Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

KLACID UNO 500MG RETARD FILMTABLETTA 7X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Viatris Ltd.
Hatástani csoport:
J01FA Makrolidok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-02200/08
Hatóanyagok:
ClarithromycinumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Fénytől védve
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Nedvességtől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Javallat

4.1 Terápiás javallatok

Klaritromicinre érzékeny aerob és anaerob Gram-pozitív és Gram-negatív baktériumok által okozott fertőzések:
- Alsó légúti fertőzések, pl. akut és krónikus bronchitis, pneumonia, bronchopneumonia (lásd a 4.4 és 5.1 pontokat az érzékenység vizsgálatára vonatkozóan).
- Felső légúti fertőzések, pl. sinusitis, otitis, pharyngitis és tonsillitis.
- Bőr- és lágyrész fertőzések, pl. folliculitis, cellulitis, erysipelas, impetigo, furunculosis, abscessus (lásd a 4.4 és 5.1 pontok az érzékenység vizsgálatára vonatkozóan).

Helicobacter pylori eradikációra az azonnali hatóanyagleadású, nem retard klaritromicin-tartalmú filmtabletta adása javasolt.

A Klacid UNO filmtabletta felnőttek és 12 év feletti serdülők kezelésére javallott.




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A homogen matrix anyaga a tabletta gastrointestinalis traktuson történő áthaladása során a hatóanyag lassú kioldódását és elnyújtott felszabadulását eredményezi (a tablettákat naponta egy alkalommal, egészben kell bevenni).

Adagolás

Felnőttek és 12 év feletti serdülők

A felnőttek javasolt adagja naponta 1 retard filmtabletta.
Súlyos fertőzések esetén egyszerre 2 retard filmtabletta naponta.

A kezelés szokásos időtartama 5-14 nap, kivéve a közösségben szerzett pneumonia és a sinusitis kezelését, amely 6-14 napos kezelést igényel.

Vesekárosodásban szenvedő betegek
Vesekárosodásban szenvedő betegeknél, akiknek a kreatinin-clearance-e alacsonyabb 30 ml/perc/1,73 m2-nél, a klaritromicin dózisát a felére kell csökkenteni, azaz a napi dózis 1-szer 250 mg, illetve súlyos fertőzésben a 2-szer 250 mg lehet. Ezeknél a betegeknél a kezelés időtartama ne haladja meg a 14 napot.
Mivel a retard tabletta nem felezhető, a Klacid UNO 500 mg retard filmtabletta ellenjavallt 30 ml/perc alatti kreatinin-clearance értékkel rendelkező vesekárosodásban szenvedő betegeknél. Minden más gyógyszerforma alkalmazható ebben a betegcsoportban (lásd 4.3 pont).
Középsúlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknél (kreatinin-clearance 30 ml/perc és 60 ml/perc között), a klaritromicin dózisát a felére kell csökkenteni, azaz a napi dózis egy klaritromicin retard filmtabletta lehet.

Gyermekek és serdülők
A klaritromicin retard tabletta alkalmazását nem vizsgálták 12 éves és annál fiatalabb gyermekeknél.

A klaritromicin pediátriai szuszpenzióval 6 hónapos-12 éves gyermekek körében végeztek klinikai vizsgálatokat, ezért a 12 éves és annál fiatalabb gyermekeknél a klaritromicin pediátriai szuszpenziót (granulátum belsőleges szuszpenzióhoz) kell alkalmazni.

Az alkalmazás módja

Szájon át történő alkalmazásra.
A Klacid UNO 500 mg retard filmtablettát nem szabad összetörni vagy összerágni, étkezés közben egészben kell lenyelni.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

A készítmény hatóanyagával vagy egyéb makrolid antibiotikumokkal vagy a készítmény 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.

Mivel a retard tabletta nem felezhető, a Klacid UNO 500 mg retard filmtabletta ellenjavallt 30 ml/perc alatti kreatinin-clearance értékkel rendelkező vesekárosodásban szenvedő betegeknél. Minden más gyógyszerforma alkalmazható ebben a betegcsoportban.

A klaritromicin és az alábbi hatóanyagok egyidejű alkalmazása ellenjavallt: asztemizol, ciszaprid, domperidon, pimozid, terfenadin, mivel ez a QT-idő megnyúlásához és szívritmuszavarokhoz vezethet, beleértve a kamrai tachycardiát, kamrafibrillatiót és a torsades de pointes-t is (lásd 4.4 és 4.5 pont).

A klaritromicin és tikagrelor, ivabradin vagy ranolazin egyidejű alkalmazása ellenjavallt.

A klaritromicin együttadása orális midazolámmal ellenjavallt (lásd 4.5 pont).

A klaritromicin és a lomitapid együttes adása ellenjavallt (lásd 4.5 pont).

A klaritromicin és az ergotamin vagy dihidroergotamin egyidejű alkalmazása ellenjavallt, mert ez ergot-toxicitáshoz vezethet.

A klaritromicin nem adható olyan betegeknek, akiknek az anamnézisében QT-megnyúlás (veleszületett vagy dokumentáltan szerzett QT-megnyúlás) vagy kamrai arrhythmia szerepel, beleértve a torsades de pointes-t is (lásd 4.4 és 4.5 pontok).

A klaritromicin nem adható egyidejűleg azokkal a HMG-CoA-reduktázgátlókkal (sztatinokkal), amelyek nagymértékben a CYP3A4 enzimen keresztül metabolizálódnak (lovasztatin vagy szimvasztatin), a myopathia fokozott kockázata miatt, beleértve a rhabdomyolysist is (lásd 4.5 pont).

A klaritromicin alkalmazása kerülendő az elektrolitzavarokban szenvedő betegeknél (hypokalaemia vagy hypomagnesaemia, mert fennáll a QT-szakasz megnyúlásának kockázata).

A klaritromicin nem alkalmazható olyan betegeknél, akik vesekárosodással társult súlyos májelégtelenségben szenvednek.

A klaritromicin (és egyéb erős hatású CYP3A4-enziminhibitorok) és a kolchicin egyidejű adása ellenjavallt.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Az orvos nem rendelhet klaritromicint terhes nőknek az előny-kockázat arány gondos mérlegelése nélkül, különösen a terhesség első három hónapjában (lásd 4.6 pont).

Fokozott óvatosság ajánlott súlyos veseelégtelenség esetén (lásd 4.2 pont).

A klaritromicin alapvetően a májon át ürül, ezért óvatosság ajánlott a készítmény májfunkció-károsodásban szenvedő betegeknek történő adása esetén. Szintén óvatosság szükséges olyankor, ha a klaritromicint közepesen súlyos, illetve súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknek adják.

Halálos kimenetelű májelégtelenség eseteket (lásd 4.8 pont) jelentettek. Egyes betegeknél előfordulhatott előzetesen fennálló májbetegség, vagy szedhettek egyéb májkárosító gyógyszereket.
A betegeknek azt kell tanácsolni, hogy, amennyiben májbetegség jelei és tünetei (pl. étvágytalanság, sárgaság, sötét színű vizelet, pruritus vagy hasi érzékenység) lépnek fel, hagyják abba a kezelést, és lépjenek kapcsolatba a kezelőorvosukkal.

Pseudomembranosus colitist csaknem mindegyik antibakteriális szerrel, köztük makrolidokkal is jelentettek, és súlyossága az enyhétől az életveszélyesig változhat. Clostridium difficile-vel összefüggő hasmenést (Clostridium difficile-associated diarrhoea, CDAD) csaknem mindegyik antibakteriális szer, köztük makrolidok alkalmazása esetén is jelentettek. Az antibakteriális szerekkel történő kezelés megváltoztatja a vastagbél normál flóráját, amely a C. difficile elszaporodásához vezethet. Figyelembe kell venni a CDAD lehetőségét minden olyan betegnél, aki antibiotikum használatot követően hasmenéssel fordul orvoshoz. Gondos orvosi diagnózis szükséges, mert CDAD előfordulását az antibakteriális gyógyszer adását követő két hónapon túl is jelentették. Ezért ilyen esetben a javallatra való tekintet nélkül mérlegelni kell a klaritromicin terápia felfüggesztését. Mikrobiológiai vizsgálatot kell végezni, és megfelelő kezelést kell megkezdeni. A perisztaltikát gátló gyógyszerek alkalmazását kerülni kell.

Kolchicin
Posztmarketing jelentések számoltak be kolchicin-toxicitásról klaritromicin és kolchicin egyidejű alkalmazása során, különösen időseknél, amely esetek némelyike veseelégtelenségben szenvedő betegnél fordult elő. Néhány ilyen beteg esetében halálozást jelentettek (lásd 4.5 pont). A klaritromicin és a kolchicin egyidejű alkalmazása ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

Óvatosság ajánlott a klaritromicin és a triazolobenzodiazepinek (pl. triazolám, midazolám) egyidejű alkalmazása esetén (lásd 4.5 pont).

Óvatosság javasolt a klaritromicin egyéb ototoxikus gyógyszerekkel, különösen aminoglikozidokkal történő egyidejű alkalmazása esetén. Rendszeresen ellenőrizni kell az egyensúly-érzékelő és a hallórendszer működését a kezelés során és azt követően.

Cardiovascularis események
Arrhythmia vagy torsades de pointes kialakulásának kockázatát hordozó, repolarizációra utaló, megnyúlt QT-intervallumot figyeltek meg makrolidokkal, így a klaritromicinnel kezelt betegeknél (lásd 4.8 pont). A QT-intervallum megnyúlásának és a kamrai arrhythmiák (beleértve a torsades de pointes-t is) kialakulásának fokozott kockázata miatt asztemizolt, ciszapridet, domperidont, pimozidot vagy terfenadint szedő, hypokalaemiaban szenvedő, valamint az anamnézisben QT-intervallum megnyúlásával vagy kamrai arrythmiaval rendelkező betegeknél a klaritromicin alkalmazása ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

Az alábbi betegeknél a klaritromicin csak kellő óvatossággal alkalmazható:
- koszorúér-betegségben, súlyos szívelégtelenségben, vezetési zavarok esetén vagy klinikailag jelentős bradycardiában;
- olyan betegeknél, akik egyidejűleg más, az ellenjavallatokban nem szereplő, QT-megnyúlást előidéző gyógyszereket szednek (lásd 4.5 pont).

A makrolidokkal összefüggő cardiovascularis mellékhatások kockázatát vizsgáló epidemiológiai tanulmányok eltérő következtetésekre jutottak. Bizonyos, megfigyelésen alapuló tanulmányok keretében a makrolidek, köztük a klaritromicin alkalmazásával összefüggésben ritka esetekben az arrhythmia, a szívizom infarctus, valamint a cardiovascularis mortalitás rövid távú kockázatát állapították meg. Klaritromicin felírásakor mérlegelendők ezek a megállapítások a kezelés előnyeihez viszonyítva.

Pneumonia
A Streptococcus pneumoniae makrolidokkal szembeni fokozódó rezisztenciája miatt fontos, hogy a klaritromicin közösségben szerzett pneumoniában történő rendelése előtt érzékenységi tesztet végezzenek. Kórházban szerzett pneumoniában a klaritromicint további megfelelő antibiotikumokkal kombinációban kell alkalmazni.

Enyhe, illetve középsúlyos bőr- és lágyrész fertőzések
Ezeket a fertőzéseket leggyakrabban a Staphylococcus aureus és a Streptococcus pyogenes okozza, amelyek rezisztensek lehetnek makrolidokkal szemben. Ezért fontos az érzékenységi tesztek elvégzése. Olyan esetekben, amikor béta-laktám antibiotikumok nem használhatók (pl. allergia), más antibiotikumok, pl. klindamicin lehet a választandó gyógyszer. Jelenleg a makrolidoknak csak bizonyos bőr- és lágyrész fertőzések kezelésében tulajdonítanak szerepet, pl. azokban, amelyeket a Corynebacterium minutissimum okoz, acne vulgarisban és erysipelasban, továbbá olyan szituációkban, amelyekben penicillin-kezelés nem alkalmazható.

Súlyos, akut túlérzékenységi reakciók, pl. anaphylaxia, Stevens-Johnson szindróma és toxikus epidermalis necrolysis, DRESS és Schönlein-Henoch purpura esetén a klaritromicin-terápiát azonnal abba kell hagyni, és sürgősen megfelelő kezelést kell megindítani.

A klaritromicint kellő óvatossággal kell alkalmazni, ha erre olyan gyógyszerekkel egyidejűleg kerül sor, amelyek indukálják a citokróm CYP3A4 enzimet (lásd 4.5 pont).

HMG-CoA-reduktázgátlók (sztatinok)
A klaritromicin lovasztatinnal, illetve szimvasztatinnal való egyidejű alkalmazása ellenjavallt (lásd 4.3 pont).
Fokozott óvatossággal kell eljárni, ha a klaritromicint egyéb sztatinnal egyidejűleg alkalmazzák. Rhabdomyolysist jelentettek olyan betegeknél, akik egyidejűleg klaritromicint és sztatint szedtek. A betegeket rendszeresen ellenőrizni kell a myopathia jelei és tünetei tekintetében. Amennyiben a klaritromicin és a sztatinok egyidejű adását nem lehet elkerülni, törekedni kell a sztatinok legalacsonyabb dózisának az alkalmazására.
Mérlegelni lehet olyan sztatin alkalmazását, amelyik nem függ a CYP3A metabolizmustól (pl. fluvasztatin) (lásd 4.5 pont).

Orális antidiabetikumok/inzulin
A klaritromicin és az orális antidiabetikumok (mint pl. szulfonilureák) és/vagy inzulin egyidejű alkalmazása jelentős hypoglykaemiát okozhat. A vércukorszint gondos, rendszeres ellenőrzése ajánlott (lásd 4.5 pont).

Orális antikoagulánsok
A klaritromicin és a warfarin egyidejű alkalmazása esetén fennáll a súlyos haemorrhagia, a Nemzetközi Normalizált Arány (INR) és a prothrombin idő jelentős emelkedésének kockázata (lásd 4.5 pont). Az INR-t és a prothrombin időt gyakran ellenőrizni kell, amíg a beteg egyidejűleg klaritromicint és orális antikoagulánst szed.
A klaritromicin direkt hatású orális antikoagulánsokkal, például dabigatránnal, rivaroxabánnal, apixabánnal vagy edoxabánnal történő együttes adása óvatosságot igényel, különösen olyan betegeknél, akiknél fokozott a vérzés kockázata (lásd 4.5 pont).

Az antibakteriális terápia (pl. klaritromicin) alkalmazása H. pylori fertőzés esetén a gyógyszer-rezisztens mikroorganizmusokra nézve szelekciós hatású lehet.

A hosszú időtartamú alkalmazás - mint egyéb antibiotikumok esetében is - a megnövekedett számú nem érzékeny baktériumok és gombák általi kolonizációhoz vezet. Ha felülfertőződés következik be, megfelelő kezelést kell foganatosítani.

Figyelmet kell fordítani a klaritromicin és az egyéb makrolid gyógyszerek (pl. linkomicin és klindamicin) közötti keresztrezisztencia lehetőségére is.

A készítmény laktóz-monohidrátot tartalmaz. Ritkán előforduló örökletes galaktóz-intoleranciában, laktóz-intoleranciában vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.

Ez a gyógyszer 15.3 mg (0,665 mmol) nátriumot tartalmaz. Ha a beteg naponta 2 tablettát vesz be, ebben az esetben a nátrium tartalma 30,6 mg/adag, ami megfelel a WHO által ajánlott maximális napi 2 g nátriumbevitel 1,5% ának felnőtteknél.



4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem állnak rendelkezésre adatok a klaritromicin gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre gyakorolt hatásáról. A gyógyszer alkalmazása során esetleg előforduló szédülést, vertigót, zavartságot és dezorientáltságot figyelembe kell venni, mielőtt a beteg gépjárművet vezet vagy gépeket kezel.


4.9 Túladagolás

Jelentések mutatják, hogy nagy mennyiségű klaritromicin bevétele várhatóan emésztőrendszeri tüneteket okoz. Egy beteg, akinek az anamnézisében bipoláris zavar szerepelt, 8 gramm klaritromicint vett be, és megváltozott mentális állapotot, paranoid viselkedést mutatott, hypokalaemia és hypoxaemia alakult ki nála.

A túladagolást kísérő mellékhatásokat a fel nem szívódott gyógyszer azonnali eltávolításával és támogató intézkedésekkel kell kezelni. Mint egyéb makrolidok, így a klaritromicin szérumszintjei esetében sem várható érdemi befolyás hemodialízis vagy peritoneális dialízis révén.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Az alábbi gyógyszerek használata szigorúan ellenjavallt a súlyos gyógyszerkölcsönhatások lehetősége miatt

Asztemizol, ciszaprid, domperidon, pimozid, és terfenadin
Emelkedett ciszapridszintet jelentettek olyan betegeknél, akik egyidejűleg klaritromicint és ciszapridot szedtek. Ez QT-megnyúlást és szívritmuszavarokat, köztük kamrai tachycardiát, kamrafibrillatiót és torsades de pointes-t eredményezhet. Hasonló hatásokat figyeltek meg egyidejűleg klaritromicint és pimozidot szedő betegeknél (lásd 4.3 pont).

A makrolidokról jelentették, hogy módosítják a terfenadin metabolizmusát, amely emelkedett terfenadinszintet eredményez. Ezt esetenként szívritmuszavarokkal, mint pl. QT-megnyúlással, kamrai tachycardiával, kamrafibrillatióval és torsades de pointes-szel hozták összefüggésbe (lásd 4.3 pont). Egy 14 egészséges önkéntessel végzett vizsgálatban a klaritromicin és a terfenadin egyidejű alkalmazása a terfenadin savmetabolitja szérumszintjének 2-3-szoros emelkedését és a QT-idő megnyúlását idézte elő, ami nem vezetett semmilyen klinikailag észlelhető hatáshoz. Hasonló hatásokat figyeltek meg az asztemizol és egyéb makrolidok egyidejű alkalmazásával.

Ergotamin/dihidroergotamin
Posztmarketing jelentések azt mutatják, hogy a klaritromicin ergotaminnal, illetve dihidroergotaminnal való egyidejű alkalmazása akut ergot-toxicitással társult, amelyet vasospasmus és a végtagok, valamint más szövetek, köztük a központi idegrendszer ischaemiája jellemzett. A klaritromicin és ezen ergotalkaloidok egyidejű alkalmazása ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

Orális midazolám
Orális midazolám klaritromicinnel (napi kétszer 500 mg) történő együttadása esetén a midazolám görbe alatti területe (AUC) hétszeresére nőtt orális midazolám adását követően. Orális midazolám és klaritromicin együttadása ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

HMG-CoA-reduktázgátlók (sztatinok)
A klaritromicin lovasztatinnal, illetve szimvasztatinnal való egyidejű alkalmazása ellenjavallt (lásd 4.3 pont), mivel ezeket a gyógyszereket a CYP3A4 nagymértékben metabolizálja, és a klaritromicin egyidejű alkalmazása megemeli a plazmaszintjüket. Ez fokozza a myopathia, beleértve a rhabdomyolysis kockázatát is. Rhabdomyolysisről számoltak azoknál a betegeknél, akik ezeket a sztatinokat szedték a klaritromicinnel egyidejűleg. Ha a klaritromicin-kezelést nem lehet elkerülni, a lovasztatin és szimvasztatin terápiát fel kell függeszteni a kezelés során.

Óvatosság ajánlott a klaritromicin és sztatinok egyidejű alkalmazása esetén. Amennyiben a klaritromicinnel történő egyidejű alkalmazást nem lehet elkerülni, törekedni kell a sztatinok legalacsonyabb dózisának az alkalmazására. Mérlegelni lehet olyan sztatin használatát, amelyik nem függ a CYP3A metabolizmustól (pl. fluvasztatin). A betegeket ellenőrizni kell a myopathia jelei és tünetei tekintetében.

Más gyógyszerek hatása klaritromicinre

A CYP3A induktor hatású gyógyszerek (pl. rifampicin, fenitoin, karbamazepin, fenobarbitál, közönséges orbáncfű) fokozhatják a klaritromicin metabolizmusát. Ez a klaritromicin szubterápiás szintjeit eredményezheti, amely csökkent hatásossághoz vezethet.
Továbbá, szükséges lehet a CYP3A induktor plazmaszintjének rendszeres ellenőrzése, mert a plazmaszint a klaritromicin CYP3A-gátló hatása miatt emelkedhet (lásd az alkalmazott CYP3A4-induktor alkalmazási előírását is). A rifabutin és a klaritromicin egyidejű alkalmazása a rifabutin szérumszint emelkedését és a klaritromicin szérumszint csökkenését eredményezte, együtt az uveitis fokozott kockázatával.

Az alábbi gyógyszerekről ismert vagy gyanított, hogy befolyásolják a keringő klaritromicin koncentrációját; a klaritromicin dózisának módosítására vagy alternatív kezelésekre lehet szükség.

Hidroxiklorokin, klorokin: ezen - ismerten QT-szakasz-megnyúlást okozó - hatóanyagok bármelyikével kezelt betegeknél a klaritromicint kellő körültekintéssel kell alkalmazni, mert fennáll a szívritmuszavar és a súlyos cardiovascularis mellékhatások kialakulásának lehetősége.

Efavirenz, nevirapin, rifampicin, rifabutin és rifapentin
A citokróm P450 metabolizmus erős induktorai, pl. az efavirenz, nevirapin, rifampicin, rifabutin és rifapentin fokozhatják a klaritromicin metabolizmusát és ezáltal csökkenthetik a klaritromicin plazmaszintjét, miközben emelik a 14-hidroxi-klaritromicin (14-OH-klaritromicin, egy mikrobiológiailag szintén aktív metabolit) plazmaszintjét. Mivel a klaritromicin és a 14-OH-klaritromicin mikrobiológiai aktivitása különböző baktériumokra nézve eltérő, a szándékolt terápiás hatás a klaritromicin és az enziminduktorok egyidejű alkalmazása során károsodhat.

Etravirin
Az etravirin csökkentette a klaritromicin hatását, azonban a 14-OH-klaritromicin aktív metabolit koncentrációja emelkedett. Mivel a 14-OH-klaritromicin csökkent aktivitással rendelkezik a Mycobacterium avium komplex (MAC) ellen, az ezen kórokozóval szembeni teljes aktivitás változhat. Ezért a MAC kezelésére mérlegelni kell a klaritromicin helyettesítési lehetőségét.

Flukonazol
A napi 200 mg flukonazol és napi kétszer 500 mg klaritromicin 21 egészséges önkéntesnél történt egyidejű alkalmazása a dinamikus egyensúlyi (steady state) minimális koncentráció (Cmin) átlagértékének 33%-os és a görbe alatti terület (AUC) 18%-os emelkedéséhez vezetett. A 14-OH-klaritromicin aktív metabolit dinamikus egyensúlyi (steady state) koncentrációit nem befolyásolta jelentős mértékben a flukonazol egyidejű alkalmazása. Nem volt szükség a klaritromicin dózisának módosítására.

Ritonavir
Egy farmakokinetikai vizsgálat azt mutatta, hogy a 8 óránként adott 200 mg ritonavir és a 12 óránként adott 500 mg klaritromicin a klaritromicin metabolizmusának jelentős gátlását eredményezte. A klaritromicin Cmax értéke 31%-kal, a Cmin 182%-kal, míg az AUC 77%-kal emelkedett a ritonavir egyidejű alkalmazása mellett. A 14-OH-klaritromicin lényegében teljes gátlását észlelték. A klaritromicin nagy terápiás ablaka miatt normál vesefunkciójú betegeknél nincs szükség dóziscsökkentésre. Azonban, vesekárosodott betegek esetében az alábbi dózismódosításokat kell mérlegelni: 30-60 ml/perc CLCR értékkel rendelkező betegeknél a klaritromicin adagját 50%-kal kell csökkenteni. A < 30 ml/perc CLCR értékkel rendelkező betegeknél a klaritromicin dózisát 75%-kal kell csökkenteni. Az 1 g/nap-nál nagyobb klaritromicin dózisokat nem szabad ritonavirral kombinálni.

Hasonló dózismódosításokat kell mérlegelni csökkent veseműködésű betegeknél, ha ritonavirt használnak farmakokinetikai hatásfokozóként egyéb proteázgátlókkal, köztük atazanavirral és szakvinavirral (lásd lentebb a kétirányú gyógyszerkölcsönhatásoknál).


A klaritromicin hatása más gyógyszerekre

CYP3A-alapú kölcsönhatások
A klaritromicin (a CYP3A ismert gátlója) és valamely, elsősorban CYP3A által metabolizált gyógyszer egyidejű alkalmazása összefüggésben állhat megnövekedett gyógyszerkoncentrációkkal, amely fokozhatja vagy meghosszabbíthatja az egyidejűleg adott gyógyszernek mind a terápiás, mind pedig a mellékhatását.

A klaritromicin ellenjavallt egyidejűleg CYP3A szubsztrátokat (asztemizol, ciszaprid, domperidon, pimozid, terfenadin) is alkalmazó betegek esetében, mivel az együttes alkalmazás megnöveli a QT-intervallum megnyúlásának és egyes arrhythmiák (kamrai tachycardia, kamrai fibrilláció, torsades de pointes) kockázatát (lásd 4.3 és 4.4 pont).

A klaritromicin együttes alkalmazása szintén ellenjavallt ergot-alkaloidokkal, orális midazolámmal, a CYP3A4 által metabolizált HMG CoA-reduktáz inhibitorokkal (pl. lovasztatin, szimvasztatin), kolchicinnel, tikagrelorral, ivabradinnal és ranolazinnal (lásd 4.3 pont).

A klaritromicint óvatosan kell alkalmazni a CYP3A enzim szubsztrátjait tartalmazó egyéb gyógyszerekkel egyidejűleg, különösen, ha a CYP3A szubsztrátnak szűk a biztonságossági tartománya (pl. karbamazepin) illetve a szubsztrátot főként ez az enzim metabolizálja. Dózismódosítást kell mérlegelni, és ha lehetséges, az elsődlegesen a CYP3A által metabolizált gyógyszerek szérumkoncentráicióit szorosan monitorozni kell az egyidejűleg klaritromicint is alkalmazó betegeknél. Az alábbi gyógyszerek illetve gyógyszercsoportok esetében ismert vagy gyanítható, hogy az azonos CYP3A izoenzimen metabolizálódnak (a lista nem teljes): alprazolám, karbamezapin, cilosztazol, ciklosporin, dizopiramid, ibrutinib, lomitapid, metilprednizolon, midazolám (iv.), omeprazol, orális antikoagulánsok (pl. warfarin, rivaroxabán, apixabán), atípusos antipszichotikumok (pl. kvetiapin), kvinidin, rifabutin, szildenafil, szirolimusz, takrolimusz, triazolám és vinblasztin.

A klaritromicin és a lomitapid együttes adása ellenjavallt a potenciálisan jelentős transzaminázszint-növelő kölcsönhatás miatt (lásd 4.3 pont).

Direkt hatású orális antikoagulánsok (DOAC-ok)
A dabigatrán és az edoxabán nevű DOAC a P-gp efflux transzporter szubsztrátja. A rivaroxabán és az apixabán a CYP3A4 enzimen keresztül metabolizálódik, és szintén szubsztrátjai a P-gp transzporternek. A klaritromicin ezekkel a szerekkel történő együttes adása óvatosságot igényel, különösen olyan betegeknél, akiknél fokozott a vérzés kockázata (lásd 4.4 pont).

A hasonló mechanizmusokkal, egyéb izoenzimek részvételével kölcsönhatásba lépő gyógyszerek közé tartozik a fenitoin, a teofillin és a valproát.

Antiarrhythmikumok
Vannak posztmarketing jelentések klaritromicin és a kinidin vagy dizopiramid egyidejű adása mellett előfordult torsades de pointes-ről. Az elektrokardiogramot rendszeresen ellenőrizni kell QT-megnyúlásra a klaritromicin ezen gyógyszerekkel történő egyidejű alkalmazása során. A kinidin és a dizopiramid szérumszintjeit a klaritromicin-kezelés során rendszeresen ellenőrizni kell.

Léteznek posztmarketing jelentések a klaritromicin és a dizopiramid egyidejű adása mellett előfordult hypoglykaemiáról. Ezért a vércukorszint rendszeres ellenőrzése ajánlott klaritromicin és dizopiramid egyidejű alkalmazása esetén.

Orális antidiabetikumok/inzulin
Bizonyos antidiabetikumok, mint pl. a nateglinid és repaglinid és a klaritromicin egyidejű alkalmazása a klaritromicin CYPA3 enzim gátlása miatt hypoglykaemiát eredményezhet. A vércukorszint gondos, rendszeres ellenőrzése ajánlott.

Omeprazol
Klaritromicint (8 óránként 500 mg-ot) adtak omeprazollal (napi 40 mg-al) kombinálva egészséges önkénteseknek. A klaritromicin egyidejű adása miatt az omeprazol dinamikus egyensúlyi (steady state) koncentrációi megemelkedtek (a Cmax 30%-kal, az AUC0-24 89%-kal és a t1/2 34%-kal). Amikor az omeprazolt önmagában adták, a gyomor 24 órás átlag pH értéke 5,2 volt, amikor azonban klaritromicinnel egyidejűleg került alkalmazásra, a pH érték 5,7 volt.

Szildenafil, tadalafil és vardenafil
E foszfodiészteráz-gátlók mindegyikét legalább is részlegesen a CYP3A metabolizálja, és a CYP3A-t az egyidejűleg alkalmazott klaritromicin gátolhatja. A klaritromicin egyidejű alkalmazása szildenafillel, tadalafillel, illetve vardenafillel könnyen a foszfodiészteráz-gátló-expozíció fokozódását eredményezheti. Mérlegelni kell a szildenafil, a tadalafil és a vardenafil adagolásának csökkentését, amennyiben ezeket a gyógyszereket klaritromicinnel egyidejűleg alkalmazzák.

Teofillin, karbamazepin
Klinikai vizsgálatok eredményei azt jelzik, hogy a keringésben található teofillin, illetve karbamazepin koncentrációja szerény, de statisztikailag szignifikáns mértékben (p ? 0,05) emelkedik, ha bármelyiküket klaritromicinnel egyidejűleg alkalmazzák. Esetleg dóziscsökkentés lehet mérlegelendő.

Tolterodin
A tolterodin metabolizmusának elsődleges útja a citokróm P450 izoenzim 2D6 izoformáján (CYP2D6) keresztül zajlik. Azonban a népesség egy CYP2D6-tal nem rendelkező alcsoportjában a metabolizmus azonosított útja a CYP3A. Ebben az alcsoportban a CYP3A gátlása a tolteridon jelentősen magasabb szérumkoncentrációját eredményezi. A tolteridon adagolás csökkentése válhat szükségessé CYP3A-gátlók, pl. klaritromicin jelenlétében a CYP2D6 lassú metabolizáló populációban.

Triazolobenzodiazepinek (pl. alprazolám, midazolám, triazolám)
Amikor midazolámot adtak egyidejűleg klaritromicin tablettákkal (500 mg naponta kétszer), a midazolám AUC értéke intravénás alkalmazását követően 2,7-szeresére, míg per os adagolása után 7-szeresére nőtt. A per os midazolám és a klaritromicin egyidejű alkalmazását kerülni kell. Ha intravénás midazolámot adnak egyidejűleg klaritromicinnel, a beteget szoros megfigyelés alatt kell tartani a dózismódosítás lehetővé tétele érdekében. Ugyanazon elővigyázatossági intézkedéseket kell foganatosítani az egyéb olyan benzodiazepinek, köztük a triazolám és az alprazolám esetében is, amelyeket a CYP3A enzim metabolizál. Azoknál a benzodiazepineknél, amelyek eliminációja nem függ a CYP3A-tól (temazepám, nitrazepám, lorazepám), a klaritromicinnel való klinikailag fontos kölcsönhatás nem valószínű.

Posztmarketing jelentések történtek a klaritromicin és a triazolám egyidejű alkalmazása esetén gyógyszerkölcsönhatásokról és központi idegrendszeri hatásokról (pl. aluszékonyság és zavartság). Javasolt a betegek fokozott központi idegrendszeri farmakológiai hatásokra történő monitorozása.

Egyéb gyógyszerkölcsönhatások

Aminoglikozidok
Óvatosság javasolt a klaritromicin egyéb ototoxikus gyógyszerekkel, különösen aminoglikozidokkal történő egyidejű alkalmazása esetén (lásd 4.4 pont).

Kolchicin
A kolchicin mind a CYP3A, mind pedig a P-glikoprotein (Pgp) efflux-transzporter szubsztrátja. A klaritromicin és egyéb makrolidok ismert módon gátolják a CYP3A-t és a Pgp-t. Amikor a klaritromicint és a kolchicint együtt adják, a klaritromicin Pgp és/vagy CYP3A gátló hatása a kolchicin fokozott expozíciójához vezethet. A klaritromicin és a kolchicin egyidejű alkalmazása ellenjavallt (lásd 4.3 és 4.4 pontok).

Kortikoszteroidok
Kellő körültekintéssel kell eljárni a klaritromicin és az - elsősorban a CYP3A enzimek által metabolizált - szisztémás vagy inhalációs kortikoszteroidok egyidejű alkalmazása esetén, mert ez a kortikoszteroidok fokozott szisztémás expozícióját okozhatja. Egyidejű alkalmazás esetén a szisztémás kortikoszteroidok nemkívánatos hatásainak szoros monitorozása szükséges.

Digoxin
A digoxint a P-glikoprotein (Pgp) efflux-transzporter szubsztrátjának tartják. A klaritromicin ismert módon gátolja a Pgp-t. Amennyiben klaritromicint és digoxint adnak együtt, a klaritromicin Pgp-gátló hatása a digoxin fokozott expozíciójához vezethet. A posztmarketing mellékhatás-figyelés során egyidejűleg klaritromicint és digoxint szedő betegeknél is emelkedett digoxin szérumkoncentrációkat jelentettek. Egyes betegek digoxin toxicitásnak megfelelő klinikai tüneteket, köztük potenciálisan fatális szívritmuszavarokat mutattak. A szérum digoxinkoncentrációkat gondos, rendszeres ellenőrzés alatt kell tartani, amíg a betegek egyidejűleg digoxint és klaritromicint szednek.

Zidovudin
A klaritromicin tabletták és a zidovudin egyidejű per os alkalmazása HIV-fertőzött felnőtt betegeknél csökkent zidovudin dinamikus egyensúlyi (steady state) koncentrációkat eredményezhet. Mivel a klaritromicin az egyidejűleg szedett per os zidovudin felszívódására gyakorolt hatást, ez a kölcsönhatás nagymértékben elkerülhető a klaritromicin és a zidovudin adagolásának időbeli szétválasztásával, úgy, hogy 4 órás időkülönbség legyen a két gyógyszer bevétele között. Ez a kölcsönhatás nem fordul elő olyan HIV-fertőzött gyermekeknél, akik klaritromicin szuszpenziót szednek zidovudinnal vagy dideoxiinozinnal. Ez a kölcsönhatás valószínűtlen, ha a klaritromicin alkalmazása intravénás infúzióban történik.

Fenitoin és valproát
Spontán, illetve publikált jelentések állnak rendelkezésre a CYP3A-gátlók, köztük a klaritromicin kölcsönhatásairól olyan gyógyszerekkel, amelyeket nem tartanak a CYP3A által metabolizáltaknak (pl. fenitoin és valproát). E gyógyszereknél klaritromicinnel történő egyidejű alkalmazásuk esetén szérumszint mérések ajánlottak. Emelkedett szérumszinteket jelentettek.

Kétirányú gyógyszerkölcsönhatások

Atazanavir
Mind a klaritromicin, mind pedig az atazanavir a CYP3A szubsztrátja és inhibitora, és bizonyíték van a kétirányú gyógyszerkölcsönhatások fennállására. A klaritromicin (naponta kétszer 500 mg) atazanavirral (naponta egyszer 400 mg) való egyidejű alkalmazása a klaritromicin expozíció kétszeresére történő emelkedését, és a 14-OH-klaritromicin expozíció 70%-os csökkenését eredményezte, az atazanavir AUC értékének 28%-os növekedésével. A klaritromicin széles terápiás ablaka miatt normál vesefunkciójú betegeknél nincs szükség dóziscsökkentésre. Közepesen súlyos vesefunkció csökkenés (kreatinin-clearance 30-60 ml/perc) esetén a klaritromicin dózisát 50%-kal kell csökkenteni. A < 30 ml/perc kreatinin-clearence értékkel rendelkező betegeknél a klaritromicin dózisát megfelelő klaritromicin gyógyszerforma alkalmazásával 75%-kal kell csökkenteni. A klaritromicin napi 1000 mg feletti adagjai nem adhatók egyidejűleg proteáz-gátlókkal.

Kalciumcsatorna-blokkolók
Óvatosság ajánlott a klaritromicin és a CYP3A4 enzim által metabolizált kalciumcsatorna-blokkolók (pl. verapamil, amlodipin, diltiazem) egyidejű alkalmazásakor a hypotonia kockázata miatt. Mind a klaritromicin, mind a kalciumcsatorna-blokkolók plazmakoncentrációja emelkedhet a kölcsönhatások miatt. Hypotoniát, bradyarrhythmiát és laktátacidózist figyeltek meg egyidejűleg klaritromicint és verapamilt szedő betegeknél.

Itrakonazol
Mind a klaritromicin, mind pedig az itrakonazol a CYP3A szubsztrátja és inhibitora, amely kétirányú gyógyszerkölcsönhatáshoz vezet. A klaritromicin fokozhatja az itrakonazol plazmaszintjeit, míg az itrakonazol növelheti a klaritromicin plazmaszintjeit. Az egyidejűleg itrakonazolt és klaritromicint szedő betegeket szoros, rendszeres ellenőrzés alatt kell tartani a fokozott vagy elhúzódó farmakológiai hatás jeleire, illetve tüneteire.

Szakvinavir
Mind a klaritromicin, mind pedig a szakvinavir a CYP3A szubsztrátja és inhibitora, és bizonyíték van a kétirányú gyógyszerkölcsönhatások fennállására. A klaritromicin (naponta kétszer 500 mg) szakvinavirral (lágyzselatin kapszulák, naponta háromszor 1200 mg) való egyidejű alkalmazása 12 egészséges önkéntesnél a szakvinavir dinamikus egyensúlyi (steady state) AUC-jének 177%-os és Cmax értékének 187%-os emelkedéséhez vezetett azon értékekhez képest, amelyeket az önmagában adott szakvinavirral tapasztaltak. A klaritromicin AUC és Cmax értékei kb. 40%-kal voltak magasabbak mint azok, amelyeket az önmagában adott klaritromicinnel észleltek. Dózismódosítás nem szükséges, amennyiben a két gyógyszer egyidejű alkalmazására korlátozott időtartamban, a vizsgált dózisokban/gyógyszerformákban kerül sor. A lágyzselatin kapszula gyógyszerformával végzett gyógyszerkölcsönhatási vizsgálatokból származó megfigyelések nem feltétlenül reprezentatívak a szakvinavir kemény kapszula alkalmazásával kapcsolatban tapasztalt hatások vonatkozásában. Az önmagában adott szakvinavirral végzett gyógyszerkölcsönhatási vizsgálatokból származó megfigyelések nem feltétlenül reprezentatívak a szakvinavir/ritonavir-kezeléssel kapcsolatban tapasztalt hatások vonatkozásában. Amennyiben a szakvinavirt ritonavirral alkalmazzák egyidejűleg, figyelembe kell venni a ritonavir klaritromicinre gyakorolt potenciális hatásait.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

a. A gyógyszerbiztonsági profil összefoglalása

A klaritromicin kezeléssel kapcsolatban mind felnőtt, mind gyermekpopulációban előforduló leggyakoribb mellékhatások közé tartozik a hasi fájdalom, a hasmenés, a hányinger, a hányás és az ízérzés zavara. Ezek a mellékhatások rendszerint enyhe intenzitásúak, és megfelelnek a makrolid antibiotikumok ismert biztonságossági profiljának (lásd 4.8 pont).

Az előzetesen fennálló Mycobacterium-fertőzésben szenvedő, illetve nem szenvedő népesség között a klinikai vizsgálatokban ezen emésztőrendszeri mellékhatások megfigyelt incidenciájában nem volt jelentős különbség.

b. A mellékhatások táblázatos összefoglalása

Az alábbi táblázat a klaritromicin azonnali hatóanyagleadású tablettákkal, granulátummal belsőleges szuszpenzióhoz, porral oldatos injekcióhoz és retard tablettákkal végzett klinikai vizsgálatokban és posztmarketing tapasztalatok során jelentett mellékhatásokat tartalmazza.

A klaritromicinnel legalább lehetséges kapcsolatban állónak tekintett reakciók szervrendszer és gyakoriság szerinti csoportosításban szerepelnek az alábbi megállapodásnak megfelelően:
nagyon gyakori (? 1/10)
gyakori (? 1/100 - < 1/10)
nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100)
nem ismert (a posztmarketing tapasztalatokból származó mellékhatás; a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)
Az egyes gyakorisági csoportokon belül a mellékhatások a csökkenő súlyosság sorrendjében kerülnek ismertetésre, ha a súlyosság értékelhető volt.

Szervrendszer
Nagyon gyakori
Gyakori
Nem gyakori
Nem ismert
Fertőző betegségek és parazitafertőzések


Cellulitis1,
candidiasis, gastroenteritis2,
fertőzés3,
hüvelyi fertőzés
Pseudomembranosus colitis,
erysipelas
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek


Leukopenia,
neutropenia4, thrombocythemia3, eosinophilia4
Agranulocytosis, thrombocytopenia
Immunrendszeri betegségek és tünetek5


Anaphylactoid reakció1, túlérzékenység
Anaphylaxiás reakció, angiooedema
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek


Étvágytalanság, étvágycsökkenés

Pszichiátriai kórképek

Insomnia

Szorongás,
idegesség3
Pszichotikus rendellenesség, zavarodott állapot, deperszonalizáció, depresszió, dezorientáltság, hallucináció,
szokatlan álmok,
mánia
Idegrendszeri betegségek és tünetek

Dysgeusia, fejfájás, ízérzés
zavarok

Eszméletvesztés1, dyskinesia1,
szédülés,
aluszékonyság6,
tremor
Görcsrohamok, ageusia,
parosmia,
anosmia,
paraesthesia
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei


Vertigo,
halláskárosodás,
tinnitus
Süketség
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek


Szívmegállás1,
pitvarfibrillatio1, QT-megnyúlás az elektrokardiogrammon7, extrasystole1,
palpitatio
Torsades de pointes7, kamrai tachycardia7, kamrafibrillatio
Érbetegségek és tünetek

Vasodilatio1

Haemorrhagia8
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek


Asthma1,
epistaxis2,
tüdőembólia1

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

Hasmenés9, hányás, dyspepsia, hányinger, hasi fájdalom
Oesophagitis1, gastrooesophagealis reflux betegség2,
gastritis,
proctalgia2,
stomatitis,
glossitis,
hasi distensio4, székrekedés, szájszárazság,
eructatio,
flatulencia
Akut pancreatitis,
a nyelv elszíneződése,
a fogak elszíneződése
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek

Kóros májfunkció vizsgálati eredmények
Cholestasis4,
hepatitis4,
emelkedett alanin-aminotranszferáz (ALAT)-szint,
emelkedett aszpartát-aminotranszferáz (ASAT)-szint,
emelkedett gamma-glutamiltranszferáz (GGT)-szint4
Májelégtelenség10, hepatocellularis icterus
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Bőrkiütés, hyperhidrosis

Dermatitis bullosa1, pruritus,
urticaria,
maculo-papulosus bőrkiütés3
Stevens-Johnson szindróma5,
toxikus epidermalis necrolysis5,
gyógyszer által okozott bőrkiütés eosinophiliával és szisztémás tünetekkel (DRESS),
acne
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei


Izomgörcsök3, vázizomrendszer merevsége1,
myalgia2
Rhabdomyolysis2,11, myopathia
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek


Emelkedett szérum kreatininszint1,
emelkedett szérum karbamidszint1
Veseelégtelenség, interstitialis nephritis
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Phlebitis az injekció beadási helyén1

Fájdalom az injekció beadási helyén1, gyulladás az injekció beadási helyén1
Rossz közérzet4,
láz3,
asthenia,
mellkasi fájdalom4, hidegrázás4,
fáradtság4

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei



Kóros albumin/globulin arány1,
emelkedett szérum alkalikus-foszfatáz (AP)-szint4,
emelkedett szérum laktát-dehidrogenáz (LDH)-szint4
Emelkedett Nemzetközi Normalizált Arány (INR)8,
megnyúlt prothrombin idő8,
a szokásostól eltérő vizeletszín
1 Csak a por oldatos infúzióhoz való koncentrátumhoz gyógyszerformával kapcsolatban jelentett mellékhatások
2 Csak az elnyújtott hatású tabletta gyógyszerformával kapcsolatban jelentett mellékhatások
3 Csak a granulátum belsőleges szuszpenzióhoz gyógyszerformával kapcsolatban jelentett mellékhatások
4 Csak az azonnali hatóanyagleadású tabletta gyógyszerformával kapcsolatban jelentett mellékhatások
5,7,9,10 Lásd a) fejezet
6,8,11 Lásd c) fejezet

c. Válogatott mellékhatások ismertetése

Az injekció beadási helyén kialakuló phlebitis, fájdalom és gyulladás csak a por oldatos infúzióhoz való koncentrátumhoz gyógyszerformával kapcsolatban jelentett mellékhatások.

A rhabdomyolisisről szóló jelentések némelyikében a klaritromicint egyidejűleg sztatinokkal, fibrátokkal, kolchicinnel vagy allopurinollal alkalmazták (lásd 4.3 és 4.4 pontok).

Posztmarketing jelentések történtek a klaritromicin és a triazolám egyidejű alkalmazása esetén gyógyszerkölcsönhatásokról és központi idegrendszeri hatásokról (pl. álmosság és zavartság). Javasolt a betegek fokozott központi idegrendszeri farmakológiai hatásokra történő monitorozása (lásd 4.5 pont).

Ritkán jelentések számoltak be klaritromicin retard tabletta megjelenéséről a székletben, amelyek közül sok eset lerövidült gastrointestinalis tranzitidővel társult anatómiai (köztük ileostomia vagy colostomia) vagy funkcionális gastrointestinalis betegségekben szenvedő betegeknél fordult elő. Számos jelentésben a tabletta-maradványok hasmenéssel összefüggésben kerültek megfigyelésre. Ajánlott, hogy azok a betegek, akik tabletta-maradványokat észlelnek a székletben és állapotuk nem javul, váltsanak át más klaritromicin gyógyszerformára (pl. szuszpenzióra) vagy egyéb antibiotikumra.

Speciális populáció: mellékhatások immunhiányos betegeknél (lásd az e.pontnál).

d. Gyermekek

A klaritromicin pediátriai szuszpenzióval klinikai vizsgálatokat 6 hónapos-12 éves gyermekek körében végeztek, ezért a 12 éves és annál fiatalabb gyermekeknél a klaritromicin pediátriai szuszpenziót (granulátum belsőleges szuszpenzióhoz) kell alkalmazni. Nem állnak rendelkezésre elégséges adatok adagolási séma ajánlására a klaritromicin intravénás gyógyszerformával 18 évesnél fiatalabb betegeknél.

A mellékhatások gyakorisága, típusa és súlyossága gyermekeknél várhatóan azonos a felnőtteknél megfigyeltekkel.

e. Egyéb speciális populációk

Immunhiányos betegek

Hosszabb időn át a klaritromicin nagyobb dózisaival Mycobacterium-fertőzések ellen kezelt AIDS-es és egyéb okból immunhiányos betegeknél gyakran nehéz volt különbséget tenni a lehetségesen a klaritromicin alkalmazásával összefüggő mellékhatások, illetve a Humán Immundeficiencia Vírus (HIV) okozta betegség vagy az interkurrens betegség jelei között.

Felnőtt betegeknél a leggyakrabban jelentett mellékhatások 1000 mg-2000 mg napi összdózissal kezelt betegek részéről: hányinger, hányás, az ízérzés zavara, hasi fájdalom, hasmenés, bőrkiütés, flatulencia, fejfájás, székrekedés, hallászavarok, emelkedett szérum glutamin-oxaloacetát transzamináz (SGOT) és szérum glutamát-piruvát transzamináz (SGPT) értékek. További, alacsony gyakoriságú események közé tartozik a dyspnoe, az insomnia és a szájszárazság. Az előfordulási gyakoriságok az 1000 mg-mal és a 2000 mg-mal kezelt betegeknél hasonlóak voltak, de általában véve a gyakoriságok kb. 3-4-szer voltak nagyobbak azoknál a betegeknél, akik 4000 mg napi összdózisban kapták a klaritromicint.

Ezeknél az immunhiányos betegeknél a laboratóriumi eredmények értékelése az adott laboratóriumi vizsgálatok vonatkozásában súlyosan kóros szinten kívüli értékek (pl. rendkívül magas vagy alacsony határérték) elemzése útján történt. Ezen kritériumok alapján az 1000 mg, illetve 2000 mg klaritromicin napi dózissal kezelt betegek 2%-3%-a esetében állt fenn súlyosan kóros mértékben emelkedett SGOT- vagy SGPT-szint, valamint kórosan alacsony fehérvérsejt- és vérlemezkeszám. A két dóziscsoportban a betegek alacsonyabb százalékos arányánál emelkedett vér karbamid nitrogénszint is előfordult. Azoknál a betegeknél, akik 4000 mg napi adagot kaptak, a fehérvérsejtszám kivételével minden paraméternél a kóros értékek enyhén nagyobb előfordulási gyakoriságát észlelték.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Makrolidok, linkozamidok és sztreptograminok
ATC kód: J01FA09

A Klacid UNO 500 mg retard filmtabletta homogén mátrixot tartalmaz, amelyből a tabletta hatóanyaga, a klaritromicin lassan oldódik ki (slow release), ezért napi egyszeri adagolással magas klaritromicin vérszint biztosítható.

A klaritromicin szemi-szintetikus, baktericid hatású, makrolid antibiotikum, az eritromicin-A félszintetikus származéka. Antibakteriális hatása azon alapszik, hogy kötődik az érzékeny kórokozó 50S riboszomális alegységéhez, és gátolja a proteinszintézisét.

A klaritromicin hatékony számos aerob és anaerob Gram-pozitív és Gram-negatív kórokozó ellen.
A klaritromicin in vitro kitűnő hatékonyságot mutat Legionella pneumoniae és Mycoplasma pneumoniae ellen.
Gram-pozitív baktériumokkal szemben MIC értéke fele, negyede az eritromicinének.

A klaritromicin az alábbi mikroorganizmusok ellen in vitro és klinikai fertőzésekben hatékony:

Általában érzékeny speciesek
Aerob Gram-pozitív speciesek
Aerob Gram-negatív speciesek
Egyéb speciesek
Listeria monocytogenes
Streptococcus F csoport
Bordetella pertussis
Haemophilus influenzae§
Legionella pneumophila
Moraxella catarrhalis
Pasteurella multocida
Borrelia burgdorferi
Chlamydia pneumoniae (TWAR)
Chlamydia trachomatis
Mycobacterium avium
Mycobacterium chelonae
Mycobacterium fortuitum
Mycobacterium intracellulare
Mycobacterium kansasii
Mycobacterium leprae
Mycoplasma pneumoniae
Anaerob Gram-pozitív speciesek
Anaerob Gram-negatív speciesek

Clostridium perfringens
Peptococcus niger
Propionibacterium acnes


Speciesek, melyeknél a szerzett rezisztencia problémát okozhat#M
Aerob Gram-pozitív speciesek:
Staphylococcus aureus (meticillin érzékeny vagy rezisztens*) +
Staphylococcus koaguláz negatív +
Streptococcus pneumoniae *+
Streptococcus pyogenes *
Streptoccoccus B, C, G csoport
Streptococcus spp.
Intrinsic rezisztens mikroorganizmusok
Enterobacteriaceae
laktózt nem fermentáló Gram-negatív pálcák
* klinikai vizsgálatban hatékonyságot mutattak ki (amennyiben érzékeny)
§ Makrolidok és hasonló antibiotikumok határértékei
+ Speciesek, melyeknél magas fokú rezisztenciát (pl. >50%) találtak az EU egy vagy több tagországában/régiójában
#M ? 10% rezisztencia az EU legalább egy tagországában

A béta-laktamáz-termelés nem befolyásolja a klaritromicin hatékonyságát.
A meticillin-rezisztens és oxacillin-rezisztens Staphylococcusok rezisztensek klaritromicinre is.
A klaritromicin számos baktérium speciesre fejt ki baktericid hatást. Ezen mikroorganizmusok közé tartoznak: Haemophilus influenzae; Streptococcus pneumoniae; Streptococcus pyogenes; Streptococcus agalactiae; Moraxella (Branhamella) catarrhalis; Neisseria gonorrhoeae és Campylobacter spp.

Határértékek
A "European Committee for Antimicrobial Susceptibility Testing" (EUCAST) a klaritromicinre vonatkozóan az alábbi határértékeket állapította meg, különválasztva egymástól az érzékeny és a rezisztens kórokozókat.

Határértékek (MIC, mikrogramm/ml)
Mikroorganizmus
Érzékeny
(?)
Rezisztens
(>)
Streptococcus spp.
0,25 mikrogramm/ml
0,5 mikrogramm/ml
Staphylococcus spp.
1 mikrogramm/ml
2 mikro gramm/ml
Haemophilus influenzae
1 mikrogramm/ml
32 mikrogramm/ml
Moraxella catarrhalis
0,25 mikrogramm/ml
0,5 mikrogramm/ml
A klaritromicint a H. pylori eradikációjára alkalmazzák. A minimális gátló koncentráció (MIC) ? 0,25 ?g/ml.

A klaritromicin fő metabolitja a mikrobiológiailag aktív 14-OH-klaritromicin. Az aktív metabolit MIC értéke az anyavegyületével azonos vagy annak kétszerese, kivéve a H. influenzae-re kifejtett hatását, melyre a 14-OH metabolit az anyavegyületnél kétszer erősebben hat. A klaritromicin 2-10-szer hatékonyabb, mint az eritromicin különböző laboratóriumi állat-infekciós modellben.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A lassú kioldódású klaritromicin tabletta (Klacid UNO) kinetikáját összehasonlítva a 250 mg és 500 mg klaritromicint tartalmazó normál kioldódású tablettákkal, azonos napi gyógyszeradag bevétele során azonos mértékű felszívódást mutattak ki. A klaritromicin jól felszívódik a gastrointestinalis rendszerből, a gyomorsavban stabil. Biohasznosulása kb.50%. Humán beteganyagban többszöri dózis adagolása után kismértékű akkumuláció tapasztalható az eloszlás változása nélkül.

Az abszorpció azonossága mellett a következő in vitro és in vivo adatok érvényesek az elnyújtott felszívódást biztosító készítményre:

Eloszlás, biotranszformáció, elimináció
In vitro
0,45 - 4,5 µg/ml koncentráció tartományban a humán plazmaproteinekhez való kötődés kb. 70%.
A 45 µg/ml koncentrációnál tapasztalt 41%-os kötődés a kötőhelyek telítődésére utal, amely azonban jóval a terápiás dózist meghaladó mennyiségeknél következik be.

In vivo
A központi idegrendszert kivéve a klaritromicin mennyisége minden szövetben többszörösen meghaladja a vérben mért szintjét. A legmagasabb koncentráció a máj- és a tüdőszövetben mutatható ki (a szöveti koncentráció a plazmaszint 10-20-szorosa).

Klinikai beteganyagban kapott eredmények
A klaritromicin farmakokinetikája nem lineáris lefutású. Étkezés után napi 500 mg retard hatású klaritromicin szedését követően a klaritromicin és a 14-OH-klaritromicin csúcskoncentrációja a plazmában az egyensúly beálltával 1,3 µg/ml, illetve 0,48 µg/ml.
A dózist napi 1000 mg-ra növelve a klaritromicin és hidroxilált metabolitjának steady state Cmax értéke 2,4 µg/ml, illetve 0,67 µg/ml szintre emelkednek. 1000 mg dózisnál a klaritromicin felezési ideje kb. 5,8 óra, míg a 14-OH metabolitjáé kb. 8,9 óra. A tmax 500 mg és 1000 mg adagolásánál egyaránt kb. 6 óra.
Steady state szintnél a 14-OH-klaritromicin szintje nem nő arányosan a klaritromicin dózisával, a klaritromicin, és a hidroxilezett metabolit látszólagos felezési ideje a dózis emelése nyomán növekvő tendenciát mutat.
A klaritromicin nem-lineáris farmakokinetikai viselkedése - a 14-hidroxilált és N-demetilált formák képződésével együttesen - azt mutatja, hogy magasabb dózisoknál a klaritromicin nem-lineáris metabolizmusa kifejezettebb.
A bevitt klaritromicin mennyiségének mintegy 40 %-a a vizelettel, 30 %-a a széklettel választódik ki.

Betegek adatai
A klaritromicin és 14-OH metabolitja a szervezet szöveteiben és szöveti folyadékokban oszlik el.
A központi idegrendszerben a rendelkezésre álló kevés adat szerint nem ér el jelentősebb mennyiséget (a szérumszint mintegy 1-2%-a). A szöveti koncentráció többszörösen meghaladja a szérumban mérhető szintet.

Májkárosodás
Csökkent májműködés esetén a klaritromicin steady state plazmaszintje nem változik, míg a 14-OH metabolitjáé lényegesen csökken. Ezt a csökkenést a klaritromicin renális kiválasztása ellensúlyozza, így a steady state értékben nem mutatható ki különbség egészségesek és májkárosodottak között. Ennek eredményeként jó vesefunkciójú egyénekben csökkent májfunkciók esetén sem kell a dózist módosítani.

Vesekárosodás
Csökkent vesefunkciójú betegeknél a nem késleltetett felszabadulású klaritromicin és a 14-OH metabolit plazmaszintje, felezési ideje, a Cmax és Cmin értéke magasabbak voltak, és az AUC nagyobb volt. A kiválasztás lelassul. A kiválasztás csökkenése a veseműködés károsodásának mértékével arányosan változik (lásd 4.3 és 4.2 pontok).

Időskorú betegek
500 mg klaritromicin többszöri adagolását követően időskorú betegekben a klaritromicin és a 14-OH metabolit szabad plazmakoncentrációja magasabb, az elimináció lassabb volt, mint a fiatalabbakban. A különbség kreatinin-clearance-függést mutat. Ezek az eredmények azt mutatják, hogy a klaritromicin dózisának megválasztása nem a kortól, hanem a vesefunkciótól függ.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A kísérleteket egereken, patkányokon, kutyákon és/vagy majmokon végezték szájon át adagolt klaritromicinnel. A kezelés időtartama egyszeri adagolástól ismételt napi adagolásig terjedt 6 egymást követő hónapban. Akut egér- és patkány tesztben a közepes letális adag nagyobb volt, mint 5 g/ttkg, a legtöbb, ami orálisan alkalmazható. Emlősöknél 14 napig tartó 100 mg/ttkg/nap dózis, vagy 30 napig tartó 35 mg/ttkg/nap dózis adagolását követően nem tapasztaltak elváltozásokat. A kutya érzékenyebbnek bizonyult, minthogy alacsonyabb dózisokat (50 mg/ttkg/nap 14 napig, 10 mg/ttkg/nap 3 hónapig és 4 mg/ttkg/nap 6 hónapig) toleráltak mellékhatások nélkül. A toxikus dózisok hányást, gyengeséget, étvágytalanságot, testtömeg-csökkenést, nyálfolyást, dehidrációt és hyperaktivitást váltottak ki. A toxikus dózisok célszerve minden speciesben a máj. A kezelés szüneteltetése, vagy a dózisok csökkentése a májenzimek értékeinek normalizálódását eredményezi. Gyomor, thymus és más lymphoid szövetek, ill. a vese szövetei kevésbé károsodnak.

Patkányokon végzett fertilitási és reprodukciós vizsgálatok szerint 150-160 mg/ttkg/nap dózis nem fejtett ki káros hatást az oestrus ciklusra, a fertilitásra, az utódok számának alakulására, ill. életképességükre.
Patkányoknál, nyulaknál és majmoknál klaritromicinnel nem tudtak teratogén hatást előidézni. Egereknél magas dózisokkal kiváltott anyai és magzati toxicitás különböző előfordulási gyakoriságú szájpadhasadékot okozott, ami nem minősíthető teratogén hatásként.
Majmoknál a humán terápiás dózis 10-szerese anyai és foetotoxicitással járt. Csökkentett dózisok, melyek a terápiás humán dózisnak még mindig 2,5 - 5-szörösét jelentik, nem jelentenek veszélyt a magzatra.
A klaritromicin - dominant lethal testben vizsgálva - nem bizonyult mutagénnek, magas dózisban vizsgálva nem befolyásolta a hím patkányok fertilitását.
Ames test-ben mutagenitása nem igazolható.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

7 db retard filmtabletta PVC/PVDC buborékcsomagolásban, dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? ? (két keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30oC-on tárolandó.
A fénytől és a nedvességtől való védelem érdekében a gyógyszer az eredeti dobozában tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Viatris Healthcare Limited
Damastown Industrial Park
Mulhuddart
Dublin 15
DUBLIN
Írország

8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-2200/08


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1998. június 19.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. augusztus 10.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2024. március 12.


19

NNGYK/GYSZ/14593/2024




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A klaritromicin biztonságosságát terhesség alatt nem igazolták.
A különböző állatkísérletekből nyert vizsgálati eredmények és humán vizsgálatok tapasztalatai alapján az embriofoetalis fejlődésre gyakorolt nemkívánatos hatások lehetősége nem zárható ki. Néhány megfigyeléses vizsgálatban, ahol az első és második trimeszterben klaritromicint alkalmaztak, magasabb volt a vetélés kockázata ahhoz képest, amikor egyáltalán nem alkalmaztak antibiotikumot, vagy valamilyen más antibiotikumot alkalmaztak ugyanabban az időszakban. A makrolidok, köztük a klaritromicin terhesség alatti alkalmazásával összefüggésben bekövetkező súlyos veleszületett rendellenességek kockázatáról rendelkezésre álló epidemiológiai vizsgálatok ellentmondásos eredményeket szolgáltatnak.
Ezért a készítmény terhesség alatti alkalmazása nem ajánlott a terápiás előnyök és a kockázatok gondos mérlegelése nélkül.

Szoptatás
A klaritromicin biztonságosságát szoptatás során nem igazolták.
A klaritromicin kis mértékben kiválasztódik a humán anyatejbe Becslések szerint egy kizárólag anyatejjel táplált csecsemő szervezetébe az anya testtömegének megfelelő dózisban alkalmazott klaritromicinnek körülbelül 1,7%-a jut át. Szoptatás idején az orvos kizárólag az előny/kockázat arány gondos egyedi mérlegelése alapján írhatja elő.