Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

FLOXAL 3MG/ML OLDATOS SZEMCSEPP 1X5ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Dr. Gerhard Mann Chem.-pharm. Fabrik Gmbh
Hatástani csoport:
S01AE Fluoroquinolonok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-04928/01
Hatóanyagok:
OfloxacinumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Szisztémás kinolonnal (köztük ofloxacinnal) kezelt betegeknél súlyos és alkalmanként halálos kimenetelű túlérzékenységi (anafilaxiás/anafilaktoid) reakciót jelentettek, esetenként már az első dózist követően. Néhány reakciót cardiovascularis kollapszus, eszméletvesztés, angioedema (beleértve a laryngealis, pharyngealis vagy arcoedemát is), légúti elzáródás, dyspnoe, urticaria és viszketés kísért.

Ha az ofloxacinnal szemben allergiás reakció alakul ki, a gyógyszer alkalmazását abba kell hagyni. Az ofloxacin csak óvatossággal alkalmazható olyan betegek esetén, akik túlérzékenységet mutattak egyéb kinolon antibiotikumokkal szemben.

Az ofloxacin szemcsepp alkalmazásakor figyelembe kell venni az orrgaraton keresztüli átjutás kockázatát, ami hozzájárulhat a baktériumrezisztencia kialakulásához és terjedéséhez.
Más fertőzés elleni szerekhez hasonlóan, a készítmény hosszú távú alkalmazása a nem érzékeny mikroorganizmusok elszaporodásához vezethet.

A fertőzés súlyosbodása esetén, vagy ha ésszerű időn belül nem figyelhető meg klinikai javulás, a készítmény alkalmazását abba kell hagyni, és alternatív terápiát kell kezdeni.

Nagyon kevés adat áll rendelkezésre az 3 mg/ml-es ofloxacin hatóanyagú oldatos szemcsepp hatásosságára és biztonságosságára vonatkozóan újszülöttek kötőhártya-gyulladásának kezelésében.

Neisseria gonorrhoeae vagy Chlamydia trachomatis által okozott ophthalmia neonatorumban szenvedő újszülötteknél az ofloxacin szemcsepp alkalmazása nem ajánlott, mert ebben a betegcsoportban a készítményt nem vizsgálták.

Klinikai és nem-klinikai publikációk beszámoltak a fluorokinolon típusú antibiotikumokkal való lokális kezelés esetén szaruhártya-perforáció előfordulásáról olyan betegeknél, ahol már eleve jelen volt a szaruhártya-epitélium károsodása vagy szaruhártya-fekély. Ezen beszámolókban azonban jelentős zavaró tényezők, pl. az előrehaladott életkor, a nagy fekélyek jelenléte, egyidejűleg fennálló szemproblémák (pl. súlyos száraz szem), szisztémás gyulladásos megbetegedések (pl. rheumatoid arthritis) és szteroid vagy nem-szteroid gyulladáscsökkentő szemészeti készítmények egyidejű alkalmazása is szerepeltek. Mindazonáltal fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a szaruhártya-perforáció kockázata miatt óvatosan kell eljárni, ha ezt a készítményt olyan betegek kezelésére alkalmazzák, akiknél a szaruhártya epitéliumának károsodása vagy szaruhártyafekélyek vannak jelen.

Íngyulladás és ínszakadás jelentkezhet a szisztémás fluorokinolon kezelés, közte az ofloxacin alkalmazása esetén, különösen idős betegeknél és olyanoknál, akiket egyidejűleg kortikoszteroidokkal is kezelnek. Ezért óvatosság szükséges, és a Floxal 3 mg/ml oldatos szemcseppel kezelést abba kell hagyni az íngyulladás első tünetének jelentkezése esetén (lásd 4.8 pont).

A lokális ofloxacin-tartalmú szemészeti készítménnyel való kezeléssel összefüggésben cornealis precipitátumokról számoltak be, ok-okozati összefüggést azonban nem állapítottak meg.

Az ofloxacin alkalmazása közben kerülni kell a napfényt és az UV-sugárzást, a fényérzékenység lehetősége miatt.

A szemcsepp 0,000843 mg benzalkónium-kloridot tartalmaz cseppenként, ami megfelel 0,025 mg/ml-nek.

A kontaktlencsék viselése nem javasolt szemfertőzés elleni kezelésben részesülő betegeknél:
A benzalkónium-klorid felszívódhat a lágy kontaktlencsékbe, és megváltoztathatja a kontaktlencsék színét. A gyógyszer alkalmazása előtt el kell távolítani a kontaktlencsét, amit csak 15 perccel az alkalmazás után szabad visszahelyezni.

A benzalkónium-klorid a jelentések alapján szemirritációt, valamint a szemszárazságra utaló tüneteket okoz, és hatással lehet a könnyfilmre és a szaruhártya felszínére is. Szemszárazságban szenvedő betegeknél, és azoknál, akiknél a szaruhártya sérülhet, a készítmény alkalmazása kellő körültekintést igényel.

Hosszan tartó alkalmazás esetén a betegek állapotát folyamatosan monitorozni kell.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítménynek a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták.

A készítmény használatát követően átmeneti homályos látás alakulhat ki, ezért a gépjárművezetéssel, illetve a gépek kezelésének megkezdésével várjon, míg a látása ismét kitisztul.


4.9 Túladagolás

Nem áll rendelkezésre adat a Floxal 3 mg/ml oldatos szemcsepp túladagolásáról.
Lokális túladagolás esetén a szem(ek)et bő vízzel ki kell öblíteni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Igazolódott, hogy bizonyos kinolonok szisztémás alkalmazása gátolja a koffein és a teofillin metabolikus clearance-ét. A szisztémás ofloxacinnal végzett gyógyszerkölcsönhatás-vizsgálatok azt bizonyították, hogy az ofloxacin nincs jelentős hatással a koffein és a teofillin metabolikus clearance-ére.

Noha érkeztek olyan jelentések, hogy a szisztémás fluorokinolonok és a szisztémás nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok) egyidejű alkalmazása megnöveli a központi idegrendszeri toxicitás prevalenciáját, nem számoltak be ilyenről az NSAID-ok és ofloxacin egyidejű szisztémás alkalmazásával összefüggésben.


6.2 Inkompatibilitások

Eddig nincs adat inkompatibilitásról.
Kompatibilitási vizsgálatok hiányában ez a gyógyszer nem keverhető más gyógyszerekkel.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Általános
Az ofloxacin szisztémás alkalmazását követően tapasztalt súlyos mellékhatások ritkák és a legtöbb tünet átmeneti. Mivel a helyi alkalmazást követően az ofloxacin kis mennyiségben szisztémásan felszívódik, előfordulhatnak szisztémás alkalmazással kapcsolatban jelentett mellékhatások.

Gyakorisági kategóriák:
­ Nagyon gyakori (?1/10)
­ Gyakori (?1/100 - <1/10)
­ Nem gyakori (?1/1000 - <1/100)
­ Ritka (?1/10 000 - <1/1000)
­ Nagyon ritka (<1/10 000)
­ Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka: túlérzékenységi reakciók (beleértve az angioedemát, dyspnoét, anafilaxiás sokkot, oropharyngealis duzzanatot és a nyelv duzzanatát is)

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert: szédülés

Szembetegségek és szemészeti tünetek
Gyakori: szemirritáció, diszkomfort érzés a szemben
Nem ismert: keratitis, conjunctivitis, homályos látás, fényérzékenység, szemduzzanat, idegentestérzés a szemben, fokozott könnytermelés, szemszárazság, szemfájdalom, ocularis hyperaemia, túlérzékenységi reakciók (beleértve a szem és szemhéj viszketését is), periorbitalis oedema (beleértve a szemhéjoedemát).

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert: hányinger

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nem ismert: arcoedema, Stevens-Johnson-szindróma, toxikus epidermalis necrolysis

Műtétet igénylő vagy tartós fogyatékossággal járó, váll-, kéz-, Achilles- vagy egyéb inak szakadását jelentették szisztémás fluorokinolonokkal kezelt betegeknél. Szisztémásan alkalmazott kinolonokkal végzett vizsgálatok és forgalomba hozatalt követő tapasztalatok azt mutatják, hogy ezen szakadások kockázata kifejezettebb lehet a kortikoszteroidokat is kapó betegeknél, különösen időseknél és nagy igénybevételnek kitett inaknál, köztük az Achilles-ín esetében (lásd 4.4 pont).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: szemészeti készítmények, fertőzésellenes szerek, fluorokinolonok
ATC-kód: S01AE01

Hatásmechanizmus
Az ofloxacin kinolonsav-származék, amely a giráz enzimet gátolja, és baktericid hatású. Hatásspektruma kiterjed az obligát anaerob baktériumokra, a fakultatív anaerob baktériumokra és az aerob baktériumokra. Az ofloxacin szisztémásan felszívódik még helyi alkalmazása esetén is, de ez nem vezet klinikai vagy kóros elváltozásokhoz.

Küszöbértékek megállapítása (határértékek)
A baktériumok besorolása érzékeny vagy rezisztens baktérium-csoportokba elsősorban a DIN 58940-4 1. kiegészítő lapján alapul (2004): ofloxacin (érzékeny ~ 1 mg/l, rezisztens > 2 mg/l).

Érzékenység az ofloxacinra
Az ofloxacin hatásspektruma magában foglalja az obligát anaerob baktériumokat, a fakultatív anaerob baktériumokat, az aerob baktériumokat, és egyéb kórokozókat, például a Chlamydiát. Bár fel kell tételezni, hogy az ofloxacin helyi alkalmazása utáni felszívódik, ez nem vezet klinikai vagy kóros elváltozásokhoz.

A szerzett rezisztencia előfordulása adott törzseknél földrajzi területenként és időben változhat.
Ezért szükséges a rezisztenciára vonatkozó helyi információ, különösen a súlyos fertőzések megfelelő kezeléséhez. Ha a rezisztencia helyi előfordulása miatt az ofloxacin alkalmazása legalább néhány fertőzéstípus esetén kérdésessé válik, szakértő tanácsát kell kérni.

Célszerű a mikrobiológiai diagnózis - beleértve a kórokozó azonosítását és ofloxacin iránti érzékenységének meghatározását -, különösen súlyos fertőzések vagy terápiás sikertelenség esetén.

Az alábbi adatok egy közelmúltban elvégzett rezisztencia vizsgálatból származnak; a vizsgálatot 35 német centrumban, 1470, szemészeti eredetű (javarészt külső kenetvétel) izolátummal végezték el. Az említett aerob baktériumok így reprezentatív képet adnak azokról a kórokozókról, amelyeket Németországban a szemészeti fertőzéseknél számításba kell venni. Feltételezhető, hogy a szemészeti gyakorlatban a lényeges baktériumok eloszlási gyakorisága nem azonos, de hasonló más országokban is, így az alábbiakban felsorolt kórokozók - ezekben az országokban is - a szem külső részén történő bakteriális fertőzés leggyakoribb kiváltó kórokozói lehetnek.

A rezisztencia adatai a korábban említett határértékeken alapulnak, amelyek a szisztémás alkalmazásra vonatkoznak. A szemben helyileg alkalmazva többnyire jelentősen nagyobb antibiotikum koncentrációk érhetők el, így még a laboratóriumi vizsgálatokban rezisztensként meghatározott kórokozóknál is gyakrabban figyelhető meg a klinikai hatásosság.

Általában érzékeny törzsek (rezisztencia aránya ?10%)
Aerob Gram-pozitív baktériumok
Staphylococcus aureus (MSSA)
Streptococcus pneumoniae
Egyéb Streptococcusok
Corynebacterium sp.
Bacillus sp.

Aerob Gram-negatív baktériumok
Haemophilus influenzae
Haemophilus parainfluenzae
Enterobacteriaceae (Escherichia coli, Proteus mirabilis, Klebsiella oxytoca, Serratia marcescens, Enterobacter cloacae és Klebsiella pneumoniae)
Pseudomonas aeruginosa (járóbeteg-területről származó kórokozók)
Acinetobacter baumannii
Acinetobacter Iwoffii
Moraxella catarrhalis

Törzsek, amelyeknél a szerzett rezisztencia problémát okozhat (rezisztencia aránya > 10%)
Aerob Gram-pozitív baktériumok
Staphylococcus aureus (MRSA)
Koaguláz-negatív Staphylococcusok
Enterococcus

Aerob Gram-negatív baktériumok
Pseudomonas aeruginosa (kórházi kórokozók)
Stenotrophomonas maltophilia


5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Az állatkísérletek során az ofloxacin helyi alkalmazás után kimutatható volt a corneában, a conjunctivában, a szemmozgató izmokban, a sclerában, a szivárványhártyában, a sugártestben és az elülső csarnokban. Ismételt alkalmazása terápiás koncentrációt hozott létre az üvegtestben.

5 perces időközönként az oldatos szemcsepp ötszöri alkalmazása után a humán csarnokvízben 60-120 perc után az ofloxacin koncentrációja 1,2 és 1,7 mikrogramm/ml között alakul. Három óra múlva ez a koncentráció 0,8 mikrogramm/ml-re csökken. Az alkalmazás gyakoriságától függően a csarnokvízben a hatóanyag koncentrációja öt-hat óra múlva nullára csökken.
Az állatkísérletek eredményeivel egyezően feltételezhető, hogy a szem többi szövetében nagyobb a gyógyszer koncentrációja, mint a csarnokvízben. Mivel az ofloxacin képes kötődni a melanint termelő szövetekhez, várható, hogy ezekből a szövetekből lassabban eliminálódik. A szisztémásan felszívódott ofloxacin eliminációs felezési ideje 3,5 és 6,7 óra között van.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Helyi alkalmazásnál nem mutattak ki toxikus hatásokat.
A Floxal 3 mg/ml oldatos szemcsepp helyi tolerálhatósága jónak, illetve nagyon jónak bizonyult, mind rövid időközönkénti gyakori alkalmazásnál, mind hosszabb időtartamú alkalmazásnál.
Számos in vitro és in vivo vizsgálat, amelyekben a gén- és kromoszóma-mutációk indukcióját vizsgálták, negatívnak bizonyult. A hosszútávú karcinogenitási hatásokat nem vizsgálták állatkísérletekben. Nincs jele szürkehályogképző vagy ezt elősegítő hatásoknak. Az ofloxacinnak nincs hatása a fogamzóképességre, a perinatális és posztnatális fejlődésre, nem teratogén. Szisztémás alkalmazása esetén degeneratív eltéréseket figyeltek meg állatalanyok ízületi porcán. Az ízületiporc-károsodás az adagolástól és az életkortól függően lépett fel. (Minél fiatalabb volt az állat, annál kifejezettebb volt a károsodás.)





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

5 ml oldat félig átlátszó fehér tartályban, LDPE cseppentőfeltéttel és fehér HDPE kupakkal.
Egy tartály dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II/1. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.
Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

Lejárati idő: 3 év.
Felbontás után: 6 hét.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Dr. Gerhard Mann Chem.-pharm. Fabrik GmbH
Brunsbütteler Damm 165 - 173
13581 Berlin
Németország
Telefon: +49 030 3309 0
Fax: +49 030 3309 350
E-Mail: ophthalmika@bausch.com


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-4928/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1996. február 26.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2011. december 20.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2021. október 18.


1


2

OGYÉI/47839/2021