Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

DIENOGEST ALVOGEN 2MG FILMTABLETTA 84X BUB (Törzskönyvből törölt)

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Alvogen Malta Operations (row) Ltd.
Hatástani csoport:
G03DB Pregnadien származékai
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-23416/02
Hatóanyagok:
DienogestumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
12 éves kor alatt nem adható
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Az alkalmazás módja:

Szájon át történő alkalmazásra.

Adagolás:

A Dienogest Alvogen adagolása napi 1 filmtabletta, kihagyás nélkül, lehetőség szerint minden nap ugyanabban az időben, szükség szerint egy kevés folyadékkal bevéve. A filmtabletta bevehető étkezéssel és étkezéstől függetlenül is.

A filmtablettákat folyamatosan kell szedni, a menstruációs vérzéstől függetlenül. Amikor egy csomag kiürült, akkor a következőt szünet nélkül kell elkezdeni szedni.

Endometriosisban a 15 hónapot meghaladó dienogeszt-kezeléssel nincsenek tapasztalatok.

A kezelést a menstruációs ciklus bármelyik napján el lehet kezdeni.

A Dienogest Alvogen-terápia megkezdése előtt a hormonális fogamzásgátlást abba kell hagyni. Amennyiben fogamzásgátlás szükséges, nem hormonalapú fogamzásgátlást kell használni (pl. barriermódszert).

Teendő kihagyott filmtabletták esetén:

A Dienogest Alvogen hatásossága a filmtabletták kihagyása, hányás és/vagy hasmenés esetén (ha az a filmtabletta bevétele után 3-4 órán belül jelentkezik) csökkenhet. Egy vagy több filmtabletta kihagyása esetén a nőnek csak egy filmtablettát kell bevennie, amint eszébe jut, és másnap a szokott időben kell folytatni a filmtabletta szedését. A hányás vagy hasmenés miatt fel nem szívódott filmtablettát szintén egy filmtablettával kell pótolni.

A speciális betegcsoportokra vonatkozó kiegészítő információk

Gyermekek és serdülők

A Dienogest Alvogen alkalmazása az első havi vérzés előtt nem javallt.

A dienogeszt biztonságosságát és hatásosságát egy 12 hónapon át tartó, nem kontrollos klinikai vizsgálatban tanulmányozták, amelyet 111 olyan serdülő nő (12-18 év között) bevonásával készítettek, akiknél az endometriosis gyanított vagy kimutatott volt (lásd 4.4 és 5.1 pont).

Időskorúak

A Dienogest Alvogen alkalmazásának geriátriai populációban nincs releváns javallata.

Májkárosodásban szenvedő betegek:

A Dienogest Alvogen alkalmazása az aktuálisan vagy korábban súlyos májbetegségben szenvedő betegeknél ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

Vesekárosodásban szenvedő betegek:

Nincs arra utaló adat, hogy az adagolást a vesekárosodásban szenvedő betegeknél meg kellene változtatni.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

Az alább felsorolt állapotok egyikében sem szabad a Dienogest Alvogen-t alkalmazni, ezek az információk részben más, csak progeszteront tartalmazó készítményekkel kapcsolatos információkból származnak. Amennyiben a Dienogest Alvogen alkalmazása során ezek közül az állapotok közül bármelyik jelentkezne, a kezelést azonnal abba kell hagyni:

* aktív vénás thromboemboliás kórkép,
* régebbi vagy jelenleg fennálló artériás vagy cardiovascularis megbetegedés (pl. myocardialis infarctus, cerebrovascularis történés, ischaemiás szívbetegség),
* angiopathiával járó diabetes mellitus,
* az anamnézisben szereplő vagy meglévő súlyos májbetegség, mindaddig, amíg a májfunkciós értékek nem normalizálódnak,
* az anamnézisben szereplő vagy meglévő májdaganatok (benignus vagy malignus),
* diagnosztizált vagy feltételezett rosszindulatú nemihormon-függő daganat,
* tisztázatlan eredetű hüvelyi vérzés esetén,
* a készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Figyelmeztetések

Noha nem minden figyelmeztetés és óvintézkedés alapul a Dienogest Alvogennel végzett klinikai vizsgálatokban nyert eredményeken, mivel azonban a Dienogest Alvogen egy csak progesztogént tartalmazó készítmény, feltételezhető, hogy a csak progesztogént tartalmazó készítmények alkalmazására vonatkozó különleges figyelmeztetések és óvintézkedések szintén igazak a Dienogest Alvogen alkalmazásakor is.
Ha az alább említett állapotok/kockázati tényezők kialakulnak vagy súlyosbodnak, akkor a Dienogest Alvogen-kezelés elkezdése vagy folytatása előtt egyéni haszon-kockázat elemzést kell végezni.

* Erős uterinalis vérzés

Az uterinális vérzés a Dienogest Alvogen alkalmazása esetén súlyosbodhat, például adenomyosis uteriben vagy uterus leiomyomatosusban szenvedő nőknél. Ha a vérzés erős és folyamatos, az (néhány esetben súlyos) anaemiához vezethet. Anaemia esetén mérlegelni kell a Dienogest Alvogen alkalmazásának abbahagyását.

* A menstruációs vérzés jellegének megváltozása

A Dienogest Alvogen-nel kezelt betegek többsége a menstruációs vérzés jellegének megváltozását észleli (lásd 4.8 pont).

* A keringési rendszer betegségei

Az epidemiológiai vizsgálatokból kevés a csak progesztogént tartalmazó készítmények és a myocardialis infarctus vagy az agyi thromboembolia fokozott kockázata közti összefüggésre utaló bizonyíték. A cardiovascularis és cerebralis események kockázata inkább a növekvő életkorral, a hypertensióval és a dohányzással függ össze. Hypertoniás nőknél a stroke kockázata a csak progesztogént tartalmazó készítmények esetén kissé növekedhet.

Néhány vizsgálat azt jelzi, hogy a csak progesztogént tartalmazó készítmények alkalmazása a vénás thromboembolia (mélyvénás thrombosis, pulmonalis embolia) kockázatának enyhe, bár statisztikailag nem szignifikáns növekedésével járhat. A vénás thromboembolia (VTE) általánosságban ismert kockázati tényezői közé tartozik a pozitív egyéni és családi anamnézis (vénás thromboembolia egy testvérnél vagy szülőnél, viszonylag fiatal életkorban), az életkor, az elhízás, a tartós immobilizáció, nagyobb műtét vagy nagyobb trauma. Hosszan tartó immobilizáció esetén a Dienogest Alvogen alkalmazásának abbahagyása javasolt (elektív műtét esetén legalább 4 héttel korábban), és a kezelést a teljes mobilizálást követően két hétig nem javasolt újra elkezdeni.

Puerperiumban gondolni kell a thromboembolia fokozott kockázatára.

Artériás vagy vénás thromboticus esemény tünetei vagy annak gyanúja esetén a kezelést azonnal le kell állítani.

* Tumorok

Ötvennégy epidemiológiai vizsgálat metaanalíziséből származó jelentés szerint az aktuálisan orális fogamzásgátlókat, főként az ösztrogén-progesztogén készítményeket alkalmazó nőknél kismértékben megnő az emlőrák kialakulásának relatív kockázata (RR = 1,24). A megnövekedett kockázat fokozatosan eltűnik a kombinált orális fogamzásgátlók elhagyását követő 10 évben. Mivel az emlőrák a 40 évnél fiatalabb nőknél ritka, az aktuálisan és nemrégiben kombinált orális fogamzásgátlókat alkalmazóknál diagnosztizált emlőrákok többlet száma az emlőrák teljes kockázatához viszonyítva kicsi. A csak progesztogént tartalmazó készítményeket alkalmazóknál a diagnosztizált emlőrák kockázata valószínűleg hasonló nagyságú a kombinált orális fogamzásgátlókkal járó kockázattal. Mindazonáltal a csak progesztogént tartalmazó készítmények esetén a bizonyítékok sokkal kisebb felhasználói populációkon alapulnak, és így sokkal kevésbé meggyőzőek, mint a kombinált orális fogamzásgátlóké. Ezek a vizsgálatok nem szolgáltatnak oki bizonyítékot. Ez az orális fogamzásgátlókat szedőknél észlelt kockázatnövekedés az emlőrák koraibb felismerésének, az orális fogamzásgátlók biológiai hatásainak vagy a kettő kombinációjának a következménye is lehet. Az orális fogamzásgátlókat szedőknél diagnosztizált emlőrákok klinikailag kevésbé előrehaladottak, mint az olyanoknál diagnosztizált carcinomák, akik soha nem alkalmaztak orális fogamzásgátlókat.

Az olyan hormonális hatóanyagokat alkalmazóknál, mint amilyen a Dienogest Alvogen-ben is van, ritka esetekben benignus májtumorokról, és még ritkábban malignus májtumorokról számoltak be. Egyes elszigetelt esetekben ezek a daganatok életveszélyes intraabdominalis vérzéseket okoztak. A Dienogest Alvogen-t szedő nőknél erős felhasi fájdalom, májnagyobbodás vagy intraabdominalis vérzésre utaló tünetek esetén a differenciáldiagnózis felállítása során májdaganatra is gondolni kell.

* Osteoporosis

Változások a csont ásványianyag-sűrűségben (Bone Mineral Density, BMD).

Serdülőkorúaknál (12-18 év között) a dienogeszt 12 hónapnál tovább tartó használatát összefüggésbe hozták a csont ásványianyag-sűrűségének (Bone Mineral Density, BMD) csökkenésével a gerinc lumbális szakaszán (L2-L4).
A csont ásványianyag-sűrűségének átlagos relatív változása a kezelés végén a kezdeti értékhez viszonyítva 1,2% volt, egy -6% és 5% közötti tartományon belül (IC 95%: -1,70% és -0,78%, n=103). Az ismételt vizsgálatokban, amiket a kezelés végétől számítva hat hónappal később végeztek el egy olyan alcsoportban, ahol a csont ásványianyagsűrűség-értékek alacsonyabbak voltak, az értékekben javuló tendenciát mutattak ki (átlagos relatív változás a kezdeti értékhez képest a kezelés végén -2,3% és -0,6% 6 hónappal a kezelés abbahagyását követően, egy -9% és 6% közötti tartományon belül (IC 95%: -1,20% és 0,06%; n=60).

A serdülőkorúak és fiatal felnőttek esetében a csont ásványianyag-sűrűségének csökkenése különösen okot adhat az aggodalomra, ebben a kritikus időszakban a csontnövekedés szempontjából. Nem tudni, hogy a BMD-érték csökkenése ezekben a betegcsoportokban csökkenti-e a csúcs-csonttömeget és növeli-e a törések kockázatát a későbbi életkorban (lásd 4.2 és 5.1 pont).

Olyan nőbetegek esetében, akiknél az osteoporosis fokozott kockázata áll fent, körültekintő előny-kockázat értékelést kell elvégezni a Dienogest Alvogen szedésének megkezdése előtt, mivel az endogén ösztrogénszintek mérsékelten csökkennek a Dienogest Alvogen-terápia során (lásd 5.1 pont).

Az ételből vagy étrend-kiegészítőkből származó kalcium és D-vitamin megfelelő bevitele fontos a csont egészsége szempontjából bármilyen életkorban lévő nő esetében.

* Egyéb betegségek

Azokat a betegeket, akiknek az anamnézisében depresszió szerepel, gondosan obszerválni kell, és ha súlyos depresszió tér vissza, a gyógyszert el kell hagyni.

Úgy tűnik, hogy a normotensiós nőknél a dienogeszt általában nem hat a vérnyomásra. Mindazonáltal, ha a Dienogest Alvogen alkalmazása során tartós, klinikailag jelentős hypertonia alakul ki, akkor a Dienogest Alvogen elhagyása és a hypertonia kezelése javasolt.

Az először a terhesség vagy szteroid nemi hormonok korábbi alkalmazása alatt jelentkező cholestaticus icterus és/vagy pruritus ismételt kialakulása a Dienogest Alvogen alkalmazásának abbahagyását teszi szükségessé.

A dienogeszt kissé hatással lehet a perifériás inzulinrezisztenciára és a glükóztoleranciára. A diabeteses nőket, különösen azokat, akiknek az anamnézisében gesztációs diabetes mellitus szerepel, a Dienogest Alvogen szedése alatt gondosan ellenőrizni kell.

Esetenként chloasma alakulhat ki, különösen olyan nőknél, akiknek az anamnézisében chloasma gravidarium szerepel. A chloasmára hajlamos nőknek a Dienogest Alvogen szedése alatt kerülniük kell a napsugárzást és az ultraibolya sugárzást.

A fogamzásgátlásra csak progesztogént tartalmazó készítményeket alkalmazóknál kialakuló terhességek nagyobb valószínűséggel ectopiásak, mint a kombinált orális fogamzásgátlókat alkalmazóknál kialakuló terhességek. Ezért azoknál a nőknél, akiknek az anamnézisében méhenkívüli terhesség vagy a méhkürt károsodott működése szerepel, csak az előnyök kockázatokkal szembeni gondos mérlegelése után szabad a Dienogest Alvogen alkalmazásáról dönteni.

A Dienogest Alvogen alkalmazása alatt persistáló ovarium folliculusok (gyakran nevezik ezeket funkcionális ovarium cystáknak is) alakulhatnak ki. A legtöbb folliculus tünetmentes, bár néhányat kísérhet kismedencei fájdalom.

* Laktóz

A Dienogest Alvogen 57,2 mg laktóz-monohidrátot tartalmaz filmtablettánként. Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A dienogesztet tartalmazó készítményeket alkalmazóknál nem észleltek a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásokat.


4.9 Túladagolás

A dienogeszttel végzett akut toxicitási vizsgálatok a napi terápiás dózis többszörösének véletlen bevétele esetén nem jelezték akut mellékhatások kockázatát. Nincs specifikus antidotuma. Napi 20-30 mg dienogeszt (a Dienogest Alvogen-ben lévő adagnál 10-15-ször több) 24 héten át történő alkalmazása nagyon jól tolerálható volt.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Megjegyzés: A potenciális interakciók felismerése érdekében tanulmányozni kell az egyidejűleg alkalmazott egyéb gyógyszerek alkalmazási előírását!

Más gyógyszerek hatása a Dienogest Alvogen-re

A progesztogéneket, köztük a dienogesztet elsősorban a citkoróm P450 3A4 rendszer (CYP3A4) metabolizálja, ami az intestinalis mucosán is és a májban is megtalálható. Ezért a CYP3A4-induktorok és -inhibitorok befolyásolhatják a progesztogén gyógyszerek metabolizmusát.

A nemi hormonoknak az enzimindukció következtében kialakult, fokozott clearance-e csökkentheti a Dienogest Alvogen terápiás hatását, és nemkívánatos hatásokat, például a menstruációs vérzés jellegének megváltozását eredményezheti.

A nemi hormonoknak az enzim-inhibició következtében kialakult, csökkent clearance-e növelheti a dienogeszt-expozíciót, és nemkívánatos hatásokat eredményezhet.

A szexuálhormonok clearance-értékét fokozó hatóanyagok (csökkent hatékonyság enzimindukció miatt), mint:

fenitoin, barbiturátok, primidon, karbamazepin, rifampicin és valószínűleg még az oxkarbazepin, topiramát, felbamát, grizeofulvin és az orbáncfüvet [Hypericum perforatum] tartalmazó készítmények is).

Enzimindukció már pár napos kezelés után megfigyelhető. A maximális enzimindukció többnyire pár héten belül észlelhető, és a kezelés befejezése után még körülbelül 4 hétig fennmaradhat.

A CYP3A4-induktor rifampicin hatását egészséges, postmenopausában lévő nőknél vizsgálták. A rifampicin ösztradiol-valerát/dienogeszt tablettával történő együttes alkalmazása a dinamikus egyensúlyi állapotú koncentrációk, valamint a dienogeszt és az ösztradiol szisztémás expozíciójának jelentős csökkenéséhez vezetett. A dienogeszt és az ösztradiol dinamikus egyensúlyi állapotú, AUC(0-24)-vel mért szisztémás expozíciója sorrendben 83%-kal, illetve 44%-kal csökkent.

A szexuálhormonok clearance-értékét változó módon befolyásoló hatóanyagok:

Szexuálhormon-készítményekkel együtt alkalmazva, a HIV proteáz inhibitorok és a nem nukleozid reverz transzkriptáz gátlók számos kombinációja, beleértve a HCV-inhibitorokat, növelhetik vagy csökkenthetik a progesztogén plazmakoncentrációit. Néhány esetben ezen változások nettó hatása klinikailag jelentős lehet.

A szexuálhormonok clearance-értékét csökkentő hatóanyagok (enziminhibitorok):

A dienogeszt a citokróm P450 (CYP) 3A4 szubsztrátja.
Az enziminhibitorokkal fellépő lehetséges interakciók klinikai jelentősége nem ismert.

Az erős CYP3A4-inhibitorokkal történő együttes alkalmazás növelheti a dienogeszt plazmakoncentrációit.

Az erős CYP3A4-inhibitor ketokonazollal történő együttes alkalmazás a dienogeszt egyensúlyi AUC (0-24 h) értékeinek 9-szeres növekedését eredményezte. A közepes inhibitor eritromicinnel történő együttes alkalmazás a dienogeszt egyensúlyi AUC (0-24 h) értékek 1,6-szoros emelkedéséhez vezetett.

* A Dienogest Alvogen hatása más gyógyszerekre

In vitro inhibíciós vizsgálatok alapján nem valószínű, hogy a dienogeszt klinikailag jelentős kölcsönhatásba lépne más gyógyszerek citokróm P450 enzim által mediált metabolizmusával.

* Interakció étellel

A standardizált, magas zsírtartalmú étel nem befolyásolta a Dienogest Alvogen biohasznosulását.

* Laboratóriumi vizsgálatok

A progesztogének alkalmazása befolyásolhatja bizonyos laboratóriumi vizsgálatok eredményeit, köztük a máj, a pajzsmirigy, a mellékvese- és a vesefunkció biokémiai paramétereit, a (hordozó) proteinek (pl. a kortikoszteroid-kötő globulin és a lipid/lipoprotein frakciók) plazmaszintjét, valamint a szénhidrát-anyagcsere paramétereit és a véralvadás és a fibrinolysis paramétereit. Ezek a változások általában a normál laboratóriumi határértékeken belül maradnak.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások bemutatása a MedDRA szervrendszer-adatbázis alapján történik.
Az adott reakció, szinonimái és a vele összefüggő tünetek leírására a legmegfelelőbb MedDRA kifejezést alkalmazták.

A nemkívánatos hatások gyakoribbak a Dienogest Alvogen-kezelés elkezdését követő első hónapokban, és a kezelés folytatásával elmúlnak. Megváltozhat a menstruációs vérzés jellege, lehet például pecsételő, szabálytalan vérzés vagy amenorrhoea. A dienogesztet alkalmazóknál az alábbi nemkívánatos hatásokról számoltak be. A dienogeszt-kezelés alatt a leggyakrabban jelentett nemkívánatos hatások: a fejfájás (9%), az emlőkben jelentkező diszkomfort (5,4%), a depresszív hangulat (5,1%) és az acne (5,1%).

Emellett a dienogeszttel kezelt betegek többsége észlel a szokásos menstruációs vérzésben bekövetkező változást. A menstruációs vérzés jellege - betegnaplók segítségével - szisztémás felmérésre, és a WHO 90 napos referenciaidőtartam-módszerének felhasználásával analízisre került. A dienogeszt-kezelés első 90 napja alatt a következő vérzéstípusokat észlelték (n = 290; 100%): amenorrhoea (1,7%), ritkább vérzés (27,2%), gyakoribb vérzés (13,4%), szabálytalan vérzés (35,2%), tartós vérzés (38,3%), normális, azaz az előző kategóriák egyikébe sem sorolható vérzés (19,7%). A negyedik referenciaciklus alatt a következő vérzéstípusokat észlelték (n = 149; 100%): amenorrhoea (28,2%), ritkább vérzés (24,2%), gyakoribb vérzés (2,7%), szabálytalan vérzés (21,5%), tartós vérzés (4,0%), normális, azaz az előző kategóriák egyikébe sem sorolható vérzés (22,8%). A szokásos menstruációs vérzésben bekövetkező változásról, mint nemkívánatos eseményről csak alkalmanként számoltak be a betegek (lásd 1. táblázat, Mellékhatások).

Az alábbi táblázat MedDRA szervrendszeri kategóriánként foglalja össze a Dienogest Alvogen-nel kapcsolatban jelentett, gyógyszer okozta mellékhatások gyakoriságát. Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra. A gyakoriságok meghatározása: gyakori (?1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1000 -<1/100). A gyakoriságok 332 beteggel (100%) végzett 4 klinikai vizsgálat összesített adatain alapulnak.

1. táblázat, Mellékhatások, III. fázis - klinikai vizsgálatok, N = 332.

Szervrendszeri csoportosítás
(MedDRA)
Gyakori
Nem gyakori
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek

anaemia
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
testtömeg-növekedés
testtömegcsökkenés
étvágynövekedés
Pszichiátriai kórképek
depressziós hangulat
alvászavar
idegesség
libidocsökkenés
hangulatváltozás
szorongás
depresszió
hangulatingadozás
Idegrendszeri betegségek és tünetek
fejfájás
migrén
vegetatív idegrendszeri zavarok
figyelemzavar
Szembetegségek és szemészeti tünetek

száraz szem
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei

tinnitus
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek

a keringési rendszer nem specifikus zavara
palpitatio
Érbetegségek és tünetek

hypotonia
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek

dyspnoe
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
hányinger
hasi fájdalom
flatulentia
a has felpuffadása
hányás
hasmenés
székrekedés
hasi diszkomfort
a tápcsatorna gyulladása
gingivitis
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
acne
alopecia
száraz bőr
hyperhidrosis
pruritus
hirsutismus
onychoclasis
korpásodás
dermatitis
kóros szőrnövekedés
fotoszenzitivitási reakció
pigmentációs zavar
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
hátfájás
csontfájdalom
izomspasmus
végtagfájdalom
a végtagok elnehezülése
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek

húgyúti fertőzés
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
emlődiszkomfort
ovarialis cysta
hőhullám
uterus/vaginalis vérzés, beleértve a pecsételő vérzést is
hüvelyi candidiasis
a vulva és a vagina szárazsága
genitális váladékozás
kismedencei fájdalom
atrophiás vulvovaginitis
csomó az emlőben
mastopathia fibrocystica
induratio mammae
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
astheniás állapotok
irritabilitás
oedema

A csont ásványianyag-sűrűségének csökkenése
Egy nem kontrollos klinikai vizsgálatban, amit 111 dienogesztet szedő serdülő nő (12 és 18 év között) bevonásával végeztek, 103 betegnél történt a csont ásványianyagsűrűség-mérése. 12 hónapot követően, a vizsgálatban résztvevők nagyjából 72%-ánál tapasztaltak csökkenést a csont ásványianyag-sűrűségében a gerinc lumbális szakaszán (L2-L4) (lásd 4.4. pont).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Nemi hormonok és a genitális rendszer modulátorai - progesztogének, ATC kód: G03DB08

A dienogeszt egy nortesztoszteron-derivátum, ami inkább antiandrogén-, sem mint androgén-aktivitással rendelkezik, és ami a ciproteron-acetáténak körülbelül egyharmada. A dienogeszt a progeszteron relatív affinitásának csak 10%-ával kötődik az emberi uterus progeszteronreceptorához. A progeszteronreceptorhoz való alacsony affinitása ellenére a dienogesztnek in vivo erős progesztogén hatása van. A dienogesztnek in vivo nincs jelentős androgén, mineralokortikoid vagy glükokortikoid aktivitása.

A dienogeszt úgy hat az endometriosisra, hogy csökkenti az ösztradiol endogén termelődését, és így mind az eutopiás, mind az ectopiás endometriumon gátolja az ösztradiol trophicus hatásait. Folyamatosan adva a dienogeszt egy hypooestrogen, hypergestagen endokrin állapot kialakulásához vezet, ami az endometrium-szövet kezdeti decidualizációját, majd az endometriumot tartalmazó laesiók atrophiáját okozza.

Hatásossági adatok:

A dienogeszt placebóhoz viszonyított kedvező hatásosságát egy 198, endometriosisban szenvedő beteg bevonásával végzett, 3 hónapos vizsgálattal igazolták. Az endometriosissal járó kismedencei fájdalmat vizuális analóg skálán (0-100 mm) mérték. Háromhónapos dienogeszt-kezelés után a placebóhoz képest statisztikailag szignifikáns különbséget (eltérés = 12,3 mm; 95%-os CI: 6,4-18,1; p < 0,0001) és a fájdalom klinikailag jelentős csökkenését (átlagos csökkenés = 27,4 mm ± 22,9) igazolták.

Három hónapos kezelés után az endometriosissal járó kismedencei fájdalomnak (az egyidejűleg adott fájdalomcsillapító gyógyszerek alkalmazásának lényeges növekedése nélküli) 50%-os vagy azt meghaladó csökkenését a dienogesztet kapó betegek 37,3%-a érte el (placebo: 19,8%). Az endometriosissal járó kismedencei fájdalomnak (az egyidejűleg adott fájdalomcsillapító gyógyszerek alkalmazásának lényeges növekedése nélküli) 75%-os vagy azt meghaladó csökkenését a dienogesztet kapó betegek 18,6%-a érte el (placebo: 7,3%).

Ennek a placebokontrollos vizsgálatnak a nyílt kiterjesztése az endometriosissal járó kismedencei fájdalomnak a legfeljebb 15 hónapos terápiás időszak alatti folyamatos javulására utalt.

A placebokontrollos eredményeket alátámasztották egy 6 hónapos, 252 endometriosisban szenvedő betegen egy GnRH-analóggal végzett aktív kontrollos vizsgálat eredményei.

Három vizsgálat, amit összesen 252 olyan betegen végeztek, akik naponta 2 mg-os dienogesztadagot kaptak, 6 hónap után az endometrium laesiók jelentős csökkenését igazolta.

Egy kisméretű vizsgálatban (n = 8 fő, adagolási csoportonként) a napi 1 mg-os dienogesztdózis 1 hónapos kezelés után bizonyítottan anovulációs állapotot indukált. A Dienogest Alvogen fogamzásgátló hatásosságát nagyobb vizsgálatokban nem értékelték.

Biztonságossági adatok:

A Dienogest Alvogen-kezelés alatt az endogén ösztrogénszint közepes mértékben szuppresszált.

A Dienogest Alvogen-t alkalmazókkal kapcsolatosan jelenleg nem állnak rendelkezésre a csontsűrűségre és a törési kockázatra vonatkozó, hosszú távú adatok. A csontsűrűséget a dienogeszt-kezelés megkezdése előtt és hat hónapos kezelés után 21 felnőttkorú betegnél értékelték, és az átlagos csontsűrűség nem csökkent.

Huszonkilenc, leuprorelin-acetáttal (LA) kezelt betegnél ugyanennyi idő után 4,04% ± 4,84%-os átlagos csökkenést észleltek (a csoportok közötti eltérés = 4,29%; 95%-os CI: 1,93 - 6,66; p < 0,0003).

A legfeljebb 15 hónapos terápiás időszak alatt (n=168) nem észleltek a standard laboratóriumi paraméterek átlagértékeiben bekövetkező jelentős változást (beleértve a haematológiai és vérkémiai paramétereket, májenzim-, lipid- és HbA1c-szinteket is).

Biztonságosság a serdülőkorúakban
A dienogeszt biztonságosságát a BMD-értékekre vonatkozóan egy 12 hónapon át tartó, nem kontrollos klinikai vizsgálatban tanulmányozták, amelyet 111 olyan serdülő nő (12 és 18 év között) bevonásával készítettek, akiknél az endometriosis gyanított vagy kimutatott volt.
A 103 beteg esetében, akiknél BMD-mérést végeztek, a csont ásványianyag-sűrűségének átlagos relatív változása a gerinc lumbális szakaszán (L2-L4) a kezdeti értékhez viszonyítva -1,2% volt
A csökkent BMD-értékkel rendelkező betegek egy alcsoportjában 6 hónappal a kezelés befejeztét követően egy utánkövető mérést végeztek el, ami során a BMD-érték -0,6%-ra történő növekedését figyelték meg.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

* Felszívódás

A szájon át adott dienogeszt gyorsan és majdnem teljesen felszívódik. A 47 ng/ml-es szérum-csúcskoncentráció egyszeri bevétel után kb. 1,5 órával kialakul. A biohasznosulás megközelítőleg 91%-os. A dienogeszt farmakokinetikája 1-8 mg közötti dózistartományon belül a dózissal arányos.

* Eloszlás

A dienogeszt kötődik a szérumalbuminhoz, és nem kötődik a nemihormonkötő globulinhoz (SHBG) vagy a kortikoidkötő globulinhoz (CBG). A szérumban lévő össz-gyógyszerkoncentráció 10%-a szabad szteroid, 90%-a pedig nem specifikusan albuminhoz kötött formában van jelen.

A dienogeszt látszólagos megoszlási térfogata (Vd/F) 40 liter.

* Biotranszformáció

A dienogeszt a szteroidmetabolizmus ismert útvonalain keresztül endokrinológiai szempontból jórészt inaktív metabolitok képződésével teljesen metabolizálódik. In vitro és in vivo vizsgálatok alapján a dienogeszt metabolizmusában részt vevő legfontosabb enzim a CYP3A4. A metabolitok nagyon gyorsan kiválasztódnak, így a plazmában a változatlan dienogeszt a domináns frakció.

A metabolikus clearance sebessége (Cl/F) a szérum esetén 64 ml/perc.

* Elimináció

A dienogeszt szérumszintje két fázisban csökken. A terminális diszpozíciós fázist egy megközelítőleg 9-10 órás felezési idő jellemzi. A dienogeszt metabolitok formájában választódik ki, ahol is a vizelettel/széklettel történő kiválasztódás aránya 0,1 mg/kg-os dózis orális alkalmazását követően kb. 3:1. A vizeletben lévő metabolitok excretiós felezési ideje 14 óra. Szájon át történő alkalmazást követően az alkalmazott dózis kb. 86%-a választódik ki 6 napon belül, és ennek a mennyiségnek a nagyobb része az első 24 órán belül, főként a vizelettel ürül ki.

* Dinamikus egyensúlyi állapot

A dienogeszt farmakokinetikáját nem befolyásolja az SHBG-szint. Naponkénti bevétele után a gyógyszer szérumszintje megközelítőleg 1,24-szorosára emelkedve, 4 napos kezelés után dinamikus egyensúlyi állapotot ér el. A dienogesztnek a Dienogest Alvogen ismételt alkalmazását követő farmakokinetikája az egyszeri adag farmakokinetikájából előre jelezhető.

* Farmakokinetika speciális populációkban

A Dienogest Alvogen-t kifejezetten károsodott veseműködésű betegek esetén nem vizsgálták.
A Dienogest Alvogen-t károsodott májműködésű betegek esetén nem vizsgálták.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási, karcinogenitási, reprodukcióra-, és fejlődésre kifejtett toxicitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható. Ugyanakkor nem szabad elfeledkezni arról, hogy a szteroid nemi hormonok elősegíthetik bizonyos hormonfüggő szövetek és tumorok növekedését.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

28 db, 84 db vagy 168 db filmtabletta PVC/PVDC/Al buborékcsomagolásban és kartondobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Alvogen Malta Operations (ROW) Ltd.
Malta Life Sciences Park, Building 1, Level 4, Sir Temi Zammit
Buildings, San Gwann Industrial Estate
SGN 3000 San Gwann
Málta


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-23416/01 28× buborékcsomagolás
OGYI-T-23416/02 84× buborékcsomagolás
OGYI-T-23416/03 168× buborékcsomagolás


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2018. augusztus 2.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2018. augusztus 2.
2

OGYÉI/73387/2017




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség, és szoptatás

Terhesség

A dienogeszt terhes nőknél történő alkalmazása tekintetében korlátozott mennyiségű információ áll rendelkezésre. Állatkísérletek nem igazoltak direkt vagy indirekt káros hatásokat reproduktív toxicitás tekintetében (lásd 5.3 pont). A Dienogest Alvogen-t tilos terhes nőknek adni, mert terhesség alatt nem kell az endometriosist kezelni.

Szoptatás

A Dienogest Alvogen-kezelés szoptatás alatt nem javasolt. Nem ismert, hogy a dienogeszt kiválasztódik-e a humán anyatejbe. Az állatkísérletes adatok kimutatták, hogy a dienogeszt kiválasztódik a patkányok tejébe. A Dienogest Alvogen alkalmazása előtt el kell dönteni, hogy a szoptatást függesztik fel, vagy tartózkodnak a kezeléstől - figyelembe véve a szoptatás előnyét a gyermekre nézve, valamint a terápia előnyét a nőre nézve.

Termékenység

A rendelkezésre álló adatok alapján a Dienogest Alvogen-kezelés ideje alatt a betegek többségénél az ovuláció gátolt. Ennek ellenére a Dienogest Alvogen nem fogamzásgátló. Ha fogamzásgátlásra van szükség, akkor egy nem hormonális módszert kell alkalmazni (lásd 4.2 pont).
A rendelkezésre álló adatok alapján a menstruációs ciklus a Dienogest Alvogen-kezelés abbahagyása után 2 hónapon belül normalizálódik.