Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

VITAMIN D3 PHARMA PATENT 30000NE FILMTABL 2X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Pharma Patent Kft.
Hatástani csoport:
A11CC D-vitamin és analógjai
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22365/13
Hatóanyagok:
ColecalciferolumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
977 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Belbetegségek
Belgyógyászat
Endokrinológia
Ortopédia
Ortopédia-traumatológia
Reumatológia
Reumatológia és fizikoterápia
Szülészet-nőgyógyászat
Traumatológia
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy977,000,00
Üzemi baleset977,000,00
Eü emelt684,00293,00
Általános537,00 (55%)440,00
Közgyógy eü.emelt977,000,00
Teljes0,00977,00
Egyedi engedélyes0,00977,00
Tárolás:
25 °c alatt
Fénytől védve
Nedvességtől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekeknek nem adható
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Az adagolást személyre szabottan kell végezni, amely függ a D-vitamin-pótlás szükséges mértékétől.

A szokásos adagolás felnőtteknél:
* D-vitamin-hiányállapotok megelőzésére és kezelésére fenntartó adagolásként: havonta 1 vagy havonta 2 darab Vitamin D3 Pharma Patent 30 000 NE filmtabletta.
* D-vitamin-hiányállapotok kezelésére jelentős D-vitamin-hiány esetén (a fenntartó adagolást megelőzően) feltöltő dózisként:
o lassabb feltöltő dózis - a D-vitamin-hiány rendezésére: hetente 1 darab Vitamin D3 Pharma Patent 30 000 NE filmtabletta adható, maximum 10 héten át;
o gyorsabb feltöltő dózis - bizonyos betegségek esetén, amennyiben a D-vitamin-hiány gyors rendezése javasolt: hetente 2 darab Vitamin D3 Pharma Patent 30 000 NE filmtabletta adható, maximum 5 héten át.

Két tabletta nem vehető be azonos napon, bevételük közt legalább 2-3 nap szünetet szükséges tartani.

Osteoporosis
Az osteoporosis bázisterápia részeként: napi 1000 NE (max. 2000 NE) dózisnak megfelelő D-vitamin adása szükséges, azaz havonta 1 db (maximum 2 db) Vitamin D3 Pharma Patent 30 000 NE filmtabletta.

A D-vitamin-pótlás napi 1000-1200 mg kalciummal kiegészítve ajánlott.

Osteomalacia terápia: a dózisok nagysága és a terápia időtartama egyéni megítélést igényel.

Izomgyengeség vagy izomtömeg-csökkenés
Izomgyengeség vagy izomtömeg-csökkenés esetén napi 1000 NE dózisnak megfelelő D-vitamin adása szükséges, azaz havonta 1 db Vitamin D3 Pharma Patent 30 000 NE filmtabletta.

Szezonális D-vitamin-hiány
A szezonális, téli és tavaszi hónapokban fellépő D-vitamin-hiány megelőzése céljából felnőtteknek októbertől áprilisig napi 500 NE D-vitamin dózisnak megfelelő vitaminpótlás javasolt, azaz kéthavonta 1 db Vitamin D3 Pharma Patent 30 000 NE filmtabletta.
Napfényen keveset tartózkodó, nem megfelelően táplálkozó, idős betegeknek napi 1000 NE D-vitamin-dózisnak megfelelő vitaminpótlás javasolt, azaz havonta 1 db Vitamin D3 Pharma Patent 30 000 NE filmtabletta.

Malabsorptio terápia: a malabsorptio súlyossága függvényében a dózis nagysága és a terápia időtartama egyéni megítélést igényel.

Különleges betegcsoportok

Májkárosodás
Májkárosodásban szenvedő betegek esetén dózismódosítás nem szükséges.

Vesekárosodás
Krónikus vesekárosodásban a terápiás javallatoknak megfelelően - a kalcium- és a foszfátszintek ellenőrzése mellett - körültekintéssel adható, de súlyos vesekárosodásban a csökkent D-vitamin-metabolizmus miatt alkalmazása megfontolást igényel (lásd 4.4 pont).

A D-vitamin-terápia alatti megfelelő kalcium- és foszforbevitelnek a kezelés sikere szempontjából alapvető jelentősége van.
Az egyes élelmiszerekhez mesterségesen adagolt D-vitamin-tartalom miatt a D-vitamin-terápia megkezdése előtt az orvosnak gondosan értékelnie kell a beteg táplálkozási szokásait is.

Gyermekek és serdülők
A Vitamin D3 Pharma Patent 30 000 NE filmtabletta alkalmazása gyermekek és serdülők esetén ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.
A készítmény étkezéstől függetlenül bevehető.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Terápiás célú kezelésnél az adagot minden egyes betegnél egyénileg kell beállítani, a plazma kalciumszintjének rendszeres mérésével (kezdetben hetente, majd 2-4 hetenként). Nagyobb dózisok alkalmazása esetén szükséges lehet a 25(OH)-D-szint rendszeres ellenőrzése.
Hosszan tartó kezelés során ellenőrizni kell a szérumkalciumszintet, a vizelettel történő kalciumürítést és a vesefunkciót a szérum-kreatininszint mérésével. Az ellenőrzés különösen fontos olyan idős betegek esetén, akik egyidejűleg szívglikozidokat vagy diuretikumokat is szednek (lásd 4.5 pont), valamint hyperphosphataemia esetén, immobilizált betegek esetén, illetve akiknél fokozott a kőképződés kockázata. Hypercalcaemia vagy vesekárosodás tünetei esetén csökkenteni kell a dózist, vagy a kezelést meg kell szakítani.

D-vitamin kellő körültekintéssel adható vesekárosodásban szenvedő betegeknek. Ilyen esetben a kalcium- és a foszfátszintek ellenőrzése szükséges, valamint a lágyszövet-meszesedés kockázatával is számolni kell.
Krónikus vesebetegség (CKD) 3. stádiumától, a kalcium- és foszfátszintek szoros ellenőrzése mellett, a csökkent D-vitamin-metabolizmus miatt aktív D-vitamin szterol adása is szükséges lehet.

A Vitamin D3 Pharma Patent 30 000 NE filmtabletta körültekintéssel adható sarcoidosisban szenvedő betegeknek a D-vitamin aktív formává történő fokozott átalakulásának a kockázata miatt. Ezeknél a betegeknél a vér és a vizelet kalciumszintjét is rendszeresen ellenőrizni kell.

Egyéb D-vitamint tartalmazó készítmény egyidejű alkalmazásakor figyelembe kell venni annak D-vitamin-tartalmát. A D-vitamint is tartalmazó multivitamin-készítmények és táplálékkiegészítők párhuzamos alkalmazását kerülni kell.

Pseudohypoparathyreosis (PHP) esetében a célszervek nem érzékenyek a PTH-ra, ezért a magas PTH-szint sem fejt ki hatást a receptorokon, és ez alacsony 1,25(OH)2-D-szintet eredményez. Ilyen esetekben más D-vitamin-formát célszerű választani (kalcitriol javasolt), mivel a vesében a PTH-érzékenység csökkenése miatt az 1,25(OH)2-D szintézis sem megfelelő. A fentiek alapján a készítmény alkalmazása pseudohypoparathyreosis esetén nem javasolt.

Laktóz: Ritkán előforduló, örökletes galaktóz-intoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.

Szacharóz: Ritkán előforduló, örökletes fruktózintoleranciában, glükóz-galaktóz malabszorpcióban vagy szacharáz-izomaltáz hiányban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nincs adat arra vonatkozóan, hogy a gyógyszer szedése negatívan befolyásolná a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A készítmény túladagolása hypervitaminosist és hypercalcaemiát okozhat.
A hypercalcaemia tünetei: anorexia, hányinger, hányás, székrekedés, hasi fájdalom, izomgyengeség, fáradtság, zavartság, polydipsia, polyuria, csontfájdalom, mészlerakódás a vesékben, vesekőképződés, súlyos esetekben szívritmuszavar. Extrém esetben a hypercalcaemia kómához, vagy halálhoz vezethet. A tartósan magas kalciumszint irreverzibilis vesekárosodást, a lágyszövetek meszesedését okozhatja.

A hypercalcaemia kezelése: a D-vitamin- (és a kalcium)-terápiát abba kell hagyni. Ugyanakkor ilyen esetben szintén fel kell függeszteni a tiazid diuretikum, a lítium, az A-vitamin, valamint a szívglikozid alkalmazását is. Tudatzavaros beteg esetén a gyomor kiürítése is szükséges. Rehidrálás és a túladagolás súlyossági fokától függően monoterápia vagy kombinált kezelés alkalmazható kacs-diuretikumokkal, biszfoszfonátokkal, kalcitoninnal és kortikoszteroidokkal. A szérum-elektrolitokat, a vesefunkciót és a diuresist ellenőrizni kell. Súlyos esetekben az EKG és a centrális vénás nyomás monitorozása is szükséges.

A fiziológiás szabályozásnak köszönhetően a D-vitamin-pótlás relatíve biztonságos. A fiziológiás szabályozás 3 fő védelmi mechanizmusa a következő:
* Fokozodó UV-sugárzás (napsugárzás) esetén gyorsan platófázis alakul ki a hormonképzésben.
* A D-vitamin-kötő fehérje kötési kapacitása hússzor nagyobb a D-vitamin és származékainak koncentrációjához viszonyítva.
* A szérumkalcium (és az 1,25(OH)2-D, illetve az FGF-23) szintjének növekedése esetén a vesében történő D-vitamin-aktiválás a szokásos (1-?-hidroxiláció) aktivációs út helyett egy inaktív (24-?-hidroxilált) forma képzésének irányába tolódik el.
A jelenleg is elfogadott biztonságossági vizsgálatok alapján a D-vitamin-hiányban nem szenvedő felnőtteknél a tartósan adagolt akár napi 4000 NE D3-vitamin sem okozott hypercalcaemiát vagy hypercalciuriát. Toxikus, kórosan emelkedett kalciumértékekkel járó tüneteket csak napi 10 000 NE feletti dózis tartós adása esetén írtak le.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Nagy dózisban adagolt kalciumot tartalmazó készítményekkel együtt történő alkalmazása növelheti a hypercalcaemia kockázatát. A tiazid-típusú diuretikumok csökkentik a kalcium vizelettel történő kiválasztását. A hypercalcaemia fokozott kockázata miatt tiazid típusú diuretikummal, illetve nagy dózisú kalciumot tartalmazó készítményekkel történő egyidejű alkalmazás esetén a szérum kalciumszintjének rendszeres ellenőrzése szükséges.

A szisztémásan alkalmazott kortikoszteroidok gátolják a kalcium felszívódását. Kortikoszteroidok hosszan tartó alkalmazása ellensúlyozhatja a D-vitamin hatását.

Az ioncserélő gyanták (pl. a kolesztiramin, kolesztipol), vagy a hashajtók (pl. a paraffinolaj) csökkenthetik a D-vitamin felszívódását.

Az orlisztát-kezelés csökkentheti a zsíroldékony vitaminok, így a D-vitamin felszívódását.

Magnéziumot tartalmazó gyógyszerek (pl. antacidok) a D-vitamin-kezelés alatt nem szedhetők, mert fennáll a hypermagnesaemia kialakulásának kockázata.

A D-vitamin-kezelés során kialakuló hypercalcaemia növelheti a szívglikozidok toxicitását. Egyidejű alkalmazás esetén az EKG és a szérumkalciumszint ellenőrzése szükséges.

Antikonvulzív gyógyszerek, mint a fenobarbitál, a hidantoin, és más barbiturátok vagy a primidon csökkenthetik a D-vitamin hatását a mikroszomális enzimrendszer aktivációja következtében.

Kalcitonin, etidronát, gallium-nitrát, pamidronát vagy plikamicin együttes adása D-vitaminnal antagonizálhatja ezen gyógyszerek hatását hypercalcaemia kezelésében.

Foszfort tartalmazó készítmény nagy dózisban történő együttadása megnövelheti a hyperphosphataemia kockázatát.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások a szervrendszerek és gyakoriságok szerint kerülnek felsorolásra. A gyakoriságok az alábbiak szerint kerültek meghatározásra: nagyon gyakori (?1/10); gyakori (?1/100 - <1/10); nem gyakori (?1/1000 - <1/100); ritka (?1/10 000 - <1/1000); nagyon ritka (<1/10 000); nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Nem gyakori: hypercalcaemia és hypercalciuria.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka: gyomortáji fájdalom.

A klinikai vizsgálatban, amely a 3 hónapon át alkalmazott heti egyszeri 7000 NE; heti egyszeri 30 000 NE; illetve havi egyszeri 30 000 NE D-vitamin adagolásának biztonságosságát és hatásosságát vizsgálta, a tapasztalt mellékhatások gyakorisága nem tért el a napi 1000 NE adagolása során tapasztalt mellékhatásokhoz képest.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Vitaminok, D-vitamin és analógjai, ATC kód: A11CC05

Hatásmechanizmus
A D-vitamin növeli a kalcium intestinalis felszívódását, fokozza a vesében a kalcium visszaszívódását és a csontképződést, valamint csökkenti a parathormon (PTH) szintjét. A D-vitamin receptorai a vázrendszeren kívül számos egyéb szövetben is megtalálhatók, éppen ezért a D-vitamin szerteágazó hatással rendelkezik számos élettani folyamatban. Sejtszintű biológiai hatásai közül a haematopoeticus és immunsejteken, a bőr-, a váz- és simaizomsejteken, az agy, a máj és egyes endokrin szervek sejtjein a növekedés és a differenciálódás szabályozásának elsősorban autokrin/parakrin úton történő megvalósulásáról van kísérletes adat.

A korábbi ajánlásokban szereplő napi 800 NE-nek megfelelő dózisnál kisebb dózisok az ideális D-vitamin ellátottság fenntartásához elegendőek, de nem alkalmasak a D-vitamin-hiány megszüntetésére. Az osteoporosis kezelésében kötelezően alkalmazandó D-vitamin-pótlást el kell különíteni a D-vitamin-hiány kezelésétől, valamint az önállóan alkalmazott D-vitamin terápiás dózisaitól.

A napi dózisoknak megfelelő heti/havi összdózis hetente/havonta egyszeri adagolása a D3-vitamin farmakokinetikai tulajdonságai miatt (lásd 5.2 pont) a napi adagolásnak megfelelő hatást eredményez. Ugyanakkor a heti/havi adagoláshoz kedvezőbb adherencia társul. Klinikai vizsgálati adatok alapján mind a hetente alkalmazott 30 000 NE D-vitamin (lassabb feltöltő dózis), mind a hetente 2×30 000 NE dózisban alkalmazott D-vitamin (60 000 NE/hét; gyorsabb feltöltő dózis, a D-vitamin hiány gyorsabb rendezésére) segítségével a 25(OH)-D normális szérumszintje hamarabb volt elérhető.

A szakirodalmi adatok alapján egy 228 serdülőkorú lánynál végzett, 1 éves, randomizált, kettős vak vizsgálatban már napi 200 NE illetve 400 NE D3-vitamin-pótlás 14,3%-kal, illetve 17,2%-kal növelte a femur ásványianyag-tartalmát. 400 NE napi dózis esetében a gerinc ásványianyag-tartalmának növekedése is kimutatható volt. A résztvevők szérum 25(OH)-D-szintje 1 éves kezelés után - jelentős egyéni eltérések mellett - átlagosan 5,7 nM-lal, illetve 12,4 nM-lal nőtt a 200 NE, illetve 400 NE csoportokban, míg a placebocsoportban átlagosan 6,7 nM-lal csökkent.

A D3-vitamin a kalciumfelszívódást növelő hatásán keresztül különösen hatékonyan fokozza a kalcium csontfelszívódást csökkentő hatását. Száznegyvennyolc (148) idős, posztmenopauzában levő nőnél végzett vizsgálat során 800 NE D-vitamin (kolekalciferol) és 1200 mg kalcium együttes adása 72%-kal magasabb 25(OH)-D- és 17%-kal alacsonyabb PTH-szintet eredményezett az önmagában alkalmazott kalciumpótlással összehasonlítva.

Egy intézményben ápolt, D-vitamin-hiányos betegek körében végzett klinikai vizsgálat azt mutatta, hogy napi 1000 mg kalcium és 800 NE D3-vitamin 6 hónapon át történő pótlása normalizálta a D-vitamin 25-hidroxilezett metabolitjának (25(OH)-D) plazmaszintjét, enyhítette a szekunder hyperparathyreosist, és csökkentette az alkalikus foszfatáz szintjét.

A D-vitamin és a kalcium-citrát együttes alkalmazása mérsékli időskorban a csökkent izomerő következtében létrejött esések kockázatát. Egy 3 éves, placebokontrollos, kettős vak vizsgálatban, amelyet 445, 65 évesnél idősebb ember bevonásával végeztek, a résztvevők 700 NE/nap D-vitamint és 500 mg/nap elemi kalciumnak megfelelő kalcium-citrát-malátot kaptak, melynek következtében szignifikánsan (46%-kal) csökkent a kezelt nők körében az elesés kockázata (OR 0,54; 95%-os CI, 0,30-0,97).

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A zsíroldékony D3-vitamin a vékonybélből az epesavak jelenléte mellett szívódik fel a micellumok segítségével, majd a nyirokkeringés útján jut el a véráramba. A vízoldékony poláris formákból (25(OH)-D) jobban felszívódik ugyan, de ezek a táplálék csak specifikus részében (mint pl. hús, tej) találhatók.
A D-vitamin legfontosabb forrása a bőrben a napsugárzás hatására képződő 7-dehidrokoleszterin, amelyből pre-D-vitamin képződik, ami a májban és a vesében alakul át aktív vitaminná. A nyári hónapokban a testet érő mintegy 10-15 perc UV-B (290-315 nm) sugárzás hatására képződő D-vitamin a szükséglet 95-98%-át fedezi és mindössze 80-100 NE-nek megfelelő mennyiség származik az átlagos összetételű normál táplálékból.

Eloszlás és biotranszformáció
A kolekalciferol és metabolitjai a vérben egy specifikus globulinhoz kötődve keringenek. A kolekalciferolt a máj hidroxilálja aktív 25-hidroxi-kolekalciferollá (25(OH)-D), ami a vesében 1,25-dihidroxi-kolekalciferollá alakul (1,25(OH)2-D). Az 1,25-dihidroxi-kolekalciferol nevű metabolit felelős a kalciumfelszívódás növekedéséért. A nem metabolizálódott D-vitamin a zsír- és izomszövetben raktározódik. Az elimináció lassú: a vérplazma D-vitamin felezési ideje 15-25 óra között van. Ugyanakkor a szövetekben a zsíroldékony D-vitamin akár hónapokig - raktározott formában - megtalálható: a biológiai elimináció felezési ideje ennek megfelelően közel 2 hónap.

Elimináció
A D-vitamin az epével választódik ki, és a széklettel ürül. Egyes vízoldékony metabolitjai részben a vizelettel is kiválasztódnak.

Klinikai vizsgálati adatok alapján a napi 1000 NE és az ennek megfelelő heti egyszeri 7000 NE, illetve a havi egyszeri 30 000 NE D-vitamin adagolás 30, 60 és 90 nap elteltével azonos szérum 25(OH)-D-szinteket eredményezett.
Jelentős D-vitamin-hiányban a 30 000 NE/hét feltöltő dózissal már 10 hét, míg a 2×30 000 NE/hét dózis esetében már 5 hét elteltével normális szérum 25(OH)-D-szint volt elérhető.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az alkalmazási előírás egyéb részeiben leírtakon kívül a készítmény biztonságosságának megítélése a preklinikai adatok alapján az alábbiak szerint összegezhető:
* nagy dózisok tartós adagolása kísérleti állatoknál a dihidroxilált metabolitok mennyiségének a megemelkedését okozza, a következményes kalciumszint-emelkedés mellett;
* ezen túlmenően a 25-250-szeres dózis alkalmazása hypercalcaemiát, dystrophiás kalcifikációt, anaemiát, illetve egyes esetekben az erek simaizomelemeinek leépülését okozhatják, ugyanakkor az egyes fajok között jelentős eltérések lehetségesek;
* a toxikus jelenségek megjelenése azonban nagymértékben függ a szervezet D-vitamin-feltöltöttségétől: a 25(OH)-D-szint mérése a vérben jó indikátorként használható: 250 nmol/l a normál szint, amit a napsugárzás a napos hónapokban megközelítően biztosítani tud, 500-750 nmol/l szint alatt toxicitás nem jelentkezett (ami a humán extrapoláció alapján a folyamatosan alkalmazott napi 25 000 NE dózis mellett lenne csak elérhető).

A terhesség alatt nagy dózisokban alkalmazott D-vitamin az embrió fejlődési rendellenességeit, életképességének csökkenését okozhatja, melyek nagyrészt a következményes magas kalciumszinttel hozhatók kapcsolatba. Az aorta supravalvularis részének léziói mellett leírták még az arc, a szájpad és a koponya, valamint más csontok csontosodási zavarát is. A terhesség egyes periódusai érzékenyebbek a D-vitamin túladagolásra.

Kísérleti állatoknál nagy dózisban adott D-vitamin esetenként termékenységi zavarokat okozott, ami feltehetően a kalcium-homeosztázis felborulása miatt történt. Az adatok azonban nem konzekvensek és a humán dózisokra vonatkozó extrapoláció itt sem, vagy csak megfontolás mellett alkalmazható, ugyanis klinikai adatok alapján a kalciumszint fenntartását célzó, hasonlóan nagy dózisban alkalmazott kezelés nem okozott semmiféle rendellenességet a terhesség alatt.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Filmtabletták fehér, átlátszatlan PVC/PVdC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

1 db, 2 db, 3 db, 4 db vagy 8 db filmtabletta.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.
A fénytől és a nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Pharma Patent Kft.
1132 Budapest, Váci út 36-38. 4. em.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-22365/12 1×
OGYI-T-22365/13 2×
OGYI-T-22365/14 3×
OGYI-T-22365/15 4×
OGYI-T-22365/22 8×


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2014. március 27.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2018. szeptember 3.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2024. március 26.
8



OGYÉI/70502/2023