Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ASOLFENA 10MG FILMTABLETTA 30X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Krka D.D.
Hatástani csoport:
G04BD Urológiai görcsoldók
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-23326/08
Hatóanyagok:
Solifenacum succinatum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
5989 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános1497,004492,00
Közgyógy5989,000,00
Üzemi baleset5989,000,00
Teljes0,005989,00
Egyedi engedélyes0,005989,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőttek beleértve az időseket is
Az ajánlott napi dózis 5 mg szolifenacin-szukcinát egyszeri alkalommal. Amennyiben szükséges, a dózis napi egyszeri 10 mg-ra emelhető.

Speciális betegcsoportok

Gyermekek és serdülők
Az Asolfena biztonságosságát és hatásosságát gyermekek esetében nem igazolták, ezért az Asolfena gyermekeknél nem alkalmazható.

Vesekárosodásban szenvedő betegek
Az enyhétől középsúlyosig terjedő (kreatinin-clearance > 30 ml/perc) vesekárosodásban szenvedő betegek különleges dózisbeállítást nem igényelnek. A súlyos vesekárosodásban (kreatinin-clearance ? 30 ml/perc) szenvedő betegeknél a terápia csak kellő elővigyázatossággal folytatható, valamint az alkalmazott dózis nem haladhatja meg a napi egyszeri 5 mg-ot (lásd 5.2 pont).

Májkárosodásban szenvedő betegek
Enyhe májkárosodás esetén nincs szükség dózismódosításra. Középsúlyos májkárosodásban (Child-Pugh pontrendszerben 7 és 9 közötti érték) szenvedő betegeknél a terápia csak kellő óvatossággal folytatható, valamint az alkalmazott dózis nem haladhatja meg a napi egyszeri 5 mg-ot (lásd 5.2 pont).

A citokróm-P450 3A4 erős inhibitorai
Amennyiben az Asolfena egyidejűleg kerül alkalmazásra ketokonazollal vagy a CYP3A4 más, erős inhibitorával, pl. ritonavirral, nelfinavirral, itrakonazollal (lásd 4.5 pont), az alkalmazott napi dózis nem haladhatja meg az egyszeri 5 mg-ot.

Az alkalmazás módja
Az Asolfena-t szájon át, egészben, kevés folyadékkal kell bevenni. Az Asolfena-t étkezés közben vagy attól függetlenül is be lehet venni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A más okból (szívelégtelenség, vesebetegség) kialakuló gyakori vizelési panasz az Asolfena alkalmazása előtt tisztázandó. Ha húgyúti fertőzés áll fenn, megfelelő antibakteriális terápiát kell kezdeni.

Az Asolfena-t a következő állapotokban kellő elővigyázatossággal kell alkalmazni:
- vizeletretenció kockázatával járó, klinikailag jelentős hólyagürülési akadály.
- gyomor-bél rendszeri elzáródás.
- hajlam a gyomor-bél rendszeri motilitás csökkenésére.
- súlyos vesekárosodásban (kreatinin-clearance ? 30 ml/perc, lásd 4.2 és 5.2 pontot) a napi dózis nem haladhatja meg az 5 mg-ot.
- középsúlyos májkárosodásban (Child-Pugh pontrendszerben 7 és 9 közötti érték, lásd 4.2 és 5.2 pont) a napi dózis nem haladhatja meg az 5 mg-ot.
- a CYP3A4 erős inhibitorának egyidejű használata - pl. ketokonazol (lásd 4.2 és 4.5 pont) - esetén.
- rekeszizomsérv/gastro-oesophagealis reflux betegség és/vagy azon betegeknél, akik egyidejűleg olyan más gyógyszereket szednek (pl. biszfoszfonátokat), amelyek előidézhetik vagy súlyosbíthatják a nyelőcső gyulladásos megbetegedését.
- autonóm neuropathia.

QT-szakasz-megnyúlás, torsades de pointes eseteit figyelték meg olyan betegek esetében, akiknél olyan kockázati tényezők álltak fent, mint például már meglévő hosszú QT szindróma vagy hypokalaemia.

A gyógyszer hatásossága és biztonságossága neurogén detrusor izomtúlműködés esetén még nem igazolt.

Néhány, szolifenacin-szukcináttal kezelt beteg esetében légúti szűkülettel járó angioödémát jelentettek. Ha angioödéma lép fel, a szolifenacin-szukcinát adását fel kell függeszteni és a beteget a megfelelő kezelésben és/vagy eljárásban kell részesíteni.

Néhány szolifenacin-szukcináttal kezelt beteg esetében anaphylaxiás reakciót jelentettek. A szolifenacin-szukcinát adását azonnal meg kell szakítani és a megfelelő kezelést és/vagy intézkedést kell kezdeni, azoknál a betegeknél, akinél kialakul az anaphylaxiás reakció.

Az Asolfena maximális hatása a kezelés megkezdését követő negyedik hét után állapítható meg a legkorábban.

Laktóz
Ritkán előforduló, örökletes galaktóz-intoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Mivel a szolifenacin más antikolinerg vegyületekhez hasonlóan homályos látást, ritkábban aluszékonyságot és fáradtságot okozhat (lásd 4.8 pont), ezért a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket negatívan befolyásolhatja.


4.9 Túladagolás

Tünetek
A szolifenacin-szukcinát túladagolása súlyos antikolinerg hatásokat okozhat. Egyetlenegy betegnek 5 órán keresztül adott legmagasabb szolifenacin-szukcinát dózis 280 mg volt, ami megváltozott elmeállapothoz vezetett, azonban hospitalizációra nem volt szükség.

Kezelés
Szolifenacin-szukcinát túladagolása esetén a beteget aktív szénnel kell kezelni. Gyomormosás hasznos lehet, ha a túladagolást követően egy órán belül történik, azonban a hánytatás kerülendő.

Más antikolinerg gyógyszerekhez hasonlóan, az alábbi tüneti kezeléseket lehet alkalmazni:
* Súlyos centrális antikolinerg hatások, mint a hallucinációk és kifejezett izgatottság kezelésére: fizosztigmin vagy karbakol.
* Konvulziók vagy kifejezett izgatottság kezelésére: benzodiazepinek.
* Légzési elégtelenség kezelésére: mesterséges lélegeztetés.
* Tachycardia kezelésére: béta-blokkolók.
* Vizeletretenció kezelésére: katéter.
* Mydriasis kezelésére: pilokarpin szemcsepp és/vagy a beteg elhelyezése sötétített szobában.

Más antimuszkarin gyógyszerhez hasonlóan túladagolás esetén különös figyelmet kell fordítani azon betegekre, akik ismerten QT-idő-megnyúlási veszélyességi csoportba tartoznak (pl. hypokalaemia, bradycardia és olyan gyógyszerek egyidejű alkalmazása, amelyek QT-idő-megnyúlást okoznak) és releváns, már korábban fennálló kardiológiai megbetegedésben szenvednek (pl. myocardialis ischaemia, arrhythmia, pangásos szívelégtelenség).





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Farmakológiai kölcsönhatások
Más, antikolinerg hatással (is) rendelkező gyógyszer egyidejű alkalmazása kifejezettebb terápiás hatást és nemkívánatos mellékhatásokat eredményezhet. Új antikolinerg terápiát az Asolfena kezelés felfüggesztése után kb. 1 héttel lehet indítani. Kolinerg receptor agonisták egyidejű alkalmazásával a szolifenacin terápiás hatása csökkenhet.
A szolifenacin csökkentheti azon gyógyszerek hatását, amelyek a gyomor-bél rendszer motilitását fokozzák (pl. metoklopramid, cizaprid).

Farmakokinetikai kölcsönhatások
In vitro vizsgálatok szerint a terápiás koncentrációjú szolifenacin nem gátolja az emberi máj mikroszomális eredetű enzimjeit: CYP1A1/2, 2C9, 2C19, 2D6, 3A4. Ezért a szolifenacin nagy valószínűséggel nem változtatja meg ezen CYP enzimeken metabolizálódó gyógyszerek clearance-ét.

Más gyógyszerek hatása a szolifenacin farmakokinetikájára
A szolifenacint a CYP3A4 enzim metabolizálja. A ketokonazol (200 mg/nap) - egy erős CYP3A4 inhibitor - egyidejű alkalmazása során a szolifenacin AUC-értéke kétszeresére nőtt, míg 400 mg/nap ketokonazol hatására a szolifenacin AUC-értéke megháromszorozódott. Ezért az Asolfena maximális dózisa 5 mg minden olyan esetben, ha egyidejűleg terápiás dózisú ketokonazol vagy egy másik erős CYP3A4 inhibitor kerül alkalmazásra (pl. ritonavir, nelfinavir, itrakonazol) (lásd 4.2 pont).
A szolifenacin és egy erős CYP3A4 inhibitor egyidejű alkalmazása súlyos vesekárosodás vagy középsúlyos májkárosodás esetén ellenjavallt.
Az enzimindukció hatását a szolifenacin és metabolitjainak farmakokinetikájára, valamint más, nagyobb affinitású CYP3A4 szubsztrátok hatását szolifenacin expozícióra nem vizsgálták. Mivel a szolifenacin a CYP3A4-en keresztül metabolizálódik, ezért más, nagyobb affinitású CYP3A4 szubsztrátokkal (pl. verapamil, diltiazem) és CYP3A4 induktorokkal (pl. rifampicin, fenitoin, karbamazepin) létrejöhet farmakokinetikai interakció.

A szolifenacin hatása más gyógyszerek farmakokinetikájára

Orális fogamzásgátlók
A szolifenacin szedése során a szolifenacin és a kombinált orális fogamzásgátlók között (etinil-ösztradiol, levonorgesztrel) nem merült fel farmakokinetikai interakció.

Warfarin
A szolifenacin szedése nem változtatta meg sem az R-warfarin, sem az S-warfarin farmakokinetikáját, sem azok protrombin időre kifejtett hatását.

Digoxin
A szolifenacin szedése nem változtatta meg a digoxin farmakokinetikáját.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása
A szolifenacin farmakológiai hatásai miatt az Asolfena nemkívánatos antikolinerg hatásokat okozhat (általában) enyhétől középsúlyosig. A nemkívánatos antikolinerg hatások gyakorisága dózisfüggő.

A leggyakrabban jelentkező mellékhatás, mely a szolifenacin kezelés kapcsán jelentkezett, a szájszárazság volt. A napi 5 mg-mal kezelt betegek 11%-ában, a 10 mg-mal kezeltek 22%-ában, míg a placebóval kezelt betegek 4%-ában fordult elő. A szájszárazság súlyossága rendszerint enyhe volt, és csak ritkán vezetett a terápia felfüggesztéséhez. Általánosságban elmondható, hogy a gyógyszer-compliance nagyon magas volt (megközelítően 99%) és a szolifenacinnal kezelt betegek körülbelül 90 %-a fejezte be a teljes 12 hetes vizsgálati időszakot.

A mellékhatások táblázatos felsorolása
Gyakorisági kategóriák:
- Nagyon gyakori (?1/10)
- Gyakori (?1/100 to <1/10)
- Nem gyakori (?1/1,000 to <1/100)
- Ritka (?1/10,000 to <1/1,000)
- Nagyon ritka (<1/10,000)
- Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerültek felsorolásra.

Szerv-rendszerenkénti csoportosítás a MedDRA rendszer szerint
Nagyon gyakori
Gyakori

Nem gyakori

Ritka

Nagyon ritka
Nem ismert
Fertőző betegségek és parazita-fertőzések


Húgyúti infekciók
Hólyaghurut



Immunrendszeri betegségek és tünetek





Anaphylaxiás reakció*
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek





Csökkent étvágy*
Hyper-kalaemia*
Pszichiátriai kórképek




Halluciná-ciók*
Zavartság*
Delírium*
Idegrendszeri betegségek és tünetek


Aluszékony-ság
Ízérzészavar
Szédülés,*
Fejfájás*


Szembetegségek és szemészeti tünetek

Homályos látás
Szem-szárazság


Glaucoma*
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek





Torsades de pointes*
EKG QT megnyúlása* pitvarfibrillá-ció*, palpitáció*, tachycardia*
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek


Orrszárazság


Dysphonia*
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Száj-szárazság
Székreke-dés
Hányinger
Dyspepsia
Hasi fájdalom
Gastro-oesophagealis reflux betegségek
Torokszáraz-ság
Vastagbél obstructio,
Széklet impaktáció, Hányás*

Ileus*
Abdominális diszkomfort*
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek





Májműködési zavar*
Rendellenes máj funkciós teszt*
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei


Bőrszárazság
Pruritus*,
Bőrkiütés*

Erythema multiforme*
Csalán-kiütés*, angio-oedema*
Exfoliatív dermatitis*
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei





Izomgyenge-ség*
Vese és húgyúti betegségek és tünetek


Vizelési nehézség
Vizelet-retenció

Vese-elégtelenség*
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók


Fáradtság,
Perifériás ödéma



*A forgalomba hozatalt követő vizsgálatok során észlelt reakciók.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: egyéb urológiai készítmények, húgyúti görcsoldók, ATC kód: G04BD08

Hatásmechanizmus:
A szolifenacin egy kompetitív, specifikus, kolinerg receptor antagonista.

A húgyhólyagnak paraszimpatikus kolinerg beidegzése van. Az acetil-kolin főleg az M3 altípusú muszkarin receptorokon keresztül fejti ki a detrusor simaizomzatot összehúzó hatását. In vitro és in vivo farmakológiai vizsgálatok igazolták, hogy a szolifenacin kompetitív inhibitora az M3 altípusú muszkarin receptornak. Ezenfelül a szolifenacin specifikus muszkarin receptor antagonistának bizonyult, tekintve, hogy nem, vagy csak alacsony mértékben mutatott affinitást más receptorokkal és ioncsatornákkal szemben.

Farmakodinámiás hatások:
Az 5 és 10 mg-os napi dózisú szolifenacin-szukcinát kezelés hatását számos kettős vak, randomizált, kontrollos klinikai vizsgálat során értékelték, hólyagtúlműködésben szenvedő férfiakban és nőkben.

Az alábbi táblázat mutatja, hogy a szolifenacin-szukcinát mindkét dózisának (5 és 10 mg) alkalmazása során mind az elsődleges, mind a másodlagos végpontokon statisztikailag szignifikáns javulás volt észlelhető a placebóval szemben. Már a kezelés megkezdésének első hetén megfigyelték a hatásosságát, amely a 12 héten át tartó időszak során állandósult. Egy hosszútávú, nyílt vizsgálat azt mutatta, hogy a hatásosság legalább 12 hónapig fennállt. A 12 hetes terápiás időszakot követően a kezelés hatására az előzőleg inkontinens betegek 50 %-ában az inkontinencia megszűnt, valamint a betegek 35 %-ában a vizeletürítések gyakorisága napi 8 vizeletürítés alá csökkent.
A hólyagtúlműködés-okozta tünetek kezelése jelentős életminőségbeli (Quality of Life) javulást is eredményez, pl. általános közérzet, inkontinencia hatása, szerepvállalási korlátozottság, fizikai korlátozottság, szociális korlátozottság, érzelmek, tünetek súlyossága, súlyossági mutatók, alvás/erőnlét mind-mind javultak.

Négy, 3-as fázisú kontrollos klinikai vizsgálat eredménye, melyek esetén a kezelési idő 12 hét volt (összesített adatok)


placebo
szolifenacin-szukcinát 5 mg (napi egy alk.)
szolifenacin-szukcinát10 mg napi egy alk.)
tolterodin 2 mg (napi két alk.)
A vizeletürítések száma/24 h




Átlagos alapérték
Átlagos csökkenés az alapértékhez képest
%-os eltérés az alapértéktől
n
p-érték*
11,9
1,4
(12%)
1138

12,1
2,3
(19%)
552
<0,001
11,9
2,7
(23%)
1158
<0,001
12,1
1,9
(16%)
250
0,004
A sürgető vizelési epizódok száma/24 h




Átlagos alapérték
Átlagos csökkenés az alapértékhez képest
%-os eltérés az alapértéktől
n
p-érték*
6,3
2,0
(32%)
1124
5,9
2,9
(49%)
548
<0,001
6,2
3,4
(55%)
1151
<0,001
5,4
2,1
(39%)
250
0,031

Az inkontinenciás epizódok száma/24 h




Átlagos alapérték
Átlagos csökkenés az alapértékhez képest
%-os eltérés az alapértéktől
n
p-érték*
2,9
1,1
(38%)
781
2,6
1,5
(58%)
314
<0,001
2,9
1,8
(62%)
778
<0,001
2,3
1,1
(48%)
157
0,009
A nocturiás epizódok száma/24 h




Átlagos alapérték
Átlagos csökkenés az alapértékhez képest
%-os eltérés az alapértéktől
n
p-érték*
1,8
0,4
(22%)
1005
2,0
0,6
(30%)
494
0,025
1,8
0,6
(33%)
1035
<0,001
1,9
0,5
(26%)
232
0,199
Az egyszerre ürített vizelettérfogat




Átlagos alapérték
Átlagos növekedés az alapértékhez képest
%-os eltérés az alapértéktől
n
p-érték*
166 ml
9 ml
(5%)
1135
146 ml
32 ml
(21%)
552
<0.001
163 ml
43 ml
(26%)
1156
<0.001
147 ml
24 ml
(16%)
250
<0.001
Egészségügyi betétek száma/24 h




Átlagos alapérték
Átlagos csökkenés az alapértékhez képest
%-os eltérés az alapértéktől
n
p-érték*
3,0
0,8
(27%)
238
2,8
1,3
(46%)
236
<0.001
2,7
1,3
(48%)
242
<0.001
2,7
1,0
(37%)
250
0.010

Megjegyzés:
A pivotális vizsgálatok közül négyben 10 mg szolifenacin-szukcinátot és placebót használtak. Ezek közül kettőben 5 mg szolifenacin-szukcinátot, valamint az egyikben napi kétszeri 2 mg-os tolterodint is használtak.

Az egyes vizsgálatokból nem minden paraméter és kezelési csoport került feldolgozásra. Ezért a feltüntetett betegek száma paraméterenként és kezelési csoportonként eltérhet.
* p-érték: a placebóval történő páronkénti összehasonlítás

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A maximális szolifenacin plazmakoncentráció (cmax) a szolifenacin-szukcinát tabletta bevételétől számított 3-8 óra alatt alakul ki. A tmax dózisfüggetlen. A cmax és a görbe alatti terület (AUC) 5-40 mg között a dózissal arányosan nő. Az abszolút biohasznosíthatóság körülbelül 90%.
Az ételfogyasztás nem befolyásolja a szolifenacin cmax- és AUC-értékeit.

Eloszlás
A szolifenacin látszólagos megoszlási térfogata intravénás beadást követően körülbelül 600 l. A szolifenacin nagymértékben (kb. 98 %-ban) kötődik a plazmafehérjékhez, elsősorban az ?1-savas glikoproteinekhez.

Biotranszformáció
A szolifenacin nagymértékben a májban metabolizálódik, elsősorban a citokróm P450 3A4 (CYP3A4) által. Emellett alternatív metabolikus utak is léteznek, melyek hozzájárulhatnak a szolifenacin metabolizmusához. A szolifenacin szisztémás clearance értéke 9,5 l/óra, terminális felezési ideje 45-68 óra. Per os alkalmazásnál a szolifenacin mellett egy farmakológiailag aktív (4R-hidroxi-szolifenacin) és három inaktív metabolitot (N-glükuronid-szolifenacin, N-oxid-szolifenacin és 4R-hidroxi-N-oxid-szolifenacin) azonosítottak a plazmában.

Elimináció
[14C-jelzett]-szolifenacin 10 mg-jának egyszeri adása után a radioaktivitás 70 %-a a vizeletben, 23 %-a a székletben volt kimutatható mintegy 26 napon keresztül. A vizeletben mért radioaktivitás kb. 11 %-át a változatlan formában ürülő hatóanyag; 18 %-át az N-oxid metabolit, 9 %-át a 4R-hidroxi-N-oxid metabolit és 8 %-át a 4R-hidroxi metabolit (aktív metabolit) adta.

Linearitás/nem-linearitás
A gyógyszer a terápiás dózistartományban lineáris farmakokinetikát mutat.

Más speciális betegcsoportok

Idősek
Nem szükséges dózismódosítás a különböző korú betegeknél. Időskorúaknál végzett vizsgálatok kimutatták, hogy szolifenacin-szukcinát (naponta egyszer 5, ill. 10 mg) beadását követően az AUC-ben kifejezett szolifenacin expozíció nem különbözik az egészséges időskorúakban (65-80 év között) a fiatal egészségesekhez (életkor kevesebb, mint 55 év) képest. Időskorúaknál a tmax által kifejezett átlagos felszívódási sebesség egy kicsit kisebb volt, valamint a terminális felezési idő körülbelül 20 %-kal hosszabb volt. Ezen csekély különbségek klinikailag nem jelentősek.

Gyermekek és serdülők
A szolifenacin farmakokinetikai paramétereit gyermekeknél és serdülőkorúaknál nem állapították meg.

Nem
A nem a szolifenacin farmakokinetikáját nem befolyásolja.

Rassz
A rassz a szolifenacin farmakokinetikáját nem befolyásolja.

Vesekárosodás
A szolifenacin AUC és cmax értékei enyhe és középsúlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknél nem különböztek jelentősen az egészséges önkénteseken mért értékektől. Súlyos vesekárosodásban (kreatinin-clearance ? 30 ml/perc) szenvedő betegeknél a szolifenacin expozíció jelentősen nagyobb volt a kontroll csoporthoz képest, számszerűsítve: a cmax 30 %-kal, az AUC több mint 100 %-kal, a t1/2 több mint 60 %-kal növekedett. A kreatinin-clearance és a szolifenacin clearance között statisztikailag szignifikáns összefüggést figyeltek meg.
Hemodialízis-kezelést kapó betegekben farmakokinetikai vizsgálatok nem történtek.

Májkárosodás
Középsúlyos májkárosodás esetén (Child-Pugh pontrendszerben 7 és 9 közötti érték) a cmax nem változott, az AUC 60 %-kal nőtt, míg a t1/2 megduplázódott. Súlyos májkárosodásban szenvedő betegekben farmakokinetikai vizsgálatokat nem végeztek.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt dózistoxicitási, termékenységi, embrionális és magzati fejlődési genotoxicitási, karcinogenitási, reprodukciós toxicitási - preklinikai vizsgálatok azt igazolták, hogy a készítmény nem jelent különleges veszélyt az emberre. Az egerek pre- és postnatális fejlődésének vizsgálata során az anya szoptatás alatti szolifenacin kezelése dózisfüggően csökkentette a születés utáni túlélési arányt, a kölykök súlyát és klinikailag jelentős mértékben lassította a fizikai fejlődést. A 10 vagy 21 napos kortól farmakológiai hatású dózissal kezelt fiatal egerek mindkét csoportjánál előzetes klinikai jelek nélküli, dózisfüggő megnövekedett mortalitás fordult elő a felnőtt egerekhez képest. A 10 napos koruktól kezelt fiatal egerek plazma expozíciója magasabb volt, mint a felnőtt egereké, ugyanakkor a 21 napos kortól kezelt egerek szisztémás expozíciója összemérhető volt a felnőtt egerekével. A fiatal egerek megnövekedett mortalitásának klinikai jelentősége nem ismert.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Buborékcsomagolás (PVC/PVDC//Al-fólia): 10, 30, 50, 60, 90 vagy 100 filmtabletta, dobozban
PP kupakkal lezárt HDPE tabletta tartály: 250 filmtabletta, dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A készítmény felhasználására, kezelésére vonatkozó útmutatások és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes, erős hatású szer)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.

Az első felnyitást követő tárolási előírásokat lásd a 6.3 pontban.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.

HDPE tabletta tartály esetében, az első felbontás után:
Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.
Első felbontás után a lejárati idő: 12 hónap.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Krka, d.d., Novo mesto
Šmarješka cesta 6
8501 Novo mesto
Szlovénia


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

Asolfena 5 mg filmtabletta:
OGYI-T-23326/01 10x PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban
OGYI-T-23326/02 30x PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban
OGYI-T-23326/03 50x PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban
OGYI-T-23326/04 60x PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban
OGYI-T-23326/05 90x PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban
OGYI-T-23326/06 100x PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban

Asolfena 10 mg filmtabletta:
OGYI-T-23326/07 10x PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban
OGYI-T-23326/08 30x PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban
OGYI-T-23326/09 50x PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban
OGYI-T-23326/10 60x PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban
OGYI-T-23326/11 90x PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban
OGYI-T-23326/12 100x PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK
DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2018. január 19.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2020. október 28.



11




OGYÉI/54129/2020
OGYÉI/54132/2020




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Szolifenacin kezelés ideje alatt bekövetkező terhességről nincsen klinikai adat. Állatkísérletek tanulsága szerint a gyógyszernek nincsen közvetlen káros hatása a fertilitásra, az embrionális/foetalis fejlődésre, valamint a szülésre (lásd 5.3 pont). Humán alkalmazáskor várható esetleges kockázat nem ismert. Terhes nőknél történő alkalmazása esetén különös elővigyázatossággal kell eljárni.

Szoptatás
A szolifenacin emberi tejbe történő kiválasztódásáról nincsen adat. Egerekben a szolifenacin és/vagy metabolitjai kiválasztódtak a tejbe és dózisfüggően fejlődésbeli elmaradást eredményeztek az újszülött egerekben (lásd 5.3 pont), ezért az Asolfena szedése szoptatás alatt kerülendő.