Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ZADEX 60MG KEMÉNY KAPSZULA 20X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Goodwill Pharma Kft.
Hatástani csoport:
M01AB Ecetsav- és rokon vegyületek
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22692/01
Hatóanyagok:
AcemetacinumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkohol fogyasztása a készítmény szedése mellett ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Asztmás megbetegedés esetén ellenjavallt
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás, egyszeri és napi dózisok:

Az acemetacin dózisa a megbetegedés fajtájától és súlyosságától függ.

Felnőtteknek:
Az ajánlott dózis 60 és 180 mg közötti adag naponta, napi 1-3 részre elosztva.

kor:
Egyszeri dózis:

Napi dózis


Felnőttek

60 mg acemetacin


60 - 180 mg acemetacin


Az orvosnak kell meghatároznia a kezelés időtartamát.
A mellékhatások előfordulása minimálisra csökkenthető, ha a tünetek kezelésére a legkisebb hatásos dózist a lehető legrövidebb ideig alkalmazzák (lásd 4.4 pont).
A rheumás kórképek kezelése hosszabb Zadex-kezelést igényelhet.

Akut köszvényes roham
A tünetek megszűnéséig naponta 180 mg adása javasolt.
Az első 24 - 48 órában szükség lehet nagyobb dózis adására. A 180 mg-nál nagyobb napi adag esetén a kezelőorvosnak fokozott megfigyelés alatt kell tartania a beteget.

Idősek
Az időseknél fokozott a súlyos mellékhatások kialakulásának kockázata. Ha NSAID kezelés szükséges a tünetek kezelésére, a legkisebb hatásos dózist a lehető legrövidebb ideig kell alkalmazni.
Az NSAID terápia alatt folyamatosan monitorozni kell, nem alakult-e ki gastrointestinalis vérzés a betegnél.

Gyermekek és serdülők:
A Zadex nem javasolt gyermekek és serdülők számára a biztonságosságra és a hatásosságra vonatkozó adatok hiánya miatt.

Az alkalmazás módja

Szájon át történő alkalmazásra.

A Zadex kemény kapszulát szétrágás nélkül, elegendő mennyiségű folyadékkal kell bevenni. Éhgyomorra nem szedhető.

Érzékeny gyomrúaknak a Zadex kemény kapszulát étkezés közben kell bevenniük.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

* A készítmény hatóanyagával, indometacinnal vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
* Acetilszalicilsav vagy más nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID) alkalmazását követően bronchospasmus, asthmás roham, rhinitis, angioödéma vagy urticaria formájában megnyilvánuló túlérzékenységi reakció a kórelőzményben
* Tisztázatlan eredetű vérkép-rendellenességek.
* Aktív vagy kórelőzményben szereplő peptikus ulcus/haemorrhagia (két vagy több egymástól független, igazolt ulcusos vagy vérzéses epizód).
* Kórelőzményben nem-szteroid gyulladáscsökkentő kezeléssel kapcsolatos gyomor-bélvérzés vagy perforáció.
* Cerebrovascularis vagy egyéb aktív vérzés
* Súlyos szívelégtelenség.
* Súlyos vese- és májelégtelenség

A Zadex kemény kapszula adása a terhesség harmadik trimeszterében ellenjavallt.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A nemkívánatos hatások előfordulása minimálisra csökkenthető, ha a tünetek kezelésére a legkisebb hatásos dózist a lehető legrövidebb ideig alkalmazzák (lásd 4.2 pont, és gastrointestinalis és cardiovascularis kockázatok alább).

Gyomor-bélrendszeri biztonság
A Zadex kemény kapszula együttes adása más NSAID-okkal, beleértve a ciklooxigenáz-2 szelektív inhibitorokat is, kerülendő.

Idősek
A nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek alkalmazása során a mellékhatások időseknél gyakrabban fordulnak elő, különösen a gastrointestinalis vérzés és perforáció, mely bizonyos esetekben életveszélyes lehet (lásd 4.2 pont).

Gyomor-bélvérzés, fekély és perforáció:
A gyomor-bélrendszer életveszélyes vérzéséről, fekélyéről és perforációjáról számoltak be az összes NSAID-dal kapcsolatosan a kezelés alatt bármely időpontban, figyelmeztető tünetekkel vagy anélkül vagy gyomor-bélrendszeri kórelőzmény nélkül.

A gyomor-bélrendszeri vérzés, fekély és perforáció kockázata az NSAID-ok adagjának emelésével növekszik olyan betegekben, akiknek kórelőzményében fekély szerepel, főként, ha az vérzéssel vagy perforációval társult (lásd 4.3 pont), valamint idős betegek esetében. Ezek a betegek a legkisebb rendelkezésre álló adagot szedhetik.
Ezeknek a betegeknek, valamint azoknak, akik kis dózisú acetilszalicilsavat (ASA) vagy más olyan gyógyszert szednek egyidejűleg, mely fokozhatja a gyomor-bélbetegségek veszélyét, a gyomornyálkahártya védelme céljából valamely védő készítmény szedése (például mizoprosztol vagy protonpumpa-gátló) megfontolandó (lásd 4.5 pont).

Azoknak a betegeknek, akiknek kórelőzményében gyomor-bélrendszeri mellékhatások szerepelnek, különösen, ha idősek, tájékoztatniuk kell orvosukat minden hasi panaszról (különösen gyomor-bélvérzésről), főleg a kezelés kezdeti időszakában.
Óvatosság szükséges azoknál a betegeknél, akik egyidejűleg olyan gyógyszert szednek, amelyek fokozzák a fekély vagy vérzés kialakulásának veszélyét, például kortikoszteroidok, véralvadás-gátlók, mint a warfarin, szelektív szerotoninvisszavétel-gátlók, vagy thrombocytaaggregáció-gátló készítmények, mint az acetilszalicilsav (lásd 4.5 pont).

Amennyiben a Zadex kemény kapszula kezelés alatt gyomor-bélvérzés vagy fekély jelentkezik, a kezelést azonnal abba kell hagyni.

Azoknál a betegeknél, akiknek kórelőzményében gyomor-bélrendszeri betegségek szerepelnek (colitis ulcerosa, Crohn-betegség), az NSAID-ok óvatosan alkalmazhatók, mivel állapotuk rosszabbodhat (lásd 4.8 pont).

Cardiovascularis és cerebrovascularis hatások
Azokat a betegeket, akik magas vérnyomásban szenvednek és/vagy kórelőzményükben enyhe-közepesen súlyos dekompenzált szívbetegség szerepel, rendszeresen ellenőrizni kell, és megfelelő tanácsokkal kell ellátni, mivel folyadékretenciót és ödémát jelentettek NSAID-kezeléssel kapcsolatban.
A klinikai és epidemiológiai vizsgálatok azt mutatják, hogy bizonyos NSAID-ok (különösen nagy dózisban és tartósan alkalmazva) kis mértékben fokozhatják az artériás thrombotikus események (például myocardiális infarctus és stroke) kockázatát. Nem áll rendelkezésre elegendő adat, hogy ezt a veszélyt acemetacin esetében kizárják.
A nem kontrollált magas vérnyomásban, szívelégtelenségben, akut ischaemiás szívbetegségben, perifériás artériás betegségben és/vagy cerebrovascularis betegségben szenvedő betegeket csak gondos mérlegelés után szabad acemetacinnal kezelni. Hasonló gondos mérlegelés ajánlott tartós kezelés előtt olyan betegekben, akiknél a cardiovascularis történések rizikó faktorai már jelen vannak (például hypertonia, hyperlipidaemia, diabetes mellitus, dohányzás).

Bőrreakciók
Az NSAID kezeléssel kapcsolatban nagyon ritkán súlyos, néhány esetben halálos kimenetelű bőrreakciókat jelentettek, beleértve az exfoliativ dermatitist, Stevens-Johnson-szindrómát és toxikus epidermális necrolysist (lásd 4.8 pont). Ezeknek a reakcióknak a veszélye elsősorban a kezelés kezdetén nagy, az esetek legnagyobb része a kezelés első hónapjában jelentkezett. A bőrkiütés, nyálkahártya laesio vagy az allergiás reakció más tünetének első jelére abba kell hagyni a Zadex kezelést.

Vese- és májkárosodás
Az NSAID-ok adása dózisfüggően csökkentheti a prosztaglandinok képződését és veseelégtelenséget válthat ki. A legnagyobb kockázatnak a csökkent veseműködésű, a szívelégtelenségben, májműködési zavarban szenvedő betegek, a diuretikumot szedők és az idős betegek vannak kitéve. A veseműködési funkciókat ezeknél a betegeknél rendszeresen ellenőrizni kell (lásd még 4.3 pont).

A Zadex csak az előny-kockázat gondos mérlegelése után adható az alábbi esetekben:
* akut porphyria,
* szisztémás lupus erythematosus (SLE), vagy kevert kötőszöveti betegség (lásd 4.8 pont)

Különösen gondos orvosi megfigyelés szükséges az alábbi esetekben:
* vesekárosodás,
* májkárosodás,
* közvetlenül sebészeti beavatkozás után,
* allergiás rhinitis, orrpolip vagy chronicus obstructiv pulmonális betegségben (COPD), akut asthmás rohamban (analgetikumok indukálta asthma), Quincke ödémában vagy urticaria esetén
* a kórelőzményben egyéb anyagokra allergiás reakció esetén nagyobb az allergiás reakciók kialakulásának a kockázata

Súlyos allergiás reakció, például anaphylacticus shock nagyon ritka. A Zadex adását azonnal le kell állítani súlyos túlérzékenységi reakció első, bármely jelének jelentkezésekor. A tünetektől függően a gondozást végző egészségügyi szakembernek azonnal el kell kezdenie a megfelelő kezelést.

A Zadex átmenetileg gátolhatja a thrombocyta-aggregációt. A véralvadási zavarban szenvedő betegeket ezért gondos megfigyelés alatt kell tartani.

Tartós Zadex-kezelés alatt a beteg májműködését, veseműködését, vérképét rendszeresen kell ellenőrizni.

Különös óvatosság szükséges, ha a beteg műtét előtt Zadexet szed.

Fájdalomcsökkentő gyógyszerek tartós szedése fejfájást okozhat, amit nem szabad nagyobb adagú analgetikummal kezelni.

Általánosságban a fájdalomcsillapító gyógyszerek megrögzött szedése, különösen a különböző fájdalomcsillapítók kombinálása irreverzibilis veseelégtelenség kialakulásához vezethet (analgetikumok indukálta nephropathia).

Az NSAID-ok alkohollal történő együttes alkalmazása növeli az acemetacinnal összefüggő mellékhatások kialakulásának veszélyét, különösen a gastrointestinális és a központi idegrendszeri mellékhatásokat.

Az NSAID-ok elfedhetik a fertőzés és a láz tüneteit.

Az acemetacin fő bomlástermékével, az indometacinnal történő hosszú idejű kezelés során szem retina elváltozást (retina pigment degeneráció), cornea homályt jelentettek. Ennek egyik jele lehet a homályos látás, ami szemvizsgálatot igényel.
Ezek a változások aszimptomatikusak is lehetnek, ezért az acemetacint hosszú ideje szedő betegek rendszeres szemészeti vizsgálata elengedhetetlen, és a kezelést azonnal abba kell hagyni ilyen változások észlelésekor.

A női fertilitással kapcsolatos információkat lásd a 4.6 pontban

A Zadex azorubint (E122) tartalmaz, mely allergiás reakciót okozhat.
A Zadex laktózt tartalmaz. Ritkán előforduló örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.

Ez a gyógyszer kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz kapszulánként, így "nátrium-mentesnek" tekinthető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Mivel a Zadex központi idegrendszeri mellékhatásokat, így kimerültséget és szédülést okozhat, egyes esetekben károsodhatnak a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességek. Ezek a hatások egyidejű alkohol fogyasztás esetén fokozódnak.


4.9 Túladagolás

a.) Tünetek
A túladagolás tünetei központi idegrendszeri zavarok, mint fejfájás, szédülés, álmosság, dezorientáltság, letargia, csökkent ingerküszöb, átmeneti eszméletvesztés, ami kómáig terjedhet.
Hasfájás, hányinger, hányás, gastrointestinalis vérzés, verejtékezés, az elektrolit értékek eltolódása, hypertonia, bokaödéma, oliguria, haematuria, légzésdepresszió, valamint máj- és veseműködési zavarok is előfordulhatnak.
b.) Terápia
Nincs specifikus antidotuma. Túladagolás esetén tüneti kezelés javasolt. A beteg állapotától függően felügyelet és intenzív osztályon való kezelés lehet szükséges. A felszívódás mértékének csökkentése és az elektrolitok pótlása javasolt.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Más NSAID-hoz hasonlóan az acemetacin esetében is meg kell fontolni az alábbi hatóanyagokkal történő együttadást:

Más NSAID-ok beleértve a szalicilátokat:
Számos NSAID egyidejű bevétele, beleértve a ciklooxigenáz-2 szelektív inhibitorokat, növelheti a gastrointestinalis ulceratio és vérzés kockázatát a szinergista hatás következtében. Ezért az acemetacin alkalmazását más NSAID-dal kerülni kell. (lásd 4.4 pont)

Digoxin, fenitoin, lítium
A Zadex és digoxin, fenitoin vagy lítium tartalmú gyógyszerek együttes adása emelheti ezen hatóanyagok plazma koncentrációját. A szérum lítium szintet ellenőrizni kell.

Diuretikumok, ACE gátlók, béta-receptor blokkolók és angiotenzin-2 antagonisták
A Zadex csökkentheti a diuretikumok és vérnyomáscsökkentők hatását. Károsodott veseműködésű betegekben (például dehidrált beteg vagy idős beteg) az ACE inhibitorok, béta-blokkolók vagy angiotenzin 2 antagonisták, melyek hatóanyaga gátolja a ciklooxigenázt, további vesekárosodáshoz vezethetnek, beleértve a potenciális akut veseelégtelenséget (általában reverzibilis). Ezért ez a kombináció - különösen időseknél - fokozott mérlegelést igényel. A betegnek fokozott folyadékbevitelt kell javasolni. A veseműködést rendszeresen kell ellenőrizni.
A Zadex és kálium-spóroló diuretikumok együttes adása hyperkalaemiához vezethet, ezért a káliumszintet ellenőrizni kell.

Glükokortikoidok
Fokozódik a gastrointestinalis fekélyek vagy vérzések veszélye (lásd 4.4 pont).

Thrombocytaaggregáció-gátlók, mint az acetilszalicilsav és a szelektív szerotoninvisszavétel-gátlók (SSRI):
Thrombocytaaggregáció-gátlók, mint az acetilszalicilsav és a szelektív szerotoninvisszavétel-gátlók (SSRI) egyidejű alkalmazása esetén fokozódik a gastrointestinalis vérzés veszélye (lásd 4.4 pont).

Metotrexát
A metotrexát adása előtt vagy után 24 órával a Zadex adása a metotrexát koncentrációját emelheti a vérben, ezért fokozhatja a toxikus hatásokat.

Ciklosporin
A nem-szteroid gyulladáscsökkentők fokozhatják a ciklosporin vesetoxikus hatását. Ez a hatás nem zárható ki a ciklosporin és acemetacin kombinációra.

Antikoagulánsok
Az NSAID-ok fokozhatják az antikoagulánsok, például warfarin hatását (lásd 4.4 pont). A véralvadási faktorokat rendszeresen kell ellenőrizni egyidejű alkalmazás esetén.

Szulfonilureák
A klinikai vizsgálatok során beszámoltak a nem-szteroid gyulladáscsökkentők és orális antidiabetikumok (például szulfonilureák) kölcsönhatásáról. Bár ez ideig nem jelentettek kölcsönhatást az acemetacin és szulfonilureák között, azonban együttes adás esetén ajánlott a vércukorszint ellenőrzése.

Probenicid, szulfinpirazon
A probenicid vagy szulfinpirazon tartalmú gyógyszerek késleltethetik az acemetacin kiürülését.

Furoszemid
A furoszemid gyorsítja az acemetacin eliminációját.

Triamteren
A Zadex nem adható triamterennel együtt, mert a triamteren és az indometacin, az acemetacin fő metabolitja, együttes adásakor akut veseelégtelenségről számoltak be.

Diflunizál
A Zadex nem adható diflunizállal együtt, mert az indometacin, az acemetacin fő metabolitjának plazmaszintje nagymértékben megemelkedik, és ez összefüggésben van a mellékhatások fokozódásával.

Penicillin antibiotikumok
Az acemetacin késlelteti a penicillin kiürülését.

A Zadex együttes bevétele más centrálisan ható gyógyszerrel vagy alkohollal fokozott óvatosságot igényel (lásd 4.4 pont).


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Az alábbi mellékhatások esetén figyelembe kell venni, hogy azok általában dózisfüggők és egyénenként változhatnak.

Nagyon gyakori (?1/10)
Gyakori (?1/100 - <1/10)
Nem gyakori (?1/1000 -<1/100)
Ritka (?1/10 000 -<1/1000)
Nagyon ritka (<1/10 000),
Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

A leggyakrabban észlelt mellékhatások a gastrointestinalis panaszok. Peptikus fekély, perforáció vagy gastrointestinalis vérzés előfordulhat, mely néha fatális kimenetelű lehet, különösen időseknél (lásd 4.4 pont). Hányinger, hányás, hasmenés, flatulencia, székrekedés, dyspepsia, hasi fájdalom, melaena, haematemesis, ulcerativ stomatitis, colitis és a Crohn-betegség súlyosbodása (lásd 4.4 pont) jelentkezett az alkalmazást követően. Kisebb gyakorisággal észleltek gastritist.

A gastrointestinalis vérzések kockázata függ a dózistól és a kezelés időtartamától.

Az NSAID kezeléssel kapcsolatos ödémát, magas vérnyomást és szívelégtelenséget jelentettek.

A klinikai vizsgálatok és epidemiológiai adatok szerint bizonyos NSAID-ok (főleg nagy dózisban és tartós kezelés esetén) kis mértékben fokozhatják az artériás thrombotikus történések (például myocardialis infarctus vagy stroke) veszélyét (lásd 4.4 pont).

Fertőző betegségek és parazitafertőzések:
Nagyon ritka: fertőzéses gyulladás rosszabbodása (például necrotizáló fasciitis kialakulása) NSAID-ok szisztémás adásakor. Ez a hatás kapcsolatba hozható az NSAID-ok beadási módjával.
Ha a Zadex-kezelés alatt a fertőzés jelei mutatkoznak, vagy rosszabbodnak, a betegnek javasolt azonnal orvoshoz fordulnia. Antiinfektív/antibiotikum kezelés megfontolandó.

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka: haemolytikus anaemia vérképzési zavarok (anaemia, beleértve aplasticus anemia, leukopenia, agranulocytosis, thrombocytopenia)
A kezdeti tünetek lehetnek láz, torokfájás, aphtás fekélyek, influenza-szerű tünetek, abnormális fáradtság, epistaxis, és ecchymosis.
Ezekben az esetekben azonnal abba kell hagyni a készítmény szedését és az orvossal konzultálni. A betegnek analgetikumokkal és lázcsillapítókkal történő öngyógyszerezése nem megengedett.
Tartós kezelés esetén a vérképet rendszeresen kell ellenőrizni. Thrombocyta aggregáció és megnövekedett vérzési kockázat lehetséges.

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: túlérzékenységi reakciók, mint bőrkiütés, viszketés.
Nem gyakori: urticaria.
Nagyon ritka: súlyos túlérzékenységi reakciók, beleértve az arc és szemhéj ödémát, a nyelv duzzanatát, gége ödémát légzési nehézséggel (angioneurotikus ödema), dyspnoe asthmás rohamig fokozódva, tachycardia, vérnyomás esés, életveszélyes shock. Ezek az állapotok akár az első adag bevétele után is kialakulhatnak és azonnali orvosi beavatkozást igényelnek.
Nagyon ritka: allergiás vasculitis és pneumonitis.

Endokrin betegségek és tünetek:
Nagyon ritka: hyperglykaemia, glucosuria.

Pszichiátriai kórképek
Gyakori: izgatottság.
Ritka: ingerlékenység.
Nagyon ritka: pszichológiai zavarok, dezorientáltság, szorongás, rémálmok, remegés, psychosis, hallucinatio, depressio, átmeneti eszméletvesztés, ami kómáig terjedhet.
Nem ismert: pszichés betegségek súlyosbodása előfordulhat a kezelés ideje alatt.

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: központi idegrendszeri zavarok, mint fejfájás, fáradtság, aluszékonyság és szédülés.
Nagyon ritka: érzékelési zavarok, izomgyengeség, hyperhydrosis, ízlelési zavarok, memóriakárosodás, álmatlanság, görcsrohamok.
Nem ismert: Az epilepszia, és a Parkinson-kór tüneteinek rosszabbodása előfordulhat a kezelés ideje alatt.

Szembetegségek és szemészeti tünetek
Nem gyakori: kettőslátás, az acemetacin fő metabolitjára az indometacinra jelentettek hosszú ideig történő kezelés után a retina pigment degenerációját és cornea homályt. Tünete lehet a homályos látás (lásd 4.4 pont).
Nagyon ritka: látászavarok (színfoltok látása).

A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei:
Nagyon ritka: fülcsengés és átmeneti halláscsökkenés.

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Nagyon ritka: palpitatio, mellkasi fájdalom (angina pectorishoz hasonló), szívelégtelenség.

Érbetegségek és tünetek:
Nagyon ritka: magas vérnyomás.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori: gastrointestinális tünetek, mint hányinger, hányás, alhasi fájdalom, hasmenés és kismértékű vérzés, ami néhány esetben anémiához vezethet.
Gyakori: dyspepsia, flatulentia, alhasi görcsök, étvágytalanság, gyomor- és nyombélfekély (néha vérzéssel és perforációval).
Nem gyakori: haematemesis, melaena vagy véres hasmenés.
Nagyon ritka: stomatitis, glossitis, nyelőcső laesiok, alhasi panaszok (például a vastagbél nem specifikus vérző gyulladása, a Crohn-betegség vagy colitis ulcerosa súlyosbodása), székrekedés, diaphragma-szerű bélszűkület, hasnyálmirigy-gyulladás.

A beteg figyelmét fel kell hívni, hogy súlyos hasi fájdalom, véres széklet ürítése, vagy vérhányás esetén azonnal hagyja abba a készítmény szedését és azonnal forduljon orvoshoz.

Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Gyakori: emelkedett májenzim értékek (szérum transzamináz).
Nem gyakori: májkárosodás (toxikus hepatitis sárgasággal vagy anélkül).
Nagyon ritka: gyors és heves lefolyású májelégtelenség előjel nélküli is.

A májenzim működést rendszeresen kell ellenőrizni.

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei
Nem gyakori: hajhullás.
Nagyon ritka: ekcéma, enanthema, erythema, fényérzékenység, ecchymosis és bőrvérzés (túlérzékenység következtében is), súlyos bőrreakciók, úgy mint a bullózus reakciók, beleértve a Stevens-Johnson-szindrómát, a toxikus epidermális necrolysist (Lyell-szidrómát) és az exfoliatív dermatitist.

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Nem gyakori: ödéma (például perifériális ödéma).
Nagyon ritka: vizeletürítési rendellenességek, beleértve a vér karbamid szintjének megemelkedését, akut veseelégtelenséget, proteinuriát, haematuriát vagy vesekárosodást (interstitialis nephritis, nephroticus szindróma, papillaris necrosis).
Ezért a vesefunkciókat rendszeresen kell ellenőrizni.

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Nagyon ritka: vaginalis vérzés.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Nem-szteroid gyulladáscsökkentők és reumaellenes készítmények
Ecetsav derivátumok és rokon vegyületek
ATC kód: M01A B11

Hatóanyaga, az acemetacin az indolecetsav származékok csoportjába tartozik.
A farmakológiai hatásai főleg az acemetacin metabolitjának, az indometacinnak a hatásaira vezethetők vissza.
Az acemetacin nem-szteroid gyulladáscsökkentő, hatásait a prosztaglandinszintézis gátlásán alapuló konvencionális állatkísérletes modellekben igazolták. Emberben az acemetacin csökkenti a gyulladás okozta fájdalmat, duzzadást és lázat. Ezen kívül az acemetacin gátolja az ADP-indukálta thrombocyta aggregációt.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Orális alkalmazás után a bélben oldódó gyógyszerformájú acemetacin gyorsan és teljesen felszívódik. Ismételt adás esetén (naponta háromszor 10 napon keresztül) a biohasznosulása közel 100%.
Biológiailag aktív metabolitja az indometacin.

A következő inaktív metabolitokat azonosították: az acemetacin vagy indometacin O-dezmetil, dez-p-klórbenzoil és O-dezmetil-dez-p-klórbenzoil származékai, valamint ezek glükuronid konjugátumai.
Az acemetacin plazmakoncentrációjának csúcsértéke kb. 2 mg/l, aktív metabolitjáé, az indometaciné 1,4 mg/l, amit 1-16 óra múlva ér el a gyomron való áthaladástól függően, ami átlagosan 2-3 óra.
Az aktív hatóanyag kb. 50%-a ürül a széklettel metabolizált formában.
A májbéli metabolizmussal történő lebomlás után (hidroxilezés és konjugáció), kb. 40% ürül a vesén keresztül farmakológiailag inaktív metabolitok formájában.
A plazmafehérje kötődése magas.

Az acemetacin felhalmozódik a gyulladásos területeken. Hat napos kezelést követően, 6 órával az utolsó bevétel után az aktív hatóanyag szignifikánsan nagyobb koncentrációban található a synovialis folyadékban, synovialis membránban, izomban és csontokban, mint a vérben.

Biohasznosulás
2009-ben végeztek egy összehasonlító biohasznosulási vizsgálatot Zadex 60 mg kapszulával 28 önkéntesen. Ebben a vizsgálatban az alábbi SD értékeket kapták a referencia formulával összehasonlítva több mint 4 vizsgálati periódusban.


Zadex 60 mg kapszula
Referencia gyógyszer
Kezelés
A1
A2
R1
R2
AUC0-t (ng /ml×h)
645,97 (208,41)
653,73 (211,74)
678,02 (217,00)
693,30 (219,27)
cmax (ng/ml)
238,62 (117,97)
257,35 (101,19)
321,45 (147,53)
339,01 (222,63)
tmax (h)
4,63
(1,70)
4,52
(0,70)
4,63 (1,32)
4,70
(1,37)
t1/2 (h)
2,80
(3,62)
2,79
(5,50)
3,54 (6,44)
3,01
(4,17)

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az állatkísérletekben az acemetacin szubkrónikus és krónikus toxicitás vizsgálataiban a gastrointestinalis traktusban nyálkahártya-laesiot, fekélyt, megnyúlt vérzési időt, máj- és vese laesiot, vérképeltérést találtak. A no-effect dózis a patkányok esetén 1,0 mg/ttkg, majmoknál 4,5 mg/ttkg, patkánynál az emberi terápiás tartományba esik, majmoknál az azt meghaladó dózistartományba esik.
Az in vitro és in vivo kísérletek nem mutattak ki génmutációt illetve DNS-károsítást. Patkányokon végzett hosszú távú in vivo mutagenitási tesztek alapján az acemetacinnak nincs mutagén tulajdonsága. Hosszú idejű vizsgálatok egérben és patkányban nem mutattak karcinogén hatást.
A teratogén toxicitás mértékét patkányban és nyulakban vizsgálták. Halva születés és fejlődésben való visszamaradás csak olyan dózistartományban lépett fel, ami már az anyára nézve is toxikus volt. Fejlődési zavart nem figyeltek meg. Az acemetacin megnyújtja mind a terhesség idejét, mind a szülés idejét. A fertilitásra vonatkozó gátló hatást nem találtak.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

20 db vagy 50 db vagy 100 db kemény kapszula PVC/PE/PVDC/Al buborékcsomagolásban és dobozban.
Nem mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Nincsenek különleges előírások.

Megjegyzés ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30 °C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Goodwill Pharma Nyrt.
6724 Szeged
Cserzy Mihály u. 32.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-22692/01 20× PVC/PE/PVDC/Al buborékcsomagolás
OGYI-T-22692/02 50× PVC/PE/PVDC/Al buborékcsomagolás
OGYI-T-22692/03 100× PVC/PE/PVDC/Al buborékcsomagolás


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2014. július 15.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2019. augusztus 15.

10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. február 28.
2






OGYÉI/16284/2023




Várandósság,szopt.

4.6. Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A prosztaglandinszintézis-gátlók károsan befolyásolhatják a terhességet és/vagy az embio-foetalis fejlődést. Az epidemiológiai vizsgálatok adatai szerint a prosztaglandinszintézis-gátlóknak a terhesség korai szakaszában történő alkalmazása fokozza a vetélés, valamint a cardialis malformatio és gastroschisis veszélyét. Ez a veszély a dózissal és a kezelés időtartamával valószínűleg nő.

Az állatkísérletek szerint a prosztaglandinszintézis-gátlók adása esetén nő a pre- és posztimplantációs veszteség, valamint a magzati halálozás. Megnő a különböző malformatiók, így a cardiovascularis malformatiók incidenciája, ha a prosztaglandinszintézis-gátlókat az organogenezis időszakában adják.

A terhesség 20. hetétől kezdődően a Zadex alkalmazása a magzati veseműködési zavarból eredő oligohydramniont okozhat. Ez röviddel a kezelés megkezdése után jelentkezhet, és a kezelés abbahagyása után általában reverzibilis. Továbbá, a második trimeszterben történő alkalmazás során ductus arteriosus constrictiot jelentettek, melyek többsége megoldódott a kezelés felfüggesztése után. Ezáltal, a terhesség első és második harmadában a Zadex csak akkor adható, ha feltétlenül szükséges. Ha az acemetacin-kezelés alatt a nő terhességet tervez, vagy a készítményt a terhesség első és második harmadában alkalmazzák, a dózis a lehető legkisebb, a kezelés időtartama a lehető legrövidebb legyen. Megfontolandó az oligohydramnion és a ductus arteriosus constrictio antenatalis monitorozása, ha az acemetacin-kezelés a 20. terhességi héttől több napon át történt. A Zadex alkalmazását abba kell hagyni olygohidramnion vagy ductus arteriosus constrictio észlelése esetén.

A terhesség harmadik trimeszterében alkalmazva valamennyi prosztaglandinszintézis-gátló
* a magzat esetében a következőt okozhatja:
* cardiopulmonalis toxicitás (a ductus arteriosus szűkülete/korai záródása és pulmonalis hypertensio)
* a veseműködés károsodása (lásd fent).
* az anya és az újszülött esetében a terhesség végén a következőket okozhatja:
* a vérzési idő esetleges meghosszabbodása - a thrombocytaaggregatio gátlása miatt, ami még nagyon kis dózisok esetén is bekövetkezhet
* az uterus összehúzódás gátlása, ami késleltetheti a szülést vagy elhúzódó szüléshez vezethet.

Ezért a Zadex adása a terhesség harmadik trimeszterében ellenjavallt.

Szoptatás
Az acemetacin és aktív metabolitjainak kis mennyisége kiválasztódik az anyatejben. Hacsak lehetséges, a Zadex alkalmazását szoptatás alatt kerülni kell.

Termékenység
Az acemetacin alkalmazása - hasonlóan más ciklooxigenáz/prosztaglandinszintézist gátló szerekhez - károsíthatja a fertilitást, ezért nem ajánlott olyan nőknek, akik teherbe kívánnak esni. Amennyiben a nő nehezen esik teherbe vagy meddőségi vizsgálatban vesz részt, megfontolandó a Zadex-kezelés abbahagyása.