Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ESTROKAD 0,03MG HÜVELYKÚP 10X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Dr. Kade Pharmazeutische Fabrik Gmbh
Hatástani csoport:
G03CA Természetes és félszintetikus ösztrogének
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-08152/02
Hatóanyagok:
OestriolumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Epilepsia esetén alkalmazása megfontolandó
Asztmás megbetegedés esetén megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
A kezelés első 3 hete alatt napi 1 hüvelykúpot kell alkalmazni. Ezt követően fenntartó adagnak hetente kétszer 1 kúp javasolt.

A postmenopausalis tünetek kezelésének elkezdésére és folytatására a legalacsonyabb hatásos dózist a legrövidebb ideig kell alkalmazni (lásd még 4.4 pont).

Az ösztrogéntartalmú készítmények hüvelyi alkalmazásának olyan eseteiben, ahol a szisztémás ösztrogénexpozíció nagyon alacsony, progesztagén kiegészítő adása nem javasolt (de lásd még 4.4 pont).

Az alkalmazás módja
A hüvelykúpot mélyen fel kell helyezni a hüvelybe, lehetőség szerint este, lefekvés előtt.

Kihagyott dózis
* A naponkénti alkalmazás alatt, a kezelés első 3 hetében:
Ha egy dózis kimaradását nem veszik észre aznap, azt nem szabad pótolni. Ebben az esetben a szokásos adagolási rendet kell folytatni.
* A hetenkénti kétszeri alkalmazás alatt:
Ha a gyógyszer alkalmazását a heti kétszeri fenntartó kezelés alatti előírt napon felejtik el, akkor a kihagyott dózist amilyen hamar csak lehet, alkalmazni kell.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

* Ismert, az anamnézisben szereplő vagy feltételezett emlőrák;
* ismert vagy feltételezett, ösztrogén-dependens malignus tumor (pl. endometriális carcinoma);
* diagnosztizálatlan genitális vérzés;
* kezeletlen endometrialis hyperplasia;
* korábbi vagy aktuálisan fennálló vénás thromboembolia (mélyvénás thrombózis, pulmonalis embolia/tüdőembólia);
* ismert thrombophiliás kórképek (pl. protein-C-, protein-S- vagy antithrombin-hiány, lásd 4.4 pont),
* aktív vagy nemrégiben lezajlott artériás thromboemboliás kórkép (pl. angina, myocardialis infarctus),
* akut májbetegség vagy a kórelőzményben szereplő májbetegség, mindaddig, amíg a májfunkciós vizsgálatok nem normalizálódnak,
* porfíria,
* a készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A postmenopausális tünetek kezelésére a HRT-t csak olyan tünetek esetén szabad elkezdeni, amelyek kedvezőtlenül befolyásolják az életminőséget. Minden esetben, a kockázatokat és az előnyöket legalább évente gondosan mérlegelni kell, és a HRT-t csak akkor szabad folytatni, ha az előnyök meghaladják a kockázatokat.

Korai menopausa kezelésére alkalmazott HRT-vel kapcsolatos kockázatokról a bizonyítékok korlátozottak. Mivel fiatalabb nőknél az abszolút kockázat mértéke alacsony, ezeknél a nőknél az előny-kockázat arány kedvezőbb lehet, mint az idősebbeknél.

Az Estrokad hüvelykúpot tilos szisztémás kezelésre alkalmazott ösztrogén készítményekkel kombinálni, mivel nincsenek a kombinált kezeléssel elért ösztrogén-koncentrációk biztonságosságára és kockázataira vonatkozó vizsgálatok.

Orvosi vizsgálat / kontroll vizsgálat
A HRT elkezdése vagy ismételt elkezdése előtt a teljes egyéni és családi anamnézist fel kell venni. Az orvosi vizsgálatot (beleértve a kismedence és az emlők vizsgálatát is) ennek alapján, valamint az alkalmazásra vonatkozó ellenjavallatok és figyelmeztetések által vezérelve kell elvégezni. A kezelés alatt időszakos ellenőrzések javasoltak, amiknek gyakoriságát és jellegét egyénileg kell meghatározni. Tájékoztatni kell a nőket, hogy milyen jellegű emlőelváltozást kell jelenteniük kezelőorvosuknak vagy a nővérnek (lásd alább az "Emlőrák" című részt). A vizsgálatokat, beleértve a megfelelő képalkotó eljárásokat (pl. a mammográfiát), az aktuálisan elfogadott szűrési gyakorlatnak megfelelően, az egyén klinikai igényeinek figyelembe vételével kell elvégezni.

Az Estrokad hüvelykúppal végzett kezelés elkezdése előtt a hüvelyi fertőzést megfelelő gyógyszerrel kezelni kell.

Felügyeletet igénylő állapotok
Ha az alábbi állapotok bármelyike jelen van, korábban előfordult és/vagy súlyosbodott a terhesség vagy egy korábbi hormonkezelés alatt, a beteget szoros felügyelet alatt kell tartani. Figyelembe kell venni, hogy ezek az állapotok kiújulhatnak vagy súlyosbodhatnak az Estrokad hüvelykúppal végzett kezelés alatt, különösen az alábbiak:
* leiomyoma (uterus fibroid daganatai) vagy endometriosis;
* thromboemboliás betegségek kockázati tényezői (lásd alább);
* az ösztrogéndependens tumorok kockázati tényezői, pl. elsőfokú rokon emlőrákja esetén;
* hypertonia;
* májbetegségek (pl. adenoma hepatis);
* vascularis érintettséggel járó vagy anélküli diabetes mellitus;
* cholelithiasis;
* migrén vagy (súlyos) fejfájás;
* szisztémás lupus erythematosus (SLE);
* endometrialis hyperplasia az anamnézisben (lásd alább);
* epilepszia;
* asthma;
* otosclerosis.

A terápia azonnali leállításának indokai
A terápiát egy ellenjavallat felfedezése esetén, valamint a következő helyzetekben abba kell hagyni:
* icterus/sárgaság vagy a májfunkció romlása;
* a vérnyomás jelentős emelkedése;
* újonnan kialakuló, migrén jellegű fejfájás;
* terhesség.

Endometrialis hyperplasia és carcinoma
Az endometrialis hyperplasia vagy méhrák megnövekedett kockázatát nem hozták összefüggésbe az ösztriollal, hüvelyi alkalmazás esetén.
A nőknél intact uterus esetében az endometriális hyperplasia és carcinoma kockázata megnövekszik, ha a szisztémás ösztrogéneket monoterápiában, hosszabb időn át alkalmazzák.

Az ösztrogéntartalmú készítmények hüvelyi alkalmazásának olyan eseteiben, ahol a szisztémás ösztrogénexpozíció nagyon alacsony, progesztagén kiegészítő adása nem javasolt.

Az ösztrogén hosszú távú (több mint egy éves) vagy ismételt helyi (vaginalis) alkalmazása esetén, az endometrium épsége bizonytalan. Ezért ismételt alkalmazás esetén a kezelést legalább évente felül kell vizsgálni.

A nem ellensúlyozott ösztrogénstimuláció a residualis endometriosisos szigetek premalignus vagy malignus átalakulásához vezethet. Ezért elővigyázatosság javasolt, ha ezt a készítményt olyan nőknél alkalmazzák, akik endometriosis miatt hysterectomián estek át, különösen akkor, ha ismert, hogy residualis endometriosisuk van.

Ha a kezelés alatt bármikor vérzés vagy pecsételő vérzés jelentkezik, annak okát ki kell vizsgálni, amelybe beletartozhat az endometrium malignus betegségének kizárása érdekében végzett endometrium biopszia.

Szisztémás HRT-hez az alábbi kockázatokat társították és ezek kisebb mértékben bár, de olyan ösztrogént tartalmazó, hüvelyben alkalmazott készítményekre is vonatkoznak, melyek esetében a szisztémás ösztrogénexpozíció nagyon alacsony. Mindazonáltal a készítmény hosszú távú vagy ismételt alkalmazása esetén ezek lehetőségét figyelembe kell venni.

Emlőrák
Egy nagy volumenű metaanalízisből származó epidemiológiai bizonyítékok arra utalnak, hogy a vaginálisan alkalmazott, kis dózisú ösztrogénnel kezelt, emlőrák szempontjából negatív anamnézisű nőknél nem növekszik az emlőrák kockázata. Nem ismert, hogy a vaginálisan alkalmazott, kis dózisú ösztrogének elősegítik-e az emlőrák kiújulását.

Petefészekrák
A petefészekrák sokkal ritkábban fordul elő, mint az emlőrák.
Egy nagy metaanalízisből származó epidemiológiai bizonyítékok szerint kismértékben nő a kockázat a csak ösztrogéntartalmú szisztémás HRT-t alkalmazó nőknél; ez az alkalmazás elkezdését követő öt éven belül válik nyilvánvalóvá, majd a kezelés abbahagyása után idővel csökken.

Vénás thromboembolia
A szisztémás HRT-hez a vénás thromboembolia (VTE), azaz a mélyvénás thrombosis vagy a tüdőembólia kialakulásának 1,3-3-szoros kockázata társul. Egy ilyen esemény bekövetkezésének a valószínűsége a HRT első évében nagyobb, mint később (lásd 4.8 pont).

Az ismert thrombophiliás betegségekben szenvedőknél fokozott a VTE kockázata és a HRT ezt a kockázatot tovább emelheti. A HRT ezért ezeknél a betegeknél ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

A VTE általánosan ismert kockázati tényezői: az ösztrogének használata, az idősebb életkor, nagyobb műtéti beavatkozás, az elhúzódó immobilizáció, az obesitas (testtömegindex/BMI > 30 kg/m2), a terhesség/szülés utáni időszak, a szisztémás lupus erythematosus (SLE) és a rák. A varicositas vénás thromboemboliában betöltött lehetséges szerepét illetően nincs konszenzus.
Ahogy minden posztoperatív betegnél, a műtét utáni VTE megelőzéséhez a profilaktikus intézkedéseket mérlegelni kell. Ha elektív műtét után elhúzódó immobilizáció várható, javasolt a HRT átmeneti leállítása, 4-6 héttel korábban. A kezelést nem szabad újra elkezdeni addig, amíg a teljes mobilizálást el nem érik.

Azoknál a nőknél, akiknél az anamnézisében nem szerepel VTE, viszont egy elsőfokú rokonának a kórtörténetében fiatalkori thrombosis fordult elő, szűrést lehet ajánlani a korlátokra vonatkozó körültekintő tájékoztatást követően (a szűréssel csak a thrombophiliás zavarok egy része azonosítható).
Ha egy olyan thrombophiliás zavart azonosítanak, ami a családtagoknál thrombosissal jár, vagy ha a zavar "súlyos" (pl. antithrombin-, protein S-, vagy protein C-hiány, vagy ezen zavarok kombinációja fordul elő), a HRT ellenjavallt.

A már tartós antikoaguláns-kezelésben részesülő nőknél gondosan kell mérlegelni a HRT előnyeit és kockázatait.

Ha a kezelés kezdete után VTE alakul ki, a gyógyszer alkalmazását le kell állítani. A betegeknek meg kell mondani, hogy azonnal lépjenek kapcsolatba kezelőorvosukkal, ha potenciális thromboemboliás tünetet (pl. a lábak fájdalmas duzzanata, mellkasi fájdalom, dyspnoe) észlelnek.

Koszorúér-betegség (CAD)
Ösztrogén-monoterápia
A randomizált, kontrollos vizsgálatok adatai alapján nem találtak fokozott CAD-kockázatot hysterectomián átesett nőknél, akik szisztémás ösztrogén-monoterápiát alkalmaztak.

Ischaemiás stroke
A szisztémás ösztrogén-monoterápiát az ischaemiás stroke - legfeljebb 1,5-szeres - kockázatnövekedésével hozták összefüggésbe. A relatív kockázat nem változik az életkorral vagy a menopausa kezdete óta eltelt idővel. Mindazonáltal, mivel az alap stroke-kockázat erősen függ az életkortól, ezért a HRT-t alkalmazó nőknél a stroke általános kockázata az életkorral megnövekszik (lásd 4.8 pont).

Egyéb állapotok
Az ösztrogének folyadékretenciót okozhatnak, ezért a szív- vagy veseelégtelenségben szenvedő betegeket gondosan figyelemmel kell kísérni.

A már fennálló hypertriglyceridaemiában szenvedő nőket szorosan kell monitorozni az ösztrogénpótló vagy a hormonpótló terápia alatt, mivel ilyen esetekben ritkán hasnyálmirigy-gyulladáshoz vezető nagymértékű plazmatrigliceridszint-emelkedésről számoltak be ösztrogénterápia kapcsán.

Az exogén ösztrogének örökletes és nem örökletes (szerzett) angiooedema tüneteinek kialakulását vagy a meglévő tüneteinek exacerbatióját okozhatják.

Az ösztrogének a thyroidkötő globulin (TBG) szintjét emelik, ami a fehérjéhez kötött jód (PBI) alapján meghatározott teljes keringő pajzsmirigyhormon szintjének, az (oszlopkromatográfiával vagy radioimmunoassay módszerrel mért) T4-szint vagy a (radioimmunoassay módszerrel mért) T3-szint emelkedéséhez vezet. A T3-gyanta felvétele (T3RU) csökkent, ami a magasabb TBG-t jelzi. A szabad T4- és szabad T3-szintek nem változnak. A szérumban egyéb kötőfehérjék, így a kortikoidkötő globulin (CBG), és a nemihormonkötő globulin (SHBG) szintjei is nőhetnek, ami magasabb keringő kortikoszteroid-, illetve nemihormonszintekhez vezet. A szabad vagy a biológiailag aktív hormonszintek nem változnak. Egyéb plazmafehérjék (angiotenzinogén/renin szubsztrát, alfa-I-antitripszin, cöruloplazmin) szintjei is emelkedhetnek.

A HRT alkalmazása nem javítja a kognitív funkciót. Van arra néhány bizonyíték, hogy az esetleges demencia kockázata fokozott azoknál a nőknél, akik 65 éves koruk után kezdenek el folyamatosan alkalmazni kombinált vagy csak ösztrogént tartalmazó HRT-t.

Megjegyzés
Az Estrokad hüvelykúp nem alkalmazható fogamzásgátlásra.

A butilhidroxitoluol segédanyag helyi bőrreakciókat (pl. kontakt dermatitis) vagy szem- és nyálkahártyairritációt okozhat.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Az Estrokad hüvelykúppal végzett kezelés nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Az ösztriol toxicitása nagyon alacsony. Az Estrokad hüvelykúp hüvelyi úton történő túladagolása nagyon valószínűtlen. Egy véletlenül elfogyasztott nagy dózis után esetleg előforduló tünetek a hányinger, hányás és nőknél hüvelyi vérzés. Nincs ismert antidotum. Szükség esetén, tüneti kezelést kell indítani.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A kezelés kezdetén, amikor a vaginalis epithelium rétegei még atrophiásak, melegségérzés, fájdalom és/vagy viszketés formájában lokális irritáció előfordulhat, de a nemkívánatos hatások gyakran átmenetiek és enyhe intenzitásúak.

A bejelentett nemkívánatos hatások a megjelenési gyakoriság szerint kerültek besorolásra:

Szervrendszeri kategória
Gyakori
(?1/100 - <1/10)
Nem gyakori
(?1/1 000 - <1/100)
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

anorectalis discomfort
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
dysuria

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
vulvovaginalis égő érzés, viszketés és fájdalom
hüvelyi váladékozás

A szisztémás hormonpótló kezeléshez társuló csoporthatások
Az alábbi kockázatokat szisztémás HRT-hez társították és csak kisebb mértékben vonatkoznak olyan, hüvelyi alkalmazásra való ösztrogént tartalmazó készítményekre, melyek esetében a szisztémás ösztrogén-expozíció nagyon alacsony.

Petefészekrák
A szisztémás HRT alkalmazását a petefészekrák diagnózisának kissé emelkedett kockázatával hozták összefüggésbe (lásd 4.4 pont).
52 epidemiológiai vizsgálat adatainak metaanalízise alapján arról számoltak be, hogy az aktuálisan szisztémás HRT-t alkalmazó nőknél a HRT-t soha nem alkalmazó nőkhöz képest a petefészekrák kockázata emelkedett (RR: 1,43, 95%-os CI: 1,31-1,56). Az 5 éven át HRT-t alkalmazó 50-54 éves nőknél ez 2000 felhasználónál mintegy 1 extra esetet jelent. 2000, HRT-t nem alkalmazó 50-54 éves nő közül egy 5 éves időtartam alatt mintegy 2-nél állítják fel a petefészekrák diagnózisát.

Vénás thromboembolia kockázata
A szisztémás HRT alkalmazását a vénás thromboembolia (VTE), azaz a mélyvénás thrombosis vagy a tüdőembólia kialakulásának az 1,3-3-szoros relatív kockázat emelkedésével hozták kapcsolatba. Egy ilyen esemény előfordulása a leginkább a HRT-alkalmazás első éve során valószínű (lásd 4.4 pont). A WHI-vizsgálatok eredményei az alábbiak:

WHI-vizsgálatok - a VTE többletkockázata 5 éves alkalmazás során
Életkortartomány
(év)

1000 nőre vetített incidencia a placebocsoportban, az 5 éves időszak során
Kockázati arány és 95%-os CI
A többletesetek száma 1000, HRT-t alkalmazó személynél
Csak orálisan adott ösztrogén*
50-59
7
1,2 (0,6-2,4)
1 (-3-10)
* Uterus nélküli nőknél végzett vizsgálat

Az ischaemiás stroke kockázata
A szisztémás HRT alkalmazását az ischaemiás stroke relatív kockázatának akár 1,5-szeres emelkedésével hozzák kapcsolatba. A haemorrhagias stroke kockázata a HRT alkalmazása során nem emelkedik.
Ez a relatív kockázat nem függ az életkortól vagy az alkalmazás időtartamától, azonban az alapkockázat erősen életkorfüggő; a HRT-t alkalmazó nőknél a stroke általános kockázata az életkorral emelkedni fog (lásd 4.4 pont).

Kombinált WHI-vizsgálatok - Az ischaemiás stroke többletkockázata** 5 éves alkalmazás során
Életkortartomány
(év)

1000 nőre vetített incidencia a placebocsoportban, az 5 éves időszak során
Kockázati arány és 95%-os CI
A többletesetek száma 1000, HRT-t alkalmazó személynél, az 5 éves időszak során
50-59
8
1,3 (1,1-1,6)
3 (1-5)
** Nincs differenciáció az ischaemiás és a haemorrhagiás stroke között

Szisztémás ösztrogén-progesztagén kezeléssel összefüggésben jelentett egyéb mellékhatások:
* epehólyag-betegség,
* A bőr- és a bőralatti szövet betegségei és tünetei: chloasma, erythema multiforme, erythema nodosum, vascularis purpura,
* várható demencia 65 éves kor felett (lásd 4.4 pont).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: természetes és félszintetikus ösztrogének önmagukban, ATC kód: G03CA04

A hatóanyag a félszintetikus ösztriol, ami kémiailag a szervezetben természetesen is termelődő humán ösztriollal azonos. A vaginálisan alkalmazott ösztriol enyhíti az ösztrogénhiány miatt bekövetkező hüvelyatrophia tüneteit a postmenopausában lévő nőknél. Az atrophiás sejtprofil helyett elsősorban intermedier sejtek, valamint növekvő számú superficialis sejt található a vaginában. A gyulladásos kórképek eltűnnek; az ösztriol segíti a hüvely Lactobacillus-flórájának (Döderlein-flóra) helyreállását.

A hüvelyi atrófia lokális kezelése során az Estrokad hüvelykúp placebóhoz viszonyított előnyét egy randomizált, kettős vak klinikai vizsgálat mutatta ki, amelybe 438 postmenopausában lévő nőt vontak be.
A kis dózisban intravaginálisan alkalmazott Estrokad hüvelykúp 12 hetes kezelés után az objektív hatásossági változók szignifikáns javulását (vaginalis maturációs index, hüvelyi pH), valamint a szubjektív tünetek (a leginkább zavaró tünetek - MBS) jelentős csökkenését eredményezte (p-érték < 0,001, mindhárom paraméter esetén).

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás és eloszlás
Hüvelyi atrophiával diagnosztizált, postmenopausában lévő nőkkel végeztek egy farmakokinetikai vizsgálatot annak érdekében, hogy vizsgálják az Estrokad hüvelykúpból származó ösztriol okozta szisztémás expozíció nagyságát. A kezelést hüvelyi úton végezték, 21 napig, naponta egyszer. Egy egyszeri 0,03 mg-os ösztriol adag az ösztriol átlagos plazma-csúcskoncentrációt (Cmax) egy órával az adagolás után 42,11 pg/ml-re emelte. Tizenkét órával az alkalmazás után az ösztriol-koncentráció minden betegnél 5 pg/ml alá csökkent (LLoQ). A 21 napig tartó naponkénti kezelés után a csúcskoncentráció két órával az adagolás után 11,9 pg/ml volt. Ez az érték a ösztriol plazmakoncentrációjának postmenopausalis tartományán belül van. A többszöri adagolás utáni átlagos koncentráció (Cav) 2,2 pg/ml volt.
A plazmában az ösztriol megközelítőleg 8%-a áll rendelkezésre szabad formában, 91%-a kötődik albuminhoz, és 1% SHBG-hez.

Biotranszformáció
A májban zajló metabolizmus elsősorban glükuronidokat és szulfátokat eredményez.

Elimináció
Az ösztriol elsősorban konjugált formában választódik ki a veséken, és kis frakcióban az epén keresztül.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az ösztrogének toxikológiai tulajdonságai jól ismertek. A hagyományos - ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási és karcinogenitási vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható azokon túl, amelyek már felsorolásra kerültek az alkalmazási előírás egyéb pontjaiban.

A hüvelyi alkalmazásra vonatkozóan nem állnak rendelkezésre preklinikai adatok.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Alumínium/laminált PE fóliacsíkban, kartondobozban.
10, 15, 20, 24 vagy 30 hüvelykúpot tartalmazó csomagolás.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés (keresztjelzés nélküli)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25°C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

DR. KADE Pharmazeutische Fabrik GmbH
Rigistraße 2
12277 Berlin, Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-08152/02 10×


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2013. július 23.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2019. május 29.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. március 26.
7


9





OGYÉI/9603/2022




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Az Estrokad hüvelykúp terhesség alatti alkalmazása nem javallt. Ha az Estrokad hüvelykúppal végzett kezelés ideje alatt terhesség következik be, akkor a kezelést azonnal le kell állítani.
Az eddig elvégzett, a véletlen foetalis ösztrogén-expozícióval kapcsolatos legtöbb epidemiológiai vizsgálat eredményei nem mutatnak teratogén vagy foetotoxicus hatásokat. Ugyanakkor nem állnak rendelkezésre az ösztriol hüvelyi alkalmazását követő, foetalis expozícióra vonatkozó klinikai adatok. A humán terhesség alatti magas ösztriol-koncentrációra való tekintettel, a kis dózisú hüvelykúpok alkalmazásából eredő bármilyen foetalis expozíció elhanyagolhatónak tekinthető.

Szoptatás
Az Estrokad hüvelykúp szoptatás alatti alkalmazása nem javallt. Ugyanakkor nem valószínű, hogy a hüvelyben alkalmazott, nagyon kis dózisú ösztriol befolyásolná a szoptatást.