Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

D3-VITAMIN BÉRES 1600NE TABLETTA 60X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Béres Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
A11CC D-vitamin és analógjai
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22916/06
Hatóanyagok:
ColecalciferolumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
VN Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszerkészítmények.
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Recept nélkül0,000,00
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Fénytől védve
Nedvességtől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
12 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

D-vitamin-hiány megelőzésére: naponta 1/2-1 darab tabletta.
D-vitamin-hiány kezelésére és az osteoporosis specifikus terápiájának kiegészítéseként: naponta 1-2 darab tabletta, a D-vitamin-hiány súlyosságától függően.

Különleges betegcsoportok:

Májkárosodás
Májkárosodásban szenvedő betegek esetén dózismódosítás nem szükséges.

Vesekárosodás
Krónikus vesekárosodásban a terápiás javallatoknak megfelelően ? a kalcium- és a foszfátszintek ellenőrzése mellett ? óvatosan adható, de súlyos vesekárosodásban és veseelégtelenségben a csökkent D-vitamin-metabolizmus miatt alkalmazása ellenjavallt.

Gyermekek és serdülők
Gyermekeknél a D3-vitamin Béres 1600 NE tabletta alkalmazása 12 éves kor alatt nem javasolt.
12 évesnél idősebb gyermekeknek és serdülőknek naponta 1/2 tabletta.

Az alkalmazás módja
A tabletta egészben vagy összetörve is bevehető, étkezés közben vagy étkezéstől függetlenül.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Elővigyázatossággal adható vesekárosodásban szenvedő betegeknek és ilyen esetekben a kalcium- és a foszfátszintek ellenőrzése szükséges. A lágyszövet meszesedés kockázatával is számolni kell.
Súlyos vesekárosodásban és veseelégtelenségben szenvedő betegeknél a kolekalciferol nem metabolizálódik a szokásos módon. Ilyen esetben más D-vitamin-formát kell választani (lásd 4.3 pont).

Hosszantartó kezelés során ellenőrizni kell a szérum kalciumszintet, a vizelettel történt kalciumürítést és a vesefunkciót a szérum kreatininszint mérésével. Az ellenőrzés különösen fontos olyan idősek esetén, akik egyidejűleg szívglikozidokat vagy diuretikumokat is szednek (lásd 4.5 pont), és olyan betegek esetén, akiket hiperfoszfatémiával kezelnek.

D3-vitamin Béres 1600 NE tabletta elővigyázatossággal adható sarcoidosisban szenvedő betegeknek a D-vitamin aktív formává történő fokozott átalakulásának kockázata miatt. Ilyen betegeknél a vér és vizelet kalciumszintjének ellenőrzése szükséges.

Pseudohypoparathyreosis (PHP) esetében a célszervek nem érzékenyek a PTH-ra, ezért a magas PTH-szint sem fejt ki hatást a receptorokon, és ez alacsony 1,25(OH)2 D-szintet eredményez. Ilyen esetekben más D-vitamin-formát célszerű választani (kalcitriol javasolt), mivel a vesében a PTH érzékenység csökkenése miatt az 1,25(OH)2 D-szintézis sem megfelelő. A fentiek alapján a D3-vitamin Béres 1600 NE tabletta alkalmazása pseudohypoparathyreosis esetén nem javasolt.

Elővigyázatossággal adható mozgásképtelen, osteoporosisban szenvedő betegeknek a hypercalcaemia fokozott kockázata miatt.

A kalcium- és foszfátszint ellenőrzése javasolt azon gyermekeknél is, akiket olyan anya szoptat, aki a terápiás dózisnál nagyobb mennyiségű D-vitamin-kezelést kap. Egyes gyermekek megnövekedett érzékenységgel reagálnak a D-vitamin hatására.

Egyéb D-vitamin-tartalmú készítmények egyidejű alkalmazásánál figyelembe kell venni annak D-vitamin-tartalmát. D-vitamin-tartalmú multivitamin étrend-kiegészítők és más készítmények párhuzamos alkalmazását kerülni kell.

Szójaolaj:
A D3-vitamin Béres 1600 NE tabletta szójaolajat tartalmaz. Ne alkalmazza a készítményt, amennyiben földimogyoró- vagy szójaallergiája van.

Szacharóz:
Ez a gyógyszer szacharózt tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes fruktózintoleranciában, glükóz-galaktóz malabszorpcióban vagy szacharáz-izomaltáz hiányban a készítmény - szacharóz tartalma miatt - nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nincs arra vonatkozó adat, hogy ezen gyógyszer szedése negatívan befolyásolná a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Túladagolás esetén D-hypervitaminosis és hypercalcaemia tünetei jelentkezhetnek. A hypervitaminosis aspecifikus tünetei lehetnek: fejfájás, étvágytalanság, gyengeség, fogyás, gyomor-bélrendszeri panaszok (hányinger, székrekedés, hasmenések), izom-csontfájdalmak és növekedési zavarok.
Hypercalcaemia esetén fellépő tünetek lehetnek: anorexia, szomjúságérzés, hányinger, hányás, székrekedés, hasi fájdalom, mészlerakódás a vesékben, lágyrészek meszesedése, polyuria, nocturia, albuminuria, hypercolesterinaemia, emelkedett transzamináz- és BUN-szint, vesekőképződés, szívritmuszavar, hypertonia.

Súlyos mértékű túladagolásnál a csontok kalciumtartalma csökken, nő a vérben és a vizeletben kimutatható kalciumszint. A szövetekben, a vérerekben és a vesében meszes lerakódások alakulhatnak ki (veseelégtelenség). Ezen túlmenően központi idegrendszeri zavarok is jelentkezhetnek.
A túladagolás tünetei a D-vitamin-bevitel időben történő csökkentésével visszafordíthatóak. D-vitamin-mérgezés esetén: kalciumszegény étrend és bőséges folyadékpótlás, kalcitonin, szükség esetén glükokortikoid adása.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Nagy dózisban adagolt kalciumtartamú készítményekkel együtt történő alkalmazása növelheti a hypercalcaemia kockázatát. A hypercalcaemia fokozott kockázata miatt tiazid-típusú diuretikummal, illetve nagy dózisú kalciumtartamú készítményekkel történő egyidejű alkalmazás esetén a szérum kalciumszintjének rendszeres ellenőrzése szükséges.

Az ioncserélő gyanták (pl. a kolesztiramin, kolesztipol), vagy a hashajtók (pl. a paraffinolaj) csökkenthetik a D-vitamin felszívódását.

Az orlisztát-kezelés csökkentheti a zsíroldékony vitaminok, így a D-vitamin felszívódását.
Rifampicin, fenitoin vagy barbiturátok csökkenthetik a D3-vitamin aktivitását, mert gyorsítják annak metabolizmusát.

Magnéziumtartalmú gyógyszerek (pl. antacidumok) a D-vitamin-kezelés alatt nem szedhetők, mert fennáll a hypermagnesaemia kialakulásának a kockázata.

A foszfortartalmú-készítmények nagy dózisban, együttadás esetén megnövelhetik a hyperphosphataemia veszélyét.

Kalcitonin, etidronát, gallium-nitrát, pamidronát vagy plikamicin együttes adása D-vitaminnal antagonizálhatja ezen gyógyszerek hatását a hypercalcaemia kezelésében.

A szisztémásan alkalmazott kortikoszteroidok gátolják a kalcium felszívódását. Kortikoszteroidok hosszantartó alkalmazása ellensúlyozhatja a D-vitamin hatását.

A D-vitamin-kezelés során kialakuló hypercalcaemia növelheti a szívglikozidok toxicitását. Egyidejű alkalmazás esetén EKG és szérumkalciumszint ellenőrzése szükséges.

Antikonvulzívumok, mint a fenobarbitál, a hidantoin, és más barbiturátok vagy a primidon csökkenthetik a D-vitamin hatását a mikroszomális enzimrendszer aktivációja következtében.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások a szervrendszerek és a gyakoriságok szerint kerülnek felsorolásra. A gyakoriságok az alábbiak szerint kerültek meghatározásra:
nagyon ritka (<1/10 000); nem gyakori (?1/1000 - <1/100)

Anyagcsere és táplálkozási betegségek és tünetek
Nem gyakori: hypercalcaemia és hypercalcuria.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka: gyomortáji fájdalom.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: kolekalciferol
ATC-kód: A11CC05

A D-vitamin zsírban oldódó vitamin, mely részt vesz a kalcium, a foszfát, valamint a citromsav-anyagcsere szabályozásában. Növeli a kalcium intesztinális felszívódását, fokozza a vesében a kalcium visszaszívódását és a csontképződést, valamint csökkenti a parathormon (PTH) szintjét. Hatásmechanizmusát a jelenlegi ismeretek alapján, több helyen fejti ki a szervezetben. A kolekalciferol, valamint a hidroxilezett származékai a vékonybél nyálkahártyájában egy kalciumtranszport-fehérje képződését indukálják. Ennek következtében fokozódik a kalcium és a foszfát bélből történő felszívódása, emelkedik a vér kalcium- és foszfátkoncentrációja, valamint csökken a foszfát és a citrát vizelettel történő kiválasztása. Kísérletes adatok vannak a D-vitamin sejtszintű biológiai hatásai közül hematopoietikus és immunsejteken kifejtett hatásokra, a bőr-, a váz-, és simaizomsejteken, az agy, a máj, valamint a több endokrin szerv sejtjein a növekedés és a differenciálódás szabályozásának elsősorban autokrin/parakrin úton történő megvalósítására.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A D3-vitamin zsíroldékony vitamin, amely a vékonybélből az epesavak jelenlétében szívódik fel micellumok képzésével, majd a nyirokkeringésen keresztül jut el a véráramba. A hidroxilezett forma (25(OH)-D) felszívódása jobb a gasztrointesztinális traktusból, de ezek a táplálékban (pl. máj) találhatóak.
A szervezetben D-vitamin a bőrben keletkezik 7-dehidrokoleszterinből UV fény hatására. A hatást kifejtő vegyület az 1,25-dihidroxi-kolekalciferol a kolekalciferol májban és vesében történő hidroxilálása révén keletkezik.

Eloszlás és biotranszformáció
A kolekalciferol és metabolitjai a vérben egy specifikus globulinhoz kötődve keringenek. A kolekalciferolt a máj hidroxilálja aktív 25-hidroxi-kolekalciferollá (25(OH)-D), ami a vesében 1,25-dihidroxi-kolekalciferollá alakul (1,25(OH)2-D). Az 1,25-dihidroxi-kolekalciferol nevű metabolit felelős a kalciumfelszívódás növekedéséért. A nem-metabolizálódott D-vitamin a zsír- és izomszövetben raktározódik. Az elimináció lassú: a vérplazma D-vitamin felezési ideje 15-25 óra között van. Ugyanakkor a szövetekben a zsíroldékony D-vitamin akár hónapokig raktározott formában megtalálható: a biológiai elimináció felezési ideje ennek megfelelően közel 2 hónap.

Elimináció
A D-vitamin az epével választódik ki, és a széklettel és a vizelettel ürül. Egyes vízoldékony metabolitjai részben a vizelettel is kiválasztódnak.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Állatkísérletekben a humán terápiás dózis többszörösének alkalmazásakor teratogén hatást figyeltek meg. Az alkalmazási előírás más részeiben leírtakon kívül a készítmény biztonságosságának megítélése szempontjából nem áll rendelkezésre egyéb lényeges információ.

Környezeti kockázatbecslés
A készítmény nem rendelkezik ismert károsító hatással a környezetre.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

10, 20, 30, 40, 50, 60, 90, 100, 120, 150, 180, 200 db tabletta színtelen, átlátszó PVC/PVdC//Al buborékcsomagolásban, dobozba csomagolva.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN)



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó. A fénytől és nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Béres Gyógyszergyár Zrt.,
1037 Budapest, Mikoviny u. 2-4.
Magyarország
Tel: +36-1-430-5500
Fax: +36-1-250-7251
E-mail: info@beres.hu


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-22916/01 10× PVC/PVdC//Al buborékcsomagolás
OGYI-T-22916/02 20× PVC/PVdC//Al buborékcsomagolás
OGYI-T-22916/03 30× PVC/PVdC//Al buborékcsomagolás
OGYI-T-22916/04 40× PVC/PVdC//Al buborékcsomagolás
OGYI-T-22916/05 50× PVC/PVdC//Al buborékcsomagolás
OGYI-T-22916/06 60× PVC/PVdC//Al buborékcsomagolás
OGYI-T-22916/07 90× PVC/PVdC//Al buborékcsomagolás
OGYI-T-22916/08 100× PVC/PVdC//Al buborékcsomagolás
OGYI-T-22916/09 120× PVC/PVdC//Al buborékcsomagolás
OGYI-T-22916/10 150× PVC/PVdC//Al buborékcsomagolás
OGYI-T-22916/11 180× PVC/PVdC//Al buborékcsomagolás
OGYI-T-22916/12 200× PVC/PVdC//Al buborékcsomagolás


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2015. szeptember 24.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2020. május 5.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2024. január 9.



6

OGYÉI/46527/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Terhesség alatti rendszeres D-vitamin-pótlásra a napi 400 NE dózis (másnaponta 1/2 tabletta) javasolt, ami így átlagosan nem haladja meg a folyamatos alkalmazásra vonatkozó ajánlások szerinti biztonságos 600 NE/nap dózist.
A terhesség során bekövetkező esetleges túladagolás (hypercalcaemia, a D-vitamin transzplacentáris átjutása a magzatba) a következő veszélyeket hordozhatja magában: az újszülött D-vitamin iránti érzékenysége fokozódhat, a mellékpajzsmirigy működése gátlódhat, a fizikai és a szellemi fejlődés elmaradása következhet be.

Szoptatás
A D-vitamin metabolitjai átjutnak az anyatejbe. Szoptatás alatt napi 400-800 NE (másnaponta 1/2- naponta 1/2 tabletta) D-vitamin bevitele biztonságos. Nagyobb dózisok alkalmazása esetén a szoptató anyák és gyermekeik plazma kalciumszintjét rendszeresen ellenőrizni szükséges.