Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

TALLITON 6,25MG TABLETTA 60X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Egis Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
C07AG Alfa- és béta-adrenerg receptor blokkolók
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-07748/08
Hatóanyagok:
Carvedilolum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
744 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános318,00426,00
Üzemi baleset744,000,00
Teljes0,00744,00
Egyedi engedélyes0,00744,00
Tárolás:
25 °c alatt
Fénytől védve
Nedvességtől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Dopping listán szereplő
Asztmás megbetegedés esetén ellenjavallt
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Gyógyszerforma

3. GYÓGYSZERFORMA

Tabletta.
Talliton 6,25 mg tabletta:
Halványsárga, szagtalan, hosszúkás alakú tabletta, egyik oldalán stilizált "E 341" kódjelzéssel, másik oldalán bemetszéssel ellátva. Törési felülete halvány sárga színű.
A tabletta egyenlő adagokra osztható.
Talliton 12,5 mg tabletta:
Halvány narancssárga, kerek, lapos felületű, metszett élű, szagtalan, egyik oldalán "E 342" kódjelzéssel, másik oldalán bemetszéssel ellátott tabletta. Törési felülete halvány narancssárga színű.
A bemetszés csak a széttörés elősegítésére és a lenyelés megkönnyítésére szolgál, nem arra, hogy a készítményt egyenlő adagokra ossza.
Talliton 25 mg tabletta:
Fehér, kerek, lapos felületű, metszett élű, szagtalan, egyik oldalán "E 343" kódjelzéssel, másik oldalán bemetszéssel ellátott tabletta. Törési felülete fehér színű.
A bemetszés csak a széttörés elősegítésére és a lenyelés megkönnyítésére szolgál, nem arra, hogy a készítményt egyenlő adagokra ossza.


4. KLINIKAI JELLEMZŐK




Javallat

4.1 Terápiás javallatok

Hypertensio
Esszenciális hypertensio kezelésére monoterápiában vagy kombinációs kezelés részeként.

Krónikus szívelégtelenség (NYHA II-IV. stádium)
Amennyiben ellenjavallat nem áll fenn, a karvedilol javasolt minden stabil állapotú enyhe, középsúlyos vagy súlyos szívelégtelenség kezelésére, az ischaemiás vagy nem ischaemiás kóroktól függetlenül, a standard terápiával (ACE-gátló és diuretikum digoxinnal vagy digoxin nélkül) kombinációban. A szívelégtelenség standard terápiájával történő kombinációja a betegség progressziójának késleltetésével csökkenti a morbiditást (cardiovascularis hospitalizáció és beteg jólléte), miként a mortalitást is.

Krónikus stabil angina pectoris
Krónikus stabil angina pectoris tartós kezelésére.

Akut myocardialis infarctust követő balkamra-diszfunkció
Balkamra-diszfunkcióval (balkamrai ejekciós frakció ? 40% vagy falmozgási index ? 1,3) együtt járó myocardialis infarctus tartós kezelésére ACE-gátlókkal és más kezelésekkel kombinálva.




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.
A tablettákat szétrágás nélkül, bőséges mennyiségű folyadékkal kell bevenni.
Krónikus szívelégtelenségben szenvedő betegek étkezés közben vegyék be a tablettákat.
A karvedilol alkalmazása hosszan tartó kezelést jelent. Az összes béta-blokkolóhoz hasonlóan, a kezelést nem szabad hirtelen abbahagyni, hanem csak fokozatosan, hetente csökkentve az adagokat. Ez különösen fontos anginás betegek esetében.

Adagolás
Hypertensio
Felnőttek
Javasolt kezdő dózisa az első két napon naponta 1-szer 12,5 mg. Ha ezt a dózist a beteg jól tolerálja, a dózist emelni lehet. Javasolt fenntartó dózisa naponta 1-szer 25 mg. Ez a dózis a betegek többségénél elegendő. Nem kielégítő hatás esetén a dózis legalább 2 hetes intervallumonként az ajánlott maximális 50 mg/nap-ra emelhető, amit egyszeri adagban vagy osztott dózisban, naponta 2-szer kell adagolni.

Idősek
Az ajánlott kezdő dózis 12,5 mg. Ezzel a dózissal a betegek egy részében a krónikus terápia során is kielégítő vérnyomáscsökkentő-hatás érhető el. Nem kielégítő hatás esetén, minimum 2 hetes intervallumokban a kezdeti dózis az ajánlott maximum napi 50 mg-ra emelhető, amit naponta egyszer vagy osztott dózisban kell bevenni.

Krónikus stabil angina pectoris
Felnőttek
Az ajánlott adagolás a kezelés megkezdésekor az első két napon naponta 2-szer 12,5 mg. Javasolt fenntartó dózisa naponta 2-szer 25 mg. Nem kielégítő hatás esetén a dózis legalább 2 hetes intervallumonként az ajánlott maximális 100 mg/nap dózisra emelhető, amit osztott dózisban, naponta kétszer kell adagolni.

Idősek
Az ajánlott maximális dózis 50 mg/nap, osztott adagolásban.

Krónikus szívelégtelenség (NYHA II-IV. stádium)
Felnőttek
A kezelés megkezdése, valamint a dózis beállítása és titrálása egyénre szabottan, kardiológus szakorvos által, intézeti háttér és szoros orvosi ellenőrzés mellett történjék.
A Talliton-kezelés beállítása klinikailag stabil állapotot igényel.
A szükséges dózist minden betegnél egyénileg kell meghatározni.
A digitálisz, diuretikum, ACE-gátló dózisát a Talliton-kezelés bevezetése előtt stabilan be kell állítani.
Javasolt kezdő dózisa naponta 2-szer 3,125 mg Talliton 2 héten keresztül. A 3,125 mg-os dózisa a Talliton 6,25 mg tabletta felezésével állítható elő.
Amennyiben ez a dózis jól tolerálható, a dózis nem kevesebb, mint 2 hetes periódusokban 2-szer 6,25 mg-ra, majd 2-szer 12,5 mg-ra emelhető, egészen 2-szer 25 mg-ig. A dózist a beteg által tolerált legmagasabb szintig kell növelni. A betegek a lehető legmagasabb tolerálható fenntartó dózissal kezelendők.
Ajánlott maximális napi dózisa 2-szer 25 mg a súlyos szívelégtelenségben szenvedő és a 85 ttkg alatti enyhe, vagy középsúlyos szívelégtelenségben szenvedő betegek esetében. A 85 ttkg feletti enyhe, vagy középsúlyos szívelégtelenségben szenvedő betegek számára az ajánlott maximális dózis 50 mg karvedilol naponta kétszer.
Dózisemelés előtt minden esetben meg kell vizsgálni a beteget a szívelégtelenség rosszabbodásának tüneteire vagy a vazodilatáció jeleire (pl. vérnyomásesés, szédülés) vonatkozóan.
A szívelégtelenség tüneteinek átmeneti rosszabbodása vagy folyadékretenció előfordulhat, ebben az esetben a diuretikum dózisának emelése javasolt. Alkalmanként a Talliton dózisának csökkentésére vagy a kezelés átmeneti felfüggesztésére is szükség lehet.
Amennyiben a karvedilol-kezelést egy hétnél hosszabb időre megszakítják, a terápiát naponta kétszeri alacsonyabb dózissal kell újraindítani, majd a szokásos titrálási sémát követve a megfelelő dózisig feltitrálni. Amennyiben a Talliton-kezelés több mint 2 hétig tartó megszakítása szükséges, a kezelés ismét a javasolt legkisebb kezdő dózissal, 2-szer 3,125 mg-mal induljon, és az egyéni beállítás a fent javasolt séma szerint történjen.

Az esetleges vazodilatáció tünetei (alacsony vérnyomás, meleg végtagok) először a diuretikum dózisának csökkentésével kezelendők. Ha a tünetek továbbra is fennállnak és a beteg egyidejűleg ACE-gátló-kezelésben is részesül, az ACE-gátló dózisa csökkenthető. Ha szükséges, ezután kerülhet sor a Talliton dózisának csökkentésére.
Ezekben az esetekben a Talliton dózisának emelésére addig nem kerülhet sor, amíg a szívelégtelenség rosszabbodásának tünetei vagy a vazodilatáció nem javulnak.

Akut myocardialis infarctust követő balkamra-diszfunkció
A dózistitrálás során a dózis beállítása egyénre szabottan, szoros orvosi kontroll mellett történjék.
A Talliton-kezelés megkezdhető ambuláns vagy kórházi körülmények között, amikor a beteg hemodinamikailag stabil és a folyadékretenciót a lehető legkisebbre csökkentették.

A karvedilol-kezelés előtt: a karvedilol-kezelés megkezdése előtt a hemodinamikailag stabil betegeket ACE-gátlóval kell kezelni legalább 48 órán keresztül, ezen belül az utolsó 24 órában az ACE-gátló dózisa stabil kell, hogy legyen. Ezután a karvedilol-terápia a myocardialis infarctust követő 3. és 21. nap között megkezdhető.

A karvedilol első dózisa: a karvedilol javasolt kezdő dózisa 6,25 mg. A betegeket szoros orvosi megfigyelés alatt kell tartani 3 órán keresztül az első dózis beadása után (lásd 4.4 pont).
További karvedilol dózisok: amennyiben a beteg az első dózist megfelelően tolerálta (szívritmus > 50 ütés/perc, szisztolés vérnyomás > 80 Hgmm és az intolerancia klinikai tünetei nem jelentkeztek) a dózist napi 2-szer 6,25 mg-ra kell emelni, és 3-10 napig ezt fenntartani. Ha ez alatt az idő alatt intoleranciára utaló jelek, különösen ha bradycardia (< 50 ütés/perc), 80 Hgmm alatti szisztolés vérnyomás vagy folyadékretenció alakulnak ki, a dózist napi 2-szer 3,125 mg-ra kell csökkenteni. Amennyiben a beteg ezt a dózist nem tolerálja, a kezelést be kell fejezni. Ha a beteg megfelelően tolerálja a kezelést, 3-10 nap elteltével a dózist ismét napi 2-szer 6,25 mg-ra lehet emelni.

További dózisemelés: amennyiben a naponta kétszer alkalmazott 6,25 mg dózis jól tolerálható, a dózis 3-10 napos időszakonként tovább emelhető naponta 2-szer 12,5 mg-ra majd azután naponta 2-szer 25 mg-ra. A fenntartó dózis a beteg által tolerálható maximális dózisnak felel meg. Az ajánlott legnagyobb dózis 25 mg naponta kétszer, függetlenül a beteg testtömegétől.

Idősek
A dózisok hasonlóak a szokásos felnőtt dózisokhoz.

Vesekárosodás
Különböző mértékű vesekárosodásban szenvedő betegeken (beleértve a súlyos vesekárosodást is) észlelt farmakokinetikai adatok alapján nincs szükség a karvedilol adagolásának módosítására közepes fokú vagy súlyos vesekárosodás esetén.

Májkárosodás
A karvedilol adása súlyos májműködési zavarban szenvedő betegeknek ellenjavallt (lásd 4.3, 4.4 és 5.2 pont). Közepes fokú májműködési zavar esetén dóziscsökkentésre lehet szükség.

Gyermekek és serdülők
A Talliton biztonságosságát és hatásosságát 18 év alatti gyermekek és serdülők esetében nem igazolták, ezért a gyógyszer ebben az életkorban nem alkalmazható.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

­ A készítmény hatóanyagával, vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
­ Klinikailag szignifikáns májbetegség.
­ A többi béta-blokkolóhoz hasonlóan: bronchospasmus vagy asthma bronchiale az anamnézisben.
­ II. és III. fokú atrioventricularis blokk (a pacemakeres betegek kivételével).
­ Súlyos bradycardia (? 50 ütés/perc).
­ Cardiogen sokk.
­ Sick-sinus-szindróma (sinoauricularis blokk is).
­ Súlyos hypotensio (szisztolés vérnyomás ? 85 Hgmm).
­ Metabolikus acidosis.
­ Phaeochromocytoma (kivéve azokat a betegeket, akiknél előzőleg kielégítő mértékű alfa-blokádot értek el) (lásd 4.4 pont).
­ Pozitív inotróp szerek és/vagy diuretikumok intravénás adását igénylő, instabil/dekompenzált szívelégtelenség, pulmonalis hypertensio, cor pulmonale.
­ Verapamil- és diltiazem-típusú Ca-csatorna-blokkolók egyidejű intravénás adása.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Krónikus pangásos szívelégtelenség
Szívelégtelenségben a Talliton alkalmazásakor a szívelégtelenség tünetei rosszabbodhatnak vagy folyadékretenció léphet fel a dózistitrálás során. Amennyiben erre utaló tünetek észlelhetők, a diuretikum dózisát emelni kell, a Talliton dózisa pedig a klinikai állapot stabilizálódásáig nem emelhető. Egyes esetekben a Talliton dózisának csökkentésére vagy a kezelés átmeneti megszakítására is szükség lehet. Ez nem zárja ki az ezután következő sikeres dózistitrálást.
Szívelégtelenségben a kezelés csak kielégítően kompenzált állapotban kezdhető meg, ill. folytatható.
Krónikus szívelégtelenség miatt digitáliszt, diuretikumot és/vagy ACE-gátlót szedő hypertensiós betegeknél a karvedilol csak óvatosan adható, mert mind a digitálisz, mind a karvedilol lassíthatja az atrioventricularis vezetést (lásd 4.5 pont).

Diabetes mellitus
Hasonlóan a többi béta-receptor-blokkolóhoz, a karvedilol esetenként ronthatja a glykaemiás kontrollt, vagy elfedheti az akut hypoglykaemia korai jeleit diabetes mellitusban szenvedő betegek esetében, ezért fokozott óvatosság javasolt a karvedilol adagolásánál, illetve gyakori vércukorszint-ellenőrzésre van szükség.
Egyéb béta-receptor-blokkolókhoz hasonlóan lehetséges, hogy a látens diabetes manifesztálódik, illetve a manifeszt diabetes súlyosbodik a karvedilol-kezelés során (lásd 4.5 és 4.8 pont). Krónikus szívelégtelenségben szenvedő diabeteses betegek esetében a karvedilol esetenként ronthatja a glykaemiás kontrollt.

Vesefunkció pangásos szívelégtelenségben
A karvedilol-kezelés kapcsán a vesefunkció reverzibilisen csökkenhet alacsony vérnyomással (szisztolés vérnyomás ? 100 Hgmm), ischaemiás szívbetegséggel, diffúz vascularis betegséggel és/vagy meglévő vesekárosodással kísért krónikus szívelégtelenségben. Az ilyen betegeknél a Talliton-kezelés során, a dózisemelés alatt, a vesefunkciót ellenőrizni kell. A veseműködés rosszabbodásakor a gyógyszert abba kell hagyni vagy dózisát csökkenteni kell.

Akut myocardialis infarctust követő balkamra-diszfunkció
A karvedilol-kezelés megkezdése előtt a betegnek klinikailag stabilnak kell lennie és ACE-gátlóval történő kezelésben kell részesülnie legalább 48 órán keresztül, ezen belül az utolsó 24 órában az ACE-gátló adagja stabil kell, hogy legyen (lásd 4.2 pont).

Kontaklencsét viselő betegek
Azokat a betegeket, akik kontaktlencsét viselnek, figyelmeztetni kell arra, hogy a készítmény csökkent könnyelválasztást okozhat.

Perifériás érbetegség
Elővigyázatosan kell eljárni perifériás artériás érbetegség esetén, mert a tiszta béta-receptor-blokkolók artériás vérellátási elégtelenséget válthatnak ki, vagy ennek tüneteit súlyosbíthatják. A karvedilol alfa-receptor-blokkoló hatással is rendelkezik, ez ellensúlyozhatja a fenti hatást.

Raynaud-szindróma
A perifériás vérátáramlás romlása (pl. Raynaud-szindróma) esetén a karvedilolt megfelelő óvatossággal kell alkalmazni, mivel a tünetek rosszabbodhatnak.

Thyreotoxicosis
Hasonlóan a többi béta-receptor-blokkolóhoz, a készítmény elfedheti a thyreotoxicosis tüneteit.

Bradycardia
A karvedilol bradycardiát okozhat. Ha a beteg szívfrekvenciája 55/perc alá esik, a Talliton dózisát csökkenteni kell.

Túlérzékenységi reakciók
Ha a beteg anamnézisében súlyos túlérzékenységi reakciók szerepelnek, valamint hiposzenzitizáló kezelés alatt álló betegeknél a béta-receptor-blokkolók fokozhatják az allergének iránti érzékenységet és az anaphylaxiás reakció súlyosságát.

Súlyos bőrreakciók
Nagyon ritkán súlyos bőrreakciókat, mint toxicus epidermalis necrolysist (TEN) és Stevens-Johnson-szindrómát (SJS) jelentettek a karvedilol alkalmazása során. A karvedilol-kezelést véglegesen be kell szüntetni azoknál a betegeknél, akiknél a súlyos bőrreakció valószínűsíthetően a karvedilol alkalmazásának tulajdonítható.

Psoriasis
Psoriasisban szenvedő betegeknek, vagy ha a családi anamnézisben psoriasis szerepel, karvedilol csak a terápiás előny/kockázat arány körültekintő mérlegelése alapján adható.

Phaeochromocytoma
Phaeochromocytomás betegek csak előzetes alfa-blokkoló-kezelés után kaphatnak bármilyen béta-receptor-blokkoló-kezelést. A mind alfa-, mind béta-blokkoló hatással rendelkező karvedilollal nincsenek tapasztalatok a phaeochromocytoma kezelésére vonatkozóan, ezért phaeochromocytoma gyanúja esetén csak óvatosan adható.

Prinzmetal-angina
Prinzmetal-anginában a nem szelektív béta-blokkolók mellkasi fájdalmat válthatnak ki. Bár a karvedilol alfa1-receptor-blokkoló tulajdonsága kivédheti ezt a hatást, nincs klinikai tapasztalat Prinzmetal-anginában való alkalmazásáról, ezért az ilyen betegeknek csak óvatosan adható.

Krónikus obstruktív tüdőbetegség
Krónikus obstruktív légúti betegségben (COPD) szenvedő, bronchospasticus reakcióra hajlamos, per os vagy inhalációs gyógyszeres kezelésben nem részesülő betegeknek a karvedilol csak fokozott óvatossággal, az előny/kockázat arány mérlegelésével adható.

Bronchospasmusra hajlamos betegeken respiratiós distress léphet fel a légúti ellenállás növekedésének eredményeképpen. A betegeket fokozottan ellenőrizni kell a karvedilol-terápia megkezdése és a dózistitrálás során, és a karvedilol adagját csökkenteni kell, ha a kezelés során bronchospasmus jelentkezik (lásd 4.5 pont).

Interakciók más gyógyszerekkel
Számos jelentős farmakokinetikai és farmakodinámiás gyógyszerkölcsönhatás áll fenn más gyógyszerekkel (pl. digoxin, ciklosporin, rifampicin, anesztetikumok, antiaritmiás szerek) történő egyidejű alkalmazáskor (lásd 4.5 pont).

Ca-csatorna-blokkolók egyidejű alkalmazása
Verapamil- vagy diltiazem-típusú kalciumcsatorna-blokkolók, vagy egyéb antiarimiás gyógyszerek együttadásakor az EKG-t és a vérnyomást gondosan ellenőrizni kell (lásd 4.5 pont).

Anesztézia
Nagy műtétek során óvatosan kell eljárni, mert szinergista hatás léphet fel az alkalmazott általános érzéstelenítő és a karvedilol negatív inotróp hatása között (lásd 4.5 pont).

Megvonási tünetek
A karvedilol-terápiát nem szabad hirtelen megszakítani. A terápia befejezése (különösen ischaemiás szívbetegségben és szívelégtelenségben) óvatosan, 1-2 hét alatt történjen (rebound-effektus elkerülésére).

Klonidin
A klonidinnal történő kombinációs kezelés befejezése esetén, a klonidin adásának befejezése előtt néhány nappal a karvedilol adását fokozatosan kell leállítani (lásd 4.5 pont).

Laktóz
A készítmény laktózt (tejcukrot) tartalmaz. Ritkán előforduló örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.

Szacharóz
A készítmény szacharózt tartalmaz. Ritkán előforduló örökletes fruktózintoleranciában, glükóz-galaktóz malabszorpcióban, vagy szacharáz-izomaltáz hiányban a készítmény nem szedhető.

Egyéb
A Talliton 12,5 mg tabletta színezékanyagként Sunset Yellow (E 110) festéket tartalmaz, ami allergiás reakciókat okozhat.

Gyermekek és serdülők
A Talliton biztonságosságát és hatásosságát 18 év alatti gyermekek és serdülők esetében nem igazolták.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem végeztek vizsgálatokat a karvedilol gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre gyakorolt hatásával kapcsolatban.
Vérnyomáscsökkentő hatása révén a Talliton egyénileg eltérő mértékben befolyásolja (pl. szédülés, fáradtság) a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. A Talliton-t szedő betegek ne vezessenek, ill. ne működtessenek gépeket szédülés, illetve a vérnyomáscsökkenés okozta egyéb tünetek esetén. Ezek különösképpen a terápia kezdetén, dózisemelést követően, gyógyszerváltáskor, és egyidejű alkoholhatás esetén fordulhatnak elő.


4.9 Túladagolás

Túladagolás esetén súlyos hypotensio, bradycardia, szívelégtelenség, cardiogen sokk és szívmegállás léphet fel. Emellett nehézlégzés, bronchospasmus, hányás, tudatzavar és generalizált görcsrohamok is jelentkezhetnek.

Kezelése:
A bevétel utáni néhány órában gyomormosás vagy hánytatás hatékony lehet.
Az általános eljárásokon kívül az életfontosságú paramétereket ellenőrizni és korrigálni kell, ha szükséges, intenzív betegellátás keretében.
A következő támogató kezelések alkalmazhatók:
- A beteget hanyatt fekvő helyzetbe kell hozni.
- Kifejezett bradycardia esetén: atropin 0,5-2 mg iv. A cardiovascularis funkció támogatására kezdetben glükagon 1-10 mg iv., majd 2-5 mg/óra tartós infúzióban.
- Szimpatomimetikumok (a testtömegnek és hatásnak megfelelően): dobutamin, izoprenalin, orciprenalin vagy epinefrin. Ha pozitív inotróp hatásra van szükség, foszfodiészteráz-gátlók (pl. milrinon) adása megfontolandó.
Amennyiben a bradycardia gyógyszeres kezelésre nem reagál, pacemaker alkalmazása szükséges.
- Súlyos hypotensio esetén intravénás folyadékpótlásra lehet szükség.
- Ha perifériás vazodilatáció áll az előtérben (vérnyomásesés mellett meleg végtagok), norepinefrin alkalmazása szükséges a keringési paraméterek folyamatos monitorozása mellett.
- Bronchospasmus esetén béta2-recepor-agonista adása javasolt (aeroszolban vagy vénásan), vagy aminofillin adása szükséges, lassú intravénás injekció vagy infúzió formájában.
- Központi idegrendszeri görcsök esetén diazepám vagy klonazepám lassú intravénás adása javasolt.
- Súlyos sokkos állapottal járó intoxikáció esetén a támogató kezelést hosszú ideig kell alkalmazni, mivel a karvedilol eliminációs felezési idejének megnyúlása és a mélyebb kompartmentekből való redisztribúciója várható.

A támogató/antidótum-kezelés időtartama a túladagolás súlyosságától függ, ezért azt a beteg állapotának stabilizálódásáig kell folytatni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Farmakokinetikai kölcsönhatások

A karvedilol farmakokinetikai hatása más gyógyszerekre
A karvedilol szubsztrátja és inhibitora is a P-glikoproteinnek. Ezért a P-glikoprotein által szállított gyógyszerek biohasznosulása növekedhet a karvedilollal történő együttadáskor. Továbbá a karvedilol biohasznosulása módosulhat a P-glikoprotein induktorok vagy inhibitorok hatására.

Digoxin: Néhány egészséges önkéntesen és szívelégtelenségben szenvedő betegek körében végzett vizsgálat eredményei azt mutatták, hogy a digoxin-expozíció 20%-kal emelkedik. Jelentősen nagyobb hatás jelentkezett férfi betegeken, a női betegekhez képest. Ezért a digoxinszint ellenőrzése szükséges a karvedilol-kezelés megkezdésekor, az adagolás módosításakor és a kezelés abbahagyásakor (lásd 4.4 pont). A karvedilonak nem volt hatása az intravénásan adagolt digoxinra.

Ciklosporin: Vese- és szívátültetéses, ciklosporinnal orálisan kezelt betegeken végzett 2 vizsgálat azt mutatta, hogy a ciklosporin plazmakoncentrációja megnövekedett a karvedilol-kezelés megkezdése után. A karvedilol valószínűleg 10-20%-kal növeli az orális ciklosporin expozícióját. A betegek kb. 30%-ánál kellett csökkenteni a ciklosporin dózisát ahhoz, hogy a ciklosporin-koncentráció a terápiás tartományon belül maradjon, a többi betegnél nem volt szükség az adagolás módosítására. A dózismódosításra szoruló betegeknél átlagosan 20%-kal kellett csökkenteni a ciklosporin dózisát. Az interakció mechanizmusa nem ismert, de a karvedilol által előidézett P-glikoprotein-aktivitás gátlása a bélben része lehet a folyamatnak. A szükséges dóziscsökkentés mértékére vonatkozó nagy egyéni változatosság miatt a ciklosporin vérszintet a karvedilol-kezelés megkezdése után szigorúan ellenőrizni kell és a dózist ennek megfelelően kell csökkenteni. A ciklosporin intravénás adagolása esetén nem várható interakció a karvedilollal.

Más gyógyszerek farmakokinetikai hatása a karvedilolra
A CYP 2D6 és CYP 2C9 inhibitorai és induktorai sztereoszelektíven módosíthatják a karvedilol szisztémás és/vagy preszisztémás metabolizmusát, ezáltal magasabb vagy alacsonyabb R- és S-karvedilol plazmakoncentrációt létrehozva. Egészséges önkénteseken vagy betegeken megfigyelt néhány példát az alábbi felsorolás tartalmaz, de a lista nem teljes.

Amiodaron: Egy in vitro vizsgálat, amelyet emberi májmikroszómákon végeztek, azt mutatta, hogy az amiodaron és a dezetil-amiodaron gátolta az R- és S-karvedilol oxidációját. Az R- és S-karvedilol minimális koncentrációja 2,2-szeresére növekedett a karvedilolt és amiodaront is kapó szívelégtelenségben szenvedő betegek körében, összehasonlítva az önmagában csak karvedilolt kapó betegekkel. Az S-karvedilolra gyakorolt hatás a dezetil-amiodaronnak - az amiodaron metabolitjának - tulajdonítható, amely erős gátlója a CYP2C9 enzimnek.
Ezért a magasabb S-karvedilol plazmakoncentráció miatt fennáll a megnövekedett béta-blokkoló hatás potenciális veszélye.

Rifampicin: Egy 12 egészséges önkéntesen végzett vizsgálatban, egyidejű adagoláskor a rifampicin hozzávetőlegesen 60%-kal csökkentette a karvedilol expozícióját és a karvedilol szisztolés vérnyomásra gyakorolt hatásának csökkenését figyelték meg A hatásmechanizmus nem ismert, de lehetséges, hogy a bélben található (intestinalis) P-glikoprotein rifampicin általi indukciója miatt alakul ki. A béta-blokád-aktivitás fokozott felügyelete szükséges azoknál a betegeknél, ahol a rifampicint és karvedilolt együttesen adagolják.

Fluoxetin és paroxetin: Egy randomizált, keresztezett vizsgálatban 10 szívelégtelenségben szenvedő betegnél tapasztalták, hogy a fluoxetin (egy erős CYP 2D6-gátló) együttadása a karvedilol metabolizmusának sztereoszelektív gátlását eredményezte, aminek következtében az R(+) enantiomer átlag AUC értéke 77%-kal megnőtt, az S(-) enantiomer AUC-je pedig statisztikailag nem jelentős mértékben, 35%-kal növekedett összehasonlítva a placebocsoporttal. A nemkívánatos eseményekben, vérnyomásban vagy pulzusban azonban nem tapasztaltak különbséget az egyes kezelési csoportok között. Az erős CYP2D6-inhibitor hatással rendelkező paroxetin egyszeri dózisának a karvedilol farmakokinetikájára gyakorolt hatását 12 egészséges önkéntesen tanulmányozták egyetlen dózis szájon át történő adagolása után. Az R- és S-karvedilol-expozíció jelentős emelkedése ellenére, semmilyen klinikai hatást nem figyeltek meg ezeknél az egészséges alanyoknál.

Farmakodinámiai kölcsönhatások

Katekolamin-depletáló szerek: Azokat a betegeket, akik béta-receptor-blokkolót együtt szednek katekolamin-depletáló szerrel (pl. rezerpin, MAO-gátlók), gondos megfigyelés alatt kell tartani, mert esetükben vérnyomáscsökkenés és/vagy súlyos bradycardia léphet fel.

Inzulin és orális antidiabetikumok: A béta-receptor-blokkolók fokozhatják az inzulin és az orális antidiabetikumok vércukorszint-csökkentő hatását. A hypoglykaemia jeleit (különösen a tachycardiát) a karvedilol elfedheti, vagy csökkentheti. Így inzulin-, vagy orális antidiabetikum-kezelés alatt álló betegeknél a vércukorszintet rendszeresen ellenőrizni kell.

Digoxin: A béta-blokkolók és a digoxin egyidejű adása tovább lassíthatja az AV-vezetést (lásd 4.4 pont).

Nem dihidropiridin-típusú kalciumcsatorna-blokkolók, amiodaron, vagy egyéb antiaritmiás gyógyszerek: A karvedilol verapamillal, diltiazemmel vagy egyéb antiaritmiás gyógyszerrel kombinálva fokozhatja az AV-átvezetési zavar kialakulásának veszélyét. Verapamil- és diltiazem-típusú kalciumcsatorna-blokkoló vénás adása karvedilollal együtt kontraindikált. (lásd 4.3, 4.4 pont).
Elszórt esetekben vezetési zavar (ritkán hemodinamikai zavarral) fordult elő, ha a karvedilolt diltiazemmel adták együtt. A többi béta-receptor-blokkolóhoz hasonlóan a vérnyomás, pulzus és EKG ellenőrzése szükséges, ha a készítményt per os verapamil- vagy diltiazem-típusú, nem-dihidropiridin-típusú kalciumcsatorna-blokkolóval, amiodaronnal vagy egyéb antiaritmiás gyógyszerrel adják együtt.

Klonidin: A klonidin béta-receptor-blokkolókkal együtt adva potenciálhatja a vérnyomás- és szívfrekvencia-csökkentő hatást. Ha a két szer együttadását befejezik, először a béta-blokkoló adását kell abbahagyni. A klonidin adását ezután néhány nap múlva, a dózist fokozatosan csökkentve kell abbahagyni (lásd 4.4 pont).

Vérnyomáscsökkentők: Más béta-receptor-blokkolókhoz hasonlóan, a karvedilol potenciálhatja olyan együtt adott gyógyszerek hatását, melyeknek vérnyomáscsökkentő hatásuk van (pl. alfa1-receptor-antagonisták), vagy mellékhatásként vérnyomáscsökkenést okoznak.

Anesztetikumok: Anesztézia során az életjeleket gondosan monitorozni kell, mivel az általános érzéstelenítők és a karvedilol között a negatív inotróp és hipotenzív hatás vonatkozásában szinergizmus áll fenn (lásd 4.4 pont).

Nem-szteroid gyulladásgátlók: A nem-szteroid gyulladásgátlók és béta-adrenerg-blokkolók együttadása vérnyomásemelkedést okozhat és csökkentheti a vérnyomás szabályozhatóságát.

Béta-agonista bronchodilatátorok: A nem kardioszelektív béta-blokkolók antagonizálhatják a béta-agonista bronchodilatátorok hatását. A betegek gondos megfigyelése javasolt (lásd 4.4 pont).


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások táblázatos összefoglalása
A mellékhatások MedDRA szervrendszer, ill. gyakorisági kategória szerint kerülnek felsorolásra. A gyakoriság osztályozására a következő kategóriák használatosak:

nagyon gyakori (> 1/10),
gyakori (? 1/100 - < 1/10),
nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100),
ritka (? 1/10 000 - < 1/1 000),
nagyon ritka (< 1/10 000).

Az 1. táblázat a karvedilollal összefüggő mellékhatásokat foglalja össze, amelyeket kulcsfontosságú (pivotális) klinikai vizsgálatokban jelentettek a következő indikációkban: krónikus szívelégtelenség, akut myocardialis infarctust követő balkamra-diszfunkció, hypertensio, és koszorúér-eredetű szívbetegség hosszú távú kezelése.

1. táblázat Mellékhatások a klinikai vizsgálatokban

Szervrendszer
Mellékhatás
Gyakoriság
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
bronchitis,
pneumonia,
felső légúti infekció,
húgyúti infekció
gyakori
gyakori
gyakori
gyakori
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
anaemia,
thrombocytopenia,
leukopenia
gyakori
ritka
nagyon ritka
Immunrendszeri betegségek és tünetek
hiperszenzitivitás (allergiás reakció)
nagyon ritka
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
testtömeg-növekedés,
hypercholesterinaemia,
hyperglykaemia és hypoglykaemia és diabeteses betegek esetében a glykaemiás kontroll rosszabbodása
gyakori
gyakori
gyakori
Pszichiátriai kórképek
depresszió, depressziós hangulat,
alvászavarok
gyakori
nem gyakori
Idegrendszeri betegségek és tünetek
enyhe szédülés,
fejfájás,
syncope (beleértve a presyncope-t),
paraesthesia
nagyon gyakori
nagyon gyakori,
gyakori,
nem gyakori
Szembetegségek és szemészeti tünetek
látási zavarok,
csökkent könnytermelés (száraz szem),
szemirritáció
gyakori
gyakori
gyakori
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
szívelégtelenség,
bradycardia,
hypervolaemia,
folyadékterhelés,
AV-blokk,
angina pectoris
nagyon gyakori
gyakori
gyakori
gyakori
nem gyakori
nem gyakori
Érbetegségek és tünetek
hypotensio,
orthostaticus hypotensio a perifériás véráramlás romlása (hideg végtagok, perifériás érbetegség, claudicatio intermittens súlyosbodása és Raynaud-szindróma)
hypertensio
nagyon gyakori
gyakori



gyakori
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
dyspnoe,
tüdőödéma,
asthma bronchiale az erre hajlamos betegeken,
orrdugulás
gyakori
gyakori
gyakori
ritka
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
hányinger,
hányás,
hasmenés,
dyspepsia,
hasi fájdalom,
obstipatio,
szájszárazság
gyakori
gyakori
gyakori
gyakori
gyakori
nem gyakori
ritka
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
a glutamát-piruvát-transzamináz (GPT), a glutamát-oxálacetát-transzamináz (GOT) és a gamma-glutamil-transzferáz (GGT) szintjének emelkedése
nagyon ritka
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
bőrreakciók (pl. allergiás exanthema, dermatitis, urticaria, pruritus, lichen planus-szerű reakciók, psoriasisos bőrléziók necrolysis)
nem gyakori
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
végtagfájdalom
gyakori
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
akut veseelégtelenség és vesefunkció-eltérések diffúz érrendszeri betegségek és/vagy vesefunkció-károsodás fennállása esetén,
vizelési zavarok
gyakori


ritka
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
erekciós zavarok
nem gyakori
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
asthenia (beleértve a fáradékonyságot is),
ödéma,
fájdalom
nagyon gyakori
gyakori
gyakori

Kiválasztott mellékhatások leírása
A mellékhatások gyakorisága nem függött az alkalmazott dózistól, kivéve a szédülést, a látászavart, és a bradycardiát. Az enyhe és leginkább a kezelés elején megjelenő mellékhatások a szédülés, syncope, fejfájás és asthenia.

Pangásos szívelégtelenségben szenvedő betegeknél, a Talliton-kezelés alatt a szívelégtelenség tüneteinek romlása vagy folyadékretenció jöhet létre, a dózistitrálás során (lásd 4.4 pont).

A szívelégtelenség gyakran jelentett mellékhatás mind a placebóval, mind a karvedilollal kezelt betegek körében (az akut myocardialis infarctust követő balkamra-diszfunkcióban szenvedő betegeknél sorrendben 14,5% és 15,4%).

A karvedilol-kezelés kapcsán reverzibilis vesefunkció-romlást figyeltek meg alacsony vérnyomású, ischaemiás szívbetegséggel és diffúz vascularis betegséggel és/vagy meglévő vesekárosodással kísért krónikus szívelégtelenségben szenvedő betegeknél (lásd 4.4 pont).

Forgalomba hozatalt követő tapasztalatok

A következő mellékhatásokat azonosították a karvedilol forgalomba hozatalát követően. Mivel az eseményeket nem meghatározható nagyságú populációból jelentették, ezért nem mindig lehetséges megbízhatóan megbecsülni a gyakoriságot és/vagy a gyógyszerrel való ok-okozati kapcsolatot azonosítani.

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Egyéb béta-blokkolókhoz hasonlóan lehetséges, hogy a látens diabetes manifesztálódik, illetve a manifeszt diabetes súlyosbodik a karvedilol-kezelés során és gátlódhat a glükóz-ellenreguláció.

A bőr és a bőralatti szövetek betegségei és tünetei
Nem gyakori: alopecia
Nagyon ritka: A bőrt érintő, súlyos mellékhatások (pl. Stevens-Johnson-szindróma, toxikus epidermalis necrolysis, erythema multiforme).

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
A karvedilol húgyúti inkontinenciát okozhat nők esetében, mely a gyógyszerszedés abbahagyását követően megszűnik.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: alfa- és béta-adrenerg receptor-blokkolók,
ATC kód: C07A G02

A karvedilol többféle hatással rendelkező, harmadik generációs adrenerg receptor-blokkoló, egyaránt gátolja az alfa1-, béta1- és béta2-adrenerg receptorokat. A karvedilolnak szervvédő hatása is van, valamint erős antioxidáns és szabadgyök-kötő tulajdonsággal is rendelkezik. A hatóanyag két sztereoizomer racém keveréke. Jobbra és balra forgató enantiomerje azonos mértékű alfa1-adrenerg receptor-blokkoló és antioxidáns hatással rendelkezik. A karvedilol nem szeletíven gátolja a béta1- és béta2-adrenerg receptorokat, ez a hatás a balra forgató, S(-)-enantiomernek köszönhető. A karvedilolnak nincs intrinsic szimpatomimetikus aktivitása, viszont a propranololhoz hasonlóan membránstabilizáló hatással rendelkezik. A karvedilol béta-blokkoló tulajdonsága révén gátolja a renin-angiotenzin-aldoszteron rendszert, ennek következtében csökken a renin-felszabadulás, így alkalmazása mellett ritkán jön létre folyadékretenció. A karvedilol gátolja a humán érfal simaizomsejtjeinek proliferációját.

Klinikai vizsgálatokban karvedilollal tartósan kezelt betegeken különböző markerek mérésével igazolták, hogy a karvedilol csökkenti az oxidatív stresszt.

A karvedilol szelektív alfa1-adrenoreceptor-blokád révén csökkenti a perifériás vascularis rezisztenciát. A karvedilol az alfa1-adrenoreceptor-agonista fenilefrin által kiváltott vérnyomás-emelkedést csökkenti, de az angiotenzin II által kiváltott vérnyomás-emelkedést nem.

A karvedilol nem befolyásolja a lipid-profilt. A nagy denzitású és kis denzitású lipoproteinek arányát (HDL/LDL) nem befolyásolja.

A klinikai vizsgálatokban a következő eredményeket kapták karvedilollal
Magas vérnyomás
Magas vérnyomásban a karvedilol csökkenti a vérnyomást a béta-receptor-blokád és az alfa1-adrenerg receptor-blokád következtében létrejött értágulat kombinációja révén. Vérnyomáscsökkentő hatását nem kíséri a más, tisztán béta-blokkoló hatású gyógyszerekre jellemző teljes perifériás rezisztencia növekedése. Alkalmazása mellett a szívfrekvencia enyhén csökken. A veseátáramlás és a vesefunkció a magas vérnyomásban szenvedőkön nem változik. A karvedilol nem befolyásolja a verőtérfogatot és csökkenti a teljes perifériás ellenállást. Nem rontja egyes körülírt szervek és szervekhez vezető erek vérellátását, beleértve a vesék, vázizmok, alkarok, lábak, bőr, és agy ereit, ill. az arteria carotist. A más, vazodilatátor tulajdonsággal nem rendelkező béta-blokkolókkal végzett kezelés során gyakran előforduló hideg végtagok és a fizikai aktivitás során jelentkező korai kifáradás előfordulásának aránya csökken.

A karvedilol hypertensióra kifejtett tartós hatását néhány, az originális készítménnyel végzett kettős vak, kontrollos vizsgálatban bizonyították. A vérnyomáscsökkentő hatás gyorsan lép fel, maximumát a bevétel után 2-3 óra múlva éri el és 24 órán át tart. Tartós kezelés során teljes hatása kb. 3-4 hét múlva fejlődik ki.

Renalis hypertensio
Az originális készítménnyel végzett több nyílt vizsgálat is bizonyította, hogy a karvedilol hatékonyan alkalmazható renalis hypertensióban. Ez a krónikus veseelégtelenségben szenvedő vagy hemodializált, ill. vesetranszplantáción átesett betegekre nézve is igaz. A karvedilol mind a dialízises, mind a dialízismentes napokon fokozatosan csökkenti a vérnyomást, és vérnyomás-csökkentő hatása a normális vesefunkcióval rendelkező betegeknél megfigyelthez hasonló.
Hemodializált betegeken végzett összehasonlító vizsgálatok eredményei alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a karvedilol hatásosabb és jobban tolerálható, mint a kalciumcsatorna-blokkolók.

Koszorúér-betegség
Koszorúér-betegségben antiischaemiás és antianginás hatása van, mely hosszú távú kezelés alatt is kimutatható. Akut hemodinamikai vizsgálatokban a karvedilol szignifikánsan csökkentette a szívizom oxigénigényét és a szimpatikus túlsúlyt. A karvedilol csökkenti a szív előterhelését (a pulmonalis arteriás nyomást és a tüdő kapilláris éknyomást) és az utóterhelést (teljes perifériás rezisztencia) is.

Krónikus szívelégtelenség
Az originális karvedilollal végzett vizsgálatokban, krónikus szívelégtelenségben szenvedő betegeknél, a karvedilol szignifikánsan csökkentette a különböző okokból bekövetkező mortalitást és a cardiovascularis panaszok miatti hospitalizáció gyakoriságát. A COPERNICUS-vizsgálatban a karvedilol súlyos szívelégtelenségben szenvedő betegeknél is hatékonynak és jól tolerálhatónak bizonyult. A karvedilol növelte az ejekciós frakciót és csökkentette az ischaemiás és nem ischaemiás eredetű krónikus szívelégtelenség tüneteit. A karvedilol hatása dózisfüggő. A COMET-vizsgálatban a karvedilol standard terápia részeként történő alkalmazása szignifikánsan nagyobb mortalitás-csökkenést eredményezett, mint a komparátor metoprolol.

Veseelégtelenség
A karvedilol csökkenti a morbiditást és mortalitást dilatatív cardiomyopathiában szenvedő, dializált betegeknél. Az originális készítménnyel végzett placebokontrollos klinikai vizsgálatok nagyszámú (> 4000), enyhe vagy közepesen súlyos krónikus vesebeteget magában foglaló metaanalízise szerint, a karvedilol-kezelés a tüneteket okozó szívelégtelenséggel társuló vagy anélküli balkamra-diszfunkciót mutató vesebetegeknél csökkenti a halálozást és a szívelégtelenséggel kapcsolatos események gyakoriságát.

Akut myocardialis infarctust követő balkamra-diszfunkció
Egy kettős vak, placebokontrollos vizsgálatban 1959 olyan beteg vett részt, akiknél a myocardialis infarctust követően a balkamra ejekciós frakció ? 40% volt vagy a falmozgási index értéke ? 1,3 volt (a szívelégtelenség tünetei vagy észlelhetők voltak vagy nem). A vizsgálatban a karvedilol nem mutatott statisztikailag szignifikáns csökkenést az egyik elsődleges végpont, az összmortalitás vagy cardiovascularis panaszok miatti hospitalizáció (8%-os csökkenés a placebóhoz képest, p= 0,297) tekintetében, de szignifikánsan, 23%-kal (p= 0,031) csökkentette az összmortalitást, 29%-kal (p= 0,002) csökkentette az összmortalitást vagy a nem halálos kimenetelű myocardialis infarctust, 25%-kal (p= 0,024) csökkentette a cardiovascularis panaszok miatti mortalitást és 41%-kal (p= 0,014) csökkentette a nem halálos kimenetelű myocardialis infarctus miatti hospitalizációt. Egy kiegészítő analízis szerint a karvedilol szignifikánsan, 17%-kal (p= 0,019) csökkentette a haláleseteket vagy a súlyos cardiovascularis panaszok miatti hospitalizációt.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A készítmény hatóanyaga, a karvedilol gyorsan felszívódik a gastrointestinalis traktusból, felszívódása után first-pass metabolizmusa igen gyors. Emiatt orális biológiai felhasználhatósága megközelítőleg 25%-os. A karvedilol a bélben lévő efflux transzporter P-glikoprotein szubsztrátja, ami kiemelt szerepet játszik bizonyos gyógyszerek biohasznosíthatóságában. Bevétele után csúcskoncentrációját kb. 1 óra múlva éri el a szérumban. Farmakokinetikája lineáris (plazmakoncentrációja a beadott dózissal arányos). Étkezés nem befolyásolja a biohasznosulását, illetve maximális koncentrációját, de a csúcskoncentráció eléréséhez szükséges időtartamot meghosszabbítja.

Eloszlás
Erősen lipofil tulajdonságú, 98-99%-ban kötődik a plazmafehérjékhez. Megoszlási tere kb. 2 l/ttkg.

Biotranszformáció
Emberben a karvedilol számos metabolittá alakul át, melyek főként az epével ürülnek. Per os adagolást követően a first-pass metabolizmus 60-75%-os. Állatkísérletek során a karvedilol enterohepaticus körforgását figyelték meg.

A karvedilol főként a májban metabolizálódik, nagyobb részt glükuronidáció útján. A fenol gyűrű demetilációja és hidroxilációja három aktív, béta-receptor-gátló tulajdonságú metabolitot eredményez. Preklinikai vizsgálatok alapján a 4'-hidroxi-fenol-metabolit a karvedilolnál kb. 13-szor hatásosabb béta-receptor-blokkolónak bizonyult. Ugyanakkor a három aktív metabolit vazodilátor hatása gyengébbnek bizonyult a karvedilol hatásánál. A 3 aktív metabolit szérumkoncentrációja a karvedilol koncentráció 10-ed része volt. A karvedilol két hidroxi-karbazol metabolitja az anyavegyületnél 30-80-szor hatásosabb antioxidáns aktivitással bír.

Emberen végzett farmakokinetikai vizsgálatok igazolják, hogy a karvedilol oxidatív metabolizmusa sztereoszelektív. Egy in vitro vizsgálat eredményei szerint az oxidációs és hidroxilációs folyamatokban több különböző citokróm P450 izoenzim - a CYP 2D6, CYP 3A4, CYP 2E1, CYP 2C9 és CYP 1A2 izonenzimeket is beleértve - is szerepet játszhat.
Egészséges önkénteseken és betegeken végzett vizsgálatok alapján az R-enantiomert többségében a CYP 2D6 metabolizálja, míg az S-enantiomert főként a CYP 2D6 és CYP 2C9 izoenzim.

Genetikai polimorfizmus
Emberen végzett klinikai farmakokinetikai vizsgálatok eredményei szerint a CYP 2D6 jelentős szerepet játszik az R- és S-karvedilol lebontásában. Ennek megfelelően a lassú CYP 2D6 metabolizáló egyéneknél magasabbak az R- és S-karvedilol plazmakoncentrációk. A CYP 2D6-genotípus jelentőségét az R- és S-karvedilol farmakokinetikájában populációs farmakokinetikai vizsgálatok támasztják alá, míg más vizsgálatok nem erősítették meg ezt a megfigyelést. Összességében azt a következtetést vonták le, hogy a CYP 2D6 genetikai polimorfizmusának valószínűleg korlátozott a klinikai jelentősége.

Elimináció
A karvedilol átlagos eliminációs felezési ideje kb. 6 óra, plazmaclearance értéke 500-700 ml/perc. Kiválasztása főként az epével, kiürülése a széklettel történik. Kis részben, metabolitok formájában, a vesén keresztül távozik a szervezetből.

Vesekárosodásban szenvedő betegek
A karvedilollal történő krónikus kezelés során a vese saját vérkeringése nem károsodott, és a glomerulus filtráció is változatlan maradt.

A hypertensióban és veseelégtelenségben szenvedő betegeken a plazma AUC-értéke, az eliminációs felezési idő és a maximális plazmakoncentráció nem változott szignifikánsan. Vesekárosodásban szenvedő betegek esetében csökken a karvedilol vesén keresztül történő kiválasztása, azonban farmakokinetikai paraméterei csak kismértékben változnak.

Dialízissel nem távozik a szervezetből, valószínűleg a plazmafehérjékhez való erős kötődés miatt nem jut át a dializáló membránon.

Májkárosodásban szenvedő betegek
Súlyos májműködési zavar esetén a karvedilol biohasznosulása nagymértékben (80%-ig) megnő a first pass metabolizmus csökkenése miatt.
Ezért a karvedilol alkalmazása súlyos májműködési zavarban ellenjavallt. Egy, cirrhoticus betegek körében végzett farmakokinetikai vizsgálat során azt találták, hogy a karvedilol-expozíció (AUC) májkárosodás fennállása esetén az egészséges alanyoknál mért érték 6,8-szorosára emelkedik.

Szívelégtelenség
24, szívelégtelenségben szenvedő japán betegnél végzett vizsgálat szerint, az R- és S-karvedilol clearance-e szignifikánsan alacsonyabb volt az egészséges önkéntesek esetén korábban becsültnél. Ezek az eredmények arra utalnak, hogy az R- és S-karvedilol farmakokinetikáját szignifikánsan módosította a szívelégtelenség.

Idősek
Hypertensiós betegeken a karvedilol farmakokinetikáját a beteg kora nem befolyásolta. Egy, az originális karvedilollal idős, hypertensiós betegeken végzett vizsgálat nem mutatott különbséget a mellékhatás-profil tekintetében a fiatal betegekhez képest. Egy másik, koszorúér-betegségben szenvedő idős betegeken végzett vizsgálatban sem tapasztaltak különbséget a mellékhatások tekintetében.

Gyermekek
A gyermekeken végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a testsúlyra vonatkoztatott clearance jelentősen nagyobb a gyermeknél, a felnőttekkel összehasonlítva.

Diabeteses betegek
A béta-blokkolók fokozhatják az inzulinrezisztenciát és elfedhetik a hypoglykaemiás tüneteket. Ugyanakkor már számos vizsgálatban megállapítást nyert, hogy a vazodilatátor hatású béta-blokkolók, mint amilyen a karvedilol is, kedvezőbb hatást gyakorolnak a vércukor- és lipidprofilra. A karvedilolról kimutatták, hogy kismértékben növeli az inzulin iránti érzékenységet és mérsékelni képes a metabolikus szindróma egyes megnyilvánulásait.

5.3 A preklinikai biztonsági vizsgálatok eredményei

Karcinogenitási vizsgálatokban patkányokon és egereken a maximálisan ajánlott emberi dózis 38-100-szorosát adagolva sem észleltek karcinogén hatást.

In vitro és in vivo emlősökön és nem emlősökön végzett vizsgálatokban a karvedilol nem volt mutagén hatású.
Nőstény patkányokban, a toxikus dózisban adott karvedilol (a humán dózis 100-szorosa) a termékenység károsodását okozta, míg a humán dózis 30-szorosának megfelelő adagolás az utódok lassúbb növekedését vagy fejlődését váltotta ki. Patkányokon és nyulakon embriotoxicitást figyeltek meg a humán dózis 38-100-szorosának alkalmazásakor, de torzfejlődést nem tapasztaltak.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

30 darab, ill. 60 darab tabletta OPA/Al/PVC//Al buborékcsomagolásban, dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 ?C-on tárolandó. A fénytől és nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Egis Gyógyszergyár Zrt.
1106 Budapest, Keresztúri út 30-38.





Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Állatkísérletek reproduktív toxicitást mutattak. Az emberekre gyakorolt lehetséges kockázat nem ismert.
Nincs elegendő tapasztalat terhes nők esetében. Terhesség esetén nem adható, csak akkor, ha a várható előnyök meghaladják a lehetséges kockázatot.
A béta-blokkolók csökkentik a placenta-perfúziót, amelynek eredménye intrauterin elhalás, és éretlen újszülött vagy koraszülött világrajövetele is lehet. Ezen túlmenően mellékhatások (főleg hypoglykaemia és bradycardia) jelentkezhetnek a magzatban és az újszülöttben. Fokozott a szív- és tüdőkomplikációk fellépésének veszélye az újszülöttben a postnatalis periódusban.

Szoptatás
Állatkísérletekben kimutatták, hogy a karvedilol és/vagy metabolitjai kiválasztódnak az anyatejbe. A karvedilol humán anyatejbe történő kiválasztódását nem igazolták. A béta-blokkolók többsége azonban - különösen a lipofil vegyületek - átjut az emberi anyatejbe, jóllehet különböző mértékben. A szoptatás ezért a karvedilol alkalmazását követően nem ajánlott.