Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

UTROGESTAN 100MG ORAL KAPSZULA 30X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Laboratoires Besins International Sa
Hatástani csoport:
G03DA Pregnen (4) származékai
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-06628/02
Hatóanyagok:
Progesteronum micronisatum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
2200 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy2200,000,00
Üzemi baleset2200,000,00
Általános550,00 (25%)1650,00
Teljes0,002200,00
Egyedi engedélyes0,002200,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Szájon át történő alkalmazásra.
Minden terápiás indikációban az előírt adagolást szigorúan be kell tartani. Az indikációtól és az alkalmazás módjától függetlenül a mikronizált progeszteron egyszeri adagja nem haladhatja meg a 200 mg-ot.
Progeszteron elégtelenségben a progeszteron szokásos adagja napi 200-300 mg (2 vagy 3 kapszula). A gyógyszert tanácsos az étkezések között, és lehetőleg este lefekvéskor bevenni.
* Sárgatest-elégtelenségben (premenstruációs szindróma, benignus mastopathia, rendszertelen vérzés, premenopauza) az adagolás napi két (azaz 200 mg) vagy három (azaz 300 mg) kapszula, ciklusonként 10 napon át, többnyire a ciklus 17. napjától a 26. napig (a 26. napot is beleértve).
* Menopauzában, hormonpótló kezelés részeként: csak ösztrogénterápia alkalmazása nem javasolt (endometrialis hyperplasia kockázata miatt):
A progeszteron hozzáadása havonta 12-14 napon át napi két kapszula formájában (100-100 mg alkalmanként) vagy 2 kapszula (200 mg) este lefekvéskor, illetve a terápiás ciklusok két utolsó hetében javasolt.

E kiegészítő terápiát kb. egy hétig fel kell függeszteni, mely alatt megvonásos vérzés jelentkezhet.
Ezekben az indikációkban vaginális alkalmazás javasolt az orális adagolásnak megfelelően, ha:
* az orális progeszteron terápia során mellékhatások (például somnolentia) jelentkeznek,
* az orális alkalmazás kontraindikált (hepatopathia).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvatossági intézkedések

Figyelmeztetések
Az ismertetett kezelés nem bír fogamzásgátló hatással.
Abban az esetben, ha a progeszteront a terhesség első trimesztere után is rendelték, nem súlyos és reverzibilis májkárosodás (terhességi cholestasishoz hasonló) ritka eseteit jelentették.
A szájon át szedhető fogamzásgátló tabletták és orális hormonpótló kezelés alkalmazását kísérő, az ösztrogén összetevővel összefüggő vénás thromboembolia fokozott kockázata bizonyított. Nincs vizsgálat, ami a hormonpótló kezelés kizárólag progesztin komponensének hatását értékelte volna. Azonban igazolták, hogy a szájon át alkalmazott ösztrogénnel/progeszteronnal összehasonlítva a transzdermálisan adott ösztradiol természetes progeszteronnal történő kiegészítése nem volt negatív hatással a hemosztázis paramétereire.

Óvintézkedések:
A hormon szedése előtt (majd azt követően rendszeres időközönként) minden nőt meg kell vizsgálni. Fel kell venni az egyéni és a családi anamnézist, és fizikális vizsgálatot kell végezni, amelynek ki kell terjednie az emlők és a kismedencei szervek vizsgálatára, valamint a cervix citológiai vizsgálatára.

Az Utrogestan kapszulát óvatosan kell alkalmazni az olyan betegségekben szenvedőknél, amelyeket a folyadékretenció súlyosbíthat (pl. szívbetegség, vesebetegség, epilepszia, migrén, asthma), valamint az olyan betegeknél, akiknek az anamnézisében depresszió, diabetes, enyhe- vagy közepesfokú májműködési zavar vagy migrén szerepel.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Utrogestan 100 mg lágy kapszula a betegek egy kis hányadában álmosságot és/vagy szédülést okozhat, ilyenkor a gépek használata és a közlekedésben való részvétel fokozott körültekintést követel.
A kapszulák lefekvés előtti bevétele csökkenti ezeknek a hatásoknak a napközbeni jelentkezését.


4.9 Túladagolás

Túladagolásról nem számoltak be.
Túladagolás esetén az Utrogestan kapszulák alkalmazását fel kell függeszteni, és a beteget tüneti kezelésben kell részesíteni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Kölcsönhatása élelmiszerekkel
Ételekkel történő egyidejű bevétele növelte a mikronizált progeszteron biohasznosulását.

Gyógyszerkölcsönhatás
A ketokonazol gátolta az Utrogestan kapszula humán máj mikroszómák által végzett metabolizmusát (IC50 < 0,1 µM ketokonazol a citokróm P450 3A4 ismert inhibitora). Így ezek az adtok arra utalnak, hogy a ketokonazol fokozhatja a progeszteron biohasznosulását. Ezeknek az in vitro eredményeknek a klinikai jelentősége nem ismert.
Az Utrogestan kapszula máj által történő metabolizmusát a hepatikus induktorok (pl. barbiturát, antiepileptikumok, rifampicin) gyorsították. Így pl. csökkenthetik az endometrium védelmét az elhúzódó ösztrogén stimulációval szemben.

Bár kevés adat áll rendelkezésére, valószínűsíthető, hogy az aktív szén és a grizeofulvin is csökkentheti az Utrogestan hatásosságát.
Az Utrogestan növelheti a ciklosporin, teofillinek és troleandomicin terápiás, farmakológiai és toxikológiai hatásait.

Interakció laboratóriumi vizsgálatokkal
A progeszteron alkalmazása módosíthatja az alábbi laboratóriumi vizsgálati eredményeket: gonadotropin-szint, plazma progeszteron- és vizelet pregnandiol-szint.


6.2 Inkompatibilitások

Nem ismertek.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A gyakran megfigyelt nemkívánatos hatás közül sok dózisfüggő. A nemkívánatos hatások súlyossága és gyakorisága a folyamatos kezelés során általában mérséklődik.

Nagyon gyakori: ?1/10 (?10%)
Gyakori: ?1/100 - <1/10 (?1% - <10%)
Nem gyakori: ?1/1000 -<1/100 (?0,1% - <1%)
Ritka: ?1/10 000 -<1/1000 (?0,01% - <0,1%)
Nagyon ritka: <1/10 000 (<0,01%)

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka: hányinger

Idegrendszeri betegségek és tünetek, valamint pszichiátriai kórképek
Nagyon ritka: a gyógyszer bevétele után 1-3 órával aluszékonyság, átmeneti szédülés, rossz közérzet jelentkezhet. Ebben az esetben az adagonkénti dózis mennyiségének csökkentése vagy az adagolási rend megváltoztatása, az adag lefekvéskor vagy jóval az étkezés után történő bevétele vagy a hüvelyi alkalmazás javasolható. Fejfájás is előfordulhat.

Szembetegségek és szemészeti tünetek
Nagyon ritka: látászavarok

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Nagyon ritka: emlőfeszülés, a ciklus lerövidülése vagy áttöréses vérzés előfordulhat. Amennyiben ez bekövetkezik, a progeszteron adagját módosítani kell. A kezelést a ciklus egy későbbi napjára kell halasztani (például: kezdje a kezelést a ciklus 17. napja helyett a 19. napon).

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
A készítmény szójalecitin-tartalma miatt túlérzékenységi reakció (anafilaxiás sokk, csalánkiütés) jelentkezhet.

Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Nagyon ritka: nem súlyos és reverzibilis májkárosodás (terhességi cholestasishoz hasonló), főként a terhesség alatt.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Nemi hormonok és a genitalis rendszer modulátorai, Progesztogének
ATC-kód: G03D A04

A progeszteron a természetes progesztogén, a corpus luteum és a placenta fő hormonja. Specifikusan a progeszteron-receptoron hat, ami a DNS-sel való közvetlen interakción keresztül a gén-transzkripciót szabályozza. Az endometriumra úgy hat, hogy a proliferációs fázist az endometrium predecidualizációjával szekréciós fázissá alakítja át. A mikronizált progeszteron az endogén progeszteron összes tulajdonságával rendelkezik, a teljes endometrium szekrécióssá történő alakításnak dózisfüggő indukciójával, és specifikusan gesztagén, antiösztrogén, enyhén antiandrogén, a GABA-receptorokon keresztül érvényesülő interakciókon át trankvilláns valamint antialdoszteron hatással bír.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás:A mikronizált progeszteron a gastrointestinalis traktusból szívódik fel.
A progeszteron plazmaszintje a bevételt követő egy órában folyamatosan emelkedik, a maximális plazmakoncentráció 1-3 óra múlva alakul ki.
Önkénteseken végzett farmakokinetikai vizsgálatok szerint 2 kapszula egyidejű bevételekor a progeszteron szintje egy óra múlva 0,13 ng/ml-ről átlagosan 4,25 ng/ml-re, két óra múlva 11,75 ng/ml-re, négy óra múlva 8,37 ng/ml-re, 6 óra múlva 2,00 ng/ml-re, 8 óra múlva 1,64 ng/ml-re változik.
A hormon szöveti raktározódásának tükrében a 24 órás stabil plazmaszint eléréséhez célszerűnek látszik a gyógyszert két részben, egymástól kb. 12 óra különbséggel adagolni.
Észlelhető egyéni különbségek léteznek, azonban ugyanazon egyénekben a farmakokinetikai jellemzők több hónap távlatában is állandóak, ami lehetővé teszi az adagolás egyénre szabott beállítását.
Metabolizmus: A fő plazma metabolitjai a 20?-hidroxi-?4?-pregnanolon és 5?-dihidroprogeszteron. A gyógyszer 95%-a a vizelettel távozik glükuronnal konjugálva, főleg 3?, 5?-pregnandiol formában. Ezek a vizelet- és plazmametabolitok a corpus luteum élettani működése során keletkező metabolitokhoz hasonlóak.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági és toxicitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény nem jelent különleges veszélyt az emberre.





Várandósság,szopt.

4.6 Terhesség és szoptatás

Terhesség

Állatkísérleti adatok
Egereken a humán per os dózis legfeljebb 9-szeresével, patkányokon a humán per os dózis legfeljebb
44-szeresével, nyulakon egy beültetett eszközzel lokálisan az uterusba juttatott napi 10 mg-os adaggal, tengerimalacokon a humán per os dózis kb. másfélszeresével, valamint rhesus majmokon megközelítőleg a humán dózisnak megfelelő, minden esetben a testfelületen alapuló adaggal végzett reprodukciós toxicitási vizsgálatok csak csekély, a progeszteron miatt kialakult fertilitás-csökkenést vagy a magzatra gyakorolt káros hatást jeleztek, ha jeleztek egyáltalán.

Humán adatok
A progeszteron-expozíciónak kitett nőkön végzett különböző vizsgálatok nem igazolták a magzati fejlődési rendellenességek semmilyen jelentős emelkedését. Mivel az embereken végzett vizsgálatok nem tudják kizárni a káros hatások lehetőségét, az Utrogestan kapszulát a terhesség ideje alatt csak indokolt esetben szabad alkalmazni.

Szoptatás
A progeszteron kimutatható mennyiségben jut be az anyatejbe. Ennek a szoptatott csecsemőre gyakorolt hatását nem értékelték, így szoptatás idején a készítmény alkalmazása ellenjavallt.