Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

DOVATO 50MG/300MG FILMTABLETTA 30X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Viiv Healthcare B.V.
Hatástani csoport:
J05AR Egyesítések
Törzskönyvi szám:
EU/1/19/1370/001
Hatóanyagok:
Dolutegravirum
LamivudinumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
218857 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Illetékes szakorvos
Infektológia
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,00218857,00
Közgyógy218857,000,00
Eü kiemelt218557,00300,00
Üzemi baleset218857,000,00
Közgyógy eü.kiemelt218857,000,00
Teljes0,00218857,00
Egyedi engedélyes0,00218857,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
12 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A Dovato-t HIV-fertőzés kezelésében tapasztalt orvosnak kell rendelnie.

Adagolás

Felnőttek és serdülők (12 évesnél idősebb, legalább 40 kg testtömegűek)

A Dovato ajánlott dózisa felnőtteknek és serdülőknek egy 50 mg/300 mg-os tabletta naponta egyszer.

Dózismódosítás
A dolutegravir különálló gyógyszerként is rendelkezésre áll, amennyiben a dózismódosítás gyógyszergyógyszer kölcsönhatás miatt indokolt (pl. rifampicin, karbamazepin, oxkarbazepin, fenitoin, fenobarbitál, orbáncfű, etravirin (hatásfokozóval kiegészített proteázgátlók nélkül), efavirenz, nevirapin vagy tipranavir/ritonavir, lásd 4.4 és 4.5 pont). Ezekben az esetekben az orvosnak át kell tanulmányoznia az önálló dolutegravir gyógyszer alkalmazási előírását.

Kihagyott adagok
Ha a beteg elmulasztotta bevenni a Dovato egy adagját, akkor be kell vennie a Dovato-t amilyen hamar lehetséges, feltéve, hogy a következő adag bevétele nem 4 órán belül esedékes. Ha a következő adag 4 órán belül esedékes, a betegnek nem kell bevennie a kihagyott adagot, hanem folytatnia kell a szokásos adagolási rendet.

Idősek
A Dovato 65 éves és ennél idősebb betegeknél történő alkalmazásáról korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre. Nincs szükség dózismódosításra (lásd 5.2 pont).

Vesekárosodás
A Dovato alkalmazása nem javasolt olyan betegeknél, akik kreatinin clearence-e ? 30 ml/perc (lásd
5.2 pont). Enyhe vagy közepesen súlyos vesekárosodásban szenvedő betegek esetében nincs szükség dózismódosításra. A lamivudin expozíció azonban szignifikánsan megnő azoknál a betegeknél, akiknél a kreatinin-clearance nem éri el az 50 ml/perc értéket (lásd 4.4 pont).

Májkárosodás
Enyhe, illetve közepesen súlyos májkárosodásban (Child-Pugh A vagy B stádium) szenvedő betegeknél nincs szükség dózismódosításra. Nem állnak rendelkezésre adatok súlyos májkárosodásban (Child-Pugh C stádium) szenvedő betegekről, ezért ennél a betegcsoportnál a Dovato elővigyázattal alkalmazandó (lásd 5.2 pont).

Gyermekek és serdülők
A Dovato biztonságosságát és hatásosságát 12 évesnél fiatalabb vagy 40 kg-nál kisebb testtömegű gyermekek esetében nem igazolták. Nem állnak rendelkezésre adatok.

Az alkalmazás módja

Szájon át történő alkalmazásra.
A Dovato táplálékkal együtt vagy anélkül egyaránt bevehető (lásd 5.2 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Túlérzékenységi reakciók

A dolutegravirral kapcsolatban túlérzékenységi reakciókat jelentettek bőrkiütéssel, nem specifikus tünetekkel és néha szervi diszfunkcióval, beleértve a súlyos májreakciókat. A Dovato és egyéb gyanús gyógyszerek adását azonnal abba kell hagyni, ha túlérzékenységi reakciók jelei vagy tünetei alakulnak ki (a teljesség igénye nélkül: súlyos bőrkiütés vagy az emelkedett májenzimszintekkel kísért bőrkiütés, láz, általános rossz közérzet, fáradtság, izom- vagy ízületi fájdalmak, hólyagos kiütések a bőrön, szájüregi elváltozások, conjunctivitis, arcoedema, eosiniphilia, angiooedema). A klinikai állapotot, beleértve a máj aminotranszferáz- és a bilirubin-szinteket, rendszeres ellenőrzés alatt kell tartani. A túlérzékenységi reakciók kialakulását követően a Dovato vagy más gyanús hatóanyag szedésének abbahagyását illető késlekedés életveszélyes allergiás reakciókhoz vezethet.

Testtömeg és anyagcsere-paraméterek

Az antiretrovirális terápia során testtömeg-növekedés, vérlipid- és vércukorszint-emelkedés fordulhat elő. Ezek a változások részben összefügghetnek a betegség kontrolljával és az életmóddal. A lipidek és a testtömeg esetén egyes esetekben bizonyíték van a kezelés hatására vonatkozóan. A vérlipid- és a vércukorszintek rendszeres ellenőrzését illetően lásd a rendelkezésre álló HIV-kezelési irányelveket. A lipid-rendellenességeket klinikailag megfelelő módon kell kezelni.

Májbetegség

A krónikus hepatitis B-ben vagy C-ben szenvedő és kombinált antiretrovirális kezelésben részesülő betegeknél fokozott a májat érintő súlyos és potenciálisan fatális kimenetelű mellékhatások kockázata. A hepatitis B vagy C egyidejű antivirális kezelése esetén ezen gyógyszerek alkalmazási előírását is figyelembe kell venni.

A Dovato lamivudint is tartalmaz, amely hepatitis B ellen hatásos. A dolutegravirnak nincs ilyen hatása. A lamivudin-monoterápiában általában nem tekinthető megfelelő kezelésnek a hepatitis B ellen, mivel a hepatitis B elleni rezisztencia kialakulásának kockázata nagy. A Dovato hepatitis B társfertőzésben szenvedő betegeknél történő alkalmazása esetén ezért általában szükség van kiegészítő antivirális kezelésre. Figyelembe kell venni a terápiás irányelveket.

Ha a Dovato-kezelést leállítják hepatitis B-vel is fertőzött betegeknél, ajánlatos mind a májfunkciós tesztek, mind a HBV replikáció markerek időszakonkénti ellenőrzése, mivel a lamivudin megvonása a hepatitis akut exacerbatióját okozhatja.

Azoknál a betegeknél, akiknél már előzetesen kialakult májműködési zavar, beleértve a krónikus aktív hepatitis-t, nagyobb gyakorisággal jelentkeznek májfunkció-rendellenességek a kombinált antiretrovirális kezelés során, és ezért állapotukat a szokásos módon kell ellenőrizni. Ha az ilyen betegek májbetegségének rosszabbodása tapasztalható, mérlegelni kell a kezelés megszakítását vagy leállítását.

Immunreaktivációs szindróma

Súlyos immunhiányban szenvedő HIV-fertőzött betegeknél a kombinált antiretrovirális terápia (combination antiretroviral therapy, CART) megkezdésekor a tünetmentes vagy reziduális opportunista patogénekkel szemben gyulladásos reakció léphet fel, ami súlyos klinikai állapot kialakulásához vagy a tünetek súlyosbodásához vezethet. Ilyen reakciót általában a CART indítása utáni első hetekben vagy hónapokban figyeltek meg. Főbb példák erre a cytomegalovírus retinitis, a generalizált és/vagy fokális mycobacterium fertőzések, valamint a Pneumocystis jirovecii okozta pneumonia (amit gyakran PCP-nek neveznek). Bármilyen gyulladásos tünetet ki kell vizsgálni, illetve szükség esetén kezelni kell. Autoimmun betegségek (pl. Basedow-kór és autoimmun hepatitis) előfordulását szintén jelentették immunreaktiváció esetén, azonban a jelentések szerint a kialakulás időpontja változó, és ezek az események akár több hónappal a kezelés megkezdése után is előfordulhatnak.

Az immun-rekonstitúciós szindrómával összhangban a májfunkciós értékek emelkedését figyelték meg egyes hepatitis B és/vagy C társfertőzésben szenvedő betegeknél a dolutegravir-kezelés kezdetén. Hepatitis B és/vagy C társfertőzésben szenvedő betegeknél ajánlott a májfunkciós értékek rendszeres ellenőrzése (lásd a "Májbetegség" című szakaszt korábban ebben a pontban, valamint lásd még 4.8 pont).

Mitokondriális diszfunkció in utero expozíciót követően

A nukleozid és nukleotid analógok különböző mértékben befolyásolhatják a mitokondriális funkciót, ami a sztavudin, a didanozin és a zidovudin esetében a legkifejezettebb. Mitokondriális diszfunkcióról számoltak be azoknál a HIV negatív csecsemőknél, akik in utero és/vagy születés után nukleozid analóg expozíciónak voltak kitéve. Ezek az esetek túlnyomórészt zidovudint tartalmazó kezelésekkel összefüggésben léptek fel. A legfontosabb jelentett mellékhatások hematológiai eltérések (anaemia, neutropenia) és anyagcserezavarok (hyperlactataemia, hyperlipasaemia) voltak. Ezek a mellékhatások gyakran átmenetiek voltak. Ritkán késői neurológiai zavarokról is beszámoltak (izomtónus-fokozódás, görcsroham, viselkedési zavarok). Egyelőre nem ismert, hogy átmeneti vagy tartós neurológiai zavarokról van-e szó. Ezeket az eredményeket minden olyan, in utero nukleozid és nukleotid analóg-expozíciónak kitett gyermeknél figyelembe kell venni, akinél ismeretlen etiológiájú, súlyos klinikai tünetek, különösen neurológiai tünetek jelentkeznek. Ezek az eredmények nem befolyásolják az antiretrovirális terápiára vonatkozó nemzeti ajánlásokat, amelyeket terhes nők számára, a HIV vertikális átvitelének megelőzése céljából dolgoztak ki.

Osteonecrosis

Annak ellenére, hogy az etiológiája multifaktoriálisnak tekintendő (beleértve a kortikoszteroidok alkalmazását, a bifoszfonátokat, az alkoholfogyasztást, a súlyos immunszupressziót és a magasabb testtömeg-indexet), osteonecrosisos eseteket leginkább előrehaladott HIV-betegségben szenvedő és/vagy hosszútávú kombinált antiretrovirális terápiában (CART) részesült betegek esetében jelentettek. A betegeknek tanácsolni kell, hogy forduljanak orvoshoz, amennyiben ízületi fájdalmat, ízületi merevséget, illetve mozgási nehézséget észlelnek.

Opportunista fertőzések

A betegeket tájékoztatni kell arról, hogy a dolutegravir, lamivudin vagy bármely más antiretrovirális kezelés nem gyógyítja meg a HIV-fertőzést, és továbbra is kialakulhatnak opportunista fertőzések és a HIV-fertőzés egyéb szövődményei. Ezért a betegeket az ilyen szövődményes HIV-betegségek kezelésében jártas orvos gondos megfigyelése alatt kell tartani.

Alkalmazása közepesen súlyos vesekárosodásban szenvedő egyéneknél

Azoknál a Dovato-t kapó betegeknél, akiknek a kreatinin clearance-e 30 és 49 ml/perc között volt, 1,6-3,3-szor magasabb lamivudin-expozíció (AUC) fordulhat elő, mint azoknál a betegeknél, akiknek a kreatinin clearance-e ? 50 ml/perc. A biztonságosságra vonatkozóan nincsenek, olyan randomizált, kontrollos vizsgálatokból származó adatok, amelyekben a Dovato-t és az egyes hatóanyagokat olyan betegeknél hasonlították össze, akiknek a kreatinin clearance-e 30 és 49 ml/perc között volt, és akik módosított lamivudin-dózist kaptak. A lamivudin eredeti regisztrációs vizsgálataiban, amikor zidovudinnal kombinálva alkalmazták, a magasabb lamivudin-expozíciókhoz magasabb arányú hematológiai toxicitás (neutropenia és anaemia) társult, azonban a kezelés neutropenia vagy anaemia miatti megszakítása mind a két esetben < 1% volt. Egyéb lamivudinnal összefüggésbe hozható mellékhatások (például emésztőrendszeri és májbetegségek) is előfordulhatnak.

Azoknál a Dovato-t kapó betegeknél, akiknek a kreatinin clearance-e tartósan 30 és 49 ml/perc között van, ellenőrizni kell a lamivudinnal összefüggésbe hozható mellékhatásokat, különösen a hematológiai toxicitásokat. Újonnan kialakuló vagy súlyosbodó neutropenia vagy anaemia esetén a lamivudin dózisának módosítása javasolt, a lamivudin alkalmazási előírásában foglaltak szerint, ami a Dovato-val nem érhető el. A Dovato alkalmazását fel kell függeszteni, és a kezelési séma kialakításához az egyes hatóanyagokat külön-külön kell alkalmazni.

Gyógyszerkölcsönhatások

A dolutegravir ajánlott dózisa naponta kétszer 50 mg, rifampicinnel, karbamazepinnel, oxkarbazepinnel, fenitoinnal, fenobarbitállal, közönséges orbáncfűvel, etravirinnel (hatásfokozóval kiegészített proteázgátlók nélkül), efavirenzzel, nevirapinnal vagy tipranavir/ritonavirrel történő egyidejű alkalmazás esetén (lásd 4.5 pont).

A Dovato nem adható egyidejűleg polivalens kationt tartalmazó savlekötőkkel. A polivalens kationt tartalmazó savlekötőket 2 órával a Dovato bevétele után vagy 6 órával az előtt javasolt bevenni (lásd 4.5 pont).

Étkezés közben a Dovato és a kalciumot, vasat vagy magnéziumot tartalmazó táplálék-kiegészítő vagy multivitamin készítmények egyidejűleg bevehetők. Ha a Dovato éhgyomorra kerül bevételre, a kalciumot, vasat vagy magnéziumot tartalmazó táplálék-kiegészítő vagy multivitamin készítményeket 2 órával a Dovato bevétele után vagy 6 órával az előtt javasolt bevenni (lásd 4.5 pont).

A dolutegravir növeli a metformin koncentrációját. A Dovato és a metformin egyidejű alkalmazásának megkezdésekor és befejezésekor a glikémiás kontroll fenntartása érdekében mérlegelni kell a metformin dózisának módosítását (lásd 4.5 pont). A metformin a vesén át ürül, így a Dovato-val való egyidejű alkalmazás esetén fontos a vesefunkció rendszeres ellenőrzése. Ez a kombináció fokozhatja a tejsavas acidosis kockázatát közepesen súlyos vesekárosodásban szenvedő (3a stádiumú, 45- 59 ml/perc kreatinin clearance) betegeknél, így óvatosság ajánlott. Nyomatékosan javasolt mérlegelni a metformin dózisának csökkentését.

A Dovato kladribinnel történő együttadása nem javasolt (lásd 4.5 pont).

A Dovato nem szedhető dolutegravirt, lamivudint vagy emtricitabint tartalmazó egyéb gyógyszerekkel, kivéve amikor gyógyszer-gyógyszer kölcsönhatás miatt a dolutegravir dózismódosítására van szükség (lásd 4.5 pont).


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Dovato-nak nincs vagy csak elhanyagolható mértékben van hatása a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre. A betegeket tájékoztatni kell arról, hogy szédülést és álmosságot jelentettek a dolutegravir alkalmazása során. A beteg gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeinek mérlegelése során szem előtt kell tartani a beteg klinikai állapotát és a Dovato mellékhatásprofilját.


4.9 Túladagolás

A felsorolt mellékhatásokon kívül nem lehetett kimutatni specifikus tüneteket vagy jeleket a dolutegravir vagy a lamivudin akut túladagolását követően.

A Dovato túladagolásnak nincs specifikus kezelése. Ha túladagolás fordul elő, a beteget megfelelő, rendszeres ellenőrzés mellett szükség szerinti támogató kezelésben kell részesíteni. Mivel a lamivudin dializálható, ezért túladagolás esetén folyamatos hemodialízist lehet alkalmazni, bár erre vonatkozóan nem végeztek vizsgálatokat. Mivel a dolutegravir nagymértékben kötődik a plazmafehérjékhez, nem valószínű, hogy dialízissel jelentős mértékben eltávolítható.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Nem végeztek gyógyszerinterakciós vizsgálatokat a Dovato-val. A Dovato dolutegravirt és lamivudint tartalmaz, így az ezen hatóanyagokkal kapcsolatban megállapításra került bármely kölcsönhatás releváns a Dovato-ra nézve. Nem várható klinikailag jelentős gyógyszerkölcsönhatás a dolutegravir és lamivudin között.

Más gyógyszerek hatása a dolutegravir és a lamivudin farmakokinetikájára

A dolutegravir főként az uridin-difoszfát-glükuronozil-transzferáz (UGT) 1A1 által katalizált metabolizmus útján ürül. A dolutegravir egyúttal az UGT1A3, UGT1A9, CYP3A4, P-glikoprotein (Pgp) és az emlő carcinoma rezisztencia fehérje (BCRP) szubsztrátja is. Ezért a Dovato és az egyéb, az UGT1A1, UGT1A3, UGT1A9, CYP3A4 és/vagy Pgp-t gátló gyógyszerek együttadása esetén a dolutegravir plazmakoncentrációja megnövekedhet. Azok a gyógyszerek, amelyek ezen enzimeket vagy transzportereket indukálják, csökkenthetik a dolutegravir plazmakoncentrációját és a dolutegravir terápiás hatását.

A dolutegravir abszorpcióját egyes, fém-kationt tartalmazó savlekötő gyógyszerek és táplálékkiegészítő csökkentik (lásd 1. táblázat).

A lamivudin a vesén keresztül ürül. A lamivudin vizeletbe történő aktív renális szekréciója az OCT2-n, illetve a multidrug és toxin extrúziós transzportereken (MATE1 és MATE2-K) keresztül zajlik. A trimetoprim (ezen transzporterek gátlója) kimutathatóan növeli a lamivudin plazmakoncentrációját, azonban az így bekövetkező növekedés nem volt klinikailag jelentős (lásd 1. táblázat). A dolutegravir az OCT2 és MATE1 gátlója, ugyanakkor egy több vizsgálatot összesítő analízis alapján a lamivudin koncentrációk hasonlóak voltak dolutegravirral történő együttadáskor vagy anélkül, amely arra utal, hogy a dolutegravirnak in vivo nincs releváns hatása a lamivudin expozíciójára. A lamivudin szubsztrátja a OCT1 hepatikus update transzporternek is. Mivel a máj útján történő elimináció csekély szerepet játszik a lamivudin clearance-ében, nem valószínű, hogy az OCT1-gátlás útján történő gyógyszerkölcsönhatások klinikailag jelentősek lennének.

Bár a lamivudin in vitro a BCRP és a Pgp szubsztrátja, a lamivudin magas abszolút biohasznosulását tekintve (lásd 5.2 pont) ezen efflux transzporterek inhibitorai nem valószínű, hogy klinikailag jelentős hatást gyakorolnának a lamivudin koncentrációira.

A dolutegravir és a lamivudin hatása más gyógyszerek farmakokinetikájára

In vivo a dolutegravir nem gyakorolt hatást a midazolámra, amely a CYP3A4 aktivitás egy tesztvegyülete. Az in vivo és/vagy in vitro adatok alapján nem várható, hogy a dolutegravir befolyásolja azon gyógyszerek farmakokinetikáját, amelyek valamelyik jelentősebb enzim vagy transzporter (mint például a CYP3A4, CYP2C9 és Pgp) szubsztrátjai (további információért lásd az 5.2 pontot).

In vitro a dolutegravir gátolja az OCT2 és MATE1 renális transzportereket. In vivo a kreatinin clearance 10-14%-os (a szekréciós frakció OCT2- és MATE1-transzport függő) csökkenését figyelték meg betegeknél. In vivo a dolutegravir emelheti azoknak a gyógyszereknek a plazmakoncentrációját, amelyek kiválasztódása függ az OCT2-től, illetve a MATE1-től (pl. fampridin [dalfampridin néven is ismert], metformin) (lásd 1. táblázat és 4.3 pont).

A dolutegravir in vitro gátolta az (OAT)1 és OAT3 renalis szerves anion uptake transzportereket. Az
OAT-szubsztrát tenofovir in vivo farmakokinetikájára gyakorolt hatás hiánya alapján nem valószínű az OAT1 in vivo gátlása. Az OAT3 gátlását nem tanulmányozták in vivo. A dolutegravir megnövelheti azoknak a gyógyszereknek a plazmakoncentrációját, amelyek kiválasztódása az OAT3-tól függ.

In vitro a lamivudin gátolta az OCT1-t és OCT2-t, ennek klinikai jelentősége nem ismert.

Egyes kiválasztott antiretrovirális és nem antiretrovirális gyógyszerekkel fennálló igazolt és elméletileg várható kölcsönhatások az 1. táblázatban kerülnek felsorolásra.

Kölcsönhatás táblázat

A dolutegravir, lamivudin és az egyidejűleg alkalmazott gyógyszerek kölcsönhatásai az 1. táblázatban kerülnek felsorolásra (az emelkedés jelölése "^", a csökkenésé "ˇ", a változatlanságé "-", a koncentráció-idő görbe alatti területé "AUC", a maximális megfigyelt plazmakoncentrációé "Cmax", míg az adagolási intervallum végén mért koncentrációé "C?"). A táblázat nem tekinthető teljesnek, de reprezentatív a vizsgált gyógyszercsoportokra.

1. táblázat: Gyógyszerkölcsönhatások

Gyógyszerek terápiás területek szerinti felsorolásban
Kölcsönhatás A változás mértani átlaga (%)
Az együttes alkalmazásra vonatkozó ajánlások
Antiretrovirális gyógyszerek

Nem nukleozid reverz transzkriptázgátlók

Etravirin (hatásfokozóval kiegészített proteázgátlók nélkül) / dolutegravir
Dolutegravir ˇ
AUC ˇ 71%
Cmax ˇ 52%
C? ˇ 88%

Etravirin -
(UGT1A1 és CYP3A enzimek indukciója)
A hatásfokozóval kiegészített proteázgátlók nélkül adott etravirin csökkentette a dolutegravir plazmakoncentrációját. A dolutegravir ajánlott dózisa naponta kétszer 50 mg hatásfokozóval kiegészített proteázgátlók nélkül adott etravirin egyidejű alkalmazása esetén. Mivel a
Dovato fix dózisú tabletta, a hatásfokozóval kiegészített proteázgátlók nélkül adott etravirin egyidejű alkalmazásának időtartama alatt egy kiegészítő 50 mg-os dolutegravir tablettát kell szedni, kb. 12 órával a Dovato után (különálló dolutegravir készítmény rendelkezésre áll ehhez a dózismódosításhoz, lásd 4.2 pont).
Lopinavir + ritonavir + etravirin / dolutegravir
Dolutegravir - AUC ^ 11%
Cmax ^ 7%
C? ^ 28%

Lopinavir -
Ritonavir -
Etravirin -
Dózismódosítás nem szükséges.
Darunavir + ritonavir + etravirin / dolutegravir
Dolutegravir ˇ AUC ˇ 25%
Cmax ˇ 12% C? ˇ 36%

Darunavir - Ritonavir -
Etravirin -
Dózismódosítás nem szükséges.

Efavirenz/ dolutegravir
Dolutegravir ˇ
AUC ˇ 57%
Cmax ˇ 39%
C? ˇ 75%

Efavirenz - (korábbi kontrollok)
(UGT1A1 és CYP3A enzimek indukciója)
A dolutegravir ajánlott dózisa efavirenzzel történő együttadás esetén naponta kétszer 50 mg. Mivel a
Dovato fix dózisú tabletta, az efavirenz egyidejű alkalmazásának időtartama alatt egy kiegészítő 50 mg-os dolutegravir tablettát kell szedni, kb. 12 órával a Dovato után (különálló dolutegravir készítmény rendelkezésre áll ehhez a dózismódosításhoz, lásd 4.2 pont).
Nevirapin/ dolutegravir
Dolutegravir ˇ
(Nem vizsgálták; hasonló expozíció csökkenés várható az indukció következtében, mint amit az efavirenzzel figyeltek meg.)
A dolutegravir ajánlott dózisa nevirapinnal való együttadás esetén naponta kétszer 50 mg. Mivel a Dovato fix dózisú tabletta, a nevirapin egyidejű alkalmazásának időtartama alatt egy kiegészítő 50 mg-os dolutegravir tablettát kell szedni, kb. 12 órával a Dovato után (különálló dolutegravir készítmény rendelkezésre áll ehhez a dózismódosításhoz, lásd 4.2 pont).
Rilpivirin/ dolutegravir
Dolutegravir -
AUC ^ 12%
Cmax ^ 13%
C? ^ 22%
Rilpivirin -
Dózismódosítás nem szükséges.
Nukleozid típusú reverz transzkriptázgátlók (NRTI-k)
Tenofovir-dizoproxil
Dolutegravir -
AUC ^ 1%
Cmax ˇ 3%
C? ˇ 8%
Tenofovir -

Dózismódosítás nem szükséges, ha a Dovato-t tenofovirral, didanozinnal, sztavudinnal vagy zidovudinnal együtt adják.

A Dovato emtricitabint tartalmazó gyógyszerekkel kombinációban történő alkalmazása nem ajánlott, mivel mind a lamivudin (a Dovato-ban), mind pedig az emtricitabin citidin-analógok (azaz intracelluláris interakciók kockázata áll fenn), lásd 4.4 pont.
Emtricitabin, didanozin, sztavudin, tenofovir, alafenamid, zidovudin
A kölcsönhatást nem vizsgálták

Proteázgátlók
Atazanavir/ dolutegravir
Dolutegravir^
AUC ^ 91%
Cmax ^ 50%
C? ^ 180%

Atazanavir - (korábbi kontrollok)
(UGT1A1 és CYP3A
enzimek gátlása)
Dózismódosítás nem szükséges.

Atazanavir+ritonavir/ dolutegravir
Dolutegravir ^
AUC ^ 62%
Cmax ^ 34%
C? ^ 121%

Atazanavir -
Ritonavir -
Dózismódosítás nem szükséges.
Tipranavir+ritonavir/ dolutegravir
Dolutegravir ˇ
AUC ˇ 59%
Cmax ˇ 47%
C? ˇ 76%

Tipranavir -
Ritonavir -
(UGT1A1 és CYP3A enzimek indukciója)
A dolutegravir ajánlott dózisa tipranavir/ritonavir kombinációval való együttes alkalmazás esetén naponta kétszer 50 mg. Mivel a Dovato fix dózisú tabletta, a tipranavir/ritonavir egyidejű alkalmazásának időtartama alatt egy kiegészítő 50 mg-os dolutegravir tablettát kell szedni, kb. 12 órával a Dovato után (különálló dolutegravir készítmény rendelkezésre áll ehhez a dózismódosításhoz, lásd 4.2 pont).
Fozamprenavir+ritonavir/ dolutegravir
Dolutegravir ˇ
AUC ˇ 35%
Cmax ˇ 24%
C? ˇ 49%

Fozamprenavir -
Ritonavir -
(UGT1A1 és CYP3A enzimek indukciója)
A fozamprenavir/ritonavir kombináció
csökkenti a dolutegravir koncentrációját, de III. fázisú vizsgálatokban ez nem eredményezett csökkent hatásosságot. Dózismódosítás nem szükséges.
Lopinavir+ritonavir/ dolutegravir
Dolutegravir - AUC ˇ 4%
Cmax - 0%
C24 ˇ 6%

Lopinavir -
Ritonavir -
Dózismódosítás nem szükséges.
Darunavir+ritonavir/ dolutegravir
Dolutegravir ˇ
AUC ˇ 22%
Cmax ˇ 11%
C24 ˇ 38%

Darunavir -
Ritonavir -
(UGT1A1 és CYP3A enzimek indukciója)
Dózismódosítás nem szükséges.
Egyéb antivirális gyógyszerek
Daklataszvir/dolutegravir
Dolutegravir -
AUC ^ 33%
Cmax ^ 29% C? ^ 45%
Daklatazvir -
A daklataszvir nem változtatta meg a dolutegravir plazmakoncentrációját klinikailag jelentős mértékben. A dolutegravir nem változtatta meg a daklatazvir plazmakoncentrációját.
Dózismódosítás nem szükséges.
Ledipaszvir/ szofoszbuvir/ lamivudin (abakavirral)
lamivudin - ledipaszvir - szofoszbuvir -
Dózismódosítás nem szükséges.

Szofoszbuvir/ velpataszvir/ dolutegravir
dolutegravir - szofoszbuvir - velpataszvir -
Dózismódosítás nem szükséges.
Ribavirin
Interakciós vizsgálatokat nem végeztek.

Klinikailag jelentős kölcsönhatás nem valószínű.
Dózismódosítás nem szükséges.
Fertőzés elleni gyógyszerek
Trimetoprim/ szulfametoxazol
(ko-trimoxazol)/ lamivudin (160 mg/800 mg naponta
egyszer 5 napig/ 300 mg egyszeri adag)
Lamivudin:
AUC ^ 43%
Cmax ^ 7%

Trimetoprim:
AUC -

Szulfametoxazol:
AUC -

(szerves kation transzporter gátlás)
Dózismódosítás nem szükséges.
Antimikobakteriális gyógyszerek
Rifampicin/ dolutegravir
Dolutegravir ˇ
AUC ˇ 54%
Cmax ˇ 43%
C? ˇ 72%
(UGT1A1 és CYP3A enzimek indukciója)
A dolutegravir ajánlott dózisa rifampicinnel való együttes alkalmazás esetén naponta kétszer 50 mg. Mivel a Dovato fix dózisú tabletta, a rifampicin egyidejű alkalmazásának időtartama alatt egy kiegészítő 50 mg-os dolutegravir tablettát kell szedni, kb. 12 órával a Dovato után (különálló dolutegravir készítmény rendelkezésre áll ehhez a dózismódosításhoz, lásd 4.2 pont).
Rifabutin/ dolutegravir
Dolutegravir -
AUC ˇ 5%
Cmax ^ 16%
C? ˇ 30%
(UGT1A1 és CYP3A enzimek indukciója)
Dózismódosítás nem szükséges.
Antikonvulzív szerek
Karbamazepin/ dolutegravir
Dolutegravir ˇ
AUC ˇ 49%
Cmax ˇ 33% C? ˇ 73%
A dolutegravir ajánlott dózisa naponta kétszer 50 mg ezekkel a metabolizmust indukáló gyógyszerekkel történő együttes alkalmazás esetén. Mivel a Dovato fix dózisú tabletta, az ezekkel a
metabolizmust indukáló gyógyszerekkel történő együttes alkalmazás időtartama alatt egy kiegészítő 50 mg-os dolutegravir tablettát kell szedni, kb. 12 órával a Dovato után (különálló dolutegravir készítmény rendelkezésre áll ehhez a dózismódosításhoz, lásd 4.2 pont).
Fenobarbitál/ dolutegravir
Fenitoin/ dolutegravir
Oxkarbazepin/ dolutegravir
Dolutegravir ˇ (Nem vizsgálták;
csökkenés várható az UGT1A1 és a CYP3A
enzimindukció miatt, a karbamazepinnél megfigyelthez hasonló csökkenés várható.)


Antihisztaminok (hisztamin H2 receptor antagonisták)
Ranitidin
Interakciós vizsgálatokat nem végeztek.

Klinikailag jelentős kölcsönhatás nem valószínű.
Dózismódosítás nem szükséges.
Cimetidin
Interakciós vizsgálatokat nem végeztek.

Klinikailag jelentős kölcsönhatás nem valószínű.
Dózismódosítás nem szükséges.
Citotoxikumok
Kladribin/ lamivudin
Interakciós vizsgálatokat nem végeztek.

A lamivudin in vitro gátolja a kladribin intracelluláris foszforilációját, amely klinikai körülmények között történő együttadásuk esetén a kladribin hatásvesztésének esetleges kockázatához vezet. Egyes klinikai megfigyelések szintén alátámasztják a lamivudin és a kladribin esetleges kölcsönhatását.
A Dovato és a kladribin együttes alkalmazása nem ajánlott (lásd 4.4 pont).
Egyéb gyógyszerek
Szorbit
Szorbit oldat (3,2 g, 10,2 g, 13,4 g)/lamivudin
300 mg lamivudin belsőleges oldat, egyszeri
adag

Lamivudin:
AUC ˇ 14%, 32%, 36% Cmax ˇ 28%, 52%, 55%
Amikor csak lehetséges, kerülendő a Dovato hosszú távú egyidejű alkalmazása szorbitot vagy egyéb, ozmotikus hatású polialkoholt vagy monoszacharid cukoralkoholt tartalmazó gyógyszerekkel (pl. xilit, mannit, laktit, maltit). Amennyiben a hosszabb ideig tartó egyidejű alkalmazás nem kerülhető el, mérlegelendő a HIV-1 vírusterhelés gyakoribb monitorozása.
Kálium csatorna-blokkolók
Fampridin (dalfampridin néven is ismert)/dolutegravir
Fampridin ^
A dolutegravirral történő egyidejű alkalmazás potenciálisan görcsrohamokat okozhat az OCT2
transzporter gátlása miatt megemelkedő fampridin plazmakoncentráció következtében, az egyidejű alkalmazást nem vizsgálták. A fampridin Dovato-val történő egyidejű alkalmazása ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

Savlekötők és táplálék-kiegészítők
Magnézium/ alumíniumtartalmú savlekötők/ dolutegravir
Dolutegravir ˇ
AUC ˇ 74%
Cmax ˇ 72%

(Komplexképzés a polivalens ionokkal)
A magnézium/alumínium tartalmú savlekötők a Dovato-tól időben jól elkülönítve szedendők (legalább
2 órával utána vagy 6 órával előtte).
Kalciumpótló készítmények/ dolutegravir (éhgyomorra történő bevétel)
Dolutegravir ˇ
AUC ˇ 39%
Cmax ˇ 37%
C24 ˇ 39%
(Komplexképzés a polivalens ionokkal)
- Étkezés közben bevehető egyidejűleg a Dovato és a kalciumot, vasat vagy magnéziumot tartalmazó táplálékkiegészítő vagy multivitamin készítmények.
- Ha a Dovato éhgyomorra kerül bevételre, az ilyen készítményeket legalább 2 órával a Dovato bevétele után vagy legalább 6 órával az előtt javasolt bevenni.

A hivatkozott dolutegravir-expozíció csökkenéseket a dolutegravir és ezen készítmények éhgyomorra történő bevételekor figyelték meg. Teli gyomor esetén a kalcium vagy vaspótlókkal történt egyidejű bevétel esetén az expozíció változását a táplálékhatás módosította, ennek hatására az expozíció hasonló volt, mint a dolutegravir éhgyomorra történő bevételekor észlelt.
Vaspótló készítmények/ dolutegravir (éhgyomorra történő bevétel)
Dolutegravir ˇ
AUC ˇ 54%
Cmax ˇ 57%
C24 ˇ 56%
(Komplexképzés a polivalens ionokkal)

Multivitaminok (kalcium- vas- és magnézium-tartalmúak)/ dolutegravir (éhgyomorra történő bevétel)
Dolutegravir ˇ
AUC ˇ 33%
Cmax ˇ 35%
C24 ˇ 32%
(Komplexképzés a polivalens ionokkal)

Protonpumpa-gátlók
Omeprazol
Dolutegravir -
Dózismódosítás nem szükséges.
Kortikoszteroidok
Prednizon/ dolutegravir
Dolutegravir -
AUC ^ 11%
Cmax ^ 6%
C? ^ 17%
Dózismódosítás nem szükséges.
Antidiabetikumok
Metformin/ dolutegravir
Metformin ^
Dolutegravir -
Ha naponta egyszer 50 mg dolutegravirral együtt alkalmazzák:
Metformin
AUC ^ 79%
Cmax ^ 66%
Ha naponta kétszer 50 mg dolutegravirral együtt alkalmazzák:
Metformin
AUC ^ 145% Cmax ^ 111%
A glikémiás kontroll fenntartása érdekében mérlegelendő a metformin dózisának módosítása a Dovato-val történő együttes alkalmazás kezdetén és abbahagyásakor. Közepesen súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknél mérlegelni kell a metformin dózisának módosítását a Dovato-val történő egyidejű alkalmazás esetén, a tejsavas acidosis kockázatának fokozódása miatt, a metformin-koncentráció emelkedése következtében (lásd 4.4 pont).
Gyógynövénykészítmények


Közönséges orbáncfű/ dolutegravir
Dolutegravir ˇ (Nem vizsgálták;
csökkenés várható az UGT1A1 és a CYP3A
enzimindukció miatt, a karbamazepinnél megfigyelthez hasonló csökkenés várható.)
A dolutegravir ajánlott dózisa naponta kétszer 50 mg közönséges orbáncfűvel történő együttes alkalmazás esetén. Mivel a Dovato fix dózisú tabletta, a közönséges orbáncfű egyidejű alkalmazásának időtartama alatt egy kiegészítő 50 mg-os dolutegravir tablettát kell bevenni, kb. 12 órával a Dovato után (különálló dolutegravir készítmény rendelkezésre áll ehhez a dózismódosításhoz, lásd 4.2 pont).
Orális fogamzásgátlók


Etinilösztradiol (EE) és norgesztromin (NGMN)/
dolutegravir
A dolutegravir hatása:
EE -
AUC ^ 3%
Cmax ˇ 1%

A dolutegravir hatása:
NGMN -
AUC ˇ 2%
Cmax ˇ 11%
A dolutegravir nem gyakorolt farmakodinámiás hatást a luteinizáló hormonra (LH), a folliculus stimuláló hormonra (FSH) és a progeszteronra. Nem szükséges az orális
fogamzásgátlók dózismódosítása Dovato-val való együttes alkalmazás esetén.

Gyermekek és serdülők

Interakciós vizsgálatokat csak felnőttek körében végeztek.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

A leggyakrabban jelentett mellékhatások a fejfájás (3%), hasmenés (2%), hányinger (2%) és álmatlanság (2%) voltak.

A dolutegravirral összefüggésben jelentett legsúlyosabb mellékhatás a túlérzékenységi reakció volt, amely magában foglalta a bőrkiütést és a súlyos, májat érintő mellékhatásokat (lásd 4.4 pont).

A mellékhatások táblázatos felsorolása

A klinikai vizsgálatokból és a forgalomba hozatalt követően szerzett tapasztalatokból származó mellékhatások szervrendszerenként és az abszolút gyakoriság szerint vannak felsorolva a
2. táblázatban. A gyakoriság meghatározása: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - < 1/10), nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100), ritka (? 1/10 000 - < 1/1000), nagyon ritka (< 1/10 000), nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem becsülhető meg).

2. táblázat: A Dovato-val kapcsolatos mellékhatások táblázatos összefoglalása a Dovato-val és az egyes összetevőivel végzett klinikai vizsgálatok, illetve a forgalomba hozatalt követő tapasztalatok alapján

Gyakoriság
Mellékhatás
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek:
Nem gyakori:
neutropenia, anaemia, thrombocytopenia
Nagyon ritka:
tiszta vörösvértest aplasia
Immunrendszeri betegségek és tünetek:
Nem gyakori:
túlérzékenység (lásd 4.4 pont), immunreaktivációs szindróma (lásd 4.4 pont)
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek:
Nagyon ritka:
tejsavas acidosis
Pszichiátriai kórképek:
Gyakori:
depresszió, szorongás, álmatlanság, szokatlan álmok
Nem gyakori:
öngyilkossági gondolatok*, öngyilkossági kísérlet*, pánikroham

* különösen olyan betegeknél, akik kórtörténetében depresszió vagy pszichiátriai betegség szerepel.
Ritka:
befejezett öngyilkosság*

* különösen olyan betegeknél, akik kórtörténetében depresszió vagy pszichiátriai betegség szerepel.
Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Nagyon gyakori:
fejfájás
Gyakori:
szédülés, álmosság
Nagyon ritka:
perifériás neuropathia, paraesthesia
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Nagyon gyakori:
hányinger, hasmenés
Gyakori:
hányás, flatulencia, hasi fájdalmak/ diszkomfortérzés
Ritka:
pancreatitis
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek:
Gyakori:
glutamát-piruvát-transzamináz (GPT)- és/vagy glutamátoxálacetát-transzamináz (GOT)-szint emelkedése
Nem gyakori:
hepatitis
Ritka:
akut májelégtelenség1, megemelkedett bilirubinszint2
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei:
Gyakori:
bőrkiütés, pruritus, alopecia
Ritka:
angiooedema
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei:
Gyakori:
arthralgia, izomelváltozások (beleértve a myalgiát is)
Ritka:
rhabdomyolysis
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
Gyakori:
fáradtság
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei:
Gyakori:
a kreatinin-foszfokináz (CPK) szint emelkedése, testtömegnövekedés
Ritka:
az amilázszint emelkedése
1 Ezt a mellékhatást a dolutegravir egyéb antiretrovirális gyógyszerrel való kombinációs alkalmazására vonatkozó forgalomba hozatal utáni mellékhatás-figyelés során észlelték. A ritka gyakorisági kategória a forgalomba hozatal utáni jelentések alapján megállapított becsült gyakoriság.
2 Megemelkedett transzamináz-szintekkel társulva.

Egyes kiválasztott mellékhatások leírása

Változások a laborértékekben
Egyéb antiretrovirális gyógyszerekkel való együttes alkalmazás esetén a dolutegravirt összefüggésbe hozták a kezelés első heteiben előforduló szérum kreatininszint emelkedéssel. A szérum kreatininszint emelkedés a dolutegravir plusz lamivudin-kezelés első négy hetében jelentkezett, és 48 héten át stabil maradt. Az összesített GEMINI vizsgálatokban 48 héttel a kezelés kezdete után a kiindulási értékhez képest 10,3 mikromol/l átlagos változást (?36,3 mikromol/l - 55,7 mikromol/l tartomány) figyeltek meg. Ezek a változások a dolutegravir renális tubuláris kreatinin transzporterekre gyakorolt gátló hatásához köthetők. Ezeket a változásokat nem tekintik klinikailag relevánsnak, mivel nem utalnak a glomerulus filtrációs ráta változására.

Hepatitis B vagy C társfertőzés
Az önálló dolutegravir hatóanyaggal végzett III. fázisú vizsgálatokba bevonhatók voltak hepatitis B és/vagy C társfertőzésben szenvedő betegek, feltéve, hogy kiindulási májfunkciós értékek nem haladták meg a normálérték felső határának (ULN) 5-szörösét. Összességében a hepatitis B és/vagy C társfertőzésben szenvedő betegek biztonságossági profilja hasonló volt a hepatitis B vagy C társfertőzésben nem szenvedőknél megfigyelthez, bár a GOT- és a GPT-rendellenességek aránya minden kezelési csoportban magasabb volt a hepatitis B és/vagy C társfertőzésben szenvedők alcsoportjában. Egyes hepatitis B és/vagy C társfertőzésben szenvedő betegeknél a májfunkciós értékek emelkedett értékeit figyelték meg a dolutegravir-kezelés kezdetén, összhangban az immunrekonstitúciós szindrómával, különösen azoknál, akiknél abbahagyták a hepatitis B elleni kezelést (lásd 4.4 pont).

Metabolikus paraméterek
Antiretrovirális kezelés során a vér lipid- és cukorszintje megemelkedhet (lásd 4.4 pont).

Osteonecrosis
Osteonecrosisos esetekről számoltak be, különösen az általánosan ismert rizikófaktorokkal rendelkező betegek, az előrehaladott HIV-betegségben szenvedők és a hosszútávú CART-ban részesült betegek esetében. Ennek gyakorisága nem ismert (lásd 4.4 pont).

Immun-rekonstitúciós szindróma
Súlyos immunhiányban szenvedő HIV-fertőzött betegeknél a CART megkezdésekor a tünetmentes vagy reziduális opportunista fertőzésekkel szemben gyulladásos reakció léphet fel. Autoimmun betegségek (pl. Basedow-kór és autoimmun hepatitis) előfordulását szintén jelentették, azonban a jelentések szerint a kialakulás időpontja változó, és ezek az események akár több hónappal a kezelés megkezdése után is előfordulhatnak (lásd 4.4 pont).

Gyermekek és serdülők

Nincsenek klinikai adatok a Dovato gyermekekre gyakorolt hatásairól. Az egyes összetevőket (12-17 éves) serdülőknél vizsgálták.

Korlátozott mennyiségű adat alapján a dolutegravir vagy lamivudin monokomponensű gyógyszert más
antiretrovirális szerekkel együtt adva (12-17 éves) serdülőknek nem voltak további típusú mellékhatások azokon túl, amelyeket a felnőtt populációban észleltek.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat-profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Szisztemás vírusellenes szerek HIV-fertőzés kezelésére, kombinációk, ATC kód: J05AR25

Hatásmechanizmus

A dolutegravir a HIV-integrázt az integráz aktív helyéhez való kötődés útján gátolja és akadályozza a retrovírus dezoxiribonukleinsav (DNS) integráció száltranszfer lépését, amely nélkülözhetetlen a HIVreplikációs ciklusban.

A lamivudin, a lamivudin-5'-trifoszfát (TP, citidin-analóg) aktív metabolitja által, gátolja a HIV-1 és HIV-2 reverz transzkriptázát, a monofoszfát formának a vírus DNS láncába történő beépülésével, lezárva ezáltal a DNS láncot. A lamivudin-trifoszfát lényegesen kisebb affinitást mutat a gazdasejt DNS-polimerázaihoz.

Farmakodinámiás hatás

In vitro antivirális aktivitás
A dolutegravir és a lamivudin egyaránt gátolja a HIV laboratóriumi törzseinek és klinikai izolátumainak a replikációját számos sejt-típusban, így transzformált T sejtvonalakban, monocyta/macrophag vonalakban, valamint aktivált perifériás vér mononukleáris sejtek (PMBC) és monocyta/macrophagok primer kultúráiban. A vírusreplikáció 50%-os gátlásának eléréséhez (IC50 - a maximális hatás felének eléréséhez szükséges koncentráció) szükséges gyógyszerkoncentráció a vírus illetve a gazdasejt típusa szerint változott.

A dolutegravir IC50 értéke PBMC felhasználásával 0,5 nM volt különböző laboratóriumi törzsekben, MT-4 sejtek alkalmazásával 0,7-2 nM között mozgott. Hasonló IC50 értékeket észleltek klinikai izolátumokban, jelentős különbségek nélkül az egyes altípusokban; egy A, B, C, D, E, F és G kládot, valamint O-csoportot tartalmazó, 24 HIV-1 izolátum panelben az IC50 átlagérték 0,2 nM (tartomány: 0,02-2,14) volt. Az IC50 átlagérték 3 HIV-2 izolátum esetében 0,18 nM (tartomány: 0,09-0,61) volt.

A laboratóriumi HIV-1 törzsekkel szembeni medián vagy átlagos IC50-érték 0,007-2,3 µM között volt a lamivudin esetében. A laboratóriumi HIV-2 (LAV2 és EHO) törzsekkel szembeni átlagos IC50-érték 0,16-0,51 µM között volt a lamivudin esetében. A lamivudin esetében az IC50-érték a HIV-1 altípusokkal (A-G) szemben 0,001-0,170 µM kötött, az O-csoporttal szemben 0,030-0,160 µM között és a HIV-2 izolátumokkal szemben 0,002-0,120 µM között volt a perifériás vér mononukleáris sejtjeiben.

Harminchét, afrikai és ázsiai, kezeletlen betegből származó HIV-1 izolátumok (CRF01_AE, n = 12;
CRF02_AG, n = 12; és C altípus vagy CRF_AC, n = 13) érzékenyek voltak a lamivudinra
(< 3,0-szoros IC50 változás). Antivirális kezelésben még nem részesült betegekből származó O-csoport izolátumok a lamivudin aktivitási vizsgálatban nagyon érzékenynek bizonyultak.

A humán szérum hatása
100%-os humán szérumban a dolutegravir esetében az átlagos fehérje aktivitás változásának mértéke 75-szörös volt, amely 0,064 mikrogramm/ml IC90 értéket eredményezett. A lamivudin a terápiás tartományban lineáris farmakokinetikájú és plazmafehérje-kötődése alacsony (kevesebb mint 36%).

Rezisztencia

A Dovato integrázgátló gyógyszercsoporttal vagy lamivudinnal szembeni, dokumentált vagy feltételezhető rezisztencia hiányában javallott (lásd 4.1 pont). Az integrázgátló gyógyszercsoporttal vagy az NRTI gyógyszercsoporttal szembeni in vitro rezisztenciával és keresztrezisztenciával kapcsolatban figyelembe kell venni a dolutegravir és lamivudin készítmények alkalmazási előírását.

A vizsgálat virológiai okok miatti abbahagyásának (virological withdrawal) kritériumait a GEMINI-1
(204861) és GEMINI-2 (205543) vizsgálat 144 hete során teljesítő tizenkettő beteg közül a dolutegravir plusz lamivudin csoportban, illetve kilenc beteg közül a dolutegravir plusz tenofovirdizoproxil/emtricitabin FDC csoportban senkinél sem jelentkezett a kezelés során kialakuló integrázgátló- vagy NRTI gyógyszercsoport elleni rezisztencia.

IIb és III. fázisú vizsgálatokban korábban nem kezelt, dolutegravirt+2 NRTI-t (nukleozid reverz transzkriptáz gátlót) kapó betegeknél nem észlelték rezisztencia kialakulását az integrázgátló gyógyszercsoporttal vagy az NRTI gyógyszercsoporttal szemben (n = 1118, 48-96 hetes követési idő).

Az elektrokardiogrammra gyakorolt hatás

A dolutegravir esetében nem tapasztaltak releváns hatásokat a QTc-szakaszra a klinikai adagot kb.
háromszorosan meghaladó adagoknál. Hasonló vizsgálatot a lamivudinnal nem végeztek.

Klinikai hatásosság és biztonságosság

Korábban antiretrovirális kezelésben nem részesült személyek

A Dovato hatásosságát két azonos, 148 hét időtartamú, III. fázisú, randomizált, kettős vak, multicentrikus, párhuzamos csoportos, non-inferioritási kontollos vizsgálat, a GEMINI-1 (204861) és a GEMINI-2 (205543) támasztja alá. Összesen 1433 HIV-1 fertőzött, antiretrovirális kezelésben korábban nem részesült felnőtt beteg részesült kezelésben ezekben a vizsgálatokban. Olyan betegeket válogattak be, akiknél a plazma HIV-1 RNS szűrővizsgálat 1000 kópia/ml és ?500 000 kópia/ml közötti értéket mutatott. A betegeket vagy a naponta egyszer 50 mg dolutegravirt plusz 300 mg lamivudint tartalmazó két gyógyszeres adagolási séma szerint kezelt, vagy a naponta egyszer 50 mg dolutegravirt plusz 245/200 mg tenofovir-dizoproxil/emtricitabin kombinációt kapó csoportba randomizálták. Az elsődleges hatásossági végpont mindkét GEMINI vizsgálatban a 48. héten
< 50 kópia/ml plazma HIV-1 RNS értékkel rendelkező betegek aránya volt (Snapshot algoritmus az ITT-E populációra). A kettős vak elrendezésű kezelés a 96. hétig folytatódott, amit egy nyílt elrendezésű kezelés követett a 148. hétig.

A kiindulási időpontban, az összesített elemzésben a betegek életkorának medián értéke 33 év, a nők aránya 15%, a fehérbőrű betegeké 69%, a CDC 3. stádiumú (AIDS) betegeké 9%, a
> 100 000 kópia/ml HIV-1 RNS értékkel rendelkezőké 20% és a <200 sejt/mm3 CD4+ sejtszámú betegeké 8% volt; ezek a jellemzők hasonlóak voltak az egyes vizsgálatok és kezelési karok vonatkozásában.

A GEMINI-1 és GEMINI-2 vizsgálatokban, a 48. héten végzett elsődleges elemzésben a dolutegravir
plusz lamivudin kezelés non-inferioritást mutatott a dolutegrevir plusz tenofovir-
disoproxil/emtricitabin FDC kezeléssel szemben. Ezt az összesített elemzés adatai is alátámasztották, amelyek a 3. táblázatban láthatók.

3. táblázat A randomizált kezelés virológiai kimenetelei a GEMINI vizsgálatban a 48. héten (Snapshot algoritmus)

GEMINI-1 és GEMINI-2 összesített adatok*

DTG + 3TC N = 716
DTG + TDF/FTC
N = 717
HIV-1 RNS < 50 kópia/ml
91%
93%
Kezelési különbség† (95%-os konfidencia intervallum)
?1,7 (?4,4; 1,1)
Virológiai válasz hiánya
3%
2%
kópia/ml

1%

< 1%
A vizsgálat abbahagyása a hatásosság hiánya miatt
< 1%
< 1%
A vizsgálat abbahagyása egyéb okokból és
? 50 kópia/ml
< 1%
< 1%
Változás az ART-ben
< 1%
< 1%
Nincs virológiai adat a 48. heti ablak tartományban
6%
5%
Okok
A vizsgálat abbahagyása mellékhatás vagy halálozás miatt

1%

2%
A vizsgálat abbahagyása egyéb okokból
4%
3%
Hiányzó adatok az ablaktartományban de a vizsgálatban maradva
< 1%
0%
HIV-1 RNS < 50 kópia/ml, kiindulási kovariánsok szerinti lebontásban
n/N (%) n/N (%)
Kiindulási vírusterhelés (kópia/ml)
? 100 000
> 100 000

526 / 576 (91%)
129 / 140 (92%)

531 / 564 (94%)
138 / 153 (90%)
Kiindulási CD4+-szám (sejt/mm3)
? 200

50 / 63 (79%)

51 / 55 (93%)
> 200
605 / 653 (93%)
618 / 662 (93%)
HIV-1 altípus


B
424 / 467 (91%)
452 / 488 (93%)
A
84 / 86 (98%)
74 / 78 (95%)
Egyéb
147 / 163 (90%)
143 / 151 (95%)
Nem
Férfi

555 / 603 (92%)

580 / 619 (94%)

100 / 113 (88%)
89 / 98 (91%)
Rassza
Fehérbőrű

451 / 484 (93%)

473 / 499 (95%)
Afro-amerikai/afrikai származású/egyéb
204 / 232 (88%)
196 / 218 (90%)
* Az összesített elemzés eredményei összhangban állnak az egyes vizsgálatokéval, amelyekben teljesült az elsődleges végpont (a < 50 kópia/ml plazma HIV-1 RNS értékkel rendelkezők arányában a 48-dik héten kimutatott különbség a Snapshot algoritmus alapján a dolutegravir plusz lamivudin versus dolutegravir plusz tenofovir-dizoproxil/emtricitabin FDC kezelés között). A korrigált különbség 10%-os előre meghatározott non-inferioritási határérték mellett a GEMINI-1 vizsgálatban ?2,6 (95%-os CI: ?6,7; 1,5), míg a GEMINI-2 vizsgálatban ?0,7 (95%-os CI: ?4,3; 2,9) volt.
† A CMH szerint stratifikált elemzés alapján, az alábbi kiindulási stratifikációs faktorokkal korrigálva: plazma HIV-1 RNS (? 100 000 kópia/ml vs. > 100 000 kópia/ml) és CD4+ sejtszám
(? 200 sejt/mm3 vs. > 200 sejt/mm3). Az összesített elemzés szintén stratifikálva volt vizsgálatonként. Az értékelés 10%-os non-inferioritási határérték alkalmazásával történt. N = Betegszám az egyes kezelési csoportokban

A GEMINI vizsgálatok 96. és 144. hetében a 95%-os konfidenciaintervallum alsó határa az
<50 kópia/ml HIV-1 RNS szinttel rendelkező betegek arányának korrigált kezelési különbsége
(Snapshot) tekintetében magasabb volt a -10%-os non-inferioritási tartománynál, mind az egyes vizsgálatokban, mind a vizsgálatok összesített adatai esetében, lásd 4. táblázatot.

4. táblázat A randomizált kezelés virológiai kimenetelei a GEMINI vizsgálatban a 96. és 144. héten (Snapshot algoritmus)

GEMINI-1 és GEMINI-2 összesített adatok*

DTG +
3TC
N = 716
DTG +
TDF/FTC
N = 717
DTG +
3TC
N = 716
DTG +
TDF/FTC
N = 717

96. hét
144. hét
HIV-1 RNS <50 kópia/ml
86%
90%
82%
84%
Kezelési különbség†
(95%-os konfidenciaintervallum)
-3,4% (-6,7; 0,0)
-1,8% (-5,8; 2,1)
Virológiai válasz hiánya
3%
2%
3%
3%
Okok
Adatok az ablaktartományban és
? 50 kópia/ml

< 1%

< 1%

< 1%

< 1%
A vizsgálat abbahagyása a hatásosság hiánya miatt
1%
< 1%
1%
< 1%
A vizsgálat abbahagyása egyéb okokból és ? 50 kópia/ml
< 1%
< 1%
< 1%
2%
Változás az ART-ben
< 1%
< 1%
< 1%
< 1%
Nincs virológiai adat a 96./144. heti ablak tartományban
Okok
A vizsgálat abbahagyása mellékhatás
vagy halálozás miatt
A vizsgálat abbamaradása egyéb okokból
Az utánkövetésből való kimaradás
Beleegyezés visszavonása
A protokolltól való eltérés
Kezelőorvosi döntés
Hiányzó adatok az ablaktartományban, a vizsgálatban maradva
11%



3%
8%
3%
3%
1%
1%

0%
9%



3%
5%
1%
2%
1%
<1%

< 1%
15%



4%
11%
3%
4%
2%
2%

< 1%
14%



4%
9%
3%
3%
1%
1%

< 1%
* Az összesített elemzés eredményei összhangban állnak az egyes vizsgálatokéval.
† A CMH szerint stratifikált elemzés alapján, az alábbi kiindulási stratifikációs faktorokkal korrigálva: plazma HIV-1 RNS (? 100 000 kópia/ml vs. > 100 000 kópia/ml) és CD4+ sejtszám (? 200 sejt/mm3 vs.
> 200 sejt/mm3). Az összesített elemzés szintén stratifikálva volt vizsgálatonként. Az értékelés 10%-os noninferioritási határérték alkalmazásával történt.
N = Betegszám az egyes kezelési csoportokban

A CD4+ T-sejtszám emelkedés átlagértéke a 144. héten 302 sejt/mm3 volt a dolutegravir plusz lamivudin-karon és 300 sejt/mm3 a dolutegravir plusz tenofovir/emtricitabin-karon.

Virológiailag szuppresszált betegek

A dolutegravir/lamivudin hatásosságát virológiailag szuppresszált betegeknél egy randomizált, nyílt elrendezésű vizsgálat (TANGO [204862]) adatai támasztják alá. Összesen 741 olyan felnőtt HIV-1 fertőzött beteg részesült kezelésben a vizsgálatok során, akiknél nem észleltek rezisztenciára utaló bizonyítékot az NRTI, illetve az integrázgátló (INSTI) gyógyszercsoporttal szemben, és akik stabil, szuppresszív tenofovir-alafenamid alapú kezelésben (angol rövidítéssel TBR) részesültek.
A betegeket 1:1 arányban vagy dolutegravir/lamivudin FDC csoportba, vagy a TBR-kezelést folytató csoportba randomizálták legfeljebb 200 hétre. A randomizálást követően a betegeket a kiinduláskor alkalmazott gyógyszercsoport (proteázgátlók [PI], INSTI, illetve nem nukleozid reverztranszkriptázgátló [NNRTI]) szerint stratifikálták. Az elsődleges végpont a 48. héten megfigyelt, a plazmában ?50 HIV-1 RNS-kópia/ml értéket mutató betegek aránya volt (virológiai non-reszponderek) az FDA Snapshot kategóriák alapján (a randomizálási stratifikációs faktorral korrigálva).

A kiindulási időpontban a betegek medián életkora 39 év volt; 8%-uk volt nő, 21%-uk nem fehérbőrű,
5%-uk CDC C osztályba tartozó (AIDS) és 98%-uk esetében a kiindulási CD4+ sejtszám
?200 sejt/mm3 volt. Ezek a jellemzők hasonlóak voltak a két kezelési kar esetében. A betegek az 1. nap előtt kb. 3 év medián időtartamon át részesültek ART-kezelésben. Kb. 80%-uk a kiindulási időpontban INSTI-alapú TBR-kezelést kapott (főként elvitegravir/c-t).

A 48. hétre vonatkozó, elsődleges elemzésben a dolutegravir/lamivudin non-inferior volt a TBR-hez képest; mindkét karon a betegek <1%-ánál tapasztalták a virológiai válasz hiányát (?50 kópia/ml HIV-1 RNS érték) (lásd 5. táblázat).

5. táblázat: A TANGO vizsgálatban végzett randomizált kezelés virológiai kimenetelei (Snapshot algoritmus) a 48. héten

DTG/3TC N=369
TBR N=372
HIV-1 RNA <50 kópia/ml*
93%
93%
Virológiai válasz hiánya (?50 kópia/ml)**
< 1%
< 1%
Kezelési különbség† (95%-os konfidencia intervallum)
-0,3 (-1,2; 0,7)
A virológiai válasz hiányának okai:
Adatok az ablaktartományban és ? 50 kópia/ml

0%

0%
A vizsgálat abbahagyása a hatásosság hiánya miatt
0%
< 1%
A vizsgálat abbahagyása egyéb okokból és ? 50 kópia/ml
< 1%
0%
Változás az ART-ben
0%
0%
Nincs virológiai adat a 48 hetes időpontban
7%
6%
Okok
A vizsgálat abbahagyása mellékhatás vagy halálozás miatt

3%

< 1%
A vizsgálat abbahagyása egyéb okokból
3%
6%
Hiányzó adatok az ablaktartományban, de a vizsgálatban maradva
0%
< 1%
* 8%-os non-inferioritási tartomány alapján a DTG/3TC non-inferior a TBR-vel szemben a 48. héten a másodlagos értékelésben (a <50 kópia/ml plazma HIV-1 RNS értéket elérő betegek aránya).
** 4%-os non-inferioritási tartomány alapján a DTG/3TC non-inferior a TBR-vel szemben a 48. héten az elsődleges értékelésben (a ?50 kópia/ml plazma HIV-1 RNS értéket elérő betegek aránya).
† A CMH szerinti, a kiindulási harmadik gyógyszercsoportra (PI, NNRTI, INSTI) korrigált stratifikált elemzés alapján.
N = betegszám az egyes kezelési csoportokban; TBR = tenofovir-alafenamid alapú kezelési rend

A kezelés kimenetelei az egyes kezelési karokon a 48. héten hasonlóak voltak a stratifikációs faktorokon, kiindulási harmadik hatóanyagcsoporton, valamint az életkoron, nemen, rasszon, kiindulási CD4+ sejtszámon, CDC HIV betegség stádiumon és országokon át. A kiindulási CD4+ sejtszámban bekövetkező változás medián értéke a 48. héten 22,5 sejt/mm3 volt olyan betegeknél, akiket a dolutegravir/lamivudinról állítottak át, míg ugyanez az érték 11,0 sejt/mm3 volt azon betegeknél, akik továbbra is TBR-kezelésben részesültek.

A TANGO vizsgálat 96. hetében a ?50 kópia/ml HIV-1 RNS szinttel (Snapshot) rendelkező betegek aránya 0,3% volt a dolutegravir/lamivudin-csoportban, illetve 1,1% volt a TBR csoportban. 4%-os non-inferioritási határérték alapján a dolutegravir/lamivudin non-inferior maradt a TBR-hez viszonyítva, minthogy a korrigált kezelési különbség 95%-os CI értékének (-2,0%; 0,4%) alsó határa alacsonyabb mint 4% volt az ITT-E csoportban.

A CD4+ T-sejtek számának medián változása a kiindulási értékhez képest a 96. héten 61 sejt/mm3 a dolutegravir/lamivudin-karon, és 45 sejt/mm3 volt a TBR-karon.

A 144. héten a ?50 kópia/ml HIV-1 RNS szinttel (Snapshot) rendelkező betegek aránya 0,3% volt a dolutegravir/lamivudin-csoportban, illetve 1,3% volt a TBR-csoportban. 4%-os non-inferioritási határérték alapján a dolutegravir/lamivudin non-inferior maradt a TBR-hez viszonyítva, minthogy a korrigált kezelési különbség 95%-os CI értékének (-2,4%; 0,2%) felső határa alacsonyabb mint 4% volt az ITT-E csoportban.

A CD4+ T-sejtek számának medián változása a kiindulási értékhez képest a 144. héten 36 sejt/mm3 volt a dolutegravir/lamivudin-karon, és 35 sejt/mm3 volt a TBR-karon.

Gyermekek és serdülők
A Dovato-t, illetve a dolutegravir plusz lamivudin kettős kombinációt (külön gyógyszerekben alkalmazva) nem tanulmányozták gyermekeknél vagy serdülőknél.

Az Európai Gyógyszerügynökség a gyermekek esetén egy vagy több korosztálynál halasztást engedélyez a Dovato vizsgálati eredményeinek benyújtási kötelezettségét illetően a HIV fertőzés kezelésében.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Éhgyomorra alkalmazva a Cmax vonatkozásában a dolutegravirra bioegyenértékűséget mutattak ki a Dovato, valamint az 50 mg dolutegravir és 300 mg lamivudin egyidejű alkalmazásának összehasonlítása során. A dolutegravir AUC0-t 16%-kal volt magasabb a Dovato esetében az 50 mg dolutegravir és 300 mg lamivudin egyidejű alkalmazásához képest. Ezt az emelkedett értéket nem tekintették klinikailag relevánsnak.

Éhgyomorra alkalmazva az AUC vonatkozásában a lamivudinra bioegyenértékűséget mutattak ki a Dovato, valamint a 300 mg lamivudin és 50 mg dolutegravir egyidejű alkalmazásának összehasonlítása során. A lamivudin Cmax 32%-kal volt magasabb a Dovato esetében a 300 mg lamivudin és 50 mg dolutegravir egyidejű alkalmazásához képest. Ezt az emelkedett értéket nem tekintették klinikailag relevánsnak.

Felszívódás

A dolutegravir és a lamivudin per os alkalmazást követően gyorsan felszívódik. A dolutegravir abszolút biohasznosulását nem állapították meg. A per os lamivudin abszolút biohasznosulása felnőtteknél kb. 80-85%-os. A Dovato esetében a maximális plazma-koncentráció kialakulásáig eltelt időtartam (tmax) medián értéke éhgyomorra történő alkalmazás esetén a dolutegravir esetén 2,5 óra, míg a lamivudin esetén 1,0 óra volt.

A dolutegravir-expozíció általában hasonló volt az egészséges személyek és a HIV-1 fertőzöttek esetében. HIV-1 fertőzött felnőtteknél naponta egyszer adott 50 mg dolutegravir bevételét követően a dinamikus egyensúlyi állapotú (steady state) farmakokinetikai paraméterek (mértani átlag [%CV]) populáció farmakokinetikai analízisekben az alábbiak voltak:
AUC(0-24) = 53,6 (27) mikrogramm×óra/ml, Cmax = 3,67 (20) mikrogramm/ml és
Cmin = 1,11 (46) mikrogramm/ml. A napi egyszeri 300 mg lamivudin 7 napon át tartó ismételt orális adagolását követően a Cmax dinamikus egyensúlyi állapotú átlagértéke (CV) 2,04 mikrogramm/ml (26%), míg az AUC(0-24) átlagértéke (CV) 8,87 mikrogramm×óra/ml (21%) volt.

Egy darab Dovato tabletta nagy zsírtartalmú étel fogyasztásával egyidejűleg történő bevétele esetén az éhomi állapothoz képest a dolutegravir plazma AUC(0-?) 33%-kal, és Cmax értéke 21%-kal volt magasabb, illetve a lamivudin Cmax értéke 30%-kal volt alacsonyabb. A lamivudin AUC(0-?) értékre nem volt hatással a nagy zsírtartalmú étel. Ezek az eltérések klinikailag nem szignifikánsak. A Dovato bevehető étkezés közben vagy attól függetlenül is.

Eloszlás

A dolutegravir látszólagos megoszlási térfogata (Vd/F) 17-20 l. Intravénásan alkalmazott lamivudinnal végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a megoszlási térfogat átlagértéke 1,3 l/kg.

In vitro adatok alapján a dolutegravir nagymértékben (>99%) kötődik a humán plazmafehérjékhez. A dolutegravir plazmafehérje-kötődése független a dolutegravir-koncentrációtól. A hatóanyagból származó teljes radioaktivitás vér-plazma koncentráció aránya 0,441-0,535, amely a radioaktivitás minimális mértékű kötődését mutatja a vér sejtes elemeihez. A dolutegravir fehérjéhez nem kötött frakciója a plazmában emelkedett értéket mutat alacsony szérum albuminszint (< 35 g/l) esetén, amint azt közepesen súlyos májkárosodásban szenvedő betegeknél észlelték. A lamivudin farmakokinetikája a terápiás dózistartományban lineáris és in vitro a plazmafehérjékhez korlátozott mértékben kötődik (< 16%-36% a szérum albuminhoz).

A dolutegravir és a lamivudin bejut a cerebrospinalis folyadékba (CSF). Tizenhárom, korábban nem kezelt, stabil dolutegravir+abakavir/lamivudin terápiát kapó betegnél a dolutegravir koncentrációja a CSF-ben 18 ng/ml volt (hasonló a fehérjéhez nem kötött plazmakoncentráció értékéhez és magasabb mint az IC50). A lamivudin átlagos CSF/szérum koncentráció aránya 2-4 órával a per os bevételt követően kb. 12% volt. A lamivudin központi idegrendszerbe történő penetrációjának valós mértéke és annak összefüggése a klinikai hatásokkal nem ismert.

A dolutegravir megjelenik a női és a férfi nemi szervekben. A cervicovaginalis folyadékban, a méhnyak és a hüvely szövetében az AUC a dinamikus egyensúlyi (steady state) állapotban mért plazmaérték 6-10%-át éri el. Az AUC az ondóban 7%-a, a végbélszövetben pedig 17%-a volt a dinamikus egyensúlyi állapotban mért plazmaértéknek.

Biotranszformáció

A dolutegravir elsődlegesen az UGT1A1-en metabolizálódik, a CYP3A enzim csekély közreműködésével (humán tömeg-egyensúly vizsgálatban a teljes beadott adag 9,7%-a). A dolutegravir a fő keringő vegyület a plazmában; a változatlan hatóanyag renalis eliminációja csekély (az adag <1%-a). A teljes per os adag 53%-a változatlan formában választódik ki a széklettel. Nem ismert, hogy ez teljesen vagy részlegesen a nem felszívódott hatóanyagból származik-e, vagy az epével ürülő glükuronid-konjugátumból, amely a bélben az anyavegyületté bomlik. A teljes per os adag 32%-a választódik ki a vizelettel, amelyben megtalálható a dolutegravir éter-glükuronidja (a teljes adag 18,9%-a), az N-dealkilezett metabolit (a teljes adag 3,6%-a) és a benzil-szénatom oxidációja útján keletkező metabolit (a teljes dózis 3,0%-a).

A lamivudin eliminációjában a metabolizmus csak kisebb szerepet játszik. A lamivudin túlnyomórészt a veséken keresztül, változatlan formában ürül. A metabolikus gyógyszerkölcsönhatások valószínűsége a kismértékű májmetabolizmus (5-10%) miatt kicsi.

Gyógyszerkölcsönhatások

In vitro a dolutegravir a (CYP)1A2, CYP2A6, CYP2B6, CYP2C8, CYP2C9, CYP2C19, CYP2D6,
CYP3A citokróm P450 enzimeken, az UGT1A1-en, illetve UGT2B7-en, illetve a Pgp-transzportereken,
B