Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ANTAETHYL 500MG TABLETTA 20X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Neuraxpharm Hungary Korlátolt Felelősségű Társaság
Hatástani csoport:
N07BB Drug used in alcohol dependence
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-02907/01
Hatóanyagok:
DisulfiramumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
1499 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy1499,000,00
Üzemi baleset1499,000,00
Általános1199,00 (80%)300,00
Teljes0,001499,00
Egyedi engedélyes0,001499,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Alkohol fogyasztása a készítmény szedése mellett ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Epilepsia esetén alkalmazása ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Antaethyl 500 mg tablettát csak a beteg felvilágosítása után szabad alkalmazni, csak 5-7 nap teljes alkoholmegvonás után, vagy akkor, ha ellenőrizték, hogy a véralkoholszint nulla. A kezelés beállítása kizárólag orvosi ellenőrzés mellett - lehetőleg kórházi körülmények között - történjen.

Adagolás

Ajánlott kezdő adagja 1 tabletta naponta 2-3 napig.
A kezdő adag fokozatosan csökkenthető napi 1/2 vagy 1/4 tabletta fenntartó adagra.

Iváspróba
Az iváspróbát - amennyiben az orvos elvégzi - a 4. napon célszerű beiktatni a következők szerint: pulzusszámlálás és vérnyomásmérés után 1 dl bort vagy 2 dl sört vagy 0,2 dl pálinkát igyon a beteg aszerint, hogy milyen szeszesitalt szokott fogyasztani.
A diszulfirám-alkohol reakció az alkohol elfogyasztása után 2-15 perccel kezdődik, tetőpontját kb. 30 perc alatt éri el és általában 1 1/2 óra alatt zajlik le. Ezalatt 10 percenként megismétlendő a pulzusszámolás és a vérnyomásmérés. Az iváspróba alatt az orvos számára rendelkezésre kell állniuk a "Túladagolás" rovatban a diszulfirám-alkohol reakció kezelésére vonatkozóan leírt szereknek. A második iváspróba alkalmával az alkohol mennyisége a szerint emelhető vagy csökkenthető, hogy az első próbaiváshoz alkalmazott mennyiség túl erős vagy túl gyenge reakciót váltott-e ki.
Az iváspróbát 50 évesnél idősebb betegnél nem ajánlatos alkalmazni.

Ha a diszulfirám szedése - hosszú időn át, naponta rendszeresen ajánlott - szükséges a bevétel ellenőrzése (pl. betegnapló vezetésével).

Az alkalmazás módja

A tablettát alkohol nélkül, a reggeli étkezésnél kell bevenni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A kezelés megkezdése előtt
- A kezelés megkezdése előtt gondos általános orvosi kivizsgálást kell végezni szervi károsodások, vagy neuropszichiátriai zavarok feltárására. A hozzátartozók felvilágosítása is szükséges.
- Az Antaethyl tabletta az előny/kockázat gondos mérlegelésével alkalmazható, amennyiben a diszulfirám-alkohol reakció fokozott veszélyt jelent, mint pl.: a vérnyomás-, valamint a légzésfunkció zavarai és enyhe máj- és vese megbetegedések, veseelégtelenség, hypothyreodismus.
- A kezelés megkezdése előtt a véralkoholszintet ellenőrizni kell: a beteg vérében nem lehet alkohol!
A beteget részletesen fel kell világosítani, hogy már a legkisebb mennyiségű alkohol bevitele, akár alkoholtartalmú gyógyszereké (köhögés elleni és vitamin-készítmények, tonizáló szerek), vagy az alkohollal történő kontaktus (pl. aftershave, bedörzsölőszer), illetve annak inhalálása nemkívánatos mellékhatásokat válthat ki.
A gyógyszer iránti toleranciát célszerű per os diszulfirám-kezeléssel megállapítani.
A kezelést tilos megkezdeni alkoholos állapotban lévő, ill. a gyógyszerbevételt megelőzően 24 órával alkoholt fogyasztott beteg esetében.

Alkohol-intolerancia reakciók
A betegeket tájékoztatni kell az alkohol- intolerancia reakciók kockázatáról (Antabus-hatás).
Egyetlen tabletta hatása 4 napig tart. A beteget figyelmeztetni kell, hogy a tabletta befolyásolhatja a reakcióképességet.

Az intolerancia-reakciók erőssége egyes esetekben életveszélyes is lehet.
Diszulfirám kezelés alatt a legkisebb mennyiségű alkoholfogyasztásra 2-15 perces latencia időn belül - egyénileg különböző erősségű - intolerancia-reakciók lépnek fel. Ezen reakciók erőssége és időtartama a bevitt alkohol és diszulfirám mennyiségtől függ, 30 perctől több órán keresztül tarthat.
Többnyire lüktető fejfájás és nyaki fájdalom, kipirulás, a kötőhártyák belövelltsége, esetleges ödémája, izzadás, szédülés, hányinger, hányás, nehézlégzés, szapora légzés, tachycardia, szívdobogásérzés, mellkasi fájdalom, vérnyomásesés, zavart állapot jelentkezik.
Súlyos esetekben, fokozott alkoholfogyasztás után kifejezett vérnyomásesés, kardiovaszkuláris kollapszus, arrhythmia, szívinfarktus néhány esetben halálos kimenetellel, szívműködési elégtelenség, légzésdepresszió, agyi ödéma, meningeális vérzés, görcsök, eszméletvesztés fordulhat elő. Hirtelen haláleset is bekövetkezhet.
A reakció objektívvá tételére pulzusszám mérés és vérnyomásmérés használatos.
Különösen érzékeny betegek esetében már egészen csekély mennyiségű alkohol is súlyos mellékhatásokat okozhat.

Hosszantartó kezelés
Alkohol-intolerancia reakció hosszas szedés esetén még 14 nappal az utolsó diszulfirám adag bevétele után is felléphet.
Hosszantartó kezelés esetén szabályos időközönként (legalább 6 havonta) részletes klinikai vizsgálat (vérkép, máj- és vesefunkció ellenőrzése) szükséges.

Májfunkciók ellenőrzése
Diszulfirám alkalmazása során jelentettek súlyos májtoxicitást, amely néhány esetben májtranszplantációt eredményezett vagy halálos kimenetelű volt. A májfunkciós vizsgálatokat (beleértve a transzaminázokat is) az Antaethyl tabletta alkalmazása előtt és periodikusan, legalább havonta ellenőrizni kell, különösen az alkalmazás első 3 hónapjában. Ha a transzamináz-értékek a normál értékek háromszorosa felett vannak a kezelést azonnal meg kell szüntetni, majd a beteget a májfunkciós értékek normalizálódásáig monitorozni kell.
Toxikus hepatitis első jelére a diszulfirám adagolását azonnal meg kell szüntetni!
A beteg figyelmét fel kell hívni, amennyiben asthenia, anorexia, hányinger, hányás, hasi fájdalom vagy icterus tünetei jelentkeznek, azonnal forduljon orvoshoz. Ilyen esetekben azonnali kivizsgálás szükséges, beleértve a klinikai vizsgálatot és a májfunkciók biológiai értékelését.

Kábítószerek
A diszulfirámot óvatossággal kell alkalmazni olyan betegek esetében, akik kokaint használnak a QT-szakasz megnyúlásának fokozott kockázata miatt (lásd 4.5 pont).

Pszichotikus zavarok
Diszulfirám-kezelés során zavart állapotról, neuropszichiátriai zavarokról, pszichotikus zavarokról és hallucinációkról számoltak be. Az orvosoknak tájékoztatniuk kell a betegeket a pszichotikus rendellenességek és a hallucinációk kockázatáról még abban az esetben is, ha soha nem tapasztaltak hasonló zavarokat. Az orvosoknak figyelemmel kell kísérniük a pszichiátriai tünetek előfordulását, és fel kell hívniuk a betegek és gondozóik figyelmét, hogy haladéktalanul vegyék fel a kapcsolatot a kezelőorvossal, ha pszichiátriai tüneteket tapasztalnak a kezelés során (lásd 4.8 pont).


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Alkalmazásának első szakaszában - egyénenként meghatározandó ideig - gépjárművet vezetni vagy baleseti veszéllyel járó munkát végezni tilos.
A továbbiakban egyénileg határozandó meg a tilalom mértéke. A beteg figyelmét fel kell hívni a szer alkalmazása során esetlegesen fellépő bágyadtságra, álmosságra.


4.9 Túladagolás

Tünetek
Az önmagában adott diszulfirám-túladagolás tünetei 10-20 óra alatt, lassan alakulnak ki. Erősödő betegségérzet, levertség, hányás, kábultság, fejfájás, az artériás vérnyomás csökkenése léphetnek fel. Különféle központi idegrendszeri tünetek alakulhatnak ki, mint pl. extrapiramidális tünetek, görcsök, ataxia, mozgászavar, motoros nyugtalanság, tudatvesztéses állapotok, beleértve a kómát is, zavartság, encephalopathia, fokozott ingerlékenység, hallucináció, pszichózis, személyiségváltozás, apátia,

Diszulfirám és alkohol - általában öngyilkossági szándékkal - történő együttes adagolásakor fellépő súlyos klinikai tünetek: kóma, confusio, kardiovaszkuláris kollapszus, neurológiai tünetek.

Kezelés
Minden esetben tüneti kezelést kell alkalmazni.
Az önmagában adott diszulfirám-túladagolás tüneteinek intenzitása 10 ml 10%-os nátrium-diszulfit, illetve
5 ml 10% -os magnézium-diszulfit adásával csökkenthető.
Diszulfirám és alkohol kombinációja esetén: vérnyomás stabilizálása, légzési funkció fenntartása, adott esetben oxigén, ill. infúzió, továbbá epinefrin (adrenalin), görcsök esetén diazepám adása.
Intravénás antihisztamin-kezelés, esetleg vénásan nagy adagokban C-vitamin (1 gramm) ajánlott, valamint szükséges, különösen a digitalizált betegek szérum káliumszintjének ellenőrzése (mivel fokozottabban fennáll a hypokalaemia veszélye).





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A diszulfirám gátolja a máj mikroszomális enzimrendszerét, ezáltal különféle gyógyszerek eliminációját késleltetheti. Ezen gyógyszerek hatásai, ill. mellékhatásai erősödhetnek vagy meghosszabbodhatnak.

Együttadása kontraindikált:
* alkohollal, ill. alkoholtartalmú italokkal és gyógyszerekkel (alkohol- intolerancia reakciók: kipirulás, erythema, hányás, hypotonia, tachycardia, rossz közérzet vagy súlyosabb reakciók).

Együttadása nem javasolt:
* isoniaziddal (magatartási és koordinációs zavarok),
* nitro-5-imidazolokkal (metronidazol, ordinazol, szeknidazol, tinidazol): akut delírium, confusio,
* fenitoinnal jelentős, gyors növekedés a fenitoin plazmaszintjében (toxikus tünetekkel),
ha a diszulfirám és a fenitoin együttadása nem kerülhető el, akkor szoros klinikai monitorozás és a plazmaszintek kontrollálása szükséges a diszulfirám-kezelés során és azt követően,
* hepatotoxikus gyógyszerek: diszulfirámmal való együttes alkalmazás a májkárosodás fokozott veszélye miatt kerülni kell.

Óvatosan adható:
* warfarinnal és egyéb orális antikoagulánsokkal az antikoaguláns hatás megnő és fokozódik a vérzés veszélye a csökkent hepatikus metabolizmus miatt), gyakoribb prothrombinszint ellenőrzés és az orális antikoaguláns adagjának igazítása szükséges a diszulfirám-kezelés során és azt követően 8 napig,
* teofillinnel (a diszulfirám gátolja a teofillin metabolizmusát, ezért a teofillin dózisát módosítani - csökkenteni - kell a klinikai tünetektől és a plazmaszinttől függően),
* benzodiazepinekkel /oxazepám, lorazepám kivételével/ (a felezési idő megnyúlhat, a diszulfirám az oxidatív metabolizmus gátlásával potenciálhatja a szedatív hatást, ezért a benzodiazepinek - különösen klórdiazepoxid és diazepám - adagját módosítani kell),
* rifampicinnel (gátlódik az oxidációja, ill. a vesén keresztül történő kiválasztódása),
* triciklusos antidepresszánsokkal /főleg a klomipramin és az amitriptilin/ (a plazmaszintjük emelkedik, ami múló delíriumos kórkép kialakulásához vezethet),
* központi idegrendszer depresszánsaival (hatásuk növekedhet),
* központi izomrelaxánsokkal (hatásukat fokozza, kivétel a karizoprodol, ennek hatását csökkenti),
* kokain: a diszulfirám gátolhatja a kokain metabolizmusát, ez által jelentősen megemeli a kokain koncentrációját, és a QT-szakasz megnyúlásának fokozott kockázatához vezet.

Szerves oldószerek: (alkohol, acetaldehid, paraldehid vagy ezek strukturális analógjai) veszélyesek, mert az azokkal való kontaktus, ill. azok belélegzése kiválthatja a diszulfirám alkohol reakciót.

Az alkohol-intolerancia reakció erősödéséhez vezethet a diszulfirám együttadása ciánamiddal, triciklusos antidepresszánsokkal, MAO-gátlókkal, fenotiazin-származékokkal vagy más vérnyomáscsökkentő hatású anyagokkal, mint pl. értágítókkal, valamint alfa-, illetve béta-receptorblokkolókkal.
A diszulfirám felszívódását csökkenti a kétértékű kationtartalmú antacidumok egyidejű szedése és a nagy adagú ferro-sók bevétele.

Antipirin: meghosszabbodik a felezési ideje és megnő a plazma-koncentrációja.

Katekolaminok: a metabolizmusuk változik, csökken a 4-hidroxi-3-metoxi-mandulasav kiválasztódása a vizeletbe.


6.2 Inkompatibilitások

Lásd 4.5 pont.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra (nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1000 - <1/100), ritka (?1/10000 - <1/1000), nagyon ritka (?1/10 000), ide értve az egyedülálló eseteket is, továbbá gyakorisága nem ismert [a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg]):

Diszulfirám önálló alkalmazása esetén fellépő mellékhatások:

Pszichiátriai kórképek
Nem ismert: zavartság, neuropszichiátriai zavarok, pszichotikus zavarok és hallucinációk.

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Nagyon gyakori: fejfájás
Gyakori: aluszékonyság
Nem gyakori: polyneuropathia
Nem ismert: görcsök, amnézia, encephalopathia.

Szembetegségek és szemészeti tünetek
Nem ismert: opticus neuritis.

Érbetegségek és tünetek
Nem ismert: hypertonia

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: dysgeusia
Nem ismert: szokatlan szagú széklet.

Máj- és epebetegségek illetve tünetek:
Nem ismert: májelégtelenség, fulminans hepatitis, hepatitis (főleg citolitikus)

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei:
Nem ismert: allergiás dermatitis.

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
Nem ismert: gyengeségérzés

Diszulfirám és alkohol együttes bevitele esetén fellépő mellékhatások:

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Nem ismert: görcsök, agyi ödéma, meningeális vérzés

Szív- és érrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert: tachycardia, arrhythmia, angina pectoris, myocardialis infarktus (néhány esetben halálos)

Érbetegségek és tünetek
Nem ismert: kipirulás, hypotonia, kardiovaszkuláris kollapszus

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Nem ismert: légzésdepresszió

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: hányás, hányinger

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei:
Nem ismert: erythema

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
Nem ismert: rossz közérzet

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: krónikus alkoholizmus kezelésére szolgáló gyógyszer, ATC kód: N07B B01

Hatásmechanizmus
Az alkohol a metabolizmusa során acetaldehiddé, majd ecetsavvá alakul, a készítmény hatóanyaga, a diszulfirám, ami egy tiuram-származék, irreverzíbilisen gátolja a májban az aldehid-dehidrogenázt és így az acetaldehid további lebomlását, ennek következtében az acetaldehid felhalmozódik. A gátlás a NAD+ (nikotinsavami-adenin-dinukleotid) kompetitív antagonizálásán alapszik, ami így nem tud kötődni az enzim aktív helyein. Az emelkedett acetaldehid szint, valamint a diszulfirám egyes metabolitjai alkoholfogyasztás után számos kellemetlen organikus tünetet váltanak ki.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Per os alkalmazva a diszulfirámnak kb. 70-90%-a szívódik fel, dietilkarbamáttá redukálódik, és a májban tovább bomlik dietilaminná és széndiszulfiddá. Egyszeri adag alkalmazása az aldehid-dehidrogenázt 4 napon át blokkolja, folyamatos kezelés esetén az alkoholfogyasztásra jelentkező intolerancia-reakciók még 2 héttel az utolsó tabletta bevétele után is fellépnek. A terápiás hatás a gyógyszer bevételét követő 12 óra múlva jelenik meg, és fennáll 10-14 nappal a kezelés befejezése után is.

Eloszlás
A diszulfirám és metabolitjai egyforma mértékben oszlanak meg az egyes szövetekben.

Biotranszformáció
A diszulfirám biohasznosulása 80-90%, teljes plazmafehérje-kötődése 96%.

Elimináció
A kiválasztás a vesén keresztül történik 70-76%-ban, a széklettel változatlan formában 20%-ban és a tüdőn keresztül széndiszulfid formában 22,4-31,3%-ban.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt dózistoxicitási, genotoxicitási, karcinogenitási, reprodukcióra-, és fejlődésre kifejtett toxicitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

20 db tabletta PE tetővel lezárt PP tartályban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II./1 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer (J).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Neuraxpharm Hungary Kft.
1052 Budapest, Szervita tér 8.