Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

DEXAMETHASONE KRKA 0,5MG TABLETTA 100X1 BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Krka D.D.
Hatástani csoport:
H02AB Glukokortikoidok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-23079/70
Hatóanyagok:
DexamethasonumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Nedvességtől védve
Fénytől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Javallat

4.1 Terápiás javallatok

Neurológia
Agytályog, idegsebészeti beavatkozás, bakteriális meningitis, agytumor okozta agyi ödéma.

Tüdő- és légzőszervi betegségek
Súlyos akut asztmás roham.

Bőrgyógyászat
Glükokortikoidokra reagáló, kiterjedt, súlyos, akut bőrbetegségek (pl. erythroderma, pemphigus vulgaris, akut ekzema) kezdeti per os kezelése.

Autoimmun kórképek/rheumatológia
Autoimmun kórképek, pl. szisztémás lupus erythematosus (különösen a zsigeri forma) kezdeti per os kezelése.
Súlyos, progresszív lefolyású aktív rheumatoid arthritis, pl. a gyorsan progrediáló destruktív kórformák és/vagy extraarticularis manifesztációk.

Fertőzések
Toxikus állapotokkal járó súlyos fertőzések (pl. tuberkulózis, tífusz), egyidejű fertőzés elleni kezeléssel.

Onkológia
Rosszindulatú daganatos betegségek palliatív kezelése.

Endokrinológia
Veleszületett adrenogenitális szindróma felnőttkorban.




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Az adagolás a betegség természetétől és súlyosságától, valamint a beteg kezelésre adott egyéni válaszától függ. Általában viszonylag magas kezdő dózisok alkalmazandóak, ami jelentősen magasabb lehet a súlyos, akut formákban, mint a krónikus betegségekben.

Ha nincs más előírás, az alábbi adagolási ajánlások az irányadóak:

* Agyi ödéma: a kiváltó októl és a súlyosságtól függően, a kezdő dózis 8-10 mg (legfeljebb 80 mg) iv., ezután 16-24 mg/nap (legfeljebb 48 mg/nap) dózis következik per os, 3-4 (legfeljebb 6) adagra osztva 4-8 napig. A Dexamethasone Krka 0,5 mg tablettával való hosszabb ideig tartó, alacsonyabb dózisokban történő kezelésre lehet szükség inoperábilis agytumorok konzervatív kezelése vagy sugárkezelése esetén.

* Bakteriális meningitis következtében kialakult agyi ödéma: 0,15 mg/ttkg 6 óránként, 4 napig, valamint gyermekeknek: 0,4 mg/ttkg 12 óránként, 2 napig, az első antibiotikum-kezelés megkezdése előtt.

* Súlyos akut asztmás roham: felnőttek: 8-20 mg, majd, szükség szerint, 8 mg, 4 óránként. Gyermekek: 0,15-0,3 mg/ttkg.

* Akut bőrbetegségek: a kórfolyamat természetétől és kiterjedésétől függően, a napi dózis 8-40 mg, amelyet fokozatosan csökkenteni kell.

* Szisztémás rheumás betegségek aktív szakasza: szisztémás lupus erythematosus: 6-16 mg/nap.

* Súlyos, progresszív lefolyású aktív rheumatoid arthritis: gyors ízületkárosodással járó kórformákban 12-16 mg/nap, extraarticularis tünetek esetén 6-12 mg/nap.

* Súlyos fertőzések, toxikus állapotok (pl. tuberkulózis, tífusz): 4-20 mg néhány napig, egyidejű fertőzés elleni kezeléssel.

* Rosszindulatú daganatos betegségek palliatív kezelése: a kezdő dózis 8-16 mg/nap, hosszan tartó kezelés esetén 4-12 mg/nap.

* Veleszületett adrenogenitális szindróma felnőttkorban: 0,25-0,75 mg/nap egyszeri adagban, ha szükséges, mineralokortikoiddal (fludrokortizon) kiegészítve. Jelentős fizikai megterhelés (pl. trauma, műtét), interkurrens fertőzések esetén, a dózis 2-3-szorosára, extrém megterhelés (pl. szülés) esetén a dózis 10-szeresére való emelésére lehet szükség.

A tabletták nem oszthatóak tovább a dózisbeállítás érdekében, ezért amennyiben a betegnek olyan dózisra lenne szüksége amit a 0,5 mg-os tablettával vagy annak többszörösével nem lehet elérni, ebben az esetben más megfelelő gyógyszerformák alkalmazhatóak.

Az alkalmazás módja
A tablettát étkezés közben vagy az után, elegendő mennyiségű folyadékkal, egészben kell lenyelni. A napi dózist, lehetőség szerint, egyszeri adagban, reggel kell bevenni (cirkadián terápia). A maximális hatás elérése érdekében azoknál a betegeknél, akik betegségük miatt magasabb dózisú terápiában részesülnek, gyakran napi többszöri adagolásra lehet szükség.

Az alapbetegségtől, a klinikai tünetektől és a terápiás választól függően, a dózis lassabban vagy gyorsabban csökkenthető és a kezelés abbahagyható, vagy a betegnél a lehető legalacsonyabb fenntartó dózis állítható be, szükség szerint a mellékvese-tengely ellenőrzésével. Alapvetően a dózis, illetve a kezelés hossza a szükség szerinti legmagasabb és leghosszabb, de a lehetőség szerinti legalacsonyabb és legrövidebb legyen. A dózist fokozatosan kell csökkenteni.

Az első kezelés után szükségesnek ítélt, hosszú ideig tartó kezeléshez a beteget át kell állítani prednizon/prednizolonra, mivel ez alacsonyabb mellékvese-szuppresszióhoz vezet.

Hypothyroidizmusban és májcirrhosisban elegendő lehet alacsony dózisok alkalmazása, vagy szükséges lehet a dózis csökkentése.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A glükokortikoid okozta, a gyógyszeradagtól és a kezelés hosszától függően kialakuló mellékvesekéreg-elégtelenség a kezelés abbahagyása után hosszú hónapokig, ill. egyes esetekben egy évnél tovább is fennállhat. A Dexamethasone Krka-kezelés során, egyes, a szervezetet jelentősen megterhelő állapotokban (trauma, műtét, szülés, stb.) a gyógyszeradag átmeneti növelésére lehet szükség. Az előbb említett stresszhelyzetekben fennálló lehetséges kockázat miatt a hosszú távú kezelésben részesülő betegeket a kortikoszteroid kezelést tanúsító kártyával kell ellátni. A kezelés befejezése után még elhúzódó mellékvesekéreg-elégtelenség esetén is szükséges lehet glükokortikoidok alkalmazására fizikailag megterhelő helyzetekben. A kezelés előre kitűzött abbahagyása esetén, a kezelés indukálta akut mellékvesekéreg-elégtelenség kockázata minimalizálható a lassú dóziscsökkentéssel.

Az immunszuppreszió miatt a Dexamethasone Krka-kezelés a bakteriális, vírusos, parazita, opportunista és gombás fertőzések kialakulásának fokozott kockázatához vezethet. Már fennálló vagy kialakuló fertőzés tüneteit elfedheti, így megnehezíti a diagnózist. Látens fertőzések, pl. a tuberkulózis vagy a hepatitis B, reaktiválódhatnak.

Dexamethasone Krka-kezelés kizárólag határozott terápiás javallat esetén alkalmazható és szükség esetén további, célzott fertőzés elleni kezelést kell alkalmazni a következő kórképekben:

* Akut vírusfertőzések (herpes zoster, herpes simplex, varicella, keratitis herpetica).
* HbSAg-pozitív, krónikus aktív hepatitis.
* Élő kórokozót tartalmazó vakcinákkal végzett védőoltás előtt kb. 8 héttel, ill. azt követően 2 hétig.
* Szisztémás mycosisok és parazitafertőzések (pl. Nematoda).
* Ismert vagy feltételezett strongyloidiasis (fonálféreg-fertőzés). A glükokortikoid-kezelés a paraziták aktivációjához és a szervezetben való szétterjedéséhez vezethet.
* Poliomyelitis.
* Lymphadenitis BCG védőoltás után.
* Akut vagy krónikus baktériumfertőzések.
* Ha a kórtörténetben tuberkulózis szerepel, akkor (a fertőzés reaktiválódásának kockázata miatt) kizárólag tuberkulosztatikum-kezelés mellett adható.

Továbbá a Dexamethasone Krka-kezelés kizárólag határozott terápiás javallat esetén végezhető, és szükség esetén célzott, kiegészítő kezelésről is gondoskodni kell a következő kórképekben:

* Gastrointestinalis fekélyek.
* Osteoporosis.
* Súlyos szívelégtelenség.
* Nehezen beállítható magas vérnyomás.
* Nehezen kontrollálható diabetes mellitus.
* Pszichiátriai betegségek (az anamnézisben is), beleértve az öngyilkossági hajlamot is: neurológiai vagy pszichiátriai megfigyelés javasolt.
* Zárt, ill. nyílt zugú glaucoma, szemészeti megfigyelés és kiegészítő kezelés javasolt.
* Szaruhártyafekély és -sérülések, szemészeti megfigyelés és kiegészítő kezelés javasolt.

A következő esetekben a Dexamethasone Krka kizárólag sürgősségi javallat alapján, és csak megfelelő monitorozás mellett alkalmazható, a bélperforáció kockázata miatt:

* Súlyos colitis ulcerosa fenyegető bélperforációval, esetleg peritoneális irritáció nélkül.
* Diverticulitis.
* Bélanasztomózis (közvetlenül a műtét után).

Nagy dózisú glükokortikoid-kezelésben részesülő betegeknél a gyomor-bél perforációt követő peritoneális irritáció tünetei hiányozhatnak.

Cukorbetegek Dexamethasone Krka-kezelésekor figyelembe kell venni a nagyobb inzulin vagy orális antidiabetikum szükséglet lehetőségét.

A vérnyomás rendszeres monitorozása szükséges a Dexamethasone Krka-kezelés során, legfőképpen nagyobb dózisok alkalmazásakor és nehezen beállítható hypertoniában szenvedő betegek esetében.

Az állapotromlás kockázata miatt, a súlyos szívelégtelenségben szenvedő betegeket gondosan monitorozni kell.

Nagy dózisú dexametazonnal kezelt betegnél bradycardia léphet fel.

Súlyos anaphylaxiás reakciók léphetnek fel.

Glükokortikoidokkal és fluorokinolonokkal egyidejűleg kezelt betegeknél fokozott az ínrendellenességek, a tendinitis és az ínszakadás kockázata.

A fennálló myasthenia gravis eleinte súlyosbodhat a Dexamethasone Krka-kezelés megkezdésekor.

Inaktivált kórokozót tartalmazó vakcina mindenkor alkalmazható, azonban az immunválaszt, és ezáltal az inokuláció sikerét befolyásolhatják a nagy kortikoszteroid dózisok.

A hosszú távú Dexamethasone Krka-kezelés során ajánlott a rendszeres orvosi ellenőrzés (többek között szemészeti vizsgálat három hónapos időközönként).

Nagy dózisok alkalmazásakor monitorozni kell a szérum kálium szintjét, és gondoskodni kell a megfelelő kalciumbevitelről és nátrium-megszorításról.

A kezelés időtartamától és az adagolástól függően számítani kell a kalcium-anyagcserére kifejtett kedvezőtlen hatásra, ezért ajánlott az osteoporosis-profilaxis. Ez különösen azokra vonatkozik, akiknél egyidejűleg kockázati tényezők (pl. családi hajlam, előrehaladott életkor, posztmenopauza, elégtelen fehérje- és kalciumbevitel, erős dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás, továbbá a fizikai aktivitás hiánya) is fennállnak. A megelőzés elegendő kalcium és D-vitamin beviteléből, és fizikai aktivitásból áll. Fennálló osteoporosisban ezen felül gyógyszeres kezelés is megfontolandó.

A hosszan tartó glükokortikoid-adagolás befejezésétől függően a következő kockázatokat kell figyelembe venni: az alapbetegség exacerbatioja vagy súlyosbodása, akut mellékvesekéreg-elégtelenség, kortizon-megvonási szindróma.

Bizonyos vírusfertőzések (bárányhimlő, kanyaró) nagyon súlyosak lehetnek a glükokortikoidokkal kezelt betegeknél. Különösen azok a betegek veszélyeztetettek, akik korábban nem estek át bárányhimlőn vagy kanyarón. Ha az ilyen betegek a Dexamethasone Krka-kezelés alatt bárányhimlővel vagy kanyaróval fertőzött egyénnel érintkeznek, szükség szerint megelőző kezelést kell kezdeni.

Tumorlízis-szindróma
A forgalomba hozatalt követően rosszindulatú haematológiai elváltozásokban szenvedő betegeknél tumorlízis-szindrómát (TLS) jelentettek, a dexametazont monoterápiában adva, vagy más kemoterapeutikummal történő együttes alkalmazását követően. A TLS kialakulására magasabb kockázattal rendelkező betegeket, akiknél például magas a proliferatív ráta, magas a tumor terhelés, valamint fokozott érzékenység tapasztalható a citotoxikus szerekre, szoros megfigyelés alatt kell tartani, és meg kell tenni a szükséges óvintézkedéseket.

Látászavar
A kortikoszteroidok szisztémás és helyi alkalmazásával kapcsolatosan látászavarról számolhatnak be. Amennyiben a beteg olyan tünetekkel jelentkezik, mint például a homályos látás vagy egyéb látászavarok, fontolóra kell venni a beteg szemész szakorvoshoz történő utalását a lehetséges okok kivizsgálása céljából, amelyek között szerepelhet a szürkehályog, a glaucoma vagy olyan ritka betegségek, mint a centrális serosus chorioretinopathia (CSCR), amelyeket szisztémás és lokális kortikoszteroidok alkalmazása után jelentettek.

Phaeochromocytomás krízis
Kortikoszteroidok szisztémás alkalmazását követően akár halálos kimenetelű phaeochromocytomás krízis kialakulásáról számoltak be. Igazolt phaeochromocytoma vagy annak gyanúja esetén kortikoszteroidok csak a kockázat/előny arány gondos mérlegelése után adhatók a betegnek.

Gyermekek és serdülők

A fejlődésben lévő gyermekek esetében a Dexamethasone Krka-kezelés előny-kockázat arányát gondosan mérlegelni kell.
A kezelés csak meghatározott ideig tarthat, vagy hosszú ideig tartó kezelés esetén szakaszosan alkalmazható.
Koraszülött csecsemők: a rendelkezésre álló bizonyítékok hosszú távú idegrendszeri fejlődést érintő nemkívánatos eseményekre utalnak a krónikus tüdőbetegségben szenvedő koraszülött csecsemők 0,25 mg/kg napi kétszeri kezdő dózisokkal való korai (<96 óra) kezelése után.

Időskorúak

Mivel az időseknél fokozott az osteoporosis kockázata, a Dexamethasone Krka-kezelés előny-kockázat arányát gondosan mérlegelni kell.

Megjegyzés
A doppingvizsgálatok a Dexamethasone Krka szedésének ideje alatt pozitív eredményt adhatnak.

A Dexamethasone Krka laktózt tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A gépjárművezetői és gépkezelői képességekre kifejtett hatásokat nem vizsgálták.


4.9 Túladagolás

Tünetek
Akut toxicitás nem ismert. Krónikus túladagolás esetén, a mellékhatások, különösen az endokrin, metabolikus és az elektrolitokkal kapcsolatos hatások, fokozódása várható.

Kezelés
A dexametazon antidotuma nem ismert.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Ösztrogének (pl. orális fogamzásgátlók): a glükokortikoidok felezési ideje megnyúlhat, ezáltal fokozódhat a kortikoid-hatás.

Antacidok: egyidejűleg alkalmazott alumínium-hidroxid és magnézium-hidroxid a glükokortikoidok csökkent felszívódásához és a Dexamethasone Krka kisebb hatásosságához vezethet. A két gyógyszer bevétele között 2 órának el kell telnie.

CYP3A4 induktorok (pl. rifampicin, fenitoin, karbamazepin, barbiturátok és primidon): a kortikoid hatás csökkenhet.

Az egyidejű kezelés CYP3A inhibitorokkal, beleértve a kobicisztát tartalmú készítményeket, várhatóan fokozza a szisztémás mellékhatások kockázatát. Kerülni kell a kombinációt, kivéve, ha az előny meghaladja a szisztémás kortikoszteroid mellékhatások fokozott kockázatát, amely esetben a betegeket monitorozni kell, hogy nem alakulnak-e ki szisztémás kortikoszteroid hatások.
CYP3A4 gátlók (pl. ketokonazol és itrakonazol): a kortikoidok hatása fokozódhat.

Efedrin: a glükokortikoidok metabolizmusa fokozódhat, emiatt hatásosságuk csökkenhet.

ACE-gátlók: emelkedhet a vérsejtszám-eltérések kockázata.

Szívglikozidok: a káliumhiány fokozhatja a glikozidok hatását.

Szaluretikumok/hashajtók: a kálium-kiválasztás fokozottabb lehet.

Antidiabetikumok: a hypoglykaemiás hatás csökkenhet.

Kumarin-származékok: az antikoaguláns hatás csökkenhet vagy fokozódhat. Egyidejű alkalmazáskor az antikoaguláns gyógyszer dózismódosítására lehet szükség.

Nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok), szalicilátok és az indometacin: a gyomor-bélrendszeri fekélyek és vérzés kockázata fokozódhat.

Nem-depolarizáló izomrelaxánsok: az izomrelaxáló hatás elhúzódhat.

Atropin, egyéb antikolinerg szerek: egyidejű alkalmazás során további intraocularis nyomásfokozódás lehetséges.

Prazikvantel: a kortikoszteroidok csökkenthetik a prazikvantel koncentrációját a vérben.

Klorokvin, hidroklorokvin, meflokvin: a myopathiák, cardiomyopathiák kockázata fokozódhat.

Szomatropin: a szomatropin hatása csökkenhet hosszú ideig tartó kezelés során.

Protirelin: protirelin alkalmazása során a TSH szint csökkent emelkedése figyelhető meg.

Immunszuppresszív szerek: fokozódik a fertőzésekre való fogékonyság, és látens fertőzések manifesztálódhatnak vagy súlyosbodhatnak. Ezen kívül a ciklosporinra vonatkozóan: a ciklosporin vérszintje emelkedhet. Fokozódik a rohamok veszélye.

Fluorokinolonok fokozhatják az ínrendellenességek kockázatát.

Hatás a laboratóriumi eredményekre: allergiavizsgálatkor elnyomhatja a bőrreakciókat.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nem kívánatos hatások, mellékhatások

* nagyon gyakori (> 1/10)
* gyakori (> 1/100 - < 1/10)
* nem gyakori (> 1/1000 - < 1/100)
* ritka (> 1/10 000 - < 1/1000)
* nagyon ritka (< 1/10 000)
* nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

Hormonpótló kezelés:

A javasolt dózisok alkalmazásakor alacsony a nemkívánatos eseményeknek előfordulásának kockázata

Farmakoterápia:

Az alábbi nemkívánatos hatások fordulhatnak elő, amelyek nagyban függnek a dózistól és a kezelés időtartamától, ezért a gyakoriságuk nem állapítható meg.

Fertőző betegségek és parazitafertőzések
A fertőzések elfedése, a vírusos, gombás, bakteriális, parazita és opportunista fertőzések jelentkezése vagy súlyosbodása, a strongyloidiasis aktivációja.
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Közepesen súlyos leukocytosis, lymphopenia, eosinopenia, polycythaemia.
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Túlérzékenységi reakciók (gyógyszer okozta kiütés), súlyos anaphylaxiás reakciók, pl. arrhythmia, bronchospasmus, hypotonia, hypertonia, keringés-összeomlás, szívmegállás, az immunrendszer gyengülése.
Endokrin betegségek és tünetek
A mellékvese szuppressziója, Cushing-szindróma indukciója (jellemző tünetek: "holdvilág" arc, centrális típusú elhízás, plethora).
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Nátriumretenció ödémával, fokozott kálium-kiválasztás (szívritmuszavarok kockázata), testtömeggyarapodás, csökkent glükóztolerancia, diabetes mellitus, hypercholesterinaemia és hypertriglyceridaemia, fokozott étvágy.
Pszichiátriai kórképek
Depresszió, ingerlékenység, eufória, fokozott szexuális késztetés, pszichózis, mánia, hallucináció, érzelmi labilitás, szorongás, alvászavarok, öngyilkossági hajlam.
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Pseudotumor cerebri, látens epilepszia manifesztációja, manifeszt epilepsziában a rohamok gyakoribbá válása.
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Cataracta, főként hátsó subcapsularis homállyal, glaucoma, a szaruhártyafekély tüneteinek súlyosbodása, a szem gyakoribb vírusos, gombás és bakteriális fertőzései, a bakteriális eredetű szaruhártya-gyulladás súlyosbodása, ptosis, mydriasis, chemosis, iatrogén szemfehérje perforáció, chorioretinopathia, homályos látás (lásd még 4.4 pont).
Érbetegségek és tünetek
Hypertonia, az atherosclerosis és a thrombosis fokozott kockázata, vasculitis (hosszú ideig tartó terápia utáni gyógyszermegvonási szindrómaként is), fokozott kapilláris-törékenység.
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyomor-bélrendszeri fekély, gyomor-bélrendszeri vérzés, hasnyálmirigy-gyulladás, gyomorbántalom, csuklás.
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Striae rubra, bőratrophia, teleangiectasia, petechiák, ecchymosis, hypertrichosis, szteroid acne, rosacea-szerű (perioralis) dermatitis, pigmentzavarok.
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Myopathia, izomatrófia és -gyengeség, osteoporosis (dózisfüggő, a rövid ideig tartó adagolás alatt is lehetséges), aszeptikus csontnekrózis, ínrendellenességek, íngyulladás, ínszakadások, epiduralis lipomatosis, gyermekeknél a növekedés visszamaradása.

Megjegyzés:
A hosszú ideig tartó terápia során alkalmazott adag hirtelen csökkentése olyan tüneteket okozhat, mint pl. az izom- és ízületi fájdalom.
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Nemi hormonelválasztási zavar (ennek következtében_ szabálytalan menstruáció - amenorrhea, hirsutismus, impotencia).
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Elhúzódó sebgyógyulás.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: szisztémás kortikoszteroidok, glükokortikoidok; ATC kód: H02AB02.

Hatásmechanizmus
A dexametazon egy monofluorozott glükokortikoid, kifejezett antiallergiás, gyulladáscsökkentő és membránstabilizáló hatással, valamint a szénhidrát-, fehérje- és zsíranyagcserére kifejtett hatással.

A dexametazon glükokortikoid hatása nagyjából 7,5-szerese a prednizolonénak, és a hidrokortizonhoz képest 30-szor hatékonyabb, mineralokortikoid hatás nélkül.

A glükokortikoidok, mint pl. a dexametazon, a kortikoszteroid-szenzitív gén transzkripciójának aktiválása révén fejti ki biológiai hatását. A gyulladáscsökkentő, immunszuppresszív és antiproliferatív hatás a gyulladáskeltő mediátoroknak a gyulladásos sejtek specifikus funkcióinak és migrációjának gátlása révén bekövetkező csökkent képződésének, felszabadulásának és aktiválódásának köszönhető. Továbbá, a kortikoszteroidok megelőzhetik azt, hogy a szenzitizált T-lymphocyták és makrofágok hatást fejtsenek ki a célsejteken.

Ha hosszú ideig tartó kezelés szükség, figyelembe kell venni az átmeneti mellékvese-elégtelenség kialakulásának lehetőségét. A hypothalamus-hypophysis-mellékvese-tengely szuppressziója az egyéni faktoroktól is függ.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás és eloszlás
A dexametazon szájon át adva gyorsan és majdnem teljesen felszívódik a gyomorban és a vékonybélben. A biohasznosulása 80-90%. A maximális vérszintet 60-120 percen belül éri el. A dexametazon plazma albumin-kötése dózisfüggő. Nagyon magas dózisokban a legnagyobb mennyiség szabadon kering a vérben. Hypoalbuminaemiában a nem-kötött (aktív) kortikoidarány nő.

Biotranszformáció
A dexametazon átlagos (szérum) eliminációs felezési ideje felnőtteknél 250 (+80) perc. Mivel a biológiai felezési idő hosszú, több mint 36 órás, a dexametazon folyamatos, napi adagolása akkumulációhoz és túladagoláshoz vezethet.

Elimináció
Az elimináció főleg a vesén keresztül, szabad dexametazon-alkohol formájában történik. A dexametazon részben metabolizálódik, a metabolitok glükuronidok vagy szulfátok formájában, főleg a vesén keresztül választódnak ki.

Vese- és májkárosodás
A vesefunkció károsodásának nincs számottevő hatása a dexametazon clearence-ére, ugyanakkor az eliminációs felezési idő súlyos májbetegségben megnő.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Akut toxicitás:
Egereknél és patkányoknál, egyszeri per os adagolás után a dexametazon LD50 értékek 16 g/ttkg és több mint 3 g/ttkg, az első 7 napon. Egyszeri subcutan adagolás után, egereknél az LD50 több mint 700 mg/ttkg, patkányoknál kb. 120 mg/ttkg, az első 7 napon.
21 nap alatt ezek az értékek csökkennek, ami a hormon-indukálta immunszuppresszió okozta súlyos fertőző betegségek következményének tudható be.

Krónikus toxicitás:
Embereknél és állatoknál nincs adat a krónikus toxicitásról. Kortikoidok által indukált mérgezés nem ismert. A 1,5 mg/napnál magasabb dózisokkal való hosszú ideig tartó kezelés során kifejezett nemkívánatos hatások várhatóak (lásd 4.8 pont).

Mutagén és daganatkeltő toxicitás:
A glükokortikoidokról rendelkezésre álló vizsgálatok eredményei nem bizonyítanak klinikailag releváns genotoxikus tulajdonságokat.

Reproduktív toxicitás:
Állatkísérletekben szájpadhasadékot figyeltek meg patkányoknál, egereknél, hörcsögöknél, nyulaknál, kutyáknál és csimpánzoknál, de lovaknál és bárányoknál nem. Bizonyos esetekben ezek az eltérések a központi idegrendszer és a szív rendellenességeivel társultak. Az intrautarin fejlődés is elhúzódhat. Minden hatást magas dózisok mellett figyeltek meg.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

(OPA/Al/PVC//Al) buborékcsomagolás: 10, 20, 28, 30, 50, 56, 60, 90, 100, 10×1, 20×1, 28×1, 30×1, 50×1, 56×1, 60×1, 90×1 és 100×1 tabletta dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések, és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? ? (két keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

A fénytől és nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.
Ez a gyógyszer különleges tárolási hőmérsékletet nem igényel.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

KRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Szlovénia


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-23079/53 10×
OGYI-T-23079/54 10×1
OGYI-T-23079/55 20×
OGYI-T-23079/56 20×1
OGYI-T-23079/57 28×
OGYI-T-23079/58 28×1
OGYI-T-23079/59 30×
OGYI-T-23079/60 30×1
OGYI-T-23079/61 50×
OGYI-T-23079/62 50×1
OGYI-T-23079/63 56×
OGYI-T-23079/64 56×1
OGYI-T-23079/65 60×
OGYI-T-23079/66 60×1
OGYI-T-23079/67 90×
OGYI-T-23079/68 90×1
OGYI-T-23079/69 100×
OGYI-T-23079/70 100×1


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2018. január 26.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. április 26.


11








OGYÉI/6394/2022




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A dexametazon átjut a placentán. Terhesség - és legfőképpen az első trimeszter - alatt csak az előny-kockázat arány alapos mérlegelése után alkalmazható.

A terhesség során alkalmazott, hosszú ideig tartó glükokortikoid-kezelés során a magzati növekedési-zavarok nem zárhatóak ki. A kortikoszteroidok alkalmazása vemhes állatoknál rendellenességeket okozhat a magzati fejlődésben, többek között szájpadhasadék, intrauterin növekedés visszamaradása, továbbá az agy növekedésére és fejlődésére kifejtett hatások mutatkozhatnak. Nem bizonyított, hogy a kortikoszteroid-kezelés embernél a veleszületett rendellenességek (pl. ajak-/szájpadhasadék) előfordulásának növekedését eredményezné (lásd 5.3 pont). Ha a glükokortikoid-kezelést a terhesség végén alkalmazzák, fennáll a magzati mellékvesekéreg atrófia lehetősége, ami szükségessé teheti az újszülött hormonpótló kezelését, amelyet csak fokozatosan lehet csökkenteni.

Szoptatás
A dexametazon kiválasztódik az anyatejbe. Nincs ismert eset arról, hogy ez ártalmas lenne a csecsemőre nézve, azonban a gyógyszer szoptatás alatt csak különösen indokolt esetben alkalmazható. Ha a betegség miatt magasabb dózisok alkalmazása szükséges, a szoptatást abba kell hagyni.

Termékenység
A dexametazon csökkenti a tesztoszteron bioszintézisét és a spermiogenezisre, valamint a petefészek ciklusos működésére ható endogén ACTH elválasztását.