Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

PANTOPRAZOL ACCORD 40MG POR OLD INJEKCIÓHOZ 50X10ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Accord Healthcare Polska Sp. Z O.O.
Hatástani csoport:
A02BC Proton pumpa inhibítorok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22754/04
Hatóanyagok:
PantoprazolumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A Pantoprazol Accord intravénás alkalmazása csak akkor javasolt, ha a per os gyógyszeradás nem lehetséges. Az intravénás alkalmazással kapcsolatosan legfeljebb 7 napos alkalmazásra vonatkozó adatok állnak rendelkezésre. Ezért amint az orális terápia lehetővé válik, az i.v. Pantoprazol Accord-kezelést le kell állítani, és helyette per os 40 mg pantoprazolt kell adni.

Ajánlott adag:

Gyomor- és nyombélfekély, reflux oesophagitis
A javasolt intravénás adag naponta egy injekciós üveg Pantoprazol Accord (40 mg pantoprazol).

Zollinger-Ellison szindróma és egyéb kóros hiperszekréciós állapotok
Zollinger-Ellison szindrómában, illetve más, kórosan fokozott savszekrécióval járó állapotokban szenvedő betegek hosszú távú terápiája során a kezelést napi 80 mg Pantoprazol Accord-dal kell kezdeni. Ezt követően a mért gyomorsav-szekréció értékek függvényében szükség szerint emelhető vagy csökkenthető az adag. Napi 80 mg feletti dózisok esetén az adagot el kell osztani, és két részletben kell beadni. A pantoprazol napi adagja átmenetileg 160 mg fölé is emelhető, de ezt csak a gyomorsav-kontroll megfelelő beállításához szükséges ideig lehet alkalmazni.

Amennyiben gyors savbeállítás szükséges, a betegek többségénél 2 x 80 mg Pantoprazol Accord kezdő adag elégséges ahhoz, hogy a savtermelést egy órán belül a céltartományon belüli értékre (<10 mEq/h) lehessen csökkenteni.
Különleges betegcsoportok

Májkárosodásban szenvedő betegek
Súlyos májkárosodásban szenvedő betegeknél a napi dózis nem haladhatja meg a 20 mg pantoprazolt (egy 40 mg-os pantoprazol injekciós üveg tartalmának a fele) (lásd 4.4 pont).

Vesekárosodásban szenvedő betegek
Károsodott veseműködésű betegeknél nincs szükség dózismódosításra (lásd 5.2 pont).

Idősek
Idős betegeknél nincs szükség az adag módosítására (lásd 5.2 pont).

Gyermekek és serdülők
A Pantoprazol Accord biztonságosságát és a hatásosságát 18 év alatti gyermekek és serdülők esetén a nem igazolták. Ezért a Pantoprazol Accord alkalmazása nem javasolt 18 év alatti betegek részére.

A jelenleg rendelkezésre álló adatok az 5.2 pontban találhatók, de adagolási javaslat nem tehető.

Az alkalmazás módja

Ezt a gyógyszert kizárólag egészségügyi szakember adhatja be, megfelelő orvosi felügyelet mellett.

A beadásra kész oldatot 10 ml, 9 mg/ml (0,9%) koncentrációjú nátrium-klorid oldatos injekció felhasználásával kell elkészíteni. Az elkészítésre vonatkozó utasításokat lásd a 6.6 pontban. Az elkészített oldatot közvetlenül be lehet adni, vagy tovább lehet hígítani 100 ml 9 mg/ml (0,9%) nátrium-klorid oldatos injekcióval, illetve 55 mg/ml (5%) glükóz oldatos injekcióval.

Elkészítés után az oldatot 12 órán belül fel kell használni.

A gyógyszert 2-15 perc alatt, intravénásan kell beadni.

A gyógyszer alkalmazás előtti feloldására és hígítására vonatkozó utasításokat lásd a 6.6 pontban.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Gyomor malignus folyamatai

A pantoprazolra adott tüneti válaszreakció elfedheti a gyomor malignus folyamatainak tüneteit, és késleltetheti a diagnózist. Bármilyen figyelmeztető tünet jelentkezése (pl. jelentős, nem szándékos súlycsökkenés, többszöri hányás, dysphagia, haematemesis, anaemia vagy melaena), illetve gyomorfekély gyanúja vagy kimutatott jelenléte esetén ki kell zárni a malignus folyamatok lehetőségét.

További vizsgálatok elvégzése mérlegelendő, ha a megfelelő kezelés ellenére a tünetek fennmaradnak.

Májkárosodás

Súlyos májkárosodásban szenvedő betegek esetén a kezelés időtartama alatt a májenzimszinteket ellenőrizni kell. A májenzimértékek emelkedése esetén a kezelést abba kell hagyni (lásd 4.2 pont).

Együttes alkalmazás HIV-proteáz inhibitorokkal

A pantoprazol együttadása nem ajánlott olyan HIV-proteázgátlókkal, például atazanavirral, amelyek felszívódása a gyomor savas pH-jától függ, mivel biohasznosulásuk szignifikánsan csökken. (lásd 4.5 pont).

Baktériumok által előidézett emésztőrendszeri fertőzések

A Pantoprazol Accord készítménnyel végzett kezelés kismértékben növelheti a baktériumok (pl. Salmonella és Campylobacter vagy C. difficile.) által előidézett emésztőrendszeri fertőzések kockázatát.

Nátrium

Ez a gyógyszer kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz injekciós üvegenként, azaz gyakorlatilag nátriummentes.

Hypomagnesaemia

A protonpumpa-gátlókkal (PPI), mint például pantoprazollal legalább három hónapig, de az esetek többségében egy évig kezelt betegeknél súlyos hypomagnesaemiáról számoltak be. A hypomagnesaemia súlyos tünetei, például fáradtság, tetánia, delirium, konvulzió, szédülés és kamrai arrhythmia fordulhatnak elő, de mivel ezek lappangó formában kezdődhetnek, így előfordulhat, hogy figyelmen kívül hagyják őket. Magnéziumpótlás és a protonpumpa-gátlóval végzett kezelés abbahagyása után a legtöbb betegnél javult a hypomagnesaemia.

Azon betegek esetében, akiket előreláthatóan hosszú ideig kezelnek, vagy akik digoxinnal vagy hypomagnesaemiát okozó gyógyszerkészítményekkel (pl.: diuretikumokkal) együtt szedik a protonpumpa-gátlókat, az egészségügyi szakembereknek fontolóra kell venni a magnéziumszint mérését a protonpumpa-gátlóval való kezelés megkezdése előtt és a kezelés során.

Csonttörések

A protonpumpa-gátlók, különösen, ha magas dózisban és hosszú ideig (>1 év) alkalmazzák őket, enyhén megnövelhetik a csípő-, csukló- és a gerinctörés kockázatát, különösen idősebb embereknél vagy további ismert kockázati tényezők fennállása esetén. Megfigyeléses vizsgálatok arra utalnak, hogy a protonpumpa-gátlók a törés teljes kockázatát 10-40%-kal növelhetik. Ezen növekedés egy része valószínűleg más kockázati tényezőknek tudható be. Az osteoporosis kockázatának kitett betegeknek az aktuális klinikai iránymutatásoknak megfelelő gondozásban kell részesülniük, valamint megfelelő mennyiségű D-vitamint és kalciumot kell bevinniük.

Laboratóriumi vizsgálatokra gyakorolt zavaró hatás

A megnövekedett kromogranin-A (CgA) szint zavarhatja a neuroendokrin tumorok vizsgálatait. Ezen kölcsönhatás elkerülése érdekében a pantoprazol kezelést legalább 5 nappal a CgA mérés előtt fel kell függeszteni (lásd 5.1 pont). Amennyiben a CgA és gasztrin szintek az eredeti mérés után nem térnek vissza a referencia tartományba, a proton pumpa gátló kezelés felfüggesztése után 14 nappal meg kell ismételni a mérést.

Szubakut cutan lupus erythematosus (SCLE)

A protonpumpa-gátlók használata nagyon ritkán kapcsolatba hozható SCLE esetekkel. Elváltozások esetén, különösen ha ez a bőr napnak kitett területén van, valamint ha ízületi fájdalommal társul, sürgősen orvoshoz kell fordulni és meg kell fontolni a pantoprazol adagolásának leállítását. Az SCLE előfordulása valamely protonpumpa-gátlóval történő korábbi kezelés esetén növelheti az SCLE esélyét más protonpumpa gátlók használata esetén is.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A pantoprazolnak nincs, vagy elhanyagolható hatása van a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre. Előfordulhatnak mellékhatások, mint például szédülés és látászavarok (lásd 4.8 pont). Az érintett betegek ne vezessenek gépjárművet, és ne kezeljenek gépeket.


4.9 Túladagolás

Tünetek:
Emberben a túladagolásnak nincsenek ismert tünetei.

A 2 perc alatt intravénásan beadott legfeljebb 240 mg-os dózis által létrehozott szisztémás expozíció jól tolerálható volt.

Mivel a pantoprazol nagymértékben fehérjéhez kötött, ezért nem könnyen dializálható.

Kezelés:
Intoxikáció klinikai tüneteinek megjelenésével kísért túladagolás esetén a szisztémás és támogató kezelésen kívül nem tehetők egyéb specifikus terápiás ajánlások.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

pH-függő abszorpciójú gyógyszerek farmakokinetikája

A gyomorsav-szekréció nagyfokú és hosszan tartó gátlása miatt a pantoprazol zavarhatja az olyan gyógyszerkészítmények felszívódását, melyek esetében a gyomor pH-ja fontos tényezője az orális biohasznosulásnak, ilyen például néhány azol típusú gombaellenes szer, mint a ketokonazol, itrakonazol, pozakonazol és más gyógyszerek, mint például az erlotinib.

HIV-proteáz inhibitorok
A pantoprazol együttadása nem ajánlott olyan HIV-proteázgátlókkal, például atazanavirral, amelyek felszívódása a gyomor savas pH-jától függ, mivel biohasznosulásuk szignifikánsan csökken. (lásd 4.4 pont).
Ha a HIV-proteázgátló és a protonpumpa-gátlók egyidejű alkalmazását elkerülhetetlennek ítélik, szigorú klinikai ellenőrzés (pl. vírusterhelés) ajánlott. A pantoprazol napi dózisa nem haladhatja meg a 20 mg-ot. A HIV-proteázgátló esetében dózismódosításra lehet szükség.

Kumarin típusú antikoagulánsok (fenprokumon vagy warfarin)
A pantoprazol és a warfarin vagy a fenprokumon egyidejű alkalmazása nem volt hatással a warfarin és a fenprokumon farmakokinetikájára vagy az INR értékre. Azonban beszámoltak megemelkedett INR-ről és protrombin időről olyan betegeknél, akik protonpumpa-gátlót és warfarint vagy fenprokumont szedtek egyidejűleg. Az INR és a protrombin idő növekedése abnormális vérzéshez és akár halálhoz is vezethet. A pantoprazollal és warfarinnal vagy fenprokumonnal kezelt betegek ellenőrzésére lehet szükség a megnövekedett INR és protrombin idő miatt.

Metotrexát
Nagy dózisú (pl. 300 mg) metotrexát és protonpumpa-gátlók egyidejű alkalmazása esetén néhány betegnél a metotrexát szintjének megemelkedéséről számoltak be. Ezért olyan esetekben, amikor nagy dózisú metotrexátot alkalmaznak, például daganatos betegségek és psoriasis kezelésekor, megfontolandó a pantoprazol-kezelés átmeneti felfüggesztése.

Egyéb interakciós vizsgálatok
A pantoprazol nagymértékben metabolizálódik a citokróm P450 enzimrendszeren keresztül a májban. A fő metabolikus útvonal a CYP2C19 általi demetiláció, míg a többi útvonal között szerepel a CYP3A4 általi oxidáció.

Az ugyanezen az útvonalakon metabolizálódó gyógyszerkészítményekkel, pl. karbamazepinnel, diazepámmal, glibenklamiddal, nifedipinnel és a levonorgesztrelt, illetve etinilösztradiolt tartalmazó orális fogamzásgátlókkal végzett interakciós vizsgálatok során nem mutattak ki klinikailag szignifikáns interakciót.

Nem zárható ki az interakció a pantoprazol és más olyan gyógyszerkészítmények vagy összetevők között, amelyek ugyanazon az enzimrendszeren keresztül metabolizálódnak.

Számos interakciós vizsgálat eredményei azt igazolták, hogy a pantoprazol nem befolyásolja azon hatóanyagok metabolizmusát, amelyeket a CYP1A2 (pl. koffein, teofillin), CYP2C9 (pl. piroxikám, diklofenák, naproxén), CYP2D6 (pl. a metoprolol), valamint a CYP2E1 (pl. etanol) enzimrendszerek metabolizálnak, továbbá nem zavarja meg a digoxin p-glikoproteinhez kapcsolódó felszívódását.

Antacidumok egyidejű alkalmazása során nem jelentkeztek kölcsönhatások.

Végeztek olyan interakciós vizsgálatokat, amelyekben pantoprazolt és különböző antibiotikumokat (klaritromicin, metronidazol, amoxicillin) adtak együtt. Klinikailag számottevő kölcsönhatást nem figyeltek meg.

A CYP2C19-et gátló vagy indukáló gyógyszerkészítmények:

A CYP2C19-gátlók, mint a fluvoxamin, növelhetik a pantoprazol szisztémás expozícióját. A dózis csökkentését olyan betegeknél lehet mérlegelni, akiket hosszú ideje nagy dózisú pantoprazollal kezelnek, vagy akiknek májkárosodásuk van.

A CYP2C19-re és a CYP3A4-re ható enziminduktorok, mit például a rifampicin és a közönséges orbáncfű (Hypericum perforatum), csökkenthetik azon protonpumpa-gátlók plazmakoncentrációját, amelyek ezeken az enzimrendszereken keresztül metabolizálódnak.


6.2 Inkompatibilitások

Ez a gyógyszer kizárólag a 6.6 pontban felsorolt gyógyszerekkel keverhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A betegek mintegy 5%-ánál várható gyógyszermellékhatások megjelenése. A leggyakrabban jelentett gyógyszermellékhatás az injekció beadási helyén jelentkező thrombophlebitis. Hasmenés és a fejfájás a betegek kb. 1%-ánál fordult elő.

Az alábbi táblázatban a pantoprazollal kapcsolatosan jelentett mellékhatások a következő gyakorisági felosztás alapján kerülnek felsorolásra:

Nagyon gyakori (?1/10); gyakori (?1/100 - <1/10); nem gyakori (?1/1000 - <1/100); ritka (?1/10 000 - <1/1000); nagyon ritka (<1/10 000), nem ismert (a gyakorisága a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

A forgalomba hozatalt követően jelentett mellékhatásoknál egyetlen esetben sem lehet a mellékhatás gyakoriságát megállapítani, ezért ezek "nem ismert" gyakorisággal szerepelnek.

Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.

1. táblázat. A pantoprazol alkalmazása mellett a klinikai vizsgálatok során, illetve a forgalomba hozatalt követően tapasztalt mellékhatások

Gyakoriság
Gyakori
Nem gyakori
Ritka
Nagyon ritka
Nem ismert
Szervrendszer





Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek


Agranulocytosis
Thrombocytopenia; Leukopenia; Pancytopenia

Immunrendszeri betegségek és tünetek


Túlérzékenység (beleértve az anafilaxiás reakciót és az anafilaxiás sokkot)


Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek


Hyperlipidaemia és a lipidszintek (trigliceridek, koleszterin) megemelkedés; a testtömeg változásai

Hyponatraemia; Hypomagnesaemia (lásd 4.4 pont); Hypocalcaemia(1); Hypokalaemia
Pszichiátriai kórképek

Alvászavarok
Depresszió (vagy a fennálló állapot súlyosbodása)
Dezorientáció (vagy a fennálló állapot súlyosbodása)
Hallucináció; zavartság, (különösen az erre hajlamos betegeknél, továbbá a már meglévő tünetek súlyosbodása)
Idegrendszeri betegségek és tünetek

Fejfájás, szédülés
Ízérzési zavarok

Paraesthesia
Szembetegségek és szemészeti tünetek


Látászavar/ homályos látás


Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Fundus mirigy polipok (benignus)
Hasmenés, hányinger / hányás; hasi puffadás; székrekedés; szájszárazság; hasi fájdalom és diszkomfort érzés


Mikroszkópos colitis
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek

Májenzimszint-emelkedés (transzaminá-zok, ?-GT)
Emelkedett bilirubinszint


Hepatocellularis károsodás; icterus; hepatocellularis májelégtelenség
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Kiütés/ exanthema/ eruptio; viszketés
Urticaria; angiooedema

Stevens-Johnson szindróma, Lyell-szindróma, erythema multiforme, fényérzékenység; Szubakut cutan lupus erythematosus (lásd 4.4 pont).
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei

Csípő-, csukló- vagy gerinctörés (lásd 4.4 pont)
Arthralgia; myalgia

Izomgörcsök(2)
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek




Interstitialis nephritis (ami veseelégtelenséggé alakulhat)
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek


Gynaecomastia


Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Az injekció beadási helyén jelentkező thrombo-phlebitis
Asthenia, kimerültség és általános rosszullét
Testhőmérséklet emelkedése, perifériás oedema


1. Hypomagnaesemiával előforduló hypocalcaemia
2. Elektrolit zavarok következtében kialakuló izomgörcsök

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Gyomorsavval kapcsolatos problémák gyógyszerei, protonpumpa-gátlók, ATC kód: A02BC02

Hatásmechanizmus

A pantoprazol egy szubsztituált benzimidazol, amely a parietális sejtekben lévő protonpumpára gyakorolt specifikus blokádja révén gátolja a gyomorban a sósavszekréciót.

A pantoprazol aktív formájává a parietális sejtek savas környezetében alakul át, ahol gátolja a H+, K+-ATP-áz enzimet, vagyis a gyomor sósavtermelésének utolsó fázisát. A gátlás dózisfüggő, és mind a bazális, mind a stimulált savszekréciót befolyásolja. A tünetmentesség a betegek többségénél 2 héten belül elérhető. Más protonpumpa-gátlókhoz és H2-receptor blokkolókhoz hasonlóan a pantoprazol-kezelés is csökkenti a gyomor savasságát, és a savcsökkenéssel arányosan növeli a gasztrinszintet. A gasztrinszint emelkedése reverzibilis. Mivel a pantoprazol a sejtreceptor-szinttől disztálisan kötődik az enzimhez, a sósavszekréció gátlása független lesz az egyéb vegyületek (acetilkolin, hisztamin, gasztrin) által kiváltott stimulációtól. Ugyanaz a hatás érhető el függetlenül attól, hogy a készítményt orálisan vagy intravénásan alkalmazzák.

Farmakodinámiás hatások

Az éhomi gasztrinszint a pantoprazol-terápia alatt emelkedik. Rövid távú alkalmazás során a legtöbb esetben nem haladja meg a normál tartomány felső határát. Hosszú távú alkalmazáskor a gasztrinszint többnyire kétszeresre emelkedik. Kiugróan magas emelkedés azonban csupán izolált esetekben következik be. Ennek következményeként, hosszú távú alkalmazáskor az esetek elenyésző hányadában enyhe, illetve közepesen súlyos mértékű (az adenomatoid hyperplasiához hasonló) emelkedést figyeltek meg a gyomor specifikus endokrin (ECL) sejtjeinek számában. Az eddig elvégzett vizsgálatok szerint azonban a carcinoid prekurzorok képződését (atipikus hyperplasia) vagy gastricus carcinoid elváltozásokat - amelyeket állatkísérletekben találtak (lásd 5.3 pont) - embernél nem figyelték meg.

Állatkísérletek eredményei alapján a pantoprazollal végzett hosszú távú, egy évet meghaladó kezelés alatt nem zárható ki teljesen a pajzsmirigy endokrin paramétereire gyakorolt hatás.

A szekréciót gátló gyógyszerekkel végzett kezelés alatt a savszekréció csökkenésére adott válaszként a szérum gasztrinszint emelkedik. A gyomor csökkent aciditása miatt a CgA is emelkedik. A megnövekedett CgA szint zavarhatja a neuroendokrin tumorok vizsgálatait.

A rendelkezésre álló, publikált bizonyítékok arra utalnak, hogy a protonpumpa-gátlókat a CgA mérések előtt 5-14 nappal fel kell függeszteni. Ez lehetővé teszi, hogy a PPI kezelést követően esetleg hamisan emelkedett CgA szint visszatérjen a referencia tartományba.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Általános farmakokinetika
A farmakokinetika nem változik egyszeri vagy ismételt adagoláskor. A 10-80 mg-os dózistartományban a pantoprazol plazmakinetikája lineáris mind orális, mind intravénás beadást követően.

Eloszlás
A pantoprazol plazmafehérjékhez kötődése megközelítőleg 98%. Az eloszlási térfogat kb. 0,15 l/kg.

Biotranszformáció
A pantoprazolt szinte kizárólag a máj metabolizálja. A fő metabolikus útvonal a CYP2C19 általi demetiláció, amit szulfátkonjugáció követ, míg a többi útvonal között szerepel a CYP3A4 általi oxidáció.

Elimináció
A terminális felezési idő kb. 1 óra, a clearance kb. 0,1 l/óra/kg. Néhány esetben a vizsgálati alanyoknál lelassult az elimináció. Mivel a pantoprazol a parietális sejtekben speciális módon kötődik a protonpumpához, ezért nincs egyenes arányú összefüggés az eliminációs felezési idő és a sokkal hosszabb hatástartam (savszekréció gátlás) között.

A pantoprazol metabolitjainak fő kiválasztási útvonala a veséken keresztüli elimináció (kb. 80%); a maradék pedig a széklettel ürül. A fő metabolit mind a szérumban, mind a vizeletben a szulfáttal konjugált dezmetil-pantoprazol. A fő metabolit felezési ideje (kb. 1,5 óra) alig hosszabb, mint a pantoprazolé.

Különleges betegcsoportok

Lassú metabolizáló betegek
Az európai populáció mintegy 3%-ánál hiányzik a funkcionáló CYP2C19 enzim, ők a gyenge metabolizálók. Ezeknél az egyéneknél a pantoprazol metabolizmusát valószínűleg főként a CYP3A4 katalizálja. Pantoprazol egyszeri 40 mg-os adagjának beadását követően a gyenge metabolizálóknál a plazmakoncentráció-idő görbe alatti átlagos terület mintegy hatszorosa volt a működő CYP2C19 enzimmel rendelkező alanyokéhoz (gyors metabolizálók) képest. Az átlagos plazmakoncentráció kb. 60%-kal emelkedett. Ezek az eredmények nem befolyásolják a pantoprazol adagolását.

Vesekárosodás
Vesekárosodásban szenvedő betegeknél (ideértve a dializált betegeket is) nem szükséges a pantoprazol dózisának csökkentése. Az egészséges alanyokhoz hasonlóan a pantoprazol felezési ideje rövid. A pantoprazol csupán csekély mértékben dializálható. Bár a fő metabolit mérsékelten megnyúlt felezési idővel rendelkezik (2-3 óra), a kiválasztódás ennek ellenére gyors, így akkumuláció nem következik be.

Májkárosodás
Annak ellenére, hogy a májcirrhosisban (Child-Pugh A és B stádium) szenvedő betegeknél a felezési idő 7-9 óra közötti értékre nyúlik meg, az AUC-értékek pedig 5-7-szeresre nőnek, a maximális szérumkoncentráció az egészségesekével összehasonlítva csak csekély mértékben, 1,5-szeresre emelkedik.

Idősek
Ugyanígy az idős önkénteseknél tapasztalt, a fiatalokéhoz képest enyhén emelkedett AUC és Cmax értékeknek sincs klinikai jelentőségük.

Gyermekek és serdülők
2-16 éves gyermekeknél a pantoprazol 0,8 vagy 1,6 mg/ttkg-os egyszeri dózisának intravénás beadását követően nem volt felfedezhető szignifikáns összefüggés a pantoprazol clearance, illetve az alanyok kora, valamint testtömege között. Az AUC és az eloszlási térfogat összhangban volt a felnőtteknél mért adatokkal.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt dózistoxicitási és genotoxicitási, - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.

Patkányokon végzett 2 éves karcinogenitási vizsgálatban neuroendokrin eredetű neoplasmák fordultak elő. Ezen kívül a patkányok előgyomrában laphámsejtes papillomákat találtak. A szubsztituált benzimidazol okozta gastricus carcinoid-képződés mechanizmusának alapos vizsgálata után levont következtetés szerint ez egy másodlagos reakció, amit patkányoknál a kezelés alatt kialakuló, nagymértékben emelkedett szérum gasztrinszint idéz elő. A két évig rágcsálókkal végzett vizsgálatokban májtumor fokozott arányú előfordulását észlelték patkányoknál és nőstény egereknél, amit a pantoprazol nagyfokú májmetabolizmusával magyaráztak.

A pajzsmirigy neoplasiás elváltozásainak kismértékű emelkedését figyelték meg a legnagyobb dózissal (200 mg/kg) kezelt patkányoknál. Ezek a neoplasiák a patkányok májában zajló, a pantoprazol által megváltoztatott tiroxin lebomláshoz köthetők. Mivel embernél a terápiás dózis alacsony, így nem várható pajzsmirigyet érintő mellékhatás.

A csontfejlődés értékelésére tervezett peri-és posztnatális patkány reprodukciós vizsgálatban az utódok toxicitásának jeleit (mortalitást, alacsonyabb átlagos testtömeg-értéket, alacsonyabb átlagos testtömeg-növekedést és csökkent csontfejlődést) figyelték meg a humán klinikai expozíció megközelítőleg kétszeresénél (Cmax). A helyreállási szakasz végére a csontparaméterek hasonlóak voltak a csoportokban, és a testtömegek is a reverzibilitás irányába mutattak a gyógyszermentes helyreállási fázist követően. Megnövekedett mortalitásról csak elválasztás előtt álló patkánykölykök (21 napos korig) esetében számoltak be, amely becslések szerint megfelel a 2 éves kor alatti gyermekeknek. Ennek az eredménynek a gyermekekre és serdülőkre vonatkozó relevanciája nem egyértelmű. Egy korábbi, peri-és posztnatális vizsgálatban patkányoknál kissé alacsonyabb dózisokban 3 mg/kg-nál nem észleltek hatásokat, ellentétben ellentétben az 5 mg/kg-os dózissal.
A vizsgálatok során nem észlelték csökkent termékenységnek vagy teratogén hatásnak a jeleit.

A pantoprazol placentán való áthatolóképességét patkányokon vizsgálták, melynek eredménye szerint a penetráció mértéke a vemhesség előrehaladtával nőtt. Ennek eredményeként, röviddel a születés előtt a magzatban megemelkedik a pantoprazol koncentrációja.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

40 mg oldatos injekcióhoz való port tartalmazó, 10 ml-es, színtelen üvegből (I-es típusú) készült injekciós üveg szürke brómbutil gumidugóval és alumínium kupakkal.

Kiszerelések:
1 db injekciós üveg
10 db injekciós üveg
20 db injekciós üveg
50 db injekciós üveg

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A beadásra kész oldatot 10 ml, 9 mg/ml (0,9%) koncentrációjú nátrium-klorid oldatos injekciónak a port tartalmazó injekciós üvegbe történő befecskendezésével kell elkészíteni. Feloldás után a készítmény egy tiszta, sárgás oldat. Ezt az oldatot közvetlenül be lehet adni, vagy tovább lehet hígítani 100 ml 9 mg/ml (0,9%) koncentrációjú nátrium-klorid oldatos injekcióval, illetve 55 mg/ml (5%) glükóz oldatos injekcióval. A hígításhoz üveg vagy műanyag tartályt kell használni.

Feloldást vagy feloldást és hígítást követően az oldat 25oC-os hőmérsékleten 12 órán át igazoltan megőrzi kémiai és fizikai stabilitását a felhasználása előtt.

Mikrobiológiai szempontból a készítményt azonnal fel kell használni.

A Pantoprazol Accord kizárólag a megadott oldószerekkel készíthető el, illetve keverhető.

A gyógyszert 2-15 perc alatt, intravénásan kell beadni.

Az injekciós üvegek kizárólag egyszer használatosak. A tartályban megmaradt készítmény, illetve megváltozott kinézetű (pl. homályos vagy kicsapódást tartalmazó) oldat megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II./3 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 3. §-ának ga) pontja szerinti rendelőintézeti járóbeteg-szakellátást vagy fekvőbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatók által biztosított körülmények között alkalmazható gyógyszer (I).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25°C-on tárolandó. Az injekciós üveg a fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.

A gyógyszer feloldás és hígítás utáni tárolására vonatkozó előírásokat lásd a 6.3 pontban.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

Felbontatlan injekciós üveg: 2 év

Feloldást vagy feloldást és hígítást követően az oldat felhasználása előtt 25 oC-os hőmérsékleten 12 órán át igazoltan megőrzi kémiai és fizikai stabilitását.

Mikrobiológiai szempontból a készítményt azonnal fel kell használni, kivéve, ha a felnyitás és a hígítás módja eleve kizárja a mikrobiológiai szennyeződés kockázatát.

Ha nem használják fel azonnal, a felbontás utáni tárolási idő és körülmények a felhasználó felelőssége.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Accord Healthcare Polska Sp. z o.o.,
ul. Taœmowa 7,
02-677 Varsó,
Lengyelország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-22754/01 1x10ml injekciós üvegben
OGYI-T-22754/02 10x10ml injekciós üvegben
OGYI-T-22754/03 20x10ml injekciós üvegben
OGYI-T-22754/04 50x10ml injekciós üvegben


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2014. november 20.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2020. szeptember 10.
12

OGYÉI/12427/2020




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A terhes nőkről rendelkezésre álló mérsékelt mennyiségű adat (300-1000 terhesség eredményei) nem mutat a Pantoprazol Accord által okozott malformatív vagy magzati/újszülöttkori toxicitást.
Az állatkísérletek reproduktív toxicitást mutattak (lásd 5.3 pont).
Elővigyázatossági intézkedésként a Pantoprazol Accord alkalmazása terhesség alatt kerülendő.

Szoptatás
Állatkísérletek azt igazolták, hogy a pantoprazol kiválasztódik a tejbe. Nincs elegendő információ a pantoprazol humán anyatejbe való kiválasztódásáról, de beszámoltak a humán anyatejbe való kiválasztódásról. Az újszülöttekre/csecsemőkre vonatkozó kockázat nem zárható ki. Ezért a Pantoprazol Accord injekció alkalmazása előtt el kell dönteni, hogy a szoptatást függesztik fel, vagy megszakítják a kezelést / tartózkodnak a kezeléstől - figyelembe véve a szoptatás előnyét a gyermekre nézve, valamint a Pantoprazol Accord terápia előnyét a nőre nézve.

Termékenység
Állatkísérletekben a pantoprazol alkalmazását követően nem észlelték csökkent termékenység jeleit (lásd 5.3 pont).