Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

HUMACLOT 500NE POR ÉS OSZ OLD INJEKCIÓHOZ 1X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Humán Bioplazma Kft.
Hatástani csoport:
B02BD Véralvadási faktorok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22285/01
Hatóanyagok:
Factor viiiDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
47069 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,0047069,00
Közgyógy47069,000,00
Teljes0,0047069,00
Egyedi engedélyes0,0047069,00
Tárolás:
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Felbontás után azonnal felhasználandó
Fagymentes helyen
+2 és +8 °c között
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Hatóanyag

2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

Liofilizált humán plazma eredetű VIII-as véralvadási faktor.

A porampulla névlegesen 500 NE, illetve 1000 NE humán plazma eredetű VIII-as véralvadási faktort tartalmaz.

A Humaclot készítmények feloldás után körülbelül 500 NE/10 ml, illetve körülbelül 1000 NE/10 ml humán plazma eredetű VIII-as véralvadási faktort tartalmaznak.

A Humaclot por és oldószer oldatos injekcióhoz az alábbi összetevőket tartalmazza:


Humaclot 500 NE/10 ml
Humaclot 1000 NE/10 ml
Humán plazma eredetű VIII-as véralvadási faktor
500 NE/injekciós üveg
1000 NE/injekciós üveg
Humán plazma eredetű VIII-as véralvadási faktor injekcióhoz való vízben feloldva
50 NE/ml
(500 NE/10 ml)
100 NE/ml
(1000 NE/10 ml)
Oldószer
10 ml
10 ml

A készítmény aktivitását (NE) az Európai Gyógyszerkönyvben leírt kromogén teszttel határozzák meg.
A Humaclot fajlagos aktivitása kb. 80 NE/mg fehérje.

Előállítása humán donorok plazmájából történik.
A készítmény humán von Willebrand faktort is tartalmaz.

Ismert hatású segédanyag: 10 ml oldat legfeljebb 41 mg nátriumot tartalmaz.

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.





Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A kezelést haemophilia ellátásában jártas orvos felügyelete alatt kell elkezdeni.

Kezelés monitorozása
A kezelés során ajánlott a VIII-as faktor szintjének ellenőrzése, aminek ismeretében a beadandó dózisok és az injekció beadási gyakorisága meghatározható. A betegek eltérően reagálhatnak a VIII-as faktorra, ami a különböző in vivo hasznosulásban, illetve különböző felezési idők formájában nyilvánul meg. Alultáplált vagy túlsúlyos betegek esetén a testtömegen alapuló dózist felül kell vizsgálni.
Elsősorban nagyobb sebészeti beavatkozások alkalmával nélkülözhetetlen a szubsztitúciós kezelés véralvadási laboratóriumi ellenőrzése (a plazma VIII-as faktoraktivitás mérése).

Amennyiben in vitro tromboplasztinidő- (aPTT-)alapú egyszakaszos véralvadási próbát alkalmaznak a beteg vérmintájában a VIII-as faktor aktivitásának meghatározására, a VIII-as faktor aktivitási eredményeit jelentősen befolyásolhatja a próbában használt aPTT-reagens és referencia standard típusa. Jelentős eltérések lehetnek aPTT-alapú egyszakaszos véralvadási próbával és az Európai Gyógyszerkönyvnek megfelelő kromogén próbával kapott eredmények között. Ez különösen akkor fontos, amikor változik a laboratórium és/vagy változnak a vizsgálatban alkalmazott reagensek.

Adagolás
A VIII-as faktorpótlás adagja és gyakorisága függ a VIII-as faktorhiány mértékétől, a vérzés helyétől és kiterjedésétől, valamint a beteg klinikai állapotától.

A VIII-as faktor alkalmazott mennyiségét Nemzetközi Egységben (NE) fejezik ki, mely a WHO jelenlegi, VIII-as faktort tartalmazó készítményekkel kapcsolatos standardja alapján kerül kiszámításra. A plazmában levő VIII-as faktor aktivitását vagy százalékban (a normál humán vérplazmához viszonyítva), vagy pedig nemzetközi egységben (a nemzetközi standardhoz viszonyítva) fejezik ki.
Egy nemzetközi egység (NE) VIII-as faktoraktivitás megegyezik azzal a VIII-as faktor mennyiséggel, ami 1 ml normál humán vérplazmában található.

Szükség szerinti kezelés
A szükséges VIII-as faktor dózisának számítása azon a tapasztalaton alapul, amely szerint testtömeg-kilogrammonként 1 NE VIII-as faktor a plazma VIII-as faktor aktivitását a normál aktivitás 1,5-2%-ával növeli.

A beadandó dózis az alábbi formula alapján becsülhető meg:

A beadandó dózis (NE) = testtömeg (kg) × kívánt VIII-as faktorszint-emelkedés (%) (NE/dl) × (a megfigyelt hasznosulás reciprok értéke)

A beadott VIII-as faktor mennyiségét és az alkalmazás gyakoriságát mindig az egyéni klinikai hatásosság alapján kell meghatározni.
Az alábbi vérzéses események fellépésekor a megfelelő időtartamon belül a VIII-as faktor szintje nem csökkenhet a feltüntetett plazmaszint alá (a normál plazma aktivitásának %-ában megadva). Az alábbi táblázat adagolási ajánlásul szolgálhat a vérzéses epizódok ellátása és a sebészeti beavatkozások során:

A vérzés mértéke/
A sebészeti beavatkozás típusa
Terápiásan szükséges VIII-as faktor plazmaszint (%) (NE/dl)
Az adagolás gyakorisága (óra) /
A terápia időtartama (nap)



Vérzéses esemény





Korai haemarthrosis, izomvérzés, szájüregi vérzés
20-40
A kezelés 12-24 óránként ismétlendő. Időtartama legalább 1 nap, vagy amíg a vérzéses esemény a jelzett fájdalom alapján megszűnik, vagy a gyógyulás bekövetkezik.



Nagyobb mértékű haemarthrosis, izomvérzés v. haematoma
30-60
A kezelés 12-24 óránként ismétlendő. Időtartama 3-4 vagy több napon át, amíg a fájdalom, illetve az akut mozgáskorlátozottság megszűnik.



Életet veszélyeztető vérzéses esemény
60-100
Az infúzió 8-24 óránként megismétlendő, amíg az életveszély megszűnik.



Műtéti esemény





Kisebb műtéti beavatkozások, köztük fogászati beavatkozás
30-60
A kezelés 24 óránként ismétlendő legalább 1 napig, vagy amíg a gyógyulás bekövetkezik.



Nagy műtétek
80-100
(műtét előtt és után)
Az infúzió 8-24 óránként ismétlendő a megfelelő sebgyógyulás eléréséig, ezután a VIII-as faktor aktivitása terápiásan legalább újabb 7 napig, 30-60% között fenntartandó (30 NE/dl - 60 NE/dl).

Profilaxis
Súlyos haemophilia A-ban szenvedő betegeknél a vérzéses események elleni hosszú távú profilaxisban a szokásos adag 20-40 NE VIII-as faktor testtömeg-kg-onként, 2-3 napos időközökben beadva. Bizonyos esetekben, különösen fiatal betegeknél, rövidebb adagolási időközök vagy nagyobb dózisok válhatnak szükségessé.

Inhibitorok
A kezelés során vizsgálni kell a VIII-as faktor elleni neutralizáló antitestek képződését. Ha a várt VIII-as faktoraktivitási plazmaszintet nem sikerül elérni, vagy megfelelő dózissal a vérzéses esemény nem kontrollálható, a VIII-as faktor elleni neutralizáló antitestek esetleges jelenlétét kimutató vizsgálatot kell elvégezni. Magas inhibitorszint, vagy erős, másodlagos immunválaszt produkáló betegek esetében egyéb kezelési módok alkalmazása válhat szükségessé. Az ilyen betegek kezelését csak haemophiliás betegek kezelésében megfelelő jártassággal rendelkező orvos irányíthatja.
Lásd még 4.4. pont.

Gyermekek és serdülők
A Humaclot biztonságosságát és hatásosságát 12 év alatti gyermekek esetében még nem igazolták. A jelenleg rendelkezésre álló adatok leírása az 5.1 pontban található, de nincs az adagolásra vonatkozó javaslat. Serdülők esetében (12-18 év) az egyes indikációkban az adagolás testtömeg alapján történik.

Az alkalmazás módja
Intravénás alkalmazásra.
A készítményt intravénásan kell alkalmazni, injekció vagy lassú infúzió formájában. Az elkészített oldatot 3-5 perc alatt a beteg pulzusszámának ellenőrzése mellett ajánlott beadni. Ha a pulzusszám emelkedik, ajánlott a beadás megszakítása vagy az injekció beadási sebességének csökkentése.

Az infúzió sebességét egyénenként kell meghatározni.

A gyógyszer alkalmazása előtti feloldására és az injekciós oldat készítésére vonatkozó utasításokat lásd a 6.6. pontban.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Nyomonkövethetőség
A biológiai készítmények nyomonkövethetőségének javítása érdekében, az alkalmazott készítmény nevét és gyártási tételszámát egyértelműen kell feltüntetni.

Túlérzékenység
Allergiás típusú túlérzékenységi reakciók előfordulhatnak a Humaclot alkalmazása közben. A készítmény nyomokban humán VIII-as véralvadási faktortól eltérő humán fehérjéket is tartalmaz. Túlérzékenységi tünetek jelentkezésekor a készítmény alkalmazását azonnal meg kell szakítani, és értesíteni kell a kezelőorvost. A beteget az esetleges túlérzékenységi reakció korai jeleiről (bőrkiütés, generalizált urticaria, szorító érzés a mellkasban, zihálás, hypotensio, anaphylaxia) tájékoztatni kell.

Shock esetén a shock-kezelés jelenlegi terápiás irányelvei szerint kell eljárni.

Fontos információk a Humaclot összetevéjéről
A készítmény legfeljebb 41 mg nátriumot tartalmaz üvegenként (10 ml), ami felnőtteknél megfelel a WHO által ajánlott maximális napi 2 g nátriumbevitel 2,05%-ának.

Inhibitorok
A haemophilia A-ban szenvedő betegek kezelésének ismert szövődménye a VIII-as faktort semlegesítő antitestek (inhibitorok) kialakulása. Ezek az inhibitorok általában a VIII-as faktor véralvadást serkentő hatását gátló IgG immunglobulinok, melyek mennyiségét - a módosított Assay alapján - az egy milliliter plazmában található Bethesda Egységben (BE/ml) fejeznek ki. Az inhibitorok kialakulásának veszélye a betegség súlyosságával és a VIII-as faktor expozíciójával arányos. Ez a kockázat a VIII-as faktor-kezelés első 50 napjában a legnagyobb, de egész életen át fennállhat, bár ennek veszélye nem gyakori.

Az inhibitorok megjelenésének klinikai jelentősége az inhibitorok titerétől függ: az alacsony titerű inhibitorok kisebb eséllyel okoznak elégtelen klinikai hatást, mint a nagy titerű inhibitorok.

Általában, a VIII-as véralvadási faktor termékekkel kezelt összes betegnél megfelelő klinikai és laboratóriumi vizsgálatok alapján gondosan kell követni, hogy megjelennek-e inhibitorok. Ha a plazmában a várt VIII-as faktoraktivitási szintet nem sikerült elérni, vagy ha a vérzés nem kontrollálható a megfelelő dózissal, akkor vizsgálni kell a VIII-as faktor elleni inhibitorok jelenlétét. A magas inhibitorszintű betegeknél a VIII-as faktor-kezelés hatástalan lehet, és egyéb terápiás lehetőségeket kell mérlegelni. Az ilyen betegek kezelését a haemophilia kezelésében jártas és a VIII-as faktor-inhibitorokkal tapasztalatot szerzett szakorvosnak kell irányítania.

Cardiovascularis események
A cardiovascularis rizikófaktorral rendelkező betegek esetében a faktorpótló kezelés növelheti a cardiovascularis rizikót.

Kanüllel kapcsolatos szövődmények
Amennyiben centrális vénás kanül alkalmazása szükséges, akkor mérlegelni kell a centrális vénás kanüllel kapcsolatos szövődmények, köztük a lokális fertőzés, a bacteraemia és a kanül helyén kialakuló thrombosis kockázatát is.

Vírusbiztonság
Az emberi vérből vagy plazmából nyert készítmények alkalmazásából eredő fertőzések elkerülésének standard eljárásai magukban foglalják a donorok kiválasztását, az egyedi donor-vér és plazmakeverékek vizsgálatát a fertőzés specifikus markereire és hatékony gyártási lépések közbeiktatását a vírusok inaktiválására/eltávolítására.
Mindezek ellenére az emberi vérből vagy plazmából előállított készítmények alkalmazása esetén nem lehet teljes mértékben kizárni a fertőző ágensek átvitelének lehetőségét. Ez igaz az ismeretlen vagy újonnan felbukkant vírusokra és egyéb kórokozókra vonatkozóan is.
A megtett intézkedések hatásosnak tekinthetők a burokkal rendelkező vírusok, pl. a humán immundeficiencia-vírus (HIV), hepatitis B vírus (HBV), hepatitis C vírus (HCV) és a burokkal nem rendelkező hepatitis A vírus (HAV) ellen. A megtett intézkedések korlátozott értékűek lehetnek a burokkal nem rendelkező vírusok, pl. a Parvovírus B19 esetében. A Parvovírus B19-fertőzés terhességben (foetalis infekció), illetve immunhiányos betegségekben és megnövekedett erythropoiesissel járó kórképekben (pl. haemolyticus anaemiában) súlyos lehet, így a készítmény alkalmazása ezen esetekben nem javasolt.
Humán plazma eredetű VIII-as faktor kezelésben rendszeresen részesülő betegek megfelelő vakcinálása (Hepatitis A, illetve Hepatitis B) ajánlott.

A betegek érdekében szigorúan ajánlott minden egyes Humaclot por és oldószer oldatos injekcióhoz készítménnyel való kezelés alkalmával a készítmény nevének és gyártási számának dokumentálása, hogy a beteg és a gyártási tétel közötti kapcsolat rögzítésre kerüljön.

Gyermekek és serdülők
A fenti figyelmeztetések és óvatossági rendszabályok mind a felnőtt, mind a gyermekkorú betegekre vonatkoznak.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem figyeltek meg a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre gyakorolt hatásokat.


4.9 Túladagolás

A humán plazma eredetű VIII-as faktorral nem jelentettek túladagolási tüneteket.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása
Ritkán túlérzékenységét vagy allergiás reakciót (angiooedema, égető és szúró érzés az infúzió beadásának helyén, hidegrázás, kipirulás, generalizált urticaria, fejfájás, csalánkiütés, hypotensio, levertség, hányinger, nyugtalanság, tachycardia, mellkasi szorító érzés, zsibbadás, hányás, zihálás), figyeltek meg, amely egyes esetekben súlyos anaphylaxiás reakciókba (közte anaphylaxiás shockba) progrediálhat.
Lázat is megfigyeltek.

VIII-as faktorral - így például Humaclot-tal - kezelt, haemophilia A-ban szenvedő betegekben neutralizáló antitestek (inhibitorok) jelenhetnek meg. Ezen inhibitorok megjelenése elégtelen klinikai válasz formájában nyilvánulhat meg. Ilyen esetekben ajánlott felvenni a kapcsolatot egy haemophiliás betegek kezelésére specializálódott központtal.

A mellékhatások táblázatos felsorolása
Az alábbi táblázat a MedDRA szervrendszerek szerinti csoportosításának és preferált kifejezéseknek (PT) megfelelően készült. A táblázat a humán plazma eredetű VIII-as véralvadási faktor mellékhatásait tartalmazza.

A gyakoriságok értékelése az alábbi besorolási kategóriák szerint történt: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - < 1/10), nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100), ritka (? 1/10 000 - < 1/1000), nagyon ritka (< 1/10 000), nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Nem állnak rendelkezésre megfelelő klinikai vizsgálati adatok a mellékhatások gyakoriságáról.
Az alábbi adatok a humán plazma eredetű VIII-as véralvadási faktor biztonságossági profiljával megegyeznek, részben a forgalomba hozatalt követő tapasztalatokon alapulnak. Mivel a mellékhatások bejelentése önkéntes és a populáció mérete ismeretlen, így nem lehet megbízható módon megbecsülni a felsorolt mellékhatások gyakoriságát.

MedDRA standard szervrendszer szerinti osztályozás
Mellékhatások
Gyakoriság
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
VIII-as faktorok gátlása (inhibitorok)
Nem gyakori (PTP)**
Nagyon gyakori (PUP)**
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Túlérzékenység
Nem ismert

Allergiás reakciók (túlérzékenység)*
Nem ismert

Anaphylaxiás reakció
Nem ismert

Anaphylaxiás shock
Nem ismert
Pszichiátriai kórképek
Nyugtalanság
Nem ismert
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Fejfájás
Nem ismert

Levertség
Nem ismert

Paraesthesia
Nem ismert
Szívbetegségek és szívvel kapcsolatos tünetek
Tachycardia
Nem ismert
Érbetegségek és tünetek
Kipirulás
Nem ismert

Hypotensio
Nem ismert
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Sibilus (Sípolás)*
Nem ismert
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Émelygés
Nem ismert

Hányás
Nem ismert
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Angiooedema,
Nem ismert

Generalizált urticaria (urticaria)*
Nem ismert

Kiütések (urticaria)*
Nem ismert
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Égő érzés (fájdalom) az infúzió beadási helyén*
Nem ismert

Szúró érzés (fájdalom) az infúzió beadási helyén*
Nem ismert

Hidegrázás
Nem ismert

Mellkasi szorító érzés (mellkasi diszkomfort)*
Nem ismert

Pyrexia
Nem ismert
* ahol a MedDRA alacsony szintű kifejezései (LLT) jobban megfelelnek a mellékhatás leírására ott a MedDRA szótárban szereplő preferált megnevezés (Preferred Term - PT) a zárójelben szerepel.
** A gyakoriság az összes VIII-as faktorkészítmény klinikai vizsgálatain alapul, amelyben részt vettek súlyos haemophilia A-ban szenvedő betegek is.
PTP (previously-treated patients) = korábban már kezelt betegek; PUP (previously-untreated patients) = korábban még nem kezelt betegek"

Gyermekek és serdülők
Gyermekekre és serdülőkre vonatkozó specifikus adatok nem érhetők el.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: véralvadásgátlók: VIII-as véralvadási faktor. ATC kód: B02BD02

A VIII-as faktor/von Willebrand faktorkomplex két - különböző élettani funkcióval rendelkező - molekulából (FVIII és vWF) áll.
Haemophiliás betegnek infundálva a VIII-as faktor a beteg vérkeringésében jelenlevő von Willebrand faktorhoz kapcsolódik.
Az aktivált VIII-as faktor az aktivált IX-es faktor kofaktoraként segíti a X-es faktor átalakulását aktivált X-es faktorrá. Az aktivált X-es faktor a protrombint trombinná konvertálja, amely azután a fibrinogént fibrinné alakítja és kialakul a véralvadék.

A haemophilia A X-kromoszómához kötött, recesszíven öröklődő betegség, amely a VIII:C faktor csökkent termelésével jár. Ennek következményeként az ízületekben, az izmokban, illetve a belső szervekben vagy spontán, vagy véletlenszerű, illetve műtéti traumához kötött vérzések jelenhetnek meg. A szubsztitúciós terápia eredményeként a plazma VIII-as faktor szintje megemelkedik, átmenetileg helyreállítva a faktorhiányt és korrigálva a vérzéshajlamot.

Megjegyzendő, hogy az éves vérzési gyakoriság (annualized bleeding rate, ABR) nem összehasonlítható a különböző faktorkoncentrátumok és a különböző klinikai vizsgálatok között.

A VIII-as faktort védő fehérje szerepén túl a von Willebrand faktor mediátorként vesz részt a vérlemezkék érsérülési helyekhez való kötődésében és szerepet játszik a vérlemezke-aggregációban.

10 súlyos haemophilia A-ban szenvedő, az Olasz Hemofília Központok Társasága (Italian Association of Hemophilia Centers, AICE) által kezelt ProFIT nyilvántartásban szereplő magas inhibitor-titerű beteget (átlag életkor 15 év, a legfiatalabb beteg 5 éves, a legidősebb 51 éves volt) kezeltek EMOCLOT-tal (Humaclottal megegyező gyógyszerforma és minőségi/mennyiségi összetétel) inhibitor eradikálás céljából immuntolerancia-indukciót (ITI) alkalmazva. Ezen 10 beteg közül 8 részesült első vonalbeli immuntolerancia-indukció kezelésben, míg 2 beteg a különböző VIII-as faktor készítményekkel történt korábbi sikertelen kezelést követően mentő immuntolerancia-indukció kezelésen esett át. 5 beteg kezelése közepes/magas napi dózisú adagolási rend (100/200NE/ttkg/nap), míg 5 beteg kétnaponta vagy hetente 3-szor, változó adagolási rend (50-150 NE/ttkg) alkalmazásával történt. 9 éves átalagos utánkövetési idő után is fennálló teljes vagy részleges válasz az esetek 50%-ában volt elérhető. 4 betegnél, akiknél teljes siker volt elérhető, az inhibitor eradikálásához átlagosan 26 hónapra volt szükség.
Az irodalomban további 11 magas inhibitor-titerű, EMOCLOT-tal kezelt, ITI-n átesett beteggel (átlag életkor 17 év) kapcsolatos tapasztalatok leírása található; összeségében az ITI a 11 beteg közül 9-nél volt sikeres (82%), közülük 4 betegnél az inhibitor eradikációja teljes (36%), míg 5-nél (45%) részleges volt.

Gyermekek és serdülők

125, hat év alatti inhibitormentes, VIII-as faktor hatásának korábban nem, vagy csak minimálás mértékben kitett gyermeket plazmaeredetű VIII-as faktorral kezeltek egy ellenőrzött, randomizált vizsgálatban (SIPPET), melynek célja az inhibitorok incidenciájának plazmaeredetű vagy rekombináns VIII-as faktorral kezelt betegek közötti felmérése volt. Az említett 125 közül 61 beteget kezeltek EMOCLOT-tal (Humaclottal megegyező gyógyszerforma és minőségi/mennyiségi összetétel) igény szerinti vagy profilaktikus kezelési séma szerint. A 61 közül konkrétan 34 beteg kapott igény szerinti kezelést, 5 standard profilaktikus kezelést (3 infúzió/hét), 15 módosított profilaktikus kezelést (2 infúzió/hét), míg 7 beteg a kezelési sémák különböző kombinációiban részesült.
Egy a vérzések éves szintre vetített gyakoriságának értékelésére irányuló post-hoc vizsgálatban a csak igény szerinti EMOCLOT-kezelésben részesült betegeknél a gyakoriság 4,2 (342 epizód), a standard profilaxisban részesült betegeknél 7,5 (25 epizód) volt (az ebben a csoportban regisztrált összesen 25 vérzési epizódból 24 egy betegnél következett be; ezt a beteget az analízisből kizárva az éves szintre vetített vérzések gyakorisága 0,24-re csökkent), módosított profilaxist követően a gyakoriság 5,8 (92 epizód), a kezelési sémák különböző kombinációiban részesült betegeknél 5,9 (60 epizód) volt.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A termék injektálását követően a VIII-as faktor mennyiségének kb. kétharmada - háromnegyede a vérkeringésben marad.
A VIII-as faktoraktivitás plazmában elért szintje az előrejelzett plazma VIII-as faktoraktivitás 80-120%-a között változik.
A plazma VIII-as faktoraktivitás kétfázisos, exponenciális módon csökken.
A kezdeti fázisban az intravascularis kompartment és más testfolyadékok közötti megoszlás 3-6 órás plazmaeliminációs felezési idővel történik.
Az ezt követő lassúbb fázisban (amely feltehetőleg a VIII-as faktor fogyását tükrözi) a felezési idő 8-20 óra, átlagban 12 óra. Ez megfelel a valódi biológiai felezési időnek. A VIII-as faktor in vivo hasznosulása 104,7% ± 18,4%.

Gyermekek és serdülők
Bár specifikus adatok nem érhetőek el gyermekekre és serdülőkre vonatkozóan, a publikált farmakokinetikai vizsgálatok nem tártak fel jelentős különbségeket az ugyanabban a betegségben szenvedő felnőttek és gyermekek között.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A humán plazma eredetű VIII-as faktor (a koncentrátum) a humán plazma normál összetevője és úgy hat, mint az endogén VIII-as faktor.
Az egyszeri dózisokkal végzett toxicitási vizsgálatok nem relevánsak, mert a nagyobb dózisok túltelítődést okoznak.
Az ismételt dózisokkal végzett toxicitási állatkísérletek nem értelmezhetők a heterológ fehérje ellen termelődő ellenanyagok miatt. Még a testtömeg-kg-onként ajánlott humán adagolásnál nagyobb dózisok sem eredményeznek toxikus hatásokat a laboratóriumi állatokon.
Mivel a klinikai tapasztalat nem utal a humán plazma eredetű VIII-as véralvadási faktor onkogén és mutagén hatására, a kísérletes vizsgálatokat, különösen heterológ fajokban, nem tekintik szükségesnek.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Humaclot 500 NE por és oldószer oldatos injekcióhoz

Port tartalmazó injekciós üveg:
Liofilizátum, szilikonozott halobutil gumidugóval, alumíniumkupakkal és átlátszó lepattintható műanyag fedéllel lezárt átlátszó I. típusú injekciós üvegben (20 ml-es).

Oldószert tartalmazó injekciós üveg: 10 ml oldószer szilikonozott halobutil gumidugóval, alumíniumkupakkal és kék lepattintható műanyag fedéllel lezárt átlátszó I. típusú injekciós üvegben (10 ml-es).

1 db port tartalmazó injekciós üveg, 1 db oldószert tartalmazó injekciós üveg, 1 db steril áttöltő eszköz szűrővel (Mix2Vial), 1 db egyszer használatos fecskendő és 1 db infúziós kanül, 2 db alkoholos törlőkendő és 1 db sebtapasz dobozban.

Humaclot 1000 NE por és oldószer oldatos injekcióhoz

Port tartalmazó injekciós üveg:
Liofilizátum, szilikonozott halobutil gumidugóval, alumíniumkupakkal és kék lepattintható műanyag fedéllel lezárt átlátszó I. típusú injekciós üvegben (20 ml-es).

Oldószert tartalmazó injekciós üveg: 10 ml oldószer szilikonozott halobutil gumidugóval, alumíniumkupakkal és kék lepattintható műanyag fedéllel lezárt átlátszó I. típusú injekciós üvegben (10 ml-es).

1 db port tartalmazó injekciós üveg, 1 db oldószert tartalmazó injekciós üveg, 1 db steril áttöltő eszköz szűrővel (Mix2Vial), 1 db egyszer használatos fecskendő és 1 db infúziós kanül, 2 db alkoholos törlőkendő és 1 db sebtapasz dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A por feloldása az oldószerben
1. Melegítse a port és az oldószert szobahőmérsékletre.
2. Ezt a hőmérsékletet kell tartani a teljes feloldódás ideje alatt (max. 10 perc).
3. Távolítsa el a port és az oldószert tartalmazó injekciós üveg kupakját.
4. Tisztítsa meg alkohollal a két injekciós üveg dugójának felületét.
5. A fedőlap lehúzásával nyissa ki a segédeszköz csomagolását; ügyeljen arra, hogy ne érjen hozzá a benne lévő részekhez (A. ábra).
6. Ne vegye ki a segédeszközt a csomagolásból.
7. Fordítsa fejjel lefelé a segédeszközt tartalmazó dobozt és nyomja át a műanyag tűt az oldószeres injekciós üveg dugóján úgy, hogy a segédeszköz kék része csatlakozzon az oldószeres injekciós üveghez (B. ábra).
8. Fogja meg a segédeszközt tartalmazó doboz peremét és távolítsa el anélkül, hogy hozzáérne az eszközhöz (C. ábra).
9. Győződjön meg, hogy a port tartalmazó injekciós üveget sima, tiszta felületre helyezte, majd fordítsa fejjel lefelé az eszközrendszert, hogy az oldószeres injekciós üveg az eszköz tetején legyen. Nyomja rá a segédeszköz átlátszó részét a port tartalmazó üveg dugójára úgy, hogy a műanyag tű átmenjen a port tartalmazó üveg gumidugóján, így az oldószer automatikusan átfolyik a port tartalmazó üvegbe (D. ábra).
10. Miután az oldat átfolyt, a segédeszköz kék csatlakozó részét, amelyhez az oldatot tartalmazó injekciós üveg csatlakozik, tekerje le és távolítsa el (E. ábra).
11. Óvatosan mozgassa az injekciós üveget, amíg a készítmény teljesen feloldódik (F. ábra).
12. A habzás elkerülése érdekében ne rázza az üveget erőteljesen.

A. ábra
B. ábra


C. ábra
D. ábra


E. ábra
F. ábra



Az oldat adagolása
A készítményben a feloldást követően előfordulhat néhány pehely vagy részecske.
Beadás előtt az oldatot vizuálisan meg kell vizsgálni szilárd részecskék vagy elszíneződés jelenlétére. A Humaclot oldat tiszta vagy enyhén opaleszkáló. Ne használjon olyan oldatot, amely zavaros vagy csapadékos.

1. Töltse meg a fecskendőt levegővel, visszafelé húzva a dugattyút, majd csatlakoztassa a segédeszközhöz az óramutató járásával megegyező irányba csavarva és fecskendezze a levegőt a feloldott port tartalmazó injekciós üvegbe (G. ábra).
2. Tartsa a dugattyút mozdulatlan helyzetben és fordítsa fejjel lefelé az eszközrendszert úgy, hogy a feloldott port tartalmazó injekciós üveg az eszköz tetején legyen, majd a dugattyú lassú visszafelé húzásával szívja fel a koncentrátumot a fecskendőbe (H. ábra).
3. A Mix2Vial készlet átlátszó részét válassza le a fecskendőről az óramutató járásával ellentétes irányba csavarva.
4. Vizsgálja meg vizuálisan a fecskendőben lévő oldatot. Tisztának vagy enyhén opálosnak kell lennie, nem tartalmazhat szilárd részecskéket.
5. Csatlakoztassa az infúziós kanült a fecskendőhöz, majd infundálja vagy lassan injektálja intravénásan az oldatot.

G. ábra
H. ábra



Ha az injekciós üvegek egyszer fel lettek nyitva, tartalmukat azonnal fel kell használni.
Az előkészített és a fecskendőbe átjuttatott oldatot azonnal fel kell használni.
Az injekciós üveg tartalmát egyszeri alkalmazással kell felhasználni.
A címkén feltüntetett lejárati idő után ne alkalmazza a gyógyszert.
Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II./2 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos szakorvosi ellenőrzés mellett alkalmazható gyógyszer (Sz).



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben (2 °C - 8 °C) tárolandó. Nem fagyasztható!
A fénytől való védelem érdekében az injekciós üveg a külső csomagolásban tárolandó.
Szobahőmérsékleten (max. +25 °C) a készítmény 6 hónapig tárolható. Ennek megfelelően a felhasználhatóság az eltarthatósági időtartamon belül lejár 6 hónappal azután, hogy a készítményt a hűtőszekrényből először kivették. Ezután az időszak után a készítményt meg kell semmisíteni. Szobahőmérsékleten történő tárolás után, a készítmény nem tehető vissza a hűtőszekrénybe. Az új felhasználhatósági határidőt a külső dobozon fel kell tüntetni. Az elkészített injekciós oldatot csak egyetlen alkalommal szabad felhasználni.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.
A gyógyszer a feloldást követően azonnal felhasználandó.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

HUMAN BioPlazma Kft.
2100 Gödöllő
Táncsics Mihály út 80.
Tel.: +36- (28) 532-200
Fax: +36- (28) 532-201


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

Humaclot 500 NE por és oldószer oldatos injekcióhoz
OGYI-T-22285/01 1 × port tartalmazó injekciós üveg + 1×10ml oldószert tartalmazó injekciós üveg

Humaclot 1000 NE por és oldószer oldatos injekcióhoz
OGYI-T-22285/02 1 × port tartalmazó injekciós üveg + 1×10 ml oldószert tartalmazó injekciós üveg


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2012. szeptember 20.
A forgalomba hozatali engedély megújításának dátuma: 2017. november 30.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2021. április 15.
12



OGYÉI/56738/2020
OGYÉI/56742/2020