Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

RISEBONE DUO MAX FILMTABLETTA 4X35MG+1X30000NE BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Pharma Patent Kft.
Hatástani csoport:
M05BB Bisphosphonates and calcium, sequential preparations
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22651/02
Hatóanyagok:
Risedronatum natricum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
4208 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Eü. rendeletre felírhatja:
Belbetegségek
Belgyógyászat
Endokrinológia
Ortopédia
Ortopédia-traumatológia
Reumatológia
Reumatológia és fizikoterápia
Szülészet-nőgyógyászat
Traumatológia
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,004208,00
Közgyógy4208,000,00
Üzemi baleset4208,000,00
Eü emelt2946,001262,00
Közgyógy eü.emelt4208,000,00
Teljes0,004208,00
Egyedi engedélyes0,004208,00
Tárolás:
25 °c alatt
Fénytől védve
Nedvességtől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás:
A Risebone DUO MAX filmtabletta olyan kombinált kiszerelésű készítmény (kombipack), amely a hetente egyszer alkalmazandó Risebone 35 mg filmtablettát és a havonta egyszer vagy havonta kétszer (2 hetente egyszer) szedendő Vitamin D3 Pharma Patent 30 000 NE filmtablettát tartalmazza egy közös dobozban összecsomagolva.

Az alkalmazás módja:
* Risebone 35 mg filmtabletta:
Hetente egyszer 1 filmtablettát kell a hétnek mindig ugyanazon a napján, felkelés után, egészben lenyelni, legalább 30 perccel a napi első étkezés (reggeli), más gyógyszer vagy ital előtt (a tiszta vizet kivéve). A beteget utasítani kell, hogy ha véletlenül elfelejti bevenni a gyógyszert, vegyen be egy Risebone 35 mg filmtablettát azon a napon, amikor eszébe jut. Ezt követően térjen vissza a heti egyszeri szedéshez, azon a napon, amikor a tablettát egyébként szedi. Két tabletta nem vehető be egy nap.

A tablettát egészben, elszopogatás vagy szétrágás nélkül kell lenyelni. A rizedronát-nátrium gyomorba történő jutásának elősegítése érdekében a tablettát függőleges testhelyzetben (ülve vagy állva) kell bevenni egy pohár (legalább 120 ml) tiszta vízzel. A tabletta bevételét követően legalább 30 percig nem szabad lefeküdni (lásd 4.4 pont).

* Vitamin D3 Pharma Patent 30 000 NE filmtabletta:
A filmtabletta étkezéstől függetlenül szedhető. Havonta 1, vagy havonta 2 (2 hetente 1) filmtablettát kell egészben lenyelni, az alábbiak szerint:
* Havonta egyszer: a havi első Risebone 35 mg filmtablettával azonos napon kell bevenni 1 Vitamin D3 Pharma Patent filmtablettát.
* Havonta kétszer (két hetente 1 filmtabletta): a havi első, majd a havi harmadik Risebone 35 mg filmtablettával azonos napon kell bevenni 1 Vitamin D3 Pharma Patent filmtablettát.
A Risebone 35 mg filmtabletta bevétele után legalább 30 percig várni kell a Vitamin D3 Pharma Patent 30 000 NE filmtabletta bevételével.

A kolekalciferol egyidejű alkalmazása nem befolyásolja a rizedronát-nátrium farmakokinetikai tulajdonságait, így felszívódását sem, de nincs bizonyíték arra, hogy a Vitamin D3 Pharma Patent 30 000 NE filmtabletta segédanyagai nem befolyásolják a rizedronát felszívódását. Az egyes élelmiszerekhez mesterségesen adagolt D-vitamin-tartalom miatt a D-vitamin-terápia megkezdése előtt az orvosnak gondosan értékelnie kell a páciens táplálkozási szokásait is.

A biszfoszfonát-kezelés optimális időtartamát osteoporosis esetén nem állapították meg. A folyamatos kezelés szükségességét az egyes betegeknél a Risebone 35 mg filmtabletta előnyeinek és potenciális kockázatainak alapján rendszeres időközönként újra kell értékelni, különösen az 5 éve vagy hosszabb ideje tartó alkalmazás után.

Különleges betegcsoportok

Időskorban: az adagolás módosítása nem szükséges.

Májkárosodás esetén: az adagolás módosítása nem szükséges.

Vesekárosodás esetén:
enyhe, illetve mérsékelt vesekárosodás esetén nem szükséges az adagolás módosítása.
* A rizedronát-nátrium készítmény alkalmazása ellenjavallt súlyos vesekárosodás (kreatinin-clearance < 30 ml/perc) esetén (lásd 4.3 és 5.2 pont).
* D-vitamin elővigyázatossággal adható károsodott vesefunkciójú betegeknek. Ilyen esetben a kalcium- és a foszfátszintek ellenőrzése szükséges, valamint lágyszövet-meszesedés veszélyével is számolni kell. Krónikus vesekárosodás CKD 3 stádiumától a csökkent D-vitamin-metabolizmus miatt ellenjavallt (lásd 4.3 pont). Ebben az állapotban elsősorban aktív D-vitamin szterol adása javasolt.

Gyermekek és serdülők:
A készítmény alkalmazása gyermekek és serdülők számára ellenjavallt (lásd 4.3 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Risebone 35 mg filmtabletta
Az ételek, italok (a tiszta vizet kivéve) és a polivalens kationokat (pl. kalcium, magnézium, vas és alumínium) tartalmazó gyógyszerek befolyásolják a biszfoszfonátok felszívódását, és ezért a rizedronát-nátriummal egyidejűleg nem vehetők be (lásd 4.5 pont). A kívánt hatékonyság elérése érdekében az adagolási javaslatok szigorú betartása szükséges (lásd 4.2 pont).

A biszfoszfonátok hatékonysága az osteoporosis kezelésében összefüggést mutat az alacsony csontsűrűséggel és/vagy a korábban bekövetkezett töréssel.
Az időskor vagy a csonttörésekre vonatkozó klinikai kockázati tényezők megléte önmagában nem elegendő ok az osteoporosis biszfoszfonáttal történő kezelésének elkezdésére.
Korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre a biszfoszfonátok hatásosságára igen idősek (80 évesnél idősebbek) esetén (lásd 5.1 pont).

A biszfoszfonátokkal kapcsolatosan oesophagitis, gastritis, valamint nyelőcső és gyomor-bélrendszeri fekélyek kialakulását észlelték. Ezért elővigyázatosságra van szükség azon betegek esetében:
* akiknek az anamnézisében olyan nyelőcső betegség szerepel, amely késlelteti a táplálék nyelőcsövön történő átjutását, pl. strictura vagy achalasia,
* akik nem képesek legalább 30 percig függőleges helyzetben maradni a tabletta bevételét követően,
* akiknek nemrégiben voltak vagy jelenleg is vannak nyelőcső vagy felső emésztőrendszeri megbetegedései (beleértve a diagnosztizált Barrett oesophagust is).

A kezelőorvosnak külön fel kell hívnia ezeknek a betegeknek a figyelmét az adagolási utasítások betartásának fontosságára és a lehetséges nyelőcsői reakció jeleire és tüneteire. A betegeket figyelmeztetni kell, hogy a nyelőcső irritáció tüneteinek megjelenése esetén azonnal forduljanak orvoshoz; ilyen tünetek a nyelési nehézség, nyeléskor fellépő fájdalom, szegycsont mögötti fájdalom vagy újonnan kialakuló/súlyosbodó gyomorégés.

A hypocalcaemiát rendezni kell a rizedronát-nátrium-kezelés elkezdése előtt. A csont- és ásványianyag-anyagcsere egyéb rendellenességeit (pl. mellékpajzsmirigy rendellenességek, D-hipovitaminózis) a rizedronát-nátrium-kezelés elkezdésével egyidejűleg kezelni kell.

Általában foghúzással és/vagy lokális fertőzéssel (többek között osteomyelitisszel) kapcsolatosan jelentkező állkapocs osteonecrosist jelentettek olyan daganatos betegeknél, akik elsősorban intravénás biszfoszfonátot tartalmazó kezelést kaptak. Ezen betegek közül sok kemoterápiát és kortikoszteroidot is kapott. Az állkapocs osteonecrosisát olyan osteoporosisos betegeknél is észlelték, akik orális biszfoszfonátot kaptak. Mérlegelni kell a fogászati vizsgálatot és a megfelelő preventív fogászati ellátást a biszfoszfonát-kezelés előtt azoknál a betegeknél, akiknek egyidejűleg fennálló rizikótényezőik vannak (pl. daganat, kemoterápia, sugárkezelés, kortikoszteroidok, rossz szájhigiénia).

A kezelés alatt ezen betegeknél lehetőség szerint kerülni kell az invazív fogászati beavatkozásokat. Azoknál a betegeknél, akiknél az állkapocs osteonecrosisa alakul ki a biszfoszfonát-kezelés alatt, a fogászati műtét súlyosbíthatja az állapotot. Nincsenek arra vonatkozó adatok, hogy fogászati beavatkozás szükségessége esetén a biszfoszfonát kezelés leállítása csökkenti-e az állkapocs osteonecrosisának kockázatát.

A kezelőorvosnak kell meghatároznia a kezelési tervet minden egyes beteg esetében az előny/kockázat egyedi értékelése alapján.

A femur atípusos subtrochanter és diaphysis töréseiről számoltak be, elsősorban az olyan betegeknél, akik osteoporosis miatt hosszantartó biszfoszfonát-kezelést kaptak. Ezek a haránt vagy rövid ferde törések bárhol előfordulhatnak a femuron, közvetlenül a kistrochantertől lefelé, egészen a supracondylus kiöblösödés feletti részig. Ezek a törések minimális trauma után vagy a nélkül következnek be, és néhány beteg hetekkel vagy hónapokkal a bekövetkezett combcsonttörés jelentkezése előtt comb- vagy lágyéktáji fájdalmat észlel, melyek gyakran párosulnak fáradásos törésre utaló képalkotó jellemzőkkel. A törések gyakran bilaterálisak, ezért azoknál a biszfoszfonáttal kezelt betegeknél, akiknek igazolt femur diaphysis-törésük van, az ellenoldali combcsontot is meg kell vizsgálni. Ezeknél a töréseknél rossz gyógyulási hajlamról is beszámoltak. Azoknál a betegeknél, akiknél felmerül az atípusos femur-törés gyanúja, az egyéni előny/kockázat arány értékelése alapján, a beteg folyamatban lévő vizsgálatainak idejére mérlegelni kell a biszfoszfonát-kezelés felfüggesztését.
A betegek figyelmét fel kell hívni arra, hogy a biszfoszfonát-kezelés ideje alatt számoljanak be bármilyen comb-, csípő- vagy lágyéktáji fájdalomról, és minden betegnél, aki ilyen tünetekkel jelentkezik, meg kell vizsgálni, hogy részleges femur-törés fennáll-e.

Biszfoszfonátok alkalmazásakor a külső hallójárat oszteonekrózisát jelentették, főként hosszan tartó kezeléssel összefüggésben. A külső hallójárat oszteonekrózisának lehetséges kockázati tényezői közé a szteroidhasználat és a kemoterápia, és/vagy olyan helyi kockázati tényezők tartoznak, mint például a fertőzés vagy a trauma. A külső hallójárat oszteonekrózisának lehetőségét figyelembe kell venni azoknál a biszfoszfonátokat szedő betegeknél, akiknél fültünetek, például krónikus fülfertőzés jelentkezik.

Vitamin D3 Pharma Patent 30 000 NE filmtabletta
Hosszantartó kezelés során ellenőrizni kell a szérumkalciumszintet, a vizelettel való kalciumürítést és a vesefunkciót a szérum kreatinin-szint mérésével. Az ellenőrzés különösen fontos olyan idős betegek esetén, akik egyidejűleg szívglikozidokat vagy diuretikumokat is szednek (lásd 4.5 pont), valamint hyperphosphataemia esetén, immobilizált betegek esetén, illetve akiknél fokozott a vesekőképződés veszélye. Hypercalcaemia esetén csökkenteni kell az adagot, vagy a kezelést meg kell szakítani.

D-vitamin körültekintéssel adható károsodott vesefunkciójú betegeknek. Ilyen esetben a kalcium- és a foszfátszintek ellenőrzése szükséges, valamint lágyszövet-meszesedés veszélyével is számolni kell. Krónikus veseelégtelenség CKD 3 stádiumától a csökkent D-vitamin-metabolizmus miatt elsősorban aktív D-vitamin szterol adása javasolt.
Sarcoidosis esetén óvatosan adható, mivel a D-vitamin fokozott mértékben alakul aktív metabolittá. Ezeknél a betegeknél a szérum és a vizelet kalciumkoncentrációját rendszeresen ellenőrizni kell.

Egyéb D-vitamin-tartalmú készítmény egyidejű alkalmazásakor figyelembe kell venni annak D-vitamin tartalmát. D-vitamin-tartalmú multivitamin készítmények és étrend-kiegészítők párhuzamos alkalmazását kerülni kell.

Pseudohypoparathyreoidismus (PHP) esetében a célszervek nem érzékenyek a PTH-ra, ezért a magas PTH-szint sem fejt ki hatást a receptorokon, és ez alacsony 1,25(OH)2-D szintet eredményez. Ilyen esetekben más D-vitamin-formát célszerű választani (calcitriol javasolt), mivel a vesében a PTH érzékenység csökkenése miatt az 1,25(OH)2-D-szintézis sem megfelelő. A fentiek alapján a készítmény alkalmazása pseudohypoparathyreoidismus esetén nem javasolt.

Laktóz: A Risebone DUO MAX-ot alkotó mindkét készítmény, a Risebone 35 mg filmtabletta és a Vitamin D3 Pharma Patent 30 000 NE filmtabletta is tartalmaz laktózt. Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban ezek a készítmények nem szedhetők.

Szacharóz: A Vitamin D3 Pharma Patent 30 000 NE filmtabletta szacharózt tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes fruktóz-intoleranciában, glükóz-galaktóz malabszorpcióban vagy szacharáz-izomaltáz-hiányban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítménynek a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták. A Risebone DUO MAX filmtabletta kombinált kiszerelésű készítmény egyes összetevőinek (rizedronát és kolekalciferol) esetében gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásokat nem figyeltek meg.


4.9 Túladagolás

A Risebone 35 mg filmtabletta túladagolása esetén
A rizedronát-nátrium-túladagolás kezelésére vonatkozó specifikus információ nem áll rendelkezése.
Jelentős túladagolást követően a szérumkalciumszint csökkenése várható. Néhány esetben a hypocalcaemia jelei és tünetei szintén előfordulhatnak.

Magnéziumot, kalciumot vagy alumíniumot tartalmazó antacidumot, vagy tejet kell adni a rizedronát megkötésére és a rizedronát-nátrium felszívódásának csökkentésére. Jelentős túladagolás esetén gyomormosás végezhető a fel nem szívódott rizedronát-nátrium eltávolítására.

A Vitamin D3 Pharma Patent 30 000 NE filmtabletta túladagolása esetén
A készítmény túladagolása hypervitaminosist és hypercalcaemiát okozhat.

A fiziológiás szabályozásnak köszönhetően a D-vitamin-pótlás relative biztonságos. A fiziológiás szabályozás 3 fő védelmi mechanizmusa a következő:
* fokozodó UV (nap-) sugárzás esetén gyorsan plató fázis alakul ki a hormonképzésben.
* a D-vitamin-kötő fehérje kötési kapacitasa hússzor nagyobb a D-vitamin és származékainak koncentrációjához viszonyítva.
* a szérumkalcium, (és az 1,25(OH)2-D, ill. az FGF-23) növekedése esetén a vesében törtenő D-vitamin-aktiválás a szokásos (1-?-hidroxilació) aktivációs út helyett egy inaktív (24-?-hidroxilált) forma képzésének irányába tolódik el és így csökkent az aktív dihidroxilált forma.

A jelenleg is elfogadott biztonságossági vizsgálatok alapján a D-vitamin-hiányban nem szenvedő felnőtteknél a tartósan adagolt akár napi 4000 NE D3-vitamin sem okozott hypercalcaemiat vagy hypercalciuriat. Toxikus, kórosan emelkedett kalciumértékekkel járó tüneteket csak napi 10 000 NE feletti dózis tartós adása esetén írtak le. Az említett toxikus tünetek reverzíbilisek, ha a D-vitamin bevitelét időben megszakítják. A hypercalcaemia tünetei: anorexia, hányinger, hányás, székrekedés, hasi fájdalom, izomgyengeség, fáradtság, zavartság, polydipsia, polyuria, csontfájdalom, mészlerakódás a vesékben, vesekőképződés, súlyos esetekben szívritmuszavar. Extrém esetben a hypercalcaemia kómához vagy halálhoz vezethet. A tartósan magas kalciumszint irreverzibilis vesekárosodást, a lágyszövetek meszesedését okozhatja.

A hypercalcaemia kezelése: a D-vitamin-terápiát (és a kalciumterápiát) abba kell hagyni. Ugyanakkor ilyen esetben szintén fel kell függeszteni a tiazid diuretikum, a lítium, az A-vitamin, a szívglikozid alkalmazását is. Tudatzavaros beteg esetén a gyomor kiürítése is szükséges. Rehidrálás és a túladagolás súlyossági fokától függően mono- vagy kombinált kezelés alkalmazható kacs-diuretikumokkal, biszfoszfonátokkal, kalcitoninnal és kortikoszteroidokkal. A szérumelektrolitokat, a vesefunkciót és a diuresist ellenőrizni kell. Súlyos esetekben az EKG és a centrális vénás nyomás monitorozása is szükséges.

Teendő mérgezés esetén: kalciumszegény diéta, bőséges folyadékbevitel, kalcitonin, glükokortikoidok adása.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A Risebone DUO MAX filmtabletta-kezelés alatt más biszfoszfonát- és/vagy D-vitamin-tartalmú készítmények (beleértve a kalcium-D-vitamin kombinációkat is) szedése a túladagolás veszélye miatt tilos.
Az ételek, italok (a tiszta vizet kivéve) és a polivalens kationokat (pl. kalcium, magnézium, vas és alumínium) tartalmazó gyógyszerek (beleértve a Vitamin D3 Pharma Patent 30 000 NE filmtablettát is) befolyásolják a biszfoszfonátok felszívódását, és ezért a rizedronát-nátriummal egyidejűleg nem vehetők be, legalább 30 percnek kell eltelnie más gyógyszer bevétele vagy a napi első étkezés előtt (lásd még 4.2 pont). A fentiek figyelembevétele mellett a Risebone DUO MAX filmtabletta kombinált kiszerelésű készítmény egyes összetevőire vonatkozó kölcsönhatások és egyéb interakciók az alábbiak:

Risebone 35 mg filmtabletta
Formális interakciós vizsgálatokat nem végeztek, azonban a klinikai vizsgálatokban nem találtak klinikailag jelentős kölcsönhatást más gyógyszerkészítményekkel. A rizedronát-nátrium nem metabolizálódik szisztémásan, nem indukálja a citokróm P450 enzimeket, és alacsony a fehérje kötődése. A napi adagolású rizedronát-nátriummal végzett III. fázisú osteoporosis vizsgálatokban a betegek 33%-a szedett acetilszalicilsavat és 45% nem-szteroid gyulladáscsökkentőt (NSAID-ot).
A postmenopausában lévő nőkön végzett, III. fázisú heti egyszeri adagolású vizsgálatban a betegek 57%-a szedett acetilszalicilsavat, és 40%-a NSAID-ot. Az acetilszalicilsavat vagy NSAID-ot rendszeresen (hetente 3 vagy több napon) szedő betegek között a felső emésztőrendszeri mellékhatások incidenciája a rizedronát-nátriummal kezelt csoportban hasonló volt a kontroll csoporthoz.

Ha szükséges, a rizedronát-nátrium alkalmazható nőknél ösztrogén pótlással egyidejűleg is.

A polivalens kationokat (pl. kalcium, magnézium, vas és alumínium) tartalmazó gyógyszerek befolyásolják a rizedronát-nátrium felszívódását (lásd 4.4 pont).

Vitamin D3 Pharma Patent 30 000 NE filmtabletta
Más D-vitamin-tartalmú gyógyszerek szedését a kezelés időtartama alatt kerülni kell.
Nagy dózisban adagolt kalciumtartalmú készítményekkel együtt történő alkalmazása növelheti a hypercalcaemia kockázatát.

A tiazid típusú diuretikumok csökkentik a kalcium vizelettel történő kiválasztását. A hypercalcaemia fokozott kockázata miatt tiazid típusú diuretikummal, illetve nagy dózisú kalciumtartalmú készítményekkel történő egyidejű alkalmazás esetén a szérumkalciumszint rendszeres ellenőrzése szükséges.

A D-vitamin-kezelés során kialakuló hypercalcaemia növelheti a szívglikozidok toxicitását, ezért csak elővigyázatossággal adható, mert az esetleges hypercalcaemia szívritmuszavarokat okozhat. Egyidejű alkalmazás esetén EKG és szérumkalciumszint ellenőrzése szükséges.

A szisztémásan alkalmazott kortikoszteroidok gátolják a kalcium felszívódását. Kortikoszteroidok hosszantartó alkalmazása ellensúlyozhatja a D-vitamin hatását.

Magnéziumtartalmú gyógyszerek (pl. antacidumok) szedése D-vitaminkezelés alatt nem javasolt, mert fennáll a hypermagnesiaemia kialakulásának veszélye.

Az ioncserélő gyanták (pl. a kolesztiramin, kolesztipol), vagy a hashajtók (pl. a paraffinolaj) csökkenthetik a D-vitamin felszívódását.

Az orlisztát-kezelés csökkentheti a zsíroldékony vitaminok, így a D-vitamin felszívódását.

Antikonvulzívumok, mint a fenobarbitál, hidantoin, és más barbiturátok vagy primidon csökkenthetik D-vitamin hatását a mikroszomális enzimrendszer aktivációja következtében.

Kalcitonin, etidronát, gallium-nitrát, pamidronát vagy plikamicin együttes adása D-vitaminnal antagonizálhatja ezen gyógyszerek hatását hypercalcaemia kezelésében.

Foszfáttartalmú készítmények, nagy dózisban, együttadás esetén megnövelhetik a hyperphosphataemia veszélyét.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A Risebone DUO MAX filmtabletta mellékhatásaira az egyes összetevőinek alkalmazási előírásában az alábbi vonatkozó információk szerepelnek.
A mellékhatások a szervrendszerek és gyakoriságok szerint kerülnek felsorolásra. A gyakoriságok az alábbiak szerint kerültek meghatározásra: nagyon gyakori (?1/10); gyakori (?1/100-<1/10); nem gyakori (?1/1000-<1/100); ritka (?1/10 000-<1/1000); nagyon ritka (<1/10 000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

A Risebone 35 mg filmtabletta lehetséges mellékhatásai
A rizedronátot több, mint 15000 beteg bevonásával végzett III. fázisú klinikai vizsgálatokban vizsgálták. A klinikai vizsgálatokban megfigyelt mellékhatások többsége enyhe vagy mérsékelt súlyosságú volt, és rendszerint nem tette szükségessé a kezelés megszakítását.

Az alábbiakban a III. fázisú klinikai vizsgálatok során maximum 36 hónapig 5 mg/nap dózisban rizedronát-nátriummal (n=5020) vagy placebóval (n=5048) kezelt postmenopausalis osteoporosisban szenvedő nőknél észlelt, a rizedronát szedésének lehetséges vagy valószínű következményeként kialakult mellékhatásokat soroljuk fel.

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: fejfájás (1,8% vs. 1,4%).

Szembetegségek és szemészeti tünetek:
Nem gyakori: iritis.*

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: székrekedés (5,0% vs. 4,8%), emésztési zavar (4,5% vs. 4,1%), hányinger (4,3% vs. 4,0%), hasi fájdalom (3,5% vs. 3,3%), hasmenés (3,0% vs. 2,7%).
Nem gyakori: gastritis (0,9% vs. 0,7%), nyelőcsőgyulladás (0,9% vs. 0,9%), dysphagia (0,4% vs. 0,2%), duodenitis (0,2% vs. 0,1%), nyelőcső fekély (0,2% vs. 0,2%).
Ritka: glossitis (<0,1% vs. 0,1%), nyelőcső szűkület (<0,1% vs. 0,0%).

A csont-izomrendszer és a kötőszövet betegségei és tünetei:
Gyakori: csont-izomrendszeri fájdalom (2,1% vs. 1,9%).

Laboratóriumi vizsgálatok eredményei:
Ritka: kóros májfunkciós értékek.*

* Erre vonatkozó előfordulási gyakoriság a III. fázisú osteoporosis vizsgálatok alapján nem ismert; a gyakorisági adatok korábbi klinikai vizsgálatok során tapasztalt nemkívánatos eseményeken/laboratóriumi eredményeken/újraadással kapcsolatos korábban szerzett tapasztalatokon alapulnak.

Egy egyéves, kettős vak, multicentrikus vizsgálatban a napi 5 mg rizedronát-nátriumot (n=480) és a heti 35 mg rizedronát-nátriumot (n=485) hasonlították össze osteoporosisos, postmenopausaban lévő nőknél; a biztonságossági és tolerálhatósági profil hasonló volt. A vizsgálók a következő, a rizedronát-nátrium szedésének lehetséges vagy valószínű következményeként kialakult mellékhatásokat jelentették (az incidencia nagyobb volt a 35 mg-os, mint az 5 mg-os rizedronát-nátriumot szedő csoportban): emésztőrendszeri zavarok (1,6% vs 1,0%) és fájdalom (1,2% vs 0,8%).

Egy kétéves, osteoporosisban szenvedő férfiakon végzett vizsgálatban az általános biztonságosság és tolerálhatóság hasonló volt a kezelt és a placebocsoportban. A mellékhatások a korábban nőknél megfigyelteknek megfeleltek.

Laboratóriumi vizsgálatok eredményei:
Egyes betegeknél a szérumkalciumszintek és -foszfátszintek korai, átmeneti, tünetmentes és kismértékű csökkenését figyelték meg.

A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei:
Nagyon ritka: a külső hallójárat oszteonekrózisa (biszfoszfonátok csoportjára jellemző mellékhatás).

A következő további mellékhatásokat jelentették a forgalomba hozatalt követően (ezek gyakorisága nem ismert):

Szembetegségek és szemészeti tünetek: Iritis, uveitis.

A csont-izomrendszer és a kötőszövet betegségei és tünetei: Az állkapocs osteonecrosisa.

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei: Túlérzékenységi és bőrreakciók, többek között angioödéma, generalizált bőrkiütés, csalánkiütés és bullás bőrreakciók, melyek esetenként súlyosak voltak, egyedi esetekben Stevens-Johnson-szindróma, toxikus epidermális nekrolízis és leukocitoklasztikus vaszkulitis eseteit is jelentették. Hajhullás.

Immunrendszeri betegségek és tünetek: Anafilaxiás reakciók.

Máj- és epebetegségek illetve tünetek: Súlyos májbetegségek. A jelentett esetek legtöbbjénél a betegek egyéb, ismerten májbetegséget okozó gyógyszert is szedtek.

A forgalomba hozatalt követően az alábbi reakciókról számoltak be (gyakoriságuk ritka):
Atípusos subtrochanter és diaphysealis femur-törések (biszfoszfonát-csoport-mellékhatás).

A Vitamin D3 Pharma Patent 30 000 NE filmtabletta mellékhatásai
Az adagolási előírások pontos betartása mellett mellékhatások jelentkezése nem várható.

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek:
Nem gyakori: hypercalcaemia és hypercalciuria.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka: felhasi fájdalom.

A klinikai vizsgálatban, amely a 3 hónapon át alkalmazott havi egyszeri 30 000 NE D-vitamin adagolásának biztonságosságát és hatásosságát vizsgálta, a tapasztalt mellékhatások gyakorisága nem tért el a napi 1000 NE adagolása során tapasztalt mellékhatásokhoz képest.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

A Risebone DUO MAX filmtabletta egy kombinált kiszerelésű készítmény, Risebone 35 mg filmtablettákat (rizedronát-nátrium) és a Vitamin D3 Pharma Patent 30 000 NE filmtablettát (kolekalciferol) tartalmazza, egy közös dobozban összecsomagolva.

Farmakoterápiás csoport: biszfoszfonátok, kombinációban csontbetegségek kezelésére, ATC kód: M05BB07

A Risebone DUO MAX filmtabletta előnye, hogy a kolekalciferol adjuváns alkalmazásával jelentősen csökkenthető az osteoporosisos férfi vagy postmenopausalis nőbetegek körében a D-vitamin-hiányos állapot, így csökken a csigolya- és csípőtáji törések kockázata azokhoz képest, akik csak rizedronát-kezelést kapnak.

Risebone 35 mg filmtabletta

A rizedronát-nátrium hatásmechanizmusa
A rizedronát-nátrium egy piridinil-biszfoszfonát, mely a csontban lévő hidroxiapatithoz kötődik és gátolja az oszteoklasztok által közvetített csontreszorpciót. Így a csont turnovere csökken, míg az oszteoblaszt aktivitás és csontmineralizáció változatlan marad.

A preklinikai vizsgálatokban a rizedronát-nátrium erős oszteoklaszt ellenes és antireszorpciós aktivitást mutatott és dózisfüggően növelte a csonttömeg mennyiségét, valamint a vázrendszer biomechanikai erejét. A rizedronát-nátrium aktivitását a csont turnover biokémiai markereinek mérésével igazolták a farmakodinámiás és klinikai vizsgálatok során. Postmenopausában lévő nőkön végzett vizsgálatokban a csont turnover biokémiai markereinek csökkenését a kezelés kezdetét követő 1 hónapon belül észlelték, a csökkenés maximumát pedig 3-6 hónapon belül érte el. 12 hónapos kezelés után a csont turnover biokémiai markereinek csökkenése hasonló volt a heti egyszer 35 mg-os és a napi 5 mg-os rizedronát készítménnyel kezelt csoportban.

Egy osteoporosisban szenvedő férfiakon végzett vizsgálatban a csont turnover biokémiai markereinek csökkenését legkorábban 3 hónap múlva észlelték, és ez a csökkenés 24 hónapon át megfigyelhető volt.

Postmenopausalis osteoporosis kezelése
A postmenopausalis osteoporosissal számos kockázati tényező hozható kapcsolatba, pl. az alacsony csonttömeg, az alacsony csont-ásványianyag-sűrűség, a korai menopausa, dohányzás az anamnézisben, valamint osteoporosis a családi anamnézisben. Az osteoporosis klinikai következményei a csonttörések. A fennálló kockázati tényezők számával emelkedik a csonttörések kockázata is.

Postmenopausalis osteoporosisban szenvedő nőkön végzett egyéves, kettős vak, multicentrikus vizsgálatban az ágyéki gerincben mért csontsűrűség (BMD; bone mineral density) átlagos változására kifejtett hatás egyforma volt a heti egyszer 35 mg-os (n=485) és a napi 5 mg-os (n=480) rizedronát készítménnyel kezelt csoportban.

A klinikai program a napi egyszeri rizedronát-nátrium csípő-, és csigolyatörésekre kifejtett hatását értékelte, korai és késői postmenopausaban lévő nőbetegeken, akiknek volt, és akiknek nem volt csonttörése. 2,5 mg-os, ill. 5 mg-os napi adagokat vizsgáltak, és minden csoport, beleértve a kontrollcsoportot is, kapott kalciumot és D-vitamint (amennyiben a kiindulási értékek alacsonyak voltak). Az új csigolya- és csípőtörések abszolút és relatív kockázatát az "első eseményig eltelt idő elemzésének" használatával becsülték meg.

* Két placebokontrollos vizsgálatba (n=3661) olyan 85 év alatti nőket választottak be, akiknek korábban előfordult csigolyatörése. A kontrollcsoporthoz képest a rizedronát-nátrium 3 évig napi 5 mg-os adagban alkalmazva csökkentette az új csigolyatörések előfordulásának kockázatát. Azoknál a nőbetegeknél, akiknél korábban legalább 2 csigolyatörés fordult elő, a relatív kockázatcsökkenés 49%, akiknél legalább 1 csigolyatörés fordult elő, a relatív kockázatcsökkenés 41% volt (az új csigolyatörések előfordulásának incidenciája a rizedronát-nátriummal kezelt csoportban 18,1%, ill. 11,3%, a placebóval kezelteknél pedig 29,0%, ill. 16,3% volt). A kezelés hatása már az első kezelési év végén észlelhető volt. Előnyös volt a kezelés a megelőzően többszöri törést szenvedett nőbetegeknél is. A napi 5 mg rizedronát-nátrium a kontrollcsoporttal összehasonlítva csökkentette az évenkénti testmagasságvesztést is.
* Két további placebo-kontrollos vizsgálatban postmenopausaban lévő 70 év feletti nőbetegek vettek részt, korábbi csigolyatöréssel vagy anélkül. 70-79 éves kor között olyan betegek kerülhettek be a vizsgálatba, akiknek a combnyakban mért BMD T-értékük < -3 SD volt (ez a gyártó által megadott határ, ami a NHANES III-at alkalmazva -2,5 SD), és legalább még egy kockázati tényező fennállt náluk. 80 év felett olyan nőbetegek is bekerülhettek a vizsgálatba, akiknél volt legalább egy, nem csontrendszerhez kapcsolódó, csípőtörési kockázati tényező, vagy alacsony volt a combnyaknál mért csontdenzitásuk. A rizedronát-nátrium hatásossága csak akkor volt statisztikailag szignifikáns a placebóhoz viszonyítva, ha a 2,5 mg, ill. 5 mg adaggal kezelt csoportok adatait összesítve értékelték. Az alábbi eredmények mindössze a klinikai gyakorlat alapján meghatározott alcsoportok a-posteriori analízisén és az osteoporosis jelenlegi meghatározásán alapulnak:
* Abban az alcsoportban, ahol a combnyak BMD T-érték < -2,5 SD volt (NHANES III), és kiinduláskor legalább egy csigolyatörése már volt a betegnek, a 3 éven át adott rizedronát-nátrium 46%-kal csökkentette a csípőtörés kockázatát a kontroll csoporthoz viszonyítva (a csípőtörések együttes előfordulása a 2,5 mg, ill. 5 mg rizedronáttal kezelt betegekben összesen 3,8% volt, a placebocsoportban pedig 7,4%).
* Az adatok arra utalnak, hogy az igen idős (80 évesnél idősebb) betegeknél ennél korlátozottabb a kockázatcsökkentő hatás. Ennek oka az lehet, hogy az életkorral növekszik a nem a csontrendszerhez kapcsolódó csípőtörési kockázati tényezők fontossága.
Ezekben a vizsgálatokban, a másodlagos végpontként értékelt adatok szerint csökkent az új csigolyatörések kockázata olyan betegeknél, akiknél alacsony volt a combnyak BMD-értéke és nem volt korábban csigolyatörésük, ill. azoknál a betegeknél, akiknél alacsony volt a combnyak BMD, korábbi csigolyatöréssel vagy anélkül.
* A 3 éven át adott, napi 5 mg rizedronát-nátrium-kezelés növelte a csontsűrűséget (BMD) a kontrollcsoporthoz képest a lumbális gerincen, combnyakon, trochanteren és csuklóban, és megelőzte a csontvesztést a radius szár középső szakaszán.
* A hároméves napi 5 mg rizedronát-nátriummal történt kezelés abbahagyását követő 1 éves utánkövetésnél a rizedronát-nátrium csont turnover sebességre gyakorolt szuppresszív hatása gyorsan megszűnt.
* Naponta 5 mg rizedronát-nátriummal 2-3 évig kezelt postmenopausaban lévő nők csontbiopsziás mintái, a vártnak megfelelően, mérsékelt csont turnover csökkenést mutattak. A rizedronát-nátrium-kezelés során képződött csontállomány normál lamellaris szerkezetű és normál mineralizációjú volt. Ezek az adatok, valamint az osteoporosissal összefüggő csigolyatörések előfordulásának csökkenése az osteoporosisban szenvedő nőbetegeknél azt jelzik, hogy a kezelésnek nincs csontminőséget károsító hatása.
* Több, mérsékelt és súlyos emésztőrendszeri panaszokat észlelő, rizedronát-nátriummal kezelt, illetve kontroll beteg endoszkópos lelete nem bizonyított a kezelésnek tulajdonítható gyomor-, vékonybél-, vagy nyelőcsőfekélyt egyik csoportban sem, bár nem gyakran duodenitist észleltek a rizedronát-nátriummal kezelt csoportban.

Az osteoporosis kezelése férfiaknál
A heti egyszer adott 35 mg rizedronát-nátrium hatásosságát osteoporotikus férfiaknál (36 és 84 éves kor között) egy 284 betegen végzett, 2 éves, kettős vak, placebokontrollos vizsgálatban igazolták (rizedronát-nátrium 35 mg, n=191). Minden beteg kapott kiegészítő kalciumot és D-vitamint.

A rizedronát-nátrium-kezelés megkezdése után már 6 hónappal a BMD növekedését észlelték. A heti egyszeri 35 mg rizedronát-nátrium a placebóhoz viszonyítva 2 éves kezelés után átlagos növekedést eredményezett az ágyéki gerinc, combnyak, tompor és teljes csípő BMD értékeiben. Törésgátló hatékonyságot nem mutattak ki ebben a vizsgálatban.
A rizedronát-nátrium csontra gyakorolt hatása (a BMD növekedése és a BTM [bone turnover markers] csökkenése) férfiakban és nőkben hasonló volt.

Vitamin D3 Pharma Patent 30 000 NE filmtabletta

A kolekalciferol (D3-vitamin) hatásmechanizmusa
A D-vitamin növeli a kalcium intestinalis felszívódását, fokozza a vesében a kalcium visszaszívódását és a csontképződést, valamint csökkenti a parathormon (PTH) szintjét. A D-vitamin receptorai a vázrendszeren kívül számos egyéb szövetben is megtalálhatók, éppen ezért a D-vitamin szerteágazó hatással rendelkezik számos élettani folyamatban. Sejtszintű biológiai hatásai közül a hematopoietikus és immunsejteken, a bőr-, a váz- és simaizomsejteken, az agy, a máj és egyes endokrin szervek sejtjein a növekedés és a differenciálódás szabályozásának elsősorban autokrin/parakrin úton történő megvalósulásáról van kísérletes adat.

A korábbi ajánlásokban szereplő napi 800 NE-nek megfelelő dózisnál alacsonyabb dózisok az ideális D-vitamin-ellátottság fenntartásához elegendőek, de nem alkalmasak a D-vitamin-hiány megszűntetésére. Az osteoporosis kezelésében kötelezően alkalmazandó D-vitamin-pótlást el kell különíteni a D-vitamin-hiány kezelésétől, valamint az önállóan alkalmazott D-vitamin terápiás dózisaitól.

A napi dózisoknak megfelelő havi összdózis havonta egyszeri adagolása a D3-vitamin farmakokinetikai tulajdonságai miatt (lásd 5.2 pont) a napi adagolásnak megfelelő hatást eredményez. Ugyanakkor a havi adagoláshoz kedvezőbb terápiás hűség társul.

A D3-vitamin a kalciumfelszívódást növelő hatásán keresztül különösen hatékonyan fokozza a kalcium csontfelszívódást csökkentő hatását. 148 idős, postmenopausás nővel végzett vizsgálat során 800 NE D-vitamin (kolekalciferol) és 1200 mg kalcium együttes adása 72%-kal magasabb 25(OH)-D és 17%-kal alacsonyabb PTH-szintet eredményezett az önmagában alkalmazott kalciumpótlással összehasonlítva.

Egy intézményben ápolt D-vitamin-hiányos betegek körében végzett klinikai vizsgálat azt mutatta, hogy napi 1000 mg kalcium és 800 NE D3-vitamin 6 hónapon át történő pótlása normalizálta a D-vitamin 25-hidroxilezett metabolitjának (25(OH)-D) plazmaszintjét, enyhítette a szekunder hyperparathyreosist és csökkentette az alkalikus foszfatáz szintjét.

A D-vitamin és a kalcium-citrát együttes alkalmazása mérsékli időskorban a csökkent izomerő következtében létrejött esések kockázatát. Egy 3 éves placebokontrollos kettős vak vizsgálatban, amelyet 445, 65 évnél idősebb ember bevonásával végeztek, a résztvevők 700 NE/nap D-vitamint és 500 mg/nap elemi kalciumnak megfelelő kalcium-citrát-malátot kaptak, melynek következtében szignifikánsan (46%-kal) csökkent a kezelt nők körében az elesés kockázata (OR 0,54; 95%-os CI, 0,30-0,97).

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A rizedronát-nátrium és a kolekalciferol egyidejű (de egymástól legalább 30 perc eltéréssel történő) alkalmazása nem befolyásolja a rizedronát-nátrium farmakokinetikai tulajdonságait, így felszívódását sem.

Risebone 35 mg filmtabletta (rizedronát-nátrium)

Felszívódás:
Egy per os adag bevételét követően a felszívódás viszonylagosan gyors (tmax ~ 1 óra) és a vizsgált tartományon belül független a dózistól (egyszeri dózis 2,5-30 mg; ismételt dózis napi 2,5-5 mg-tól heti 50 mg-ig). A tabletta átlagos orális biohasznosulása 0,63% és ez csökken, ha a rizedronát-nátriumot étkezés közben veszik be. A biohasznosulás hasonló volt férfiakban és nőkben.

Eloszlás:
Az átlagos steady-state megoszlási térfogat 6,3 l/kg emberben. A plazmafehérjékhez való kötődése kb. 24%.

Biotranszformáció:
Nincs bizonyíték a rizedronát-nátrium szisztémás metabolizmusára.

Elimináció:
A felszívódott adag kb. fele választódik ki a vizelettel 24 órán belül, és az intravénás adag 85%-a mutatható ki a vizeletben 28 nap után. A renális clearance átlaga 105 ml/perc, a teljes clearance átlagosan 122 ml/perc. A különbség valószínűleg a csont adszorpciós clearance-ének tulajdonítható. A renális clearance független a koncentrációtól és lineáris az összefüggés a renális- és a kreatinin clearance között. A fel nem szívódott rizedronát-nátrium változatlan formában távozik a széklettel. Orális adást követően a koncentráció-idő görbe 3 eliminációs fázist mutat 480 órás végső felezési idővel.

Különleges betegcsoportok:
Idősek: Nem szükséges adagmódosítás.

Acetilszalicilsavat/nem-szteroid gyulladáscsökkentőt szedő betegek:
A rendszeresen (hetente 3 vagy több napon át) acetilszalicilsavat, ill. nem-szteroid gyulladáscsökkentőt szedő betegek között a gyomor-bél rendszer felső szakaszán jelentkező nemkívánatos hatások előfordulása a rizedronát-nátriummal kezelt betegekben hasonló volt, mint a kontrollcsoportban.

Vitamin D3 Pharma Patent 30 000 NE filmtabletta (kolekalciferol)

Felszívódás
A zsíroldékony D3-vitamin a vékonybélből az epesavak jelenléte mellett szívódik fel a micellumok segítségével, majd nyirokkeringés útján jut el a véráramba. A vízoldékony poláris formákból (25(OH)-D) jobban felszívódik ugyan, de ezek a táplálék csak specifikus részében (mint pl. hús, tej) találhatók.
A D-vitamin legfontosabb forrása a bőrben napsugárzás hatására képződő 7-dehidrokoleszterin, melyből pre-D-vitamin képződik, ami a májban és a vesében alakul át aktív vitaminná. A nyári hónapokban a testet érő mintegy 10-15 perc UVB (290-315 nm) sugárzás hatására képződő D-vitamin a szükséglet 95-98%-át fedezi és mindössze 80-100 NE-nek megfelelő mennyiség származik az átlagos összetételű normál táplálékból.

Eloszlás és biotranszformáció
A kolekalciferol és metabolitjai a vérben egy specifikus globulinhoz kötődve keringenek. A kolekalciferolt a máj hidroxilálja aktív 25-hidroxi-kolekalciferollá, ami a vesében 1,25-dihidroxi-kolekalciferollá alakul. Az 1,25-dihidroxi-kolekalciferol metabolit felelős a kalciumfelszívódás növekedéséért. A nem metabolizálódott D-vitamin a zsír- és izomszövetben raktározódik. Az elimináció lassú: a vérplazma D-vitamin felezési ideje 15-25 óra között van. Ugyanakkor a szövetekben a zsíroldékony D-vitamin akár hónapokig raktározott formában megtalálható: a biológiai elimináció felezési ideje ennek megfelelően közel 2 hónap.

Elimináció
A D-vitamin az epével választódik ki, és a széklettel ürül. Egyes vízoldékony metabolitjai részben a vizelettel is kiválasztódnak.

Klinikai vizsgálati adatok alapján a napi 1000 NE és az ennek megfelelő havi egyszeri 30 000 NE D-vitamin adagolás 30, 60 és 90 nap elteltével azonos szérum 25(OH)-D szinteket eredményezett.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A rizedronát és kolekalciferol kombinált alkalmazására vonatkozóan nem végeztek preklinikai vizsgálatokat.

Rizedronát (Risebone 35 mg filmtabletta)
Patkányokon és kutyákon végzett toxikológiai vizsgálatok során dózisfüggő májkárosító hatásokat észleltek a rizedronát-nátriummal, elsősorban hisztológiai változásokkal is együtt járó enzimszint-emelkedéseket patkányokban. Ezen megfigyelések klinikai jelentősége nem ismert. Patkányokban és kutyákban a humán terápiás adagot meghaladó adag alkalmazásakor herekárosodás fordult elő. Felső légúti irritáció dózisfüggő előfordulását gyakran észlelték rágcsálókban. Más biszfoszfonátoknál is megfigyeltek hasonló hatást. Az alsó légutakra kifejtett hatásokat szintén észleltek rágcsálókban végzett hosszú távú vizsgálatokban, bár ezek klinikai jelentősége nem tisztázott.
A klinikai adagoláshoz közel eső adagok alkalmazásakor a reprodukciós toxicitási vizsgálatokban csontosodási elváltozásokat tapasztaltak a kezelt patkányok magzatainak szegycsontján és/vagy koponyacsontján, ezen kívül hypocalcaemiát és mortalitást is észleltek a fialó nőstényeknél.
Nem találtak teratogenesisre utaló bizonyítékot patkányokban 3,2 mg/ttkg/nap, ill. nyulakban 10 mg/ttkg/nap dózisokkal végzett vizsgálatokban, bár a nyulakon végzett vizsgálatot csak kisszámú állaton végezték el. Az anyai szervezetre kifejtett toxikus hatás nem tette lehetővé a vizsgálat elvégzését magasabb dózisokkal.
A genotoxicitási és karcinogenitási vizsgálatok nem mutattak semmilyen lényeges kockázatot az emberre nézve.

Kolekalciferol (Vitamin D3 Pharma Patent 30 000 NE filmtabletta)

Az alkalmazási előírás egyéb részeiben leírtakon kívül a készítmény biztonságosságának megítélése a preklinikai adatok alapján az alábbiak szerint összegezhető:
* nagy dózisok krónikus adagolása kísérleti állatokon a dihidroxilát metabolitok mennyiségének megemelkedését okozza, a következményes kalciumszint-emelkedés mellett;
* ezen túlmenően a 25-250-szeres dózisban alkalmazott adagok hypercalcaemiát, dystrophiás kalcifikációt, anémiát, illetve egyes estekben az erek simaizomelemeinek leépülését okozhatja, ugyanakkor az egyes speciesek között jelentős eltérések lehetségesek;
* a toxikus jelenségek megjelenése azonban nagymértékben függ a szervezet D-vitamin-feltöltöttségétől: 25-hidroxi-kolekalciferol szint mérése a vérben jó indikátorként használható, 250 nmol/l a normál szint, amit közelítően a megfelelő napsugárzás a napos hónapokban biztosítani tud, 500-750 nmol/l szint alatt toxicitás nem jelentkezett (ami a human extrapoláció alapján a folyamatosan alkalmazott napi 25 000 NE dózis mellett lenne csak elérhető)

A terhesség alatt magas dózisokban alkalmazott D-vitamin az embrió fejlődési rendellenességeit, életképességének csökkenését okozhatja, ezek nagyrészt a következményes magas kalciumszinttel hozhatók kapcsolatba. Az aorta supravalvuláris részének léziói mellett leírták még az arc, a szájpad és a koponya, valamint más csontok csontosodási zavarát is. A terhesség egyes periódusai érzékenyebbek a D-vitamin-túladagolásra.

Kísérleti állatokban nagy dózisban adott D-vitamin esetenként fertilitási zavarokat okozott feltehetően a kalciumhomeosztázis felborulása miatt. Az adatok azonban nem konzekvensek és a humán dózisokra vonatkozó extrapoláció itt sem, vagy csak megfontolás mellett alkalmazható, ugyanis klinikai adatok alapján a kalciumszint fenntartását célzó hasonló magas dózisban alkalmazott kezelés nem okozott semmiféle rendellenességet a terhesség alatt.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

A Risebone DUO MAX filmtabletta egy kombinált kiszerelésű készítmény, amelynek tartalma egy közös dobozban összecsomagolva:
* 4 db Risebone 35 mg filmtabletta, PVC/PE/PVDC/alumínium buborékcsomagolásban és
* 1 db vagy 2 db Vitamin D3 Pharma Patent 30 000 NE filmtabletta, PVC/PVDC//alumínium buborékcsomagolásban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II./1 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer (J).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on, a fénytől és a nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Pharma Patent Kft.
1132 Budapest, Váci út 36-38. 4. em.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-22651/02 4× + 1× (4 db Risebone 35 mg filmtabletta PVC/PE/PVDC/alumínium buborékcsomagolásban és 1 db Vitamin D3 Pharma Patent 30 000 NE filmtabletta PVC/PVDC//alumínium buborékcsomagolásban).
OGYI-T-22651/03 4× + 2× (4 db Risebone 35 mg filmtabletta PVC/PE/PVDC/alumínium buborékcsomagolásban és 2 db Vitamin D3 Pharma Patent 30 000 NE filmtabletta PVC/PVDC//alumínium buborékcsomagolásban).
OGYI-T-22651/04 12× + 3× (12 db Risebone 35 mg filmtabletta PVC/PE/PVDC/alumínium buborékcsomagolásban és 3 db Vitamin D3 Pharma Patent 30 000 NE filmtabletta PVC/PVDC//alumínium buborékcsomagolásban).
OGYI-T-22651/05 12× + 6× (12 db Risebone 35 mg filmtabletta PVC/PE/PVDC/alumínium buborékcsomagolásban és 6 db Vitamin D3 Pharma Patent 30 000 NE filmtabletta PVC/PVDC//alumínium buborékcsomagolásban).


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2015. november 18.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2020. október 1.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2024. február 1.
15



NNGYK/GYSZ/7035/2024




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

A Risebone DUO MAX filmtabletta terhes vagy szoptató nőknél nem alkalmazható: nők esetében kizárólag postmenopausalis életkor elérése után alkalmazható.

Terhesség
A készítmény alkalmazása terhesség alatt ellenjavallt (lásd 4.3 pont).
* A rizedronát-nátriummal állatokon végzett kísérletek reprodukciós toxicitást mutattak (lásd 5.3 pont). Embernél erre vonatkozóan nincs adat.
* A terhesség során bekövetkező D-vitamin-túladagolás (D-vitamin-metabolitok transplacentaris átjutása a magzatba) a következő veszélyeket hordozhatja magában: az újszülött D-vitamin iránti érzékenysége fokozódhat, a mellékpajzsmirigy működése gátlódhat, fizikai és szellemi fejlődés elmaradása következhet be, manószerű arc, aorta stenosis speciális formái jöhetnek létre.

Szoptatás
A készítmény alkalmazása szoptatás alatt ellenjavallt (lásd 4.3 pont).
Állatkísérletes eredmények arra utalnak, hogy a rizedronát-nátrium kis mennyiségben átjut az anyatejbe is.