Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

KLIMICIN 300MG KEMÉNY KAPSZULA / 05 16X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Sandoz Hungária Kereskedelmi Kft.
Hatástani csoport:
J01FF Linkozamidok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-06317/05
Hatóanyagok:
ClindamycinumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
1225 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy1225,000,00
Üzemi baleset1225,000,00
Általános306,00 (25%)919,00
Teljes0,001225,00
Egyedi engedélyes0,001225,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Gyerekre nincs adat
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőttek
Az ajánlott adag közepesen súlyos fertőzés esetén 150-300 mg hat óránként bevéve, súlyos fertőzés esetén az adagot 300-450 mg-ra kell növelni. A maximális napi dózis 2700 mg.
Amennyiben a 150 mg dózis szükséges, a forgalomban kapható egyéb, azonos hatóanyagtartalmú 150 mg adagolást biztosító gyógyszer alkalmazása javasolt.

Idősek
Idősebb személyek kezelésekor dózis korrekcióra nincs szükség (lásd 5.2 pont).

Béta-hemolitikus Streptococcus fertőzések esetén a kezelést legalább 10 napig kell folytatni a későbbi komplikációk pl. reumás láz, glomerulonephritis elkerülése miatt.

Vesekárosodás
A klindamicin dózisának korrekciójára vesekárosodásban szenvedő betegeknél nincs szükség, kivéve a teljes veseelégtelenségben szenvedő betegeket, akiknek a szokásos adag felét kell adni.
Hemodialízis, peritoneális dialízis, illetve hemofiltrációs kezelés alatt álló betegeknél dóziskorrekcióra nincs szükség (lásd 5.2 pont).

Májkárosodás
Az adagolást a mért klindamicin szérumkoncentráció függvényében módosítani kell (lásd 5.2 pont).

Az alkalmazás módja

A kemény kapszulát a nyelőcső irritációjának elkerülése miatt egy nagy pohár vízzel kell bevenni.
A klindamicin felszívódását az elfogyasztott ételek nem befolyásolják, ezért a kapszulák az étkezéstől függetlenül bevehetőek.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Súlyos túlérzékenységi reakciókat jelentettek klindamicinnel kezelt betegeknél, beleértve a súlyos bőrreakciókat is, mint pl. az eosinophiliával és szisztémás tünetekkel járó gyógyszerreakció (DRESS-szindróma), Stevens-Johnson-szindróma (SJS), toxikus epidermalis necrolysis (TEN), valamint az akut generalizált exanthemás pustulosis (AGEP). Túlérzékenységi vagy súlyos bőrreakció előfordulásakor a klindamicin adását abba kell hagyni, és megfelelő terápia alkalmazását kell elkezdeni (lásd 4.3 és 4.8 pontok).

Az antibiotikumok megváltoztatják a vastagbél normál flóráját, így a Clostridium difficile elszaporodásához vezetnek. Ezt a legtöbb antibiotikum alkalmazásával kapcsolatban, köztük a klindamicinével is jelentették. A C. difficile A és B toxint termel, ami Clostridium difficile-vel összefüggő hasmenés (Clostridium difficile associated diarrhea, CDAD) kialakulásához vezet, és elsődleges oka az antibiotikum kezeléssel összefüggő colitisnek (pseudomembranosus colitis).
Minden betegnél az antibiotikum alkalmazását követő hasmenés esetén számításba kell venni a CDAD diagnózisát. A hasmenés colitisig, ideértve a pseudomembranosus colitist is (lásd 4.8 pont), fejlődhet, ami az enyhétől a fatális colitisig terjedhet.

Ha feltételezett vagy megállapítást nyert a betegnél az antibiotikum kezeléssel összefüggő hasmenés vagy pseudomembranosus colitis, a folyamatban lévő antibiotikum kezelést, beleértve a klindamicin-kezelést is, abba kell hagyni, és azonnal el kell kezdeni a megfelelő terápiás intézkedéseket. Perisztaltikát csökkentő gyógyszerek alkalmazása ebben az esetben ellenjavallt.

Mivel a klindamicin nem jut át megfelelő mennyiségben a vér-agy gát rendszeren, ezért meningitis kezelésére nem alkalmazható.

Tartós kezelés esetén rendszeres máj- és vesefunkció-vizsgálatokat kell végezni.

Ritka előfordulással beszámoltak akut vesekárosodásról, beleértve az akut veseelégtelenséget is. Azon betegek esetében, akiknél már eleve veseműködési zavar áll fenn, vagy akik egyidejűleg nephrotoxicus gyógyszereket szednek, mérlegelni kell a vesefunkció monitorozását (lásd 4.8 pont).

Tartós klindamicin-kezelés esetén felülfertőződések is kialakulhatnak, amit bizonyos rezisztens mikroorganizmusok, illetve élesztőgombák elszaporodása okozhatja.

Fontos információk a Klimicin 300 mg kemény kapszula egyes összetevőiről

A Klimicin 300 mg kemény kapszula kb. 170 mg laktóz-monohidrátot tartalmaz kapszulánként.
A készítményt az adagolási előírásnak megfelelően használva a napi maximális laktóz dózis elérheti a 1,5 g-ot. Maximális napi dózis mellett az összes laktóz mennyisége nem haladja meg az 5 g-ot.
Ritkán előforduló, örökletes galaktóz-intoleranciában, laktóz-intoleranciában vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A klindamicin nem vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez, ill. a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Sem hemodialízissel, sem peritoneális dialízissel nem lehet a klindamicint a vérből eltávolítani.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Eritromicin
A klindamicin és az eritromicin között in vitro antagonizmust állapítottak meg. Mivel ennek klinikai jelentősége lehet, nem szabad a két gyógyszert egyidejűleg alkalmazni.

Neuromuscularis blokkolók
A klindamicinnek neuromuscularis blokkoló hatása van, így fokozhatja más neuromuscularis blokkolók hatását, s ilyen esetekben a klindamicin óvatosan alkalmazható.

A klindamicint elsősorban a CYP3A4, kisebb mértékben pedig a CYP3A5 metabolizálja a fő metabolit klindamicin-szulfoxiddá és a kevésbé jelentős metabolit N-dezmetil-klindamicinné. Ezért a CYP3A4 és CYP3A5 inhibitorai csökkenthetik a klindamicin clearance-ét, illetve ezen izoenzimek induktorai növelhetik a klindamicin clearance-ét. Erős CYP3A4-induktorok, például rifampicin egyidejű alkalmazásakor a beteget monitorozni kell az esetleges hatásosságcsökkenés tekintetében.

In vitro vizsgálatok szerint a klindamicin nem gátolja a CYP1A2, CYP2C9, CYP2C19, CYP2E1 és CYP2D6 enzimeket, és csak közepes mértékben gátolja a CYP3A4 enzimet. Ezért klinikailag jelentős kölcsönhatás a klindamicin és az ezen enzimek által metabolizált szerek között nem valószínű.

K-vitamin antagonisták
A klindamicinnel és K-vitamin antagonistákkal (pl. warfarin, acenokumarol vagy fluindion) egyidejűleg kezelt betegeknél megnövekedett véralvadási teszt értékekről (PT-prothrombin idő / INR-nemzetközi normalizált arány) és/vagy vérzésekről számoltak be, ezért esetükben a koagulációs értékeket gyakran kell ellenőrizni.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Az alábbi táblázat a klinikai vizsgálatok során és a forgalomba hozatalt követően azonosított mellékhatásokat sorolja fel szervrendszerek és gyakoriság szerint.
A mellékhatások az alábbi gyakorisági kategóriák szerint kerülnek megadásra:
nagyon gyakori (?1/10)
gyakori (?1/100 - <1/10)
nem gyakori (?1/1000 - <1/100)
ritka (?1/10 000 - <1/1000)
nagyon ritka (<1/10 000)
nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatok alapján nem állapítható meg).

Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.

Szervrendszer
Gyakori
Nem gyakori
Nem ismert

Fertőző betegségek és parazitafertőzések
pseudomembranosus colitis*#M

Clostridium difficile colitis*,
hüvelyi fertőzés*
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek


agranulocytosis*,
eosinophilia,
thrombocytopenia*,
neutropenia*,
leukopenia*
Immunrendszeri betegségek és tünetek


anafilaxiás sokk*,
anafilaktoid reakció*,
anafilaxiás reakció*,
túlérzékenység*
Idegrendszeri betegségek és tünetek


dysgeusia
Emésztő-rendszeri betegségek és tünetek
hasi fájdalom,
hasmenés,

hányinger, hányás
nyelőcsőfekély*,
oesophagitis*
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek


icterus*
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

maculo-papularis bőrkiütés,
urticaria
toxikus epidermalis necrolysis (TEN)*,
Stevens-Johnson-szindróma (SJS)*,
eosinophiliával és szisztémás tünetekkel járó gyógyszerreakció (DRESS-szindróma)*,
akut generalizált exanthemás pustulosis (AGEP)*,
angiooedema*,
exfoliatív dermatitis*,
bullosus dermatitis*,
erythema multiforme,
pruritus,
kanyarószerű bőrkiütések*
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek


Akut vesekárosodás#M
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
laboratóriumi eltérések a májenzim-értékekben


* A forgalomba hozatalt követően azonosított mellékhatás
#M Lásd 4.4 pont.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Makrolidok, linkozamidok és sztreptograminok; Linkozamidok: klindamicin ATC kód: J01FF01

Hatásmechanizmus:
A klindamicin linkozamid típusú, főként bakteriosztatikus hatású antibiotikum. Baktericid hatása szintén ismert, függően az antibiotikum koncentrációjától és a mikroorganizmus érzékenységétől.
A klindamicin a baktérium proteinszintézisét gátolja. A baktériumok 50S riboszomális alegységéhez kötődik és a transzpeptidizáció gátlásával akadályozza a fehérjelánc kialakulását. A makrolid antibiotikumok és a klóramfenikol hatásmechanizmusa azonos. Mivel ugyanarra a riboszomális kötőhelyért versengenek, egymásra in vitro antagonizáló hatást fejtenek ki, ezért egyidejű alkalmazásuk nem ajánlott. A gátolt fehérjeszintézis és a baktérium sejtfalának megváltozott összetételének következtében csökken a baktérium gazdasejthez való kötődésének esélye, valamint a Staphylococcus toxin és béta-laktamáz termelődés.
A fehérjeszintézis-gátló tulajdonság mellett a klindamicin gyorsítja az opszonizációt is, kiegészíti a kötőhelyeket, elősegíti a komplement kötődést, a fagocitózist és a baktériumok intracelluláris pusztulását. Mivel a klindamicin hosszú ideig kötődik a riboszómához, tartós posztantibiotikus hatással is bír.

Rezisztenciamechanizmus
A rezisztencia kialakulása általában a riboszomális kötőhely megváltozásával jár, amely lehet konstitutív vagy indukálható. A klindamicint lebontó enzimek jelenléte ritka és a baktérium sejtek csökkent klindamicin felvétele kevéssé valószínű.
A patogéneknél keresztrezisztencia tapasztalható klindamicinnel és linkomicinnel szemben.

Határértékek (breakpoint értékek):
Az Antimikrobiális Érzékenységi Vizsgálatok Európai Bizottsága (European Committee on
Antimicrobial Susceptibility Testing - EUCAST) által megállapított minimális gátló koncentráció:
(MIC - Minimum Inhibitory Concentration) határértékek a következők (2008-06-19, v 1.2):
Fajok
Érzékeny:
? ?g/ml
Rezisztens
? ?g/ml
Staphylococcus
0,25
0,5A
Streptococcus A, B, C, G csoport
0,5
0,5
S. pneumoniae
0,5
0,5
Egyéb Streptococcusok
meghatározása folyamatban
meghatározása
folyamatban
Gram-negatív anaerob baktériumok
4
4
Gram-pozitív anaerob baktériumok
4
4
Nem fajfüggő határértékek
Farmakodinámiás adatok a makrolidok, linkozamidok és sztreptograminok nem fajspecifikus határértékeire vonatkozóan nem ismertek.
AKlindamicin rezisztencia csak makrolid antibiotikumok jelenlétében mutatható ki.

Érzékenység:
Az egyes fajok szerzett rezisztenciájának prevalenciája földrajzilag és időben változhat, így tanácsos beszerezni a rezisztenciára vonatkozó helyi információkat, különösen akkor, ha súlyos fertőzéseket kezelnek. Szükség szerint szakértői segítséget kell igénybe venni, ha a rezisztencia helyi prevalenciája olyan mértékű, hogy a gyógyszer hasznossága, legalábbis egyes típusú fertőzések esetében, kérdéses lehet. Az alábbi információ csak hozzávetőleges útmutatást biztosít a mikroorganizmusok klindamicinre való érzékenységéréről.

A klindamicin hatékony antibiotikum aerob és anaerob Gram-pozitív baktériumok és anaerob Gram-negatív baktériumok okozta fertőzésekkel szemben. Ezért egyike a leghatékonyabb antibiokumnak a Bacteroides fragilis okozta fertőzésekre. A klindamicin nem hatékony a Gram-negatív aerob baktériumok okozta fertőzések kezelésére.

Általában érzékeny fajok
Gram-pozitív aerob fajok
Bacillus anthracis
Bacillus cereus
Corynebacterium diphteriae
Nocardia spp.
Staphylococcusok (kivéve a meticillin rezisztens Staphylococcus aureus-MRSA)
Streptococcusok:
A csoport (Streptococcus pyogenes)
B csoport (Streptococcus agalactiae)
C, G csoport
Streptococcus bovis
Microaerophil Streptococcusok
Pneumococcusok
Streptococcus viridans csoport
Gram-pozitív anaerob fajok
Actinomyces israelii
Bifidobacterium spp.
Clostridium perfringens
Clostridium septicum
Clostridium tetani
Eubacterium spp.
Lactobacillus spp.
Peptococcus spp.
Peptostreptococcus spp.
Propionibacterium spp.
Gram-negatív anaerob fajok
Bacteroides fragilis
Fusobacterium spp.
Prevotella spp.
Egyéb
Chlamydia trachomatis
Coxiella burnetii
Leptospira spp.
Mycobacterium leprae (mérsékelten érzékeny)
A klindamicin hatékonynak bizonyult némely protozoon ellen, mint pl.:
Toxoplasma gondii
Plasmodium falciparum
Plasmodium vivax
Babesia spp.
és primakinnal kombinálva atipusos gomba, mint pl. a Pneumocystis jiroveci ellen
Fajok, melyeknél a szerzett rezisztencia problémát jelenthet
Gram-negatív aerob fajok
Campylobacter jejuni
Capnocytophaga canimorsus
Flavobacterium spp.
Gardnerella vaginalis
Gram-pozitív anaerob fajok
Clostridium difficile
Gram-negatív anaerob fajok
Bacteroides gracilis
Öröklötten rezisztens fajok
Gram-pozitív aerob fajok
Corynebacterium jeikeum
MRSA
Gram-negatív aerob fajok
Acinetobacter spp.
Campylobacter coli
Enterobacter fajok
Haemophilus influenzae
Helicobacter pylori
Moraxella catarrhalis
Neisseria spp.
Pseudomonas spp.
Gram-pozitív anaerob fajok
Clostridum bifermentas
Clostridium novyi
Clostridium ramosum
Clostridium sordelli
Clostridium sporogenes
Clostridium tertium
Enterococcusok
Gram-pozitív anaerob fajok
Bacteroides distasonis
Bacteroides ovatus
Bacteroides thetaiotaomicron
Bacteroides vulgatus

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A per os adagolással bevitt klindamicin felszívódása gyors és gyakorlatilag tökéletes. Biohasznosulása 90 %, szérumszintje a bevétel után 1-2 órával éri el a maximumot. A per os adagolással bevitt klindamicin szérum koncentrációja a 150 mg dózis esetén 2,5-3 mg/l, 300 mg dózis esetén 4 mg/l, 600 mg dózis esetén pedig 8 mg/l. A szokásos dózis bevitele után 6 órával a klindamicin szérumkoncentrációja még mindig a terápiás tartományon belülre esik a legtöbb klindamicinre érzékeny baktériumra nézve. Étkezés nem befolyásolja a klindamicin felszívódását, de késleltetheti azt.

Eloszlás
A klindamicin kötődése a plazmafehérjéhez 60-95%. Az eloszlási térfogat 43 és 74 l (0,6-1,2 l/ttkg). A klindamicin jól bejut szövetekbe és a testfolyadékokba, és koncentrációja eléri a terápiás szintet.
A klindamicin meningitis vagy károsodott vér-agy gát rendszer esetén sem jut a központi idegrendszerbe.
A klindamicin nyálban és az ínyszövetben mért koncentrációja hasonló értékeket mutat, mint a szérumkoncentráció.
A bronchialis szekrétumokban mért koncentrációja is terápiásan kielégítő.
A klindamicin epében mért koncentrációja kétszer, háromszor magasabb, mint a szérumkoncentráció. Az epevezeték elzáródás estén, az antibiotikum egyáltalán nem jut be az epébe és az epehólyag falában is csak minimális koncentrációban van jelen.
Peritonitis esetén a klindamicin jól bejut az ascitesbe.
Szintén jól bejut a már kialakult felfekvés körüli szövetekbe.
A klindamicin jól bejut a gyomornyálkahártyába és a gyomornedvbe, ahol a koncentrációja a szérumkoncentráció kétszerese.
A klindamicin nagyon jól bejut a csontszövetbe is.
A klindamicin átjut a placentán a magzatba, és az anyatejben is kiválasztódik.

A klindamicin a sejtekbe aktív traszporttal beáramlik, ezért a koncentráció a neutrocitákban és makrofágokokban az 50-szerese lehet az extracelluláris folyadékban mért koncentrációnak. A klindamicin hosszú távú jelenléte (2 hét) a székletben nagy valószínűséggel az enterohepatikus keringés eredménye.

Biotranszformáció
A klindamicin a májban metabolizálódik. Két aktív metabolitja a klindamicin-szulfoxid és N-dimetil klindamicin de mellettük néhány inaktív metabolit is megtalálható.

Elimináció
A metabolitok legfontosabb eliminációs útja az epe, de részben a vizeleten keresztül is kiválasztódnak.
Per os adagolással alkalmazott klindamicin kb. 13%-a vizelettel távozik részben klindamicin részben pedig biológiailag aktív metabolitjai formájában. A hatóanyagnak csak 5%-a, a fennmaradó rész pedig inaktív metabolitok formájában választódik ki a széklettel. A klindamicin eliminációs felezési ideje kb. 2-4 óra, a szérum clearance 2,65 ml/s.

Az életkor hatása
70 év feletti betegeknél a klindamicin felszívódása kissé lelassul és az eliminációs felezési idő kismértékű növekedését (4,71 óra) is megfigyelték, de ez nem indokolja a dózis módosítását.
Koraszülötteknél az eliminációs felezési idő hosszabb (8,68 óra), mint a normál időre születetteknél (3,6 óra). A szérum clearance értéke az újszülötteknél - függetlenül a terhesség időtartamától - alacsonyabb, mint a csecsemőknél.

Vesekárosodás hatása
Az eliminációs idő kissé megnövekszik vesekárosodásban szenvedő betegeknél. Mivel a klindamicin főként a májon keresztül metabolizálódik, dózismódosítás vesekárosodásban szenvedő betegeknél nem indokolt, kivéve teljes veseelégtelenségben szenvedő betegek esetében. A gyógyszer dialízis kezeléssel nem távolítható el hatékonyan a szervezetből.

Májkárosodás
A klindamicin metabolizmusa és eliminációja lecsökken, ezért az eliminációs felezési idő 39%-ról 500%-ra növekedhet. A veséken történő folyamatos fokozott elimináció ellenére is dóziscsökkentés indokolt.

Egyéb rendellenességek
Coeliakia, jejunalis diverticulosis vagy Crohn betegség esetén a klindamicin felszívódása fokozott. AIDS-es betegeknél a klindamicin biohasznosulása a másfélszerese az egészséges emberekben mért biohasznosulásnak.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Akut toxicitás
Az akut toxicitási adatok alapján a klindamicin alacsony toxicitású hatóanyag. Per os alkalmazás esetén a klindamicin-hidroklorid LD50 értéke patkányoknál 2 888 mg/ttkg (hímek) és 2 193 mg/ttkg
(nőstények), egereknél pedig 2 633 mg/ttkg (hímek) és 1 539 mg/ttkg (nőstények) volt.

Ismételt adagolást követő toxicitás
Egy éven át folytatott toxicitási vizsgálatokban kutyáknak és patkányoknak per os 30 mg/ttkg/nap, 100 mg/ttkg/nap, és 300 mg/ttkg/nap (3 g/nap kutyánként) sósavas klindamicint adtak, amit azok jól toleráltak. A kontrollcsoporthoz viszonyítva nem találtak patológiás elváltozást. Hat hónapon keresztül napi 600 mg/ttkg adag patkányoknál nem okozott tüneteket, de a kutyáknál gastrointestinalis reakciókat váltott ki (hányás, étvágytalanság, testtömeg-csökkenés).

A kísérletet patkányokon és kutyákon végezték 1 éven keresztül, 300 mg/ttkg napi dózis mellett, mely megfelel a klindamicin felnőtteknek előírt maximális dózis 1,6-szorosának, illetve 5-szörösének. Ezalatt az idő alatt mellékhatást nem tapasztaltak. Szintén nem észleltek mellékhatásokat egy 6 hónapon keresztül tartó, 600 mg/ttkg napi dózis (3,2-szerese a felnőtt maximális dózisnak) mellett patkányokon végzett kísérlet esetében sem (megfigyelték a máj és a vesék súlyának kismértékű növekedését).
6 hónapon keresztül 600 mg/ttkg klindamicin kutyáknak történő adása (10,8-szorosa a felnőtt maximális dózisnak) a kezdetektől fogva hányást, étvágyvesztést eredményezett, míg a hosszú ideig tartó kezelés a gyomornyálkahártya és az epehólyag károsodását okozta.

Fertilitás és teratogén hatás
A klindamicin-kezelés nem befolyásolta a fertilitást és a párzási képességet. Teratogén hatást sem észleltek a kezelés során.

Karcinogenitás és mutagenitás
Emlősök bevonásával végzett kísérlet során nem észleltek mutagén vagy karcinogén hatást.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

16 db kemény kapszula PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban, dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Megjegyzés: ?? (két keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25°C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Sandoz Hungária Kft.,
1114 Budapest,
Bartók Béla út 43-47.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-6317/05 16 db PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1998. június 28.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. november 6.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. január 4.
10

OGYÉI/75915/2021




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Patkányokkal és nyulakkal végzett oralis és subcutan reprodukciós toxicitási vizsgálatokban nem állapítottak meg a klindamicinnel összefüggésbe hozható fertilitáscsökkenést vagy magzatkárosodást - kivéve olyan dózisok esetén, amelyek anyai toxicitást okoztak. Az állatoknál végzett reprodukciós vizsgálatok nem mindig képesek a humán reakciókat előre jelezni.

A klindamicin átjut az emberi placentán. Többszörös adag alkalmazása esetén a vérben elért koncentráció 30%-át mutatták ki az amnion folyadékban.
Terhes nőknél végzett klinikai vizsgálatokban a klindamicin szisztémás alkalmazása a második és harmadik trimeszterben nem függött össze a veleszületett rendellenességek emelkedett gyakoriságával. Terhes nőknél nem végeztek megfelelő kontrollos vizsgálatokat az első trimeszterben.

A klindamicin terhesség alatt csak akkor alkalmazható, ha az egyértelműen szükséges.

Szoptatás
Kimutatták, hogy a klindamicin az anyatejben 0,7-3,8 µg/ml koncentrációban jelenik meg.
A klindamicin nemkívánatos hatással lehet a szoptatott csecsemő bélflórájára, és például hasmenést, véres székletet vagy bőrkiütést okozhat.
Az anyatejjel táplált csecsemőknél jelentkező súlyos mellékhatások lehetősége miatt a szoptató anyák nem szedhetnek klindamicint.

Termékenység
A klindamicinnel per os kezelt patkányokon végzett fertilitási vizsgálatok nem mutattak ki a termékenységre vagy a párosodási képességre gyakorolt hatásokat.