Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ROXAMPEX 20MG/10MG/8MG FILMTABLETTA 30X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Krka D.D.
Hatástani csoport:
C10BX Hmg coa reduktáz gátlók egyéb kombinációi
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-23627/21
Hatóanyagok:
Amlodipinium besylicum
Perindoprilum
Rosuvastatinum calcium
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
4222 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy4222,000,00
Üzemi baleset4222,000,00
Általános2920,001302,00
Teljes0,004222,00
Egyedi engedélyes0,004222,00
Tárolás:
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Gyógyszerforma

3. GYÓGYSZERFORMA

Filmtabletta (tabletta).

Roxampex 10 mg/5 mg/4 mg filmtabletta
Halvány rózsaszínű, kerek, mindkét oldalán enyhén domború, metszett élű filmtabletta, az egyik oldalán "PAR1" mélynyomású jelöléssel ellátva. A filmtabletta átmérője kb. 8,5 mm.

Roxampex 10 mg/5 mg/8 mg filmtabletta
Halvány rózsaszínű-barna, kerek, mindkét oldalán enyhén domború, metszett élű filmtabletta, az egyik oldalán "PAR2" mélynyomású jelöléssel ellátva. A filmtabletta átmérője kb. 8,5 mm.

Roxampex 10 mg/10 mg/8 mg filmtabletta
Sárgásbarna, kerek, mindkét oldalán enyhén domború, metszett élű filmtabletta, az egyik oldalán "PAR3" mélynyomású jelöléssel ellátva. A filmtabletta átmérője kb. 11 mm.

Roxampex 20 mg/5 mg/4 mg filmtabletta
Halvány narancs-rózsaszínű, kerek, mindkét oldalán enyhén domború, metszett élű filmtabletta, az egyik oldalán "PAR4" mélynyomású jelöléssel ellátva. A filmtabletta átmérője kb. 11 mm.

Roxampex 20 mg/5 mg/8 mg filmtabletta
Világos sárga, kerek, mindkét oldalán enyhén domború, metszett élű filmtabletta, az egyik oldalán "PAR5" mélynyomású jelöléssel ellátva. A filmtabletta átmérője kb. 11 mm.

Roxampex 20 mg/10 mg/8 mg filmtabletta
Fehér, kerek, mindkét oldalán enyhén domború, metszett élű filmtabletta, az egyik oldalán "PAR6" mélynyomású jelöléssel ellátva. A filmtabletta átmérője kb. 11 mm.


4. KLINIKAI JELLEMZŐK




Hatóanyag

2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

Roxampex 10 mg/5 mg/4 mg filmtabletta
10 mg rozuvasztatint (10,395 mg rozuvasztatin-kalcium formájában) 5 mg amlodipint (6,934 mg amlodipin-bezilát formájában) és 4 mg perindopril-terc-butil-amint tartalmaz filmtablettánként.

Roxampex 10 mg/5 mg/8 mg filmtabletta
10 mg rozuvasztatint (10,395 mg rozuvasztatin-kalcium formájában) 5 mg amlodipint (6,934 mg amlodipin-bezilát formájában) és 8 mg perindopril-terc-butil-amint tartalmaz filmtablettánként.

Roxampex 10 mg/10 mg/8 mg filmtabletta
10 mg rozuvasztatint (10,395 mg rozuvasztatin-kalcium formájában) 10 mg amlodipint (13,87 mg amlodipin-bezilát formájában) és 8 mg perindopril-terc-butil-amint tartalmaz filmtablettánként.

Roxampex 20 mg/5 mg/4 mg filmtabletta
20 mg rozuvasztatint (20,79 mg rozuvasztatin-kalcium formájában) 5 mg amlodipint (6,934 mg amlodipin-bezilát formájában) és 4 mg perindopril-terc-butil-amint tartalmaz filmtablettánként.

Roxampex 20 mg/5 mg/8 mg filmtabletta
20 mg rozuvasztatint (20,79 mg rozuvasztatin-kalcium formájában) 5 mg amlodipint (6,934 mg amlodipin-bezilát formájában) és 8 mg perindopril-terc-butil-amint tartalmaz filmtablettánként.

Roxampex 20 mg/10 mg/8 mg filmtabletta
20 mg rozuvasztatint (20,79 mg rozuvasztatin-kalcium formájában) 10 mg amlodipint (13,87 mg amlodipin-bezilát formájában) és 8 mg perindopril-terc-butil-amint tartalmaz filmtablettánként.

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.





Javallat

4.1 Terápiás javallatok

A Roxampex filmtabletta szubsztitúciós terápiaként javallott - a kombinációban alkalmazott gyógyszerekkel (az egykomponensű rozuvasztatin és a kétkomponensű perindopril/amlodipin együttes alkalmazása esetén) azonos dózisban, egyidejűleg adott rozuvasztatinnal, perindoprillel és amlodipinnel már megfelelően kontrollált felnőtt betegek számára - az esszenciális hypertonia és a következőkben felsorolt, egyidejűleg fennálló állapotok valamelyikének kezelésére:
- primer hypercholesterinaemiában (IIa típus, beleértve a heterozygota familiaris hypercholesterinaemiát is), vagy kevert dyslipidaemia (IIb típus) esetén a diéta kiegészítéseként, amikor a diétára és egyéb, nem gyógyszeres kezelésre (pl. testmozgás, testtömegcsökkenés) nem alakul ki megfelelő válaszreakció;
- homozigóta familiaris hypercholesterinaemiában, a diéta és egyéb lipidszintcsökkentő terápia kiegészítéseként (pl. LDL-aferezis) vagy abban az esetben, ha ezek a kezelések nem alkalmazhatók a betegnél.




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A Roxampex ajánlott dózisa naponta egy filmtabletta, lehetőleg reggel, étkezés előtt bevéve.

A fix dózisú kombináció nem alkalmazható kezdő terápiaként.

A Roxampex filmtablettára történő átállítás előtt a betegek állapotának kontrolláltnak kell lennie az egyes összetevők egyidejűleg szedett, állandó dózisaival. A Roxampex dózisának a kombináció egyes összetevőinek az átállításkor alkalmazott dózisain kell alapulnia.

Ha a fix kombináció bármelyik hatóanyagának adagolását bármi okból (pl. újonnan diagnosztizált, kapcsolódó betegség, a beteg állapotának változása, vagy gyógyszerkölcsönhatás miatt) módosítani szükséges, akkor ismét az egyes összetevőket külön-külön kell alkalmazni az adagolás meghatározására.

Idősek
Időseknél a plazma kreatininszintet a kor, a testtömeg és a nem függvényében korrigálni kell. Idősek a veseműködés és a vérnyomásválasz figyelembevételével kezelhetők.

Vesekárosodás
A súlyos vesekárosodásban (kreatinin-clearance < 30 ml/perc) szenvedő betegeknél a kezelés ellenjavallt. A Roxampex nem megfelelő közepesen súlyos vesekárosodásban szenvedő (kreatinin-clearance ? 30 ml/perc és < 60 ml/perc) betegek számára. Ezeknél a betegeknél egyénre szabott dózistitrálás ajánlott az egyes összetevők monokomponens készítményeivel.
Nem szükséges dózismódosítás ? 60 ml/perc kreatinin-clearance esetén.
A szokásos orvosi utánkövetés magába foglalja a kreatinin- és káliumszintek gyakori ellenőrzését.

Májkárosodás
Súlyos májkárosodásban a kezelés ellenjavallt. A Roxampex filmtabletta ellenjavallt aktív májbetegségben szenvedő betegek számára (lásd 4.3 pont).
Közepesen súlyos májkárosodásban nincs szükség dózismódosításra.
A szisztémás rozuvasztatin-expozíció ? 7 Child-Pugh-érték esetében nem nőtt, azonban 8 vagy 9 Child-Pugh-érték mellett megnövekedett szisztémás expozíciót figyeltek meg (lásd 5.2 pont). Ezeknél a betegeknél megfontolandó a veseműködés értékelése (lásd 4.4 pont). Kilencnél nagyobb Child-Pugh-értékeknél nincs tapasztalat.

Népcsoportok
Farmakokinetikai vizsgálatokban, ázsiai személyeknél a rozuvasztatin emelkedett szisztémás expozícióját tapasztalták a kaukázusiakkal összehasonlítva (lásd 4.2, 4.3 és 5.2 pont).

Genetikai polimorfizmusok
A genetikai polimorfizmus bizonyos típusairól ismert, hogy fokozhatják a rozuvasztatin-expozícióját (lásd 5.2 pont). Az ismerten ilyen típusú polimorfizmussal rendelkező betegeknél a rozuvasztatin kisebb napi dózisa javasolt.

Egyidejű terápia
A rozuvasztatin különböző transzportfehérjék szubsztrátja (például OATP1B1 és BCRP). A myopathia (beleértve a rhabdomyolysist is) kockázata fokozódik, amikor a rozuvasztatint egyidejűleg alkalmazzák bizonyos olyan gyógyszerekkel, amelyek megnövelhetik a rozuvasztatin plazmakoncentrációját az ezekkel a transzportfehérjékkel történő interakció következtében (például ciklosporin és bizonyos proteáz-inhibitorok, beleértve a ritonavir kombinációját atazanavirrel, lopinavirrel és/vagy tipranavirrel; lásd 4.4 és 4.5 pont).
Amikor lehetséges, más gyógyszer alkalmazását kell megfontolni, és ha szükséges, mérlegeljük a rozuvasztatin-terápia átmeneti felfüggesztését. Azokban az esetekben, amikor ezeknek a gyógyszereknek az együttes alkalmazása elkerülhetetlen, az egyidejű kezelésnek és a rozuvasztatin-adagolás módosításának előnyét és kockázatát kell gondosan mérlegelni (lásd 4.5 pont).

Gyermekek és serdülők
A Roxampex filmtabletta nem alkalmazható gyermekeknél és serdülőknél, mivel a Roxampex filmtabletta hatásosságát és tolerálhatóságát gyermekek és serdülők esetében nem igazolták.

Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

- A készítmény hatóanyagával, bármely más ACE-gátlóval, dihidropiridin származékokkal vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység;
- Súlyos májkárosodás. Aktív májbetegség, beleértve az ismeretlen eredetű, tartós szérum transzaminázszint-emelkedést, valamint bármilyen szérum transzaminázszint-emelkedést; amennyiben az a normálérték felső határának (ULN, Upper Level of Normal) háromszorosát meghaladja;
- Súlyos vesekárosodás (kreatinin-clearance < 30 ml/perc);
- Myopathia;
- Olyan betegeknél, akiket egyidejűleg szofoszbuvir/velpataszvir/voxilaprevir kombinációjával kezelnek (lásd 4.5 pont);
- Ciklosporin egyidejű alkalmazása;
- Terhesség és szoptatás;
- Ha a fogamzóképes nő nem védekezik megfelelő fogamzásgátló módszerrel;
- Korábbi ACE-gátló-kezeléssel összefüggő angiooedema (Quincke-oedema) a kórtörténetben;
- Hereditaer vagy idiopathiás angioedema;
- A Roxampex egyidejű alkalmazása aliszkirén-tartalmú készítményekkel ellenjavallt diabetes mellitusban vagy vesekárosodásban szenvedő (GFR < 60 ml/perc/1,73 m2) betegeknél (lásd 4.5 és 5.1 pont);
- Extrakorporális kezelések esetén, ha a vér negatív töltésű felületekkel érintkezik (lásd 4.5 pont);
- Jelentős kétoldali arteria renalis stenosisban vagy veseartéria-stenosisban egyetlen működő vese esetén (lásd 4.4 pont);
- Szakubitril/valzartán egyidejű alkalmazása. A Roxampex-kezelést legkorábban 36 órával a szakubitril/valzartán utolsó dózisát követően szabad elkezdeni (lásd még 4.4. és 4.5 pont).
- Súlyos hypotonia;
- Sokk, beleértve a cardiogen sokkot is;
- A balkamra kiáramlási pályájának obstrukciója (pl. súlyos aorta stenosis);
- Akut myocardialis infarctust követő haemodinamikailag instabil szívelégtelenség.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Stabil koszorúér-betegség:
Ha a perindopril-kezelés első hónapjában súlyos vagy nem súlyos instabil angina pectoris epizód fordul elő, a kezelés folytatása előtt az előny/kockázat gondos értékelését kell elvégezni.

Hypotonia
Az ACE-gátlók vérnyomásesést okozhatnak. Szövődménymentes hypertoniában szenvedő betegnél ritkán fordul elő tüneteket okozó hypotonia, kialakulása nagyobb valószínűséggel várható diuretikus kezelés, sószegény étrend, dialízis, hasmenés, hányás miatt hypovolaemiás, illetve súlyos, reninfüggő hypertoniában szenvedő betegeknél (lásd 4.5 és 4.8 pont). Tüneteket okozó szívelégtelenségben szenvedő betegeknél, vesekárosodás fennállásakor vagy anélkül, észleltek tünetekkel járó hypotoniát. Ez legnagyobb valószínűséggel a súlyosabb fokú, és emiatt nagy dózisú kacsdiuretikummal kezelt, hyponatraemiával és funkcionális vesekárosodással járó szívelégtelenségben szenvedő betegeknél fordul elő. Tünetekkel járó hypotonia fokozott kockázata esetén szoros monitorozás mellett kell elkezdeni a kezelést, illetve elvégezni a dózismódosítást (lásd 4.2 és 4.8 pont). Hasonló körültekintés szükséges ischaemiás szívbetegségben vagy agyi érbetegségben szenvedő betegeknél, mert a nagymértékű vérnyomásesés myocardialis infarctushoz vagy cerebrovascularis eseményhez vezethet.
Hypotonia fellépésekor a beteget hanyatt kell fektetni és szükség esetén 9 mg/ml (0,9%) koncentrációjú, izotóniás sóoldatot kell adni intravénás infúzióban. A múló jellegű hypotonia fellépése nem zárja ki a további kezelést, ami már általában nem ütközik nehézségbe a vérnyomás volumenpótlással végzett normalizálása után.
Egyes, szívelégtelenségben szenvedő, normotenziós vagy alacsony vérnyomású betegek szisztémás vérnyomása perindopril hatására tovább csökkenhet. Erre számítani lehet, és bekövetkezése általában nem indokolja a kezelés abbahagyását. Ha a hypotonia tüneteket okoz, szükségessé válhat a perindopril dózisának csökkentése vagy adagolásának felfüggesztése.

Szívelégtelenségben szenvedő betegek
A szívelégtelenségben szenvedő betegeket elővigyázatossággal kell kezelni. Egy súlyos (NYHA besorolás szerint III. és IV. stádiumú) szívelégtelenségben szenvedő betegek bevonásával végzett hosszú távú, placebokontrollos klinikai vizsgálat során nagyobb gyakorisággal jelentették a tüdőödéma előfordulását az amlodipinnel kezelt csoportban a placebocsoporthoz képest (lásd 5.1 pont). Pangásos szívelégtelenségben szenvedő betegek esetében a kalciumcsatorna-blokkolókat, beleértve az amlodipint, elővigyázatossággal kell alkalmazni, mert megnövelhetik a jövőbeli kardiovaszkuláris események kockázatát, valamint a mortalitást.

Aorta és mitrális billentyű stenosis/hypertrophiás cardiomyopathia
Más ACE-gátlókhoz hasonlóan a perindopril csak elővigyázatossággal adható olyan betegnek, akinél mitrális billentyű stenosis és balkamra kiáramlási obstrukció (mint pl. aorta stenosis vagy hypertrophiás cardiomyopathia) áll fenn.

Vesekárosodás
Vesekárosodás esetén (kreatinin-clearance < 60 ml/perc) a perindopril kezdő adagját a beteg kreatinin-clearance-értékének megfelelően (lásd 4.2 pont), később a terápiás hatás függvényében kell módosítani. Ezeknél a betegeknél a szokásos ellátás része a kálium- és kreatininszintek monitorozása (lásd 4.8 pont).
Tünetekkel járó szívelégtelenségben az ACE-gátló-kezelés elkezdésekor fellépő hypotonia tovább ronthatja valamelyest a veseműködést. Akut veseelégtelenség kialakulását jelentették ilyen esetekben, azonban ez általában reverzibilis.
Egyes betegeknél az arteria renalis kétoldali, vagy egy vesével élők veseartériájának, szűkülete esetén az ACE-gátló-kezelés ideje alatt a vér karbamid- és kreatininszintje emelkedhet, mely általában a kezelés felfüggesztésével reverzibilis. Ez különösen valószínű veseelégtelenségben szenvedő betegek esetében. Renovascularis hypertonia egyidejű fennállásakor fokozott a súlyos hypotonia és a veseelégtelenség kialakulásának kockázata. Ezen betegek kezelését gondos orvosi felügyelet mellett és kis dózissal kell elkezdeni, majd körültekintően kell növelni a perindopril dózisát. Az említett rendellenességek kialakulásához a diuretikumok is hozzájárulhatnak, ezért ezek alkalmazását a perindopril-kezelés első néhány hetében mellőzni kell és a veseműködést monitorozni kell.
Egyes, a veseerek kimutatható betegségében nem szenvedő hypertoniás betegeknél a szérum karbamid és kreatininszint általában kismértékű és átmeneti emelkedését figyelték meg, különösen, ha a perindoprilt diuretikummal adták együtt. Ez a rendellenesség régebb óta fennálló vesekárosodásban nagyobb eséllyel jelentkezik; a diuretikum és/vagy a perindopril dózisának csökkentését és/vagy a kezelés megszakítását teheti szükségessé.

Az amlodipint ilyen betegeknél a szokásos dózisban lehet alkalmazni. Az amlodipin plazmakoncentrációjának változása nem függ össze a vesekárosodás mértékével. Az amlodipin nem dializálható.

Neutropenia/agranulocytosis/thrombocytopenia/anaemia
ACE-gátlókkal kezelt betegeknél neutropenia/agranulocytosis, thrombocytopenia és anaemia kialakulásáról számoltak be. Ép veseműködés esetén, illetve egyéb súlyosbító tényezők híján ritkán alakul ki neutropenia.
Collagen vascularis betegségekben, immunszupresszív kezelés során, allopurinol vagy prokainamid adagolásának ideje alatt (és mindezek kombinációiban) különösen körültekintően kell alkalmazni a perindoprilt, főleg, ha a beteg már a kezelés előtt vesekárosodásban szenvedett. E betegek közül néhány esetében súlyos fertőzés alakult ki, ami olykor nem reagált az erélyes antibiotikum-kezelésre. Ha ebben a betegcsoportban alkalmazzák a perindoprilt, ajánlatos időszakonként ellenőrizni a fehérvérsejtszámot, ill. figyelmeztetni kell a betegeket, hogy jelezzék, ha bármilyen fertőzésre utaló jelet (pl.: torokfájdalmat, lázat) észlelnek.

Túlérzékenység/Angiooedema
Ritkán az arc, végtagok, ajkak, nyelv, glottis és/vagy a gége angiooedemájáról számoltak be ACE-gátlót (beleértve a perindoprilt) szedő betegeknél (lásd 4.8 pont). Ez bármikor előfordulhat a terápia során.
Ilyen esetekben azonnal abba kell hagyni a perindopril adását és megfelelően monitorozni kell a beteg állapotát, hogy megbizonyosodjanak a tünetek teljes megszűnéséről, mielőtt a beteget az intézményből elbocsájtják. Azok az esetek, amikor a duzzanat az arcra és az ajkakra korlátozódott, általában kezelés nélkül rendeződtek, bár a tünetek enyhítésére hasznosnak bizonyultak az antihisztaminok.
A gégeödémával társult angiooedema fatális kimenetelű lehet. Amikor a folyamat kiterjed a nyelvre, a hangrésre vagy a gégére, valószínűleg légúti obstrukciót okozva, azonnal sürgősségi terápiát kell alkalmazni. Ez magába foglalhatja adrenalin adását és/vagy a légútbiztosítást. A beteget szoros orvosi felügyelet alatt kell tartani mindaddig, amíg a tünetek teljesen és tartósan meg nem szűnnek.

Azon betegek, akiknél ACE-gátló-kezeléshez nem köthető angiooedema szerepel az anamnézisben, fokozott kockázatúak lehetnek az ACE-gátló szedése kapcsán kialakuló angiooedema szempontjából (lásd 4.3 pont).

ACE-gátlóval kezelt betegeknél ritkán intestinalis angiooedemát jelentettek. Ezek a betegek hasi fájdalommal (hányingerrel vagy hányással vagy anélkül) jelentkeztek; néhány esetben nem volt előzőleg az arcon angiooedema és a C-1 észteráz szintje normális volt. Az angiooedemát hasi CT vagy ultrahangvizsgálattal vagy sebészeti beavatkozás során diagnosztizálták, és a tünetek az ACE-gátló-kezelés felfüggesztése után megszűntek.
Az ACE-gátló kezelésben részesülő betegeknél jelentkező hasi fájdalom differenciáldiagnosztikája során gondolni kell a bélrendszert érintő angioödémára.

Az ACE-gátlók szakubitril/valzartánnal történő egyidejű alkalmazása ellenjavallt az angioödéma kialakulásának fokozott kockázata miatt. A szakubitril/valzartán-kezelést legkorábban 36 órával a perindopril utolsó dózisát követően szabad elkezdeni. A perindopril-kezelést legkorábban 36 órával a szakubitril/valzartán utolsó dózisát követően szabad elkezdeni (lásd 4.3. és 4.5 pont).
Az ACE-gátlók racekadotrillal, mTOR-gátlókkal (pl. szirolimusz, everolimusz, temszirolimusz) és vildagliptinnel történő egyidejű alkalmazása az angioödéma kialakulásának fokozott kockázatához vezethet (pl. a légutak vagy a nyelv duzzanata légzéskárosodással vagy anélkül) (lásd 4.5 pont). A racekadotril-, mTOR-gátló- (pl. szirolimusz, everolimusz, temszirolimusz) és vildagliptin-kezelés megkezdésekor elővigyázatosság szükséges azoknál a betegeknél, akik már ACE-gátló-kezelésben részesülnek.

Anafilaktoid reakciók deszenzibilizáció során:
ACE-gátlót szedő betegek deszenzibilizációs kezelése során (pl. Hymenoptera méreg) anafilaktoid reakciókat tapasztaltak. Ugyanezen betegeknél ezek a reakciók elkerülhetők voltak az ACE-gátló terápia átmeneti felfüggesztésével, ám ismét megjelentek, amint - figyelmetlenség miatt - újra szedni kezdték a gyógyszert.

Anafilaktoid reakciók low density lipoprotein (LDL) aferezis során:
ACE-gátlókat szedő betegek, dextrán-szulfáttal végzett, alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL)-aferezis során ritkán, életveszélyes anafilaktoid reakciókat tapasztaltak. Ezek a reakciók elkerülhetők voltak, ha a minden egyes aferezis előtt átmenetileg felfüggesztették az ACE-gátló-kezelést.

Hemodializált betegek
Anafilaktoid reakciókról számoltak high-flux membránokkal dializált, egyidejűleg ACE-gátló-kezelésben is részesülő betegeknél. Ezeknél a betegeknél mérlegelni kell más típusú dializáló membrán vagy egy másik osztályba tartozó vérnyomáscsökkentő gyógyszer alkalmazását.

Vesetranszplantáció
Közelmúltban veseátültetésen átesett betegek perindopril-kezelésével kapcsolatosan nincsenek tapasztalatok.

Szérumkáliumszint
Az ACE-gátlók hyperkalaemiát okozhatnak, mivel gátolják az aldoszteron felszabadulását. Ez a hatás az ép vesefunkciójú betegeknél általában nem jelentős. A hyperkalaemia kialakulásának kockázati tényezői: veseelégtelenség, a veseműködés romlása, idős kor (70 év felett), diabetes mellitus, interkurrens események - főként dehidráció, acut cardialis decompensatio, metabolikus acidózis és a káliummegtakarító diuretikumok (pl. spironolakton, eplerenon, triamteren vagy amilorid) egyidejű alkalmazása, káliumpótlókkal vagy káliumtartalmú sópótlókkal, továbbá olyan gyógyszerekkel végzett kezelés, amelyek alkalmazása a szérumkáliumszint emelkedésével jár (pl. heparin, trimetoprim vagy ko-trimoxazol, más néven trimetoprim/szulfametoxazol alkalmazásakor, továbbá különösen aldoszteron-antagonisták vagy angiotenzinreceptor-blokkolók egyidejű alkalmazása esetén). A káliumpótlók, a káliummegtakarító diuretikumok, a káliumtartalmú sópótlók vagy az angiotenzinreceptor-blokkolók alkalmazása - különösen a vesekárosodásban szenvedő betegeknél - a szérumkáliumszint jelentős emelkedéséhez vezethet. A hyperkalaemia súlyos, olykor végzetes szívritmuszavarokat okozhat. Az ACE-gátló-kezelésben részesülő betegeknél a káliummegtakarító diuretikumok és az angiotenzinreceptor-blokkolók és a fent említett gyógyszerek alkalmazása esetén elővigyázatossággal kell eljárni, továbbá a szérumkáliumszint és a vesefunkció monitorozása szükséges (lásd 4.5 pont).

Terhesség és szoptatás
A rozuvasztatin összetevője miatt a Roxampex alkalmazása a terhesség és a szoptatás ideje alatt ellenjavallt (lásd 4.3 és 4.6 pont).
ACE-gátlóval történő kezelést terhesség alatt nem szabad elkezdeni. Hacsak az ACE-gátlóval történő folyamatos kezelés nem elengedhetetlen, a terhességet tervező betegeket más, olyan antihipertenzív kezelésre kell átállítani, melynek biztonságossága terhességben alátámasztott. Az ACE-gátló szedését azonnal abba kell hagyni, amennyiben terhességet állapítottak meg. Szükség esetén más, megfelelő kezelésre kell átállni (lásd 4.3 és 4.6 pont).

Köhögés
ACE-gátlók szedésével összefüggésben beszámoltak köhögésről. A köhögés jellemzően improduktív, tartósan fennáll és a terápia felfüggesztése után megszűnik. A köhögés differenciáldiagnózisa során gondolni kell az ACE-gátló által kiváltott köhögésre.

Intersticiális tüdőbetegség
A sztatinok, főleg hosszú távon történő alkalmazása mellett, kivételes esetekben beszámoltak intersticiális tüdőbetegség kialakulásáról (lásd 4.8 pont). A jellemző tünetek közé sorolhatók a nehézlégzés, a száraz köhögés, az általános állapot rosszabbodása (fáradtság, testtömegcsökkenés, láz). Amennyiben felmerül a gyanú, hogy a betegnél intersticiális tüdőbetegség alakult ki, a sztatin-terápiát fel kell függeszteni.

Májkárosodás
Mint egyéb HMG-CoA-reduktáz-gátló esetében is, a rozuvasztatin alkalmazása elővigyázatosságot igényel a nagymennyiségű alkoholt fogyasztó betegeknél és/vagy amennyiben az anamnézisben májbetegség szerepel.
Májfunkciós vizsgálatok elvégzése javasolt a rozuvasztatin alkalmazását megelőzően, illetve a kezelés kezdetétől számított 3 hónap múlva. A rozuvasztatin alkalmazásának felfüggesztése vagy a dózis csökkentése szükséges, amennyiben a szérum transzaminázszintek a normálérték felső határának háromszorosát meghaladják. Posztmarketing alkalmazás során a májat érintő, súlyos (főleg emelkedett transzaminázszintek formájában jelentkező) események gyakorisága a 40 mg-os dózis alkalmazása mellett magasabb.
Azoknál a betegeknél, akiknél hypothyreosis vagy nephrosis szindróma következtében szekunder hypercholesterinaemia alakul ki, a rozuvasztatin-terápia megkezdése előtt az alapbetegség kezelése szükséges.

Ritkán összefüggést találtak ACE-gátlók szedése és egy olyan tünetegyüttes között, amely cholestaticus sárgasággal kezdődik és fulmináns májnekrózist és (néha) halált okoz. A szindróma mechanizmusa nem tisztázott. Az ACE-gátló-kezelés azonnali leállítása és megfelelő orvosi utánkövetés szükséges azoknál a betegeknél, akiknél ACE-gátló szedése mellett sárgaság és kifejezett májenzimszint-emelkedés fordul elő (lásd 4.8 pont).

Májkárosodásban szenvedő betegek esetében az amlodipin felezési ideje meghosszabbodik és az AUC-értékek magasabbak; adagolási javaslatot nem állapítottak meg. Ezért ezeknek a betegeknél az amlodipin adagolását az alacsonyabb dózistartománnyal kell kezdeni és mind a kezelés elején, mind dózisemelés során fokozott körültekintéssel kell eljárni. Súlyos májkárosodásban szenvedő betegek esetében lassú dózisemelésre és körültekintő monitorozásra lehet szükség.

Diabeteses betegek
Egyes bizonyítékok alapján, a sztatinok, mint gyógyszercsoport, emelik a vércukorszintet, továbbá antidiabetikus kezelést igénylő hyperglykaemiát okozhatnak azoknál a betegeknél, akiknél nagy a diabetes későbbi kialakulásának kockázata. Ezt a kockázatot meghaladja a sztatinok érrendszeri kockázatot csökkentő hatásából származó előnye, ezért nem indokolt a sztatin-kezelés leállítása. A kockázatnak kitett betegek (éhomi glükózszint 5,6-6,9 mmol/l, BMI > 30 kg/m2, hypertriglyceridaemia, hypertonia) klinikai és biokémiai monitorozása szükséges a nemzeti irányelveknek megfelelően.
A JUPITER vizsgálatban a diabetes mellitus összesített gyakorisága 2,8% volt rozuvasztatin- és 2,3% placebokezelés esetén, főleg azoknál a betegeknél, akik éhomi glükózszintje 5,6-6,9 mmol/l volt.
Orális antidiabetikummal vagy inzulinnal kezelt diabéteszes betegeknél a glykaemiás kontroll szoros monitorozása szükséges az ACE-gátló kezelés első hónapjában (lásd 4.5 pont).

Népcsoportok
Farmakokinetikai vizsgálatok során, ázsiai betegeknél a rozuvasztatin-expozíció növekedését mutatták ki kaukázusi betegekkel összehasonlítva (lásd 4.2, 4.3 és 5.2 pont).
Az ACE-gátlók fekete bőrű betegeknél gyakrabban okoznak angioödémát, mint nem fekete bőrű betegek esetében.
Más angiotenzin-konvertáló enzim-gátlókhoz hasonlóan, a perindopril nyilvánvalóan kevésbé hatásos vérnyomáscsökkentő feketebőrűeknél, mint a nem feketebőrűeknél - valószínűleg azért, mert a feketebőrű populációban elterjedtebb az alacsony reninszint.

Sebészi beavatkozás/anesztézia:
Major sebészeti beavatkozások és hypotoniát okozó szerekkel végzett anesztézia során a perindopril blokkolhatja a kompenzatórikus renin kiáramlás által másodlagosan előidézett angiotenzin II képződést. A kezelést a sebészeti beavatkozás előtt egy nappal fel kell függeszteni. Amennyiben előfordul hypotonia és vélhetően ezen mechanizmussal magyarázható, volumenpótlással rendezhető.

A vázizomzatra kifejtett hatások
A vázizmok érintettségéről, pl. myalgia, myopathia és ritkán rhabdomyolysis, számoltak be a rozuvasztatinnal kezelt betegek esetében, bármely dózis, de különösen 20 mg-nál nagyobb dózis alkalmazásakor. Rhabdomyolysis eseteit nagyon ritkán jelentették ezetimib és HMG-CoA-reduktáz-inhibitorok kombinációjának alkalmazásakor. Mivel farmakodinámiás interakció lehetősége nem zárható ki (lásd 4.5 pont), ezért ezen gyógyszerek kombinációs alkalmazásakor elővigyázatossággal kell eljárni.
Csakúgy, mint más HMG-CoA-reduktáz-inhibitor esetében, posztmarketing alkalmazás során, a rozuvasztatin adásával összefüggésbe hozható, jelentett rhabdomyolysis esetek gyakorisága a 40 mg-os dózis esetében nagyobb.

Néhány esetben beszámoltak arról, hogy a sztatinok de novo myasthenia gravist vagy ocularis myastheniát okoztak, illetve súlyosbították ezeket, ha már korábban is fennálltak (lásd 4.8 pont). A Roxampex alkalmazását le kell állítani, ha a tünetek súlyosbodnak. Beszámoltak a tünetek kiújulásáról, miután a beteg (ismét) alkalmazni kezdte ugyanazt vagy egy másik sztatint.

Kreatin-kináz mérése
A kreatin-kinázt (CK) kimerítő edzést követően vagy a CK növekedését okozó egyéb elfogadható ok fennállása esetén nem szabad mérni, mert a mérési eredmény értékelésében félrevezető lehet. Amennyiben a CK-szintek a kezelés megkezdése előtt jelentősen megemelkedtek (> 5×ULN), 5-7 napon belül kontroll mérést kell végezni. Ha az ismételt mérés a kiindulási CK > 5×ULN értékét erősíti meg, a kezelést nem szabad elkezdeni.

A rozuvasztatin-kezelés megkezdése előtt
A rozuvasztatint, csakúgy mint más HMG-CoA-reduktáz-inhibitort, csak elővigyázatossággal lehet felírni olyan betegeknek, akiknél myopathia/rhabdomyolysis kialakulására hajlamosító tényezők állnak fenn. Ezek a tényezők:
- vesekárosodás;
- hypothyreosis;
- örökletes izombetegség az egyéni vagy a családi kórtörténetben;
- az anamnézisben egyéb HMG-CoA-reduktáz-inhibitor vagy fibrát alkalmazása mellett kialakult izomkárosodás;
- alkoholabúzus;
- 70 év feletti életkor;
- olyan esetek, amikor a rozuvasztatin plazmakoncentrációjának emelkedése fordulhat elő (lásd 4.2, 4.5 és 5.2 pont);
- fibrátok egyidejű alkalmazása.

Ezeknél a betegeknél a kezeléssel járó kockázatot mérlegelni kell a terápia lehetséges előnyével szemben, továbbá klinikai monitorozásuk ajánlott. Amennyiben a kezelés előtti CK-szint jelentősen emelkedett (> 5×ULN), a kezelést nem szabad elkezdeni.

A kezelés ideje alatt
A beteget meg kell kérni, hogy ismeretlen eredetű izomfájdalom, izomgyengeség vagy izomgörcsök jelentkezéséről haladéktalanul számoljon be, főleg, ha azt rosszullét, láz kíséri. Ezeknél a betegeknél a CK-szint ellenőrzése szükséges. A terápiát fel kell függeszteni, amennyiben a CK-szint jelentősen megemelkedik (> 5×ULN), vagy az izomtünetek súlyossá válnak és a mindennapi tevékenység során panaszokat okoznak (akkor is, ha a CK-szint ? 5×ULN). Ha a tünetek megszűnnek, és a CK-szint is normalizálódik, a legkisebb dózisú rozuvasztatin vagy egyéb HMG-CoA-reduktáz-inhibitor-kezelés újraindítása megfontolandó, szoros monitorozás mellett. Tünetmentes betegeknél a CK-szint rutinszerű monitorozása nem indokolt. Nagyon ritkán előfordult immunmediált nekrotizáló myopathia (IMNM) a sztatinokkal - beleértve a rozuvasztatint - végzett kezelés alatt vagy után. Az IMNM-t tartós proximalis izomgyengeség és emelkedett szérum kreatin-kináz-értékek jellemzik, amelyek a sztatin-kezelés megszakítása ellenére fennmaradnak.

Klinikai vizsgálatokban, a rozuvasztatin kombinációs terápiával kezelt kevés betegnél a vázizmokat érintő mellékhatások növekedése nem volt bizonyított. Ugyanakkor egyéb HMG-CoA-reduktáz-inhibitor és fibrinsav-származékok (mint pl. gemfibrozil), ciklosporin, nikotinsav, azol-típusú antimikotikumok, proteáz-inhibitorok és makrolid antibiotikumok együttadásakor a myositis és a myopathia incidenciájának növekedését figyelték meg.
A gemfibrozil, egyéb HMG-CoA-reduktáz-inhibitorral együttadva növeli a myopathia kockázatát, ezért a rozuvasztatin és a gemfibrozil kombinációja nem ajánlott. A rozuvasztatin fibrátokkal vagy niacinnal kombinált alkalmazásakor gondosan mérlegelni kell a további lipidszintcsökkentés előnyével szemben az ezen kombinációk alkalmazásának kockázatát. A 40 mg-os rozuvasztatin dózis alkalmazása ellenjavallt fibrátok egyidejű alkalmazásakor (lásd 4.5 és 4.8 pont).

A Roxampex-et tilos együtt adni szisztémásan alkalmazott fuzidinsav-készítményekkel, vagy a fuzidinsav-kezelés leállítását követő 7 napon belül. Azoknak a betegeknek, akik számára nélkülözhetetlennek tekintik a fuzidinsav szisztémás alkalmazását, a fuzidinsav-kezelés teljes időtartamára le kell állítani a sztatin-kezelést. Fuzidinsav és sztatinok kombinációjával kezelt betegeknél (néhány esetben végzetes) rhabdomyolysisről számoltak be (lásd 4.5 pont). A betegeket figyelmeztetni kell, hogy amennyiben bármilyen izomgyengeséget, izomfájdalmat vagy izomérzékenységet tapasztalnak, azonnal forduljanak orvoshoz.
A sztatin-kezelés a fuzidinsav utolsó dózisa után 7 nappal kezdhető újra.
Kivételes esetekben, amikor tartós fuzidinsav-kezelésre van szükség (pl. súlyos fertőzések kezelése céljából), a rozuvasztatin és a fuzidinsav egyidejű adását esetenként kell mérlegelni, és az alkalmazás szoros orvosi felügyelet igényel.

A rozuvasztatint nem szabad súlyos, akut állapotban alkalmazni, amikor myopathia gyanúja merül fel, vagy amikor a rhabdomyolysis miatti szekunder veseelégtelenség kialakulásának veszélye áll fenn (pl. sepsis, hypotensio, nagyobb műtéti beavatkozás, trauma, súlyos metabolikus és endokrin rendellenességek, az elektrolitháztartás-zavara, kontrollálatlan görcsrohamok).

Proteáz-inhibitorok
A rozuvasztatin megnövekedett szisztémás expozícióját figyelték meg azoknál az alanyoknál, akik rozuvasztatint kaptak egyidejűleg, különböző proteáz-inhibitorok és ritonavir kombinációjával. Figyelembe kell venni a proteáz-inhibitorokkal kezelt HIV betegek esetében a rozuvasztatin alkalmazása mellett mind a lipidszintcsökkenés előnyét, mind a nagyobb rozuvasztatin plazmakoncentráció lehetőségét, a rozuvasztatin-kezelés elkezdésekor és a rozuvasztatin dózis emelésekor. Bizonyos proteáz-inhibitorokkal történő egyidejű alkalmazása nem javasolt, kivéve, ha a rozuvasztatin dózisát módosítják (lásd 4.2 és 4.5 pont).

Lítium
A lítiumot és a perindoprilt általában nem javasolt egyidejűleg alkalmazni (lásd 4.5 pont).

Káliummegtakarító diuretikumok, káliumpótló szerek vagy káliumtartalmú sópótlók
A perindopril és a káliummegtakarító diuretikumok, káliumpótló szerek vagy káliumtartalmú sópótlók együttes szedése általában nem javasolt (lásd 4.5 pont).

A renin-angiotenzin-aldoszteron rendszer (RAAS) kettős blokádja:
Bizonyíték van rá, hogy az ACE-gátlók, angiotenzin II-receptor-blokkolók vagy az aliszkirén egyidejű alkalmazása fokozza a hypotonia, hyperkalaemia és vesekárosodás kockázatát (beleértve az akut veseelégtelenséget is), ezért a RAAS ACE-gátlók, angiotenzin II-receptor-blokkolók vagy aliszkirén kombinált alkalmazásával történő kettős blokádja nem javasolt (lásd 4.5 és 5.1 pont).
Ha a kettős-blokád kezelést abszolút szükségesnek ítélik, az csak szakorvos felügyeletével, a vesefunkció, elektrolitszintek és a vérnyomás gyakori és szoros ellenőrzése mellett történhet.
Az ACE-gátlók és angiotenzin II-receptor-blokkolók nem alkalmazhatók egyidejűleg diabeteses nephropathiában szenvedő betegeknél.

Súlyos, bőrt érintő mellékhatások
A rozuvasztatin-kezeléssel kapcsolatban súlyos, bőrt érintő mellékhatásokat jelentettek, beleértve a Stevens-Johnson-szindrómát (SJS) és az eosinophyliával és szisztémás tünetekkel járó gyógyszerrreakciót (drug reaction with eosinophilia and systemic symptoms DRESS) is, amely életveszélyes vagy halálos kimenetű is lehet. A beteget a gyógyszer rendelésekor tájékoztatni kell a súlyos bőrreakciók jeleiről és tüneteiről, továbbá szoros felügyelet szükséges. Amennyiben ezen reakciókra utaló jelek és tünetek jelentkeznek a Roxampex filmtabletta alkalmazását azonnal fel kell függeszteni, és más kezelés lehetőségét kell megfontolni. Ha a betegnél súlyos mellékhatás - például SJS vagy DRESS - jelentkezik a Roxampex filmtabletta alkalmazása során, akkor ezeknél a betegnél a Roxampex filmtablettával a kezelés újrakezdése a későbbiekben is tilos.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Roxampex kis vagy közepes mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket. Ennek eredményeként károsodhat a gépjárművezetéshez, illetve gépek kezeléséhez szükséges képesség.
Gépjárművezetés és gépek kezelése során figyelembe kell venni, hogy a kezelés időtartama alatt szédülés előfordulhat.


4.9 Túladagolás

Tünetek
A humán túladagolásról kevés az elérhető adat. Az ACE-gátlók túladagolásának tünetei lehetnek: hypotonia, keringési sokk, elektrolitzavarok, veseelégtelenség, hyperventillatio, tachycardia, palpitatio, bradycardia, szédülés, szorongás és köhögés.
Az amlodipinre vonatkozó rendelkezésre álló adatok arra utalnak, hogy nagymértékű túladagolás fokozott perifériás értágulatot, és valószínűleg reflex tachycardiát okozhat. Kifejezett és feltehetően tartós, szisztémás hypotoniáról - beleértve a halálos kimenetelű sokkot - számoltak be.

Ritka előfordulási gyakorisággal nem kardiogén eredetű tüdőödémát jelentettek az amlodipin-túladagolás következményeként, amely késői kezdettel (24-48 órával a bevétel után) jelentkezhet, és légzéstámogatást tesz szükségessé. A perfúzió és a perctérfogat fenntartására irányuló korai újraélesztési intézkedések (beleértve a folyadéktúlterhelést) kiváltó tényezők lehetnek.

Kezelés
Túladagolás esetére nincs speciális kezelés. Túladagolás esetén tüneti kezelést kell alkalmazni és szükség szerint támogató intézkedéseket tenni. Első intézkedésként a bevett gyógyszert gyomormosással és/vagy aktív szén adásával gyorsan el kell távolítani. Ezt követően kórházi osztályon helyre kell állítani a folyadék- és elektrolit-háztartás egyensúlyát és ezt mindaddig folytatni kell, amíg annak értékei nem normalizálódnak. Ha kifejezett hypotonia alakul ki, akkor a beteget hanyatt kell fektetni úgy, hogy a feje mélyebben legyen, mint a lábai. Ha szükséges, akkor intravénás infúzióban izotóniás nátrium-klorid oldat adható vagy egyéb volumen-expanziós eljárás alkalmazható. A májfunkciót és a CK-szintet monitorozni kell.

A perindoprilát - a perindopril aktív formája - dializálható (lásd 5.2 pont). A rozuvasztatin és az amlodipin esetében valószínűtlen, hogy a hemodialízis előnyösnek bizonyul.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A rozuvasztatinra vonatkozóan

Az egyidejűleg adott gyógyszerek hatása a rozuvasztatinra

Transzportfehérje-gátlók: A rozuvasztatin bizonyos transzportfehérjék szubsztrátja, beleértve a hepaticus uptake transzporter OATP1B1-et és efflux transzporter BCRP-t. A rozuvasztatin egyidejű alkalmazása az olyan gyógyszerekkel, amelyek inhibitorai ezeknek a transzportfehérjéknek, a rozuvasztatin magasabb plazmakoncentrációját és a myopathia megnövekedett kockázatát eredményezheti (lásd 1. táblázat, valamint 4.2 és 4.4 pont).

Ciklosporin: Ciklosporin és rozuvasztatin egyidejű alkalmazásakor a rozuvasztatin AUC-értéke átlagosan hétszer nagyobb volt az egészséges önkénteseknél mért értékekhez képest (lásd 1. táblázat). A rozuvasztatin ellenjavallt azoknál a betegeknél, akik egyidejűleg ciklosporint kapnak (lásd 4.3 pont). A ciklosporin plazmakoncentrációja rozuvasztatin egyidejű alkalmazása során nem változott.

Proteáz-inhibitorok: Habár az interakció pontos mechanizmusa nem ismert, proteáz-inhibitorok egyidejű alkalmazásakor a rozuvasztatin-expozíció erőteljesen megnövekedhet (lásd 1. táblázat). Például egy egészséges önkéntesekkel végzett farmakokinetikai vizsgálatban 10 mg rozuvasztatint és két proteáz-inhibitort tartalmazó kombinációs készítmény (300 mg atazanavir/100 mg ritonavir) együttadása a rozuvasztatin dinamikus egyensúlyi állapotban mért (steady-state) AUC-értékének kb. 3-szoros, és cmax értékének 7-szeres emelkedését eredményezte. A rozuvasztatin és néhány proteáz-inhibitor kombinációjának egyidejű alkalmazása megfontolható, a rozuvasztatin dózismódosításának gondos mérlegelése után, mely a rozuvasztatin-expozíció várható növekedésén alapul (lásd 4.5 pont 1. táblázat, valamint 4.2 és 4.4 pont).

Gemfibrozil és egyéb lipidszintcsökkentő szerek: A rozuvasztatin és gemfibrozil egyidejű alkalmazásakor a rozuvasztatin cmax- és AUC-értékei kétszeresére növekedtek (lásd 4.4 pont). Specifikus gyógyszer-interakciós vizsgálatok során nyert adatok alapján fenofibráttal releváns farmakokinetikai interakció nem várható, bár farmakodinámiás interakció kialakulhat. A gemfibrozil, a fenofibrát, egyéb fibrátok vagy a niacin (nikotinsav) lipidszintcsökkentő dózisai (? 1 g/nap) HMG-CoA-reduktáz-inhibitorokkal együttadva növelik a myopathia kockázatát. Valószínűleg azért, mert ezek a készítmények monoterápiában alkalmazva is myopathiát okozhatnak. A 30 mg-os és 40 mg-os dózis kontraindikált fibrátok egyidejű alkalmazásakor (lásd 4.3 és 4.4 pont). Ezeknél a betegeknél a kezdő dózis szintén 5 mg legyen.

Ezetimib: A rozuvasztatin AUC-értékének 1,2-szeres növekedését észlelték, amikor 10 mg rozuvasztatint és 10 mg ezetimibet alkalmaztak hypercholesterinaemiás alanyoknál (lásd 1. táblázat). A rozuvasztatin és az ezetimib között fellépő farmakodinámiás interakció - mellékhatások tekintetében - nem zárható ki (lásd 4.4 pont).

Antacidok: Alumínium- és magnézium-hidroxid-tartalmú antacid szuszpenzió és rozuvasztatin együttadása a rozuvasztatin plazmakoncentráció megközelítőleg 50%-os csökkenését eredményezte. Ez a hatás mérséklődött, amikor az antacidot a rozuvasztatin bevétele után 2 órával alkalmazták. Ennek az interakciónak a klinikai jelentőségét nem vizsgálták.

Eritromicin: A rozuvasztatin és eritromicin együttadásakor a rozuvasztatin AUC-értéke 20%-kal, cmax-értéke 30%-kal csökkent. Az interakció az eritromicin által kiváltott fokozott bélmotilitás következménye lehet.

Citokróm P450 enzimek: In vitro és in vivo vizsgálatokból származó eredmények azt mutatták, hogy a rozuvasztatin a P450 izoenzimrendszernek nem inhibitora és nem induktora. Továbbá a rozuvasztatin ezeknek az izoenzimeknek gyenge szubsztrátja. Így a citokróm P450 mediált metabolizmus eredményeként gyógyszerinterakció nem várható. Nem figyeltek meg klinikai szempontból jelentős interakciót sem rozuvasztatin és flukonazol (CYP2C9- és CYP3A4-inhibitor), sem rozuvasztatin és ketokonazol (CYP2A6- és CYP3A4-inhibitor) között.

Tikagrelor: A tikagrelor veseelégtelenséget okozhat és befolyásolhatja a rozuvasztatin vesén át történő kiválasztását, ezáltal növelheti a rozuvasztatin akkumulációjának kockázatát. Néhány esetben a tikagrelor és a rozuvasztatin együttes alkalmazása a vesefunkció romlásához, megnövekedett CPK-szinthez, és rhabdomyolysis kialakulásához vezetett. A tikagrelor és a rozuvasztatin együttes alkalmazása során a vesefunkció és a CPK-szint ellenőrzése javasolt.

A rozuvasztatin dózismódosítását igénylő interakciók (lásd még 1. táblázat): Amikor a rozuvasztatin egyidejű alkalmazása szükséges olyan egyéb gyógyszerekkel, amelyek ismerten növelik a rozuvasztatin-expozíciót, a rozuvasztatin dózisát módosítani kell. Napi egyszer 5 mg rozuvasztatin legyen a kezdő dózis, ha az expozíció (AUC) várható növekedése kb. 2-szeres vagy nagyobb. A rozuvasztatin maximális napi dózisát úgy kell módosítani, hogy a várható rozuvasztatin-expozíció valószínűleg ne haladja meg azt az értéket, amely a napi 40 mg rozuvasztatin bevételekor alakul ki interakciót kiváltó gyógyszer nélkül, például 20 mg-os rozuvasztatin dózis gemfibrozillel (1,9-szeres növekedés) és 10 mg-os rozuvasztatin dózis ritonavir/atazanavir kombinációjával (3,1-szeres növekedés).

Amennyiben a megfigyelés alapján a gyógyszer a rozuvasztatin AUC-értékét kevesebb mint kétszeresére növeli, úgy a kezdő dózist nem szükséges csökkenteni, de a rozuvasztatin dózis 20 mg fölé emelése elővigyázatosságot igényel.

1. táblázat: Az egyidejűleg alkalmazott gyógyszerek rozuvasztatin-expozícióra gyakorolt hatása (AUC; csökkenő nagyságrendben) a közölt klinikai vizsgálatokból
A rozuvasztatin AUC értékének 2-szeres vagy nagyobb mértékű növekedése
Interakcióba lépő gyógyszer adagolási rendje
Rozuvasztatin adagolási rendje
Rozuvasztatin AUC* változása
Szofoszbuvir/velpataszvir/voxilaprevir (400 mg-100 mg-100 mg) + voxilaprevir (100 mg) napi egyszer, 15 napig
10 mg egyszeri dózis
7,4-szeres ?
Ciklosporin 75 mg napi kétszer - 200 mg napi kétszer, 6 hónap
10 mg napi egyszer, 10 nap
7,1-szeres ?
Darolutamid 600 mg napi kétszer, 5 nap
5 mg, egyszeri dózis
5,2-szeres ?
Regorafenib 160 mg napi egyszer, 14 nap
5 mg, egyszeri dózis
3,8-szeres ?
Atazanavir 300 mg/ritonavir 100 mg napi egyszer, 8 nap
10 mg, egyszeri dózis
3,1-szeres ?
Velpataszvir 100 mg napi egyszer
10 mg, egyszeri dózis
2,7-szeres ?
Ombitaszvir 25 mg/paritaprevir 150 mg/ ritonavir 100 mg napi egyszer/ dazabuvir 400 mg napi kétszer, 14 nap
5 mg, egyszeri dózis
2,6-szeres ?
Grazoprevir 200 mg/elbasvir 50 mg napi egyszer, 11 nap
10 mg, egyszeri dózis
2,3-szeres ?
Glekaprevir 400 mg/pibrentaszvir 120 mg napi egyszer, 7 nap
5 mg napi egyszer, 7 nap
2,2 szeres ?
Lopinavir 400 mg/ritonavir 100 mg napi kétszer, 17 nap
20 mg napi egyszer, 7 nap
2,1-szeres ?
Klopidogrel 300 mg-os telítő adag, 75 mg-mal folytatva 24 óránként
20 mg, egyszeri dózis
2-szeres ?
A rozuvasztatin AUC értékének kevesebb mint 2-szeres mértékű növekedése
Interakcióba lépő gyógyszer adagolási rendje
Rozuvasztatin adagolási rendje
Rozuvasztatin AUC* változása
Gemfibrozil 600 mg napi kétszer, 7 nap
80 mg, egyszeri dózis
1,9-szeres ?
Eltrombopag 75 mg napi egyszer, 5 nap
10 mg, egyszeri dózis
1,6-szeres ?
Darunavir 600 mg/ritonavir 100 mg napi kétszer, 7 nap
10 mg napi egyszer, 7 nap
1,5-szeres ?
Tipranavir 500 mg/ritonavir 200 mg napi kétszer, 11 nap
10 mg, egyszeri dózis
1,4-szeres ?
Dronedaron 400 mg napi kétszer
Nem elérhető
1,4-szeres ?
Itrakonazol 200 mg napi egyszer, 5 nap
10 mg, egyszeri dózis
1,4-szeres ?**
Ezetimib 10 mg napi egyszer, 14 nap
10 mg, napi egyszer, 14 nap
1,2-szeres ?**
A rozuvasztatin AUC értékének csökkenése
Interakcióba lépő gyógyszer adagolási rendje
Rozuvasztatin adagolási rendje
Rozuvasztatin AUC* változása
Eritromicin 500 mg napi négyszer, 7 nap
80 mg, egyszeri dózis
20% ?
Baikalin 50 mg napi háromszor, 14 nap
20 mg, egyszeri dózis
47% ?
* Az x-szeres változásként megadott adat az egyidejű alkalmazás és a rozuvasztatin önmagában történő alkalmazása közötti egyszerű arányszámot mutatja. A %-ban kifejezett változás a rozuvasztatin önmagában történő alkalmazásához képest mért relatív %-os eltérést jelenti.
Növekedés "?", csökkenés "?" jellel mutatva.
** Számos interakciós vizsgálatot végeztek különböző rozuvasztatin dózisokkal, a táblázat a legszignifikánsabb arányt mutatja.
AUC = görbe alatti terület (area under curve)

A következő gyógyszerek/kombinációk rozuvasztatinnal egyidejűleg alkalmazva nem befolyásolták klinikai szempontból szignifikánsan az AUC értékét:
Aleglitazár 0,3 mg, 7 napig; fenofibrát 67 mg napi háromszor, 7 napig; flukonazol 200 mg napi egyszer, 11 napig; fozamprenavir 700 mg/ritonavir 100 mg napi kétszer, 8 napig; ketokonazol 200 mg napi kétszer, 7 napig; rifampicin 450 mg napi egyszer, 7 napig; szilimarin (máriatövis-kivonat) 140 mg napi háromszor, 5 napig.

A rozuvasztatin hatása az egyidejűleg alkalmazott gyógyszerekre

K-vitamin-antagonisták: Hasonlóan egyéb HMG-CoA-reduktáz-inhibitorokhoz, egyidejűleg K-vitamin-antagonistával (pl. warfarin vagy más, kumarin-típusú antikoaguláns) kezelt betegeknél a rozuvasztatin-terápia megkezdése, illetve a dózis emelése az INR (nemzetközi normalizált arány, International Normalized Ratio,) emelkedését okozhatja. A rozuvasztatin-terápia felfüggesztése vagy a dózis csökkentése az INR csökkenését eredményezheti. Ilyen esetekben az INR megfelelő monitorozása szükséges.

Orális fogamzásgátlók/hormonpótló kezelés (HRT): A rozuvasztatin és orális fogamzásgátlók egyidejű alkalmazásakor az etinilösztradiol AUC-értéke 26%-kal, a norgesztrel AUC-értéke 34%-kal emelkedett. A plazmaszint-emelkedést az orális fogamzásgátló dózisának megválasztásakor figyelembe kell venni.
Nincs farmakokinetikai adat olyan betegekre vonatkozóan, akiknek hormonpótló kezelést és rozuvasztatint együtt adtak, ilyen esetekben hasonló hatás nem zárható ki. Mindazonáltal, a klinikai vizsgálatok során kiterjedten alkalmazták a kombinációt nőknél, akik azt jól tolerálták.

Egyéb gyógyszerek:

Digoxin: Specifikus gyógyszerkölcsönhatás vizsgálatok adatai alapján, digoxinnal nem várható klinikai szempontból lényeges interakció.

Fuzidinsav: A myopathia (a rhabdomyolysist is ideértve) kockázatát fokozhatja a szisztémás fuzidinsav-készítmények és a sztatinok egyidejű alkalmazása. Ennek a kölcsönhatásnak a mechanizmusa (farmakodinámiás, farmakokinetikai vagy mindkettő) egyelőre ismeretlen. Beszámoltak rhabdomyolysisről (néhány halálesetről is) olyan betegeknél, akik ezt a kombinációt kapták. Ha a szisztémás fuzidinsav-terápia szükséges, akkor a rozuvasztatin adását a fuzidinsav-kezelés teljes időtartamára fel kell függeszteni. Lásd még 4.4 pont.

A perindoprilra vonatkozóan

A klinikai vizsgálati adatok azt mutatták, hogy a renin-angiotenzin-aldoszteron rendszernek (RAAS) ACE-gátlók, angiotenzin II-receptor-blokkolók vagy aliszkirén kombinációjával történő kettős blokádja nagyobb gyakorisággal okoz mellékhatásokat, például hypotoniát, hyperkalaemiát és vesekárosodást (beleértve az akut veseelégtelenséget is), mint a csak egyféle RAAS-ra ható szer alkalmazása (lásd 4.3, 4.4 és 5.1 pont).

Hyperkalaemiát okozó gyógyszerek
Bizonyos gyógyszerek, illetve terápiás gyógyszercsoportok fokozhatják a hyperkalaemia előfordulását: aliszkirén, káliumsók, káliummegtakarító diuretikumok, ACE-gátlók, angiotenzin II-receptor-antagonisták, nem-szteroid gyulladásgátló gyógyszerek (NSAID-ok), heparinok, immunszuppresszív szerek (pl. a ciklosporin vagy a takrolimusz), valamint a trimetoprim. Együttes alkalmazásuk növeli a hyperkalaemia kialakulásának kockázatát.

Az egyidejű alkalmazás ellenjavallt (lásd 4.3 pont)

Aliszkirén
Diabetes mellitusban vagy vesekárosodásban szenvedő betegeknél a hyperkalaemia kialakulásának kockázata, a vesefunkció romlása és a cardiovascularis morbiditás és mortalitás fokozott.

Extrakorporális kezelések:
Extrakorporális kezelések, melyek során a vér negatív töltésű felületekkel érintkezik, mint például nagy átáramlású (high flux) membránokkal (pl. poliakrilonitril membránok) végzett dialízis vagy hemofiltráció és dextrán-szulfáttal történő alacsony denzitású lipoprotein-aferezis, a súlyos anafilaktoid reakciók fokozott kockázata miatt (lásd 4.3 pont). Amennyiben ilyen kezelés szükséges, megfontolandó más típusú dializáló membrán vagy egy másik csoportba tartozó vérnyomáscsökkentő szer alkalmazása.

Szakubitril/valzartán
Az ACE-gátlók egyidejű alkalmazása szakubitril/valzartán-nal ellenjavallt az angioödéma kialakulásának fokozott kockázata miatt (lásd 4.3. és 4.4 pont).

Az egyidejű alkalmazás nem ajánlott (lásd 4.4 pont)

Aliszkirén
Azoknál a betegeknél, akik nem szenvednek diabetesben vagy a vesekárosodásban, a hyperkalaemia kialakulásának kockázata, a vesefunkció romlása és a cardiovascularis morbiditás és mortalitás fokozott.

ACE-gátló és angiotenzin II-receptor-antagonista együttadása
Szakirodalomban leírták, hogy igazolt atheroscleroticus megbetegedésben, szívelégtelenségben vagy célszervi károsodással járó diabetesben szenvedő betegeknél ACE-gátló és angiotenzin II-receptor-antagonista együttadásához gyakrabban társul hypotonia, ájulás, hyperkalaemia és vesekárosodás (ide értve az akut veseelégtelenséget), egy önmagában alkalmazott renin-angiotenzin-aldoszteron rendszerre ható szerrel összehasonlítva. A kettős-blokád kezelést (pl. ACE-gátló adása angiotenzin II-receptor-antagonistához) egyedileg meghatározott esetekre kell korlátozni a vesefunkció, a káliumszint és a vérnyomás szoros monitorozása mellett.

Esztramusztin
Mellékhatások, mint pl. angioneurotikus ödéma (angioödéma) kockázata megnő.

Ko-trimoxazol (trimetoprim/szulfametoxazol)
Az egyidejűleg ko-trimoxazolt (trimetoprim/szulfametoxazol) szedő betegeknél nagyobb lehet a hyperkalaemia kockázata (lásd 4.4 pont).

Káliummegtakarító diuretikumok (pl. triamteren, amilorid), káliumpótlók vagy káliumtartalmú sópótlók
Bár a szérum káliumszintje általában a normáltartományon belül marad, egyes perindoprillal kezelt betegeknél hyperkalaemia (akár halálos kimenetellel) fordulhat elő, főleg vesekárosodás fennállása esetén (additív hyperkalaemizáló hatás). A káliummegtakarító diuretikumok (pl. spironolakton, triamteren vagy amilorid), a káliumpótlók vagy káliumtartalmú sópótlók a szérum káliumszintjének jelentős növekedését válthatják ki. Elővigyázatosság szükséges a perindopril egyéb, a szérumkáliumszintet növelő készítményekkel történő együttes alkalmazásakor is, így például a trimetoprimmel és ko-trimoxazollal (trimetoprim/szulfametoxazol) történő együttes alkalmazáskor, ugyanis ismert, hogy a trimetoprim káliummegtakarító diuretikumhoz, például az amiloridhoz hasonló hatást fejt ki. Ezért a perindopril együttes adása az említett gyógyszerekkel nem ajánlatos. Amennyiben az együttadás indokolt, megfelelő elővigyázatossággal és a szérumkáliumszint gyakori monitorozása mellett kell ezeket alkalmazni.
A spironolakton szívelégtelenségben történő alkalmazását lásd alább.

Lítium
ACE-gátlók egyidejű adása mellett a szérum lítiumkoncentrációjának reverzibilis emelkedését és toxicitásának fokozódását írták le. Perindopril és lítium egyidejű alkalmazása nem javasolt. Ha a kombináció adása szükséges, a szérum lítiumszintjének gondos monitorozása javasolt (lásd 4.4 pont).

Az egyidejű alkalmazás fokozott óvatosságot igényel

Antidiabetikumok (inzulin, orális antidiabetikumok)
Epidemiológiai vizsgálatok eredményei szerint ACE-gátlók egyidejű alkalmazása során fokozódhat az antidiabetikumok (inzulin, orális antidiabetikumok) vércukorszint-csökkentő hatása és fennállhat a hypoglykaemia kockázata. Ez a jelenség legnagyobb valószínűséggel a kombinált kezelés első heteiben, illetve vesekárosodásban szenvedő betegeknél fordul elő.

Baklofén
A vérnyomáscsökkentő hatás fokozódik. A vérnyomást monitorozni kell és a vérnyomáscsökkentő dózisát módosítani, amennyiben szükséges.

Nem káliummegtakarító diuretikumok
A diuretikus kezelésben részesülő betegek vérnyomása az ACE-gátló-kezelés elkezdésekor túlzott mértékben csökkenhet, különösen, ha folyadék- és/vagy sóhiány is kialakult. A túlzott vérnyomáscsökkenés lehetősége csökkenthető a diuretikum adásának abbahagyásával, a volumen- vagy sóbevitel növelésével a perindopril-kezelés előtt, amit kis kezdő dózist alkalmazva, és azt fokozatosan növelve kell elkezdeni.
Artériás hypertonia esetén, amikor az előzetes diuretikus terápia miatt volumen- és/vagy sóhiány állhat fenn, vagy a diuretikum alkalmazását kell felfüggeszteni az ACE-gátló-kezelés megkezdése előtt -és később egy nem káliummegtakarító diuretikumra kell a beteget átállítani - vagy az ACE-gátlót kell kis kezdődózisban, majd később fokozatosan növelve adagolni.
Diuretikummal kezelt pangásos szívelégtelenség esetén az ACE-gátló-kezelést nagyon kis dózissal kell megkezdeni, miután lehetőség szerint lecsökkentették az alkalmazott nem káliummegtakarító diuretikum dózisát.
A vesefunkciót (kreatininszint) minden esetben monitorozni kell az ACE-gátlóval történő kezelés első néhány hetében.

Káliummegtakarító diuretikumok (eplerenon, spironolakton)
Napi 12,5-50 mg eplerenon vagy spironolakton és kis dózisú ACE-gátlók:
Az olyan szívelégtelenségben szenvedő betegek (NYHA II-IV.) esetében, akiknél az ejekciós frakció < 40%, és akiket már kezelnek ACE-gátlókkal és kacsdiuretikumokkal, fennáll az akár halálos kimenetelű hyperkalaemia kockázata, különösen ha nem tartják be a kombinációra vonatkozó adagolási útmutatásokat.
A kombinációs kezelés megkezdése előtt ki kell zárni a hyperkalaemia és a vesekárosodás fennállását.
Ajánlott a kálium- és kreatininszint szoros monitorozása, a kezelés első hónapjában hetente, majd havonta.

Nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok), illetve acetilszalicilsav ? 3 g/nap dózisban
ACE-gátlók és NSAID-ok (pl. gyulladáscsökkentő dózisban alkalmazott acetilszalicilsav, COX-2-gátlók és nem szelektív NSAID-ok) egyidejű alkalmazása esetén előfordulhat a vérnyomáscsökkentő hatás gyengülése. Az ACE-gátlók és a NSAID-ok együttes alkalmazása fokozhatja a vesekárosodás kialakulásának romlásának kockázatát, beleértve az akut veseelégtelenséget is, és a szérum káliumszintjének emelkedését is, különösen azon betegek esetében, akik már vesekárosodásban szenvedtek. A kombinációt elővigyázatossággal kell adni, különösen idősek esetén. Az együttes alkalmazás esetén a betegnek megfelelő mennyiségű folyadékot kell fogyasztania, és megfontolandó, hogy a kezelés megkezdésekor, azt követően pedig rendszeres időközönként megtörténjen a vesefunkció ellenőrzése.

Az angioödéma kialakulásnak kockázatát növelő gyógyszerek
Az ACE-gátlók egyidejű alkalmazása szakubitril/valzartán-nal ellenjavallt az angioödéma kialakulásának fokozott kockázata miatt (lásd 4.3. és 4.4 pont).
Az ACE-gátlók racekadotrillal, mTOR-gátlókkal (pl. szirolimusz, everolimusz, temszirolimusz) és vildagliptinnel történő egyidejű alkalmazása az angioödéma kialakulásának fokozott kockázatához vezethet (lásd 4.4 pont).

Az egyidejű alkalmazás elővigyázatosságot igényel

Vérnyomáscsökkentők és értágítók
Ezen gyógyszerek egyidejű alkalmazása esetén fokozódhat a perindopril vérnyomáscsökkentő hatása. Nitroglicerin és más nitrát készítmények vagy egyéb értágítók együttes adásakor tovább csökkenhet a vérnyomás.

Gliptinek (linagliptin, szaxagliptin, szitagliptin, vildagliptin)
ACE-gátlóval történő egyidejű alkalmazás esetén az angioödéma kockázata fokozódik, a gliptinek dipeptidil-peptidáz-IV- (DPP-IV) gátló hatása következtében.

Triciklusos antidepresszánsok/antipszichotikumok/anesztetikumok
Bizonyos anesztetikumok, triciklusos antidepresszánsok és antipszichotikumok együttadása ACE-gátlókkal további vérnyomáscsökkenést okozhat (lásd 4.4 pont).

Szimpatomimetikumok
A szimpatomimetikumok csökkenthetik az ACE-gátlók vérnyomáscsökkentő hatását.

Arany
Beszámoltak arról, hogy ritkán nitritoid reakciók (kipirulás, hányinger, hányás és hypotonia) fordultak elő olyan betegeknél, akik egyidejűleg aranyinjekció- (nátrium-aurotiomalát) kezelést és ACE-gátló kezelést kaptak, beleértve a perindoprilt is.

Ciklosporin
Az ACE-gátlók ciklosporinnal történő egyidejű alkalmazásakor hyperkalaemia fordulhat elő. Javasolt a szérumkáliumszint monitorozása.

Heparin
Az ACE-gátlók heparinnal történő egyidejű alkalmazásakor hyperkalaemia fordulhat elő. Javasolt a szérumkáliumszint monitorozása.

Az amlodipinre vonatkozóan

Egyéb gyógyszerek hatása az amlodipinre

CYP3A4 inhibitorok:
Az amlodipin erős vagy közepesen erős CYP3A4-inhibitorokkal (proteáz-inhibitorok, antifungális azolok, makrolidok, mint az eritromicin vagy klaritromicin, verapamil vagy diltiazem) történő egyidejű alkalmazása szignifikánsan megemelheti az amlodipin-expozíciót, ami a hypotonia fokozott kockázatához vezethet. Ezen farmakokinetikai változások idősek esetében kifejezettebbek. Ezért klinikai monitorozásra és a dózis módosítására lehet szükség.

CYP3A4 induktorok:
Ismert CYP3A4-induktorokkal való egyidejű alkalmazás esetén megváltozhat az amlodipin plazmakoncentrációja. Emiatt monitorozni kell a vérnyomást, és meg kell fontolni a dózis módosítását az egyidejű gyógyszeralkalmazás alatt és után is, különösen erős CYP3A4-induktorok (pl. rifampicin, orbáncfű - Hypericum perforatum) alkalmazása esetén.

Dantrolén (infúzió):
Állatoknál hyperkalaemiával társult, letális kamrafibrillációt és keringés-összeomlást figyeltek meg verapamil és dantrolén intravénás adagolása után. A hyperkalaemia kockázata miatt a malignus hyperthermiára hajlamos betegek esetében, és a malignus hyperthermia kezelése alatt a kalciumcsatorna-blokkolók, mint az amlodipin, alkalmazását kerülni kell.

Az amlodipin egyéb gyógyszerekre gyakorolt hatása

Az amlodipin vérnyomáscsökkentő hatása hozzáadódik az egyéb antihipertenzív hatású gyógyszerek vérnyomáscsökkentő hatásához.

Takrolimusz:
Amlodipinnel történő együttes alkalmazáskor fennáll a kockázata a takrolimusz megnövekedett vérszintjének, de ennek az interakciónak a farmakokinetikai mechamizmusa még nem teljesen ismert. A takrolimusz toxicitásának elkerülése érdekében azoknál a betegeknél, akik a takrolimusszal történő kezeléskor amlodipint kapnak, a takrolimusz vérszintjét monitorozni kell, és ha szükséges, akkor a takrolimusz dózisát módosítani kell.

mTOR- (Mechanistic target of rapamycin) gátlók
Az mTOR-gátlók, mint a szirolimusz, a temszirolimusz és az everolimusz CYP3A-szubsztrátok. Az amlodipin gyenge CYP3A-inhibitor. Az amlodipin egyidejű adása mTOR-gátlókkal emelheti az mTOR-gátlók expozícióját.

Ciklosporin:
Ciklosporinnal és amlodipinnel nem végeztek gyógyszer-kölcsönhatási vizsgálatokat egészséges önkéntesek vagy más betegcsoportok körében, kivéve a vesetranszplantált betegeket, akiknél a ciklosporin mélyponti koncentrációjának változó növekedését (átlagosan 0-40%) figyelték meg. Amlodipin-kezelésben részesülő vesetranszplantált betegek esetében fontolóra kell venni a ciklosporinszintek monitorozását, és szükség esetén csökkenteni kell a ciklosporin dózisát.

Szimvasztatin:
10 mg amlodipin többszöri alkalmazása 80 mg szimvasztatin egyidejű szedése mellett 77%-kal emelte a szimvasztatin-expozíciót, összehasonlítva a szimvasztatin önmagában történő alkalmazásával. Az amlodipinnel kezelt betegek esetében a szimvasztatin napi dózisát 20 mg-ra kell csökkenteni.
Klinikai kölcsönhatás vizsgálatokban az amlodipin nem befolyásolta az atorvasztatin, digoxin vagy warfarin farmakokinetikáját.

Gyermekek és serdülők
A gyógyszerkölcsönhatások mértéke gyermekeknél és serdülőknél nem ismert.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

a. A biztonságossági profil összefoglalása

A perindopril biztonságossági profilja megegyezik az ACE-gátlók biztonságossági profiljával:

A klinikai vizsgálatok során jelentett és a perindoprillal kapcsolatban megfigyelt leggyakoribbmellékhatások a következők: szédülés, fejfájás, paresthaesia, vertigo, látászavarok, tinnitus, hypotonia, köhögés, dyspnoe, hasi fájdalom, székrekedés, hasmenés, ízérzészavar, dyspepsia, hányinger, hányás, pruritus, bőrkiütés, izomgörcsök és asthenia.

b. A mellékhatások táblázatos felsorolása

A következő nemkívánatos hatásokat észlelték a perindoril, rozuvasztatin és az amlodipin klinikai vizsgálatai során és/vagy a forgalomba hozatalt követően, melyek az alábbi gyakorisági kategóriák szerint kerülnek felsorolásra:

- Nagyon gyakori (? 1/10);
- Gyakori (? 1/100 - < 1/10);
- Nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100);
- Ritka (? 1/10 000 - < 1/1000);
- Nagyon ritka (< 1/10 000);
- Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatok alapján nem állapítható meg).

MedDRA
Szervrendszer
Mellékhatások
Gyakoriság


Rozuvasztatin
Perindopril
Amlodipin
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Eosinophilia
-
Nem gyakori*
-

Agranulocytosis vagy pancytopenia
-
Nagyon ritka
-

Hemoglobin és a hematokrit-érték csökkenés
-
Nagyon ritka
-

Leukopaenia/neutropenia
-
Nagyon ritka
Nagyon ritka

Haemolyticus anaemia congenitalis G-6PDH hiányban szenvedő betegeknél (lásd 4.4 pont)
-
Nagyon ritka
-

Thrombocytopenia
Ritka
Nagyon ritka
Nagyon ritka
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Túlérzékenységi reakciók, beleértve az angiooedemát is
Ritka
-
Nagyon ritka
Endokrin betegségek és tünetek
Diabetes mellitus1
Gyakori
-
-

Nem megfelelő antidiuretikushormon-termelés szindróma (SIADH)
-
Ritka
-
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Hypoglykaemia (lásd 4.4 és 4.5 pont)
-
Nem gyakori*
-

Hyperkalaemia, mely a kezelés abbahagyása után megszűnik (lásd 4.4 pont)
-
Nem gyakori*
-

Hyponatraemia
-
Nem gyakori*