Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ZONIBON 100MG KEMÉNY KAPSZULA 100X BUB (Törzskönyvből törölt)

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
G.L. Pharma Gmbh
Hatástani csoport:
N03AX Egyéb antiepileptikumok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-23311/05
Hatóanyagok:
ZonisamidumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
6 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Gyógyszerforma

3. GYÓGYSZERFORMA

Kemény kapszula.

Zonibon 25 mg kemény kapszula
Fehér vagy csaknem fehér színű szemcsés port tartalmazó 4-es méretű (14,3 mm x 5,3 mm) kemény zselatin kapszula fehér vagy csaknem fehér átlátszatlan alsó és felső résszel, fekete "A730" felirattal ellátva a felső részen.

Zonibon 50 mg kemény kapszula
Fehér vagy csaknem fehér színű szemcsés port tartalmazó 3-as méretű (15,9 mm x 5,8 mm) kemény zselatin kapszula fehér átlátszatlan alsó és szürke átlátszatlan felső résszel, fekete "A735" felirattal ellátva a felső részen.

Zonibon 100 mg kemény kapszula
Fehér vagy csaknem fehér színű szemcsés port tartalmazó 1-es méretű (19,4 mm x 6,9 mm) kemény zselatin kapszula fehér vagy csaknem fehér átlátszatlan alsó és felső résszel, fekete "A740" felirattal ellátva a felső részen.


4. KLINIKAI JELLEMZŐK




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás - felnőttek

Dóziseszkaláció és fenntartó kezelés
A Zonibon monoterápiaként, vagy a már meglévő kezelés mellé adható felnőtt betegeknek. A dózist a klinikai hatás alapján kell titrálni. Az ajánlott eszkalációs és fenntartó adagok az 1. táblázatban szerepelnek. Egyes betegek, főként azok, akik nem szednek CYP3A4-indukáló hatóanyagokat tartalmazó gyógyszereket,kisebb adagokra is jól reagálhatnak.

Megvonás
A Zonibon kezelés befejezésekor a megvonást fokozatosan kell végezni (lásd 4.4 pont). Felnőtt betegekkel végzett klinikai vizsgálatokban egyhetes időközökkel 100 mg-onként csökkentették a dózist, egyidejűleg (szükség esetén) módosítva az egyéb antiepileptikumok adagját.

1. táblázat: Felnőttek - ajánlott dóziseszkaláció és fenntartó kezelés

Kezelési rend
Titrálási szakasz
Szokásos fenntartó adag
Monoterápia
- Újonnan diagnosztizált felnőtt betegek
1. + 2. hét
3. + 4. hét
5. + 6. hét
300 mg/nap
(naponta egyszer)
Ha nagyobb adagra van szükség, akkor kéthetenként 100 mg-os adagokkal növelhető legfeljebb 500 mg-ig.

100 mg/nap(naponta egyszer)
200 mg/nap(naponta egyszer)
300 mg/nap(naponta egyszer)

Adjuváns terápia
- CYP3A4-indukálószerekkel (lásd 4.5 pont)
1. hét
2. hét
3. - 5. hét

300 - 500 mg/nap (naponta egyszer vagykét adagra elosztva)


50 mg/nap(két adagra elosztva)
100 mg/nap(két adagra elosztva)
Hetenként 100 mg-os adagokkal növelhető

- CYP3A4-indukálószerek nélkül, ill. károsodott vese- vagy májműködés esetén
1. + 2. hét
3. + 4. hét
5. + 10. hét

300 - 500 mg/nap (naponta egyszer vagykét adagra elosztva). Egyes betegek kisebb adagokra is reagálhatnak.


50 mg/nap (két adagra elosztva)
100 mg/nap (két adagra elosztva)
Kéthetenként max. 100 mg-os adagokkal növelhető


A Zonibonra vonatkozó általános adagolási ajánlások speciális betegcsoportokban

Gyermekek 6 éves kortól és serdülők

Dóziseszkaláció és fenntartó kezelés
A Zonibont a 6 éves kort elért gyermekek már meglévő kezeléséhez kell hozzáadni. A dózist a klinikai hatás alapján kell titrálni. Az ajánlott eszkalációs és fenntartó adagok a 2. táblázatban szerepelnek. Egyes betegek, főként azok, akik nem szednek CYP3A4-indukáló hatóanyagokat tartalmazó gyógyszereket,kisebb adagokra is jól reagálhatnak. Az orvosoknak fel kellhívniuk a gyermekek és serdülők, ill. szüleik/gondviselőik figyelmét a (betegtájékoztatóban található) keretes figyelmeztetésre a hőguta megelőzéséről (lásd 4.4 pont: Gyermekek és serdülők).

2. táblázat: Gyermekek (6 éves kortól) és serdülők - javasolt dóziseszkaláció és fenntartó dózis
Kezelési rend
Titrálási szakasz
Szokásos fenntartó adag
Adjuváns terápia
- CYP3A4-indukálószerekkel (lásd 4.5 pont)

1. hét
2. - 8. hét
20 - 55 kg testsúlyú betegeka
55 kg feletti testsúlyú betegek

1 mg/kg/nap
(naponta egyszer)
Hetenként1mg/kg-os adagokkalemelhető
6 - 8 mg/kg/nap(naponta egyszer)
300 - 500 mg/nap(naponta egyszer)

- CYP3A4-indukáló szerek nélkül
1. + 2. hét
? 3.hét

6 - 8 mg/kg/nap
(naponta egyszer)

300 - 500 mg/nap(naponta egyszer)


1 mg/kg/nap
(naponta egyszer)
Kéthetenként 1 mg/kg-os adagokkal emelhető




Megjegyzés:
a. A terápiás adag biztosítása érdekében ellenőrizni kell a gyermek testsúlyát, és a testtömeg változása esetén a dózist módosítani kell az 55kg-os testtömeg eléréséig. Az adagolás rendje 6 - 8 mg/kg/nap, legfeljebb 500 mg/nap maximális dózisig.

A zoniszamid biztonságosságátéshatásosságát a 6 éves kor, ill. 20 kg-os testsúly alatti gyermekek esetében nem igazolták.

Kevés adat áll rendelkezésre a 20 kg alatti testsúlyú betegekkel végzett klinikai vizsgálatokból, ezért a 6 éves kort elért, de 20 kg-nál kisebb testsúlyú gyermekek kezelése esetében fokozott elővigyázatosságra van szükség.

A Zonibon forgalmazott erősségű kapszuláival nem mindig lehet pontosan elérni a kiszámított adagot, ezért az ilyen esetekben javasolt, hogy a Zonibon teljes adagját kerekítsék fel vagy le a legközelebbi lehetséges adagra, ami a forgalmazott erősségű (25 mg-os, 50 mg-os és 100 mg-os) kapszulákkal elérhető.

Megvonás
AZonibon kezelés abbahagyásakor fokozatosan kell csökkenteni az adagot (lásd 4.4 pont). A gyermekekkel és serdülőkkel végzett klinikai vizsgálatokban hetenként kb. 2 mg/kg/nap-os adagokkal (vagyis a 3. táblázatban látható rendnek megfelelően)végezték a dóziscsökkentést.

3. táblázat:Gyermekek (6 éves kortól) és serdülők - a dóziscsökkentés javasolt rendje

Testsúly
Hetenkénti csökkentés üteme:
20 - 28 kg
25 - 50 mg/nap*
29 - 41 kg
50 - 75 mg/nap*
42 - 55 kg
100 mg/nap*
55 kg felett
100 mg/nap*

Megjegyzés:
* Valamennyi adag naponta egyszeri

Idősek
Az idős betegek esetén óvatosságra van szükség a kezelés elkezdésekor, mivel korlátozottak a tapasztalatok a Zonibon alkalmazásávalebben a korcsoportban. A gyógyszer rendelésekor figyelembe kell venni a Zonibon gyógyszerbiztonsági profilját is (lásd 4.8 pont).

Károsodott veseműködésű betegek
A károsodott veseműködésű betegek kezelésekor körültekintően kell eljárni, mivel kevés az adat a gyógyszer alkalmazásával kapcsolatban az ilyen betegeknél,és szükség lehet a Zonibon adagjának lassabb emelésére. Tekintettel arra, hogy a zoniszamid és metabolitjai a vesén keresztül választódnak ki, akut veseelégtelenség, vagy a szérumkreatinin szintjének klinikailag jelentős és tartós emelkedése esetén abba kell hagyni az alkalmazását.

Károsodott veseműködésű betegeknél a zoniszamid egyszeri adagjainak clearence-e egyenes arányban állt a kreatinin clearence-szel. 20 ml/perc alatti kreatinin-clearence-nél a zoniszamid plazma AUC értéke 35%-kal megnőtt.

Károsodott májműködésű betegek
Mivel károsodott májműködésű betegeknélnem vizsgálták a gyógyszert, a súlyosan károsodott májműködésű betegek számára a gyógyszer alkalmazása nem javasolt. Enyhe, ill. közepes fokú májkárosodásban szenvedő betegek kezelésekor körültekintően kell eljárni, és a Zonibon adagját lassabban kell megemelni.

Az alkalmazás módja
A Zonibon kemény kapszulát szájon át kell alkalmazni.

A táplálék hatása
A Zonibon étkezéstől függetlenül bevehető (lásd 5.2 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Tisztázatlan eredetű bőrkiütés

A zoniszamid terápia kapcsán előfordul súlyos bőrkiütés, köztük a Stevens-Johnson-szindróma is.

Fontolóra kell venni a Zonibon-kezelés abbahagyását az olyan betegeknél, akiknél mással nem magyarázható bőrkiütés alakul ki. Szoros ellenőrzés alatt kell tartani minden beteget, akinélbőrkiütések jelentkeznek a Zonibon szedése alatt, különös tekintettel azokra, akik egyidejűleg olyan antiepileptikumokat szednek, amelyek önmagukban is okozhatnak bőrkiütést.

A megvonás által kiváltott görcsrohamok
A szokásos klinikai gyakorlat szerint az epilepsziás betegek Zonibon kezelését az adag fokozatos csökkentésével kell abbahagyni, hogy csökkenjen a megvonás által kiváltott görcsrohamok kockázata. Nincsen elegendő adat azzal kapcsolatban, hogy mi történik, ha megvonják az egyidejűleg szedett antiepileptikumokat a Zonibon monoterápia elérése céljából, miután a görcsrohamokat az additív terápiával már megfelelően kezelni tudták, ezért az egyidejűleg szedett antiepileptikumok elhagyásakor körültekintően kell eljárni.

Szulfonamid reakciók
A Zonibon szulfonamid csoportot tartalmazó benzizoxazol származék. A szulfonamid csoportot tartalmazó gyógyszerek kapcsán kialakuló súlyos immunológiai reakciók közé tartoznak a következők: bőrkiütés, allergiás reakció és súlyos vérképzési zavarok, mint az aplasztikus anémia, amely nagyon ritkán végzetes lehet.

Agranulocitózis, thrombopénia, leukopénia, aplasztikus anémia, páncitopénia és leukocitózis előfordulásáról számoltak be. Nincsenek megfelelő, értékelhető adatok azzal kapcsolatban, hogy ezekben az esetekben volt-e, és ha igen, milyen mértékű volt az összefüggés az adag nagyságával és az adagolás időtartamával.

Akut miópia és szekunder zárt zugú glaukóma
Zoniszamiddal kezelt felnőttek és gyermekek esetében akut miópia és másodlagos zárt zugú glaukóma együtteséből álló tünetcsoportról számoltak be. A tünetek a látásélesség hirtelen romlásából és/vagy szemfájdalomból álltak. A szemészeti vizsgálat miópiát, sekélyebb elülső csarnokot, hyperaemiát (a szem kivörösödését) és a szem belnyomásának fokozódását állapíthatja meg. Ehhez társulhat még supraciliaris bevérzés, amely a szemlencsét és a szivárványhártyáta helyéről előrefelé kimozdítva zárt zugú glaukómát hoz létre. A tünetek a kezelés megkezdése utáni órákban vagy hetekbenjelentkezhetnek. A terápia a zoniszamidnak a kezelőorvos megítélése szerinti lehető leggyorsabb abbahagyásából és a szem belnyomásának a megfelelő csökkentéséből áll. A szembelnyomás bármilyen okból történő, kezeletlenül hagyott fokozódása súlyos következményekhez vezet, a látás végleges elvesztését beleértve. Óvatosságra van szükség az olyan betegek zoniszamiddal végzett kezelésekor, akiknek a kórelőzményében szembetegségek szerepelnek.

Öngyilkossággal kapcsolatos gondolatok és magatartás
A különféle indikációval antiepileptikum kezelést kapó betegeknél öngyilkossági gondolatok és azzal kapcsolatos magatartás megjelenéséről számoltak be. Az antiepileptikumok randomizált placebo-kontrollos klinikai vizsgálatainak metaanalízise is kimutatta az öngyilkossággal kapcsolatos gondolatok és magatartás kissé emelkedett kockázatát. A kockázat kialakulásánakmechanizmusa nem ismert, és a rendelkezésre álló adatok alapján a fokozott kockázat a Zonibon alkalmazása estén nem zárható ki.

Ezért a betegeket az öngyilkossági gondolatok és viselkedések jeleire vonatkozóan monitorozni kell, és szóba jön a megfelelő kezelésük. Azt kell tanácsolni a betegeknek (és gondviselőiknek), hogy forduljanak orvoshoz, ha öngyilkossággal kapcsolatos gondolatok, ill. ilyen magatartás jelei mutatkoznak.

Vesekőképződés
Egyes betegek, különösen azok, akik hajlamosak a vesekőképződésre, a vesekő kialakulása és a vele járó jelek és tünetek, mint vesegörcs, vesefájdalom, ill. deréktáji fájdalom fokozott kockázatának lehetnek kitéve. A nephrolithiasis tartós vesekárosodást okozhat. A rizikófaktorok közé tartozik a kórelőzményben, ill. családi anamnézisben szereplő vesekő, továbbá a hiperkalciuria. E kockázati tényezők egyike alapján sem lehet megbízhatóan előre jelezni a vesekövek képződését a zoniszamid kezelés alatt. Ezen kívül fokozottan veszélyeztetettek azok a betegek, akik egyidejűleg olyan más gyógyszereket szednek, amelyek vesekövességgel járhatnak. A folyadékbevitel és vizeletürítés fokozásának segítségével csökkenthető a vesekövesség kockázata, különösen azoknál a betegeknél, akiknél hajlamosító tényezők állnak fenn.

Metabolikus acidózis
A Zonibon alkalmazása hiperklorémiás, anionrés nélküli metabolikus acidózissal (pl. a szérum bikarbonátszintjének - krónikus respirációs alkalózis fennállása nélkül - a normális tartomány alá csökkenésével) járhat. Ezt a metabolikus acidózist a renális bikarbonátvesztés okozza, mivel a zoniszamid gátolja a karboanhidráz enzimet. Ilyen elektrolit-egyensúlyzavart a placebo-kontrollos klinikai vizsgálatokban és a forgalomba hozatalt követő időszakban is megfigyeltek. A zoniszamid által kiváltott metabolikus acidózis általában a kezelés korai szakaszában alakul ki, de a terápia soránbármikorelőfordulhatnakesetek. A bikarbonátvesztés mértéke rendszerint csekély vagy mérsékelt (általában 3,5 mEq/l felnőttekben 300 mg-os napi adagok mellett); ritkán egyes betegek súlyosabb csökkenést tapasztalhatnak. Az acidózisra hajlamosító állapotok, ill. kezelések (pl. vesebetegség, súlyos légúti betegség, status epilepticus, hasmenés, műtét, ketogén diétavagy gyógyszerek) hatása hozzáadódhat a zoniszamid bikarbonátcsökkentő hatásához.

Fiatalabb betegek esetében fokozottabbnak és gyakoribbnak mutatkozik a zoniszamid által kiváltott metabolikus acidózis kockázata. Megfelelően értékelni és ellenőrizni kell a szérum bikarbonátszintet azon zoniszamidot kapó betegek esetében, akiknek az acidózis kockázatát növelőalapbetegségük van, akiket fokozottan veszélyeztetnek az acidózis kialakulásával járó nemkívánatos hatások, továbbá, akiknek a metabolikus acidózisra utaló tüneteik vannak. Metabolikus acidózis kialakulása és fennmaradása esetén fontolóra kell venni a Zonibon adagjának csökkentését vagy abbahagyását (a terápiás adag fokozatos csökkentésével), mivel a csontállomány csökkenése, osteopenia következhet be.
Ha úgy döntöttek, hogy a tartós acidózis ellenére is folytatják a Zonibon kezelést, akkor fontolóra vehető az alkáli-terápia.

Körültekintően kell alkalmazni a Zonibont az egyidejűleg karboanhidráz-inhibitorokkal - pl. topiramát, acetazolamid - kezelt betegeknél, mert nincs elég adat ahhoz, hogy ki lehetne zárni a farmakodinámiás kölcsönhatást (lásd még 4.4 pont: Gyermekek és serdülők, és 4.5 pont).

Hőguta
Főleg gyermekek esetében írtak le csökkent verejtékezéssel és emelkedett testhőmérséklettel járó eseteket (a teljes figyelmeztetést illetően lásd 4.4 pont: Gyermekek és serdülők). Óvatosságra van szükség a felnőttek esetében, akiknek a Zonibonon kívül olyan egyéb gyógyszert is rendeltek, amely hajlamosítja a betegeket a hőháztartás rendellenességeire; ezek közé tartoznak a karboanhidráz-inhibítorok, és az antikolinerg hatású gyógyszerek (lásd 4.4 pont: Gyermekek és serdülők).

Hasnyálmirigy-gyulladás
A pancreas lipáz és amiláz értékekmonitorozása javasolt a Zonibont szedő betegeknél, ha a hasnyálmirigy-gyulladás tünetei vagy jelei jelentkeznek. Ha egyértelműen pancreatitis áll fenn, akkor - más nyilvánvaló kiváltó ok hiányában - javasolt, hogy vegyék fontolóra a Zonibon szedésének abbahagyását, és kezdjék el az adekvát terápiát.

Rhabdomyolysis
Ha a Zonibont szedő betegek - lázzal vagy anélkül - súlyos izomfájdalmat és/vagy gyengeséget tapasztalnak, akkor az izmok károsodását jelző markerek, a kreatin-kináz és az aldoláz szintjének meghatározása javasolt. Emelkedett értékek esetén más nyilvánvaló ok - trauma, epilepsziás nagyroham - hiányában javasolt, hogy vegyék fontolóra a Zonibon szedésének abbahagyását, és kezdjék el az adekvát terápiát.

Fogamzóképes korban lévő nők
A fogamzóképes korban lévő nőknek hatásos fogamzásgátlást kellalkalmazniuk a Zonibon kezelés alatt, és az abbahagyása után egy hónapig (lásd 4.6 pont). Zonibont nem kaphat olyan fogamzóképes korban lévő nő, aki nem alkalmaz hatékony fogamzásgátlást, kivéve, ha erre egyértelműen szükség van, és csak akkor, ha a kezelés várható hasznaindokolja a magzat veszélyeztetését. A fogamzóképes korban lévő nőket szakorvosi tanácsadásban kell részesíteni a Zonibon magzatra gyakorolt esetleges hatásairól, és a kezelés megkezdése előtt meg kell beszélni a beteggel a kezelés kockázatait annak előnyeihez viszonyítva. A terhességet tervező nőknek szakorvosukhoz kell fordulniuk, hogy újraértékeljék a Zonibon-kezelést, és fontolóra vegyenek más terápiás lehetőségeket.A beteget Zonibonnal kezelő orvosnak gondoskodnia kell arról, hogy a beteg teljes körű tájékoztatást kapjon a megfelelő hatékony fogamzásgátlás szükségességéről, és a klinikai kép ismeretében el kell döntenie, hogy az orális fogamzásgátlók, ill. azok egyes összetevőinek dózisai megfelelőek-eaz adott beteg aktuális helyzete alapján.

Testtömeg
A Zonibon testtömegcsökkenést okozhat. Ha a beteg alultáplált, vagy fogyásnak indul a gyógyszerrel végzett kezelés alatt, akkor szóba jön az étrendkiegészítők adása, ill. a fokozott táplálékbevitel. Jelentős nemkívánatostesttömegcsökkenés esetén meg kell fontolni a Zonibon szedésének abbahagyását. A fogyás súlyosabb következményekkel járhat gyermekek esetében (lásd 4.4 pont: Gyermekek és serdülők).

Gyermekek és serdülők
A fenti figyelmeztetések és elővigyázatossági rendszabályok a gyermek és serdülőkorú betegekre is vonatkoznak. Az alábbi figyelmeztetések és óvintézkedések a gyermekek és serdülők esetében különösen relevánsak.

Hőguta és kiszáradás

A túlmelegedés és a dehidráció megelőzése gyermekeknél

A Zonibongyermekeknél csökkent verejtékezést és a szervezet túlmelegedését okozhatja, ami kezelés nélkül agykárosodáshoz és halálhoz vezethet. Leginkább a gyermekek vannak kockázatnak kitéve, különösen nagy hőség esetén.

Ha a gyermek Zonibont szed, akkor:
* maradjon hűvös helyen, különösen meleg időben.
* kerülnie kell az erős testmozgást, különösen nagy melegben.
* sok hideg vizet kell innia.
* nem szedheti a következő gyógyszereket:
karboanhidráz-inhibítorok (pl. topiramát, acetazolamid), antikolinerg szerek (pl. klomipramin, hidroxizin, difenhidramin, haloperidol, imipramin, oxibutinin).

A GYERMEKNEK SÜRGŐS ORVOSI ELLÁTÁSRA VAN SZÜKSÉGE, HA A KÖVETKEZŐ FELSOROLÁSBÓL BÁRMELYIK JELENTKEZIK NÁLA:
A bőre nagyon forró, kevéssé vagy semennyire sem izzad vagy zavarttá válik, izomgörcsei alakulnak ki, vagy a szívverése és a légzése igen szapora lesz.

* Vigye a gyermeket hűvös, árnyékos helyre.
* Vízzel hűtse a gyermek bőrét.
* Adjon hideg vizet inni a gyermeknek.


Csökkent verejtékezés és emelkedett testhőmérséklet eseteiről főleg gyermekek esetében számoltak be. Egyes esetekben kórházi kezelést igénylő hőgutát állapítottak meg. Kórházi kezelést igénylő és halálhoz vezető hőgutátis leírtak. A legtöbb beszámoló meleg időszakok alatt fordult elő. Az orvosoknak meg kell beszélniük a betegekkel és gondviselőikkel azt, hogy a hőguta nagyon súlyos is lehet, azt, hogy milyen szituációkban fordulhat elő, és azt, hogy mi a teendő, ha valamilyen tünete jelentkezik. Figyelmeztetni kell a betegeket, ill. gondviselőiket, hogy ügyeljenek a kellő folyadékellátásra, és hogy - a beteg állapotától függően - kerüljék a túlzott hőnek való kitettséget és a megerőltető testmozgást. A gyógyszert felíró orvosnak fel kell hívniaa figyelmet-a betegek és szüleik, ill. gondviselőik figyelmét-a betegtájékoztatóban található tanácsokra a gyermekek túlmelegedése, ill. a hőguta megelőzéséről. Kiszáradás, csökkent verejtékezés, ill. emelkedett testhőmérséklet tünetei esetén fontolóra kell venni a Zonibon adásának az abbahagyását.

Gyermekek esetében a Zonibon nem alkalmazható olyan más gyógyszerekkel együtt, amelyek hajlamosítanak a hőhatással kapcsolatos rendellenességekre; ilyenek a karboanhidráz-inhibítorok és az antikolinerg hatású gyógyszerek.

Testömeg
Az általános állapot leromlását és az antiepileptikumok szedésére való képtelenséget okozó fogyás esetét írták le, amely halálos kimenetellel járt (lásd 4.8 pont). A Zonibon nem javasolt (a WHO életkorra korrigált BMI definíciója szerint) alultáplált gyermekek, ill. az étvágytalan gyermekbetegek kezelésére.

A testtömegcsökkenés előfordulása a különböző korcsoportokban konzisztens (lásd 4.8 pont), a gyermekkori fogyás potenciális súlyosságára való tekintettel azonban a testtömeg rendszeres ellenőrzésére vanszükségebben a populációban. Ha a beteg testtömegnövekedése elmarad a növekedési táblázatok szerinti mértéktől, akkor fontolóra kell venni étrendkiegészítők adását, illetve a megnövelt táplálékbevitelt, különben abba kell hagyni a Zonibon alkalmazását.

20 kg alatti testtömegű betegekkel végzett klinikai vizsgálatokból korlátozott adatok állnak rendelkezésre, ezért a 6 éves kort elért, de 20 kg-nál kisebb testtömegű gyermekek kezelése esetében fokozott elővigyázatosságra van szükség. Atesttömegcsökkenés hosszú távú hatása a gyermekek növekedésére és fejlődésére nem ismert.

Metabolikus acidózis
Úgy látszik, hogy a zoniszamid által kiváltott metabolikus acidózis gyakoribb és súlyosabb a gyermekek és serdülők esetében. Ebben a populációban megfelelően értékelni és ellenőrizni kell a szérum bikarbonátszintjét (a teljes figyelmeztetést lásd 4.4 pont: Metabolikus acidózis; az alacsony bikarbonátszint előfordulását lásd 4.8 pont). Nem ismert az alacsony bikarbonátszint hosszú távú hatása a növekedésre és fejlődésre.

Nem szabad alkalmazni a Zonibont az egyidejűleg más karboanhidráz-bénítóval - pl. topiramát, acetazolamid - kezelt gyermekek esetében (lásd 4.5 pont).

Vesekövek
Vesekövesség fordult elő gyermekekben (a teljes figyelmeztetést lásd 4.4 pont: Vesekőképződés). Egyes betegek, különösen azok, akik hajlamosak a vesekőképződésre, a vesekő kialakulása és a vele járó jelek és tünetek, mint vesegörcs, vesefájdalom, ill. deréktáji fájdalom fokozott kockázatának lehetnek kitéve.
A nephrolithiasis tartós vesekárosodást okozhat. A rizikófaktorok közé tartozik a kórelőzményben, ill. családi anamnézisben szereplő vesekő, továbbá a hiperkalciuria. E kockázati tényezők egyike alapján sem lehet megbízhatóan előre jelezni a vesekövek képződését a zoniszamid kezelés alatt.
A folyadékbevitel és vizeletürítés fokozása segítségével csökkenthető a nephrolithiasis kockázata, különösen azoknál a betegeknél, akiknél hajlamosító tényezők állnak fenn. Az orvos döntése szerint kell elvégezni a vese ultrahangos vizsgálatát. Ha vesekövet mutatnak ki, akkor abba kell hagyni a Zonibon alkalmazását.

Májműködési zavar
Gyermekek és serdülők esetében előfordult a májfunkciós értékek, így az alanin-aminotranszferáz (ALAT), az aszpartát-aminotranszferáz (ASAT), gamma-glutamil-transzferáz (GGT) és bilirubin szintjének emelkedése, de nem figyeltek meg egységes eltérést a normál tartomány felső határánál magasabb értékekben.Mindemellett a máj érintettségének gyanújakor ellenőrizni kell a májfunkciót, és fontolóra kell venni a Zonibon-kezelés abbahagyását.

Kognitív funkciók
Epilepsziában szenvedő betegeknél az alapbetegség és/vagy az antiepileptikus kezelés alkalmazása a kognitív funkciók romlásával jár. Egy gyermekekés serdülők bevonásával végzett placebo-kontrollos vizsgálat során akárosodottkognitív funkciókkal rendelkező betegek aránya számszerűen nagyobb volt a zoniszamid-csoportban, mint a placebo-csoportban.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem végeztek vizsgálatokat a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre gyakorolt hatásokkal kapcsolatban. Mindamellett, tekintve, hogy egyes betegek bágyadtságot, ill. koncentrálási nehézséget tapasztalhatnak, különösen a kezelés elején, azt kell tanácsolni a betegeknek, hogy legyenek óvatosak a nagy figyelmet igénylő tevékenységek, pl. autóvezetés, gépkezelés során.


4.9 Túladagolás

Véletlen és szándékos túladagolás esetei is előfordultaka felnőtt, gyermek és serdülő betegek körében. Egyes esetekben nem voltak túladagolási tünetek, különösen, ha gyorsan hányás vagy gyomormosás történt. Más esetekben a túladagolás a következő tünetekkel járt: somnolentia, émelygés, gastritis, nystagmus, myoclonus, kóma, bradycardia, csökkent veseműködés, hypotonia, légzésdepresszió. Igen magas 100,1 µg/ml zoniszamid koncentrációt mértek kb. 31 órával az után, hogy a beteg túladagolta a zoniszamid és klonazepam gyógyszereit; a beteg kómába esett és légzésdepressziója volt, de öt nappal később visszanyerte a tudatát és nem voltak maradványtünetei.



Kezelés
A zoniszamid túladagolásnak nincs specifikus antidotuma. A nemrég történt túladagolás gyanúja esetén javallt lehet a gyomor kiürítése gyomormosás vagy hánytatás révén, a légutak védelmét szolgáló szokásos óvintézkedések betartása mellett. Általános szupportív kezelés javallt, az életjelek paramétereinek gyakori monitorozását és a szoros megfigyeléstbeleértve. A zoniszamid felezési ideje hosszú, így a hatásai tartósak lehetnek. A hemodialízis - bár szabályos vizsgálatot nem végeztek a túladagolás kezelésére vonatkozóan -egy csökkent veseműködésű betegnélcsökkentette a zoniszamid plazmakoncentrációját, ezért klinikai javallat esetén szóba jöhet a túladagolás kezeléseként.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

A klinikai vizsgálatokban több mint 1200 beteg kapott zoniszamidot, közülük több mint 400-an legalább egy évig szedték. Ezen kívül Japánban az 1989-es, az USA-ban pedig a 2000-es forgalomba hozatal óta kiterjedt tapasztalatok gyűltek össze a zoniszamid alkalmazásával.

Tudni kell, hogy a zoniszamid szulfonamid csoportot tartalmazó benzizoxazol származék. A szulfonamid csoportot tartalmazó gyógyszerek kapcsán kialakuló súlyos immunológiai reakciók közé tartoznak a következők: bőrkiütés, allergiás reakció és súlyos vérképzési zavarok, mint az aplasztikus anémia, amely nagyon ritkán végzetes lehet (lásd 4.4 pont).

Az adjuváns kezelés kontrollos vizsgálataiban a leggyakoribb mellékhatások a következők voltak: aluszékonyság, szédülés és étvágytalanság. Egy randomizált, kontrollos monoterápiás vizsgálatban, ahol a zoniszamidot elhúzódó hatóanyag-kibocsátású karbamazepinnel hasonlították össze, a leggyakoribb mellékhatások a következők voltak: csökkent bikarbonátszint, étvágytalanság és fogyás. A kifejezetten kórosan alacsony (17 mEq/l alá jutó, ill. több mint 5 mEq/l-es mértékű) szérum bikarbonátszint-csökkenés előfordulása 3,8% volt. A kifejezett, legalább 20%-os fogyás gyakorisága 0,7% volt.

A mellékhatások táblázatos felsorolása

A zoniszamiddal kapcsolatos mellékhatásokat a klinikai vizsgálatokból és a forgalomba hozatal utáni megfigyelésekből származó adatok alapján az alábbiakban táblázatosan soroljuk fel. A gyakoriság szerinti elrendezés a következő séma szerint történt:

nagyon gyakori ? 1/10
gyakori ? 1/100 - < 1/10
nem gyakori ? 1/1000 - < 1/100
ritka ? 1/10 000 - < 1/1000
nagyon ritka < 1/10 000
nem ismert a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg

4. táblázat: A zoniszamiddal kapcsolatos mellékhatások az adjuváns alkalmazás klinikai vizsgálatai és a forgalomba hozatal utáni ellenőrzés alapján

Szervrendszerek szerinti osztályozás
(MedDRA
terminológia)

Nagyon gyakori
Gyakori
Nem gyakori
Nagyon ritka
Fertőző betegségek és parazitafertőzé-sek


Pneumonia
Húgyúti fertőzés

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek

Bevérzések

Agranulocytosis
Aplasticus anaemia
Leukocytosis
Leukopenia
Lymphadenopathia
Pancytopenia
Thrombocytopenia
Immunrendszeri betegségek és tünetek

Túlérzékenység

Gyógyszer által kiváltott túlérzékenységszindróma
Gyógyszerkiütés
eosinophiliával és
szisztémás tünetekkel

Anyagcsere- éstáplálkozási betegségek és tünetek
Anorexia

Hypokalaemia
Metabolikus acidózis
Renális tubuláris acidózis
Pszichiátriai kórképek
Agitatio
Ingerlékenység
Zavart állapot
Depresszió
Érzelmi labilitás
Szorongás
Álmatlanság
Pszichotikus zavar
Düh
Agresszió
Öngyilkossági gondolatok
Öngyilkossági kísérlet
Hallucináció
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Ataxia
Szédülés
Memóriazavar
Aluszékonyság
Bradyphrenia
Figyelemzavar
Nystagmus
Paresztézia
Beszédzavar
Tremor
Convulsio
Amnézia
Kóma
Nagyroham (grand mal)
Miaszténiás szindróma
Malignus neuroleptikus szindróma
Status epilepticus
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Diplopia


Zárt zugú glaucoma Szemfájdalom
Myopia
Homályos látás
Csökkent látásélesség
Légzőrendszeri, mellkasi ésmediastinalis betegségek és tünetek



Dyspnoe
Aspirációs pneumonia
Légzési rendellenességek
Hypersensitivpneumonitis
Emésztőrendsze-ri betegségek és tünetek

Hasi fájdalom
Székrekedés
Hasmenés
Emésztési zavar Émelygés
Hányás
Pancreatitis
Máj-és epebetegségek, illetve tünetek


Cholecystitis
Cholelithiasis
Hepatocellularis károsodás
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Bőrkiütés
Pruritus
Alopecia

Anhidrosis
Erythema multiforme
Stevens-Johnson-szindróma
Toxikus epidermalis necrolysis
A csont-és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei



Rhabdomyolysis
Vese-és húgyúti betegségek és tünetek

Nephrolithiasis
Húgyúti kő
Hydronephrosis
Veseelégtelenség
Kóros vizelet
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

Fáradtság
Influenzaszerű megbetegedés
Láz
Perifériás oedema


Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Csökkent bikarbonátszint
Testtömegcsökkenés

Emelkedett kreatin-foszfokináz-szint a vérben
Emelkedett kreatinin-szint a vérben
Emelkedett karbamidszint a vérben
Kóros májfunkciós vizsgálati eredmények
Sérülés, mérgezés és a beavatkozással kapcsolatos szövődmények



Hőguta

Ezen kívül, elszigetelt esetekben, hirtelen megmagyarázatlan halálesetek (SUDEP) fordultak elő a zoniszamidot kapó epilepsziás betegek körében.

5. táblázat:Mellékhatások egy randomizált, kontrollos monoterápiás vizsgálatban, ahol azoniszamidot elhúzódó hatóanyag-kibocsátású karbamazepinnel hasonlították össze


Szervrendszerek szerinti osztályozás
(MedDRA
terminológia)

Nagyon gyakori
Gyakori
Nem gyakori
Fertőző betegségek és parazitafertőzések


Húgyúti fertőzés
Pneumonia

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek


Leukopenia
Thrombocytopenia

Anyagcsere- éstáplálkozási betegségek és tünetek

Étvágytalanság
Hypokalaemia
Pszichiátriai kórképek

Agitatio
Depresszió
Álmatlanság
Hangulatingadozás
Szorongás
Zavart állapot
Akut pszichózis
Agresszió
Öngyilkossági gondolatok
Hallucináció


Idegrendszeri betegségek és tünetek

Ataxia
Szédülés
Memóriazavar
Aluszékonyság Bradyphrenia
Figyelemzavar
Paraesthesia

Nystagmus
Beszédzavar
Tremor
Convulsio

Szembetegségek és szemészeti tünetek

Diplopia

Légzőrendszeri, mellkasi ésmediastinalis betegségek és tünetek


Légzési rendellenesség
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

Székrekedés
Hasmenés
Emésztési zavar Émelygés
Hányás
Hasi fájdalom
Máj-és epebetegségek, illetve tünetek


Akut cholecystitis
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Bőrkiütés

Viszketés
Bevérzések
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

Fáradtság
Láz
Ingerlékenység

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Csökkent bikarbonátszint
Testtömegcsökkenés
Emelkedett kreatin- foszfokináz-szint a vérben
Emelkedett alanin-
aminotranszferáz-szint
Emelkedett aszpartát-
aminotranszferáz-szint

Kóros vizeletvizsgálati eredmények

† MedDRA 13.1 verzió

További információ a speciális populációkat illetően

Idősek
Egy 95 időskorú vizsgálati alany biztonságossági adatait összesítő elemzéssel kimutatták, hogy a felnőtt népességhez képest gyakrabban számoltak be perifériás ödémáról és pruritusról.

A forgalomba hozatal utáni adatok áttekintése azt mutatja, hogy a 65 éves és idősebb betegek körében az átlagnépességhez viszonyítva gyakrabban számoltak be a következőkről: Stevens-Johnson-szindróma(SJS) és gyógyszer által kiváltott túlérzékenységi szindróma (DIHS).

Gyermekek és serdülők
A placebo-kontrollos klinikai vizsgálatokban a zoniszamid mellékhatásprofilja a 6 -17 évesek körében megfelelt a felnőttek között találtnak. A gyermek- és serdülő biztonságossági adatbázis 465 vizsgálati résztvevője között (a kontrollos klinikai vizsgálat kiterjesztésének további 67 résztvevőjétbeleértve) 7 haláleset (1,5%, 14,6/1000 személy-év): 2 esetben status epilepticus fordult elő; ezek közül az egyik egy alultáplált beteg súlyos testtömegcsökkenésével (3 hónapon belül 10%) állt kapcsolatban, aki következésképpen képtelen volt szedni a gyógyszereit; 1 esetben fejsérülés/haematoma következtében történt, 4 haláleset pedig azelőzőleg különféle okokból meglévő funkcionális neurológiai deficites betegeknél fordult elő (2 esetben a tüdőgyulladás váltott ki szepszishez társuló szervi elégtelenséget, egy hirtelen megmagyarázatlan haláleset, és egy fejsérülés). A kontrollos vizsgálatban, ill. a nyílt elrendezésű kiterjesztés alatt zoniszamidot kapó gyermekek és serdülők összesen 70,4%-ának volt legalább egyszer kezelést igénylő alacsony bikarbonátszintje (<22 mmol/l). A mért alacsony bikarbonátszintek hosszan fennálltak (középérték 188 nap).
Összesen 420 gyermek és serdülő (183 fő 6 - 11 éves, 237 fő 12 - 16 éves, az expozíció átlagos tartama kb. 12 hónap) biztonságossági adatainak az összesített elemzése kimutatta, hogy a felnőtt népességhez képest - különösen a 12 évesnél fiatalabbak között - viszonylag gyakrabban számoltak be esetükben a következőkről: pneumonia, dehydratio, csökkent verejtékezés, kóros májfunkciós vizsgálati eredmények, otitis media, pharingytis, sinusitis, felső légúti fertőzés, köhögés, orrvérzés, rhinitis, hasi fájdalom, hányás, bőrkiütés és ekcéma, láz, kisebb gyakorisággal pedig az alábbiakról: amnézia, emelkedett kreatininszint, lymphadenopathia és thrombocytopenia.
A 10%-os vagy nagyobb mértékű testtömegcsökkenés gyakorisága 10,7% volt (lásd 4.4 pont). A testtömegcsökkenés egyes eseteiben késett a nemi érés (az átmenet a következő Tanner-stádiumba), és a csontok érése.



Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Antiepileptikumok, egyéb antiepileptikumok, ATC kód:N03AX15

A zoniszamid egy benzizoxazolszármazék. Antiepileptikum, amely in vitroalacsony szénsavanhidráz-aktivitással rendelkezik. Egyéb antiepileptikumokkal nem áll kémiai rokonságban.

Farmakodinámiás hatások
A zoniszamid antikonvulzívhatását több különböző modellben értékelték, több állatfajban, indukált vagy spontán roham esetén, és ezekben a modellekben a zoniszamid szélesspektrumú antiepileptikumként viselkedik. A zoniszamid megelőzi a maximális elektrosokk rohamot és korlátozza a rohamok terjedését, így a rohamok kiterjedését a cortexről a subcorticalis struktúrákra is, és elnyomja az epileptogén fókusz-tevékenységet. A fenitointól és a karbamazepintől eltérően azonban a zoniszamid elsősorban a cortexből kiinduló rohamokra hat.

Hatásmechanizmus
A zoniszamid hatásmechanizmusa nem teljesen tisztázott, de úgy tűnik, hogy a feszültségérzékeny nátrium-és kalciumcsatornákra hat, ezáltal megszakítva a neuronok szinkronizált tüzelését, csökkentve a rohammal kapcsolatos kisülések terjedését és megszakítva az azt követő epileptikus aktivitást. A zoniszamid a GABA-közvetítette neuronális gátlást is szabályozza.

Klinikai hatásosság és biztonságosság

Monoterápia szekunder generalizálódó vagy nem generalizálódó parciális görcsrohamokban

A zoniszamid-monoterápiahatásosságát egy kettős-vak, párhuzamos csoportos, retard(prolonged release, PR) karbamazepinnel végzett"non-inferioritási"összehasonlító vizsgálatsorán igazolták, melybe583újonnan diagnosztizált szekunder generalizálódó vagy nem generalizálódó tónusos-klónusos görcsrohamokkal járó, parciális görcsrohamokban szenvedő felnőtt beteget vontak be. A karbamazepinre és zoniszamidra randomizált betegek a válaszreakciótól függően 24hónapon át kapták a kezelést. A betegeket a karbamazepin esetében 600mg kezdő céldózisra, a zoniszamid esetében 300mg kezdő céldózisratitrálták. A görcsrohamot tapasztaló betegek karbamazepin adagját a következő céldózisra, vagyis a karbamazepin esetében 800mg-ra, a zoniszamid esetében pedig 400mg-ra emelték. A további görcsrohamot tapasztaló betegeknél akarbamazepin 1200mg-os maximális céldózisára, illetve a zoniszamid 500mg-os céldózisára titrálták az adagot. Az adott céldózis szint mellett 26hétig rohammentes betegek újabb 26hétig folytatták a kezelést ugyanezzelaz adaggal.
A vizsgálat legfontosabb eredményeit az alábbi táblázat foglalja össze:

6. táblázat: A 310-es monoterápiás vizsgálat hatásossági eredményei


Zoniszamid
Karbamazepin
N
n (ITT populáció)
281
300


Hat hónapos rohammentesség


Diff
CI95%
PP-populáció*
79.4%
83.7%
-4.5%
-12.2% ; 3.1%
ITT-populáció
69.4%
74.7%
-6.1%
-13.6% ; 1.4%
? 4 görcsroham a 3 hónapos
kiindulási szakaszban
71.7%
75.7%
-4.0%
-11.7% ; 3.7%
>4 görcsroham a 3 hónapos
kiindulási szakaszban
52.9%
68.9%
-15.9%
-37.5% ; 5.6%





Tizenkét hónapos rohammentesség




PP-populáció
67.6%
74.7%
-7.9%
-17.2% ; 1.5%
ITT-populáció
55.9%
62.3%
-7.7%
-16.1% ; 0.7%
? 4 görcsroham a 3 hónapos
kiindulási szakaszban
57.4%
64.7%
-7.2%
-15.7% ; 1.3%
> 4 görcsroham a 3hónapos
kiindulási szakaszban
44.1%
48.9%
-4.8%
-26.9% ; 17.4%





Roham altípusa (6 hónapig
rohammentes PP populáció)




Összes parciális
76.4%
86.0%
-9.6%
-19.2% ; 0.0%
Szimplex parciális
72.3%
75.0%
-2.7%
-20.0% ; 14.7%
Komplex parciális
76.9%
93.0%
-16.1%
-26.3% ; -5.9%
Összes generalizált tónusos-klónusos
78.9%
81.6%
-2.8%
-11.5 ; 6.0%
Szekunder tónusos-klónusos
77.4%
80.0%
-2.6%
-12.4% ; 7.1%
Generalizált tónusos-klónusos
85.7%
92.0%
-6.3%
-23.1% ; 10.5%

PP = protokoll szerint kezelt csoport; ITT = kezelni szándékozott csoport
*Elsődleges végpont

Kiegészítő kezelés szekunder generalizálódó vagy nem generalizálódó, parciális görcsrohamokban szenvedő felnőtt betegeknél

Felnőtteknél a zoniszamid hatásosságát 4 kettős-vak, placebo-kontrollosvizsgálatban bizonyították; a leghosszabbvizsgálati időszak 24hét volt, és a gyógyszert naponta egyszer vagy kétszer adták. Ezek a vizsgálatok azt mutatják, hogy a parciális roham gyakoriságánakmedián csökkenése korrelációban áll a zoniszamiddózissal; tartós hatásosság napi 300-500mg-os dózisnál figyelhető meg.

Gyermekek

Kiegészítő kezelésként szekunder generalizálódó vagy nem generalizálódó parciális görcsrohamokban szenvedő serdülőknél, valamint (6éves és idősebb) gyermekeknél

Gyermekek(6éves ésidősebb) esetében a hatásosságot egy zoniszamiddal végzett kettős-vak, placebo-kontrollos vizsgálat során igazolták, melyben 207vizsgálati alany vett részt, és a kezelés időtartama legfeljebb 24hét volt. A zoniszamiddal kezelt vizsgálati alanyok 50%-nál, illetve a placebóval kezeltek 31%-nál sikerült a kiinduláshoz képest 50%-os vagy nagyobb csökkenést elérni a rohamok gyakoriságában a stabil dózist alkalmazó 12hetes szakaszban.

A gyermekgyógyászati vizsgálatok során a következő specifikusbiztonságossági problémákat észlelték: csökkent étvágy és testtömeg-csökkenés, csökkent bikarbonátszint, vesekőképződés és a dehydratio fokozott kockázata. Mindezek ahatások, különösen a testtömegcsökkenés, káros következményekkel járhatnak a növekedés és a fejlődés tekintetében, és az egészségi állapot általános
romlásához vezethetnek.Összességében a növekedésre és fejlődésre gyakorolt hosszú távú hatásokról kevés adat áll rendelkezésre.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A zoniszamid orális alkalmazás után szinte teljesen felszívódik, a szérum-vagy plazma-csúcskoncentrációját általában a gyógyszeradag bevétele után 2-5órával éri el. A first-pass metabolizmust elhanyagolhatónak tartják. Az abszolút biohasznosulás becsült értéke kb. 100%. Az orális biohasznosulást az étkezés nem befolyásolja, bár a plazma-és szérum-csúcskoncentrációk későbbre tolódhatnak.

A zoniszamid AUC és Cmax értékei egyetlen, a 100-800mg dózistartományba eső adag, vagy több, napi egyszeri, a 100-400mg tartományba eső adag bevétele után szinte lineárisan emelkednek. Dinamikus egyensúlyi állapotbanaz emelkedés a dózis alapján várhatónál valamivel több volt, valószínűleg azért, mert a zoniszamid telíthető módon kötődik az eritrocitákhoz. Dinamikus egyensúlyi állapot 13napon belül volt elérhető. Az egy adagban történő alkalmazás esetén a várthoz képest valamivel nagyobb akkumuláció történik.

Eloszlás
A zoniszamid 40-50%-ban emberi plazmafehérjékhez kötött, és in vitrovizsgálatok szerint ezt nem befolyásolja a különböző antiepileptikumok (azaz fenitoin, fenobarbitál, karbamazepin és nátrium-valproát) jelenléte. A látszólagos eloszlási térfogat felnőtteknél kb. 1,1-1,7l/kg, ami azt mutatja, hogy a zoniszamid nagy mértékben eloszlik a szövetekben. Az eritrocita/plazma arány alacsony koncentrációnál kb. 15, magasabb koncentrációnál pedig kb. 3.

Biotranszformáció
A zoniszamid metabolizációja elsősorban az anyavegyület benzizoxazol-gyűrűjének reduktív hasítása útján történik, amelyet a CYP3A4 idéz elő 2-szulfamoil-acetil-fenol (SMAP) képződése közben, valamint N-acetiláció útján. Az anyavegyület ésa SMAP ezenkívül glükuronidálódhat. A metabolitok, amelyek a plazmában nem voltak kimutathatók, nem rendelkeznek antikonvulzívhatással. Nincs arra utaló bizonyíték, hogy a zoniszamid saját metabolizmusát indukálná.

Elimináció
A zoniszamid látszólagos clearance-e dinamikus egyensúlyiállapotban, orális alkalmazás után kb. 0,70l/h és terminális eliminációs felezési ideje CYP3A4-indukáló szerek nélkül kb. 60óra. Az eliminációs felezési idő a dózistól független volt,és értékét az ismételt alkalmazás nem befolyásolta. A szérum-vagy plazmakoncentráció ingadozása két adag bevétele közötti időben csekély (<30%). A változatlan formájú zoniszamid és metabolitjai elsősorban a vizelettel ürülnek ki. Az át nem alakult zoniszamid renalis clearance-e viszonylag alacsony (körülbelül 3,5ml/perc); a dózis kb. 15-30%-a változatlanul ürül ki.

Linearitás/nem-linearitás
A zoniszamid-expozíció az idő előrehaladtával fokozódik, amíg el nem éri adinamikusegyensúlyi állapotot, ami körülbelüla 8.hétre következik be. Azonos dózisszintek összehasonlításakor a magasabb össz-testtömegű személyeknél alacsonyabbnak mutatkozik az egyensúlyi szérumkoncentráció, de ez a különbség viszonylag csekélynek tűnik. Epilepsziás betegeknél egyensúlyi állapotban végzett adagolás során az életkornak (??12éves kor) és a nemnek -az adatok testtömegre történő korrigálása után -nincs látható hatása a zoniszamid-expozícióra. A dózis módosítására egyik antiepileptikum-aCYP3A4-induktorokatis beleértve -esetébensincs szükség dózismódosításra.

Farmakokinetikai/farmakodinámiás összefüggés
A zoniszamid csökkenti a 28napos átlagos rohamgyakoriságot, és ez a csökkenés a zoniszamid átlagos koncentrációjával arányos (log-lineáris).

Különleges betegcsoportok

Csökkent vesefunkciójú betegeknél egyszeri adagban adott zoniszamid renalis clearance-e pozitív korrelációt mutatott a kreatinin clearance-szel. 20ml/perc alatti kreatinin-clearance-t mutató betegeknél a zoniszamid plazma AUC-értéke 35%-kal emelkedett(lásd még 4.2pont).

Csökkent májfunkciójú betegek:Csökkent májfunkciójú betegeknél a zoniszamid farmakokinetikáját még nem tanulmányozták megfelelő mértékben.

Időskorúak:A fiatalok (21-40évesek) és az időskorúak (65-75évesek) között nem figyeltek meg klinikailag jelentős farmakokinetikai különbségeket.

Gyermekek és serdülők (5-18évesek):A rendelkezésre álló korlátozott adatok azt mutatják, hogy megosztva adott napi 1, 7 vagy 12mg/kg-os dózissal dinamikus egyensúlyiállapotú gyógyszerszintre beállított gyermekeknél és serdülőknél a testsúlyra történő korrekció elvégzése után a farmakokinetika hasonló a felnőtteknél megfigyelthez.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Klinikai vizsgálatok során nem észlelt, a fokozott anyagcserével kapcsolatos májelváltozásokat (megnagyobbodás, sötétbarna elszíneződés, a hepatocyták enyhe megnagyobbodása a citoplazmában koncentrikus lamelláris testekkel és citoplazmás vakuolizációval) mutattak ki kutyávalvégzett kísérletekben, a klinikaihoz hasonló expozíciós szinteknél.

A zoniszamid nem mutatott sem genotoxikus, sem karcinogénhatást.

A zoniszamid az emberben alkalmazotthoz hasonló, vagy annál alacsonyabb terápiás dózisnál és anyai plazmakoncentrációnál egérben, patkányban és kutyában fejlődési rendellenességeket, majmoknál pedig embrióelhalást okozott, ha az alkalmazás az organogenesis idejére esett.

Egy fiatal patkányoknál, ismételt adagok orális alkalmazásával végzett toxicitási vizsgálat során a testtömeg csökkenését, valamint a vese kórszövettanában, a klinikai patológiai paraméterekben és a viselkedésben bekövetkezett változásokat észleltek a maximális ajánlott adagnál gyermekeknél megfigyelthez hasonló expozíciós szintekmellett.A vese kórszövettanában és a klinikai patológiai paraméterekben bekövetkezett változásokat a zoniszamid szénsavanhidráz-gátlóhatásának tulajdonították.Ennél a dózisszintnél reverzibilisek voltak a hatások a regenerációs időszakban. Magasabb dózisszintnél (a terápiás expozícióhoz képestkét-háromszoros szisztémás expozíció) a vese kórszövettani elváltozásai súlyosabbak voltak, és csak részben voltak reverzibilisek. A fiatal patkányoknál megfigyelt legtöbb mellékhatás hasonló volt a zoniszamiddalfelnőtt patkányoknál, ismételt dózisok alkalmazásával végzett toxicitási vizsgálatoksorán észleltekhez, de renalis tubularis hyalincseppeket és átmeneti hyperplasiát csak a fiatal patkányokkal végzett vizsgálat során figyeltek meg.Ennél a magasabb dózisszintnél fiatal patkányok esetében csökkenés mutatkozott a növekedési, tanulási és fejlődési paraméterekben. Ezekről a hatásokról úgy vélték, hogy valószínűleg a testtömeg-csökkenésnek és a zoniszamid maximális tolerált dózisa mellett jelentkező felerősödött farmakológiai hatásoknak tulajdoníthatók.

Patkányoknál a maximális humán terápiás dózissal megegyező expozíciós szintek mellettkevesebb sárgatestet és beágyazódási területet figyeltek meg, háromszor magasabb expozíciós szintekmellett pedig szabálytalan ösztruszciklust, és az élő magzatok számának csökkenését észlelték.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

PVC/Aclar/Al buborékcsomagolásban, dobozban14 db, 20 db, 28 db, 30 db, 56 db, 60 db, 84 db, 90 db, 98 db, 100 db, 196 db vagy 200 db kapszula.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ?(egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer különleges tárolást nem igényel.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

G.L. Pharma GmbH
8502 Lannach, Schlossplatz 1
Ausztria


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

Zonibon 25 mg kemény kapszula
OGYI-T-23311/01 30x

Zonibon 50 mg kemény kapszula
OGYI-T-23311/02 30x
OGYI-T-23311/03 60x

Zonibon 100 mg kemény kapszula
OGYI-T-23311/04 30x
OGYI-T-23311/05 100x


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

2018. január 11.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2018. május21.

20



OGYÉI/12704/2018
OGYÉI/12707/2018
OGYÉI/12709/2018




Várandósság,szopt.

4.6 pont). Zonibont nem kaphat olyan fogamzóképes korban lévő nő, aki nem alkalmaz hatékony fogamzásgátlást, kivéve, ha erre egyértelműen szükség van, és csak akkor, ha a kezelés várható hasznaindokolja a magzat veszélyeztetését. A fogamzóképes korban lévő nőket szakorvosi tanácsadásban kell részesíteni a Zonibon magzatra gyakorolt esetleges hatásairól, és a kezelés megkezdése előtt meg kell beszélni a beteggel a kezelés kockázatait annak előnyeihez viszonyítva. A terhességet tervező nőknek szakorvosukhoz kell fordulniuk, hogy újraértékeljék a Zonibon-kezelést, és fontolóra vegyenek más terápiás lehetőségeket.A beteget Zonibonnal kezelő orvosnak gondoskodnia kell arról, hogy a beteg teljes körű tájékoztatást kapjon a megfelelő hatékony fogamzásgátlás szükségességéről, és a klinikai kép ismeretében el kell döntenie, hogy az orális fogamzásgátlók, ill. azok egyes összetevőinek dózisai megfelelőek-eaz adott beteg aktuális helyzete alapján.

Testtömeg
A Zonibon testtömegcsökkenést okozhat. Ha a beteg alultáplált, vagy fogyásnak indul a gyógyszerrel végzett kezelés alatt, akkor szóba jön az étrendkiegészítők adása, ill. a fokozott táplálékbevitel. Jelentős nemkívánatostesttömegcsökkenés esetén meg kell fontolni a Zonibon szedésének abbahagyását. A fogyás súlyosabb következményekkel járhat gyermekek esetében (lásd 4.4 pont: Gyermekek és serdülők).

Gyermekek és serdülők
A fenti figyelmeztetések és elővigyázatossági rendszabályok a gyermek és serdülőkorú betegekre is vonatkoznak. Az alábbi figyelmeztetések és óvintézkedések a gyermekek és serdülők esetében különösen relevánsak.

Hőguta és kiszáradás

A túlmelegedés és a dehidráció megelőzése gyermekeknél

A Zonibongyermekeknél csökkent verejtékezést és a szervezet túlmelegedését okozhatja, ami kezelés nélkül agykárosodáshoz és halálhoz vezethet. Leginkább a gyermekek vannak kockázatnak kitéve, különösen nagy hőség esetén.

Ha a gyermek Zonibont szed, akkor:
* maradjon hűvös helyen, különösen meleg időben.
* kerülnie kell az erős testmozgást, különösen nagy melegben.
* sok hideg vizet kell innia.
* nem szedheti a következő gyógyszereket:
karboanhidráz-inhibítorok (pl. topiramát, acetazolamid), antikolinerg szerek (pl. klomipramin, hidroxizin, difenhidramin, haloperidol, imipramin, oxibutinin).

A GYERMEKNEK SÜRGŐS ORVOSI ELLÁTÁSRA VAN SZÜKSÉGE, HA A KÖVETKEZŐ FELSOROLÁSBÓL BÁRMELYIK JELENTKEZIK NÁLA:
A bőre nagyon forró, kevéssé vagy semennyire sem izzad vagy zavarttá válik, izomgörcsei alakulnak ki, vagy a szívverése és a légzése igen szapora lesz.

* Vigye a gyermeket hűvös, árnyékos helyre.
* Vízzel hűtse a gyermek bőrét.
* Adjon hideg vizet inni a gyermeknek.


Csökkent verejtékezés és emelkedett testhőmérséklet eseteiről főleg gyermekek esetében számoltak be. Egyes esetekben kórházi kezelést igénylő hőgutát állapítottak meg. Kórházi kezelést igénylő és halálhoz vezető hőgutátis leírtak. A legtöbb beszámoló meleg időszakok alatt fordult elő. Az orvosoknak meg kell beszélniük a betegekkel és gondviselőikkel azt, hogy a hőguta nagyon súlyos is lehet, azt, hogy milyen szituációkban fordulhat elő, és azt, hogy mi a teendő, ha valamilyen tünete jelentkezik. Figyelmeztetni kell a betegeket, ill. gondviselőiket, hogy ügyeljenek a kellő folyadékellátásra, és hogy - a beteg állapotától függően - kerüljék a túlzott hőnek való kitettséget és a megerőltető testmozgást. A gyógyszert felíró orvosnak fel kell hívniaa figyelmet-a betegek és szüleik, ill. gondviselőik figyelmét-a betegtájékoztatóban található tanácsokra a gyermekek túlmelegedése, ill. a hőguta megelőzéséről. Kiszáradás, csökkent verejtékezés, ill. emelkedett testhőmérséklet tünetei esetén fontolóra kell venni a Zonibon adásának az abbahagyását.

Gyermekek esetében a Zonibon nem alkalmazható olyan más gyógyszerekkel együtt, amelyek hajlamosítanak a hőhatással kapcsolatos rendellenességekre; ilyenek a karboanhidráz-inhibítorok és az antikolinerg hatású gyógyszerek.

Testömeg
Az általános állapot leromlását és az antiepileptikumok szedésére való képtelenséget okozó fogyás esetét írták le, amely halálos kimenetellel járt (lásd 4.8 pont). A Zonibon nem javasolt (a WHO életkorra korrigált BMI definíciója szerint) alultáplált gyermekek, ill. az étvágytalan gyermekbetegek kezelésére.

A testtömegcsökkenés előfordulása a különböző korcsoportokban konzisztens (lásd 4.8 pont), a gyermekkori fogyás potenciális súlyosságára való tekintettel azonban a testtömeg rendszeres ellenőrzésére vanszükségebben a populációban. Ha a beteg testtömegnövekedése elmarad a növekedési táblázatok szerinti mértéktől, akkor fontolóra kell venni étrendkiegészítők adását, illetve a megnövelt táplálékbevitelt, különben abba kell hagyni a Zonibon alkalmazását.

20 kg alatti testtömegű betegekkel végzett klinikai vizsgálatokból korlátozott adatok állnak rendelkezésre, ezért a 6 éves kort elért, de 20 kg-nál kisebb testtömegű gyermekek kezelése esetében fokozott elővigyázatosságra van szükség. Atesttömegcsökkenés hosszú távú hatása a gyermekek növekedésére és fejlődésére nem ismert.

Metabolikus acidózis
Úgy látszik, hogy a zoniszamid által kiváltott metabolikus acidózis gyakoribb és súlyosabb a gyermekek és serdülők esetében. Ebben a populációban megfelelően értékelni és ellenőrizni kell a szérum bikarbonátszintjét (a teljes figyelmeztetést lásd 4.4 pont: Metabolikus acidózis; az alacsony bikarbonátszint előfordulását lásd 4.8 pont). Nem ismert az alacsony bikarbonátszint hosszú távú hatása a növekedésre és fejlődésre.

Nem szabad alkalmazni a Zonibont az egyidejűleg más karboanhidráz-bénítóval - pl. topiramát, acetazolamid - kezelt gyermekek esetében (lásd 4.5 pont).

Vesekövek
Vesekövesség fordult elő gyermekekben (a teljes figyelmeztetést lásd 4.4 pont: Vesekőképződés). Egyes betegek, különösen azok, akik hajlamosak a vesekőképződésre, a vesekő kialakulása és a vele járó jelek és tünetek, mint vesegörcs, vesefájdalom, ill. deréktáji fájdalom fokozott kockázatának lehetnek kitéve.
A nephrolithiasis tartós vesekárosodást okozhat. A rizikófaktorok közé tartozik a kórelőzményben, ill. családi anamnézisben szereplő vesekő, továbbá a hiperkalciuria. E kockázati tényezők egyike alapján sem lehet megbízhatóan előre jelezni a vesekövek képződését a zoniszamid kezelés alatt.
A folyadékbevitel és vizeletürítés fokozása segítségével csökkenthető a nephrolithiasis kockázata, különösen azoknál a betegeknél, akiknél hajlamosító tényezők állnak fenn. Az orvos döntése szerint kell elvégezni a vese ultrahangos vizsgálatát. Ha vesekövet mutatnak ki, akkor abba kell hagyni a Zonibon alkalmazását.

Májműködési zavar
Gyermekek és serdülők esetében előfordult a májfunkciós értékek, így az alanin-aminotranszferáz (ALAT), az aszpartát-aminotranszferáz (ASAT), gamma-glutamil-transzferáz (GGT) és bilirubin szintjének emelkedése, de nem figyeltek meg egységes eltérést a normál tartomány felső határánál magasabb értékekben.Mindemellett a máj érintettségének gyanújakor ellenőrizni kell a májfunkciót, és fontolóra kell venni a Zonibon-kezelés abbahagyását.

Kognitív funkciók
Epilepsziában szenvedő betegeknél az alapbetegség és/vagy az antiepileptikus kezelés alkalmazása a kognitív funkciók romlásával jár. Egy gyermekekés serdülők bevonásával végzett placebo-kontrollos vizsgálat során akárosodottkognitív funkciókkal rendelkező betegek aránya számszerűen nagyobb volt a zoniszamid-csoportban, mint a placebo-csoportban.

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A Zonibon hatása a citokróm P450 enzimekre

Humán máj mikroszómákkal végzett in vitro vizsgálatokban az 1A2, 2A6, 2B6, 2C8, 2C9, 2C19, 2D6, 2E1, ill. 3A4 citokróm P450 izoenzimekre a klinikailag releváns szabad szérumkoncentráció mintegy kétszeresének megfelelő vagy magasabb zoniszamid szintek mellett nem vagy csak csekély mértékű (<25%) gátló hatást mutattak ki. Ezért nem várható, hogy a Zonibon a citokróm P450 rendszeren keresztül befolyásolná az egyéb gyógyszerek farmakokinetikáját, amint azt a karbamazepin, a fenitoin, az etinil-ösztradiol és a dezipramin esetében in vivo is kimutatták.

A Zonibon lehetséges hatásai egyéb gyógyszerekre

Antiepileptikumok
Epilepsziás betegeknél a Zonibon steady-state adagolása nem befolyásolta klinikailag releváns mértékben a karbamazepin, lamotrigin, fenitoin vagy nátrium-valproát farmakokinetikáját.

Orális fogamzásgátlók
Egészséges embereken végzett klinikai vizsgálatokban aZonibon steady-state adagolása nem befolyásolta a kombinált fogamzásgátlóban lévő etinil-ösztradiol, ill. noretiszteron szérumkoncentrációit.

Karboanhidráz-inhibítorok
Óvatosan kell alkalmazni a Zonibont az egyidejűleg karboanhidráz-gátlóval - topiramát, acetazolamid - kezelt felnőtt betegek esetében, mivel nincs elég adat ahhoz, hogy ki lehetne zárni a farmakodinámiás kölcsönhatást (lásd 4.4 pont).

Nem szabad alkalmazni a Zonibont az egyidejűleg más karboanhidráz-gátlóval - pl. topiramát, acetazolamid - kezelt gyermekek esetében (lásd 4.4 pont: Gyermekek és serdülők).

P-gp szubsztrát
Egy in vitrovizsgálatban kimutatták, hogy a zoniszamid 267 mikromol/l IC50 értékkel a P-gp (MDR1) gyenge inhibitora, így elméletileg fennáll annak a lehetősége, hogy a zoniszamid befolyásolhatja a P-gp szubsztrát anyagok farmakokinetikáját. Körültekintően kell eljárni a zoniszamid kezelés megkezdésekor vagy abbahagyásakor, ill. a zoniszamid adagjának megváltoztatásakor az olyan betegek esetében, akik P-gp szubsztrát gyógyszereket (pl. digoxin, kinidin) is kapnak.

A Zonibont érintő potenciális gyógyszerkölcsönhatások

Klinikai vizsgálatokban a lamotrigin egyidejű alkalmazásának nem volt észlelhető hatása a zoniszamid farmakokinetikájára.
A Zonibon együttes alkalmazásaolyan egyéb gyógyszerekkel, amelyek urolithiasist okozhatnak, fokozhatja a vesekőképződés kockázatát, ezért kerülni kell az ilyen gyógyszerek egyidejű alkalmazását.

A zoniszamid metabolizálása részben a CYP3A4 (redukciós hasítás), és az N-acetil transzferázok, ill. glükuronsavas konjugáció útján történik, ezért azok az anyagok, amelyek gátolni vagy serkenteni tudják ezen enzimeket, befolyásolhatják a zoniszamid farmakokinetikáját:

- Enzimindukció: A CYP3A4-et indukáló hatóanyagokkal - fenitoin, karbamazepin, fenobarbitál - kezelt epilepsziás betegek zoniszamid expozíciója kisebb. Valószínűtlen, hogy ezeknek a hatásoknak klinikai jelentősége lenne, amikor a Zonibont a meglévő terápiához adják, azonban változások következhetnek be a zoniszamid koncentrációjában, ha az egyidejűleg adott CYP3A4 induktor antiepileptikumot vagy más gyógyszert abbahagyják, azok adagját változtatják, ill. adásukat elkezdik; ilyenkor a Zonibon adagjának módosítására lehet szükség. A rifampicin hatékony CYP3A4 induktor. Amennyiben az együttes alkalmazásukra van szükség, akkor szorosan monitorozni kell a beteget, és szükség szerint módosítani kell a Zonibon és más CYP3A4 szubsztrátok dózisát.

- CYP3A4 gátlás: Klinikai adatok alapján úgy látszik, hogy az ismert specifikus és nem specifikus CYP3A4 inhibitoroknak nincs klinikailag releváns hatása a zoniszamid farmakokinetikai expozíciós paramétereire. Sem a ketokonazol (400 mg/nap), sem a cimetidin (1200 mg/nap) steady-state adagolása nem gyakorolt klinikailag releváns hatást a zoniszamid egyszeri adagjának farmakokinetikájára egészséges embereknél. Ezért nincs szükség a Zonibon adagolásának módosítására, ha az ismert CYP3A4 inhibitorokkal adják együtt.

Gyermekek és serdülők
Interakciós vizsgálatokat csak felnőttekkel végeztek.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Fogamzóképes korban lévő nők
A fogamzóképes korban lévő nőknek hatásos fogamzásgátlást kellalkalmazniuk a Zonibon kezelés alatt, és az abbahagyása után egy hónapig.

Zonibont nem kaphat olyan fogamzóképes korban lévő nő, aki nem alkalmaz hatékony fogamzásgátlást, kivéve, ha erre egyértelműen szükség van, és csak akkor, ha a kezelés várható haszna indokolja a magzat veszélyeztetését. A zoniszamiddal kezelt, fogamzóképes korban lévő nőket szakorvosi tanácsadásban kell részesíteni. A terhességet tervező nőknek szakorvosukhoz kell fordulniuk, hogy újraértékeljék a zoniszamid-kezelést, és fontolóra vegyenek más terápiás lehetőségeket.

Mint minden antiepileptikus gyógyszer esetében, a zoniszamid hirtelen me