Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

INFERGEN 9MIKROG.OLDAT INJEKCIÓHOZ 12X - BetegtájékoztatóVissza


Infergen 9 mg oldat injekcióhoz
(Yamanouchi)


Mielőtt elkezdené gyógyszerét alkalmazni, olvassa el figyelmesen az alábbi betegtájékoztatót.
· Ez a betegtájékoztató minden információt tartalmaz a készítménnyel kapcsolatban amit Önnek tudnia kell.
· Tartsa meg a betegtájékoztatót, mert a benne szereplő információkra a későbbiekben is szüksége lehet.
· További kérdéseivel forduljon kezelőorvosához.


Mit tartalmaz az Infergen?
Az Infergen aktív hatóanyaga az interferon alfacon-1. 1 üveg (0,3 ml) 9 mg interferon alfacon-1-et tartalmaz.
Segédanyagok: Nátrium-dihidrogén-foszfát-monohidrát, vízmentes dinátrium-hidrogén-foszfát, nátrium-klorid, injekcióhoz való desztillált víz.

Hogyan hat az Infergen?
Az aktív hatóanyag, az interferon alfacon-1, a szervezetben termelődő természetes interferonokhoz hasonlóan, fokozza a vírusfertőzések, pl. a hepatitis-C elleni ellenállást. A hatás módja nem teljesen ismert, feltehetően vírusellenes hatással rendelkezik és befolyásolja az immunrendszert.

Mire használható az Infergen?
Az Infergent 18 éven felüli betegek krónikus C-vírus hepatitisének kezelésére használják.

Az Infergen használata előtt fontos tudnia az alábbiakat:

Mikor nem szabad az Infergen-t alkalmazni?
Ismert interferon-allergia vagy az egyéb összetevőkkel szembeni túlérzékenység esetén. Ha az Infergen-kezelés során súlyos allergiás reakciót tapasztal, szüntesse meg a kezelést és konzultáljon kezelőorvosával vagy gyógyszerészével. Nem használhatja az Infergen-t, ha dekompenzált májbetegség, súlyos szívbetegség, súlyos vese- vagy májműködési zavarok állnak fenn Önnél, vagy epilepszia esetén.
Ne használja az Infergen-t jelenleg fennálló vagy régebben előfordult pszichiátriai betegségek esetén, az immunrendszer működését pótló gyógyszerek szedése közben, immunológiai betegség, bizonyos májgyulladások (autoimmun hepatitis) fennállása esetén, vagy ha szervátültetésben részesült. Végül nem kezelt vagy nem kezelhető pajzsmirigybetegség szintén ellenjavallt az Infergen-kezelést.
A készítmény biztonságos alkalmazásáról 18 éves kor alatt nem állnak rendelkezésre adatok, ezért ebben a korcsoportban alkalmazása nem javasolt.
Terhesség, szoptatás ideje alatt (ld. lent).

Fontos tudnivalók az Infergen használata során
Ha az Infergen-kezelés közben lehangoltság (depresszió) tüneteit észleli vagy öngyilkossági gondolatai támadnak, azonnal forduljon kezelőorvosához.
Az Infergen mellékhatásaként autoimmun betegség alakulhat ki, különösen akkor, ha a családban előfordult autoimmun megbetegedés.
Kezelés során a meglévő pikkelysömör (pszoriaszis) súlyosbodhat.
Ha bármilyen látászavart észlel, azonnal jelentse kezelőorvosának.
Mellékhatásként vérnyomásesés előfordulhat.
Bár a lázreakció egyike az Infergen-kezelés során fellépő leggyakoribb mellékhatásoknak, elhúzódó láz esetén keresse fel orvosát a láz egyéb okainak kizárása végett.


Ha Önnek szív- érrendszeri betegsége volt, ez hajlamosítja Önt szív-, érrendszeri mellékhatásokra, például ritmuszavarokra. Kezelőorvosa fokozottan fogja Önt ellenőrizni. Ha a kezelés alatt a májfunkciók romlását észleli, a kezelést meg kell szakítani. Véralvadási zavarok, krónikus tüdőbetegség, a cukorbetegség bizonyos formái szintén fokozottabb ellenőrzést igényelnek. Ha légszomj vagy más légúti panasz lép fel, kezelőorvosa mellkas röntgen vizsgálatot végeztet és szükség esetén leállítja az Infergen-kezelést, ill. más gyógyszert rendel. A pajzsmirigy rendellenességei esetén kiegészítő kezelésben fog részesülni.

Tudni kell, hogy egyik interferon készítményről egy másikra áttérés esetén az adagolás módosítására lehet szükség.

Kölcsönhatások egyéb gyógyszerekkel
Az Infergen más gyógyszerek hatását megváltoztathatja, a kezelés előtt tájékoztassa orvosát az Ön által szedett egyéb gyógyszerekről. Kezelés alatt ne kezdjen új gyógyszert szedni orvosa vagy gyógyszerésze tanácsa nélkül.

Kezelés terhesség és szoptatás alatt
Az Infergen hatása a magzatra ismeretlen, ezért terhesség vagy annak gyanúja esetén ne kezdje el az Infergen-kezelést. Ha bármelyik partner Infergen-kezelésben részesül, hatásos fogamzásgátló eljárást kell alkalmazni. Ha mégis teherbe esik, haladéktalanul tájékoztassa kezelőorvosát.
Nem ismert, hogy az Infergen megjelenik-e az anyatejben. Ha Ön szoptat, beszélje meg kezelőorvosával, hogy a szoptatás felfüggesztése vagy a kezelés megszakítása mellett döntsenek.
A készítmény csak a terápiás előny/kockázat gondos mérlegelését követően alkalmazható.

Hatás az autóvezetésre és a gépek kezelésére
A készítmény mellékhatásai (influenza-szerű tünetegyüttes, szédülés, depressziós tünetek, zavartság, aluszékonyság, (somnolentia) vagy fáradékonyság) hátrányosan befolyásolhatják a gépjárművezetéshez és gépkezeléshez szükséges képességeket, ezért a fenti tünetek észlelése esetén kerülje az autóvezetést és munkagépek kezelését.

Hogyan használja az Infergen-t?
Az Infergen-kezelést csak orvos ellenőrzése mellett kezdheti el. Az injekció bőr alá adandó heti 3 alkalommal, lehetőleg 48 óránként. A kezelés időtartama általában legalább 12 hónap.

A kezelés kezdetén vagy később Ön megtanulhatja az öninjekciózást. Kövesse orvosa tanácsait. Ebben segítségére van az öninjekciózásra vonatkozó részletes utasítás, melyet ebben a tájékoztatóban talál. Beadás előtt szemlélje meg az ampullát és csak teljesen tiszta, üledékmentes oldatot használjon.

Mi a teendő, ha túl sok Infergen-t adott be?
A tapasztalatok szerint az előírt adag sokszorosa sem okozott életveszélyes mellékhatást. Mindazonáltal véletlen túladagolás esetén rögtön konzultáljon kezelőorvosával.

Kihagyott egy injekciót?
Ha elfelejtett egy Infergen injekciót időben beadni, adja be mielőbb, de a következő injekciót csak 48 óra múlva adja be.

Mellékhatások
A betegek többsége influenza-szerű tüneteket tapasztal, láz, levertség, fejfájás, izomfájdalmak jelentkeznek. E tünetek idővel csökkennek, de orvosa fájdalomcsillapítót, pl. paracetamolt rendelhet enyhítésükre. Segíthet az is, ha az injekciót lefekvés előtt alkalmazza.

Az alábbi egyéb tünetek fordulhatnak elő: fájdalom vagy beszűrődés az injekció helyén, lehangoltság (depresszió), öngyilkos gondolatok, feszültség, alvászavarok, szédülés, szorongás, érzelmi instabilitás, zavartság, izommerevség, étvágytalanság, hányinger, hányás, hasmenés, hasi vagy egyéb fájdalom, szájszárazság, felsőlégúti infekciók, köhögés, légszomj, fokozott verítékezés, ízérzésváltozás, gyengeség érzése, aluszékonyság, zsibbadás, hajhullás, bőrviszketés, kiütések, véraláfutások, tüdőgyulladás, súlyváltozás, vizenyő, szapora szívverés, emésztési zavarok, magas vagy alacsony vérnyomás, csökkent nemi vágy, fájdalomérzés csökkenése, székrekedés, fogínyvérzés, idegrendszeri zavarok, pajzsmirigy funkció zavarai, a vér zsírsav szintek változása. A fehérvérsejtek száma csökkenhet, ezért magas láz vagy heveny fertőzés jelei esetén forduljon kezelőorvosához.
Ha a fenti mellékhatások bármelyikét észleli vagy bármilyen egyéb mellékhatást észlel, beszélje meg orvosával.

Hogyan tárolja az Infergen-t?
2-8 °C között, fagyástól védve tartandó.
Közvetlenül a felhasználás előtt szobahőmérsékleten (15-25 °C) is tartható, maximum 24 óráig.
Ha öninjekciózást alkalmaz, ügyeljen a használt fecskendők és tűk helyes megsemmisítésére.
Gyógyszerészétől kérjen tanácsot.

A gyógyszert a csomagoláson feltüntetett lejárati időn belül szabad felhasználni.
A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó.

OGYI-T-7544/01 Infergen 9 µg oldat injekcióhoz (1x)
OGYI-T-7544/02 Infergen 9 µg oldat injekcióhoz (6x)
OGYI-T-7544/03 Infrgen 9 µg oldat injekcióhoz (12x)
Betegtájékoztató OGYI-eng. száma: 6928/41/2003
Használati utasítás az injekció beadásához

Az alábbi utasítások ismertetik, hogyan adhatja be önmagának az Infergen injekciót. Kérjük, olvassa el figyelmesen és lépésről lépésre kövesse az utasításokat. Az orvos vagy asszisztensnője segít Önnek az öninjekciózás technikájának elsajátításában. Csak akkor próbálja meg önmagának beadni az injekciót, ha már biztos abban, hogy megértette az eljárást és az öninjekciózás követelményeit.

Előkészítés
Készítse össze a szükséges eszközöket: egy ampulla Infergent, egy fecskendőt két tűvel, alkoholt és vattát. Gondosan mosson kezet.

A szükséges mennyiségű oldat felszívása a fecskendőbe
Távolítsa el gumidugót védő színes védőfedelet. Tisztítsa le az ampulla tetejét alkohollal. Bontsa ki a fecskendőt védőburkolatából. Ne érintse a fecskendő hegyét. Vegye ki a hosszú (zöld) tűt védőburkolatából és szorosan húzza rá a fecskendő hegyére. Távolítsa el a tűről a védő tokot anélkül, hogy a tűt megérintené.
Óvatosan szúrja át az ampulla gumidugóját a tűvel és vezesse a tűt az ampulla belsejébe.
Fordítsa az ampullát tetejével lefelé úgy, hogy a tű hegye az oldatba érjen. A művelet közben ne rázza fel az ampullát.

Egyik kezével tartsa a fecskendőt és az ampullát, másik kézzel a fecskendő dugattyújának lassú hátrahúzásával szívja át az egész oldatot a fecskendőbe. Húzza ki a tűt az ampullából.

Tartsa a fecskendőt tűvel fölfelé. Cserélje ki a hosszú tűt a rövid (szürke) tűre. Lassan ütögesse a fecskendőt, amíg az összes légbuborék felemelkedik a fecskendő hengerének felső részébe.

Óvatosan tolja a dugattyút fölfelé, hogy CSAK A LEVEGŐ távozzon a tűn keresztül.
Ellenőrizze, hogy a fecskendő az előírt mennyiségű oldatot tartalmazza (0,3 milliliter, ha az orvos másként nem rendelte).

Az injekció helyének kiválasztása és fertőtlenítése
Válassza ki az injekció beadásának helyét. Minden alkalommal más területet használjon. Az Infergent a bőr alatti kötőszövetbe, a bőr alá kell adni. Az injekció beadására legalkalmasabbak a laza és lágy részek, távol az izületektől és az erektől, mint a comb első felszíne, a has bőre, kivéve a deréktájat és a köldök körüli területet. A beadás helyének váltogatásával elkerülhető a helyi bőrreakciók kialakulása. Vezessen feljegyzést arról, hogy mikor és hová adta be utoljára az injekciót. Egy hét múlva újra használhatja ugyanazt a területet. Ha valamennyi terület érzékennyé válik, orvosa segítségével válasszon újabb beadási helyet.

Alkoholos vattával tisztítsa le a bőrt a választott területen. Hagyja az alkoholt elpárologni, míg a bőr szárazzá válik. Gyengéden csípje össze a bőrt a beadás helye körül és kissé emelje meg.

Az oldat beadása
Adja be az injekciót a bőr alá, ahogy az orvos vagy nővér tanította.
Amikor a tű áthatolt a bőrön, kissé húzza vissza a fecskendő dugattyúját. Ha a fecskendőben vér jelenik meg, ne adja be az injekciót, mert a tű vérérbe hatolt. Húzza ki a tűt és másik helyre szúrja újra. Újból ellenőrizze visszahúzással, hogy nem ért eret a tű.
Ha nem jelenik meg vér a fecskendőben, adja be az oldatot a dugattyú lassú és egyenletes előretolásával, amíg a fecskendő teljesen kiürül.
Helyezzen egy vattát a tű behatolási pontja fölé és alatta húzza ki a tűt a bőrből.

A használt fecskendőt és tűket az orvos, nővér vagy a gyógyszerész tanácsai szerint gyűjtse, a tűket zárható tűtartóba helyezze el.