Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

SETEGIS 2MG TABLETTA 30X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Egis Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
G04CA Alpha-adrenoreceptor antagonisták
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-06380/02
Hatóanyagok:
TerazosinumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
2466 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy2466,000,00
Üzemi baleset2466,000,00
Általános617,00 (25%)1849,00
Teljes0,002466,00
Egyedi engedélyes0,002466,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkohol fogyasztása a készítmény szedése mellett ellenjavallt
Gyerekeknek nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A napi adagot egyedileg, a beteg vérnyomásának függvényében kell megállapítani.

Adagolás

Kezdő adag felnőtteknek:
Mindkét indikációban 1 mg? este, lefekvés előtt. A kezdő adag semmiképpen nem lehet ennél magasabb, az "első dózis" hypotonia kialakulásának fokozott veszélye miatt. A napi adag fokozatosan, a hatás függvényében, célszerűen heti intervallumokban, a dózis körülbelüli megkétszerezésével emelhető a szükséges fenntartó adag eléréséig.

? Az 1 mg-os hatáserősség a Setegis tablettából nem elérhető. Ehhez a dózishoz egy másik terazozin hatóanyagú készítményt kell választani.

Fenntartó adag felnőtteknek:
Hypertonia: általában 2-10 mg naponta 1-szer. A 20 mg feletti dózisok ritkán növelik a hatásosságot, a 40 mg feletti dózisok hatásosságát nem tanulmányozták.

Benignus prostata hyperplasia: Szokásos fenntartó adagja 5-10 mg, naponta 1-szer. Két héttel a kezelés megkezdését követően a tünetek javulása következik be. Jelenleg nem áll rendelkezésre elegendő adat az egyszer adagolt, 10 mg feletti dózisok hatásosságot fokozó hatásáról.
A kezelés eredményességét 4 hét elteltével értékelni kell. Az adagok növelésekor átmenetileg mellékhatások jelentkezhetnek. Amennyiben a mellékhatások fennmaradnak, a dózis csökkentését kell megfontolni.

Vesekárosodás
A farmakokinetikai vizsgálatok eredménye alapján veseelégtelenségben a dózis módosítására nincs szükség.

Májkárosodás
Mivel nem állnak rendelkezésre súlyos májkárosodásban szenvedő betegeken végzett klinikai vizsgálatok, a terazozin alkalmazása ezeknél a betegeknél nem javasolt.

Gyermekek és serdülők
Alkalmazása gyermekkorban nem javasolt a hatásosságra és biztonságosságra vonatkozó adatok hiánya miatt.

Idősek (60 éves kor felett):
Időseknél a terazozin adagját a lehető legalacsonyabb szinten kell tartani, és emelése a beteg szoros ellenőrzése mellett történhet.

Posturalis hypotonia benignus prostata hyperplasia által okozott húgyúti obstrukció szimptomatikus kezelése során előfordulhat. Előfordulási gyakorisága ? 65 éves betegekben nagyobb volt (5,6%), mint a fiatalabbakban < 65 év (2,6%).

Használata tiazid típusú vizelethajtókkal és egyéb vérnyomáscsökkentő szerekkel:
Tiazid típusú vizelethajtókkal és egyéb vérnyomáscsökkentő szerekkel történő együttes rendelés esetén a terazozin adagját csökkenteni kell, és amennyiben szükséges, a dózisát újból meg kell határozni.
?erazozin együtt adása tiazid típusú vizelethajtókkal, vagy egyéb vérnyomáscsökkentő szerekkel hypotonia kialakulásához vezethet.

Az alkalmazás módja

Szájon át történő alkalmazásra.
A tablettát szétrágás nélkül kell lenyelni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Farmakokinetikai vizsgálatok kimutatták, hogy nincs szükség az ajánlott adagolás megváltoztatására károsodott vesefunkciójú betegeknél. Semmilyen bizonyíték nem áll rendelkezésre arról, hogy a terazozin a vesefunkció károsodásának súlyosbodását okozná.

Egyelőre elégtelen mennyiségű tapasztalat áll rendelkezésre a terazozin 12 éven aluli gyermekeknél való alkalmazásáról.

A terazozin-hidroklorid, más alfa-adrenoreceptor-blokkolókhoz hasonlóan, kifejezett vérnyomáscsökkenést válthat ki, elsősorban a testhelyzettől függő vérnyomásesést, illetve ájulást okozhat az első adag vagy első adagok alkalmazását követően. Hasonló hatás várható, ha a terápiát több adag erejéig megszakítják, majd újrakezdik. Más alfa-adrenoreceptor-blokkolók esetében beszámoltak a gyors dózisnövelést vagy egy másik vérnyomáscsökkentő szer bevezetését követően bekövetkező ájulásról is. Az ájulás vélhetően a testhelyzettől függő vérnyomásesés egy szélsőséges megnyilvánulása, bár esetenként az ájulást súlyos supraventricularis tachycardia előzi meg, amelynek során a szívfrekvencia percenként 120-160-ra gyorsul.

A vérnyomás nagymértékű csökkenésének kockázata miatt elővigyázatosság szükséges a terazozin és tiazidok vagy egyéb vérnyomáscsökkentő szerek együttes alkalmazása során. Amennyiben terazozin-kezelés során tiazid diuretikum vagy egyéb vérnyomáscsökkentő szer alkalmazását kezdik meg, a terazozin dózisát csökkenteni kell, vagy a gyógyszer szedését abba kell hagyni. A dózis ismételt beállítása elengedhetetlenül fontos. Amennyiben más vérnyomáscsökkentő szerek mellett kezdik meg a terazozin alkalmazását, a többi vérnyomáscsökkentő dózisát kell csökkenteni a terápia megkezdése előtt, és a terazozin elhagyása után lehet visszaállítani.

Mivel a gyógyszer metabolizmusa a májban történik, károsodott májfunkciójú betegeknél csak különös elővigyázatossággal alkalmazható.

Laboratóriumi vizsgálatok: kontrollált klinikai vizsgálatokban a hematokrit, hemoglobin, fehérvérsejtszám, összprotein és albumin szintjének kismértékű, de szignifikáns csökkenését figyelték meg. Ezek a laboratóriumi eredmények hemodilúció lehetőségét vetik fel. A legfeljebb 24 hónapig tartó terazozin-kezelés nem gyakorolt szignifikáns hatást a prosztataspecifikus antigén (PSA) szintjére.

Elővigyázatosság javasolt továbbá a terazozin más gyógyszerekkel egyidejű alkalmazásakor is, mivel azok befolyásolhatják a májban történő lebontását.

Klinikai vizsgálatok adatai szerint a posturalis hypotonia előfordulása magasabb volt azoknál, akik a terazozint BPH indikációban kaptak, mint azoknál, akik vérnyomáscsökkentőként szedték. Ebben az indikációban a posturalis hypotonia előfordulási gyakorisága ? 65 éves betegekben nagyobb (5,6%), mint a fiatalabbakban, a 65 év alattiakban (2,6%). Különös elővigyázatossággal adható ismert orthostaticus hypotoniára való hajlam, ischaemiás szívbetegség, egyéb súlyos szívbetegség, agyi keringészavar, III. és IV. fokú retinopathia hypertonica, inzulindependens diabetes mellitus, valamint májműködési zavar esetén. Benignus prostata hyperplasia kezelésekor a terápia elkezdése előtt a prostatacarcinomát ki kell zárni. A prostata hyperplasia terazozinnal való kezelésekor is rendszeresen ellenőrizni kell a beteg vérnyomását a terápia beállításakor, a dózis emelésekor, és figyelembe kell venni az esetleges antihipertenzív kezelést.

Ha a kezelést néhány napra megszakítják, majd újrakezdik, az adag meghatározására a terápia elkezdésére vonatkozó szabályok érvényesek (lásd. "Kezdő adag").

Foszfodieszteráz-5-inhibitorok (pl. szildenafil, tadalafil, vardenafil, stb.) egyidejű alkalmazása szimptomás hypotoniát okozhat egyes betegeknél. Ennek elkerülése érdekében minimalizálni kell a posturalis hypotonia kialakulását azáltal, hogy a betegek alfa-gátló terápiáját stabilizálni kell, mielőtt a foszfodieszteráz-5-inhibitorok kezelését elkezdenék.

Intraoperativ Floppy Iris szindrómát (IFIS, a szűkpupilla-tünet egy variánsa) észleltek néhány tamszulozin-kezelés alatt álló, illetve előzőleg tamszulozinnal kezelt betegnél cataracta-műtét során. Elszigetelt jelentések érkeztek más alfa-1-gátlókkal kapcsolatban is, és nem lehet kizárni a csoporthatás lehetőségét. Az IFIS fokozott műtéti komplikációkhoz vezethet a cataracta-műtét során. A műtétet megelőzően az alfa-1-blokkolók szedésének felfüggesztése nem jár előnnyel, ezért az alfa-1-gátlók jelenlegi vagy múltbeli használatáról a műtét előtt tájékoztatni kell a szemet operáló sebészt.

Segédanyagok:
Mivel a 2 mg-os és az 5 mg-os készítmény 110 mg laktóz-monohidrátot is tartalmaz tablettánként, ezért a ritkán előforduló, örökletes galaktóz-intoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.

A Setegis 5 mg tabletta narancssárga FCF színezéket (Sunset Yellow, E 110) tartalmaz, ami allergiás reakciókat okozhat.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A terazozin-tartalmú tabletta számottevően befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. Szédülés, bódultság vagy álmosság előfordulhat főleg a kezelés elején, dózisemeléskor vagy a Setegis-kezelés újrakezdését követően. A betegeknek figyelemmel kell lenniük ezekre a mellékhatásokra és azokra a körülményekre, amelyekben ezek előfordulhatnak és a gépkocsivezetést, illetve a veszéllyel járó feladatokat kerülniük kell a Setegis kezdő adagjának bevételét követő 12 órában, vagy a dózis emelését követően. A továbbiakban egyedileg határozandó meg a tilalom mértéke.


4.9 Túladagolás

Súlyos hypotonia, perifériás keringési elégtelenség esetén az első teendő a fekvő testhelyzet biztosítása, alsó végtagok felemelése. Szükség esetén shock-ellenes kezelés volumenpótlással, majd vazopresszor alkalmazásával. A szervezet víz- és elektrolit-háztartását egyensúlyban kell tartani. A vesefunkciót figyelemmel kell kísérni és amennyiben indokolt, általános támogatást kell biztosítani.
Mivel a terazozin nagymértékben kötődik szérumfehérjékhez, dialízissel nem távolítható el.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Terazozinnal kezelt BPH-betegek csoportjában, amennyiben ACE-gátlót vagy vizelethajtót is kaptak, a szédülés, vagy ehhez kapcsolódó mellékhatások gyakorisága fokozódott a klinikai vizsgálatokban terazozinnal kezelt betegeknél tapasztalt mellékhatások előfordulási gyakoriságához képest.

Fokozott figyelem szükséges, ha a terazozin-kezelést egyéb vérnyomáscsökkentő szerekkel egészítjük ki, hogy a jelentős vérnyomásesést elkerüljük. Ha a terazozin-kezelést vizelethajtóval vagy más vérnyomáscsökkentővel egészítjük ki, a terazozin adagjának csökkentése és a dózis ismételt beállítása válhat szükségessé.

A terazozinnak nincs kölcsönhatása fájdalomcsillapítókkal, gyulladáscsökkentőkkel (NSAID), teofillinnel, szívglikozidokkal, antianginás szerekkel, hypoglykaemiás hatású szerekkel, antiarrhythmiás hatású készítményekkel, szorongásoldókkal, nyugtatókkal, antibakteriális szerekkel, hormonokkal, szteroidokkal és köszvényellenes szerekkel.

Terazozin és PDE-5-gátlók (pl. szilfenadil, tadalafil, vardenafil) együttes adásakor vérnyomáscsökkenést tapasztaltak. Terazozin és szildenafil vagy vardenafil együttes adása csak abban az esetben javasolt, ha a beteg már stabilan be van állítva terazozinra. Nem adható továbbá a terazozin bevételétől számított 6 órán belül a vardenafil, 4 órán belül pedig a szildenafil.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Ismeretlen eredetű nemkívánatos hatást figyeltek meg, amelyeknek előfordulási aránya nem ismert: túlérzékenységi reakciók és angioedema.

A Setegis, hasonlóan az egyéb alfa-1-adrenerg-blokkoló szerekhez, syncopét okozhat. Syncope a terazozin-kezelés újraindítását követő 30-90 percben fordult elő. Esetenként ugyancsak előfordult gyors dózisemelés, vagy egyéb vérnyomáscsökkentő adását követően is.
Klinikai vizsgálatokban, vérnyomáscsökkentőként alkalmazva, a syncope epizódok előfordulási gyakorisága kb. 1% volt.
A syncope főleg a nagymértékű posturalis hypotonia következményének tekinthető, de 120-160/perc szívfrekvenciával járó tachycardiával is együtt járhat.
Ha syncope fordul elő, a beteget le kell fektetni, az alsó végtagokat fel kell emelni, és ha szükséges, tüneti kezelést kell alkalmazni.
Szédülés, bódultság vagy hirtelen vérnyomásesés következhet be hirtelen felálláskor fekvő, vagy ülő helyzetből. A beteget fel kell világosítani arról, hogy ilyen esetekben le kell feküdni, majd ülve kell maradni pár percig, mielőtt újra felállnának, hogy a vérnyomásesést elkerüljék.
Ezek a mellékhatások maguktól megszűnnek, és legtöbb esetben elmúlnak a beállítási fázist követően, vagy a terápiás dózisok beállítása után.

Klinikai vizsgálatok alatt észlelt és jelentett mellékhatások MedDRA osztályozás szerint:
Nagyon gyakori (? 1/10)
Gyakori (? 1/100 - < 1/10)
Nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100)
Ritka (? 1/10 000 - < 1/1000)
Nagyon ritka (< 1/10 000),
nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).


(1. tanulmány)
6 placebo-kontrollos, kettős-vak klinikai vizsgálat BPH-s betegeken; nemkívánatos hatások összegzése
(2. tanulmány)
Placebo-kontrollos klinikai vizsgálat artériás hypertoniában; nemkívánatos hatások összegzése
(3. tanulmány)
Kezelések felfüggesztése placebo-kontrollos klinikai vizsgálatokban artériás hypertoniában
Szervrendszerek

Osztály
Terazozin
N= 636
Placebo
N= 360
Terazozin
N= 859
Placebo
N= 506
Terazozin
N= 859
Placebo
N= 506
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
rhinitis
-
-
2,6%
gyakori
1,4%
-
-
Pszichiátriai kórképek
csökkent libido
0,9%
nem gyakori
0,3%
0,6%
nem gyakori
0,2%
-
-
idegesség
-
-
2,3%
gyakori
1,8%
-
-
depresszió
-
-
0,3%
nem gyakori
0,2%
-
-

Idegrendszeri betegségek és tünetek
vertigo
1,4%
gyakori
0,3%
-
-
-
-
szédülés
9,1%*
gyakori
4,2%
19,3%*
nagyon gyakori
7,5%
3,1%
gyakori
0,2%
fejfájás
4,9%
gyakori
5,8%
16,2%
nagyon gyakori
15,8%
1,3%
gyakori
1,0%
paraesthesia
-
-
2,9%
gyakori
1,4%
0,8%
nem gyakori
0,2%
izomtónus-csökkenés
3,9%*
gyakori
0,8%
1,3%
gyakori
0,4%
0,5%
nem gyakori
0,0%
somnolentia
3,6%*
gyakori
1,9%
5,4%*
gyakori
2,6%
0,6%
nem gyakori
0,2%
syncope
0,6%
nem gyakori
0,0%
1,0%
gyakori
0,2%
0,5%
nem gyakori
0,2%

Szembetegségek és szemészeti tünetek
látásgyengülés (amblyopia)
1,3%
gyakori
0,6%
1,6%*
gyakori
0,0%
0,6%
nem gyakori
0,0%
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek:
palpitatio
0,9%
nem gyakori
1,1%
4,3%*
gyakori
1,2%
1,4%
gyakori
0,2%
tachycardia
0,3%
nem gyakori
0,0%
1,9%
gyakori
1,2%
0,6%
nem gyakori
0,0%
hypotonia
0,6%
nem gyakori
0,6%
-
-
-
-
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek:
orrdugulás/
rhinitis
1,9%*
gyakori
0,0%
5,9%*
gyakori
3,4%
0,6%
nem gyakori
0,0%
dyspnoe
1,7%
gyakori
0,8%
3,1%
gyakori
2,4%
0,9%
nem gyakori
0,6%
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
nausea
1,7%
gyakori
1,1%
4,4%*
gyakori
1,4%
0,8%
nem gyakori
0,0%
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
végtagfájdalom
-
-
3,5%
gyakori
3,0%
-
-
hátfájás
-
-
2,4%
gyakori
1,2%
-
-
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
impotencia
1,6%*
gyakori
0,6%
1,2%
gyakori
1,4%
-
-
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
asthenia
7,4%*
gyakori
3,3%
11,3%*
nagyon gyakori
4,3%
1,6%
gyakori
0,0%
perifériás oedema
0,9%
nem gyakori
0,3%
5,5%*
gyakori
2,4%
0,6%
nem gyakori
0,0%
oedema
-
-
0,9%
nem gyakori
0,6%
-
-
testtömeg-gyarapodás
0,5%
nem gyakori
0,0%
0,05%
ritka
0,2%
-
-
*Statisztikailag szignifikáns, p= 0,05

Egyéb klinikai vizsgálatokban tapasztalt, vagy a készítmény forgalmazása során jelentett mellékhatások, amelyek nem tisztázottan kapcsolódnak a terazozin használatához:
Mellkasi fájdalom, arcduzzanat, láz, hasi fájdalom, nyakfájdalom, vállfájás, értágulás, ritmuszavar, székrekedés, hasmenés, szájszárazság, dyspepsia, fokozott gázképződés, köszvény, arthralgia, arthitis, ízületi rendellenességek, izomfájdalom, nyugtalanság, álmatlanság, bronchitis, epistaxis, megfázásos tünetek, pharyngitis, sinusitis, viszketés, bőrkiütés, fokozott köhögés, izzadás, látási panaszok, conjuctivitis, tinnitus, fokozott vizelési inger, húgyúti fertőzés és postmenopausalis nőkben vizelettartási rendellenesség. Legalább 2 esetben anaphylactoid reakciót jelentettek terazozin szedése során.

Forgalomba hozatalt követő vizsgálatok eredményei:
Trombocytopeniát és priapismust jelentettek.
Kamrafibrilláció előfordult, habár ennek oki összefüggése a terazozinnal nincs tisztázva.
Anaphylaxiát ritkán tapasztaltak.

Cataracta-műtéteknél Intraoperativ Floppy Iris szindrómát (IFIS) figyeltek meg alfa-1-blokkolót szedő betegeknél (lásd a 4.4 pontot is).

Laboratóriumi vizsgálatok:
Kismértékű, bár statisztikailag szignifikáns hematokrit-érték, haemoglobinszám, fehérvérsejtszám- és összfehérje-, ill. albuminszint-csökkenést tapasztaltak klinikai vizsgálatokban. Ezek a laboratóriumi észlelések haemodilutióra utalnak.
24 hónapig tartó terazozin-kezelésnek nincs szignifikáns hatása a prostata specifikus antigén (PSA) szintjére.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Alfa-adrenoreceptor antagonisták, ATC kód: G04C A03

Hatásmechanizmus
Bár a terazozin vérnyomáscsökkentő hatásának pontos mechanizmusa még nem tisztázott, a perifériás értágulat a posztszinaptikus alfa-1-adrenoreceptorok kompetitív antagonizmusa útján valósul meg.
A Setegis általában a kezelés kezdetén fokozatosan csökkenő vérnyomást okoz, majd állandó, csökkentett vérnyomásértéket tart fenn.
Klinikai vizsgálatok azt mutatják, hogy a terazozin a plazma összkoleszterin mennyiségét 2-3%-kal csökkenti és 3-7%-kal csökken az együttes LDLc + VLDLc frakció plazmakoncentrációja is a kiindulási értékekhez viszonyítva. Az összkoleszterin és az együttes LDL, illetve VLDL plazmakoncentrációja kismértékben csökken a terazozin adagolására.
Ráadásul terazozinnal kombinációban adagolva az összkoleszterin növekedése nem tapasztalható azoknál a vérnyomáscsökkentőknél, amelyek egyébként önmagukban emelik a koleszterinszintet.

Farmakodinámiás hatások
A vizsgálatok megerősítik, hogy az alfa-1-adrenoreceptor antagonizmus hasznos a krónikus húgyhólyag obstrukcióban szenvedő betegek urodinámiájának javításában, olyan esetben is, mint a BPH. A BPH tünetei főleg a megnagyobbodott prostata, illetve a hólyagnyak és a prostata fokozott simaizomtónusa miatt következik be, melyet az alfa-1-adrenoreceptorok szabályoznak.

In vitro vizsgálatokban bizonyítást nyert, hogy a terazozin antagonizálja a humán prostatasejtek fenilefrin által kiváltott összehúzódását. Klinikai vizsgálatokban igazolódott, hogy a terazozin javítja az urodinámiát és a BPH-s betegek tüneteit mérsékli.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A terazozin felszívódása jó (80-100%). A terazozin esetében a "first-pass-effect" minimális, és így csaknem a teljes dózis hozzáférhető a szervezet számára. Az anyavegyület plazmakoncentrációja a bevétel után 1 órával tetőzik, majd megközelítőleg 12 órás féléletidővel csökken. Az étkezésnek elenyésző vagy semmilyen hatása nincs a biológiai hozzáférhetőségre.

Eloszlás
A terazozin megközelítőleg 90-94%-a plazmafehérjékhez kötődik. A fehérjekötődés a teljes hatóanyag-koncentrációtól független.

Biotranszformáció
A terazozin fő metabolitjai demetiláció és konjugáció révén keletkeznek.
A májban metabolizálódik, 4 ismert metabolitja közül egy aktív. Felezési ideje kb. 12 óra, ami vesekárosodás esetén sem változik meg szignifikánsan. Egyszeri dózis alkalmazását követően hatása kb. 15 perc után kezdődik, a maximális plazmakoncentráció 1 óra múlva, a maximális hatás 2-3 óra múlva alakul ki. Hatástartama 24 óra.

Elimináció
A per os alkalmazott terazozin mintegy 10 százaléka a vizelettel, 20 százaléka a széklettel ürül változatlan aktív hatóanyag formájában.

Linearitás/non-linearitás
A terazozin szájon át történő alkalmazása után az AUC és a cmax a dózissal arányosan emelkedik az ajánlott dózistartományban (2-10 mg).

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A preklinikai adatok nem utalnak speciális humán veszélyeztetettségre a konvencionális biztonsági farmakológiai vizsgálatok alapján.

Mutagenitás
A terazozin mutagenitási potenciáljának in vitro és in vivo vizsgálatai során nem igazolódott genotoxikus hatás.
Patkányoknál az emberi alkalmazásra javasolt maximális dózis 20-30-szorosának ismételt bevitele során csökkent fertilitás és hereatrófia volt észlelhető. Patkányokon és nyulakon végzett reproduktív toxicitási vizsgálatokban az anyaállatra toxikus mértékű dózis (az emberi alkalmazásra javasolt maximális dózis 60-280-szorosa) alkalmazása esetén a magzat felszívódása, csökkent magzati súly, számfeletti bordák gyakoribb előfordulása és a születést követő túlélés csökkenése volt megfigyelhető.

Karcinogenitás
A terazozin hím patkányoknál a mellékvesevelő jóindulatú daganatát okozta, amennyiben nagyon magas dózisban (maximális humán dózis 175-szörösének megfelelő legmagasabb dózis) hosszú időn keresztül adagolták. Nőstény patkányokban vagy egerekben hasonló hatásokat nem tapasztaltak. Ezeknek a hatásoknak a klinikai alkalmazás szempontjából értékelhető relevanciája ismeretlen.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

3×10 db tabletta, PVC/PVDC/Alu buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Egis Gyógyszergyár Zrt.
1106 Budapest, Keresztúri út 30-38.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-06380/02 Setegis 2 mg tabletta
OGYI-T-06380/03 Setegis 5 mg tabletta


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1998. június 24.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. június 16.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. augusztus 4.
9



OGYÉI/19991/2021
OGYÉI/19994/2021