Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

HIDRASEC BABY 10MG GRAN BELS SZUSZPENZIÓHOZ 16X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Bioprojet Europe Ltd.
Hatástani csoport:
A07XA Egyéb hasmenés elleni szerek
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22076/02
Hatóanyagok:
RacecadotrilumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Súlytól függő adagolás
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A Hidrasec Baby 10 mg granulátum per os alkalmazható orális rehidrációval együtt (lásd 4.4 pont).
A Hidrasec Baby 10 mg granulátum 13 kg-nál kisebb testtömegű gyermekek kezelésére szolgál.

Az ajánlott adagot a testtömeg függvényében kell meghatározni: adagonként 1,5 mg/ttkg (megfelel 1-2 tasaknak), naponta 3-szor, egyenlő időközönként alkalmazva.

Csecsemőknek 9 kg testtömegig: egy 10 mg-os tasak naponta 3-szor.
Csecsemőknek 9-13 kg testtömegig: két 10 mg-os tasak naponta 3-szor.

A kezelés időtartama gyermekeken végzett klinikai vizsgálatokban 5 nap volt. A kezelést addig kell folytatni, amíg két normál székletet nem regisztrálnak. A kezelés nem haladhatja meg a 7 napot.

3 hónaposnál fiatalabb csecsemőkön nem végeztek klinikai vizsgálatokat.

Speciális betegcsoportok
Vese- vagy májkárosodásban szenvedő csecsemőknél vagy gyermekeknél nem végeztek vizsgálatokat (lásd 4.4 pont).
Máj- vagy vesekárosodásban szenvedő betegek esetében óvatosság javasolt.
A granulátumot hozzá lehet adni ételhez, el lehet keverni egy pohár vízben vagy a cumisüveg tartalmával, az alapos elkeverés után azonnal el kell fogyasztani.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A Hidrasec Baby 10 mg granulátum alkalmazása nem módosítja a rehidráció szokásos rendjét.
A rehidráció különösen fontos akut hasmenésben szenvedő csecsemők kezelése során.

A rehidráció szükségességét és módját a beteg életkorának és testtömegének, valamint a betegség stádiumának és súlyosságának megfelelően kell meghatározni, különösen jelentős hányással vagy étvágytalansággal járó súlyos vagy elhúzódó hasmenés esetén.

Jelentős mértékű hányással vagy étvágytalansággal kísért súlyos vagy hosszan tartó hasmenés esetén meg kell fontolni az intravénás rehidráció alkalmazását.

A székletben megjelenő vér vagy a purulens széklet és a láz azt jelezheti, hogy a hasmenést invazív baktériumok okozhatják vagy más, súlyos betegség állhat fenn. A racekadotrilt nem vizsgálták antibiotikum okozta hasmenésben sem, ezért ilyen esetekben nem szabad alkalmazni a racekadotrilt.

Figyelmeztetések

Ennek a készítménynek krónikus hasmenés esetén való alkalmazására vonatkozólag nem áll rendelkezésre elegendő vizsgálati adat.
Diabetesben szenvedő betegeknél figyelembe kell venni, hogy egy tasak 0,966 g szacharózt tartalmaz.
Ha a Hidrasec Baby 10 mg granulátum napi adagjában jelen lévő szacharóz (a glükóz és fruktóz forrása) meghaladja a napi 5 g-ot, ezt a mennyiséget bele kell számítani a napi cukoradagba.
A készítményt nem szabad adni 3 hónaposnál fiatalabb csecsemőknek, mivel ebben a korcsoportban nem került sor klinikai vizsgálatokra.
A készítmény nem adható vese- vagy májkárosodásban szenvedő gyermekeknek, függetlenül a súlyosság mértékétől, mivel erre a betegpopulációra vonatkozólag nem áll rendelkezésre információ.
A biohasznosulás esetleges csökkenése miatt a gyógyszert nem szabad alkalmazni hosszan tartó vagy kezeletlen hányás esetén.
Bőrreakciók előfordulását jelentették a készítmény alkalmazása során. Ezek a reakciók a legtöbb esetben enyhék voltak, és nem igényeltek kezelést, de néhány esetben súlyosak, sőt életveszélyesek is lehetnek. A racekadotrillel való összefüggést nem lehet teljes mértékben kizárni. Súlyos bőrreakció esetén a kezelést azonnal be kell fejezni.

Racekadotrilt szedő betegeknél túlérzékenységet és angioneurotikus oedemát jelentettek. Ez a kezelés során bármikor bekövetkezhet.
Előfordulhat az arc, a végtagok, az ajkak és a nyálkahártyák angiooedemája.
Amennyiben felső légúti elzáródással szövődő angiooedema fordul elő (pl. a nyelv, a glottis és/vagy a gége esetében), azonnal sürgősségi kezelést kell kezdeményezni.
A racekadotril alkalmazását abba kell hagyni és a kezdeményezni a beteg szoros orvosi felügyeletét megfelelő monitorozás mellett, amelyet a tünetek teljes és tartós megszűnéséig kell folytatni.
Azon betegek, akiknél a kórtörténetben a racekadotril-kezeléstől független angiooedema fordult elő, fokozott lehet az angiooedema kockázata.
A racekadotril és az ACE-gátlók egyidejű alkalmazása fokozhatja az angiooedema kockázatát (lásd 4.5 pont). Ezért ACE-gátlót szedő betegeknél gondos haszon-kockázat értékelés szükséges a racekadotril-kezelés kezelés megkezdése előtt.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem értelmezhető.

A racekadotril nem vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Nem jelentettek túladagolásos esetet.
Felnőtteknél 2 g (a terápiás dózis 20-szorosa) fölötti egyszeri adagok alkalmazása esetén nem tapasztaltak káros hatást.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Heveny hasmenésben szenvedő gyermekek bevonásával végzett klinikai vizsgálatokból 860 racekadotrillal és 441 placebóval kezelt gyermekkorú betegre vonatkozóan állnak rendelkezésre adatok.

Az alább felsorolt mellékhatások fordultak elő nagyobb gyakorisággal a racekadotrillal kezeltek körében, mint a placebó csoportban, ill. a következő mellékhatásokat jelentették a forgalmazás során. A mellékhatások előfordulási gyakoriságát az alábbiak szerint tüntettük fel: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - < 1/10), nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100), ritka (? 1/10 000 - < 1/1000), nagyon ritka (< 1/10 000), nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Nem gyakori: tonsillitis.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei (lásd 4.4 pont)
Nem gyakori: bőrkiütés, erythema.
Nem ismert: erythema multiforme, nyelv oedema, arc oedema, ajak oedema, szemhéj oedema, angiooedema, urticaria, erythema nodosum, papulosus bőrkiütés, prurigo, pruritus.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Egyéb diarrhoea-ellenes szerek
ATC kód: A07XA04

A racekadotril egy előanyag, ún. "prodrug", amelynek aktív metabolitjává, tiorfanná kell hidralizálódnia. A tiorfan az enkefalináz inhibitora, amely enzim egy különböző szövetekben jelen lévő, jelentős mértékben a vékonybél epitheliumában megtalálható sejtmembránpeptidáz.
Ez az enzim működik közre az exogén peptidek emésztésében és az endogén peptidek, mint pl. az enkefalinok lebontásában.
A racekadotril védi az enkefalinokat az enzim általi lebontástól, ily módon megnyújtja hatásukat a vékonybél enkefalinerg szinapszisaiban, és ezáltal csökkenti a hiperszekréciót.

A racekadotril tisztán intesztinális antiszekretoros hatóanyag. Csökkenti a koleratoxin vagy gyulladás által indukált intesztinális víz- és elektrolit-hiperszekréciót, de nincs hatása a szekréciós alapműködésre. A racekadotril gyors diarrhoea-ellenes hatást vált ki, miközben nem befolyásolja az intesztinális tranzit időtartamát.
Gyermekek bevonásával folytatott két klinikai vizsgálat során a racekadotril 40, ill. 46%-kal csökkentette a székletek súlyát az első 48 órában. Megfigyelték a hasmenés időtartamának, továbbá a rehidráció szükségességének jelentős csökkenését is.
Egy egyedi betegek adatait vizsgáló metaanalízis (az adatok 9 randomizált, az orális rehidrációt kiegészítő racekadotril-, ill. placebó-kezelés hatását összehasonlító klinikai vizsgálatból származtak) 1384 különböző súlyosságú hasmenésben szenvedő, kórházban vagy járóbeteg-rendelésen ellátott fiú és leány adatait elemezte. Az életkor mediánja 12 hónap volt (az interkvartilis sáv 6-tól 39 hónapig terjedt). 714 beteg volt 1 évesnél fiatalabb és 670 legalább 1 éves. Az egyes vizsgálatokban regisztrált átlagos testtömeg 7,4 és 12,2 kg között alakult. Az összes vizsgálatra nézve a hasmenésnek a kezelés megkezdése utáni átlagos időtartama 2,81 nap volt a placebó csoportban, míg 1,75 nap a racekadotrillal kezelt csoportban. A gyógyult betegek aránya magasabb volt a racekadotrillal kezelt csoportban, mint a placebó csoportban [Hazard Ration (HR): 2,04; 95%-os konfidenciaintervallum (CI) mellett: 1,85-2,32; p<0,001; Cox Proportional Hazards Regression]. Az eredmények nagyon hasonlóak voltak a csecsemők (1 évesnél fiatalabbak) (HR: 2,01; 95%-os CI: 1,71-2,36; p<0,001) és a kisgyermekek (legalább 1 éves korúak) (HR: 2,16; 95%-os CI: 1,83-2,57; p<0,001) csoportjában. A kórházban kezeltekre kiterjedő vizsgálatokban (n=637 beteg) a racekadotrillal, ill. a placebóval kezeltek csoportjában regisztrált átlagos székletszámok aránya 0,59 volt (95%-os CI: 0,51-0,74; p<0,001). A járóbeteg-ellátásban kezeltek (n=695 beteg) körében a hasmenéses székletek átlagának aránya a racekadotrillal kezelt, ill. a placebó csoport között 0,63 volt (95%-os CI: 0,47-0,85; p<0,001).
A racekadotril nem okoz hasi feszülést. Klinikai vizsgálatokban a racekadotril a placebóhoz hasonló mértékben idézett csak elő szekunder obstipatiót. Orálisan alkalmazva kizárólag perifériásan hat, nincs hatása a központi idegrendszerre.
Egy 56 egészséges önkéntes bevonásával végzett randomizált, crossover vizsgálat során a racekadotril sem terápiás dózisban (1 kapszula), sem szupraterápiás adagban (4 kapszula) nem idézett elő QT/QTc-megnyúlást (szemben a pozitív kontrollként alkalmazott moxifloxacinnal).

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Orális alkalmazást követően a racekadotril gyorsan felszívódik.

Egyensúlyi koncentráció esetén az expozíció hasonló az egyszeri adag utáni expozícióhoz.

Eloszlás
C14-gyel jelölt racekadotril orális alkalmazását követően a racekadotril koncentrációja sok nagyságrenddel magasabb volt a plazmában, mint a vérsejtekben és 3-szor magasabb a plazmában, mint a teljes vérben. Ez azt mutatta, hogy a gyógyszer nem kötődik szignifikáns mértékben a vérsejtekhez.
A radioaktív szén eloszlása mérsékelt volt a szervezet többi szöveteiben, mint azt a plazmában mért 66,4 kg-os átlagos eloszlási volumen mutatta.
A racekadotril aktív metabolitjának, a tiorfannak [(RS)-N-(1-oxo-2-(merkaptometil)-3-fenilpropil)-glicinnek] 90%-a kötődik a plazmaproteinekhez, főként az albuminhoz.
A racekadotril hatástartama és hatáserőssége dózisfüggő. A plazma enkefalináz-gátlás maximumának eléréséhez mintegy 2 óra szükséges, és ez 90%-os gátlásnak felel meg 1,5 mg/ttkg adag alkalmazása mellett.
A plazma enkefalináz-gátlás időtartama kb. 8 óra.

Biotranszformáció
A racekadotril plazma enkefalináz-gátlással mért felezési ideje megközelítőleg 3 óra. A racekadotril gyorsan hidrolizálódik tiorfanná [(RS)-N-(1-oxo-2-(merkaptometil)-3-fenilpropil)-glicinné], egy aktív metabolittá, ami viszont inaktív metabolitokká alakul. Ezek az inaktív metabolitok az S-metil-tiorfan szulfoxidja, S-metil-tiorfan, 2-metánszulfinilmetil-propionsav és 2-metilszulfanilmetil-propionsav, melyek mindegyike több mint 10%-át teszi ki az anyavegyületre vonatkozó szisztémás expozíciónak.
További, kisebb jelentőségű metabolitokat is kimutattak a vizeletben és a székletben, amelyek mennyiségét is meghatározták.
In vitro adatok szerint a racekadotril/tiorfan és a négy fő inaktív metabolit nem gátolja klinikailag releváns mértékben a CYP3A4, 2D6, 2C9, 1A2 és 2C19 fontosabb izoenzimeket.
In vitro adatok azt mutatják, hogy a racekadotril/tiorfan és a négy fő inaktív metabolit nem fejt ki klinikailag releváns mértékű enzimindukciós hatást a CYP izoenzimekre (3A család, 2A6, 2B6, 2C9/2C19, 1A család, 2E1) és az UGT-konjugáló enzimekre.
Gyermekeknél és serdülőknél a farmakokinetikai eredmények hasonlóak a felnőttek körében észleltekhez: a Cmax az alkalmazást követően 2 óra 30 perc múlva alakul ki. A gyógyszer 7 napon át 8 óránként történő adagolása során nem akkumulálódik.

Elimináció
A racekadotril aktív és inaktív metabolitok formájában eliminálódik. A kiürülés főként a vesén keresztül történik (81,4%) és csak sokkal kisebb mértékben a széklettel (kb. 8%). A tüdőn keresztüli kiválasztódás nem jelentős (az adag kevesebb mint 1%-a).

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Majmokon és kutyákon 4 hetes krónikus toxicitási vizsgálatot végeztek, ami releváns a humán alkalmazás időtartamára nézve. Ezek a vizsgálatok, melyek során a napi adagot 1250 mg/ttkg-ig, ill 200 mg/ttkg-ig emelték, ami 625, ill. 62 biztonságossági határértéknek felel meg (vs. humán), nem mutattak toxikus hatást. A racekadotril egerek esetében 1 hónapig terjedő adagolást követően sem volt immunotoxikus.
Hosszabb expozíció (1 évig napi 500 mg/ttkg adaggal folytatott kezelés) után majmok esetében generalizált infekciók és az oltásokra adott csökkent antitestválasz volt megfigyelhető, ugyanakkor a 120 mg/ttkg napi adag nem okozott infekciót/immunszuppressziót. Kutyák esetében a 26 héten át 200 mg/ttkg-os napi adaggal folytatott kezelés hasonlóképp néhány infekciós/immunológiai paramétert befolyásolt. Ezek klinikai relevanciája nem ismert (lásd 4.8 pont).
Standard in vitro és in vivo vizsgálatok nem mutattak ki mutagén vagy klasztogén hatást a racekadotrilra vonatkozólag.
Karcinogenitási vizsgálatokat nem végeztek a racekadotrillal, mivel a gyógyszer csak rövid távú kezelésre szolgál.
A racekadotril (termékenységi és korai embrionális fejlődési, az anyai funkciókra is kiterjedő prenatális és posztnatális fejlődési, valamint embrio-fötális fejlődési vizsgálatok során) nem mutatott specifikus reproduktív, ill. fejlődést befolyásoló toxicitást sem.
Egy fiatal patkányokon végzett toxicitási vizsgálat nem igazolt semmilyen jelentős hatást a racekadotril 160 mg/ttkg/nap adagjáig, ami a gyermekeknél általában alkalmazott adagnak (4,5 mg/ttkg/nap) a 35-szöröse.
Annak ellenére, hogy az egy év alatti gyermekek veseműködése éretlen, nem várható, hogy ebben a korosztályban magasabb expozíciós szint alakul ki.
A preklinikai vizsgálatok során olyan hatások, mint pl. súlyos, legnagyobb valószínűséggel aplasztikus anaemia, fokozott diuresis, ketonuria, diarrhoea, csak a maximális humán expozíciós szintet jelentősen meghaladó expozíció esetén jelentkeztek. Ennek klinikai relevanciája ismeretlen.
Más farmakológiai biztonságossági vizsgálatok tanúsága szerint a racekadotril nem fejtett ki káros hatást sem a központi idegrendszerre, sem a cardiovascularis és légzési funkciókra.
Állatokban a racekadotril fokozta a butil-hioszcinnak a béltranzitra gyakorolt hatását, valamint a fenitoin antikonvulzív hatását.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Granulátum hőhegesztésű papír/alumínium/polietilén tasakokban.
10, 16, 20, 30, 50 és 100 tasak dobozban (a 100 tasakos kiszerelés csak kórházi használatra).
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A megsemmisítésre vonatkozóan nincsenek különleges előírások.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Bioprojet Europe Ltd.
101, Furry Park road, Killester, Dublin 5
Írország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-22076/02 16x


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2012. március 26.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2016. május 27.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2017. október 5.
7

OGYÉI/26853/2016
OGYÉI/41409/2017