Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

NALPAIN 10MG/ML IOLDATOS INJEKCIÓ 10X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Orpha Devel Handels Und Vertrielbs Gmbh Ausztria
Hatástani csoport:
N02AF Morfinán-származékok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22407/01
Hatóanyagok:
Nalbuphinum chloratum
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Eredeti csomagolásban
Fénytől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
2 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Felnőttek
Felnőttek számára a szokásos javasolt dózis 10-20 mg a 70 kg-os testtömegű betegek esetében, ami 0,1-0,3 mg/ttkg dózissal egyenértékű. Az adag beadható intravénásan, intramuscularisan vagy subcutan, és szükség esetén 3-6 óra múlva megismételhető. Felnőtteknél a legnagyobb egyszeri dózis a 20 mg-ot nem haladhatja meg. A dózisokat a fájdalom erősségétől és a beteg fizikai állapotától függően kell meghatározni.

Gyermekek és serdülők
Gyermekek számára a szokásos javasolt dózis 0,1-0,2 mg/ttkg. Az adag beadható intravénásan, intramuscularisan vagy subcutan. Az intramuscularis és a subcutan alkalmazás fájdalmas lehet, ezért gyermekeknél ezeket a beadási módokat kerülni kell.
Szükség esetén a dózis 3-6 óra múlva megismételhető. A legnagyobb egyszeri dózist (0,2 mg nalbufin-hidroklorid per testtömegkilogram) nem szabad túllépni.
Az 1,5 évnél fiatalabb gyermekekre vonatkozóan nincs megfelelő adat.

Idősek
A fokozott biohasznosulás és a csökkent szisztémás clearance miatt javasolt a legkisebb nalbufin-hidroklorid dózissal kezdeni a kezelést.

Máj- vagy vesekárosodásban szenvedő betegek
Enyhe vagy mérsékelt vesekárosodás esetén a betegek a szokásos dózisra rendellenesen reagálhatnak. Ezért a készítményt fokozott óvatossággal kell alkalmazni ezeknél a betegeknél.
A nalbufin-hidroklorid ellenjavallt a májkárosodásban vagy súlyos vesekárosodásban szenvedő betegek esetében (lásd 4.3 és 4.4 pont).

A NALPAIN 10 mg/ml oldatos injekció hosszan tartó kezelésre nem alkalmas.
További információkért lásd a 6.6 pontot.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A készítmény kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz adagolási egységenként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".

Opioidfüggőség
A NALPAIN 10 mg/ml oldatos injekció nem alkalmazható heroin, metadon vagy más opioidok szubsztitúciójára kábítószerfüggő személyeknél. Ilyen esetben az elvonási tünetek jelentősen felerősödhetnek.

Elvonási tünetek, beleértve a fájdalom fokozódását, jelentkezhetnek azoknál a betegeknél, akiknél a krónikus fájdalmat más µ-agonista opioidokkal, pl. morfinnal vagy fentanillal kezelték.

A NALPAIN 10 mg/ml oldatos injekcióval való visszaélés pszichés és fizikai dependencia kialakulásához vezethet. Érzelmileg labilis betegeknek vagy azoknak, akiknek anamnézisében opioidabúzus szerepel, csak fokozott óvatossággal adható.

Koponyatrauma és intracranialis nyomásfokozódás
A major analgetikumok fokozhatják az intracranialis nyomást, és ezáltal légzésdepressziót okozhatnak. A koponya külső vagy belső sérülése, illetve már fennálló intracranialis nyomásfokozódás esetén ezek a hatások felerősödhetnek. Ezenkívül a major analgetikumok elfedhetik a betegség lefolyását a koponyasérült betegeknél, ezért a NALPAIN 10 mg/ml oldatos injekció számukra csak kivételesen és csak rendkívüli óvatossággal adható.

Vese- és májbetegségek
Mivel a NALPAIN 10 mg/ml oldatos injekció a májban metabolizálódik és a veséken keresztül ürül ki, a nalbufin hidroklorid ellenjavallt májbetegségben és súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknél (lásd 4.3 pont). A közepesen súlyos és enyhe vesekárosodásban szenvedő betegek kórosan reagálhatnak a szokásos adagokra. Az ilyen betegek esetében óvatosan kell eljárni.

Szülészeti alkalmazás (lásd 4.6 pont)
A nalbufin-hidroklorid vajúdás vagy szülés alatti alkalmazása után mellékhatások kialakulását jelentették a magzatnál és az újszülöttnél, mint pl. magzati bradycardia, légzésdepresszió, apnoe, cyanosis és hypotensio. A mellékhatások némelyike életveszélyes volt. Ha az anyának naloxont adtak szülés alatt, ez egyes esetekben felfüggesztette ezeket a hatásokat. Nalbufin-hidrokloridot vajúdás és szülés idején csak akkor szabad alkalmazni, ha ez egyértelműen javallt, és ha az alkalmazásával járó várható előny meghaladja az újszülöttnél várható kockázatot. A nalbufin-hidroklorid alkalmazása után az újszülötteket fokozottan monitorozni kell légzésdepresszió, apnoe, bradycardia és arrhythmiák tekintetében.

Óvintézkedések
Tíz milligramm NALPAIN 10 mg/ml oldatos injekció 10 mg morfinhoz hasonló légzésdepressziót okoz. A morfinnal ellentétben a nalbufin légzésdepressziót kiváltó hatásának plafoneffektusa van..
Rövid időn belül történő alkalmazás esetén kb. 30 mg-nál jelentkezik a légzésdepresszió, 50 mg-nál pedig a fájdalomcsillapító hatás maximuma. Fájdalomcsillapítás céljából nagy opioiddózist igénylő betegek esetében olyan opioidot kell ajánlani, melynek nincs fájdalomcsillapító "plafonja".

A NALPAIN 10 mg/ml oldatos injekció okozta légzésdepresszió szükség esetén naloxon-hidrokloriddal kezelhető. A NALPAIN 10 mg/ml oldatos injekció fokozott elővigyázatossággal, nagyon alacsony dózisokban alkalmazható különböző eredetű (pl. egyéb gyógyszerek, uraemia, asthma bronchiale, súlyos fertőzések, cyanosis vagy respiratorikus obstrukció okozta) légzészavar esetén.

A nalbufin-hidroklorid fokozott elővigyázatosággal alkalmazható a szívelégtelenségben, paralyticus ileusban, epegörcsben, epilepsziában és hypothyreosisban szenvedő betegeknél.

A gyógyszer alkalmazása idején az antagonista kezelés (pl. naloxon) lehetőségét biztosítani kell.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A NALPAIN 10 mg/ml oldatos injekció csökkenti a reakciókészséget, és ezáltal nagymértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket. Kerülni kell az ilyen tevékenységeket, amíg a nalbufin-hidroklorid hatása el nem múlik.


4.9 Túladagolás

Nagy nalbufin-hidroklorid dózisok (im. vagy iv.) alkalmazása a túladagolás számos tünetét, mint pl. légzésdepressziót, szedációt, álmosságot, öntudatlan állapotot és rossz közérzetet okoz.

A naloxon-hidroklorid a nalbufin-hidroklorid specifikus antidotumaként alkalmazható. Az elsődleges feladat azonban a légzési és cardiovascularis funkciók ellenőrzése. A tüneti és szupportív terápia alkalmazása többnyire elegendő enyhe és mérsékelt túladagolás esetén. Szükség esetén oxigén, plazmaexpanderek és egyéb szupportív terápia alkalmazható.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Ellenjavallt kombinációk
+ Tiszta morfinagonisták (mint pl. a morfin, petidin, dextromoramid, dihidrokodein, dextropropoxifen, metadon, levacetilmetadol)
A tiszta µ-agonisták a kompetitív receptorblokkoló tulajdonságuk miatt csökkentik az analgetikus hatást.

Nem ajánlott kombinációk
+ Alkohol:
Az alkohol erősíti a morfinalapú fájdalomcsillapítók szedatív hatását.

Alkoholtartalmú italok és gyógyszerek fogyasztását kerülni kell.

Fokozott elővigyázatosság
+ Egyéb, a központi idegrendszer aktivitását elnyomó gyógyszerek, mint pl. egyéb morfinszármazékok (fájdalom- és köhögéscsillapítók), szedatív antidepresszánsok, szedatív hatású H1-antihisztaminok, barbiturátok, benzodiazepinek, nem benzodiazepin típusú anxiolitikumok, neuroleptikumok, klonidin és rokon vegyületek.
Ezek a gyógyszerek fokozhatják a légzésdepresszió kockázatát, ami túladagolás esetén életveszélyes lehet.

A nalbufin és más gyógyszerek lehetséges farmakokinetikai kölcsönhatására vonatkozó adatok nem állnak rendelkezésre. Fokozott óvatosság ajánlott, ha a nalbufint erős enziminhibitorokkal vagy szűk hatásspektrumú gyógyszerekkel kombinálják.


6.2 Inkompatibilitások

Kompatibilitási vizsgálatok hiányában ez a gyógyszer nem keverhető más gyógyszerekkel.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Az alábbi mellékhatások szervrendszerenként, gyakorisági sorrendben kerülnek felsorolásra.:

Nagyon gyakori (? 1/10)
Gyakori (? 1/100 - < 1/10)
Nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100)
Ritka (? 1/10 000 - < 1/1000)
Nagyon ritka (< 1/10 000)

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori: szedáció
Gyakori: izzadás, somnolentia, vertigo, szájszárazság, fejfájás
Ritka: bódultság, idegesség, tremor, elvonási tünetek, paraesthesia
Nagyon ritka: euphoria

Pszichiátriai kórképek
Gyakori: dysphoria
Nagyon ritka: hallucináció, zavartság, személyiségzavarok

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Ritka: légzési nehézségek

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Nagyon ritka: bradycardia, tachycardia, tüdőödéma

Érbetegségek és tünetek
Nagyon ritka: hypotensio, hypertensio

Szembetegségek és szemészeti tünetek
Nagyon ritka: kóros könnyezés, homályos látás

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka: allergiás reakciók

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nagyon ritka: fájdalom a szúrás helyén, kipirulás

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nagyon ritka: urticaria

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: hányás, hányinger

A terhesség, a gyermekágyi és a perinatális időszak alatt jelentkező betegségek és tünetek
Nagyon ritka: légzésdepresszió az újszülöttnél, keringéslelassulás az újszülöttnél

A NALPAIN 10 mg/ml oldatos injekció elvonási tüneteket okozhat olyan betegeknél, akik túlzott mértékben alkalmaznak opioidokat.

A szülés közben beadott NALPAIN 10 mg/ml oldatos injekció olyan mértékű légzésdepressziót és/vagy keringéslelassulást okozhat az újszülöttnél, ami káros következményekkel járhat. Ilyen esetben készenlétben kell tartani a naloxont mint antidotumot.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság
részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: opioidok, morfinszármazékok
ATC kód: N02A F020

A nalbufin-hidroklorid ?-agonista és µ-antagonista sajátságokkal egyaránt rendelkező opioid. Alapvető agonista (analgetikus) hatása mellett antagonista hatása hozzávetőlegesen negyede a nalorfinénak és tízszerese a pentazocinénak.

A nalbufin-hidroklorid minimális abúzuspotenciállal rendelkezik és nincs hatása az emésztő- és húgyúti rendszer simaizomzatára. A nalbufin-hidroklorid kismértékben késlelteti a gyomor ürülését és a bélrendszeren történő átjutást. A vizeletürítést nem nehezíti.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

- Felnőtteknél a hatás beálltához szükséges idő iv. beadás után 2-3 perc, im. illetve sc. beadást követően kevesebb mint 15 perc. A hatás időtartama 3-6 óra. A felezési idő 2,93 ? 0,795 óra.
- 1,5 éves vagy ennél idősebb gyermekek esetében a hatás beálltához szükséges idő iv. beadás után 2-3 perc, im. illetve sc. beadást követően 20-30 perc. A hatás időtartama 3-4 óra.
A nalbufin csak mérsékelten (kb. 50%-ban) kötődik a plazmafehérjékhez.
- A nalbufin-hidroklorid a májban metabolizálódik.
Eddig hét metabolitját izolálták. A legfontosabb metabolitja az N-(hidroxi-keto-ciklobutil)-metil-nornalbufin, melynek izomerjei alkotják a többi metabolitot, amelyek hidroxilált nalbufinszármazékok. A metabolitok jelentősebb hatással nem rendelkeznek. A metabolitok kialakulását katalizáló enzimekről információ nem áll rendelkezésre.
- A nalbufin-hidroklorid glukuronid metabolitok formájában a vizelettel ürül.
- Vese- és májkárosodásban szenvedő betegekkel nem végeztek vizsgálatokat.

5.3 A preklinikai biztonsági vizsgálatok eredményei

Reprodukciós toxicitási vizsgálatokat a parenterálisan alkalmazott nalbufinnal patkányokon és nyulakon végeztek. Egy patkányokon végzett pre- és postnatalis vizsgálatban a pre- és postnatalis mortalitás növekedését és az ivadékok súlyának csökkenését tapasztalták nagy dózisok alkalmazásakor.
A nalbufin-hidroklorid nem gyakorolt hatást a hím és nőstény patkányok fertilitására.
Patkányoknál és nyulaknál teratogén hatást nem tapasztaltak.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Színtelen I-es típusú üveg.
2 ml-es ampullák, 10 ampullát tartalmazó csomagolásban.
.
6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Kizárólag egyszeri felhasználásra.
Csak a tiszta és részecskementes oldat használható fel. Felhasználás előtt az oldatot vizuálisan
meg kell vizsgálni.
Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre
vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ?? (két kereszt)
Osztályozás:II/2 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött szakorvosi/korházi diagnózist követően folyamatos szakorvosi ellenörzés mellett alkalmazható gyógyszer (SZ)


6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.
Az ampullákat tartsa a dobozban, a fénytől való védelem érdekében.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.

A gyógyszert felnyitás után azonnal fel kell használni.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Orpha-Devel Handels und Vertriebs GmbH
Wintergasse 85/1B
A-3002 Purkersdorf
Ausztria


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-22407/01 10x I-es típusú üvegampulla


9 A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK /MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2013. 01. 23.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2020. 01. 20.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2020. május 3.







OGYÉI/78273/2019




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A nalbufin-hidroklorid terhes nőknél történő alkalmazásával kapcsolatosan nincs megfelelő adat. Állatkísérletek során reproduktív toxicitást igazoltak (lásd 5.3 pont). Humán alkalmazására vonatkozóan a potenciális veszély nem ismert. Terhes nőket csak akkor szabad nalbufin-hidrokloriddal kezelni, ha az előny az anyára nézve meghaladja a magzatot veszélyeztető lehetséges kockázatokat.

A többi opioidhoz hasonlóan, a gyógyszer krónikus alkalmazása esetén, különösen a terhesség végén, az újszülöttnél az alkalmazott dózistól függetlenül megvonási tünetek alakulhatnak ki.
A többi opioidhoz hasonlóan a nalbufin-hidroklorid esetében sem vizsgálták a hatásosságot és a biztonságosságot koraszülés esetén.
Ha az anyának közvetlenül a szülés előtt vagy közben nalbufin-hidrokloridot adtak, az újszülöttet monitorozni kell légzésdepresszió, apnoe, bradycardia és arrhythmiák tekintetében (lásd 4.4 és 4.8 pont).

Szoptatás
A nalbufin-hidroklorid kiválasztódik az anyatejbe. A szoptatást a NALPAIN 10 mg/ml oldatos injekció alkalmazása után 24 órára fel kell függeszteni.