Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

METHOTREXAT SANDOZ / EBEWE100MG/ML KONC OLD INFHOZ 10X1ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Sandoz Hungária Kereskedelmi Kft.
Hatástani csoport:
L01BA Fólsav analógok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-02161/09
Hatóanyagok:
MethotrexatumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Fénytől védve
25 °c alatt
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekeknek nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2. Adagolás és alkalmazás

Fontos figyelmeztetések a metotrexát adagolásával kapcsolatban
A daganatos betegségek kezelésére alkalmazott metotrexát dózisát körültekintően kell meghatározni, a testfelülettől függően.

Az onkológiai betegségek kezelésére alkalmazott metotrexátot óvatosan és a testfelszín függvényében kell adagolni.

A helytelenül kiszámított metotrexát dózisok beadása súlyos mellékhatásokat és akár halálos kimenetelt is okozhat. Az egészségügyi szakszemélyzetet és a betegeket teljeskörűen tájékoztatni kell a kockázatokról.
Kérjük, nagyon figyelmesen olvassa végig az alkalmazási előírás ezen pontját.

A metotrexátot csak a daganatos betegségek kemoterápiás kezelésében kellőképpen jártas orvos alkalmazhatja.

A kezelés időtartamát a kezelőorvos egyedileg határozza meg a terápiás protokol és a beteg egyéni állapota alapján.

A metotrexát-kezelés előfeltétele a szérumszint értékek meghatározásának lehetősége.

Adagolás
Az adagot csökkenteni kell a vérképzés elégtelensége, máj- vagy vesekárosodása, idős kor esetén.

Choriocarcinoma és más trophoblast tumorok
Áttéteket nem adó trophoblast tumorokat sikeresen kezeltek 0,25-1 mg/ttkg (maximum 60 mg) 4 alkalommal, 48 óránként adott intramuscularis injekciós kemoterápiával, melyet kalcium leukovorin "rescue" követett. A kezelési ciklusokat hetente, a vizelet chorio-gonadotropin szintjének normalizálódásáig kell ismételni. Általában legalább 4 kezelési ciklusra van szükség. Szövődményes, pl. kiterjedt áttétképződéssel járó esetek metotrexát és egyéb citosztatikumok kombinációjával kezelhetők.
Hasonló adagú metotrexátot alkalmaztak mola hydatidosa és chorioadenoma destruens kezelésére.

Non-Hodgkin Lymphoma
Felnőttek: Non-Hodgkin lymphoma kezelésében 3-30 mg/kg (hozzávetőlegesen 90-900 mg/m2) a kezdő adag intravénás injekcióban vagy infúzióban, melyet nagy dózis esetén kalcium-folinát adagolás követ. Kombinált kemoterápia is alkalmazható a betegség valamennyi stádiumában.

Gyermekek és serdülők: dózistartomány: egyszeri dózisok intravénás infúzióban 300 mg/m2-től 5 g/m2-ig
Az adott szövettani típusokra vonatkozó részletes adagolási útmutatók elismert kezelési protokollokból származnak, mint amilyenek az NHL-BFM Vizsgálati Csoport (Berlin-Frankfurt-Münster Study Group) hatályos ajánlásai.

Akut lymphocytás leukaemia
A nagy dózisú metotrexát az ALL különböző kezelési protokolljaiban hatékonynak bizonyult, különösen a szisztémás profilaxisban.

A megfelelő és megalapozott kombinációs kezelés megválasztása során a különböző kockázati csoportokba és immunológiai alcsoportokba való tartozást, valamint az életkort figyelembe kell venni.
A B-sejtes ALL esetében speciális kezelési irányelveket alkalmaznak.

Felnőttkori ALL
A nagy dózisú metotrexát felnőttkori ALL-ben való alkalmazásánál a GMALL Vizsgálati Csoport hatályos kezelési irányelvei a mérvadóak. Például a szövettani csoporttól függően 1,5 g/m2 egyszeri dózisokat alkalmaztak.

Gyermekkori ALL
A szokásos dózistartomány 1 g/m2 és 5 g/m2 között van (a konszolidációs kezelés keretében). A részletek a gyermekkori ALL megalapozott kezelési protokolljaiban találhatók, mint pl. az ALL-BFM (Berlin-Frankfurt-Münster Study Group) hatályos protokolljában.

Emlő carcinoma
10-60 mg/m2 iv. kombinációban egyéb citotoxikus gyógyszerekkel. Hasonló protokolokat alkalmaznak korai esetekben adjuváns terápiaként, mastectomiát és/vagy sugárterápiát követően is.

Osteosarcoma (nagydózisú kezelés leukovorinnal kiegészítve)
A metotrexátot ostesarcomában 6-12 g/m2 közötti egyszeri dóziokban alkalmazzák iv. infúzió formájában. A részletek a megalapozott terápiás protokollokban találhatók, mint pl. a co-operative Osteosarcoma Studies (COOS) hatályos protokolljában.

Fej és nyaki daganatok: 240-1080 mg/m2 metotrexát iv. infúzióban, melyet kalcium-folinát adagolása követ. Alkalmazható preoperatív, adjuváns kezelésre, valamint előrehaladott fej-nyaki carcinoma kezelésére.
Gliomák: Nagydózisú intravénás metotrexát (1-7,5 g/m2) kezelés kalcium leukovorin "rescue"-val remissziót eredményezett.
Előrehaladott petefészekrákban: Szekvenciálisan 500 mg/m2 metotrexát adható vinkrisztinnel és doxorubicinnel, felváltva doxorubicin-ciszplatin kezeléssel.
Heredaganat - non-seminoma: 100-200 mg/m2 metotrexát intravénás infúzióban, ciklikus, kombinált kemoterápiában mind korai, mind előrehaladott stádiumban.
Gyomorcarcinoma: Műtét előtt, valamint előrehaladott gyomorcarcinomában 1-1,5 g/m2 metotrexát fluorouracillal, doxorubicinnal és kalcium leukovorin "rescue"-val kombinálva.
Vastagbéldaganat: Előrehaladott vastagbéldaganatban 70-150 mg/m2 metotrexát, 5-fluorouracil és kalcium-folinát kombináció részleges remissziókat eredményezett.

Útmutatók a leukovorin "rescue" metotrexát terápiához.
1. A metotrexát alkalmazását fel kell függeszteni a kóros értékek normalizálódásáig, ha:
- a fehérvérsejtszám kevesebb, mint 1500/mm3
- a neutrophil érték kevesebb, mint 200/mm3
- a thrombocyta érték kevesebb, mint 75 000/mm3
- a szérum bilirubin szint nagyobb, mint 1,2 mg/dl
- az SGPT-szint nagyobb, mint 450 NE
- mucositis áll fenn, és nem gyógyul
- pleurális folyadék perzisztál (ezt előbb drenálni kell)

2. A megfelelő renális funkciót dokumentálni kell
A terápia megkezdése előtt és az egymást követő kezelések előtt a szérum-kreatinin értéket meg kell mérni. Ha a megelőző értékhez viszonyítva a szérum-kreatinin 50%-kal vagy többel emelkedett, a kreatinin-clearance-t meg kell mérni és nagyobbnak kell lennie, mint 60 ml/perc (még akkor is, ha a szérumkreatinin a normál tartományban van).
3. A betegeket megfelelően hidratálni kell és a vizelet alkalizálása céljából nátrium bikarbonát alkalmazandó per os vagy iv.
A metotrexát infúzió megkezdése előtt 6 óra alatt 1000 ml/m2 infúziót kell adni. Majd a hidratálást 125 ml/m2/óra (3 l/m2/nap) dózissal kell folytatni a metotrexát infúzió ideje alatt, és annak befejezése után még két napig.
A vizelet pH-t 7,0 fölött kell tartani a metotrexát infúzió és a leukovorin kezelés ideje alatt.
4. A metotrexát-kezelés kezdete után 24 órával a szérumkreatinin- és metotrexátszintet meg kell mérni, majd ezt naponta egyszer meg kell ismételni, amíg a szérummetotrexát-szint 5×10-8 mol/l (0,05 mikromol) alá nem csökken.
5. A következő táblázat a metotrexát szérum szintjén alapuló leukovorin adagolás útmutatóját tartalmazza.

"Rescue"-terápiában a tabletta csak az injekciós kezelés után annak kiegészítéseként használható (6 óránként 15 mg 8 napon át).
Nagy dózisú metotrexát-kezelést követő leukovorin "rescue" táblázat

Farmakokinetikai
állapot
Laboratóriumi eredmények
Leukovorin kalcium adag és időtartam
Normál metotrexát elimináció
A szérum metotrexát kb. 10 mikromol/l 24 órával az alkalmazás után, 1 mikromol/l 48 óra múlva és kevesebb, mint 0,2 mikromol/l 72 óra múlva.
15 mg per os, im. vagy iv. 60 órán keresztül 6 óránként (a metotrexát infúzió után 24 órával elkezdve), 10 alkalommal
Elnyújtott késői metotrexát elimináció
A gyógyszer alkalmazása után a szérummetotrexát-szint 0,2 mikromol/l felett és 96 órával később több, mint 0,05 mikromol/l marad
Folytatódik 15 mg per os, im. vagy iv. 6 óránkénti adása, amíg a metotrexátszint kevesebb, mint 0,05 mikromol/l lesz.

Elnyújtott korai metotrexát elimináció és/vagy akut renális károsodás
24 órával gyógyszer alkalmazása után a szérummetotrexát-szint 50 mikromol/l vagy e feletti, 48 órával a beadás után 5 mikromol/l vagy ennél több
VAGY: a metotrexát beadása után 24 órával a szérumkreatinin-szint 100%-kal vagy többel emelkedik meg (pl. 0,5 mg/dl-ről 1,0 mg/dl-re)

150 mg iv. 3 óránként, amíg a szérummetotrexát-szint kevesebb, mint 1 mikromol; azután 15 mg iv. 3 óránként, amíg a metotrexátszint kevesebb, mint 0,05 mikromol/l.





Azokban a betegekben, akikben a metotrexát korai eliminációja késik, irreverzibilis oliguriával járó renális károsodás alakulhat ki. Ezekben az esetekben a megfelelő leukovorin terápia mellett folytatni kell a hidratálást és a vizelet alkalizációt, a folyadék és az elektrolit statust rendszeresen ellenőrizni kell, amíg a szérummetotrexát-szint 0,05 mikromol alá csökken és a renális károsodás normalizálódik.

6. Néhány beteg esetén a metotrexát alkalmazását követően előfordulnak rendellenességek a metotrexát eliminációjában vagy a vesefunkcióban. Jelentős klinikai toxicitás esetén, a leukovorin "rescue"-t további 24 órával meg kell hosszabbítani (14 adag 84 óra alatt). Laboratóriumi -vagy klinikai toxicitás észlelésekor gondolni kell az esetleg egyidejűleg alkalmazott egyéb gyógyszeres kezelés (pl. a metotrexát plazmafehérje-kötődést vagy eliminációt befolyásoló gyógyszerek) miatt kialakuló kölcsönhatás lehetőségére.

Kalcium leukovorin injekció elérhető injekciós formában (3 mg/ml) 1 ml ampullákban, porampullában (15 mg és 30 mg), tablettában (15 mg) és 10 ml-es üvegben.

Károsodott veseműködésű betegek
A metotrexát óvatosan alkalmazandó károsodott veseműködésű betegekben (lásd 4.3 és 4.4 pont).
A dózisokat az alábbiak szerint kell csökkenteni:

A >100 mg/m2 metotrexát dózisok csökkentése vesekárosodásban szenvedő betegekben (közepesen nagy és nagy dózisú metotrexát terápia)

Kreatinin-clearance
A beadott dózis %-ban kifejezett mértéke
>80
100
?80
75
?60
63
<60
A metotrexát nem alkalmazható

Idősek: A csökkent máj- és vesefunkciók, valamint a megnövekedett folát felhalmozás miatt kis adagok alkalmazása javasolt.
A metotrexát klinikai farmakológiáját nem vizsgálták ki teljes mértékben idős betegekben. Az idős betegeket különösen szoros, rendszeres megfigyelés alatt kell tartani a metotrexát-kezelés során annak érdekében, hogy az esetleges mellékhatásokat korai szakaszukban lehessen észlelni.
Idősebb betegeknél (55 éveseknél és idősebbeknél) részlegesen módosított protokollokat alkalmaznak, pl. az ALL kezelésében.

Gyermekek és serdülők
A metotrexátot elővigyázatossággal kell alkalmazni gyermekeknél. A kezelést a gyermekek esetére összeállított, korszerű, nyilvánosságra hozott protokollok alapján kell végezni.

Az alkalmazás módja

A metotrexát alkalmazható monoterápiában és egyéb citosztatikumokkal, hormonális gyógyszerekkel, sugár- és sebészeti kezeléssel kombinálva.

A Methotrexat Sandoz 100 mg/ml koncentrátum oldatos infúzióhoz alkalmazható intravénás és intramuscularis beadási úton. A nagy dózisú metotrexát terápiát folyamatos intravénás infúzió formájában kell alkalmazni (az oldat Ringer oldattal, 0,9%-os nátrium-klorid oldattal, 5%-os glükóz oldattal, illetve injekcióhoz való vízzel hígítható; lásd 6.3 pont).
Diluensként csak konzerválószermentes oldószerek használhatók.
Előfordultak halálos kimenetelű túladagolások intravénás és intrathecalis beadást követően a hibás dózisszámítás miatt. Ezeket a dózisszámításokat rendkívüli gondossággal kell elvégezni.
Kerülni kell a metotrexát bőrrel vagy nyálkahártyával történő érintkezését. Szennyeződés esetén az érintett területet azonnal le kell öblíteni bő vízzel.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A Methotrexat Sandoz készítmény csak daganatellenes gyógyszerek alkalmazásában jártas szakorvos ellenőrzése mellett alkalmazható.

Toxicitás
A súlyos toxikus reakciók kockázata miatt (melyek halálos kimenetelűek lehetnek) a metotrexáttal végzett kezelés során a kezelőorvosnak folyamatosan, szorosan ellenőriznie kell a beteg állapotát, hogy az intoxikáció jeleit a lehető legrövidebb időn belül észlelni lehessen.

A betegeket tájékoztatni kell a metotrexát-kezelés lehetséges előnyeiről és kockázatairól (beleértve a toxicitás korai jeleit). Ezen kívül a betegeket fel kell készíteni arra, hogy azonnal vegyék fel a kapcsolatot kezelőorvosukkal, amikor az intoxikáció jeleit észlelik, valamint az intoxikáció jeleinek ellenőrzése miatt szükséges elkövetkezendő vizsgálatokra (pl. rendszeres laboratóriumi vizsgálatok).

A metotrexát-kezelés felfüggesztése nem minden esetben eredményezi a mellékhatások teljes megszűnését.

A metotrexát-kezelés feltétele a metotrexát szérum szint meghatározásának biztosítása.

A metotrexát csak lassan választódik ki a testüregben kialakult kóros folyadékgyülemből (úgynevezett "harmadik folyadéktér"), mint például ascites vagy mellkasi folyadékgyülem, ezáltal a metotrexát plazmafelezési ideje megnő és nem várt toxicitást okoz. A metotrexát-kezelés megkezdése előtt a mellkasi és hasűri folyadékgyülemet le kell csapolni.

Emésztőrendszeri tünetek
Amennyiben fekélyes szájnyálkahártya gyulladás, vagy hasmenés, haematemesis, fekete vagy véres széklet ürítése fordul elő, a metotrexát-kezelést abba kell hagyni a haemorrhagiás enteritis és a bélperforatio okozta elhalálozás miatt.

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
A metotrexát gátolhatja a haematopoiesist, amely anaemiát, aplasztikus anaemiát, pancytopeniát, leukopeniát, neutropeniát és/vagy thrombocytopeniát okozhat. Ezeknek az életveszélyes állapotoknak az első jelei a következők lehetnek: láz, torokfájás, szájnyálkahártya fekélyek, influenzaszerű tünetek, jelentős kimerültség, orrvérzés és bőrvérzés.

A metotrexát-kezelést csak abban az esetben szabad folytatni daganatos betegségek kezelésében, ha a kezelés előnyei felülmúlják a súlyos myelosuppressio kockázatát.

Elsősorban időskorú betegek hosszú távú kezelése során megaloblastos anaemia eseteit jelentették.

A kumulatív myelotoxicitást okozó gyógyszerekkel történő kezelést vagy csontvelőt érintő besugárzást követő állapotok esetében figyelembe kell venni a csontvelő csökkent állományát. Ezekben az esetekben a metotrexát csontvelőkárosító hatása fokozott lehet, ami felerősítheti a metotrexát által okozott vérképzési zavarok kialakulását.

Szükség szerint csontvelő-biopsziát kell végezni hosszabb távú kezelés esetén.

Akut lymphoid leukaemiában szenvedő betegek esetében metotrexát-kezelés során a has bal felső részén fájdalom jelentkezhet (a leukaemiás sejtek fokozott szétesése következtében kialakuló léptok gyulladás miatt).

Májfunkció
Az esetleges májkárosító hatásra való tekintettel ajánlott bármely egyéb hepatotoxikus vagy annak tekintett gyógyszer alkalmazásának kerülése és az alkoholfogyasztástól való tartózkodás, illetve az alkoholfogyasztás minimalizálása a metotrexát-kezelés során.

A metotrexát-kezelés akut hepatitist és krónikus, akár halálos kimenetelű hepatotoxicitást (fibrózis és cirrhosis) okozhat, amely általában a hosszú távú alkalmazás után alakulhat ki. Gyakran megfigyelhető májenzimek szintjének akut emelkedése. Ezek általában átmenetiek, nem okoznak tüneteket, és nem jelzik előre későbbi májkárosodás kialakulását.

A metotrexát a hepatitis B fertőzés reaktivációját és a hepatitis C fertőzés rosszabbodását okozta, néhány esetben halálos kimenetellel. A metotrexát-kezelés abbahagyása után egyes esetekben előfordult a hepatitis B reaktivációja. A korábban hepatitis B vagy C fertőzésben szenvedő betegek esetében klinikai és laboratóriumi vizsgálatokat kell végezni az esetleges májbetegség kivizsgálása céljából. Ezen vizsgálatok eredménye esetleg arra utalhat, hogy a metotrexát-kezelés bizonyos betegek számára nem megfelelő.

Ezen felül, inaktív, krónikus fertőzések (pl. herpes zoster vagy tuberculosis) fennállása esetén fokozott elővigyázatosság szükséges az esetleges aktiválódás kapcsán.

Inzulindependens diabetes mellitusban szenvedő betegeket szorosan monitorozni kell, mert esetükben májcirrhosis, illetve a transzaminázszint emelkedése fordulhat elő metotrexát-kezelés alatt.

Vesefunkció
Mivel a metotrexát főként a vesén keresztül ürül ki, vesekárosodásban szenvedő betegeknél emelkedett, hosszabb ideig tartó szérumkoncentráció várható, ami súlyos mellékhatásokhoz vezethet.

Vesekárosodásban szenvedő (például idős) betegeknél a metotrexát lassúbb eliminációja miatt a metotrexát-kezelés csak fokozott óvatossággal és kis dózisokkal adható. Ha vannak olyan kockázati tényezők, mint a veseműködési zavar, beleértve az enyhe vesekárosodást, nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel történő együttadás nem javasolt.

A metotrexát-kezelés a vesefunkció romlását okozhatja bizonyos laboratóriumi értékek (kreatinin, karbamid, szérum húgysavszint) emelkedésével, amely akut veseelégtelenséget eredményezhet oliguriával/anuriával. Ezt feltehetően a metotrexát és metabolitjainak a vesetubulusokban való kicsapódása okozza.

Kiszáradáshoz vezető állapotok, mint hányás, hasmenés vagy stomatitis esetén a megemelkedett gyógyszerszint miatt megnövekedhet a metotrexát toxicitás kialakulásának kockázata.
Ezekben az esetekben támogató kezelést kell kezdeményezni és a metotrexát alkalmazását abba kell hagyni a tünetek megszűnéséig.

Idegrendszer
Craniospinalis sugárkezelésen átesett betegeknél intravénás metotrexát-kezelés után leukoencephalopathiáról számoltak be. Krónikus leukoencephalopathiáról olyan betegek esetében is beszámoltak, akiket ismételt nagy dózisú metotrexáttal és egyidejűleg folinsavval kezeltek, abban az esetben is, amikor nem történt egyidejű cranialis sugárkezelés. Bizonyított, hogy intrathecalisan alkalmazott metotrexát alkalmazása cranialis sugárkezeléssel kombinálva növeli a leukoencephalopathia kialakulásának kockázatát (lásd 4.8 pont).
Jelentések számolnak be leukoencephalopathia előfordulásáról per os metotrexát-kezelésben részesülő betegeknél.

A fejfájástól a paralysisig, comáig és stroke-szerű epizódokig terjedő súlyos neurológiai mellékhatásokról számoltak be elsősorban olyan gyermekek és serdülők esetében, akik egyidejűleg intravénás citarabin-kezelésben részesültek.

Nagy dózisú metotrexát-kezelésben részesülő betegek esetében egy átmeneti akut neurológiai szindrómát figyeltek meg. Ezen neurológiai szindróma manifesztációjához a kóros magatartás, fokális szenzomotoros tünetek tartozhatnak, beleértve az átmeneti vakságot és kóros reflexeket is. A pontos ok tisztázatlan.

Progresszív multifocalis leukoencephalopathia (PML)
A metotrexáttal - főként más immunszuppresszív gyógyszerekkel kombinálva - kezelt betegeknél progresszív multifocalis leukoencephalopathia (PML) eseteit jelentették. A PML halálos kimenetelű lehet, és figyelembe kell venni az újonnan kialakuló vagy súlyosbodó neurológiai tüneteket mutató, immunszuppresszált betegek differenciáldiagnosztikájában.

Tüdőfunkció
Tüdőfunkció-károsodásban szenvedő betegeknél különös odafigyelés szükséges.

A metotrexát-kezelés során jelentkező tüdőt érintő szövődmények, pleurális folyadékgyülem, alveolitis vagy pneumonitis kialakulására utaló jelek, mint például a száraz, improduktív köhögés, láz, általános rossz közérzet, mellkasi fájdalom, dyspnoe, hypoxaemia és a röntgenképen látható beszűrődés vagy aspecifikus tüdőgyulladás potenciálisan súlyos, akár halálos kimenetelű károsodásra utalhat. A tüdőbiopszia különböző eredményeket mutathat (például interstitialis oedema, mononuclearis beszűrődés vagy nem elsajtosodó granuloma). Amennyiben felmerül ezeknek a szövődményeknek a kialakulása, a kezelést azonnal meg kell szakítani és alapos kivizsgálást kell kezdeni fertőzések, és tumorok kizárása érdekében. A metotrexát okozta tüdőbetegség a kezelés során bármikor előfordulhat. Ezt a nemkívánatos hatást már kis dózisok (7,5 mg/hét) alkalmazása során is jelentették, és nem minden esetben bizonyult reverzibilisnek.

Ezen felül a reumatológiai és ezzel összefüggő javallatokban alkalmazott metotrexát esetében pulmonalis alveolaris haemorrhagiát jelentettek. Ehhez az eseményhez vasculitis és más kísérő betegségek is társulhatnak. Pulmonalis alveolaris haemorrhagia gyanúja esetén a diagnózis igazolása érdekében azonnali kivizsgálás elvégzése mérlegelendő.

Bőr és bőr alatti szövet
Súlyos, egyes esetekben halálos kimenetelű bőrreakciókról, köztük Stevens-Johnson-szindrómáról és toxikus epidermalis necrolysisről (Lyell-szindróma) számoltak be egyszeri vagy ismételt dózisú metotrexát-kezelést követően.

A psoriasisos bőrelváltozások az egyidejű metotrexát-kezelés és ultraibolya sugárzás hatására rosszabbodhatnak. A bőr fekély kialakulásáról számoltak be psoriasisos betegeknél. Korábbi sugár- és napégés jelenségei súlyosbodhatnak - " radiológiai recall phenomenon".

Immunrendszer
A metotrexát-kezelés során opportunista fertőzések fordulhatnak elő, beleértve a pneumocystis jirovecii pneumoniát is, amely halálos kimenetelű lehet. Ha a betegnél tüdőtünetek lépnek fel, mérlegelni kell a pneumocystis jirovecii pneumonia fennállásának lehetőségét.
A metotrexát az immunrendszerre gyakorolt potenciális hatása révén befolyásolhatja a védőoltások hatásosságát és a laboratóriumi vizsgálatok (az immunoreaktivitás kimutatására szolgáló immunológiai vizsgálati módszerek) eredményét.

Az immunrendszerre gyakorolt ezen lehetséges hatást miatt a metotrexát meghamisíthatja a szerológiai vizsgálatok eredményét. A metotrexát-kezeléssel egyidejűleg alkalmazott védőoltások hatástalanok lehetnek.
A fokozott fertőzés-kockázat miatt élő vakcinák nem alkalmazhatók a metotrexát-kezelés során.

Daganatok
A többi citosztatikus szerhez hasonlóan a metotrexát is tumorlízis-szindrómát idézhet elő azoknál a betegeknél, akiknél a daganat gyorsan növekszik. Az ilyen szövődmények megfelelő szupportív kezeléssel és farmakológiai intézkedésekkel megelőzhetők vagy enyhíthetők.

Kis dózisú metotrexáttal kezelt betegeknél nem gyakran malignus lymphoma kialakulását jelentették. Ezek néhány esetben a metotrexát-kezelés abbahagyása után visszafejlődtek. Ezért amennyiben a metotrexát-kezelés során lymphoma alakul ki, először a metotrexát kezelést kell abbahagyni, és amennyiben a lymphoma nem fejlődik vissza, megfelelő kezelést kell indítani. Egy közelmúltban végzett vizsgálatban nem volt kimutatható a lymphomák előfordulási gyakoriságának fokozódása metotrexát kezelés során.

A nagy dózisú adagolási sémák alkalmazása az engedélyezett javallatokon kívüli rosszindulatú daganatos betegségeknél vizsgálati jellegű; a terápiás előnyök nem igazoltak.

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet rendellenességei
Az egyidejűleg végzett metotrexát- és sugárkezelés fokozhatja a lágyszöveti necrosis, valamint az osteonecrosis kockázatát.

Folsavpótlás
A foláthiányos állapotok fokozhatják a metotrexát toxicitását (lásd 4.5 pont).

Javasolt következő ellenőrzések és biztonsági vizsgálatok
A kezelés megkezdése előtt az alábbi vizsgálatokat kell elvégezni: teljes vérkép minőségi vérképpel, májenzimek (GPT, GOT, ALP), bilirubin, szérum albumin, vesefunkció vizsgálata (szükség esetén kreatinin-clearance meghatározásával), hepatitis szerológia (hepatitis A, B, C), szükség esetén mellkas röntgen a TBC kizárására. Légzésfunkciós vizsgálatokra szükség lehet, amennyiben felmerül tüdőbetegség (pl. interstitialis tüdőbetegség) gyanúja, vagy ha releváns referenciaértékek állnak rendelkezésre az első vizsgálatból.

A metotrexát szérumszintjének rendszeres ellenőrzése szükséges az adagolástól vagy az alkalmazott kezelési protokolltól függően, különösen a nagy dózisú metotrexát-kezelés alatt és után (lásd még 4.9 pont). A metotrexát dózisának módosításával és megfelelő rescue intézkedések végrehajtásával a metotrexát kezelés toxicitása és a lehetséges mortalitás jelentősen csökkenthető.

Különösen szorosan kell követni azokat a betegeket, akiknél pleurális folyadékgyülem, ascites, bélelzáródás, kiszáradás, csökkent vizelet pH vagy vesekárosodás figyelhető meg, vagy akik a kezelést megelőzően ciszplatin-terápiában részesültek, mivel ilyenkor nagyobb eséllyel fordul elő magasabb metotrexát-szint, illetve a metotrexát-szint lassabban csökken. Néhány beteg esetében ezektől a nyilvánvaló okoktól függetlenül is előfordulhat a metotrexát csökkent kiválasztása. Fontos, hogy ez a tény a kezelés megkezdését követő első 48 órán belül felismerésre kerüljön, mivel ennek hiányában irreverzibilis metotrexát-toxicitás alakulhat ki.

Kalcium-folinát védőkezelést (rescue) kell alkalmazni 100 mg/testfelszín-m2 vagy nagyobb dózisú metotrexát-kezelést követően. A metotrexát dózisától és az infúzió időtartamától függően különböző dózisú kalcium-folinát szükséges a normál, alternáló szövetek súlyos toxikus nemkívánatos hatásoktól való védelméhez.

Megfelelő kalcium-folinát rescue kezelést kell elkezdeni a metotrexát-kezelést követő 42-48 órán belül. Ezért a metotrexát szintjét legalább 24, 48 és 72 óra elteltével ellenőrizni kell, és szükség esetén folytatni annak meghatározására, hogy meddig kell folytatni a kalcium-folinát rescue kezelést.

A metotrexát-kezelés során a vérképet, beleértve a fehérvérsejtszámot és a thrombocytaszámot, folyamatosan ellenőrizni kell (naponta vagy legalább hetente egyszer).

Nagy dózisú metotrexátot is tartalmazó kombinációs kezelés előtt a fehérvérsejtszám és a thrombocytaszám a megfelelő terápiás protokoll szerinti minimum értékek felett kell, hogy legyen (fehérvérsejt: 1 000-1500/mikroliter, thrombocyta: 50 000-100 000/mikroliter).
A keringő leukocyták, neutrofil granulocyták és thrombocyták nadírja rendszerint az iv. metotrexát-adagolást követő 5.-13. napon belül következik be (a regenerálódás a 14.-28. napon történik). A leukocyták és a neutrofil granulocyták száma esetenként két csökkenést mutat. Az első csökkenésre a 4.-7. napon, míg a második nadírra a 12.-21. napon kerül sor, amelyet regenerálódás követ.

Rendszeres időközönként máj- és vesefunkciós vizsgálatok, valamint vizeletvizsgálat elvégzése szükséges.

A metotrexáttal kezelt betegek 13-20%-ánál számoltak be a transzaminázszintek átmeneti, a normál tartomány felső határának két- vagy háromszorosára történő emelkedéséről. Emiatt általában nem kell megváltoztatni a kezelési tervet. Ugyanakkor a kóros májfunkciós értékek fennállása és/vagy a szérum albuminszint csökkenése súlyos hepatotoxicitásra utalhat. A májenzimszintek folyamatos emelkedése esetén mérlegelni kell az adag csökkentését vagy a kezelés felfüggesztését. Azoknál a betegeknél akiknél a májfunkció károsodása hosszabb ideje fennáll, a metotrexát-kezelést mindenképpen abba kell hagyni.

Az enzimszintek meghatározása alapján nem lehet teljesen egyértelműen következtetni a morfológiai elváltozásban is megnyilvánuló májkárosodás kialakulására. Például normál tartományban lévő májenzimszintek esetén májfibrózis, vagy ritkább esetben akár májcirrózis, csak szövettani vizsgálattal mutatható ki.

A kreatinin, karbamid és elektrolitszintek monitorzása ajánlott a kezelés 2. és 3. napján, különösen nagydózisú metotrexát-kezelés esetén annak érdekében, hogy idejekorán diagnosztizálni lehessen egy kialakulóban lévő metotrexát kiürülési zavart.

A vesefunkciót vesefunkciós tesztekkel és vizeletvizsgálattal kell ellenőrizni. Ha vesekárosodásra utaló jelek (pl. korábbi metotrexát-kezelés jelentős mellékhatásai vagy vizeletkiáramlási zavar) állnak fenn, meg kell határozni a kreatinin-clearance-t. Közepesen nagy, illetve nagy dózisú metotrexát-terápiát (metotrexát dózis >100 mg/m2) csak akkor szabad végezni, ha a kreatininérték a normál tartományban van (kreatinin-clearance >80 ml/perc) (lásd 4.2 és 4.3 pont). Ha a szérum kreatininszintje emelkedik, az adagot csökkenteni kell. Közepes dózisú és nagy dózisú metotrexát-terápia (metotrexát dózis >100 mg/m2) nem adható, ha a kreatinin-clearance kisebb, mint 60 ml/perc (lásd 4.2 és 4.3 pont). A metotrexát-kezelést nem szabad 7,0 alatti vizelet pH-érték alatt elkezdeni. A vizelet lúgosodását legalább a metotrexát-kezelés megkezdését követő első 24 órában ismételt pH-ellenőrzéssel kell vizsgálni (az érték legalább 6,8 legyen).

Kis dózisú metotrexát-terápia nem adható 2 mg/dl-nél nagyobb szérumkreatinin-érték és 30 ml/perc alatti kreatinin-clearance esetén. Ha fennáll a veseműködési zavar lehetősége, vagy ha a vesefunkció a határértéken van (pl. idősebb korban), akkor szoros megfigyelés szükséges. Ez különösen igaz akkor, ha olyan további gyógyszereket alkalmaznak, amelyek befolyásolják a metotrexát kiválasztását, vesekárosodást okoznak (például nem szteroid gyulladáscsökkentők), vagy amelyek potenciálisan vérképzési zavarokhoz vezethetnek.

A metotrexát infúzió alatt ellenőrizni kell a vizelet kiválasztását és a vizelet pH-ját. A vesetoxicitás csökkentése és a veseelégtelenség megelőzése érdekében elengedhetetlen a megfelelő intravénás folyadékbevitel és a vizelet lúgosítása (a vizelet pH-ja ?7) a nagy dózisú metotrexát-terápia során.

A szájüreget és a garatot naponta meg kell vizsgálni, hogy nincs-e nyálkahártya-elváltozás.

A beteg különösen szigorú ellenőrzése szükséges korábbi intenzív sugárkezelés, leromlott általános állapot és fiatalkor vagy időskor esetén.

Gyakoribb ellenőrzésre lehet szükség a kezelés kezdetén, az adag módosításakor, vagy olyan időszakban, amikor fokozott a metotrexátszint emelkedésének kockázata (pl. kiszáradás, csökkent veseműködés, egyidejűleg alkalmazott gyógyszerek, mint a nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek kiegészítő vagy emelt adagja).

Gyermekek és serdülők
A metotrexátot gyermekek esetében kellő óvatossággal kell alkalmazni. A kezelés során a gyermekekre vonatkozó aktuálisan közzétett terápiás protokollokat kell követni.

Akut lymphoblastos leukaemiában (ALL) szenvedő, intravénás metotrexáttal (1 g/testfelszín-m2) kezelt gyermek betegek esetében súlyos, gyakran generalizált vagy focalis görcsrohamokban manifesztálódó neurotoxicitásról számoltak be.
A tüneteket mutató betegeknél a diagnosztikai képalkotó eljárásokkal gyakran észleltek leukoencephalopathiát és/vagy microangiopathiás meszesedéseket.

Idősek
Az idős betegek esetében fokozott óvatosság szükséges. Ezeknél a betegeknél szorosan monitorozni kell a toxicitás korai jeleinek előfordulását. Lásd még 4.2 pont.

Termékenység
Beszámoltak arról, hogy a metotrexát termékenységi problémákat, oligospermiát, menstruációs zavarokat és amenorrhoeát okoz emberekben a kezelés alatt és rövid ideig a kezelés befejezése után, mivel az adagolás ideje alatt befolyásolja a spermatogenezist és az oogenezist. A kezelés leállítása esetén úgy tűnik, hogy ezek a hatások reverzibilisek.

Teratogenitás - reprodukciós kockázat
A metotrexát emberben embriotoxicitást, vetélést és magzati fejlődési rendellenességeket okoz. Ezért a termékenységre, a vetélésekre és a veleszületett rendellenességekre gyakorolt lehetséges hatásokat meg kell beszélni a fogamzóképes életkorú betegekkel (lásd 4.6 pont).

A férfiaknak szóló fogamzásgátlási tanácsokat lásd a 4.6 pontban.

Segédanyagokkal kapcsolatos információ
Ez a gyógyszer 48,5 mg nátriumot tartalmaz egy 5 ml-es üvegben, ami megfelel a WHO által ajánlott maximális napi 2 g nátriumbevitel 2,4%-ának felnőtteknél.
Ez a gyógyszer 97 mg nátriumot tartalmaz egy 10 ml-es üvegben, ami megfelel a WHO által ajánlott maximális napi 2 g nátriumbevitel 4,85%-ának felnőtteknél.
Ez a gyógyszer 485 mg nátriumot tartalmaz egy 50 ml-es üvegben, ami megfelel a WHO által ajánlott maximális napi 2 g nátriumbevitel 24,25%-ának felnőtteknél.

A Methotrexat Sandoz készítmény 50 ml-es kiszerelésének nátriumtartalma magasnak tekintendő. Ezt különösen figyelembe kell venni olyan betegek esetén akik alacsony sótartalmú diétán vannak.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Mivel a metotrexát-kezelés során központi idegrendszert érintő mellékhatások, fáradtság és szédülés fordulhat elő, károsan befolyásolhatja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. Mindez fokozottan vonatkozik azon esetekre, amikor a metotrexát-kezelés közben alkoholfogyasztásra kerül sor.


4.9 Túladagolás

A túladagolás tünetei:
A forgalomba hozatal óta szerzett tapasztalatok azt mutatják, hogy metotrexát-túladagolás általában orális alkalmazás során történt, de intravénás vagy intramuszkuláris beadás után is előfordult. Túladagolási eseteket jelentettek, amelyek közül néhány halálos is volt. Ezekben a szájon át történő túladagolásról szóló jelentésekben arról számoltak be, hogy a heti adagot véletlenül naponta vették be (teljes dózisként vagy több, külön osztott adagban).

Az alábbi, per os vagy intravénás túladagolást követően jelentkező tünetek főleg a vérképző- és az emésztőrendszert befolyásolják. Ilyen mellékhatás volt például a leukopenia, thrombocytopenia, anaemia, pancytopenia, neutropenia, myelosuppressio, mucositis, stomatitis, szájüregi fekélyek, hányinger, hányás, gastrointestinalis fekélyek, gastrointestinalis vérzés. Bizonyos esetekben semmilyen jele nem volt intoxikációnak. Túladagolás kapcsán haláleseteket is jelentettek. Ezekben az esetekben sepsisről, septikus sokkról, veseelégtelenségről és aplasticus anaemiáról számoltak be.

Terápiás intézkedések túladagolás esetén
A toxikus mellékhatások megelőzésére és kezelésére specifikus antidotumként a kalcium-folinát áll rendelkezésre.

a) Megelőzés
A metotrexát 100 mg/testfelszín-m2-es vagy azt meghaladó dózisának alkalmazását követően kalcium-folinátot kell beadni parenteralisan olyan adagban, amely legalább eléri a metotrexát-adag mértékét, és ezt lehetőség szerint egy órán belül kell beadni. A folinsav a toxicitás minimalizálása és a metotrexát-túladagolás hatásának ellensúlyozása érdekében javallt. A folinsav-kezelést a lehető leghamarabb el kell kezdeni.

b) Terápia
A kis (<100 mg/testfelszín-m2) dózisú metotrexát által okozott toxicitási tünetek a tetrahidrofolsav-hiánynak tulajdoníthatók. Azonnal 6-12 mg iv. vagy im. kalcium-folinátot kell beadni, amelyet ugyanennek a dózisnak többszöri (legalább négyszeri) beadása követ 3-6 órás időközönként.

A közepes és nagy dózisú metotrexát-kezelés során kialakuló késleltetett metotrexát-elimináció esetén alkalmazott intenzív kalcium-folinát rescue-ra vonatkozóan lásd a szakirodalmat.

A kalcium-folinát hatásossága annál jobban csökken, minél inkább nő a metotrexát és a kalcium-folinát beadása között eltelt idő. A kalcium-folinát optimális dózisának és a kezelés időtartamának meghatározásához monitorozni kell a szérummetotrexát koncentrációját.

Jelentős túladagolás esetén a metotrexát és/vagy metabolitjai vesetubulusokban történő kicsapódásának megelőzése érdekében megfelelő hidrálásra és a vizelet lúgosítására lehet szükség. Ha a mérgezést jelentősen késleltetett elimináció (magas szérummetotrexát-koncentráció) okozta, pl. akut veseelégtelenség miatt, akkor hemodialízis és/vagy hemoperfúzió alkalmazása megfontolható. A metotrexátot nagy átfolyású dializátorral végzett hemodialízissel hatékonyan el lehetett távolítani. Sem a szokásos hemodialízis, sem a peritoneális dialízis nem vezetett a metotrexát jobb eliminációjához.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A dinitrogén-oxid alkalmazása fokozza a metotrexát folátanyagcserére gyakorolt hatását, ami nagyobb mértékű toxicitáshoz vezet, mint például súlyos, előre nem jelezhető myelosuppressio, stomatitis és intrathecalis alkalmazás esetén súlyos, előre nem jelezhető idegrendszeri toxicitás. Bár ez a hatás kalcium-folinát adásával csökkenthető, a dinitrogén-oxid és a metotrexát egyidejű alkalmazása kerülendő.

Az L-aszparagináz antagonizálja az egyidejűleg alkalmazott metotrexát hatását.

A kolesztiramin fokozhatja a metotrexát extrarenális eliminációját az enterohepatikus cirkuláció csökkentése révén.

Az eritrocita-koncentrátumok egyidejű alkalmazása metotrexáttal célzott monitorozást igényel. A metotrexát elhúzódóan magas szérumkoncentrációja miatt fokozott toxicitás fordulhat elő olyan betegeknél, akik a metotrexát infúziót követő 24 órán belül vértranszfúzióban részesülnek.

A foláthiányt okozó gyógyszerek (pl. szulfonamidok, trimetoprim-szulfametoxazol) egyidejű alkalmazás esetén fokozott metotrexát toxicitást eredményezhetnek. Ezért fokozott óvatosság szükséges már fennálló folsavhiányban. Másfelől a folinsavat tartalmazó gyógyszerek, valamint folsavat vagy származékait tartalmazó vitaminkészítmények csökkenthetik a metotrexát hatásosságát.

A nagydózisú kalcium-folinát csökkentheti az intrathecalisan alkalmazott metotrexát hatásosságát.

A rendszeres alkoholfogyasztás vagy májkárosító gyógyszerek (pl. azatioprin, leflunomid, retinoidok, szulfaszalazin) rendszeres szedése növelheti a metotrexát májkárosító hatását. Az egyidejűleg májkárosító gyógyszereket szedő betegeket szorosan monitorozni kell. Az alkoholfogyasztást kerülni kell a metotrexát-kezelés ideje alatt.

Elszigetelt esetekben a kortikoszteroidok metotrexáttal egyidejű alkalmazása disszeminált herpes zoster vagy postherpetikus neuralgia kialakulásához vezetett.

A metotrexát leflunomiddal együtt történő alkalmazás során fokozhatja a pancytopenia kockázatát.

A metotrexát fokozza a plazma merkaptopurin szintjét. Ezért metotrexát és merkaptopurin együttes alkalmazásakor szükség lehet dózismódosításra.

Betegségmódosító reumaellenes gyógyszerek (disease-modifying antirheumatic drugs - DMARD-ok) és nem-szteroid gyulladáscsökkentő (NSAID) készítményeket tilos a nagy dózisú metotrexát-kezelés előtt vagy azzal egyidejűleg adni.
Az NSAID-ok és a nagy dózisú metotrexát egyidejű alkalmazása során emelkedett és hosszabb ideig fennmaradó metotrexátszintekről számoltak be, ami súlyos haematológiai (csontvelő-suppressio és aplasztikus anaemia) és gastrointestinalis toxicitásból eredő haláleseteket okozott.

Állatmodellekben beszámoltak arról, hogy az NSAID készítmények és a szalicilátok csökkentették a metotrexát tubuláris szekrécióját, és a metotrexát szintjének növelésével fokozhatják a toxicitását. Ezért az NSAID-ok és kisdózisú metotrexát együttes alkalmazása esetén óvatosan kell eljárni.

Kockázati tényezők, például akár határtartományban károsodott veseműködés fennállása esetén nem javasolt a nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel való egyidejű alkalmazása.

A metotrexát és a DMARD-ok (pl. aranysók, penicillamin, hidroxiklorokin, szulfaszalazin, azatioprin, ciklosporin) kombinált alkalmazását nem vizsgálták és a metotrexát-toxicitás fokozódása nem zárható ki.

Az oralis antibiotikumok, mint például a tetraciklinek, klóramfenikol és a fel nem szívódó, széles-spektrumú antibiotikumok csökkenthetik a metotrexát intestinalis felszívódását, illetve a bélflóra aktivitásának vagy a metotrexát bakteriális metabolizmusának gátlásával befolyásolhatják az enterohepatikus keringést.

A penicillinek és szulfonamidok egyes esetekben csökkenthetik a metotrexát renalis clearance-ét, így a metotrexát emelkedett szérum szintjével együtt haematológiai és gastrointestinalis toxicitás is előfordulhat.

Ciprofloxacin hatására csökken a vesében a tubuláris szekréció, emiatt a metotrexát ciprofloxacinnal történő egyidejű alkalmazása szorosabb ellenőrzést igényel.

A fenitoin plazmaszint csökkenését figyelték meg akut limfocitás leukémiában szenvedő betegeknél az indukciós terápia során, amely a prednizon, vinkrisztin és 6-merkaptopurin mellett nagydózisú metotrexátot is tartalmazott kalcium-folinát "rescue" gyógyszerrel.

A pirimetamin, illetve a ko-trimoxazol metotrexáttal kombinációban történő alkalmazása pancytopeniát okozhat, feltehetően az e hatóanyagok és a metotrexát által okozott additív dihidrofolsav-reduktázgátlás következtében (lásd fentebb a szulfonamidok és a metotrexát kölcsönhatását).

A prokarbazid alkalmazása nagydózisú metotrexát-kezelés során fokozza a vesefunkció-károsodás kockázatát.

A protonpumpagátlók (omeprazol, pantoprazol, lanzoprazol) egyidejű alkalmazása a metotrexát vesén keresztül történő eliminációjának lassulását vagy gátlását idézhetik elő és ezáltal emelkedett metotrexát plazmaszintet okozhatnak a metotrexát-toxicitás jeleivel és tüneteivel.
A protonpumpagátlók nagy dózisú metotrexáttal való egyidejű alkalmazását kerülni kell, különösen vesekárosodás esetén.

Az intratechalisan alkalmazott metotrexát és intavénásan alkalmazott citarabin együttes adása fokozhatja a súlyos neurológiai mellékhatások kockázatát, melyek spektruma a fejfájástól a paralysisig, comáig és stroke-szerű epizódokig terjed.

A metotrexát csökkentheti a teofillin clearance-ét. Ezért a teofillin szintjét monitorozni kell a metotrexáttal egyidejűleg végzett kezelés során.

Az alábbi gyógyszerek fokozhatják a metotrexát biohasznosulását (indirekt dózis növekedés) és növelhetik a toxicitását ez utóbbi plazmafehérje-kötődésből való kiszorítása révén: aminopiridin-származékok, para-aminobenzoesav, barbiturátok, doxorubicin, orális fogamzásgátlók, fenilbutazon, fenitoin, probenecid, szalicilátok, szulfonamidok, tetraciklinek, nyugtatók, szulfonilkarbamidok, penicillinek, prisztinamicin és klóramfenikol. Metotrexáttal történő egyidejű alkalmazásuk esetén ezért szoros monitorozás szükséges.

Az alábbi gyógyszerek csökkenthetik a tubuláris szekréciót és következményesen növelhetik a metotrexát toxicitását, különösen alacsony dózistartományban: para-aminohippursav, nem-szteroid gyulladáscsökkentők, probenecid, szalicilátok, szulfonamidok és más gyenge szerves savak. Metotrexáttal történő egyidejű alkalmazásuk esetén ezért szoros monitorozás szükséges.

Nagydózisú metotrexát potenciálisan nephrotoxikus kemoterápiás szerrel (például ciszplatinnal) együtt történő alkalmazásakor fokozott vesetoxicitás figyelhető meg.

A potenciális csontvelő-mellékhatásokat okozó gyógyszerekkel (pl. amidopirin-származékok, klóramfenikol, fenitoin, pirimetamin, szulfonamidok, trimetoprim-szulfometoxazol, citosztatikumok) végzett előzetes kezelés fokozza a metotrexát által okozott vérképzőszervi mellékhatások súlyosságának kockázatát.

Triamteren és metotrexát egyidejű alkalmazása esetén csontvelő-szuppressziót és csökkent folátszintet írtak le.

Élő vakcinák nem alkalmazhatók a metotrexát-kezelés során (lásd 4.4 pont).

Levetiracetám és metotrexát egyidejű alkalmazásakor a metotrexát clearance-ének csökkenését jelentették, aminek következtében a potenciálisan toxikus szintekig emelkedett/tartósan magas metotrexát-koncentrációt mértek a vérben. A vér metotrexát- és levetiracetám-szintjét gondosan monitorozni kell azoknál a betegeknél, akiket ezzel a két gyógyszerrel egyidejűleg kezelnek.


6.2 Inkompatibilitások

Kompatibilitási vizsgálatok hiányában ez a gyógyszer kizárólag a 6.6 pontban felsorolt gyógyszerekkel keverhető.

Az ismertek közé tartozik az erős oxidálószerekkel és savakkal való inkompatibilitás. Azonnali kicsapódást vagy zavarodást eredményez a klorpromazin hidrokloriddal, droperidollal, idarubicinnel, metoklopramid-hidrokloriddal, heparin oldattal, prednizolon-nátrium-foszfáttal és prometazin-hidrokloriddal való kombináció.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A nemkívánatos hatások előfordulási gyakorisága és súlyossága az alkalmazott dózistól és az alkalmazás időtartamától függ. Mivel súlyos mellékhatások még alacsony dózis mellett is bármikor előfordulnak a kezelés során, a kezelőorvos általi, rövid időközönként végzett rendszeres felülvizsgálat elengedhetetlen.
A korai stádiumban felismert mellékhatások többsége reverzíbilis. Mindazonáltal az alábbiakban megnevezett súlyos mellékhatások némelyike ritka esetekben halálos kimenetelű lehet.

Mellékhatások jelentkezése esetén azok súlyosságától és intenzitásától függően a dózist csökkenteni kell, vagy abba kell hagyni a kezelést, továbbá megfelelő vizsgálatokat kell végezni (lásd 4.9 pont). A metotrexát-kezelést csak kellő óvatosság mellett lehet újraindítani, a gyógyszeres kezelés további szükségességének megfelelő vizsgálatát követően. A toxicitás kiújulásának tekintetében fokozott monitorozásra van szükség.

Rendszerint a myelosuppressio és a mucositis jelenti a dóziskorlátozó toxikus hatást. A súlyosság függ a dózistól, valamint a metotrexát alkalmazási módjától és időtartamától. A mucositis kb. 3-7 nappal, míg a leucopenia és a thrombopenia 5-13 nappal jelentkezik a metotrexát alkalmazásának kezdete után. A myelosuppressio és a mucositis általában 14 napon belül visszafordítható normális eliminációs mechanizmusokkal rendelkező betegeknél.

A leggyakoribb mellékhatások thrombocytopenia, leukopenia, fejfájás, szédülés, köhögés, étvágycsökkenés, hasmenés, hasi fájdalom, hányinger, hányás, ulcerativ stomatitis (különösen a metotrexát-kezelés megkezdését követő első 24-48 órában), májenzimek és bilirubin emelkedése, alopecia, kreatinin-clearance csökkenése, fáradtság, rossz közérzet.

A toxicitás első jele rendszerint a stomatitis ulcerosa.

A mellékhatások az alábbi gyakorisági kategóriák alapján kerültek meghatározásra:
Nagyon gyakori: ? 1/10
Gyakori: ? 1/100 - < 1/10
Nem gyakori: ? 1/1000 - < 1/100
Ritka: ? 1/10 000 - < 1/1 000
Nagyon ritka: < 1/10 000
Nem ismert: a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg

Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Gyakori: Herpes zoster
Nem gyakori: Opportunista fertőzések, melyek akár halálos kimenetelűek is lehetnek
Ritka: Sepsis (beleértve a letalis sepsist)
Nagyon ritka: Herpes simplex hepatitis, cryptococcosis, histoplasmosis, citomegalovírus okozta fertőzések (többek között pneumonia), disseminált herpes simplex, nocardiosis, pneumocystis jirovecii pneumonia*
Nem ismert: Pneumonia, hepatitis B-fertőzés fellángolása, hepatitis C-fertőzés rosszabbodása

Jó-, rosszindulatú és nem meghatározott daganatok (beleértve a cisztákat és polipokat is)
Nem gyakori: Malignus lymphomák*
Nagyon ritka: Tumorlízis-szindróma*

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori: Thrombocytopenia, leukopenia
Gyakori: Anaemia, pancytopenia, myelosuppressio, agranulocytosis
Ritka: Megaloblastos anaemia
Nagyon ritka: Aplastikus anaemia, eosinophilia, neutropenia, lymphadenopathia (néha reverzibilis), lymphoproliferatív betegségek

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori: Allergiás reakciók az anaphylaxiás sokkig bezárólag, immunsuppressio
Nagyon ritka: Hypogammaglobulinaemia

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Nem gyakori: Diabetes mellitus

Pszichiátriai kórképek
Nem gyakori: Depresszió
Ritka: Hangulatingadozások, átmeneti érzékelési zavarok

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori: Fejfájás, szédülés
Gyakori: Álmosság, paraesthesia/hypoesthesiao
Nem gyakori: Hemiparesis, zavartság, görcsrohamok (parenterális alkalmazás esetén), leukoencephalopathia/encephalopathia* (parenterális alkalmazás esetén)
Ritka: Paresis, beszédzavarok, köztük dysarthria és aphasia, myelopathia (lumbalis alkalmazást követően)
Nagyon ritka: Myasthenia, fájdalom a végtagokban, dysgeusia (fémes íz), akut aseptikus meningitis, meningismus (paralízis, hányás), agyidegi neuropathia
Nem ismert: Neurotoxicitás, arachnoiditis, paraplegia, stupor, ataxia, demencia, emelkedett nyomás a cerebrospinalis folyadékban

A metotrexát intravénás alkalmazása akut encephalitist és halálos kimenetelű akut encephalopathiát is okozhat.

Szembetegségek és szemészeti tünetek
Gyakori: Conjunctivitis
Ritka: Látászavar (néha súlyos), retina véna thrombosis
Nagyon ritka: Periorbitalis oedema, blepharitis, epiphora, photophobia, átmeneti vakság, látáscsökkenés

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Nagyon ritka: Pericarditis, pericardialis tamponád, pericardialis folyadékgyülem

Érbetegségek és tünetek
Nem gyakori: Vasculitis, allergiás vasculitis
Ritka: Hypotensio, thromboemboliás események (beleértve az artériás thrombosist, az agyi thrombosist, a thrombo-phlebitist, a mélyvénás thrombosist)

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek*
Nagyon gyakori: Köhögés
Gyakori: Interstitialis alveolitis/pneumonitis miatt kialakuló tüdőkomplikációk és halálesetek (függetlenül attól, hogy a metotrexátot milyen dózisban és mennyi ideig alkalmazták)
Nem gyakori: Tüdőfibrosis, pleurális folyadékgyülem
Ritka: Pharyngitis, légzési elégtelenség, tüdőembólia
Nagyon ritka: Krónikus interstitialis tüdőbetegség, asthma bronchiale-szerű tünetek köhögéssel, nehézlégzés és légzésfunkciós vizsgálatok kóros eredményei
Nem ismert: Mellkasi fájdalom, hypoxia

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek*
Nagyon gyakori: Étvágycsökkenés, hasmenés (különösen a metotrexát beadását követő első 24-48 órában), hasi fájdalom, hányinger, hányás, a száj és a garat nyálkahártyájának gyulladása és fekélyesedése (különösen a metotrexát beadását követő első 24-48 órában)
Nem gyakori: Gastrointestinalis fekélyek és vérzés, pancreatitis
Ritka: Enteritis, gingivitis, melaena
Nagyon ritka: Haematemesis
Nem ismert: Nem fertőzéses peritonitis, bélperforáció, glossitis

Máj- és epebetegségek, illetve tünetek*
Nagyon gyakori: Májenzimek (GPT, GOT, alkalikus foszfatáz) és a bilirubin szintjének emelkedése
Nem gyakori: Hepatotoxicitás, máj steatosis, krónikus májfibrosis és -cirrhosis, szérumalbuminszint-csökkenés
Ritka: Akut hepatitis
Nagyon ritka: Akut májnecrosis, akut májkárosodás, májelégtelenség

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei*
Nagyon gyakori: Alopecia
Gyakori: Exanthema, erythema, bőrviszketés, fényérzékenység, bőrfekélyek
Nem gyakori: Stevens-Johnson-szindróma*, toxikus epidermalis necrolysis (Lyell-szindróma)*, súlyos toxikus manifesztációk: a bőrön jelentkező herpetiform erupciók, urticaria, fokozott bőrpigmentáció, nodulosis, sebgyógyulási zavar
Ritka: Acne, petechia, ecchymosis, erythema multiforme, erythemás kiütések, a körmök fokozott pigmentációja, onycholysis
Nagyon ritka: Furunculosis, telangiectasia, akut paronychia
Nem ismert: Gyógyszerreakció eosinophiliával és szisztémás tünetekkel (drug reaction with eosinophilia and systemic symptoms, DRESS), dermatitis, bőrhámlás / exfoliatív dermatitis.

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Nem gyakori: Arthralgia, myalgia, osteoporosis
Ritka: Stressztörés
Nem ismert: Osteonecrosis, állkapocs-osteonecrosis (lymphoproliferativ betegségek talaján kialakult)

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek*
Nagyon gyakori: Csökkent kreatinin-clearance
Nem gyakori: Nephropathia, veseelégtelenség, cystitis fekélyesedéssel (esetleg haematuriával), vizelési zavarok, dysuria, oliguria, anuria
Ritka: Hyperuricaemia, emelkedett szérumkreatinin- és ureaszint, azotaemia
Nagyon ritka: Haematuria, proteinuria

A terhesség, a gyermekágyi és a perinatális időszak alatt jelentkező betegségek és tünetekNem Nem gyakori: Foetalis rendellenességek
Ritka: Vetélés
Nagyon ritka: Magzatelhalás

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Nem gyakori: Vaginalis fekélyek, gyulladások
Ritka: Átmeneti oligospermia, átmeneti menstruációs zavarok
Nagyon ritka: Károsodott ovogenesis/spermatogenesis*, infertilitás*, menstruációs ciklus zavarai, libidovesztés, impotencia, hüvelyi folyás, gynaecomastia
Nem ismert: Urogenitalis dysfunctio

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nagyon gyakori: Kimerültség, rossz közérzet
Nem gyakori: Láz
Nem ismert: Hidegrázás, oedema

*A súlyos mellékhatásokra vonatkozó információkért lásd a 4.4 pontot.
o Kis dózisú metotrexát alkalmazása esetén nagyon ritka előfordulási gyakorisággal jelentkező mellékhatás

Mellékhatások az intramuscularis metotrexát alkalmazása során
A metotrexát intramuscularis alkalmazását követően helyi mellékhatások (égő érzés) vagy károsodás (steril tályog, a zsírszövet lebomlása) fordulhat elő az injekció beadási helyén.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: daganatellenes szerek, antimetabolitok, folsav analógok; ATC: L01B A01

Folsav analógként a metotrexát az antimetabolitok csoportjába tartozik. A redukált folsav aktív transzportrendszerén keresztül részben bejut a sejtbe, és ott szilárdan kötődik. A metotrexát kompetitív módon gátolja a dihidrofolát-reduktáz enzimet, és így gátolja a DNS- és RNS-szintézist. A dihidrofolátot ennek az enzimnek tetrahidrofoláttá kell redukálnia, mielőtt a C1 csoportok hordozójaként felhasználható lenne a purin nukleotidok és timidilátok szintézisében. Ily módon a metotrexát a folátok sejten belüli felhalmozódását okozza, és gátolja a DNS-szintézist, a DNS-repaire-t és a sejtreplikációt. A timidilát szintézist a szabad metotrexát 10-8 mol/l, a purin szintézist 10-7 mol/l extracelluláris koncentrációtól gátolja. A dihidrofolát-reduktáz affinitása a metotrexáthoz lényegesen nagyobb, mint a folsavhoz vagy a dihidrofolsavhoz, így még a metotrexáthoz egyidejűleg adott nagy mennyiségű folsav sem fordítja vissza a metotrexát hatását. Ezen túlmenően úgy tűnik, hogy a metotrexát növeli az intracelluláris dezoxiadenozin-trifoszfát mennyiségét, amelyről úgy gondolják, hogy gátolja a ribonukleotidok redukcióját és a polinukleotid ligázt, a DNS-szintézisben és -repair-ben részt vevő enzimet.
Az aktívan proliferáló szövetek, mint például a rosszindulatú sejtek, a csontvelő, a magzati sejtek, a száj- és bélnyálkahártya, a spermatogónia és a húgyhólyag sejtjei általában érzékenyebbek a metotrexát ezen hatására.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Intramuszkuláris alkalmazás után a metotrexát gyorsan és teljesen felszívódik. A maximális szérumszintet 0,25-2 órán belül érik el.
Intravénás és intramuszkuláris adagolás esetén a biohasznosulás 100%.

Eloszlás
Intravénás alkalmazást követően a kezdeti megoszlási térfogat kb. 0,18 l/kg (a testtömeg 18%-a), míg dinamikus egyensúlyi állapotban kb. 0,4-0,8 l/kg (a testtömeg 40-80%-a).
A metotrexát a redukált folátokkal verseng az aktív, carrier-mediált sejtmembrán transzportért. A 100 mikromol/l feletti szérumkoncentrációknál a passzív diffúzió válik a fő transzport útvonallá, amely hatásos intracelluláris koncentrációkat eredményezhet. A metotrexát plazmafehérje-kötődése kb. 50%.
A metotrexát legnagyobb koncentrációját a vesében, az epehólyagban, a lépben, a májban és a bőrben, valamint a vastagbélben, illetve a belekben éri el. A metotrexát lassan átjut az ún. "harmadik térbe" (pleurális effusiók és ascitesek), amelyből lassan szabadul fel ismét. (Ez a toxicitás esetleges fokozódásához vezethet!) A liquor metotrexát koncentrációja intravénás infúzió alkalmazása esetén dinamikus egyensúlyi állapotban kb. 1/30-ad része a plazmakoncentrációnak és így alacsonyabb a terápiás küszöbnél. Meningeosis leucaemica manifesztációja esetén a CSF és a plazmakoncentráció hányadosa körülbelül 10-szeresére nő.
Kis mennyiségű metotrexátot találtak a nyálban és a humán anyatejben, továbbá a metotrexát átjut a placenta gáton is.

Biotranszformáció
Alacsony dózisokban a metotrexát nem megy át jelentős metabolizmuson. Nagy dózisok alkalmazása után a metotrexát a májban 7-hidroxi-metotrexáttá és 2,4-diamino-10-metil-pteroesavvá, intracellulárisan pedig metotrexát-poliglutamáttá metabolizálódik, amelyeket a hidroláz enzimek képesek visszaalakítani metotrexáttá. A poliglutamát metabolitok gátolják a dihidrofolát-reduktázt és a timidilát-szintázt. Kis mennyiségű metotrexát-poliglutamát hosszabb ideig a szövetekben maradhat. Ezen aktív metabolitok retenciója és elhúzódó hatása a különböző sejtekben, szövetekben és daganatokban eltérő.
Kis dózisú metotrexát (?30 mg/m2 BSA) alkalmazása esetén a terminális felezési idő körülbelül 3-10 óra. Nagy dózisú terápia esetén a terminális felezési idő 8-15 óra.
Az ALL kezelésére metotrexátot (6,3-30 mg/m2 BSA) kapó gyermekbetegeknél a terminális felezési idő 0,7-5,8 óra volt.

Elimináció
A metotrexát főleg a veséken át ürül glomeruláris filtrációval és aktív szekrécióval a proximális tubulusokban, amelynek mértéke a dózistól és az alkalmazás módjától függ. Intravénás alkalmazást követően a beadott dózis 80-90%-a 24 órán belül változatlanul ürül ki a vizelettel. Az epén át történő elimináció csekély mértékű és legfeljebb a beadott dózis 10%-át teszi ki. A metotrexát jelentős mértékben vesz részt az enterohepatikus cirkulációban, így a beadott dózis maximum 10%-a a széklettel ürül. A metotrexát enterohepatikus körforgásban való részvétele kifejezett, így a beadott dózis legfeljebb 10%-a ürül ki a széklettel.
Intravénás injekcióként történő beadása után a metotrexát néhány perces megoszlási szakaszt követően a második szakaszban 12-24 óra alatt ürül ki 2-3 órás, majd egy harmadik szakaszban 12-24 órás plazma felezési idővel. Vesefunkció károsodás esetén a kiürülés lassulása várható, amely súlyos mellékhatásokat eredményezhet. Jelentős korrelációt figyeltek meg a metotrexát clearance és az endogén kreatinin-clearance között. A késleltetett clearance a metotrexát toxicitásának egyik fő oka. Az még jelenleg nem ismert, hogy a májkárosodásnak milyen, az eliminációt korlátozó hatása van.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Krónikus toxicitás
Egerekben, patkányokon és kutyákon végzett krónikus toxicitási vizsgálatokban emésztőrendszeri károsodásokat, myelosuppressiót és májtoxicitást figyeltek meg.

Reproduktív toxicitás
Teratogén hatásokat négy állatfajban észleltek (patkány, egér, nyúl, macska). Rhesus majmokban nem figyeltek meg a humán veleszületett fejlődési rendellenességekhez hasonló malformatiókat.

Karcinogén és mutagén hatás
A metotrexát in vitro és in vivo géninduktor és kromoszóma mutációt okozó hatással rendelkezik. Emberben is mutagén hatást gyanítanak.
Patkányokon, egereken és hörcsögökön végzett hosszú időtartamú vizsgálatok nem mutatták a metotrexát karcinogén hatását.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

500 mg/5 ml: 5 ml oldat fluoropolimer bevonatú szürke gumidugóval és rolnizott alumínium kupakkal lezárt, világos-narancssárga lepattintható műanyag védőkupakkal ellátott 1-es típusú injekciós üvegbe töltve. 5 db injekciós üveg műanyag Onco-safe biztonsági csomagolásban vagy anélkül, vagy zsugorfóliában vagy anélkül műanyag tálcán, dobozban.
1000 mg/10 ml: 10 ml oldat fluoropolimer bevonatú szürke gumidugóval és rolnizott alumínium kupakkal lezárt, világos-narancssárga lepattintható műanyag védőlappal ellátott 1-es típusú injekciós üvegbe töltve. 1 db injekciós üveg műanyag Onco-safe biztonsági csomagolásban vagy anélkül, vagy zsugorfóliában vagy anélkül műanyag tálcán, dobozban.
5000 mg/50 ml: 50 ml oldat szürke fluoropolimer bevonatú szürke gumidugóval és rolnizott alumínium kupakkal lezárt, világos-narancssárga lepattintható műanyag védőlappal ellátott 1-es típusú injekciós üvegbe töltve.
1 db injekciós üveg műanyag Onco-safe biztonsági csomagolásban vagy anélkül, vagy zsugorfóliában vagy anélkül, műanyag tálcán, dobozban.


6.4 Különleges tárolási előírások

A gyógyszer hígítás utáni tárolására vonatkozó előírásokat lásd a 6.3 pontban.
Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.
A fénytől való védelem érdekében az eredeti külső csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

Bontatlan injekciós üveg: 3 év
Felbontás után azonnal fel kell használni, vagy tovább kell hígítani (lásd 6.6 pont).

Hígítás után:
A hígított oldat (glükóz oldattal (5% és 10%-os), nátrium-klorid oldattal (0,9%) vagy ringer-laktát oldattal hígítva, 5 mg/ml és 20 mg/ml koncentrációkra) kémiai és fizikai stabilitása 20-25 °C-on 48 óráig, 2-8 °C-on pedig 28 napig igazolt, fénytől védett tárolás mellett.
Mikrobiológia szempontból a higított oldatot azonnal fel kell használni. Amennyiben nem használják fel azonnal, a felhasználásig az eltartási idő és a tárolási körülmények a felhasználó felelőssége, amely általános esetben 2-8 °C közötti hőmérsékleten tárolva nem haladhatja meg a 24 órát, kivéve, ha a hígítás ellenőrzött és validált aszeptikus körülmények között történt.


7. FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Sandoz Hungária Kft.
1114 Budapest
Bartók Béla út 43-47.
Magyarország


8. FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-2161/05 5000 mg/50 ml, 1×50 ml
OGYI-T-2161/06 1000 mg/10 ml, 1×10 ml
OGYI-T-2161/07 500 mg/5 ml, 5×5 ml
OGYI-T-2161/12 5000 mg/50 ml, 1×50 ml műanyag biztonsági csomagolásban
OGYI-T-2161/13 1000 mg/10 ml, 1×10 ml műanyag biztonsági csomagolásban
OGYI-T-2161/14 500 mg /5 ml, 5×5 ml műanyag biztonsági csomagolásban


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2006. április 06.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. szeptember 03.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. július 14.



22




OGYÉI/18991/2023