Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

PNEUMOVAX 23 OLDATOS INJEKCIÓ ET 1X0,5ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Msd Pharma Hungary Korlátolt Felelősségű Társaság
Hatástani csoport:
J07AL Pneumococcus vakcinák
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-08718/05
Hatóanyagok:
Streptococcus pneumoniaeDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
+2 és +8 °c között
Fagymentes helyen
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
2 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A Pneumovax 23 oltási rendjét a hivatalos ajánlások alapján kell meghatározni.

Adagolás

Alapimmunizálás:
Felnőtteknek és 2 éves vagy annál idősebb gyermekeknek egyszeri 0,5 ml adag intramuscularis vagy subcutan injekció. A Pneumovax 23 nem javasolt 2 évesnél fiatalabb gyermekeknek, mivel a biztonságosságát és hatásosságát még nem igazolták, és mert az antitestválasz gyenge lehet.

Különleges adagolás:
A pneumococcus vakcinát ajánlott az elektív splenectomia, illetve a kemoterápia vagy egyéb immunszuppresszív kezelés megkezdése előtt legalább két héttel beadni. Kemo- vagy sugárterápia alatt az oltás kerülendő.

Neoplasiás betegségek kemo- és/vagy sugárterápiás kezelésének befejezése után az oltóanyaggal szembeni immunválasz csökkent maradhat. Az oltóanyag nem adható az ilyen kezelés befejezését követő három hónapon belül. Intenzív vagy elhúzódó kezelésen átesett betegek esetében hosszabb szünet lehet megfelelő (lásd 4.4 pont).

Az aszimptómás vagy szimptómás HIV-fertőzésben szenvedőket a diagnózis megerősítését követően mihamarabb be kell oltani.

Újraoltás:
Egyszeri 0,5 ml adag intramuscularis vagy subcutan injekció.

Az újraoltás időzítését és szükségességét az érvényes hivatalos ajánlások alapján kell meghatározni.

Az újraoltást követő immunválasszal kapcsolatban lásd az 5.1 pontot.

Az újraoltás a nemkívánatos hatások fokozott kockázata miatt nem ajánlott 3 évnél rövidebb időszakon belül. Kimutatták, hogy a helyi hatás, valamint 65 éves vagy annál idősebb betegek esetében néhány szisztémás hatás is gyakoribb lehet az újraoltás után, mint az alapimmunizálást követően, ha 3-5 éves időszak telik el az adagok között. Lásd 4.8 pont.

Nagyon kevés klinikai adat áll rendelkezésre két adagot meghaladó Pneumovax 23 beadásáról.

Felnőttek
Egészséges felnőtteket nem szabad rutinszerűen újraoltásban részesíteni.

Az újraoltás adása azoknál a felnőtteknél mérlegelendő, akiknél fokozott a súlyos pneumococcus-fertőzés kockázata és több mint 5 éve kaptak pneumococcus-oltást, vagy ha a pneumococcus-antitestszintjük gyorsan süllyed. Néhány különleges betegcsoportban (pl. aspleniások esetében), ahol fokozott a halálos kimenetelű pneumococcus-fertőzés kockázata, fontolóra vehető az újraoltás 3 év elteltével.

Gyermekek és serdülők
Egészséges gyermeket nem szabad rutinszerűen újraoltásban részesíteni.

10 éves vagy annál idősebb gyermekek és serdülők
Megfontolható az újraoltás a felnőtteknek szóló ajánlásoknak megfelelően (lásd fent).

2 éves és 10 éves kor közötti gyermekek
Az újraoltást 3 év elteltével csak akkor kell fontolóra venni, ha fokozott a pneumococcus-fertőzés kockázata (pl. nephrosis szindróma, asplenia vagy sarlósejtes anaemia).

Az alkalmazás módja
Egyszeri 0,5 ml adag intramuscularis (im.) vagy subcutan (sc.) injekció.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

El kell halasztani a védőoltás beadását bármilyen akut lázas megbetegedés, egyéb akut fertőzés esetén, vagy olyankor, ha egy szisztémás reakció szignifikáns kockázattal járna, kivéve, ha az oltás elhalasztása még nagyobb kockázatot jelentene.

A Pneumovax 23 soha nem adható intravascularisan, és óvatosan kell eljárni annak biztosítása érdekében, hogy a tű ne szúrjon át érfalat. A vakcina továbbá nem adható be intradermalisan, mivel az ilyen módon beadott injekció fokozott helyi reakciókat okozhat.

Ha az oltóanyagot akár az alapbetegségük, akár egy orvosi kezelés (pl. olyan immunszuppresszív terápia, mint a daganatellenes kemoterápia vagy sugárkezelés) miatt immunszupprimált betegek kapják, a várható szérum-antitestválasz elmaradhat az első vagy a második adag után is. Ennek megfelelően az ilyen betegek védettsége kisebb lehet a pneumococcus betegségekkel szemben, mint az immunológiailag kompetens egyénekben.

Mint bármely más oltóanyag esetében, elképzelhető, hogy a Pneumovax 23 oltás sem ad teljes védelmet minden oltott személynek.

Immunszuppresszív kezelésben részesülő betegek esetében az immunválasz helyreállásának ideje függ a betegségtől és a kezeléstől. Egyes betegekben a (sugárkezeléssel vagy anélkül végzett) kemoterápia vagy egyéb immunszuppressziós kezelés befejezését követő két éven belül, különösen a kezelés befejezése és a pneumococcus-védőoltás beadása közötti időtartam növelésével, az antitestválasz szignifikáns javulását figyelték meg (lásd 4.2 pont.)

A többi vakcinához hasonlóan elő kell készíteni a megfelelő intézkedéseket (pl. adrenalin készenlétbe helyezése), hogy egy esetleges akut anaphylaxiás reakció elhárításához azonnal alkalmazhatók legyenek.

A pneumococcus-fertőzések megelőzésére előírt antibiotikus kezelést a védőoltás beadása után sem szabad abbahagyni.

Olyan betegeknek, akiknél különösen magas a súlyos pneumococcus-fertőzés kockázata, (pl. aspleniás vagy bármely okból immunszuppresszív kezelésben részesült betegek) javasolható a korai antibiotikus kezelés lehetősége súlyos, hirtelen kialakuló lázas betegség esetén.

Elképzelhető, hogy a pneumococcus-vakcina nem nyújt védelmet agyalapi törés vagy a cerebrospinalis folyadék külvilággal történő érintkezése okozta fertőzés esetén.

Egy alapimmunizálással és újraoltással kapcsolatos klinikai vizsgálatot folytattak 629, 65 éves vagy annál idősebb felnőtt és 379, 50-64 éves felnőtt bevonásával. A kinyert adatok azt sugallták, hogy a 65 éves és annál idősebb személyeknél az injekció beadásának helyén fellépő mellékhatások és a szisztémás mellékhatások aránya nem volt magasabb az 50-64 éves személyeknél megfigyelt arányoknál. Megjegyzendő, hogy általánosságban véve, az idősebb személyek nem feltétlenül tolerálják az orvosi beavatkozásokat olyan jól, mint a fiatalabbak, így néhány idősebb személynél nem zárható ki a mellékhatások gyakoribb előfordulása és/vagy súlyosabb foka (lásd 4.2 pont).

Nátrium
Ez a gyógyszer kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz adagolási egységenként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".

Nyomonkövethetőség
A biológiai készítmények nyomonkövethetőségének javítása érdekében az alkalmazott készítmény nevét és gyártási tételszámát pontosan dokumentálni kell.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítménynek a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták.


4.9 Túladagolás

Nem értelmezhető.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

a. A biztonságossági profil összefoglalása

A Pneumovax 23-at egy alapimmunizálással és újraoltással kapcsolatos klinikai vizsgálat során 379, 50-64 éves felnőtt és 629, 65 éves vagy idősebb felnőtt részvételével vizsgálták. A beadás helyén fellépő összes mellékhatás aránya az idősebb korú újraoltott csoportban hasonló volt a fiatalabb korú újraoltottak csoportjában megfigyelthez. Az injekció beadásának helyén fellépő reakciók az oltást követő 3 nap során léptek fel, és tipikus esetben az 5. napra elmúltak. A szisztémás és az oltással összefüggő szisztémás mellékhatások aránya az idősebb korú újraoltott csoportban hasonló volt a fiatalabb korú újraoltottak csoportjában megfigyelthez. A leggyakoribb általános szisztémás mellékhatások a következőek voltak: gyengeség/fáradtság, izomfájdalom és fejfájás. A tüneti kezelés hatására a legtöbb esetben teljes felépülés következett be.

b. A mellékhatások táblázatos felsorolása

Az alábbi táblázat a Pneumovax 23 alkalmazásával kapcsolatban a klinikai vizsgálatok során és/vagy a forgalomba hozatalt követően jelentett mellékhatásokat foglalja össze az alábbi besorolás alapján: nagyon gyakori (? 1/10); gyakori (? 1/100 - < 1/10); nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100); ritka (? 1/10 000 - < 1/1000); nagyon ritka (< 1/10 000); nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

A Pneumovax 23 alkalmazásával kapcsolatban a klinikai vizsgálatok során és a forgalomba hozatalt követően jelentett mellékhatások:

Mellékhatások
Gyakoriság
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Haemolyticus anaemia*
Leukocytosis
Lymphadenitis
Lymphadenopathia
Thrombocytopenia**


Nem ismert
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Anaphylaxiás reakciók
Angioneuroticus oedema
Szérumbetegség

Nem ismert
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Lázas görcsrohamok
Guillain-Barré-szindróma
Fejfájás
Paresthesia
Radiculoneuropathia


Nem ismert
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Hányinger
Hányás
Nem ismert
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Kiütés
Csalánkiütés
Nem ismert
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Ízületi fájdalom
Ízületi gyulladás
Izomfájdalom

Nem ismert
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Láz (? 38,8 °C)

A beadás helyén fellépő reakciók:
* bőrpír
* lokális keményedés
* fájdalom
* érzékenység
* duzzanat
* melegség




Nagyon gyakori

Az oltott végtag kiterjedt duzzanata†
Ritka

Gyengeség
Hidegrázás
Láz
Az érintett végtag mozgáskorlátozottsága
Általános rossz közérzet
Peripheriás oedema††



Nem ismert
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Emelkedett szintű C-reaktív protein
Nem ismert

* egyéb hematológiai rendellenességben szenvedő betegeknél
** stabilizált idiopátiás thrombocytopeniás purpurában szenvedő betegeknél
† rövid idővel az oltás beadását követően; azon esetek klinikai áttekintése alapján meghatározva, melyekben az oltott végtag kiterjedt duzzanata, a beadás helyén fellépő cellulitis és cellulitis preferált kifejezések - amelyek mindegyike cellulitishez hasonló reakciókat írt le - valamelyikét jelentették.
†† az érintett végtagon

c. Gyermekek és serdülők

Egy klinikai vizsgálatot folytattak a pneumococcus-poliszacharid vakcina biztonságosságának és immunogenitásának értékelésére 102 személynél, akik közül 25-en 2-17 év közöttiek voltak, 27 személy volt 18-49 év közötti és 50 személy volt 50 éves vagy idősebb. A 2-17 év közötti gyermekek és serdülők között az injekció beadásának helyén fellépő és szisztémás mellékhatások típusa és súlyossága hasonló volt a 18 éves és ennél idősebb felnőttek között jelentetthez. A 2-17 év közötti személyek közül azonban nagyobb arányban jelentettek az injekció beadásának helyén fellépő és szisztémás mellékhatásokat, mint a 18 éves és ennél idősebb felnőttek közül.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: pneumococcus vakcinák; pneumococcus, tisztított poliszacharid antigén; ATC kód: J07AL01

A vakcinát az invazív pneumococcus betegségtípusok közel 90%-áért felelősnek tartott, 23-féle pneumococcus-szerotípus tisztított kapszuláris poliszacharid antigénjeiből állítják elő. A vakcina a következő pneumococcus kapszuláris poliszacharidokat tartalmazza: 1, 2, 3, 4, 5, 6B, 7F, 8, 9N, 9V, 10A, 11A, 12F, 14, 15B, 17F, 18C, 19F, 19A, 20, 22F, 23F, 33F.

Immunogenitás

A pneumococcus betegség megelőzésében általában hatásosnak tartják a szerotípus-specifikus humorális antitestek jelenlétét. Az antitestszint vakcinációt követően megfigyelt legalább 2-szeres emelkedése hatásosnak bizonyult polivalens pneumococcus-poliszacharid vakcinákkal végzett klinikai vizsgálatokban. Mindazonáltal a bakteriális tok elleni antitestek koncentrációit, amelyek az egyes tokok által okozott pneumococcus-fertőzéssel szembeni védelemhez szükségesek, nem állapították meg. A legtöbb 2 éves vagy annál idősebb személy (85-95%) az oltásra válaszul a vakcinában lévő 23 pneumococcus-poliszacharid többsége vagy mindegyike ellen termel antitestet. A bakteriális tok poliszacharidjai antitesttermelést váltanak ki, főként T-sejt-független mechanizmusok révén; és gyenge vagy következetlen antitestválaszt váltanak ki 2 évesnél fiatalabb gyermekekben.

Az antitestek az oltást követő harmadik héttől kimutathatók, de akár 3-5 évvel az oltást követően már csökkenhet a szintjük, bizonyos csoportokban pedig a csökkenés még gyorsabb lehet (pl. gyermekek és idősek).

A Pneumovax 23 vakcinában található poliszacharidok közül nyolc esetében hasonlították össze az immunválaszt egyszeri oltás vagy placebo adását követően. Az alanyokat négy csoportra osztották életkor (50-64 éves és 65 éves vagy annál idősebb) és korábbi oltási státuszuk alapján (korábban nem oltottak, illetve 3-5 évvel korábban oltottak).

- Oltás előtt az antitestszintek magasabbak voltak az ismételten oltott csoportban, mint az első oltáson átesett csoportban.
- Az első oltáson és ismételt oltáson átesett csoportban az oltás után minden szerotípus antitestszintjének mértani átlaga emelkedett az oltás előtti szinthez képest.
- A 30. napon a szerotípus antitest-koncentrációk mértani átlagának aránya az ismételt oltáson és az első oltáson átesettek összehasonlításakor 0,60-0,94 között volt a 65 éves vagy annál idősebb csoport körében, és 0,62-0,97 között az 50-64 éveseknél.

Az ismételt oltáson átesettek alacsonyabb antitestválaszt adtak, mint az első oltáson átesettek, aminek klinikai jelentősége nem ismert.

Együttes beadás
Egy kettős-vak, kontrollos klinikai vizsgálat során 473, 60 éves és ennél idősebb felnőttet randomizáltak, akiknek egy adag ZOSTAVAX-ot adtak be 23-valens pneumococcus-poliszacharid vakcinával egyidejűleg (n = 237) vagy eltérő időpontban (n = 236). A vakcinációt követő negyedik héten az egyidejű alkalmazást követően megfigyelt VZV-specifikus immunválaszok nem hasonlítottak az eltérő időpontban történő alkalmazást követően megfigyelt VZV specifikus immunválaszokhoz. Egy 35 025 fő, 60 éves és ennél idősebb felnőtt bevonásával, az Amerikai Egyesült Államokban végzett hatásossági kohorsz vizsgálatban azonban - a ZOSTAVAX-ot és 23-valens pneumococcus poliszacharid vakcinát egyidejűleg kapó egyéneknél (n = 16 532) - nem volt megfigyelhető a herpes zoster (HZ) emelkedett kockázata az olyan egyénekhez képest, akik a rutinszerű alkalmazás során a 23-valens pneumococcus poliszacharid vakcina beadása után egy hónap-egy év elteltével kaptak ZOSTAVAX-ot (n = 18 493). A 4,7 éves medián követési időszakban a korrigált relatív hazárd, amely a két csoportban előforduló HZ arányát hasonlítja össze, 1,04 volt (95%-os CI, 0,92, 1,16). Az adatok nem utalnak arra, hogy az egyidejű alkalmazás megváltoztatja a ZOSTAVAX hatásosságát.

Hatásosság

A polivalens pneumococcus-poliszacharid vakcina hatásosságát pneumococcus pneumóniában és bakteriémiában randomizált, kontrollos vizsgálatokban értékelték újonc dél-afrikai aranybányászok között. A pneumococcus pneumóniával szembeni védelem, amely a vizsgálat elsődleges végpontja volt, 76,1% volt egy 6-valens vakcinával, és 91,7% egy 12-valens vakcinával. A vakcina szempontjából indikált populációban (lásd 4.1 pont) elvégzett klinikai vizsgálatokban az oltás jelentett hatásossága 50-70% között volt (pl. diabetes mellitusban, krónikus szív- vagy tüdőbetegségben és anatómiai aspleniában szenvedő betegek esetében).

Egy vizsgálat azt mutatta ki, hogy az oltás különösen hatásos volt az invazív pneumococcus betegség elleni védelemben, amelyet számos eltérő szerotípus okoz (pl. 1, 3, 4, 8, 9V és 14). Más szerotípusok esetében a vizsgálatban beazonosított esetek száma túl alacsony volt a szerotípus-specifikus védelemmel kapcsolatos következtetések levonásához.

Egy epidemiológiai vizsgálat adatai azt sugallják, hogy az oltás az első adag beadását követően akár 9 évig is védelmet nyújthat. Az oltást követő időtartam növekedésével csökkenő becsült hatásosságot jelentettek, különösen a nagyon idős (85 éves vagy annál idősebb) személyek között.

A vakcina nem hatásos az akut középfülgyulladás, arcüreggyulladás és más közönséges felső légúti fertőzések megelőzésében.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Nem végeztek farmakokinetikai vizsgálatokat a Pneumovax 23 vakcinával.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Nem végeztek preklinikai biztonságossági vizsgálatokat a Pneumovax 23 vakcinával.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

0,5 ml oldat előretöltött (üveg) fecskendőben, (bromobutil elasztomer) dugattyúfékkel és (kevert izoprén bromobutil poliizoprén-keverék vagy sztirén-butadién gumi) tűvédővel, tű nélkül.
0,5 ml oldat előretöltött (üveg) fecskendőben, (bromobutil elasztomer) dugattyúfékkel és (kevert izoprén bromobutil poliizoprén-keverék vagy sztirén-butadién gumi) tűvédővel, 1 különálló tűvel.
0,5 ml oldat előretöltött (üveg) fecskendőben, (bromobutil elasztomer) dugattyúfékkel és (kevert izoprén bromobutil poliizoprén-keverék vagy sztirén-butadién gumi) tűvédővel, 2 különálló tűvel.

1×0,5 ml; illetve 10×0,5 ml előretöltött fecskendő, dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A vakcina tiszta, színtelen steril oldat.
A parenterális készítményeket a beadás előtt meg kell nézni, hogy nem tartalmaznak-e idegen részecskéket és/vagy nincsenek-e elszíneződve. A vakcinát meg kell semmisíteni, ha részecskék és/vagy elszíneződés látható benne.

A vakcinát közvetlenül kell felhasználni; hígítani vagy feloldani nem szükséges.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben (2 °C - 8 oC) tárolandó.
Nem fagyasztható!


6.3 Felhasználhatósági időtartam

28 hónap


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

MSD Pharma Hungary Kft.
1095 Budapest
Lechner Ödön fasor 10/B
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-8718/03 1 × 0,5 ml előretöltött fecskendőben, tű nélkül
OGYI-T-8718/04 10 × 0,5 ml előretöltött fecskendőben, tű nélkül
OGYI-T-8718/05 1 × 0,5 ml előretöltött fecskendőben, 1 tűvel
OGYI-T-8718/06 10 × 0,5 ml előretöltött fecskendőben, 10 tűvel
OGYI-T-8718/07 1 × 0,5 ml előretöltött fecskendőben, 2 tűvel
OGYI-T-8718/08 10 × 0,5 ml előretöltött fecskendőben, 20 tűvel


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2015. november 3.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2020. március 17.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. november 15.
8

OGYÉI/74233/2022