Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

SAXENDA 6MG/ML OLD INJ ET TOLL 3X3ML - BetegtájékoztatóVissza


B. BETEGTÁJÉKOZTATÓ



Betegtájékoztató: Információk a beteg számára

Saxenda 6 mg/ml oldatos injekció előretöltött injekciós tollban liraglutid

Mielőtt elkezdi alkalmazni ezt a gyógyszert, olvassa el figyelmesen az alábbi betegtájékoztatót, mert az Ön számára fontos információkat tartalmaz.
- Tartsa meg a betegtájékoztatót, mert a benne szereplő információkra a későbbiekben is szüksége lehet.
- További kérdéseivel forduljon kezelőorvosához, gyógyszerészéhez vagy a gondozását végző egészségügyi szakemberhez.
- Ezt a gyógyszert az orvos kizárólag Önnek írta fel. Ne adja át a készítményt másnak, mert számára ártalmas lehet még abban az esetben is, ha a betegsége tünetei az Önéhez hasonlóak.
- Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa erről kezelőorvosát, gyógyszerészét vagy a gondozását végző egészségügyi szakembert. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik. Lásd 4. pont.

A betegtájékoztató tartalma:

1. Milyen típusú gyógyszer a Saxenda és milyen betegségek esetén alkalmazható?
2. Tudnivalók a Saxenda alkalmazása előtt 3. Hogyan kell alkalmazni a Saxenda injekciót?
4. Lehetséges mellékhatások
5. Hogyan kell a Saxenda injekciót tárolni?
6. A csomagolás tartalma és egyéb információk


1. Milyen típusú gyógyszer a Saxenda és milyen betegségek esetén alkalmazható?

Milyen típusú gyógyszer a Saxenda?
A Saxenda a liraglutid nevű hatóanyagot tartalmazza, fogyást elősegítő gyógyszer. Szerkezete hasonló a bélben természetesen előforduló, étkezés után felszabaduló glükagonszerű peptid-1 (GLP-1) nevű hormonhoz. A Saxenda az agyban lévő, az étvágyat szabályozó receptorokon keresztül hat, fokozza a teltségérzést, és csökkenti az éhségérzetet. Ezáltal segíthet Önnek, hogy kevesebbet egyen és lefogyjon.

Milyen betegségek esetén alkalmazható a Saxenda?
A Saxenda, a diéta és a testmozgás kiegészítéseként, a testtömeg csökkentésre szolgál 18. életévüket betöltött felnőtteknek, abban az esetben, ha
• a testtömegindex (BMI) értéke 30 kg/m2 vagy annál nagyobb (elhízás) vagy
• a testtömegindex (BMI) értéke 27 kg/m2 és kevesebb mint 30 kg/m2 (túlsúly) és ezzel kapcsolatos egészségügyi problémákkal (például cukorbetegséggel, magas vérnyomással, kóros vérzsírszinttel vagy az úgynevezett "obstruktív alvási apnoé" nevű légzési problémával) küzdenek.
A testtömegindex (BMI - Body Mass Index) az Ön magasságához viszonyított testtömegét mérő szám.

Csak abban az esetben folytassa a Saxenda alkalmazását, ha 12 héten át napi 3,0 mg adagot alkalmazva a kezelés megkezdésekor mért testtömegének legalább 5%-át leadta (lásd 3. pont). Beszélje ezt meg kezelőorvosával, mielőtt folytatná a kezelést.

A Saxenda a testtömeg csökkentéséhez kiegészítő kezelésként alkalmazható egészséges táplálkozás és fokozott fizikai aktivitás mellett, olyan legalább 12 éves vagy annál idősebb gyermekeknél és serdülőknél, akiknél
• elhízás (orvosi diagnózis alapján)*, és
• 60 kg feletti testtömeg áll fenn.

Csak abban az esetben folytassa a Saxenda alkalmazását, ha 12 héten át napi 3,0 mg adagot vagy a legnagyobb tűrhető adagot alkalmazva BMI értéke legalább 4%-kal csökkent (lásd 3. pont). Beszélje ezt meg kezelőorvosával, mielőtt folytatná a kezelést.

Diéta és testmozgás
Kezelőorvosa diétát és testmozgási programot rendel el Önnek. A Saxenda alkalmazásának időtartama alatt tartsa be az ezekre vonatkozó előírásokat.


2. Tudnivalók a Saxenda alkalmazása előtt

Ne alkalmazza a Saxenda injekciót:
- ha allergiás a liraglutidra vagy a gyógyszer (6. pontban felsorolt) egyéb összetevőjére.

Figyelmeztetések és óvintézkedések
A Saxenda alkalmazása előtt beszéljen kezelőorvosával, gyógyszerészével vagy a gondozását végző egészségügyi szakemberrel.

A Saxenda alkalmazása nem ajánlott, ha Önnek súlyos szívelégtelensége van.

75 éves vagy idősebb betegeknél ezzel a gyógyszerrel kevés tapasztalat áll rendelkezésre. Alkalmazása nem ajánlott, ha Ön 75 éves vagy idősebb.

Vesebetegségben szenvedőknél ezzel a gyógyszerrel kevés tapasztalat áll rendelkezésre. Ha Ön vesebetegségben szenved vagy művesekezelésben részesül, forduljon kezelőorvosához.

Májbetegségben szenvedőknél ezzel a gyógyszerrel kevés tapasztalat áll rendelkezésre. Ha Ön májbetegségben szenved, forduljon kezelőorvosához.

Ez a gyógyszer nem ajánlott, ha olyan súlyos gyomor- vagy bélproblémája van, ami a gyomor lassabb ürülését eredményezi (úgynevezett gasztroparézis), vagy ha gyulladásos bélbetegsége van.

Cukorbetegség

Ha Ön cukorbetegségben szenved, ne alkalmazza a Saxenda injekciót az inzulin helyett.

Hasnyálmirigy-gyulladás

Tájékoztassa kezelőorvosát, ha korábban valamilyen hasnyálmirigy-betegsége volt, vagy jelenleg ilyen betegsége van.

Epehólyag-gyulladás és epekő

Ha testtömegéből jelentős mértékben veszít, fennáll Önnél az epekő és az epehólyag-gyulladás kialakulásának a kockázata. Hagyja abba a Saxenda alkalmazását és azonnal forduljon orvoshoz, ha erős fájdalmat érez hasa felső részén, ami rendszerint a legrosszabb a jobb oldalon a bordák alatt. A fájdalom a hátába vagy a jobb vállába sugározhat. Lásd 4. pont.

Pajzsmirigybetegség

Ha Önnek pajzsmirigybetegsége van, beleértve csomó kialakulását a pajzsmirigyben és a pajzsmirigy megnagyobbodását, forduljon kezelőorvosához.

Szívfrekvencia

Tájékoztassa kezelőorvosát, amennyiben a Saxenda injekcióval végzett kezelés alatt érezhető szívdobogást (palpitációt) észlel, vagy ha úgy érzi, hogy nyugalomban szaporán ver a szíve.

Folyadékvesztés és kiszáradás

A Saxenda injekcióval történő kezelés megkezdésekor folyadékvesztés vagy kiszáradás léphet fel. Ez hányinger, hányás vagy hasmenés miatt alakulhat ki. Fontos, hogy kellő mennyiségű folyadék ivásával elkerülje a kiszáradást. Ha bármilyen kérdése vagy aggálya van, forduljon kezelőorvosához, gyógyszerészéhez vagy a gondozását végző egészségügyi szakemberhez. Lásd 4. pont.

Gyermekek és serdülők
A Saxenda injekció hatásosságát és biztonságosságát 12 évesnél fiatalabb gyermekeknél nem vizsgálták.

Egyéb gyógyszerek és a Saxenda
Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát, gyógyszerészét vagy a gondozását végző egészségügyi szakembert a jelenleg vagy nemrégiben szedett, valamint szedni tervezett egyéb gyógyszereiről.

Különösen fontos, hogy tájékoztassa kezelőorvosát, gyógyszerészét vagy a gondozását végző egészségügyi szakembert, ha:
• Úgynevezett "szulfonilurea" típusú gyógyszereket (például glimepiridet vagy glibenklamidot) szed vagy ha inzulint alkalmaz - ezek a gyógyszerek a Saxenda injekcióval együtt alkalmazva alacsony vércukorszintet (hipoglikémiát) okozhatnak. Lehetséges, hogy kezelőorvosa módosítja a cukorbetegségre szedett gyógyszerei adagját, hogy megakadályozza az alacsony vércukorszint kialakulását. Az alacsony vércukorszintre jellemző figyelmeztető tüneteket lásd a 4. pontban.
Ha módosítja az inzulinadagját, kezelőorvosa gyakoribb vércukorszint-ellenőrzést javasolhat.
• Warfarint vagy egyéb szájon át szedendő véralvadásgátló (antikoaguláns) gyógyszereket szed. Vére alvadási képességének meghatározásához gyakoribb vérvizsgálatra lehet szükség.

Terhesség és szoptatás
Ne alkalmazza a Saxenda injekciót, ha Ön terhes, illetve ha fennáll Önnél a terhesség lehetősége, vagy gyermeket szeretne. Ennek az az oka, hogy nem ismert, hogy a Saxenda hatással van-e a magzatra.

A Saxenda szoptatás alatt nem alkalmazható. Ennek az az oka, hogy nem ismert, hogy a Saxenda bekerül-e az anyatejbe.

A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre Nem valószínű, hogy a Saxenda befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.
Néhány betegnél szédülés jelentkezhet a Saxenda alkalmazása alatt, főleg kezelés első 3 hónapja során (lásd a "Lehetséges mellékhatások" pontot). Ha szédülést érez, különösen óvatos legyen, amikor vezet vagy gépeket kezel. További információért forduljon kezelőorvosához.

Fontos információk a Saxenda egyes összetevőiről
Ez a gyógyszer kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz adagonként, azaz gyakorlatilag
"nátriummentes".


3. Hogyan kell alkalmazni a Saxenda injekciót?

A gyógyszert mindig a kezelőorvosa által elmondottaknak megfelelően alkalmazza. Amennyiben nem biztos abban, hogyan alkalmazza a gyógyszert, kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét vagy a gondozását végző egészségügyi szakembert.

Kezelőorvosa diétát és testmozgási programot rendel el Önnek. A Saxenda alkalmazásának időtartama alatt tartsa be az ezekre vonatkozó előírásokat.

Mennyi injekciót kell beadni?

Felnőttek
A kezelés kis adaggal kezdődik, ami a kezelés első öt hete alatt fokozatosan fog megemelkedni.
• A Saxenda kezdeti adagja naponta egyszer 0,6 mg, legalább egy héten keresztül.
• Kezelőorvosától azt az utasítást fogja kapni, hogy az adagot fokozatosan emelje 0,6 mg-os lépésekben, általában minden héten, amíg el nem éri a javasolt napi 3,0 mg-os adagot.
Kezelőorvosa elmondja Önnek, hogy melyik héten mennyi Saxenda injekciót kell alkalmaznia. Rendszerint az alábbi táblázatot kell követni:

Hét
Beadott adag
1. hét
0,6 mg, naponta egyszer
2. hét
1,2 mg, naponta egyszer
3. hét
1,8 mg, naponta egyszer
4. hét
2,4 mg, naponta egyszer
Az 5. héttől
3,0 mg, naponta egyszer

Ha egyszer elérte a 3,0 mg-os adagot az 5. héten, akkor ezt a dózist alkalmazza a kezelési időszak végéig. Ezt az adagját már ne emelje tovább.

Kezelőorvosa rendszeres időközönként értékelni fogja a kezelést.

12 éves vagy annál idősebb gyermekek és serdülők (? 12 év)
Gyermekeknél és serdülőknél (12 éves kortól 18 éves korig) a felnőttekéhez hasonló adagemelési protokollt kell alkalmazni (lásd a fenti táblázatot). Az adagot addig kell emelni, amíg a 3,0 mg-ot
(fenntartó adag) vagy a tolerált legnagyobb adagot el nem érik. 3,0 mg-nál magasabb napi adag nem ajánlott.

Hogyan és mikor kell alkalmazni a Saxenda injekciót?
• Mielőtt először használná az injekciós tollat, kezelőorvosa vagy a gondozását végző egészségügyi szakember megmutatja Önnek, miként kell azt használnia.
• A Saxenda injekciót bármely napszakban beadhatja, étkezéstől, illetve ivástól függetlenül.
• A Saxenda injekciót naponta nagyjából azonos időben alkalmazza - válassza ki a nap azon időpontját, amikor az a legalkalmasabb Önnek.

Hova kell beadni az injekciót?
A Saxenda injekciót a bőr alá (szubkután injekcióként) kell beadni.
• Az injekció beadására a legalkalmasabb helyek a derék elülső felszíne (has), a comb elülső felszíne vagy a felkar.
• Az injekciót soha ne fecskendezze be visszérbe vagy izomba.

A részletes használati utasítás ennek a betegtájékoztatónak a másik oldalán található.

Cukorbetegség
Tájékoztassa a kezelőorvosát, ha Ön cukorbetegségben szenved. Lehetséges, hogy kezelőorvosa módosítja a cukorbetegségre szedett gyógyszerei adagját, hogy megakadályozza az alacsony vércukorszint kialakulását.
• Ne keverje össze a Saxenda injekciót más injekcióként alkalmazandó készítményekkel (például inzulinokkal).
• Ne használja együtt a Saxenda injekciót más GLP-1-receptor-agonistát tartalmazó gyógyszerekkel (például exenatiddal vagy lixiszenatiddal).

Ha az előírtnál több Saxenda injekciót alkalmazott
Ha az előírtnál több Saxenda injekciót alkalmazott, azonnal forduljon orvoshoz, vagy keresse fel a legközelebbi kórház sürgősségi osztályát. Vigye magával a gyógyszere csomagolását. Orvosi kezelésre lehet szüksége. Az alábbi hatások jelentkezhetnek:
• hányinger;
• hányás;
• alacsony vércukorszint (hipoglikémia). Kérjük, nézze meg a gyakori mellékhatásoknál az alacsony vércukorszintre figyelmeztető tüneteket.

Ha elfelejtette alkalmazni a Saxenda injekciót
• Ha elfelejtett beadni egy adagot, és ezt a szokásos beadási időtől számított 12 órán belül észreveszi, adja be, amint eszébe jut.
• Ha azonban a kihagyott adag beadási ideje már több mint 12 órával elmúlt, akkor hagyja ki az elfelejtett adagot, és a következő adagot másnap a szokásos időben adja be.
• Ne adjon be kétszeres adagot a kihagyott adag pótlására, és ne növelje meg a következő napi adag mennyiségét a kihagyott adag pótlására.

Ha idő előtt abbahagyja a Saxenda alkalmazását
Ne hagyja abba a Saxenda alkalmazását anélkül, hogy beszélne kezelőorvosával.

Ha bármilyen további kérdése van a gyógyszer alkalmazásával kapcsolatban, kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét vagy a gondozását végző egészségügyi szakembert.


4. Lehetséges mellékhatások

Mint minden gyógyszer, így ez a gyógyszer is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.

Súlyos mellékhatások

A Saxenda injekcióval végzett kezelésben részesülő betegeknél ritkán súlyos allergiás (anafilaxiás) reakciókról számoltak be. Azonnal forduljon orvoshoz, amennyiben olyan tüneteket tapasztal, mint légzési probléma, a torok és az arc duzzanata vagy gyors szívverés.

A Saxenda injekcióval végzett kezelésben részesülő betegeknél nem gyakran
hasnyálmirigy-gyulladásról (pankreatitiszről) számoltak be. A hasnyálmirigy-gyulladás olyan súlyos, esetleg életveszélyes állapot, amely orvosi kezelést igényel.
Hagyja abba a Saxenda alkalmazását, és azonnal forduljon orvoshoz, ha az alábbi súlyos mellékhatások bármelyikét észleli:
• Erős és nem múló hasfájás (a gyomor területén), ami a hátába sugározhat, valamint hányinger és
hányás, mert ezek hasnyálmirigy-gyulladás (pankreatitisz) tünetei lehetnek.

Egyéb mellékhatások

Nagyon gyakori: 10-ből több mint 1 beteget érinthet.
• Hányinger (émelygés), hányás, hasmenés, székrekedés, fejfájás - ezek általában néhány nap, illetve néhány hét után megszűnnek.

Gyakori: 10-ből legfeljebb 1 beteget érinthet.
• A gyomor-bél rendszert érintő problémák, mint például az emésztési zavar (diszpepszia), a gyomor nyálkahártyájának gyulladása (gasztritisz), a gyomorfájás, a felhasi fájdalom, a gyomorégés, a puffadásérzés, a fokozott bélgázképződés (flatulencia), a böfögés és a szájszárazság.
• Gyengeség vagy fáradtság.
• Megváltozott ízérzés.
• Szédülés.
• Alvászavar (inszomnia). Ez általában a kezelés első 3 hónapja során jelentkezik.
• Epekő.
• Bőrkiütés.
• Az injekció beadásának helyén jelentkező reakciók (például véraláfutás, fájdalom, irritáció, viszketés és bőrkiütés).
• Alacsony vércukorszint (hipoglikémia). Az alacsony vércukorszint figyelmeztető tünetei hirtelen jelentkezhetnek, és az alábbiak lehetnek: hideg verejtékezés, hűvös és sápadt bőr, fejfájás, szapora szívverés, émelygés, rendkívül erős éhség, látászavarok, álmosság, gyengeség, idegesség, szorongás, zavartság, koncentrálási nehézség és remegés (tremor). Kezelőorvosa elmagyarázza Önnek, hogy hogyan kezelje az alacsony vércukorszintet, és mi a teendője, ha ezeket a figyelmeztető tüneteket észleli.
• A hasnyálmirigyenzimek, például a lipáz és az amiláz szintjének emelkedése.

Nem gyakori: 100-ból legfeljebb 1 beteget érinthet.
• Folyadékvesztés (kiszáradás). Ez valószínűbb, hogy a kezelés kezdetén fordul elő, és feltehetőleg a hányás, a hányinger és a hasmenés okozza.
• A gyomorürülés lassulása.
• Epehólyag-gyulladás.
• Allergiás reakciók, többek között bőrkiütés.
• Általános rossz közérzet.
• Felgyorsult pulzus.

Ritka: 1000-ből legfeljebb 1 beteget érinthet.
• Vesekárosodás.
• Akut veseelégtelenség. Ennek tünetei lehetnek a vizelet mennyiségének csökkenése, fémes íz érzése a szájban és véraláfutások könnyű kialakulása.

Mellékhatások bejelentése
Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelőorvosát, gyógyszerészét vagy a gondozását végző egészségügyi szakembert. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik. A mellékhatásokat közvetlenül a hatóság részére is bejelentheti az V. függelékben található elérhetőségeken keresztül.
A mellékhatások bejelentésével Ön is hozzájárulhat ahhoz, hogy minél több információ álljon rendelkezésre a gyógyszer biztonságos alkalmazásával kapcsolatban.


5. Hogyan kell a Saxenda injekciót tárolni?

A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!

Az injekciós toll címkéjén és a dobozon feltüntetett lejárati idő (Felhasználható) után ne alkalmazza a Saxenda injekciót. A lejárati idő az adott hónap utolsó napjára vonatkozik.

Az első használat előtt:

Hűtőszekrényben (2 °C - 8 °C) tárolandó. Nem fagyasztható! A hűtőszekrény mélyhűtő részétől távol tartandó.

Ha már elkezdte használni az injekciós tollat:

Az injekciós tollat 1 hónapig tárolhatja, ha legfeljebb 30 °C hőmérsékleten vagy hűtőszekrényben
(2 °C - 8 °C) tárolja. Nem fagyasztható! A hűtőszekrény mélyhűtő részétől távol tartandó.

Amikor éppen nem használja az injekciós tollat, az injekciós toll kupakját a fénytől való védelem érdekében tartsa az injekciós tollon.

Ne alkalmazza ezt a gyógyszert, ha az oldat nem tiszta vagy nem színtelen, illetve nem majdnem színtelen.

Semmilyen gyógyszert ne dobjon a szennyvízbe vagy a háztartási hulladékba. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy mit tegyen a már nem használt gyógyszereivel. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.


6. A csomagolás tartalma és egyéb információk

Mit tartalmaz a Saxenda?
- A készítmény hatóanyaga a liraglutid. 1 ml injekciós oldat 6 mg liraglutidot tartalmaz. 18 mg liraglutidot tartalmaz előretöltött injekciós tollanként.
- Egyéb összetevők a dinátrium-foszfát-dihidrát, propilén-glikol, fenol, sósav és nátrium-hidroxid (a pH beállításához) és injekcióhoz való víz.

Milyen a Saxenda külleme és mit tartalmaz a csomagolás?
A Saxenda tiszta és színtelen vagy csaknem színtelen oldatos injekció, amely egy előretöltött injekciós tollban kerül forgalomba. Minden egyes injekciós toll 3 ml oldatot tartalmaz, amellyel 0,6 mg-os,
1,2 mg-os, 1,8 mg-os, 2,4 mg-os vagy 3,0 mg-os adag adható be.

A Saxenda 1, 3 vagy 5 injekciós tollat tartalmazó csomagolásban kerül forgalomba. Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

A csomagolás nem tartalmaz tűt.

A forgalomba hozatali engedély jogosultja és a gyártó
Novo Nordisk A/S
Novo Allé
DK-2880 Bagsvard
Dánia

A betegtájékoztató legutóbbi felülvizsgálatának dátuma:

Egyéb információforrások

A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján http://www.ema.europa.eu/) található.




Használati utasítás - Saxenda 6 mg/ml oldatos injekció előretöltött injekciós tollban

A Saxenda előretöltött injekciós toll használata előtt, kérjük, olvassa el figyelmesen ezt a használati utasítást.
Ne használja az injekciós tollat, amíg kezelőorvosa vagy a gondozását végző egészségügyi szakember meg nem tanította annak használatára.
Először ellenőrizze az injekciós tollat, és győződjön meg arról, hogy az a Saxenda 6 mg/ml injekciót tartalmazza, majd tekintse meg a lenti ábrákat, hogy megismerkedjen az injekciós toll különböző részeivel és a tűvel.
Ha Ön vak vagy rosszul lát, és nem tudja leolvasni az injekciós tollon található adagszámlálót, segítség nélkül ne használja ezt az injekciós tollat. Kérjen segítséget egy jól látó és a Saxenda előretöltött injekciós toll használatára kiképzett személytől.
Az Ön injekciós tolla egy előretöltött injekciós toll, amelyen az adag a
megfelelő érték kiválasztásával állítható be. Az injekciós toll 18 mg liraglutidot tartalmaz, és 0,6 mg-os, 1,2 mg-os, 1,8 mg-os, 2,4 mg-os és 3,0 mg-os adag adható be vele. Az injekciós tollat NovoFine vagy NovoTwist, legfeljebb 8 mm hosszú és 32 G vastagságnál nem vékonyabb, egyszer használatos injekciós tűkkel történő használatra tervezték.
A csomagolás tűt nem tartalmaz.

Fontos információ
Ezekre a megjegyzésekre különösen figyeljen, mert fontosak az injekciós toll biztonságos használatához.






1. Az injekciós toll előkészítése és egy új tű felhelyezése

• Ellenőrizze az injekciós toll nevét és színes címkéjét, és győződjön meg arról, hogy az Saxenda injekciót tartalmaz. Ez különösen fontos akkor, ha többféle típusú injekcióban alkalmazandó gyógyszert is használ. Ha nem a megfelelő gyógyszert alkalmazza, az káros lehet az egészségére.
• Húzza le az injekciós toll kupakját.


• Ellenőrizze, hogy az injekciós tollban található oldat tiszta és színtelen-e. Nézzen át az injekciós toll ellenőrző ablakán. Ha az oldat zavarosnak tűnik, ne használja az injekciós tollat.

• Vegyen elő egy új tűt, és tépje le a papír védőlapot.

Ügyeljen rá, hogy helyesen csatlakoztassa a tűt.

• A tűt egyenesen nyomja rá az injekciós tollra.
• Csavarja rá addig, hogy megszoruljon.

Az injekciós tűt két tűsapka fedi. Mindkét tűsapkát el kell távolítania. Ha elfelejti eltávolítani valamelyik tűsapkát, nem fog oldatot beadni.

• Húzza le a külső tűsapkát, és őrizze meg. Az injekció beadása után szüksége lesz rá, hogy a tűt biztonságos módon vegye le az injekciós tollról.

• Húzza le a belső tűsapkát, és dobja ki. Ha megpróbálja visszahelyezni a belső tűsapkát, előfordulhat, hogy véletlenül megszúrja magát a tűvel.
Egy csepp oldat jelenhet meg a tű hegyén. Ez normális jelenség, de még ilyenkor is ellenőriznie kell az áramlást, ha első alkalommal használ egy új injekciós tollat.
Egészen addig ne csatlakoztasson új tűt az injekciós tollhoz, amíg készen nem áll az injekció beadására.

Minden egyes injekció beadásához mindig új tűt használjon. Ezzel elkerülhető a tű elzáródása és szennyeződése, a fertőzések átvitele és a pontatlan adagolás.
Soha ne használjon elgörbült vagy sérült tűt.

2. Az áramlás ellenőrzése mindegyik új injekciós tollnál

• Ha az injekciós tollat már használatba vette, folytassa a 3. "Az adag kiválasztása" lépéssel. Kizárólag új injekciós tollnál, és csak az első injekció beadása előtt ellenőrizze az áramlást.
• Forgassa el az adagbeállítót az áramlásellenőrző jelig ( ), ami közvetlenül a 0 érték mellett található. Ügyeljen rá, hogy az áramlás ellenőrző jel a mutatóval egy vonalban legyen.


• Tartsa az injekciós tollat a tűvel felfelé.
Nyomja be, és tartsa benyomva az adagológombot, amíg az adagszámláló vissza nem tér a 0 értékre. A 0 értéknek egy vonalban kell lennie az adagot mutató nyíllal. Egy csepp oldatnak kell megjelennie a tű hegyén.

Egy kis csepp maradhat a tű hegyén, de az nem kerül beadásra. Ha nem jelenik meg a csepp, ismételje meg a 2. "Az áramlás ellenőrzése mindegyik új injekciós tollnál" című lépést, legfeljebb 6 alkalommal. Ha még ekkor sem jelenik meg csepp, cserélje ki a tűt, és ismételje meg a 2. "Az áramlás ellenőrzése mindegyik új injekciós tollnál" című lépést még egyszer. Ha még ezután sem jelenik meg csepp, akkor dobja ki az injekciós tollat, és használjon újat.

Egy új injekciós toll első használata előtt mindig ellenőrizze, hogy egy csepp megjelenik-e a tű hegyén. Ezzel győződhet meg arról, hogy az oldat áramlása biztosított.
Ha nem jelenik meg csepp, az injekciós toll nem fog gyógyszert beadni, még akkor sem, ha az adagbeállító mozog. Ez azt jelezheti, hogy a tű elzáródott vagy megsérült.
Ha nem ellenőrzi mindegyik új injekciós toll első használata előtt az áramlást, akkor lehetséges, hogy nem kapja meg az előírt adagot, és nem fog bekövetkezni a Saxenda várt hatása.

3. Az adag beállítása

• Forgassa el az adagbeállítót egészen addig, amíg az adagszámláló az Ön számára szükséges adagot nem mutatja (0,6 mg, 1,2 mg, 1,8 mg, 2,4 mg vagy 3,0 mg).
Ha rossz adagot állított be, az adag korrigálása érdekében forgassa az adagbeállítót előre vagy hátra.
Az injekciós tollon legfeljebb 3,0 mg állítható be.

Az adagbeállító segítségével megváltoztatható az adag. Csak az adagszámláló és az adagmutató mutatja meg, hogy adagonként hány mg-ot állít be.
Adagonként legfeljebb 3,0 mg-ot állíthat be. Ha az Ön injekciós tolla már 3,0 mg-nál kevesebbet tartalmaz, az adagszámláló megáll a 3,0 mg előtt.
Az adagbeállító másként kattan, amikor előre vagy hátra forgatják, illetve ha a megmaradt milligrammok számán túl forgatják. Ne számolja az injekciós toll kattanásait.

A gyógyszer beadása előtt mindig az adagszámláló és az adagmutató segítségével nézze meg, hogy hány mg-ot állított be. Ne számolja az injekciós toll kattanásait.
Ne használja az injekciós toll skáláját. Az injekciós toll skálája csak hozzávetőlegesen mutatja az injekciós tollban megmaradt oldat mennyiségét.
Az adagbeállító segítségével csak 0,6 mg-os, 1,2 mg-os, 1,8 mg-os, 2,4 mg-os vagy 3,0 mg-os adagot szabad kiválasztani. Annak érdekében, hogy Ön a megfelelő adagot kapja meg, a kiválasztott dózist mutató számoknak pontosan egy vonalba kell kerülniük az adagmutató nyíllal.


Mennyi oldat maradt?

• Az injekciós toll skálája hozzávetőlegesen mutatja az injekciós tollban megmaradt oldat mennyiségét.


A

• A megmaradt oldat pontos mennyiségének meghatározásához használja az adagszámlálót:
Forgassa el az adagbeállítót, amíg az adagszámláló meg nem áll.
Ha 3,0-át mutat, akkor legalább 3,0 mg van még az injekciós tollban. Ha az adagbeállító megáll 3,0 előtt, akkor az injekciós tollban már nem maradt elegendő oldat egy teljes, 3,0 mg-os adag beadásához.

Ha több gyógyszerre van szüksége, mint amennyi az injekciós tollban maradt
Csak abban az esetben oszthatja meg az adagját a jelenlegi és egy új injekciós toll között, ha kezelőorvosa vagy a gondozását végző egészségügyi szakember erre megtanította, vagy ezt javasolta Önnek. Számológép segítségével tervezze meg az adagokat a kezelőorvosa vagy a gondozását végző egészségügyi szakember útmutatásai szerint.

Nagyon vigyázzon, hogy pontosan számoljon.
Amennyiben nem biztos abban, hogy hogyan kell két injekciós toll használatával szétosztania az adagját, akkor a beadandó adagot egy új injekciós tollon állítsa be, és azzal adja be.
B
Példa:

4. Az adag beadása injekcióban

• Szúrja a tűt a bőrébe a kezelőorvosa vagy a gondozását végző egészségügyi szakember által mutatott módon.
• Ellenőrizze, hogy látja-e az adagszámlálót. Ne fedje azt be az ujjával. Ez megszakíthatja az injekció beadását.

• Nyomja be, és tartsa benyomva az adagológombot. Figyelje, ahogy az adagszámláló vissza tér a 0 értékre. A 0 értéknek egy vonalban kell lennie az adagot mutató nyíllal. Ekkor egy kattanást hallhat vagy érezhet.
• Továbbra is folyamatosan tartsa benyomva az adagológombot, amíg a tűt a bőrébe beszúrva tartja.

• Számoljon lassan 6-ig, miközben továbbra is benyomva tartja az adagológombot.
• Ha korábban húzza ki a tűt, lehetséges, hogy folyadékot fog látni kiáramolni a tű hegyén. Ebben az esetben nem jut be a teljes adag.


• Húzza ki a tűt a bőréből. Most már felengedheti az adagológombot.

Ha az injekció helyén vér jelenik meg, enyhén nyomja meg a bőrt.

Az injekció beadása után egy csepp oldatot láthat a tű hegyén. Ez normális jelenség, és nem befolyásolja az adagját.

Mindig figyelje az adagszámlálót, hogy tudja, hány mg-ot ad be. Az adagológombot addig tartsa benyomva, amíg az adagszámláló a 0 értéket nem mutatja.
Hogyan lehet a tű elzáródását vagy sérülését észrevenni?
• Ha az adagológomb folyamatos nyomva tartása után az adagszámlálón nem jelenik meg a 0 érték, minden bizonnyal egy elzáródott vagy sérült tűt használt.
• Ilyenkor Ön semennyi gyógyszert sem kapott, még akkor sem, ha az adagszámláló elmozdult az Ön által eredetileg beállított adagtól.

Mi a teendő, ha a tű elzáródott?
Cserélje ki a tűt az 5. "Az injekció beadása után" lépésben leírtaknak megfelelően, és ismételje meg az összes lépést az 1. "Az injekciós toll előkészítése és egy új tű felhelyezése" lépéstől kezdve. Ügyeljen rá, hogy az Ön számára szükséges teljes adagot állítsa be.

Az injekció beadása közben soha ne érintse meg az adagszámlálót. Ez megszakíthatja az injekció beadását.

5. Az injekció beadása után

• Minden egyes injekció beadása után mindig dobja ki a tűt, hogy a következő injekciót könnyen adhassa be és hogy megelőzze a tű elzáródását. Ha a tű elzáródott, semennyi gyógyszert sem fog beadni.

• Egy sima felületen vezesse a tű hegyét a külső tűsapkába anélkül, hogy megérintené a tűt vagy a külső tűsapkát.

• Miután a tűsapka a tűt már befedte, óvatosan nyomja rá teljesen a külső tűsapkát.
• Csavarja le a tűt, és megfelelő körültekintéssel dobja ki oly módon, amelyet a kezelőorvosa, a gondozását végző egészségügyi szakember, a gyógyszerésze vagy az illetékes hatóság előírt.

• Az oldat fénytől való védelme érdekében minden használat után tegye rá az injekciós toll kupakját az injekciós tollra. Ha az injekciós toll kiürült, rajta hagyott tű nélkül, a kezelőorvosa, a gondozását végző egészségügyi szakember, a gyógyszerésze, illetve az illetékes hatóságok előírása szerint dobja ki.
Soha ne próbája meg a belső tűsapkát visszatenni a tűre. Megszúrhatja magát a tűvel.
Minden egyes injekció beadása után, mindig vegye le a tűt az injekciós tollról.
Ezzel elkerülhető a tű elzáródása és szennyeződése, a fertőzések átvitele, az oldat elfolyása és a pontatlan adagolás.

További fontos információk

• Az injekciós tollat és a tűket más személyek - főleg gyermekek - elől mindig gondosan elzárva kell tartani!
• Az injekciós tollát és tűit soha sem szabad másokkal közösen használnia.
• A gondozóknak nagyon óvatosan kell kezelniük a használt tűket, hogy megelőzzék a tű által okozott sérülést és a fertőzések átvitelét.

Az injekciós toll gondozása

• Ne hagyja az injekciós tollat gépkocsiban vagy más olyan helyen, ahol túlságosan felmelegedhet vagy lehűlhet.
• Azt a Saxenda injekciót, amelyik megfagyott, nem szabad beadni. Ha mégis beadja, akkor lehetséges, hogy nem alakul ki a gyógyszer várt hatása.
• Az injekciós tollat nem érheti por, szennyeződés és folyadék.
• Ne mossa, ne áztassa, és ne kenje meg kenőanyaggal az injekciós tollat. Enyhe mosószerrel megnedvesített textíliával tisztíthatja.
• Ne ejtse le az injekciós tollat, és ne üsse kemény felülethez. Ha elejtette az injekciós tollat, vagy valamilyen problémára gyanakszik, az injekció beadása előtt csatlakoztasson egy új tűt, és ellenőrizze az oldat áramlását.
• Ne próbálja meg újratölteni az injekciós tollát. Ha kiürült, ki kell dobni.
• Ne próbálja megjavítani az injekciós tollát, és ne próbálja meg szétszedni.



1

1

1