Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

GONAL F 37,5NE 2,8MCG POR+OLDSZ OLD INJ/PORT INJ+ 5X+5Ü

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Merck Serono Europe Ltd.
Hatástani csoport:
G03GA Gonadotropinok
Törzskönyvi szám:
EU/1/95/001/019
Hatóanyagok:
Follitropin alfaDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Dopping listán szereplő
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás
A Gonal-F készítménnyel történő terápiát meddőségi problémák kezelésében jártas orvos felügyelete mellett kell elkezdeni.
A készítmény subcutan adagolandó. A port közvetlenül felhasználás előtt kell a mellékelt oldószerrel oldani. A nagy injekciós térfogat elkerülése érdekében a 37,5 NE porampulla feloldható 1 ml oldószerben, és kombinálható a Gonal-F 75 NE és/vagy a Gonal-F 150 NE készítménnyel. Maximálisan három termékampulla oldható fel 1 ml oldószerben.

Az injekció adagolási javaslatai megegyeznek a vizelet eredetű FSH-ra vonatkozó ajánlásokkal. A Gonal-F klinikai vizsgálata arra utal, hogy napi adagjai, az adagolás sémái, a kezelés monitorozása azonos a vizelet eredetű FSH-t tartalmazó készítményekkel kapcsolatban kialakult aktuális gyakorlattal. Amikor azonban ezeket a dózisokat a Gonal-F-et, valamint a vizelet eredetű FSH-t összehasonlító klinikai tanulmányban alkalmazták, a Gonal-F hatékonyabbnak bizonyult a vizelet eredetű FSH-nál az alacsonyabb összdózis, valamint a pre-ovulatorikus körülmények eléréséhez szükséges rövidebb kezelési idő szempontjából. Tanácsos ragaszkodni az alábbiakban javasolt kezdő adagokhoz.

Anovulatióban szenvedő nők (köztük PCOD):
A Gonal-F terápia célja egyetlen érett Graaf-tüsző kifejlődésének elősegítése, amelyből hCG adását követően a petesejt kiszabadulhat. A Gonal-F napi injekciók formájában adagolható. Menstruáló betegek esetében a kezelés a menstruációs ciklus első hét napján belül kezdődjék.

A kezelést a beteg individuális reakciókészségéhez megfelelően kell igazítani, amely a tüsző méretének ultrahanggal történő mérése és/vagy az ösztrogénsecretio meghatározásával történhet. Egy elterjedten alkalmazott séma napi 75-150 NE FSH-val kezdődik és megfelelő, de nem túlzott (excessiv) válasz elérése érdekében 7, vagy inkább 14 napos intervallumokban 37,5 NE-gel vagy 75 NE-gel emelkedik, ha szükséges.
Általában a napi maximális adag nem több, mint 225 NE FSH. Amennyiben a beteg négyhetes kezelést követően sem reagál megfelelően, úgy a ciklust be kell fejezni, és magasabb dózissal kell kezdeni a kezelést, mint a megszakított ciklusban.

Amennyiben optimális választ sikerül elérni, az utolsó Gonal-F injekció után
24-48 órával 5000 NE-től 10 000 NE-ig terjedő hCG egyszeri injekcióját kell beadni. Javasolt, hogy a beteg a hCG adagolásának napján, valamint az azt követő napon éljen házaséletet.

Amennyiben excessiv választ kapnak, a kezelést le kell állítani, a hCG-t nem szabad beadni (lásd a figyelmeztetéseket). A következő ciklusban a kezelés újrakezdhető, alacsonyabb adaggal, mint a korábbi ciklusban.

In vitro fertilisatiót vagy egyéb asszisztált reprodukiós technológiát megelőzően multiplex tüszőfejlődés érdekében petefészek-stimulációban részesülő nők esetében:
A superovulatio érdekében alkalmazott adagolási séma napi 150-225 NE Gonal-F adagolásából áll, a ciklus második vagy harmadik napján kezdve. A kezelést addig folytatják, amíg megfelelő tüszőérést sikerül elérni (a szérum ösztrogénkoncentráció és/vagy ultrahangvizsgálatok révén történő monitorozással ellenőrizve), az adagot a beteg reakciójához igazítva, általában azonban nem lépve túl a napi 450 NE-et. Megfelelő folliculáris fejlődés legtöbbször a kezelés 10. napján érhető el (a tartomány 5-20 napig terjed).

A végső tüszőérést elősegítendő, az utolsó injekciót követően 24-48 órával egyetlen, maximálisan 10 000 NE hCG-t tartalmazó injekciót adnak.

Az endogén LH-csúcs suppressiója és az LH tónusos szintjeinek gátlása érdekében elterjedten alkalmazzák a Gonadotrop-Releasing Hormon (GnRH) agonistával végzett úgynevezett down-regulatiót. Az egyik elterjedt protokoll szerint a Gonal-F adagolását körülbelül két héttel az agonista kezelés megkezdését követően kezdik el, és mindkettőt egészen addig folytatják, amíg megfelelő tüszőérést nem sikerül elérni. Például valamely agonistával történő kéthetes kezelést követően 150-225 NE Gonal-F-et adagolnak az első hét napon keresztül. Ezt követően az adagot az ovariális reakciónak megfelelően módosítják.
Az IVF-fel kapcsolatos általános tapasztalatok azt mutatják, hogy általában a kezelés sikerrátája változatlan marad az első négy próbálkozás során, majd azt követően fokozatosan csökken.

Hypogonadotrop hypogonadismust mutató férfiak:
A Gonal-F-et hetente háromszor 150 NE adagban kell adagolni, egyidejűleg a hCG-vel, minimum négy hónapon keresztül. Ezen idő után, amennyiben a beteg nem reagált, a kombinált kezelés folytatható; az aktuális klinikai tapasztalat arra utal, hogy legalább 18 hónapon keresztül végzett kezelés szükséges a spermatogenesis eléréséhez.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvatossági intézkedések
A készítmény saját kezű adagolását csak olyan betegek végezzék, akik motivációja megfelelő, megfelelő képzésben részesültek, és ha szakértői tanács hozzáférhető.

A Gonal-F iránt hypersensitivitást nem közöltek, olyan betegek esetében azonban, akiknek anamnézisében gonadotrop készítményekkel szemben mutatott hypersensitivitás szerepel, megmarad az anaphylaxiás reakciók lehetősége. Ilyen betegeknek az első Gonal-F injekciót közvetlen orvosi felügyelet mellett kell beadni, úgy, hogy teljes cardiopulmonaris resuscitatiós felszerelés azonnal rendelkezésre álljon, ha szükséges.

A kezelés nők esetén
A kezelés megkezdése előtt a pár infertilitását megfelelő módon tisztázni kell, és értékelni kell a terhesség vélt ellenjavallatait. A betegeket ki kell vizsgálni, különösen hypothyreoidismus, adrenocorticalis elégtelenség, hyperprolactinaemia és agyalapi mirigy vagy hypothalamicus daganatok irányában, és megfelelő kezelésben kell őket részesíteni.

A tüszőérés stimulációja alatt álló betegekben fokozott a hyperstimuláció kialakulásának kockázata, tekintettel az excessiv ösztrogénválaszra és a többszörös tüszőfejlődésre. ART (asszisztált reprodukciós technológia) esetében ovulatio előtt valamennyi folliculus aspirációja azonban csökkentheti a hyperstimuláció incidenciáját.

Az ovarium hyperstimulációs szindróma (OHSS) - súlyos következményekkel járhat - amelyet megrepedésre hajlamos, nagy petefészek-cysták jellemeznek. Az excessiv ovariális válasz ritkán okoz szignifikáns hyperstimulációt, hacsak nem történik hCG adagolása ovulatio indukció céljából. Ezért ilyen esetekben helyes a hCG injekció mellőzése és a betegnek azt tanácsolni, hogy tartózkodjék a nemi élettől, illetőleg legalább négy napon keresztül mechanikus védekezést alkalmazzon.

A petefészek reakciójának ultrahangvizsgálaton alapuló gondos monitorozása ajánlott a stimulációs terápiát megelőzően, és annak folyamán, különösen polycystás ovarium betegségben (Polycystic Ovarian Disease, PCOD) szenvedő betegek esetén.

Az asszisztált reproduktiós technológiákat követő többszörös terhesség kockázata arányos a visszahelyezett oocyták/embriók számával. Ovulatio indukcióban részesülő betegek esetében a többszörös terhességek és szülések incidenciája magasabb, mint természetes fogamzás esetében.

Az OHSS és a többszörös terhesség kockázatának csökkentése érdekében ultrahangvizsgálatok és oestradiol-meghatározások ajánlottak. Anovulatio esetében az OHSS és a többszörös terhesség kockázata emelkedett, > 900 pg/ml (3300 pmol/L) serum oestradiol szint, valamint több mint három 14 mm-nél nagyobb átmérőjű folliculus esetében. ART esetében az OHSS kockázata fokozott, > 3000 pg/ml (11 000 pmol/L) serum oestradiol szint, valamint 20 vagy annál több 12 mm-es vagy annál nagyobb átmérőjű folliculus esetében. Amennyiben az oestradiol szint > 5500 pg/ml
(20 200 pmol/L), és ahol összességében több mint 40 tüsző lelhető fel, szükség lehet a hCG adásának mellőzésére.

Az ajánlott gyógyszer dózisokhoz, az adagolás sémájához, valamint a terápia gondos monitorozásához történő ragaszkodás minimalizálja az ovarium hyperstimulációjának, valamint a többszörös terhességeknek a kockázatát (lásd a 4.2 "Adagolás és alkalmazás", valamint a 4.8 "Nemkívánatos hatások, mellékhatások" fejezeteket).

A sikertelen terhességek aránya magasabb az FSH-t kapó betegekben, mint a normál populációban, de összevethető az egyéb fertilitási problémában szenvedő nők esetében talált értékekkel.
A kezelés férfiakban
Az emelkedett endogén FSH szintek elsődleges hereelégtelenségre utalnak. Az ilyen betegek nem reagálnak a Gonal-F/hCG terápiára.

A reakciót felmérendő, 4-6 hónappal a kezelés megkezdését követően ondóminta elemzése javasolt.



4.9 Túladagolás
A Gonal-F túladagolásának hatásai nem ismeretesek, jóllehet várható, hogy ovarium hyperstimulációs szindróma alakul ki, amelyet részletesebben a "Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvatossági intézkedések" szakasz ír le.




Mellékhatás

4.8 "Nemkívánatos hatások, mellékhatások" fejezeteket).

A sikertelen terhességek aránya magasabb az FSH-t kapó betegekben, mint a normál populációban, de összevethető az egyéb fertilitási problémában szenvedő nők esetében talált értékekkel.
A kezelés férfiakban
Az emelkedett endogén FSH szintek elsődleges hereelégtelenségre utalnak. Az ilyen betegek nem reagálnak a Gonal-F/hCG terápiára.

A reakciót felmérendő, 4-6 hónappal a kezelés megkezdését követően ondóminta elemzése javasolt.

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
A Gonal-F-nek más, ovulatiót stimuláló szerekkel történő együttes alkalmazása fokozhatja a folliculáris választ, míg a GnRH agonistával kiváltott agyalapi mirigy desensitisatio egyidejű alkalmazása növelheti a megfelelő petefészek-reakciót kiváltó Gonal-F dózist.

A készítménnyel kapcsolatban nem közöltek orvosi szerrel szemben mutatott inkompatibilitást.

Az injekciót nem szabad más gyógyászati termékekkel összekeverve, egyazon injekcióban adagolni.

4.6 A készítmény alkalmazása a terhesség és szoptatás időszakában
Nem szabad terhesség és szoptatás esetén adni.

4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek üzemeltetéséhez szükséges képességekre
Nem figyeltek meg a gépjárművezetés, valamint a gépek használatának képességére gyakorolt hatást.

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások
Közöltek helyi reakciót az injekciós helyen (fájdalom, bőrpír és véraláfutás)

Nők kezelésekor kialakuló mellékhatások:
Gonal-F-fel történő kezelés során a petefészek hyperstimuláció lehetőségét tekintetbe kell venni. Ez a szindróma nagyobb gyakorisággal fordul elő polycystás ovarium betegségben szenvedő betegekben. A hyperstimuláció első tünetei fájdalom az alhasi régióban, esetleg émelygéssel, hányással és súlygyarapodással egy időben. Súlyos, de ritka esetekben egyértelműen megnagyobbodott petefészkeket mutató ovarium hyperstimulációs szindróma együtt járhat folyadéknak a hasűrben vagy a mellűrben történő lehetséges felgyülemlésével, valamint súlyosabb thromboemboliás szövődményekkel. Ritka esetekben az utóbbi az ovarium hyperstimulációs szindrómától függetlenül is előfordulhat. Amennyiben a fentebb említett tünetek jelentkeznek, gondos orvosi és ultrahangvizsgálat indokolt.

Amennyiben a petefészek válaszreakciója excessiv mértékű, az injekcióval történő kezelést meg kell szakítani, és az ovulatio indukció érdekében végzett hCG kezelést el kell vetni. Ez csökkenti az ovarium hyperstimulációs szindróma esélyét.

Összehasonlítva a természetes fogamzással, a többes terhességek incidenciája fokozott Gonal-F alkalmazása esetében. A többes fogamzások nagy részét kettős ikerterhességnek találták. IVF esetében ez arányban áll a visszahelyezett embriók számával.

A kezdeti klinikai vizsgálat során az anovulatorikus betegeket a "krónikus alacsony dózisú" ("chronic low dose") protokoll szerint kezelték Gonal-F-fel, azaz 75 NE FSH/nap kezdődózissal, amelyet 14 napig fenntartottak, hacsak a tüszőérés nem következett be hamarabb. Amennyiben napi 75 NE FSH 14 napon keresztül történő adagolása után sem volt válaszreakció észlelhető, a napi dózist 37,5 NE FSH-val emelték.

Az adag minden további emelése kizárólag bármely dózissal 7 napon keresztül történő kezelés után történhetett, a dózisemelés pedig nem haladta meg a 37,5 NE FSH-t az egyes alkalmakkor.

110 beteget kezeltek Gonal-F készítménnyel, összesen 252 cikluson keresztül. Egy OHSS-t közöltek (0,4 %). A klinikai terhességek 8 %-a volt többszörös, és a szülések 6 %-a volt többes szülés.

Ritka esetekben artériás thromboembolia társult a menotropin/human chrorio gonadotropin terápiához. Ez előfordulhat Gonal-F/hCG terápiával kapcsolatban is.

A vetélések, abortuszok formájában megnyilvánuló sikertelen terhességek aránya megegyezik az egyéb meddőségi problémákban szenvedő nőkben észlelt rátával. Korábbi petefészek-betegséget mutató anamnézisű nők esetében méhen kívüli terhesség alakulhat ki.

Férfiak kezelésekor kialakuló mellékhatások:
Gonal-F/hCG terápia során elvétve gynecomastia, acne és súlygyarapodás jelentkezhet. Ezek a hCG kezelés ismert hatásai.

Klinikai tanulmányok keretében a nő és férfi betegek 24 %-ig terjedő gyakorisággal említettek egy vagy több mérsékelt vagy súlyos lokális reakciót az injekciókkal kapcsolatban. A leggyakrabban közölt helyi reakció a fájdalom volt. Ez leginkább a terápia első néhány napjában volt megfigyelhető, nem igényelt speciális kezelést és a terápia semmilyen megszakításához nem vezetett.




Farmakológia

5. FARMAkOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
ATC: G03G A05
INN: follitropin alfa
5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok, ATC-besorolás
A Gonal-F genetikailag manipulált (genetically engineered) kínai hörcsög-petefészeksejtek (Chinese Hamster Ovary, CHO) által gén technológiával előállított folliculus stimuláló hormonkészítmény.

Nőkben az FSH parenterális adagolásából eredő legfontosabb hatás az érett Graaf-tüsző kifejlődése. FSH-deficiens férfiban a legalább 4 hónapon keresztül hCG-vel egyidejűleg adagolt Gonal-F spermatogenesist vált ki.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok
Intravénás adagolást követően a Gonal-F az extracelluláris térben oszlik meg, körülbelül kétórás kezdeti felezési idővel, és körülbelül egynapos terminális felezési idővel ürül ki a szervezetből. A megoszlás steady state térfogata és a teljes clearance
10 L, illetve 0,6 L/óra. A Gonal-F dózis egy nyolcada a vizeletben választódik ki.

Subcutan adagolást követően az abszolút biológiai hozzáférhetőség körülbelül
70 %. Ismételt adagolást követően a Gonal-F háromszorosan akkumulálódik, három-négy napon belül érve el a steady state állapotot. Mindazonáltal a Gonal-F-ről bebizonyosodott, hogy azokban a nőkben, akiknek endogén gonadotropin secretiója supprimált - a mérhetetlen LH-szintek dacára - hatékonyan stimulálja a folliculáris fejlődést és a szteroidgenesist.

5.3 A preklinikai biztonsági vizsgálatok eredményei
Toxikológiai, mutagenitási és állat (kutya, patkány, majom) vizsgálatok széles skálájában akut és krónikus körülmények között (13, illetve 52 hétig terjedően) nem figyeltek meg szignifikáns eltérést.

Follitropin alfa pharmacologiai dózisainak (? 40 NE/kg/nap) tartósan kitett patkányokban csökkent fertilitást közöltek, csökkent fecunditás miatt.

Nagy (? 5 NE/kg/nap) dózisban adagolt follitropin alfa csökkentette az életképes foetusok számát, anélkül azonban, hogy teratogénnek bizonyult volna, és a vizelet eredetű hMG-val kapcsolatban megfigyelt dystociához hasonló jelentkezett. Mivel azonban a Gonal-F ellenjavallt terhességben, ezeknek az adatoknak korlátozott a klinikai jelentősége.




Csomagolás

6.5 Csomagolás (jellege, anyaga, kiszerelési egységek)
A por 3 ml-es neutrális színtelen üveg (1. típusú) ampullákba van csomagolva.
Az oldószer 3 ml-es neutrális színtelen üvegampullákba van csomagolva (1. típus).

A termék 1, 3, 5, 10 ampullás csomagolásban kerül kiszerelésre, a megfelelő számú oldószer ampullával együtt.

6.6 A készítmény felhasználására/kezelésére vonatkozó útmutatások
Kizárólag egyszeri alkalmazásra.
A Gonal-F-et az oldószerrel közvetlenül alkalmazás előtt kell elkészíteni.
Minden fel nem használt, vagy hulladékanyagot a helyi előírásokkal összhangban meg kell semmisíteni.
Az előállított oldatot nem szabad beadni, amennyiben részecskéket tartalmaz, vagy nem tiszta.

6.7 Megjegyzés XX
Vényre "SZ" jelzéssel kiadható gyógyszer (II. csoport).


6.4 Különleges tárolási előírások
Max. 25 °C-on, fénytől védve tárolandó.


6.3 Lejárati idő
18 hónap.
A felnyitást és elkészítést követően azonnal fel kell használni.



7. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA AZ EU-BAN
ARES-SERONO (Európa) Ltd.
24 Gilbert Street
London, WIJ IRJ
Egyesült Királyság