pertusszisz toxoid
Filamentózus hemagglutinin
Pertaktin
2-es és 3-as típusú fimbria

?5 5


99,3%
99,3%
100%
100%

91,2%
99,1%
100%
99,5%

99,7%
99,9%
99,6%
99,8%
IPV (SN titer)
1-es típus
2-es típus
3-as típus
?1:8

100%
100%
100%

100%
100%
100%

99,9%
100%
100%
ELISA: enzimhez kötött ellenanyag-vizsgálat (enzyme linked immunoassay); EE: ELISA egység; IPV: inaktivált polio vakcina; NE: nemzetközi egység; n: alanyok száma, akik ADACEL POLIO-t kaptak; SN: szeroneutralizáció.

1 Az U01-Td5I-303 és U02-Td5I-402 vizsgálatokat az Egyesült Királyságban végezték olyan gyermekek részvételével, akiket előzőleg DTwP és OPV alapimmunizálásban részesítettek 2, 3 és 4 hónapos korban. Az U01-Td5I-303 vizsgálatot 3,5-5 éves gyermekek bevonásával végezték. Az U02-Td5I-402 vizsgálatot 3-3,5 éves gyermekek bevonásával végezték.
2 A Sweden 5.5 vizsgálatot Svédországban végezték 5-6 éves gyermekek bevonásával, akik előzőleg DTaP és IPV alapimmunizálásban részesültek 3, 5, és 12 hónapos korban.
3 A TD9707 és TD9809 vizsgálatokat Kanadában végezték. A TD9707 vizsgálatba 11-17 éves serdülőket és 18-64 éves felnőtteket vontak be. A TD9809 vizsgálatba 11-14 éves serdülőket vontak be.
4 A tetanusznál alkalmazott mértékegység a különböző vizsgáló laboratóriumoknál eltérő volt. A Sweden 5.5 vizsgálatban az eredményeket NE/ml-ben adták meg, más vizsgálatokban pedig EE/ml-ben.
5 Az 5 EE/ml-es vagy annál nagyobb ellenanyagszinteket a pertusszisz elleni védettség lehetséges helyettesítő markerének tekintették, forrás: Storsaeter J. et al, Vaccine 1998;16:1907-16.

Az ADACEL POLIO 3-6 éves gyermekeknél történő alkalmazása olyan vizsgálatokon alapul, amelyekben az ADACEL POLIO-t diftéria, tetanusz, pertusszisz és poliomielitisz vakcinák negyedik dózisaként (első emlékeztetőként) kapták. Erőteljes immunválaszt figyeltek meg az ADACEL POLIO egyszeri adagját követően azoknál a gyermekeknél, akiket csecsemőkorban alapimmunizálásban részesítettek vagy teljes sejt pertusszisz vakcinával (DTwP) és OPV-vel (Egyesült Királyságban végzett vizsgálatok; 3-5 éves gyermekeken), vagy acelluláris pertusszisz vakcinával (DTaP) és IPV-vel (svéd vizsgálat; 5-6 éves gyermekeken).

Kimutatták, hogy az ADACEL POLIO biztonságossága és immunogenitása felnőttek és serdülőkorúak esetében az azonos mennyiségű tetanusz és diftéria toxoidot, valamint inaktivált 1., 2. és 3. típusú poliovírust tartalmazó diftéria-tetanusz (Td) adszorbeált és Td Polio adszorbeált oltóanyag egyszeri emlékeztető adagjához hasonló.

Felnőtteknél a diftéria toxoidra adott alacsonyabb válasz valószínűleg annak tudható be, hogy néhány olyan résztvevőt is bevontak, akiknek korábbi immunizálása bizonytalan vagy hiányos volt.

A pertusszisz elleni védelem szerológiai megfelelőit nem határozták meg. Összehasonlítva az 1992 és 1996 között Svédországban lefolytatott (Sweden I) pertusszisz elleni hatékonysági vizsgálatok adataival, ahol a Sanofi Pasteur acelluláris pertusszisz DTaP csecsemőknek szánt formájával végzett alapimmunizálás 85%-os hatékonyságát igazolták a pertusszisz betegség elleni védelemben, az ADACEL POLIO által kiváltott immunválaszt védő hatásúnak tekintik klinikai vizsgálatokban gyermekek, serdülők és felnőttek esetében.

Ellenanyag-perzisztencia

Az Adacel alkalmazásával végzett, döntő jelentőségű (pivotális) vizsgálatok 3, 5 és 10 éves szerológiai utánkövetési adatokkal szolgálnak a korábban az Adacel egyszeri emlékeztető adagjával immunizált személyeknél. A diftéria és a tetanusz esetében a szeroprotekció perzisztenciájára, valamint a pertusszisz szeropozitivitására vonatkozó adatokat a 3. táblázat foglalja össze.

3. táblázat: A szeroprotekció/szeropozitivitási arány (%) perzisztenciája gyermekek, serdülők és felnőttek esetében az Adacel (az ADACEL POLIO Tdap komponense) beadása után 3, 5 és 10 évvel (PPI populáció1)


Gyermekek
(4-6 évesek)2
Serdülők
(11-17 évesek)3
Felnőttek
(18-64 évesek)3
Az Adacel beadása óta eltelt idő
5 év
3 év
5 év
10 év
3 év
5 év
10 év
Résztvevők
N=
128-150
N=
300
N=
204-206
N=
28-39
N=
292
N=
237-238
N=
120-136
Antitest
szeroprotekció/szeropozitivitás arány (%)
Diftéria
(SN, NE/ml)
? 0,1
86,0
97,0
95,1
94,9
81,2
81,1
84,6

? 0,01
100
100
100
100
95,2
93,7
99,3
Tetanusz
(ELISA, NE/ml)
? 0,1
97,3
100
100
100
99,0
97,1
100
Pertusszisz
(ELISA, EE/ml)
Szeropozitivitás4







PT

63,3
97,3
85,4
82,1
94,2
89,1
85,8
FHA

97,3
100
99,5
100
99,3
100
100
PRN

95,3
99,7
98,5
100
98,6
97,1
99,3
FIM

98,7
98,3
99,5
100
93,5
99,6
98,5
ELISA: enzimhez kötött ellenanyag-vizsgálat; EE: ELISA egység; NE: nemzetközi egység; N = alanyok száma, akiknél rendelkezésre álltak adatok; PPI: immunogenitás protokoll szerint (per protocol immunogenicity); SN: szeroneutralizáció;
1 A kiválasztható alanyok, akiknél legalább egy antitestre rendelkezésre állt immunogenitási adat a megadott időpontban.
2 A Kanadában, 4-6 éves gyermekek bevonásával végzett Td508 vizsgálat
3 Az Egyesült Államokban, 11-17 éves serdülők és 18-64 éves felnőttek bevonásával végzett Td506 vizsgálat.
4 Azoknak az alanyoknak a százalékos aránya, akik az alábbi antitestszintekkel rendelkeztek az utánkövetés 3. évében: ? 5 EE/ml PT, ? 3 FHA és PRN, és ? 17 EE/ml FIM; és ? 4 EE/ml PT, PRN, és FIM, és ? 3 EE/ml FHA antitestszintekkel az utánkövetés 5. és 10. évében.

Az ADACEL POLIO-val végzett utánkövetéses vizsgálatok 1, 3, 5 és 10 éves szerológiai adatokkal szolgálnak a korábban az ADACEL POLIO egyszeri emlékeztető adagjával immunizált személyekkel kapcsolatban. A diftéria és a tetanusz esetében a szeroprotekció perzisztenciájára, a pertusszisz szeropozitivitására, és a szeroprotektív antitestszintekre (?1:8 hígítás) vonatkozó adatokat mindegyik poliovírus (1-es, 2-es és 3-as típus) esetében, a 4. táblázat foglalja össze.

4. táblázat: A szeroprotekció/szeropozitivitási arány (%) perzisztenciája gyermekek, serdülők és felnőttek esetében az ADACEL POLIO beadása után 1, 3, 5, és 10 évvel (ITT populáció1)

Gyermekek
(3,5-5 évesek)2
Serdülők
(11-17 évesek)2
Felnőttek
(18-64 évesek)2
Az ADACEL POLIO beadása óta eltelt idő
1
év
3
év
5
év
1
év
3
év
5
év
10
év
1
év
3
év
5
év
10
év
Résztvevők
N=
36-37
N=
36
N=
38-48
N=
64
N=
117
N=
108
N=
97-107
N=
32
N=
135-136
N=
127
N=
67-79
Antitest
szeroprotekció/szeropozitivitás arány (%)
Diftéria
(SN, NE/ml)
? 0,1
89,2
72,2
75,0
71,9
85,2
77,1
68,5
62,5
55,6
35,2
32,9

? 0,01
100
100
100
100
99,1
96,2
99,1
90,6
91,9
79,2
84,8
Tetanusz
(ELISA, EE/ml)
? 0,1
100
100
100
100
100
100
97,2
100
97,8
98,4
93,7
Pertusszisz
(ELISA, EE/ml)
Szero-pozitivitás3,4











PT

89,2
61,1
55,3
98,4
96,6
99,1
87,6
100
97,1
97,6
91,0
FHA

100
94,4
100
100
99,1
99,1
98,1
100
100
100
100
PRN

97,3
91,7
95,7
100
99,1
100
88,8
100
99,3
98,4
93,7
FIM

100
100
95,7
98,4
98,3
98,1
100
93,8
94,1
93,7
98,7
IPV
(SN, titer)
? 1:8











1-es típus

100
100
97,9
98,4
100
100
NA
100
100
100
NA
2-es típus

100
100
100
100
100
100
NA
100
100
100
NA
3-as típus

100
97,2
95,7
98,4
100
98,2
NA
100
100
100
NA
ELISA: enzimhez kötött ellenanyag-vizsgálat; EE: ELISA egység; IPV: inaktivált polio vakcina; ITT: intention to treat = kezelési szándék; NE: nemzetközi egység; N: alanyok száma, akiknél rendelkezésre álltak adatok; NA: nem analizált; SN: szeroneutralizáció.

1 ITT populáció: U01-Td5I-303-LT vizsgálat: A kiválasztható alanyok, akiknél legalább egy antitestre rendelkezésre állt immunogenitási adat a megadott időpontban és az 5. évben. TD9707-LT vizsgálat: A kiválasztható alanyok, akiknél legalább egy antitestre rendelkezésre állt immunogenitási adat a megadott időpontban.
2 U01-Td5I-303-LT vizsgálat: Az Egyesült Királyságban végzett vizsgálat 3,5-5 éves gyermekek bevonásával; TD9707-LT vizsgálat: Kanadában végzett vizsgálat 11-17 éves serdülők, és 18-64 éves felnőttek bevonásával.
3 Az U01-Td5I-303-LT vizsgálatra vonatkozóan: azoknak az alanyoknak a százalékos aránya, akik az alábbi antitestszintekkel rendelkeztek az utánkövetés 1. évében: ? 5 EE/ml PT, ? 3 FHA és ? 4 PRN és FIM; és ? 4 EE/ml PT, FIM és PRN, és ? 3 EE/ml FHA antitestszintekkel az utánkövetés 3. és 5. évében.
4 A TD9707-LT vizsgálatra vonatkozóan: azoknak az alanyoknak a százalékos aránya, akik az alábbi antitestszintekkel rendelkeztek: ? 5 EE/ml PT, ? 3 EE/ml FHA és PRN, és ? 17 EE/ml FIM mindegyik időpont esetén, kivéve a 10. évet; és ? 4 EE/ml PT, FIM és PRN és ? 3 EE/ml FHA antitestszinttel a 10 éves utánkövetéskor.

Immunogenitás a védőoltás emlékeztető adagjának beadását követően

Az Adacel immunogenitását értékelték az Adacel vagy az ADACEL POLIO előző adagjának alkalmazása után 10 évvel később beadott emlékeztető oltás esetében. Egy hónappal a vakcinációt követően a vizsgálat résztvevőinek ? 98,5%-ánál alakult ki szeroprotektív diftéria és tetanusz ellenanyagszint (? 0,1 NE/ml), és ? 84%-uknál alakult ki emlékeztető válasz a pertusszisz antigénekre. (Pertusszisz emlékeztető válaszról beszélünk akkor, ha az oltás beadása után kialakult ellenanyag-koncentráció legalább négyszerese a mennyiségi kimutathatóság alsó határértékének (lower limit of quantification, LLOQ) abban az esetben, ha a vakcináció előtt nem volt mérhető ellenanyagszint; VAGY az oltás beadása után kialakult ellenanyag-koncentráció az LLOQ legalább négyszerese abban az esetben, ha a vakcináció előtt volt mérhető ellenanyagszint, de az nem haladta meg az LLOQ négyszeresét; VAGY nagyobb, mint az LLOQ kétszerese abban az esetben, ha a vakcináció előtt mérhető ellenanyag mennyisége nagyobb volt, mint az LLOQ négyszerese.)

A szerológiai utánkövetés és az ismételt vakcináció adatai alapján az ADACEL POLIO alkalmazható a dT vagy a DT-IPV oltás helyett a diftéria, a tetanusz és a poliomielitisz elleni védettség megerősítésén túl a pertusszisz elleni védelem megerősítésére is.

Immunogenitás korábban nem oltott alanyoknál

Azt követően, hogy az ADACEL POLIO egy adagját beadták 330, 40. életévét betöltött felnőttnek, akik az elmúlt 20 évben semmilyen diftéria és tetanusz tartalmú vakcinát nem kaptak:
* a felnőttek ?95,8%-a volt szeropozitív (? 5 NE/ml) a vakcinában levő összes pertusszisz antigén elleni ellenanyagra nézve,
* a ?0,1 NE/ml küszöbértéken 82,4%-nál, a ?0,01 NE/ml küszöbértéken 92,7%-nál állt fenn szeroprotekció a diftéria ellen,
* a ?0,1 NE/ml küszöbértéken 98,5%-nál, a ?0,01 NE/ml küszöbértéken 99,7%-nál állt fenn szeroprotekció a tetanusz ellen,
* és a ?1:8 hígítási küszöbértéknél ?98,8%-nál állt fenn szeroprotekció a poliovírusok (1-es, 2-es és 3-as típus) ellen.

Azt követően, hogy az első adag után egy és hat hónappal a diftéria, tetanusz és poliovírus tartalmú vakcina két további adagját beadták a 316 alanynak, a szeroprotekció aránya diftéria ellen 94,6% és 100% (?0,1, illetve ? 0,01 NE/ml), tetanusz ellen 100% (?0,1 NE/ml), poliovírus (1-es, 2-es és 3-as típus) ellen pedig 100% (?1:8 hígítás) volt (lásd 5. táblázat).

5. táblázat: Szerológiai immunstátusz (szeroprotekció/szerológiai válasz aránya és GMC/GMT) a vakcina beadása előtt és a 3 adagos, ezen belül ADACEL POLIO-ból (1. adag), majd 1 és 6 hónappal később 2 adag REVAXIS-ból (2. és 3. adag) álló védőoltási séma egyes adagjai után a protokoll szerint oltott alanyok körében (FAS)

Antigén

Kritériumok
Vakcina beadása előtt
Az 1. adag után,
ADACEL POLIO-val oltva
A 2. adag után,
REVAXIS-szal oltva
A 3. adag után,
REVAXIS-szal oltva


N=330
N=330
N=325
N=316
Diftéria
GMC
0,059
0,813
1,373
1,489
(SN, NE/ml)
95%-os CI
[0,046; 0,077]
[0,624; 1,059]
[1,100; 1,715]
[1,262; 1,757]

? 0,1
44,5%
82,4%
90,5%
94,6%

95%-os CI
[39,1; 50,1]
[77,9; 86,4]
[86,7; 93,4]
[91,5; 96,8]

? 0,01
72,4%
92,7%
96,0%
100%

95%-os CI
[67,3; 77,2]
[89,4; 95,3]
[93,3; 97,9]
[98,8; 100]
Tetanusz
GMC
0,48
6,82
7,60
5,46
(ELISA, NE/ml)
95%-os CI
[0,39; 0,60]
[5,92; 7,87]
[6,77; 8,52]
[5,01; 5,96]

? 0,1
81,2%
98,5%
100%
100%

95%-os CI
[76,6; 85,3]
[96,5; 99,5]
[98,9; 100]
[98,8; 100]

? 0,01
92,4%
99,7%
100%
100%

95%-os CI
[89,0; 95,0]
[98,3; 100]
[98,9; 100]
[98,8; 100]
Poliomielitisz (SN, 1/dil)
1-es típus
GMT
162,6
2869,0
2320,2
1601,9

95%-os CI
[133,6; 198,0]
[2432,9; 3383,4]
[2010,9; 2677,0]
[1425,4; 1800,3]

? 8
93,3%
99,4%
100%
100%

95%-os CI
[90,1; 95,8]
[97,8; 99,9]
[98,9; 100]
[98,8; 100]
2-es típus
GMT
164,5
3829,7
3256,0
2107,2

95%-os CI
[137,6; 196,8]
[3258,5; 4501,1]
[2818,2; 3761,7]
[1855,7; 2392,8]

? 8
95,5%
100%
100%
100%

95%-os CI
[92,6; 97,4]
[98,9; 100]
[98,9; 100]
[98,8; 100]
3-as típus
GMT
69,0
5011,4
3615,6
2125,8

95%-os CI
[56,9; 83,6]
[4177,4; 6012,0]
[3100,5; 4216,4]
[1875,5; 2409,6]

? 8
89,1%
98,8%
99,7%
100%

95%-os CI
[85,2; 92,2]
[96,9; 99,7]
[98,3; 100]
[98,8; 100]
Pertusszisz (ELISA, EE/ml)
PT
GMC
7,7
41,3



95%-os CI
[6,8; 8,7]
[36,7; 46,5]



? 5
-
96,3%
-
-

95%-os CI

[93,6; 98,1]


FHA
GMC
28,5
186,7



95%-os CI
[25,5; 31,8]
[169,6; 205,6]



? 5
-
100%
-
-

95%-os CI

[98,9; 100]


PRN
GMC
7,7
328,6



95%-os CI
[6,7; 8,9]
[273,0; 395,6]



? 5
-
99,4%
-
-

95%-os CI

[97,8; 99,9]


FIM
GMC
6,1
149,6



95%-os CI
[5,2; 7,1]
[123,6; 181,0]



? 5
-
95,8%
-
-

95%-os CI

[93,0; 97,7]



GMC: Ellenanyag-koncentrációk mértani közepe (geometric mean of antibody concentrations); GMT: Ellenanyagtiterek mértani közepe (geometric mean of antibody titres); CI: Konfidencia-intervallum (confidence interval); SN: szeroneutralizáció; ELISA: enzimhez kötött ellenanyag-vizsgálat; dil: hígítás (dilution)

FAS: teljes elemzendő adatkészlet (full analysis set) - ebben minden olyan alany szerepel, aki megkapta a vizsgált vakcina adagját, és akiknél rendelkezésre állt az immunogenitás vakcina beadása utáni értékelése.

Immunogenitás terhes nők esetében
Terhes nőknél a pertusszisz antitestválasz általában hasonló a nem terhes nőknél tapasztaltakhoz. Az antitesteknek a fejlődő magzatba történő átjutásához optimálisan a terhesség második és harmadik trimeszterében adott oltás a megfelelő.

Csecsemők pertusszisz elleni immunogenitása (3 hónapos korig), akiknek az édesanyja terhesség alatt kapott védőoltást
Két randomizált kontrollos vizsgálat publikált adatai szerint a pertusszisz antitestek koncentrációja magasabb születéskor és 2 hónapos korban (azaz a pertusszisz elleni alapimmunizálás megkezdése előtt) azoknál a csecsemőknél, akiknek az édesanyja a terhesség alatt kapott ADACEL-t azokhoz a csecsemőkéhez képest, akiknek az édeanyja terhesség alatt nem kapott pertusszisz elleni oltást.
Az első vizsgálatban 33 terhes nő kapott ADACEL-t, és 15-en placebóként sóoldatot a terhesség 30 - 32. hetében. Az oltásban részesült nők csecsemőinél a PT, FHA, PRN, és FIM antigének elleni pertusszisz antitestek koncentrációjának mértani átlaga (GMC) EE/ml-ben mérve 68,8; 234,2; 226,8; és 1867,0 volt születéskor, illetve 20,6; 99,1; 75,7, és 510,4 2 hónapos korban. A kontrollcsoportba tartozó csecsemőknél ezek a GMC értékek a következők voltak: születéskor 14,0; 25,1; 14,4, és 2 hónapos korban 5,3; 6,6; 5,2, és 12;0. A GMC arányok (ADACEL/kontrollcsoport) születéskor 4,9; 9,3; 15,8; 38,5, illetve 3,9; 15,0; 14,6 és 42,5 voltak 2 hónapos korban.
A második vizsgálatban 134 terhes nő kapott ADACEL-t és 138-an kaptak tetanusz és diftéria kontrollvakcinát átlagosan a terhesség 34,5 hetében. A PT, FHA, PRN, és FIM antigének elleni pertusszisz antitestek GMC értékei (EE/ml) azoknál a csecsemőknél, akiknek az édesanyja kapott oltást, 54,2; 184,2; 294,1 és 939,6 volt szüketéskor, illetve 14,1; 51,0; 76,8 és 220,0 volt 2 hónapos korban. A kontrollcsoportba tartozó csecsemőknél ezek a GMC értékek a következők voltak: 9,5; 21,4; 11,2 és 31,5 születéskor, illetve 3,6; 6,1; 4,4 és 9,0 2 hónapos korban. A GMC arányok (ADACEL/kontrollcsoport) 5,7; 8,6; 26;3 és 29,8 volt születéskor, illetve 3,9; 8,4; 17,5 és 24,4 2 hónapos korban.
Ezeknek a magasabb antitest-koncentrációknak passzív immunitást kell biztosítaniuk pertusszisz ellen a csecsemő számára a születést követően 2-3 hónapig, ahogyan azt megfigyeléses hatásossági vizsgálatok kimutatták.
Csecsemők és kisgyermekek immunogenitása, akiknek az édesanyja terhesség alatt kapott védőoltást
Azoknak a csecsemőknek a kötelező csecsemőoltás után kialakult immunogenitását, akiknek az édesanyja ADACEL-t vagy REPEVAX-ot kapott a terhessége alatt, számos publikált vizsgálatban értékelték. A csecsemőknél a pertusszisz és nem pertusszisz antigénekre adott immunválasz adatait a születést követő első évben értékelték.
Az ADACEL és a REPEVAX beadását követően kialakult anyai antitestek összefüggésbe hozhatók a pertusszisz elleni aktív immunizálásra adott gyengébb immunválasszal a csecsemőnél. A jelenlegi epidemiológiai vizsgálatok alapján ennek a gyengébb immunválasznak nincs különösebb klinikai jelentősége.
Számos vizsgálat adatai nem mutattak klinikailag releváns gyengülést a terhességben alkalmazott ADACEL és REPEVAX és a csecsemők vagy kisgyermekek diftéria, tetanusz, b típusú Haemophilus influenzae, inaktivált poliovírus vagy pneumococcus antigénekre adott immunválaszát illetően.
A pertusszisz elleni hatásosság csecsemőknél, akiknek az édesanyja a terhesség alatt kapott védőoltást
A vakcina pertusszisz elleni hatásosságát a születést követő első 2-3 hónapban 3 megfigyeléses vizsgálatban értékelték olyan csecsemőknél, akiknek az édesanyja a pertusszisz elleni védőoltást a terhesség harmadik trimeszterében kapta meg. A hatásosság összességében nagyobb mint 90%.

6. táblázat: A vakcina hatékonysága (vaccine effectiveness, VE) pertusszisz ellen csecsemőknél, akiknek az édesanyja a terhesség alatt ADACEL POLIO-t vagy Adacel-t kapott -3 retrospektív vizsgálat eredményei alapján.

Hely
Vakcina
VE (95%-os CI)
VE becslési módszer
A csecsemők követésének periódusa
Egyesült Királyság
ADACEL POLIO
93% (81; 97)
nem illesztett eset-kontroll
3 hónap
USA:
Adacel*
91,4% (19,5; 99,1)
kohorsz regressziós modell
2 hónap
Egyesült Királyság
ADACEL POLIO
93% (89; 95)
szűrés (esetlefedettség)
3 hónap
* A nők körülbelül 99%-a kapott ADACEL-t

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A farmakokinetikai tulajdonságok értékelése vakcinák esetén nem szükséges.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - ismételt adagolású dózistoxicitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

0,5 ml szuszpenzió előretöltött (üveg) fecskendőben, (klórbutil elasztomer) dugattyúval, rögzített tű nélkül, (szintetikus izoprén-brómbutil elasztomer) kupakkal - 1, 10 vagy 20 előretöltött fecskendő dobozonként.

0,5 ml szuszpenzió előretöltött (üveg) fecskendőben, (klórbutil elasztomer) dugattyúval, rögzített tű nélkül, (szintetikus izoprén-brómbutil elasztomer) kupakkal, 1 vagy 2 különálló tűvel - 1 vagy 10 előretöltött fecskendő dobozonként.

Az ADACEL POLIO dugója, dugattyúja és kupakja minden kiszerelés esetében latexmentes.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Használati útmutatás

A parenteralis készítményeket az alkalmazás előtt meg kell vizsgálni, hogy nem látható-e bennük idegen részecske és/vagy nem színeződtek-e el. Ha ezek valamelyike megfigyelhető, akkor meg kell semmisíteni a készítményt.

Az oltóanyag normál kinézete: egynemű, zavaros, fehér szuszpenzió, mely a tárolás során leülepedhet. Az oltóanyag alkalmazása előtt - a szuszpenzió egyenletes eloszlatása céljából - jól fel kell rázni az előretöltött fecskendőt.

A tű nélküli fecskendők esetében a tűt határozottan nyomja rá az előretöltött fecskendő végére és forgassa el 90 fokkal.

Megsemmisítés

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó helyi előírások szerint kell végrehajtani.

Ne tegyék vissza a védőkupakot az injekciós tűre!


Megjegyzés: ? (egykeresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben (2 °C - 8 °C) tárolandó.
Nem fagyasztható! Ha az oltóanyag megfagyott, akkor meg kell semmisíteni!
A fénytől való védelem érdekében a fecskendőt a dobozában kell tartani!

A stabilitási adatok azt mutatják, hogy a vakcina összetevői legfeljebb 25 °C-on történő tárolás esetén 72 órán át stabilak maradnak, ami után az ADACEL POLIO-t fel kell használni vagy meg kell semmisíteni. Ezek az adatok kizárólag azokra az esetekre vonatkozóan adnak tájékoztatást az egészségügyi szakemberek számára, amikor a hűtőlánc átmenetileg megszakad.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

4 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Sanofi Pasteur
14 Espace Henry Vallée
69007 Lyon
Franciaország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-23632/01 1×0,5 ml előretöltött fecskendőben, rögzített tű nélkül
OGYI-T-23632/02 10×0,5 ml előretöltött fecskendőben, rögzített tű nélkül
OGYI-T-23632/03 20×0,5 ml előretöltött fecskendőben, rögzített tű nélkül
OGYI-T-23632/04 1×0,5 ml előretöltött fecskendőben, 1 db különálló tűvel
OGYI-T-23632/05 1×0,5 ml előretöltött fecskendőben, 2 db különálló tűvel
OGYI-T-23632/06 10×0,5 ml előretöltött fecskendőben, 1 db különálló tűvel
OGYI-T-23632/07 10×0,5 ml előretöltött fecskendőben, 2 db különálló tűvel


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2019. december 19.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. május 3.
15

OGYÉI/62591/2022




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség

Az ADACEL POLIO a hivatalos ajánlások figyelembevételével alkalmazható a terhesség második és harmadik trimeszterében (lásd 4.2 pont).

Terhes nőknél végzett alkalmazást követően a diftéria vagy tetanusz toxiodokat, illetve inaktivált poliovírust tartalmazó vakcinák esetében nem figyeltek meg teratogén hatást.

Négy randomizált, kontrollos vizsgálat (310 terhesség kimenetele), 1 prospektív, megfigyeléses vizsgálat (546 terhesség kimenetele), 5 retrospektív megfigyeléses vizsgálat (124 810 terhesség kimenetele) biztonságosságra vonatkozó adatai, és passzív megfigyelésből származó adatok olyan nőkre vonatkozóan, akik ADACEL POLIO-t vagy Adacel-t (az ADACEL POLIO Tdap komponense; ugyanolyan mennyiségű diftéria, tetanusz és pertusszisz antigént tartalmaz) kaptak a második vagy harmadik trimeszterben, nem mutattak ki a terhességre vagy a magzat/újszülött egészségére gyakorolt káros hatásokat a vakcina alkalmazásával összefüggésben. Mint más inaktivált vakcinák esetében, nem várható, hogy az ADACEL POLIO-val bármely trimeszterben végzett immunizálás ártalmas lenne a magzatra.

Állatkísérletek nem utalnak közvetlen vagy közvetett káros hatásokra sem a terhességre, sem az embrionális/magzati fejlődésre, sem a szülésre vagy a születés utáni fejlődésre vonatkozóan.

Az oltást követően a terhességben kialakult immunválaszra, illetve csecsemőknél a pertusszisz megelőzésének hatásosságára vonatkozó információkat lásd az 5.1 pontban.

Szoptatás

Az ADACEL POLIO szoptatás során végzett alkalmazásának hatását nem vizsgálták. Mivel az ADACEL POLIO toxoidokat vagy inaktivált antigéneket tartalmaz, nem valószínű, hogy a szoptatott csecsemőre bármilyen kockázatot jelentene. Az ADACEL POLIO szoptató nőnek történő beadásával járó előnyöket és kockázatokat az egészségügyi dolgozóknak kell mérlegelniük.

Termékenység

Az ADACEL POLIO hatását termékenységi vizsgálatokban nem értékelték.