Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

IAMNA 60UG/15UG FILMTABLETTA 1X28 BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Sandoz Hungária Kereskedelmi Kft.
Hatástani csoport:
G03AA Progesztogén és ösztrogén fix kombinációi
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-21218/07
Hatóanyagok:
GestodenumDDD
Etinil oestradiolum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
A tablettákat minden nap nagyjából ugyanabban az időpontban kell bevenni, szükség szerint egy kevés folyadékkal, és abban a sorrendben, ahogy az a buborékcsomagoláson fel van tüntetve. A tablettaszedés folyamatos. Naponta egy tablettát kell bevenni, 28 egymást követő napon keresztül. A következő csomag szedését az előző csomag utolsó tablettájának bevétele utáni napon kell megkezdeni. A megvonásos vérzés rendszerint a placebotabletták (utolsó sor) megkezdésétől számított 2-3. napon kezdődik, és előfordulhat, hogy nem fejeződik be a következő csomag megkezdésének időpontjáig.

Hogyan kell elkezdeni a Iamna 60 mikrogramm/15 mikrogramm filmtabletta szedését?

* Ha előzetesen [az előző hónapban] nem került sor hormonális fogamzásgátló készítmény alkalmazására.
A tabletták szedését a természetes női ciklus első napján (azaz a menstruációs vérzés első napján) kell elkezdeni.

* Kombinált hormonális fogamzásgátlásról (kombinált orális fogamzásgátló [COC], hüvelygyűrű vagy transzdermális tapasz) történő váltás esetén.
A nőnek a Iamna 60 mikrogramm/15 mikrogramm filmtabletta szedését lehetőleg az előzőleg szedett COC utolsó aktív tablettájának (az utolsó, hatóanyagot tartalmazó tabletta) bevételét követő napon, de legkésőbb az előzőleg szedett COC szokásos tablettaszedési szünetét vagy a placebotablettás időszak befejeződését követő napon kell elkezdenie. Abban az esetben, ha előzőleg hüvelygyűrűt vagy transzdermális tapaszt használt, a nőnek a Iamna 60 mikrogramm/15 mikrogramm filmtabletta alkalmazását lehetőleg az eltávolítás napján kell elkezdenie, de legkésőbb akkor, amikor a következő felhelyezés esedékes lenne.

* Csak progesztogént tartalmazó fogamzásgátló (csak progesztogén-tartalmú tabletta, injekció, implantátum) vagy progesztogén-tartalmú intrauterin rendszer (IUS) alkalmazásáról történő áttérés esetén.
A nő a csak progesztogént tartalmazó fogamzásgátló tablettáról bármelyik napon áttérhet (implantátumról vagy IUS-ről történő váltáskor az eltávolítás napján, injekciós készítményről történő átállás esetén a következő injekció esedékessé válásának napján), ugyanakkor minden ilyen esetben a nőnek tanácsos a tablettaszedés első 7 napján kiegészítő, barrierelvű fogamzásgátló módszert is alkalmaznia.

* Első trimeszter alatti terhességmegszakítás után
A nő azonnal elkezdheti a gyógyszer szedését. Ebben az esetben nem szükséges kiegészítő fogamzásgátló módszert alkalmaznia.

* Szülés vagy a második trimeszter alatti terhességmegszakítás után
A nőknek azt kell tanácsolni, hogy a fogamzásgátló szedését a szülést vagy második trimeszter alatti terhességmegszakítást követő 21-28. napon kezdjék el. Ha ennél későbbre halasztják a kezdést, az első 7 napon kiegészítő, barrierelvű fogamzásgátló módszert is alkalmazniuk kell. Ha azonban ezt megelőzően már sor került nemi együttlétre, ki kell zárni a terhesség lehetőségét a kombinált fogamzásgátló tabletta esedékes alkalmazásának elkezdése előtt, vagy meg kell várni az első menstruációt.

* Szoptatás alatti alkalmazással kapcsolatosan lásd a 4.6 pontot.

Teendők kimaradt tabletták esetén
A csomag utolsó (4.) sorában levő placebotablettákat figyelmen kívül lehet hagyni. Ezeket a tablettákat azonban ki kell dobni, hogy elkerülhető legyen a placebofázis akaratlan meghosszabbítása. A következő teendők csak a kihagyott aktív tablettákra vonatkoznak:

Ha a nő a bevétel szokásos időpontjától számítva kevesebb mint 12 órát késik bármilyen tabletta bevételével, akkor a fogamzásgátló hatás nem csökkent. A nőnek a tablettát a lehető leghamarabb be kell vennie, amint eszébe jut, és a további tablettákat a szokásos időben kell bevennie.

Ha a nő a bevétel szokásos időpontjától számítva több mint 12 órát késik bármilyen tabletta bevételével, akkor a fogamzásgátló hatás csökkenhet. A kihagyott tabletták esetére a következő két alapszabály vonatkozik:

1. A tablettaszedést 4 napnál tovább sohasem szabad szüneteltetni.

2. A hypothalamus-hypophysis-ovarium tengely működésének megfelelő szuppressziójához legalább 7 napos folyamatos tablettaszedés szükséges.

Ennek megfelelően a mindennapi gyakorlatra vonatkozóan a következő tanácsolható:

* 1. hét
A nőnek az utolsó elfelejtett tablettát be kell vennie, amint eszébe jut, még akkor is, ha ez egyszerre két tabletta bevételét jelenti. Ezután a szokott időben kell folytatnia a tablettaszedést és a következő 7 nap folyamán kiegészítő, barrierelvű fogamzásgátlást, pl. óvszert kell használnia. Ha a megelőző 7 nap során nemi együttlétre került sor, figyelembe kell venni, hogy fennáll a terhesség lehetősége. Minél több tabletta maradt ki és minél közelebb volt a tabletta kihagyása a placeboidőszakhoz, annál nagyobb a terhesség valószínűsége.

* 2. hét
A nőnek be kell vennie az elfelejtett tablettát, amint eszébe jut, még akkor is, ha ez egyszerre két tabletta bevételét jelenti. Ezután a szokott időben kell folytatnia a tablettaszedést. Amennyiben az első kihagyott tabletta napját megelőző 7 napos időszakban pontosan szedte a tablettáit, nincs szükség kiegészítő fogamzásgátló módszer alkalmazására. Ha azonban egynél több tablettát hagyott ki, a nőnek azt kell tanácsolni, hogy 7 napon keresztül használjon kiegészítő óvintézkedéseket.

* 3. hét
A közelgő placebotabletta időszak miatt fennáll a csökkent fogamzásgátló hatás kockázata. A tablettaszedési rend megváltoztatásával azonban mégis elkerülhető a fogamzásgátló hatás csökkenése. Az alábbi két módszer bármelyikének betartásával nem szükséges kiegészítő fogamzásgátló módszert alkalmazni, feltéve, hogy a nő pontosan szedte a tablettákat az első kimaradt tabletta napját megelőző 7 napon. Ha nem ez a helyzet, akkor a nőnek az alábbi két lehetőség közül az elsőt kell választania, és a következő 7 napban kiegészítő óvintézkedéseket is kell alkalmaznia.

1. Az utolsó elfelejtett tablettát a nőnek be kell vennie, amint eszébe jut, még akkor is, ha ez egyszerre két tabletta bevételét jelenti. Ezután továbbra is a szokott időben kell bevennie a tablettákat, az aktív tabletták elfogyásáig. A csomag utolsó sorában található 4 placebotablettát ki kell dobni. A következő csomagot azonnal el kell kezdeni. Megvonásos vérzés valószínűleg nem jelentkezik, amíg minden aktív tablettát be nem szed a második csomagból, pecsételő vagy áttöréses vérzést azonban tapasztalhat a tablettaszedés napjaiban.

2. A nőnek azt is lehet tanácsolni, hogy hagyja abba az aktív tabletták szedését a jelenlegi csomagból. Ezután szedje be a csomag utolsó sorában található placebotablettákat, legfeljebb 4 napig, beleszámítva azokat a napokat is, amikor kimaradt a tablettaszedés, majd a szedés folytatható a következő csomaggal.

Ha a nő kihagyott tablettákat és végül nem jelentkezik nála megvonásos vérzés a placebotabletta időszakban, gondolni kell a terhesség lehetőségére.

Tanácsok gastrointestinalis zavarok esetére
Súlyos emésztőrendszeri zavarok (pl. hányás vagy hasmenés) esetén előfordulhat, hogy a felszívódás nem teljes mértékű, ezért kiegészítő fogamzásgátlást kell alkalmazni. Ha az aktív tabletta bevételét követő 3-4 órás időszakban hányás jelentkezik, a lehető leghamarabb újabb (pótlólagos) tablettát kell bevenni. Amennyiben lehetséges, az új tablettát a szokásos tablettabevétel idejéhez képest 12 órán belül kell bevenni. Ha több mint 12 óra telt el, a 4.2 pont "Teendők kimaradt tabletták esetén" című bekezdésében ismertetett, a kimaradt tablettákra vonatkozó útmutatásokat kell követni. Ha a nő nem akarja megváltoztatni a tabletták szedésének rendjét, akkor egy másik csomagból kell pótlólagos tablettá(ka)t bevennie.

A megvonásos vérzés időpontjának elhalasztása
A vérzés késleltetése érdekében a tabletták szedését az aktuális csomagban lévő placebotabletták bevétele nélkül kell folytatni egy újabb Iamna 60 mikrogramm/15 mikrogramm filmtabletta csomagból. A késleltetés a kívánt ideig, de legfeljebb a második csomag aktív tablettáinak beszedéséig folytatható. A késleltetési időszak alatt áttöréses vagy pecsételő vérzés jelentkezhet. Ezt követően - a placebotabletta időszak után - a Iamna 60 mikrogramm/15 mikrogramm filmtabletta rendszeres szedése tovább folytatható.

Amennyiben a nő a havi vérzését a hét egy másik, a mostani szedési rendnél megszokottól eltérő napjára kívánja eltolni, azt kell neki tanácsolni, hogy annyi nappal rövidítse meg a következő placebotablettás időszakot, amennyivel el szeretné tolni a vérzés jelentkezését. Minél rövidebb a placeboidőszak, annál nagyobb annak a kockázata, hogy nem jelentkezik megvonásos vérzés, és a következő csomag szedése során áttöréses vagy pecsételő vérzést fog tapasztalni (csakúgy, mint a menstruáció késleltetése esetében).

Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

Kombinált hormonális fogamzásgátlók (CHC-k) nem alkalmazhatók az alábbi állapotokban. Abban az esetben, ha a CHC szedésének ideje alatt jelentkezik első alkalommal valamelyik felsorolt állapot, haladéktalanul abba kell hagyni a készítmény alkalmazását.

* Jelenleg fennálló vénás thromboembolia (VTE), illetve ennek kockázata
o vénás thromboembolia - jelenleg fennálló (antikoaguláns mellett) vagy az anamnézisben szereplő (pl. mélyvénás thrombosis [MVT] vagy tüdőembólia [TE]);
o ismert öröklődő vagy szerzett hajlam a vénás thromboembolia kialakulására, például APC-rezisztencia (ideértve a Faktor V Leiden mutációt is), antithrombin-III-hiány, protein C-hiány, protein S-hiány;
o nagy műtéti beavatkozás, ami hosszú ideig tartó immobilizációval jár (lásd 4.4 pont);
o a vénás thromboembolia magas kockázata több kockázati tényező fennállása miatt (lásd 4.4 pont);
* Jelenleg fennálló artériás thromboembolia (ATE), illetve ennek kockázata
o artériás thromboembolia - jelenleg fennálló vagy az anamnézisben szereplő artériás thromboembolia (pl. myocardialis infarctus), illetve prodromális állapot (pl. angina pectoris);
o cerebrovascularis betegség - jelenleg fennálló vagy az anamnézisben szereplő stroke vagy prodromális állapot (pl. tranziens ischaemiás attak, TIA);
o ismert öröklődő vagy szerzett hajlam az artériás thromboembolia kialakulására, például hyperhomocysteinaemia és antifoszfolipid-antitestek jelenléte (antikardiolipin antitestek, lupus anticoagulans);
o fokális neurológiai tünetekkel járó migrén az anamnézisben,
o az artériás thromboembolia magas kockázata több kockázati tényező (lásd 4.4 pont) vagy egy súlyos kockázati tényező fennállása miatt, például:
- vascularis tünetekkel járó diabetes mellitus
- súlyos hypertonia
- súlyos dyslipoproteinaemia
* Jelenleg fennálló vagy az anamnézisben szereplő súlyos májbetegség, a májfunkciós értékek normalizálódásáig;
* Jelenleg fennálló vagy az anamnézisben szereplő (benignus, vagy malignus) májdaganat;
* Igazolt vagy feltételezett, szteroid nemi hormontól függő malignitások (pl. nemi szervek vagy emlők esetében);
* Tisztázatlan eredetű hüvelyi vérzés;
* A készítmény hatóanyagával, vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
* Szójalecitinnel szembeni allergia.
* A Iamna 60 mikrogramm/15 mikrogramm filmtabletta egyidejű alkalmazása ellenjavallt ombitaszvir/paritaprevir/ritonavirt, dazabuvirt, glecaprevirt/pibrentaszvirt vagy szofoszbuvir/velpataszvir/voxilaprevirt tartalmazó gyógyszerekkel (lásd 4.5 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Figyelmeztetések
Általános megfontolások
A nők figyelmét fel kell hívni arra, hogy a COC-k nem nyújtanak védelmet a HIV (AIDS) és más szexuális úton terjedő fertőzések ellen.

Ha az alábbiakban felsorolt állapotok vagy kockázati tényezők bármelyike fennáll, a Iamna 60 mikrogramm/15 mikrogramm filmtabletta alkalmazhatóságát meg kell beszélni a pácienssel.

A páciensnek azt kell tanácsolni, hogy ha ezen állapotok vagy kockázati tényezők bármelyike súlyosbodik vagy először alakul ki, keresse fel orvosát, aki eldönti, hogy abba kell-e hagyni a Iamna 60 mikrogramm/15 mikrogramm filmtabletta szedését. Feltételezett vagy igazolt VTE vagy ATE esetén a kombinált hormonális fogamzásgátló (CHC) alkalmazását abba kell hagyni. Antikoaguláns terápia megkezdése esetén alternatív fogamzásgátló módszerre kell váltani, az antikoaguláns terápia (kumarinok) teratogén hatása miatt.

Vénás thromboembolia (VTE) kockázata

Bármelyik kombinált hormonális fogamzásgátló (CHC) alkalmazása növeli a vénás thromboembolia (VTE) kockázatát ahhoz képest, mintha a készítményt nem alkalmaznák. A levonorgesztrelt, norgesztimátot vagy noretiszteront tartalmazó készítmények alkalmazása jár a VTE legalacsonyabb kockázatával. Más készítmények, mint például a Iamna 60 mikrogramm/15 mikrogramm filmtabletta alkalmazása esetén ez a kockázat akár kétszeres is lehet. A VTE legalacsonyabb kockázatával járó készítménytől eltérő bármely más készítmény alkalmazásával kapcsolatos döntést csak a pácienssel történő megbeszélést követően szabad meghozni, így gondoskodva arról, hogy a páciens megértette a Iamna 60 mikrogramm/15 mikrogramm filmtabletta alkalmazásával járó VTE kockázatát, továbbá azt, hogy a fennálló kockázati tényezői miképpen befolyásolják ezt a kockázatot, illetve hogy a VTE kockázata a legelső alkalmazás első évében a legmagasabb. Van némi bizonyíték arra vonatkozóan is, hogy a kockázat fokozott, ha a kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazását 4 hétig vagy tovább tartó szünet után újrakezdik.

Kombinált hormonális fogamzásgátlót nem alkalmazó és nem terhes 10 000 nő közül hozzávetőlegesen 2 nőnél fog VTE kialakulni egy egyéves időszak alatt. Ugyanakkor a háttérben álló kockázati tényezők függvényében ez a kockázat egyénenként sokkal magasabb is lehet (lásd alább).
Becslések szerint1 gesztodént tartalmazó kombinált hormonális fogamzásgátlót alkalmazó 10 000 nő közül 9-12 nőnél alakul ki VTE egy egyéves időszak alatt; míg a levonorgesztrelt tartalmazó kombinált hormonális fogamzásgátlót szedő nők közül körülbelül 6 nőnél2 történik ilyen.

Mindkét esetben a VTE évenkénti száma alacsonyabb, mint ami a terhesség során, illetve a postpartum időszakban várható.

A VTE az esetek 1-2%-ában halálos kimenetelű lehet.

A VTE események 10 000 nőre vonatkoztatott száma egy év alatt

VTE események száma

Kombinált hormonális Levonorgesztrelt tartalmazó Gesztodént tartalmazó kombinált
fogamzásgátlót nem alkalmazók kombinált hormonális fogamzásgátlók hormonális fogamzásgátlók
(2 esemény) (5-7 esemény) (9-12 esemény)

Kombinált hormonális fogamzásgátlókat alkalmazók körében rendkívül ritkán más ereket, pl. hepaticus, mesenterialis, renalis vagy retinalis vénákat és artériákat érintő thrombosisról számoltak be.

A VTE kockázati tényezői

A kombinált hormonális fogamzásgátlót alkalmazók körében a vénás thromboemboliás szövődmények kockázata jelentősen emelkedhet olyan nőknél, akiknek további kockázati tényezői vannak, különösen akkor, ha ezekből több is jelen van (lásd táblázat).

A Iamna 60 mikrogramm/15 mikrogramm filmtabletta alkalmazása ellenjavallt, ha a páciensnek több olyan kockázati tényezője is van, amelynek következtében a vénás thrombosis kialakulásának kockázata magas (lásd 4.3 pont). Ha valakinél több kockázati tényező áll fenn, akkor lehetséges, hogy a kockázat emelkedése nagyobb, mint az egyedi tényezők összege, ezért ilyen esetben a VTE összkockázatát kell figyelembe venni. Ha az előny-kockázat mérleg kedvezőtlen, akkor kombinált hormonális fogamzásgátlót nem szabad felírni (lásd 4.3 pont).

Táblázat: A VTE kockázati tényezői

Kockázati tényező
Megjegyzés
Elhízás (a testtömegindex [BMI] nagyobb, mint 30 kg/m2)
A kockázat a BMI emelkedésével jelentősen nő.
Különösen fontos figyelembe venni akkor, ha más kockázati tényezők is jelen vannak.
Hosszú ideig tartó immobilizáció, nagy műtéti beavatkozás, az alsó végtagon vagy a medencén végzett bármilyen műtét, idegsebészeti beavatkozás vagy jelentős trauma

Megjegyzés: az ideiglenes immobilizáció, ideértve a 4 óránál hosszabb repülőutat is, szintén a VTE kockázati tényezője lehet, különösen a más kockázati tényezőkkel is rendelkező nőknél.
Ilyen helyzetekben javasolt a tabletta alkalmazásának felfüggesztése (elektív műtét esetében a beavatkozást megelőzően legalább 4 héttel), és az alkalmazást csak az újbóli teljes mobilizációt követő 2 hét elteltével javasolt folytatni. A nem kívánt terhesség megakadályozására másik fogamzásgátló módszert kell alkalmazni.
Thrombosis elleni kezelés alkalmazása mérlegelendő, ha a
Iamna 60 mikrogramm/15 mikrogramm filmtabletta alkalmazását előzetesen nem függesztették fel.
Pozitív családi anamnézis (testvérnél vagy szülőnél valaha előforduló vénás thromboembolia, különösen akkor, ha ez viszonylag korai életkorban - pl. 50 éves kor előtt - jelentkezett).
Ha öröklődő hajlam gyanúja merül fel, akkor szakorvos tanácsát kell kikérni, mielőtt bármilyen kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazásával kapcsolatban döntés születne.
Más egészségi probléma, amelyhez VTE társulhat
Rák, systemás lupus erythematosus, haemolyticus uraemiás szindróma, krónikus gyulladásos bélbetegség (Crohn-betegség vagy colitis ulcerosa) és sarlósejtes anaemia
Előrehaladott életkor
Különösen 35 éves kor felett

A visszértágulatoknak (varicositas) és a felszínes thrombophlebitisnek a vénás thrombosisok kialakulásában vagy progressziójában betöltött szerepével kapcsolatban nincs egyetértés.

Tekintettel kell lenni a thromboembolia emelkedett kockázatára terhesség, és különösképpen a gyermekágy 6 hetes időszaka során (az ezzel kapcsolatos információkat lásd a "4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás" című pontban).

A VTE (mélyvénás thrombosis és tüdőembólia) tünetei

A páciensnek azt kell javasolni, hogy tünetek jelentkezése esetén sürgősen forduljon orvoshoz, és tájékoztassa az őt ellátó egészségügyi szakembert arról, hogy kombinált hormonális fogamzásgátlót szed.

A mélyvénás thrombosis (MVT) tünetei közé tartozhatnak:
* egyoldali vagy valamely lábszárvéna mentén tapasztalható lábszár- és/vagy lábfejduzzanat;
* a lábszár fájdalma vagy érzékenysége, amelyet esetleg csak állás vagy járás közben észlel;
* az érintett lábszár fokozott melegsége; a lábszár bőrének vörössége vagy elszíneződése;

A tüdőembólia (TE) tünetei közé tartozhatnak:
* hirtelen fellépő, megmagyarázhatatlan légszomj vagy szapora légzés;
* hirtelen fellépő köhögés, amelyhez vérköpés társulhat;
* éles mellkasi fájdalom;
* súlyos ájulásközeli állapot vagy szédülés;
* szapora vagy rendszertelen szívverés.

E tünetek némelyike (pl. "légszomj", "köhögés") nem specifikus, és esetleg tévesen valamely gyakoribb vagy kevésbé súlyos esemény (pl. légúti fertőzés) tünetének tekintik.

Az érelzáródás egyéb jelei közé tartozhatnak: hirtelen fájdalom, duzzanat és a végtag enyhén kékes elszíneződése.

Ha az elzáródás a szemben alakul ki, akkor a tünetek a fájdalmatlan homályos látástól a látásvesztésig súlyosbodó tünetekig terjedhetnek. Néha a látásvesztés szinte azonnal kialakul.

Artériás thromboembolia (ATE) kockázata
Epidemiológiai vizsgálatok összefüggésbe hozták a kombinált hormonális fogamzásgátlók alkalmazását az artériás thromboembolia (myocardialis infarctus), illetve cerebrovascularis események (pl. tranziens ischaemiás attak, stroke) emelkedett kockázatával. Az artériás thromboemboliás események halálos kimenetelűek is lehetnek.

Az ATE kockázati tényezői

Az artériás thromboemboliás szövődmények vagy a cerebrovascularis események kockázata emelkedik a kockázati tényezőkkel rendelkező, kombinált hormonális fogamzásgátlókat alkalmazó nők körében (lásd táblázat). A Iamna 60 mikrogramm/15 mikrogramm filmtabletta alkalmazása ellenjavallt, ha a páciensnek több olyan kockázati tényezője is van, amelynek következtében az artériás thrombosis kialakulásának kockázata magas (lásd 4.3 pont). Ha valakinél több kockázati tényező áll fenn, akkor lehetséges, hogy a kockázat emelkedése nagyobb, mint az egyedi tényezők összege, ezért ilyen esetben az összkockázatot kell figyelembe venni.
Ha az előny-kockázat mérleg kedvezőtlen, akkor kombinált hormonális fogamzásgátlót nem szabad felírni (lásd 4.3 pont).

Táblázat: Az ATE kockázati tényezői


Kockázati tényező

Megjegyzés
Előrehaladott életkor
Különösen 35 éves kor felett


Dohányzás
A pácienst figyelmeztetni kell a dohányzás kerülésére,
amennyiben kombinált hormonális fogamzásgátlót kíván alkalmazni. Azon 35 év feletti nők számára, akik folytatják a dohányzást, nyomatékosan javasolni kell valamely más fogamzásgátló módszer alkalmazását.
Hypertonia


Elhízás (a testtömegindex [BMI] nagyobb, mint 30 kg/m2)
A kockázat a BMI emelkedésével jelentősen nő.
Különösen fontos azon nőknél, akiknél más kockázati tényezők is jelen vannak.
Pozitív családi anamnézis (testvérnél vagy szülőnél valaha előforduló artériás thromboembolia, különösen akkor, ha ez viszonylag korai életkorban - pl. 50 éves kor előtt - jelentkezett).

Ha öröklődő hajlam gyanúja merül fel, akkor szakorvos tanácsát kell kikérni, mielőtt bármilyen kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazásával kapcsolatban döntés születne.


Migrén
A kombinált hormonális fogamzásgátlók alkalmazása során a migrén gyakorisága és súlyossága fokozódhat (ami cerebrovascularis esemény előrejelzője lehet), így ez indokolhatja a készítmény alkalmazásának azonnali abbahagyását.

Más egészségi probléma, amelyhez nemkívánatos vascularis események társulhatnak
Diabetes mellitus, hyperhomocysteinaemia, szívbillentyű-betegség és pitvarfibrilláció, dyslipoproteinaemia és systemás lupus erythematosus

Az ATE tünetei
A páciensnek azt kell javasolni, hogy tünetek jelentkezése esetén sürgősen forduljon orvoshoz, és tájékoztassa az őt ellátó egészségügyi szakembert arról, hogy kombinált hormonális fogamzásgátlót szed.

A cerebrovascularis események tünetei közé tartozhatnak:

* az arc, kar vagy lábszár hirtelen kialakuló zsibbadása vagy gyengesége, különösen, ha a test egyik oldalán jelentkezik;
* hirtelen kialakuló járásprobléma, szédülés, egyensúly- vagy koordinációs zavar;
* hirtelen kialakuló zavartság, beszédzavar vagy beszédértési zavar;
* az egyik vagy mindkét szemet érintő hirtelen látászavar;
* hirtelen jelentkező, súlyos vagy elhúzódó, ismeretlen okból fennálló fejfájás;
* eszméletvesztés vagy ájulás, görcsrohammal vagy a nélkül.
Az átmeneti tünetek tranziens ischaemiás attakra (TIA) utalnak.

A myocardialis infarctus tünetei közé tartozhatnak:
* a mellkasban, a karban vagy a szegycsont alatt jelentkező fájdalom, diszkomfort, nyomás, nehézségérzés, összenyomás érzése vagy teltségérzés;
* a hátba, állkapocsba, torokba, karba vagy gyomorba sugárzó diszkomfort;
* teltségérzés, emésztési zavarra utaló érzés vagy fulladásérzés;
* verejtékezés, hányinger, hányás vagy szédülés;
* rendkívüli gyengeség, szorongás vagy légszomj;
* szapora vagy rendszertelen szívverés.

Tumorok

Emlőrák

Ötvennégy nemzetközi vizsgálatból származó adatok meta-analízise az emlőrák kismértékben nagyobb kockázatát igazolta az orális fogamzásgátlókat alkalmazók körében. Úgy tűnik, hogy ez a megnövekedett kockázat nem függ az alkalmazás időtartamától.
Ez a fokozott kockázat átmeneti és 10 évvel az orális fogamzásgátló leállítása után megszűnik.

Lehetséges, hogy az orális fogamzásgátlókat szedő nők rendszeresebb klinikai ellenőrzése, és ezzel együtt a korábbi diagnózis nagyobb valószínűsége fontos szerepet játszhat a diagnosztizált emlőrákos esetek nagyobb számában.
Tekintve, hogy 40 évesnél fiatalabb nőknél ritkán fordul elő emlőrák, a kombinált orális fogamzásgátlót jelenleg vagy nemrégiben szedő nőknél diagnosztizált emlőrákok száma csupán csekély mértékben magasabb a betegség összesített kockázatához viszonyítva. Azoknál a nőknél, akik jelenleg vagy a múltban bármikor használtak fogamzásgátlót általában kevésbé előrehaladott stádiumban ismerik fel az emlőrákot, mint a fogamzásgátlót soha nem alkalmazók esetében.

Méhnyakrák

Néhány epidemiológiai vizsgálatban arról számoltak be, hogy a hosszú távon COC-ket alkalmazóknál megnövekedett a méhnyakrák kockázata. Ugyanakkor továbbra is ellentmondásos, hogy ez az eredmény milyen mértékben tulajdonítható a szexuális magatartásnak és egyéb tényezőknek, mint például a humán papilloma vírusnak (HPV).

A publikált adatok nem kérdőjelezik meg az orális fogamzásgátlók használatát, mivel úgy tűnik, hogy az előnyök felülmúlják a potenciális kockázatot.

Ezen túlmenően az orális fogamzásgátlók csökkentik az ovarium- és endometrium daganatainak előfordulását.

Hepaticus neoplasia/májbetegség

Ritkán benignus májtumorok (pl. focalis nodularis hyperplasia, máj adenomák) és még ritkábban, malignus májtumorok kialakulásáról számoltak be a COC-ket alkalmazóknál. Elszigetelt esetekben ezek a tumorok életveszélyes intra-abdominalis vérzést okoztak.

Beszámoltak cholestasis előfordulásáról, illetve rosszabbodáséról mind a terhesség alatt, mind COC használata során, de a COC alkalmazásával való összefüggés nem meggyőző.

A COC-k alkalmazásával összefüggésben beszámoltak máj- és hepatobiliaris betegségek előfordulásáról. A májműködés akut vagy krónikus zavarai szükségessé tehetik a COC leállítását addig, amíg a májfunkciós paraméterek vissza nem térnek a normál tartományba.

Fejfájás

Migrén kialakulása vagy súlyosbodása, illetve a megszokottól eltérő, visszatérő, állandósuló, valamint súlyos fejfájás jelentkezése a COC leállítását és az okok kivizsgálását teszi szükségessé.

Hypertonia

Nem gyakran ugyan, de beszámoltak a vérnyomás emelkedéséről a COC-t szedő nőknél.
Azoknál a nőknél, akik hypertoniában szenvednek, kórtörténetükben hypertonia vagy hypertoniát okozó betegségek szerepelnek (beleértve bizonyos vesebetegségeket is) előnyösebb lehet egy másik fogamzásgátló módszer alkalmazása. Amennyiben ilyen esetben COC-t alkalmaznak, szoros monitorozás ajánlott, és ha a vérnyomás jelentős mértékű emelkedése következik be, a COC-t le kell állítani.

Egyebek

Orvosi kivizsgálás és tanácsadás
A Iamna 60 mikrogramm/15 mikrogramm filmtabletta alkalmazásának megkezdése vagy újrakezdése előtt fel kell venni a teljes anamnézist (beleértve a családi anamnézist is), és ki kell zárni a terhességet. Meg kell mérni a vérnyomást, továbbá fizikális vizsgálatot kell végezni, különös tekintettel az ellenjavallatokra (lásd 4.3 pont) és a figyelmeztetésekre (lásd 4.4 pont). Fontos felhívni a páciens figyelmét a vénás és arteriás thrombosissal kapcsolatos információkra, ideértve a Iamna 60 mikrogramm/15 mikrogramm filmtabletta más kombinált hormonális fogamzásgátlókhoz képesti kockázataira, a VTE és ATE tüneteire, az ismert kockázati tényezőkre és a teendőkre thrombosis gyanúja esetén.

A páciensnek el kell mondani, hogy alaposan olvassa el a betegtájékoztatót, és tartsa be a kapott utasításokat. A vizsgálatok gyakoriságának és típusának az elfogadott gyakorlati irányelvekben foglaltakon kell alapulnia, és ezeket az adott páciens vonatkozásában személyre szabottan kell végezni.

A nők figyelmét fel kell hívni arra, hogy a hormonális fogamzásgátlók nem nyújtanak védelmet a HIV fertőzés (AIDS) és más szexuális úton terjedő betegségekkel szemben.

Klinikai vizsgálatokban nem terhesség által előidézett amenorrhoeát figyeltek meg a ciklusok 7%-ában (ami a nők 24%-ánál fordult elő a klinikai vizsgálatok teljes időtartama alatt) és a nők 3,6%-a tapasztalt egymást követő amenorrhoeás ciklusokat. Csupán a nők 1%-a hagyta abba a kezelést amenorrhea miatt.

Amikor a Iamna-t az utasításoknak megfelelően szedik, egy amenorrhoeás ciklus előfordulása nem indokolja a kezelés leállítását és nem szükséges terhességi tesztet végeztetni. Ha a Iamna-t nem az előírásoknak megfelelően szedik, vagy ha hosszú ideje rendszeresen jelentkező menstruációs vérzés után alakul ki amenorrhoea, akkor a terhességet ki kell zárni.

Minden COC esetében előfordulhat rendszertelen (pecsételő vagy áttöréses) vérzés, különösen az alkalmazás első hónapjaiban. Ezért bármilyen rendszertelen vérzés kivizsgálásának csak körülbelül három cikluson keresztül tartó adaptációs periódus után van értelme.
Ha a rendszertelen vérzések tartósnak bizonyulnak, vagy előzőleg rendszeres ciklusok után jelentkeznek, nem hormonális okokat is figyelembe kell venni és megfelelő diagnosztikai intézkedések javasoltak a malignitás vagy a terhesség kizárására. A további diagnosztikai intézkedésekbe beletartozhat a küret.

Az exogén ösztrogének örökletes és nem örökletes (szerzett) angiooedema tüneteinek kialakulását vagy a meglévő tüneteinek exacerbatióját okozhatják.

A COC alkalmazása alatt beszámoltak depresszió eseteiről. Azokat a COC-t alkalmazó nőket, akiknek kórtörténetében depresszió szerepel, gondos megfigyelés alatt kell tartani.

A depresszív hangulat és a depresszió a hormonális fogamzásgátló alkalmazásának közismert, nemkívánatos hatásai (lásd 4.8 pont). A depresszió súlyos is lehet, és a szuicid viselkedés és az öngyilkosság szempontjából jól ismert kockázati tényezőt jelent. A nőknek tanácsolni kell, hogy hangulatváltozások és depresszív tünetek jelentkezésekor, akár azok közvetlenül a kezelés megkezdését követő megjelenésekor, vegyék fel a kapcsolatot kezelőorvosukkal.

Ha melasma/chloasma előfordult a terhesség vagy előző COC alkalmazás alatt, kerülni kell a napfény expozíciót az ilyen állapot súlyosbodásának elkerülése érdekében.

A hasmenés és/vagy hányás csökkentheti a COC-hormon felszívódását (lásd 4.2 pont).

Ez a gyógyszer laktózt tartalmaz
Ritkán előforduló, örökletes galaktóz intoleranciában, teljes laktáz hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.
A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz filmtablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Az etinilösztradiol/gesztodén gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre gyakorolt hatását szisztematikusan nem értékelték. Az etinilösztradiol/gesztodén várhatóan nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. Szédülés eseteiről beszámoltak. A betegeknek elővigyázatosnak kell lenniük addig, amíg meg nem bizonyosodnak arról, hogy a Iamna 60 mikrogramm/15 mikrogramm filmtabletta az ő esetükben nem befolyásolja ezeket a képességeket.


4.9 Túladagolás

A Iamna 60 mikrogramm/15 mikrogramm filmtabletta túladagolásával kapcsolatosan nincs semmilyen tapasztalat. A kombinált, orális fogamzásgátlókkal szerzett általános tapasztalatok alapján, a hatóanyagot tartalmazó tabletták túladagolásakor esetleg előforduló tünetek a hányinger, hányás, és a megvonásos vérzés. Megvonásos vérzés még a menarche előtt lévő lányoknál is előfordulhat, ha véletlenül bevesznek a gyógyszerből. Nincs antidotuma, a továbbiakban tüneti kezelést kell folytatni.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Egyes kiválasztott mellékhatások leírása
Az artériás és vénás thrombosisos és thromboemboliás események - beleértve a myocardialis infarctust, sztrókot, tranziens ischaemiás attakot, vénás thrombosist és tüdőembóliát - emelkedett kockázatát figyelték meg a kombinált hormonális fogamzásgátlókat alkalmazó nőknél. Ezek részletesebb ismertetése a 4.4 pontban található.

A biztonságossági profil összegzése
Az alábbiakban felsorolt nemkívánatos mellékhatásokról számoltak be kombinált orális fogamzásgátlót szedő nők esetében.

A kombinált orális fogamzásgátlót szedőknél észlelt súlyos mellékhatásokat lásd a 4.4 pontban.

Klinikai vizsgálatok során a nők 15%-ánál számoltak be amenorrhoea megjelenéséről (lásd 4.4 pont).

Az etinilösztradiol/gesztodént szedő nők körében végzett III. fázisú klinikai vizsgálatok és a forgalomba hozatal utáni felmérések során jelentett néhány leggyakoribb (10%-nál gyakoribb) mellékhatás: fejfájás, beleértve a migrént is, hasi fájdalom, emlőfájdalom, az emlők érzékenysége.

A kombinált orális fogamzásgátlót szedő nőknél jelentett további mellékhatások:


Nagyon gyakori ?1/10
Gyakori
?1/100 - <1/10
Nem gyakori
?1/1000 - <1/100
Ritka
?1/10 000 - <1/1000
Nem ismert gyakoriságú (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)
Fertőző betegségek és parazitafertőzések

Vaginitis,
beleértve a candidiasist is



Jó-, rosszindulatú és nem meghatározott daganatok (beleértve a cisztákat és polipokat is)




Hepatocellularis carcinoma és benignus májtumor (pl. focalis nodularis hyperplasia, májadenoma)
Immunrendszeri betegségek és tünetek




Anaphylaxiás/
anaphylactoid reakciók, respiratorikus és keringési tünetekkel, továbbá urticariával járó súlyos reakciók, örökletes és nem örökletes (szerzett) angiooedema tüneteinek exacerbatiója
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek


Étvágynövekedés, étvágycsökkenés

Károsodott glükóz-tolerancia
Pszichiátriai kórképek

Megváltozott hangulat, beleértve a depressziót, idegességet is, libido megváltozása



Idegrendszeri betegségek
és tünetek
Fejfájás, beleértve a migrént
Szédülés


Opticus neuritis, chorea exacerbatiója
Szembetegségek és szemészeti tünetek




Kontaktlencse-intolerancia
Érbetegségek és tünetek


Visszértágulat súlyosbodása
Vénás thromboembolia, artériás thromboembolia

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

Hányinger, hányás, puffadás

Pancreatitis
Ischaemiás colitis, gyulladásos bélbetegség lehetséges súlyosbodása, hasi görcsök,
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek



Hepaticus és hepatobiliaris rendellenességek (pl. hepatitis, kóros májfunkció,
epekőképződés1,
epehólyag betegség2

Cholestaticus sárgaság, cholestasis1
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Acne, bőrkiütés, alopecia
Chloasma, amely tartós is lehet, hirsutismus,


Erythema multiforme, erythema nodosum
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei




Szisztémás lupus erythematosus súlyosbodása
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek




Haemolyticus uraemiás szindróma
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek

Áttöréses vérzés, pecsételő vérzés, dysmenorrhoea, a menstruációs vérzés erősségének megváltozása, a méhnyak ectropionjának és a váladékozásának megváltozása, amenorrhoea
Emlőváladékozás, az emlők megnagyobbodá-sa


Veleszületett, örökletes és genetikai rendellenes-ségek




Porphyria súlyosbodása
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

Folyadék-retentio/oedema



Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei

Testtömeg-növekedés, testtömeg-csökkenés
Vérnyomás emelkedés, lipidszint emelkedés
Szérumfolsavszint csökkenése3

1A kombinált orális fogamzásgátlók ronthatják a fennálló epeúti kövességet és cholestasist
2A kombinált orális fogamzásgátlók ronthatják a fennálló epehólyag-betegséget és gyorsíthatják e betegség kialakulását előzetesen tünetmentes nők esetében.
3 A szérumfolsavszint csökkenhet a kombinált hormonális fogamzásgátló szedése alatt. Ennek klinikai jelentősége abban az esetben lehet, ha a nő rövid időn belül terhes lesz a kombinált hormonális fogamzásgátló elhagyása után.

Interakciók
Az egyéb gyógyszerek (enziminduktorok) és az orális fogamzásgátlók közötti interakciók eredményeként előfordulhat áttöréses vérzés és/vagy a fogamzásgátló hatás elmaradása (lásd 4.5 pont).

Egyes kiválasztott mellékhatások leírása
Az artériás és vénás thrombosisos és thromboemboliás események, többek között a myocardialis infarctus, stroke, tranziens ischaemiás attak, vénás thrombosis és tüdőembólia emelkedett kockázatát figyelték meg a kombinált hormonális fogamzásgátlókat (CHC-k) alkalmazó nőknél. Ezek részletesebb ismertetése a 4.4 pontban található.

A COC-ket szedő nőknél a következő súlyos mellékhatásokat észlelték, amelyekről részletesebb ismertetés a "4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések" című pontban olvasható:

* Hypertonia;
* Májdaganatok;
* Bizonyos állapotok kialakulása vagy rosszabbodása, amelyek nincsenek egyértelműen bizonyítható kapcsolatban a COC-szedéssel: Crohn-betegség, colitis ulcerosa, epilepszia, migrén, uterus myoma, porphyria, szisztémás lupus erythematosus, herpes gestationis, Sydenham chorea, haemolyticus uraemiás szindróma, cholestaticus icterus;
* Chloasma;
* A májműködés akut vagy krónikus zavara esetén szükségessé válhat a kombinált orális fogamzásgátlók szedésének leállítása, a májfunkciós értékek normalizálódásáig.
* Az exogén ösztrogének örökletes és nem örökletes (szerzett) angiooedema tüneteinek kialakulását vagy a meglévő tüneteinek exacerbatióját okozhatják.

Az emlőrák diagnózisának gyakorisága nagyon kis mértékben emelkedett az orális fogamzásgátlót szedők között. Tekintve, hogy 40 évesnél fiatalabb nőknél ritkán fordul elő emlőrák, ez az emelkedés csekély az emlőrák összesített kockázatához viszonyítva. A COC-kel való okozati kapcsolat nem ismert. További információért lásd a 4.3 és 4.4 pontot.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport (ATC): Nemi hormonok és a nemi szervek rendszerének modulátorai; progesztogének és ösztrogének, fix kombinációk

ATC kód: G03AA10

Hatásmechanizmus
A teljes Pearl index (a módszer hibája + a beteg hibája miatt kialakuló terhesség) az etinilösztradiol/gesztodén 15/60 mikrogramm esetében: 0,24 (95%-os CI: 0,04-0,57).
A COC-k fogamzásgátló hatásossága különböző tényezők interakcióin alapul. Ezen tényezők közül a legfontosabb az ovuláció gátlása és az endometriumban bekövetkező változások.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Etinilösztradiol
Felszívódás
A szájon át bevett etinilösztradiol gyorsan és teljes mértékben felszívódik. A kb. 30 pg/ml plazma-csúcskoncentráció egyszeri 15 mikrogramm per os beadását követően 1-1,5 órán belül alakul ki. Az etinilösztradiol jelentős mértékű first-pass metabolizmuson megy keresztül, amelynek mértéke egyénenként nagyon eltérő. Abszolút biohasznosulása kb. 45%.

Eloszlás
Az etinilösztradiol látszólagos megoszlási térfogata 15 l/kg, és plazmafehérjékhez való kötődése kb. 98%-os. Az etinilösztradiol indukálja a nemihormon-kötő globulinok (SHBG) és a kortikoidkötő globulinok (CBG) májbeli szintézisét. A 15 mikrogramm etinilösztradiollal történő kezelés hatására az SHGB plazmakoncentrációja 86 nmol/l értékről 200 nmol/l értékre változik.

Biotranszformáció
Az etinilösztradiol teljes mértékben metabolizálódik (metabolikus plazma clearance értéke kb. 10 ml/perc/kg). A létrejött metabolitok a vizelettel (40%) és a széklettel (60%) választódnak ki.
In vitro az etinilösztradiol reverzíbilis inhibitora a CYP2C19, CYP1A1 és CYP1A2 enzimeknek, valamint hatásmechanizmusa alapján inhibitora a CYP3A4/5, CYP2C8, és CYP2J2 enzimeknek is.

Elimináció
Az etinilösztradiol eliminációs felezési ideje kb. 15 óra. Az etinilösztradiol változatlan formában jelentős mértékben nem választódik ki. Az etinilösztradiol metabolitjai a vizelettel, illetve az epével 4:6 arányban ürülnek.

Egyensúlyi állapotok
Az egyensúlyi állapotot a kezelési ciklus második felére éri el, és az etinilösztradiol szérumszintje kb. 1,4-2,1-szeresre akkumulálódik.

Gesztodén
Felszívódás
A szájon át bevett gesztodén gyorsan és teljes mértékben felszívódik. Abszolút biohasznosulása kb. 100%. A 2 ng/ml plazma-csúcskoncentráció az egyszeri 60 mikrogramm gesztodén per os beadását követően kb. 60 percen belül alakul ki. A plazmakoncentrációk nagymértékben függenek az SHBG koncentrációktól.

Eloszlás
A gesztodén látszólagos megoszlási térfogata egyszeri 60 mikrogramm-os dózis bevételét követően 1,4 l/kg. A gesztodén a plazma albuminhoz 30%-ban, míg az SHBG-hez 50-70%-ban kötődik.

Biotranszformáció
A gesztodén nagymértékben metabolizálódik a szteroid anyagcsereúton. Egyszeri 60 mikrogramm-os dózis bevételét követően a metabolikus clearance kb. 0,8 ml/perc/kg. A létrejött nem aktív metabolitok a vizelettel (60%) és a széklettel (40%) ürülnek ki.

Elimináció
A gesztodén látszólagos eliminációs felezési ideje kb. 13 óra. A felezési idő 20 órára hosszabbodik az etinilösztradiol egyidejű alkalmazása miatt.

Egyensúlyi állapotok
A gesztodén/etinilösztradiol kombináció ismételt alkalmazása után a plazmakoncentráció kb. 2-4-szeresére nő.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Toxikológiai vizsgálatokat külön-külön minden összetevővel és kombinációjukkal is végeztek.

Az állatokkal végzett akut toxicitási vizsgálatokban nem találtak bizonyítékot arra, hogy akut tünetek alakulnának ki véletlen túladagolás után.

Az ismételt alkalmazással végzett általános biztonságossági vizsgálatok nem mutattak ki olyan hatásokra utaló bizonyítékokat, amelyek bármilyen váratlan humán kockázatra utalnának.

A hosszú távú és ismételt adagokkal végzett karcinogenitási vizsgálatok nem igazoltak semmilyen karcinogén potenciált; ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a szteroid nemi hormonok képesek elősegíteni bizonyos szövetek hormondependens tumorokká alakulását.

A teratogenitási vizsgálatok nem utaltak semmilyen különös kockázatra, amikor az ösztrogén-progesztogén kombinációt megfelelően alkalmazták; ugyanakkor elengedhetetlen a kezelés azonnali leállítása, ha a gyógyszert véletlenül a terhesség elején szedik.

A mutagenitás vizsgálatok nem mutattak ki semmilyen, az etinilösztradiollal vagy gesztodénnel összefüggő mutagén potenciált.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Színtelen vagy kissé opálos, átlátszó PVC/PVdC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

Kiszerelés:
1×28 db (24 db aktív filmtabletta + 4 db placebotabletta)
3×28 db (24 db aktív filmtabletta + 4 db placebotabletta)
6×28 db (24 db aktív filmtabletta + 4 db placebotabletta)

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer különleges tárolási hőmérsékletet nem igényel. A fénytől való védelem érdekében a buborékcsomagolást tartsa a dobozában.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Sandoz Hungária Kft.
1114 Budapest
Bartók Béla út 43-47.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-21218/07 1×28 PVC/PVdC/Al buborékcsomagolásban
OGYI-T-21218/08 3×28 PVC/PVdC/Al buborékcsomagolásban


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2015. december 16.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. január 12.
1 Ezeket az incidenciaértékeket az összes epidemiológiai vizsgálati adat alapján becsülték, amelyhez a különböző készítményeknek a levonorgesztrelt tartalmazó kombinált hormonális fogamzásgátlókhoz hasonlított relatív kockázatát használták.

2 A tartomány középértéke 5-7 per 10 000 NÉ, a levonorgesztrelt tartalmazó kombinált hormonális fogamzásgátlók relatív kockázata alapján, az ilyen készítmények alkalmazása nélkül tapasztalható, körülbelül 2,3-3,6-os kockázatához viszonyítva
---------------

------------------------------------------------------------

---------------

------------------------------------------------------------

Sandoz
Kizárólag üzleti célú felhasználásra
Oldal: 1/2
1.3.1 spc-label-pl - common-spc - 6,131
(NL/H/3320/001/DC - Day 200 Responses)
20151103
ETINILÖSZTRADIOL+GESZTODÉN 15 MIKROGRAMM + 60 MIKROGRAMM FILMTABLETTA
721-8877.00





2






OGYÉI/47556/2022
OGYÉI/71302/2022




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás" című pontban).

A VTE (mélyvénás thrombosis és tüdőembólia) tünetei

A páciensnek azt kell javasolni, hogy tünetek jelentkezése esetén sürgősen forduljon orvoshoz, és tájékoztassa az őt ellátó egészségügyi szakembert arról, hogy kombinált hormonális fogamzásgátlót szed.

A mélyvénás thrombosis (MVT) tünetei közé tartozhatnak:
* egyoldali vagy valamely lábszárvéna mentén tapasztalható lábszár- és/vagy lábfejduzzanat;
* a lábszár fájdalma vagy érzékenysége, amelyet esetleg csak állás vagy járás közben észlel;
* az érintett lábszár fokozott melegsége; a lábszár bőrének vörössége vagy elszíneződése;

A tüdőembólia (TE) tünetei közé tartozhatnak:
* hirtelen fellépő, megmagyarázhatatlan légszomj vagy szapora légzés;
* hirtelen fellépő köhögés, amelyhez vérköpés társulhat;
* éles mellkasi fájdalom;
* súlyos ájulásközeli állapot vagy szédülés;
* szapora vagy rendszertelen szívverés.

E tünetek némelyike (pl. "légszomj", "köhögés") nem specifikus, és esetleg tévesen valamely gyakoribb vagy kevésbé súlyos esemény (pl. légúti fertőzés) tünetének tekintik.

Az érelzáródás egyéb jelei közé tartozhatnak: hirtelen fájdalom, duzzanat és a végtag enyhén kékes elszíneződése.

Ha az elzáródás a szemben alakul ki, akkor a tünetek a fájdalmatlan homályos látástól a látásvesztésig súlyosbodó tünetekig terjedhetnek. Néha a látásvesztés szinte azonnal kialakul.

Artériás thromboembolia (ATE) kockázata
Epidemiológiai vizsgálatok összefüggésbe hozták a kombinált hormonális fogamzásgátlók alkalmazását az artériás thromboembolia (myocardialis infarctus), illetve cerebrovascularis események (pl. tranziens ischaemiás attak, stroke) emelkedett kockázatával. Az artériás thromboemboliás események halálos kimenetelűek is lehetnek.

Az ATE kockázati tényezői

Az artériás thromboemboliás szövődmények vagy a cerebrovascularis események kockázata emelkedik a kockázati tényezőkkel rendelkező, kombinált hormonális fogamzásgátlókat alkalmazó nők körében (lásd táblázat). A Iamna 60 mikrogramm/15 mikrogramm filmtabletta alkalmazása ellenjavallt, ha a páciensnek több olyan kockázati tényezője is van, amelynek következtében az artériás thrombosis kialakulásának kockázata magas (lásd 4.3 pont). Ha valakinél több kockázati tényező áll fenn, akkor lehetséges, hogy a kockázat emelkedése nagyobb, mint az egyedi tényezők összege, ezért ilyen esetben az összkockázatot kell figyelembe venni.
Ha az előny-kockázat mérleg kedvezőtlen, akkor kombinált hormonális fogamzásgátlót nem szabad felírni (lásd 4.3 pont).

Táblázat: Az ATE kockázati tényezői


Kockázati tényező

Megjegyzés
Előrehaladott életkor
Különösen 35 éves kor felett


Dohányzás
A pácienst figyelmeztetni kell a dohányzás kerülésére,
amennyiben kombinált hormonális fogamzásgátlót kíván alkalmazni. Azon 35 év feletti nők számára, akik folytatják a dohányzást, nyomatékosan javasolni kell valamely más fogamzásgátló módszer alkalmazását.
Hypertonia


Elhízás (a testtömegindex [BMI] nagyobb, mint 30 kg/m2)
A kockázat a BMI emelkedésével jelentősen nő.
Különösen fontos azon nőknél, akiknél más kockázati tényezők is jelen vannak.
Pozitív családi anamnézis (testvérnél vagy szülőnél valaha előforduló artériás thromboembolia, különösen akkor, ha ez viszonylag korai életkorban - pl. 50 éves kor előtt - jelentkezett).

Ha öröklődő hajlam gyanúja merül fel, akkor szakorvos tanácsát kell kikérni, mielőtt bármilyen kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazásával kapcsolatban döntés születne.


Migrén
A kombinált hormonális fogamzásgátlók alkalmazása során a migrén gyakorisága és súlyossága fokozódhat (ami cerebrovascularis esemény előrejelzője lehet), így ez indokolhatja a készítmény alkalmazásának azonnali abbahagyását.

Más egészségi probléma, amelyhez nemkívánatos vascularis események társulhatnak
Diabetes mellitus, hyperhomocysteinaemia, szívbillentyű-betegség és pitvarfibrilláció, dyslipoproteinaemia és systemás lupus erythematosus

Az ATE tünetei
A páciensnek azt kell javasolni, hogy tünetek jelentkezése esetén sürgősen forduljon orvoshoz, és tájékoztassa az őt ellátó egészségügyi szakembert arról, hogy kombinált hormonális fogamzásgátlót szed.

A cerebrovascularis események tünetei közé tartozhatnak:

* az arc, kar vagy lábszár hirtelen kialakuló zsibbadása vagy gyengesége, különösen, ha a test egyik oldalán jelentkezik;
* hirtelen kialakuló járásprobléma, szédülés, egyensúly- vagy koordinációs zavar;
* hirtelen kialakuló zavartság, beszédzavar vagy beszédértési zavar;
* az egyik vagy mindkét szemet érintő hirtelen látászavar;
* hirtelen jelentkező, súlyos vagy elhúzódó, ismeretlen okból fennálló fejfájás;
* eszméletvesztés vagy ájulás, görcsrohammal vagy a nélkül.
Az átmeneti tünetek tranziens ischaemiás attakra (TIA) utalnak.

A myocardialis infarctus tünetei közé tartozhatnak:
* a mellkasban, a karban vagy a szegycsont alatt jelentkező fájdalom, diszkomfort, nyomás, nehézségérzés, összenyomás érzése vagy teltségérzés;
* a hátba, állkapocsba, torokba, karba vagy gyomorba sugárzó diszkomfort;
* teltségérzés, emésztési zavarra utaló érzés vagy fulladásérzés;
* verejtékezés, hányinger, hányás vagy szédülés;
* rendkívüli gyengeség, szorongás vagy légszomj;
* szapora vagy rendszertelen szívverés.

Tumorok

Emlőrák

Ötvennégy nemzetközi vizsgálatból származó adatok meta-analízise az emlőrák kismértékben nagyobb kockázatát igazolta az orális fogamzásgátlókat alkalmazók körében. Úgy tűnik, hogy ez a megnövekedett kockázat nem függ az alkalmazás időtartamától.
Ez a fokozott kockázat átmeneti és 10 évvel az orális fogamzásgátló leállítása után megszűnik.

Lehetséges, hogy az orális fogamzásgátlókat szedő nők rendszeresebb klinikai ellenőrzése, és ezzel együtt a korábbi diagnózis nagyobb valószínűsége fontos szerepet játszhat a diagnosztizált emlőrákos esetek nagyobb számában.
Tekintve, hogy 40 évesnél fiatalabb nőknél ritkán fordul elő emlőrák, a kombinált orális fogamzásgátlót jelenleg vagy nemrégiben szedő nőknél diagnosztizált emlőrákok száma csupán csekély mértékben magasabb a betegség összesített kockázatához viszonyítva. Azoknál a nőknél, akik jelenleg vagy a múltban bármikor használtak fogamzásgátlót általában kevésbé előrehaladott stádiumban ismerik fel az emlőrákot, mint a fogamzásgátlót soha nem alkalmazók esetében.

Méhnyakrák

Néhány epidemiológiai vizsgálatban arról számoltak be, hogy a hosszú távon COC-ket alkalmazóknál megnövekedett a méhnyakrák kockázata. Ugyanakkor továbbra is ellentmondásos, hogy ez az eredmény milyen mértékben tulajdonítható a szexuális magatartásnak és egyéb tényezőknek, mint például a humán papilloma vírusnak (HPV).

A publikált adatok nem kérdőjelezik meg az orális fogamzásgátlók használatát, mivel úgy tűnik, hogy az előnyök felülmúlják a potenciális kockázatot.

Ezen túlmenően az orális fogamzásgátlók csökkentik az ovarium- és endometrium daganatainak előfordulását.

Hepaticus neoplasia/májbetegség

Ritkán benignus májtumorok (pl. focalis nodularis hyperplasia, máj adenomák) és még ritkábban, malignus májtumorok kialakulásáról számoltak be a COC-ket alkalmazóknál. Elszigetelt esetekben ezek a tumorok életveszélyes intra-abdominalis vérzést okoztak.

Beszámoltak cholestasis előfordulásáról, illetve rosszabbodáséról mind a terhesség alatt, mind COC használata során, de a COC alkalmazásával való összefüggés nem meggyőző.

A COC-k alkalmazásával összefüggésben beszámoltak máj- és hepatobiliaris betegségek előfordulásáról. A májműködés akut vagy krónikus zavarai szükségessé tehetik a COC leállítását addig, amíg a májfunkciós paraméterek vissza nem térnek a normál tartományba.

Fejfájás

Migrén kialakulása vagy súlyosbodása, illetve a megszokottól eltérő, visszatérő, állandósuló, valamint súlyos fejfájás jelentkezése a COC leállítását és az okok kivizsgálását teszi szükségessé.

Hypertonia

Nem gyakran ugyan, de beszámoltak a vérnyomás emelkedéséről a COC-t szedő nőknél.
Azoknál a nőknél, akik hypertoniában szenvednek, kórtörténetükben hypertonia vagy hypertoniát okozó betegségek szerepelnek (beleértve bizonyos vesebetegségeket is) előnyösebb lehet egy másik fogamzásgátló módszer alkalmazása. Amennyiben ilyen esetben COC-t alkalmaznak, szoros monitorozás ajánlott, és ha a vérnyomás jelentős mértékű emelkedése következik be, a COC-t le kell állítani.

Egyebek

Orvosi kivizsgálás és tanácsadás
A Iamna 60 mikrogramm/15 mikrogramm filmtabletta alkalmazásának megkezdése vagy újrakezdése előtt fel kell venni a teljes anamnézist (beleértve a családi anamnézist is), és ki kell zárni a terhességet. Meg kell mérni a vérnyomást, továbbá fizikális vizsgálatot kell végezni, különös tekintettel az ellenjavallatokra (lásd 4.3 pont) és a figyelmeztetésekre (lásd 4.4 pont). Fontos felhívni a páciens figyelmét a vénás és arteriás thrombosissal kapcsolatos információkra, ideértve a Iamna 60 mikrogramm/15 mikrogramm filmtabletta más kombinált hormonális fogamzásgátlókhoz képesti kockázataira, a VTE és ATE tüneteire, az ismert kockázati tényezőkre és a teendőkre thrombosis gyanúja esetén.

A páciensnek el kell mondani, hogy alaposan olvassa el a betegtájékoztatót, és tartsa be a kapott utasításokat. A vizsgálatok gyakoriságának és típusának az elfogadott gyakorlati irányelvekben foglaltakon kell alapulnia, és ezeket az adott páciens vonatkozásában személyre szabottan kell végezni.

A nők figyelmét fel kell hívni arra, hogy a hormonális fogamzásgátlók nem nyújtanak védelmet a HIV fertőzés (AIDS) és más szexuális úton terjedő betegségekkel szemben.

Klinikai vizsgálatokban nem terhesség által előidézett amenorrhoeát figyeltek meg a ciklusok 7%-ában (ami a nők 24%-ánál fordult elő a klinikai vizsgálatok teljes időtartama alatt) és a nők 3,6%-a tapasztalt egymást követő amenorrhoeás ciklusokat. Csupán a nők 1%-a hagyta abba a kezelést amenorrhea miatt.

Amikor a Iamna-t az utasításoknak megfelelően szedik, egy amenorrhoeás ciklus előfordulása nem indokolja a kezelés leállítását és nem szükséges terhességi tesztet végeztetni. Ha a Iamna-t nem az előírásoknak megfelelően szedik, vagy ha hosszú ideje rendszeresen jelentkező menstruációs vérzés után alakul ki amenorrhoea, akkor a terhességet ki kell zárni.

Minden COC esetében előfordulhat rendszertelen (pecsételő vagy áttöréses) vérzés, különösen az alkalmazás első hónapjaiban. Ezért bármilyen rendszertelen vérzés kivizsgálásának csak körülbelül három cikluson keresztül tartó adaptációs periódus után van értelme.
Ha a rendszertelen vérzések tartósnak bizonyulnak, vagy előzőleg rendszeres ciklusok után jelentkeznek, nem hormonális okokat is figyelembe kell venni és megfelelő diagnosztikai intézkedések javasoltak a malignitás vagy a terhesség kizárására. A további diagnosztikai intézkedésekbe beletartozhat a küret.

Az exogén ösztrogének örökletes és nem örökletes (szerzett) angiooedema tüneteinek kialakulását vagy a meglévő tüneteinek exacerbatióját okozhatják.

A COC alkalmazása alatt beszámoltak depresszió eseteiről. Azokat a COC-t alkalmazó nőket, akiknek kórtörténetében depresszió szerepel, gondos megfigyelés alatt kell tartani.

A depresszív hangulat és a depresszió a hormonális fogamzásgátló alkalmazásának közismert, nemkívánatos hatásai (lásd 4.8 pont). A depresszió súlyos is lehet, és a szuicid viselkedés és az öngyilkosság szempontjából jól ismert kockázati tényezőt jelent. A nőknek tanácsolni kell, hogy hangulatváltozások és depresszív tünetek jelentkezésekor, akár azok közvetlenül a kezelés megkezdését követő megjelenésekor, vegyék fel a kapcsolatot kezelőorvosukkal.

Ha melasma/chloasma előfordult a terhesség vagy előző COC alkalmazás alatt, kerülni kell a napfény expozíciót az ilyen állapot súlyosbodásának elkerülése érdekében.

A hasmenés és/vagy hányás csökkentheti a COC-hormon felszívódását (lásd 4.2 pont).

Ez a gyógyszer laktózt tartalmaz
Ritkán előforduló, örökletes galaktóz intoleranciában, teljes laktáz hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.
A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz filmtablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Megjegyzés: Egyidejűleg alkalmazott gyógyszerelés esetén az esetleges kölcsönhatások felismerése érdekében el kell olvasni az egyidejűleg alkalmazott gyógyszer(ek) alkalmazási előírásában a felírásra vonatkozó előírásokat.

* Más gyógyszerek hatása a Iamna 60 mikrogramm/15 mikrogramm filmtablettára

Kölcsönhatás léphet fel mikroszomális enzimeket indukáló gyógyszerekkel, ami a nemi hormonok fokozott kiürülését eredményezheti, emiatt pedig áttöréses vérzés jelentkezhet és/vagy csökkenhet a fogamzásgátló hatásosság.

Ezen hatások kezelése
Az enzimindukció már néhány napi kezelés után megfigyelhető. A maximális enzimindukció általában néhány héten belül észlelhető. A gyógyszeres kezelés leállítása után az enzimindukció még 4 hétig fennállhat.

Rövid távú kezelés
Az enzimindukáló gyógyszerrel kezelt páciensnek átmenetileg barrierelvű módszert vagy más fogamzásgátlási módszert is alkalmaznia kell a COC mellett. A barrierelvű fogamzásgátló módszert az egyidejűleg alkalmazott gyógyszerszedés alatt végig, majd a terápia abbahagyása után még 28 napig kell alkalmazni. Ha az egyidejűleg alkalmazott gyógyszer szedése túlnyúlik a buborékcsomagolásban lévő aktív tabletták beszedéséhez szükséges időtartamon, akkor a placebotablettákat el kell dobni, és a placeboidőszakot kihagyva meg kell kezdeni a következő csomag fogamzásgátló tabletta szedését.

Hosszú távú kezelés
Májenzim-indukáló hatóanyag hosszan tartó szedése esetén másfajta megbízható, nem hormonális fogamzásgátló módszer alkalmazása javasolt.

A szakirodalomban az alábbi kölcsönhatásokról számoltak be:

A COC-k kiürülését fokozó anyagok (csökken a COC-k hatásossága az enzimindukció miatt), például:

Barbiturátok, bozentán, karbamazepin, fenitoin, primidon, rifampicin, valamint HIV-gyógyszerek: ritonavir, nevirapin, efivarenz, továbbá valószínűleg felbamát, grizeofulvin, oxkarbazepin, topiramát, és a közönséges orbáncfüvet (Hypericum perforatum-ot) tartalmazó készítmények.

A COC-k kiürülésére változó hatást kifejtő anyagok:

Kombinált orális fogamzásgátlókkal egyidejűleg alkalmazva a HIV-proteáz-inhibitorok és a nem nukleozid reverz transzkriptáz inhibitorainak számos kombinációja, ideértve a HCV-inhibitorokkal való kombinációkat is, növelheti vagy csökkentheti az ösztrogén vagy a progesztogének plazmakoncentrációját. Egyes esetekben e változások eredő hatása klinikailag számottevő lehet.

Ezért - az esetleges kölcsönhatások felismerése, valamint a vonatkozó javaslatok megismerése érdekében - a kombinált orális fogamzásgátlóval egyidejűleg alkalmazott HIV/HCV-gyógyszerek alkalmazási előírását el kell olvasni. Kétség esetén a proteázinhibitor vagy nem nukleozid reverz transzkriptáz inhibitor terápián lévő betegnek egy további, barrierelvű fogamzásgátlási módszert is alkalmaznia kell.

A COC-k kiürülését csökkentő anyagok (enziminhibitorok):

Az enziminhibitorokkal való lehetséges kölcsönhatások klinikai jelentősége jelenleg nem ismert.

Az erős CYP3A4-inhibitorokkal egyidejű alkalmazás megemelheti az ösztrogén, a progesztin, vagy mindkettő plazmakoncentrációját.

A 60-120 mg/nap dózisú etorikoxibról kimutatták, hogy 0,035 mg etinilösztradiolt tartalmazó kombinált hormonális fogamzásgátlóval egyidejűleg bevéve az etinilösztradiol plazmakoncentrációját 1,4-1,6-szeresre növeli.

* A Iamna 60 mik