Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ALBUNORM 50G/L OLD INFÚZIÓ 1X250ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Octapharma (ip) Sprl
Hatástani csoport:
B05AA Plazmapótlók és plazmaprotein frakciók
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-21416/07
Hatóanyagok:
Human albuminDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Fagymentes helyen
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Felbontás után azonnal felhasználandó
Gyermekektől elzárva
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Gyerekre nincs adat
Dopping listán szereplő
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Az albumin készítmény koncentrációját, adagolását és az infúzió sebességét a beteg egyedi szükségletének kell meghatározni.

Adagolás
A szükséges adag a beteg testtömegétől, a trauma vagy betegség súlyosságától és a folyamatos fehérje és folyadékveszteségtől függ. A szükséges adag meghatározásánál nem a plazma albumin szintjét, hanem a keringő vértérfogatot kell figyelembe venni.
Humán albumin alkalmazásakor többek között az alábbi hemodinamikai paramétereket kell rendszeresen monitorozni:
- artériás vérnyomás és pulzusszám
- centrális vénás nyomás
- pulmonális artériás éknyomás
- vizelet-kiválasztás
- elektrolit-koncentrációk
- hematokrit/hemoglobin

Gyermekek
Az Albunorm 50 g/l gyermekekben történő alkalmazásáról nem áll rendelkezésre kellő mennyiségű adat, ezért a készítményt csak olyan gyermekeknél szabad alkalmazni, akiknél az alkalmazásból származó előnyök egyértelműen meghaladják a lehetséges kockázatok mértékét.

Az alkalmazás módja
A humán albumin beadható közvetlenül intravénásan.
Az infúzió sebességét a beteg állapotának és az indikációnak megfelelően kell meghatározni.
Plazmacsere esetén az infúzió sebességét a plazma eltávolításának sebességéhez kell igazítani.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Nyomonkövethetőség
A biológiai készítmények nyomonkövethetőségének javítása érdekében, az alkalmazott készítmény nevét és gyártási tételszámát egyértelműen kell feltüntetni.

Amennyiben allergiás vagy anafilaxiás reakció gyanúja merül fel, az infúziót azonnal le kell állítani. Sokk esetén a sokk kezelésére vonatkozó standard szakmai irányelveknek megfelelő beavatkozásokat kell alkalmazni.
Az albumint óvatosan kell alkalmazni olyan állapotokban, ahol a hipervolémia és annak következményei, illetve a hemodilúció különleges veszélyt jelenthet a betegre.
Ilyen állapotok például:
- dekompenzált szívelégtelenség
- hipertenzió
- nyelőcső-varixok
- tüdőödéma
- haemorrhagiás diathesis
- súlyos anémia
- renális és posztrenális anuria

Egy traumás agysérülést szenvedett súlyos állapotú betegekre vonatkozó post-hoc utánkövetéses vizsgálatban, az újraélesztéshez kapcsolódó albuminos folyadékterápia nagyobb halálozási aránnyal járt együtt, mint a sóoldatos kezelés. Jóllehet, a halálozási arányok ezen vizsgálat során megfigyelt különbségének hátterében álló mechanizmus nem tisztázott, a súlyos traumás agysérülést szenvedett betegek esetében, albumin alkalmazásakor óvatosan kell eljárni.

A 200-250 g/l humán albumint tartalmazó oldatok elektrolit tartalma viszonylag alacsony a 40-50 g/l humán albumin tartalmú oldatokhoz képest. Albumin alkalmazása során ellenőrizni kell a beteg elektrolit-státuszát (lásd. 4.2 pont), és meg kell tenni a szükséges lépéseket az elektrolit-egyensúly helyreállítása, illetve fenntartása érdekében.

Viszonylag nagyobb térfogat pótlásakor ellenőrizni kell az alvadási státuszt és a hematokrit-értéket. Gondoskodni kell a vér további alkotóelemeinek (alvadási faktorok, elektrolitok, trombociták, eritrociták) megfelelő pótlásáról.
Amennyiben az adagolást és az infúzió sebességét nem a beteg keringési állapotának megfelelően állítják be, hipervolémia léphet fel. A keringés túlterhelésének első klinikai tünetei esetén (fejfájás, nehézlégzés, juguláris vénák teltsége), illetve vérnyomás-emelkedés, a centrális vénás nyomás növekedése és tüdőödéma fellépésekor az infúzió adását azonnal le kell állítani.

Ennek a készítménynek egy 100 ml albuminoldatot tartalmazó üvege 331-368 mg nátriumot tartalmaz, amely a WHO által a felnőttek esetében javasolt maximum 2 g nátrium napi bevitelnek legfeljebb 18,4%-ával egyenlő.

Az emberi vérből vagy plazmából előállított gyógyszerkészítmények alkalmazása során bekövetkező fertőzések elkerülése érdekében alkalmazott standard eljárások magukban foglalják a donorok gondos kiválasztását, az egyedi véradományok és plazmakeverékek szűrését a fertőzés specifikus markereire, illetve a gyártás folyamán alkalmazott hatékony vírusinaktiváló/-eltávolító lépéseket is. Mindezek ellenére, az emberi vérből vagy plazmából nyert készítmények használata során nem zárható ki teljes mértékben a fertőző ágensek átvitelének lehetősége. Ez vonatkozik ismeretlen vagy újonnan megjelenő vírusokra, illetve egyéb patogénekre is.

Az Európai Gyógyszerkönyv követelményeinek megfelelően előállított albumin alkalmazásához köthető, bizonyított vírusátvitelt nem jelentettek.

Feltétlenül ajánlott a készítmény nevének és gyártási számának nyilvántartása a Albunorm 50 g/l oldatos infúzió minden egyes alkalmazása során, hogy a beteghez kapcsolható gyártási tétel nyomon követhető legyen.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásokat nem észleltek.


4.9 Túladagolás

Amennyiben az adag és az infúzió sebessége túl nagy, hipervolémia léphet fel. A keringés túlterhelésének első klinikai tünetei esetén (fejfájás, nehézlégzés, juguláris vénák teltsége), illetve vérnyomás-emelkedés, centrális vénás nyomás növekedése és tüdőödéma fellépése esetén az infúziót azonnal le kell állítani, és a beteg hemodinamikai paramétereit gondosan monitorozni kell.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - ? 1/10), nem gyakori (? 1/1000 - ? 1/100), ritka (? 1/10 000 - ? 1/1000), nagyon ritka (? 1/10 000), nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Ritkán enyhe reakciók, például kipirulás, urticaria, láz és hányinger fordulhatnak elő. Ezek a reakciók normál esetben gyorsan elmúlnak az infúzió sebességének csökkentésével vagy az infúzió leállításával. Nagyon ritkán súlyos reakciók, például sokk, is felléphetnek. Súlyos reakciók előfordulása esetén az infúziót le kell állítani, és megfelelő kezelést kell kezdeni.

A humán albuminoldatoknál a készítmények piacra kerülése után az alábbi nemkívánatos reakciókat figyelték meg, ezért megjelenésük az Albunorm 50 g/l oldatos infúzió esetén is várható.

Szervrendszer
Reakciók:
(a gyakoriság nem ismert)*


Immunrendszeri betegségek és tünetek
anafilaxiás sokk, anafilaxiás reakció
túlérzékenység
Pszichiátriai kórképek
zavart tudatállapot
Idegrendszeri betegségek és tünetek
fejfájás
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
tachikardia
bradikardia
Érbetegségek és tünetek
hipotenzió
hipertenzió
kipirulás
Légzőrendszeri, mellkasi és mediasztinális betegségek és tünetek
diszpnoe
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
hányinger
A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei
csalánkiütés
angioneurotikus ödéma
eritematózus kiütések
hiperhidrózis
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
láz
hidegrázás
* a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg

Az átvihető kórokozókkal kapcsolatos biztonságossági információkat lásd a 4.4 pontban.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül*.




Farmakológia

5 FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Plazmapótlók és plazmafehérje-frakciók,
ATC kód: B05A A01

A humán albumin a plazmában lévő teljes fehérjetartalom több mint 50%-át teszi ki és a máj fehérjeszintetizáló tevékenységének pedig mintegy 10%-át reprezentálja.

Fizikokémiai adatok:
A 40 illetve 50 g/l koncentrációjú humán albumin a normál plazmához képest enyhén hipoonkotikus.
Az albumin legjelentősebb fiziológiás hatása a vér onkotikus nyomásának fenntartásában játszott szerepéből, illetve a transzportfunkcióból adódik. Az albumin stabilizálja a keringő vértérfogatot, továbbá szállítja a hormonokat, enzimeket, gyógyszereket és toxinokat.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Normál körülmények között, a teljes kicserélhető albumin mennyisége 4-5 g/ttkg, aminek 40-45%-a intravaszkulárisan, 55-60%-a pedig az extravaszkuláris folyadékterekben található. A megnövekedett kapilláris permeabilitás megváltoztatja az albumin kinetikáját, és rendellenes eloszlás léphet fel olyan állapotokban, mint például súlyos égési sérülés vagy szeptikus sokk.
Normál körülmények között az albumin átlagos felezési ideje körülbelül 19 nap. A szintézis és lebomlás közötti egyensúlyt visszacsatolásos szabályozás biztosítja. Az elimináció elsősorban sejten belül, lizoszómális proteázok útján történik.
Egészséges személyekben az infundált albumin kevesebb, mint 10%-a hagyja el az intravaszkuláris teret az infúziót követő két órán belül. A plazmatérfogatra kifejtett hatás egyénenként jelentősen eltérő. A betegek egy részében az emelkedett plazmatérfogat több óráig is fennmaradhat. Kritikus állapotú betegeknél azonban az albumin tekintélyes mennyisége, meghatározhatatlan ütemben léphet ki a vaszkuláris térből.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A humán albumin az emberi plazma természetes összetevője és a fiziológiás albuminhoz hasonlóan viselkedik.
Az állatokon végzett egyszeri dózisú toxicitási vizsgálatok eredményeinek relevanciája kicsi, így nem alkalmasak a toxikus vagy letális dózis, illetve a dózis-hatás összefüggés meghatározására. Az ismételt dózisú toxicitási vizsgálatok nem alkalmazhatók, mivel az állatokban ellenanyag termelődik a fajidegen (humán) fehérjével szemben..
A mai napig, a humán albumin klinikai alkalmazása során embrio-/fötotoxikus, onkogén vagy mutagén hatást nem jelentettek.
Állatkísérletek során akut toxicitásra utaló jeleket nem írtak le.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

- 100 ml oldat (II-es típusú üveg) infúziós üvegben (bróm-butil) gumidugóval és lepattintható alumínium fedéllel lezárva.
1 vagy 10 db infúziós üveg dobozban.
- 250 ml oldat (II-es típusú üveg) infúziós üvegben (bróm-butil) gumidugóval és lepattintható alumínium fedéllel lezárva.
1 vagy 10 db infúziós üveg dobozban.
- 500 ml oldat (II-es típusú üveg) infúziós üvegben (bróm-butil) gumidugóval és lepattintható alumínium fedéllel lezárva.
1 db infúziós üveg dobozban.
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba minden országban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Az oldat közvetlenül intravénásan beadható.
Albuminoldatokat nem szabad injekcióhoz való vízzel hígítani, mert ez hemolízist eredményezhet a recipiensben.
Nagy mennyiség alkalmazása esetén a készítményt felhasználás előtt szoba- vagy testhőmérsékletűre kell melegíteni.
Zavaros vagy üledéket tartalmazó oldatot nem szabad felhasználni. Ez ugyanis a fehérje lebomlását, illetve az oldat kontaminálódását jelezheti.

A csomagolás felbontása után a terméket azonnal fel kell használni.

Bármilyen fel nem használt készítmény megsemmisítését a helyi előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes szer)
Osztályozás: II./3 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. Törvény 3. §-ának ga) pontja szerinti rendelőintézeti járóbeteg-szakellátást vagy fekvőbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatók által biztosított körülmények között alkalmazható gyógyszer (I).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25°C-on tárolandó.
A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.
Nem fagyasztható!


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év
Az infúziós üveg felbontása után a tartalmát azonnal fel kell használni.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Octapharma (IP) SPRL
Allée de la Recherche 65
1070 Anderlecht
Belgium


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-21416/01 1x500 ml
OGYI-T-21416/05 1x100 ml
OGYI-T-21416/06 10x100 ml
OGYI-T-21416/07 1x250 ml
OGYI-T-21416/08 10x250 ml


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2010. szeptember 8.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2013. október 31.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2020.03.02.



2








OGYEI/2934/2020