Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

OMISSON DAILY 2MG/0,03MG FILMTABLETTA 1X28 BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Egis Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
G03AA Progesztogén és ösztrogén fix kombinációi
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22640/03
Hatóanyagok:
DienogestumDDD
Etinil oestradiolum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Epilepsia esetén alkalmazása ellenjavallt
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
Naponta egy Omisson Daily 2 mg/0,03 mg filmtabletta, 28 egymást követő napon keresztül.

A tablettákat a csomagoláson feltüntetett nyíl irányában haladva, minden nap nagyjából ugyanabban az időpontban kell bevenni, szükség szerint egy kevés folyadékkal, ameddig a csomagban lévő tabletták elfogynak. A tablettaszedés folyamatos. Minden további buborékcsomagolást az előző buborékcsomagolás utolsó tablettájának bevételét követő napon kell megkezdeni. A megvonásos vérzés általában a zöld placebo tabletták (utolsó sor) szedésének elkezdése után 2-3 nappal jelentkezik, és előfordulhat, hogy nem szűnik meg a következő levél megkezdéséig.

Az Omisson Daily szedésének megkezdése

* A megelőző hónapban hormonális fogamzásgátló készítményt nem szedő nők esetén:

A szedést a ciklus első napján kell elkezdeni (azaz a havi vérzés első napján). Ha helyesen alkalmazzák, a fogamzásgátlás az adagolás első napjától megkezdődik.
Ha a gyógyszerszedés a ciklus 2-5. napján kezdődik el, a tablettaszedés első 7 napján kiegészítő, nem hormonális fogamzásgátló módszert (barriermódszer) kell alkalmazni.

* Más kombinált fogamzásgátló készítményről áttérő nők esetén (kombinált orális fogamzásgátlók, hüvelygyűrű vagy transzdermális fogamzásgátló tapasz):
Az Omisson Daily szedését lehetőleg az előzőleg alkalmazott kombinált orális fogamzásgátló készítmény utolsó, hatóanyagot tartalmazó (aktív) tablettájának bevételét követő napon, de legkésőbb az előzőleg alkalmazott kombinált orális fogamzásgátló készítmény tablettamentes időszakát vagy utolsó placebotablettájának bevételét követő napon kell elkezdeni.

Transzdermális tapaszról vagy hüvelygyűrűről való áttérés esetén az Omisson Daily szedését lehetőleg a transzdermális tapasz vagy hüvelygyűrű eltávolításának napján kell elkezdeni, de legkésőbb akkor, amikor a következő felhelyezés esedékes lenne.

* Csak progesztogén-tartalmú módszerről (minitabletta, implantátum, injektálható formák) vagy progesztogén-tartalmú intrauterin rendszer alkalmazásáról áttérő nők esetén:

A progeszteron minitablettát szedők bármikor áttérhetnek, az implantátumot vagy intrauterin rendszert használók az eltávolítás napján, az injekciós készítménnyel kezelt nők a következő injekció esedékessé válásának napján térhetnek át. Bármelyik esetben szükséges az Omisson Daily szedésének első 7 napján nem hormonális védekező módszert (barriermódszer) is használni.

* Az első trimeszterben elvégzett terhesség-megszakítás után az Omisson Daily szedése azonnal elkezdhető. Ebben az esetben nem szükséges kiegészítő fogamzásgátló módszereket alkalmazni.

* Szülés, vagy a második trimeszterben elvégzett terhesség-megszakítás után (a szoptatás időszakára vonatkozó alkalmazást, lásd a 4.6 pontban):

A szülést (nem szoptató anyák esetén), vagy a második trimeszterben elvégzett terhesség-megszakítást követően legkorábban a 21-28. napon kezdhető el az orális fogamzásgátló szedése, mivel közvetlenül a szülést követő időszakban a thromboemboliás események kockázata fokozott. Ha a szedés megkezdését ennél későbbre halasztják, a szedés első 7 napján kiegészítő, nem hormonális fogamzásgátló módszert (barriermódszer) is alkalmazni kell. Amennyiben ezt megelőzően már sor került nemi együttlétre, a gyógyszer alkalmazásának elkezdése előtt ki kell zárni a terhesség lehetőségét vagy várni kell a következő spontán menstruációig.

Az alkalmazás időtartama

Az Omisson Daily mindaddig alkalmazható, amíg hormonális fogamzásgátló módszert kívánnak alkalmazni, és ameddig nem jelent egészségügyi kockázatot (lásd 4.4 pont, Orvosi vizsgálat és konzultáció).

Az acne szemmel látható javulásához általában legalább három hónap szükséges és további javulást jelentettek hat hónapnyi kezelést követően. A nőbetegeket a kezelés megkezdésétől számított 3-6 hónap múlva, ezt követően pedig időszakosan meg kell vizsgálni annak elbírálása céljából, hogy szükséges-e a kezelés folytatása.

Teendő kimaradt adagok esetén

Az Omisson Daily rendszertelen szedése esetén a fogamzásgátló hatás csökkenhet.

A csomag utolsó (4.) sorában levő placebo tablettákat nem kell figyelembe venni. Ezeket azonban el kell dobni, hogy elkerüljük a placebotabletta-fázis akaratlan meghosszabbítását. A következő teendők csak a kihagyott aktív tablettákra vonatkoznak:

Ha kimarad egy tabletta, de a tabletta szokásos bevételének időpontjától számított 12 órán belül pótolják, a fogamzásgátló hatás nem csökken. Minden ezt követő tablettát ismét a szokásos időben kell bevenni.
Ha a tablettát a szokásos bevétel időpontjától számított több mint 12 óra múlva veszik be, a fogamzásgátló hatás már nem biztosított. Minél közelebb esik a tablettakihagyás időpontja a zöld placebo tabletták szedési időszakához, annál nagyobb a teherbe esés kockázata.
Amennyiben a kimaradt adagot követően nem jelentkezik a szokásos megvonásos vérzés, a terhességet ki kell zárni egy új csomag megkezdése előtt.

A kihagyott tablettákra a következő két alapszabály vonatkozik:

1. Az aktív tabletta szedését 7 napnál tovább nem szabad szüneteltetni.
2. A hipotalamusz-hipofízis-petefészek-tengely működésének hatékony gátlásához az aktív tabletta legalább 7 napos rendszeres szedése szükséges.

Kimaradt aktív tabletta esetén a következő alkalmazás javasolható:

Első hét
A kimaradt tabletta bevételét a lehető leghamarabb pótolni kell, még abban az esetben is, ha ez egyszerre 2 tabletta bevételét jelenti. Ezután a szokott időben kell folytatni a tablettaszedést.
Ezenkívül, nem hormonális fogamzásgátló módszert is alkalmazni kell a következő 7 nap folyamán. Ha a tabletta kihagyását megelőző 7 nap során szexuális együttlétre került sor, a terhesség lehetőségét figyelembe kell venni. Minél több tabletta maradt ki, és minél közelebb esett a tabletták kihagyása a tablettaszedési szünethez, annál nagyobb a teherbeesés kockázata.

Második hét
Az elfelejtett tabletta bevételét azonnal pótolni kell, még abban az esetben is, ha ez egyszerre két tabletta bevételét jelenti. Ezután a szokott módon folytatni kell a tabletta szedését.
Ha egy tabletta kihagyása történt a második hét során, nem szükséges kiegészítő fogamzásgátló módszert alkalmazni.
Ha azonban egynél több tabletta maradt ki, a következő megvonásos vérzés jelentkezéséig nem hormonális, kiegészítő fogamzásgátló módszert is alkalmazni kell.

Harmadik hét
A 7 napos placebotabletta-szedés közelsége miatt a teljes fogamzásgátló hatás nem garantálható, de a szedési rendet megváltoztatva elkerülhető a fogamzásgátló hatás csökkenése.
Az alábbi két módszer egyikét kell követni, és mellette nem szükséges kiegészítő fogamzásgátló módszert alkalmazni, ha a megelőző héten nem történt szedési hiba. Ha igen, akkor az első módszert kell választani és 7 napon keresztül kiegészítő fogamzásgátlás szükséges.

1. Az elfelejtett tabletta bevételét azonnal pótolni kell, még abban az esetben is, ha ez egyszerre két tabletta bevételét jelenti. Ezután a szokott módon folytatni kell a tablettaszedést. Amennyiben a kihagyott aktív tabletta és az adott csomag utolsó aktív tablettájának bevétele között kevesebb mint 7 nap van, a zöld placebo tabletták szedése helyett közvetlenül a következő csomag aktív tablettáinak szedését kell elkezdeni. Megvonásos vérzés valószínűleg nem jelentkezik, amíg a második csomag szedése be nem fejeződött. Pecsételő vagy áttöréses közti vérzés azonban felléphet.

2. A másik lehetőség az, hogy az illető nem folytatja tovább a már megkezdett csomag aktív tablettáinak szedését, hanem a kimaradt tabletták napjait is beleszámítva legfeljebb 7 napos, előrehozott zöld placebo tablettás időszakot tart, majd új csomagot megkezdve folytatja a készítmény szedését.

Teendő hányás és hasmenés esetén

Az aktív tabletta bevételét követő 4 órán belül fellépő hányás vagy súlyos hasmenés esetén csökkenhet a hatóanyagok felszívódása és ilyen esetben kiegészítő fogamzásgátló módszereket kell alkalmazni. Ezenkívül az egyszeri tablettakihagyás esetén alkalmazandó utasításokat kell követni (lásd a 4.2 pontot is).
Abban az esetben, ha hányás vagy súlyos hasmenés miatt ugyanazon a napon egy másik aktív tabletta bevétele is szükségessé válik, és az illető nem kívánja felborítani a már megkezdett csomagban lévő tabletták szedésének rendjét, egy másik csomagból kell tablettát bevennie. Tartós vagy visszatérő gyomor-bélrendszeri problémák esetén egyéb, nem hormonális fogamzásgátló módszerek alkalmazása szükséges, illetve a kezelőorvost tájékoztatni kell.

A megvonásos vérzés elhalasztása

A megvonásos vérzés késleltetésének céljából a zöld placebo tabletták beszedése helyett egy újabb csomag Omisson Daily megkezdésével kell folytatni a tabletták szedését. A megvonásos vérzés késleltethető ameddig az illető kívánja, de legkésőbb a második csomag beszedésének végéig. Ebben az időszakban áttöréses vagy pecsételő vérzés jelentkezhet. Ezután a zöld placebo tabletták szedése következik, és az Omisson Daily alkalmazása a szabályos sorrendben tovább folytatható.

Kiegészítő információk különleges betegcsoportok esetén

Gyermekek és serdülők
Az Omisson Daily filmtablettának csak menarche után van javallata.

Idősek
Nem alkalmazható. Az Omisson Daily filmtablettának nincs javallata menopauza után.

Májkárosodás
Az Omisson Daily súlyos májkárosodásban szenvedő nőknél ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

Vesekárosodás
Az Omisson Daily-t csökkent vesefunkciójú betegeknél nem vizsgálták.
A rendelkezésre álló adatok szerint ebben a betegcsoportban nem szükséges a kezelés módosítása.

Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

A kombinált hormonális fogamzásgátlók nem alkalmazhatók az alábbi állapotokban.
* A készítmény hatóanyagaival vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
* Jelenleg fennálló vénás thromboembolia (VTE), illetve ennek kockázata
o Vénás thromboembolia - jelenleg fennálló (antikoaguláns mellett) vagy kórtörténetben szereplő (például mélyvénás thrombosis [MVT] vagy tüdőembólia [TE]).
o A vénás thromboembolia kialakulásával kapcsolatosan ismert öröklődő vagy szerzett hajlam, mint például APC-rezisztencia (ideértve az V. véralvadási faktor Leiden-mutációját), antithrombin III-hiány, protein C-hiány, protein S-hiány vagy más thrombogén coagulopathia, thrombogén valvulopathia vagy thrombogén szívritmus problémák.
o Nagy műtéti beavatkozás, ami hosszú ideig tartó immobilizációval jár (lásd 4.4 pont).
o Magas kockázat a vénás thromboembolia kialakulásával kapcsolatban, több kockázati tényező fennállása miatt (lásd 4.4 pont).

* Jelenleg fennálló artériás thromboembolia (ATE), illetve ennek kockázata
o Artériás thromboembolia - jelenleg fennálló vagy a kórtörténetben szereplő artériás thromboembolia (például myocardialis infarctus), illetve prodromális állapot (például angina pectoris).
o Cerebrovascularis betegség - jelenleg fennálló vagy a kórtörténetben szereplő stroke vagy prodromális állapot (például tranziens ischaemiás attak, TIA)
o Ismert öröklődő vagy szerzett hajlam az artériás thromboembolia kialakulására, mint például a hyperhomocysteinaemia és antifoszfolipid antitestek (antikardiolipin antitestek, lupus anticoagulans).
o Fokális neurológiai tünetekkel járó migrén a kórtörténetben.
o Az artériás thromboembolia magas kockázata több kockázati tényező (lásd 4.4 pont) vagy egy súlyos kockázati tényező fennállása miatt, mint például:
• értünetekkel járó diabetes mellitus
• súlyos hypertonia
• súlyos dyslipoproteinaemia
* Dohányzás (lásd 4.4 pont).
* Aktív vagy a kórelőzményben szereplő súlyos hypertriglyceridaemiával társult pancreatitis.
* Fennálló, vagy a kórelőzményben szereplő súlyos májbetegség, amíg a májfunkció-értékek nem normalizálódnak (illetve a Dubin-Johnson- és Rotor-szindróma).
* Fennálló, vagy a kórelőzményben szereplő (jó-, vagy rosszindulatú) májdaganatok.
* Ismert vagy feltételezett szexuálszteroid-dependens malignomák (például a nemi szervek vagy az emlő rosszindulatú daganatai).
* Tisztázatlan eredetű hüvelyi vérzés.
* Tisztázatlan eredetű amenorrhoea.
* Az Omisson Daily egyidejű alkalmazása ellenjavallt ombitaszvir/paritaprevir/ritonavirt, dazabuvirt, glekaprevir/pibrentaszvirt, vagy szofoszbuvir/velpataszvir/voxilaprevirt tartalmazó gyógyszerekkel (lásd a 4.5 pontot).

A vénás vagy az artériás thrombosisra hajlamosító súlyos vagy többszörös rizikófaktorok fennállása is ellenjavallatot jelenthet (lásd 4.4 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Figyelmeztetések

Ha az alábbiakban felsorolt állapotok vagy kockázati tényezők bármelyike fennáll, az Omisson Daily
alkalmazhatóságát meg kell beszélni a pácienssel.
Ha ezen állapotok vagy kockázati tényezők bármelyike súlyosbodik vagy először alakul ki, a nőnek azt kell tanácsolni, hogy keresse fel kezelőorvosát, aki a továbbiakban eldönti, hogy abba kell-e hagyni a Omisson Daily alkalmazását.

Gyanított vagy megállapított vénás vagy artériás thromboembolia esetén a kombinált hormonális fogamzásgátló szedését fel kell függeszteni. Amikor az antikoaguláns terápiát megkezdik, az antikoaguláns (kumarinszármazékok) teratogenitása miatt megfelelő alternatív fogamzásgátló módszert kell alkalmazni.

Az Omisson Daily szedésének azonnali megszüntetését indokló okok (a 4.3 pontban megadott ellenjavallatokon kívül):
* Ismert vagy feltételezett terhesség.
* Vénás gyulladás első jelei vagy egy esetleges thrombosis (beleértve a retina-thrombosist), embolia vagy myocardialis infarctus jelei (lásd 4.4 pontot).
* Folyamatosan 140/90 Hgmm feletti magas vérnyomás. A kombinált orális fogamzásgátló szedésének újrakezdése megfontolható, amint a vérnyomás értékek az antihypertenzív kezelés során normalizálódnak. Ha az előzetesen fennálló hipertónia esetén a kombinált orális fogamzásgátló (COC) szedése alatt tartósan emelkedik a vérnyomás, vagy a szignifikáns vérnyomás-emelkedés nem reagál megfelelően az antihipertenzív kezelésre, a COC szedését le kell állítani.
* Tervezett műtét (legalább 4 héttel előtte) és/vagy tartós immobilizáció (például balesetek után). A szedést csak a teljes mobilizálás után két héttel lehet elkezdeni.
* A migrén első jelentkezése vagy rosszabbodása.
* Bármilyen szokatlan gyakoriságú, időtartamú, intenzitású fejfájás, vagy hirtelen jelentkező fokális neurológiai tünetek kialakulása (egy stroke lehetséges első jele).
* Heves felhasi fájdalom, májnagyobbodás, vagy hasüregi vérzés tünetei (májdaganat lehetséges jelei, lásd 4.4 pont "Daganatok").
* Icterus, hepatitis, generalizált pruritus, cholestasis és kóros májfunkciós értékek előfordulása. Kóros májfunkció esetén, a szteroid hormonok kevésbé metabolizálódnak. A májfunkciós próbák eredményeinek normalizálódásáig ajánlatos felfüggeszteni a kombinált orális fogamzásgátlók szedését. A korábban terhesség alatt vagy korábbi nemihormon-szedés során jelentkező cholestaticus sárgaság és/vagy cholestasissal kapcsolatos pruritus kiújulása szükségessé teszi a kombinált hormonális fogamzásgátló szedésének leállítását.
* Akut diabetes mellitus.
* Újonnan jelentkező vagy visszatérő porphyria.

Különös orvosi figyelmet igyénylő állapotok/rizikófaktorok:
* Szív- és vesebetegségek, mert az etinilösztradiol hatóanyag folyadékretenciót okozhat.
* Felületes phlebitis, kifejezett hajlam a varicositasok előfordulására, vénás keringési elégtelenség, mivel ezek az állapotok összefüggésbe hozhatók a thrombosis kialakulásával.
* Emelkedett vérnyomás (140/90 Hgmm felett).
* Zsíranyagcsere-zavarok. Zsíranyagcsere-zavarban szenvedő felhasználók esetén az Omisson Daily etinilösztradiol-ösztrogén aránya a plazma triglicerid kifejezett emelkedését, majd következményes pancreatitist és más szövődményeket okozhat (lásd 4.3 pont).
* Sarlósejtes anaemia.
* Kórelőzményben szereplő májbetegségek.
* Epehólyag-betegségek.
* Migrén.
* Depresszió. Tisztázni kell, hogy a depresszió összefüggésbe hozható-e az Omisson Daily használatával. Amennyiben szükséges más, nem hormonális fogamzásgátló módszereket kell alkalmazni.
* Csökkent glükóztolerancia, diabetes mellitus fennállása. A kombinált orális fogamzásgátlók befolyásolhatják a perifériás szövetek inzulinrezisztenciáját és a glükóztoleranciát, emiatt azonban nem szükséges módosítani az alacsony dózisú (< 0.05 mg etinilösztradiol) orális fogamzásgátlókat szedő cukorbeteg nők antidiabetikus kezelését. Mindazonáltal, a fogamzásgátlók szedésének ideje alatt, különösen a COC-szedés korai időszakában, gondosan monitorozni kell a cukorbeteg nők állapotát. Az inzulin és más antidiabetikum szükséges dózisa módosulhat.
* Dohányzás.
* Epilepszia. Amennyiben az Omisson Daily-kezelés mellett nő az epilepsziás rohamok száma, más fogamzásgátló módszer alkalmazását kell megfontolni.
* Sydenham-chorea.
* Krónikus gyulladásos bélbetegségek (Crohn-betegség, colitis ulcerosa).
* Haemoliticus uraemiás szindróma.
* Uterus fibromyoma.
* Otosclerosis.
* Tartós immobilizáció.
* Obesitas.
* Szisztémás lupus erythematosus.
* 40 év feletti nők.

A kombinált orális fogamzásgátlók súlyos mellékhatásai

A kombinált orális fogamzásgátlók alkalmazása összefüggésbe hozható különböző súlyos betegségek kialakulási kockázatának fokozódásával, mint pl. a szívroham, thromboembolia, stroke és máj neoplasia. A morbiditás és mortalitás kockázata tovább fokozódhat egyéb rizikófaktor fennállása esetén, úgy mint hypertonia, hyperlipidaemia, túlsúly és diabetes.

A dohányzás fokozza a hormonális fogamzásgátlók néhány súlyos cardiovascularis mellékhatásának kialakulási kockázatát. Az intenzívebb dohányzás és az életkor növekedése tovább növeli a kockázatot. Ezért 30 év feletti nők esetén hormonális fogamzásgátlás alkalmazása mellett a dohányzást kerülni kell. Amennyiben az illető nem hajlandó abbahagyni a dohányzást, más fogamzásgátló módszereket kell alkalmaznia (lásd 4.3 pont).

A depresszív hangulat és a depresszió a hormonális fogamzásgátló alkalmazásának közismert, nemkívánatos hatásai (lásd 4.8 pont). A depresszió súlyos is lehet, és a szuicid viselkedés és az öngyilkosság szempontjából jól ismert kockázati tényezőt jelent. A nőknek tanácsolni kell, hogy hangulatváltozások és depresszív, akár közvetlenül a kezelés megkezdését követően jelentkező tünetek esetén vegyék fel a kapcsolatot kezelőorvosukkal.

Thromboemboliás és más érrendszeri betegségek

A vénás thrombembolia (VTE) kockázata

Bármelyik kombinált hormonális fogamzásgátló (CHC) alkalmazása növeli a vénás thromboembolia (VTE) kockázatát ahhoz képest, mint ha a készítményt nem alkalmaznák. A levonorgesztrelt, norgesztimátot vagy noretiszteront tartalmazó készítmények alkalmazása jár a VTE legalacsonyabb kockázatával. Egyéb gyógyszerek, mint például az Omisson Daily esetében, akár 1,6-szer nagyobb lehet a kockázat. A VTE legalacsonyabb kockázatával járó készítménytől eltérő bármely más készítmény alkalmazásával kapcsolatos döntést csak a pácienssel történő megbeszélést követően szabad meghozni, így gondoskodva arról, hogy a nő megértette az Omisson Daily alkalmazásával járó VTE kockázatát, továbbá azt, hogy a fennálló kockázati tényezői miképpen befolyásolják ezt a kockázatot, illetve, hogy a VTE kockázata a legelső alkalmazás első évében a legmagasabb. Kevés bizonyíték rendelkezésre áll arra vonatkozóan is, hogy a kockázat fokozott, ha a kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazását 4 hétig vagy tovább tartó szünet után újrakezdik.

Kombinált hormonális fogamzásgátlót nem alkalmazó és nem terhes 10 000 nő közül 2 nőnél fog VTE kialakulni egy egyéves időszak alatt. Ugyanakkor a háttérben álló kockázati tényezők függvényében ez a kockázat egyénenként sokkal magasabb is lehet (lásd alább).

Alacsony dózisú, kombinált, orális fogamzásgátlókat (< 50 mikrogramm etinilösztradiol) szedő nőkkel végzett epidemiológiai vizsgálatok során azt találták, hogy 10 000 nő közül körülbelül 6-12 nőnél alakul ki VTE egy egyéves időszak alatt.
Levonorgesztrelt tartalmazó alacsony dózisú kombinált hormonális fogamzásgátlót szedő 10 000 nő közül a becslések szerint 61 nőnél alakul ki VTE egy egyéves időszak alatt.

Dienogesztet és etinilösztradiolt tartalmazó kombinált hormonális fogamzásgátlót szedő 10 000 nő közül a becslések szerint 8-112 nőnél alakul ki VTE egy egyéves időszak alatt.

A VTE-k éves száma alacsonyabb a terhesség során, illetve a postpartum időszakban vártnál.
VTE az esetek 1-2%-ában halálos kimenetelű lehet.

A VTE-események 10 000 nőre vonatkoztatott száma, egy év alatt

VTE-események
száma

Kombinált hormonális fogamzásgátlót nem alkalmazók
(2 esemény)

Levonorgesztrelt tartalmazó kombinált hormonális fogamzásgátlók
(5-7 esemény)

Dienogesztet és etinilösztradiolt tartalmazó kombinált hormonális fogamzásgátlók
(8-11 esemény)



Kombinált hormonális fogamzásgátlókat alkalmazók körében rendkívül ritkán más ereket, például hepaticus, mesenterialis, renalis és retinalis vénákat és artériákat érintő thrombosisról számoltak be.

A VTE kockázati tényezői

A kombinált hormonális fogamzásgátlót alkalmazók körében a vénás thromboemboliás szövődmények kockázata jelentősen emelkedhet olyan nőknél, akiknek további kockázati tényezői vannak, különösen akkor, ha ezekből több is jelen van (lásd táblázat).

Az Omisson Daily alkalmazása ellenjavallt, ha a nőnek több olyan kockázati tényezője is van, amelynek következtében a vénás thrombosis kialakulásának kockázata magas (lásd 4.3 pont). Ha valamely nőnél egynél több kockázati tényező áll fenn, akkor lehetséges, hogy a kockázat emelkedése nagyobb, mint az egyedi tényezők eredője, ezért ilyen esetben a VTE összkockázatát kell figyelembe venni. Ha az előny-kockázat mérleg kedvezőtlen, akkor a kombinált hormonális fogamzásgátlót nem szabad felírni (lásd 4.3 pont).

Táblázat: A VTE kockázati tényezői
Kockázati tényező

Megjegyzés
Elhízás (a testtömegindex (BMI) nagyobb mint 30 kg/m2)

A kockázat a BMI emelkedésével jelentősen nő.
Különösen fontos figyelembe venni akkor, ha más kockázati tényezők is jelen vannak.

Hosszú ideig tartó immobilizáció, nagy műtéti beavatkozás, az alsó végtagon vagy a medencén végzett bármilyen műtét, idegsebészeti beavatkozás vagy jelentős trauma.








Megjegyzés: ideiglenes immobilizáció, ideértve a > 4 órás repülőutat is, szintén a VTE kockázati tényezője lehet, különösen más kockázati tényezőkkel rendelkező nőknél.

Ilyen helyzetekben javasolt a tapasz/tabletta/gyűrű alkalmazásának felfüggesztése (elektív műtétet megelőzően legalább 4 héttel), és az alkalmazást csak a teljes mobilizációt követő két hét elteltével javasolt folytatni. A nem kívánt terhesség elkerülésére másik fogamzásgátló módszert kell alkalmazni.

Thrombosis elleni kezelés alkalmazása mérlegelendő, ha az Omisson Daily alkalmazását előzetesen nem függesztették fel.

Pozitív családi kórtörténet (testvérnél vagy szülőnél valaha előforduló vénás thromboembolia, különösen akkor, ha ez viszonylag korai életkorban például 50 éves kor előtt jelentkezett).

Ha öröklődő hajlam gyanúja merül fel, akkor specialista tanácsát kell kikérni, mielőtt bármilyen kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazásával kapcsolatban döntés születne.
VTE-vel összefüggő más egészségi probléma.

Rák, systemás lupus erythematosus, haemolyticus uraemiás szindróma, krónikus gyulladásos bélbetegség (Crohn-betegség vagy colitis ulcerosa) és sarlósejtes anaemia.

Előrehaladott életkor.
Különösen 35 éves kor felett.

A visszértágulatoknak (varicositas) és a felszínes thrombophlebitisnek a vénás thrombosisok kialakulásában vagy progressziójában betöltött szerepével kapcsolatban nincs egyetértés.

Tekintettel kell lenni a thromboembolia emelkedett kockázatára a terhesség és különösképpen a gyermekágy 6 hetes időszaka során (a "Termékenység, terhesség és szoptatás"-sal kapcsolatos információkat lásd a 4.6 pontban), illetve a második trimeszterben történt vetélés esetén (lásd 4.2 pont).

A VTE (mélyvénás thrombosis és tüdőembólia) tünetei
Tünetek jelentkezése esetén a nőnek azt kell javasolni, hogy sürgősen forduljon orvoshoz, és tájékoztassa az egészségügyi szakembert arról, hogy kombinált hormonális fogamzásgátlót szed.

A mélyvénás thrombosis (MVT) tünetei közé tartozhatnak:
- egyoldali vagy valamely lábszárvéna mentén tapasztalható lábszár- és/vagy lábduzzanat
- a lábszár fájdalma vagy érzékenysége, amit lehet, hogy csak állás vagy járás közben észlel a beteg,
- az érintett lábszár fokozott melegsége; a lábszár bőrének vörössége vagy elszíneződése.

A tüdőembólia (TE) tünetei közé tartozhatnak:
- hirtelen fellépő, megmagyarázhatatlan légszomj vagy szapora légzés;
- hirtelen fellépő köhögés, amihez vérköpés társulhat;
- éles mellkasi fájdalom;
- súlyos szédülékenység vagy szédülés;
- szapora vagy rendszertelen szívverés.
E tünetek némelyike (például "légszomj", "köhögés") nem specifikusak, és összekeverhetők gyakoribb vagy kevésbé súlyos események tüneteivel (például légúti fertőzés).
Az érelzáródás egyéb jelei közé tartozhatnak: hirtelen fájdalom, duzzanat és a végtag enyhén kékes elszíneződése, akut has.
Ha az elzáródás a szemben alakul ki, akkor a tünetek a fájdalmatlanul kialakuló homályos látástól a látásvesztésig súlyosbodó tünetekig terjedhetnek. Néha a látásvesztés szinte azonnal kialakul.

Az arteriás thromboembolia (ATE) kockázata
Az epidemiológiai vizsgálatok összefüggésbe hozták a kombinált hormonális fogamzásgátlók alkalmazását az artériás thromboembolia vagy a cerebrovascularis események (például átmeneti ischaemiás attak, stroke) emelkedett kockázatával. Az artériás thromboemboliás események akár halálos kimenetelűek is lehetnek.

Az ATE kockázati tényezői
Az arteriás thromboemboliás szövődmények vagy a cerebrovascularis események kockázata emelkedik a kockázati tényezőkkel rendelkező, kombinált hormonális fogamzásgátlókat alkalmazó nők körében (lásd táblázat). Az Omisson Daily alkalmazása ellenjavallt, ha a nőnek egy súlyos vagy több olyan kockázati tényezője is van, amelynek következtében magas az artériás thrombosis kialakulásának kockázata (lásd 4.3 pont). Ha valamely nőnél egynél több kockázati tényező áll fenn, akkor lehetséges, hogy a kockázat emelkedése nagyobb, mint az egyedi tényezők eredője, ezért ilyen esetben az összkockázatot kell figyelembe venni. Ha az előny-kockázat mérleg kedvezőtlen, akkor a kombinált hormonális fogamzásgátlót nem szabad felírni (lásd 4.3 pont).

Táblázat: Az ATE kockázati tényezői
Kockázati tényező

Megjegyzés
Előrehaladott életkor.

Különösen 35 éves kor felett.
Dohányzás.

A nőket figyelmeztetni kell a dohányzás kerülésére, amennyiben kombinált hormonális fogamzásgátlót kíván alkalmazni. Nyomatékosan javasolni kell más fogamzásgátló módszer alkalmazását azon 35 év feletti nők számára, akik folytatják a dohányzást.

Hypertonia.


Elhízás (a testtömegindex nagyobb mint 30 kg/m2).

A kockázat a BMI emelkedésével jelentősen emelkedik.
Ez különösen további kockázati tényezővel rendelkező nőknél fontos.

Pozitív családi kórtörténet (testvérnél vagy szülőnél valaha előforduló artériás thromboembolia, különösen akkor, ha ez viszonylag korai életkorban például 50 éves kor előtt jelentkezett).

Ha öröklődő hajlam gyanúja merül fel, akkor specialista tanácsát kell kikérni, mielőtt bármilyen kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazásával kapcsolatban döntés születne.
Migrén.

A kombinált hormonális fogamzásgátlók alkalmazása során a migrén gyakorisága és súlyossága fokozódhat (ami a cerebrovascularis esemény előrejelzője lehet), így ez indokolhatja a készítmény alkalmazásának azonnali abbahagyását.

Nemkívánatos vascularis eseményekkel járó más egészségi probléma.
Diabetes mellitus, hyperhomocysteinaemia, szívbillentyű-betegség és pitvarfibrilláció, dyslipoproteinaemia és systemás lupus erythematosus.

Egyéb betegségek, ahol az artériák is szerepet játszhatnak, a szisztémás lupus erythematosus, haemoliticus uraemiás szindróma, a krónikus gyulladásos bélbetegségek (Crohn-betegség, colitis ulcerosa).

Az ATE tünetei
Tünetek jelentkezése esetén a nőnek azt kell javasolni, hogy sürgősen forduljon orvoshoz, és tájékoztassa az egészségügyi szakembert arról, hogy kombinált hormonális fogamzásgátlót szed.

A cerebrovascularis események tünetei közé tartozhatnak:
- az arc, kar vagy lábszár, különösen a test egyik felén hirtelen kialakuló zsibbadása vagy gyengesége;
- hirtelen kialakuló járásprobléma, szédülés, egyensúly- vagy koordinációs zavar;
- hirtelen kialakuló zavartság, beszéd- vagy beszédértési zavar;
- az egyik vagy mindkét szemet érintő hirtelen látászavar;
- hirtelen jelentkező, súlyos vagy elhúzódó, ismeretlen okból fennálló fejfájás
- eszméletvesztés vagy ájulás, görcsrohammal vagy anélkül.

Az ideiglenes tünetek tranziens ischaemiás attakra (TIA) utalnak.

A myocardiális infarctus tünetei közé tartozhatnak:
- mellkasi, kar- vagy a szegycsont alatti fájdalom, diszkomfort, nyomás, nehézségérzés, összenyomás érzése vagy teltségérzés;
- a hátba, állkapocsba, torokba, karba vagy hasba sugárzó diszkomfort;
- teltségérzés, emésztési zavarra utaló érzés vagy fulladásérzés;
- verejtékezés, émelygés, hányás vagy szédülés;
- rendkívüli gyengeség, nyugtalanság vagy légszomj;
- szapora vagy rendszertelen szívverés.

Daganatok

Mell
Egy 54 epidemiológiai vizsgálat eredményeit elemző metaanalízis során megállapították, hogy a kombinált orális fogamzásgátló készítményeket szedő nőkön kismértékben emelkedett az emlőrák relatív kockázata (RR = 1,24). A kockázatnövekedés fokozatosan eltűnik a kombinált orális fogamzásgátló szedésének abbahagyását követő 10 év alatt. Mivel 40 éves kor alatti nőknél az emlőrák ritka, a diagnosztizált emlőrákok többlet száma az aktuálisan és a közelmúltban kombinált orális fogamzásgátlót szedőknél kicsi az emlőrák teljes kockázatához képest.

Cervix
Egyes epidemiológiai vizsgálatok azt mutatták, hogy a hormonális fogamzásgátlók tartós szedése Human Papilloma Virussal (HPV) fertőzött nők esetén, fokozza a cervix carcinoma kialakulásának kockázatát, de továbbra sem egyértelmű, hogy ez az eredmény milyen mértékben tulajdonítható egyéb tényezőknek (pl. a szexuális partnerek száma vagy mechanikus fogamzásgátló módszerek használata) (lásd 4.4 pont).

Máj
Kombinált orális fogamzásgátló készítményeket szedőkön ritkán benignus, illetve még ritkábban malignus májdaganatok kialakulását észlelték. Izolált esetekben ezek az elváltozások életveszélyes hasűri vérzéshez vezettek. Kombinált orális fogamzásgátlót szedő nőknél jelentkező heves felhasi fájdalom, májnagyobbodás, vagy hasüregi vérzés tünetei esetén a májdaganat lehetőségét is számításba kell venni.

A rosszindulatú daganatok életveszélyesek, illetve halálos kimenetelűek lehetnek.

Egyéb állapotok

Hypertonia
Hypertoniáról számoltak be kombinált orális fogamzásgátlókat szedők esetén, különösen idősebb nőknél, illetve tartós alkalmazás során. A vizsgálatok kimutatták, hogy a hypertonia gyakorisága a progesztogén tartalommal növekszik. Olyan nők estén, akik kórtörténetében hypertoniával összefüggő betegségek vagy bizonyos vesebetegségek szerepelnek, javasolni kell más fogamzásgátló módszerek használatát (lásd a 4.3 pontot és 4.4 "Az Omisson Daily szedésének azonnali megszüntetését indokló okok" alpontot).

Chloasma
Esetenként előfordulhat chloasma, különösen azoknál a nőknél, akiknek az anamnézisében chloasma gravidarum szerepel. Chloasmára hajlamos nőknek kerülniük kell a napsugárzást vagy ultraibolya sugárzást a kombinált orális fogamzásgátlók szedés alatt.

Örökletes és szerzett angiooedema
Az exogén ösztrogének örökletes és nem örökletes (szerzett) angiooedema tüneteinek kialakulását vagy a meglévő tüneteinek exacerbatióját okozhatják.

Rendszertelen vérzések
Áttöréses vagy pecsételő vérzést figyeltek meg kombinált orális fogamzásgátlókat szedők esetén, különösen a kezelés első hónapjaiban. Ennek megfelelően, a köztes vérzések kivizsgálásával célszerű megvárni egy kb. 3 hónapos kezelési időszakot. A progesztogén típusa és dózisa szignifikáns lehet. Ha a rendszertelen vérzés tartósan fennáll, vagy ha korábbi rendszeres ciklusokat követően jelentkezik, figyelembe kell venni a nem hormonális okokat, és mint minden szokatlan hüvelyi vérzés esetén a megfelelő diagnosztikus vizsgálatokkal ki kell zárni a malignitás vagy a terhesség lehetőségét. Ha mindkét állapotot kizárták az Omisson Daily szedése tovább folytatható vagy másik hormonális fogamzásgátlóra is át lehet térni. Köztes vérzések előfordulása csökkent fogamzásgátló hatékonysághoz vezethet (lásd 4.2 és 4.5 pont).

Egyes nőknél nem jelentkezik megvonásos vérzés a zöld placebo tabletták szedésének ideje alatt. Abban az esetben, ha az Omisson Daily szedése nem a 4.2 pont útmutatásainak megfelelően történt, az első elmaradt megvonásos vérzés előtt, vagy ha két egymást követő ciklusban marad ki a megvonásos vérzés, a terhességet ki kell zárni az Omisson Daily szedésének folytatása előtt.

Hormonális fogamzásgátlók szedésének felfüggesztése után, a normális ciklus beindulásához egy kis idő szükséges lehet.

Csökkent hatékonyság
Az Omisson Daily hatékonysága csökkenhet

* ha az illető elfelejti bevenni a gyógyszert (lásd 4.2 pont)
* hányás vagy hasmenés esetén (lásd 4.2 pont)
* bizonyos gyógyszerek együttes alkalmazása esetén (lásd 4.5 pont)

Kombinált orális fogamzásgátlók és közönséges orbáncfüvet (Hypericum perforatum) tartalmazó gyógynövény-készítmények együttes alkalmazása esetén, kiegészítő nem hormonális fogamzásgátló módszer alkalmazása javasolt (lásd 4.5 pont).

Orvosi vizsgálat és konzultáció
Az Omisson Daily alkalmazásának megkezdése vagy újrakezdése előtt fel kell venni a teljes kórtörténetet (beleértve a családi kórtörténetet is), és ki kell zárni a terhességet. Meg kell mérni a vérnyomást, továbbá az ellenjavallatok (lásd 4.3 pont) és a figyelmeztetések (lásd 4.4 pont) szerinti fizikális vizsgálatot kell végezni, majd ezt rendszeresen megismételni a kombinált fogamzásgátlók alkalmazása során. Különösen a következő vizsgálatok elvégzése szükséges: vérnyomásmérés, emlők vizsgálata, hasi- és kismedencei szervek vizsgálata, beleértve a cervix cytologiát és a megfelelő laboratoriumi paraméterek meghatározását. Fontos, hogy felhívják a nő figyelmét a vénás és arteriás thrombosissal kapcsolatos információkra, ideértve az Omisson Daily más kombinált hormonális fogamzásgátlókhoz képesti kockázataira, a VTE és ATE tüneteire, az ismert kockázati tényezőkre és a teendőkre thrombosis gyanúja esetén.
A nőnek el kell mondani, hogy alaposan olvassa el a betegtájékoztatót, és tartsa be a kapott tanácsokat. A vizsgálatok gyakoriságának és típusának az elfogadott gyakorlati irányelvekben foglaltakon kell alapulnia, és ezeket az egyedi nő vonatkozásában személyre szabottan kell végezni.
Fel kell hívni a nőknek a figyelmét, hogy a hormonális fogamzásgátlók nem védenek a HIV-fertőzéssel (AIDS), és más nemi úton terjedő betegségekkel szemben.

Laktóz
Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre gyakorolt hatást nem vizsgálták. Kombinált orális fogamzásgátlókat szedőknél nem tapasztaltak a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre gyakorolt hatást.


4.9 Túladagolás

Az etinilösztradiol és a dienogeszt akut, orális toxicitása igen kicsi. Ha például egy gyermek egyszerre több 2 mg dienogesztet és 0,03 mg etinilösztradiolt tartalmazó tablettát is bevesz, csekély a toxikus tünetek kialakulásának valószínűsége.
Kombinált orális fogamzásgátlók túladagolása esetén a következő tünetek jelentkezhetnek: hányinger, hányás, emlőérzékenység, szédülés, gyomorfájás, álmosság/fáradtság, nőknél és fiatal lányoknál hüvelyi vérzés fordulhat elő. Általában nincs szükség speciális kezelésre, szükség esetén tüneti kezelést kell alkalmazni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Megjegyzés: Az egyidejűleg alkalmazott gyógyszerek alkalmazási előírását át kell tekinteni a lehetséges kölcsönhatások felismerése érdekében.

Farmakodinámiás interakciók
A klinikai vizsgálatok során, az ombitaszvir/paritaprevir/ritonavirrel és dazabuvirrel (ribavirinnel együtt vagy a nélkül) kezelt hepatitis C-fertőzötteknél a normálérték ötszörösét meghaladó GPT- (ALAT) szint-emelkedés szignifikánsan gyakrabban fordult elő azoknál a nőknél, akik etinilösztradiol-tartalmú gyógyszereket, például kombinált hormonális fogamzásgátlókat szedtek. Ezenkívül a glekaprevir/pibrentaszvirrel vagy szofoszbuvir/velpataszvir/voxilaprevirrel kezelt betegeknél is a GPT-szint emelkedését figyelték meg azoknál a nőknél, akik etinilösztradiol-tartalmú gyógyszereket, például kombinált hormonális fogamzásgátlókat szedtek (lásd a 4.3 pont).
Ezért az Omisson Daily-t szedő nőknek a fogamzásgátlás más módjára kell váltaniuk (pl. csak progesztogént tartalmazó fogamzásgátlóra vagy nem hormonális módszerre) a gyógyszer-kombinációval történő kezelés kezdete előtt. Az Omisson Daily szedését 2 héttel a gyógyszer-kombinációs kezelés befejezése után lehet újrakezdeni.

Az Omisson Daily filmtablettában levő dienogeszt és etinilösztardiol hatóanyagok más gyógyszerekkel történő együttes alkalmazása növelheti vagy csökkentheti a két nemi hormon szérum-koncentrációját, ezáltal azok mellékhatásait.

A dienogeszt/etinilösztradiol csökkent szérumkoncentrációja az áttöréses vérzések, cikluszavarok fokozódásához, valamint az Omisson Daily fogamzásgátló hatékonyságának csökkenéséhez vezethet; a megnövekedett dienogeszt/ etinilösztradiol szérumszint a mellékhatások gyakoribb előfordulását és nagyobb intenzitását okozhatja.

Más gyógyszerek hatása az Omisson Daily filmtablettára

A következő hatóanyagok csökkenthetik az Omisson Daily filmtablettában található nemi hormonok szérumkoncentrációját

* Gastrointestinalis motilitást fokozó gyógyszerek, például metoklopramid.
* Interakciók léphetnek fel a mikroszómális enzimeket indukáló gyógyszerekkel, mely a nemi hormonok fokozott clearance-ét eredményezheti és ami áttöréses vérzéshez és/vagy a fogamzásgátlás elégtelenségéhez vezethet.

Kezelés
Az enzimindukció már pár napig tartó kezelést követően észlelhető. A maximális enzimindukció általában pár héten belül látható. A gyógyszeres kezelés befejezését követően az enzimindukció nagyjából 4 hétig még fennmaradhat.

Rövid távú kezelés
Enzimindukciót okozó gyógyszerrel kezelt nők átmenetileg barrierelvű vagy egyéb fogamzásgátló módszert kell, hogy alkalmazzanak a COC mellett. A barrierelvű módszert az együttes gyógyszerszedés alatt, illetve a kezelés megszakítását követő 28 napban végig alkalmazni kell.

Amennyiben a gyógyszeres kezelés tovább tart, mint az aktív tabletták a COC-t tartalmazó dobozban, a placebo tablettákat ki kell hagyni és a következő doboz COC-t azonnal el kell kezdeni szedni.

Hosszú távú kezelés
Olyan nőbetegekben, akiknél hosszú távú kezelést alkalmaznak enzimindukciót okozó hatóanyagokkal, megbízható, nem hormonális fogamzásgátló módszer alkalmazása javasolt.

A szakirodalomban az alábbi interakciókról számoltak be:

A COC-k clearance-értékét fokozó hatóanyagok (a COC-k csökkent hatékonysága enzimindukció miatt), mint például:
Barbiturátok, bozentán, karbamazepin, fenitoin, primidon, rifampicin és a HIV kezelésére szolgáló ritonavir, nevirapin és efavirenz és esetlegesen a felbamát, grizeofulvin, oxkarbazepin, topiramát és közönséges orbáncfű (Hypericum perforatum) tartalmú gyógynövénykészítmények.

A COC-k clearance-értékét változó módon befolyásoló hatóanyagok:
COC készítményekkel együtt alkalmazva, a HIV-proteáz-inhibitorok és a nem-nukleozid reverz transzkriptáz-gátlók számos kombinációja, beleértve a HCV-inhibitorok kombinációit, növelhetik vagy csökkenthetik az ösztrogén és a progeszteron plazmakoncentrációját. Néhány esetben ezen változások nettó hatása klinikailag jelentős lehet.
Ezért az együttesen szedett HIV/HCV elleni készítmények alkalmazási előírását át kell tekinteni, a lehetséges interakciók és bármely vonatkozó ajánlás beazonosításához. Amennyiben kétség merül fel, kiegészítő barrierelvű fogamzásgátlási módszert kell alkalmazni a proteáz-inhibitorral vagy a nem-nukleozid reverz transzkriptáz gátlóval kezelt nők esetén.

A COC-k clearance-értékét csökkentő hatóanyagok (enzimgátlók)
Az enzimgátlókkal való potenciális interakciók klinikai relevanciája nem tisztázott.

60-120 mg/nap dózisban adagolt etorikoxib 35 mikrogramm etinilösztradiol együttadása esetén az etinilösztradiol plazmaszintjének 1,4-szeres, illetve 1,6-szeres emelkedését mutatták ki.

A következő hatóanyagok növelhetik az Omisson Daily filmtablettában található nemi hormonok szérumkoncentrációját

* Olyan hatóanyagok, amelyek gátolják az etinilösztradiol szulfatálását a gyomor-bélfalban, például aszkorbinsav vagy paracetamol.
* Atorvasztatin (20%-kal növeli az etinilösztradiol AUC értékét),
* Olyan hatóanyagok, amelyek gátolják a máj mikroszomális enzimeket, mint például az imidazol antimikotikumok (például flukonazol), indinavir és troleandomicin.

Az Omisson Daily hatása más gyógyszerekre

* Az orális fogamzásgátló tabletták bizonyos egyéb hatóanyagok metabolizmusát befolyásolhatják. Ennek megfelelően ezek plazma- és szöveti koncentrációi emelkedhetnek (például a ciklosporiné) vagy csökkenhetnek (például a lamotriginé).
* A máj mikroszomális enzimek gátlásán keresztül, amely egyes hatóanyagok szérumkoncentrációjának növekedését eredményezi, mint például diazepám (és még néhány más benzodiazepin), ciklosporin, teofillin és glükokortikoidok, vagy tizanidin.
* A hepatikus glükuronidáció indukálásán keresztül, amely a szérumkoncentráció csökkenését eredményezi például a klofibrát, paracetamol, morfin, lorazepám (valamint néhány más benzodiazepin) és lamotrigin esetén.

In vitro vizsgálatok azt mutatták, hogy a dienogeszt megfelelő koncentrációban nem gátolja a citokróm P-450 enzimeket, így ezzel a mechanizmussal nem okoz várt gyógyszermellékhatásokat.

Minden rendelt gyógyszer alkalmazási előírását ellenőrizni kell az Omisson Daily filmtablettával fellépő lehetséges interakciók vonatkozásában.

Az inzulin vagy orális antidiabetikumok szükséges dózisa változhat a glükóztoleranciára kifejtett hatástól függően.

Laboratóriumi vizsgálatok

A fogamzásgátló szteroidok alkalmazása befolyásolhatja bizonyos laboratóriumi vizsgálatok eredményeit, beleértve a máj biokémiai paramétereit, a pajzsmirigy-, mellékvese-, és vesefunkciót, a (karrier) plazmafehérjék vérszintjét, például a kortikoszteroid-kötő globulin és lipid/lipoprotein frakciók, valamint a szénhidrát-anyagcsere, a véralvadás és a fibrinolysis paramétereit. A változások mértéke általában a laboratóriumi normál tartományban marad.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A kombinált orális fogamzásgátlókat szedők esetében fellépő súlyos mellékhatásokat lásd a 4.4 pontban.

Az alábbi táblázatban részletezett nemkívánatos hatások előfordulásáról számoltak be a 2 mg dienogeszt és 0,03 mg etinilösztradiol kombinációjának alkalmazásával - orális fogamzásgátlás és közepesen súlyos acne indikációban - végzett klinikai vizsgálatok (N = 4.942) során.

A mellékhatások gyakoriságának meghatározásánál a következő osztályozást alkalmazták:
Nagyon gyakori (? 1/10),
Gyakori (? 1/100 - < 1/10),
Nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100),
Ritka (? 1/10 000 - < 1/1000),
Nagyon ritka (< 1/10 000),
Nem ismert (gyakorisága a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

Minden egyes gyakorisági csoporton belül a mellékhatások csökkenő súlyosság sorrendjében vannak feltüntetve.

Lásd a táblázatot

Szervrendszer
(MedDRA)
Gyakori

Nem gyakori

Ritka

Nem ismert
Fertőző betegségek és parazitafertőzések

vaginitis/
vulvovaginitis,
vaginalis candidiasis, illetve vulvo-vaginalis gombás fertőzés
salpingo-oophoritis, húgyúti fertőzések, cystitis, mastitis, cervicitis, gombás fertőzések, candidiasis, oralis herpesz, influenza, bronchitis, sinusitis, felső légúti fertőzések, vírusfertőzések

Jó-, rosszindulatú és nem meghatározott daganatok (beleértve a cisztákat és polipokat is)


leiomyoma uteri, emlőlipoma

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek


anaemia

Immunrendszeri betegségek és tünetek


túlérzékenység
az örökletes és szerzett angiooedema tüneteinek exacerbatiója
Endokrin betegségek és tünetek


virilismus

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek

fokozott étvágy

anorexia

Pszichiátriai kórképek

depressziós hangulat
depresszió, mentális problémák, insomnia, alvászavarok, agresszivitás
hangulatváltozások, csökkent libido, fokozott libido
Idegrendszeri betegségek és tünetek
fejfájás
szédülés, migrén
ischaemiás stroke, cerebrovascularis rendellenességek, dystonia

Szembetegségek és szemészeti tünetek


száraz szem, szemirritáció, oscillopsia, látáskárosodás
kontaktlencse-intolerancia
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei


hirtelen hallásvesztés, tinnitus, vertigo, halláskárosodás

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek


cardiovascularis rendellenességek, tachycardia1

Érbetegségek és tünetek

magas vérnyomás, alacsony vérnyomás
vénás thromboembolia (VTE), artériás thromboembolia (ATE), tüdőembólia, thrombophlebitis, diasztolés magas vérnyomás, orthostaticus dysregulatio, hőhullámok, visszértágulat, kényelmetlenség érzése a vénákban, vénafájdalom

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek


asthma, hyperventilláció

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

hasi fájdalom2, hányinger, hányás, diarrhoea
gastritis, enteritis, dyspepsia

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

acne, alopecia, bőrkiütés3, pruritus4
allergiás dermatitis, atópiás dermatitis/neurodermatitis, ekzema, psoriasis, hyperhidrosis, chloasma, abnormális pigmentáció/hiperpigmentáció, seborrhoea, korpásodás, hirsutismus, bőrelváltozások, bőrreakciók, narancsbőr, póknaevus
urticaria, erythema nodosum, erythema multiforme
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei


hátfájás, csont- és izomrendszeri panaszok, izomfájdalom, végtagfájdalom

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
emlőfájdalom5
rendszertelen megvonásos vérzés6, áttöréses vérzés7,
az emlők megnagyobbodása8, emlőödéma, dysmenorrhoea, hüvelyi folyás, ovarium ciszták, kismedencei fájdalom
cervix dysplasia, méhfüggelék-ciszták, a méhfüggelékek fájdalma, emlőciszta, fibrocisztás emlőelváltozások, dyspareunia, galactorrhoea, menstruációs zavarok
emlőváladékozás
Veleszületett, örökletes és genetikai rendellenességek


Tünetmentes járulékos emlő manifesztációja

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

fáradtság9
mellkasi fájdalom, perifériás ödéma, influenzaszerű tünetek, gyulladás, pyrexia, ingerlékenység
folyadék retenció
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei

testsúlynövekedés
emelkedett trigliceridszint a vérben, hypercholesterinaemia,
testsúlycsökkenés, testsúly-ingadozás


1beleértve a szapora szívverést
2beleértve a felhasi és alhasi fájdalmat, hasi discomfortot, puffadást
3beleértve a macularis kiütést
4beleértve a generalizált pruritust
5beleértve az emlőpanaszokat és emlőérzékenységet
6beleértve menorrhagiát, hypomenorrhoeát, oligomenorrhoeát és amenorrhoeát
7beleértve a vaginalis haemorrhagiát és metrorrhagiát
8beleértve az emlőduzzanatot
9beleértve az astheniát, rossz közérzetet

Az adott mellékhatás leírására a legmegfelelőbb MedDRA fogalom került felsorolásra a táblázatban. A táblázatban a szinonimák vagy társult állapotok leírása nincs felsorolva, de ezeket is figyelembe kell venni.

Egyes kiválasztott mellékhatások leírása
Az artériás és vénás thrombosisos és thromboemboliás események, beleértve a myocardialis infarctus, stroke, átmeneti ischaemiás attak, vénás thrombosis és tüdőembólia emelkedett kockázatát figyelték meg kombinált hormonális fogamzásgátlókat alkalmazó nőknél. Ezek részletesebb ismertetése a 4.4 pontban található.

A következő súlyos mellékhatásokat észlelték kombinált orális fogamzásgátlókat szedő nőknél, amelyeket a 4.4 pont részletez:

Daganatos megbetegedések:
* Az emlőrák diagnózisának gyakorisága emelkedett a kombinált orális fogamzásgátlókat szedők között. Mivel az emlőrák ritka a 40 év alatti nőknél, a többlet-esetszám kicsi az emlőrák általános kockázatához viszonyítva. Ok-okozati összefüggés a kombinált orális fogamzásgátlók esetén nem ismert. További információkért lásd a 4.3 és 4.4 pontot.
* Májdaganatok (benignus vagy malignus)
* Cervix carcinoma

Egyéb állapotok:
* Vénás thromboemboliás betegségek
* Artériás thromboemboliás betegségek
* Cerebrovascularis események
* Hypertonia
* Hypertriglyceridaemia (emelkedett pancreatitis-kockázat kombinált orális fogamzásgátlót használók körében)
* Változások a glükóztoleranciában vagy a perifériás inzulinreszisztenciában
* Májműködés zavara
* Chloasma
* Az exogén ösztrogének örökletes és nem örökletes (szerzett) angiooedema tüneteinek kialakulását vagy a meglévő tüneteinek exacerbatióját okozhatják.
* Állapotok, amelyek kialakulása vagy romlása nincs egyértelműen kapcsolatban a kombinált orális fogamzásgátlók szedésével: cholestaticus sárgaság és/vagy pruritus, epekő kialakulása, porphyria, szisztémás lupus erythematosus, haemoliticus uraemiás szindróma, Sydenham-féle chorea, herpes gestationis, otosclerosissal összefüggő hallásvesztés
* Crohn-betegség, colitis ulcerosa

Interakciók
Áttöréses vérzés és/vagy a fogamzásgátló hatás megszűnése származhat más (enzimindukciót okozó) gyógyszerekkel való kölcsönhatás miatt (lásd 4.5 pont).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Hormonális systemás fogamzásgátlók, progestogenek és estrogenek fix kombinációi, ATC kód: G03AA16

Az Omisson Daily egy antiandrogén hatású orális fogamzásgátló gyógyszer, amelynek progesztogén komponense a dienogeszt, ösztrogén komponense az etinilösztradiol.

Az Omisson Daily fogamzásgátló hatása különböző tényezők együttes kölcsönhatásán alapul. Legfontosabb ezek közül az ovuláció gátlása és a vaginalis szekréció változásai.

A dienogeszt és etinilösztradiol kombinációjának antiandrogén hatása többek között a szérum androgén koncentrációjának csökkentésén alapul. A dienogeszt/etinilösztradiol kombinációval végzett multicentrikus vizsgálatban az enyhe vagy közepes súlyosságú acne tünetei lényegesen javultak, illetve kedvezően befolyásolta a seborrhoeás tüneteket is.

Dienogeszt
A dienogeszt egy 19-nortesztoszteron származék, mely más szintetikus progesztogénekhez képest in vitro 10-30-szor kisebb affinitással kötődik a progeszteron receptorhoz. In vivo állatkísérletes adatok erős progesztogén, valamint antiandrogén hatást mutattak. A dienogeszt in vivo nem rendelkezik sem jelentős androgén, sem mineralokortikod, sem pedig glükokortikoid hatással.

A dienogeszt önállóan, 1 mg/nap dózisban gátolja az ovulációt.

Etinilösztradiol
Az etinilösztradiol egy erős hatású, orálisan hatékony szintetikus ösztrogén. Mint a természetes eredetű ösztradiol, az etinilösztradiol is rendelkezik a női nemi szervek hámszövetére kifejtett proliferatív hatással. Az etinilösztradiol serkenti a cervicalis nyáktermelést, csökkenti annak viszkozitását és növeli fibrozitását. Ezen kívül serkenti a tejelválasztó csatornák növekedését és gátolja a tejelválasztást, illetve serkenti az extracelluláris folyadékretenciót. Az etinilösztradiol befolyásolja a lipid-és szénhidrát metabolizmust, a haemostasist, a renin-angiotenzin-aldoszteron rendszert és a plazmafehérjék vérszintjét.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

* Dienogeszt

Felszívódás
Szájon át történő alkalmazás után a dienogeszt gyorsan és szinte teljes mértékben felszívódik. A dienogeszt/etinilösztradiol kombináció egyszeri bevételét követően az 51 ng/ml-es maximális szérumszint 2,5 óra alatt alakul ki. Etinilösztradiollal való kombinációban a dienogeszt abszolút biohasznosulása kb. 96%.

Eloszlás
A dienogeszt a szérum albuminhoz kötődik, és nem kötődik az SHBG-hez, vagy a kortikoszteroid-kötő globulinhoz (CBG). Kb. 10%-ban van jelen szabad formában a plazmában, míg 90%-a nem specifikusan kötődik az albuminhoz. A dienogeszt látszólagos eloszlási térfogata 37-45 l.

Biotranszformáció
A dienogeszt főleg hidroxilációval metabolizálódik, emellett azonban konjugáció útján is átalakul nagyrészt inaktív metabolitokká. Ezen metabolitok a plazmából gyorsan eliminálódnak, így a változatlan formájú dienogeszt mellett az emberi plazmában nem lehetett jelentősebb mennyiségű metabolitot kimutatni. Egyszeri adás után a teljes clearance (Cl/F) 3,6 l/óra.

Elimináció
A dienogeszt felezési ideje körülbelül 9 óra. Csak elhanyagolható mennyiségű dienogeszt ürül változatlan formában a vesén keresztül. A 0,1 mg/ttkg-os adag orális alkalmazása után a renális és fecalis exkréció aránya 3,2 volt. Szájon át történő alkalmazást követően az alkalmazott dózis kb. 86%-a 6 nap alatt eliminálódik, míg ennek nagy része, kb. 42% az első 24 órában, a vizelettel választódik ki.

Egyensúlyi állapot
A dienogeszt farmakokinetikáját a SHBG fehérjék szérumszintje nem befolyásolja. Napi adagolás esetén a dienogeszt szérumszintje kb. másfélszeresére nő és 4 nap után éri el az egyensúlyi állapotot.

* Etinilösztradiol

Felszívódás
A szájon át alkalmazott etinilösztradiol gyorsan és teljes mértékben felszívódik. Az etinilösztradiol/dienogeszt kombináció alkalmazását követően a kb. 67 pg/ml-es maximális szérumkoncentráció 1,5-4 óra alatt alakul ki. Az etinilösztradiol nagymértékű first-pass metabolizmuson megy keresztül. Átlagos orális biohasznosulása kb. 44%.

Eloszlás
Az etinilösztradiol nagymértékben (kb. 98%), de nem specifikusan kötődik a szérum albuminhoz és emeli a nemi hormonkötő globulin (SHBG) szérumkoncentrációját. Az etinilösztradiol abszolút eloszlási térfogata 2,8-8,6 l/kg.

Biotranszformáció
Az etinilösztradiol a vékonybél mucosában és a májban konjugálódik. Az etinilösztradiol elsősorban aromatikus hidroxilációval metabolizálódik, melynek során különböző hidroxilált és metilált metabolitok képződnek, melyek szabad, illetve glükuronid-szulfát konjugátumok formájában vannak jelen a szérumban. Az etinilösztradiol enterohepaticus körforgáson megy keresztül.

Elimináció
Az etinilösztradiol szérumszintje két fázisban csökken, amelyet kb. 1 órás és 10-20 órás felezési idő jellemez. Az etinilösztradiol nem választódik ki változatlan formában. A metabolitok a vizelettel, illetve az epével 4:6 arányban ürülnek.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A dienogeszttel végzett reprodukciós toxikológiai vizsgálatok eredményei jellegzetes progesztogén hatást mutattak, mint például a pre- és postimplantációs veszteség megnövekedése, a gesztációs periódus meghosszabbodása, az utódok neonatalis mortalitásának növekedése. A vemhesség késői szakaszában, valamint szoptatás idején magas dózisú dienogeszt adagolása esetén, károsodott az utódok fertilitása.

Az etinilösztradiol toxicitás profilja jól ismert.
Az ösztrogénnel végzett állatkísérletek eredményei a jelentős faji különbségek miatt csak korlátozott prediktív értékkel bírnak az emberi felhasználás tekintetében.

Laboratóriumi állatoknál már viszonylag alacsony dózisú etinilösztradiol alkalmazása mellett embrioletális hatást, az urogenitális traktus fejlődési rendellenességét és a hím magzatok feminizációját figyelték meg.

A hagyományos - ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási, karcinogenitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható, eltekintve az alkalmazási előírás más fejezeteiben említett tényezőktől, melyek általánosságban a kombinált orális fogamzásgátló készítmények szedésére vonatkoznak.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

PVC/PVDC/alumínium buborékcsomagolás, kiszerelési egységek: 1 × 28, 3 × 28, illetve 6 × 28 darab filmtabletta.

A buborékcsomagolás buborékcsomagolás-tartóval együtt is forgalomba kerülhet.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30 ?C-on tárolandó.
A fénytől való védelem érdekében a buborékcsomagolást tartsa a dobozában.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Egis Gyógyszergyár Zrt.
1106 Budapest, Keresztúri út 30-38.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-22640/03 1 × 28 (21 + 7) PVC/PVDC/alumínium buborékcsomagolás
OGYI-T-22640/04 3 × 28 (21 + 7) PVC/PVDC/alumínium buborékcsomagolás


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2014. március 10.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2019. február 4.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. október 17.
1 A tartomány középértéke 5-7 per 10 000 NÉ, a levonorgesztrelt tartalmazó kombinált hormonális fogamzásgátlók relatív kockázata alapján, az ilyen készítmények alkalmazása nélkül tapasztalható, körülbelül 2,3-3,6-os kockázatához viszonyítva.
2 A metaanalízis adatai szerint a dienogesztet és etinilösztariolt alkalmazók körében a VTE kockázata kissé magasabb, mint a levonorgesztrelt tartalmazó kombinált orális fogamzásgátlót használók esetében (a kockázati arány 1,57, mely 1,07 és 2,30 között változik).
---------------

------------------------------------------------------------

---------------

------------------------------------------------------------




2









OGYÉI/68696/2022




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Az Omisson Daily terhesség alatt nem alkalmazható.

A gyógyszer szedésének elkezdése előtt a terhességet ki kell zárni. Ha a szedés során terhesség jön létre, a gyógyszer alkalmazását azonnal fel kell függeszteni.

Epidemiológiai vizsgálatok eredményei nem utalnak a születési rendellenességek fokozott kockázatára a terhességük előtt fogamzásgátlókat szedő nők gyermekeinél, illetve a terhesség korai szakában - annak felismerése előtt - szedett kombinált orális fogamzásgátló készítmények nem fejtenek ki teratogén hatást. Ilyen vizsgálatokat az Omisson Daily nem végeztek.

Az Omisson Daily terhesség alatt történő adására vonatkozóan rendelkezésre álló adatok túlságosan korlátozottak ahhoz, hogy következtetéseket lehetne levonni az Omisson Daily terhességre, illetve a magzat vagy újszülött egészségére