Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

BETMIGA 50MG RETARD TABLETTA 30X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Astellas Pharma Europe Bv
Hatástani csoport:
G04BD Urológiai görcsoldók
Törzskönyvi szám:
EU/1/12/809/010
Hatóanyagok:
MirabegronDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
10127 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy10127,000,00
Üzemi baleset10127,000,00
Általános2532,00 (25%)7595,00
Teljes0,0010127,00
Egyedi engedélyes0,0010127,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőttek (ideértve az idős betegeket is)
Az ajánlott adag 50 mg naponta egyszer, étkezés közben vagy attól függetlenül.

Különleges populációk

Vese- és májkárosodás
A Betmiga-t nem vizsgálták végstádiumú vesebetegségben (GFR < 15 ml/perc/1,73 m2 vagy hemodialízisre szoruló betegek), illetve súlyos májelégtelenségben (Child-Pugh C stádium) szenvedő betegeknél, így alkalmazása ezekben a betegpopulációkban nem ajánlott (lásd 4.4 és 5.2 pont).

Az alábbi táblázatban a napi adagolási javallatok kerültek feltüntetésre a károsodott vese- vagy májfunkciójú betegeknél, erős CYP3A-gátlók mellett vagy anélkül (lásd 4.4, 4.5 és 5.2 pont).

1.táblázat: Napi adagolási ajánlás vese- vagy májműködési zavarban szenvedő betegek részére erős CYP3A-gátlók mellett vagy azok nnélkül



Erőteljes CYP3A-inhibitorok(3)


Inhibitor nélkül
Inhibitor mellett
Vesekárosodás(1)
Enyhe
50 mg
25 mg

Közepesen súlyos
50 mg
25 mg

Súlyos
25 mg
Nem ajánlott
Májkárosodás(2)
Enyhe
50 mg
25 mg

Közepesen súlyos
25 mg
Nem ajánlott
1. Enyhe: GFR 60-89 ml/perc/1,73 m2; közepesen súlyos: GFR 30-59 ml/perc/1,73 m2; súlyos:
GFR 15-29 ml/perc/1,73 m2.
2. Enyhe: Child-Pugh A stádium; Közepesen súlyos: Child-Pugh B stádium.
3. Erős CYP3A-inhibitorok, lásd 4.5 pont.

Nem
A nemtől függően a dózis módosítása nem szükséges.

Gyermekek és serdülők

A mirabegron biztonságosságát és hatásosságát 18 évesnél fiatalabb gyermekek esetében nem igazolták.
Nincsenek rendelkezésre álló adatok.

Az alkalmazás módja

A tablettát folyadékkal, egészben lenyelve kell bevenni, és nem szabad szétrágni, félbetörni vagy összetörni. Étellel együtt vagy attól függetlenül is bevehető.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Vesekárosodás

A Betmiga-t nem vizsgálták végstádiumú vesebetegségben (GFR < 15 ml/perc/1,73 m2 vagy hemodialízisre szoruló betegek) szenvedő betegeknél, ennél fogva alkalmazása nem ajánlott ebben a betegpopulációban. A súlyos vesekárosodásban szenvedő betegek (GFR 15-29 ml/perc/1,73 m2) esetében csak korlátozott adatok állnak rendelkezésre. Egy farmakokinetikai vizsgálat alapján (lásd 5.2 pont) ebben a populációban 25 mg-ra ajánlott csökkenteni az adagot. A gyógyszer alkalmazása nem ajánlott olyan, súlyosan károsodott vesefunkciójú betegek (GFR 15-29 ml/perc/1,73 m2) esetében, akik egyidejűleg erős hatású CYP3A-gátlókat is kapnak (lásd 4.5 pont).

Májkárosodás

A Betmiga-t nem vizsgálták súlyos májkárosodásban szenvedő betegeknél (Child-Pugh C stádium), ennél fogva alkalmazása nem ajánlott ebben a betegpopulációban. E gyógyszer alkalmazása nem ajánlott olyan, közepesen súlyosan károsodott májfunkciójú betegek (Child-Pugh B stádium) esetében, akik egyidejűleg erős hatású CYP3A-gátlókat is kapnak (lásd 4.5 pont).

Hypertonia

A mirabegron megemelheti a vérnyomást. A vérnyomást meg kell mérni a kezelés megkezdésekor és időközönként a mirabegron-kezelés alatt, különösen magas vérnyomásos betegeknél. A 2-es stádiumú hypertoniával (szisztolés vérnyomás ? 160 Hgmm vagy diasztolés vérnyomás ? 100 Hgmm) kapcsolatban adatok csak korlátozottan állnak rendelkezésre.

A QT-szakasz veleszületett vagy szerzett megnyúlásában szenvedő betegek

Klinikai vizsgálatokban a terápiás adagokban alkalmazott Betmigá-ról nem mutatták ki, hogy klinikailag releváns QT-megnyúlást okozna (lásd 5.1 pont). Mivel azonban ezekbe a vizsgálatokba nem vontak be olyan betegeket, akiknek az anamnézisében QT-szakasz megnyúlás szerepel, vagy akik a QT-szakaszt köztudottan megnyújtó gyógyszereket szednek, a mirabegron hatása az ilyen betegeknél nem ismert. Óvatosság szükséges, ha a mirabegront ilyen betegeknél alkalmazzák.

Húgyhólyag kimeneti elzáródásban szenvedő betegek és hiperaktív húgyhólyag szindróma miatt antimuszkarin hatású gyógyszereket szedő betegek

Posztmarketing vizsgálatok tapasztalataiként húgyhólyag kimenet elzáródásban (BOO) és hiperaktív húgyhólyag szindróma kezelésére antimuszkarin gyógyszereket szedő betegek esetében, a mirabegron szedése során vizeletretenciót jelentettek. A kontrollos klinikai biztonságossági vizsgálat nem igazolta a vizeletretenció fokozódását húgyhólyag kimenet elzáródásban Betmiga-kezelés alatt álló betegeknél, azonban klinikailag jelentős húgyhólyag kimenet elzáródás esetén a Betmiga-t óvatosan kell alkalmazni. A Betmiga-t óvatosan kell alkalmazni hiperaktív húgyhólyag szindróma miatt antimuszkarin gyógyszereket szedő betegek esetében is.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Betmiga nem vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A mirabegront legfeljebb 400 mg-os egyszeri adagban alkalmazták egészséges önkénteseknél. Ebben az adagban a következő mellékhatásokról számoltak be: palpitatio (6-ból 1 alany esetében) és 100/perces értéket meghaladó pulzusszám-emelkedés (6-ból 3 alany esetében). A legfeljebb 300 mg-os napi dózisban 10 napon át egészséges önkénteseknél alkalmazott többszöri mirabegron adagok pulzusszám- és vérnyomás-emelkedést okoztak.

Túladagolás esetén tüneti és szupportív kezelést kell alkalmazni. Túladagolás esetében ajánlatos ellenőrizni a pulzusszámot, vérnyomást és EKG-t.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

In vitro adatok

A mirabegron szállítása és metabolizmusa többféle útvonalon zajlik. A mirabegron a citokróm P450
(CYP) 3A4, a CYP2D6, a butiril-kolineszteráz, az uridin-difoszfo-glükuronozil-transzferázok (UGT-k), az efflux transzporter P-glikoprotein (P-gp), valamint az OCT1, OCT2 és OCT3 influx organikus kation transzporterek (OCT-k) szubsztrátja. Humán májmikroszómákkal és rekombináns humán CYP enzimekkel végzett mirabegron vizsgálatokban kimutatták, hogy a mirabegron közepes fokban és időfüggő módon gátolja a CYP2D6-ot, a CYP3A-nak pedig gyenge inhibitora. Magas koncentrációkban a mirabegron gátolta a P-gp által mediált gyógyszertranszportot.

In vivo adatok

Gyógyszerkölcsönhatások
Az egyidejűleg alkalmazott gyógyszereknek a mirabegron farmakokinetikájára gyakorolt hatását, illetve a mirabegronnak egyéb gyógyszerek farmakokinetikájára gyakorolt hatását egyszeri és többszöri adagos vizsgálatokban tanulmányozták. A legtöbb esetben a gyógyszer kölcsönhatást orálisan alkalmazott, szabályozott felszívódású (OCAS) tabletta formájában alkalmazott 100 mg mirabegronnal végezték. A metoprolollal, illetve metforminnal végzett kölcsönhatás-vizsgálatokban a mirabegront azonnali hatóanyag-felszabadulású (IR) 160 mg-os tabletta formájában alkalmazták.

A CYP izoenzimek vagy transzporterek valamelyikét gátló, indukáló vagy ezeknek szubsztrátumként szolgáló gyógyszerek és a mirabegron között várhatóan nem alakul ki klinikailag releváns gyógyszerinterakció, kivéve a mirabegronnak a CYP2D6 szubsztrátumok metabolizmusára gyakorolt inhibitoros hatását.

Enzimgátlók hatása
Egészséges önkénteseknél a mirabegron-expozíció (AUC) 1,8-szeresére emelkedett egy erőteljes CYP3A/P-gp-gátló, a ketokonazol jelenlétében. Nincs szükség adagmódosításra, ha a Betmiga-t CYP3A- és/vagy P-gp-gátlókkal kombinációban alkalmazzák. Az olyan enyhén vagy közepesen súlyos mértékben károsodott vesefunkciójú (GFR 30-89 ml/perc/1,73 m2) vagy enyhén károsodott májfunkciójú betegeknél (Child-Pugh A stádium) azonban, akik egyidejűleg erős CYP3A-gátlókat, pl.
itrakonazolt, ketokonazolt, ritonavirt vagy klaritromicint kapnak, az ajánlott dózis 25 mg naponta egyszer, étkezés közben vagy attól függetlenül alkalmazva (lásd 4.2 pont). A Betmiga adása nem ajánlott olyan, súlyosan károsodott vesefunkciójú (GFR 15-29 ml/perc/1,73 m2) vagy közepesen károsodott májfunkciójú (Child-Pugh B stádium) betegeknél, akik egyidejűleg erős CYP3A-gátlókat is kapnak (lásd 4.2 és 4.4 pont).

Enziminduktorok hatása
A CYP3A vagy P-gp enzimeket indukáló hatóanyagok csökkentik a mirabegron plazmakoncentrációit. Nincs szükség a mirabegron adagjának módosítására, ha terápiás adagokban adott rifampicinnel vagy egyéb CYP3A- vagy P-gp-induktorokkal együtt alkalmazzák.

CYP2D6 polimorfizmus
A CYP2D6 genetikai polimorfizmusa kevéssé befolyásolja a mirabegronnal szembeni átlagos plazmaexpozíciót (lásd 5.2 pont). A mirabegron várhatóan nem lép kölcsönhatásba az ismert
CYP2D6-gátlókkal, és ezt nem is vizsgálták. Nincs szükség a mirabegron adagjának módosítására CYP2D6-gátlókkal történő egyidejű adagolás esetén, illetve gyenge CYP2D6 metabolizáló betegeknél.

A mirabegron hatása a CYP2D6 szubsztrátokra
Egészséges önkénteseknél a mirabegron közepes fokban indukálta a CYP2D6 enzimet, és a mirabegron szedés abbahagyása után a CYP2D6 aktivitás 15 napon belül helyreáll. Az azonnali hatóanyagleadású mirabegron napi egyszeri, több napon át történő alkalmazása egyetlen metoprolol adagnál a Cmax 90%-os és az AUC 229%-os emelkedését okozta. A mirabegron napi egyszeri, több napon át történő alkalmazása egyetlen dezipramin adagnál a Cmax 79%-os és az AUC 241%-os emelkedését okozta.
Elővigyázatosság szükséges, ha a mirabegront olyan, szűk terápiás indexű, és a CYP2D6 enzim által jelentős mértékben metabolizált gyógyszerekkel együtt alkalmazzák, mint pl. a tioridazin, az 1C típusú antiarrhythmiás szerek (pl. flekainid, propafenon) és a triciklikus antidepresszánsok (pl. imipramin, dezipramin). Elővigyázatosság szükséges olyan esetekben is, amikor a mirabegront egyénileg beállított adagban alkalmazott CYP2D6 szubsztrátumokkal együtt alkalmazzák.

A mirabegron hatása a transzporterekre
Mirabegron a P-gp gyenge gátlója. Egészséges önkénteseknél a mirabegron 29%-kal emelte az egyik P-gp szubsztrát, a digoxin Cmax-értékét, és 27%-kal az AUC-értékét. Azoknak a betegeknek, akik kombinációban kezdik el szedni a mirabegront és a digoxint, kezdetben a digoxin legkisebb adagját kell rendelni. A digoxin szérumkoncentrációit ellenőrizni kell, és a kívánt klinikai hatás elérése érdekében az értékek alapján kell beállítani a digoxin adagját. A mirabegron lehetséges P-gp-gátló hatását figyelembe kell venni akkor is, ha a Betmiga-t érzékeny P-gp szubsztrátumokkal, pl.
dabigatránnal kombinációban alkalmazzák.

Egyéb interakciók
Nem találtak klinikailag releváns kölcsönhatásokat, amikor a mirabegront terápiás adagú szolifenacinnal, tamszulozinnal, warfarinnal, metforminnal vagy etinilösztradiolt és levonorgesztrelt tartalmazó, kombinált orális fogamzásgátló készítménnyel egyidejűleg alkalmazták. Az adag módosítása nem javasolt.

A gyógyszerek közötti kölcsönhatás okozta fokozott mirabegron-expozíció a pulzusszám növekedésével társulhat.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

A Betmiga biztonságosságát 8433 hiperaktív hólyag szindrómában (OAB) szenvedő betegnél mérték fel, akik közül 5648 beteg legalább egy mirabegron adagot kapott a II./III. fázisú klinikai programban, 622 beteg pedig legalább 1 évig (365 napig) kapta a Betmiga-t. A három 12 hetes, III. fázisú, kettős-vak, placebo-kontrollos vizsgálatban a betegek 88%-a befejezte a gyógyszerrel végzett kezelést, 4%-uk pedig nemkívánatos események miatt abbahagyta a gyógyszer szedését. A mellékhatások többnyire enyhék és középsúlyosak voltak.

A három 12 hetes, III. fázisú kettős-vak, placebo-kontrollos klinikai vizsgálatban 50 mg Betmiga-val kezelt betegek esetében a leggyakrabban jelentett mellékhatások a tachycardia és a húgyúti fertőzések voltak. A tachycardia előfordulási gyakorisága 1,2% volt az 50 mg Betmiga-t kapó betegeknél. Tachycardia miatt az 50 mg Betmiga-t kapó betegek 0,1% hagyta abba a gyógyszer szedését. A húgyúti fertőzés előfordulási gyakorisága 2,9% volt az 50 mg mirabegront kapó betegeknél. Húgyúti fertőzés miatt egyetlen, 50 mg Betmiga-t szedő betegnél sem kellett megszakítani a gyógyszer szedését. A súlyos mellékhatások között pitvarfibrilláció is előfordult (0,2%-ban).

Az 1 éves (hosszú távú) aktív kontrollos (muszkarin-antagonista) vizsgálatban megfigyelt mellékhatások fajtájukat és súlyosságukat tekintve hasonlóak voltak a három, 12 hetes, III. fázisú, kettős-vak, placebo-kontrollos vizsgálatban megfigyelt mellékhatásokhoz.

A mellékhatások táblázatos felsorolása

Az alábbi táblázatban a három, 12 hetes, III. fázisú, kettős-vak, placebo-kontrollos vizsgálatban megfigyelt mirabegron mellékhatásokat tüntettük fel.

A mellékhatások gyakoriságának meghatározása a következő: nagyon gyakori (? 1/10); gyakori
(? 1/100 - < 1/10); nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100); ritka (? 1/10 000 - < 1/1000); nagyon ritka (< 1/10 000) és nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg). Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.



MedDRA
Szervrendszer
Gyakori

Nem gyakori

Ritka

Nagyon
ritka
Nem ismert
(a rendelkezés re álló adatokból nem
állapítható meg).
Fertőző betegségek
és
parazitafertőzések
Húgyúti fertőzés
Hüvelyi fertőzés Cystitis



Pszichiátriai kórképek




Insomnia* Zavart állapot*
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Fejfájás*
Szédülés*




Szembetegségek és szemészeti tünetek


Szemhéjödéma


Szívbetegségek és
a szívvel kapcsolatos tünetek
Tachycardia
Palpitatio
Pitvarfibrilláció



Érbetegségek és tünetek



Hypertoniás krízis*

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Hányinger*
Székrekedés
*
Hasmenés*
Dyspepsia
Gastritis
Ajaködéma


A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Urticaria
Bőrkiütés Macularis bőrkiütés Papularis bőrkiütés Pruritus
Leukocytoclas
ticus vasculitis Purpura
Angiooedema*


A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei

Duzzadt ízületek



Vese- és húgyúti betegségek és tünetek


Vizeletretentio
*



A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek

Pruritis vulvovaginalis



Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei

Vérnyomásemelkedés
Megemelkedett
GGT






Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Urológiai készítmények, húgyúti görcsoldó, ATC kód: G04BD12.

Hatásmechanizmus

A mirabegron nagyhatású és szelektív béta-3-adrenerg-receptor agonista. A mirabegron a húgyhólyag simaizom ellazulását okozta patkány és humán szövetizolátumokban, továbbá megemelkedett ciklikus adenozin-monofoszfát (cAMP) koncentrációkat a patkánytól származó húgyhólyagszövetben, valamint húgyhólyag ellazító hatást eredményezett a patkány húgyhólyag funkcionális modellekben. A húgyhólyag hiperaktivitást mintázó patkánymodellekben a mirabegron fokozta az egyes vizeletürítések során kiürített vizeletmennyiséget, és csökkentette a nem ürítési kontrakciók gyakoriságát, anélkül, hogy befolyásolta volna a vizeletürítési nyomást vagy a reziduális vizeletmennyiséget. Egy majommodellben a mirabegron a vizeletürítési gyakoriság csökkenését eredményezte. Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a mirabegron a húgyhólyag béta-3-adrenerg receportainak stimulálásával javítja a vizelettárolási funkciót.

A vizelettárolási fázisban, mialatt a vizelet felgyülemlik a hólyagban, a szimpatikus idegi stimuláció van túlsúlyban. Az idegvégződésekből noradrenalin szabadul fel, ami főként a béta-adrenerg receptorok aktiválódásához vezet a húgyhólyag izomzatban, a húgyhólyag simaizomzatának elernyedését okozva. A vizeletürítési fázisban a hólyag túlnyomórészt paraszimpatikus idegrendszeri szabályozás alatt áll. A kismedencei idegvégződésekből felszabaduló acetilkolin stimulálja az M2 és M3 kolinerg-receptorokat, a húgyhólyag összehúzódását eredményezve. Az M2 útvonal aktiválása egyben gátolja a béta-3-adrenerg receptorok indukálta cAMP-szint emelkedést. Ezért a béta-3-adrenerg receptor stimuláció nem gátolhatja az ürítési folyamatot. Ezt a tényt igazolták részleges urethralis elzáródásban szenvedő patkányoknál, amikor a mirabegron csökkentette a nem ürítési összehúzódások gyakoriságát, anélkül, hogy befolyásolta volna az egyes vizeletürítések alkalmával kiürített mennyiséget, az ürítési nyomást vagy a reziduális vizeletmennyiséget.

Farmakodinámiás hatások

Urodinamika
Alsó húgyúti tünetekben (LUTS), illetve húgyhólyag kimeneti elzáródásban (BOO) szenvedő férfiaknál 50 mg-os és 100 mg-os adagokban naponta egyszer 12 héten át alkalmazott Betmiga nem volt hatással a cisztometriai paraméterekre, és egyben biztonságos és jól tolerálható volt. Ebben a LUTS és BOO betegségekben szenvedő 200 férfibeteggel végzett urodinámiás vizsgálatban maximális áramlási sebesség mellett meghatározták a mirabegronnak a maximális áramlási sebességre és a detrusor nyomásra gyakorolt hatását. Az 50 mg-os és 100 mg-os adagokban naponta egyszer, 12 héten át alkalmazott mirabegron maximális áramlási sebesség mellett nem befolyásolta kedvezőtlenül a maximális áramlási sebességet és a detrusor nyomást. Ebben a LUTS/BOO betegségben szenvedő férfiakkal végzett klinikai vizsgálatban az ürítés utáni reziduális térfogat (ml) módosított átlagos (SE) változása a kiindulási érték és a kezelés végi érték között 0,55 (10,702) volt a placebo esetében, 17,89 (10,190) a 50 mg mirabegront szedő csoportban és 30,77 (10,598) a 100 mg-os mirabegron-kezelési csoportban.

A QT-szakaszra kifejtett hatás
Az 50 mg-os vagy 100 mg-os adagokban alkalmazott Betmiga nem volt hatással a pulzusszámhoz egyénileg korrigált QT-szakaszra (QTcI szakasz), sem a nem szerinti csoportban végzett, sem az általános értékelés során.

Egy részletes QT (TQT) vizsgálatban (n = 164 egészséges férfi önkéntes és n = 153 egészséges női önkéntes, átlag életkor = 33 év) a javasolt adagban (50 mg naponta egyszer) valamint két szupraterápiás (100 és 200 mg naponta egyszer) adagban alkalmazott, ismételt orális adagolásának QTcI-szakaszra kifejtett hatását vizsgálták. A szupraterápiás adagok a terápiás adaghoz képest sorrendben körülbelül 2,6-szeres, illetve 6,5-szeres expozíciót jelentenek. Pozitív kontrollként egyetlen 400 mg-os moxifloxacin adagot használtak. A mirabegron és a moxifloxacin minden egyes dózisszintjét külön kezelési karokon értékelték, amelyek mindegyike placebo-kontrollal rendelkezett (párhuzamos keresztezett elrendezés). Az 50 mg-os és 100 mg-os adagban alkalmazott mirabegron mellett a QTcI-szakaszra vonatkozó egyoldalas 95%-os konfidencia-intervallum felső határa egyik időpontban, illetve férfiak és nők esetében sem haladta meg a 10 msec-ot a placebóhoz viszonyított, legnagyobb átlagos párosított különbség esetében. A mirabegront 50 mg-os adagban szedő nők esetében QTcI-szakasz átlagos különbsége a placebóhoz viszonyítva a bevételt követően 5 óra múlva 3,67 msec volt (az egyoldalú 95%-os KI felső határa 5,72 msec). Férfiaknál a különbség 2,89 msec volt (az egyoldalú 95%-os KI felső határa 4,90 msec). A 200 mg-os mirabegron adag mellett, a QTcI szakasz férfiaknál egyetlen időpontban sem haladta meg a 10 msec-ot, míg nők esetében az egyoldalú 95%-os konfidenciaintervallum felső határa a 0,5-6 óra között túllépte a 10 msec-ot, és a placebóhoz viszonyított legnagyobb különbség 5 óra volt, amikor az átlagos hatás 10,42 msec volt (az egyoldalú 95%-os KI felső határa 13,44 msec). A QTcF és a QTcIf eredmények összhangban voltak a QTcI eredményekkel.

Ebben a TQT vizsgálatban a mirabegron dózisfüggő módon fokozta az EKG-n kimutatható szívfrekvenciát az 50 mg és 200 mg adag közötti vizsgálat tartományban. Egészséges alanyoknál a szívfrekvencia placebóhoz viszonyított maximális különbsége 6,7/perc (az 50 mg-os mirabegron adag mellett) és 17,3/perc (200 mg-os mirabegron adag mellett) közötti tartományban mozgott.

A pulzusszámra és a vérnyomásra kifejtett hatás OAB-ban szenvedő betegeknél
A három, 12 hetes, III. fázisú, kettős-vak, placebo-kontrollos vizsgálatban, a hiperaktív hólyag szindrómában (OAB) szenvedő betegeknél (átlagos életkor 59 év) naponta egyszer alkalmazott 50 mg Betmiga a placebóhoz viszonyított átlagos különbséget kb. 1/perccel emelte meg a pulzusszám esetében, és kb. legfeljebb 1 Hgmm-el a szisztolés/diasztolés vérnyomás (SBP/DBP) esetében. A pulzusszám és vérnyomás változásai a gyógyszer elhagyása után reverzibilisek.

Az intraocularis nyomásra (IOP) kifejtett hatás
Egészséges önkénteseknél a naponta egyszer alkalmazott 100 mg mirabegron 56 napos kezelés után nem emelte meg az IOP-t. Egy I. fázisú vizsgálatban, amelyben a Betmiga szemnyomásra (IOP) kifejtetett hatását Goldmann-féle applanációs tonometria segítségével, 310 egészséges alanynál mérték fel, egyetlen 100 mg-os mirabegron adag placebóhoz viszonyított hatása nem volt rosszabb a kezelési különbség elsődleges hatásossági végpontját illetően, a kiindulási és az 56. napi érték közötti átlagos változás tekintetében, az alanyok átlagos intraocularis nyomására vonatkozóan. A 100 mg-os mirabegron és a placebo közötti kezelési különbség kétoldalú 95%-os KI felső határa 0,3 Hgmm.

Klinikai hatásosság és biztonságosság

A Betmiga hatásosságát a sürgető és gyakori vizelési ingerrel járó, inkontinenciával társuló vagy anélküli hiperaktív húgyhólyag szindróma kezelésében három, III. fázisú, randomizált, kettős-vak, placebo-kontrollos, 12-hetes klinikai vizsgálatban mérték fel. A vizsgálatba 59 éves átlag életkorú (tartomány: 18-95 év) nőket (72%) és férfiakat (28%) vontak be. A vizsgálati populáció kb. 48%-a még nem részesült antimuszkarin hatású kezelésben, míg a beteg 52%-át korábban már kezelték antimuszkarin típusú gyógyszerekkel. Az egyik vizsgálatban 495 beteg aktív kontrollt kapott (nyújtott hatóanyag-leadású tolterodin készítményt).

Az összetett elsődleges hatásossági végpontok a következők voltak: (1) a 24 óra alatt előforduló inkontinencia epizódok átlagának változása a kiindulási és a kezelés végi állapot között, (2) a 24 óra alatti vizeletürítések átlagának változása a kiindulási és a kezelésvégi állapot között, egy 3 napos vizeletürítési napló alapján. A mirabegron esetében statisztikailag szignifikánsan nagyobb mértékű javulást igazoltak a placebóhoz viszonyítva az összetett elsődleges hatásossági végpontok és a másodlagos végpontok tekintetében egyaránt (lásd 2. és 3. táblázatokat).


2. táblázat: Összetett elsődleges és kiválasztott másodlagos hatásossági végpontok a kezelés végén az egyesített vizsgálatokhoz
Paraméter
Egyesített vizsgálatok (046, 047, 074)

Placebo
Mirabegron 50 mg
Inkontinencia epizódok átlagos száma 24 óránként (FAS-I) (kiegészített elsődleges)
n
878
862
Átlag kiindulási érték
2,73
2,71
Átlag eltérés a kiindulási értéktől †
-1,10
-1,49
Átlag eltérés a placebótól† (95% CI)
--
-0,40 (-0,58, -0,21)
p-érték
--
< 0,001#M
Hólyagürítések átlagos száma 24 óránként (FAS) (kiegészített elsődleges)
n
1328
1324
Átlag kiindulási érték
11,58
11,70
Átlag eltérés a kiindulási értéktől †
-1,20
-1,75
Átlag eltérés a placebótól† (95% CI)
--
-0,55 (-0,75, -0,36)
p-érték
--
< 0,001#M
Átlagosan ürített mennyiség (ml) hólyagürítésenként (FAS) (másodlagos)
n
1328
1322
Átlag kiindulási érték
159,2
159,0
Átlag eltérés a kiindulási értéktől †
9,4
21,4
Átlag eltérés a placebótól† (95% CI)
--
11,9 (8,3, 15,5)
p-érték
--
< 0,001#M
Sürgősség átlagos szintje (FAS) (másodlagos)
n
1325
1323
Átlag kiindulási érték
2,39
2,42
Átlag eltérés a kiindulási értéktől †
-0,15
-0,26
Átlag eltérés a placebótól† (95% CI)
--
-0,11 (-0,16, -0,07)
p-érték
--
< 0,001#M
Sürgősségi inkontinencia epizódok átlagos száma 24 óránként (FAS-I) (másodlagos)
n
858
834
Átlag kiindulási érték
2,42
2,42
Átlag eltérés a kiindulási értéktől †
-0,98
-1,38
Átlag eltérés a placebótól† (95% CI)
--
-0,40 (-0,57, -0,23)
p-érték
--
< 0,001#M
3-as vagy 4-es sürgősségi osztályú epizódok átlagos száma 24 óránként (FAS) (másodlagos)
n
1324
1320
Átlag kiindulási érték
5,61
5,80
Átlag eltérés a kiindulási értéktől †
-1,29
-1,93
Átlag eltérés a placebótól† (95% CI)
--
-0,64 (-0,89, -0,39)
p-érték
--
< 0,001#M
Kezelési elégedettség - vizuális analóg skála (FAS) (másodlagos)
n
1195
1189
Átlag kiindulási érték
4,87
4,82
Átlag eltérés a kiindulási értéktől †
1,25
2,01
Átlag eltérés a placebótól† (95% CI)
--
0,76 (0,52, 1,01)
p-érték
--
< 0,001*
Az egyesített vizsgálatok a 046. (Európa / Ausztrália), a 047. (Észak-Amerika [ÉA]) és a 074. sz.
(Európa/ÉA) vizsgálatokból álltak.
† Az alapértékre, nemre és vizsgálatra korrigált legkisebb négyzetes átlag.
* Statisztikailag szignifikánsan jobb a placebóhoz viszonyítva 0,05 szint mellett, multiplicitási korrekció nélkül.
#M Statisztikailag szignifikánsan jobb a placebóhoz viszonyítva 0,05 szint mellett, multiplicitási korrekcióval.
FAS: Teljes elemzési adatállomány (Full analysis set), minden tetszőlegesen kiválasztott beteg, aki legalább 1 adagot bevett a vizsgálat kettős-vak gyógyszeréből, és akiknek a kiindulási naplóban szerepeltek a hólyagürítési mérések adatait, továbbá, akiknél az alapérték-felmérés után legalább egyszer végeztek vizeletürítés mérést.
FAS-I: A FAS azon részállománya, ahol a betegeknek a kiindulási naplóban legalább 1 inkontinencia epizódja szerepel.
CI: Konfidencia intervallum

3. táblázat: Összetett elsődleges és kiválasztott másodlagos hatásossági végpontok a kezelés végén a 046-os, 047-es és 074-es sz. vizsgálatok esetén
Paraméter
046. sz. vizsgálat
047. sz. vizsgálat
074. sz. vizsgálat

Placebo
Mirabegron
50 mg
Tolterodin ER 4 mg
Placebo
Mirabegron 50 mg
Placebo
Mirabegron 50 mg
Inkontinencia epizódok átlagos száma 24 óránként (FAS-I) (kiegészített elsődleges)
n
291
293
300
325
312
262
257
Átlag kiindulási érték
2,67
2,83
2,63
3,03
2,77
2,43
2,51
Átlag eltérés a kiindulási értéktől †
-1,17
-1,57
-1,27
-1,13
-1,47
-0,96
-1,38
Átlag eltérés
a placebótól†
--
-0,41
-0,10
--
-0,34
--
-0,42
95%
Konfidencia- intervallum
--
(-0,72, -0,09)
(-0,42, 0,21)
--
(-0,66, -0,03)
--
(-0,76, -0,08)
p-érték
--
0,003#M
0,11
--
0,026#M
--
0,001#M
Hólyagürítés átlagos száma 24 óránként (FAS) (kiegészített elsődleges)
n
480
473
475
433
425
415
426
Átlag kiindulási érték
11,71
11,65
11,55
11,51
11,80
11,48
11,66
Átlag eltérés a kiindulási értéktől †
-1,34
-1,93
-1,59
-1,05
-1,66
-1,18
-1,60
Átlag eltérés
a placebótól†
--
-0,60
-0,25
--
-0,61
--
-0,42
95%
Konfidencia- intervallum
--
(-0,90, -0,29)
(-0,55, 0,06)
--
(-0,98, -0,24)
--
(-0,76, -0,08)
p-érték
--
< 0,001#M
0,11
--
0,001#M
--
0,015#M
Átlag ürített mennyiség (ml) hólyagürítésenként (FAS) (másodlagos)
n
480
472
475
433
424
415
426
Átlag kiindulási érték
156,7
161,1
158,6
157,5
156,3
164,0
159,3
Átlag eltérés a kiindulási értéktől †
12,3
24,2
25,0
7,0
18,2
8,3
20,7
Átlag eltérés
a placebótól†
--
11,9
12,6
--
11,1
--
12,4

Paraméter
046. sz. vizsgálat
047. sz. vizsgálat
074. sz. vizsgálat

Placebo
Mirabegron
50 mg
Tolterodin ER 4 mg
Placebo
Mirabegron 50 mg
Placebo
Mirabegron 50 mg
95%
Konfidencia- intervallum
--
(6,3, 17,4)
(7,1, 18,2)
--
(4,4, 17,9)
--
(6,3, 18,6)
p-érték
--
< 0,001#M
< 0,001*
--
0,001#M
--
<0,001#M
Sürgősség átlagos szintje (FAS) (másodlagos)
n
480
472
473
432
425
413
426
Átlag kiindulási érték
2,37
2,40
2,41
2,45
2,45
2,36
2,41
Átlag eltérés a kiindulási értéktől †
-0,22
-0,31
-0,29
-0,08
-0,19
-0,15
-0,29
Átlag eltérés
a placebótól†
--
-0,09
-0,07
--
-0,11
--
-0,14
95%
Konfidencia- intervallum
--
(-0,17, -0,02)
(-0,15, 0,01)
--
(-0,18, -0,04)
--
(-0,22, -0,06)
p-érték
--
0,018*
0,085
--
0,004*
--
< 0,001‡
Sürgősségi inkontinencia epizódok átlagos száma 24 óránként (FAS-I) (másodlagos)
n
283
286
289
319
297
256
251
Átlag kiindulási érték
2,43
2,52
2,37
2,56
2,42
2,24
2,33
Átlag eltérés a kiindulási értéktől †
-1,11
-1,46
-1,18
-0,89
-1,32
-0,95
-1,33
Átlag eltérés
a placebótól†
--
-0,35
-0,07
--
-0,43
--
-0,39
95%
Konfidencia- intervallum
--
(-0,65, -0,05)
(-0,38, 0,23)
--
(-0,72,
-0,15)
--
(-0,69, -0,08)
p-érték
--
0,003*
0,26
--
0,005*
--
0,002‡
3-as vagy 4-es sürgősségi osztályú epizódok átlagos száma 24 óránként (FAS) (másodlagos)
n
479
470
472
432
424
413
426
Átlag kiindulási érték
5,78
5,72
5,79
5,61
5,90
5,42
5,80
Átlag eltérés a kiindulási értéktől †
-1,65
-2,25
-2,07
-0,82
-1,57
-1,35
-1,94
Átlag eltérés
a placebótól†
--
-0,60
-0,42
--
-0,75
--
-0,59
95%
Konfidencia- intervallum
--
(-1,02, -0,18)
(-0,84, -0,00)
--
(-1,20, -0,30)
--
(-1,01, -0,16)
p-érték
--
0,005*
0,050*
--
0,001*
--
0,007‡
Kezelési elégedettség - vizuális analóg skála (FAS) (másodlagos)
n
428
414
425
390
387
377
388
Paraméter
046. sz. vizsgálat
047. sz. vizsgálat
074. sz. vizsgálat

Placebo
Mirabegron
50 mg
Tolterodin ER 4 mg
Placebo
Mirabegron 50 mg
Placebo
Mirabegron 50 mg
Átlag kiindulási érték
4,11
3,95
3,87
5,5
5,4
5,13
5,13
Átlag eltérés a kiindulási értéktől †
1.89
2.55
2.44
0.7
1.5
1.05
1.88
Átlag eltérés
a placebótól†
--
0,66
0,55
--
0,8
--
0,83
95%
Konfidencia- intervallum
--
(0,25, 1,07)
(0,14, 0,95)
--
(0,4, 1,3)
--
(0,41, 1,25)
p-érték
--
0,001*
0,008*
--
< 0,001*
--
< 0,001*
† Az alapértékre, nemre és földrajzi területre korrigált legkisebb négyzetes átlag.
* Statisztikailag szignifikánsan jobb a placebóhoz viszonyítva 0,05 szint mellett, multiplicitási korrekció nélkül.
#M Statisztikailag szignifikánsan jobb a placebóhoz viszonyítva 0,05 szint mellett, multiplicitási korrekcióval.
‡ Nem statisztikailag szignifikánsan jobb a placebóhoz viszonyítva 0,05 szint mellett, multiplicitási korrekcióval.
FAS: Teljes elemzési adatállomány, minden tetszőlegesen kiválasztott beteg, aki legalább 1 adagot bevett a vizsgálat kettős-vak gyógyszeréből, és akiknek a kiindulási naplóban szerepeltek a hólyagürítési mérések adatait, továbbá, akiknél az alapérték-felmérés után legalább egyszer végeztek hólyagürítési mérést.
FAS-I: A FAS azon részállománya, ahol a betegeknek a kiindulási naplóban legalább 1 inkontinencia epizódja szerepel.

A naponta egyszer alkalmazott 50 mg Betmiga hatásos volt a 4. héten végzett első mért időpontban, és a hatásosság végig fennmaradt a 12 hetes kezelési időszak során. Egy randomizált, aktív kontrollos, hosszú távú vizsgálat azt igazolta, hogy a hatásosság egy 1 éves kezelési időszak során is végig fennmaradt.

Egészséggel kapcsolatos életminőségi vizsgálatok során tapasztalt szubjektív javulás
A három 12 hetes szakaszban 3 kettős-vak, placebo-kontrollos vizsgálat esetében az OAB tüneteinek kezelése a naponta egyszer alkalmazott mirabegronnal a placebóhoz képest statisztikailag szignifikáns javulást eredményezett a következő, egészséggel kapcsolatos életminőségi területeken: a kezeléssel való elégedettség és a tünet zavaró hatása.

Hatásosság az előzetesen OAB antimuszkarin terápiában részesült vagy nem részesült betegeknél A hatásosság az előzetesen OAB antimuszkarin terápiában részesült vagy nem részesült betegeknél is igazolódott. A mirabegron olyan betegeknél is hatásosnak bizonyult, akik annak nem megfelelő hatása miatt korábban megszakították az OAB antimuszkarin terápiát (lásd a 4. táblázatot).

4. táblázat: Összetett elsődleges hatásossági végpontok a korábban OAB antimuszkarin terápiát kapott betegek esetében
Paraméter
Egyesített vizsgálatok (046, 047, 074)

046. sz. vizsgálat

Placebo
Mirabegron 50 mg
Placebo
Mirabegron 50 mg
Tolterodin ER 4 mg

Korábban OAB antimuszkarin terápiát kapott betegek

Inkontinencia epizódok átlagos száma 24 óránként (FAS-I)
szám
518
506
167
164
160
Átlag kiindulási érték
2,93
2,98
2,97
3,31
2,86
Átlag eltérés a kiindulási értéktől †
-0,92
-1,49
-1,00
-1,48
-1,10
Átlag eltérés a placebótól†
--
-0,57
--
-0,48
-0,10
95% Konfidenciaintervallum
--
(-0,81, -0,33)
--
(-0,90, -0,06)
(-0,52, 0,32)
Hólyagürítés átlagos száma 24 óránként (FAS)
szám
704
688
238
240
231
Átlag kiindulási érték
11,53
11,78
11,90
11,85
11,76
Átlag eltérés a kiindulási értéktől †
-0,93
-1,67
-1,06
-1,74
-1,26
Átlag eltérés a placebótól†
--
-0,74
--
-0,68
-0,20
95% Konfidenciaintervallum
--
(-1,01, -0,47)
--
(-1,12, -0,25)
(-0,64, 0,23)

Korábban OAB antimuszkarin terápiát kapott betegek, akik a nem megfelelő hatás miatt hagyták abba a kezelést

Inkontinencia epizódok átlagos száma 24 óránként (FAS-I)
szám
336
335
112
105
102
Átlag kiindulási érték
3,03
2,94
3,15
3,50
2,63
Átlag eltérés a kiindulási értéktől †
-0,86
-1,56
-0,87
-1,63
-0,93
Átlag eltérés a placebótól†
--
-0,70
--
-0,76
-0,06
95% Konfidenciaintervallum
--
(-1,01, -0,38)
--
(-1,32, -0,19)
(-0,63, 0,50)
Hólyagürítés átlagos száma 24 óránként (FAS)
szám
466
464
159
160
155
Átlag kiindulási érték
11,60
11,67
11,89
11,49
11,99
Átlag eltérés a kiindulási értéktől †
-0,86
-1,54
-1,03
-1,62
-1,11
Átlag eltérés a placebótól†
--
-0,67
--
-0,59
-0,08
95% Konfidenciaintervallum
--
(-0,99, -0,36)
--
(-1,15, -0,04)
(-0,64, 0,47)
Az egyesített vizsgálatok a 046. (Európa/Ausztrália), a 047. (Észak-Amerika [ÉA]) és a 074. sz. (Európa / ÉA) vizsgálatokból álltak.
† Az alapértékre, nemre, vizsgálatra, alcsoportra és a kezeléssel való kölcsönhatás szerinti alcsoportra korrigált legkisebb négyzetes átlag az egyesített vizsgálatok tekintetében; a 046. sz. vizsgálat esetében az alapértékre, nemre és földrajzi területre, alcsoportra és a kezeléssel való kölcsönhatás szerinti alcsoportra korrigált legkisebb négyzetes átlag.
FAS: Teljes elemzési adatállomány, minden tetszőlegesen kiválasztott beteg, aki legalább 1 adagot bevett a vizsgálat kettős-vak gyógyszeréből, és akiknek a kiindulási naplóban szerepeltek a hólyagürítési mérések adatait, továbbá, akiknél az alapérték-felmérés után legalább egyszer végeztek hólyagürítési mérést.
FAS-I: A FAS azon részállománya, ahol a betegeknek a kiindulási naplóban legalább 1 inkontinencia epizódja szerepel.

Gyermekek

Az Európai Gyógyszerügynökség a gyermekek esetén egy vagy több korosztálynál halasztást engedélyez a Betmiga vizsgálati eredményeinek benyújtási kötelezettségét illetően "Idiopátiás hiperaktív hólyagműködés kezelése" és a "Neurogén eredetű detrusor izom hiperaktivitás kezelése" esetében (lásd 4.2 pont, gyermekgyógyászati alkalmazásra vonatkozó információk).

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás

Egészséges önkéntesekben a mirabegron maximális plazmakoncentrációja (Cmax) a tabletta bevételétől számított 3 - 4 óra alatt alakult ki. Az abszolút biohasznosulás a 25 mg adagnál mért 29%-ról 50 mg adagnál 35%-ra nőtt. A Cmax és a görbe alatti terület (AUC) átlagos értéke az adagolási tartományon belül az adaggal arányosnál nagyobb mértékben nőtt. Az általános férfi- és nőpopulációban a mirabegron adagjának kétszeres növelése (50 mg-ról 100 mg-ra) kb. 2,9-szeresére növelte a Cmax és 2,6-szeresére az AUCtau-értéket, míg a négyszeres növelése (50 mg-ról 200 mg-ra) kb. 8,4-szeresére növelte a Cmax és 6,5-szeresére az AUCtau értéket. Az egyensúlyi koncentrációk a mirabegron naponta egyszeri alkalmazásával 7 napon belül alakultak ki. Naponta egyszeri alkalmazás után a mirabegron plazmaexpozíciója dinamikus egyensúlyi állapotban, az egyszeri adag után észleltnek mintegy kétszerese.

Az étel hatása a felszívódásra

Az 50 mg-os tabletta zsíros étellel történő bevétele 45%-kal csökkentette a mirabegron Cmax-értékét és
17%-kal az AUC értékét. A zsírszegény étel 75%-kal növelte a mirabegron Cmax értékét és 51%-kal az AUC értékét. A III. fázisú vizsgálatokban a mirabegront étkezés közben és attól függetlenül egyaránt alkalmazták, és mindkét esetben biztonságosnak és hatásosnak bizonyult. Ezért a mirabegron a javasolt adagban étkezés közben vagy attól függetlenül egyaránt bevehető.

Eloszlás

A mirabegron nagymértékben eloszlik a szervezetben. Az egyensúlyi megoszlási térfogat (Vss) körülbelül 1670 l. A mirabegron (körülbelül 71%-ban) kötődik a human plazmafehérjékhez, és közepes affinitást mutat az albumin és az ?1-savas glikoproteinek felé. A mirabegron bejut a vörösvértestekbe. In vitro a vörösvértestek 14C-mirabegron-koncentrációja mintegy kétszer magasabb volt a plazmában mértnél.

Biotranszformáció

A mirabegron több útvonalon metabolizálódik, így dezalkilezéssel, oxidációval, (közvetlen) glükuronidációval és amid-hidrolízissel. Egyszeri adag [14C-jelzett]-mirabegron alkalmazása után a mirabegron a keringésben lévő fő komponens. A humán plazmában két fő metabolitot figyeltek meg. Mindkettő II. fázisú glükuronid, amelyek a teljes expozíció 16%-át és 11%-át adják. Ezek a metabolitok nem rendelkeznek farmakológiai aktivitással.

In vitro vizsgálatok alapján a mirabegron valószínűleg nem gátolja a következő citokróm P450 enzimek által metabolizált, egyidejűleg alkalmazott gyógyszerek metabolizmusát: CYP1A2, CYP2B6, CYP2C8, CYP2C9, CYP2C19 és CYP2E1, mert klinikailag releváns koncentrációkban nem gátolja ezeknek az enzimeknek az aktivitását. A mirabegron nem sekrenti a CYP1A2 vagy CYP3A izoenzimek aktivitását. A mirabegron előreláthatólag nem okoz klinikailag releváns gátlást az OCT által mediált gyógyszertranszport tekintetében.

Noha az in vitro vizsgálatok arra utalnak, hogy a mirabegron oxidatív metabolizmusában a CYP2D6 és CYP3A4 izoenzim is részt vesz, az in vivo eredmények szerint ezek szerepe a teljes elimináció tekintetében korlátozott. In vivo és ex vivo vizsgálatok szerint a mirabegron metabolizmusában a CYP3A4 és CYP2D6 mellett részt vesz a butiril-kolinészteráz, az UGT és lehetségesen az alkoholdehidrogenáz (ADH) enzim is.

CYP2D6 polimorfizmus
A CYP2D6 szubsztrátokat gyengén metabolizáló genotípusba tartozó egészséges önkénteseknél (ezt a tényezőt a CYP2D6 gátlás kiegészítőjeként használják) az egyszeri 160 mg azonnali felszabadulású (IR) mirabegron átlagos Cmax és AUCinf értéke 14%-kal és 19%-kal magasabb volt, mint a jól metabolizálóknál, ami azt jelzi, hogy a CYP2D6 genetikai polimorfizmusa kevéssé befolyásolja a mirabegronnal szembeni átlagos plazmaexpozíciót. A mirabegron várhatóan nem lép kölcsönhatásba az ismert CYP2D6 gátlókkal, és ezt nem is vizsgálták. Nincs szükség a mirabegron adagjának módosítására CYP2D6 gátlókkal történő egyidejű adagolás esetén, illetve gyenge CYP2D6 metabolizmussal rendelkező betegeknél.

Elimináció

A teljes test plazma-clearance (CLtot) körülbelül 57 l/óra. A terminális eliminációs felezési idő (t1/2) körülbelül 50 óra. A vese-clearance (CLR) körülbelül 13 l/óra, ami a CLtot kb. 25%-ának felel meg. A mirabegron renalis eliminációja elsődleges aktív tubularis szekrécióval és glomerulus filtrációval történik. A vizelettel kiválasztott változatlan mirabegron mennyisége dózisfüggő, és 25 mg-os napi adag mellett kb. 6,0%, 100 mg-os napi adag mellett pedig 12,2%. Egészséges önkénteseknél 160 mg [14C-jelzett]-mirabegron alkalmazását követően, a radioaktivitásnak körülbelül 55%-a a vizeletből, 34%-a pedig a székletből volt kimutatható. A vizeletben mért radioaktivitás 45%-át a változatlan formában ürülő hatóanyag adta, ami a metabolitok jelenlétét jelzi. A széklet radioaktivitásának nagy részéért a változatlan mirabegron volt felelős.

Életkor

Időskorú önkénteseknél (? 65 év) szájon át alkalmazott többszöri adag után a mirabegron és metabolitjainak Cmax és AUC értéke hasonló volt a fiatalabb (18-45 éves) önkénteseknél mért értékekhez.

Nem

A Cmax és AUC nőknél körülbelül 40-50%-kal magasabb volt, mint férfiaknál. A Cmax és AUC érték nemek közötti különbségei a testsúlynak és a biohasznosulásnak tulajdoníthatók.

Rassz

A rassz nem befolyásolja a mirabegron farmakokinetikáját.

Vesekárosodás

Enyhe vesekárosodásban szenvedő önkénteseknél (eGFR-MDRD 60 - 89 ml/perc/1,73 m2) egyszeri 100 mg Betmiga alkalmazását követően a mirabegron átlagos Cmax értéke 6%-kal, átlagos AUC értéke pedig 31%-kal nőtt a normál veseműködésű önkénteseknél észlelthez képest. Közepesen súlyos vesekárosodásban szenvedő önkéntesekben (eGFR-MDRD 30 - 59 ml/perc/1,73 m2) a Cmax érték 23%-kal, az AUC érték pedig 66%-kal nőtt. Súlyos vesekárosodásban szenvedő önkéntesekben
(eGFR-MDRD 15 - 29 ml/perc/1,73 m2) az átlagos Cmax érték 92%-kal, az átlagos AUC érték pedig 118%-kal magasabb volt. A mirabegront végstádiumú vesebetegségben szenvedőknél (GFR < 15 ml/perc/1,73 m2 vagy hemodialízis-kezelésre szoruló betegek) nem vizsgálták.

Májkárosodás

Enyhe májkárosodásban szenvedő önkénteseknél (Child-Pugh A stádium) egyszeri 100 mg Betmiga alkalmazását követően a mirabegron átlagos Cmax értéke 9%-kal, átlagos AUC értéke pedig 19%-kal nőtt a normál májműködésű önkénteseknél mérthez képest. Közepesen súlyos májkárosodásban szenvedő önkéntesekben (Child-Pugh B stádium) az átlagos Cmax érték 175%-kal, az átlagos AUC érték pedig 65%-kal magasabb volt. A mirabegront súlyos májkárosodásban (Child-Pugh C stádium) szenvedő betegeknél nem vizsgálták.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A preklinikai vizsgálatokban azonosított, a toxicitás által érintett célszervek megfeleltek a klinikai megfigyeléseknek. A májenzimszintek átmeneti emelkedését és a hepatocyták elváltozásait (necrosis és a glikogén-részecskék csökkenése) észlelték patkányokban. A szívfrekvencia emelkedését figyelték meg patkányoknál, nyulaknál, kutyáknál és majmoknál. Genotoxicitási és karcinogenitási vizsgálatokban nem igazoltak genetikai toxicitást, illetve daganatkeltő hatást in vivo.

Nem észleltek a termékenységre gyakorolt hatást szubletális dózisoknál (az ekvivalens humán dózis meghaladta az emberek számára javasolt maximális adag "maximum human recommended dose (MHRD)" 19-szeresét). Nyulakkal végzett embryonalis-foetalis fejlődési vizsgálatokban főként a szív elváltozásait (aortatágulat, szívmegnagyobbodás) észlelték, az emberek számára javasolt maximális adag 36-szorosát meghaladó szisztémás expozíció mellett. Ezen kívül tüdőelváltozásokat (a járulékos tüdőlebeny hiánya) és a beágyazódást követő magzatelhalás gyakoriságának növekedését figyelték meg nyulakban, az emberek számára javasolt maximális adag 14-szeresét meghaladó szisztémás expozíció mellett, míg patkányokban a csontképződésre gyakorolt hatásokat észleltek (hullámos bordák, késleltetett csontosodás, a csontos sternebrák, metacarpusok vagy metatarsusok számának csökkenése), az emberek számára javasolt maximális adag 22-szeresét meghaladó szisztémás expozíció mellett. A megfigyelt embryonalis toxicitás az anyaállat számára is toxicitást okozó adagok mellett jelentkezett. A nyulakban megfigyelt cardiovascularis malformációk a béta-1-adrenoreceptor aktivációja által mediált folyamatban bizonyultak.

A radioaktív izotóppal jelzett mirabegronnal végzett farmakokinetikai vizsgálatok szerint az anyavegyület és/vagy metabolitjai az alkalmazás után kiválasztódnak a patkányok anyatejébe.
Koncentrációjuk az alkalmazást követően 4 órával eléri a plazmaszintek 1,7-szeresét (lásd 4.6 pont).





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Alu-Alu buborékcsomagolás 10 db, 20 db, 30 db, 50 db, 60 db, 90 db, 100 db vagy 200 db tablettát tartalmazó dobozokban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Astellas Pharma Europe B.V.
Sylviusweg 62
2333 BE Leiden
Hollandia


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

EU/1/12/809/001 - 006
EU/1/12/809/008 - 013
EU/1/12/809/015 - 018


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2012. december 20.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2017. szeptember 18.

10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

{ÉÉÉÉ/HH/NN}

A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu) található.




























Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Fogamzóképes korú nők

A Betmiga nem ajánlott fogamzásgátlást nem alkalmazó fogamzóképes korú nőknek.

Terhesség

A Betmiga várandós vagy szoptató nőknél végzett alkalmazásáról korlátozott adatok állnak rendelkezésre. Állatkísérletek során reproduktív toxicitást igazoltak (lásd 5.3 pont). A készítmény alkalmazása nem javallt terhesség alatt és olyan fogamzóképes korú nők esetében, akik nem alkalmaznak fogamzásgátlást.

Szoptatás

A mirabegron kiválasztódik a rágcsálók anyatejébe, ennél fogva várhatóan a humán anyatejben is megjelenik (lásd 5.3 pont). Embereknél nem végeztek vizsgálatokat a mirabegron tejtermelésre kifejtett hatásának, jelenlétének a humán anyatejben, vagy a szoptatott csecsemőre kifejtett hatásának meghatározására.
A Betmiga alkalmazása nem javallt a szoptatás alatt.

Termékenység

Állatoknál nem mutattak ki mirabegron-kezeléssel kapcsolatos hatást a terménységre (lásd 5.3 pont). A mirabegron hatását a humán termékenységre nem állapították meg.