Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ENAPRIL 10MG TABLETTA 30X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Hexal Ag
Hatástani csoport:
C09AA Angiotenzin-konvertáló enzim (ace) gátlók önmagukban
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-08074/04
Hatóanyagok:
Enalaprilium maleinicum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
489 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános374,00115,00
Közgyógy489,000,00
Üzemi baleset489,000,00
Teljes0,00489,00
Egyedi engedélyes0,00489,00
Tárolás:
Nedvességtől védve
Eredeti csomagolásban
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Alkohol fogyasztása a készítmény szedése mellett ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Gyógyszerforma

3. GYÓGYSZERFORMA

Tabletta

Enapril 5 mg tabletta:
Fehér, ovális, mindkét oldalukon domború felületű, metszett élű tabletták. A tabletták egyik oldalán bemetszés, ennek bal oldalán "EN", jobb oldalán "5" kódjelzés van.
A tabletta egyenlő adagokra osztható.

Enapril 10 mg tabletta:
Vörösbarna színű, ovális, mindkét oldalukon domború felületű, metszett élű tabletták. A tabletták egyik oldalán bemetszés, ennek bal oldalán "EN", jobb oldalán "10" kódjelzés van.
A tabletta egyenlő adagokra osztható.

Enapril 20 mg tabletta:
Világos narancs színű, ovális, mindkét oldalukon domború felületű, metszett élű tabletták. A tabletták egyik oldalán bemetszés, ennek bal oldalán "EN", jobb oldalán "20" kódjelzés van.
A tabletta egyenlő adagokra osztható.


4. KLINIKAI JELLEMZŐK




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás:
Az enalapril felszívódását az elfogyasztott étel nem befolyásolja.
Az adagot egyénileg, a beteg kórtörténete (lásd 4.4 pont) és a vérnyomáscsökkentő hatás eredménye alapján kell meghatározni.

Felnőttek
Hypertonia
A kezdő adag - a hypertonia súlyossági fokától és a beteg állapotától függően (lásd alább) - 5-20 mg. Az enalaprilt naponta egyszer kell adni. Enyhe hypertonia esetén a javasolt kezdő adag 5-10 mg. Fokozott renin-angiotenzin-aldoszteron rendszer aktivitással (pl. renovascularis hypertonia, só- és/vagy folyadékvesztés, cardialis decompensatio vagy súlyos hypertonia) rendelkező betegek a kezdő adagot követően jelentősebb vérnyomásesést tapasztalhatnak. Ezeknél a betegeknél 5 mg vagy ennél alacsonyabb kezdő dózis javasolt, és a kezelés kezdetén orvosi felügyelet szükséges.

Az enalaprillal való kezelés kezdetén a korábbi, nagy adaggal végzett diuretikus kezelés folyadékvesztést és hypotonia kialakulásának veszélyét eredményezheti. Ilyen betegeknél 5 mg, vagy ennél alacsonyabb kezdő adag ajánlott. Amennyiben lehetséges, az enalapril-kezelés megkezdése előtt a diuretikus kezelést 2-3 napra meg kell szakítani. A veseműködést és a szérum káliumszintet ellenőrizni kell.
A szokásos fenntartó adag 20 mg naponta. A maximális fenntartó adag 40 mg naponta.

Szívelégtelenség/tünetmentes balkamra-diszfunkció
Tünetekkel járó szívelégtelenség kezelésében az enalapril diuretikum-, és ahol szükséges, digitálisz- vagy béta-blokkoló-kezelés mellett alkalmazandó. Tünetekkel járó szívelégtelenségben vagy tünetmentes balkamra-diszfunkcióban szenvedő betegek esetén az enalapril kezdő adagja 2,5 mg, amit - a vérnyomásra gyakorolt kezdeti hatás megállapítása érdekében - szigorú orvosi ellenőrzés mellett kell szedni. Szívelégtelenségben - az enalapril-kezelés megkezdését követően kialakuló, tünetekkel járó hypotonia hatékony ellátását követően, illetve a tünetekkel járó hypotonia kialakulása nélkül - az adagot fokozatosan kell a szokásos 20 mg-os fenntartó adagig emelni, melyet a beteg toleranciájától függően, egyszeri adagban vagy két egyenlő adagra osztva kell bevenni. Ezt a dózistitrálást 2-4 hét alatt javasolt végrehajtani. A maximális adag napi 40 mg, két egyenlő részletben adva.

Az enalapril adagjának javasolt titrálása szívelégtelenségben/tünetmentes balkamra-diszfunkcióban szenvedő betegeknél

Hét
Adag (mg/nap)
1. hét
1-3. nap: 2,5 mg/nap*, egyszeri adagban
4-7. nap: 5 mg/nap, két adagra elosztva
2. hét
10 mg/nap, egyszeri adagban vagy két adagra elosztva
3. és 4. hét
20 mg/nap, egyszeri adagban vagy két adagra elosztva
* Károsodott vesefunkciójú vagy diuretikumot szedő betegeknél különleges óvintézkedések szükségesek (lásd 4.4 pont).

Mind az enalapril-kezelés megkezdése előtt, mind pedig azt követően a vérnyomást és a veseműködést szigorúan ellenőrizni kell (lásd 4.4 pont), mivel hypotoniáról és (ritkább esetben) ennek következményeként kialakuló veseelégtelenségről számoltak be. Diuretikummal kezelt betegeknél a diuretikum adagját, ha lehetséges, az enalapril-kezelés megkezdése előtt csökkenteni kell. Az enalapril kezdő adagja után jelentkező hypotonia nem jelenti azt, hogy a hypotonia az enalaprillal történő krónikus kezelés során is visszatér és nem zárja ki az enalapril további alkalmazását. A szérum káliumszintet és a veseműködést szintén ellenőrizni kell.

Vesekárosodás és veseelégtelenség
Általában, az enalapril adagolása közti időtartamot kell növelni és/vagy az adagot csökkenteni.

Kreatinin-clearance (KrCL) (ml/perc)
Kezdőadag (mg/nap)
30 < KrCL < 80 ml/perc
5 - 10 mg/nap
10 < KrCL ? 30 ml/perc
2,5 mg/nap
KrCL ? 10 ml/perc
A dialízis napján 2,5 mg/nap*
* Lásd 4.4 pont - Hemodializált betegek. Az enalaprilát dializálható. A dialízismentes napokon az adagolást a vérnyomásválasznak megfelelően kell beállítani.

Idősek
Az adagot az idős beteg veseműködésének megfelelően kell meghatározni (lásd 4.4 pont).

Gyermekek és serdülők
Kevés, klinikai vizsgálatból származó tapasztalat áll rendelkezésre az enalapril hypertoniás gyermekeknél és serdülőknél történő alkalmazásáról (lásd 4.4, 5.1 és 5.2 pont).

Azoknál a betegeknél, akik a tablettát le tudják nyelni, az adagot egyedileg, a beteg kórtörténetének és a vérnyomásválasz figyelembe vételével kell meghatározni. A javasolt kezdő adag 20 kg feletti, illetve 50 kg alatti testtömegű betegeknél 2,5 mg, ? 50 kg testtömegű betegeknél pedig 5 mg. Az enalaprilt naponta egyszer kell bevenni. Az adagolást a beteg szükségleteinek megfelelően kell módosítani, 20 kg feletti, illetve 50 kg alatti testtömegű betegek esetén maximum napi 20 mg-ig, ? 50 kg testtömegű betegeknél pedig maximum napi 40 mg-ig (lásd 4.4 pont).

Adatok hiányában az enalapril szedése újszülötteknek és < 30 ml/perc/1,73 m2 glomeruláris filtrációs rátával rendelkező gyermekeknek nem ajánlott.

Az alkalmazás módja:
Szájon át történő alkalmazásra.
Az Enapril tabletta felszívódását az étel nem befolyásolja.

Az adagolást a beteg állapota (lásd 4.4 pont) és a vérnyomás-válasz alapján egyénileg kell meghatározni.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

* A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával vagy más ACE-gátlóval szembeni túlérzékenység.
* Korábbi ACE-gátló-kezeléssel összefüggésben jelentkező angiooedema az anamnézisben.
* Örökletes vagy idiopathiás angiooedema.
* A terhesség második és harmadik trimesztere (lásd 4.4 és 4.6 pont).
* Az Enapril tabletták egyidejű alkalmazása aliszkirén-tartalmú készítményekkel ellenjavallt diabetes mellitusban szenvedő vagy károsodott veseműködésű betegeknél (GFR < 60 ml/perc/1,73 m2) (lásd 4.5 és 5.1 pont).
* Szakubitril/valzartan egyidejű alkalmazása. Az enalapril-kezelést legkorábban 36 órával a szakubitril/valzartan utolsó adagjat követően szabad elkezdeni (lásd még 4.4. és 4.5 pont).





Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Tünetekkel járó hypotonia
Tünetekkel járó hypotonia szövődménymentes hypertoniában szenvedő betegeknél ritkán fordul elő. Enalaprilt kapó hypertoniás betegekben nagyobb valószínűséggel lép fel tünetekkel járó hypotonia, ha a beteg folyadékhiányos állapotban van, pl. diuretikus kezelés, sószegény diéta, dialízis, hasmenés vagy hányás következtében (lásd 4.5 és 4.8 pont). Veseelégtelenséggel járó vagy anélkül fennálló szívelégtelenségben szenvedő betegeknél tünetekkel járó hypotoniát figyeltek meg. Ez leginkább azoknál a betegeknél fordul elő, akik súlyosabb fokú szívelégtelenségben szenvednek, amire a nagy adagban alkalmazott kacsdiuretikum, a hyponatraemia vagy a funkcionális vesekárosodás utal. Ezeknél a betegeknél orvosi felügyelet mellett kell megkezdeni a kezelést és minden alkalommal megfigyelés alatt kell tartani a betegeket az enalapril és/vagy a diuretikum adagjának módosításakor. Az ischaemiás szívbetegekre és a cerebrovascularis betegségben szenvedőkre, akiknél egy nagymértékű vérnyomásesés myocardialis infarctust vagy cerebrovascularis történést válthat ki, hasonló megfontolások lehetnek érvényesek.

Ha hypotonia jelentkezik, a beteget le kell fektetni és amennyiben szükséges, intravénás infúzióban fiziológiás sóoldatot kell kapnia. Az átmenetileg kialakult vérnyomásesés nem zárja ki a további alkalmazást, és a volumenpótlás utáni vérnyomásemelkedést követően a kezelés nehézség nélkül tovább folytatható.

Néhány - normál vagy alacsony vérnyomású - szívelégtelenségben szenvedő betegben az enalapril hatására a szisztémás vérnyomás tovább csökkenhet. Ezzel a hatással számolni kell, de a kezelést emiatt nem kell megszakítani. Amennyiben a hypotonia tüneteket okoz, a diuretikum és/vagy az enalapril adagjának csökkentése és/vagy adagolásának felfüggesztése válhat szükségessé.

Aorta- vagy mitralis billentyű-stenosis/hypertrophiás cardiomyopathia
A többi vazodilatátorhoz hasonlóan, az ACE-gátlókat is fokozott óvatossággal szabad csak adni a bal kamra billentyűit érintő illetve a kiáramlási pálya szűkületében és adásukat kerülni kell cardiogen shock és hemodinamikailag jelentős obstrukció esetén.

Veseműködési zavar
Vesekárosodás esetén (kreatinin-clearance < 80 ml/perc) az enalapril kezdő adagját a beteg kreatinin-clearance-ének megfelelően (lásd 4.2 pont), majd pedig a kezelésre adott válaszának függvényében kell beállítani. A kálium- és a kreatininszint szokásos ellenőrzése hozzátartozik az ilyen betegeknél alkalmazott mindennapos orvosi gyakorlathoz.

Az enalapril alkalmazásának kapcsán veseelégtelenségről számoltak be, mely leginkább súlyos szívelégtelenségben vagy egyidejűleg fennálló vesebetegségben - beleértve a veseartéria szűkületét - szenvedő betegeknél fordult elő. Amennyiben azonnal felismerik és megfelelően kezelik, az enalapril-kezelés kapcsán jelentkező veseelégtelenség általában reverzíbilis.

Néhány hypertoniás betegben, akik nyilvánvalóan nem szenvedtek vesebetegségben, a vér karbamid- és a kreatininszintje megemelkedett, amikor az enalaprilt diuretikumokkal együtt kapták. Ilyen esetekben az enalapril adagjának csökkentése és/vagy a diuretikum adásának felfüggesztése válhat szükségessé. Ilyen esetben gondolni kell a veseartéria szűkületének lehetőségére (lásd 4.4 pont - Renovascularis hypertonia).

Renovascularis hypertonia
Kétoldali veseartéria-szűkületben vagy a szoliter vese artériájának szűkületében szenvedő betegek ACE-gátlóval való kezelésekor a hypotonia és a veseelégtelenség kialakulásának fokozott kockázata áll fenn. A vesefunkciók elvesztése már a szérum kreatininszint enyhe emelkedésekor is jelentkezhet. Ezeknél a betegeknél a kezelést szigorú orvosi felügyelet mellett, kis adaggal, óvatos titrálással és a vesefunkciók ellenőrzése mellett kell elkezdeni.

Vesetranszplantáció
A közelmúltban vesetranszplantáción átesett betegek enalapril-kezelésével kapcsolatban nincs tapasztalat, ezért az enalapril alkalmazása nem javasolt.

Májelégtelenség
Az ACE-gátlók alkalmazásakor ritkán egy tünetegyüttes jelentkezett, mely cholestaticus sárgasággal vagy hepatitisszel kezdődik, és fulmináns hepaticus necrosissal és (néha) halállal végződik. A szindróma mechanizmusa nem ismert. Azoknak az ACE-gátlókkal kezelt betegeknek, akiknél sárgaság alakul ki vagy a májemzimszintek jelentősen megemelkednek, abba kell hagyniuk az ACE-gátló szedését, és megfelelő orvosi megfigyelésben kell részesülniük.

Neutropenia/agranulocytosis
ACE-gátló-kezelésben részesülő betegeknél neutropeniáról/agranulocytosisról, thrombocytopeniáról és anaemiáról számoltak be. A normál veseműködéssel és egyéb komplikáló tényezővel nem rendelkező betegeknél ritkán fordul elő neutropenia. Az enalapril alkalmazása rendkívüli odafigyelést igényel kollagén-érbetegség, immunszuppresszív kezelés, allopurinol- vagy prokainamid-kezelés vagy ezen komplikáló tényezők kombinációja esetén, különösen csökkent veseműködés fennállása mellett. Ezen betegek némelyikénél súlyos fertőzés alakult ki, ami egyes esetekben nem reagált az intenzív antibiotikum kezelésre. Ilyen betegeknél az enalapril alkalmazásakor, a fehérvérsejtszámot rendszeresen ellenőrizni kell, és a beteget figyelmeztetni kell, hogy jelezzen bármilyen fertőzésre utaló jelet.

Túlérzékenység/angiooedema
Angiotenzin-konvertáló-enzimgátlókkal, pl. enalaprillal kezelt betegeknél az arc, a végtagok, az ajkak, a nyelv, a glottis és/vagy a gége angiooedemájáról számoltak be. A kezelés során ez bármikor előfordulhat. Ilyen esetben az enalapril-kezelést azonnal abba kell hagyni és a beteget megfelelően meg kell figyelni annak érdekében, hogy a tünetek a beteg elbocsátása előtt teljesen megszűnjenek. A betegnek tartós megfigyelésre lehet szüksége még azokban az esetekben is, amikor csak a nyelv duzzad meg és nem lép fel légzési elégtelenség, mivel előfordulhat, hogy az antihisztamin- és a kortikoszteroid-kezelés nem elegendő.

Nagyon ritkán halálos kimenetelű esetekről számoltak be - gégeödéma vagy nyelvödéma kapcsán jelentkező - angiooedema kialakulása miatt. A nyelv, a glottis vagy a gége érintettsége légúti elzáródás kialakulásához vezethet, különösen azon betegeknél, akinek anamnézisében légúti műtét szerepel. A nyelv, a glottis vagy a gége - nagy valószínűséggel légúti szűkületet okozó - érintettsége esetén azonnal megfelelő terápia alkalmazása (pl. 0,3 ml - 0,5 ml 1:1000 hígítású adrenalin oldat sc. adása) és/vagy a légutak szabad átjárhatóságának biztosítása szükséges.

Az ACE-gátlót kapó feketebőrű betegeknél gyakrabban fordult elő angiooedema, mint a nem-feketebőrű betegek esetében.

Azok a betegek, akiknek kórelőzményében az angiooedema nem ACE-gátló-kezeléssel kapcsolatban fordult elő, az ACE-gátló-kezelés alatt az angiooedema fokozott veszélyének lehetnek kitéve (lásd még 4.3 pont).

Az ACE-gátlók szakubitril/valzartán-nal történő egyidejű alkalmazása ellenjavallt az angiooedema kialakulásának fokozott kockázata miatt. A szakubitril/valzartán-kezelést legkorábban 36 órával az enalapril utolsó adagját követően szabad elkezdeni.
Az enalapril-kezelést legkorábban 36 órával a szakubitril/valzartan utolsó adagját követően szabad
elkezdeni (lásd 4.3. és 4.5 pont).

Az ACE-gátlók racekadotrillal, mTOR-gátlókkal (pl. szirolimusz, everolimusz, temszirolimusz) és vildagliptinnal történő egyidejű alkalmazása az angiooedema kialakulásának fokozott kockázatához vezethet (pl. a légutak vagy a nyelv duzzanata, légzéskárosodással vagy anélkül) (lásd 4.5 pont). A racekadotril-, mTOR-gátló- (pl. szirolimusz, everolimusz, temszirolimusz) és vildagliptin-kezelés megkezdésekor elővigyázatosság szükséges azoknál a betegeknél, akik már ACE-gátló-kezelésben részesülnek.

Hártyásszárnyú rovarok mérge elleni deszenzibilizálás során jelentkező anafilaktoid reakciók
A hártyásszárnyú rovarok mérge elleni deszenzibilizálás alatt ACE-gátlót kapó betegek ritkán életveszélyes anafilaktoid reakciókat tapasztaltak. Ezeket a reakciókat úgy kerülték el, hogy minden egyes deszenzibilizáló eljárás előtt az ACE-gátló szedését átmenetileg felfüggesztették.

Anafilaktoid reakciók LDL-apheresis során
Azoknál a betegeknél, akik dextrán-szulfáttal történő kis sűrűségű lipoprotein (LDL)-apheresis alatt ACE-gátlót kapnak, ritkán életveszélyes anafilaktoid reakciókat tapasztaltak. Ezeket a reakciókat az ACE-gátló alkalmazásának - az apheresisek előtti - átmeneti leállításával előzték meg.

Hemodializált betegek
High-flux membránnal (pl. AN 69) dializált és egyidejűleg ACE-gátlóval kezelt betegekben anafilaktoid reakciókról számoltak be. Ezeknél a betegeknél más dializálómembrán használatát vagy egy másik osztályba tartozó vérnyomáscsökkentő gyógyszer alkalmazását meg kell fontolni.

Hypoglykaemia
A per os antidiabetikummal vagy inzulinnal kezelt betegeket az ACE-gátló-kezelés megkezdése előtt figyelmeztetni kell, hogy szigorúan ellenőrizzék a vércukorszintjüket a hypoglykaemia megelőzése érdekében, főleg az együttes kezelés első hónapjában (lásd 4.5 pont - Antidiabetikumok).

Köhögés
Az ACE-gátlók alkalmazása kapcsán köhögésről számoltak be. A köhögés jellemzően improduktív, perzisztáló és a kezelés abbahagyása után megszűnik. A köhögés differenciáldiagnosztikája során az ACE-gátló-kezelés mellékhatásaként fellépő köhögést is számításba kell venni.

Műtéti beavatkozások/anesztézia
Nagyobb műtéti beavatkozás során vagy hypotoniát okozó szerekkel végzett anesztézia esetén az enalapril gátolja a kompenzatorikus renin-felszabadulást követő angiotenzin II-képződést. Ha hypotonia alakul ki és feltételezhető, hogy a fenti mechanizmus következtében, akkor az volumenpótlással rendezhető.

Szérum káliumszint
Egyes, ACE-gátló- (így pl. enalapril) kezelésben részesülő betegeknél a szérum káliumszint emelkedését észlelték. Az ACE-gátlók hyperkalaemiát okozhatnak, mivel gátolják az aldoszteron felszabadulását. Ez a hatás az ép vesefunkciójú betegeknél általában nem jelentős. A hyperkalaemia kialakulása szempontjából fokozott kockázatot jelent a veseelégtelenség, a veseműködés romlása, a 70 év feletti életkor, a diabetes mellitus, az interkurrens események, főleg a dehidráció, az akut cardialis dekompenzáció, a metabolikus acidózis és/vagy káliumpótlók (beleértve a sópótlókat), káliummegtakarító diuretikumok (pl. spironolakton, eplerenon, triamteren vagy amilorid), vagy más, a szérum káliumszintet emelő gyógyszer (pl. heparin, trimetoprim, ko-trimoxazol, más néven trimetoprim/szulfametoxazol), továbbá különösen aldoszteron-antagonisták vagy angiotenzinreceptor-blokkolók egyidejű alkalmazása. Káliumpótlók, káliummegtakarító diuretikumok vagy káliumtartalmú sópótló készítmények alkalmazása - különösen károsodott vesefunkciójú beteg esetében - a szérum káliumszint jelentős növekedéséhez vezethet. A hyperkalaemia súlyos, néha halálos kimenetelű arrhythmiát okozhat. Az ACE-gátló-kezelésben részesülő betegeknél a káliummegtakarító diuretikumok és az angiotenzinreceptor-blokkolók alkalmazása esetén elővigyázatossággal kell eljárni, továbbá a szérum káliumszint és a vesefunkció monitorozása szükséges. Amennyiben az enalapril és a fent említett szerek egyidejű alkalmazása helyénvaló, akkor a szérum káliumszintet rendszeresen ellenőrizni kell (lásd 4.5 pont).

Lítium
A lítium enalaprillal való együttes alkalmazása általában nem javasolt (lásd 4.5 pont).

A renin-angiotenzin-aldoszteron rendszer kettős blokádja (RAAS)
Bizonyíték van rá, hogy az ACE-gátlók, angiotenzin II-receptor-blokkolók vagy az aliszkirén egyidejű alkalmazása fokozza a hypotonia, hyperkalaemia és csökkent veseműködés kockázatát (beleértve az akut veseelégtelenséget is), ezért a RAAS ACE-gátlók, angiotenzin II-receptor-blokkolók vagy aliszkirén kombinált alkalmazásával történő kettős blokádja nem javasolt (lásd 4.5 és 5.1 pont).
Ha a kettősblokád-kezelést abszolút szükségesnek ítélik, az csak szakorvos felügyeletével, a vesefunkció, elektrolitszintek és a vérnyomás gyakori és szoros ellenőrzése mellett történhet.
Az ACE-gátlók és angiotenzin II-receptor-blokkolók nem alkalmazhatók egyidejűleg diabeteses nephropathiában szenvedő betegeknél.

Segédanyagok
Az Enapril tabletta laktózt tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.

A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz tablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".

Gyermekek és serdülők
Hatásosság és biztonságosság szempontjából kevés tapasztalat áll rendelkezésre a 6 évesnél idősebb hypertoniás gyermekekkel kapcsolatban és egyéb indikációkban egyáltalán nincs tapasztalat. Két hónaposnál idősebb gyermekekre vonatkozóan kevés farmakokinetikai adat áll rendelkezésre (lásd még 4.2, 5.1 és 5.2 pont). Az enalapril alkalmazása nem javasolt gyermekkorban hypertonián kívül egyéb indikációkban.

Adatok hiányában az enalapril szedése újszülötteknek és < 30 ml/perc/1,73 m2 glomeruláris filtrációs rátával rendelkező gyermekeknek nem ajánlott (lásd 4.2 pont).

Terhesség
ACE-gátlóval történő kezelést terhesség alatt nem szabad elkezdeni. Hacsak az ACE-gátlóval történő folyamatos kezelés nem elengedhetetlen, terhességet tervező betegeket olyan más antihipertenzív kezelésre kell átállítani, melynek biztonságossága terhességben alátámasztott. Az ACE-gátló szedését azonnal abba kell hagyni, amennyiben terhességet állapítottak meg. Szükség esetén más, megfelelő kezelést kell elkezdeni (lásd 4.3 és 4.6 pont).

Etnikai különbségek
Egyéb angiotenzin-konvertáló enzimgátlókhoz hasonlóan az enalapril érzékelhetően kevésbé hatékonyan csökkenti a vérnyomást a feketebőrű emberekben, mint a nem-feketebőrűeknél, melynek valószínűleg az az oka, hogy a feketebőrű hypertoniás betegcsoportban gyakoribb az alacsony reninszint.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Gépjárművezetésnél és gépekkel való munkavégzésnél figyelembe kell venni, hogy a tabletta szedése mellett esetenként szédülés vagy kimerültség jelentkezhet.


4.9 Túladagolás

Kevés humán adat áll rendelkezésre a túladagolással kapcsolatban. A túladagolás eddig észlelt legjellemzőbb tünetei a tabletták bevétele után mintegy hat órával kezdődő és a renin-angiotenzin rendszer blokádjával egyidejűleg jelentkező nagyfokú hypotonia és stupor. Az ACE-gátlók túladagolásával kapcsolatban jelentkező tünet lehet a keringési shock, az elektrolitzavar, a veseelégtelenség, a hyperventillatio, a tachycardia, a palpitatio, a bradycardia, a szédülés, a szorongás és a köhögés. 300 mg, illetve 440 mg enalapril bevételét követően az enalaprilát szérumszintje 100-szor, illetve 200-szor magasabb volt, mint a szokásos terápiás adag bevételét követően.

A túladagolás kezelésére fiziológiás sóoldat intravénás infúzióban történő beadása javasolt. Ha hypotonia lép fel, a beteget shock-pozícióba kell helyezni. Angiotenzin II infúzió és/vagy katekolaminok intravénás adása szintén megfontolandó, amennyiben ezek rendelkezésre állnak. Ha a gyógyszer bevétele nemrég történt, az enalapril-maleát eltávolítását célzó intézkedéseket kell tenni (pl. hánytatás, gyomormosás, abszorbensek és nátrium-szulfát adása). Az enalaprilát hemodialízissel eltávolítható az általános keringésből (lásd 4.4 pont - Hemodializált betegek). Terápiarezisztens bradycardia esetén pacemaker-terápia javasolt. Az életfunkciókat, a szérum elektrolitszinteket és a kreatininkoncentrációt folyamatosan ellenőrizni kell.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A renin-angiotenzin-aldoszteron rendszer (RAAS) kettős blokádja
A klinikai vizsgálati adatok azt mutatták, hogy a renin-angiotenzin-aldoszteron rendszernek (RAAS) ACE-gátlók, angiotenzin II-receptor-blokkolók vagy aliszkirén kombinációjával történő kettős blokádja nagyobb gyakorisággal okoz mellékhatásokat, például hypotoniát, hyperkalaemiát és beszűkült veseműködést (beleértve az akut veseelégtelenséget is), mint a csak egyféle RAAS-ra ható szer alkalmazása (lásd 4.3, 4.4 és 5.1 pont).

Diuretikumok (tiazid- vagy kacsdiuretikumok)
Az enalaprillal való kezelés megkezdésekor a korábbi, nagy adaggal végzett diuretikus kezelés folyadékvesztést és hypotonia kialakulásának veszélyét eredményezheti (lásd 4.4 pont). A vérnyomáscsökkentő hatást a diuretikum alkalmazásának abbahagyásával, a folyadék- vagy sóbevitel növelésével vagy kis adagú enalaprillal történő kezelés megkezdésével lehet csökkenteni.

Egyéb vérnyomáscsökkentő szerek
Ezeknek a szereknek az együttes alkalmazása fokozhatja az enalapril vérnyomáscsökkentő hatását. Nitroglicerin és más nitrátok vagy egyéb értágítók együttes alkalmazása tovább csökkentheti a vérnyomást.

Lítium
Lítium és ACE-gátlók együttes alkalmazása során a lítium szérumkoncentrációjának reverzíbilis emelkedéséről és toxicitásának fokozódásáról számoltak be. Az ACE-gátlók tiazid diuretikumokkal való együttes alkalmazása tovább növelheti a lítiumszintet és fokozhatja a lítiumtoxicitás kockázatát. Az enalapril lítiummal való alkalmazása nem ajánlott, de amennyiben ez a kombináció elkerülhetetlen, a szérum lítiumszint gondos ellenőrzése szükséges (lásd 4.4 pont).

Triciklusos antidepresszánsok/antipszichotikumok/anesztetikumok/narkotikumok
Bizonyos anesztetikus hatású gyógyszerek, triciklusos antidepresszánsok és antipszichotikumok ACE-gátlóval való együttes alkalmazása a vérnyomás további csökkenéséhez vezethet (lásd 4.4 pont).

Nem-szteroid gyulladásgátló szerek (NSAID-ok), beleértve a szelektív ciklooxigenáz-2 (COX-2)-gátlókat
A nem-szteroid gyulladásgátlók (NSAID-ok) - beleértve a szelektív ciklooxigenáz-2 (COX-2)-gátlókat - rendszeres használata csökkentheti a diuretikumok és egyéb vérnyomáscsökkentő gyógyszerek hatását. Ennél fogva az angiotenzin II-receptor-antagonisták vagy ACE-gátlók vérnyomáscsökkentő hatását az NSAID-ok - beleértve a szelektív COX-2-gátlókat - gyengíthetik.

Az NSAID-ok (beleértve a COX-2 gátlókat) és az angiotenzin II-receptor-antagonisták vagy az ACE-gátlók együttes adása további szérum káliumszint növelő hatással bír és a vesefunkciók romlását eredményezheti. Ezek a hatások rendszerint reverzibilisek. Ritkán előfordulhat akut veseelégtelenség, főként károsodott vesefunkciójú betegekben (mint pl. az időskorú vagy a volumenhiányban szenvedő betegek, beleértve a diuretikus kezelésben részesülőket). Ennél fogva e kombinációt károsodott vesefunkciójú betegeknél körültekintően kell alkalmazni. A betegeket megfelelően hidrált állapotba kell hozni és fontolóra kell venni a vesefunkciók monitorozását az együttes kezelés megkezdésekor, valamint rendszeresen utána is.

Az angioodema kialakulásának kockázatát növelő gyógyszerek
Az ACE-gátlók egyidejű alkalmazása szakubitril/valzartán-nal ellenjavallt az angiooedema kialakulásának fokozott kockázata miatt (lásd 4.3. és 4.4 pont).

Az ACE-gátlók egyidejű alkalmazása racekadotrillal, mTOR-gátlókkal (pl. szirolimusz, everolimusz, temszirolimusz) és vildagliptinnal az angiooedema kialakulásának fokozott kockázatához vezethet (lásd 4.4 pont).

Arany
Parenterális arany-készítménnyel (nátrium-aurotiomaláttal) és ACE-gátlóval (köztük enalaprillal) egyidejűleg kezelt betegeknél ritkán nitritoid-reakciókat (tünetei lehetnek: az arc kipirulása, émelygés, hányás és hypotonia) jelentettek.

Szimpatomimetikumok
Csökkenthetik az ACE-gátlók vérnyomáscsökkentő hatását.

Antidiabetikumok
Epidemiológiai vizsgálatok szerint az ACE-gátlók és antidiabetikumok (inzulinok, per os hypoglykaemiás szerek) együttes alkalmazása - hypoglykaemia kialakulásának kockázatával járó - fokozott vércukorszint csökkentő hatást eredményezhet. Ez a jelenség inkább a kombinált kezelés első hetében jelentkezett, és a csökkent vesefunkciójú betegeknél (lásd 4.4 - Hypoglykaemia és 4.8 pont - Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek).

Alkohol
Az alkohol fokozza az ACE-gátlók vérnyomáscsökkentő hatását.

Acetilszalicilsav, trombolitikumok, béta-blokkolók
Az enalapril biztonságosan alkalmazható együtt acetilszalicilsavval (kardiológiában alkalmazott adagban), trombolitikumokkal és béta-blokkolókkal.

Káliummegtakarító diuretikumok, káliumpótlók vagy káliumtartalmú sópótlók
Bár a szérum káliumszintje általában a normáltartományon belül marad, egyes enalaprillal kezelt betegeknél hyperkalaemia fordulhat elő. A káliummegtakarító diuretikumok (pl. spironolakton, triamteren vagy amilorid), a káliumpótlók vagy káliumtartalmú sópótlók a szérum káliumszintjének jelentős növekedését válthatják ki. Elővigyázatosság szükséges az enalapril egyéb, a szérum káliumszintet növelő készítményekkel történő együttes alkalmazásakor is, így például a trimetoprimmel és ko-trimoxazollal (trimetoprim/szulfametoxazol) történő együttes alkalmazáskor, ugyanis ismert, hogy a trimetoprim káliummegtakarító diuretikumhoz, például az amiloridhoz hasonló hatást fejt ki. Ezért az enalapril együttes adása az említett gyógyszerekkel nem ajánlatos. Amennyiben az együttadás indokolt, megfelelő óvatossággal és a szérum káliumszint gyakori monitorozása mellett kell ezeket alkalmazni.

Ciklosporin
Az ACE-gátlók ciklosporinnal történő egyidejű alkalmazásakor hyperkalaemia fordulhat elő.
Javasolt a szérum káliumszint monitorozása.

Heparin
Az ACE-gátlók heparinnal történő egyidejű alkalmazásakor hyperkalaemia fordulhat elő.
Javasolt a szérum káliumszint monitorozása.

Gyermekek és serdülők
Interakciós vizsgálatokat csak felnőttek körében végeztek.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Az alábbi nemkívánatos hatásokat jelentették az enalaprillal végzett klinikai vizsgálatok során, illetve a forgalomba hozatalt követően.

Nagyon gyakori (? 1/10)
Gyakori: (? 1/100 - < 1/10)
Nem gyakori: (? 1/1000 - < 1/100)
Ritka: (? 1/10000 - < 1/1000)
Nagyon ritka: (< 1/10000)
Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg.)

Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek:
Nem gyakori: anaemia (beleértve az aplasticus és haemolyticus anaemiát).
Ritka: neutropenia, csökkent hemoglobinszint, csökkent hematokritérték, thrombocytopenia, agranulocytosis, csontvelő-depresszió, pancytopenia, lymphadenopathia, autoimmun betegségek.

Endokrin betegségek és tünetek:
Nem ismert: nem megfelelő antidiuretikushormon-termelés szindróma (SIADH).

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek:
Nem gyakori: hypoglykaemia (lásd 4.4 pont).

Pszichiátriai kórképek:
Gyakori: depresszió.
Nem gyakori: zavartság, álmatlanság, idegesség.
Ritka: rendellenes álmok, alvászavarok.

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Nagyon gyakori: szédülés.
Gyakori: fejfájás, ájulás, az ízérzés megváltozása.
Nem gyakori: aluszékonyság, paraesthesia, vertigo.

Szembetegségek és szemészeti tünetek:
Nagyon gyakori: homályos látás.

A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei
Nem gyakori: tinnitus.

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek/ Érbetegségek és tünetek:
Gyakori: mellkasi fájdalom, szívritmuszavar, angina pectoris, tachycardia.
Nem gyakori: palpitatio, myocardialis infarctus vagy cerebrovascularis történés*, amelyek feltehetően a nagy kockázatú betegeknél a nagymértékű vérnyomáscsökkenéssel hozhatók kapcsolatba (lásd 4.4 pont).

Érbetegségek és tünetek
Gyakori: hypotonia (beleértve az orthostaticus hypotoniát is).
Nem gyakori: kipirulás, orthostaticus hypotonia.
Ritka: Raynaud-jelenség.

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek:
Nagyon gyakori: köhögés.
Gyakori: dyspnoe.
Nem gyakori: orrfolyás, torokfájás és rekedtség, bronchospasmus/asthma.
Ritka: pulmonalis infiltrátumok, rhinitis, allergiás alveolitis/eosinophil pneumonia.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Nagyon gyakori: émelygés.
Gyakori: hasmenés, hasi fájdalom.
Nem gyakori: ileus, pancreatitis, hányás, emésztési zavar, székrekedés, étvágytalanság, gyomorirritáció, szájszárazság, peptikus fekély.
Ritka: stomatitis/aphtosus fekélyek, glossitis.
Nagyon ritka: intestinalis angiooedema.

Máj- és epebetegségek, illetve tünetek:
Ritka: májelégtelenség, hepatitis - vagy hepatocellularis vagy cholestaticus, hepatitis necrosissal, cholestasis (a sárgaságot is beleértve).

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei:
Gyakori: bőrkiütés, túlérzékenység/angioneuroticus oedema: az arc, a végtagok, az ajak, a nyelv, gégefedő és/vagy a gége angioneuroticus oedemájáról számoltak be (lásd 4.4 pont).
Nem gyakori: diaphoresis, pruritus, urticaria, alopecia.
Ritka: erythema multiforme, Stevens-Johnson-szindróma, exfoliatív dermatitis, toxicus epidermalis necrolysis, pemphigus, erythroderma.
Nem ismert: olyan tünetegyüttesről számoltak be, amely a következő tünetek némelyikével vagy akár az összessel jellemezhető: láz, serositis, vasculitis, izomfájdalom/izomgyulladás, arthralgia/arthritis, antinuclearis antitest-pozitivitás (ANA), gyorsult vörösvértest-süllyedés, eosinophilia és leukocytosis. Kiütés, fényérzékenység vagy más dermatológiai reakció is előfordulhat.

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei:
Nem gyakori: izomgörcsök.

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek:
Nem gyakori: veseműködési zavar, veseelégtelenség, proteinuria.
Ritka: oliguria.

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek:
Nem gyakori: impotencia.
Ritka: gynecomastia.

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
Nagyon gyakori: asthenia.
Gyakori: kimerültség.
Nem gyakori: rossz közérzet, láz.

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei:
Gyakori: hyperkalaemia, emelkedett szérum kreatininszint.
Nem gyakori: emelkedett karbamidszint a vérben, hyponatraemia.
Ritka: emelkedett májenzimszintek, emelkedett szérum bilirubinszint.

* A klinikai vizsgálatokban az előfordulási gyakoriság hasonló volt a placebo- és az aktív-kontrollos csoportban.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: ACE-inhibitorok, önmagukban
ATC kód: C09A A02

Az enalapril-maleát az enalapril maleinsavval alkotott sója, két aminosav, az L-alanin és az L-prolin származéka. Az angiotenzin-konvertáló enzim (ACE) egy peptidil-dipeptidáz, ami az angiotenzin I angiotenzin II-vé, egy vazopresszor anyaggá történő átalakulását katalizálja. A felszívódást követően az enalapril enalapriláttá hidrolizál, ami gátolja az ACE-t. Az ACE-gátlás következtében csökken a plazma angiotenzin II szintje, ami fokozott plazma reninaktivitáshoz (a reninfelszabadulás negatív visszacsatolásának kiesése miatt) és csökkent aldoszteron-elválasztáshoz vezet.

Az ACE azonos a kinináz II-vel, így az enalapril gátolhatja a bradikinin, egy hatékony vazodepresszor peptid, lebomlását is. Ugyanakkor továbbra sem tisztázott, hogy ez milyen szerepet játszik az enalapril terápiás hatásában.

Hatásmechanizmus
Bár azt tartják, hogy az enalapril elsősorban a vérnyomás-szabályozásban fontos szerepet játszó renin-angiotenzin-aldoszteron rendszer gátlása révén fejti ki vérnyomáscsökkető hatását, az enalapril azoknál a magasvérnyomású betegeknél is csökkenti a vérnyomást, akiknek alacsony a reninszintje.

Farmakodinámiás hatások
Magasvérnyomású betegeknél az enalapril alkalmazása - a pulzusszám jelentősebb emelkedése nélkül - csökkenti a vérnyomást mind fekvő, mind pedig álló helyzetben.

Tünetekkel járó posturalis hypotonia ritkán fordul elő. Néhány betegnél az optimális vérnyomáscsökkenés kialakulása több hetes kezelést igényelhet. Az enalapril-maleát hirtelen megvonása nem járt hirtelen vérnyomásemelkedéssel.

A hatékony ACE-gátló hatás az egyszeri per os enalapril-adag bevételét követően általában 2-4 órával jelentkezik. A vérnyomáscsökkentő hatás rendszerint egy óra elteltével jelentkezett, a maximális vérnyomáscsökkentő hatás pedig az alkalmazást követő 4-6 óra elteltével mutatkozott. A hatás időtartama dózisfüggő. Mindazonáltal, a javasolt adag mellett a vérnyomáscsökkentő és hemodinamikai hatás legalább 24 óráig tart.

Az esszenciális hypertoniában szenvedő betegek körében, enalaprillal végzett hemodinamikai vizsgálatok során a vérnyomáscsökkenés következtében a perifériás artériás rezisztencia csökkent, a cardialis output növekedése és a pulzusszám kismértékű változása vagy változatlan állapota mellett. Az enalapril-maleát alkalmazását követően a vese vérátáramlása növekedett, a glomeruláris filtrációs ráta változatlan maradt. Nátrium- és vízretenció nem volt kimutatható. A kezelést megelőzően alacsony glomeruláris filtrációs rátával rendelkező betegeknél azonban a ráta rendszerint növekedett.

Vesebetegségben szenvedő diabeteses és nem-diabeteses betegekkel végzett rövidtávú klinikai vizsgálatokban - az enalapril alkalmazását követően - az albuminuria és az IgG, valamint a teljes vizelet-fehérje vizelettel történő kiválasztásának csökkenését tapasztalták.

Tiazid-típusú diuretikumok együttes alkalmazásakor a legkevesebb, hogy az enalapril vérnyomáscsökkentő hatásai összeadódnak. Az enalapril csökkentheti, vagy megelőzheti a tiazid indukálta hypokalaemia kialakulását.

Digitálisszal és diuretikummal kezelt, szívelégtelenségben szenvedő betegeknél az enalapril alkalmazása csökkenti a perifériás rezisztenciát és a vérnyomást. A cardialis output növekedett, míg a pulzusszám (mely szívelégtelenségben szenvedő betegekben általában magas) lecsökkent. A pulmonalis kapilláris wedge-nyomás szintén csökkent. Kedvező hatással volt a szívelégtelenség NYHA (New York Heart Association) kritériumok szerint meghatározott súlyossági fokára és a terhelési tolerancia vizsgálatokra és ezek a hatások a folyamatos kezelés alatt fennmaradtak.

Enyhe és közepesen súlyos szívelégtelenségben szenvedő betegeknél az enalapril-kezelés késleltette a progresszív szívdilatációt/-megnagyobbodást és a szívelégtelenség kialakulását (ezt a csökkent balkamra-térfogatban, a diasztolés és szisztolés térfogatban és az ejekciós frakció javulásában mérték).

Egy multicentrikus, randomizált, kettős vak, placebokontrollos vizsgálatban (SOLVD Prevention trial) egy tünetmentes balkamra-diszfunkcióval rendelkező populációt vizsgáltak (LVEF < 35%). 4228 beteg randomizált módon vagy placebót (n = 2117) vagy enalaprilt (n = 2111) kapott. A placebocsoportban 818 betegnek volt szívelégtelensége, illetve halt meg (38,6%), míg ugyanez az enalapril-csoportban 630 (29,8%) volt (kockázatcsökkenés: 29%; 95%-os CI: 21-36%; p < 0,001). A placebocsoportban 518 beteg (24,5%), az enalapril-csoportban 434 beteg (20,6%) halt meg vagy került kórházba újonnan jelentkező vagy súlyosbodó szívelégtelenség miatt (kockázatcsökkenés: 20%; 95%-os CI: 9-30%; p < 0,001).

Egy multicentrikus, randomizált, kettős vak, placebokontrollos vizsgálatban (SOLVD Treatment trial) szisztolés diszfunkció miatt (ejekciós frakció < 35%) tünetekkel járó, pangásos szívelégtelenségben szenvedő betegcsoportot vizsgáltak. 2569, szívelégtelenségben szenvedő, hagyományos kezelésben részesülő beteg randomizált módon vagy placebót (n = 1284) vagy enalaprilt (n = 1285) kapott. A placebocsoportban 510 (39,7%), az enalapril-csoportban 452 (35,2%) haláleset történt (kockázatcsökkenés: 16%; 95%-os CI: 5-26%; p = 0,0036). A placebocsoportban 461, az enalapril-csoportban 399 cardiovascularis haláleset fordult elő (kockázatcsökkenés: 18%; 95%-os CI: 6-28%; p < 0,002), főként a progresszív szívelégtelenség következtében beálló halálesetek csökkenése miatt (251 a placebocsoportban és 209 az enalapril-csoportban; kockázatcsökkenés: 22%; 95%-os CI: 6-35%). Kevesebb beteg halt meg, illetve került kórházba a szívelégtelenség súlyosbodása miatt (736 a placebocsoportban és 613 az enalapril-csoportban; kockázatcsökkenés: 26%, 95%-os CI: 18-34%; p < 0,0001). A SOLVD vizsgálatban összességében, a balkamra-diszfunkcióval rendelkező betegeknél az enalapril 23%-kal (95%-os CI: 11-34%; p < 0,001) csökkentette a myocardialis infarctus kockázatát és 20%-kal (95%-os CI: 9-29%; p < 0,001) az instabil angina pectoris miatti hospitalizáció kockázatát.

Gyermekek és serdülők
Kevés tapasztalat áll rendelkezésre 6 évesnél idősebb, hypertoniás gyermekek kezelését illetően. Egy klinikai vizsgálatban, melybe 110, 6-16 éves, ? 20 kg testtömegű és > 30 ml/perc/1,73 m2 glomeruláris filtrációs rátával rendelkező hypertoniás gyermeket választottak be, az 50 kg-nál alacsonyabb testtömegű betegek 0,625 mg, 2,5 mg vagy 20 mg enalaprilt, az 50 kg testtömegű vagy a felettiek 1,25 mg, 5 mg vagy 40 mg enalaprilt kaptak naponta. A naponta egyszer adott enalapril dózisfüggő mértékben csökkentette a vérnyomás minimumértékét. Az enalapril dózisfüggő vérnyomáscsökkentő hatása minden alcsoportban (életkor, Tanner-féle beosztás, nem, rassz) hasonló volt. Ugyanakkor a legkisebb dózisú csoportokban (0,625 mg és 1,25 mg, melyek átlagosan napi egyszeri 0,02 mg/ttkg-nak felelnek meg), nem volt kimutatható konzisztens vérnyomáscsökkentő hatás. A vizsgált maximális napi egyszeri adag 0,58 mg/ttkg (40 mg-ig) volt. A mellékhatásprofil gyermekek esetében nem különbözik a felnőtteknél tapasztaltaktól.

A renin-angiotenzin-aldoszteron rendszer kettős blokádja (RAAS)
Két nagy, randomizált, kontrollos vizsgálatban [ONTARGET (ONgoing Telmisartan Alone and in combination with Ramipril Global Endpoint Trial) és VA NEPHRON-D (The Veterans Affairs Nephropathy in Diabetes)] vizsgálták az ACE-gátló és angiotenzin II-receptor-blokkoló kombinált alkalmazását.
Az ONTARGET vizsgálatot olyan betegeken végezték, akiknek a kórtörténetében cardiovascularis vagy cerebrovascularis betegség, vagy szervkárosodással járó 2-es típusú diabetes mellitus szerepelt. A VA NEPHRON-D vizsgálatot 2-es típusú diabetesben és diabeteses nephropathiában szenvedő betegeken végezték.
Ezek a vizsgálatok nem mutattak ki szignifikánsan előnyös hatásokat a renalis és/vagy cardiovascularis kimenetel és a mortalitás vonatkozásában, miközben a monoterápia esetén megfigyelthez képest nőtt a hyperkalaemia, akut veseelégtelenség és/vagy hypotonia kockázata. A hasonló farmakodinámiás tulajdonságok alapján ezek az eredmények más ACE-gátlók és angiotenzin II-receptor-blokkolók esetében is relevánsak.
Ezért az ACE-gátlók és angiotenzin II-receptor-blokkolók nem adhatók együtt diabeteses nephropathiában szenvedő betegeknek.
Az ALTITUDE (Aliskiren Trial in Type 2 Diabetes Using Cardiovascular and Renal Disease Endpoints) vizsgálat célja az volt, hogy megállapítsák, előnyös-e a standard ACE-gátló- vagy angiotenzin II-receptor-blokkoló-kezelés kiegészítése aliszkirénnel 2-es típusú diabetesben és krónikus vesebetegségben, illetve cardiovascularis betegségben vagy mindkettőben szenvedő betegeknél. A vizsgálatot idő előtt leállították, mert nőtt a mellékhatások kockázata. A cardiovascularis eredetű halál és a stroke szám szerint gyakoribb volt az aliszkirén-csoportban, mint a placebocsoportban, és a jelentős mellékhatások, illetve súlyos mellékhatások (hyperkalaemia, hypotonia és veseműködési zavar) is gyakoribbak voltak az aliszkirén-csoportban, mint a placebocsoportban.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A per os alkalmazott enalapril gyorsan felszívódik, a plazma csúcskoncentráció 1 órán belül kialakul. A vizeletből való visszanyerhetőség alapján, az enalaprilnak a per os adott enalapril tablettából való felszívódása kb. 60%. A per os adott enalapril felszívódását a gyomor-bélrendszerben jelenlévő étel nem befolyásolja.

Felszívódását követően a per os adagolt enalapril gyorsan és nagymértékben enalapriláttá hidrolizál, ami egy hatásos angiotenzin-konvertáló enzimgátló. Az enalaprilát szérum csúcskoncentrációja az enalapril tabletta bevételét követően kb. 4 óra múlva alakul ki. Az enalapril tabletta ismételt adagolását követően az enalaprilát akkumulációjának effektív felezési ideje 11 óra. Normális vesefunkciójú személyek esetén az enalaprilát steady-state szérumkoncentrációja 4 napos kezelést követően alakult ki.

Eloszlás
A terápiásan releváns koncentráció-tartományon belül az enalaprilát humán plazmafehérjékhez való kötődése nem haladja meg a 60%-ot.

Biotranszformáció
Az enalapriláttá való átalakulást leszámítva az enalapril jelentős metabolizmusára nincs bizonyíték.

Elimináció
Az enalaprilát elsősorban a vesén keresztül választódik ki. A vizeletben található főbb összetevők az enalaprilát, mely az adag kb 40%-át teszi ki és a változatlan formájú enalapril (kb. 20%).

Vesekárosodás
Az enalapril és az enalaprilát expozíciója veseelégtelenségben szenvedő betegeknél fokozott. Enyhe és közepesen súlyos veseelégtelenségben szenvedő betegeknél (kreatinin-clearance 40-60 ml/perc), napi egyszeri 5 mg adag alkalmazását követően az enalaprilát steady-state AUC-értéke kb. kétszerese volt a normális vesefunkciójú betegekkel összehasonlítva. Súlyos vesekárosodás esetén (kreatinin-clearance ? 30 ml/perc) az AUC kb. 8-szorosára növekedett. Ilyen mértékű veseelégtelenség esetén - az enalapril-maleát ismételt dózisú adagolását követően - az enalaprilát effektív felezési ideje megnyúlik és a steady-state állapot kialakulása késik (lásd 4.2 pont). Az enalaprilát hemodialízissel eltávolítható az általános keringésből. A dialízis clearance-e 62 ml/perc.

Gyermekek és serdülők
Egy ismételt dózisú farmakokionetikai vizsgálatot végeztek 40, 2 hónaposnál idősebb és 16 évesnél fiatalabb, hypertoniás fiú- és lánygyermek bevonásával, napi 0,07-0,14 mg/ttkg enalapril-maleát szájon át történő adagolását követően. Az enalaprilát farmakokinetikáját tekintve nem volt jelentős különbség a gyermekek és a felnőttek visszamenőleges adatai között. Az adatok alapján az AUC értéke (testtömeghez viszonyított) a kor előrehaladtával nő, ugyanakkor nem tapasztalták az AUC növekedését, ha az adatokat testfelszínhez viszonyították.
Dinamikus egyensúlyi állapotban ("steady-state"-ben) az enalaprilát akkumulációjának átlagos effektív felezési ideje 14 óra volt.

Szoptatás
5 postpartum nőből álló csoporton végzett, egyszeri 20 mg dózisú vizsgálatban az anyatejben mért átlagos enalapril csúcskoncentráció 1,7 mikrogramm/l volt (0,54-5,9 mikrogramm/l tartományban) 4-6 órával az orális adagolás után. Az átlagos enalaprilát csúcskoncentráció 1,7 mikrogramm/l volt (1,2-2,3 mikrogramm/l tartományban), a csúcskoncentrációk egymástól eltérő időpontokban jelentkeztek a 24 órás időperióduson belül. Az anyatejben mért csúcskoncentrációkat figyelembe véve, a becsült maximális enalapril-felvétel egy kizárólag szoptatott újszülött esetén 0,16%-a volt az anyai testtömegarányos adagnak.

Egy per os, napi 10 mg dózisú enalaprillal 11 hónapon keresztül kezelt nő anyatejében 2 mikrogramm/l enalapril csúcskoncentrációt mértek 4 órával az adagolás után, illetve 0,75 mikrogramm/l enalaprilát csúcskoncentrációt 9 órával az adagolás után. Az anyatejben mért teljes enalapril- és enalaprilát-koncentráció a 24 órás periódus alatt 1,44 mikrogramm/l, illetve 0,63 mikrogramm/l volt.
Az anyatejben mért enalaprilát-koncentráció nem volt meghatározható (< 0,2 mg/l) egy egyszeri 5 mg enalapril dózist alkalmazott nő, illetve 2,1 mg enlaprilt alkalmazott nő esetében az enalaprilszintek szintén nem voltak meghatározhatóak.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási és karcinogenitási - vizsgálatokból származó preklinikai adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható. A reprodukciós toxicitási vizsgálatok szerint az enalaprilnak nincs hatása a patkányok fertilitására és reproduktív teljesítményére, és nem teratogén. Egy vizsgálatban, amiben nőstény patkányokat a párzás megkezdését megelőző időszaktól a terhesség végéig enalaprillal kezeltek, a szoptatás ideje alatt nőtt a patkánykölykök halálozásának gyakorisága. A vegyületről kimutatták, hogy átjut a placentán és kiválasztódik az anyatejbe. Az angiotenzin-konvertáló enzimgátlókról, mint gyógyszercsoportról, kimutatták, hogy - a második vagy a harmadik trimeszterben alkalmazva - foetotoxicus hatású (magzatkárosító és/vagy magzatelhalást okoz).





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

30 db, 50 db vagy 100 db tabletta OPA/ALU/PVC//ALU buborékcsomagolásban és dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egykeresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25°C-on tárolandó.
A nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Hexal AG
Industriestrasse 25
83607 Holzkirchen
Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

Enapril 5 mg tabletta:
OGYI-T-8074/01 30×
OGYI-T-8074/02 50×
OGYI-T-8074/03 100×

Enapril 10 mg tabletta:
OGYI-T-8074/04 30×
OGYI-T-8074/05 50×
OGYI-T-8074/06 100×

Enapril 20 mg tabletta:
OGYI-T-8074/07 30×
OGYI-T-8074/08 50×
OGYI-T-8074/09 100×


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2001. június 29.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2010. június 18.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2020. április 10.
16








OGYÉI/13291/2020
OGYÉI/13292/2020
OGYÉI/13294/2020




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség

Az enalapril alkalmazása a terhesség első trimeszterében nem javasolt (lásd 4.4 pont). Az ACE-gátlók alkalmazása ellenjavallt a terhesség második és harmadik trimeszterében (lásd 4.3 és 4.4 pont).

Az ACE-gátlók első trimeszterben történő szedését követő teratogén kockázatra vonatkozó epidemiológiai bizonyíték nem egyértelmű, a kockázat kismértékű növekedése azonban nem zárható ki. Hacsak az ACE-gátlóval történő folyamatos kezelés nem elengedhetetlen, a terhességet tervező betegeket más, olyan antihipertenzív kezelésre kell átállítani, melynek biztonságossága terhességben alátámasztott.

Az ACE-gátló szedését azonnal abba kell hagyni, amennyiben terhességet állapítottak meg. Szükség esetén más, megfelelő kezelésre kell átállni.

Ismert, hogy ACE-gátlók második és harmadik trimeszterben történő szedése emberben magzatkárosodást (csökkent veseműködés, oligohydramnion, a koponya csontosodásának visszamaradása) és újszülöttkori toxicitást (veseelégtelenség, hypotonia, hyperkalaemia) okoz (lásd 5.3 pont). Előfordult anyai oligohydramnion, mely a magzat károsodott vesefunkciójára utal, valamint végtag-kontraktúrákat, koponya- és arcdeformitásokat és hypoplasiás tüdőfejlődést eredményezhet.

Amennyiben az ACE-gátló szedése a terhesség második, illetve harmadik trimeszterében történt, a vesefunkció és a koponya ultrahangos ellenőrzése javasolt.

Az ACE-gátlót szedő anyák csecsemőit fokozottan meg kell figyelni hypotonia kialakulása szempontjából. (lásd 4.3 és 4.4 pont).

Szoptatás

Kevés számú farmakokinetikai adat azt mutatja, hogy alacsony koncentrációban az enalapril kiválasztódik az anyatejbe (lásd 5.2 pont). Bár ez a koncentráció feltehetően klinikailag nem releváns, az enalapril használata nem javasolt koraszülöttek szoptatásakor, illetve a szülést követő első pár hét alatti szoptatáskor a lehetséges cardiovascularis és veseműködési zavarok, valamint klinikai adatok hiánya miatt.
Idősebb csecsemőket szoptató anyáknál az enalapril alkalmazása megfontolandó, ha a kezelés szükséges az anya számára, és a gyermeknél figyelik az esetlegesen kialakuló mellékhatásokat.