Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

LIPIODOL ULTR-FLUID 480MG/ML OLD INJ 1X10ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Guerbet Group
Hatástani csoport:
V08AD Non-watersoluble x-ray contrast media
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-00525/02
Hatóanyagok:
Oleum papaveris iodinatumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Adagolható kortól függően
Asztmás megbetegedés esetén ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A Lipiodol Ultra-Fluid injekciót egy megfelelő üvegfecskendővel kell beadni, vagy más olyan eszközzel, amely vizsgálatokkal bizonyíthatóan kompatibilis a Lipiodol Ultra-Fluid injekcióval. Az alkalmazás során követni kell az adott eszköz használati útmutatóját (lásd 6.2 pont).

Radiológia
- Lymphographia:
A beadandó térfogat a metodika sajátos igényeitől és a beteg testméretétől függ. Lymphographia esetén a nyirokér kanülálásával kell alkalmazni. Ezt megelőzően festék fecskendezhető be a nyiroköblök helyének azonosítása céljából.

A javasolt adag 5-7 ml végtagonként (a beadott mennyiség függ a beteg magasságától), azaz kb. 10-14 ml kétoldali lymphographiánál.

Gyermekek
Az adagot gyermekek esetében arányosan csökkenteni kell. Egy-két éves csecsemők számára végtagonként 1 ml-es dózis elegendő.

Alacsony testtömegű betegek
A dózist arányosan csökkenteni kell ebben a populációban.

Idősek
A készítményt körültekintően kell alkalmazni 65 évesnél idősebb, szív-érrendszeri, légzőszervi, vagy idegrendszeri alapbetegségekben szenvedő betegeken.
Idős, keringési-légzési elégtelenségben szenvedő betegeknél a tervezett lymphographiához a dózist csökkenteni kell, vagy el kell tekinteni a vizsgálat elvégzésétől, mivel a készítmény egy része átmeneti embolizációt okoz a tüdő hajszálereiben.

- Hysterosalpingographia
Fecskendezzen fokozatosan 2 ml Lipiodol Ultra Fluid oldatos injekciót az endometriális üregbe, fluoroszkópos kontroll mellett, amíg a petevezeték nem járható át.
Az adagolt, injektált oldat mennyisége a méhüreg térfogatától függ, általában ne haladja meg a 15 ml-t. A pajzsmirigy diszfunkció lehetséges kockázatának minimalizálása érdekében a hysterosalpingographiában alkalmazott Lipiodol Ultra-Fluid adagja a lehető legkevesebb kell, hogy legyen.
A hysterosalpingographia során az injektálás a méhnyakcsatornába történő lassú befecskendezéssel, egy arra megfelelő katéter vagy kanül segítségével történjen.
Ha a betegnek túlságosan kellemetlen, akkor hagyja abba a befecskendezést.
A vizsgálatot lehetőleg a menstruációs ciklus follicularis fázisában kell elvégezni.

Intervenciós radiológia (hepatocelluláris karcinóma transzartériás kemoembolizációja):
Az alkalmazás a májartéria szelektív intraarteriális katéterezésével történik.

Az eljárást megfelelő intervenciós radiológiai környezetben, megfelelő felszereléssel kell végrehajtani.

A Lipiodol Ultra-Fluid adagja függ a lézió méretétől, de általában nem haladhatja meg a 15 ml teljes adagot felnőttekben.

A Lipiodol Ultra-Fluid rákellenes szerekhez keverhető, úgymint: cisplatin, doxorubicin, epirubicin és mitomycin. A rákellenes szerek használati utasítását és óvintézkedéseit szigorúan be kell tartani.

A Lipiodol Ultra-Fluid rákellenes szerrel való keverésének lépései:
- Készítsen elő két olyan fecskendőt, amelyek térfogata nagyobb, mint a keverék térfogata. Az egyik fecskendőben a rákellenes szer, a másikban a Lipiodol Ultra-Fluid található.
- Csatlakoztassa a két fecskendőt egy háromutas elzárócsaphoz.
- Fecskendezze át a fecskendők tartalmát 15-20 alkalommal a két fecskendő között, hogy a keverék homogenizálódjon. Javasoljuk, hogy a rákellenes szert fecskendezze át először.
- A keveréket a felhasználás előtt közvetlenül kell elkészíteni, és röviddel az elkészítés után fel kell használni (3 órán belül). A keverék újrahomogenizálható a fent leírt módon, ha az intervenciós radiológiai eljárás során szükségessé válik.
- Mikor elkészült a megfelelő keverék, 1-3 ml térfogatú fecskendővel fecskendezze be a mikrokatéterbe.

Az eljárás 4-8 hetente megismételhető a tumor reakciójának és a beteg állapotának függvényében.

Gyermekek
A Lipiodol Ultra-Fluid biztonságosságát és hatásosságát gyermekek esetében a hepatocelluláris karcinóma transzartériás kemoembolizációjában nem igazolták.

Idősek
A terméket különös gondossággal kell alkalmazni 65 évnél idősebb, szív- és érrendszeri, valamint légzési vagy idegrendszeri betegségben szenvedők esetében. A beadott adag csökkentése is megelőzheti a nem-célzott tüdő embóliát, amely a máj kemoembolizációja alatt előfordulhat.

Endokrinológia:
Kizárólag intramuscularis injekció formájában.
- Felnőttek és gyermekeknek 4 éves kor felett: minden 3 év után 1 ml
- Gyermekeknek 4 év alatt: minden 2 év után 0,5 ml, de max. 3 ml.
- Hyperthyreosisban szenvedő betegekben az alkalmazandó adag 0,2 ml.

Alkalmazási módjai:
Diagnosztikai radiológia: intralymphaticus alkalmazásra, valamint meddőségi vizsgálat esetén hysterosalpingographia alkalmazása.
Intervenciós radiológia: intraarterialis alkalmazásra.
Endokrinológia: intramuscularis alkalmazásra.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

- A készítmény hatóanyagaival (mákolaj jódozott zsírsav-észtereivel vagy a jóddal) szembeni túlérzékenység
- Lázzal járó friss tuberculosis (tbc).
- Tüneteket okozó pajzsmirigy-túlműködés.
- Traumás sérüléseket elszenvedett betegek; vérzés a közelmúltban (extravazáció vagy embolizáció veszélye).
- Bronchographia (rövid idő alatt kitöltené a bronchiolusokat és az alveolusokat).

A hysterosalpingographiában való felhasználásra vonatkozó további ellenjavallatok:
- A méhüreg bármilyen röntgen-vizsgálat kontrasztanyagos feltöltése a terhesség alatt, akut kismedencegyulladás, észlelt méhnyaki hámsérülés, endocervicitis illetve a méhen belüli vérzés - kürettázs vagy conisatio után 30 napon belül.

A transzartériás kemoembolizációban való felhasználásra vonatkozó további ellenjavallatok:
- A hepatocelluláris karcinóma kezelésére alkalmazott Lipiodol Ultra-Fluid keverék ischaemiás és toxikus hatásokat eredményezhet az epevezetékekben. Ezért a kezelés ellenjavallt azokon a májterületeken, ahol az epevezetékeket kitágították, kivéve, ha az eljárás után drenálást lehet végezni.

Endokrinológiai felhasználásra vonatkozó további ellenjavallatok:
- 45 év feletti korban, kiterjedt multinoduláris golyva esetén, a hyperthyreosis magas veszélye miatt
- szoptatás ideje alatt (lásd 4.6 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Lipiodol Ultra-Fluid injekciót tilos intravénásan, vagy intrathecálisan alkalmazni.

Az alkalmazott dózistól függetlenül fennáll a túlérzékenység kockázata.

Különleges figyelmeztetések

Lymphographia
A Lipiodol Ultra-Fluid injekcióval végzett lymphographia után a legtöbb betegnél tüdőembolizáció lép fel, mivel a készítmény egy része átmenetileg elzárja a tüdő hajszálereit. Az ilyen - általában azonnal, esetleg azonban néhány órás-napos késéssel fellépő és általában átmeneti jellegű - embolizáció klinikai előfordulása ritka. Ez okból az adagokat csökkenteni kell, vagy a vizsgálatot mellőzni károsodott tüdőfunkciójú, keringési-légzési elégtelenségben, régebb óta fennálló jobb szívfél túlterhelésben szenvedő betegek - különösen az időskorúak - esetében. A Lipiodol injekció adagját is csökkenteni kell kemoterápia vagy sugárkezelés után mivel a nyirókcsomók térfogata jelentős mértékben csökken és kevesebb kontrasztanyagot képes felvenni. Az injektálás során radiológiai vagy egyéb képalkotó monitorozás ajánlott, hogy elkerüljék a túladagolás kockázatát.
A pulmonalis invázió előfordulása csökkenthető, ha intralymphaticus (vénás helyett) injekció radiológiai megerősítése biztosított, és az eljárást megszűntetik, amint a kontrasztanyag láthatóvá válik a ductus thoracicusban, vagy nyirokér-elzáródást észlelnek.

Túlérzékenység
Bármelyik jódozott kontrasztanyag előidézhet enyhébb-súlyosabb túlérzékenységi reakciókat, melyek életveszélyesek lehetnek. Ezek a túlérzékenységi reakciók allergiás jellegűek lehetnek (súlyos lefolyás esetén anafilaxiás reakcióként ismertek), vagy nem allergiás jellegűek. Jelentkezhetnek azonnal (60 percen belül) vagy megkésve (akár 7 nap után). Az anafilaxiás reakciók azonnaliak és végzetesek lehetnek. Függetlenek a dózistól, már a készítmény első alkalmazásától kezdve jelentkezhetnek és gyakran előre nem láthatók.
Súlyos reakció kockázata azt jelenti, hogy az újraélesztéshez szükséges felszerelést azonnali használatra készenlétben kell tartani.
A Lipiodol Ultra-Fluid injekció korábbi alkalmazása után reakciót már tapasztalt betegeket és azokat akik kórelőzményében jódtúlérzékenység szerepel, a készítmény ismételt alkalmazása esetén fokozott az újabb reakció kockázata, ezért ezeket a betegeket veszélyeztetett betegeknek tekintik.
A Lipiodol Ultra-Fluid injekció súlyosbíthatja a már fennálló asthma tüneteit. A kezelés ellenére sem egyensúlyban lévő asztmás betegek esetén az előny/kockázat arány gondos mérlegelése után kell dönteni a Lipiodol Ultra-Fluid injekció alkalmazásáról.

Pajzsmirigy-diszfunkció
A jódozott kontrasztanyagok szabad jódtartalmuk miatt hatással vannak a pajzsmirigy működésére, és arra hajlamos betegeknél hyperthyreosist válthatnak ki. Veszélyeztetettek a látens hyperthyreosisban, továbbá a pajzsmirigy-autonómiában szenvedő betegek. A jódmérgezés gyakrabban fordul elő Lipiodol Ultra-Fluid injekció alkalmazása során, mint vízoldékony szerves jódszármazékoknál.
A lymphographia hónapokra telíti jóddal a pajzsmirigyet, ezért a pajzsmirigyvizsgálatot el kell végezni a radiológiai vizsgálat előtt.

Hysterosalpingographia
A Lipiodol Ultra-Fluid intravazációja következhet be a hysterosalpingographia-eljárás során, és súlyos tüdő- vagy agyi embolikus szövődményeket okozhat az eljárást követő órákban. A Lipiodol Ultra-Fluid intravasatiója vagy annak gyanúja esetén a hysterosalpingographiai eljárást azonnal meg kell szakítani. A betegeket a kezelőorvos által megfelelőnek ítélt ellátási környezetben szorosan monitorozni kell az embolikus szövődmények kialakulása tekintetében.

Hysterosalpingographia esetén, amennyiben hypothyreosis kockázatának kitett a beteg, a vizsgálat után néhány hónapig szorosan monitorozni kell a pajzsmirigy működését és nyomon kell követni a hypothyreosist. A pajzsmirigy-diszfunkció kockázatának minimalizálása érdekében a Lipiodol Ultra-Fluid dózisának a lehető legkisebbnek kell lennie.

Transzartériás kemoembolizáció
Transzartériás kemoembolizáció nem javasolt dekompenzált májcirrózisban (Child-Pugh ? 8), előrehaladott májkárosodásban szenvedő betegek esetében, illetve a tumor makroszkopikus inváziója és/vagy májon kívüli áttét esetében.

A májban végzett intraarterialis eljárás visszafordíthatatlan májelégtelenséghez vezethet, olyan betegek esetében, akik súlyos májkárosodásban szenvednek és/vagy rövid időn belül több kezelést kaptak. A tumor miatti májátültetések több mint 50%-át, a 2 mg/dl értéket meghaladó bilirubinszintet, a 425 mg/dl értéket meghaladó laktát-dehidrogenáz-szintet, a 100 NE/l értéket meghaladó aszparaginsav-aminotranszferáz-szintet és dekompenzált cirrózist hozták összefüggésbe a beavatkozás utáni megnövekedett halálozással.

A nyelőcső visszereit szoros megfigyelés alatt kell tartani, mert ruptura a kezelés után azonnal bekövetkezhet. Ha a ruptura veszélye bizonyítottan fennáll, endoszkópos szkleroterápia/ligatura elvégzése szükséges a transzartériás kemoembolizációs eljárás előtt.

Jódozott kontrasztanyagok által kiváltott vesekárosodás kialakulását szisztematikusan meg kell előzni a hepatocelluláris karcinóma transzartériás kemoembolizációja előtt és után végzett megfelelő rehidrálással. A felülfertőzés kockázata a kezelés területén antibiotikumos kezeléssel rendszerint megelőzhető.

Endokrinológia
Más jódbeviteli eljárás nem alkalmazható egyidejűleg. Thyreotoxicosis veszélye miatt tilos egyéb jód, különösen a jódtartalmú élelmiszerek bevitele.

Hyperthyreoidismus veszélye miatt ajánlott a 45 év feletti betegek esetében ezt a beavatkozást kerülni; valamint csökkenteni kell az adagot olyan betegek esetében, akiknél pajzsmirigygöbök találhatók.

Embolikus és thromboticus szövődmények
A Lipiodol Ultra-Fluid ellenőrizetlen szétterjedése az artériás-vénás rendszerben a kis erek átmeneti elzáródását (zsírembóliát) idézhet elő a különböző szervekben. Az ilyen embolizációra ritkán van bizonyíték, általában azonnaliak, de lehetnek késleltetettek is, amelyek néhány óra vagy nap múlva jelentkezhetnek, és általában átmenetiek. Ilyen eseményekről leggyakrabban tüdőembólia, agyi embólia (ami agyi infarktushoz vezethet) és bőrembólia (ami bőrelhaláshoz vezethet) kialakulásaként számoltak be. A betegeket figyelmeztetni kell az embólia lehetséges jeleire, valamint arra, hogy forduljanak azonnal kezelőorvosukhoz, vagy vegyenek igénybe kórházi ellátást, ha a tünetek megjelennek.

Az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
Túlérzékenység
A vizsgálat előtt:
A kórelőzmény gondos felvételével azonosítani kell a veszélyeztetett betegeket.
A túlérzékenységi reakciók kockázatának leginkább kitett betegeknek (azok akikről tudott a túlérzékenység) kortikoszteroidok és H1-antihisztaminok premedikációja javasolt. Mindazonáltal, ezek a szerek nem előzik meg a súlyos vagy életveszélyes anafilaxiás sokk kialakulását.

A vizsgálat ideje alatt mindvégig szükséges biztosítani a következőket:
- orvosi ellenőrzés,
- intravénás gyógyszer azonnali beadásnak lehetősége.

A vizsgálat után:
A kontrasztanyag beadása után a beteget kötelező legalább 30 percig megfigyelés alatt tartani, mivel a legsúlyosabb mellékhatások nagy része ebben az időszakban lép fel.

A beteget feltétlenül figyelmeztetni kell a megkésve (beadás után akár 7 nappal) jelentkező reakciók előfordulására (lásd 4.8. pont).

Pajzsmirigy
Bármiféle anyagcserezavar megelőzése érdekében meg kell határozni a pajzsmirigyfüggő rizikófaktorokat. Ha ilyen kockázatnak kitett betegeken tervezik a jódozott kontrasztanyag alkalmazását, a vizsgálat előtt kötelező ellenőrizni a pajzsmirigy működését.

Transzartériás kemoembolizáció
Jódozott kontrasztanyagok a veseműködés átmeneti romlását okozhatják, vagy súlyosbítják a már meglévő vesekárosodást. Az alábbi megelőző intézkedések javasolhatók:
* A magas kockázati csoportba tartozó betegek beazonosítása: pl. dehidrált vagy vesekárosodásban, cukorbetegségben, súlyos szívelégtelenségben, monoklonáris gammopátiában (myeloma multiplex, Waldenström-féle macroglobulinaemia) szenvedő betegek, kórelőzményben szereplő jódozott kontrasztanyagok után jelentkező vesekárosodás, illetve egyévesnél fiatalabb gyermekek, illetve idős, atheromás betegek.
* A beteg hidrálása a vizsgálat előtt és után.
* A nefrotoxikus gyógyszerekkel való kombinálás elkerülése. Ha a kombináció szükséges, akkor a vesefunkció monitorozását gyakoribbá kell tenni. Az érintett gyógyszerek elsősorban aminoglükozidok, szerves platinavegyületek, nagy dózisban adott metotrexát, pentamidin, foszkarnet és egyes antivirális hatóanyagok (aciklovir, ganciklovir, valaciklovir, adefovir, cidofovir, tenofovir), vankomicin, amfotericin B, immunszupresszorok, például ciklosporin vagy takrolimusz, ifoszfamid)
* Legalább 48 órának kell eltelnie az egyes radiológiai vizsgálatok vagy a jódozott kontrasztanyagot tartalmazó injekciók beadása között, ellenkező esetben el kell halasztani a további vizsgálatokat vagy beavatkozásokat, amíg a veseműködés helyre nem áll.
* A metforminnal kezelt cukorbetegek esetében a szérum kreatininszintjét monitorozni kell, annak ellenőrzésére, hogy kialakul-e tejsavas acidosis. Normál veseműködés esetén a metformin alkalmazását - a kontrasztanyag beadása előtt, és legalább 48 órával a beadást követően vagy a veseműködés helyreállásáig - meg kell szakítani. Rendellenes veseműködés esetén: a metformin alkalmazása ellenjavallt. Ha vészhelyzet áll elő, és szükséges a kontrasztanyagos vizsgálat elvégzése, meg kell tenni a megfelelő óvintézkedéseket, például szükséges a metformin-kezelés megszakítása, a beteg hidrálása, a veseműködés és a tejsavas acidosis jeleinek szoros megfigyelése.
A transzartériás kemoembolizációs eljárás megindítása előtt szükséges a cardiovascularis és/vagy pulmonalis komorbiditások felmérése.

Egyéb
Rendkívül körültekintően kell végezni a befecskendezést bizonyos fistulákba, az olajembólia kockázatával járó vascularis penetráció elkerülése miatt.

Ügyelni kell arra, hogy a készítmény ne kerüljön beadásra vérző, vagy traumás sérülés helyére.
A Lipiodol Ultra-Fluid alkalmazására vonatkozó javallatokat gondosan meg kell vizsgálni a betegnél primer nyiroködéma esetén, mivel az ödéma súlyosbodhat.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre kifejtett hatásokat nem vizsgálták.


4.9 Túladagolás

A túladagolás légzőszervi, szív-, vagy agyi szövődményekhez vezethet, melyek végzetesek lehetnek.
Mikroembolizáció sűrűbben fordulhat elő túladagolás után.
A Lipiodol Ultra-Fluid injekció összdózisa nem haladhatja meg a 20 ml-t.
A túladagolás kezelése a tüneti terápia mielőbbi elkezdéséből és az összes életfontosságú működés támogatásából áll. A kontrasztanyagos vizsgálatokat végző intézményekben a sürgősségi ellátáshoz szükséges gyógyszereknek és felszereléseknek rendelkezésre kell állniuk.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Kölcsönhatás más gyógyszerekkel
* Metformin
Cukorbetegek esetében a Lipiodol Ultra-Fluid intraartériás alkalmazása csökkent veseműködés nyomán fellépő tejsavas acidózist okozhat. A transzartériás kemoembolizációval kezelt betegek esetében a metformin-kezelést meg kell szakítani a vizsgálat előtt, és legkorábban csak két nappal az eljárás után lehet azt folytatni.

* Béta-blokkolók, vazoaktív anyagok, ACE-gátlók, angiotenzinreceptor-blokkolók
Ezek a gyógyszerek csökkentik a szív-és érrendszer azon működéseinek a hatékonyságát, amelyek kompenzálják a vérnyomás-ingadozásokat. A Lipiodol Ultra-Fluid injekció alkalmazását megelőzően az orvost tájékoztatni kell ezen gyógyszerek szedéséről, továbbá az újraélesztő felszerelést biztosítani kell.

* Vízhajtók.
Mivel a vízhajtók dehidratációhoz vezethetnek, megnő az akut vesekárosodás kockázata, különösen kontrasztanyagok nagy dózisban való beadása esetén.
Alkalmazásuk esetén betartandó óvintézkedések: rehidratáció a transzartériás kemoembolizáció céljából használt Lipiodol Ultra-Fluid intraartériás alkalmazása előtt.

* Interleukin-2
A kontrasztanyagokra adott reakció (bőrkiütés, vagy ritkábban: hipotónia, oliguria, sőt akár veseelégtelenség) kialakulásának a kockázata fokozott korábbi (intravénás) interleukin-2-kezelés után.

Diagnosztikai tesztek
Mivel a Lipiodol Ultra-Fluid injekció hónapokig a szervezetben marad, lymphographia után akár 2 évig téves eredményt adhatnak a pajzsmirigyfunkciós vizsgálatok.


6.2 Inkompatibilitások

Kimutatták, hogy a Lipiodol Ultra-Fluid feloldja a polisztirént, emiatt a készítményt tilos ilyen anyagból készült, egyszer használatos fecskendőkkel beadni. A Lipiodol Ultra-Fluid-ot üvegfecskendővel vagy más olyan eszközzel kell beadni, amely vizsgálatokkal bizonyíthatóan kompatibilis a Lipiodol Ultra-Fluid-dal. Az alkalmazás során követni kell az adott eszköz használati útmutatóját.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások

Nemkívánatos hatások, melyek nincsenek összefüggésben egy adott utasítással sem
A mellékhatások nagy része dózisfüggő, ezért a lehető legkisebb adagot kell alkalmazni.
A Lipiodol Ultra-Fluid injekció idegentest-reakciót vált ki makrofágok és idegentest-típusú óriássejtek megjelenésével, lymphadenitis, továbbá plasmocytosis, és ez után kötőszöveti elváltozások kialakulásával a nyirokcsomókban. Egészséges nyirokcsomók tolerálják az ebből eredő csökkent szállítási kapacitást. Előzőleg már károsodott, vagy hypoplasiás nyirokcsomók esetén ezek az elváltozások súlyosbíthatják a már fennálló nyirokpangást.

Túlérzékenységi reakciók alakulhatnak ki. Ezeknek a reakcióknak egy- vagy többféle hatása lehet, amelyek egyidejűleg vagy egymás után jelentkezhetnek, általában bőr-, légző- és/vagy szív-érrendszeri tünetekként, amelyek mindegyike lehet figyelmeztető jele a kezdeti sokknak, és nagyon ritka esetekben is végzetesnek bizonyulhatnak.

Egy adott utasítással összefüggő, nemkívánatos hatások
Lymphographia
A vizsgálatot követő 24 órában hőemelkedés, majd ez után 38-39 °C-os láz figyelhető meg.
Olaj-mikroembolusok alakulhatnak klinikai tünetekkel, vagy azok nélkül. Rendkívül ritka esetekben küllemük és nagyságuk organikus embolusokra hasonlít. A tüdő röntgenfelvételén pettyezett vagy elterülő homályokként jelennek meg. Múló hőmérséklet-emelkedés előfordulhat. Az olaj-mikroembolusok gyakrabban fordulnak elő a kontrasztanyag túladagolása, vagy túlságosan gyors infúziója után. Kialakulásuknak kedveznek az anatómiai rendellenességek, pl. nyirok-visszér fistula, vagy csökkent a nyirokcsomó felvételi kapacitása (időskorban, továbbá besugárzás vagy kemoterápiás kezelés után).
Jobb-bal szívsönttel élő, vagy súlyos tüdőembóliát elszenvedett betegek esetében különösen nagy az agyi olaj-mikroembolizáció kockázata.

Hysterosalpingographia
Átmeneti enyhe hőemelkedés vagy láz (általában 38°C alatti testhőmérséklet), kismedencei fájdalom kíséretében gyakran előfordul.
Lappangó fertőzés esetén a vizsgálatot követően petevezeték-gyulladást, illetve kismedencei hashártyagyulladást jelentettek. A granuloma típusú szöveti reakciók ritkák, de súlyosak lehetnek, mivel a perforáció kockázatát idézhetik elő.
Hypothyreosis is előfordulhat, különösen olyan betegeknél, akik tünetmentesek pajzsmirigy-alulműködésre. Az anya Lipiodol Ultra-Fluid-dal való expozícióját követően magzati pajzsmirigy-rendellenességekről - beleértve a magzati golyvát - is beszámoltak.
Hysterosalpingographia-eljárás során a Lipiodol Ultra Fluid intravasatiója következhet be, és ez súlyos tüdőszövődményeket vagy agyi embolikus szövődményeket okozhat.

Transzartériás kemoembolizáció
A legtöbb mellékhatást nem maga a Lipiodol Ultra-Fluid okozza, hanem a rákellenes szerek vagy maga az embolizáció.
A transzartériás kemoembolizáció leggyakoribb mellékhatásai a posztembolizációs szindróma (láz, hasi fájdalom, hányinger, hányás) és a májértékek átmeneti változásai. Ezeket a reakciókat a rákellenes szerek vagy maga az eljárás is előidézheti.
A Lipiodol Ultra-Fluid különféle szervekben történő ellenőrizetlen szétterjedésével járó további súlyos mellékhatások, többek között tüdőembólia, agyi embólia (ami agyi infarktushoz vezethet) vagy bőrembólia (ami bőrelhaláshoz vezethet) szintén előfordulhatnak. A masszív tüdőembólia súlyos szövődményekkel jár, beleértve a légszomjat, a tüdőödémát, a mellkasi folyadékgyülemet, az akut légzési distressz szindrómát és a tüdőgyulladást.

A nemkívánatos hatások gyakorisága
A mellékhatásokat a következő táblázatban, szervrendszerenként és gyakoriság szerint mutatjuk be, a következő kategóriákat alkalmazva: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - <1/10), nem gyakori(?1/1000 - <1/100), ritka (?1/10.000 - <1/1000), nagyon ritka (<1/10,000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Szervrendszer
Mellékhatás gyakorisága

Nem ismert
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Májtályoga

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Túlérzékenység, anafilaxiás reakció, anafilaktoid reakció
Endokrin betegségek és tünetek:
Hypothyreosis, hyperthyerosis, thyroiditis, golyvab

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Cerebralis embólia, agyi infarktus, hepaticus encephalopathiaa
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Retinaartéria embóliája
Érbetegségek és tünetek
Lymphoedema súlyosbodása
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Tüdőembolia, nehézléghézés, köhögés, tüdőödéma, pleuralis folyadékgyülem, akut respirációs distressz szindróma, pneumonitis
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Hányás, hányinger, pancreatitisa, ascitesa
Máj-és epebetegségek, illetve tünetek
Vena hepatica thrombosis, cholecystitisa, bilomaa, májelégtelenséga, infarctus hepatisa
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Bőrnekrózis

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Láz, fájdalom
Sérülés, mérgezés és a beavatkozással kapcsolatos szövődmények
Vénás intravasatiob

a: TACE alatt
b: HSG alatt

Gyermekek és serdülők
A Lipiodol Ultra-Fluid injekcióval kapcsolatos nemkívánatos hatások várhatóan azonosak a felnőtteknél bejelentettekével. Gyakoriságuk nem becsülhető a rendelkezésre álló adatokból.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: jódozott röntgenkontrasztanyagok; nem vízoldékony, jódozott kontrasztanyag, ATC-kód: V08AD01

A konvencionális transzartériás kemoembolizáció során (cTACE) a szelektív, intraartériás, májba adott injekció formájában alkalmazott Lipiodol Ultra-Fluid olyan olajos kontrasztanyag, amely sugárfogó tulajdonsága révén lehetővé teszi az eljárás vizuális nyomon követését és irányítását, szállítóközegként lehetővé teszi a rákellenes szereknek a hepatocelluláris karcinóma nodulusaiba történő szállítását, tranziens embolizáló anyagként pedig hozzájárul az eljárás során indukált vascularis embolizációhoz. Szelektív, májba adott, intraartériás injekciós eljárásként a cTACE egyesíti a lokálisan-regionálisan, célzottan ható rákellenes gyógyszer hatását a kettős, arterioportalis embolizáció által indukált ischaemiás nekrózis hatásával. A Lipiodol Ultra-Fluid sugárfogó tulajdonsága és májtumorok iránti preferenciája révén hónapokkal az eljárás után is készíthetők olyan felvételek, amelyek lehetővé teszik a beteg hatékony utánkövetését.

Beszámoltak arról, hogy a terhesség esélye emelkedhet meddő nőkben a hysterosalpingographia (HSG) alkalmazása után.
Egy multicentrikus, randomizált vizsgálat jelent meg 2017-ben, 18 és 39 év közötti, több mint egy éve meddő nőkről, akik véletlenszerűen HSG-kezelést kaptak Lipiodol Ultra-Fluid-dal (n=554) vagy HSG-kezelést vízoldékony, jódtartalmú kontrasztanyaggal (n=554). Ezt követte egy kivárás vagy az intrauterin inszemináció. Az eredmények azt mutatták, hogy a kialakult terhességek (12. terhességi hét) nagyobb százalékban fordultak elő 6 hónapon belül, a randomizálás után a Lipiodol-csoportban (39,7%; 220/554), mint a vízoldékony kontrasztanyagos csoportban (29,1%; 161/554) a relatív kockázat [RR]: 1,37 (95%-os konfidencia-intervallum [CI]: 1,16 - 1,61). Az élve születés aránya is nagyobb volt a Lipiodol-csoportban (38,8%; 214/552), mint a vízoldékony kontrasztanyagos csoportban (28,1%; 155/552), RR: 1,38 (95%-os CI: 1,17 - 1,64).
Az ezt létrehozó mechanizmus nem ismert.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Intralymphaticus beadás után a szer a vérbe jut, a májba és a tüdőkbe kerülve az olajcseppecskék a tüdőalveolusokban, lépben és a zsírszövetben elbomlanak.

Miután a szövetek és a tároló szervek felvették, a Lipiodol Ultra-Fluid reabszorpciója néhány napon vagy néhány hónapon, illetve éven keresztül folytatódik. Ez folyamatos és szabályszerű, a vizeletben a jód jelenlétét mindaddig ki lehet mutatni, ameddig a kontrasztanyag látható a röntgenfelvételeken.

Intramuscularis beadást követően az olaj egy része akkumulálódik az izomszövetben és a szomszédos szövetekben. Másik részéből a jód metabolikus úton kikerül, mellyel a szervezet a pajzsmirigy jódhiányát kezdi kompenzálni.

A jód kiválasztódása a vizeletbe nagyarányú és gyorsan megjelenik (az injekció beadását követő néhány órán belül), de a kiválasztódás néhány hónapon keresztül folytatódik.

A jód kiválasztódása a vizeletbe felnőtteknél 3-5 év alatt csökken 50 mikrogramm/napra.

A szelektív intraartériás injekció beadását követően a jód elsősorban a vizelettel távozik. A transzartériás kemoembolizáció céljából szelektíven a májartériába fecskendezett Lipiodol Ultra-Fluid jelentősen koncentráltabb a tumorban, mint a környező egészséges májszövetben.

Patkányokban az intrauterin injekció beadása után a Lipiodol Ultra-Fluid áthalad a petevezetéken a peritonealis üregbe, ahonnan felszívódik. A plazmában a Tmax eléréséhez szükséges idő a beadás után kb. 8 óra. A felezési idő a plazmában kb. 18 óra volt. 7 nap után a befecskendezett adag 48%-a kiürült (37% a vizelettel, 11% a széklettel).

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, egyszeri és ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási, reprodukcióra-, és fejlodésre kifejtett toxicitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

10 ml töltettérfogatú folyadék, színtelen, átlátszó üvegampullába töltve.
1×10 ml - ampulla műanyag tálcán és dobozban vagy
50×10 ml - ampullák papírtálcán és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II./3. csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. Törvény 3. §-ának ga) pontja szerinti rendelőintézeti járóbeteg-szakellátást vagy fekvőbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatók által biztosított körülmények között alkalmazható gyógyszer (I).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25°C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Guerbet
B.P. 57400
F-95943 Roissy CdG cedex
Franciaország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-525/02 (1×10 ml)
OGYI-T-525/03 (50×10 ml)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2003. december 17.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. január 23.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2021. június 16.
10

OGYÉI/75546/2020




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség, és szoptatás

Terhesség
A Lipiodol Ultra-Fluid injekció biztonságosságát a terhesség alatt nem bizonyították. A Lipiodol Ultra-Fluid injekció terhesség alatti alkalmazása magzati jódterheléssel jár, ami valószínűleg befolyásolja a magzat pajzsmirigyműködést. Bár ez a rendellenesség átmeneti, agykárosodás és maradandó hypothyreosis lehetséges kockázatát idézi elő, ezért az újszülött pajzsmirigyműködésének és állapotának gondos orvosi ellenőrzését teszi szükségessé.

Következésképp, a Lipiodol Ultra-Fluid injekció terhességben kizárólag akkor adható, ha feltétlenül szükséges és ekkor is csak szigorú orvosi felügyelet mellett alkalmazható.

Az anya - hysterosalpingographia-vizsgálat során történt - Lipiodol Ultra-Fluid-dal való expozícióját követően magzati pajzsmirigy-rendellenességekről (beleértve a magzati golyvát) is beszámoltak.

A hysterosalpingographia-kezelés után az anyai hypothyreosis előfordulása és a készítmény lehetséges hosszú feleződési ideje miatt, a sikeres terhesség esetén, az újszülött pajzsmirigyfunkciójának megfigyelése javasolt.

Tilos a Lipiodol Ultra-Fluid-ot hysterosalpingographia-vizsgálatra alkalmazni, amennyiben a terhesség gyanúja áll fenn vagy a terhesség bizonyított (lásd 4.3 pont).

Szoptatás
A farmakokinetikai vizsgálatok szignifikáns jódkiválasztást mutattak ki az anyatejbe Lipiodol Ultra-Fluid injekció intramuscularis alkalmazása után. Kimutatták, hogy a jód a szoptatott csecsemő tápcsatornájából bejut az erekbe és befolyásolhatja a csecsemű pajzsmirigyműködést. Következésképp, ha elengedhetetlen a Lipiodol Ultra-Fluid injekció alkalmazása, akkor abba kell hagyni a szoptatást, vagy gyakrabban kell ellenőrizni az újszülött pajzsmirigyműködését.