Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

DETREMAN 1MG TABLETTA 28X BUB (Törzskönyvből törölt)

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Goodwill Pharma Kft.
Hatástani csoport:
N04BD Monoamin-oxidáz-b bénítók (mao-b gátlók)
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-23185/01
Hatóanyagok:
RasagilinumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
A Detremant szájon át kell alkalmazni, napi egyszeri 1 mg-os dózisban, levodopa-kezeléssel együtt vagy anélkül.

Idős betegek
Idős betegek esetében nincs szükség a dózis módosítására.

Gyermekek és serdülők
Gyermekek és 18 évesnél fiatalabb serdülők esetében nem javasolt a razagilin alkalmazása, mivel nem áll rendelkezésre elegendő adat annak biztonságosságára és hatásosságára vonatkozóan.

Májkárosodásban szenvedő betegek
A Detreman alkalmazása súlyos májkárosodásban szenvedő betegek esetén ellenjavallt (lásd a 4.3 pontot). Közepesen súlyos májkárosodású betegek esetén a Detreman adása kerülendő. Enyhe fokú májkárosodásban szenvedő betegeknél óvatosságra van szükség a Detreman-kezelés indításakor. Amennyiben az enyhe májkárosodás közepes fokúvá súlyosbodik, a Detremant abba kell hagyni (lásd a 4.4 pontot).

Vesekárosodásban szenvedő betegek
Vesekárosodásban szenvedő betegek esetében nincs szükség a dózis módosítására.

Az alkalmazás módja
A Detreman szájon át alkalmazandó, étkezés közben vagy attól függetlenül is bevehető.





Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Kerülni kell a Detreman és a fluoxetin vagy a fluvoxamin egyidejű alkalmazását (lásd a 4.5 pontot). A fluoxetin elhagyása és a Detreman-kezelés elkezdése között legalább 5 hétnek kell eltelnie. A Detreman-kezelés befejezése és a fluoxetin- vagy fluvoxamin-kezelés elkezdése között legalább 14 nap teljen el.

A dopamin-agonistákkal és/vagy dopaminerg szerekkel kezelt betegeknél impulzuskontroll-zavarok (impulse control disorders, ICD) fordulhatnak elő. A razagilin esetén is ICD előfordulásáról szóló jelentések érkeztek a gyógyszer forgalomba hozatalát követően. A betegeket rendszeresen monitorozni kell az impulzuskontroll-zavarra utaló jelek tekintetében. A betegeket és gondozóikat tájékoztatni kell a razagilinnel kezelteknél tapasztalt, az impulzuskontroll-zavarokra jellemző viselkedésbeli tünetekről, beleértve kényszercselekvéseket, rögeszmék előfordulását, kóros játékszenvedélyt, fokozott libidót, hiperszexualitást, impulzív viselkedést és kényszeres költekezést vagy vásárlást.

Mivel a razagilin felerősíti a levodopa hatásait, fokozódhatnak a levodopa mellékhatásai is, így súlyosbodhat a már fennálló dyskinesia. A levodopa adagjának csökkentésével ez a mellékhatás enyhíthető.

A razagilin és a levodopa egyidejű szedésével kapcsolatban vérnyomáscsökkentő hatásokról számoltak be. A Parkinson-kórban szenvedő betegeket a már meglévő járásproblémáik miatt különösen veszélyezteti a mellékhatásként jelentkező hypotensio.

Nem javasolt a Detreman egyidejű alkalmazása a dextrometorfánnal, vagy sympathomimeticumokkal (pl. az orr- és a szájnyálkahártya duzzanatát csökkentő készítmények összetevői), valamint az efedrint vagy pszeudoefedrint tartalmazó, meghűlés elleni gyógyszerekkel (lásd a 4.5 pontot).

A klinikai fejlesztési program során a melanomás esetek előfordulása a razagilinnel való lehetséges összefüggés gyanúját keltette. Az összegyűjtött adatok arra utalnak, hogy a bőrrák (nem kizárólagosan a melanoma) magasabb kockázata a Parkinson-kórral függ össze, nem pedig konkrét gyógyszerekkel. Bármilyen gyanús bőrelváltozás esetén szakorvosi vizsgálat szükséges.

Enyhe fokú májkárosodásban szenvedő betegeknél a Detreman-kezelés indításakor óvatosságra van szükség. Közepesen súlyos májkárosodású betegek esetén a Detreman adása kerülendő. Amennyiben az enyhe májkárosodás közepes fokúvá súlyosbodik, a Detremant el kell hagyni (lásd az 5.2 pontot).


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítménynek a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták.
A betegeket figyelmeztetni kell arra, hogy ne kezeljenek veszélyes gépeket, beleértve a gépjárműveket, amíg meg nem győződnek arról, hogy a Detreman nem befolyásolja ezen képességüket.


4.9 Túladagolás

A Detreman 3 mg és 100 mg közötti dózisaival történt túladagolást követően jelentett mellékhatások a dysphoria, hypomania, hypertoniás krízis és a szerotonin-szindróma voltak.

A túladagolás jelentős MAO-A- és MAO-B-gátlással járhat. Egy egyszeri dózisú vizsgálatban egészséges önkéntesek 20 mg/nap adagot, egy tíz napos ismételt dózisú vizsgálat során pedig 10 mg/nap adagot kaptak. A mellékhatások enyhék vagy mérsékeltek voltak, és nem álltak összefüggésben a razagilin-kezeléssel. Krónikus levodopa-terápiában részesülő, 10 mg/nap razagilinnel kezelt betegek bevonásával végzett dózisemeléses vizsgálatban cardiovascularis mellékhatásokat észleltek (köztük hypertoniát és orthostaticus hypotoniát), amelyek a kezelés leállítását követően megszűntek. A tünetek hasonlíthatnak a nem szelektív MAO-gátlók beadása után megfigyeltekre.

A készítménynek nincs specifikus antidotuma. Túladagolás esetén a beteget monitorozni kell, és megfelelő tüneti és szupportív kezelést kell bevezetni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A nem szelektív MAO-gátlók és más gyógyszerek között számos kölcsönhatás ismert.

A Detremant nem szabad alkalmazni más MAO-gátlókkal együtt (beleértve a vény nélkül kapható gyógyszereket és természetes gyógykészítményeket is, pl. az orbáncfüvet is), mivel fennáll a nem szelektív MAO-gátlás veszélye, amely akár hypertoniás krízishez vezethet (lásd a 4.3 pontot).

Súlyos mellékhatásokat jelentettek a petidin és a MAO-gátlók - beleértve egyéb szelektív MAO-B-gátlót is - egyidejű adása esetén. A Detreman és a petidin egyidejű alkalmazása ellenjavallt (lásd a 4.3 pontot).

Gyógyszerkölcsönhatásokat jelentettek a MAO-gátlók és a sympathomimeticumok egyidejű szedése során. Ezért - tekintettel a razagilin MAO-gátló aktivitására - nem javasolt a Detreman és a sympathomimeticumok (például az orr- és szájnyálkahártya duzzanatát csökkentő gyógyszerek), illetve az efedrint vagy pszeudoefedrint tartalmazó, meghűlés elleni gyógyszerek egyidejű alkalmazása (lásd a 4.4 pontot).

Gyógyszerkölcsönhatásokat jelentettek a dextrometorfán és a nem szelektív MAO-gátlók együttadása esetén. Ezért - tekintettel a razagilin MAO-gátló aktivitására - nem javasolt a Detreman és a dextrometorfán egyidejű alkalmazása (lásd a 4.4 pontot).

A Detreman és a fluoxetin vagy fluvoxamin egyidejű alkalmazását kerülni kell (lásd a 4.4 pontot).

A Detreman és a szelektív szerotonin visszavétel gátlóknak (SSRI-k), illetve a szelektív szerotonin- noradrenalin visszavétel gátlóknak (SNRI-k) a klinikai vizsgálatok során történt egyidejű alkalmazásával kapcsolatban lásd a 4.8 pontot.

Súlyos mellékhatásokról beszámoltak az SSRI-k, az SNRI-k, valamint a triciklikus és tetraciklikus antidepresszánsok a MAO-gátlókkal történő együttadása esetén. Ezért tekintettel a razagilin MAO-gátló aktivitására - az antidepresszánsok óvatosan alkalmazandók.

Azoknál a Parkinson-kórban szenvedő betegeknél, akik hosszú időn át a levodopát szedték kombinált kezelés részeként, nem észlelték, hogy a levodopa klinikailag jelentős hatással lett volna a razagilin clearance-ére.

Az in vitro metabolizmus-vizsgálatok azt mutatták, hogy a razagilin metabolizmusáért felelős legfőbb enzim a citokróm P450 1A2 (CYP1A2). A razagilin és a CYP1A2 enzimet gátló ciprofloxacin egyidejű adása 83 %-kal növelte a razagilin AUC-értékét (a koncentrációgörbe alatti területet). A razagilin együttadása teofillinnel (amely a CYP1A2 szubsztrátja) nem befolyásolta az egyik gyógyszer farmakokinetikáját sem. Erős CYP1A2-inhibitorok tehát megváltoztathatják a razagilin plazmaszintjeit, ezért együttadásuk esetében óvatossággal kell eljárni.

Fennáll annak a kockázata, hogy a dohányzó betegek esetén - a metabolizáló CYP1A2 enzim indukciója következtében - csökkenhet a razagilin plazmaszintje.

Az in vitro vizsgálatok azt mutatták, hogy a razagilin 1 mikrog/ml koncentrációban (ami 160-szorosa a Parkinson-kórban szenvedő betegekben 1 mg razagilin többszörös adását követően kialakuló átlagos Cmax ~ 5,9?8,5 µg/ml vérszintnek) nem gátolja a következő citokróm P450 izoenzimeket: CYP1A2, CYP2A6, CYP2C9, CYP2C19, CYP2D6, CYP2E1, CYP3A4 és CYP4A. Ezek az eredmények arra engednek következtetni, hogy terápiás koncentrációkban a razagilin várhatóan nem lép klinikailag jelentős kölcsönhatásba ezen enzimek szubsztrátjaival.

A razagilin és az entakapon egyidejű adása 28 %-kal növelte a razagilin orális clearance-ét.

A tiramin/razagilin kölcsönhatás: Öt, egészséges önkéntesek és PK-betegek bevonásával, a tiramin adásával végzett kísérleti vizsgálat eredményei, továbbá az étkezés utáni otthoni vérnyomás-monitorozás eredményei (melynek során 464 beteg 6 hónapig napi 0,5 vagy 1 mg razagilint vagy placebót szedett a levodopa-kezelés kiegészítéseként, tiramin-bevitel korlátozása nélkül), valamint az a tény, hogy a tiramin-bevitel korlátozása nélkül folytatott klinikai vizsgálatokban nem észleltek kölcsönhatást a tiramin és a razagilin között, arra utalnak, hogy a Detreman biztonságosan alkalmazható anélkül, hogy korlátozni kellene az étrend tiramin-tartalmát.




6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A razagilin alkalmazását vizsgáló klinikai programban összesen 1361 beteget 3076,4 betegéven át kezeltek razagilinnel. Randomizált, kettős-vak, placebo-kontrollos klinikai vizsgálatok keretében 529 beteget napi 1 mg razagilinnel kezeltek 212 betegévig, 539 betegnek pedig placebót adtak 213 betegéven át.

Monoterápia
Az alábbi lista azokat a mellékhatásokat tartalmazza, amelyeket a placebo-kontrollos klinikai vizsgálatokban nagyobb gyakorisággal észleltek a razagilint 1 mg/nap dózisban kapó betegeknél (a razagilin-csoport: n = 149, a placebo-csoport: n = 151).

A placebo-csoporthoz képest legalább 2%-al eltérő gyakorisággal előforduló mellékhatásokat dőlt betűvel szedtük. Zárójelben feltüntettük az adott mellékhatásnak a razagilinnel, illetve a placebóval kezelt csoportban tapasztalt gyakoriságát (a betegek százalékában kifejezve).

A mellékhatások előfordulási gyakoriságát a következő kategóriák szerint adjuk meg: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 ? <1/10), nem gyakori (?1/1000 ? <1/100), ritka (?10 000 ? <1/1000), nagyon ritka (<1/10 000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).


Szervrendszer
Mellékhatás
Gyakoriság
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
influenza (4,7 % vs. 0,7 %)
gyakori
Jó-, rosszindulatú és nem meghatározott daganatok (beleértve a cisztákat és polipokat is)
bőrcarcinoma (1,3 % vs. 0,7 %)
gyakori
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
leukopenia (1,3 % vs. 0 %)
gyakori
Immunrendszeri betegségek és tünetek
allergia (1,3 % vs. 0,7 %)
gyakori
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
étvágycsökkenés (0,7 % vs. 0 %)
nem gyakori
Pszichiátriai kórképek
depresszió (5,4 % vs. 2 %), hallucinációk (1,3 % vs. 0,7 %)
gyakori
Idegrendszeri betegségek és tünetek
fejfájás (14,1 % vs. 11,9 %)
nagyon gyakori

cerebrovascularis történés (0,7 % vs. 0 %)
nem gyakori
Szembetegségek és szemészeti tünetek
conjunctivitis (2,7 % vs. 0,7 %)
gyakori
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei
vertigo (2,7 % vs. 1,3 %)
gyakori
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
angina pectoris (1,3 % vs. 0 %)
gyakori

myocardialis infarctus (0,7 % vs. 0 %)
nem gyakori
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
rhinitis (3,4% vs. 0,7%)
gyakori
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
flatulentia (1,3 % vs. 0 %)
gyakori
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
dermatitis (2,0 % vs. 0 %)
gyakori

vesiculobullosus bőrkiütés (0,7 % vs. 0 %)
nem gyakori
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
csont- és izomrendszeri fájdalom (6,7 % vs. 2,6 %), nyaki fájdalom (2,7 % vs. 0 %), arthritis (1,3 % vs. 0,7 %)
gyakori
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
sürgető vizelési inger (1,3 % vs. 0,7 %)
gyakori
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
láz (2,7 % vs. 1,3 %), rossz közérzet (2 % vs. 0 %)
gyakori

Adjuváns kezelés
Az alábbi listában felsorolt mellékhatásokat a placebo-kontrollos klinikai vizsgálatokban nagyobb gyakorisággal észlelték a razagilint 1 mg/nap dózisban kapó betegeknél (a razagilin-csoport: n = 380, a placebo-csoport: n = 388). Zárójelben feltüntettük az adott mellékhatásnak a razagilinnel, illetve a placebóval kezelt csoportban tapasztalt gyakoriságát (a betegek százalékában kifejezve).

A placebo-csoporthoz képest legalább 2%-al eltérő gyakorisággal előforduló mellékhatásokat dőlt betűvel szedtük.

A mellékhatások előfordulási gyakoriságát a következő kategóriák szerint adjuk meg: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 ? <1/10), nem gyakori (?1/1000 ? <1/100), ritka (?10 000 ? <1/1000), nagyon ritka (<1/10 000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Szervrendszer
Mellékhatás
Gyakoriság
Jó-, rosszindulatú és nem meghatározott daganatok (beleértve a cisztákat és polipokat is)
bőr melanoma (0,5 % vs. 0,3 %)
nem gyakori
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
étvágycsökkenés (2,4 % vs. 0,8 %)
gyakori
Pszichiátriai kórképek
hallucinációk (2,9 % vs. 2,1 %), kóros álmok (2.1 % vs. 0.8 %)
gyakori

zavartság (0,8 % vs. 0,5 %)
nem gyakori
Idegrendszeri betegségek és tünetek
dyskinesia (10,5 % vs. 6,2 %)
nagyon gyakori

dystonia (2,4 % vs. 0,8 %), carpalis alagút szindróma (1,3 % vs. 0 %), egyensúlyzavarok (1,6 % vs. 0,3 %)
gyakori

cerebrovascularis történés (0,5 % vs. 0,3 %)
nem gyakori
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
angina pectoris (0,5 % vs. 0 %)
nem gyakori
Érbetegségek és tünetek
orthostaticus hypotensio (3,9 % vs. 0,8 %)
gyakori
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
hasi fájdalom (4,2 % vs. 1,3 %), székrekedés (4,2 % vs. 2,1 %), hányinger és hányás (8,4 % vs. 6,2 %), szájszárazság (3,4 % vs. 1,8 %)
gyakori
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
bőrkiütés (1,1 % vs. 0,3 %)
gyakori
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
arthralgia (2,4 % vs. 2,1 %), nyaki fájdalom (1,3 % vs. 0,5 %)
gyakori
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
testsúlycsökkenés (4,5 % vs. 1,5 %)
gyakori
Sérülés, mérgezés és a beavatkozással kapcsolatos szövődmények
elesések (4,7 % vs. 3,4 %)
gyakori

A Parkinson-kórhoz zavartság és hallucinációk társulhatnak. A forgalomba hozatal utáni vizsgálatokban ezeket a tüneteket a razagilinnel kezelt Parkinson-kóros betegeknél is észlelték.

Ismert, hogy az SSRI-k, az SNRI-k, valamint a triciklikus és tetraciklikus antidepresszánsok a MAO-gátlókkal történő együttadása esetén súlyos mellékhatások fordulnak elő. A forgalomba hozatal után agitációval, zavartsággal, izommerevséggel, lázzal és myoclonussal járó szerotonin-szindróma előfordulásáról számoltak be olyan betegek esetében, akiket a razagilin-kezeléssel egyidejűleg antidepresszánsokkal, illetve SNRI-kkel is kezeltek.

Klinikai vizsgálatok során kizárták a razagilin és a fluoxetin, illetve fluvoxamin együttadását, de a a razagilin mellett megengedték a következő antidepresszánsoknak a következő adagolásban történő egyidejű alkalmazását: amitriptilin ?50 mg/nap, trazodon ?100 mg/nap, citalopram ?20 mg/nap, szertralin ?100 mg/nap és paroxetin ?30 mg/nap. Nem fordult elő szerotonin-szindróma olyan klinikai vizsgálatokban, melyekben egyrészt 115 beteget egyidejűleg razagilinnel és triciklikus antidepresszánsokkal, másrészt 141 beteget a razagilin és az SSRI, illetve SNRI egyidejű adásával kezeltek.

A forgalomba hozatal óta eltelt időszakban a razagilint szedő betegek körében beszámoltak emelkedett vérnyomás eseteiről, köztük ritka esetekben hypertoniás krízisről is, amely események összefüggésben voltak ismeretlen mennyiségű, tiraminban gazdag élelmiszerek elfogyasztásával.

Gyógyszerkölcsönhatásokat jelentettek a MAO-gátlók és a sympathomimeticumok egyidejű alkalmazásakor.
A forgalomba hozatal után egy esetben számoltak be emelkedett vérnyomás előfordulásáról olyan betegnél, aki tetrahidrozolin-hidrokloridot (a szemészetben alkalmazott vasoconstrictor) alkalmazott a razagilin szedése idején.

Impulzuskontroll-zavarok
A dopamin-agonistákkal kezelt és/vagy egyéb dopaminerg kezelésben részesülő betegeknél kóros játékszenvedély, fokozott libidó, hiperszexualitás, kényszeres költekezés vagy vásárlás, falási rohamok és kényszeres evés alakulhat ki. A razagilin forgalomba hozatalát követően is hasonló jellegű impulzuskontroll-zavarokat jelentettek, köztük kényszeres viselkedést, rögeszmés gondolatokat és impulzív viselkedést (lásd a 4.4 pontot).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: antiparkinson szerek, monoamin-oxidáz-B inhibitorok, ATC kód:
N04BD02

Hatásmechanizmus:
Kimutatták, hogy a razagilin erős, irreverzibilis szelektív MAO-B-gátló, melynek hatására a striatumban emelkedhet a dopamin extracelluláris szintje. Valószínűleg az emelkedett dopaminszint és az abból következő fokozott dopaminerg aktivitás játszanak szerepet a dopaminerg motoros diszfunkciós modellekben észlelt, a razagilin által kiváltott kedvező hatásokban.
A fő aktív metabolit az 1-aminoindán, amely nem MAO-B inhibitor.

Klinikai hatásosság és biztonságosság
Klinikai vizsgálatok:
A razagilin hatásosságát három vizsgálatban igazolták: monoterápiában az I. vizsgálat, a levodopa adásával kombinálva pedig a II. és a III. vizsgálat.

Monoterápia:
Az I. vizsgálatban 404 beteget randomizáltak úgy, hogy 138 beteg placebót, 134 beteg napi 1 mg razagilint és 132 beteg napi 2 mg razagilint kapott 26 héten keresztül. Aktív komparátor nem volt.
Ebben a vizsgálatban a hatásosság elsődleges mércéje az Egységes Parkinson-kór pontozó skálán (Unified Parkinson's disease rating scale - UPDRS, I.?III. rész) mért összpontszámnak a kiindulási értékhez viszonyított változása volt. A kiindulási érték és a 26 hét után, azaz a vizsgálat befejezésekor (LOCF, last observation carried forward) mért érték közötti átlagos változás statisztikailag szignifikáns különbségeket mutatott (az UPDRS I.?III. résztét tekintve, 1 mg razagilin a placebóval összehasonlítva: -4,2, 95 %-os konfidenciaintervallum, [-5,7, -2,7], p < 0,0001; 2 mg razagilin a placebóval összehasonlítva: -3,6, 95 %-os konfidenciaintervallum, [-5,0, -2,1], p < 0,0001; az UPDRS Motor II. résztét tekintve, 1 mg razagilin a placebóval összehasonlítva: -2,7, 95 %-os konfidenciaintervallum, [-3,87, -1,55], p < 0,0001; 2 mg razagilin a placebóval összehasonlítva: -1,68, 95 %-os konfidenciaintervallum, [-2,85, -0,51], p = 0,0050). A hatás egyértelműen észlelhető, bár az enyhe betegségben szenvedő populációban nem ért el jelentős értékeket. Megfigyelhető volt az életminőségre kifejtett szignifikáns és kedvező hatás (a PD-QUALIF skálán értékelve).

Adjuváns kezelés:
A 18 hétig tartó II. vizsgálatban a betegeket úgy randomizálták, hogy 229 beteg placebót, 231 beteg napi 1 mg razagilint és 227 beteg napi 200 mg entakapont - a katekol-O-metiltranszferáz (COMT) inhibitorát - kapott az előre meghatározott dózisú levodopa (LD) / dekarboxiláz-inhibitor adásával egyidejűleg. A III. randomizált vizsgálatban a betegek vagy placebót (159 beteg), vagy napi 0,5 mg razagilint (164 beteg), vagy napi 1 mg razagilint (149 beteg) kaptak 26 héten keresztül.
A hatásosság elsődleges mércéje mindkét vizsgálatban az volt, hogy a kezelés időszakában mennyivel változott a betegek "OFF" állapotban töltött óráinak átlagos napi száma a kiindulási értékhez képest (ezt a "24 órás" otthoni naplók alapján határozták meg, melyeket minden értékelő vizsgálat előtt 3 napig kellett vezetni).

A II. vizsgálatban az "OFF" állapotban töltött órák számának átlagos különbsége a placebóhoz képest -0,78 óra volt, 95 %-os konfidenciaintervallum, [-1,18, -0,39], p = 0,0001. Az összes napi "OFF" idő átlagos csökkenése az entakaponnal kezelt csoportban (-0,80 óra, 95 %-os konfidenciaintervallum, [-1,20, -0,41], p < 0,0001) hasonló volt, mint a razagilin 1 mg-os dózisával kezelt csoportban. A III. vizsgálatban az átlagos különbség a placebóval összehasonlítva -0,94 óra volt, 95 %-os konfidenciaintervallum, [-1,36, -0,51], p < 0,0001. Statisztikailag szignifikáns javulást a placebóhoz képest a razagilin 0,5 mg-os dózisát kapó csoportban is megfigyeltek, ennek mértéke azonban kisebb volt. Az eredmények relevanciáját a hatásossági vizsgálat primer végpontja szempontjából további statisztikai modellekben is megerősítették, és 3 kohorszban bizonyították (ITT, per protocol és a vizsgálatot befejező betegek).
A hatásosság másodlagos mércéi közé tartozott a vizsgáló által meghatározott globális javulási érték, az ADL (Activities of daily living) alskálán mért pontszám az "OFF" állapotban, valamint a motoros funkciók értékelésére szolgáló UPDRS skálán mért pontszám az "ON" állapotban. A razagilin statisztikailag szignifikáns javulást hozott a placebóval összehasonlítva.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás:
A razagilin gyorsan felszívódik, a plazmakoncentrációja hozzávetőleg 0,5 órán belül éri el a csúcsát (Cmax). Egy adag razagilin abszolút biohasznosulása körülbelül 36 %-os.
Az étkezés nem befolyásolja a razagilin Tmax értékét, bár nagy zsírtartalmú étellel bevéve a Cmax értéke körülbelül 60 %-kal, az expozíció (AUC) körülbelül 20 %-kal csökken. Mivel az AUC lényegesen nem változik, a razagilin bevehető étkezés közben vagy attól függetlenül is.

Eloszlás:
Az átlagos eloszlási térfogat egy intravénás adag razagilin után 243 l. A 14C izotóppal jelölt razagilin egyszeri orális beadása után a plazmafehérjékhez való kötődése kb. 60?70 %-os.

Biotranszformáció:
A razagilin a kiválasztása előtt csaknem teljes biotranszformáción megy keresztül a májban. A razagilin metabolizmusa két fő útvonalon történik: N-dealkilációval és/vagy hidroxilációval, melyeknek során 1-aminoindán, 3-hidroxi-N-propargil-1-aminoindán és 3-hidroxi-1-aminoindán keletkezik. Az in vitro kísérletek azt mutatják, hogy a razagilin mindkét anyagcsereútja a citokróm P450 rendszerétől függ, és a razagilin metabolizmusában szerepet játszó fő izoenzim a CYP1A2. Megállapították azt is, hogy a razagilin és metabolitjainak fő eliminációs útja a glükuronid-konjugáció.

Elimináció:
A 14C izotóppal jelölt razagilin orális adása után az elimináció elsősorban vizelettel (62,6 %) és másodsorban széklettel (21,8 %) történt, a bevitt dózis 84,4 %-a volt visszanyerhető 38 napos időtartam alatt. A razagilin kevesebb mint 1 %-a változatlan formában választódott ki a vizelettel.

Linearitás/nem-linearitás:
A razagilin farmakokinetikája a 0,5?2 mg-os dózistartományon belül lineáris. Terminális felezési ideje 0,6?2 óra.

Speciális betegcsoportok
Májkárosodásban szenvedő betegek
Enyhe májkárosodásban szenvedő betegeknél az AUC 80 %-kal, a Cmax 38 %-kal nőtt. Mérsékelt fokú májkárosodás esetén az AUC 568 %-kal és a Cmax 83 %-kal nőtt (lásd a 4.4 pontot).

Vesekárosodásban szenvedő betegek
Az enyhe (kreatinin-clearance 50?80 ml/perc) és mérsékelt (kreatinin-clearance 30?49 ml/perc) vesekárosodásban szenvedő betegek esetén a razagilin farmakokinetikai jellemzői hasonlóak voltak, mint az egészségeseknél.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási és reprodukciós toxicitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.

A razagilin in vivo és egyes bakteriális vagy hepatocyta alapú in vitro rendszerekben nem bizonyult genotoxikus hatásúnak. Magas citotoxicitású, a klinikai alkalmazás során el nem érhető koncentrációkban a razagilin a metabolikus aktivációja során a kromoszóma-aberrációk számának emelkedését idézte elő.

Patkányoknál az 1 mg/nap dózisú humán alkalmazás során várható plazma-expozíció 84?339-szeresének megfelelő szisztémás expozíció mellett a razagilin nem volt rákkeltő. Egereknél az 1 mg/nap dózisú humán alkalmazás során várható plazma-expozíció 144?213-szorosának megfelelő szisztémás expozíció mellett a kombinált bronchioláris/alveoláris adenoma és/vagy carcinoma előfordulási gyakoriságának növekedését észlelték.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

28, 56, 60 vagy 100 db tabletta oPA/Al//PVC//Al buborékcsomagolásban, dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladék anyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? ? (két kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást. Fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásában tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Goodwill Pharma Kft.
6724 Szeged, Cserzy Mihály u. 32.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-23185/01 28x oPA/Al/PVC//Al buborékcsomagolásban
OGYI-T-23185/02 56x oPA/Al/PVC//Al buborékcsomagolásban
OGYI-T-23185/03 60x oPA/Al/PVC//Al buborékcsomagolásban
OGYI-T-23185/04 100x oPA/Al/PVC//Al buborékcsomagolásban


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2017.április 11.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2018. április 19.
10




OGYÉI/20959/2018