Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

NATRIUM-KLORID KABI 9MG/ML OSZ PARENT KÉSZÍTM / 08 20X10ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Fresenius Kabi Hungary Kft.
Hatástani csoport:
V07AB Oldó- és higítószerek, öblítő oldatok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-21037/08
Hatóanyagok:
Natrium chloridum
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Az oldatot a tartály felbontását követően azonnal fel kell használni!

Subcutan alkalmazás esetén nem adható a készítményhez olyan adalék, amely az izotóniás jelleget megváltoztatja.

Ne használja fel az oldatot, amennyiben az nem tiszta és részecskementes!

Az ampulla tartalmának gyógyszerhez történő hozzáadása előtt a beadandó hatóanyag és a nátrium-klorid közötti kompatibilitást ellenőrizni kell.

Koraszülöttek és időre született újszülöttek esetén az éretlen veseműködés következtében túlzottan magas nátriumszint alakulhat ki. Így koraszülöttek és időre született újszülöttek esetén ismételt nátrium-klorid injekciók adására csak a vér megváltozott nátriumszintjének meghatározását követően kerülhet sor.
Hypertoniás, szívelégtelenségben, tüdő- vagy perifériás ödémában szenvedő, beszűkült veseműködésű, pre-eclampsiában, hyperaldosteronismusban, cirrhosisban vagy egyéb májbetegségben szenvedő, hypervolaemiás, húgyuti obstrukcióban szenvedő, hypoproteinaemiás betegeknél vagy más, nátrium-retencióval járó betegségekben és kezelések (pl. kortikoszteroidokkal) esetén a nátrium-kloridot óvatosan kell alkalmazni.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem értelmezhető


4.9 Túladagolás

A készítmény természetéből adódóan helyes és ellenőrzőtt javallat és adagolás esetén az intoxikációnak nincs kockázata.

Mindazonáltal a nátrium-klorid túlzott bevitele a leghevenyebb formájában a belső szervek dehidrációját, hányingert, hányást, hasmenést, hasi görcsöket, szomjúságot, a nyál-, a vizelet- és a verejtéktermelés csökkenését, lázat, hypotoniát, tachycardiát, veseelégtelenséget, tüdőödémát, acidosist, légzési elégtelenséget, fejfájást, vertigót, ingerlékenységet, izomspazmust, rigiditást, kómát és halált okozhat.

Gyermekek

Gyermekeknél a kóma és a konvulziók a dehidrált sejtek miatt elhúzódhatnak. Tachypnoéval járó respiratorikus distress valamint vörös orr is kialakulhat.

Amennyiben a túlzott nátrium-klorid bevitel újkeletű, a beteget hánytatni kell vagy gyomormosást kell végezni. A görcsök diazepam intravénás alkalmazásával kezelhetők.

A normál szérumszinteket napi 10-15 mmol hypotoniás sóoldat intravénás adásával kell helyreállítani.

Jelentős vesekárosodás esetén, amennyiben a beteg haldoklik, vagy a szérum nátrium-koncentrációja magasabb, mint 200 mmol/l, dialízis-kezelést kell alkalmazni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Az interakciók a feloldani kívánt gyógyszertől függnek.

A nátrium-klorid inkompatibilis a lítium-karbonáttal, amelynek renális exkréciója egyenesen arányos a szervezet nátriumszintjével. Nátrium-klorid adása felgyorsítja a lítium veséken keresztül történő kiválasztását, így csökkenti annak terápiás hatását.

Alkoholnak a nátrium-klorid oldathoz történő hozzáadását kerülni kell.


6.2 Inkompatibilitások

Mielőtt az ampulla tartalmát hozzáadnák a gyógyszerhez, az összekeverendő készítmények közötti kompatibilitást ellenőrizni kell.

Inkompatibilis hidrokortizonnal, amfotericin B-vel, tetracikliknekkel, cefalotinnel, eritromicin-laktobionáttal és lítiumsókkal.

A hatóanyagok végleges kicsapódása miatt inkompatibilis minden olyan hatóanyaggal, ami nem oldódik nátrium-klorid oldatban. Inkompatibilis minden olyan gyógyszerrel is, amelynek stabilitásához vagy oldódásához erősen savas vagy lúgos pH-ra van szükség.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Általános tünetek, és az alkalmazás helyén fellépő reakciók alakulhatnak ki

A nátrium-klorid 9 mg/ml oldat nem megfelelő vagy túlzott mértékű bevitele hiperhidrációt, hypernatraemiát, hyperchloraemiát, és ezzel összefüggő tüneteket, így pl. a bikarbonát-koncentráció csökkenése miatt metabolikus acidosist vagy ödéma-képződést okozhat.
A túl sok nátrium-klorid hányingert, hányást és fejfájást okozhat.

Amikor a Nátrium-klorid Kabi 9 mg/ml oldószer parenterális készítményekhez az injekcióban beadható készítmények oldószereként kerül alkalmazásra, akkor a hozzáadott készítmény természete határozza meg a nemkívánatos hatások megjelenésének valószínűségét.

Amennyiben a hozzáadott gyógyszer miatt mellékhatások jelentkeznek, az injekció beadását azonnal abba kell hagyni, a beteget meg kell vizsgálni, a megfelelő korrekciós intézkedéséket végre kell hajtani, az oldatot pedig szükség esetén későbbi elemzés céljából félre kell tenni.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Oldó- és hígítószerek, beleértve az irrigáló oldatokat is, ATC kód: V07AB
A nátrium-kloridot, az extracelluláris tónust biztosító legfontosabb sót, az extracelluláris volumen csökkenésének kezelésére alkalmazzák dehidráció esetén, amikor túlzott mértékű diuresis, gastroenteritis vagy a sófogyasztás csökkenése esetén nátriumhiány lép fel.

A nátrium az extracelluláris folyadék fő kationja, esszenciális és mással nem helyettesíthető, és a folyadékháztartás fenntartásának legfontosabb ozmotikus komponense. A kloridion a bikarbonát helyére állhat, amely - a szén-dioxidhoz hasonlóan - a sejtanyagcsere számára mindig rendelkezésre áll.

A Nátrium-klorid Kabi 9 mg/ml oldószer parenterális készítményekhez ozmotikus nyomása megegyezik a szervezet folyadéktereiben uralkodó ozmotikus nyomással.

Enyhe alkalosisban a fiziológiás sóoldat alkalmazása lehetővé teszi a kloridion-veszteség helyreállítását, miközben a bikarbonát-felesleg távozik a vizelettel, melynek következtében az alkalikus rezerv csökken és normalizálódik.

Az izotóniás nátrium-klorid oldat megfelelő vehikulumként szolgál több gyógyszer és elektrolit beadásához is.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A készítmény intravénás adagolásából következően semmilyen abszorpció nem történik.

Eloszlás
A nátrium és a klorid elektrolitok főként az extracelluláris folyadéktérben oszlanak meg. Mivel a fiziológiás sóoldat izotóniás, az ilyen oldat alkalmazása egyáltalán nem változtatja meg az extracelluláris folyadék ozmotikus nyomását, így nem áramlik víz az intracelluláris folyadéktérbe, és gyakorlatilag egyik ion sem penetrál a sejtbe.

Mindazonáltal a plazmafehérjék onkotikus nyomása a hígulás miatt csökkenni fog, ami maga után vonja a víz kapillárisfalon át történő kilépését az interstitiális térbe, így a normál viszonyok helyreállhatnak.

Figyelembe kell venni, hogy a legnagyobb víztartalmú szövet az izomszövet, míg a nátrium főleg a csontokban található, ami a csontok számára az egyik legnagyobb raktárat jelenti.

Elimináció
A nátriumion túlnyomó részben (95%) a vesén át, a maradék pedig a bőrön át (verejték), illetve az emésztőrendszeren keresztül választódik ki.

A víz a veséken, a bőrön, a tüdőn és az emésztőrendszeren át választódik ki.

Az extracelluláris nátrium-koncentráció fenntartásában a vese játssza a legfontosabb szerepet. A kiválasztásra kerülő kation mennyiségét a szervezet szükségletei határozzák meg. Még 1 mEq nátrium/l-nél alacsonyabb koncentrációjú vizelet is képződhet.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az izotóniás nátrium-klorid biztonságosságát kellőképpen igazolták már világszerte a folyadékterápiák során, köszönhetően az oldat, mint a víz- és elektrolit-háztartás egyensúlyának helyreállítására szolgáló szer használatához kapcsolódó, meglevő tapasztalatoknak.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Egy dózisos LDPE ampulla.

20 db 5 ml-es ampullát tartalmazó kiszerelés.
50 db 5 ml-es ampullát tartalmazó kiszerelés.
20 db 10 ml-es ampullát tartalmazó kiszerelés.
50 db 10 ml-es ampullát tartalmazó kiszerelés.
20 db 20 ml-es ampullát tartalmazó kiszerelés.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Felbontás előtt nem szükséges az ampulla sterilizálása.

Az ampulla felbontásához semmilyen vágóeszköz alkalmazása nem szükséges.

Az ampulla felbontása után annak teteje tökéletesen illeszkedik a fecskendőnek a tű csatlakoztatásához szükséges kónuszához (Luer kónusz).

Szögletes ampulla

Felbontás:

A kupakban lévő oldat eltávolítása érdekében rázza fel az ampullát az alábbi ábrának megfelelően (1a, 1b). Húzza a fület a nyíllal jelzett irányban, előre (2) és hátra (3), majd csavarja meg (4).
Távolítsa el a fület (5).



Felbontás után az ampulla nyílása tökéletesen alkalmas Luer fecskendő és Luer-Lock csatlakoztatására. Így nincs szükség tűre az oldat felszívásához.
Körkörös mozdulattal csatlakoztassa a fecskendőt az oldószerhez. Szívja fel az oldatot (6).

Kerek ampulla (5 ml, 10 ml, 20 ml)

Kezelési utasítás:

Egy ampulla leválasztásához csavarja meg az ampullát a többihez képest, anélkül, hogy az ampulla kupakjához, illetve nyakához hozzáérne (1). A kupakban lévő oldat eltávolítása érdekében, egyetlen mozdulattal rázza meg az ampullát az alábbi ábrának megfelelően (2). Az ampulla felbontásához csavarja az ampulla testet és a kupakot ellentétes irányba, amíg a nyak le nem törik (3). Csatlakoztassa az ampullát Luer vagy Luer-Lock fecskendőhöz az ábrának megfelelően (4).


Így nincs szükség tűre az oldat felszívásához. Szívja fel az oldatot.

Az oldat nem tartalmaz semmilyen tartósító- vagy baktericid szert, így a felbontott és felhasználásra nem került ampullát azonnal ki kell dobni.

Megjegyzés: keresztjelzés nélkül
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

A készítmény felhasználhatósági időtartama: 2 év.
Az első felbontást követően a készítmény felhasználhatósági időtartama: azonnal felhasználandó.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Fresenius Kabi Hungary Kft.
H-1025 Budapest, Szépvölgyi út 6. III. em.
Magyarország
Tel.: (+36) 1 250 8371
Fax: (+36) 1 250 8372
e-mail: info@fresenius-kabi.hu


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-21037/01 - 20 x 5ml szögletes ampulla
OGYI-T-21037/02 - 50 x 5ml szögletes ampulla
OGYI-T-21037/03 - 20 x 10ml szögletes ampulla
OGYI-T-21037/04 - 50 x 10 ml szögletes ampulla
OGYI-T-21037/05 - 20 x 20ml szögletes ampulla
OGYI-T-21037/06 - 20 x 5ml kerek ampulla
OGYI-T-21037/07 - 50 x 5ml kerek ampulla
OGYI-T-21037/08 - 20 x 10ml kerek ampulla
OGYI-T-21037/09 - 50 x 10 ml kerek ampulla
OGYI-T-21037/10 - 20 x 20 ml kerek ampulla


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2009. október 14.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2012. december 19.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2015. március 7.
2

OGYI/19838/2014
OGYI/30889/2013
OGYI/40401/2014
OGYI/44464/2014




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

A gyógyszer jellegéből fakadóan nem várható, hogy hatással lenne a terhes vagy a szoptatás időszakában lévő nőkre, míg az adagolása pontos és ellenőrzött.

A számos, terhesség alatt történő alkalmazás során nyert, szakirodalomban megjelent adat arra utal, hogy a nátrium-klorid oldat terhesség alatti, az anyának adott infúziója nem idéz elő sem a magzat sem az újszülött egészségére gyakorolt mellékhatásokat. Arra sincs bizonyíték, hogy fiziológiás adagban az anyának a szoptatás alatt adott nátrium-klorid 9 mg/ml oldat káros lenne az újszülöttre. Mindezidáig sem a terhességgel, sem a szoptatással összefüggésben nincs más, erre vonatkozó epidemiológiai adat. Ezért ezalatt az időszakok alatt óvatos alkalmazása javasolt.