Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

BRAUNOVIDON KENŐCS 20G

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
B. Braun Melsungen Ag
Hatástani csoport:
D08AG Jódkészítmények
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-08053/01
Hatóanyagok:
Povidonum iodinatumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
VN Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszerkészítmények.
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Recept nélkül0,000,00
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
6 hónapos kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A kenőcs naponta többször alkalmazható a kezelendő felület kiterjedésétől függően.
Súlyos égési sérült esetén vagy nedvező sebre, az optimális antimikrobás hatás elérésére a kezelés kezdetén 4-6 óránként kell használni a kenőcsöt.
Helyi antiszeptikus terápiában az egész sérült felületet kenjük be a kenőccsel. A Braunovidon kenőcs használatának időtartama az indikációtól függ.
A kenőcs hosszabb ideig maradhat a seb felületén, akkor kell eltávolítani, ha elszíntelenedik.
Megjegyzés:
A kenőcs barna színe a készítmény sajátsága. Ez mutatja az aktív jód jelenlétét és annak hatékonyságát. Ha a barna szín halványul, újból be kell kenni a felületet. Az egész sérült felületet be kell fedni, mivel a Braunovidon kenőcs csak helyi antiszeptikum.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A povidon-jód nem alkalmazható higanyszármazékokkal egy időben vagy közvetlenül azok használata után, mert a higany-jodid égési sérülést okozhat.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek üzemeltetéséhez szükséges képességekre

A Braunovidon kenőcs nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A túladagolás tünetei
Per os bevitt povidon-jód által okozott mérgezés kezelése 5%-os keményítőnyákkal vagy nátrium-tioszulfáttal végzett gyomormosással történik, és szükség esetén ezt követően helyre kell állítani a folyadék- és elektrolit egyensúlyt.
A túladagolás kezelése
Ha megtörtént a felszívódás, hasonlóan a sebkezelés utáni állapothoz, a toxikus szérum jódszint hatásosan csökkenthető peritoneális- vagy haemodialízissel. A további kezelés során az alapbetegségtől és az egyéb tünetektől függően, pl. metabolikus acidózis és veseelégtelenség, az általános alapelveket kell követni. A jód indukálta hyperthyreosisban késleltetett lehet a thyreostaticus terápiára adott válasz.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A povidon-jód pH=2 és pH=7 értékek között hatékony. Komplex reakciókra számíthatunk fehérjékkel és bizonyos egyéb szerves vegyületekkel, melyek következtében csökken a készítmény hatékonysága.
Seb kezelésére enzim-tartalmú készítményekkel együtt alkalmazva a povidon-jód az enzim komponens oxidációját okozza, és az hatástalanná válik.
A jód és a higany-vegyületek reakciója súlyosan égető hatású Hg2I2 kialakulását eredményezi.
A povidon-jód egy időben nem használható taurolidinnel és hidrogén-peroxiddal kombinálva.
Megjegyzés:
A povidon-jód oxidáló hatása következtében fals-pozitív értékeket eredményezhet bizonyos diagnosztikai vizsgálatoknál (pl. o-toluidin vagy guajakgyanta használatakor haemoglobin- vagy glükóz-meghatározásnál).
A povidon-jód csökkenti a pajzsmirigy jód felvételét. Ez megzavarja a pajzsmirigy vizsgálatát (scintiscanning, a jód fehérjéhez kötödésének meghatározása, radioaktív jód diagnosztika) és lehetetlenné teszi a radioaktív jód terápiát. A povidon-jód kezelés után 1-2 héttel nem szabad új scintigramot készíteni.


6.2 Inkompatibilitások

Kompatibilitási vizsgálatok hiányában ez a gyógyszer nem keverhető más gyógyszerekkel.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Lokális mellékhatások
A citotoxikus hatáson túl az elhúzódó kezelés befolyásolhatja a seb gyógyulását, és átmeneti fájdalmat, égető érzést okozhat.
Elszigetelt esetekben késői típusú kontakt-allergiás reakciókat is megfigyeltek.

A pajzsmirigyre gyakorolt mellékhatások
Nagyobb felületen, ismételten alkalmazva, különösen sérült bőrre, a pajzsmirigyműködés zavarai nem zárhatók ki. Ezért ilyen esetekben a pajzsmirigyműködés rendszeres ellenőrzése szükséges.

Egyéb szisztémás mellékhatások
Nagy mennyiségű povidon-jód felszívódását követően (pl. égési sérülések kezelése) elektrolit- és szérum ozmolaritás zavarokról, veseelégtelenségről és súlyos metabolikus acidózisról számoltak be.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Antisepticumok és fertőtlenítők
ATC-kód: D08AG02

Oxidáló és halogénező tulajdonságain túl a jód molekulának (I2) baktériumölő hatása is van. A Braunovidon kenőcsben lévő povidon-jód kb.10% szilárd jódot és maximum 6,6% inaktív jódot tartalmaz. Vizes oldatban egyensúlyban vannak a I2 (és aktív formája a H2OI+), I-, I3- és a povidonnal alkotott komplexek. Ez az úgynevezett aktív jód tárolóhelyét képezi, ahonnan a használat során az aktív jód felszabadul.
A povidon-jód antimikróbás spektruma kiterjed a vírusok, baktériumok, gombák és néhány protozoon széles tartományára. A baktériumspórák és néhány vírusfaj általában csak nyújtott impact idő után válnak inaktívvá elegendő mennyiségben. Nem fejlődik ki rezisztencia. A primer rezisztencia arányát/mértékét még nem tesztelték. Másodlagos fertőződés primer rezisztens baktériumtörzzsel nem zárható ki. Ennek következtében a povidon-jód nem tekinthető auto-sterilnek. A jód hatékonyságát különböző szerves anyagok jelenléte lecsökkenti, ilyenek a vér összetevői és a genny, mivel ezek szintén oxidáló hatásúak és lekötik vagy felemésztik a szabad jódot.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A povidon-jód az ép bőrfelületről, de különösen a sebről és az égett felületről, a dózistól, a kezelt felület nagyságától és állapotától függőn, részben jodid formájában felszívódik. Különösen belső üregek átmosása után a jód csaknem teljes egészében, a povidon kisebb mértékben szívódik fel. A povidon felszívódása és különösen a vesén keresztül ürülése az átlagos molekulasúlytól függ. A 35 000-50 000-nél nagyobb molekulasúlyú povidon-jód retencióját feltételezik elsősorban a reticulo-histiocita rendszerben. Nem számoltak be más változásokról intravénás vagy subcutan adott povidon tartalmú gyógyszerekkel kapcsolatosan.

Eloszlás
A felszívódott jód, még inkább jodid viselkedése megegyezik a szervezetbe beépült jodiddal. A megoszlási térfogat a testtömegkilogramm 38%-a, a biológiai felezési idő vaginális adást követően kb. 2 nap. A totál jód standard értéke a szérumban 3,8-6,0 mikrogramm/dl a szervetlen jódé 0,01-0,5 mikrogramm/dl.

Súlyos povidon-jód expozíciót követően a szérum jódszint 48 000 mikrogramm/dl volt.

Elimináció
Az elimináció szinte teljesen a vesén keresztül történik, 15-60 ml plazma/perc clearance mellett, mely függ a szérum jódszintjétől, és a creatinin clearance-től (norm: 100-300 mikrogramm jodid/g creatinin), így például csökken vesekárosodás esetében.

5.3 A preklinikai biztonsági vizsgálatok eredményei

Akut toxicitás
A povidon-jód akut per os toxicitását patkányoknál határozták meg. Az LD50 érték 962-1300 mg szabad jód volt (ekvivalens 9,62-13,0 g povidon-jóddal).
Peritoneális alkalmazást követően az LD50 érték egészséges nyulaknál kb. 360 mg povidon-jód/ttkg, egereknél 400-600 mg/ttkg volt (ekvivalens 40-60 mg szabad jóddal). Patkánynál az intraperitoneális (i.p.) LD50-érték 400 mg/ttkg povidon-jód; kutyánál az LD75-érték 400 mg/ttkg (hígított 0,2% povidon-jód). Más vizsgálatnál az összes patkány, amelyik i.p. injekciót kapott
(350 mg/ttkg povidon-jód 10%) elpusztult. A nyitott hasüreg 10 percig tartó átmosása 400 mg/ttkg feletti adaggal (10%-os oldattal) az állatok 100%-ának pusztulását okozta, mint ahogy egészséges patkányok átmosása 15 ml/ttkg hígítatlan povidon-jód oldattal.

Főleg patkányoknál 75-300 mg/ttkg i.p. különböző koncentrációban adott povidon-jód a legtöbb vizsgálatban növekvő, gyakran 100%-os letalitást eredményezett a nem kezelt vagy különbözően kezelt kísérleti peritonitises kontrollcsoporthoz képest.

Hígítatlan povidon-jódot adva subcutan injekcióban patkányoknál az LD50-érték 2 g/ttkg volt (n=10). Nyulaknak 10%-os povidon-jódot adva az LD50-érték 110 mg/ttkg volt, míg 250 mg/ttkg dózis adása után minden állat elpusztult.

Szubkrónikus és krónikus toxicitás
A szubkrónikus és krónikus toxicitás vizsgálat egyik formája patkányokon, hogy 12 héten át 75 mg és 150 mg/ttkg/nap közötti adagban povidon-jódot ételbe kevernek. A povidon-jód adás leállítása után a szérumban a fehérjéhez kötött jód nagymértékű reverzibilis és dózistól függő növekedését, valamint a pajzsmirigy nem specifikus hisztopathológiai elváltozását tapasztalták.

Mutagenitás és tumor kialakulást indukáló hatás
Nem mutatott mutagén és carcinogén hatást.

Reprodukciós toxicitás
A szüléshez közeli időszakban lokálisan alkalmazott povidon-jód átmeneti hypothyroidismust okozott az újszülöttnél 50 µE/ml-érték feletti THS-val. A hosszú ideig történő alkalmazás - újszülöttek pajzsmirigyműködésére gyakorolt - hatásának vizsgálatára nincs lehetőség.
A jód felhalmozódik az anyatejben. A Braunovidon kenőcs lokális alkalmazását követően a tejben mért koncentráció 20-szorosa lehet a szérumkoncentrációnak.

Helyi toxicitás
Klinikai tapasztalatok szerint gátolja a sebgyógyulást, pl fekély hosszú idejű kezelésekor. Ép bőr általában jól tolerálja a povidon-jódot. Különböző in vitro vizsgálatokban a módszertől függően 0,01-5%-os povidon-jód toxikus volt a fibroblasztokra és a leukocitákra.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

20 g töltettömegű kenőcs fehér, csavaros, HDPE kupakkal lezárt, fehér, HDPE applikátorral ellátott, fehér, többrétegű tubusba töltve, amelynek belső rétege HDPE-LLDPE.
250 g töltettömegű kenőcs fehér, csavaros PP kupakkal lezárt fehér, többrétegű tubusba töltve, melynek belső rétege HDPE.
1×20 g-os, 1×250 g-os tubus dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? egy keresztes, erős hatású szer.
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 oC-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

B. Braun Melsungen AG
Carl-Braun-Straße 1
34212 Melsungen, Németország
Levelezési cím:
34209 Melsungen, Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-8053/01 (20 g)
OGYI-T-8053/02 (250 g)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1985. február 18.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. április 16.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. április 7.
6


OGYÉI/71467/2022