Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

DALNESSA 2,85MG/2,5MG TABLETTA 30X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Krka D.D.
Hatástani csoport:
C09BB Angiotenzin-konvertáló enzim (ace) gátlók és kalcium-csatorna blockolók
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-21727/34
Hatóanyagok:
Perindoprilum
Amlodipinium besylicum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
753 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy753,000,00
Üzemi baleset753,000,00
Általános353,00400,00
Teljes0,00753,00
Egyedi engedélyes0,00753,00
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Szájon át történő alkalmazásra.

A Dalnessa 2,85 mg/2,5 mg tabletta alkalmazása az artériás hypertonia első vonalbeli kezelésére szolgál.
A Dalnessa ajánlott kezdő adagja 2,85 mg/2,5 mg naponta.

Legkevesebb négy hetes kezelést követően, azoknál a betegeknél, akiknek a vérnyomása nem megfelelően kontrollált a Dalnessa 2,85 mg/2,5 mg tablettával, a dózis 5,7 mg/5 mg-ra növelhető.

Különleges betegcsoportok

Vesekárosodás (lásd 4.4, 4.4 és 5.2 pontok)
A Dalnessa alkalmazása ellenjavallt súlyos vesekárosodás esetén (kreatinin-clearance 30 ml/perc alatti) (lásd 4.3 pont).

Mérsékelt vesekárosodás esetén (kreatinin clearance 30 ml/perc és 60 ml/perc közötti) a Dalnessa ajánlott kezdő dózisa 2,85 mg/2,5 mg minden másnap. Azoknak a betegeknek, akiknek a vérnyomása nem megfelelően kontrollált, a Dalnessa dózisa napi egyszeri 2,85 mg/2,5 mg-ra emelhető. Amennyiben szükséges, a nem megfelelően kontrolállt betegek dózisa emelhető. A szokásos orvosi ellenőrzés részeként ellenőrizni kell a kreatinin-, és a káliumszintet (lásd 4.4 és 5.2 pontok).

Májkárosodás (lásd 4.4 és 5.2 pontok)
A Dalnessa felírásakor elővigyázatosság szükséges súlyos májkárosodásban szenvedő betegek esetén.

Idősek (lásd 4.4 és 5.2 pontok)
A Dalnessa hatásossága és biztonságossága megalapozott idős betegek esetében. Óvatosság szükséges az alkalmazás kezdetekor a vesefunkció függvényében.

A kezelés megkezdését követően a vesefunkció ellenőrzése szükséges a dózis emelése előtt, különösen 75 évesnél idősebb betegek estén. A szokásos orvosi ellenőrzés részeként ellenőrizni kell a kreatinin-, és a káliumszintet.

Gyermekek és serdülők
A Dalnessa biztonságosságát és hatásosságát 18 év alatti gyermekek esetében nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.

Az alkalmazás módja
A Dalnessa tablettát egyszeri adagban, lehetőleg reggel, étkezés előtt kell bevenni.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

- A készítmény hatóanyagival vagy ACE-gátlókkal, illetve dihidropiridin-származékokkal vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység,
- Súlyos vesekárosodás (lásd 4.2 és 4.4 pontok),
- Korábbi ACE-gátló kezeléssel összefüggő angioödéma a kórelőzményben,
- Herediter vagy idiopátiás angioödéma,
- Terhesség második és harmadik trimesztere (lásd 4.4 és 4.6 pontok),
- Súlyos hypotonia,
- Shock, ideértve a cardiogen shockot is,
- A balkamra kiáramlási pályájának obstrukciója (pl. súlyos aorta stenosis),
- Akut myocardialis infarctust követő hemodinamikailag instabil szívelégtelenség,
- A Dalnessa egyidejű alkalmazása aliszkirén tartalmú készítményekkel ellenjavallt diabetes mellitusban szenvedő vagy károsodott veseműködésű betegeknél (GFR < 60 ml/perc/1,73 m2) (lásd 4.5 és 5.1 pont),
- Extrakorporális kezelések esetén, ha a vér negatív töltésű membránokkal érintkezik (lásd 4.5 pont),
- Jelentős kétoldali veseartéria-szűkület vagy veseartéria-szűkület az egyetlen működő vesében (lásd 4.4 pont),
- Szakubitril/valzartán egyidejű alkalmazása. A Dalnessa-kezelést legkorábban 36 órával a szakubitril/valzartán utolsó adagját követően szabad elkezdeni (lásd még 4.4. és 4.5 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Különleges figyelmeztetések
Túlérzékenység/Angioödéma:
Ritkán az arc, végtagok, ajkak, nyálkahártyák, nyelv, glottis és/vagy a gége angioödémájáról számoltak be ACE-gátlót (beleértve a perindoprilt) szedő betegeknél (lásd 4.8 pont). Ez bármikor előfordulhat a terápia során. Ilyen esetekben a Dalnessa szedését azonnal fel kell függeszteni, valamint a beteg állapotát megfelelően monitorozni kell, és azt mindaddig fenn kell tartani, ameddig a tünetek teljesen meg nem szűnnek. Azok az esetek, amikor a duzzanat az arcra és az ajkakra korlátozódott, általában kezelés nélkül rendeződtek, bár a tünetek enyhítésére hasznosnak bizonyultak az antihisztaminok.

A gégeödémával társult angioödéma fatális kimenetelű lehet. Amikor a folyamat kiterjed a nyelvre, a hangrésre vagy a gégére, valószínűleg légúti obstrukciót okozva, azonnal sürgősségi terápiát kell alkalmazni. Ez magába foglalhatja adrenalin adását és/vagy a légút-biztosítást. A beteget szoros orvosi felügyelet alatt kell tartani mindaddig, amíg a tünetek teljesen és tartósan meg nem szűnnek.
Azon betegek, akiknél ACE-gátlóhoz nem köthető angioödéma szerepel az anamnézisben, fokozott rizikójúak lehetnek a Dalnessa szedése kapcsán kialakuló angioödéma szempontjából (lásd 4.3 pont).

ACE-gátlóval kezelt betegeknél ritkán intestinalis angioödémát jelentettek. Ezeknél a betegeknél hasi fájdalom (hányingerrel, hányással vagy a nélkül) jelentkezett, néhány esetben nem volt előzőleg arcon angioödéma és a C-1-észteráz szint normális volt. Az angioödémát hasi CT vagy ultrahang vizsgálattal, vagy sebészeti beavatkozás során diagnosztizálták, és a tünetek az ACE-gátló felfüggesztése után megszűntek. ACE-gátlót szedő betegek hasi fájdalmának differenciál diagnózisakor intestinalis angioödémára is gondolni kell (lásd 4.8 pont).

Az angiooedema fokozott kockázata miatt a perindopril és a szakubitril/valzartán kombinációja ellenjavallt (lásd 4.3 pont). A szakubitril/valzartán-kezelés nem kezdhető el a perindopril-kezelés utolsó adagjának bevételét követő 36 órán belül. Amennyiben a szakubitril/valzartán-kezelést leállítják, a perindopril-kezelés nem kezdhető el a szakubitril/valzartán utolsó adagját követő 36 órán belül (lásd 4.3 és 4.5 pont).

Az ACE-gátlók NEP-(neprilizin) gátlókkal (pl. racekadotrillel), mTOR-gátlókkal (pl. szirolimusz, everolimusz, temszirolimusz) és gliptinekkel (pl. linagliptin, szaxagliptin, szitagliptin, vildagliptin) történő egyidejű alkalmazása az angiooedema kialakulásának fokozott kockázatához vezethet (pl.: légutak vagy nyelv duzzanata légzészavarral vagy anélkül) (lásd 4.5 pont). A racekadotril-, mTOR-gátló- (pl. szirolimusz, everolimusz, temszirolimusz) és gliptin- (pl. linagliptin, szaxagliptin, szitagliptin, vildagliptin) kezelés megkezdésekor elővigyázatosság szükséges azoknál a betegeknél, akik már ACE-gátló-kezelésben részesülnek. Ennek megfelelően, a perindoprillel kezelt betegek esetében az előny-kockázat arány körültekintő értékelésére van szükség NEP-gátlók (pl. racekadotril) alkalmazásának megkezdése előtt.

Anaphylactoid reakciók kis sűrűségű lipoprotein (LDL)-aferezis során
Ritkán életveszélyes anaphylactoid reakciókat tapasztaltak, amikor dextrán-szulfáttal végzett LDL-aferezisben részesülő betegek kaptak ACE-gátlót. Ezek a reakciók elkerülhetők voltak az ACE-gátló-terápia minden egyes aferezis előtti átmeneti felfüggesztésével.

Anafilaktoid reakciók deszenzibilizáció során:
ACE-gátlót szedő betegek deszenzibilizációs kezelése során (pl. hymenoptera venom) anafilaktoid reakciókat tapasztaltak. Ugyanezen betegeknél ezek a reakciók elkerülhetők voltak az ACE-gátló terápia átmeneti felfüggesztésével, de a gyógyszer gondatlanságból előforduló ismételt alkalmazása esetén újra jelentkeztek.

Hemodializált betegek
ACE-gátlót szedő és ún. high-flux membránnal végzett hemodialízissel kezelt betegeknél anafilaktoid reakciókat figyeltek meg. Ebben a betegcsoportban megfontolandó más típusú dializáló membrán használata, vagy más csoportba tartozó vérnyomáscsökkentő alkalmazása.

Neutropenia/agranulocytosis/thrombocytopenia/anaemia:
Neutropeniáról/agranulocytosisról, thrombocytopaeniáról és anaemiáról számoltak be ACE-gátlót szedő betegeknél. Normális vesefunkciójú betegeknél, egyéb súlyosbító tényező hiányában neutropenia ritkán fordul elő. A Dalnessa tablettát különös elővigyázatossággal kell alkalmazni kollagén vascularis betegségben szenvedő, immunszupresszív kezelésben részesülő, allopurinolt vagy prokainamidot szedő betegeknek, valamint ezen komplikáló tényezők kombinációja esetén, különösen ha már meglévő vesefunkció károsodás áll fenn. Ezen betegek némelyikénél súlyos fertőzések alakultak ki, amelyek néhány esetben nem reagáltak intenzív antibiotikus kezelésre. Amennyiben ilyen betegeknél Dalnessa tablettát alkalmaznak, a fehérvérsejt szám időszakos ellenőrzése javasolt és a beteget utasítani kell arra, hogy fertőzés bármely jeléről (pl. torokfájás, láz) számoljon be.

A renin-angiotenzin-aldoszteron rendszer (RAAS) kettős blokádja:
Bizonyíték van rá, hogy az ACE-gátlók, angiotenzin II receptor blokkolók vagy az aliszkirén egyidejű alkalmazása fokozza a hypotonia, hyperkalaemia és csökkent veseműködés kockázatát (beleértve az akut veseelégtelenséget is), ezért a RAAS ACE-gátlók, angiotenzin II receptor blokkolók vagy aliszkirén kombinált alkalmazásával történő kettős blokádja nem javasolt (lásd 4.5 és 5.1 pont).

Ha a kettős-blokád kezelést abszolút szükségesnek ítélik, az csak szakorvos felügyeletével, a vesefunkció, elektrolit szintek és a vérnyomás gyakori és szoros ellenőrzése mellett történhet.

Az ACE-gátlók és angiotenzin II receptor blokkolók nem alkalmazhatók egyidejűleg diabeteses nephropathiában szenvedő betegeknél.

Primer aldosteronismus
Primer hyperaldosteronismusban szenvedő betegek általában nem reagálnak a renin-angiotenzin rendszer gátlásán keresztül ható antihipertenzív gyógyszerekre, ezért alkalmazásuk nem javasolt.

Terhesség
A Dalnessa-kezelést nem szabad terhesség alatt elkezdeni. Hacsak a Dalnessa-kezelés fenntartása nem elengedhetetlen, a terhességet tervező betegeket olyan alternatív vérnyomáscsökkentő kezelésre kell átállítani, melynek terhesség alatti biztonságos alkalmazása igazolt. Terhesség megállapítása esetén a Dalnessa-terápiát azonnal le kell állítani, és ha szükséges, más kezelést kell alkalmazni (lásd 4.3 és 4.6 pont).

Alkalmazása vesekárosodásban szenvedő betegeknél
A Dalnessa alkalmazása ellenjavallt súlyos vesekárosodás esetén (kreatinin-clearance 30 ml/perc alatti) (lásd 4.3 pont).

Mérsékelt fokú vesekárosodás esetén (kreatinin clearance 30 ml/perc és 60 ml/perc közötti) a Dalnessa ajánlott kezdő dózisa 2,85 mg/2,5 mg minden másnap. A szokásos orvosi ellenőrzés részeként ellenőrizni kell a kreatinin-, és a káliumszintet (lásd 4.2 és 5.2 pontok).

Egyes betegeknél, akiknél kétoldali arteria renalis stenosis vagy szoliter vese artériájának szűkülete állt fenn és ACE-gátló terápiában részesültek, megfigyeltek a vér karbamid-, és a szérum kreatinin szintjének az emelkedését, amely a terápia megszakítását követően általában reverzibilisnek bizonyult. Ez különösen valószínű veseelégtelenségben szenvedő betegek esetében. Ha egyidejűleg renovascularis hypertonia is fennáll, nagyobb a kockázata súlyos hypotonia és veseelégtelenség kialakulásának. Egyes hypertoniás betegeknél nyilvánvaló vese-érbetegség fennállása nélkül is - általában enyhén és átmenetileg - emelkedett vér karbamid-, és szérum kreatinin értékek jelentkeztek, kiváltképp, ha a perindoprilt egyidejűleg szedték diuretikummal. Valószínűbb ennek kialakulása olyan betegeknél, akiknél már vesekárosodás áll fenn.

Veseelégtelenségben szenvedő betegeknél az amlodipin a szokásos dózisokban alkalmazható. Az amlodipin plazmakoncentráció változásai és a vesekárosodás mértéke között nincs összefüggés. Az amlodipin nem dializálható.

Vese transzplantáció
Mivel a vese transzplantáción közelmúltban átesett betegek körében nincs tapasztalat a Dalnessa alkalmazásával kapcsolatban, ezért a Dalnessa alkalmazása ezen betegeknél nem javasolt.

Renovascularis hypertonia
Olyan betegekben, akikben kétoldali artéria renalis szűkület, vagy az egyetlen funkcionáló vese artériájának szűkülete áll fenn, az ACE-gátlóval történő kezelés fokozza a súlyos hypotonia és a veseelégtelenség rizikóját (lásd 4.3 pont). Diuretikus kezelés súlyosbító tényező lehet. Akár egyoldali vese artéria szűkület esetén is csökkenhet a vesefunkció, a szérum kreatinin kisebb eltérése mellett.

Alkalmazása májkárosodásban szenvedő betegeknél
Ritkán összefüggést találtak ACE-gátlók szedése és egy olyan tünetegyüttes között, amely cholestaticus sárgasággal kezdődik és fulmináns májnekrózisba és (néha) exitusba progrediál. Ezen szindróma mechanizmusa nem tisztázott. A Dalnessa-kezelés azonnali leállítása és megfelelő orvosi utánkövetés szükséges azoknál a betegeknél, akiknél ACE-gátló szedése mellett sárgaság és kifejezett májenzim emelkedés jelentkezik (lásd 4.8 pont).

Az amlodipin felezési ideje meghosszabbodik, az AUC értékek pedig magasabbak májkárosodásban szenvedő betegek esetében.

Alkalmazása időseknél:
Mind a kezelés elején, mind dózisemelés során fokozott körültekintéssel kell eljárni idősek esetén, a vesefunkció függvényében. A dózis emelése előtt ellenőrizni kell a vesefunkciót, ezért az orvosi megfigyelés részeként ellenőrizni kell a kálium-, és a kreatinin szintet (lásd 4.2 és 5.2 pontok).

Az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések:
Hypertoniás krízis
Hypertoniás krízisben az amlodipin biztonságosságát és hatékonyságát nem állapították meg.

Alkalmazása szívelégtelenségben szenvedő betegeknél
Szívelégtelenségben szenvedő betegek esetén körültekintően kell alkalmazni.

Dalnessa-kezelés során óvatosság szükséges pangásos szívelégtelenségben szenvedő betegeknél, mivel az amlodipin fokozhatja a jövőbeli kardiovaszkuláris események kialakulásának kockázatát, valamint a mortalitást.

Hypotonia:
Az ACE-gátlók hirtelen vérnyomásesést okozhatnak. Tüneteket okozó hypotonia ritkán látható komplikáció nélküli hypertoniás betegeknél, kialakulása olyan betegek esetében valószínűbb, ahol diuretikus terápia, étrendi sómegszorítás, dialízis-kezelés, hasmenés vagy hányás következtében volumenhiány áll fenn, vagy súlyos renin-dependens hypertoniában szenvednek (lásd 4.5 és 4.8. pontok). Tüneteket okozó hypotonia szempontjából fokozott rizikóval bíró betegeknél a vérnyomás, a vesefunkció, a szérum káliumszint szoros ellenőrzése szükséges a Dalnessa-terápia alatt.

Hasonló megfontolások vonatkoznak ischaemiás szív- vagy cerebrovascularis betegségben szenvedő betegekre, akiknél egy túlzott vérnyomásesés myocardiális infarctust vagy cerebrovascularis eseményt okozhat.

Amennyiben hypotonia jelentkezik, a beteget fekvő helyzetbe kell hozni, és szükség szerint 9 mg/ml koncentrációjú (0,9%-os) intravénás nátrium-klorid infúziót kell adni. Egy átmeneti hypotensiv reakció nem képezi ellenjavallatát a további adagoknak, melyeket általában nehézség nélkül lehet adni, miután a volumenpótlást követően a vérnyomás emelkedett.

Aorta- és mitrális billentyű-stenosis/hypertrophiás obstructiv cardiomyopathia:
Az ACE-gátlók csak óvatosan adhatók olyan betegeknek, akiknél mitrális billentyű-stenosis és balkamra kiáramlási obstrukció (mint pl. aortastenosis vagy hypertrophiás obstructiv cardiomyopathia) áll fenn.

Etnikai különbségek:
Az ACE-gátlók nagyobb arányban okoznak angiooedemát fekete bőrű betegeknél, mint nem-fekete bőrűek esetében.

Az ACE-gátlók kevésbé hatékonyan csökkentik a vérnyomást fekete bőrű betegek esetében, mint nem-fekete bőrű betegek esetében. Ennek feltételezhető oka az alacsony reninszintű állapot magasabb prevalenciája a fekete bőrű hypertoniás betegcsoportban.

Köhögés:
ACE-gátlók szedésével összefüggésben beszámoltak köhögésről. A köhögés jellemzően improduktív, tartósan fennáll és a terápia felfüggesztése után megszűnik. A köhögés differenciáldiagnózisának részét képezi az ACE-gátló által kiváltott köhögés.

Sebészi beavatkozás/anesztézia:
Major sebészeti beavatkozások és hypotoniát okozó szerekkel végzett anesztézia során a perindopril/amlodipin blokkolhatja a kompenzatórikus renin-kiáramlás által másodlagosan előidézett angiotenzin-II-képződést. A Dalnessa-kezelést a sebészeti beavatkozás előtt egy nappal fel kell függeszteni. Amennyiben előfordul hypotonia és vélhetően ezen mechanizmussal magyarázható, volumenpótlással rendezhető.

Hyperkalaemia:
A szérumkáliumszint emelkedését figyelték meg ACE-gátlóval (köztük perindoprillal) kezelt néhány betegnél. A hyperkalaemia kialakulása szempontjából rizikófaktornak tekinthető: a veseelégtelenség, a vesefunkció rosszabbodása, az életkor (> 70 év), diabetes mellitus, interkurrens események, különösképpen a dehidráció, akut cardialis dekompenzáció, metabolikus acidózis, valamint káliummegtakarító diuretikumok (pl. spironolakton, eplerenon, triamteren vagy amilorid önmagában vagy kombinációban), káliumpótló szerek, vagy káliumtartalmú sópótlók és egyéb, káliumszint-növekedést előidéző gyógyszerek pl. heparin, egyéb ACE-gátlók, angiotenzin II antagonisták, acetilszalicilsav ? 3 g/nap, COX-2 gátlók és nem szelektív NSAID-ok, immunszuppresszánsok, mint a ciklosporin vagy takrolimusz, trimetoprim vagy a ko-trimoxazol, más néven trimetoprim/szulfametoxazol, továbbá különösen aldoszteron-antagonisták) egyidejű adása. Káliumpótló szerek, káliummegtakarító diuretikumok vagy káliumtartalmú sópótlók alkalmazása - különösen vesekárosodásban szenvedő betegeknél - a szérumkáliumszint szignifikáns emelkedéséhez vezethet. A hyperkalaemia súlyos, néha fatális arrhythmiákat okozhat. Amennyiben bármely fentebb említett szer és a Dalnessa együttes adása indokolt, elővigyázatosság és a szérum káliumszint gyakori ellenőrzése szükséges (lásd 4.5 pont).

Diabeteses betegek:
Orális antidiabetikummal vagy inzulinnal kezelt diabeteses betegeknél a szénhidrát-anyagcsere szoros ellenőrzése szükséges az ACE-gátló-kezelés első hónapjában (lásd 4.5. pont).

Káliummegtakarító gyógyszerek, káliumpótló szerek vagy káliumtartalmú sópótlók
A Dalnessa és a káliummegtakarító gyógyszerek, káliumpótló szerek vagy káliumot tartalmazó sópótlók együttes szedése általában nem javasolt (lásd 4.5 pont).

Nátrium:
A készítmény kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz tablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A perindopril/amlodipin kombinációnak a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták.

A perindopril és az amlodipin kis- vagy közepes mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. Ha a betegek szédüléstől, fejfájástól, fáradtságtól vagy hányingertől szenvednek, reakciókészségük romolhat.
Javasolt az elővigyázatosság a Dalnessa tabletta alkalmazásakor, elsősorban a kezelés elején.


4.9 Túladagolás

Perindopril/amlodipin kombinációval történő túladagolásról nincs adat.

Emberben amlodipinnel történő szándékos túladagolással kapcsolatos tapasztalatok korlátozottak.
Tünetek: a rendelkezésre álló adatok arra utalnak, hogy nagymértékű túladagolás fokozott perifériás értágulatot, és valószínűleg reflex tachycardiát okozhat. Kifejezett és feltehetően tartós, szisztémás hypotoniáról, beleértve halálos kimenetelű shockról számoltak be.

Ritka előfordulási gyakorisággal nem kardiogén eredetű tüdőödémát jelentettek az amlodipin-túladagolás következményeként, amely késői kezdettel (24-48 órával a bevétel után) jelentkezhet, és légzéstámogatást tesz szükségessé. A perfúzió és a perctérfogat fenntartására irányuló korai újraélesztési intézkedések (beleértve a folyadéktúlterhelést) kiváltó tényezők lehetnek.

Kezelés: túladagolás esetén klinikailag jelentős hypotonia jelentkezésekor aktív cardiovascularis támogatás, a szívműködés és légzésfunkció gyakori monitorozása, a végtagok magasra helyezése, a keringő folyadéktérfogat és a vizelet mennyiségének ellenőrzése szükséges.

Vasoconstrictor adása hasznos lehet az értónus és a vérnyomás helyreállítása céljából, feltéve, hogy alkalmazása nem ellenjavallt. Intravénás kalcium-glükonát jótékony lehet a kalcium-csatorna blokád hatásának visszafordításában.

Esetenként a gyomormosás hasznos lehet. Egészséges önkénteseknél 10 mg amlodipin bevétele után azonnal vagy 2 órán belül adott aktív szén csökkentette az amlodipin felszívódását.
Mivel az amlodipin nagymértékben kötődik plazmafehérjékhez, a dialízis alkalmazása valószínűleg nem jár kedvező hatással.

Perindoprillal történő humán túladagolással kapcsolatos tapasztalat korlátozottan áll rendelkezésre. ACE-gátló túladagolással kapcsolatos tünetek közé tartozik: hypotonia, keringési elégtelenség, elektrolit-zavarok, veseelégtelenség, hyperventillatio, tachycardia, palpitatio, bradycardia, szédülés, szorongás és köhögés.

A javasolt kezelés túladagolás esetén fiziológiás sóoldat intravénás infúziója. Ha hypotonia lép fel, akkor a beteget shock-pozícióba kell hozni, és amennyiben rendelkezésre áll, angiotenzin-II infúzió és/vagy intravénás katekolamin adása is mérlegelendő. A perindopril a szisztémás keringésből hemodialízissel eltávolítható (lásd 4.4 pont). Terápiarezisztens bradycardia esetén pacemaker-kezelés alkalmazandó. A vitális funkciókat, a szérum elektrolitok- és a kreatinin koncentrációját folyamatosan ellenőrizni kell.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A renin-angiotenzin-aldoszteron rendszer kettős blokádja (RAAS)
A klinikai vizsgálati adatok azt mutatták, hogy a renin-angiotenzin-aldoszteron rendszernek (RAAS) ACE-gátlók, angiotenzin-II-receptor-blokkolók vagy aliszkirén kombinációjával történő kettős blokádja nagyobb gyakorisággal okoz mellékhatásokat, például hypotoniát, hyperkalaemiát és beszűkült veseműködést (beleértve az akut veseelégtelenséget is), mint a csak egyféle RAAS-ra ható szer alkalmazása (lásd 4.3, 4.4 és 5.1 pont).

Az angioodema kialakulásának kockázatát növelő gyógyszerek
Az ACE-gátlók egyidejű alkalmazása szakubitril/valzartánnal ellenjavallt az angiooedema kialakulásának fokozott kockázata miatt (lásd 4.3. és 4.4 pont).
Az ACE-gátlók racekadotrillel, mTOR-gátlókkal (pl. szirolimusz, everolimusz, temszirolimusz) és gliptinekkel (pl. linagliptin, szaxagliptin, szitagliptin, vildagliptin) történő egyidejű alkalmazása az angiooedema kialakulásának fokozott kockázatához vezethet (lásd 4.4 pont).

Hyperkalaemiát okozó gyógyszerek:
Bizonyos gyógyszerek, illetve terápiás gyógyszercsoportok fokozhatják a hyperkalaemia előfordulását: aliszkirén, káliumsók, káliummegtakarító diuretikumok, ACE-gátlók, angiotenzin-II-receptor-antagonisták, nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek (NSAID-ok), heparinok, immunszuppresszív szerek (pl. a ciklosporin vagy a takrolimusz), valamint a trimetoprim, és fix dózisú kombinációja szulfametoxazollal (ko-trimoxazol). Ezen gyógyszerek együttadása Dalnessa tablettával fokozza a hyperkalaemia kialakulásának kockázatát (lásd 4.4 pont). Ezért a Dalnessa együttes adása az említett gyógyszerekkel nem ajánlatos. Amennyiben az együttadás indokolt, megfelelő óvatossággal és a szérumkáliumszint gyakori monitorozása mellett kell ezeket alkalmazni.

Az egyidejű alkalmazás ellenjavallt (lásd 4.3 pont):

Aliszkirén:
Diabetes mellitusban szenvedő vagy károsodott veseműködésű betegeknél a hyperkalaemia kialakulásának kockázata, a vesefunkció romlása, és a cardiovascularis morbiditás és mortalitás fokozott.

Extracorporalis kezelések:
Olyan extracorporalis kezelések elvégzése, ahol a vér negatív töltésű membránokkal érintkezik, mint például bizonyos "high-flux" membránnal végzett dialízis vagy hemofiltráció (pl.: poliakrilonitril membrán) és dextrán-szulfáttal végzett LDL apheresis, a súlyos anaphylaxiás reakció megnövekedett kockázata miatt ellenjavallt (lásd 4.3 pont). Ha mégis ilyen kezelésre lenne szükség, más típusú dialízis membrán használata vagy más típusú antihipertenzív szer alkalmazása megfontolandó.

Szakubitril/valzartán:
A perindopril és szakubitril/valzartán egyidejű alkalmazása ellenjavallt, mivel a neprilizin (NEP) és az ACE egyidejű gátlása növelheti az angiooedema kockázatát. A szakubitril/valzartán-kezelést tilos elkezdeni a perindopril-kezelés utolsó adagjánakl bevételét követő 36 órán belül. A perindopril-kezelést tilos elkezdeni a szakubitril/valzartán utolsó adagjának bevételét követő 36 órán belül (lásd 4.3 és 4.4 pont).

Az egyidejű alkalmazás nem ajánlott (lásd 4.4 pont):

Esztramusztin:
Mellékhatások, mint pl. angioneurotikus ödéma (angiooedema) előfordulásának kockázata megnő.

Káliummegtakarító vízhajtók (például triamteren, amilorid), káliumsók):
Hyperkalaemia (potenciálisan letális) alakulhat ki, különösen vesekárosodásban szenvedő betegeknél (additív hyperkalaemiás hatás). ACE-gátlókat tilos hyperkalaemizáló hatású szerekkel együtt adni, kivéve hypokalaemiában.
Nem javasolt a Dalnessa-t a fent említett gyógyszerekkel kombinálni (lásd 4.4 pont). Ha egyidejű alkalmazásuk mégis indokolt, csak óvatosan és a szérum káliumszintjének gyakori ellenőrzése mellett alkalmazhatók. A spironolakton alkalmazását szívelégtelenségben lásd alább.

Lítium:
ACE-gátlók egyidejű adása mellett a szérum lítiumkoncentráció reverzibilis emelkedését és toxicitásának fokozódását írták le. Nem javasolt a Dalnessa és a lítium kombinált alkalmazása. Ha a kombináció adása szükséges, a szérum lítiumszint gondos ellenőrzése javasolt (lásd 4.4 pont).

Dantrolén (infúzió):
Állatoknál hyperkalaemiával társult, letális kamrafibrillációt és keringés összeomlást figyeltek meg verapamil és dantrolén intravénás adagolása után. A hyperkalaemia kockázata miatt a malignus hyperthermiára hajlamos betegek esetében, és a malignus hyperthermia kezelése alatt a kalciumcsatorna-blokkolók csoportjába tartozó amlodipin tartalmú Dalnessa alkalmazását kerülni kell.

Az egyidejű alkalmazás fokozott óvatosságot igényel:

Antidiabetikumok (inzulin, hypoglykaemiás hatású szulfonamidok):
Epidemiológiai vizsgálatok eredményei szerint ACE-gátlók egyidejű alkalmazása során fokozódhat az antidiabetikumok (inzulin, orális antidiabetikumok) vércukorszint-csökkentő hatása és fennállhat a hypoglykaemia kockázata. Ez a jelenség legnagyobb valószínűséggel a kombinált kezelés első heteiben, illetve vesekárosodásban szenvedő betegeknél fordul elő.

Baklofén:
A vérnyomáscsökkentő hatás fokozódhat. A vérnyomást ellenőrizni kell és a vérnyomáscsökkentő gyógyszer dózisa módosítandó, amennyiben szükséges.

Nem káliummegtakarító diuretikumok:
Diuretikus kezelés alatt álló betegek, különösen azok, akik volumen- és/vagy sóvesztés állapotában vannak, ACE-gátló-terápia megkezdésekor jelentős vérnyomáseséssel reagálhatnak. A hypotonia előfordulásának a valószínűsége csökkenthető, ha az ACE-gátló-kezelés megkezdése előtt a diuretikus terápiát felfüggesztjük, illetve a folyadék-, illetve sóbevitelt növeljük a Dalnessa-kezelés megkezdése előtt.

Artériás hypertonia esetén, amikor az előzetes diuretikus terápia só/volumen hiányos állapotot idézhet elő, a Dalnessa-terápia megkezdése előtt a diuretikus kezelést le kell állítani, ebben az esetben nem káliummegtakarító diuretikummal lehet a kezelést újraindítani. A Dalnessa-terápia első néhány hetében a vesefunkciót (kreatinin szint) ellenőrizni kell.

Káliummegtakarító diuretikumok (eplerenon, spironolakton):
Napi 12,5-50 mg eplerenon vagy spironolakton és alacsony dózisú ACE-gátlók:
Az olyan szívelégtelenségben szenvedő betegek (NYHA II-IV.) esetében, akiknél az ejekciós frakció < 40%, és akiket már kezelnek ACE-gátlókkal és kacsdiuretikumokkal, fennáll az akár halálos kimenetelű hyperkalaemia veszélye, különösen, ha nem tartják be a kombinációra vonatkozó adagolási útmutatásokat.

A kombinációs kezelés megkezdése előtt ki kell zárni a hyperkalaemia és a vesekárosodás fennállását.
Ajánlott a kálium- és kreatininszint szoros monitorozása, a kezelés első hónapjában hetente, majd havonta.

Nem-szteroid gyulladásgátló szerek (NSAID-ok) ideértve az acetilszalicilsavat ? 3 g/nap dózisban alkalmazva:
ACE-gátlók és nem-szteroid gyulladásgátlók (pl. gyulladáscsökkentő dózisban adott acetilszalicilsav, COX-2-inhibitorok, és nem-szelektív NSAID-ok) együttes alkalmazása esetén előfordulhat az antihipertenzív hatás gyengülése. A Dalnessa és NSAID-ok együttes adása a vesefunkció romlásának (ideértve az akut veseelégtelenség és a szérum káliumszint emelkedésének lehetőségét) fokozott kockázatával járhat főleg olyan betegeknél, akiknek a kezelést megelőzően is beszűkült volt a vesefunkciójuk. A kombinációt fokozott óvatossággal kell adni, különösen idős betegek esetén. A betegeket megfelelően kell hidrálni, és a vesefunkciók ellenőrzése ajánlott a kezelés kezdetekor és azt követően rendszeresen.

Ciklosporin
Az ACE-gátlók ciklosporinnal történő egyidejű alkalmazásakor hyperkalaemia fordulhat elő. Javasolt a szérumkáliumszint monitorozása.

Heparin
Az ACE-gátlók heparinnal történő egyidejű alkalmazásakor hyperkalaemia fordulhat elő. Javasolt a szérumkáliumszint monitorozása.

Racekadotril
Ismeretes, hogy az ACE-gátlók (mint például a perindopril) angiooedemát okozhatnak. Racekadotrillel (egy, az akut hasmenés kezelésére szolgáló gyógyszer) történő együttes alkalmazás során az angiooedema kockázata fokozottabb lehet (lásd 4.4 pont).

mTOR-inhibitorok (mint például szirolimusz, everolimusz, temszirolimusz):
Azok a betegek, akiknél egyidejűleg mTOR-inhibitor-terápiát alkalmaznak, az angiooedema megemelkedett kockázatának lehetnek kitéve (lásd 4.4 pont).

Gliptinek (linagliptin, szaxagliptin, szitagliptin, vildagliptin):
Gliptinek hatására, a csökkent dipeptidil-peptidáz IV- (DPP-IV) aktivitás miatt, megnő az angiooedema kockázata azoknál a betegeknél, akiket ACE-gátlóval is kezelnek.

CYP3A4 induktorok:
Ismert CYP3A4-induktorokkal való egyidejű alkalmazás esetén megváltozhat az amlodipin plazmakoncentrációja. Emiatt monitorozni kell a vérnyomást, és meg kell fontolni a dózis módosítását az egyidejű gyógyszeralkalmazás alatt és után is, különösen erős CYP3A4-induktorok (pl. rifampicin, közönséges orbáncfű - Hypericum perforatum) alkalmazása esetén.

CYP3A4 inhibitorok:
Az amlodipin erős vagy közepesen erős CYP3A4 inhibitorokkal (proteáz inhibitorok, antifungális azolok, makrolidok, mint az eritromicin vagy klaritromicin, verapamil vagy diltiazem) történő egyidejű alkalmazása szignifikánsan megemelheti az amlodipin expozíciót. Ezen farmakokinetikai változásoknak idősek esetében van nagyobb klinikai jelentősége. Ezért ellenőrzésre és a Dalnessa dózis beállítására lehet szükség.

A hypotonia fokozott kockázata áll fenn a klaritromicint amlodipinnel együtt kapó betegeknél. A betegek szoros megfigyelése javasolt, ha az amlodipint egyidejűleg adagolják klaritromicinnel.

Az egyidejű alkalmazás óvatosságot igényel:

Vérnyomáscsökkentő szerek (mint pl. béta-blokkolók) és vazodilatátorok:
Ezen gyógyszerek egyidejű alkalmazása esetén fokozódhat a Dalnessa vérnyomáscsökkentő hatása. Nitroglicerin és más nitrát-készítmények vagy egyéb értágítók együttes adásakor tovább csökkenhet a vérnyomás, ezért ilyen esetben óvatosság szükséges.

Triciklusos antidepresszánsok/antipszichotikumok/anesztetikumok:
Bizonyos anaesztetikumok, triciklusos antidepresszánsok és antipszichotikumok együttadása a Dalnessa tablettával további vérnyomáscsökkenést okozhat (lásd 4.4 pont).

Szimpatomimetikumok:
A szimpatomimetikumok mérsékelhetik a Dalnessa antihipertenzív hatását.

Kortikoszteroidok, tetrakozaktid:
Antihipertenzív hatás csökkenése (kortikoszteroidok miatt só- és vízretenció).

Alfa-blokkolók (prazozin, alfuzozin, doxazozin, tamzulozin, terazozin):
Fokozott vérnyomáscsökkentő hatás és orthostaticus hypotonia fokozott kockázata.

Amifosztin:
Potenciálhatja az amlodipin vérnyomáscsökkentő hatását.

Arany:
Ritkán nitritoid reakciókról (tünetei: arc kipirulása, émelygés, hányás, hypotonia) számoltak be olyan betegeknél, akik injekciós formában kaptak aranyat (nátrium-aurotiomaltát) egyidejű ACE-gátló-terápia (beleértve a perindoprilt is) mellett.

Grépfrút:
A Dalnessa grépfrúttal vagy grépfrútlével történő alkalmazása nem javasolt, mert ez néhány betegekben az amlodipin biohasznosulásának növekedéséhez vezethet, fokozott vérnyomáscsökkentő hatást eredményezve.

Takrolimusz:
Amlodipinnel történő együttes alkalmazáskor fennáll a kockázata a takrolimusz megnövekedett vérszintjének. A takrolimusz toxicitásának elkerülése érdekében azoknál a betegeknél, akik a takrolimusszal történő kezeléskor amlodipint kapnak, a takrolimusz vérszintjét monitorozni kell, és ha szükséges, akkor a takrolimusz dózisát módosítani kell.

mTOR (mechanistic target of rapamycin)-gátlók
Az mTOR-gátlók, mint a szirolimusz, a temszirolimusz és az everolimusz CYP3A-szubsztrátok.
Az amlodipin gyenge CYP3A-inhibitor. Az amlodipin egyidejű adása mTOR-gátlókkal emelheti az mTOR-gátlók expozícióját.

Ciklosporin:
Ciklosporinnal és amlodipinnel nem végeztek gyógyszer-kölcsönhatási vizsgálatokat egészséges önkéntesek vagy más betegcsoportok körében, kivéve a vesetranszplantált betegeket, akiknél a ciklosporin mélyponti koncentrációjának változó növekedését (átlagosan 0-40%) figyelték meg. Amlodipin-kezelésben részesülő vesetranszplantált betegek esetében fontolóra kell venni a ciklosporinszintek monitorozását, és szükség esetén csökkenteni kell a ciklosporin dózisát.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A perindopril/amlodipin kombináció biztonságossági profilját a következő vizsgálatok alapján értékelték: egy 6 hónapos, 1771 beteg bevonásával végzett kontrollált vizsgálat, akik közül 887 kapott perindopril/amlodipin kombinációt; egy 6 hetes 837 beteg bevonásával végzett kontrollált vizsgálat, akik közül 279 kapott perindopril/amlodipin kombinációt és egy 8 hetes 1581 beteg bevonásával végzett placebo-kontrollos vizsgálat, akik közül 249 kapott perindopril/amlodipin kombinációt.

Ezekben a klinikai vizsgálatokban semmilyen jelentős új mellékhatást nem észleltek a kombinációval, a monokomponensű készítmény ismert mellékhatásaihoz képest.

Klinikai vizsgálatok során a következő mellékhatásokat jelentették leggyakrabban: szédülés, köhögés, ödéma.

A következő táblázatban felsorolt nemkívánatos hatásokat figyelték meg korábban klinikai vizsgálatok során és/vagy a forgalomba hozatalt követően a perindopril/amlodipin kombináció hatóanyagainak egyikével, melyek feltehetően a fix kombináció esetén is megjelenhetnek.

A mellékhatások táblázatos felsorolása
Perindopril vagy amlodipin-kezelés során az alábbi, külön-külön megadott mellékhatásokat figyelték meg, MedDRA klasszifikáció szerint szervrendszerenként és az alábbi gyakoriság szerint csoportosítva:
Nagyon gyakori (? 1/10); Gyakori (? 1/100 - < 1/10); Nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100); Ritka (? 1/10 000 - < 1/1000); Nagyon ritka (< 1/10 000); Nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból a gyakoriság nem állapítható meg).

MedDRA
Szervrendszer
Mellékhatások
Gyakoriság


Perindopril/
Amlodipin
Amlodipin
Perindopril
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Rhinitis
-
Nem gyakori
Nagyon ritka
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Eosinophilia
-
-
Nem gyakori*

Leukopenia/neutropenia (lásd 4.4 pont)
-
Nagyon ritka
Nagyon ritka

Agranulocytosis vagy pancytopenia (lásd 4.4 pont)
-
-
Nagyon ritka

Thrombocytopenia (lásd 4.4 pont)
-
Nagyon ritka
Nagyon ritka

Haemolyticus anaemia congenitalis G-6PDH hiányban szenvedő betegekben (lásd 4.4 pont)
-
-
Nagyon ritka
Immun-rendszeri betegségek és tünetek
Allergiás reakciók:
-
Nagyon ritka
Nem gyakori
Endokrin betegségek és tünetek
Nem megfelelő antidiuretikushormon-termelés szindróma (SIADH)
-
-
Ritka
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Hyperkalaemia (lásd 4.4 pont)
Nem gyakori
-
Nem gyakori*

Hyperglykaemia
Nem gyakori
Nagyon ritka
-

Hyponatraemia
-
-
Nem gyakori*

Hypoglykaemia (lásd 4.4 és 4.5 pont)
-
-
Nem gyakori*
Pszichiátriai kórképek
Megváltozott kedélyállapot (beleértve a szorongást)
-
Nem gyakori
Nem gyakori

Insomnia
-
Nem gyakori
-

Depresszió
-
Nem gyakori
Nem gyakori

Alvászavarok
-
-
Nem gyakori

Zavartság
-
Ritka
Nagyon ritka
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Szédülés (különösen a kezelés kezdetén)
Gyakori
Gyakori
Gyakori

Fejfájás (különösen a kezelés kezdetén)
-
Gyakori
Gyakori

Somnolentia (különösen a kezelés kezdetén)
-
Gyakori
Nem gyakori*

Dysgeusia
-
Nem gyakori
Gyakori

Paraesthesia
-
Nem gyakori
Gyakori

Syncope
-
Nem gyakori
Nem gyakori*

Hypaesthesia
-
Nem gyakori
-

Tremor
-
Nem gyakori
-

Fokozott izomtónus
-
Nagyon ritka
-

Perifériás neuropathia
-
Nagyon ritka
-

Cerebrovascularis esemény, feltehetően a túlzott hypotonia következtében, nagy kockázatú betegeknél (lásd 4.4 pont)
-
-
Nagyon ritka

Extrapiramidális zavar (extrapiramidális szindróma)
-
Nem ismert
-
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Látászavar
-
Gyakori
Gyakori

Kettőslátás
-
Gyakori
-
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei
Tinnitus
-
Nem gyakori
Gyakori

Vertigo
-
-
Gyakori
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Palpitatio
-
Gyakori
Nem gyakori*

Tachycardia
-
-
Nem gyakori*

Angina pectoris
-
-
Nagyon ritka

Myocardialis infarctus, fokozott rizikójú betegeknél valószínűleg másodlagosan, a kifejezett hypotonia miatt (lásd 4.4 pont)
-
Nagyon ritka
Nagyon ritka

Arrhythmia (beleértve: bradycardia, ventricularis tachycardia és pitvarfibrilláció)
-
Nem gyakori
Nagyon ritka
Érbetegségek és tünetek
Kipirulás
-
Gyakori
Ritka

Hypotonia (és hypotoniával kapcsolatos tünetek)
-
Nem gyakori
Gyakori

Vasculitis
-
Nagyon ritka
Nem gyakori*

Raynaud-jelenség
-
-
Nem ismert
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Köhögés
Gyakori
Nem gyakori
Gyakori

Dyspnoe
-
Gyakori
Gyakori

Bronchospasmus
-
-
Nem gyakori

Eosinophil pneumonia
-
-
Nagyon ritka
Emésztő-rendszeri betegségek és tünetek
Hasi fájdalom
-
Gyakori
Gyakori

Hányinger
-
Gyakori
Gyakori

Hányás
-
Nem gyakori
Gyakori

Dyspepsia
-
Gyakori
Gyakori

Hasmenés
-
Gyakori
Gyakori

Székrekedés
-
Gyakori
Gyakori

Széklethabitus megváltozása
-
Gyakori
-

Szájszárazság
-
Nem gyakori
Nem gyakori

Gingiva hyperplasia
-
Nagyon ritka
-

Pancreatitis
-
Nagyon ritka
Nagyon ritka

Gastritis
-
Nagyon ritka
-
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Hepatitis, icterus
-
Nagyon ritka
-

Hepatitis (citolyticus vagy cholestaticus) (lásd 4.4 pont)
-
-
Nagyon ritka
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Bőrkiütés, exanthema
-
Nem gyakori
Gyakori

Viszketés
-
Nem gyakori
Gyakori

Fokozott verejtékezés
-
Nem gyakori
Nem gyakori

Alopecia
-
Nem gyakori
-

Purpura
-
Nem gyakori
-

Bőr elszíneződés
-
Nem gyakori
-

Pemphigoid
-
-
Nem gyakori*

Az arc, végtagok, ajkak, nyálkahártyák, nyelv, a hangrés és/vagy gége angiooedemája (lásd 4.4 pont)
-
Nagyon ritka
Nem gyakori

Csalánkiütés
-
Nem gyakori
Nem gyakori

Fényérzékenység
-
Nagyon ritka
Nem gyakori*

Erythema multiforme
Nem gyakori
Nagyon ritka
Nagyon ritka

Quincke-ödéma
-
Nagyon ritka
-

Stevens-Johnson-szindróma
-
Nagyon ritka
-

Exfoliatív dermatitis
-
Nagyon ritka
-

Toxikus epidermális nekrolízis
-
Nem ismert
-

Psoriasis súlyosbodása
-
-
Ritka
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Hátfájdalom
-
Nem gyakori
-

Ízületek duzzanata (bokaduzzanat)
-
Gyakori
-

Izomgörcsök
-
Gyakori
Gyakori

Arthralgia, myalgia
-
Nem gyakori
Nem gyakori*
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Vizeletürítési zavar, nocturia, gyakori vizeletürítés
-
Nem gyakori
-

Veseelégtelenség
-
-
Nem gyakori

Akut veseelégtelenség
-
-
Ritka

Anuria/Oliguria
-
-
Ritka
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Impotencia
-
Nem gyakori
Nem gyakori

Gynaecomastia
-
Nem gyakori
-
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Perifériás ödéma
Gyakori
-
Nem gyakori*

Ödéma
-
Nagyon gyakori
-

Fáradtság
Nem gyakori
Gyakori
-

Asthenia
-
Gyakori
Gyakori

Mellkasi fásdalom
-
Nem gyakori
Nem gyakori*

Rossz közérzet
-
Nem gyakori
Nem gyakori*-

Fájdalom
-
Nem gyakori
-

Láz
-
-
Nem gyakori*
Laborató-riumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Testtömeggyarapodás, ill.-csökkenés
-
Nem gyakori
-

A vér urea szintjének emelkedése
-
-
Nem gyakori*

A vér kreatinin szintjének emelkedése
-
-
Nem gyakori*

A vér bilirubin szintjének emelkedése
-
-
Ritka

Májenzimszint emelkedés
-
Nagyon ritka-
Ritka

A hemoglobin és hematokrit értékek csökkenése
-
-
Nagyon ritka
Sérülés, mérgezés és a beavatkozással kapcsolatos szövődmények
Elesés
-
-
Nem gyakori*
* A gyakoriságok a spontán bejelentett mellékhatások adataiból készült klinikai vizsgálatok alapján számolták.

Perindopril/amlodipin kombinációval kapcsolatos további információk:
Egy 8 hetes randomizált, kettős vak, placebokontrollos klinikai vizsgálat igazolta, hogy az amlodipin egyik ismert mellékhatása, a perifériás ödéma ritkábban fordult elő azoknál a betegeknél, akik perindopril 3,5 mg/amlodipin 2,5 mg kombinációt kaptak, mint akik 5 mg amlodipint önmagában (1,6%, illetve 4,9%).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Renin-angiotenzin rendszerre ható készítmények, ACE-gátlók és kalcium-csatorna blokkolók, ATC kód: C09BB04

Hatásmechanizmus:
A Dalnessa két, egymást kiegészítő hatásmechanizmusú vérnyomáscsökkentő hatóanyagot tartalmazó kombináció, essentialis hypertoniás betegek vérnyomásának rendezésére: az amlodipin a kalcium-antagonisták csoportjába, míg a perindopril az angiotenzin-konvertáló enzim-gátlók csoportjába tartozik.

Ezen vegyületek kombinációja additív vérnyomáscsökkentő hatással rendelkezik.

Farmakodinámiás hatások:
Perindopril:
A perindopril annak az enzimnek egyik gátlószere, amelyik az angiotenzin-I-et átalakítja angiotenzin-II-vé (angiotenzin-konvertáló enzim - ACE). A konvertáló enzim - vagy kináz - egy exopeptidáz, amely lehetővé teszi az angiotenzin-I átalakulását a vazokonstriktor angiotenzin-II-vé, valamint elősegíti az vazodilátor bradikinin lebontását inaktív heptapeptiddé. Az ACE gátlása a plazma angiotenzin-II-tartalmának csökkenését eredményezi, amely fokozott plazma reninaktivitáshoz (a renin-felszabadulás negatív feedback-jének gátlása révén) és csökkent aldoszteron-szekrécióhoz vezet. Tekintettel arra, hogy az ACE inaktiválja a bradikinint, az ACE gátlása fokozza a keringő és lokális kallikrein-kinin rendszerek működését is (aktiválva ezáltal a prosztaglandin-renszert is). Lehetséges, hogy ezen mechanizmus hozzájárul az ACE-gátlók vérnyomás-csökkentő hatásához, és részben felelős bizonyos mellékhatások (pl. köhögés) kialakulásáért.
A perindopril aktív metabolitja (perindoprilát) révén fejti ki hatását. A többi metabolit in vitro nem mutat ACE-gátló-aktivitást.

Amlodipin:
Az amlodipin egy dihidropiridin csoportba tartozó kalcium-influx gátló (lassú csatorna blokkoló vagy kalcium-antagonista) és gátolja a kalcium-ionok beáramlását a sejtmembránon keresztül a szívizomsejtekbe és az erek simaizom sejtjeibe.

Az amlodipin vérnyomáscsökkentő hatása az erek simaizomzatára kifejtett direkt relaxáló hatásának a következménye. Anginát oldó hatásának pontos mechanizmusa nem teljesen ismert, de a teljes ischaemiás terhelés csökkentése két hatásra vezethető vissza:
- az amlodipin tágítja a perifériás arteriolákat és ezáltal csökkenti a teljes perifériás ellenállást (afterload), amellyel szemben a szív dolgozik. Tekintve, hogy a szívfrekvencia állandó marad, a szívnek ily módon történő tehermentesítése csökkenti a myocardialis energiafelhasználást és az oxigén-igényt.
- az amlodipin hatásmechanizmusához valószínűleg hozzájárul a fő koszorúerek és coronaria-arteriolák dilatatiója is, mind az egészséges, mind az ischaemiás területeken. Ez a dilatatio növeli a szívizom oxigénellátását coronaria spasmusban szenvedő betegeknél (Prinzmetal vagy variáns angina).

Klinikai hatásosság és biztonságosság

Perindopril/amlodipin:
Egy 8 hetes, multicentrikus, randomizált, kettős vak, placebokontrollos, párhuzamos csoportú, faktoriális elrendezésű vizsgálat során, amelyben 1581 enyhe és középsúlyos hypertoniában szenvedő beteg vett részt, a 3,5 mg perindopril/2,5 mg amlodipin (mely megfelel a Dalnessa 2,85 mg/2,5 mg-nak) klinikailag és statisztikailag szignifikáns mértékben csökkentette az átlagos systolés/diastolés vérnyomást (SBP/DBP), 22,0/13,6 Hgmm-rel összehasonlítva a placebóhoz (14,2/9,3 Hgmm), a 3,5 mg perindoprilhoz (16,3/9,7 Hgmm) és a 2,5 mg amlodipinhez (16,0/10,3 Hgmm) képest (p<0,001 mindegyik összehasonlításban).

Egy 6 hónapos, multicentrikus, randomizált, kettős vak, aktív-kontrollos vizsgálat során, 1774 enyhe és középsúlyos hypertoniában szenvedő beteg vagy 3,5 mg perindopril /2,5 mg amlodipin-kombinációt (ez megfelel a Dalnessa 2,85 mg/2,5 mg tablettának) kapott, felemelve 7 mg/5 mg-ra (ez megfelel a Dalnessa 5,7 mg/5 mg tablettának) és 14 mg/10 mg-ra, majd 14 mg/10 mg-ra 1,5 mg indapamiddal kombinálva, vagy egy valzartán-amlodipin adagolási rendet (valzartán 80 mg, felemelve 160 mg-ig, majd valzartán/amlodipin 160 mg/5 mg, majd valzartán/amlodipin 160 mg/10 mg) kapott.

3 hónap után, a perindopril/amlodipin kombinációs adagolási rend klinikailag és statisztikailag szignifikáns csökkenést eredményezett az SBP/DBP-ben (25,9/16,9 Hgmm) a valzartán-amlodipin (23,6/15,5 Hgmm) adagolási rendhez képest (p<0,001 mindegyik összehasonlításban).
A perindopril/amlodipin kombinációval kezelt betegek 56,4%-ának volt megfelelően kontrollált a vérnyomása, szemben a valzartán-amlodipinnel kezelt betegek 49,0%-ával (p=0,002), és a kezelésre reagálók aránya 87,4% volt szemben a 81,6%-kal (p<0,001).
A perindopril/amlodipin kombinációs adagolási rend felülmúlta a valzartán-amlodipin adagolási rendet, mind vérnyomás-csökkentés, mind pedig a kezelésre reagáló betegek arányának tekintetében. Ez a különbség az első hónaptól kezdődően - mindegyik vizit során -, egészen a 6. hónapig megfigyelhető volt. Az eredményeket 1029 betegen elvégzett 24-órás automata vérnyomásmérővel (ABPM) végzett vizsgálat is megerősítette. 3 és 6 hónap után az átlagos SBP és DBP csökkenése 24 órán át magasabb volt a perindopril/amlodipin kombinációs kezelési renddel (15,5/9,4 Hgmm, illetve 17/10,4 Hgmm), mint a valzartán-amlodipin kezelési renddel (12,7/8,0 Hgmm, illetve 14,7/9,2 Hgmm) (p?0,001).

Egy 1554 beteggel végzett 8 hónapos nyílt utánkövetés során, a perindopril/amlodipin kombináció biztonságossági profilja megegyezett a perindopril és amlodipin biztonságossági profiljaival.

Egy 9 hónapos, multicentrikus, randomizált, kettős vak, aktív-kontrollos vizsgálat során, 3270 enyhe és súlyos hypertoniában szenvedő beteg vagy 3,5 mg perindopril/2,5 mg amlodipin kombinációt kapott (mely megfelel a Dalnessa 2,85 mg/2,5 mg tablettának), feltitrálva 7 mg/5 mg-ra (megfelel a Dalnessa 5,7 mg/5 mg tablettának), 14 mg/5 mg-ra, majd 14 mg/10 mg-ra vagy irbezartán-hidroklorotiazid adagolási rendet (irbezartán 150 mg, majd irbezartán/hidroklorotiazid 150 mg/12,5 mg, 300 mg/12,5 mg és 300 mg/25 mg).

A megfelelően kontrollált vérnyomással rendelkező betegek aránya statisztikailag szignifikánsan emelkedett minden egyes perindopril/amlodipin dózis esetében, minden értékelt periódusban (p<0,001 3 hónapig és p?0,003 6 hónapig).

6 hónapos kezelés után az átlagos vérnyomás-csökkenés hasonló volt a perindopril/amlodipin csoportban (22,0/10,1 Hgmm) és az irbezartán/hidroklorotiazid csoportban (22,5/9,6 Hgmm), mind az SBP, mind a DBP esetén (p=0,050).

A klinikai vizsgálatok során előforduló leggyakoribb mellékhatások a szédülés, köhögés és ödéma voltak (lásd 4.8 pont).

A klinikai vizsgálatok során jelentett mellékhatások megegyeztek a perindopril és az amlodipin biztonságossági profilja alapján várható eredményekkel.

A renin-angiotenzin-aldoszteron rendszer (RAAS) kettős blokádja, klinikai vizsgálati adatok

Két nagy, randomizált, kontrollos vizsgálatban [(ONTARGET (ONgoing Telmisartan Alone and in combination with Ramipril Global Endpoint Trial) és VA NEPHRON-D (The Veterans Affairs Nephropathy in Diabetes)] vizsgálták az ACE-gátló és angiotenzin-II-receptor-blokkoló kombinált alkalmazását.

Az ONTARGET vizsgálatot olyan betegeken végezték, akiknek a kórtörténetében cardiovascularis vagy cerebrovascularis betegség, vagy szervkárosodással járó II típusú diabetes mellitus szerepelt. A VA NEPHRON-D vizsgálatot II típusú diabetesben és diabeteses nephropathiában szenvedő betegeken végezték.

Ezek a vizsgálatok nem mutattak ki szignifikánsan előnyös hatásokat a renalis és/vagy cardiovascularis kimenetel és a mortalitás vonatkozásában, miközben a monoterápia esetén megfigyelthez képest nőtt a hyperkalaemia, akut veseelégtelenség és/vagy hypotonia kockázata.

A hasonló farmakodinámiás tulajdonságok alapján ezek az eredmények más ACE-gátlók és angiotenzin-II-receptor-blokkolók esetében is relevánsak.

Ezért az ACE-gátlók és angiotenzin-II-receptor-blokkolók nem adhatók együtt diabeteses nephropathiában szenvedő betegeknek.

Az ALTITUDE (Aliskiren Trial in Type 2 Diabetes Using Cardiovascular and Renal Disease Endpoints) vizsgálat célja az volt, hogy megállapítsák, előnyös-e a standard ACE-gátló vagy angiotenzin-II-receptor-blokkoló-kezelés kiegészítése aliszkirénnel II típusú diabetesben és krónikus vesebetegségben, illetve cardiovascularis betegségben vagy mindkettőben szenvedő betegeknél. A vizsgálatot idő előtt leállították, mert nőtt a mellékhatások kockázata. A cardiovascularis eredetű halál és a stroke szám szerint gyakoribb volt az aliszkirén-csoportban, mint a placebocsoportban, és a jelentős mellékhatások illetve súlyos mellékhatások (hyperkalaemia, hypotonia és veseműködési zavar) is gyakoribbak voltak az aliszkirén-csoportban, mint a placebocsoportban.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A perindopril/amlodipin kombinációból felszabaduló perindopril és amlodipin felszívódási aránya és mértéke nem különbözik jelentősen az egyedi tabletta formulációkból felszabaduló perindopril és amlodipin felszívódási arányától és mértékétől.

Perindopril:
Felszívódás:
A perindopril szájon át történő alkalmazás esetén gyorsan felszívódik és kb. 1 órán belül éri el a csúcskoncentrációt. A perindopril plazmafelezési ideje 1 óra.

A perindopril egy "prodrug". Az alkalmazott perindopril dózis 27%-a éri el a vérkeringést az aktív metabolit, a perindoprilát formájában. Az aktív perindopriláton kívül a perindoprilnak öt további metabolitja van - mindegyik inaktív. A perindoprilát maximális plazmakoncentrációja kb. 3-4 óra alatt alakul ki.

Az étkezés csökkenti a perindopriláttá történő átalakulást, ennél fogva a biohasznosulást. Ezért a perindoprilt szájon át, napi egyszeri dózisban, reggel étkezés előtt kell adagolni.

A perindopril dózisa és plazmaexpozíciója között lineáris összefüggést igazoltak.

Eloszlás:
A nem kötött perindoprilát megoszlási térfogata 0,2 l/ttkg. A perindoprilát 20%-a kötődik plazmafehérjékhez, elsősorban az angiotenzin-konvertáló enzimhez, ám ez koncentrációfüggő.

Elimináció:
A perindoprilát a vizelettel ürül ki, a nem kötött frakció terminális felezési ideje kb. 17 óra, steady-state állapot 4 napon belül alakul ki.

Amlodipin:
Felszívódás, eloszlás, plazmafehérjékhez való kötődés
A terápiás dózisok orális adagolását követően az amlodipin jól felszívódik, a maximális vérszint az adagolást követően 6-12 óra múlva alakul ki. Abszolút biohasznosulása 64-80% közötti értékre becsülhető. Megoszlási térfogata megközelítőleg 21 l/ttkg. Biohasznosulását a táplálék nem befolyásolja. In vitro vizsgálatokkal kimutatták, hogy a keringő amlodipin kb. 97,5%-a kötődik a plazmafehérjékhez.
Az amlodipin biohasznosulása nincs összefüggésben az étkezéssel.

Biotranszformáció, elimináció
A terminális felezési idő kb. 35-50 óra, és napi egyszeri adagolásnál állandó. Az amlodipin a májban nagymértékben metabolizálódik inaktív metabolitokká. Az alkalmazott dózis kb. 60%-a a vizelettel választódik ki, 10%-ban változatlanul, amlodipin formájában.

Különleges betegcsoportok:
Gyermekek és serdülők (18 éves kor alatt)
Gyermekgyógyászati betegcsoport esetén farmakokinetikai adatok nem állnak rendelkezésre.

Idősek
A plazma csúcskoncentráció kialakulásának ideje idős és fiatalabb személyekben hasonló. Idős betegeknél az amlodipin clearance kissé csökken, növekedést eredményezve ezáltal az AUC és az eliminációs felezési idő tekintetében.

Mind a kezelés elején, mind dózisemelés során fokozott körültekintéssel kell eljárni idősek esetén, a vesefunkció függvényében. A perindoprilát eliminációja csökkent az idősek esetén. A dózis emelése előtt a vesefunkciót ellenőrizni kell, ezért a szokásos orvosi megfigyelés részeként ellenőrizni kell a kreatinin- és a kálium szintet (lásd 4.2 és 4.4 pont).

Vesekárosodás
Mérsékelt vesekárosodás esetén (kreatinin-clearance 30 ml/perc és 60 ml/perc közötti) a Dalnessa ajánlott kezdő dózisa 2,85 mg/2,5 mg minden másnap (lásd 4.2 pont).

Az amlodipin farmakokinetikáját nem befolyásolja jelentősen a vese károsodása. Az amlodipin nem dializálható. A perindoprilát eliminációja csökkent szív- vagy veseelégtelenségben szenvedő betegeknél, ezért a szokásos orvosi megfigyelés részeként ellenőrizni kell a kreatinin- és a kálium szintet (lásd 4.2 és 4.4 pont).

Májkárosodás:
Májbetegségben szenvedő betegek esetében óvatosság ajánlott (lásd 4.2 és 4.4 pont).
Az amlodipin májkárosodásban szenvedő betegnél történő alkalmazásáról nagyon kevés klinikai adat áll rendelkezésre. Májelégtelenségben szenvedő betegek esetében csökken az amlodipin-clearence, ami hosszabb felezési időt és körülbelül 40-60%-kal magasabb AUC-értéket eredményez.

A perindoprilát dialízis clearance 70 ml/perc. Májcirrhosisban szenvedő betegeknél a perindopril kinetikája módosul: az anyavegyület hepaticus clearance felére csökken. Mindazonáltal a képződő perindoprilát mennyisége nem csökken, így dózismódosításra nincs szükség (lásd 4.2 és 4.4 pont).

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Perindopril/amlodipin:
A preklinikai biztonságossági vizsgálat szerint a perindopril és amlodipin kombinációja jól tolerálhatónak bizonyult patkányoknál. Egy 13 hetes per os toxicitási vizsgálatból származó eredmények megfeleltek azoknak, ahol a perindoprilt és az amlodipint külön-külön alkalmazták. Bármelyik összetevővel kapcsolatba hozható új toxicitást vagy a toxicitások megnövekedett súlyosságát nem észlelték.

Perindopril:
Krónikus, orális toxicitási vizsgálatokban (patkányok, majmok) a célszervnek a vese bizonyult, itt reverzibilis károsodást tapasztaltak.

Mutagenitást nem figyeltek meg az in vitro vagy az in vivo vizsgálatokban.

A reprodukciós toxikológiai vizsgálatok (patkányok, egerek, nyulak és majmok) nem mutattak embriotoxicitást vagy teratogenitást. Mindazonáltal az angiotenzin-konvertáló enzimgátlókról, mint csoportról kimutatták, hogy károsan befolyásolják a magzati fejlődés késői szakaszát, magzati halálozást és congenitalis rendellenességeket előidézve rágcsálóknál és nyulaknál: veseléziókat és a peri- illetve postnatalis mortalitás növekedését figyelték meg. Hosszú távú vizsgálatok során egereken és patkányokon karcinogenitást nem észleltek. A fertilitás nem károsodott sem a hím, sem a nőstény patkányokban.

Amlodipin:
Reproduktív toxicitás:
Patkányokkal és egerekkel végzett reprodukciós vizsgálatok a szülés időpontjának későbbre tolódását, a vajúdás időtartamának megnyúlását és az utódok alacsonyabb túlélését mutatták, az ember számára maximálisan javasolt dózis 50-szeresét alkalmazva mg/testtömeg-kg-ra vonatkoztatva.

Fertilitás csökkenés:
Legfeljebb 10 mg/ttkg/nap dózisú (ami a mg/m2 alapon számolt maximálisan 10 mg javasolt humán dózis 8-szorosa*) amlodipinnel kezelt patkányoknál (hímek 64 napon át, nőstények 14 napon át párzás előtt) a termékenységre gyakorolt hatás nem volt megfigyelhető. Egy másik patkányokkal végzett vizsgálatban, amiben hím patkányokat kezeltek 30 napon keresztül, mg/kg-ra vonatkoztatva az embernél alkalmazott dózisokhoz hasonló amlodipin-bezilát adagokkal, csökkent a plazma folliculusstimuláló hormon és tesztoszteron szintje, valamint a spermium denzitásának, az érett spermiumok számának és a Sertolli sejtek számának csökkenését tapasztalták.

Karcinogenitás, mutagenitás:
Patkányok és egerek 2 éves, táplálékhoz adott amlodipin-kezelése 0,5, 1,25 és 2,5 mg/ttkg/nap dózisszintet biztosító számolt koncentrációnál nem mutatott karcinogenitást. A legmagasabb adag (egereknél hasonló, patkányoknál a kétszerese a mg/m2 alapon javasolt 10 mg-os maximális klinikai dózisszintnek) megközelítette az egereknél mért maximális tolerálható adagot, azonban a patkányoknál nem.

Mutagenitási vizsgálatok a perindoprillel és az amlodipinnel kapcsolatos hatást sem gén-, sem kromoszómaszinten nem mutattak.
*50 kg-os testtömeget véve alapul.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

10 db, 30 db, 60 db, 90 db és 100 db tabletta OPA/Al/PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport,
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30°C-on tárolandó.
A fénytől és a nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

KRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Szlovénia


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

Dalnessa 2,85 mg/2,5 mg tabletta
OGYI-T-21727/33 10×
OGYI-T-21727/34 30×
OGYI-T-21727/35 60×
OGYI-T-21727/36 90×


Dalnessa 5,7 mg/5 mg tabletta
OGYI-T-21727/37 10×
OGYI-T-21727/38 30×
OGYI-T-21727/39 60×
OGYI-T-21727/40 90×


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2018. augusztus 2.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2024. március 2.




21



OGYÉI/42924/2022
OGYÉI/42925/2022
OGYÉI/27804/2023
OGYÉI/27807/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Tekintettel a kombinált termék egyes összetevőinek terhességre illetve szoptatásra kifejtett hatásaira, a Dalnessa alkalmazása a terhesség első trimeszterében nem ajánlott, a második és a harmadik trimeszterben pedig ellenjavallt.

A Dalnessa alkalmazása szoptatás alatt nem ajánlott. Dönteni kell vagy a szoptatás, vagy a Dalnessa-kezelés felfüggesztéséről, figyelembe véve a kezelés fontosságát az anya szempontjából.

Terhesség

Perindoprilhez kapcsolódóan:

Az ACE-gátlók alkalmazása nem javasolt a terhesség első trimeszterében (lásd 4.4 pont). Az ACE-gátlók alkalmazása ellenjavallt a terhesség második és harmadik trimeszterében (lásd 4.3 és 4.4 pontok).

Az ACE-gátlók első trimeszterben történő szedését követő teratogén kockázatra vonatkozó epidemiológiai bizonyíték nem egyértelmű, a kockázat kismértékű növekedése azonban nem zárható ki. Hacsak az ACE-gátlóval történő folyamatos kezelés nem elengedhetetlen, a terhességet tervező betegeket más, olyan antihipertenzív ke