Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

STOCRIN 600MG FILMTABLETTA/HDPE TARTÁLY 30X - BetegtájékoztatóVissza


Stocrin 600 mg filmtabletta

Kérjük, hogy a gyógyszer szedésének megkezdése előtt gondosan olvassa el ezt a tájékoztatót. Ne felejtse el, hogy orvosa kizárólag az Ön számára írta fel e gyógyszert. Soha ne adja azt át senki másnak. Őrizze meg e tájékoztatót, mivel lehet, hogy ismét el kell majd olvasnia. Ha további kérdései vannak, kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét.

Mi a Stocrin?
Minden egyes Stocrin filmtabletta hatóanyagként 600 mg efavirenzt tartalmaz.

A Stocrin 600 mg-os filmtabletta a következő segédanyagokat is tartalmazza:
Mag: magnézium-sztearát, nátrium-lauril- szulfát, hidroxi-propil-cellulóz, kroszkarmellóz-nátrium, mikrokristályos cellulóz, laktóz-monohidrát.
Bevonat: "Opadry Yellow" 03 B12896 (sárga vas-oxid, makrogol 400, titán-dioxid, hipromellóz), karnauba pálmaviasz.
Jelölő festék: "Ink opacode WB, purple" NS-78-10013 N (indigokármin /E 132/, hipromellóz /E 464/, pajzstetű (Coccus cacti) eredetű kárminsav /E 120/, propilénglikol, titán-dioxid.

A Stocrin 600 mg-os filmtabletta 30 tablettát tartalmazó tartályban, illetve buborék-csomagolásban kerül forgalomba. Előfordulhat, hogy nincs minden kiszerelési forma forgalomban.

A Stocrin az un. nem-nukleozid reverz transzkriptáz inhibitoroknak (NNRTI) nevezett retrovírus-ellenes gyógyszerek csoportjába tartozik. Egy olyan retrovírus-ellenes gyógyszer, amely a vérben levő vírus mennyiségének csökkentésével küzd a HIV-fertőzés ellen.

Miért írta fel az orvos a Stocrin-t?
Orvosa azért írta fel Önnek a Stocrin-t, mert Ön HIV-fertőzésben szenved. A más retrovírus-ellenes gyógyszerekkel együtt szedett Stocrin csökkenti a vérben lévő vírus mennyiségét.

Kinek nem szabad Stocrin-t bevenni?
Minden korábban lezajlott és jelenleg tudott betegségéről részletesen számoljonbe kezelőorvosának, hiszen vannak esetek, amikor a Stocrin nem alkalmazható.
ˇ Ne szedje a Stocrin-t, ha tudja, hogy allergiás a Stocrin filmtabletta bármelyik összetevőjére.
ˇ A Stocrin-t nem szabad az alább felsorolt hatóanyagtartalmú gyógyszerrel együtt szedni:
- asztemizol,
- cizaprid,
- terfenadin,
- midazolam,
- triazolam.
Ha ezeket a hatóanyagú gyógyszereket a Stocrin-nal együtt szedi, az súlyos és/vagy életveszélyes mellékhatások fellépésének veszélyéhez vezethet.
ˇ Ha Ön súlyos májbetegségben szenved, nem szabad Stocrin-t szednie.
A készítmény 600 mg-os napi adagja 250 mg laktózt tartalmaz. Ez a mennyiség valószínűleg nem elégséges ahhoz, hogy kiváltsa a laktóz-intolerancia (tejérzékenység) tüneteit.
ˇ A Stocrin filmtablettát nem szedhetik bizonyos enzimhiányos állapotban szenvedő betegek (galaktozémia vagy glükóz/galaktóz malabszorpciós szindróma nevű ritka, örökletes rendellenességben szenvednek). Ők a laktózmentes Stocrin oldatot kaphatják.

Melyek a megfelelő alkalmazási óvintézkedések?
A Stocrin-t a HIV-vírus ellen ható egyéb gyógyszerekkel együtt kell szedni. Ha azért kezdi meg a Stocrin szedését, mert jelenlegi kezelése nem akadályozta meg a vírus szaporodását, ugyanakkor kell megkezdenie egy másik, korábban nem alkalmazott gyógyszer szedését is (lásd még a "Szedhető-e a Stocrin más gyógyszerekkel együtt?" című részt is).
Tudnia kell, hogy a Stocrin nem gyógyítja meg Önt a HIV-fertőzés állapotából, és hogy Önnél továbbra is kialakulhatnak a HIV okozta megbetegedéssel összefüggő fertőzések vagy más betegségek. A Stocrin szedése folyamán orvosa felügyelete alatt kell maradnia.
Nem mutatták ki, hogy a Stocrin-nal történő kezelés csökkentené az Ön HIV fertőzésének nemi kapcsolatok, vagy vér útján történő terjedésének kockázatát.

Mit kell közölni az orvossal a Stocrin szedése előtt?
Közölje orvosával, ha bármilyen betegsége van vagy volt, a májbetegséget (pl. hepatitis B vagy C), az allergiákat, a görcsöket, az elmebetegséget, illetve a gyógyszerekkel vagy alkohollal való visszaélést is beleértve. Közölje orvosával, hogy milyen egyéb gyógyszereket, vitaminokat, tápanyag-kiegészítőket szed jelenleg, szedett a közelmúltban vagy szándékozik szedni.

Szedhetik-e gyermekek a Stocrin filmtablettát?
A Stocrin-t nem szedhetik 40 kg-nál kisebb testtömegű gyermekek.

Mit kell figyelembe venni a fogamzásgátlással, a terhességgel vagy a szoptatással kapcsolatban?
Közölje orvosával ha Ön terhes vagy teherbe kíván esni. Ha terhes, csak akkor szabad szednie a Stocrin-t, ha Ön és orvosa úgy döntenek, hogy arra egyértelműen szükség van.
A Stocrin-nal kezelt állatok magzataiban fejlődési rendellenességeket figyeltek meg. Ezért a Stocrin-t szedő nők esetében a teherbe esést el kell kerülni. A fogamzásgátlás megbízható fizikai módszerét (például kondom, pesszárium használatát) minden esetben alkalmazni kell más fogamzásgátlási módszerekkel együtt, beleértve a szájon át szedett fogamzásgátló gyógyszereket, vagy más hormonális fogamzásgátlókat (például implantátumok, injekciók).
Ha Stocrin-t szed, nem szabad szoptatnia gyermekét.

Szedhető-e a Stocrin más gyógyszerekkel együtt?
Az alábbi hatóanyagú gyógyszereket nem szabad a Stocrin-nal együtt szedni:
- asztemizol,
- cizaprid,
- terfenadin,
- midazolam,
- triazolam.
Ha ezeket a hatóanyagtartalmú gyógyszereket a Stocrin-nal együtt szedi, az súlyos és/vagy életveszélyes mellékhatások fellépésének veszélyéhez vezethet.
A Stocrin együtt szedhető sok olyan gyógyszerrel, melyet általában a HIV-fertőzött személyek kezelésére használnak. Ezek közé tartoznak az un. proteáz-inhibitorok (pl. nelfinavir, indinavir), valamint az un. nukleozid-analóg reverz transzkriptáz inhibitorok (NRTI-k). Az indinavir adagját növelni kell, amikor azt a Stocrin-nal együtt alkalmazzák. Nem ajánlott a Stocrin-t egyedül a saquinavirral együtt alkalmazni.
Ha Ön clarythromycin hatóanyagú antibiotikumot szed, orvosa fontolóra veheti annak egy másik antibiotikummal való helyettesítését.
Ha Ön rifampicin hatóanyagú antibiotikumot szed, orvosa nagyobb adagú Stocrin-t fog felírni az Ön számára.
Amennyiben Önt a Stocrin-kezelés megkezdésekor metadon hatóanyagú gyógyszerrel kezelik, előfordulhat, hogy orvosának meg kell változtatnia a metadon adagját.
Stocrin-nal kezelt betegek nem szedhetnek orbáncüvet (Hypericum perforatum) tartalmazó termékeket, mivel az a terápiás hatás elvesztéséhez, és a vírusok gyógyszerekkel szembeni ellenállóképességének kialakulásához vezethet.
Mindenkor tájékoztatnia kell orvosát minden gyógyszerről, amit Ön szed, az utóbbi időben szedett vagy a jövőben szedni szándékozik, beleértve a recept nélkül kapható gyógyszereket is.

Lehet-e gépjárművet vezetni és munkagépet kezelni a Stocrin szedése folyamán?
A Stocrin-nal történő kezelés során szédülést, az összpontosító képesség romlását és álmosságot figyeltek meg. Ha ilyen tüneteket tapasztal, el kell kerülnie az olyan esetlegesen veszélyes tevékenységek végzését, mint amilyen például a gépjárművezetés vagy a gépkezelés.

Hogyan kell szedni a Stocrin-t?
A Stocrin filmtablettát táplálékkal együtt vagy anélkül egyaránt be lehet venni.
Felnőttek és 40 kg-os vagy annál nagyobb testtömegű gyermekek számára az adag napi egyszeri 600 mg.
Orvosa tájékoztatni fogja Önt a megfelelő adagolásról.
A Stocrin-t minden nap kell szedni
A Stocrin-t önmagában soha nem szabad a HIV-fertőzés kezelésére használni. A Stocrin-t mindig más HIV-ellenes gyógyszerekkel együtt szabad alkalmazni.
Fontos, hogy Ön pontosan az orvos által előírt módon szedje a Stocrin-t. Szedését nem szabad abbahagynia anélkül, hogy azt előzetesen megbeszélné orvosával.

Mit kell tenni túladagolás esetén?
Ha túl sok Stocrin-t vett be, forduljon orvosához vagy az illetékes kórházhoz.

Mit kell tenni, ha kimaradt egy adag?
Próbálja meg elkerülni azt, hogy kihagyjon egy adagot. Ha ez mégis megtörténik, a lehető leghamarabb vegye be a következő adagot, de ne duplázza meg azt. Ha segítségre van szüksége a gyógyszer bevételéhez legmegfelelőbb időpontok megtervezéséhez, kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét.
Amikor Stocrin-készletei kezdenek kifogyni, szerezzen be további készleteket orvosától vagy gyógyszerészétől. Ez nagyon fontos, mert a vírus mennyisége emelkedni kezdhet már akkor is, ha a gyógyszer szedését rövid időre abbahagyja. Ez esetben nehezebbé válhat a vírusfertőzés kezelése.

Milyen mellékhatásai lehetnek a Stocrin-nak?
Bármelyik gyógyszernek lehetnek nem várt vagy nemkívánatos hatásai, ún. mellékhatásai.
A más HIV-ellenes gyógyszerekkel együtt adott Stocrin-nal összefüggésben észlelt leggyakoribb mellékhatások a következők: bőrkiütés, szédülés , hányinger, fejfájás és fáradékonyság.
A legjelentősebb mellékhatások a bőrkiütés és az idegrendszeri tünetek, köztük a szédülés, az álmatlanság, az aluszékonyság (álmosság), az összpontosító képesség romlása és a rendellenes álmok.
Ha Önnek bőrkiütése lett, beszélje ezt meg orvosával, mivel egyes kiütések súlyosak lehetnek. A legtöbb esetben azonban a kiütés elmúlik anélkül, hogy az Ön Stocrin-kezelését meg kellene változtatni. Gyakrabban észleltek kiütést a Stocrin-nal kezelt gyermekekben, mint felnőttekben.
Az idegrendszeri tünetek általában a kezelés megkezdésekor jelentkeznek, az első néhány hét után azonban rendszerint mérséklődnek. Ha Önnél ilyen tünetek előfordulnak, orvosa azt javasolhatja, hogy Ön lefekvéskor vegye be a Stocrin-t. Ritkán egyes betegeknél súlyosabb, a hangulatot vagy a világos gondolkodási képességet is befolyásoló tünetek jelentkeznek. Ezek közé tartozik a depresszió, öngyilkossági gondolatok, indulatos viselkedés és furcsa gondolatok. Néhány beteg ténylegesen öngyilkosságot követett el. Ezek a problémák gyakrabban fordulnak elő azoknál, akiknek korábban már volt valamilyen elmebetegségük. Ha Önnél a Stocrin-kezelés során ilyen tünetek vagy bármilyen mellékhatások jelentkeznek, minden esetben azonnal tájékoztassa orvosát.
Stocrin-t szedő betegeknél ritkán izomgörcsöket, viszketést, gyomortáji fájdalmat, valamint homályos látást is jelentettek.
A Stocrin szedése során más mellékhatások is előfordulhatnak. Orvosa vagy gyógyszerésze a mellékhatások részletesebb listájával rendelkezik. Minden esetben, akár az itt felsoroltak, akár ezeken kívül jelentkező egyéb szopkatlan tünetek esetén, valamint, ha a mellékhatások nem szűnnének meg, sőt fokozódnának, haladéktalanul forduljon orvosához.

Meddig tartható el a gyógyszer?
Ne használja e gyógyszert a dobozon feltüntetett lejárati időnél tovább (a számok a lejárat hónapját és évét mutatják).

Hogyan tárolandó a Stocrin 600 mg filmtabletta?
Nincsenek különleges tárolási előírások.
A gyógyszert gyermekek elől gondosan el kell zárni!

A forgalombahozatali engedély jogosultja az EU-ban:
Merck Sharp & Dohme Limited
Hertford Road, Hoddesdon
Hertfordshire EN11 9BU
Egyesült Királyság

A forgalombahozatali engedély jogosultja Magyarországon:
MSD Magyarország Kft.
Budapest, Magyarország

Gyártó:
Merck Sharp & Dohme B.V.
Waarderweg 39 Postbus 581,
2003 PC Haarlem
Hollandia

OGYI-T-8741/01
Betegtájékoztató OGYI-eng. száma: 655/40/2003