Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

SEASONIQUE 150UG/30UG + 10UG FILMTABL 91X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Theramex Ireland Ltd.
Hatástani csoport:
G03AA Progesztogén és ösztrogén fix kombinációi
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22930/01
Hatóanyagok:
LevonorgestrelumDDD
Etinil oestradiolum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Fénytől védve
Nedvességtől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A Seasonique elnyújtott adagolású orális fogamzásgátló tabletta, amely 91 napon át folyamatosan szedhető. Minden további 91 napos csomagot az előző csomag utolsó tablettája után kell megkezdeni.
A Seasonique csomag 84 db kombinált - 150 mikrogramm levonorgesztrelt és 30 mikrogramm etinilösztradiolt tartalmazó -, valamint 7 db, 10 mikrogramm etinilösztradiolt tartalmazó tablettából áll.

Hogyan kell alkalmazni a Seasonique-et?

A tablettaszedés 91 napon át folyamatosan történik. Egy tablettát kell bevenni minden nap ugyanabban az időben, szájon át, a buborékcsomagoláson feltüntetett sorrendben.
Minden nap egy rózsaszín, levonorgesztrelt és etinilösztradiolt tartalmazó tablettát kell bevenni 84 egymást követő napon, ezt követően pedig minden nap egy fehér, etinilösztradiol-tartalmú tablettát 7 egymást követő napon, melynek során általában megvonásos vérzés jelentkezik.

Hogyan kell elkezdeni a Seasonique szedését?

A tablettákat minden nap nagyjából ugyanabban az időpontban, szükség esetén kis mennyiségű folyadékkal kell bevenni, a buborékcsomagoláson jelzett sorrendben. Egy tablettát kell bevenni minden nap, 91 egymást követő napon át. Minden nap egy rózsaszín tablettát kell bevenni 84 egymást követő napon, ezt követően pedig minden nap egy fehér tablettát, 7 egymást követő napon. A fehér tabletták szedésének 7 napos időszakában időzített megvonásos vérzésnek kell jelentkeznie.
Minden további 91 napos ciklust megszakítás nélkül, a hétnek azon a napján kell megkezdeni, amikor a beteg a Seasonique első adagját bevette, és változatlan kezelési rendet kell követni.

* Hormonális fogamzásgátlás korábbi (előző hónapban történt) alkalmazása nélkül

A tabletta szedését a nő természetes ciklusának 1. napján (vagyis a menstruációs vérzés 1. napján) kell elkezdeni. A Seasonique szedése később (a ciklus 2-5. napján) is megkezdhető, de ebben az esetben azt kell tanácsolni a nőnek, hogy a tablettaszedés első 7 napján alkalmazzon barrierelvű kiegészítő fogamzásgátló módszert.

* Kombinált hormonális fogamzásgátlóról (kombinált orális fogamzásgátló, hüvelygyűrű vagy transzdermális tapasz) történő átállás

A Seasonique szedését a korábbi kombinált hormonális fogamzásgátló utolsó aktív tablettájának (az utolsó, hatóanyagot tartalmazó tabletta) bevételét követő napon kell elkezdeni. Ha a nő hüvelygyűrűt vagy transzdermális tapaszt alkalmazott, akkor lehetőség szerint az eltávolítás napján kell elkezdenie a Seasonique szedését, de legkésőbb akkor, amikor a következő alkalmazás esedékessé válna.

* Csak progesztogént tartalmazó módszerről (minitabletta, injekció, implantátum) vagy progesztogéntartalmú intrauterin eszközről (IUS) történő átállás

A minitablettát szedők bármikor (az implantátumot vagy intrauterin rendszert használók az implantátum vagy IUS eltávolításának napján, az injekciós készítménnyel kezelt nők a következő injekció esedékességekor) átállhatnak a Seasonique szedésére, valamennyi esetben tanácsos azonban barrierelvű fogamzásgátló módszert is alkalmazni a tablettaszedés első 7 napján.

* Első trimeszterben történt abortuszt követően

A nő azonnal elkezdheti a tabletták szedését. Ha így tesz, akkor kiegészítő fogamzásgátlásra nincs szükség.

* Szülést vagy a második trimeszterben történt abortuszt követően

Azt kell tanácsolni a nőnek, hogy a szülést vagy a második trimeszterben történt abortuszt követő 21. és 28. nap között kezdje el a tabletták szedését. Ha a nő később kezdi el a tablettaszedést, azt kell javasolni neki, hogy az első 7 nap során alkalmazzon kiegészítő, barrierelvű fogamzásgátló módszert. Ha azonban már történt közösülés, akkor a kombinált hormonális fogamzásgátló szedésének aktuális elkezdése előtt ki kell zárni a terhességet, vagy a nőnek meg kell várnia az első menstruációs vérzését.

Azonban a postpartum-időszakban tekintettel kell lenni a VTE emelkedett kockázatára (lásd 4.4 és 4.6 pont).
Szoptató nőkre vonatkozóan lásd a 4.6 pontot.

Teendők tabletták kihagyása esetén

Ha valaki elfelejti bevenni a rózsaszín tablettákat, különösen a buborékcsomagolás első tablettáit, csökkenhet a fogamzásgátlás megbízhatósága.

Ha az illető a tabletta szokásos bevételi idejéhez képest 12 órán belül észleli, hogy elfelejtett bevenni egy rózsaszín tablettát, akkor azonnal be kell azt vennie, és a kezelést normál módon, a következő tabletta szokásos időpontban történő bevételével kell folytatnia.

Ha az illető a tabletta szokásos bevételi idejéhez képest 12 órán túl észleli, hogy elfelejtett bevenni egy vagy több rózsaszín tablettát, akkor a fogamzásgátló által biztosított védelem csökkenhet. A tabletták kihagyása esetén szükséges teendők a következő két alapszabály szerint határozhatók meg:

1. a tablettaszedést soha nem szabad 7 napnál hosszabb időre abbahagyni;

2. a hypothalamus-hypophysis-ovarium-tengely megfelelő mértékű szuppressziójának eléréséhez 7 napig tartó, megszakítás nélküli tablettaszedés szükséges.

A fentiek alapján a mindennapi gyakorlatban a következők javasolhatók:

Rózsaszín, levonorgesztrel/etinilösztradiol-tartalmú tabletták kihagyása

* Az 1. naptól a 7. napig (1. hét)

A nőnek az utolsó kimaradt rózsaszín tablettát a lehető leghamarabb be kell vennie, még akkor is, ha ez egyszerre két tabletta bevételét jelenti. A tabletták szedését ezután a megszokott időben kell folytatnia. Emellett barrierelvű fogamzásgátló módszert, pl. gumióvszert is alkalmazni kell a következő 7 nap során. Ha a kimaradt tablettát megelőző 7 napban nemi közösülésre került sor, figyelembe kell venni a terhesség lehetőségét. A terhesség kockázata annál nagyobb, minél több tabletta bevétele maradt ki, és minél közelebb esik a tabletta kihagyása a fehér tabletták szedésének időszakához.

* A 8. naptól a 77. napig (a 2. héttől a 11. hétig)

A nőnek az utolsó kimaradt rózsaszín tablettát a lehető leghamarabb be kell vennie, még akkor is, ha ez egyszerre két tabletta bevételét jelenti. A tabletták szedését ezután a megszokott időben kell folytatnia. Amennyiben a nő az első kimaradt tablettát megelőző 7 napban az előírt módon beszedte a tablettákat, nincsen szükség kiegészítő fogamzásgátló óvintézkedésekre. Ha azonban 1-nél több tabletta bevétele maradt ki, a nőnek azt kell tanácsolni, hogy a következő 7 nap során tegyen kiegészítő óvintézkedéseket.

* A 78. naptól a 84. napig (12. hét)

A következő 7 napos időszak miatt, amikor csak etinilösztradiolt tartalmazó tabletták szedése történik, fennáll a veszélye annak, hogy csökken a fogamzásgátlás megbízhatósága. Azonban a tablettaszedés rendjének megváltoztatásával a fogamzásgátló hatékonyságának csökkenése megelőzhető. Amennyiben a nő az első kimaradt tablettát megelőző 7 napban az előírt módon beszedte a tablettákat, nincsen szükség kiegészítő fogamzásgátló óvintézkedésekre. Egyéb esetekben a következő 7 nap során kiegészítő óvintézkedésekre van szükség, és a nőnek abba kell hagynia a rózsaszín, kombinált hatóanyagú tabletták szedését, és a megvonásos vérzés megindítása érdekében el kell kezdenie a fehér, csak etinilösztradiolt tartalmazó tabletták szedését, de ezekből annyival kevesebbet kell beszednie, amennyi a kimaradt tabletták száma. Ezt követően megkezdheti a Seasonique szedésének új ciklusát.

Kihagyott fehér etinilösztradiol-tabletták (13. hét)
A kihagyott tablettákat nem kell pótolni, a tabletták szedését a megszokott időben kell folytatni, amíg a csomag el nem fogy. Kiegészítő fogamzásgátló óvintézkedésekre nincsen szükség.
Ha a 13. hét során (az etinilösztradiol-tartalmú fehér tabletták szedése alatt) nem jelentkezik megvonásos vérzés, az újabb 91 napos ciklus megkezdése előtt ki kell zárni a terhesség lehetőségét.

Tanácsok emésztőrendszeri zavarok esetére

Súlyos fokú emésztőrendszeri tünetek (pl. hányás vagy hasmenés) esetén nem garantált a teljes felszívódás, ezért kiegészítő fogamzásgátló módszereket kell alkalmazni.
Ha hányás fordul elő a tabletta bevételét követő 3-4 órán belül, a nőnek a kimaradt tabletták esetére javasolt tanácsokat kell követnie.
Ha a nő nem kíván változtatni a tabletták szedésének szokásos rendjén, akkor az utolsó sorból (12. hét) beveheti az extra rózsaszín tablettát (tablettákat).

Gyermekek és serdülők
A Seasonique hatásosságát és biztonságosságát 18 évesnél fiatalabb, fogamzóképes korban lévő nők esetében nem igazolták.

Az alkalmazás módja

Szájon át történő alkalmazásra.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

A kombinált hormonális fogamzásgátlók nem alkalmazhatók az alábbi állapotokban. Abban az esetben, ha a felsorolt betegségek bármelyike a kombinált hormonális fogamzásgátló szedésének ideje alatt jelentkezik első alkalommal, haladéktalanul abba kell hagyni a készítmény alkalmazását.

* Jelenleg fennálló vénás thromboembolia (VTE), illetve ennek kockázata
o Vénás thromboembolia - jelenleg fennálló (antikoaguláns-kezelés mellett) vagy kórtörténetben szereplő (pl. mélyvénás thrombosis [MVT] vagy tüdőembólia [TE])
o A vénás thromboembolia kialakulásával kapcsolatosan ismert öröklődő vagy szerzett hajlam, mint például APC-rezisztencia (ideértve az V. véralvadási faktor Leiden-mutációját), antithrombin-III-hiány, protein C-hiány, protein S-hiány
o Nagy műtéti beavatkozás, ami hosszú ideig tartó immobilizációval jár (lásd 4.4 pont)
o Magas kockázat a vénás thromboembolia kialakulásával kapcsolatban, több kockázati tényező fennállása miatt (lásd 4.4 pont).

* Jelenleg fennálló artériás thromboembolia (ATE), illetve ennek kockázata
o Artériás thromboembolia - jelenleg fennálló vagy a kórtörténetben szereplő artériás thromboembolia (pl. myocardialis infarctus), illetve prodromalis állapot (pl. angina pectoris)
o Cerebrovascularis betegség - jelenleg fennálló vagy a kórtörténetben szereplő stroke vagy prodromalis állapot (pl. tranziens ischaemiás attak, TIA)
o Ismert öröklődő vagy szerzett hajlam az artériás thromboembolia kialakulására, mint például a hyperhomocysteinaemia vagy antifoszfolipid antitestek (antikardiolipin antitestek, lupus anticoagulans)
o Fokális neurológiai tünetekkel járó migrén a kórtörténetben
o Az artériás thromboembolia magas kockázata több kockázati tényező (lásd 4.4 pont) vagy egy súlyos kockázati tényező fennállása miatt, mint például:
* értünetekkel járó diabetes mellitus
* súlyos hypertonia
* súlyos dyslipoproteinaemia.
* Fennálló vagy a kórelőzményben szereplő pancreatitis, ha súlyos hypertriglyceridaemiával jár együtt;
* fennálló vagy a kórelőzményben szereplő súlyos májbetegség, amennyiben a májfunkciós vizsgálatok eredményei nem tértek vissza a normál tartományba;
* fennálló vagy a kórelőzményben szereplő (jó- vagy rosszindulatú) májdaganat;
* kimutatott vagy feltételezett, nemihormonfüggő malignus betegség (pl. a nemi szervek vagy az emlő daganata);
* tisztázatlan eredetű hüvelyi vérzés;
* közönséges orbáncfűvel (Hypericum perforatum) együtt történő alkalmazás;
* a készítmény hatóanyagaival vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység;
* a Seasonique egyidejű alkalmazása ellenjavallt az ombitaszvir/paritaprevir/ritonavirt, dazabuvirt, glekaprevir/pibrentaszvirt és szofoszbuvir/velpataszvir/voxilaprevirt tartalmazó gyógyszerekkel (lásd 4.4 és 4.5 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Figyelmeztetések

Ha az alábbiakban felsorolt állapotok vagy kockázati tényezők bármelyike fennáll, a Seasonique alkalmazhatóságát meg kell beszélni a pácienssel.

Ha ezen állapotok vagy kockázati tényezők bármelyike súlyosbodik vagy először alakul ki, a nőnek azt kell tanácsolni, hogy keresse fel kezelőorvosát, aki a továbbiakban eldönti, hogy abba kell-e hagyni a Seasonique alkalmazását.

Keringési betegségek

A vénás thrombembolia (VTE) kockázata

Bármelyik kombinált hormonális fogamzásgátló (CHC) alkalmazása növeli a vénás thromboembolia (VTE) kockázatát ahhoz képest, mint ha a készítményt nem alkalmaznák. A levonorgesztrelt, norgesztimátot vagy noretiszteront tartalmazó készítmények alkalmazása jár a VTE legalacsonyabb kockázatával. Egy retrospektív kohorszvizsgálat adatai szerint a Seasonique-hez társuló VTE kockázata 1,4-szer nagyobb lehet (HR: 1,40; 95%-os konfidenciaintervallum [CI]: 0,90 - 2,19), összehasonlítva a 28 napos ciklusban alkalmazott, levonorgestrel-tartalmú kombinált hormonális fogamzásgátlókkal. Az adatok azt mutatják, hogy ez a kockázat tovább nőhet azoknál a nőknél, akik a Seasonique-et első orális fogamzásgátlóként használják. A Seasonique alkalmazásával kapcsolatos döntést csak a pácienssel történő megbeszélést követően szabad meghozni, így gondoskodva arról, hogy a nő megértette a kombinált hormonális fogamzásgátlók alkalmazásával járó VTE kockázatát, továbbá azt, hogy a fennálló kockázati tényezői miképpen befolyásolják ezt a kockázatot, illetve hogy a VTE kockázata a legelső alkalmazás első évében a legmagasabb. Kevés bizonyíték rendelkezésre áll arra nézve is, hogy a kockázat fokozott, ha a kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazását 4 hétig vagy tovább tartó szünet után újrakezdik.

Kombinált hormonális fogamzásgátlót nem alkalmazó és nem terhes 10 000 nő közül 2 nőnél fog VTE kialakulni egy egyéves időszak alatt. Ugyanakkor a háttérben álló kockázati tényezők függvényében ez a kockázat egyénenként sokkal magasabb is lehet (lásd alább).

Alacsony dózisú, kombinált orális fogamzásgátlókat (<50 mikrogramm etinilösztradiol) szedő nőkkel végzett epidemiológiai vizsgálatok során azt találták, hogy 10 000 nő közül körülbelül 6-12 nőnél alakul ki VTE egy egyéves időszak alatt.

Levonorgesztrelt tartalmazó kombinált hormonális fogamzásgátlót szedő 10 000 nő közül a becslések szerint 6 nőnél 1 alakul ki VTE egy egyéves időszak alatt.

Az alacsony dózisú kombinált hormonális fogamzásgátlók esetén az éves VTE-szám alacsonyabb a terhesség során, illetve a postpartum-időszakban vártnál.

A VTE az esetek 1-2%-ában halálos kimenetelű lehet.

Rendkívül ritkán a kombinált hormonális fogamzásgátló tablettát szedőknél más erekben, például a vena és arteria hepaticában, mesentericában, renalisban vagy retinalisban kialakuló thrombosisról számoltak be.

A VTE kockázati tényezői

A kombinált hormonális fogamzásgátlót alkalmazók körében a vénás thromboemboliás szövődmények kockázata jelentősen emelkedhet olyan nőknél, akiknek további kockázati tényezői vannak, különösen akkor, ha ezekből több is jelen van (lásd táblázat).

A Seasonique alkalmazása ellenjavallt, ha a nőnek több olyan kockázati tényezője is van, amelynek következtében a vénás thrombosis kialakulásának kockázata magas (lásd 4.3 pont). Ha valamely nőnél egynél több kockázati tényező áll fenn, akkor lehetséges, hogy a kockázat emelkedése nagyobb, mint az egyedi tényezők összege, ezért ilyen esetben a VTE teljes kockázatát kell figyelembe venni. Ha az előny-kockázat mérleg kedvezőtlen, akkor a kombinált hormonális fogamzásgátlót nem szabad felírni (lásd 4.3 pont).

Táblázat: A VTE kockázati tényezői

Kockázati tényező
Megjegyzés
Elhízás (a testtömegindex (BMI) nagyobb mint 30 kg/m2)
A kockázat a BMI emelkedésével jelentősen nő.

Különösen fontos figyelembe venni akkor, ha más kockázati tényezők is jelen vannak.
Hosszú ideig tartó immobilizáció, nagy műtéti beavatkozás, az alsó végtagon vagy a medencén végzett bármilyen műtét, idegsebészeti beavatkozás vagy jelentős trauma






Megjegyzés: ideiglenes immobilizáció, ideértve a >4 órás repülőutat is, szintén a VTE kockázati tényezője lehet, különösen más kockázati tényezőkkel rendelkező nőknél
Ilyen helyzetekben javasolt a tapasz/tabletta/gyűrű alkalmazásának felfüggesztése (elektív műtétet megelőzően legalább 4 héttel), és az alkalmazást csak a teljes mobilizációt követő két hét elteltével javasolt folytatni. A nem kívánt terhesség elkerülésére másik fogamzásgátló módszert kell alkalmazni.

Thrombosis elleni kezelés alkalmazása mérlegelendő, ha a Seasonique alkalmazását előzetesen nem függesztették fel.
Pozitív családi kórtörténet (testvérnél vagy szülőnél valaha előforduló vénás thromboembolia, különösen akkor, ha ez viszonylag korai életkorban, pl. 50 éves kor előtt jelentkezett)
Ha öröklődő hajlam gyanúja merül fel, akkor specialista tanácsát kell kikérni, mielőtt bármilyen kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazásával kapcsolatban döntés születne.
VTE-vel összefüggő más egészségi probléma
Rák, szisztémás lupus erythematosus, haemolyticus uraemiás szindróma, krónikus gyulladásos bélbetegség (Crohn-betegség vagy colitis ulcerosa) és sarlósejtes anaemia
Előrehaladott életkor
Különösen 35 éves kor felett

A visszértágulatoknak (varicositas) és a felszínes thrombophlebitisnek a vénás thrombosisok kialakulásában vagy progressziójában betöltött szerepével kapcsolatban nincs egyetértés.

Tekintettel kell lenni a thromboembolia emelkedett kockázatára a terhesség és különösképpen a gyermekágy 6 hetes időszaka során (a "Terhesség és szoptatás"-sal kapcsolatos információkért lásd a 4.6 pontot).

A VTE (mélyvénás thrombosis és tüdőembólia) tünetei

Tünetek jelentkezése esetén a nőnek azt kell javasolni, hogy sürgősen forduljon orvoshoz, és tájékoztassa az egészségügyi szakembert arról, hogy kombinált hormonális fogamzásgátlót szed.

A mélyvénás thrombosis (MVT) tünetei közé tartozhatnak:
* egyoldali vagy valamely lábszárvéna mentén tapasztalható lábszár- és/vagy lábduzzanat;
* a lábszár fájdalma vagy érzékenysége, amit lehet, hogy csak állás vagy járás közben észlel a beteg;
* az érintett lábszár fokozott melegsége; a lábszár bőrének vörössége vagy elszíneződése.

A tüdőembólia (TE) tünetei közé tartozhatnak:
* hirtelen fellépő, megmagyarázhatatlan légszomj vagy szapora légzés;
* hirtelen fellépő köhögés, amihez vérköpés társulhat;
* éles mellkasi fájdalom;
* súlyos szédülékenység vagy szédülés;
* szapora vagy rendszertelen szívverés.

E tünetek némelyike (pl. "légszomj", "köhögés") nem specifikusak, és összekeverhetők gyakoribb vagy kevésbé súlyos események tüneteivel (pl. légúti fertőzés).
Az érelzáródás egyéb jelei közé tartozhatnak: hirtelen fájdalom, duzzanat és a végtag enyhén kékes elszíneződése.

Ha az elzáródás a szemben alakul ki, akkor a tünetek a fájdalmatlanul kialakuló homályos látástól a látásvesztésig súlyosbodó tünetekig terjedhetnek. Néha a látásvesztés szinte azonnal kialakul.

Az arteriás thromboembolia (ATE) kockázata

Az epidemiológiai vizsgálatok összefüggésbe hozták a kombinált hormonális fogamzásgátlók alkalmazását az artériás thromboembolia vagy a cerebrovascularis események (pl. átmeneti ischaemiás attak, stroke) emelkedett kockázatával. Egy longitudinális retrospektív vizsgálat adatai arra utalnak, hogy a Seasonique-hez kapcsolódó ATE kockázata magasabb lehet, mint a 28 napos, levonorgesztrelt tartalmazó kombinált hormonális fogamzásgátlóké. Az artériás thromboemboliás események akár halálos kimenetelűek is lehetnek.

Az ATE kockázati tényezői

Az arteriás thromboemboliás szövődmények vagy a cerebrovascularis események kockázata emelkedik a kockázati tényezőkkel rendelkező, kombinált hormonális fogamzásgátlókat alkalmazó nők körében (lásd táblázat). A Seasonique alkalmazása ellenjavallt, ha a nőnek egy súlyos vagy több olyan kockázati tényezője is van, amelynek következtében magas az artériás thrombosis kialakulásának kockázata (lásd 4.3 pont). Ha valamely nőnél egynél több kockázati tényező áll fenn, akkor lehetséges, hogy a kockázat emelkedése nagyobb, mint az egyedi tényezők összege, ezért ilyen esetben a teljes kockázatot kell figyelembe venni. Ha az előny-kockázat mérleg kedvezőtlen, akkor a kombinált hormonális fogamzásgátlót nem szabad felírni (lásd 4.3 pont).

Táblázat: Az ATE kockázati tényezői

Kockázati tényező
Megjegyzés
Előrehaladott életkor
Különösen 35 éves kor felett
Dohányzás
A nőket figyelmeztetni kell a dohányzás kerülésére, amennyiben kombinált hormonális fogamzásgátlót kívánnak alkalmazni. Nyomatékosan javasolni kell más fogamzásgátló módszer alkalmazását azon 35 év feletti nők számára, akik folytatják a dohányzást.
Hypertonia

Elhízás (a testtömegindex nagyobb mint 30 kg/m2)
A kockázat a BMI emelkedésével jelentősen emelkedik.

Ez különösen további kockázati tényezővel rendelkező nőknél fontos
Pozitív családi kórtörténet (testvérnél vagy szülőnél valaha előforduló artériás thromboembolia, különösen akkor, ha ez viszonylag korai életkorban, pl. 50 éves kor előtt jelentkezett)
Ha öröklődő hajlam gyanúja merül fel, akkor specialista tanácsát kell kikérni, mielőtt bármilyen kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazásával kapcsolatban döntés születne
Migrén
A kombinált hormonális fogamzásgátlók alkalmazása során a migrén gyakorisága és súlyossága fokozódhat (ami a cerebrovascularis esemény előrejelzője lehet), így ez indokolhatja a készítmény alkalmazásának azonnali abbahagyását
Nemkívánatos vascularis eseményekkel járó más egészségi probléma
Diabetes mellitus, hyperhomocysteinaemia, szívbillentyű-betegség és pitvarfibrilláció, dyslipoproteinaemia és szisztémás lupus erythematosus.

Az ATE tünetei

Tünetek jelentkezése esetén a nőnek azt kell javasolni, hogy sürgősen forduljon orvoshoz, és tájékoztassa az egészségügyi szakembert arról, hogy kombinált hormonális fogamzásgátlót szed.

A cerebrovascularis események tünetei közé tartozhatnak:
* az arc, kar vagy lábszár, különösen a test egyik felén hirtelen kialakuló zsibbadása vagy gyengesége;
* hirtelen kialakuló járásprobléma, szédülés, egyensúly- vagy koordinációs zavar;
* hirtelen kialakuló zavartság, beszéd- vagy beszédértési zavar;
* az egyik vagy mindkét szemet érintő hirtelen látászavar;
* hirtelen jelentkező, súlyos vagy elhúzódó, ismeretlen okból fennálló fejfájás;
* eszméletvesztés vagy ájulás, görcsrohammal vagy anélkül.
Az ideiglenes tünetek tranziens ischaemiás attakra (TIA) utalnak.

A myocardialis infarctus tünetei közé tartozhatnak:
* mellkasi, kar- vagy a szegycsont alatti fájdalom, diszkomfort, nyomás, nehézségérzés, összenyomás érzése vagy teltségérzés;
* a hátba, állba, torokba, karba vagy hasba sugárzó diszkomfort;
* teltségérzés, emésztési zavarra utaló érzés vagy fulladásérzés;
* verejtékezés, émelygés, hányás vagy szédülés;
* rendkívüli gyengeség, nyugtalanság vagy légszomj;
* szapora vagy rendszertelen szívverés.

Daganatok

Egyes epidemiológiai vizsgálatokban a kombinált hormonális fogamzásgátlót hosszú távon (>5 évig) szedőknél méhnyakrák fokozott kockázatáról számoltak be, de továbbra is ellentmondásos, hogy ez az eredmény milyen mértékben tulajdonítható a szexuális magatartás és egyéb tényezők, mint pl. a humán papillomavírus (HPV) zavaró hatásának.

54 epidemiológiai vizsgálat metaanalízise azt mutatta, hogy kis mértékben emelkedett az emlőrák diagnosztizálásának relatív kockázata (RR = 1,24) az aktuálisan kombinált hormonális fogamzásgátlókat szedő nők körében. A fokozott kockázat fokozatosan eltűnik a kombinált hormonális fogamzásgátló szedésének abbahagyását követő 10 év folyamán. Mivel az emlőrák 40 év alatti nőknél ritka, az aktuálisan vagy korábban kombinált hormonális fogamzásgátlót szedőknél diagnosztizált emlőrákok többletesetszáma csekély az emlőrák általános kockázatához viszonyítva. Ezek a vizsgálatok nem szolgáltattak bizonyítékot az oki összefüggésre. A fokozott kockázat megfigyelt mintázata a kombinált hormonális fogamzásgátlót szedőknél az emlőrák korábbi diagnosztizálásának, a kombinált hormonális fogamzásgátlók biológiai hatásainak, vagy a két tényező együttesének következménye lehet. Azoknál a nőknél, akik korábban bármikor alkalmaztak kombinált hormonális fogamzásgátlót, klinikailag általában kevésbé előrehaladott a diagnosztizált emlőrák, mint azoknál, akik sohasem szedtek kombinált hormonális fogamzásgátlót.

Kombinált hormonális fogamzásgátlókat alkalmazóknál ritka esetekben benignus májdaganatokról, és még ritkábban malignus májdaganatokról számoltak be. Elszigetelt esetekben ezek a daganatok életveszélyes intraabdominalis vérzésekhez vezettek. A differenciáldiagnózis felállítása során májtumorra kell gondolni, ha kombinált hormonális fogamzásgátlót szedő nőnél erős, a has felső részét érintő fájdalom, májmegnagyobbodás vagy intraabdominalis vérzésre utaló tünetek jelentkeznek.

Nagyobb dózist tartalmazó (50 mikrogramm etinilösztradiol) kombinált hormonális fogamzásgátlók alkalmazásával az endometrium- és ovarium-carcinoma kockázata csökken. Az, hogy ez az alacsonyabb dózist tartalmazó kombinált hormonális fogamzásgátlókra is érvényes-e, még megerősítésre vár.

Egyéb állapotok

Azoknál a nőknél, akik hypertriglyceridaemiában szenvednek, vagy a családi anamnézisükben hypertriglyceridaemia szerepel, fokozott lehet a pancreatitis kockázata kombinált hormonális fogamzásgátlók szedése alatt.

Bár a vérnyomás kismértékű emelkedéséről sok, kombinált hormonális fogamzásgátlót szedő nőnél beszámoltak, a klinikailag jelentős emelkedés ritka. A kombinált hormonális fogamzásgátló szedésének azonnali abbahagyása csak ezekben a ritka esetekben indokolt. Ha előzetesen fennálló hypertonia esetén a kombinált hormonális fogamzásgátló szedése alatt tartósan emelkedik a vérnyomás, vagy a jelentős vérnyomás-emelkedés nem reagál megfelelően az antihipertenzív kezelésre, a kombinált hormonális fogamzásgátlóval történő kezelést le kell állítani. Ha az orvos úgy ítéli meg, a kombinált hormonális fogamzásgátló szedése ismét elkezdhető, ha antihipertenzív kezeléssel elérhetők a normotenziós értékek.

A következő állapotok előfordulásáról vagy rosszabbodásáról számoltak be mind terhesség, mind kombinált hormonális fogamzásgátló szedése alatt, de a kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazásával való összefüggés nem bizonyított egyértelműen: cholestasis okozta icterus és/vagy pruritus; epekőképződés; porphyria; szisztémás lupus erythematosus; haemolyticus uraemiás szindróma; Sydenham-féle chorea; herpes gestationis; otosclerosis okozta halláscsökkenés.

Az exogén ösztrogének örökletes és nem örökletes (szerzett) angiooedema tüneteinek kialakulását vagy a meglévő tüneteinek exacerbatióját okozhatják.

A májműködés akut vagy krónikus zavarai szükségessé tehetik a kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazásának abbahagyását mindaddig, amíg a májműködés markerei nem normalizálódnak. A korábban terhesség alatt vagy nemi hormonok korábbi alkalmazása alatt jelentkező cholestaticus icterus és/vagy cholestasis okozta pruritus visszatérése a kombinált hormonális fogamzásgátlók alkalmazásának abbahagyását teszi szükségessé.

Bár a kombinált hormonális fogamzásgátlók hatással lehetnek a perifériás inzulinrezisztenciára és a glükóztoleranciára, nincs arra utaló bizonyíték, hogy az alacsony dózisú (<0,05 mg etinilösztradiolt tartalmazó) kombinált hormonális fogamzásgátlót alkalmazó cukorbetegeknél meg kellene változtatni a kezelési rendet. Mindazonáltal a cukorbeteg nőket gondosan ellenőrizni kell, különösen a kombinált hormonális fogamzásgátló szedésének korai időszakában.

Az endogén depresszió, epilepszia, Crohn-betegség és colitis ulcerosa rosszabbodásáról számoltak be kombinált hormonális fogamzásgátló szedése alatt.

Esetenként előfordulhat chloasma, különösen azoknál a nőknél, akiknek az anamnézisében chloasma gravidarum szerepel. Chloasmára hajlamos nőknek a kombinált hormonális fogamzásgátló szedése alatt kerülniük kell a napsugárzást, illetve az ultraibolya sugárzást.

A depresszív hangulat és a depresszió a hormonális fogamzásgátló alkalmazásának közismert, nemkívánatos hatásai (lásd 4.8 pont). A depresszió súlyos is lehet, és a szuicid viselkedés és az öngyilkosság szempontjából jól ismert kockázati tényezőt jelent. A nőknek tanácsolni kell, hogy hangulatváltozások és depresszív, akár közvetlenül a kezelés megkezdését követően jelentkező tünetek esetén vegyék fel a kapcsolatot kezelőorvosukkal.

Orvosi vizsgálat/konzultáció

A Seasonique alkalmazásának megkezdése vagy újrakezdése előtt fel kell venni a teljes kórtörténetet (beleértve a családi kórtörténetet is), és ki kell zárni a terhességet. Meg kell mérni a vérnyomást, továbbá az ellenjavallatok (lásd 4.3 pont) és a figyelmeztetések (lásd 4.4 pont) szerinti fizikális vizsgálatot kell végezni. Fontos, hogy felhívják a nő figyelmét a vénás és arteriás thrombosissal kapcsolatos információkra, ideértve a Seasonique más kombinált hormonális fogamzásgátlókhoz képesti kockázataira, a VTE és ATE tüneteire, az ismert kockázati tényezőkre és a teendőkre thrombosis gyanúja esetén.

A nőnek el kell mondani, hogy alaposan olvassa el a betegtájékoztatót, és tartsa be a kapott tanácsokat. A vizsgálatok gyakoriságának és típusának az elfogadott gyakorlati irányelvekben foglaltakon kell alapulnia, és ezeket az egyedi nő vonatkozásában személyre szabottan kell végezni.

Fel kell hívni a nőknek a figyelmét, hogy a hormonális fogamzásgátlók nem védenek a HIV-fertőzéssel (AIDS) és más nemi úton terjedő betegségekkel szemben.

Csökkent hatásosság

A kombinált hormonális fogamzásgátlók hatásossága csökkenhet pl. aktív tabletták kihagyása (lásd 4.2 pont), gastrointestinalis zavarok (lásd 4.2 pont) vagy más gyógyszerekkel történő együttes alkalmazás (lásd 4.5 pont) esetén.

A menstruációs ciklus szabályozásának zavarai

Minden kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazása mellett előfordulhat rendellenes vérzés (pecsételő vagy áttöréses vérzés), különösen az alkalmazás első 3 hónapjában. A rendszertelen vérzés kivizsgálását el kell végezni, ha a vérzés tartósan fennáll.
A Seasonique-kel végzett klinikai vizsgálatokban az időzített (megvonásos) vérzés és/vagy pecsételő vérzés meglehetősen állandó volt az idő előrehaladtával, 91 napos ciklusonként átlagosan 3 napon tapasztaltak vérzést és/vagy pecsételő vérzést. A nem időzített vérzés és nem időzített pecsételő vérzés mennyisége az egymást követő 91 napos ciklusok során csökkent.
Ha nem időzített pecsételő vérzés vagy vérzés lép fel, azt kell tanácsolni a nőnek, hogy változatlanul folytassa az adagolást. Fel kell hívni a nő figyelmét, hogy amennyiben a vérzés folyamatosan fennáll vagy hosszan tart, forduljon kezelőorvosához.

Az ALAT (GPT)-szint emelkedése

Az ombitaszvir/paritaprevir/ritonavirrel és dazabuvirrel (ribavirinnel együtt vagy a nélkül) kezelt, hepatitis C vírussal (HCV-vel) fertőzött betegekkel végzett klinikai vizsgálatok során a transzaminázszint (ALAT, GPT) a normál tartomány felső határának (ULN) ötszörösét meghaladó emelkedése szignifikánsan nagyobb gyakorisággal fordult elő az etinilösztradiolt tartalmazó gyógyszereket, például kombinált hormonális fogamzásgátlókat szedő nők esetében. Az ALAT (GPT)-szint emelkedését figyelték meg glekaprevir/pibrentaszvir és szofoszbuvir/velpataszvir/voxilaprevir tartalmú, HCV elleni gyógyszerek alkalmazásakor is (lásd 4.3 és 4.5 pont).

A Seasonique tabletta laktózt tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.
A rózsaszín Seasonique tabletták alluravörös (E129) színezőanyagot (egy azofestéket) tartalmaznak, amely allergiás reakciókat okozhat.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítménynek a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták. A kombinált hormonális fogamzásgátlókat szedők esetében nem figyeltek meg a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatást.


4.9 Túladagolás

Nem jelentettek orális fogamzásgátlók túladagolása által előidézett súlyos mellékhatásokat. A kombinált orális fogamzásgátlókkal szerzett általános tapasztalat alapján ilyen esetben a következő tünetek fordulhatnak elő: hányinger, hányás és fiatal lányoknál enyhe hüvelyi vérzés. Antidotum nem áll rendelkezésre, és a kezelés tüneti.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Az esetleges interakciók felismerése érdekében át kell tekinteni az egyidejűleg alkalmazott gyógyszerek alkalmazási előírását is.

Más gyógyszerek hatása a Seasonique-re

Az orális fogamzásgátlók és más gyógyszerek közötti kölcsönhatások áttöréses vérzéshez és/vagy a fogamzásgátlás sikertelenségéhez vezethetnek. A szakirodalomban a következő kölcsönhatásokról számoltak be.

Májmetabolizmus
Gyógyszerkölcsönhatások léphetnek fel a májenzimeket indukáló gyógyszerekkel, ami a nemi hormonok fokozott kiürülését eredményezheti [például fenitoin, barbiturátok, primidon, karbamazepin, rifampicin, bozentán, vemurafenib és HIV-gyógyszerek (például ritonavir, nelfinavir) és feltehetőleg oxkarbazepin, topiramát, felbamát, grizeofulvin, valamint a közönséges orbáncfüvet (Hypericum perforatum-ot) tartalmazó gyógyszerek]. A maximális enzimindukció általában körülbelül 10 nap múlva észlelhető, de a terápia leállítása után legalább 4 hétig fennmaradhat.

Kezelés
Az előzőkben említett gyógyszercsoportok bármelyikével (a rifampicinen kívül), vagy egyedi hatóanyagokkal (májenzim-indukáló gyógyszer), rövid ideig kezelt nőknek ideiglenesen barrierelvű módszert kell alkalmazniuk a kombinált hormonális fogamzásgátló mellett, azaz az egyidejű gyógyszerszedés ideje alatt, valamint annak abbahagyása után még 7 napig.
Rifampicinnel kezelt nők esetében a rifampicin adagolásának ideje alatt, valamint annak abbahagyása után még 28 napig barrierelvű módszert kell alkalmazni a kombinált hormonális fogamzásgátló mellett.

Májenzim-indukáló hatóanyagokkal hosszú ideig kezelt nőknél egy másik megbízható, nem hormonális típusú fogamzásgátló módszer alkalmazása ajánlott.

A Seasonique hatása más gyógyszerekre

Kombinált hormonális fogamzásgátlók és lamotrigin egyidejű alkalmazásáról kimutatták, hogy körülbelül 50%-kal csökkentik a lamotrigin-szintet. Ezt az interakciót az ösztrogénkomponens okozhatja, mivel progesztogének önmagukban történő alkalmazásakor nem jelentkezik ilyen hatás. Eleve lamotrigin-kezelésben részesülő betegeknél szoros klinikai ellenőrzés, valamint az adagolás esetleges módosítása lehet szükséges a fogamzásgátló-kezelés megkezdésekor és abbahagyásakor. Fordított esetben, a lamotrigin titrálása alatt orális fogamzásgátlóval történő kezelés megkezdése kerülendő.

Farmakodinámiás kölcsönhatások

Az ombitaszvir/paritaprevir/ritonavirrel és dazabuvirrel (ribavirinnel együtt vagy a nélkül), illetve glekaprevir/pibrentaszvirrel és szofoszbuvir/velpataszvir/voxilaprevirrel történő egyidejű alkalmazás növelheti az ALAT (GPT)-szint emelkedésének kockázatát (lásd 4.3 és 4.4 pont).

Ezért a Seasonique-et szedő nőknek más fogamzásgátló módszer (pl. csak progesztogént tartalmazó fogamzásgátló vagy nem hormonális módszer) alkalmazására kell átállniuk az ilyen gyógyszeres kezelés megkezdése előtt. A Seasonique szedését 2 héttel az ilyen gyógyszeres kezelés befejezését követően lehet újra elkezdeni.

Laboratóriumi vizsgálatok

A kombinált hormonális fogamzásgátlók alkalmazása befolyásolhatja bizonyos laboratóriumi vizsgálatok eredményeit, beleértve a máj-, pajzsmirigy-, mellékvese- és vesefunkció biokémiai paramétereit, transzport- (carrier) fehérjék (pl. a kortikoszteroid-kötő globulin és lipid/lipoprotein frakciók) plazmaszintjét, a szénhidrát-anyagcsere paramétereit, valamint a véralvadás és a fibrinolízis paramétereit. A változás mértéke rendszerint nem haladja meg a laboratóriumi normáltartományt.
Pajzsmirigyhormon-szubsztitúciós kezelésben részesülő nők magasabb dózist igényelhetnek a pajzsmirigyhormonból, mivel kombinált hormonális fogamzásgátlók alkalmazásakor megemelkedik a pajzsmirigyhormon-kötő globulin szérumkoncentrációja.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása
A Seasonique biztonságosságát és hatásosságát értékelő kulcsfontosságú klinikai vizsgálat egy 12 hónapos, randomizált, többcentrumos, nyílt elrendezésű vizsgálat volt, amelybe 18-40 éves nőket vontak be, akik közül 1006-an legalább egy adag Seasonique-et bevettek.
A leggyakrabban jelentett, kezelésből eredő mellékhatások a következők voltak: szabálytalan és/vagy erős méhűri vérzés, testtömeg-gyarapodás és acne.
A Seasonique alkalmazásával kapcsolatosan a forgalomba hozatalt követően észlelt további mellékhatásokat ismeretlen gyakoriságúként jelentették.

A mellékhatások táblázatos felsorolása
A gyakoriságok meghatározása a következő: nagyon gyakori (?1/10); gyakori (?1/100 - <1/10); nem gyakori (?1/1000 - <1/100); ritka (?1/10 000 - <1/1000); nagyon ritka (<1/10 000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Szervrendszer
Nagyon gyakori
Gyakori
Nem gyakori
Ritka
Nem ismert
Fertőző betegségek és parazitafertőzések


Gombás fertőzés, gombás vaginosis, bakteriális vaginitis, húgyhólyagfertőzés, gastroenteritis, sinusitis, pharyngitis, hüvelyi candidiasis, hüvelyi fertőzés, hüvelygyulladás


Jó-, rosszindulatú és nem meghatározott daganatok (beleértve a cisztákat és polipokat is)


Fibrocystás emlő-rendellenesség, méhmiómák, méhmiómák súlyosbodása


Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek


Anaemia


Immunrendszeri betegségek és tünetek




Túlérzékenységi reakció
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek


Fokozott étvágy, étvágytalanság, csökkent étvágy, diabetes mellitus, inzulinrezisztencia


Pszichiátriai kórképek

Hangulatváltozások, csökkent libidó, depresszió
Ingerlékenység, szorongás, depresszió súlyosbodása, nyomott hangulat, emocionális stressz, insomnia, kóros orgazmus, paranoia


Idegrendszeri betegségek és tünetek

Fejfájás1, migrén2
Szédülés, hyperaesthesia, hypaesthesia

Eszméletvesztés
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei


Vertigo


Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek


Palpitatio, tachycardia


Érbetegségek és tünetek


Hőhullámok, hypertonia, hypertonia súlyosbodása, orthostaticus hypotonia
Artériás thromboembolia (ATE)

Vénás thromboembolia (VTE)

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek


Pangó váladék az arcüregben
Pulmonalis embolia, pulmonalis thrombosis

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

Hányinger3, hasi fájdalom4
Hányás, dyspepsia, hasmenés, obstipatio


Máj- és epebetegségek, illetve tünetek


Cholecystitis, cholelithiasis


A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Acne5
Bőrkiütés, rendellenes szőrnövekedés, rendellenes hajszerkezet, hypotrichosis, körömrendellenesség, éjszakai verejtékezés, fényérzékenységi reakció, bőr hiperpigmentáció

Alopecia
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei


Perifériás duzzanat, hátfájás, izomspazmus, arthralgia, ízületi merevség, myalgia, nyakfájás

Végtagfájdalom
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Metrorrhagia
Menorrhagia, az emlő érzékenysége, dysmenorrhoea
Vulvovaginalis szárazság, a méhizomzat görcsös összehúzódása, emlőfájdalom, szabálytalan menstruáció, emlőduzzanat, az emlő megnagyobbodása, dyspareunia, postcoitalis vérzés, hüvelyi folyás, váladékozás az emlőből, szeméremtesti viszketés, szeméremtesti kiütés, medencetáji fájdalom, polycystás ovarium, vulva-rendellenesség, vulvovaginalis diszkomfort


Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók


Fáradékonyság, oedema6, fájdalom, mellkasi fájdalom, melegségérzés, influenzaszerű betegség, rossz közérzet, láz


Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei

Testtömeggyarapodás
Emelkedett vérnyomás, emelkedett lipidszintek, testtömegcsökkenés



1 a fejfájás súlyosbodását és a tenziós fejfájást is beleértve;
2 a migrén súlyosbodását és az aurával járó migrént is beleértve;
3 a hányinger súlyosbodását is beleértve;
4 a haspuffadást, a has felső részén jelentkező fájdalmat, valamint az alhasi fájdalmat is beleértve;
5 az acne súlyosbodását is beleértve;
6 a perifériás oedemát is beleértve.

Egyes kiválasztott mellékhatások leírása
Az artériás és vénás thrombosisos és thromboemboliás események, beleértve a myocardialis infarctus, stroke, átmeneti ischaemiás attak, vénás thrombosis és tüdőembólia emelkedett kockázatát figyelték meg kombinált hormonális fogamzásgátlókat alkalmazó nőknél. Ezek részletesebb ismertetése a 4.4 pontban található.

Kombinált hormonális fogamzásgátlókat szedő nőknél a következő súlyos mellékhatásokról számoltak be, melyek ismertetése megtalálható a 4.4, "Különleges figyelmeztetések az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések" című pontban:
* Vénás thromboemboliás betegségek;
* Artériás thromboemboliás betegségek;
* Hypertonia;
* Májdaganatok;
* Depresszió;
* Olyan állapotok kialakulása vagy romlása, melyek nincsenek egyértelműen kapcsolatban a kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazásával: Crohn-betegség, colitis ulcerosa, epilepszia, migrén, myoma uteri, porphyria, szisztémás lupus erythematosus, herpes gestationis, Sydenham-chorea, haemolyticus uraemiás szindróma, cholestaticus sárgaság;
* Chloasma;
* A májműködés akut vagy krónikus zavarai szükségessé tehetik a kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazásának abbahagyását mindaddig, amíg a májműködés markerei nem normalizálódnak;
* Az exogén ösztrogének örökletes és nem örökletes (szerzett) angiooedema tüneteinek kialakulását vagy a meglévő tüneteinek exacerbatióját okozhatják.

A kombinált hormonális fogamzásgátlót szedők körében nagyon kis mértékben emelkedett az emlőrák diagnosztizálásának gyakorisága. Mivel az emlőrák ritka a 40 év alatti nőknél, a többletesetszám kicsi az emlőrák általános kockázatához viszonyítva. A kombinált hormonális fogamzásgátlókkal való oki összefüggés nem ismert. A további információkat illetően lásd a 4.3 és 4.4 pontot.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: nemi hormonok és a genitális rendszer modulátorai, hormonális fogamzásgátlók szisztémás alkalmazásra, progesztogének és ösztrogének fix kombinációi; ATC-kód: G03AA07

Összesített Pearl-index (18-35 éves kor): 0,76 (a kétoldalú 95%-os konfidenciaintervallum felső határa: 1,76)
A módszer hibájára vonatkozó Pearl-index (18-35 éves kor): 0,26 (a kétoldalú 95%-os konfidenciaintervallum felső határa: 0,80)
Összesített Pearl-index (18-40 éves kor): 0,67 (a kétoldalú 95%-os konfidenciaintervallum felső határa: 1,56)

A kombinált hormonális fogamzásgátlók fogamzásgátló hatása különféle tényezők kölcsönhatásán alapul. Az észlelt tényezők közül a legfontosabbak az ovuláció gátlása és az endometriumban bekövetkező változások.

A Seasonique egy 91 napos, elnyújtott adagolású orális fogamzásgátló, amely az időzített megvonásos vérzések számát évi négyre csökkenti. Ezenkívül a Seasonique az elnyújtott adagolási rend utolsó 7 napján (a 85-91. napon) placebo helyett 10 mikrogramm etinilösztradiolt tartalmaz az ovarialis folliculusok szuppressziójának elősegítése és az "escape"-ovuláció kockázatának csökkentése érdekében, ugyanakkor nem ismert, hogy ez milyen mértékben módosítja a fogamzásgátló hatást.

Gyermekek és serdülők

Az Európai Gyógyszerügynökség a gyermekek esetén minden korosztálynál eltekint a Seasonique vizsgálati eredményeinek benyújtási kötelezettségétől a fogamzásgátlás-javallat tekintetében (lásd 4.2 pont, gyermekgyógyászati alkalmazásra vonatkozó információk).

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás

Az etinilösztradiol és a levonorgesztrel felszívódásuk során a per os beadást követő 2 órán belül érik el maximális plazmakoncentrációjukat. A levonorgesztrel per os bedása után teljes mértékben felszívódik (biohasznosulása közel 100%-os), és nem esik át "first-pass" metabolizmuson. Az etinilösztradiol felszívódik a gastrointestinalis tractusból, de a bélnyálkahártyában és a májban zajló "first-pass" metabolizmus miatt biohasznosulása körülbelül 43%.

Dinamikus egyensúlyi állapot
A Seasonique folyamatos alkalmazása során a 21. napra a szérum levonorgesztrel-szintje körülbelül 3-szorosára, az etinilösztradiol-szintje pedig körülbelül 1,6-szeresére emelkedik a kezelés 1. napjához képest.
A napi levonorgesztrel- és etinilösztradiol-expozíció a 21. napon - ami a fogamzásgátlók tipikus 3 hetes adagolási rendje végének felel meg -, valamint a 84. napon - vagyis az elnyújtott adagolási rend végén - hasonló volt, és nem mutatkozott a gyógyszer további akkumulációja.

Eloszlás

A levonorgesztrel nagymértékben kötődik fehérjékhez, elsősorban a nemihormon-kötő globulinhoz (sex hormone binding globulin, SHBG) és a szérumalbuminhoz. Az etinilösztradiol nagymértékben (körülbelül 95%-ban), de nem specifikusan kötődik a szérumalbuminhoz. Az etinilösztradiol nem kötődik az SHBG-hez, viszont az SHBG szérumkoncentrációjának növekedését idézi elő, befolyásolva ezzel a levonorgesztrel relatív eloszlását a különféle proteinfrakciókban (az SHBG-hez kötődött frakció növekedése és az albuminhoz kötődött frakció csökkenése).

Biotranszformáció

Felszívódása után a levonorgesztrel konjugáción esik át a 17-béta-OH-pozícióban, szulfát- és kisebb mértékben glükuronid-konjugátumokká alakulva a plazmában.
Az etinilösztradiol "first-pass" metabolizmusa során etinilösztradiol-3-szulfáttá alakul a bélfalban, ezt követően az etinilösztradiol fennmaradó, át nem alakult mennyiségének egy része 2-hidroxiláción esik át a máj citokróm P450-enzimrendszerének 3A4 izoenzime által. A különféle hidroxilált metabolitok további metiláción és/vagy konjugáción esnek át.

Elimináció

A levonorgesztrel és metabolitjainak körülbelül 45%-a választódik ki a vizelettel, és körülbelül 32%-a a széklettel, főként glükuronid-konjugátumok formájában. A Seasonique egyszeri dózisának beadása után a levonorgesztrel terminális felezési ideje körülbelül 34 óra volt.
Az etinilösztradiol glükuronid- és szulfát-konjugátumok formájában választódik ki a vizeletbe és a székletbe, valamint enterohepaticus körforgáson megy át. A Seasonique egyszeri dózisának beadása után az etinilösztradiol terminális felezési ideje körülbelül 18 óra volt.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Laboratóriumi állatoknál a levonorgesztrel és az etinilösztradiol hatásai az ismert farmakológiai hatással kapcsolatos hatásokra korlátozódtak. Leginkább a reprodukcióra kifejtett toxicitási vizsgálatok mutattak ki embryotoxicus és foetotoxicus hatásokat állatoknál.
Az ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási és karcinogenitási vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható. Szem előtt kell tartani azonban, hogy a szexuálszteroidok elősegíthetik egyes hormonfüggő szövetek és tumorok növekedését.

A környezeti ártalmak értékelése (Environmental Risk Assessment - ERA)
Környezeti hatásvizsgálati tanulmányok kimutatták, hogy az etinilösztradiol-tartalmú gyógyszerek veszélyt jelentenek a vízi környezetre, különösen a halakra (lásd 6.6 pont).





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

91 db filmtablettát tartalmaz csomagonként (84 db rózsaszín tablettát és 7 db fehér tablettát) három buborékcsomagolásban:
2×28 db rózsaszín filmtabletta (1. hónap és 2. hónap) + 1×(28 db rózsaszín filmtabletta + 7 db fehér filmtabletta) (3. hónap).
A három PVC/TE/PVDC//Al buborékcsomagolás mindegyike fóliatasakba csomagolva található, amit dobozba helyeztek és betegtájékoztatót mellékeltek hozzá.

A fehér tabletták a harmadik buborékcsomagolás ötödik (utolsó) sorában találhatók. Csak a harmadik, téglalap alakú buborékcsomagolás tartalmaz ötödik tablettasort.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések

Mint minden etinilösztradiol-tartalmú gyógyszer, így ez a gyógyszer is veszélyt jelenthet a vízi környezetre (lásd 5.3 pont). Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

A fénytől és a nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Theramex Ireland Limited
3rd Floor, Kilmore House
Park Lane, Spencer Dock
Dublin 1
Íroroszág


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-22930/01 91 db filmtabletta [2×28 db rózsaszín filmtabletta + 1×(28 db rózsaszín filmtabletta + 7 db fehér filmtabletta)]
három PVC/TE/PVDC//Al buborékcsomagolás papírtokban, zárt fóliatasakban.


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2015. október 30.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2019. november 28.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. szeptember 16.
1 A tartomány középértéke 5-7 per 10 000 NÉ, a levonorgesztrelt tartalmazó kombinált hormonális fogamzásgátlók relatív kockázata alapján, az ilyen készítmények alkalmazása nélkül tapasztalható, körülbelül 2,3-3,6-os kockázathoz viszonyítva.
---------------

------------------------------------------------------------



---------------

------------------------------------------------------------



20



OGYÉI/36228/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség

A Seasonique alkalmazása terhesség alatt nem javallott.
Amennyiben terhesség lép fel a Seasonique alkalmazása alatt, a kezelést azonnal le kell állítani. Kiterjedt epidemiológiai vizsgálatok során nem észlelték a születési rendellenességek fokozott kockázatát azon nők gyermekeinél, akik a terhesség előtt kombinált hormonális fogamzásgátlót szedtek, és nem észleltek teratogén hatásokat sem, ha véletlenül kombinált hormonális fogamzásgátlót szedtek a terhesség alatt.

Állatkísérletek során nemkívánatos hatásokat mutattak ki a terhesség és a szoptatás időszakában (lásd 5.3 pont). Ezen állatkísérletes adatok alapján a hatóanyag hormonhatása miatti nemkívánatos hatások nem zárhatók ki. A kombinált hormonális fogamzásgátlók terhesség alatti szedésével kapcsolatos általános tapasztalat ugyanakkor nem igazolta tényleges nemkívánatos hatások jelentkezését embernél.

Postpartum-időszakban a Seasonique újrakezdése esetén mérlegelni kell a VTE (vénás thromboembolia) fokozott kockázatát (lásd 4.2 és 4.4 pont).

Szoptatás

A szoptatást befolyásolhatják a kombinált hormonális fogamzásgátlók, mivel csökkenthetik az anyatej mennyiségét, és megváltoztathatják összetételét. Ezért kombinált hormonális fogamzásgátlók alkalmazása általában nem javasolt, amíg a szoptató anya teljesen el nem választotta a gyermekét. A fogamzásgátló szteroidok és/vagy metabolitjaik kis mennyiségben kiválasztódhatnak az anyatejbe a kombinált hormonális fogamzásgátló szedése alatt. Ezek a mennyiségek hatással lehetnek a gyermekre.

Termékenység

A Seasonique terhesség megelőzésére javallott.