Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

SEVREDOL 10MG FILMTABLETTA 60X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Mundipharma Gmbh
Hatástani csoport:
N02AA Természetes opium-alkaloidok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22784/01
Hatóanyagok:
Morphinium sulfur. pentahydric
Hatáserősség:
#M#M (két üres keresztes), kábítószer (#M#M)
Fogy. ár:
6849 Ft
Kiadhatóság:
KP Kábítószerként és pszichotrop (II) anyagként minősített gyógyszerek.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,006849,00
Közgyógy6849,000,00
Eü kiemelt6549,00300,00
Üzemi baleset6849,000,00
Közgyógy eü.kiemelt6849,000,00
Teljes0,006849,00
Egyedi engedélyes0,006849,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Alkohol fogyasztása a készítmény szedése mellett ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
3 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Dopping listán szereplő
Asztmás megbetegedés esetén megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőttek és serdülők
A dózis függ a fájdalom erősségétől és a korábban alkalmazott analgeticumtól. Súlyos fájdalom csillapítását általában 4 óránként 10 mg Sevredol filmtablettával kell kezdeni. A fájdalom erősségének fokozódása vagy tolerancia esetén emelni kell a dózist a szükséges mennyiségig.

Gyermekek és serdülők
Erős, más módon nem befolyásolható fájdalom csillapítására a legkisebb hatásos dózisban.
3-5 éves korban 4 óránként 5 mg.
6-12 éves korban 4 óránként 5-10 mg.
12 éves kor felett a felnőtt adagolás az irányadó.

1-3 éves gyermekek kezelésére a Sevredol filmtabletta nem alkalmas.

Gyermekek 1 éves kor alatt:
A morfin biztonságosságára és hatásosságára vonatkozóan 1 évnél fiatalabb gyermekeknél csak korlátozott adatok érhetők el.

Idősek
Gondos ellenőrzés, dóziscsökkentés szükséges.

Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.

A kezelés időtartama
Tartós alkalmazása esetén a dependencia és tolerancia jelenségére tekintettel kell lenni.
A dózis módosítása
* Fokozott orvosi felügyelet mellett, általában csökkentett dózisban adható vese- és májbetegeknek, hypothyreoidismus, mellékvese-elégtelenség, prostata-hypertrophia, shock vagy csökkent respiratorikus tartalék esetén.
* Olyan betegeknek, akik a Sevredol filmtablettát parenterálisan adott morfin helyett kapják, megfelelően emelt dózist kell rendelni az esetleg csökkenő analgetikus hatás kiegyenlítésére. A pontos dózis egyéni megítélést igényel.

A terápia megszakítása
Megvonási szindróma alakulhat ki, ha az opiát alkalmazását hirtelen szakítják meg. Ezért a dózist fokozatosan kell csökkenteni a megszakítás előtt.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Vesekő-betegség és phaeocromocytoma esetén a Sevredol filmtabletta alkalmazása nem javasolt.

A Sevredol filmtabletta csak fokozott óvatossággal adható
* cor pulmonale
* alvási apnoe
* központi idegrendszeri depresszánsok együttadása (lásd alább és 4.5 pont)
* tolerancia, fizikai függőség és elvonás (lásd alább)
* pszichológiai függés (függőség), visszaélési profil, kórtörténetben a hatóanyaggal való befolyás és/vagy alkoholfogyasztás (lásd alább)
* koponyaűri elváltozások vagy bizonytalan eredetű korlátozott tudatszint
* alacsony vérnyomás hipovolémiával
* epeúti betegségek
* hasnyálmirigy-gyulladás
* súlyos vese- és májkárosodás, valamint hypopthyreosis esetén. Ilyen esetekben általában csökkentett dózisban adható.
* postoperatív, különösen hasi műtéteket követően. A morfin rontja a bélmotilitást és nem alkalmazható addig, amíg a normális bélműködés helyre nem áll.
* gyulladásos bélbetegségek,
* prostata hypertrophia,
* mellékvesekéreg-elégtelenség esetei.
* székrekedés

Légzésdepresszió
Opioid-túladagolás esetén a fő veszélyt a légzésdepresszió jelenti.

Alvási apnoé
Az opioidok légzési rendellenességeket okozhatnak alvás közben, úgy, mint központi alvási apnoét (central sleep apnoea CSA), illetve alvási hipoxémiát. Az opioidok használata egyes betegeknél dózisfüggő módon növelheti a CSA kockázatát. Az opioidok a már korábban kialakult alvási apnoe súlyosbodását is okozhatják (lásd 4.8 pont). CSA-ban szenvedő betegek esetén fontolja meg az opioid dózisának csökkentését.
Azoknak a betegeknek, akik további fájdalomcsillapítást igénylő beavatkozáson esnek át (pl. sebészi beavatkozás, plexus blokád) a beavatkozást megelőző 4 órában a Sevredol filmtabletta nem adható. Amennyiben a Sevredol filmtabletta alkalmazása továbbra is indikált, az adagot az újabb posztoperatív igényeknek megfelelően kell beállítani.

Orális P2Y12-inhibitorral végzett trombocitaaggregáció-gátló kezelés
Az egyidejű P2Y12-inhibitor és morfin-kezelés első napján a P2Y12-inhibitor-kezelés csökkent hatásosságát figyelték meg (lásd 4.5 pont).

Tolerancia, fizikai függőség és elvonás
Az opiát fájdalomcsillapítók használata fizikai és/vagy pszichológiai függőség vagy tolerancia kialakulásával járhat. A gyógyszer használati idejével és a dózis emelésével párhuzamban nő a kockázat. A tünetek a dózis vagy a gyógyszerforma szabályozásával és a morfin fokozatos megvonásával minimálisra csökkenthetők. Az egyes tünetekre vonatkozóan lásd 4.8 pontot.

A morfin csökkentheti a görcsküszöböt olyan betegeknél, akiknek a kórtörténetében epilepszia szerepel.
Akut mellkasi szindróma sarlósejtes betegségben szenvedő betegeknél
Az akut mellkasi szindróma és az érelzáródásos krízis alatt morfinnal kezelt, sarlósejtes betegségben szenvedő betegeknél a morfinhasználat közötti lehetséges összefüggés miatt az akut mellkasi szindróma tüneteinek szoros monitorozása indokolt.

Mellékvesekéreg-elégtelenség
Az opiát fájdalomcsillapítók reverzibilis mellékvesekéreg-elégtelenséget okozhatnak, ami monitorozást és glükokortikoid-pótló terápiát tesz szükségessé. A mellékvesekéreg-elégtelenség tünetei közé tartozhat pl. a hányinger, hányás, az étvágycsökkenés, a kimerültség, a gyengeség, a szédülés vagy az alacsony vérnyomás.

Nemi hormonok csökkenése és prolaktinszint növekedése
Az opiát fájdalomcsillapítók hosszú távú használata a nemi hormon szintek csökkenésével és a prolaktinszint növekedésével járhat. A tünetek közé csökkent libidó, impotencia vagy amenorrhoea tartozik.

Különösen nagy dózisok esetében a morfin-dózis további növelésére sem reagáló hyperalgesia fordulhat elő. A morfin-dózis csökkentésére vagy az opiát váltására lehet szükség.

Központi idegrendszeri depresszánsok együttadása
A szedatív gyógyszerek, mint például a benzodiazepinek vagy hasonló gyógyszerek egyidejű használatából adódó kockázat
A Sevredol és szedatív gyógyszerek, mint például a benzodiazepinek és hasonló gyógyszerek egyidejű alkalmazása szedálást, légzésdepressziót, kómát és halált okozhat. E kockázatok miatt az ilyen szedatív gyógyszerekkel együtt történő felírás olyan betegek részére van fenntartva, akiknél nincs alternatív kezelési lehetőség. Ha szedatív gyógyszerekkel egyidejűleg alkalmazandó Sevredol felírásáról dönt az orvos, a lehető legkisebb hatásos dózist kell használni, és a lehető legrövidebbre kell szabni a kezelés időtartamát.
Fokozottan kell figyelemmel kísérni a légzésdepresszió és szedálás jeleit és tüneteit a betegeken. E tekintetben nyomatékosan javasolt tájékoztatni a betegeket és a gondozóikat, hogy tisztában legyenek ezekkel a tünetekkel (lásd a 4.5 pont).

Más erős opioid agonistákhoz hasonlóan a morfin függőséget okozhat, és fokozott elővigyázatossággal kell használni olyan betegeknél, akik korábban alkohol- vagy drogfüggők voltak.

A rifampicin csökkentheti a morfin plazmakoncentrációját. A morfin fájdalomcsillapító hatását figyelemmel kell kísérni, a morfin dózisát pedig módosítani kell a rifampicinnel végzett kezelés alatt és után.

Pszichológiai függés [függőség], visszaélési profil, kórtörténetben a hatóanyaggal való befolyás és/vagy alkoholfogyasztás.
Az opioid fájdalomcsillapítók, beleértve az morfint is, alkalmazása esetén kialakulhat pszichés függőség (addikció).
A morfin más erős opioidokhoz hasonló abúzuspotenciállal rendelkezik. Látens vagy manifeszt szenvedélybetegség esetén fennáll a morfin-abúzus lehetősége, amely opioid-függőséghez vezethet.
Az Sevredol különös gondossággal alkalmazandó olyan betegeknél, akiknek a kórtörténetében bármilyen szerrel való visszaélés (ideértve az alkoholizmust) vagy mentális zavar szerepel.

Parenterális formában nem alkalmazható. Ilyen alkalmazás súlyos nemkívánatos eseményhez vezet, ami halálos kimenetelű lehet.

Epeúti rendellenességek
A morfin epeúti nyomásnövekedést és görcsöt okozhat az Oddi-sphincterre gyakorolt hatása következtében, ezért az epeúti betegségekben szenvedő betegek tüneteinek esetleges súlyosbodását folyamatos megfigyelés alatt kell tartani morfin adása során.

Az opioidok hatnak a hypothalamus-hypophysis-mellékvese tengelyre, illetve hypothalamus-hypophysis-gonadális tengelyre. A szérum prolaktin szintje emelkedhet, míg a kortizol, ösztrogének és a tesztoszteron szintje csökkenhet. Ez társulhat alacsonyabb ACTH-, FSH- és LH-szintekkel. Ezek a hormonális változások klinikai tüneteket is okozhatnak.

A Sevredol 10 mg és 20 mg filmtabletta laktózt tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.

A Sevredol 20 mg filmtabletta színezőanyaga, a narancssárga FCF (E 110) főként asthma, krónikus urticaria esetén arra érzékenyeknél bőr- és légzőszervi túlérzékenységi reakciót válthat ki.

A Sevredol óvatosan alkalmazható műtétet megelőzően vagy azt követően 24 óráig.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A psychomotoros teljesítményt befolyásolja, szedációt okoz, így alkalmazásának és hatástartamának ideje alatt a gépjárművezetés és/vagy baleseti veszéllyel járó munkavégzés tilos.


4.9 Túladagolás

Tünetei a szűk, ún. "tűhegy" pupilla, légzésdepresszió, aspirációs pneumónia, aspirációs tüdőgyulladás, szomnolencia és hypotensio. Súlyosabb esetben keringési zavar, mélyülő coma léphet fel. Légzéselégtelenség miatt haláleset fordulhat elő.

Kezelés: 0,4 mg naloxont kell adni intravénásan. Ez 2-3 percenként megismételhető, vagy 2 mg naloxon 500 ml fiziológiás sóoldatban, illetve 5%-os glükóz-oldatban (0,004 mg/ml naloxon) infundálható. Az infúzió sebessége függ az előzőleg bolusban adott dózistól és attól, hogy a beteg hogyan reagál. Gyomormosásra 0,02%-os vizes kálium-permanganát-oldat alkalmazható.
Fontos a hypoxia megszüntetése, és szükség esetén asszisztált lélegeztetést kell biztosítani, valamint megfelelő folyadék- és elektrolitpótlást.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A morfin egyidejű alkalmazása olyan gyógyszerekkel, amelyek a központi idegrendszerre hatnak, légzésdepresszióhoz, mély szedációhoz, kómához és halálhoz vezethet.
A központi idegrendszerre hatást gyakorló gyógyszerek közé tartoznak többek között a következők: egyéb opioidok, szorongásgátlók, hipnotikumok és nyugtatók (beleértve a benzodiazepineket), antiepileptikumok (beleértve a gabapentinoidokat, például pregabalint), általános érzéstelenítőket (ideértve a barbiturátokat), antipszichotikumok (ideértve a fenotiazinokat), antidepresszánsok, központi hatású vérzéscsillapítók és alkohol.

* A morfin nem adható együtt monoamin-oxidáz-inhibitorokkal vagy az ilyen kezelést követő két héten belül. Szedatív gyógyszerek, mint például benzodiazepinek vagy hasonló gyógyszerek: Az opiátok és az olyan szedatív gyógyszerek együttes használata, mint például a benzodiazepinek vagy hasonló gyógyszerek, az additív központi idegrendszeri (KIR) depresszáns hatás miatt növelik a szedálás, a légzésdepresszió, a kóma és a halál kockázatát. Az együttes használat dózisát és időtartamát korlátozni kell (lásd 4.4 pont).

* Kevert agonista/antagonista hatású opioidok (pl. buprenorfin, nalbufin, pentazocin) nem alkalmazhatók olyan betegnél, akik már valaha kaptak tiszta opioid agonistát.

* Olyan gyógyszereknek, amelyeknek antikolinerg hatásai vannak (pl. antihisztaminok, egyes antiparkinzon szerek, hányáscsillapítók) morfinnal történő együttadása az antikolinerg hatások fokozódásához vezethet.

* A MAO-inhibitorok és opioid analgetikumok kölcsönhatása hyper- vagy hypotoniás krízissel járó központi idegrendszeri izgalmi állapotban vagy depressioban nyilvánulhat meg, ezért a két gyógyszer alkalmazása között 14 nap szünetet kell tartani (lásd 4.3 pont).


* A cimetidin gátolja a morfin metabolizmusát, így együtt alkalmazva a morfin plazmaszintje és a központi idegrendszeri mellékhatások fokozódhatnak.

* A rifampicin enziminduktor hatása miatt csökkentheti a morfin plazmakoncentrációját.

* A Sevredol filmtabletta alkalmazásának, illetve hatásának ideje alatt szeszesitalt fogyasztani tilos!

Morfinnal kezelt akut coronaria szindrómában szenvedő betegeknél az orális P2Y12-inhibitorral végzett trombocitaaggregáció-gátló kezelés során ez utóbbiak késleltetett és csökkent expozícióját figyelték meg. Ez az interakció összefügghet a csökkent gastrointestinalis motilitással, és más opioidokkal végzett kezelés esetén is fennáll. Ennek klinikai relevanciája ismeretlen, de az adatok azt mutatják, hogy P2Y12-gátlók csökkent hatékonyságának megvan a lehetősége a morfin és egy P2Y12-inhibitor együttes alkalmazásakor (lásd 4.4 pont). Azon akut coronaria szindrómában szenvedő betegekben, akiktől a morfin nem vonható meg és a gyors P2Y12-gátlás kritikus fontosságú, parenterális P2Y12-gátló alkalmazása mérlegelendő.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Szokásos dózisban alkalmazva a leggyakoribb mellékhatások a hányinger, hányás, székrekedés, álmosság.
Hosszantartó terápia esetén az émelygés és hányinger nem gyakori, de ha előfordul, antiemeticummal ellensúlyozni lehet. Obstipatio esetén megfelelő étrend és/vagy laxativumok alkalmazása ajánlott.

A gyógyszer által okoztott mellékhatások gyakorisági kategóriáit az alábbiak szerint határozták meg:

Nagyon gyakori: ?1/10
Gyakori: ?1/100 - <1/10
Nem gyakori: ?1/1000 - <1/100
Ritka: ?1/10 000 - <1/1000
Nagyon ritka: <1/10 000
Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)


Nagyon gyakori
Gyakori
Nem gyakori
Nem ismert
Immunrendszeri betegségek és tünetek


Túlérzékenység
Anafilaxiás / anafilaktoid reakciók
Pszichiátriai kórképek

Zavartság
Insomnia
Agitáltság
Euphoria
Hallucinációk
Hangulatváltozások
Dependencia (lásd 4.4 pont)
Dysphoria
Gondolkodási zavarok
Idegrendszeri betegségek és tünetek

Szédülés
Fejfájás
Akaratlan izommozgások
Szomnolencia
Epileptiform görcsök
Fokozott izomtónus
Myoclonus
Paraesthesia
Syncope
Allodynia, Hyperalgesia (lásd 4.4 pont), Hyperhidrosis, Alvási apnoe szindróma
Szembetegségek és szemészeti tünetek


Látászavar
Miosis
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei


Vertigo

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek


Palpitáció
Bradycardia
Tachycardia
Érbetegségek és tünetek


Arckipirulás
Hypotensio
Hypertensio
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek


Bronchospazmus
Tüdőödéma
Légzésdepresszió
Csökkent köhögés
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Obstipáció
Hányinger
Hasi fájdalom
Étvágytalanság
Hányás
Emésztési zavarok
Ileus
Ízérzékelési zavarok
Szájszárazság
Máj- és epebetegségek illetve tünetek


Májenzimszintek emelkedése
Epeúti fájdalom
Pancreatitis fellángolása
Oddi-sphincter működési zavara

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Izzadás
Bőrkiütések
Urticaria

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek


Vizeletretenció
Ureter spasmus
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek



Amenorhoea
Csökkent libido
Erekciós zavarok
Általános tünetek az alkalmazás helyén fellépő reakciók

Asthenia
Pruritus
Rossz közérzet
Fáradtság
Perifériás ödéma
Tolerancia
Gyógyszermegvonási (absztinencia) szindróma,
Újszülöttkori elvonási tünetek

A Sevredol filmtabletta rendszeres használata abusushoz, dependentiához vezethet, ezért az alkalmazás leállítása lépcsőzetesen történjék, ez azonban elhanyagolható körülmény egy erős fájdalom hatékony kezelésében.

A kiválasztott mellékhatások leírása

Gyógyszerfüggőség és -megvonási (absztinencia) szindróma:
Az opiát fájdalomcsillapítók használata fizikai és/vagy pszichológiai függőség vagy tolerancia kialakulásával járhat. Absztinencia-szindróma alakulhat ki, ha az opiát alkalmazását hirtelen megszakítják, vagy opioid antagonistákat alkalmaznak, illetve a megvonási szindróma néha a dózisok között tapasztalható. A kezelésre vonatkozóan lásd 4.4 pont.

A megvonás pszichés tünetei: dysphoriás hangulat, szorongás
A megvonás fizikai tünetei közé tartoznak a következők: fizikai fájdalmak, remegés, nyugtalanláb-szindróma, hasmenés, hasfájás, hányinger, influenzaszerű tünetek, tachycardia és mydriasis. A pszichológiai tünetek közé tartozik a dysphoriás hangulat, a szorongás és az ingerlékenység. A gyógyszerfüggőség gyakran jár "gyógyszer utáni sóvárgással".

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: természetes opium-alkaloidok, ATC kód: N02AA01


Hatásmechanizmus
A morfin az opiát fájdalomcsillapítók közé tartozik, mindhárom opioid receptoron (µ, ?, ?) agonista hatással rendelkezik, de legnagyobb affinitással a µ-receptorhoz kötődik. A µ (szupraspinálisan) és ? (spinálisan) receptoron keresztül gátolja a fájdalom központi idegrendszeri transzmisszióját. Mellékhatásait döntően ugyanezen receptorokon keresztül fejti ki (légzésdepresszió, euphoria, szedáció, obstipáció, hányinger, hányás). Fentieken kívül pupillaszűkületet, epileptiform görcsöket, hypotóniát, bradycardiát és hormonális eltéréseket okozhat.

Központi idegrendszer:
A morfin fő terápiás hatásai az analgézia és a szedáció (beleértve a szorongáscsökkentést is).
A morfin az agytörzsi légzőközpontra kifejtett direkt hatása révén légzésdepressziót okoz.
A morfin gátolja a köhögési reflexet az agytörzsben kifejtett direkt hatással. Köhögéscsillapító hatása a fájdalomcsillapításhoz szükséges dózisnál kisebb adagoknál már megfigyelhető.
A morfin még teljes sötétségben is miosist okoz. A tűhegy pupilla az opioid túladagolás egyik tünete, de nem opioid specifikus (haemorrhagiás vagy ischaemiás eredetű hídléziók ugyancsak okozhatnak tűhegy pupillát). Morfin túladagoláskor a hypoxia miatt gyakrabban figyelhető meg jelentős mydriasis.

Gasztrointesztinális rendszer:
A morfin fokozott simaizomtónussal társuló motilitáscsökkenést okoz a gyomor antrumában és a duodenumban. A vékonybélben az emésztés folyamata lassul, és a propulzív kontrakciók csökkennek. A vastagbél propulzív mozgásai ugyancsak csökkennek, míg a simaizomtónus nő, így obstipáció alakul ki. A morfin általában növeli a simaizomtónust, különösen a gasztrointesztinális és epeúti simaizmokét. A morfin Oddi-sphincter-spazmust okozhat, ezért emeli az epeúti nyomást.
Kardiovaszkuláris és légzőrendszer:
A morfin hisztaminfelszabadulást okozhat, amely esetenként perifériás vazodilatációhoz és/vagy bronchospazmushoz is vezethet. A hisztaminfelszabadulás egyéb tünetei lehetnek: viszketés, kipirulás, vörös konjunktíva, izzadás és/vagy ortosztatikus hypotónia.

Endokrin rendszer:
Lásd 4.4.

Hepatobiliáris rendszer:
Az opioidok az Oddi-sphincter görcsét idézhetik elő.

Más farmakológiai hatások:
In vitro Állatkísérletek azt mutatják, hogy a természetes opiátoknak, mint például a morfin, az immunrendszerre is különböző hatásai vannak; ezeknek a megállapításoknak a klinikai jelentősége azonban nem ismert.

Farmakodinámia speciális betegpopulációknál
Gyermekek
A morfin gyermekeknél is hatásos fájdalomcsillapító.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A morfin a gyomor-bél rendszerből gyorsan és jól felszívódik. A felszívódott morfin first-pass mechanizmus utáni biohasznosulása 20-33%.

Eloszlás
Kb. 35% kötődik plazmafehérjékhez.

Metabolizáció és elimináció
A morfin a máj mellett a vesében és az intestinalis mucosában metabolizálódik. Felezési ideje 2,5-3 óra. Kiválasztása az epe mellett a vesén keresztül történik, nagyobbrészt morfin-3-glukuronid, kisebb részt morfin-6-glukuronid formájában. A széklettel 7-10%-a távozik.

Máj- és vesebetegek
Máj és/vagy vesebetegség esetén a morfin eliminációja lassulhat (lásd 4.2 pont).

Gyermekek
Egy évesnél idősebb gyermekeknél a morfin farmakokinetikája hasonló a felnőttekéhez. Egy éves kor alatt a máj glukuronidációs képességének fejletlensége miatt a morfin eliminációja lassabban történhet.

Idősek
Idősekben a morfin metabolizmusa lelassul, így magasabb csúcskoncentrációra és hosszabb felezési időre számíthatunk.

A morfin farmakokinetikája lineáris egy nagyon széles dózistartományon keresztül.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Genotoxicitás
Nincsenek klinikai vizsgálatok a morfin mutagén hatásrára. Az irodalomban a morfint mutagénnek találták in vitro növelve a DNS-fragmentációt humán T-sejtekben. A morfint mutagénnek találták in vivo egér micronucleus vizsgálatban, és pozitív volt a kromoszóma-rendellenességek indukálásában egér spermatidokban és egér limfocitákban. A mechanisztikus vizsgálatok arra utalnak, hogy az in vivo klasztogén hatás, amit morfin esetén egerekben találtak, kapcsolatban lehet a megnövekedett glükokortikoid-szint által termelt morfinnal ebben a fajban. Ezzel szemben in vitro vizsgálatokban is kimutatták, hogy a morfin nem okoz kromoszómaaberrációt humán leukocitákban és áttelepítésést vagy halálos mutációt Drosophila esetén.

Karcinogenitás
A morfin karcinogén potenciálját felmérő vizsgálatot állatokban nem végeztek.

Reprodukciós toxicitás
Egy tanulmányban leírták, hogy nőstény patkányok ip. 15 mg/ttkg/nap morfint kapva párzás előtt, legfeljebb 30 mg/ttkg/nap kapva terhességben és legfeljebb 40 mg/ttkg/nap adagot kapva szülés után csökkent termékenységet mutatott az anyák esetén és nőtt a halva születések száma, az élő utódok növekedése csökkent, morfin-elvonási tünetek jelentkeztek, és a spermiumok termelése visszaszorult. Hím patkányoknál csökkent termékenységről és az ivarsejtekben bekövetkező kromoszómakárosodásról számoltak be.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típsa és kiszerelése

60 db filmtabletta PVDC/PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: (két üres kereszt).
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).

Különleges rendelvényhez kötött, a külön jogszabály szerint kábítószerként és pszichotróp anyagként minősített gyógyszer (KP).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30 °C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Mundipharma Gesellschaft m.b.H.
Wiedner Gürtel 13, Turm 24, OG 15
1100 Bécs
Ausztria





Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

A készítmény használatát a lehető legnagyobb mértékben kerülni kell terhesség vagy szoptatás esetén.

Terhesség
A morfin átjut a placentán. Ismert, hogy opiát függő anyáknak egészséges gyermekeik születnek, retrospective tehát arra következtethetünk, hogy a morfinnak humán vonatkozásban nincsenek teratogén és fötotoxikus hatásai. A terhességük alatt opiát fájdalomcsillapító kezelésben részesülő anyák újszülöttjeinél monitorozni kell a megvonási (absztinencia) szindróma jeleit. A kezelés opiát adásából és támogató kezelésből állhat.
A Sevredol filmtabletta az előny/kockázat mérlegelésével szükség esetén terhesség alatt alkalmazható.

Szoptatás
A morfin kiválasztódik az anyatejbe. A szoptatott csecsemőbe történő felszívódás légzésdepressziót okozhat, ezért szoptatás alatt morfint alkalmazni csak a csecsemő gondos megfigyelése mellett szabad, kizárólag akkor, ha feltétlenül szükséges.
A Sevredol filmtabletta az előny/kockázat mérlegelésével szükség esetén szoptatás alatt alkalmazható.

Termékenység
Állatkísérletek azt igazolják, hogy a morfin csökkentheti a termékenységet (lásd 5.3 pont, Preklinikai biztonsági adatok).