Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

XENICAL 120MG KAPSZULA 42X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Cheplapharm Arzneimittel Gmbh
Hatástani csoport:
A08AB Peripherally acting antiobesity products
Törzskönyvi szám:
EU/1/98/071/002
Hatóanyagok:
OrlistatumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Száraz helyen
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekeknek nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Felnőttek
Az orlisztát szokásos adagja minden főétkezéskor egy 120 mg-os kapszula, közvetlenül étkezés előtt, az étkezés folyamán vagy egy órán belül az étkezés után vízzel bevéve. Ha egy étkezés kimarad, vagy nem tartalmaz zsírt, az orlisztát kapszulát nem kell bevenni.

A betegnek kiegyensúlyozott, enyhén kalóriaszegény diétát kell tartania, amely kb. 30% zsírból származó kalóriát tartalmaz. A diéta sok gyümölcsöt és zöldséget tartalmazzon. A napi zsír-, fehérje- és szénhidrátfelvételt 3 főétkezésre kell elosztani.

Napi 3x120 mg-nál nagyobb orlisztát adagokat nem indokolt adni, mert a hatás nem fokozódik. Az orlisztát hatására a széklet zsírtartalma az adag bevétele után már 24 - 48 órán belül megnő. A kezelés abbahagyása után a széklet zsírtartalma 48 - 72 óra múlva visszatér az eredeti, kezelés előtti értékre.

Speciális populációk
Az orlisztát hatásosságát máj- és/vagy vesekárosodásban szenvedő betegekben, gyermekekben és idős betegekben nem vizsgálták.

A Xenical-nak nincs gyermekek kezelésére vonatkozó javallata.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A klinikai vizsgálatokban az orlisztát-kezeléssel elért súlycsökkenés kisebb volt 2-es típusú diabeteses betegeknél, mint nem-diabeteses betegeknél. Az antidiabetikus kezelést szigorúan ellenőrizni kell az orlisztát-kezelés folyamán.

Az orlisztát együttadása ciklosporinnal nem javasolt (lásd 4.5 pont).

A betegeket figyelmeztetni kell, hogy a diétájukra vonatkozó ajánlásokat tartsák be (lásd 4.2 pont).

Nagyobb valószínűséggel jelentkezhetnek gastrointestinalis mellékhatások (lásd 4.8 pont), ha az orlisztátot nagy zsírtartalmú diéta mellett szedik (pl. egy napi 2000 kcal tartalmú diétánál a kalória > 30%-a zsírból származik, ami több mint 67 g zsírnak felel meg). A napi zsírfogyasztást a három főétkezésre kell szétosztani. Ha bármelyik étkezés során nagyon nagy zsírmennyiség jut a szervezetbe, a gastrointestinalis mellékhatások lehetősége nő.

Xenical alkalmazásakor végbélvérzéses esetek fordultak elő. A gyógyszert felíró orvosnak ki kell vizsgálnia az esetet, ha a tünetek súlyosak és/vagy tartósan fennállnak.

Egy kiegészítő fogamzásgátló módszer alkalmazása is javasolt fogamzásgátlót szedő nők esetében, súlyos hasmenés esetén, az orális fogamzásgátlók esetleges hatáscsökkenésének kivédése céljából (lásd 4.5 pont).

A véralvadási paramétereket ellenőrizni kell azoknál a betegeknél akik egyidejűleg szájon át történő antikoaguláns kezelésben részesülnek (lásd 4.5 és 4.8 pont).

Az orlisztát alkalmazása hyperoxaluriával és oxalát nephropathiával társulhat, mely néha veseelégtelenséghez vezet. Ez a kockázat fokozottabb az alapbetegségként krónikus vesebetegségben szenvedő betegeknél és/vagy folyadékvesztéssel járó állapotokban (lásd 4.8 pont).

Ritkán hypothyreosis és/vagy a hypothyreosis kezelés hatásosságának csökkenése előfordulhat. Ennek mechanizmusában - habár nem bizonyított - a jódsók és/vagy a levotiroxin felszívódásának csökkenése szerepet játszhat (lásd 4.5 pont).

Antiepileptikumokat szedő betegek: az orlisztát az antiepileptikumok felszívódásának csökkentése által felboríthatja az antikonvulzív kezelést, és ez görcsök kialakulásához vezethet (lásd 4.5 pont).

HIV-kezelés antiretrovirális szerekkel: az orlisztát potenciálisan csökkentheti a HIV kezelésére alkalmazott antiretrovirális hatású gyógyszerek felszívódását, és negatívan befolyásolhatja a HIV kezelésére alkalmazott antiretrovirális szerek hatásosságát (lásd 4.5 pont).

A készítmény kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz kapszulánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Xenical nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Az orlisztátot 15 napig egyszeri (800 mg), ill. többszöri adagban (max. napi 3-szor 400 mg) szedő, normális testsúlyú vagy elhízott betegeken vizsgálták, minden jelentősebb kedvezőtlen hatás jelentkezése nélkül. Ezen kívül elhízott betegeknek 6 hónapig napi 3x240 mg-ot adtak. A forgalomba hozatalt követően jelentett, orlisztáttal kapcsolatos túladagolási esetek többségében vagy nem észleltek nemkívánatos hatást, vagy a nemkívánatos hatások hasonlóak voltak az ajánlott adagolás során megfigyeltekkel.

Ha jelentős orlisztát túladagolás történt, a beteget javasolt 24 órán át megfigyelni.
Humán és állatkísérletes vizsgálatok szerint bármely, az orlisztátlipáz gátló tulajdonságából eredő szisztémás hatás gyorsan visszafordítható.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Ciklosporin
A ciklosporin plazmaszintjének csökkenését figyelték meg egy gyógyszer-gyógyszer kölcsönhatás vizsgálatban, és számos esetben, amikor az orlisztátot ciklosporinnal együtt adták. Ez az immunszuppresszív hatás csökkenését okozhatja, ezért az együttes alkalmazás nem javasolt (lásd 4.4 pont). Azonban, ha a két szer együttadása elkerülhetetlen, ciklosporinnal kezelt betegek esetében az orlisztát adagolás megkezdésekor illetve befejezésekor a ciklosporin vérszint szokásosnál gyakoribb ellenőrzése szükséges. A ciklosporin plazmaszintjét annak stabilizálódásáig ellenőrizni kell.

Akarbóz
Nem végeztek farmakokinetikai interakciós vizsgálatokat, ezért tapasztalatok hiányában az orlisztát akarbózzal való együttadását kerülni kell.

Orális antikoagulánsok
Ha warfarint vagy egyéb antikoagulánst adnak együtt orlisztáttal, a nemzetközi normalizált arány ("international normalised ratio" [INR]) értékeket monitorozni kell (lásd 4.4 pont).

Zsírban oldódó vitaminok
Az orlisztát kezelés gátolhatja a zsíroldékony vitaminok (A, D, E, K) felszívódását.
A klinikai vizsgálatokban a legtöbb, 4 évig kezelt betegen az A-, D-, E- és K-vitamin és béta-karotin szintek a normál határok között maradtak. A súlycsökkentő diétán lévő betegek étkezése akkor megfelelő, ha sok gyümölcsöt és zöldséget tartalmaz, de multivitamin készítmények alkalmazása is szóba jöhet. Ha az orvos multivitamin pótlás mellett dönt, a vitaminokat legalább 2 órával az orlisztát után, vagy lefekvéskor kell bevenni.

Amiodaron
Az amiodaron plazmaszintjének enyhe csökkenését figyelték meg néhány egészséges önkéntesen, amikor egyszeri amiodaron adagot kaptak orlisztát együttadása mellett. Amiodaron-kezelésben részesülő betegeken ennek a hatásnak a klinikai jelentősége továbbra sem ismert, de néhány esetben klinikailag jelentőssé válhat. Az egyidejűleg amiodaront szedő betegeknél indokolt fokozott klinikai és EKG megfigyelést végezni.

Orlisztáttal és antiepileptikumokkal, így pl. valproáttal, lamotriginnel együttesen kezelt betegeknél görcsöket jelentettek, melyeknél a kölcsönhatásukkal való oki összefüggés nem zárható ki. Ezért ezeknél a betegeknél a görcsök gyakoriságának és/vagy súlyosságának esetleges változását ellenőrizni kell.

Ritkán hypothyreosis és/vagy a hypothyreosis kezelés hatásosságának csökkenése előfordulhat. Ennek mechanizmusában - habár nem bizonyított - a jódsók és/vagy a levotiroxin felszívódásának csökkenése szerepet játszhat (lásd 4.4 pont).

Néhány esetben az antiretrovirális HIV-ellenes szerek, antidepresszánsok, antipszichotikumok (beleértve a lítiumot is) és benzodiazepinek csökkent hatásosságáról számoltak be korábban már jól kontrollált betegeknél, ami az orlisztát-kezelés megkezdésével esett egybe. Ezért az orlisztát-kezelést csak az ezekre a betegekre gyakorolt lehetséges hatás alapos megfontolását követően szabad alkalmazni.

Interakció nem fordul elő
Nem lép kölcsönhatásba a következő gyógyszerekkel: amitriptilin, atorvasztatin, biguanidok, digoxin, fibrátok, fluoxetin, lozartán, fenitoin, fentermin, pravasztatin, nifedipin GITS ("Gastrointestinal Therapeutic System"), nifedipin retard, szibutramin és alkohol. Speciális gyógyszer-gyógyszer interakciós vizsgálatok igazolták, hogy kölcsönhatás nem fordul elő ezen gyógyszerek együttadása esetén.

Specifikus gyógyszer-gyógyszer kölcsönhatás vizsgálatokban igazolták, hogy az orális fogamzásgátlók és az orlisztát között nincs kölcsönhatás. Az orlisztát azonban indirekt módon csökkentheti az orális fogamzásgátlók hasznosulását, ezért egyes esetekben nemkívánt terhesség következhet be. Ezért súlyos hasmenés esetén kiegészítő fogamzásgátló módszer alkalmazása ajánlott (lásd 4.4 pont).


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Az orlisztát alkalmazása kapcsán főleg gastrointestinalis mellékhatások fordulnak elő. A mellékhatások incidenciája a tartós orlisztát-kezelés során csökkent.

A nemkívánatos hatások az alábbiakban szervendszer és gyakoriság szerint kerülnek felsorolásra. A gyakorisági kategóriák meghatározása: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100-<1/10), nem gyakori (?1/1000-<1/100), ritka (?1/10 000-<1/1000) és nagyon ritka (<1/10 000) beleértve az elszigetelt jelentéseket is.

Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.


A következő táblázat az 1 éves és 2 éves időtartamú klinikai vizsgálatokban (a kezelés első évében) előforduló nemkívánatos hatásokat tartalmazza, melyek gyakorisága > 2%, ill. incidenciája ?1% a placebo-kezeléshez hasonlítva:

Szervrendszer
Nemkívánatos hatás/mellékhatás
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori:

fejfájás
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Nagyon gyakori:
Gyakori:


felsőlégúti fertőzés

alsólégúti fertőzés
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek Nagyon gyakori:









Gyakori:

hasi fájdalom/diszkomfort
olajos jellegű váladékfoltok a rectumból váladékkal együtt távozó flatus sürgető székelés zsíros/olajos széklet flatulentia folyékony széklet olajos váladék ürülése
gyakoribb székelés

végbélfájdalom/diszkomfort
laza széklet széklet inkontinencia haspuffadás* fogbetegség fogínybetegség
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Gyakori:

húgyúti fertőzés
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Nagyon gyakori:


hypoglykaemia*
Fertőző betegségek és parazita fertőzések Nagyon gyakori:

influenza
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Gyakori:


fáradtság
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Gyakori:



rendszertelen menses
Pszichiátriai kórképek
Gyakori:


szorongás

*csak kivételes esetekben előforduló, a kezeléssel összefüggő mellékhatások, amelyek a placebóhoz képest 2%-kal nagyobb gyakorisággal és 1%-kal vagy annál nagyobb incidenciával fordultak elő, elhízott, 2-es típusú diabeteses betegeken.

Egy 4 évig tartó klinikai vizsgálatban a mellékhatások megoszlásának általános képe hasonló volt az 1 éves és 2 éves vizsgálatokban látotthoz, az emésztőrendszeri mellékhatások össz incidenciája, melyet az első évben észleltek, évről évre csökkent a 4 éves időtartam alatt.

A következő táblázatban szereplő mellékhatások a forgalomba hozatal utáni spontán jelentéseken alapulnak, és ezért a gyakoriságuk nem ismert

Szervrendszer
Mellékhatás
Laboratóriumi vizsgálatok eredményei


A máj transzaminázok és az alkalikus foszfatáz emelkedése.
Antikoagulánssal és orlisztáttal együttesen kezelt betegek esetén csökkent protrombinszintről, emelkedett INR-értékről és az antikoaguláns kezelés felborulásáról számoltak be, melyek a hemosztatikus paraméterek megváltozását eredményezték (lásd 4.4 és 4.5 pont).

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek



végbélvérzés
diverticulitis pancreatitis
A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei


bullózus kiütések
Immunrendszeri betegségek és tünetek


túlérzékenység (pl. pruritus, kiütés, urticaria, angioödéma, bronchospasmus és anaphylaxia)
Máj- és epebetegségek illetve tünetek


cholelithiasis
Hepatitis, mely súlyos is lehet. Néhány fatális vagy májtranszplantációt igénylő esetet jelentettek.
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
oxalát nephropathia, mely veseelégtelenséghez vezethet

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Perifériásan ható fogyasztószerek, ATC kód: A08A B01.

Az orlisztát a gastrointestinalis lipázok hatásos, specifikus és tartós gátlószere. Terápiás hatását a gyomor és a vékonybél lumenében fejti ki úgy, hogy kovalens kötést létesít a gyomorban és a pancreasnedvben lévő lipáz szerint tartalmazó aktív centrumával. Így az inaktivált enzim nem tudja a táplálék triglicerid formájában lévő zsírtartalmát felszívódó szabad zsírsavakra és monogliceridekre hidrolizálni.

A 2 éves vizsgálatokban és a 4 éves vizsgálatban kalóriaszegény diétát alkalmaztak mind az orlisztáttal mind a placebóval kezelt csoportban.

Az 5 kétéves időtartamú, orlisztáttal és kalóriaszegény diétával együtt végzett vizsgálat összesített adatai szerint 12 hetes kezelés után, az orlisztátot szedő betegek 37%-a, míg a placebót szedő betegek
19%-a vesztett legalább 5%-ot a vizsgálat kezdetén mért testsúlyából. Ezek közül az orlisztát-csoportban a betegek 49%-a, a placebo-csoportban a betegek 40%-a érte el a vizsgálat kezdetén mért testsúlyának ?10%-os csökkenését egy évig tartó kezelés után. Viszont azok közül a betegek közül, akiknek a testsúlya a 12-hetes kezelést követően nem csökkent 5%-kal, az egyéves kezelés után az orlisztáttal kezelt betegek csupán 5%-ának, míg a placebóval kezelt betegek 2%-ának csökkent ?10%-kal a testsúlya a vizsgálat kezdetén mért értékhez képest. Összesítve, egyéves kezelés után azon betegek aránya, akik 10%-ot vagy többet veszítettek súlyukból, a 120 mg orlisztáttal kezelt betegek esetében 20% volt, a placebót szedő betegeknél pedig 8%. A gyógyszerrel, illetve a placebóval elért súlyveszteség közti különbség átlagosan 3,2 kg volt.

A négyéves, XENDOS klinikai vizsgálat adatai szerint 12 hetes kezelés után, az orlisztátot szedő betegek 60%-a, míg a placebót szedő betegek 35%-a vesztett legalább 5%-ot a vizsgálat kezdetén mért testsúlyából. Ezek közül az orlisztát csoportban a betegek 62%-a, a placebo csoportban a betegek 52%-a érte el a vizsgálat kezdetén mért testsúly ?10%-os csökkenését egy évig tartó kezelés után. Viszont a 12 hetes kezelést követően 5%-os súlycsökkenést nem mutató betegek közül, az orlisztát csoportban a betegek 5%-a, míg a placebo csoportban a betegek 4%-a érte el a vizsgálat kezdetén mért testsúly ?10%-os csökkenését egy éves kezelés után. Egy évig tartó kezelés után az orlisztáttal kezelt betegek 41%-a, a placebóval kezelt betegek 21%-a vesztett ?10%-ot a testsúlyából, az átlagos különbség 4,4 kg volt a két csoport között. A 4 éves kezelés végén, az orlisztáttal kezelt betegek 21%a, a placebóval kezelt betegek pedig 10%-a vesztett ?10%-ot a testsúlyából, az átlagos különbség 2,7 kg volt.

A XENDOS vizsgálatban több, orlisztáttal, illetve placebóval kezelt beteg vesztett a vizsgálat kezdetén mért testtömegéből legalább 5%-ot 12 hetes kezelés , illetve 10%-ot egy évig tartó kezelés után, mint az 5, kétéves időtartamú vizsgálatban. Ennek az az oka, hogy az 5, kétéves időtartamú vizsgálatban a betegek kezelését egy négyhetes diéta és egy placebo-kezelés előzte meg, melynek során átlagosan 2,6 kg súlycsökkenést értek el.

A négyéves klinikai vizsgálat alapján az is felmerült, hogy az orlisztáttal elért súlycsökkenés késleltette a 2 típusú diabetes kifejlődését a vizsgálat folyamán (kumulatív diabetes esetek előfordulása: 3,4% az orlisztát csoportban és 5,4% a placebo csoportban). A diabetes esetek túlnyomó többsége a betegek azon alcsoportjában fordult elő, akiknek a kezelés kezdetekor már károsodott volt a glukóz toleranciájuk, ezek a betegek a randomizált betegek 21%-át képviselték. Nem ismert, hogy ezek az adatok hosszútávú klinikai előnyöket jelentenek-e.

Négy, egyéves időtartamú klinikai vizsgálatban, elhízott, 2 típusú diabeteses, nem kielégítő antidiabetikus kezelést kapott betegek közül, a reagáló betegek aránya (?10% testsúlycsökkenés) az orlisztát csoportban 11,3%, míg a placebo csoportban 4,5% volt. Orlisztáttal kezelt betegeken a testsúlycsökkenés átlagosan 1,83 - 3,06 kg-mal volt több, illetve a HbA1c csökkenés átlagosan 0,18 - 0,55%-kal volt nagyobb a placebo csoporthoz képest. Nem bizonyított, hogy a HbA1c-re gyakorolt hatás független a súlycsökkenéstől.

Egy multicentrikus (USA, Kanada), párhuzamos csoportos, kettős-vak, placebo kontrollos vizsgálatban 539 elhízott, serdülőkorú beteget kezeltek random módon vagy naponta háromszori 120 mg orlisztáttal (n=357) vagy placebóval (n=182) 52 héten keresztül, csökkent kalóriájú diéta és testedzés kiegészítéseként. Mindegyik betegcsoport multivitamin pótlásban részesült. Az elsődleges végpont a kiindulási értékként és a vizsgálat végén mért testtömeg index (BMI) változása volt.

Az eredmények szignifikánsan jobbnak bizonyultak az orlisztát csoportban (a BMI különbsége 0,86 kg/m2 volt az orlisztát javára). Az orlisztáttal kezelt csoportban a betegek 9,5%-a, míg a placebóval kezelt betegek 3,3%-a vesztett ?10%-ot a testtömegéből 1 év alatt, az átlagos különbség a két csoport között 2,6 kg volt. A különbség elsősorban a kezdeti populáció 19%-át képviselő azon betegcsoport eredményéből adódott, akik az orlisztáttal való 12 hetes kezelés után ?5%-ot vesztettek testtömegükből. A mellékhatások általában azonosak voltak a felnőtt betegeken tapasztaltakkal. Azonban a csonttörések incidenciájában egy tisztázatlan okú növekedést észleltek (6% az orlisztát csoportban míg 2,8% a placebo csoportban)

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Normál testsúlyú és elhízott önkénteseken végzett vizsgálatokban kimutatták, hogy az orlisztát felszívódása minimális. A bomlatlan orlisztát plazmakoncentrációja nem volt mérhető (< 5 ng/ml) 8 órával az orlisztát orális beadása után.

Általában, terápiás adagok esetén bomlatlan orlisztátot csak elvétve találtak a plazmában, rendkívül kis mennyiségben (< 10 ng/ml vagy 0,02 µmol) és kumulációt sem figyeltek meg; mindezt az elhanyagolható mértékű felszívódás magyarázza.

Megoszlás
A megoszlási volument nem lehet meghatározni, mert a gyógyszer felszívódása minimális és nincs egyértelmű szisztémás farmakokinetikája. In vitro az orlisztát > 99%-ban kötődik a plazmafehérjékhez (főleg lipoproteinekhez és albuminhoz). Az orlisztát minimális mértékben jut be az erythrocytákba.

Metabolizmus
Állatkísérletes adatok szerint az orlisztát főleg a bélfalban metabolizálódik. Egy elhízott betegeken végzett vizsgálatban a szisztémásan felszívódott minimális mennyiségből két fő metabolit adódott, M1 (hidrolizált négytagú lakton gyűrű) és M3 (az M1-ről az N-formil leucin lehasadt), e két metabolit az össz plazmakoncentráció 42%-át tette ki.

Az M1 és M3 metaboliton egy nyitott ß-lakton gyűrű található, lipáz gátló hatásuk rendkívül gyenge (1000x ill. 2500x gyengébb, mint az orlisztáté). Figyelembe véve ezt a nagyon gyenge gátlást és a terápiás adagok esetén tapasztalt alacsony plazmaszintet (átlagosan 26 ng/ml és 108 ng/ml) ezek a metabolitok farmakológiailag inaktívnak tekinthetők.

Elimináció
Normál súlyú és elhízott egyéneken vizsgálva az elimináció fo útja a fel nem szívódott gyógyszer széklettel történő kiürítése volt. A beadott adag kb. 97%-a ürült a széklettel, ennek 83%-a mint bomlatlan orlisztát.
Az összes orlisztát eredetű anyag beadott adagjának kumulatív renális kiválasztása < 2% volt. A teljes kiürülés (széklettel plusz vesén keresztül) 3 - 5 nap alatt történt meg. Az orlisztát eloszlása hasonló volt normál testsúlyú és elhízott egyéneken. Az orlisztát, az M1 és az M3 metabolit az epével választódnak ki.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt dózistoxicitási, genotoxicitási, karcinogenitási és reprodukciós toxicitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény nem jelent különleges veszélyt az emberre.

Az állatkísérletes reproduktív vizsgálatokban nem figyeltek meg teratogén hatást. Minthogy állatkísérletben nem észleltek teratogén hatást, fejlődési rendellenességet okozó hatás emberen sem várható. Mostanáig csak olyan gyógyszerek okoztak torzfejlődést emberen, melyeket teratogénnek találtak állatkísérletben, jól vezetett vizsgálatokban, két állatfajon.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

A PVC/PVDC buborékfóliában 21, 42 vagy 84 kemény kapszula található.
A nedvességmegkötő betéttel ellátott tartályban 21, 42 vagy 84 kemény kapszula található.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések

Nincsenek különleges előírások.



6.4 Különleges tárolási előírások

Buborékcsomagolás: Legfeljebb 25°C-on tárolandó. A fénytől és nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban, illetve a buborékcsomagolás a külső dobozban tárolandó.

Tartály: Legfeljebb 30°C-on tárolandó. A gyógyszer tartályát jól lezárva, nedvességtől védve kell tartani.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

CHEPLAPHARM Arzneimittel GmbH
Ziegelhof 24
17489 Greifswald Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

EU/1/98/071/001-006


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1998. július 29. Az utolsó felújítás dátuma: 2008. június 17.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu/) található.