Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

PHOSPHODEP 500MG TABLETTA 100X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Pharma Patent Kft.
Hatástani csoport:
V03AE Hiperkalémia gyógyszerei
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22662/01
Hatóanyagok:
CalciumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
6241 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy6241,000,00
Üzemi baleset6241,000,00
Általános3433,00 (55%)2808,00
Teljes0,006241,00
Egyedi engedélyes0,006241,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Adagolható kortól függően
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás: foszfátkötés terápiás alkalmazásaként a szérumfoszfátszint függvényében napi 3-4 tabletta (azaz 1,5-2 g elemi kalcium) napi több részre elosztva adható. Lásd még a 4.4 és 4.5 pontokat is!

Az adagot a beteg szérumfoszfátszintjétől függően, egyénileg kell meghatározni krónikus vesebetegség (CKD) esetén, a stádiumtól függően:
* CKD 3. és 4. stádiumában a szérumfoszfátszint 0,87 - 1,49 mmol/l (2,7 mg/dl - 4,6 mg/dl),
* CKD 5. stádiumában 1,13 - 1,78 mmol/l (3,5 - 5,5 mg/dl) között legyen.

Végstádiumú veseelégtelenségben a szérumkalciumszintet javasolt a normál tartomány alsó részében tartani (2,1 - 2,35 mmol/l). Az elemi kalciumra számított napi adag a 1,5-2 g-ot ne haladja meg. Ez napi 3-4 Phosphodep 500 mg tablettának felel meg, amit 3-4 részre osztva, mindig étkezés közben kell egy fél pohár vízzel bevenni.

Gyermekek:
Az adagot a beteg szérumfoszfátszintjétől függően egyénileg kell meghatározni (lásd még a 4.4 és 4.5 pontot is!), krónikus vesebetegség (CKD) esetén a stádiumtól függően:
* CKD 1-4. stádiumában a szérumfoszfátszint az életkornak megfelelő normál tartomány alsó határán,
* CKD 5. stádiumában (ideértve a peritonealis ill. hemodialízisben részesülő beteget is) a szérumfoszfátszint 1-12 éves korban 1,29 - 1,94 mmol/l (4 - 6 mg/dl), serdülőkorban 1,13 - 1,78 mmol/l (3,5 - 5,5 mg/dl) között legyen.

Végstádiumú veseelégtelenségben (CKD 5) a dózist úgy kell meghatározni, hogy az az életkornak megfelelő étrendi referenciaérték kétszeresét ne haladja meg, illetve a teljes elemikalcium-bevitel 2,5 g/nap-nál kevesebb legyen. A dózist csökkenteni kell, amennyiben akár a korrigált szérumkalciumszint meghaladja a 10,2 mg/dl (2,54 mmol/l) értéket, akár a szérum-PTH-szint kisebb mint 150 pg/ml (150 ng/l) két egymást követő mérés során.
A napi dózist 3-4 részre osztva, mindig étkezés közben kell megfelelő mennyiségű vízzel beadni. A lenyelés megkönnyítése érdekében a tabletta szükség esetén porrá törhető.

A készítmény biztonságosságát és hatásosságát 1 évesnél fiatalabb betegek esetén nem igazolták.

Májkárosodásban
Dózismódosítás 1 g/nap dózisig még végstádiumú májelégtelenség esetén sem szükséges. Májelégtelenségben ennél magasabb dózisok alkalmazásával kapcsolatosan nincs irodalmi adat.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A hypercalcaemia veszélye miatt a beteg szérumkalciumszintjét rendszeresen ellenőrizni kell.

A Phosphodep 500 mg tabletta csak akkor köt meg elegendő mennyiségű foszfátot, ha a gyomor savassága megfelelő. Ezért veseelégtelenségben, amikor egyidejűleg achlorhydria is fennáll, a Phosphodep 500 mg tabletta alkalmazása nem javasolt.

Különös gonddal kell ellenőrizni a szérum kalcium- és foszfátszintjét, valamint a Ca × P szorzat értékét hypercalcaemiával járó betegségekben (pl. sarcoidosis).

D-vitaminnal együtt adva a kalcium felszívódása fokozódik. Fokozott óvatossággal kell eljárni olyan betegeknél is, akiknél a hypercalciuria, illetve a kőképződés veszélye nagy, így például immobilizált osteoporosisos betegek esetében.

A kalcium-karbonát foszfátkötő képessége limitált, de adagját éppen a hypercalcaemia veszélye miatt kell korlátozni és szükség esetén további - kalcium- és alumíniummentes - foszfátkötők (szevelamer-hidroklorid vagy lantán-karbonát) alkalmazásával kiegészíteni.

A készítményből a gyomorsav hatására szén-dioxid szabadul fel, ezért kezelt gyomor- és nyombélfekély esetén óvatosan kell adagolni.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Phosphodep 500 mg tabletta nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A túladagolás hypercalcaemiát és hypophosphataemiát okozhat. A hypercalcaemia tünete lehet a hányinger, hányás, szomjúságérzés, polydipsia, polyuria, kiszáradás, obstipatio. A hosszantartó túladagolás szöveti mészlerakódást okozhat. Ilyen esetben a készítmény adagolását fel kell függeszteni.

Tej-alkáli szindróma (hypercalcaemia, alkalosis, vesekárosodás) a felszívódó savkötő (alkalizáló) készítmények és kalcium nagy mennyiségű együttes fogyasztásakor fordulhat elő. A szindróma hátterében a nagy mennyiségben felszívódó kalcium áll, amely hypercalcaemiát, ezáltal a parathormon-elválasztás csökkenését, és következményes hyperphosphataemiát eredményez. A foszfát és kalcium kicsapódása a vesetubulusokban vesekárosodáshoz vezet. Tej-alkáli szindrómát leírtak a nagy mennyiségű tejtermék-fogyasztás mellett alkalmazott nagy, de nem extrém dózisú (napi 3-4 g) kalcium-karbonát alkalmazása esetén is.

Krónikus túladagolás esetén elsősorban folyadékpótlásról kell gondoskodni, izotóniás sóoldat bevitelével. Ezt követően a kalciumürítés fokozására és a folyadékterhelés megakadályozására kacsdiuretikumokat (pl. furoszemid) lehet alkalmazni. Tiazid diuretikumok kerülendők! (Lásd 4.5 pont.) Veseelégtelenségben a folyadékpótlás helyett művesekezelést kell alkalmazni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A Phosphodep 500 mg tabletta gátolja a tetraciklinek, a fluorokinolonok, a ketokonazol, a béta-adrenerg gátlók, a levotiroxin, a biszfoszfonátok, a fluoridok valamint az esztramusztin, a vas, cink vagy stroncium felszívódását a gyomor-bél traktusból. Az ilyen típusú gyógyszerek és a Phosphodep 500 mg tabletta egyidejű alkalmazása esetén a kettő között 2-4 óra szünetet kell tartani, az alábbiak szerint:

* a tetraciklin-tartalmú készítményt legalább 2 órával a Phosphodep 500 mg tabletta bevétele előtt, vagy legalább 4 órával a bevétele után lehet alkalmazni;
* a kinolon alapú antibiotikumok felszívódása csökkenhet a kalcium bevétele mellett, ezért az ilyen gyógyszereket legalább 2 órával a Phosphodep 500 mg tabletta bevétele előtt, vagy 2 órával utána lehet csak megfelelően alkalmazni;
* biszfoszfonátok vagy nátrium-fluorid egyidejű adagolása esetén e gyógyszereket legalább 3 órával a Phosphodep 500 mg tabletta bevétele előtt kell bevenni, mert felszívódásuk csökkenhet;
* a kalciumtartalmú készítmények a gastrointestinális pH befolyásolásával fokozhatják a kolloidális bizmut-szubcitrát kicsapódását, ezért az ilyen készítmények és a Phosphodep 500 mg tabletta bevétele közt legalább 30 perc időkülönbséget kell tartani;
* a kalciumsók gátolhatják az esztramusztin, valamint a vas, cink vagy stroncium felszívódását. Következésképp az esztramusztin, illetve a vas-, cink- vagy stronciumtartalmú készítmények és a Phosphodep 500 mg tabletta bevétele között 2 óra időkülönbséget kell tartani;
* a pajzsmirigyhormonok, így a levotiroxin felszívódását a kalciumsók gátolhatják, ezért a levotiroxin és a Phosphodep 500 mg tabletta bevétele közt legalább 4 óra időkülönbséget kell tartani;
* a ketokonazol, itrakonazol felszívódását a gyomor sósavtartalmát befolyásoló készítmények (így a kalcium-karbonát is) befolyásolhatják, ezért a Phosphodep 500 mg tablettát legalább 2 órával a ketokonazol/itrakonazol alkalmazását követően lehet csak bevenni.

A gyomor savtermelését csökkentő gyógyszerek (H2-blokkolók, protonpumpagátlók) csökkenthetik a kalcium-karbonát foszfátkötő hatását. Az ilyen gyógyszerek és a Phosphodep 500 mg tabletta bevétele között legalább 3 óra teljen el.

A szisztémásan adott kortikoszteroidok csökkentik, az ösztrogének fokozzák a kalcium felszívódását.

Fokozódhat az egyidejűleg adott digitáliszglikozidok hatása és arrhythmiás mellékhatása.

A kalcium-karbonát és a kalciumterápia csökkentheti a verapamil antihipertenzív hatását.

A tiazid-diuretikumok gátolják a renális kalciumkiválasztást, ezért a Phosphodep 500 mg tablettával együtt adva hypercalcaemiát okozhatnak.

A D-vitamin fokozza a kalcium felszívódását.

A túlzott mértékű rendszeres tej-, vagy tejtermék- (joghurt, tejföl stb.) fogyasztás a kalciumtartalmú gyógyszer szedése mellett elősegítheti az úgynevezett tej-alkáli szindróma kialakulását (lásd még a 4.9 pont alatt).


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások és a biztonságosság összefoglalása:
A foszfátkötő kalcium-karbonát-kezelés okozhat mellékhatásokat, mint székrekedés, hasmenés, felfúvódás, hasi fájdalom, puffadás, ritkán viszketés, bőrkiütés és csalánkiütés. Különösen nagy adagok alkalmazásakor és alkalosis esetén hypercalcaemia és hypercalciuria jelentkezhet; tartós szedéskor és veseelégtelenség esetén a lágyrészekben mészlerakódás alakulhat ki, azonban ennek a megfigyelésnek a jelentőségét még nem sikerült igazolni. Az effektív foszfátkötéshez a megfelelően számolt kalcium-karbonát-adagok alkalmazása javasolt és egyúttal a szérum kalcium- és foszfátszintjének szigorú ellenőrzése szükséges.

A mellékhatások szervrendszer és gyakoriság szerint az alábbi gyakorisági kategóriák alapján kerülnek felsorolásra:
Nagyon gyakori: (? 1/10);
Gyakori: (? 1/100 - < 1/10);
Nem gyakori: (? 1/1000 - < 1/100);
Ritka: (?1/10 000 - < 1/1000);
Nagyon ritka: (< 1/10 000);
Nem ismert: a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Ritkán jelentkezhet székrekedés, hasmenés, a belekben gázképződés, illetve a felszabaduló szén-dioxid hasi fájdalmat, puffadást és hányingert okozhat. A kezelés ritkán a gyomor sósav-termelésének csökkenését, vagy éppen reaktív növekedését (acid rebound), hyperaciditást okozhat. Ennek hátterében a kalciumionoknak a gyomor parietalis sejtjeire kifejtett stimuláló hatása és fokozott gasztrinszekréció áll.

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek:
Krónikus veseelégtelenség esetén, ha a beteg foszfátkötésre kalcium-karbonát-tartalmú gyógyszert szed, (részben jelentős, előre nem látható) hypercalcaemiás epizódok jelentkezhetnek, emiatt a szérum kalcium- és foszfátszintjének ellenőrzése szükséges. A hypercalcaemiás epizódok előfordulásának gyakorisága a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei:
Ritkán viszketés, bőrkiütés és csalánkiütés (urticaria) jelentkezhet.

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek:
A hypercalcaemia és alkalosis vesekövességhez vezethet. Hosszú ideig tartó, nagydózisú kalcium alkalmazása esetén hypercalcaemia és a kalciumsók szövetekben (elsősorban a vesében) történő kicsapódása fordulhat elő.
A tej-alkáli szindrómát hypercalcaemia, metabolikus alkalosis, csökkent veseműködés - amelyet azotaemia kísér - és nephrolithiasisra való hajlam jellemez. Ha az elemi kalciumra számított napi bevitel 4 grammnál kevesebb, a vesekövesség és a tej-alkáli szindróma elkerülhető, a mellékhatások előfordulásának gyakorisága nem ismert.

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei:
Nem gyakori előfordulással, különösen nagy adagok alkalmazásakor és alkalosis esetén hypercalcaemia és hypercalciuria alakulhat ki. Nagyon ritkán, különösen, ha a foszfátkötő gyógyszer a táplálékkal, sok tejjel vagy tejtermékkel együtt kerül bevitelre, a tej-alkáli szindróma alakulhat ki. Ha a foszfátbevitel alacsony, hypophosphataemia is előfordulhat, az előfordulás gyakoriságát a rendelkezésre álló adatokból nem lehet meghatározni.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Hyperphosphataemia kezelése ATC kód: V03AE

Az uraemiás osteopathia patológiai alapját a kalciumhiány és a hyperphosphataemia képezi. Az ép vese folyamatosan kiüríti a táplálékkal bekerülő foszfátfelesleget, míg veseelégtelenségben erre nem képes. Az így kialakuló hyperphosphataemia különböző mechanizmusokkal, elsősorban a D-vitamin-aktiválás gátlásával hypocalcaemiát okoz.

A kalcium-karbonát oldódásakor keletkező kalciumionok a béltraktusban megkötik a foszfátionokat és azokkal oldhatatlan, a széklettel kiürülő kalcium-foszfát-sót képeznek, korlátozva a táplálékkal bekerülő foszfát felszívódását. Ez a bevitt kalcium részleges felszívódásával együtt előnyösen befolyásolja a megzavart kalcium/foszfát egyensúlyt.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás:
A terápiás céllal per os bevitt kalcium a béltraktusban megköti a foszfátionokat és azokkal oldhatatlan, a széklettel kiürülő kalcium-foszfát-sót képez, korlátozva a táplálékkal bekerülő foszfát felszívódását, így csak az oldott, ionizált formában jelenlévő kalcium tud korlátozott mértékben felszívódni. Normális körülmények között a bevitt kalcium 25 - 35%-a szívódik fel. A felszívódás csökken gyomorsavhiány, parathormon-, kalcitonin- és D vitamin-hiány esetén, időskorban és veseelégtelenségben.

Eloszlás és biotranszformáció:
Noha minden szövetben jelen van, a szervezetben a kalcium több mint 99%-a a csontokban tárolódik, főleg hidroxiapatit formájában. A szérum össz-kalciumszintje 2,2 - 2,6 mmol/l, melynek 50%-a van ionizált, fiziológiailag aktív formában; 5%-a komplexkötésben, 45%-a fehérjéhez kötött állapotban van jelen.

Elimináció:
A felszívódott kalcium elsősorban a széklettel ürül, ahol a kötésben lévő és fel nem szívódott frakcióhoz az epével és a pankreásznedvvel kiválasztódott mennyiség is hozzáadódik. A vizelettel csak kevés kalcium távozik, mivel a filtrált kalcium 99%-a reabszorbeálódik.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az alkalmazási előírás más részeiben leírtakon kívül a készítmény biztonságosságának megítélése szempontjából nem áll rendelkezésre egyéb lényeges információ.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

100 db tabletta, garanciazáras, csavaros PP-kupakkal lezárt, fehér HDPE-tartályban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: keresztjelzés nélküli
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer különleges tárolást nem igényel.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Pharma Patent Kft.
1132 Budapest, Váci út 36-38., 4. em.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-22662/01 100× HDPE-tartály


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2014. május 5.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2018. november 29.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2024. május 8.
2

NNGYK/GYSZ/18593/2024